Žrebce Butch a Sundance patria k 70 tisícom divokých koní, ktoré sa ako symbol nespútanosti preháňajú dnešným americkým západom. Spojené štáty koniec-koncov vybudovali osadníci z chrbtov mustangov, a pre mnohých Američanov je dodnes pohľad na ich stáda úchvatným zážitkom.
Lenže tieto slobodné stvorenia nečaká nič dobré, ak si federáli – ako sa tu hovorí štátnym úradníkom – presadia svoje. V návrhu rozpočtu administratívy Donalda Trumpa došlo aj na rušenie zákazu zabíjania mustangov. “Butchovi, Sundanceovi a ďalším koňom vážne hrozí, že skončia v mexických hamburgerových mrazničkách,” píše Sunday Times.
Divé kone žijú v USA na štátom vymedzených a kontrolovaných územiach. Darí sa im tam a ich stáda sa už početne prehupli cez 70 tisíc kusov. Americký Úrad starostlivosť o pôdu (Bureau of Land Management) pritom za maximálnu hranicu stanovil 27 tisíc kusov. Kríza je na svete.
Rančeri sa ale sťažujú, že voľne pobehujúce kone likvidujú pastierom všetku trávu a poškodzujú ich chovné stáda dobytka a ošípaných. Začína sa prejavovať nedostatok krmiva. Úrady periodicky nasadzujú proti stádu helikoptéry a zháňajú ich do ohrád, kde sa o ne ako-tak starajú. Teraz ale chcú od Kongresu, aby im dovolil značný počet mustangov poraziť. Mäso by sa potom malo vyviezť do krajín, kde je jeho konzumácia bežná. Obhajcovia tohto drastického opatrenia tvrdia, že myslia len a len na dobro zvierat.
“Milujem kone. Motám sa okolo nich celý život. Ale neschopnosť kontrolovať ich populácie viedla ku katastrofe, ktorou teraz zvieratá veľmi trpia,” hovorí Ethan Lane, riaditeľ Národného združenia výrobcov hovädzieho mäsa na federálnych pozemkoch (NCBA Federal Lands). Lane tvrdí, že mustangy sú obeťou svojich najhorlivejších zástancov. Na vine je podľa neho vplyvná loby ochrancov zvieracích práv, ktorá opakovane blokuje pokusy o rozumnú reguláciu. Republikánsky kongresman z Utahu Chris Stewart minulý týždeň napísal v liste New York Times, že aj milovníci týchto nádherných zvierat musia pochopiť, že zlyhali doterajšie pokusy obmedziť populačnú explóziu.
Je však snaha narobiť z nich konské hamburgery jedinou cestou? Dobrovoľníčka T. J. Holmesová, ktorá sa stará o mustangy v údolí riečky Spring Creeku, si myslí, že rozhodne nie. “Je to hlúposť. Keď mustangy chcete zvládnuť, ide to. Potrebujete len silnú vôľu a ochotu tvrdo pracovať, čo väčšine rančerov chýba,” povedala pre Sunday Timesům.
Jej recept je jednoduchý. Očkovanie koní antikoncepčným proteínom PZP, ktorý vraj dramaticky zníži schopnosť mustangov mať potomkov. V jej údolí s názvom Disappointment čiže “Sklamanie” to posledných šesť rokov spoľahlivo drží počet mustangov na šesťdesiatich, takže pozemkový úrad vôbec nemusel organizovať vrtuľníkové nálety na zháňanie stád do ohrád. “Lenže vláda sa stále vracia k nápadu so zabitím koní. Premnoženie je tu pritom len kvôli tomu, že sa nikto nestará o reprodukčný proces. A ak sa tomu nikto venovať nebude, problém nezmizne,” vysvetľuje aktivistka. Kritici jej receptu naopak tvrdia, že očkovanie injekciami PZP je veľmi zložité, najmä v hornatých oblastiach.
Mustangy voľne pobehujú severnou Amerikou od 16. storočia, kedy sem španielski dobyvatelia koňa takpovediac vrátili. Pôvodné americké kone totiž vyhynuli už pred 11 tisíc rokmi, pripomínajú Sunday Times. “Príliš veľa pôvodnej divokej prírody sme tu vybetónovali, a je nesmierne dôležité mať tu aspoň tieto voľné priestory na západe, kde môžu kone behať úplne slobodní,” upozorňuje záverom Suzanne Royová, riaditeľka kampane za záchranu amerických divokých koní (AWHCP).