Uvedená štúdia predpokladá tri piliere EÚ: únia možností, ktorá dokáže prinášať riešenia v prospech udržateľného rastu a pracovných miest (enabling union); podporujúca únia schopná vyvažovať hospodárske aspekty so sociálnymi, ako je podpora sociálnych, ľudských a občianskych práv (supportive union); a únia spoločnej účasti, ktorá posilňuje väzbu medzi EÚ a občanmi (participatory union).
Účastníci stretnutia sa zhodli, že EÚ čelí bezprecedentným výzvam a momentálne potrebuje pro-rastové impulzy. Ako to povedal P. Javorčík: „Slovensko vyšlo z krízy silné, no podporu hospodárskeho rastu napriek tomu považujeme za vážnu výzvu EÚ. Potrebné sú rovnako investície, ako aj štrukturálne reformy a plnenie si domácich úloh.“
Energetickú úniu či jednotný digitálny trh vníma štátny tajomník ako témy, ktoré by mali na celoeurópskej pôde rezonovať v najbližšom období. Nielen preto, že Slovensko je v daných oblastiach entuziastom, ale najmä preto, že obe predstavujú konkrétny prínos pre obyvateľov únie. „Priestor EÚ je potrebné vnímať ako príležitosť,“ uzavrel P. Javorčík.
Projekt „New Pact for Europe“ má za cieľ podporovať celoeurópsku diskusiu o konkrétnych reformných návrhoch reagujúcich na súčasnú viacrozmernú krízu. Slovensko bolo v poradí šiestym členským štátom, kde sa debata uskutočnila. Viac informácií o projekte nájdete na http://www.newpactforeurope.eu/.
mž