Unáhlené finančné kompenzácie pre kontroverzné EEI

Košice 7. apríla 2018 (HSP/oan.sk/Foto:TASR-František Iván)

 

Mesto Košice vyplatí miliónové odškodné parkovacej spoločnosti EEI? Kto je v skutočnosti príjemca konečných výhod z tohto podnikania? Pýtajú sa poslanci Mestského zastupiteľstva v Košiciach.

Ilustračné foto

Na najbližšom rokovaní Mestského zastupiteľstva v Košiciach 16. apríla 2018 budú poslanci rozhodovať o usporiadaní vzťahov medzi Mestom Košice a parkovacou spoločnosťou EEI s.r.o. Jednou z najzásadnejších vecí, od ktorých bude závisieť hlasovanie poslancov, bude vyplatenie státisícových finančných náhrad a kompenzácií za predčasné ukončenie výberu parkovného v zónach 1-10 spoločnosťou.

I napriek tomu, že Mesto Košice má niekoľko možností ako sa vyhnúť kompenzáciám, nezávislí poslanci MZ Jaroslav Polaček a Marcel Gibóda sú presvedčení, že mesto nehľadá spôsob ako sa miliónovým škodám vyhnúť, ale je rozhodnuté za každú cenu odškodniť spoločnosť EEI formou obrovskéj finančnej kompenzácie z mestského rozpočtu.

Obaja nezávislí poslanci Jaroslav Polaček a Marcel Gibóda spolu s advokátom Romanom Frnčom (SaS) podali na Okresný súd v Žiline v polovici marca 2018 podnet na spoločnosť EEI s. r. o. kvôli nezrovnalostiam pri jej zápise do Registra partnerov verejného sektora. (pozn.:pozri aj Verifikačný dokument)

Všetci traja sa domnievajú, že spoločnosť EEI neuviedla správne údaje o užívateľoch konečných výhod z podnikania tejto spoločnosti, ktorá zabezpečuje parkovanie okrem iných miest aj v meste Košice. Okresný súd v Žiline už medzičasom vyzval spomínanú firmu, aby sa vyjadrila k tomuto podnetu.

 

Odškodné pre EEI je unáhlené

„Ak súd vyhodnotí, že EEI s. r. o. uvádzalo neúplné a nepravdivé údaje, tak túto spoločnosť vymaže z Registra partnerov verejného sektora. Pre obyvateľov mesta by to znamenalo, že mesto Košice by v zmysle platnej legislatívy mohlo odstúpiť od zmluvy s EEI s. r. o. bez toho, aby muselo tejto spoločnosti vyplácať akúkoľvek náhradu škody či náhradu ušlého zisku,“ myslí si advokát Roman Frnčo.

Okrem odstúpenia od zmlúv s EEI aj v iných mestách, hrozí EEI podľa Romana Frnča aj pokuta vo výške neoprávnene získaného hospodárskeho prospechu, ktorý priamo súvisí s výškou vybratého parkovného vo všetkých mestách, v ktorých podniká.

Ako uviedol poslanec Marcel Gibóda, povinnosťou mesta Košice v zastúpení povereného primátora Petruška je nakladať s majetkom Košičanov obozretne a hlavne nespôsobiť mestu miliónové škody. „Vyzývam pána zastupujúceho primátora Petruška, ale aj poslancov mestského zastupiteľstva, aby sme urobili všetky dostupné kroky a počkali s vyplácaním náhrad do času, kým súd nerozhodne o podnete.“

Poslanca Jaroslava Polačeka mrzí, že sa stále nedozvedeli výšku kompenzácií pre EEI a ani spôsob výpočtu finančných náhrad. „Vedenie mesta pokračuje v razení Rašiovskej cesty poslancom nedávať žiadne informácie prípade im ich položit na stôl až tesne pred hlasovaním, aby nemali čas argumentovať. Dúfam, že výšku kompenzácii nám nepredloží priamo právny zástupca EEI tak, ako to bolo naposledy s právnou analýzou.“

Mesto Košice sa nevie vyjadriť k výške kompenzácií pre EEI ani týžďen pred rokovaním Mestského zastupiteľstva ako to uviedol na štvrtkovom rokovaní poverený primátor Petruško. Magistrát sa ovoláva na analýzu, ktorú predloží poslancom po tom, ako ju obdrží. Neoficiálne zdroje hovoria o sume za odškodnenie spoločnosti vo výške okolo jedného milióna eur.

 

Mimoriadne rokovanie k EEI 

Poslanci požadujú, aby sa uznesenia okolo EEI nerobili na rýchlo, aby sa počkalo na vyjadrenie Žilinského súdu, a aby sa dopracovali podklady k tomu, čo nastane v deň, keď za spoločnosťou EEI zatvoríme v zónach 1 – 10 dvere.

Poslanci uviedli, že budú žiadať zvolanie mimoriadneho rokovania zastupiteľstva k parkovaniu ako aj zmenu uznesenia prijatého za účelom usporiadanie vzťahov so spoločnosľou EEI. Je totiž dôležité spracovať nielen nové informácie ohľadne prebiehajúceho súdu, ktoré majú zásadný vplyv na „vyplatenie“ spoločnosti EEI ale aj preto, pretože mesto stále nepredstavilo spôsob ako bude parkovanie prevádzkovať, čo nás to bude stáť, prípadne aké výnosy resp. náklady na prevádzku a na zveľaďovanie systému parkovania môžeme očakávať. „Už rok sa snažíme získať na mestskom zastupiteľstve okrem iných ekonomických informácii aj informácie napríklad o výnosoch jednotlivých parkovacích automatoch, avšak počúvame samé výhovorky ako sa to nedá,“ uviedli na záver obaja poslanci.

 

Vyjadrenie Košickej pobočky strany SaS:
V prípade preukázania nedodržania zákona firmou EEI s.r.o., strana SaS očakáva vyvodenie nielen zodpovednosti ale aj zákonné odstúpenie od zmluvy zo strany mesta Košice. Následne zodpovednú prípravu novej parkovacej politiky v meste Košice. Zároveň chceme touto cestou vyjadriť poďakovanie Romanovi Frnčovi a poslancom Jaroslavovi Polačekovi a Marcelovi Gibódovi za spoluprácu a angažovanosť v tejto téme.

 

Čo je register partnerov verejného sektora?

Register partnerov verejného sektora bol zavedený tzv. „protischránkovým zákonom“. Každá spoločnosť, ktorá vstupuje do verejného obstarávania vo väčšom objeme prostriedkov, musí byť v tomto registri registrovaná a musí identifikovať svojich tzv. konečných užívateľov výhod – ide o osoby, ktoré ľudovo povedané „stoja za spoločnosťou a majú z nej zisk“. Právne povedané konečnými užívateľmi výhod sú najmä osoby, ktoré majú priamy či nepriamy podiel najmenej 25 % na hlasovacích právach spoločnosti.

Z Registra partnerov verejného sektora možno zistiť, že konečným užívateľom výhod spoločnosti EEI s. r. o.  má byť pán Ing. Ján Fellegi. PhD.

Pán Ing. Fellegi bol do registra zapísaný na základe toho, že spoločnosť Bros&Co. Holding s.r.o., ktorej je jediným spoločníkom, by mala mať v spoločnosti EEI s.r.o. obchodný podiel vo výške 50,1 % – uvedené vyplýva zo spoločenskej zmluvy EEI s. r. o. z roku 2011. V roku 2015 sa však tento podiel zmenil na 6,89 %. V registri sa však napriek tomu uvádza, že konečným užívateľov výhod je Ing. Fellegi hoci by na základe obchodného podielu spoločnosti Bros&Co. Holding s.r.o. vo výške 6,89 % ním nemal byť, keďže tým pádom nemá priamy či nepriamy podiel najmenej 25 % na hlasovacích právach spoločnosti EEI s.r.o., ale len 6,89 %. Konečným užívateľom by mohol byť len na základe iných skutočností, ak by tzv. oprávnená osoba, čiže advokátska kancelária, ktorá zapisovala EEI s. r. o. do registra, vyhodnotila, že napriek tomu, že Ing. Fellegi nemá podiel vo výške 25 % mal by byť zapísaný ako konečný užívateľ výhod, keďže fakticky ovláda spoločnosť EEI s.r.o. Takéto skutočnosti sa však vo verifikačnom dokumente zverejnenom v registri neuvádzajú. Nie je preto zrejmé, prečo bol Ing. Ján Fellegi zapísaný ako konečný užívateľ výhod, teda EEI s.r.o. neuviedla do registra úplné a pravdivé údaje.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

GP SR: Trestným oznámením na Čistý deň sa bude zaoberať prokuratúra v Trnave

0 icon

Bratislava 25. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Trestným oznámením na neziskovú organizáciu Čistý deň, ktoré podal koncom minulého týždňa na Generálnej prokuratúre (GP) SR predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič, sa bude zaoberať Krajská prokuratúra v Trnave "Predmetné trestné oznámenie bolo GP SR 24. júna postúpené na Krajskú prokuratúru…

Nemeckého ministra zdravotníctva hnevá, že sa EÚ nedohodla na pravidlách pre cestujúcich z krajín s novými variantmi

0 icon

Berlín 25. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)   Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn vyjadril nespokojnosť s tým, že sa krajiny Európskej únie (EÚ) nedokázali dohodnúť na jednotných pravidlách pre cestujúcich z regiónov s vysokým výskytom variantov koronavírusu. Nemecko vyžaduje, aby ľudia prichádzajúci z oblastí s novými variantmi vírusu, ako je napríklad…

Kanadská vládna správa kritizuje Irán za ľahkomyseľné zostrelenie ukrajinského lietadla

0 icon

Bratislava 25. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Ebrahim Noroozi)   Minuloročné zostrelenie ukrajinského civilného lietadla v iránskom vzdušnom priestore nepredstavovalo „premyslené“ konanie, Teherán je však “plne zodpovedný“ za toto nešťastie. Ako informuje spravodajský portál BBC, takýto záver priniesla správa kanadskej vlády Boeing 737-800 spoločnosti Ukraine International Airlines (UIA) omylom zostrelili 8. januára 2020…

Tarkovič za top problém označil útok,svoju budúcnosť nekomentoval

0 icon

Bratislava 25. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,SITA/AP-Thanassis Stavrakis)   Stojí si za svojimi rozhodnutiami a nič by na nich nemenil. Najväčšími problémami futbalovej reprezentácie Slovenska je útočná fáza, prechod do nej, hra na krídlach a nie generačná výmena. V hodnotení EURO 2020, na ktorom Slovensko vypadlo v skupinovej fáze to médiám…

UEFA začala vyšetrovať fanúšikov Maďarska za homofóbne pokriky

0 icon

Mníchov 25. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Matthias Hangst)   Európska futbalová únia (UEFA) začala disciplinárne konanie s cieľom vyšetriť incidenty, ktoré sa udiali počas zápasu na ME medzi Nemeckom a Maďarskom (2:2). UEFA neuviedla ďalšie podrobnosti, ale podľa správ z médií mali maďarskí priaznivci skandovať homofóbne nadávky UEFA pred zápasom odmietla žiadosť…

ÚVO: Správa NKÚ o nákupe F-16 je dôležitým signálom pre politikov i verejnosť

0 icon

Bratislava 25. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Závery Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), týkajúce sa nákupu stíhačiek F-16, nie sú pre vedenie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) prekvapujúce. "Utvrdzujú zároveň v tom, že spoločnosť musí trvať na tom, aby v štáte boli a fungovali nezávislé kontrolné orgány, aby v nich bola…

MO SR: Hodnotenie nákupu stíhačiek F-16 zo strany NKÚ nemôže mať dopad na podpísaný kontrakt

0 icon

Bratislava 25. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook)   Hodnotenie nákupu 14 stíhacích lietadiel F-16 C/D Block 70 zo strany Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) nemôže mať nijakým spôsobom dopad na vládou Petra Pellegriniho podpísaný kontrakt. Ministerstvo obrany SR (MO SR) tak reagovalo na dnešnú tlačovú besedu NKÚ, na ktorej úrad prezentoval závery…

Prezidentka zaslala Zemanovi sústrastný telegram pre obete živelnej pohromy

0 icon

Bratislava 25. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/CTK-Vaclav Salek)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová zaslala českému prezidentovi Milošovi Zemanovi sústrastný telegram v súvislosti so živelnou pohromou na južnej Morave. TASR o tom informoval hovorca prezidentky SR Martin Strižinec Prezidentka v telegrame vyjadrila v mene občanov SR úprimnú sústrasť rodinám i blízkym obetí a…

Igor Melicher: „Dúhovú propagandu nie je možné považovať za boj za základné ľudské práva, ale za agresívnu politickú kampaň“

0 icon

Bratislava 25. júna 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Tento týždeň sa Nemci pokúsili reagovať na konzervatívne zákony v Maďarsku a na anti-LGBT správanie maďarských futbalových fanúšikov tým, že vo vzájomnom zápase na majstrovstvách Európy v Mníchove chceli vysvietili štadión dúhovými farbami, čo sa nakoniec neudialo. Aj na tento spor vo svojom komentári…

Únia miest Slovenska: Primátori žiadajú, aby boli mestá a experti mimovládnych organizácií zapojení do plánu obnovy

0 icon

Bratislava 25. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Únia miest Slovenska (ÚMS) žiada, aby boli mestá a experti mimovládnych organizácií zapojení do implementačnej štruktúry plánu obnovy. ÚMS to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa únie Daniela Piršelov Primátori sú presvedčení, že mestá a organizácie by mali mať možnosť podieľať sa…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Blúdime, lebo štát vedú bludári

0icon

Obrázok 1 [caption id="attachment_2314" align="alignleft" width="630"] Zdroj národná zdravotná služba GB, podrobné vysvetlenie v predchádzajúcom článku https://liptakpeter.blog.pravda.sk/2021/06/24/ockovanie-stratilo-zmysel-je-75x-smrtelnej

Pavol Lazar

Ďalšia zásadná lož OĽANO a SME RODINA

0icon

Ďalšia zásadná lož politických strán OĽANO a SME RODINA ich voličom. 👉 Pred parlamentnými voľbami v roku 2020 OĽANO aj SME RODINA začali hlásať o potrebe sfunkčnenia referenda, ktoré umožní občanom výraznejšie podieľanie sa na moci ako aj možnosť vyjadriť svoj názor v zásadných otázkach. 👉 Igor Matovič pred voľbami…

Marián Tkáč

Na koho sa hnevá naša Patrónka?

0icon

Silná búrka, ktorá sa prehnala Záhorím, neobišla ani Šaštín. Miesto, kde sa donedávna konali národné púte, ale, ale... takzvaná pandémia ich zrušila, je teraz plné popadaných stromov. V strede parku oproti Národnej svätyni, Bazilike Sedembolestnej Panny Márie, stála socha, ktorá bola symbolom tohto parku. Pútnici „Sochu Piety na podstavci,“ ako…

Ivan Holek

Všetko bude nové! Kedy? Keď staré padne!

0icon

V súčasnosti žijeme v čase postupného rúcania všetkého starého a nesprávneho. Kto to vidieť chce, ten to vidieť musí. Musí vidieť, ako starý systém usporiadania vecí vykazuje čoraz zreteľnejšiu neschopnosť a čoraz väčšiu absenciu životaschopnosti. A snahy naprávať to a zlepšovať to problémy ešte zhoršujú, pretože domnelé lieky na chorobu…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10+ produktov, ktoré boli pre známe značky obrovským krokom vedľa

0 icon

Úspešne uviesť nový produkt na trh nie je ľahké. Problém s tým majú aj veľké a známe značky. Niekedy spotrebitelia nie sú na výrobok pripravení, inokedy ho vyslovene nepotrebujú a nechcú. A ak sa to stane, nepomôže ani megalomanský marketingový rozpočet. V tomto rebríčku nájdete produkty, ktoré sa zapísali do histórie. No inak,…

TOP 10: Toto sú tie najdlhšie rieky na svete

0 icon

Ver alebo nie, ale vedie sa obrovské množstvo diskusií o veľkosti najdlhších riek na svete! Rieky sú pre nás nevyhnutné, či už kvôli obchodu alebo poľnohospodárstvu. Nasledujúce rieky sú tými najdlhšími na svete. Už vopred sme avizovali na obrovské množstvo diskusií, ktoré sa vedú najmä o dĺžke Nílu a Amazonky. Rozhodli…

Ruskí piloti vo Škótsku: Tajná misia? 1. časť

0 icon

Prinášame dvojdielny článok z obdobia druhej svetovej vojny. Tentokrát sa pozrieme na odpovede na otázku: Čo robili ruskí piloti v Škótsku? Poďme na prvú časť. Behom druhej svetovej vojny slúžila skupina sovietskych pilotov v rokoch 1943 až 1944 v Škótsku. Uskutočňovali tam výcvik v riadení dopravného lietadla Albemarle. Zaradení boli do 1. divízie leteckej dopravy…

10 geniálne šialených nápadov, ktoré by ale mohli fungovať

0 icon

História je plná príkladov neuveriteľných objavov, vynálezov a inovácií, ktoré dnes považujeme za samozrejmosť, no vo svojom čase boli širokou verejnosťou považované za bláznivé. Možno aj to je prípad niektorých z týchto nápadov, ktoré by v skutočnosti svojim spôsobom naozaj mohli fungovať. Kto by si v minulosti pomyslel, že injekcia s benígnou formou ochorenia, bude…

Posledné slová celebrít: Čo povedal pred smrťou Jobs, Hendrix či Mozart?

0 icon

Vraví sa, že pred smrťou ti prebehne pred očami celý život. Všetko dobré aj zlé, čo si spravil. Všetky výnimočné momenty a chvíle. Možno práve posledné slová budú mať omnoho väčšiu váhu ako tie miliardy prázdnych viet, ktoré si vypovedal počas celého života. Či už vieš, že sa blíži koniec,…

Vo svete IT

WhatsApp experimentuje so zaujímavou funkciou pri hlasových správach. O čo presne ide?

0 icon

Služba WhatsApp vo všeobecnosti patrí medzi populárne komunikačné platformy. Veľkej obľube sa teší aj v našom regióne, hoci služba bola vo veľkej miere kritizovanou v súvislosti so zmenou podmienok používania služby. Nič to však nemení na tom, že aj napriek kritike, ide aktuálne o najrozšírenejšiu platformu svojho druhu. Tak či…

Čína ohlásila plán, kedy chce poslať prvú misiu s ľudskou posádkou na Mars. Podarí sa im predbehnúť NASA?

0 icon

Zatiaľ čo v minulom storočí prebiehali vesmírne preteky najmä medzi USA a Sovietskym zväzom, tak v súčasnosti je čoraz významnejším hráčom Čína. Druhej najväčšej ekonomike sveta sa podarilo ako prvej krajine na svete pristáť na odvrátenej strane Mesiaca, rovnako sa jej podarilo pristáť na Marse s roverom Zhurong a tiež…

Xiaomi priznáva, že ani MIUI 12.5 nie je bezchybné: Tieto smartfóny čelia problémom!

0 icon

Problémy so stabilitou systému skľučujú majiteľov Xiaomi smartfónov vo zvýšenej miere. Poslednou dobou na tom má svoj podiel aj prechod na Android 11, ktorý bol pre spoločnosť náročný na adaptáciu do svojich smartfónov, zdá sa však, že ani tu problémy nekončia. Čínsky gigant síce prisľúbil lepšiu stabilitu systému pre svoje…

Kedy si budú môcť prví nedočkavci vyskúšať Windows 11 a hlavne ako?

0 icon

Po mnohých špekuláciách, že sa Microsoft chystá predstaviť nový operačný systém Windows 11, ktoré nás zaplavovali posledný mesiac, americký gigant ho v priebehu včerajšieho dňa aj predstavil. Nebojíme sa povedať, že nový OS je z kategórie „inovatívnejších“. Dôvodom sú nielen nové dizajnové prvky, ale hlavne nové funkcie. Jednou z tých…

Máte váš počítač kompatibilný s novým Windowsom 11? Táto aplikácia od Microsoftu vám to prezradí!

0 icon

Microsoft v priebehu včerajšieho dňa oficiálne predstavil nový operačný systém Windows 11. Ten priniesol nielen svieži vietor z pohľadu úprav vo vzhľade a nových dizajnových prvkov, ale hlavne priniesol aj nové funkcie. Jednou z najviac diskutovaných tém bola bezpochyby implementácia obchodu s Android aplikáciami, Amazon Store do obchodu Microsoft Store.…

Armádny Magazín

Počet samovrážd amerických vojakov láme rekordy

0 icon

USA, 25. júna 2021 (AM) – Od 11. septembra 2001 počet samovrážd medzi vojenským personálom a veteránmi americkej armády narástol štvornásobne. Po útoku na dvojičky v New Yorku zahynulo vo vojenských operáciách 7 057 amerických vojakov, zatiaľ čo počet úmrtí vojnových veteránov v dôsledku samovrážd je štyrikrát vyšší a predstavuje 30 177…

Pentagon sa v záujme zníženia nákladov na drony rozhoduje použiť technológiu nacistických rakiet V-1

0 icon

USA, 25. júna 2021 (AM) – USA zvažujú možnosti, ako znížiť náklady na výrobu motorov pre perspektívne drony a rakety. Je to spôsobené tým, že počet dronov a raketových zbraní používaných americkou armádou exponenciálne rastie a môže nastať situácia, že priemysel jednoducho nebude mať zdroje na uspokojenie potrieb Pentagónu.   Na vyriešenie t

Ruské letectvo testuje ťažké bezpilotné lietadlo Altius na bombardovanie pozemných cieľov

0 icon

Rusko, 25. júna 2021 (AM) – V najnovšej etape testovania ruského ťažkého bezpilotného lietadla Altius boli prvýkrát použité zbrane na bombardovanie pozemných cieľov. Dron v budúcnosti pomôže znížiť riziká pre letectvo s posádkou ruských v prípade skutočných bojových operácií. Skúšobný kus ruského p

Taliban začína ohrozovať Rusko. Irán sťahuje k Afganistanu vojenskú techniku. Výsledok 20-ročného pôsobenia USA

0 icon

Afganistan, 25. júna 2021 (AM) – Iránska armáda rozmiestňuje na hranici s Afganistanom ťažkú ​​techniku ​​vrátane tankov T-72S a obrnených transportérov BMP-2, informuje ruský Telegram-kanál „Militarista“. Na podporu týchto informácií Tg-kanál zverejnil video s údajným presunom obrnených vozidiel na afganskú hranicu.   Posledné udalosti v susedn

Ukrajina sa pripravuje na vojnu - civilistom distribujú príručku pre vojnu s Ruskom

0 icon

Ukrajina, 25. júna 2021 (AM) - Ministerstvo kultúry Ukrajiny sa rozhodlo aktívne zapojiť do boja proti údajnej „ruskej agresii“. Centrum pre strategickú komunikáciu a informačnú bezpečnosť v rámci rezortu pripravilo brožúru pre prípad vojny s Ruskom. Informovala o tom šéfka divízie Ľjubov Cib

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali