Víťazstvo Trumpa – výsledok konfliktu amerických elít?

Moskva 5. marca 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- David Goldman, Pablo Martinez Monsivais, Steven Governo,)

 

V čom spočíva príčina, že sa v USA dostal k moci Donald Trump, aká je paradigma ďalšieho rozvíjania západnej spoločnosti a čo od Trumpovho víťazstva môže očakávať Rusko.  To boli len niektoré z otázok generálnej riaditeľky portálu Pravda

Podľa Andreja Fursova, víťazstvo Donalda Trumpa v amerických voľbách predstavuje víťazstvo tej časti politických a ekonomických elít na Západe, ktorí sú späté s reálnou ekonomikou. Prehrali kruhy späté s finančným kapitálom, inými slovami prehrali globálni finanční špekulanti.

Ilustračné foto

Nazývať však Donalda Trumpa antiglobalistom by bolo zavádzajúce, pretože antiglobalizmus v dnešnom svete jednoducho nie je možný. Trumpovo víťazstvo nie je žiadnou revolúciou, aj keď nesie v sebe určitý revolučný potenciál a naozaj zmenilo situáciu v USA v prospech strednej triedy. Je však otázne, či sa Donaldovi Trumpovi podarí doviesť svoj boj do víťazného konca.

Posledný pokus urobiť niečo s americkým systémom a získať ho pod kontrolu štátu  sa snažil uskutočniť John Fitzgerald  Kennedy a tieto jeho pokusy sa skončili Kennedyho vraždou. Situáciu sa pokúsil zmeniť aj Richard Nixon, no ten skončil vďaka impeachmentu. Obaja títo prezidenti vnímali USA ako štát a nie ako cluster nadnárodných korporácii a obidvaja skončili neúspešne. V rokoch 1963 – 1974 prišlo v USA k plíživému prevzatiu moci finančným kapitálom priamo spätým s nadnárodnými korporáciami a korporatokraciou.

Všeobecne, víťazstvo Trumpa je viditeľným prejavom narastajúceho konfliktu vnútri americkej spoločnosti a najmä elít. Fursov použil historickú analógiu z ruských dejín. V rokoch 1915-1916 v Rusku tiež existovali dve skupiny politických elít. Petrohradská elita a bankári boli tesne spätí s vládou a podporovali ju. Moskovskí bankári a moskovské elity stáli v opozícii a preto sa stali hlavnými sponzormi februárového prevratu v roku 1917, ktorý sa im nakoniec podľa Fursova vymkol z rúk.

Andrej Fursov sa potom vo svojom príspevku venoval rokom 1970 – 1980, kedy sa začala na Západe neoliberálna revolúcia alebo kontrarevolúcia so všetkým, čo k tomu patrí. K moci sa postupne dostali Ronald Reagan a Margaret Thatcherová. Celý proces fungoval potom 30 rokov a skončil sa okolo roku 2008 (začiatok krízy), pretože splnil svoju úlohu. Teraz by malo prísť k zmene, no sily, ktoré predstavujú terajšie elity, sa nechystajú len tak jednoducho odstúpiť a snažia sa odporovať. Doba ich vlády však objektívne skončila. Ak aj nebude Trump, bude pokračovať v jeho činnosti niekto iný, možno jeho viceprezident, alebo iní politici. Vstupujeme do nového obdobia.

Americký prezident Donald Trump

Inna Noviková sa potom pýtala na súvis víťazstva Donalda Trumpa a Brexitu.

Podľa Andreja Fursova, Brexit nepriviedol Trumpa k víťazstvu. Andrej Fursov si pomohol príkladom šachovej partie. Brexit bol jedným z ťahov na šachovnici. Pred ním bol ďalším ťahom proces migračnej krízy, pred tým ruské víťazstvo na Kryme. Krym podľa Fursova jednoznačne ukázal, že Európa nemá ako reálne odporovať Rusku. Eurobruselská politická elita predstavuje len skupinu politických  impotentov, ktorí dokážu len vystupovať s vyjadreniami v masovokomunikačných prostriedkoch, nič ďalšie však nedokážu. Ich neschopnosť a slabosť demonštruje okrem migračnej krízy napríklad aj Brexit. No a ďalším ťahom v tejto partii je víťazstvo Donalda Trumpa v amerických voľbách.

Andrej Fursov sa potom venoval otázke, na čo sa musí Rusko po víťazstve Donalda Trumpa sústrediť. Je naivné myslieť si, že Trump prinesie pre Rusko pozitíva. Trump je veľmi tvrdý protihráč, ktorý dôsledne sleduje svoju líniu a záujmy. Vo vzťahu k Rusku pred Trumpom však stoja dva veľké problémy, ktoré musí riešiť. Tými problémami sú ruské jadrové zbrane a ruské vzťahy s Čínou. Rusko však do ekvidistancie a najmä do klasického trojuholníka Rusko – Čína – USA podľa Fursova nepôjde, to by vyhovovalo USA. Rusku a Číne vyhovujú momentálne nadštandardné vzťahy.

Ruské jadrové zbrane sú pre USA veľkým problémom. Rusko je jediná krajina na svete, ktorá dokáže zasadiť USA v prípade vojny smrteľný úder. Len vďaka tomu, že má Rusko jadrové zbrane, nemôžu USA postupovať v Rusku tak ako postupovali v Srbsku, v Líbyi či v Iraku. Trump bude samozrejme na Rusko podľa Fursova tlačiť a podstrkovať Ukrajinu, Krym, Sýriu a ktovie čo ešte, len aby Rusko súhlasilo s dohodou o jadrovom odzbrojení a znížení jadrového potenciálu.

Andrej Fursov jednoznačne tvrdí, že Američanom netreba veriť, dohody s Ruskom po roku 1991 nedodržiavali. Rusi nezískali žiadne sľubované kvitancie, opustili Nemeckú demokratickú republiku, rozpustila sa Varšavská zmluva a NATO sa nielenže nezrušilo, ale rozšírilo sa smerom na Východ.

Ilustračné foto

Dohoda s Američanmi o znížení jadrových zbraní je podľa Fursova nevýhodná pre Rusko, ruské jadrové zbrane sú modernejšie ako americké. Čo je však najdôležitejšie, Anglicko a ani Francúzsko sa do dohody o znížení jadrových zbraní nezapoja. Takže nakoniec by sa znížil len ruský jadrový potenciál, potenciál USA a NATO by sa nielenže zachoval, ale de facto by sa ešte aj zvýšil.

Keďže sa Rusko nechystá vyjsť Američanom v ústrety ani v „čínskej línii“, je podľa Fursova len otázkou času, kedy začnú serióznejšie problémy. Možno tieto problémy začnú priamo na perimetri ruských hraníc. Donald Trump je totiž súčasťou anglosaského systému a ten je podľa Fursova vytvorený takým spôsobom, aby pracoval aj vtedy, kedy v jeho čele stojí aj totálny hlupák.

Anglosasi nepotrebujú lídrov úrovne Napoleona alebo Stalina. Churchill a Roosevelt boli v minulosti ozaj svetlé výnimky, systém by však fungoval aj bez nich. Kto skutočne stojí v čele anglosaského systému, je podľa Fursova ukrytý v pozadí a hýbe figúrkami. Viditeľný politik, ktorý sa nemieni podriadiť a začne robiť problémy, skončí ako Nixon, alebo ho vynesú nohami dopredu ako Kennedyho.

Andrej Fursov sa potom venoval aj tomu, čo očakáva Európu v najbližšom období.

Podľa jeho slov sa v Európe za 50 rokov sformovala proamerická a severoatlantická elita, ktorá funguje v záujmoch severoatlantickej vládnucej triedy. Keď hovorí Merkelová, že v polovici 21.storočia nebude nijakých Nemcov, ale budú Európania, to je podľa Fursova ozajstné barbarstvo.  Migračná kríza vyprovokovaná a podporovaná samotnou Merkelovou je jej danajský dar nemeckému národu.

Problém majú podľa Fursova najmä Nemci, ale nielen oni. Multukulturalizmus bude biť po všetkých Európanoch, no v Nemecku sa to prejaví najostrejšie a najtvrdšie. Už teraz každý Nemec, ktorý si dovolí nesúhlasiť s oficiálnou politikou a pokúša sa chrániť národné záujmy, získava hanlivé označenie „nacista“ a prichádza k jeho ostrakizovaniu. Vo Francúzsku obvinenie z nacionalizmu je takisto vnímané negatívne, nie je však fatálne ako v Nemecku. Situácia v Nemecku sa bude veľmi rýchlo meniť k horšiemu.

Andrej Fursov potom upozornil na zaujímavú mapu rozšírenia mešít v Nemecku, ktorú svojho času mal k dispozícii. Mešity sa vo veľkom rozširujú na území bývalej Nemeckej spolkovej republiky, v bývalej Nemeckej demokratickej republike je mešít minimum. Dôvody sú dva, bývalé Východné Nemecko – Prusko si zachovalo viac nacionalistický duch a  moslimovia sa tam kvôli horšej ekonomickej situácii veľmi nehrnú. Aj útokov proti imigrantom je podstatne viac na území bývalého Východného Nemecka, ako na území bývalého Západného Nemecka.

Migranti sa podľa Andreja Fursova veľmi nehrnú ani do Maďarska a Chorvátska, týmto krajinám sa radšej vyhýbajú. Chorváti a Maďari veľmi tvrdo reagujú na multikulturalizmus a doteraz sa tam multikulturalizmus a ani liberalizmus v porovnaní so západnou Európou veľmi nepresadil. Takisto pre imigrantov nie sú tieto krajiny kvôli finančnej situácii veľmi lukratívne.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Na juhu Nigeru uniesli amerického misionára

0 icon

Niamey 27. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Neznáme osoby uniesli v utorok ráno na juhu Nigeru amerického misionára, ktorý v tomto regióne žil už niekoľko rokov. Agentúru AFP o tom v utorok informoval nemenovaný miestny štátny úradník Misionára uniesli zo záhrady na okraji dediny Massalata, vzdialenej 400 kilometrov východne od hlavného…

Radikálni moslimovia v Nemecku vzdávajú hold vrahovi parížskeho učiteľa

0 icon

Berlín 27. októbra 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Lewis Joly)   Nemeckí islamisti nadšene oslavujú moslimského teroristu, ktorý v Paríži odsekol hlavu učiteľovi Samuelovi Patymu a ktorého krátko  po čine zastrelila polícia Pre nich sa stal hrdinským  idolom 18-ročný moslim, Abdullah Anzorov, ktorý usmrtil brutálnym spôsobom učiteľa vo štvrti Conflans-Sainte-Honorine. Nemeckí islamisti vyjadrujú…

Rybačka je súčasťou výnimky zo zákazu vychádzania, treba však dodržiavať odstupy

0 icon

Žilina 27. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Výnimka zo zákazu vychádzania a s ňou súvisiace návštevy prírody v extraviláne obce v rámci okresu sa týka aj výkonu rybárskeho práva Informoval o tom na svojej webovej stránke Slovenský rybársky zväz (SRZ) – Rada v Žiline. „Z uznesenia vlády vyplýva, že pobyt v…

Primátor Kežmarku a poslanec NR SR Ferenčák: „Matovičova vláda si na svoje dokazovanie moci a politické hry, zobrala za vazalov občanov a zneužíva samosprávu“

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Nezaradený opozičný poslanec Ján Ferenčák reprezentujúci novú stranu Hlas-SD a zároveň primátor mesta Kežmarok uviedol, že vláda v rámci celopološného testovania hodila väčšinu kompetencií na samosprávy. Ferenčák hovorí otvorene dokonca o "zneužití samospráv" Ferenčák v utorok v statuse na sociálnej sieti napísal, že…

Lekárska komora pred celoplošným testovaním: „Honba za prvenstvom a vavrínmi môže spôsobiť slepotu a zastrieť podstatu celej veci“

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Lekári združení v Slovenskej lekárskej komore upozoťňujú, že sú smutní z toho, že im nebolo umožnené robiť testovanie na ich pracoviskách. Dodávajú, že existujú aj iné opatrenia ako celoplošné testovanie v miestach určených na voľby SLK na mimoriadnom zasadnutí Rady SLK prijala minulý…

Zastavme korupciu: Vyšetrovateľ ešte pred mesiacom zastavil stíhanie Dušana K. pre možné zneužitie právomoci

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR - Frantisek Iván)   Špeciálneho prokurátora Dušana K., ktorý je v súčasnosti väzobne stíhaný aj pre zneužitie právomoci verejného činiteľa, pred mesiacom iný okresný policajt od rovnakého obvinenia nepriamo ušetril. Upozorňuje na to Nadácia Zastavme korupciu na svojej internetovej stránke. Vyšetrovateľ zastavil stíhanie Dušana K.…

Polícia odhalila dvoch migrantov na diaľnici D2 pred Stupavou

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia Slovenskej republiky)   Policajti v utorok odhalili dvoch migrantov v návese chorvátskeho kamiónu na diaľnici D2 pred Stupavou v smere do Českej republiky. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová "Podľa prijatého oznámenia vodič kamiónu spozoroval počas jazdy v spätnom zrkadle z…

„Pán Šeliga, čo si to dovoľujete a kto si myslíte, že ste?“ Chmelár okomentoval dobýjanie sa Šeligu na zasadnutie Akademického senátu STU, ktorému umožnili vstup až policajti

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Politický komentátor a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár sa vyjadril k snahám na výmenu rektora Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave a k aktivitám podpredsedu NR SR Juraja Šeligu zo strany Za ľudí v tejto veci Chmelár uviedol, že ako bývalý člen Slovenskej rektorskej…

Irán si predvolal francúzskeho diplomata, protestoval proti urážaniu Mohameda

0 icon

Teherán 27. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Iránske ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo francúzskeho diplomata, aby protestovalo proti údajným urážkam zakladateľa islamu, proroka Mohameda. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na iránsku štátnu televíziu Predstaviteľ iránskeho rezortu diplomacie francúzskemu charge d’affaires počas pondelkového stretnutia povedal, že…

Hasiči postavili pred Nemocnicou sv. Michala v Bratislave šesť stanov

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Prezídium Hasičského a záchranného zboru)   V areáli bratislavskej Nemocnice sv. Michala postavili hasiči v priebehu necelých dvoch hodín utorkového predpoludnia šesť veľkokapacitných stanov. Budú slúžiť pre potreby celoplošného testovania Ako spresnila Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), štyri poslúžia ako odberové stany…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Dokedy Vás bude podvádzať grázel, daňový kriminálnik a korupčný plagiátor Matovič?

0icon

Ukazuje sa, že koronavírus COVID 19, nie je pandémiou, ani chrípkou, ale má úroveň bežného vírusu. WHO zverejnila novú metaštúdiu s dátami z viac ako 70 krajín sveta o COVID 19. https://www.youtube.com/watch?v=RkXfto0poYs&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2m42_-sEt8rbsdvakge7RAolH_MzDlUOd6dvz8FgC0Rv4IKJ0j717R78k

Roman Huťa

Sv. Michal Archanjel velí do boja

0icon

Snívali sa mi dva sny, druhý bol prorocký. V prvom som bol účastníkom veľkej slávnosti, všetci boli oblečení v slávnostných róbach a pili omamné nápoje z krištáľových čiaš. Kráčal som medzi nimi v montérkach. Ponúkali mi omamný mok aj dievčatá, a ja som odmietal. Všetci boli krásne poobliekaní, len tváre mali zohavené. Boli obrazom ich…

Pavol Kleban

Slovenské kráľovstvo: prorocké slová určené Slovákom a Slovensku

0icon

Doba, ktorú momentálne žijeme, je často rôznymi autormi charakterizovaná ako obdobie morálneho úpadku. Strata cnostných ľudských hodnôt v spoločnosti čoraz častejšie privádza ľudí do bezvýchodiskových životných situácií. Súčasný spoločenský systém túto skutočnosť buď nerieši dostačujúco, alebo potreby občanov aj naďalej prehliada úplne. Aj z toho dôvodu nastáva u mnohých ľudí…

Peter Košík

AKO SI IGORKO S JARKOM NA TESTOCH IDU VRECKA NAPCHAT. DO KEDY IM TO BUDEME TOLEROVAT???

0icon

Plačlavým hlasom by Igorko škriekal, keby si minulé vlády 50 milionový kšeft na testoch dohodli u pochybnej firmy. Veľmi dobre si tie jeho psychopatické prejavy pamätáme. A teraz čuduj sa svete, vodu kázal a víno pije. Aj s jeho súputnikom Jarkom teraz zavádzajú na Slovensku psychický teror, len aby sa…

Peter Švec

Vrchol vojenskej zručnosti: víťazstvo bez obetí. Robia z nás ovce, vedené ovcami. Pôsobenie proti prevahe: 7. časť.

0icon

Ovce vedené ovcami, zahnané do košiara, sú predurčené na to, aby ich susediaca vlčia svorka vykántrila. Naši nevládcovia už vírusu obetovali sociálno-ekonomickú bezpečnosť. V tomto pokračovaní, ktoré sa v prenesenom zmysle výsostne týka premiérovej vojny s koronavírusom, v skutočnosti so strachom z neho, sa pobavíme o procese, ktorý možno popísať ako mentálny presun od relatívneho…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10+: Veci, ktorými nás filmy a seriály klamú, pričom v skutočnosti neexistujú 1. časť

0 icon

Seriály a filmy majú niekedy jednoduchý dej, často sprevádzaný istými scénami, ktoré sa veľa krát opakujú. Čo z toho sú ale úplné hlúposti, ktoré sa v reálnom živote nikdy nestanú? Do výroby jedného filmu a seriálov sa často zapájajú stovky technikov, hercov a kameramanov, ale režisér  rozhoduje, čo bude vidieť na plátne. On určí ako bude všetko nakrútené.…

Röntgen: 10 obyčajných vecí, ktoré RTG žiarenie ukazuje v úplne inom svetle

0 icon

Odkedy ľudstvo vynašlo röntgen, skúšali sme zobraziť pod RTG žiarením doslova všetko, čo nám prišlo do rúk. Hoci sa táto technológia využíva predovšetkým ako diagnostická metóda v medicíne, umožňuje nám vidieť každodenné veci alebo činnosti v úplne inom svetle. Rozprávanie, pitie vody či nosenie podpätkov. Röntgen, presnejšie RTG žiarenie, nám…

Ilumináti – základný kameň konšpiračných teórií (3. časť)

0 icon

Ako sme sľúbili, v tretej časti článku, ktorá je zároveň poslednou s názvom Ilumináti – základný kameň konšpiračných teórií, sa pozrieme na vyhlásenie Thomasa Jeffersona a aj mimozemské plazy. Jefferson vyhlásil, že celkom chápe, prečo sa Ilumináti uchýlili do utajenia: Weishaupt žil pod nadvládou tyranie zo strany despotu a kňazov.…

Vypadávanie vlasov: Môžu za to gény alebo ovzdušie?

0 icon

Vypadávanie vlasov nie je vôbec príjemným javom. Bez rozdielu postihuje mužov aj ženy a spôsobuje mierne depresívne stavy. Vypadávanie vlasov sa odborne nazýva alopécia – tento názov je odvodený z gréckeho slova alopekia, čo označuje líšku, u ktorej sa vyskytuje „škvrnitá plešivosť“. Alopécia je pre väčšinu postihnutých nepríjemným hendikepom, a…

Zlyhania, ktoré zaboleli a rozosmiali. Títo ľudia mali smolu

0 icon

Každý z nás má občas svoj zlý deň. Niektoré tieto dni sú horšie a niektoré sú zasa len vtipné. Všetky zlyhania v našom živote však majú nejaký dôvod. Či už je to našou chybou, alebo iba zhoda náhod, ľudia sú  takýchto dní nešťastní. My ti dneska ukážeme, že takéto zlyhania…

Vo svete IT

Facebook pravdepodobne našiel spôsob, ako bude zarábať na službe WhatsApp

0 icon

WhatsApp aktuálne patrí medzi najpoužívanejšie komunikačné platformy na svete. Hoci je táto služba veľmi populárnou, tak aj napriek tomu Facebook stále nemá poriadny koncept, ako možno na tejto službe zarábať. V minulosti sa objavili správy, ktoré hovorili, že sociálna sieť začne zobrazovať v rámci rozhrania aplikácie reklamu. Nešlo by o…

Takto vyzerá aktuálny výpredaj platených hier a aplikácií z Google Play, ktoré stiahnete zadarmo

0 icon

Tak ako každý týždeň, tak aj tento prebieha v obchode Google Play veľký výpredaj platených Android aplikácií a hier, ktoré môžete dočasne stiahnuť zadarmo. Na zozname nižšie nájdete 14 aplikácií, 30 hier a 9 aplikácií určený na prispôsobenie zariadenia, ktoré môžete po obmedzený čas stiahnuť zadarmo. Z aplikácií dávame extra…

Je možné preletieť stredom Zeme a „vyskočiť“ na druhej strane?

0 icon

Cesta do stredu Zeme je vedecko-fantastický román slávneho francúzskeho autora, Julesa Verna, z roku 1864. Autor zachytáva skupinku ľudí, ktorí sa rozhodli vydať sa do útrob našej planéty a podarilo sa im objaviť nový svet, plný záhadných tvorov. Dnes už s istotou vieme, že v jadre našej modrej planéty sa…

Pozrite sa, ako môžete zamedziť smartfónu, aby vás neustále počúval

0 icon

Možno to ani netušíte, ale naše smartfóny nás neustále počúvajú. Dôvodom, ktorý sa za týmto skrýva, sú hlasoví asistenti, ktorí reagujú na zvuk. Najlepším príkladom je pravdepodobne služba Google Asistent, ktorá reaguje na hlasové povely „Hey Google“ alebo „Ok Google“. Inými slovami, na to, aby sa funkcia zapla, tak potrebuje…

Rusko ako samostatná planéta? Toto video vám ukáže nový pohľad na tie najväčšie krajiny sveta

0 icon

Ľudí fascinuje porovnávanie veľkostí. Dôkazom je množstvo videí na YouTube, ktoré nám ukazuje veľkosti mesiacov, planét, hviezd, alebo čiernych dier, či galaxií. Práve takýto typ videí nám ukazuje nepredstaviteľnú rozlohu vesmíru a dáva nám akýsi pocit malosti. Porovnávacie video používateľa MetaBallStudios sa však pozerá na našu Zem a vesmír z…

Armádny Magazín

Peklo z neba: Ruský nálet na výcvikovú základňu v Sýrii zabil takmer 80 pro-tureckých teroristov

0 icon

Sýria, 27.október 2020 (AM) - V marci, po niekoľkých týždňoch bojov medzi sýrskymi vojakmi a rebelmi podporovanými Ankarou v provincii Idlib (po začatí operácie Jarný štít), Ruský prezident Vladimir Putin a jeho Turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan sa dohodli na zásade prímeria, ako aj na zriadení spoločných rusko-tureckých hliadok pozdĺž diaľnice…

Americký Bell dodal polícii Poľskej republiky tri vrtuľníky Bell 407 GXis

0 icon

Fort Worth, USA, 27. októbra 2020 (AM) – Bell Textron Inc., dcérska spoločnosť Textron Inc. (NYSE: TXT), oznámila, že dodala Polícii Poľskej republiky tri stroje Bell 407 GXis. Poľská polícia je viac než 20 rokov tradičným zákazníkom Bellu. Úlohou týchto vrtuľníkov je pomáhať a chrániť obyvateľov, udržiavať verejný poriadok a bezpečnosť…

Ďalší incident v Sýrii: Američanmi podporovaní ozbrojenci v Sýrii spustili streľbu na civilistov

0 icon

Sýria, 27.október 2020 (AM) - Na webe sa objavilo video, ktoré ukazuje, ako proamerické sily SDF ("Sýrske demokratické sily") začali strieľať na civilistov v Sýrii. Incident sa stal včera v malom meste na východe krajiny - Garanij. Nespokojní s okupačným režimom SDF sa priazni

Veliteľ legendárneho Luhanského práporu „Prízrak“ - Alexej Markov zahynul. Video

0 icon

Luhansk, 26. októbra (AM) -  Pri nehode zahynul veliteľ 14. práporu územnej obrany „Duch“ podplukovník Ľudových milícií LPR, člen rady veliteľov Zväzu dobrovoľníkov Donbasu Alexej Markov (volacia značka „Dobry“).   Sibírčan, rodák z Omsku, absolvent školy fyziky a matematiky a univerzity v Novosibirsku, vyštudovaný jadrový fyzik, žil v

Cudzinecká Légia: Ako je to so zmenou identity pri vstupe

0 icon

Francúzsko, 27.október 2020 (AM) - Pre doplnenie znalosti francúzštiny, slovo "Légion" znamená vo francúzštine "MNOŽSTVO". Čiže skutočný, doslovný preklad názvu Légion étrangère by mal byť skôr "Množstvo Cudzincov" a nie Cudzinecká légia. Avšak Légia je už zaužívané pomenovanie a preto zostanem v tomto zaužívanom spôsobe.   Táto armáda vznikla už v…

Svetlo sveta

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

0 icon

Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

0 icon

Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

icon FOTO DŇA