Vladimír Mečiar: Film o mne je lož za štátne peniaze

Bratislava 10. júla 2018 (HSP/Napalete/Foto:TASR-Michal Svítok, Napalete, Extraplus, Pavel Kapusta)

 

V druhej polovici uplynulého školského roka v bratislavskom Kine Lumière odštartoval projekt s názvom Mečiar na školách. Spočíva v „kočovnom“ šírení filmu režisérky Terezy Nvotovej Mečiar na stredných školách po celom Slovensku. Za projektom stojí spoločnosť PubRes, ktorá film vyrobila a ktorej výkonnou riaditeľkou je producentka filmu Mečiar Zuzana Mistríková.

Na snímke Vladimír Mečiar

“Autorský dokument Mečiar pripomína príbeh o založení samostatnej Slovenskej republiky, kontext bolestivej ekonomickej premeny, ktorou prechádzala v 90. rokoch, a to cez príbeh jej zakladajúcej osobnosti Vladimíra Mečiara,” uvádza sa v texte, ktorý ponúka projekt školám v rámci “potreby šírenia demokratických princípov”.

Ide vraj o materiál vhodný pre pedagógov, ktorí chcú “prehlbovať občiansko-politické povedomie žiakov, otvoriť diskusiu a ukázať, ako naša minulosť ovplyvňuje súčasnosť”. Predstavenia sa skladajú z premietnutia filmu a následnej diskusie s Terezou Nvotovou, Zuzanou Mistríkovou, ktorá je žiakom predstavovaná ako študentská líderka z roku 1989, a politickým komentátorom Mariánom Leškom. Mistríková patrila vo VPN do skupiny Fedora Gála, a rovnako ako Nvotová a Leško, autor knihy Mečiar a mečiarizmus, sa netají, že pohŕda osobou Vladimíra Mečiara.

Plagát k filmu Mečiar

Spomenutý film i projekt sú v skutočnosti príkladom šírenia negatívnej propagandy proti zakladateľom nechceného štátu a vyvolávania nenávisti v spoločnosti. Kontroverzný dokument, ktorý sa prostredníctvom projektu doteraz dostal do 75 stredných škôl a videlo ho vyše dvetisíc žiakov, plánujú stredoškolákom premietať aj v školskom roku 2018/2019. O téme sme sa pozhovárali s expremiérom Vladimírom Mečiarom.

 

Viete o projekte Mečiar na školách?

O filme áno, o projekte nie. Musím povedať, že film bol premietaný bez môjho súhlasu. Keď ma Nvotová žiadala o nakrúcanie záberov so mnou, tvrdila, že ide len o krátky študentský film, ktorý nebude v kinách. Oklamala ma.

Navyše, režisérka a realizačný tím nepoužili autentické dokumenty z môjho života, ale celým filmom sa nesie podtext materiálov, ktoré v rokoch 1991-1992 vyrobila Federálna bezpečnostná a informačná služba, skupina určená na boj proti slovenskému nacionalistovi Vladimírovi Mečiarovi.

Čiže všetko, čo na začiatku hovoria Milan Žitný, Martin Šimečka a Fedor Gál sú nepravdivé, falošné vyjadrenia, ktoré nemajú reálny základ. Nvotová sa vlastne stala ich agentkou, ktorá túto lož dala na verejnosť a ešte ju aj šíri na školách. Rozhodol som sa začať právne konanie.

 

Autori o filme Mečiar tvrdia, že ide o dokumentárny film a do škôl ho distribuujú ako edukačný materiál…

Nie je to súhrn dokumentov o mne, ale o tom, čo vymyslela vtedajšia FBIS a niekoľko ľudí z VPN, ktorí zrádzali slovenskú vec. Potom, čo v roku 1991 zvrhli vládu na Slovensku, odišiel Gál bývať do vládnej vily v Prahe. Onedlho sa stal bohatým spolumajiteľom televízie Nova a na tejto antislovenskej a antimečiarovskej vlne sa živí 25 rokov.

 

Rezort školstva o projekte Mečiar na školách nič nevie, hoci ho autori označujú za výchovný, s cieľom šíriť film na slovenských stredných školách…

Nikdy som nedal súhlas ani na nakrútenie, ani na rozširovanie filmu. Tento film nemôže byť výchovný, ak za výchovu nepovažujeme otravu duší a vedomia ľudí. Pretože je to lož. Napríklad vo filme v mene Nemšovanov vystupuje Žitný, ktorého som v živote nevidel. Uvádza skutočnosti o Tisovej vile v Trenčíne, ktoré sú preukázateľnou lžou.

Ďalšie vyjadrenia, ktoré vo filme odzneli, sú falošné. Nikto mi nedovolil sa k nim vyjadriť. Čiže to nie je vzdelávací film, ale dokument o činnosti FBIS v boji proti Mečiarovi a o dezinformačných kampaniach. Tie sa začínali tým, že ma najprv označili za agenta KGB, potom ŠtB, až načreli do môjho súkromia a robili zo mňa všetko možné. Ak by to mal byť dokumentárny film, museli by v ňom byť aspoň sčasti životopisné údaje a byť aspoň čiastočne realistický.

Vladimír Mečiar počas tohtoročného odovzdávania Ceny Extra plus za prácu v prospech Slovenskej republiky

 

V čom sa film rozchádza s realitou?

Napríklad je nepravdivo interpretované moje účinkovanie v Nemšovej. Vraj som jeden deň stál s plagátom proti štrajkom a na druhý som išiel do štrajku. Nepravda. Veď ja som ten deň pred štrajkom robil prípravu naň v celom Trenčianskom okrese a rokoval s vedením fabriky, ktoré sa celé zapojilo do štrajku.

A keď štrajkujúci zamestnanci vyšli pred fabriku, išiel riaditeľ spolu so mnou štrajkovať. Takisto vo vzťahu k ŠtB ma vykreslili nepravdivo. Veď ja som bol pre ŠtB záujmová osoba. A príslušnosť k záujmovým osobám znamenala pravidelné hodnotenia nielen bezpečnostných orgánov, ale aj straníckych. Boli sme kontrolovaní až po úroveň ÚV KSČ. Z hľadiska pracovného zaradenia, výšky platov, začleňovania príslušníkov rodiny.

Trebárs ja som nemal ani pas. Dostal som oznámenie, že nie je v záujme Československej socialistickej republiky, aby som pas mal. A ak sa v tom období podarilo niečo robiť, tak iba vďaka náhodám. Náš život bol síce postavený v právnom štáte, ale mimo právneho rámca.

 

Tvorcovia filmu však použili zábery z vašej vily, z vášho súkromia, rozhovor s vami, čím navodzujú atmosféru dôveryhodnosti…

Študentka Nvotová ma oslovila s požiadavkou robiť diplomovú prácu o mojej osobe. Bola uzatvorená zmluva medzi jej vysokou školou a mnou s tým, že dokumenty môžu byť použité len s mojím súhlasom a vysokej školy. Na toto som súhlas dal.

Z diplomovej práce a niektorých verejne prístupných materiálov, napríklad z nahrávok mítingov HZDS, však povyberala, čo sa jej hodilo do filmu. Účel filmu je takýto: pozrite sa, miláčik ľudí, zakladateľ štátu a aký gauner!

Spochybňovaním osoby spochybňujú aj samotné založenie slovenského štátu. A, bohužiaľ, spolufinancoval to aj bývalý minister kultúry Marek Maďarič z peňazí štátu. Takže je to lož za štátne peniaze. V 90. rokoch za federálne a teraz za republikové.

 

Projekt po premietnutí filmu zahŕňa aj diskusiu s Terezou Nvotovou, Zuzanou Mistríkovou a politickým komentátorom Mariánom Leškom…

Nvotová nemôže byť vykladateľkou môjho životopisu, pretože o mne nič nevie. To dokazuje vo filme. Náš rozhovor nebol o mojich životopisných údajoch. Leško je iná kapitola. Mal som s ním jeden rozhovor začiatkom 90. rokov. Potom neúspešne kandidoval za Stranu demokratickej ľavice.

Odvtedy sa z neho stal tvrdý antimečiarovec, ktorý nezískava informácie odo mňa, ale komentuje ma celý život a tým sa živí. Ja teda slúžim ako nástroj jeho zárobku, ale nie pravdy. Nijaký môj výrok nikdy nepoužil ako prameň pre pravdu. Vždy bral názory mimo, bokom a nikdy ich nekonfrontoval. Takže to tiež nie je seriózna práca.

Vymývanie mozgov mladých ľudí financujú organizátori, školy nemajú s projektom nijaké náklady

 

Vo filme odznievajú komentáre Gála, Žitného, Nicholsona, Šimečku, Leška – všetko ľudí, ktorí vás priam živočíšne nenávidia. No neobjavili sa názory ľudí, ktorí s vami spolupracovali a oceňujú váš prínos pre vznik štátu a jeho rozvoj…

Túto skupinu charakterizuje jedno: všetci do jedného boli veľmi tvrdo proti vzniku Slovenskej republiky. Všetci patrili k tej skupine VPN, ktorá škaredo prehrala voľby v roku 1992, pričom sa vlastne rozpadla už predtým, na jar 1991.

Dvadsaťpäť rokov sa ženú za nejakým cieľom, aby dokázali, že vznik štátu bol v rozpore s právnym poriadkom, a teda stratil legitimitu. Takisto namietajú legitimitu osoby, že čo to vlastne bolo za človeka, ktorý to urobil, ako to urobil, dokonca sa hovorí, že som podviedol ľudí. Že som niečo iné sľuboval a iné urobil.

 

Áno, že ste sľubovali referendum. Vo filme je použitý autentický záber, ako o tom hovoríte…

Ale veď ja to nepopieram. V čase, keď som to povedal, platil jediný právny dokument, ústavný zákon o zániku federácie referendom, ktorý bol veľmi zlý. Tento zákon bol rozhodnutím Federálneho zhromaždenia a jeho orgánov a so súhlasom republík nahradený novým ústavným zákonom o zániku Českej a Slovenskej federatívnej republiky.

Čiže zmena v právnom názore už nebola vo filme dotiahnutá do konca, takže to, čo v ňom v tejto súvislosti hovoria, je opäť lož. Navyše norma s použitím referenda, na ktorú sa odvolávajú, bola taká, aby štát podľa nej vzniknúť nemohol. Václav Havel mi v rozhovore, pri ktorom som nebol sám, povedal: „Vždyť to bylo proto, aby to rozdělení nebylo možné“.

 

Prečo to nebolo možné?

Lebo zákon sa týkal len politickej časti, ktorá okrem rozhodnutia na Slovensku podliehala kontrole generálneho prokurátora, ústavného súdu, prezidenta republiky, Federálneho zhromaždenia a referendum by maximálne skončilo tým, že chceme vystúpiť zo spoločného štátu.

Reálne by neznamenalo vystúpenie, pretože by o tom muselo byť osobitné rokovanie s orgánmi a nebolo by to o hmotných veciach, o majetku federácie. Čiže táto vec by bola po niekoľkých rokoch zrelá na samostatné konanie.

Pritom v ktoromkoľvek okamihu ktorákoľvek inštitúcia, od Federálneho zhromaždenia cez všetky ďalšie federálne, by mohla referendum spochybniť, považovať za neplatné a zrušiť.

Takže postup bol vymyslený tak, že sa referendom nedalo realizovať vystúpenie z federácie, ani deľba majetku, vyrovnanie vonkajších vzťahov a nástupníctvo štátu. To zostalo v tomto ústavnom zákone mimo obsahu.

Spolu zakladali štát: Vladimír Mečiar s exprezidentom Ivanom Gašparovičom, rok 2018

 

Ľudia, ktorí boli v roku 1992 porazení a skončili na politickom smetisku, pričom niektorí z nich s hanbou odišli zo Slovenska, v poslednom čase „vstávajú z mŕtvych“ a nesmierne sa aktivizujú. Prenikajú do spoločenského života cez mimovládne organizácie a médiá. Jeden z ich produktov je aj projekt Mečiar na školách…

Bolo jedno stretnutie na Orave, kde Šimečka povedal, že keby nám nebol dal Soros peniaze, Mečiara nikdy neporazíme. Čiže tých rozporov do našej spoločnosti bolo vnesených veľa. Kto vnášal rozpor medzi Slovákov a Maďarov? Veď ten bol cielene budovaný. Kto spochybňoval zahranično-politickú orientáciu vznikajúceho štátu? Kto spochybňoval integračné pochody, ktoré boli brzdené zvnútra?

Veď títo ľudia chodili na ambasády do Prahy a šírili tam jednu nepravdu za druhou. My sme na to vždy reagovali. Lenže nie zápas s nimi bol pre nás podstatný. Podstatný bol zápas o to, aby sa postavil štát, ekonomika, aby sa ľudia s tým štátom stotožnili. Chceli sme, aby získal pevné postavenie v medzinárodných vzťahoch. To boli veci pre nás dominujúce. Ich zámer bola iba jeden – narúšať tento proces. Ibaže my sme z neho urobili pozitívny výsledok a oni zostali mimo hry.

 

Zdá sa, že teraz, po dvadsiatich piatich rokoch si myslia, že prišiel čas všetko spochybňovať a získavať na svoju stranu ľudí, aby potvrdili historické lži…

A treba priznať, že sa im to darí. Napríklad cez prezidenta republiky Andreja Kisku, ktorý vyznamenal Fedora Gála. Toho Gála, čo preklial Slovensko, VPN a všetkých nás stotožňujúcich sa s pôvodným volebným programom nechal odvolať, padnúť vládu a potom ušiel zo Slovenska.

Pád mojej vlády bol organizovaný ním a Havlom na Bratislavskom hrade. To mi potvrdil vtedajší predseda federálnej vlády Marián Čalfa. A čo bola ďalšia neférovosť zo strany Gála, ba priam hnus, že to zakrýval svojím židovstvom. Obviňoval Slovákov, že sú antisemiti a preto, keďže je žid, takto sa k nemu správajú. Pritom vo vedení VPN sme ho pozývali do výkonnej moci, žiadali sme ho, aby nebol stále mimo, ale aby pracoval.

 

Film Mečiar dezinterpretuje celú etapu vzniku štátu v 90. rokoch minulého storočia. Pritom autori projektu ho považujú „za materiál vhodný pre pedagógov, ktorý v rámci predmetov, akými sú náuka o spoločnosti, dejepis, či masmediálna výchova má prehlbovať občianskopolitické povedomie“. Čiže ešte sme sa nevyrovnali s dejinami, ktoré nám písali cudzí, už si ich sami deformujeme. Čo s tým?

A je to vôbec o dejinách? Keby to bolo o dejinách, tak sa povie, prečo vznikol problém, v čom bola jeho podstata, aké boli riešenia a akú úlohu hrali v tomto procese konkrétni ľudia. Ale o tom sa mlčí. Povedal niekto z týchto ľudí, prečo zaniklo Česko-Slovensko? Že to bol proces historický, objektívne podmienený dlhodobým vývojom a že to nebolo náhodné riešenie dvoch ľudí, ktorí sedeli niekde pod nejakým stromom a riešili jeho existenciu? Žiaľ, o tom deťom nehovoria.

Expremiér na seminári o vzniku štátu v minulom roku

 

Okrem ideologických zbraní sa dnes proti zakladateľom štátu používajú aj prostriedky na zákonodarnej úrovni. Myslím tým zrušenie tzv. Mečiarových amnestií…

Nezabúdajte, že som persona non grata, že bolo rozhodnuté, že som zneužil funkciu verejného činiteľa tým, že vláda dala amnestiu. Nie ja, vláda dala amnestiu. Že nás odsúdili a teraz nás vyšetrujú. Na polícii je stíhanie vo veci. Bol som vypočúvaný, aby som to vysvetľoval.

Čiže k 25. výročiu vzniku štátu sa prijal ústavný zákon, že sme v roku 1998 nepostupovali podľa zákona prijatého v roku 2017. Je to totálna hlúposť a má to aj kopu vecných a právnych riešení. Takže som nebol nikde pozvaný, s výnimkou okrúhleho stola v Bratislave, ani do médií.

Dnes je nežiaduce, aby som v nich hovoril, a keď som bol v Sloveskej televízii a mal som sa vyjadriť k amnestiám, mali kompletne pripravenú réžiu. Všimol som si, že si ukazujú čísla obrázkov, ktoré majú pustiť, tak som sa usiloval nabúrať im to. Ale cieľ mali jasný – diskreditovať. Film Únos bol postavený na lži. Veci, ktoré sú uzavreté, že za smrťou Remiáša neboli štátne orgány, dodnes ani médiá, ani väčšina politikov neuznáva.

 

V jednej diskusnej relácii sa súčasný predseda parlamentu a SNS Andrej Danko, ktorého strana tiež hlasovala za zrušenie amnestií, pochválil, že aj on ako študent protestoval proti mečiarizmu…

To nemá význam komentovať. V období po vzniku Slovenskej republiky sme prijali súhrn všetkých možných právnych úprav počnúc ústavou cez politické a niektorí to nazývajú mečiarizmom. Ale dodnes na tom nič nezmenili, z toho žijú. Ja ich vyzývam ku zmenám, keďže naše kroky boli iba dočasné opatrenia, ktoré treba prehodnotiť, pokračovať ďalej. Veď ten proces sa neskončil. Ale oni na tom stuhli.

 

Projekt Mečiar na školách – otvorenie:

 

Eva Zelenayová

Rozhovor pôvodne vyšiel na portáli Napalete.sk

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Maroš Žilinka: Informácie o oslabovaní boja s extrémizmom sú vymyslené

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Generálny prokurátor (GP) SR Maroš Žilinka odmieta medializované informácie o oslabovaní boja proti extrémizmu. Na stredajšej tlačovej konferencii vyhlásil, že informácie sú vymyslené Deklaroval, že ak by došlo k zlúčeniu niektorých oddelení aj na Úrade špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), neznamená to, že by…

Kremeľ: Zlepšenie vzťahov s USA bude závisieť od nového prezidenta Bidena. Ivan Korčok: Nástupom prezidenta Joea Bidena sa výrazne zlepšia vzťahy EÚ a USA

0 icon

Moskva 20. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sputnik/Kremlin Pool/AP-Alexei Nikolsky, Katia Christodoulou)   Kremeľ v stredu vyhlásil, že akékoľvek zlepšenie napätých vzťahov medzi Ruskom a Spojenými štátmi bude závisieť od Joea Bidena, ktorý napoludnie miestneho času zloží prezidentský sľub. Informovala o tom agentúra AFP "Rusko bude žiť tak, ako žilo stovky rokov…

Premiér: Slovensko má dostatok vakcín pre 85 percent dospelých ľudí

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Slovensko má dostatok vakcín na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 od firiem Pfizer/BioNTech a Moderna. Má zakontrahovaných dostatok vakcín pre 85 percent dospelých ľudí Na tlačovej konferencii o tom informoval premiér Igor Matovič (OĽANO). Do pondelka (18. 1.) malo Slovensko zakontrahovaných viac ako 2,4…

Rúško hore, rúško dole: Politici na tlačových konferenciách

0 icon

Berlín 20. januára 2021 (HSP/Corodok/Foto:Screenshot DW)   „Deutsche Welle“ sa dnes snaží brániť po tom, čo musela zniesť veľa posmechu za to, že zverejnila vo svojich správach rozdielne fotografie návštevy ministra zahraničných vecí Heika Maasa – jedna fotografia je pre nemecké publikum a druhá pre turecké publikum: Raz s, raz bez…

Zákaz vychádzania bude platiť aj 25. a 26. januára

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Zákaz vychádzania bude platiť aj 25. a 26. januára. V stredu o tom rozhodla vláda na svojom rokovaní. Následne zákaz vychádzania potrvá do 7. februára Uznesením z 31. decembra 2020 vláda obmedzila slobodu pohybu a pobytu do 24. januára. Uplynulý víkend prijala vláda…

Česká vláda uvažuje o povinných respirátoroch v obchodoch a verejnej doprave

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:Peter Fischer Twitter)   Český premiér Andrej Babiš a minister zdravotníctva Jan Blatný uvažujú o zavedení povinného nosenia respirátorov v obchodoch či vo verejnej doprave Dôvodom je vyššia nákazlivosť britskej mutácie koronavírusu, pre ktorú takéto opatrenia zavádzajú Nemecko či Rakúsko. Prekážkou by však mohla byť vyššia…

Kolíková je prekvapená, koľko sudcov podpísalo výzvu proti porušovaniu princípov právneho štátu. Ale vníma to ako demagógiu a vytváranie paniky

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) vníma niektoré časti výzvy „proti sústavnému porušovaniu princípov právneho štátu“ za demagógiu a vytváranie paniky, ako keby bolo Slovensko na pokraji zlyhania právneho štátu Po rokovaní vlády SR tak reagovala na výzvu, ktorú podpísalo 140 sudcov,…

Trump neudelil milosť Assangeovi a Snowdenovi

0 icon

USA 20. januára 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Elizabeth Cook/PA)   Americký prezident Donald Trump neudelil milosť zakladateľovi WikiLeaks Julianovi Assangeovi a bývalému pracovníkovi Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) a Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Edwardovi Snowdenovi. Vyplýva to zo zoznamu omilostených, ktorý zverejnil Biely dom Nehľadiac na informácie mnohých médií nie sú na zozname ani…

Koncom budúceho tyždňa príde na Slovensko ďalších 2,8 milióna testov

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Koncom budúceho týždňa príde na Slovensko ďalších 2,8 milióna antigénových testov. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík Rezort hospodárstva už pritom zabezpečil dodanie dvoch zásielok, z ktorých každá obsahovala 2,6 milióna testov. Tie sú už podľa Sulíka v "obehu".…

Krajčí korigoval vyjadrenia Sulíka a uviedol, v ktorých prípadoch bude potrebné ďalšie testovanie

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) v relácii Na telo plus korigoval slová ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), že aktuálne plošné testovanie je posledné. Podľa Krajčího to nie je úplne tak Po skríningu, ktorý prebehne v týchto dňoch na území celého Slovenska…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Švec

Záložníci odmietajú slúžiť kolaborantom a cudzím záujmom.

0icon

Kolaborantskému ministrovi pripravovanému a dosadenému cudzími protištátkami sa podarilo za celých 9 mesiacov vlády osloviť 60 záložníkov. Potrebujeme tisícky. Údajných záložníkov, v skutočnosti pozbieral kadetov. Vo svojom diletantstve ani netuší, čo sú to aktívne a pasívne zálohy, čo treba robiť. Vo svojej zapredaneckej kolaborantskej hlave nikdy nepochopí, že výzvy do služby vlasti nemôžu…

Pavel Pakoš

Sedem hlavných hriechov mainstreamu

0icon

Nedávno nám hovorca KBS odporučil, aby sme boli zvýšene opatrní pri sledovaní alternatívnych médií na internete. Keďže tým zhodil snahu stoviek občanov, medzi ktorými pôsobím tiež, mal by som dať ku tomu vyjadreniu objasnenie. Hranica medzi pravdou a lžou sa vôbec nestotožňuje s hranicou medzi hlavným mediálnym prúdom a tzv.…

Rastislav Slovák

Ak ste volili Sulíka, tak ste volili podobne, ako keby ste volili napríklad niekoho ako Kočnera

0icon

Sulík a Kočner sú si charakterovo veľmi podobní. Rozdiel je len v tom, že Kočner je o niečo horší a dnes sedí vo väzení kvôli tomu, že spáchal závažné trestné činy. Kočner sa spolupodieľal na zakladaní strany Sas a kádroval kandidátku strany Sas do parlamentných volieb 2010 a Kočner mal…

Ladislav Kováčik

Hlúposť mainstreamu

0icon

Chcel by som teraz napísať nejaké svoje poznámky na margo mainstreamových médií a ich práce. Samozrejme a pochopiteľne, že si o nich nemyslím v zásade nič dobré. Ale poďme to rozobrať. Mne ich spôsob činnosti

Boris Mesár

Fungujú lockdowny (okrem plánu na zničenie ekonomík) ? Publikované dokumenty

0icon

Ďalej uvádzame niekoľko publikovaných prác, ktoré zisťujú, že lockdowny  mali malú alebo žiadnu účinnosť (napriek neuveriteľným škodám), spolu s kľúčovým citátom alebo dvoma od každého: 1. „Neexistujú dôkazy o tom, že by reštriktívnejšie nefarmaceutické intervencie („ výluky “) významne prispeli k ohnutiu krivky nových prípadov v Anglicku, Francúzsku, Nemecku, Iráne, Taliansku,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Fakty o Čile, ktoré zmenia tvoj pohľad na túto krajinu!

0 icon

Mnoho ľudí si spája Čile s korením rovnakého mena a vznešenými horami, ktoré zaberajú široké územia tejto krajiny. Ako každý iný človek, aj obyvatelia tejto krajiny majú kultúrne zvláštnosti, ktorým cudzinci len ťažko porozumejú. Niektoré z ich zvykov sú ale také neobvyklé, že by mohli šokovať nepripraveného turistu. 1. Miestni obyvatelia majú…

Historické fotografie, ktoré ťa uchvátia!

0 icon

Historické fotografie nám môžu povedať veľa o minulosti. Fotografi sú obrovskou pomocou pre historikov, dokázali zachytiť najdôležitejšie udalosti a najzaujímavejšie fakty. Historické fotografie vedia jedným obrazom vysvetliť atmosféru celej éry. Bohužiaľ, najúchvatnejšie zábery sa do školských učebníc nedostali. Preto sa mohlo ľahko stať, že si nasledujúce historické fotografie nikdy nevidel,…

Tajomná správa z vesmíru - 2.časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o neznámom signáli, ktorý zachytil v roku 1977 istý astronóm Jerry R. Ehman a ktorý trval 72 sekúnd. Ba čo viac, vyzeralo to, akoby niekto signál s kódom 6EQUJ5, vysielal zámerne. Systém Big Ear neumožňuje prehľadávať vesmír. Funguje tak, že sa zameria na jedno miesto na oblohe a využije rotáciu Zeme.…

Mount Everest, najvyššia hora sveta, je o dva metre vyššia

0 icon

Presná výška najvyššej hory sveta, Mount Everest, je predmetom diskusií už viac ako 170 rokov, ale po tom, čo geológovia nazývajú doposiaľ najdôkladnejším prieskumom Mount Everestu, bolo dohodnuté konečné meranie. Rast Mount Everest, ktorý vyrastá asi dve metre od svojich predchádzajúcich oficiálnych meraní, údajne odzrkadľuje hrdosť Nepálčanov, ktorí zdieľajú horu so…

Žena sa bála susedovho pitbulla, až kým jej nezachránil život

0 icon

Na svete môžu byť miliardy milovníkov psov, ale zároveň sa nájdu ľudia, ktorí majú z našich štvornohých miláčikov strach. Rovnako to bolo aj u starej panej, ktorá sa bála susedovho pitbulla. Vo väčšine prípadov je tento strach iracionálny a pretrvávajúci, ale keď sa niekto cíti nepríjemne v blízkosti psov, nedá…

Vo svete IT

Google uvoľňuje Chrome vo verzii 88. Pozrite si veľký prehľad najdôležitejších noviniek!

0 icon

Do internetového prehliadača Google Chrome mieria nové funkcie, ktoré sú súčasťou najnovšej verzie Chrome 88. Nová aktualizácia prehliadača prináša viacero funkcií, ktoré boli doposiaľ súčasťou iba testovacích verzií, pričom už dnes si na niektoré z nich môžu siahnuť aj bežní používatelia. Aktualizácia by mala byť už v týchto momentoch dostupná…

Nahrajte si do ľubovoľného Xiaomi smartfónu ovládanie hlasitosti z MIUI 12.5

0 icon

Xiaomi koncom minulého roka predstavilo nadstavbu MIUI 12.5, ktorá priniesla viacero vylepšení. Odhliadnuc od nových funkcií vrátane desktopového režimu Semi-desktop, ktorý podporuje hŕstka zariadení, tak spoločnosť zároveň predstavila aj niekoľko dizajnových úprav rozhrania. Jednou zo zmien je aj nové grafické rozhranie ovládania hlasitosti zariadenia, kde okrem iného pribudla aj nová…

Qualcomm nečakane predstavil procesor Snapdragon 870. Pre aký typ zákazníka bude primárne určeným?

0 icon

Spoločnosť Qualcomm v prvej polovici decembra minulého roka predstavila mobilný procesor Snapdragon 888. Hoci sa špekulovalo, že po jeho boku bude predstavená aj Lite verzia procesora, tak sa tak nakoniec nestalo. Najnovšie však spoločnosť predstavila nový procesor. Rovnako však nejde o Lite verziu, ale o úplne nový model procesora Snapdragon 870. Snapdragon…

Vo Windows 10 sa objavila závažná chyba! Pomocou otvorenia tejto adresy, vám padne celý systém!

0 icon

Len niekoľko dní dozadu bezpečnostný analytik, Jonas Lyke, objavil vo Windows 10 závažnú chybu v NTFS, ktorá je schopnou znefunkčniť disk počítača. Dnes sa opäť dostáva Lykovi extra pozornosti, dôvodom je, že objavil ďalšiu väčšiu chybu v systéme Windows. Na tému upozorňuje portál bleepingcomputer. Závažná chyba, ktorú vyvoláte otvorením URL…

Nové Honor smartfóny s podporou mobilných služieb Google by mali prísť už o pár mesiacov

0 icon

Uvalenie sankcií na spoločnosť Huawei zo strany administratívy USA znamenalo pre čínskeho telekomunikačného giganta množstvo problémov, s ktorými sa potýka doteraz. Čínsky výrobca elektroniky musel siahnuť po úplne nových dodávateľoch, ako aj po vlastnom softvérovom riešení pre zariadenia Huawei a Honor, keďže nemohol využívať služby americkej spoločnosti Google. Situácia sa…

Armádny Magazín

Naživo z Wahingtonu kde prebieha inaugurácia nového prezidenta USA

0 icon

USA, 20. január 2021 (AM) - Inaugurácia sa uskutoční s viacerými obmedzeniami kvôli prebiehajúcej pandémii COVID-19, pričom tradičný obed bude zrušený a ľudia budú odvedení od sprievodu na ceremoniál:  

Satanovskij o zatknutí Navaľného: Návrat bez triumfu

0 icon

Rusko, 20. január 2021 (AM) - Navaľnyj sa vrátil do Ruska z Nemecka. Dôvody nie sú také dôležité. Možno dostal príkaz - je čas stať sa posvätnou obeťou. Možno si naozaj chce vyskúšať kráľovskú korunu na hlave. Alebo sa rozhodli pokúsiť sa pod ním rozpútať masové nepokoje. Prečo je horší ako Tichanovská, Saakašvili alebo Pašinjan?

Japonsko plánuje vypustenie dreveného satelitu

0 icon

Japonsko, 20. január 2021 (AM) - Drevené satelity, ktoré by po dokončení svojej misie horeli bez toho, aby znečisťovali atmosféru sa pravdpodobne už o pár rokov budú vznášať nad našimi hlavami.   Ľudia ovládajú orbitálny vesmírny let niečo vyše 60 rokov a do vesmíru už bolo vyslaných asi 5 500

Kam chce namieriť svoje zbrane vojenské námorníctvo USA v najbližšom desaťročí

0 icon

USA, 20. január 2021 (AM) - "Zadržovať a víťaziť." Náčelník štábu Vojenského námorníctva USA admirál Michael Giday prezentoval Navigačný plán na najbližšie desaťročie. Hlavné v ňom je, že americké loďstvo má dominovať vo svetovom oceáne. Cieom globálnej kontroly je p

Izraelský analytik Kedmi: Kvôli Rusku nemôžu už Spojené štáty s nikým viesť vojnu

0 icon

Izrael, 20. január 2021 (AM) - Washington už nebude môcť odvrátiť pozornosť Američanov od vnútorných problémov pomocou nekonečných vojen kvôli vážnemu posilneniu ruskej vojenskej sily. Občiansky konflikt v USA dosiahol takú intenzitu, že už nie je možné „vypustiť paru“ pomocou ďalšej „malej víťaznej vojny“ v zámorí. Vyjadruje to s presved

Svetlo sveta

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali