Už sme vo vojne s Ruskom

Bratislava 8. februára 2023 (HSP/Unherd/Foto:Twitter,TASR/AP/Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo)

 

Nekonečná eskalácia povedie ku katastrofe, píše Jamie Dettmer pre UnHerd

ukrajina vojna
Ilustračné foto

Z času na čas sa aj tomu najskúsenejšiemu politikovi stane, že sa pošmykne a nechtiac povie pravdu. Stalo sa tak počas nedávnej rozpravy na Parlamentnom zhromaždení Rady Európy, keď nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková otvorene vyhlásila, že “vedieme vojnu proti Rusku”. Nemecká vláda rýchlo vyhlásila, že jej slová boli “nesprávne interpretované”, ale pravda je taká, že neurobila nič iné, len povedala, ako to je.

Takmer po roku od začiatku konfliktu sa naratív o západnej intervencii na Ukrajine – že “NATO nie je vo vojne s Ruskom” a že “vybavenie, ktoré poskytujeme, je čisto obranné” – ukazuje ako to, čím vždy bol: fikcia. Minulý mesiac na leteckej základni Ramstein v Nemecku na brífingu ministra obrany USA Lloyda Austina a predsedu Zboru náčelníkov štábov generála Marka Milleyho uniklo ďalšie jadro pravdy. Austin a Milley jednoznačne vyhlásili, že USA sú odhodlané prejsť “do ofenzívy s cieľom oslobodiť Ruskom okupovanú Ukrajinu” – čo podľa Spojených štátov zahŕňa celý Donbas aj Krym.

Priznanie, že zbrane poskytované USA a NATO majú útočný, a nie obranný charakter, znamená pre Bidenovu administratívu významný obrat. V marci minulého roka Biden sľúbil verejnosti, že USA nepošlú na Ukrajinu “útočné vybavenie” a “lietadlá a tanky”, pretože by to vyvolalo “tretiu svetovú vojnu”. Ešte pred niekoľkými mesiacmi sa poskytnutie tankov Ukrajine považovalo za nemysliteľné.

Napriek tomu USA v najbližších mesiacoch plánujú dodať 31 tankov Abrams a dokonca aj Nemecko po týždňoch zdráhania ustúpilo obrovskému tlaku prichádzajúcemu z Washingtonu a od ostatných spojencov. Nemecká vláda súhlasila s vyslaním 14 svojich tankov Leopard 2 na Ukrajinu a dala zelenú aj niekoľkým ďalším európskym krajinám, ktoré chcú vyslať vlastné tanky Leopard 2 nemeckej výroby. Spojené kráľovstvo medzitým vyčlenilo 14 vlastných tankov. Celkovo by Ukrajina mala dostať približne 100 tankov, ale tento počet sa pravdepodobne zvýši (Zelenskyj žiadal 300 – 500).

Je to len posledná z dlhého zoznamu červených čiar, ktoré USA a NATO prekročili od začiatku konfliktu. Na začiatku vojny denník New York Times varoval, že otvorené dodávky dokonca aj ručných a ľahkých zbraní – počiatočné zásoby boli obmedzené na raketomety a protitankové strely a strely zem-vzduch – “riskujú, že podporia širšiu vojnu a možnú odvetu” zo strany Ruska, zatiaľ čo predstavitelia USA vylúčili modernejšie zbrane ako príliš eskalujúce. Len o dva mesiace neskôr Bidenova administratíva ustúpila a oznámila, že v skutočnosti pošle vrtuľníky Mi-17, 155 mm húfnice a drony Switchblade “kamikadze”.

Vtedy bola vytýčená nová červená čiara: napriek požiadavkám Kyjeva USA vyhlásili, že neposkytnú Ukrajine raketové systémy dlhého doletu schopné zasiahnuť ruské územie (M270 MLRS a M142 HIMARS), pretože vo Washingtone sa obávajú, že “by to Kremeľ mohol považovať za eskaláciu”. Administratíve trvalo len dva týždne, kým zmenila názor pod podmienkou, že Ukrajina ich nepoužije proti cieľom na ruskom území – až kým v decembri nebola prekročená aj táto hranica, keď Ukrajina zasiahla letiská vzdialené stovky kilometrov do Ruska (so súhlasom USA). Ako sme videli, rovnako rýchly bol aj obrat v súvislosti s dodávkou bojových tankov.

V tejto zjavne nekonečnej eskalácii je jedinou otázkou: čo bude ďalej? Ukrajina teraz tlačí na západné stíhačky štvrtej generácie, ako sú americké F-16. Biden a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg to vylúčili, ale nie je dôvod domnievať sa, že neustúpia aj v prípade F-16, tak ako to urobili v prípade každej inej červenej čiary, ktorú si sami stanovili. Ukrajinci sa zasa zdajú byť dosť sebavedomí. Ako nedávno vyhlásil ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov: “Keď som bol v novembri [2021] pred inváziou vo Washingtone a požiadal som o Stingery, povedali mi, že je to nemožné. Teraz je to možné. Keď som požiadal o 155-milimetrové delá, odpoveď bola záporná. HIMARS, nie. HARM [rakety], nie. Teraz je to všetko áno. Preto som si istý, že zajtra tu budú… F-16.”

Môžeme teda očakávať, že na budúco týždňovom zasadnutí NATO budú na programe rokovania aj stíhačky. Viaceré európske krajiny vrátane Francúzska už signalizovali svoju otvorenosť poslať na Ukrajinu stíhačky a podľa Politico by ukrajinskí piloti mohli čoskoro začať cvičiť na F-16 v Spojených štátoch. Medzitým Lockheed Martin – jedna z mnohých amerických obranných spoločností, ktoré vďaka konfliktu zarábajú – oznámil, že zvýši výrobu, aby uspokojil mimoriadny dopyt.

Odhliadnuc od prúdových stíhačiek si však musíme priznať, že s Ruskom sme už vo vojne, ako to nechtiac priznal aj nemecký minister zahraničných vecí. Skutočnosť, že nedošlo k formálnemu vyhláseniu vojny, je vedľajšia: Spojené štáty od druhej svetovej vojny oficiálne nevyhlásili vojnu, ale to im nezabránilo vojensky zasahovať v desiatkach krajín. Prítomnosť skutočných amerických vojakov alebo vojakov NATO na mieste (hoci sa objavili správy o prítomnosti amerických jednotiek špeciálnych operácií na Ukrajine) je v konečnom dôsledku tiež druhoradá. Tým, že Západ poskytuje čoraz silnejšiu vojenskú techniku, ako aj finančnú, technickú, logistickú a výcvikovú podporu jednej z bojujúcich frakcií, a to aj na útočné operácie (dokonca aj na ruskom území), sa de facto zapája do vojenskej konfrontácie s Ruskom bez ohľadu na to, čo tvrdia naši predstavitelia.

Západní občania si zaslúžia, aby im bolo povedané, čo sa na Ukrajine deje – a aké sú stávky. Azda najdivokejším tvrdením, ktoré sa objavuje, je, že “ak dodáme Ukrajine všetky zbrane, ktoré potrebuje, môže vyhrať”, ako nedávno tvrdil bývalý generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen. Pre Rasmussena a ďalších západných jastrabov to zahŕňa opätovné získanie Krymu, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014 a ktorý považuje za strategicky mimoriadne dôležitý. Mnohí západní spojenci to stále považujú za neprekročiteľnú červenú čiaru. Ale na ako dlho? Len minulý mesiac denník New York Times informoval, že Bidenova administratíva sa zahrieva pri myšlienke podporiť ukrajinskú ofenzívu na Kryme.

Táto stratégia je založená na predpoklade, že Rusko prijme vojenskú porážku a stratu území, ktoré kontroluje, bez toho, aby sa uchýlilo k nemysliteľnému – použitiu jadrových zbraní. Je to však obrovský predpoklad, na ktorom sa zakladá hazard s budúcnosťou ľudstva, najmä ak pochádza od západných stratégov, ktorí katastrofálne zlyhali pri každej významnej vojenskej prognóze za posledných 20 rokov, od Iraku po Afganistan. Pravdou je, že z pohľadu Ruska bojuje proti tomu, čo vníma ako existenčnú hrozbu na Ukrajine, a nie je dôvod domnievať sa, že keď je pritlačené chrbtom k múru, nepristúpi ku krajným opatreniam, aby si zabezpečilo prežitie. Ako povedal Dmitrij Medvedev, podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady: “Strata jadrovej mocnosti v konvenčnej vojne môže vyvolať vypuknutie jadrovej vojny. Jadrové mocnosti neprehrávajú veľké konflikty, od ktorých závisí ich osud.”

Dmitrij Medvedev
Na snímke zástupca šéfa ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev

Počas studenej vojny si to západní lídri veľmi dobre uvedomovali. Zdá sa však, že dnes na to Spojené štáty a NATO neustálym zvyšovaním podpory ukrajinskej armády zabúdajú a namiesto toho sa približujú ku katastrofickému scenáru. Ako napísal Douglas Macgregor, bývalý poradca ministra obrany v Trumpovej administratíve: “Ani my, ani naši spojenci nie sme pripravení viesť totálnu vojnu s Ruskom, regionálnu ani globálnu. Ide o to, že ak vypukne vojna medzi Ruskom a Spojenými štátmi, Američania by nemali byť prekvapení. Bidenova administratíva a jej dvojstranní podporovatelia vo Washingtone robia všetko pre to, aby sa tak stalo.” Podľa viacerých expertov je ukrajinská ofenzíva na Kryme jedným z najpravdepodobnejších spôsobov, ako by tento konflikt mohol vyústiť do jadrovej vojny. Ak vylúčime takýto extrémny výsledok a vylúčime mierové riešenie konfliktu, najpravdepodobnejším scenárom je “afganizácia” Ukrajiny: zdĺhavý konflikt, ktorý by potenciálne mohol trvať roky, vzhľadom na to, že je rovnako nepravdepodobné, že by NATO dovolilo vojenskú porážku Ukrajiny – nech by to znamenalo čokoľvek.

Jednoduchou pravdou teda je, že túto vojnu nemôže “vyhrať” nikto. Vlečúca sa vojna pritom len zvyšuje pravdepodobnosť priameho konfliktu medzi Ruskom a NATO. To teraz uznáva aj korporácia RAND, veľmi vplyvný a ultra-jastrabí americký vojenský think tank. V novej správe s názvom Vyhnúť sa dlhej vojne autori varujú pred rizikom “zdĺhavého konfliktu” a tvrdia, že by to viedlo k “dlhodobému zvýšenému riziku použitia ruských jadrových zbraní a vojne medzi NATO a Ruskom”, ktorá by vážne ohrozila záujmy USA. “Vyhnúť sa týmto dvom formám eskalácie” je preto podľa nich “prvoradou prioritou USA” – aj vyššou ako “oslabenie Ruska” alebo “umožnenie podstatne väčšej ukrajinskej územnej kontroly”. To znamená, že záujmom USA by najlepšie poslúžilo zameranie sa na dosiahnutie “politického riešenia”, ktoré by mohlo priniesť “trvalý mier”, napríklad “podmienením budúcej vojenskej pomoci záväzkom Ukrajiny k rokovaniam”.

Odhliadnuc od katastrofických scenárov je to v konečnom dôsledku najpravdepodobnejší spôsob, akým sa vojna skončí – dohodou, v ktorej ani jedna strana neprehrá, ani nevyhrá. Odďaľovanie tohto nevyhnutného výsledku jednoducho znamená ďalšie zbytočné umieranie a ničenie na Ukrajine – a ďalšie hospodárske utrpenie na kontinente, ktorý sa rýchlo dostáva do bodu zlomu.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:39

Pravicová strana Bratia Talianska (FdI) premiérky Giorgie Meloniovej navrhla zaviesť pokuty do výšky 100.000 eur pre verejné či súkromné subjekty, ktoré v oficiálnej komunikácii namiesto talianskych výrazov používajú cudzie, najmä anglické formulácie.

08:09

Tri obete na životoch a desiatky zranených si vyžiadalo veľké tornádo, ktoré zasiahlo americký štát Arkansas. V meste Belvidere v štáte Illinois spôsobila silná búrka zrútenie strechy divadla, v ktorom prebiehal koncert a nachádzalo sa tam vyše 200 ľudí. Počas tohto incidentu prišla o život jedna osoba a 28 ďalších utrpelo zranenia. 

08:07

Právnický tím Donalda Trumpa prešiel do ofenzívy po tom, ako voči americkému exprezidentovi vzniesli obžalobu. Trump sa podľa svojich zástupcov nebude snažiť o dohodu a je pripravený bojovať v prípade každého z obvinení.

07:50

Sudca v americkom štáte Nové Mexiko prijal dohodu o vine a treste, ktorú s prokurátorom uzavrel bezpečnostný koordinátor nízkorozpočtového filmu Rust. Pri natáčaní tohto filmu zastrelil herec Alec Baldwin kameramanku. 

07:40

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová má šancu stať sa novou najvyššou predstaviteľkou NATO.

07:38

 Iránska štátna televízia vydala ospravedlnenie za to, že odvysielala zábery mladej dvojice, ktorá si dala krátky bozk. 

07:37

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval Európsku úniu, aby zvážila finančnú pomoc na predĺženie oceľového plota na hranici s Tureckom, zameraného proti migrantom.

07:36

Spojené štáty oznámili, že plánujú otvoriť veľvyslanectvo na Vanuatu. Pôjde o najnovší krok v ich úsilí posilniť prítomnosť v južnom Tichomorí, kde sa svoj vplyv snaží rozširovať Čína.

07:35

Rakúsky exkancelár Sebastian Kurz označil najnovšie obvinenia svojho bývalého spojenca a pracovníka ministerstva financií Thomasa Schmida za “fiktívne”. 

07:34

Závažné škody spôsobilo veľké tornádo, ktoré sa prehnalo americkým štátom Arkansas. Úrady a nemocnice hlásili najmenej dve desiatky zranených.

07:33

Štyria ľudia vrátane zahraničných turistov zahynuli pri lavínach na ďalekom severe Nórska. Jedna z lavín podľa polície strhla dom a ďalšiu budovu do mora.

07:30

Pri sopke Nevado del Ruiz v Kolumbii, ktorej výbuch si pred 38 rokmi vyžiadal 25.000 obetí, sa zvýšila seizmická aktivita.

07:08

Bratia Tateovci a dve Rumunky údajne pašovali, najímali a zneužívali ženy a nútili ich k výrobe pornografie na účel zisku. Prepustia ich z väzby v Bukurešti a umiestnia do domáceho väzenia. 

07:01

Pred 150 rokmi sa narodil ruský skladateľ Sergej Rachmaninov, autor svetoznámych klavírnych koncertov, v ktorých sa v symbióze stretáva vášeň s vycibrenou klavírnou technikou, nnarodil sa 1. apríla 1873 v Semionove.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Nie Zuzana Čaputová ale Ursula von der Leyenová?

0 icon

Brusel 1. apríla 2023 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa môže stať novou generálnou tajomníčkou NATO po odchode Jensa Stoltenberga. Informoval o tom denník The Sun Podľa zdrojov novín sa niektoré členské štáty NATO vyslovili za to, aby sa von der Leyenová stala šéfkou aliancie…

Austrálska kvalifikácia pre Verstappena, najlepšiu trojku doplnili Mercedesy

0 icon

Melbourne 1. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Asanka Brendon Ratnayake) Aktualizované 1. apríla 2023 o 9:04 h. Holandský pretekár Max Verstappen na Red Bulle bol najrýchlejší v sobotňajšej kvalifikácii na VC Austrálie seriálu formuly 1. Na okruhu Albert Park v Melbourne dosiahol čas 1:16,732 minúty. Na druhom mieste skončil Brit George Russell na…

Naozaj chceme žiť v rozbitej krajine? Vedenie českých dráh napísalo ŽSR list

0 icon

Bratislava 1. apríla 2023 (HSP/Foto: TASR - Daniel Stehlík)   Ak do infraštruktúry dopravného systému prestanete dávať peniaze, jeho stav neostane zachovaný, bude sa zhoršovať a to čím ďalej tým tým rýchlejšie. Tak je to aj so slovenskými železnicami. Dlh na údržbe infraštruktúry ŽSR odhadujú na stovky miliónov eur Situácia…

Halák nezabránil prehre v Buffale, Kelemen odohral ôsmy zápas za Arizonu

0 icon

New York 1. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rhona Wise) Aktualizované 1. apríla 2023 o 8:55 h. Hokejisti New Yorku Rangers v bránke s Jaroslavom Halákom prehrali v nočnom zápase NHL na ľade Buffala Sabres 2:3 po predĺžení. Slovenský brankár si v stretnutí pripísal 31 zákrokov V drese domácich absolvoval debut v NHL…

Experti sa pýtali Bieleho domu, “aký je dlhodobý plán?”

0 icon

Washington 1. apríla 2023 (HSP/responsiblestatecraft/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Myšlienka, že vojna sa skončí pri rokovacom stole, môže odrážať "rodiaci sa konsenzus Washingtonu”, píše pre Blaise Malley Responsible Statecraft Tento týždeň v Puck News Julia Ioffeová napísala o tom, ako skupina odborníkov na zahraničnú politiku, ktorí sa pravidelne zúčastňujú na rozhovoroch s…

Bývalý vyšetrovateľ spochybnil novú posilu PS a Šimečkov výrok: Len silné reči

0 icon

Bratislava 1. apríla 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Predseda hnutia Michal Šimečka v stredu informoval, že do mimoparlamentného Progresívneho Slovenska vstúpil bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak. Na túto správu reaguje bývalý vyšetrovateľ, ktorému sa nepozdáva jeden výrok   Jozef Šátek sa zameral na výrok Šimečku: „Do Progresívneho Slovenska prináša (J. Spišiak) 30…

De-dolarizácia je nevyhnutná, keďže sa zrýchľuje používanie iných mien

0 icon

Peking 1. apríla 2023 (HSP/globaltimes/Foto:Pixabay)   Čína a Brazília dosiahli dohodu o obchodovaní vo svojich menách, informovala v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na brazílsku vládu Dohoda umožní Číne a Brazílii uskutočňovať obchodné a finančné transakcie priamo v čínskom jüane alebo brazílskom reaise namiesto toho, aby ako sprostredkovateľ slúžil…

Slovensko v hľadáčiku ruskej Federálnej služby

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Podľa Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu (FSMTC) Slovensko svojím transferom ruských stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu hrubo porušuje medzinárodné záväzky "V komentári k publikácii slovenského ministerstva obrany o presune prvej várky lietadiel MiG-29 na Ukrajinu ruská FSMTC uviedla, že Slovensko hrubo porušuje medzinárodné záväzky…

Orbán uviedol, či vidí reálne riziko tretej svetovej vojny

0 icon

Budapešť 1. apríla 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Maďarský premiér Viktor Orbán tvrdí, že vidí reálne riziko tretej svetovej vojny "Som si istý, že hrozba svetovej vojny nie je prehnaná," citoval Orbána denník Hungary Today. Podľa neho sa Maďarsku zdá prirodzené, že ak sa vojna stane krvavejšou a brutálnejšou, s viac ako…

Zástupcovia krajín, vrátane Slovenska, sa obrátili na Leyenovú. Taraba: Hoax sa opäť stáva pravdou

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Reuters/Foto:Pixabay)   EÚ môže opätovne zaviesť dovozné clá na ukrajinské obilie. Informovala o tom agentúra Reuters Uvádza sa, že premiéri Poľska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a Slovenska v liste predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej uviedli, že rozsah zvýšenia cien výrobkov vrátane olejnín, vajec, hydiny a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť V.

0icon

Prezident Ukrajiny Zelenskyj predniesol pred poslancami Európskeho parlamentu ( EP ) dňa 1.marca 2022 prostredníctvom živého internetového prenosu plamennú reč. Podľa neho Ukrajina prináša obrovskú cenu v boji za svoju slobodu. Je potrebné sa pozorne pozamý&scaron

Miroslav Urban

Slepota mainstreamu so štekajúcimi ratlíkmi

0icon

V našich mainstreamových médiách si čoraz viac všímam veľmi často prezentované názory nevýznamných politikov z pobaltia, dôležité je aby boli extrémne protiruský a hneď sú na titulke (napríklad rozhovor s estónskym prezidentom v SME), podobne je to i na slovenskej politickej scéne (rozhovor s nezaradeným progresívnym poslancom - 25 mikrofónov…

Milan Náhlik

Facka

0icon

Tak ako smrdí zdochlina, ktorú je cítiť až na sto honov,  tak isto dnes smrdel návrh Igora Matoviča o znížení platov poslancov, ktorý nekompromisne parlament odmietol. Za normálnych okolností, keby pán Matovič prišiel s takýmto návrhom na začiatku svojho vládneho obdobia, kedy silou parného valca na čele s ním ako pre

Peter Poláček

Odhaľovanie Utajovaného Poznania 2: život a smrť.

0icon

Ak by som mal jednou vetou charakterizovať o čom je moja trilóg

Juraj Tušš

Informačné škatuľky, alebo prečo starého psa novým kúskom nenaučíš

0icon

Aby sme chápali súčasnej napätej situácií vo svete, nebezpečným udalostiam v našom okolí, aby sme rozumeli manipulačným techni

Armádny Magazín

Úbohé Mexiko: "...Tak ďaleko od Boha a tak blízko USA"

0 icon

Mexico, 1. apríl 2023 (AM) – \"Úbohé Mexiko! Tak ďaleko od Boha a tak blízko k USA!\" Tieto slová mexického prezidenta Porfiria Diaza (1830 - 1915) budú pravdivé dovtedy, kým bude pretrvávať veľká politická a hospodárska nerovnováha moci medzi Mexikom a Washingtonom v prospech druhého menovaného a vernosť amerických politikov anglosaskému…

Nie je pochýb o tom, že Rumunsko pohltí Moldavsko. Čo si potom odkusne z Ukrajiny"

0 icon

Rumunsko, 1. apríl 2023 (AM) – Moldavský podpredseda vlády pre reintegráciu Oleg Serebrian vo vysielaní jednej z televíznych staníc krajiny uviedol, že Kišiňov si nekladie za cieľ vypovedať dohodu o princípoch mierového urovnania na Dnestri, ktorú podpísali vtedajšie orgány republiky. Moldavska a Ruskej federácie 21. júla 1992. Diplomat upozornil, že všetky…

Jevgenij Satanovskij: Protesty v Izraeli by mohli viesť k zániku štátnosti

0 icon

Slovensko, 1. apríl 2023 (AM) – Každých dvetisíc alebo tritisíc rokov Izrael zničí svoju štátnosť to je normálna židovská história. Taký je názor Jevgenija Satanovského, prezidenta Inštitútu blízkovýchodných štúdií, v rozhovore pre Federálnu tlačovú agentúru.   Protesty v Izraeli trvajú už niekoľko mesiacov. Deň p

Moskvu uspokojí len kapitulácia Kyjeva... a Západu

0 icon

Rusko, 1. apríl 2023 (AM) – Takto možno komentovať dnešné slová námestníka ruského ministra zahraničných vecí Michaila Galuzina. Podmienky, ktoré má Kyjev splniť, sú nasledovné: - ukončenie nepriateľských akcií zo strany ukrajinských ozbrojených formácií a ukončenie dodávok zbraní zo strany západných krajín - neutrálny

Chobotnica z Davosu alebo ako Svetové ekonomické fórum ničí demokraciu

0 icon

Slovensko, 1. apríl 2023 (AM) – Musíme sa znovu naučiť „kriticky myslieť“, hovorí Miryam Muhmová, inak bude agenda „Veľkého Resetu“ postupovať rýchlym tempom vpred. Novinárka sa vo svojej novej knihe zaoberá nebezpečenstvom "davoskej t

TopDesať

Matka 17 rokov fotila seba so synom a výsledok je úchvatný!

0 icon

Medzinárodná renomovaná fotografka a matka Annie Wangová z mesta Taipei v Taiwane sa rozhodla, že stereotypné zobrazenia "matka a dieťa" nebudú nič pre ňu. "Moja umelecká stratégia je založená na sebarealizácii," povedala Annie pre Bored Panda.  "Vo svete matiek je najlepší spôsob vyjadrenia prostredníctvom stratégie seba prezentácie, vyjadrovania rôznych častí seba. Ja, ako žena a matka, sa…

Najbrutálnejšia konferencia v histórii ľudstva, o ktorej si zrejme ani netušil

0 icon

Jedna z najbrutálnejších konferencií ľudstva, o ktorej ste možno ani netušili, sa odohrala 20. januára 1942 na Berlínskom predmestí Wannsee. Konferencia bola zameraná na "konečné riešenie". Jedna z tých najodpornejších konferencií ľudstva sa odohrala vo vile na brehu jazera Wannsee ktorá sa využívala na rôzne stretnutia SS počas druhej svetovej vojny. Aj…

Ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť

0 icon

Vieš, ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť! V živote je veľa vecí, ktoré o tebe môžu veľa prezradiť, napríklad každodenné zvyky a reč tela. Dokonca aj výber smartfónu môže odhaliť aspekty tvojej osobnosti! Zvykli sme si na myšlienku, že existujú 2…

10 hlúpych každodenných vecí, pri ktorých sa pozastavuje zdravý rozum. Robíš ich aj ty?

0 icon

Zdravý rozum je niečo, čím sa nemôže pýšiť ktorýkoľvek človek. V každej skupine existuje jedna osoba, ktorá robí tak hlúpe veci, že nad nimi ostáva iným rozum stáť. Kýchnutie si bez zakrytia úst dlaňou, zaberanie dvoch miest v prostriedkoch MHD, ... Tu je desať jednoduchých príkladov vecí, ktoré mnohí z nás robia…

7 divov starovekého sveta: Ako vyzerali v čase svojej najväčšej slávy?

0 icon

Čo spravíš ako prvé pri plánovaní výletu? Šup na TripAdvisor alebo jednu z tisíciek ďalších webových stránok, ktoré radia, čo si určite nenechať ujsť v tej-ktorej destinácii. Pred érou internetu museli ľudia objavovať pamiatky priamo na mieste. Turisti minulosti sa museli obracať na odborné rady. A tak nejako vznikol zoznam 7 divov starovekého sveta. Zoznam…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali