Revúca ako prekvapenie? Čo sa vláda dozvedela len teraz, na to analytici upozorňovali už minulý víkend pred testovaním

Bratislava 24. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR,Lukáš Grinaj,Michal Svítok)

 

V sobotu v rámci skríningového testovania na koronavírus odhalili 9 979 pozitívnych prípadov. Na tlačovej konferencii to povedal predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Podľa neho bolo v sobotu vykonaných viac ako 1 303 000 testov, pozitivita teda predstavuje 0,77 %

skríningové testovanie
Na snímke primátor Bratislavy Matúš Vallo na testovacom mieste drive-through na bratislavskom letisku M. R. Štefánika

„Sú to tisíce a tisíce ľudí, o ktorých by sme inak nevedeli,“ povedal premiér s tým, že najvyššia pozitivita bola za sobotu zaznamenaná v okrese Revúca. Primárnym cieľom aktuálneho testovania sú podľa Matoviča zamestnanci. „Reálne do práce chodí okolo jeden a pol milióna ľudí,“ povedal.

Na prekvapujúce vyjadrenie premiéra Matoviča reagovali na sociálnej sieti analytici z Dáta bez pátosu:

„Okres Revúca bol v našich reportoch cez víkend pred spustením SKRÍNINGU z celkom 72 okresov Slovenska v reportoch uvedený:
1) na mieste číslo 3. ako SKOKAN DŇA v 7D incidencii zo 14. januára v dennom reporte
2) na mieste číslo 7. vyznačený červeným ako RÝCHLO RASTÚCI OKRES v náraste 7D incidencie na 10 tisíc obyvateľov
3) v emaile parameter ZMENY 7D Incidencie spomínaný ako „zmenový“ report, ktorý hovorí o trendoch s uvedením, že niektoré trendy sú aj ZLÉ a tie treba strážiť.“
Dáta bez pátosu, Revúca
Email adresovaný Igorovi Matovičovi pred skríningom

Podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) bolo v sobotu otvorených 3 791 odberových miest, v ktorých pôsobilo viac ako 20 000 členov odberových tímov. „Zúčastnilo sa toho 2 472 príslušníkov ozbrojených síl, vyše 1 500 príslušníkov Policajného zboru a zapojených bolo 391 prednostov, respektíve pracovníkov okresných úradov,“ povedal Mikulec.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) doplnil, že dúfa, že ôsmeho februára bude môcť Slovensko prejsť na „covid automat“. „Aby sme mohli uvoľňovať opatrenia, ktoré teraz máme zavedené,“ dodal

 

V Košiciach v sobotu otestovali takmer 25-tisíc ľudí, pozitívnych bolo 205

V Košiciach v sobotu otestovali celkovo 24 545 obyvateľov. Pozitívny test malo 205 z nich, čo predstavuje pozitivitu 0,83 percenta. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Fabian.

Od začiatku plošného testovania v pondelok 18. januára sa v Košiciach doteraz urobilo spolu 72 261 testov, ktoré zachytili 745 pozitívnych prípadov. Miera pozitivity dosiahla 1,03 percenta.

„Ďakujem všetkým, ktorí sa na testovaní podieľajú. Veľmi ma teší, že Košičania sú zodpovední, dodržiavajú platné odporúčania hygienikov a výsledkom je, že sa každým dňom zmenšuje pozitivita testov v Košiciach,“ uviedol primátor mesta Jaroslav Polaček (nezávislý).

Testovanie v Košiciach pokračuje dnes od 9.00 do 17.00. Mesto vyzýva každého záujemcu, aby sa ešte pred vstupom na odberné miesto registroval na koronaregistracia.kosice.sk. Okrem zníženia náporu na administratívnych pracovníkov je výhodou takejto registrácie, že po skončení testu bude jeho výsledok doručený prostredníctvom SMS správy. Takouto správou sa bude možné od 27.1. preukazovať aj pri prípadnej kontrole zákazu vychádzania bezpečnostnými zložkami.

 

V mestách na Šariši a Zemplíne zaznamenali v prvý deň testovania od 0,2 do zhruba jedného percenta pozitívnych testov

Na odberových miestach zriadených mestom Prešov bolo v rámci celoplošného skríningového testovania v sobotu 23. januára otestovaných celkovo 16 230 osôb, pričom 78 z nich malo test s pozitívnym výsledkom. Miera pozitivity tak predstavovala 0,48 percenta. Prešovská samospráva cez víkend otvorila na svojom území celkovo 44 odberových miest. Ako uviedol hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, po otvorení odberných miest zaznamenali menšie technické problémy súvisiace s nedostatočnou rýchlosťou registračného systému. „Nenarušili priebeh testovania a v krátkom čase sa problémy podarilo odstrániť,“ uviedol Tomek.

V meste Bardejov sa v sobotu vykonalo presne 7 000 testov. Počet zachytených pozitívnych prípadov bol 26, miera pozitivity tak predstavovala 0,37 percenta. V meste je celkovo počas víkendu k dispozícii 20 odberových miest na 13 stanovištiach. Testovanie podľa samosprávy prebiehalo bez problémov. V nedeľu ráno ale bol o testovanie na jednotlivých odberových miestach menší záujem. Testuje sa od 7:30 do 19: 30 s s tromi prestávkami. Hygienické prestávky sú naplánované medzi 10:00 a 10:15 a 17:00 a 17:15 hod. Prestávka na obed bude od 13. do 14. hodiny. Na ôsmich vytvorených miestach sa dá na testovanie vopred prihlásiť.

Na území mesta Humenné bolo v rámci plošného skríningového testovania spolu k dispozícii osem odberových miest. Z celkovo 3 374 vykonaných testov malo v sobotu 24 pozitívny výsledok. Miera pozitivity tak predstavovala 0,71 percenta. Ako informovala Veronika Lattová z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, priamo na odberových miestach zriadených samosprávou sa v sobotu otestovalo dovedna 2 070 ľudí, z toho bolo 12 pozitívnych. „V nedeľu 24. januára je otvorených v rámci mesta desať odberových miest,“ uviedla Lattová s tým, že situácia na mestských odberových miestach je pokojná. „Na testovanie môžu prísť občania aj bez objednávok, čakacia doba je minimálna,“ dodala Lattová.

V Snine bolo v sobotu k dispozícii šesť odberových miest, kde pretestovali antigénovými testami 2 279 ľudí, z ktorých malo pozitívny výsledok testu 24 ľudí. Miera pozitivity tak predstavovala 1,05 percenta. Samospráva označila sobotňajší priebeh za hladký. „Na všetkých odberových miestach zriadených mestom Snina je možné i dnes dať sa testovať antigénovými testami aj bez registrácie,“ pripomenula radnica na svojej sociálnej sieti s tým, že k dispozícii je päť odberových miest. Na iných miestach v nedeľu testovanie neprebieha.

Prvý deň skríningového testovania, ktorý pripravilo počas víkendu mesto Vranov nad Topľou, využilo na pretestovanie 3 641 obyvateľov. Pozitívne testovaných bolo osem osôb. Predstavuje to 0,22-percentnú mieru pozitivity. „Skríningové testovanie pokračuje v nedeľu 24. januára od 8. do 20. hodiny,“ pripomenula radnica. V meste Svidník sa na štyroch odberových miestach nechalo otestovať 907 ľudí. Pozitívne boli iba dva prípady. Miera pozitivity tak bola 0,22 percenta. V nedeľu sa v meste testuje do 12. hodiny.

V Sabinove v sobotu vykonali 886 testov s 13-timi pozitívnymi výsledkami. Predstavuje to 1,47 percenta pozitívnych testov. V meste sa na troch pridaných odberových miestach testovalo už aj vo štvrtok a piatok, kedy bolo pozitívnych 12 z 1 540 vykonaných testov. Celkovo za tri dni testovania je tak miera pozitivity okolo 1,03 percenta. „Počty nezahŕňajú otestovaných a pozitívnych v mobilných odmerných miestach v čase, keď testujú na základe zmluvy s Ministerstvom zdravotníctva SR,“ dodala

 

V Bratislave odhalilo sobotňajšie testovanie menej ako jedno percento pozitívnych

V Bratislave odhalilo sobotňajšie testovanie na COVID-19 menej ako jedno percento pozitívnych. Najväčšia mestská časť Petržalka otestovala počas soboty 14 273 ľudí, pozitívne výsledky malo 96 z nich, čo predstavuje 0,67 percenta. „Aj v nedeľu je pre vás v Petržalke otvorených 41 odberných miest v 14 rôznych lokalitách,“ informuje mestská časť na sociálnej sieti. Ružinov otestoval v sobotu viac ako 18-tisíc ľudí. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Martin Chren. „18 143 otestovaných, z toho 118 pozitívnych, výsledok lepší, než sme očakávali – 0,65 percenta pozitívnych,“ uviedol starosta Ružinova.

V Novom Meste otestovali v sobotu viac ako osemtisíc obyvateľov.

„Počas prvého dňa víkendového celoplošného testovania v Novom Meste naše odberné tímy vykonali viac ako osemtisíc testov. Počet otestovaných bol 8 005, z toho pozitívnych 51, pozitivita 0,63 percenta,“ uvádza mestská časť na sociálnej sieti. Staré Mesto otestovalo v sobotu viac ako šesťtisíc ľudí.

„V sobotu sme pretestovali na dvadsiatich piatich odberových miestach v Starom Meste 6 023 obyvateľov, z toho bolo iba 34 pozitívnych, čo je 0,565 percenta,“ uviedol hovorca Starého Mesta Matej Števove. „V nedeľu testujeme opäť od 8:00 do 20:00 na všetkých odberových miestach, s výnimkou Vazovovej – tá bude fungovať iba do 16:00,“ doplnil hovorca.

skríningové testovanie
Na snímke primátor Bratislavy Matúš Vallo na testovacom mieste drive-through na bratislavskom letisku M. R. Štefánika

Dúbravka počas soboty otestovala 6 506 ľudí, pozitívne výsledky malo 34 z nich, čo predstavuje 0,52 percenta. V Karlovej Vsi v sobotu otestovali 5 786 obyvateľov, pozitívne výsledky malo 28 z nich, čo predstavuje 0,48 percenta. Rača otestovala v sobotu 4 296 ľudí, pozitívnych bolo 32, čo je 0,74 percenta. Vajnory otestovali počas soboty 3 068 ľudí, pozitívnych bolo 26, čo predstavuje 0,84 percenta. Mestská časť Vrakuňa otestovala v sobotu 2 073 ľudí, pozitívnych bolo 13, čo predstavuje 0,63 percenta.

Celoplošný skríning pokračuje aj počas dnešného dňa od 8:00 do 18:00, prípadne do 20:00 na 290 odberových miestach v rámci celej Bratislavy. Situácia je zatiaľ na väčšine z nich pokojná, bez výraznejšieho čakania. Mapu odberových miest, ako aj rezervácie na konkrétny termín je možné zobraziť na webovej stránke covid.bratislava.sk.

 

V Partizánskom otestovali 6279 ľudí, pozitivita je 1,58 percenta

V Partizánskom otestovali v sobotu (23. 1.) 6270 ľudí. „Z toho 99 bolo pozitívnych, čo predstavuje 1,58 percenta,“ informoval na sociálnej sieti primátor Jozef Božik s tým, že v nedeľu pokračuje testovanie od 8.00 do 16.00 h.

V Považskej Bystrici testovali v sobotu na 21 odberových miestach 5891 ľudí, z nich bolo 24 pozitívnych. V nedeľu otvorili odberové miesta aj v Dolnom Moštenci, Šebešťanovej, Podvaží a Praznove.

V Trenčíne otestovali podľa hovorkyne mesta Eriky Ságovej v sobotu na 36 odberových miestach 14.868 ľudí. Certifikát s pozitívnym výsledkom antigénového testu dostalo 45 ľudí, čo je 0,30 percenta.

 

V Senici miera pozitivity dosahuje 1,28 percenta

Plošné skríningové testovanie na ochorenie COVID-19 v Senici má pokojný priebeh. Počas troch uplynulých dní bolo otestovaných celkovo 5226 občanov, z nich 67 malo pozitívne výsledky testovania. Miera pozitivity predstavuje 1,28 percenta. V meste sa testuje od štvrtka (21. 1.).

„V sobotu počas tretieho dňa testovania bolo na deviatich mobilných odberových miestach otestovaných 3770 ľudí, z ktorých bolo 47 pozitívnych,“ informoval primátor Martin Džačovský. Podľa jeho slov boli občania vybavovaní bez dlhého čakania, na viacerých odberných miestach bolo prázdno.

Testovanie pokračuje v Senici aj v nedeľu do 18.00 h. V rezervačnom systéme zostalo na nedeľu voľných ešte viac ako 500 termínov, najviac na mobilných odberných miestach zriadených v mestských častiach Kunov a Čáčov. „Na odbernom mieste v dennom centre pre organizácie tretieho sektora na Hviezdoslavovej ulici bude testovanie realizované počas celého dňa bez nutnosti rezervácie,“ upozornil primátor. Toto odberné miesto bude k dispozícii aj v pondelok (25. 1.) do 17.00 h.

 

Miera pozitivity v prvý deň testovania v Trnave je 1,06 percenta

Celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 v Trnave absolvovalo počas prvého dňa testovania v sobotu (23. 1.) celkovo 8116 ľudí. „Pozitívnych bolo 86 z nich, čo predstavuje mieru pozitivity 1,06 percenta,“ informoval primátor Trnavy Peter Bročka.

Plošné testovanie v Trnave potrvá štyri dni do utorka 26. januára. Určené je predovšetkým osobám vo veku od 15 do 65 rokov s trvalým či prechodným pobytom v Trnave.

V nedeľu majú záujemcovia o testovanie k dispozícii 20 odberových miest v 12 lokalitách. Otvorené sú od 8.00 do 18.00 h s prestávkou pre zdravotníkov od 12.00 do 13.00 h. V pondelok (25. 1.) a utorok sa počet odberových miest a lokalít zníži o polovicu oproti víkendu. V šiestich lokalitách bude zriadených desať odberových miest, občania sa budú môcť testovať od 16.00 do 20.00 h.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Premrhanie príležitosti reformy súdnej mapy by pocítil najmä občan, zhodli sa predstavitelia justície

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Dano Veselský)   Slovensko má jedinečnú príležitosť urobiť kvalitnú reformu súdnej mapy a jej premrhanie by pocítil v prvom rade občan. Zhodli sa na tom predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta, generálny prokurátor Maroš Žilinka a predseda Slovenskej advokátskej komory Viliam Karas Aj preto…

Gröhling: Vzdám sa miesta v Správnej rade Univerzity Komenského, ak by sa zmenili jej právomoci

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Jaroslav Novák)   Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) sa vzdá miesta v Správnej rade Univerzity Komenského v Bratislave, ak by sa zmenili jej právomoci Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie ministerstva školstva. Gröhling je vo funkcii člena Správnej…

Chorvátsky región, ktorý zničilo zemetrasenie, trápia aj závrty

0 icon

Mečenčani 5. marca (SITA/HSP/Foto:/Screenshot Youtube)   Po smrtiacom decembrovom zemetrasení začali Chorvátsko trápiť aj závrty. Centrálny región, asi 40 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Záhreb, je podľa agentúry AP posiaty závrtmi všetkých možných veľkostí. Tie sa začali objavovať po decembrovom zemetrasení s magnitúdom 6,4, ktoré si vyžiadalo sedem ľudských životov…

Aká vážna je súčasná politická kríza na Slovensku? Budeme mať nového premiéra?

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (HSP/Foto: SITA-Branislav Bibel, TASR-Martin Baumann)   V koalícii sa otvorene hovorí, že riešením tejto politickej krízy môže byť výmena predsedu vlády, o ktorom sa dnes už jasná väčšina zhoduje, že je nespôsobilý vládnuť, a vôbec pôsobiť v reálnej politike. Čo sa bude diať ďalej? Nové voľby…

Cyprus od 1. mája povolí zaočkovaným britským turistom príchod bez obmedzení

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Cyprus od 1. mája povolí bez obmedzení príchod britských turistov, ktorí budú zaočkovaní dvomi dávkami vakcíny proti ochoreniu COVID-19 Podľa plánu, ktorý zverejnil námestník cyperského ministra turizmu Savvas Perdios, takí návštevníci z Veľkej Británie nebudú potrebovať negatívny test na koronavírus a nebudú mať povinnosť…

Klein prehral so Schwartzmanom, ale od svetovej deviatky si vyslúžil pochvalu

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Andy Brownbill)   Až piaty zápas na turnaji ATP 250 v Buenos Aites nemal pre Lukáša Kleina víťaznú príchuť. Po zdolaní troch súperov v kvalifikácii a hladkom víťazstve nad krajanom Andrejom Martin zastavil nádejného slovenského tenistu na argentínskej antuke až favorizovaný domáci hráč Diego Schwartzman. Turnajová…

V Česku si všimli ďalšiu slovenskú lekárku, ktorá úspešne lieči svojich pacientov s pomocou Ivermectinu. Klesli obete u nás vďaka nemu?

0 icon

Bratislava 4. marca 2021 (HSP/Foto:Archív HSP)   České médiá si začínajú viac všímať slovenských lekárov-rebelov, ktorí pri liečbe pacientov s ochorením Covid-19 používajú liek Ivermectin a nejdú podľa neúspešných protokolov, ktoré presadzujú odborníci okolo vlády. Najnovšie portál novinky.cz priniesol rozhovor so slovenskou praktickou lekárkou pre dospelých Etel Janekovou, ktorá hovorí…

Starosta Becík: Ivermektín skutočne pomáha. Pacienti nám do dvoch dní volali, že sa cítia lepšie

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Branislav Becík, starosta obce Dvory nad Žitavou, vo videu na sociálnej sieti hovorí, že včasná liečba s pomocou lieku Ivermektín, skutočne zachraňuje ľudské životy Becík pred niekoľkými dňami oznámil, že sa ako starosta rozhodol pre svojich občanov zaobstarať Ivermektín. Podarilo sa mu zohnať až…

Reakcia Najvyššieho súdu SR na vyjadrenie špeciálneho prokurátora Lipšica

0 icon

Bratislava 4. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Najvyšší súd (NS) reaguje na štvrtkové vyjadrenie špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, ktorý povedal: "Domnievame sa, že v prípade kolúznej väzby je nahradenie väzby kauciou alebo probačným dohľadom vylúčené. Vyplýva to jednak z jednoznačného textu Trestného poriadku, ako aj z povahy dôvodov kolúznej väzby…

Za štvrtok potvrdili 2 423 prípadov nákazy, pribudlo 105 obetí

0 icon

Bratislava 5. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Za štvrtok potvrdili na Slovensku 2 423 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá urobili 11 749 PCR testov. Pribudlo aj 105 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň stúpol o 71. Národné centrum zdravotníckych informácií…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Hystéria slovenských jastrabov Korčoka, Valáška a dvoch vládnych strán kvôli vakcíne SputnikV.

0icon

Po roku vlády urobil Matovič konečne niečo pre ľudí a hneď sa na neho vyliala hysterická kritika hlavne zo strany dvoch koaličných partnerov SaS a Za Ľudí. Prvá to deklarovala naša „inteligentná“ podpredsedníčka vlády, ktorej dvaja členovia zo strany už odišli. A chystajú sa ďalší. Žiaľ, jeden Valášek si nedával…

Ivan Malý

Operácia Sputnik V

0icon

Propaganda zo strany Kremľa pokračuje. Putin hovorí o úmrtiach pri podaní vakcíny Pfizer. Operácia Sputnik V je na Slovensku v plnom prúde. Kremeľskí propagandisti však nezas

Miroslav Šimove

Premyslene divadlo?

0icon

PRECO VZNIKA KOLALICNA KRIZA a hrozi pad vlady? Pocty ludi podpisujucich peticiu za vyhlasenie referenda o predcasnych volbach rapidne stupaju. Vnimaju to clenova koalicie aj opzicie, ale nik to nevnima intenzivnejsie, ako MATOVICOVE ego. Citi, ze koniec jeho (nez)vlady sa konci a preto sa snazi robit zufale pokusy o zachranu…

Ivan Štubňa

Srbský premiér Zoran Đinđić bol zavraždený pred osemnástimi rokmi...Myslíte si, že sa to na Slovensku nemôže stať?

0icon

“Ak nebudeme úspešní v politike, jediný dôvod sme my sami”,  bol jeden z výrokov Đinđića. Zoran Đinđić sa narodil  1. augusta 1952 v Bosanskom Šamci (BaH). V roku 1974 absolvoval Filozofickú  fakultu v Belehrade. Od roku 1977 do roku 1989 pôsobil v Nemecku na viacerých univerzitách a vysokých školách. Po návrate do vtedajšej Juhoslávie bol jedným…

Marián Tkáč

Dodržme pravidlá, do bodky a systém sa zrúti sám. A my sa zachránime.

0icon

Vážení priatelia, už stačilo odpočinku, ideme bojovať za nové Slovensko. Nie podľa Davos-u, ani podľa lacných trikov tzv. odbojárov, či falošných "slovanov".  Ideme podľa seba, podľa našich duší a našich, starorodičovských zásad. Sme sloveni, ktorých, ťažko povedať presne prečo - všetci volajú slováci - ale to je teraz jedno. Čo…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Toto sú tie najjedovatejšie hady sveta!

0 icon

Hoci nie všetky hady sú jedovaté, existujú aj také, ktoré usmrtia človeka do 30 minút. Toto je sila jedného z najrozumnejších zvierat na svete. Hady môžu byť kdekoľvek, od suchých púští Austrálie až po tropické záhrady obyvateľov Floridy. Tí, ktorí mali toľko nešťastia a hady ich uhryzli, opísali príznaky bolestivého uhryznutia. Sú…

TOP10 tipov, ako uspať dieťa bez stresu a nervozity

0 icon

Stať sa rodičom je požehnaním. Môže to však byť náročná práca, pretože je to úplne nové dobrodružstvo bez príručky v ruke. Jedným z najväčších utrpení, ktoré väčšina rodičov musí absolvovať, je dostať svoje dieťa do postele a pokojne ho uspať. Je vaša spacia rutina utrpením, ktoré sa tiahne po celú noc? Tu je pár…

Island: Tieto fenomenálne veci nájdeš jedine v tejto krajine!

0 icon

Island je ostrov, ktorý sa nachádza v severnej časti Atlantického oceánu. Aj keď názov krajiny (Iceland) znamená krajina ľadu, v skutočnosti je príroda na Islande rôznorodá a naozaj čarovná. Ale Island si zaslúži lásku ľudí nielen kvôli svojej prírodnej kráse. Sú tu tiež pekné trávnaté domy, zábavní policajti a roztomilé semafory. Island…

Pre týchto ľudí by mala byť kuchyňa zakázaným priestorom!

0 icon

Sú ľudia, ktorí variť vedia tak nejak prirodzene. A potom sú tu tí, pre ktorých by mala mať kuchyňa nápis "Zákaz vstupu!". Ku ktorej skupine patríš ty? V dnešnom príspevku ti ukážeme výtvory ľudí, ktorí to za sporákom jednoducho nevedia. Nehody sa stávajú, to je fakt. No tieto špeciality sú už…

Riešenia problémov týchto ľudí sú jednoducho geniálne!

0 icon

Riešenia problémov nie sú vždy jednoduché. Ak potrebuješ niečo rýchlo opraviť alebo ťa problém prekvapí v nesprávnom čase, je na mieste použiť svoju fantáziu a kreativitu. Ak sa budeš naozaj snažiť, možno vytvoríš podobné geniálne riešenia, ako vymysleli ľudia z tohto príspevku. "Ak to vyzerá blbo, ale funguje to, tak…

Vo svete IT

Nová verzia prehliadača Chrome 89 je dostupná už aj u nás! Čo prináša?

0 icon

Približne mesiac od uvoľnenia verzie prehliadača Chrome 88, Google začal s distribúciou verzie prehliadača Chrome 89, ktorá prináša viacero noviniek a vylepšení. Prvou novinkou, ktorá poteší hlavne ľudí, čo zdieľajú svoj počítač aj s inými používateľmi, sú nové možnosti úpravy profilov. Nová ponuka prispôsobení sa zobrazí potom, ako do prehliadača…

Séria Huawei P50 bude predstavená už 17. apríla. Dostupnosť však má byť značne obmedzená

0 icon

Spoločnosť Huawei sa už pomaly ale isto chystá na predstavenie svojej novej vlajkovej série, ktorá tentokrát ponesie názov Huawei P50. Prvé detaily o nadchádzajúcich smartfónoch z tejto pripravovanej vlajkovej série sme sa dozvedeli už pred niekoľkými týždňami, no až dnes sa dozvedáme oficiálny dátum predstavenia na domácom trhu. Predstavenie o…

„Nový typ temnej energie by mohol vyriešiť problémy s vesmírnou expanziou,“ tvrdí dánsky profesor

0 icon

Náš vesmír sa neustále rozpína a tempo jeho rozpínania sa zrýchľuje, píše portál sci-news.com. Vedci sa nedávno pokúsili toto tempo priamo odmerať, prostredníctvom supernov typu Ia, ktoré použili ako gravitačnú šošovku. Problém je, že ich výsledky sú v konflikte s pozorovaniami kozmického mikrovlnného pozadia a štandardným kozmologickým modelom, pomocou ktorého…

Hviezdy tvorené temnou hmotou? Nepravdepodobné, ale nie nemožné

0 icon

Vedci už dlhú dobu vedia, že galaxie, planéty a hviezdy, ktoré sú tvorené „normálnou“ hmotou, tvoria len 20% všetkej hmoty vo vesmíre. Kde je teda zvyšok? Podľa súčasných teórií tvorí zvyšok temná hmota, ktorá je pre vedcov stále veľkou záhadou. Nevedia ju pozorovať, no všímajú si, ako svojou gravitáciou vplýva…

Čo by sa dialo, ak by Perseverance objavil stopy života na Marse?

0 icon

Len nedávno, 18. februára, na povrch Marsu pristál ambiciózny rover americkej vesmírnej agentúry NASA. Momentálne sa pripravuje na svoju vedeckú misiu, ktorou bude hľadanie známok života v kráteri Jezero, píše portál Universe Today. Čo sa bude diať, ak by rover potvrdil existenciu života na červenej planéte? Na Mars zavítalo už…

Armádny Magazín

Bezpečnostný analytik Schneider: vrešťanie o hybridnej hrozbe z Ruska pochádza z klubovní novodobých zväzákov

0 icon

Česko, 5.marec 2021 (AM, Sputnik) – V posledných rokoch počúvame, že Rusko vedie proti ČR akúsi hybridnú vojnu. Údajnú hybridnú hrozbu má predstavovať napríklad dostavba Jadrovej elektrárne Dukovany Ruskom alebo očkovanie vakcínou Sputnik V. Prinášame rozhovor s bezpečnostným an

Americké vrtuľníky: Nemci podrážajú už aj Francúzov

0 icon

Nemecko, 5.marec 2021 (AM) – Zdá sa, že Nemci zvažujú výmenu Francúzskeho vrtuľníka Tiger za americký AH-64E Apache. Nemecká predstava o spolupráci je založená výhradne na jednoznačnom prospechu pre nich. Už čoskoro bude zrenovovaná socha Otto Von Bismarck, symbol Nemeckej nadvlády, ktorému sa podarilo poraziť Napoleona a ukrad

Izraelský analytik Kedmi: západné sankcie zdvihli Navaľného stúpencov do hystérie

0 icon

Izrael, 5.marec 2021 (AM) – Nové sankcie USA a EÚ voči Rusku sa stali ukážkou neochoty Západu poškodiť ruskú ekonomiku. Uviedol to izraelský expert Jakov Kedmi.   2. marca USA a EÚ oznámili nové protiruské sankcie kvôli zatknutiu Navaľného. Podľa Kedmiho sa z opatrení uložených Západom stali „lacným pozérstvom

Armáda Doneckej republiky má povolenie na predstihovú paľbu

0 icon

Donbas, 5.marec 2021 (AM) – Vedenie ľudovej milície Doneckej ľudovej republiky povolilo svojim jednotkám páliť na pozície Ozbrojených síl Ukrajiny s predstihom. Podľa predstaviteľa milície ide o nevyh

Americké sankcie sú nanič. Turecko rokuje o ďalšej dodávke ruských S-400

0 icon

Turecko, 5.marec 2021 (AM) – Turecko aj naďalej rokuje s Ruskou federáciou o nákupe druhého pluku systémov PVO S-400 a o možnosti ich spoločnej výroby, nehľadiac na sankcie USA. Vyhlásil to vedúci sekretariátu obranného priemyslu Turecka Ismail Demir.  

Svetlo sveta

Kardinál Brandmüller: Tí čo opúšťajú Cirkev kvôli škandálom druhých, ohrozujú vlastnú spásu.

0 icon

Kardinál Walter Brandmüller vyslovil varovanie katolíkom, ktorí opúšťajú katolícku cirkev a to bez ohľadu na dôvody, že ohrozujú svoju vlastnú spásu, ak zomrú odlúčení od Cirkvi. Opustiť cirkev podľa kardinála Brandmüllera v skutočnosti znamená, že sa veriaci odreže od sviatostí potrebných na záchranu duše pred večným zatratením. Takýto veriaci “sa…

Mons. Karol Kmeťko (12.12.1875 – 22.12.1948) – biskup pre nitriansku diecézu.

0 icon

PRVÍ TRAJA SLOVENSKÍ BISKUPI VYSVÄTENÍ V NITRE 13.2.1921 Narodil v rodine obecného notára v Dolných Držkovciach, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal z početnej rodiny, jeden brat bol kňazom, jedna sestra rehoľníčkou. 8-ročné gymnaziálne štúdium absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre (1887-1895) a ako výborného študenta ho odporučili na štúdium teológie…

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali