Veselá prestrelka v uhorkovom sade: Sú Matovič s Trubanom za svoje predstavenie platení?

Bratislava 28. júla 2019 (HSP/Foto: TASR)

 

Uhorková sezóna vrcholí. Televízie zápasia s nedostatkom tém, ale našťastie tu máme pánov Matoviča a Trubana. Títo statoční pištoľníci sa neskrývajú za vysokými uhorkovníkmi a melónovníkmi, ale odvážne pália po sebe ostrými semienkami pravdy a lásky, aby… prečo vlastne? No, áno, aby na nich občania nezabudli

Na kombosnímke vľavo v strede Michal Truban, vpravo Igor Matovič

Lídri strán Progresívne Slovensko a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Michal Truban a Igor Matovič usporiadali pre prázdninujúce deti a mládež veselé a zároveň poučné rozprávkové predstavenie. Dej sa odohráva v uhorkovom sade, v ktorom sa dvaja kovboji ostreľujú odvážnymi, ale zároveň opatrnými slovami, aby divák videl, akí sú zásadoví, ale aby si nezavreli dvere, lebo vedia, že keby na to prišlo, budú sa musieť spojiť, aby skladali vládu. Takéto zviditeľňovanie robí dobre na volebné preferencie, a tiež niekedy na bránicu pozorovateľa.

To veselé okydávanie je samozrejme iba naoko, po skončení predstavenia sa herci umyjú a podajú si ruky. Lenže zaujímavé na tom je, že nie všetko sa dá celkom zmyť, na ich kovbojskom obleku sem-tam ktorési semienko pravdy a lásky ostane prichytené. A práve preto je dobré si predstavenie pozrieť a zapamätať si, čo herci povedali. Môže sa to zísť.

Štvrtková tlačovka Matoviča bola reakciou na tlačovku Trubana, a tá zas bola reakciou na predošlú tlačovku Matoviča, ktorá bola reakciou… atď. Písali sme o tom už na viacerých miestach, ale pozrime sa teraz bližšie na dve z nich, a na posolstvá, ktoré vedome či mimovoľne obaja statoční pištoľníci vystrelili jeden na druhého, ale najmä nám ostatným.

Truban zvolal tlačovku, aby okomentoval „konšpiračné vyjadrenia šéfov strán Smer-SD a OĽaNO Roberta Fica a Igora Matoviča“. Uviedol: „My sa s nimi nechceme hádať, my im to nechceme vraciať, ale chceme im nastaviť zrkadlo, aby sme im ukázali ako ináč chceme my robiť politiku,“ povedal na úvod Truban a následne vyhlásil, že Fico aj Matovič patria do starej generácie politikov, ktorých treba vymeniť. A naozaj, to nie je hádanie. Vymeníme vás a hotovo – je tu nejaká hádka?

Zľava: Primátor mesta Bratislava Matúš Vallo, predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Truban a predseda strany SPOLU Miroslav Beblavý počas tlaèovej konferencie v Primaciálnom paláci o ukončení výberového konania na šéfov mestských podnikov v Bratislave

No možno je to zábavné, ale až taká zábava to asi nebude, keď príde na to, ako títo podivní ľudia po vyhratých voľbách nebodaj budú skladať vládu a budú sa mať dohodnúť pri riešení tej záplavy praktických otázok so svojimi partnermi s celkom iným hodnotovým nastavením. Celému Slovensku to vŕta v hlave, človek by takmer mal chuť z recesie ich voliť, aby videl tú parádu. Ale o tom sme už písali veľakrát.

Novým prvkom bola rečnícka otázka, ktorú Truban položil: vraj si pozrel Ficove a Matovičove videá a spytuje sa, či oni tými videami nejako prispeli k lepšiemu školstvu či zdravotníctvu, alebo to robia preto, aby si získali voličov konšpiračnými teóriami o tom, že progresívnych a slušných platí nejaký Soros. Neodpovedal však ani na jednu z konkrétnych otázok, ktoré menovaní politici voči jeho táboru vzniesli, a je tiež otvorenou otázkou, do akej miery prispela k lapšiemu školstvu a zdravotníctvu jeho tlačovka.

Na to, že je v politike tak krátko, je jeho repertoár naozaj dosť nudný – je to stále jedna a tá istá pesnička: spájame sa, rastieme, nehádame sa, sme nová generácia politikov, starých treba vymeniť… počúvať stále dokola tých pár stupídnych fráz je naozaj únavné. No ale keď mu to značkový profesionálny imidžmejker takto naordinoval, lebo práve toto je tá správna hyperpopulistická cesta k hlasom jednoduchších hypnotizovaných voličov, tak to tak asi má byť.

Na otázku, či sa ešte hlási ku svojmu dávnemu výroku, že voliť by mali mať možnosť len ľudia, ktorí platia vysoké dane, pretože len tí vedia niečo o živote, Truban odpovedal, že samozrejme si to už nemyslí – ten výrok vraj pochádza z dávnych čias, keď mal len dvadsať rokov. Lenže je to trochu zvláštny postoj od 35-ročného človeka, ktorý zdôrazňuje, že zastupuje mladých a nových politikov: teda dvadsaťroční to ešte majú v hlávkach pomotané, ale 46-ročný Matovič už je starý? V akom veku by potom podľa neho mali ľudia robiť politiku? Je optimálny interval 25 – 40, alebo radšej užší, niekde medzi 30 a 35? Mimochodom, jeho parťáci Štefunko a Beblavý majú 42 rokov, to už budú na konci volebného obdobia v roku 2024 starší ako je Matovič dnes…

Na Trubanovu tlačovku zareagoval Matovič zvolaním svojej tlačovky. Na tej sa, samozrejme, najprv veľmi dôrazne dištancoval od Roberta Fica – veď ako inak. A potom už začal rúbať do novej populistickej opozície, ktorá chce spoločne a progresívne bojovať za slušné Slovensko a za ľudí.

Na snímke predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič

 

 

 

Skritizoval fakt, že iniciatíva Za slušné Slovensko od samého začiatku preferovala len tých správnych „našich ľudí“, ktorí dnes sú v stranách PS, Spolu a Za ľudí. Spomenul, že líderka hnutia Za slušné Slovensko Karolína Farská sa stretáva s lídrom strany Spolu Miroslavom Beblavým. Naposledy to vo Washingtone, kde je Beblavý na dovolenke – to Matovič nezabudol len tak akoby náhodou pripomenúť a ukázať aj známu kompromitujúcu fotografiu, na ktorej sú spolu Beblavý, Farská, ďalší člen strany Spolu Dalibor Roháč a popredný americký ideológ neokonzervativizmu Bill Kristol v centrále jedného z dôležitých slniečkových think-tankov American Enteprise Institute. Hm, naozaj zaujímavý spôsob dovolenkovania.

Ďalším zaujímavým číslom estrády bolo, keď Matovič vytiahol fotografiu bilbordu strany Sieť spred štyroch rokov. Na tom bilborde bol Beblavý spolu s predsedom Siete Radoslavom Procházkom, ktorý bol v rovnakej bielej košeli s vykasanými rukávmi, ako nosí dnes Truban: „Namiesto Procházku prichádza pán Truban. Rovnako košeľa, rovnako vyhrnuté rukávy, lebo to je napísané v manuáli, že vtedy to tak vyzerá, že vtedy ste blízko ľuďom, že vtedy vám ľudia viacej uveria.“ (Mimochodom, neviete, kde sa ten manuál dá kúpiť?)

Matovič tiež spomenul premiérske ambície pána Trubana: „Ak viem a chcem byť premiérom, tak viem, že budem musieť spájať ľudí, ktorí sú každý iný, a budem musieť byť nad vecou,“ uviedol a opäť zdôraznil, že ľudia zo Slušného Slovenska „podlo zaklamali“, lebo napísali, že Matovič odmietol námestie prenechať priamo organizátorom a hlavným osobnostiam Nežnej revolúcie. Potom rozvinul myšlienku, že neslušne klamať nie je slušné a ľudia, ktorí sú za slušné Slovensko, by sa takto správať nemali.

Následne sa pristavil pri Trubanovej rétorike o nových politikoch. „Ja sa pýtam, kto sú teda tí noví politici, ktorých ponúkate? Pán Miroslav Beblavý, vaše siamské dvojča vo vašej koalícii, je v politike 17 rokov a dnes je už v tretej strane.“ Spomenul tiež, že Beblavý „bol mlčiacim štátnym tajomníkom vtedy, keď SDKÚ brala invalidné dôchodky ľuďom, keď SDKÚ rozkrádala republiku cez kauzu Gorila finančnej skupiny Penta.“ Napriek tomu by bojovník proti rozkrádaniu Matovič s nimi do koalície išiel.

Potom spomenul podpredsedu PS Ivana Štefunka, ktorý za posledných 20 rokov vystriedal už štyri strany. „Toto sú tí noví politici, ktorých nám ponúkate, pán Truban, a my sme tí starí?“ pýta sa. Zdôraznil, že on, Matovič, hovorí pravdu, hovoril ju aj pred štyrmi rokmi o vtedajšom lídrovi strany Smer Procházkovi, obľúbencovi všetkých médií, ktoré sa vtedy Procházku veľmi zastávali. „A zrazu tí istí novinári robia kampaň Trubanovi a PS,“ vyčíta médiám Matovič ich zaujatosť.

„Ale PS a pán Truban majú stále šancu zaradiť spiatočku,“ nechal si pootvorené zadné dvierka Matovič. Podmienkou však podľa neho je, že začnú hovoriť pravdu, neútočiť, neklamať o tom, že sú novými politikmi. „Keď budete, pán Truban, klamať v takejto situácii, tak čo sa stane potom, keď pôjde o závažnejšie veci, o miliardy eur? Keď klamete v malom, budete klamať aj vo veľkom, pán Truban. Keď teraz hájite lož, budete hájiť lož aj potom. Ale potom sa pýtam: v čom ste iní? Lebo toto, čo robíte, je politika ,našich ľudí‘.“ Aj toto je vyjadrenie, ktoré by bolo dobré si pamätať.

Potom sa opäť vrátil k téme rezervácie „svätého priestoru“, ako nazval Námestie SNP, na čas osláv Nežnej revolúcie. „Dnes stačí si pozrieť, čo si o tom myslia ich fanúšikovia na facebooku. Skúste nájsť jeden jediný pozitívny komentár pod ich statusmi, kde do mňa útočia za tú rezerváciu námestia – nenájdete ho tam. Naložili im tam ľudia veľmi nepekne, ale spravodlivo.“

Matovič vyzval Trubana: „Ak sa teraz slepo postavíte na stranu ľudí, ktorí klamú, tak pán Truban, nebude z vás dobrý premiér a pánboh ochraňuj Slovensko, ak by ste mali pokračovať takýmto spôsobom.“ A zopakoval to ešte raz: „Pánboh ochraňuj Slovensko.“

Na záver svojho príhovoru však uviedol: „Ja nad vami palicu nelámem. Nebudem na vás útočiť. Keď ste dnes na tlačovke povedali, že mi chcete nastaviť zrkadlo, tak ja vám ho nastavujem. Prestaňte klamať, hájiť ľudí, ktorí klamú, a vždy sa zastávajte pravdy. Potom vám ľudia uveria, že ste nádejou. Potom možno ľudia zabudnú na to, že tí ľudia okolo vás sú desiatky rokov v politike.“

V časti vyhradenej pre novinárske otázky sa Matovič vyjadril aj k výroku exprezidenta Kisku, že ak voľby nedopadnú ako treba, tak radšej zorganizujú revolúciu. „To znamená, že nerešpektujeme výsledky demokratických volieb, pán Kiska?“ položil Matovič rečnícku otázku.

Vyjadril sa aj k šéfovi strany Spolu: „Pre mňa Beblavý nemôže byť etalónom morálky, keď bol vysokopostaveným členom SDKÚ a nepovedal jediné slovo voči kauze Gorila, keď tu Penta rozkradla Slovensko, keď uplácala politikov. A Beblavý? Ani jediné slovo. Nevystúpil z SDKÚ, lebo sa objavila Gorila. Nevystúpil zo Siete, keď sa zistilo, že Procházka načierno financuje svoju prezidentskú kampaň, a ako financuje kampaň strany Sieť. Jednoducho zohol hlavičku, lebo vtedy sa mu tá pravda nepáčila.“

Na otázku, či sa s Trubanom stretol, aby si vyjasnili veci, Matovič povedal: „Je mi ľúto, že pán Truban, ktorý vo svojich statusoch stále hovorí, že nechce komunikovať cez médiá, že si chce najprv veci dohodnúť, lebo to je tá nová politická kultúra, tak pán Truban mi nezavolal, ani včera, ani predvčerom.“ Nespomenul však, koľkokrát zavolal on Trubanovi, aby sa neprepieralo špinavé prádlo cez médiá.

Takto Matovič vidí zámery svojich potenciálnych koaličných partnerov: „Vnímam kroky strán PS a Za ľudí, že je to skôr o tom, že by chceli vytvoriť alternatívu so stranami Smer bez Fica a s novou stranou pána Druckera. A že toto je zrejme cieľom, utopiť všetkých ostatných, tie menšie politické strany.“

Podľa Matoviča sa chystá teraz to isté ako pred štyrmi rokmi s Procházkom. Ten vraj, až keď si na plese Spišiakov vypil, porozprával pravdu, že chce ísť so Smerom. Matovič sa obáva, že sa situácia zopakuje, že Sme rodina, KDH aj OĽaNO neprekročia päťpercentnú hranicu a slušno-progresívna pospolitosť pokrčí plecami, že veď nič iné sa nedalo robiť, len sa spojiť so Smerom.

Matovič potom vysvetlil, že to je celé o tom, že táto slušne-progresívna partička nepotrebuje v koalícii také krištáľovo čisté a nepodplatiteľné hnutie ako je OĽaNO: „V skutočnosti im nevyhovuje, aby také hnutie ako my, ktoré bojuje do kosti proti korupcii, ktoré nedovolí kradnúť a klamať nikomu vo vládnej koalícii, tak oni nás takýchto nepotrebujú vo vládnej koalícii. Im tam bude vyhovovať Smer alebo Druckerova strana, lebo to bude jedna rovnaká politika.“ Toto vyhlásenie si treba obzvlášť zapamätať, po voľbách nadobudne príchuť čili papričiek.

Čo dodať? Kto klame, ten aj kradne, hovorí staré príslovie. Matovič, odkedy prišiel do politiky, rozhlasuje, že je tam preto, aby sa nekradlo. Teraz obviňuje svojich potenciálnych koaličných partnerov z klamstva a dokonca naznačil, že budú rovnakí, a budú ťahať za jeden povraz s tými, ktorí boli uplynulé štyri roky každodenným terčom jeho plamennej kritiky za ich údajné kradnutie. Čo myslíte: pôjde s takýmito ľuďmi napokon do koalície?

O ďalších veselých príhodách a prekáračkách zo slovenského letného politického uhorkového sadu vás budeme radi priebežne informovať, lebo sú nielen zábavné, ale pre toho, kto sa nad nimi zamyslí, sú aj poučné.

 

Ivan Lehotský

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Zomrel Abdal Kádir bin Sálih, dočasný prezident po Buteflikovi

0 icon

Alžír 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Alžírsky politik Abdal Kádir bin Sálih, ktorý niekoľko mesiacov v roku 2019 zastával post dočasného prezidenta, zomrel v stredu vo veku 79 rokov po dlhej chorobe. Oznámil to úrad prezidenta, uviedla agentúra AFP Dočasným prezidentom Alžírska sa stal bin Sálih po tom, ako pod…

Korčok v New Yorku rokoval s ministrom zahraničných vecí Gruzínska

0 icon

New York 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Gruzínsko je jednou z troch prioritných krajín oficiálnej rozvojovej pomoci, ktorú poskytuje SR, vyhlásil šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok po stredajšom rokovaní s ministrom zahraničných vecí Gruzínska Davidom Zalkalianim v New Yorku TASR o tom informoval komunikačný odbor ministerstva zahraničných vecí a…

Ingrid Brocková: Slovenská podpora Grécka má podobu konkrétnych a adresných činov

0 icon

Atény 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)   Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková je v dňoch 21. – 23. septembra 2021 na návšteve Grécka, kde sa okrem programu v Aténach stretla s miestnymi predstaviteľmi požiarmi spáleného ostrova Evia, na ktorom zasahovali aj slovenskí hasiči…

Ankara varovala grécku loď, aby nevstupovala do jej teritoriálnych vôd

0 icon

Istanbul 22. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)   Turecká vojnová loď v stredu vyslala varovanie smerom ku gréckemu výskumnému plavidlu, aby mu zabránilo vplávať do územia, ktoré Ankara považuje za svoje teritoriálne vody. Udialo sa tak približne rok po tom, čo napätie medzi oboma štátmi vo východnom Stredomorí takmer prerástlo do…

Orbán s Babišom si boli pozrieť zabezpečenie maďarsko-srbskej hranice

0 icon

Budapešť 22. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Szilard Koszticsak/MTI via AP)   Afganci opúšťajúci svoju vlasť sa pokúšajú dostať ďalej do Európy cez Maďarsko, pričom sa očakáva, že tlak na jeho južné hranice bude stúpať. Povedal to v stredu predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po tom, čo sa bol spolu s českým…

Slováci v súťažiach hliadok získali tri medaily, dlhá zlatá šnúra kanoistov sa skončila

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   V úvodný deň súťaží na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v bratislavskom Čunove získali slovenskí reprezentanti tri medaily. V hliadkach sa to podarilo kajakárkam (bronz) aj kajakárom (striebro), bez cenného kovu zostali kanoistky, ale bronz si vyjazdili kanoisti Skutočnosť, že singlisti brali…

Macron a Biden spolu telefonovali po prvý raz od vypuknutia sporu o ponorky

0 icon

Washington/Paríž 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ian Langsdon/ Pool photo via AP)   Francúzky prezident Emmanuel Macron nariadil v stredu veľvyslancovi svojej krajiny v USA, aby sa na budúci týždeň vrátil do Washingtonu. Urobil tak po telefonáte s americkým prezidentom Joeom Bidenom Cieľom rozhovoru bolo zmierniť napätie medzi oboma krajinami súvisiace s…

Pod rúškom ochrany policajtov si politici chcú zaviesť obmedzenie svojej kritiky. Pokuta má byť až 500 eur. Čo si o tom myslia niektorí z nich?

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Pixabay, TASR-Jakub Kotian, Martin Baumann, Pavol Zachar, Facebook)   Ministerstvo vnútra SR predložilo novelu zákona o Policajnom zbore. Voči jednotlivým bodom novely boli vznesené viaceré pripomienky. Jednou zo sporných častí zákona je aj návrh, podľa ktorého by sa priestupku dopustil ten, kto „uráža verejného činiteľa…

Poslanci v závere dňa rokovali o návrhoch nezaradených poslancov

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, SITA-Branislav Bibel)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v závere štvrtého dňa 40. schôdze parlamentu rokovali o viacerých novelách z dielne nezaradených poslancov - odídencov z ĽSNS Plénum v stredu večer rokovalo o návrhu nezaradených poslancov okolo Milana Mazureka. Do parlamentu predložili novelu zákona…

Kotleba v parlamente prirovnal dnešnú situáciu k časom kolaborácie cirkvi v Pacem in terris

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Dnes v parlamente bežala rozprava o návrhu novely zákona z dielne ĽSNS, ktorým by sa financovali registrované cirkvi ale aj ďalšie treťosektorové aktivity odvodom ďalších 2% daní. Podľa predkladateľov by prijatie zákona zaistilo potrebnú mieru nezávislosti cirkví, aby nemuseli prisluhovať štátnej moci a…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 4. časť: Povedz mi, kto je tvoj priateľ a ja...

0icon

... a ja ti poviem, kto si. Riešenie tejto výzvy ešte na chvíľku odložíme. Tretie zamyslenie „na okraj“ sme ukončili otázkou, na koho asi František myslel, keď v bratislavskej Katedrále sv. Martina povedal „niečo, čo sa stalo pred nejakým časom, ide o list od biskupa, v ktorom hovorí o nunciovi: –…

Boris Mesár

Aké svinstvo obsahujú vakcíny (jedy) ?

0icon

Celá americká a tiež nemecká alternatíva žije v posledných hodinách závermi a dozvukmi absolútne šokujúcej pondelňajšej tlačovej konferencie rakúskych výskumníkov z radov súdnych a forenzných patológov, ktorí sa rozhodli, že prestanú mlčať a odhalia svetu, čo sa v skutočnosti nachádza vo vakcínach proti COVID-19 a čo robí s ľudskou krvou. Tlačová…

Gustáv Murín

Ilúzie o Žilinkovi skončili na kauze Tódovej

0icon

Loď, ktorej kapitán vypne všetky kontrolky, nutne raz stroskotá. Nezodpovedný neoliberálny experiment urobil z novinárov „strážnych psov demokracie“. Ale pretože najnovšie vďaka eko-fašistom (tento termín po drastických skúsenostiach s agresivitou „ochrancov zvierat“ vznikol na Západe) psy nesmú byť na reťazi, aj tí mediálni sa z tej reťaze utrhli a nie je nateraz toho statočného,…

Andrej Sablič

Ako merať spoločenskú hlúposť?

0icon

Na to je potrebné použiť peniaze. Je to síce najhlúpejší nástroj na meranie, aký ľudstvo vymyslelo, ale pre tento účel je ideálny. Potom už stačí iba poznať hodnotu majetku najbohatšieho člena spoločnosti a najchudobnejšieho a tento rozdiel je presná hodnota spoločenskej hlúposti národa či sveta. Zároveň táto hodnota ukazuje o…

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa stane, ak dospelák chytí do ruky detské omaľovánky: Čierny humor alebo nechutná zvrátenosť?

0 icon

Čo môže byť nevinnejšie ako detské omaľovánky? Nuž, fantázii sa medze nekladú a ak máš dostatočne zvrátenú myseľ, dokážeš aj z nich spraviť niečo, čo by deti pre dobro ich zdravého psychického vývoja radšej nemali vidieť... Na zábavnom portáli 9gag sa objavili tieto diela, ktoré boli vytvorené kreatívnymi (nielen) amatérskymi…

Ako by to vyzeralo, ak by známe značky začali vyrábať neočakávané výrobky

0 icon

Ruský návrhár predstavil sériu obrázkov, na ktorých zobrazuje ako by to asi vyzeralo, ak by sa niektoré známe značky rozhodli vyrábať veci z úplne iného odvetvia, akému sa venujú. Ilya Kalimulin sa rozhodol vyjadriť svoje myšlienky v sérii obrázkov, ktoré zverejnil na tejto webovej adrese. Výsledky sú naozaj zábavné a niekedy až prekvapujúce. Rozhodli…

Alpská bašta a posledný odpor nacistov

0 icon

Opäť sa nachádzame v období druhej svetovej vojny, ktorej udalosti nenechávajú chladnými ľudí ani do dnešných dní. Generál Omar Bradley si bol istý, že si spojeneckí velitelia robili veľké starosti kvôli tomu, ako sa Nemci pripravujú k „poslednému odporu“ v „alpskej bašte“, v pásme pevností v juhozápadnom Nemecku a Rakúsku.…

Nevera ako koníček? V týchto krajinách dochádza k podvádzaniu partnerov najčastejšie

0 icon

Podvádzanie partnera/partnerky alebo manžela/manželky nikdy nie je dobrý nápad. Rozhodne to nie je niečo, čím by sme sa mali chváliť a čomu by sme mali uznanlivo tlieskať. Bohužiaľ, nevera je pre niektorých ľudí ako droga, ktorej jednoducho musia podľahnúť.  Na svete snáď neexistuje krajina, o ktorej by sme mohli povedať,…

Dunkerque a 2. svetová vojna (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku o francúzskom meste Dunkerque, ktorý bol roky roky, vďaka svojej strategickej polohe, zmietaný rôznymi vojnami či väčšími a menšími bitkami. Trvalo tri dni, kým francúzskemu veliteľovi generálovi Mauricemu Gamelinovi došlo, ako vážna situácia vôbec je. Nielen že sa Nemecko chystalo napadnúť Paríž, ale britské a francúzske…

Armádny Magazín

Lapin: "Aj keď do útoku pôjdu tisíce Talibancov, ich sily budú zničené za menej ako hodinu"

0 icon

Rusko, 22.september 2021 (AM) – Vedúci dočasnej vlády Afganistanu Mullah Mohammad Hasan Akhund, vymenovaný radikálnym Talibanom, má v Kábule stretnutie so zástupcami Ruska, Číny a Pakistanu. Oznámila to 21. septembra agentúra TASS s odvolaním sa na twitterovú stránku predstaviteľa radikálov Ahmadullaha Muttakiho.   K správe sú pripojené fotog

Irán a Azerbajdžan uviedli armády do plnej pohotovosti. Video

0 icon

Irán, 22.september 2021 (AM) – Sťahovanie iránskej vojenskej techniky a ťažkých zbraní do oblastí hraničiacich s Azerbajdžanom hrozí potenciálnym ozbrojeným konfliktom.   https://twitter.com/i/status/1439872195052793862   Podľa dostupných informácií potom, čo iránske jednotky začali vykonávať vojenské manévre pomocou tanko

Ján Čarnogurský odkazuje všetkým Rusom: "Nemôžete si byť istí spravodlivosťou krajín Európskej únie"

0 icon

Slovensko, 22.september 2021 (AM) – Bývalý predseda vlády Slovenska hodnotil zadržanie ruského občana Alexandra Frančhettiho v Českej republike na žiadosť Ukrajiny. Expremiér a bývalý šéf Ministerstva spravodlivosti Slovenska, vedúci Koordinačnej rady medzinárodného združenia „Priatelia Krymu“ Ján Čarnogurský sa vyjadril k zadržaniu občana Ruska Alexander Franch

Alexander Rogers: Ako USA zhodili Francúzsko (dvakrát)

0 icon

Ukrajina, 22.september 2021 (AM) – Pred niekoľkými dňami britský premiér Boris Johnson, austrálsky premiér Scott Morrison a americký prezident Joe Biden oznámili vytvorenie nového partnerstva obrany a bezpečnosti AUKUS.   Čo je na tom tak skvelé? Po prvé, táto aliancia, na rozdiel od NATO, ktoré bolo vytvorené proti ZSSR a v posled

Čo by mali kontinentálni Európania vedieť o rodiacom sa pakte?

0 icon

Rusko, 22.september 2021 (AM) – Prvoplánoví európski politici sa vyjadrujú o konaní trojstranného bezpečnostného paktu (Austrálie, V. Británie a USA) len ako o „biznis“ projekte, ktorý vraj urazil Francúzsko a neopodstatnene rozdeľuje Západ.   Čo je však v druhom pláne tohto projektu? To, že priamo pred očami sa nám tvorí fenomén 21. storočia, vznik etnickej koalí

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali