Ukrajinský syndróm USA

Kyjev/Washington 14. mája 2016 (HSP/rusvesna/Foto:TASR/AP-Charles Dharapak, Mykhailo Markiv)

 

V poslednom čase je čoraz badateľnejšie rozčarovanie Bruselu a Washingtonu z toho, čo sa deje na Ukrajine. Situácia zašla dokonca až tak ďaleko, že medzi analytikmi sa už zaužíval pojem – Ukrainian fatigue (ukrajinská únava)

Prezident USA Barack Obama (vpravo) a ukrajinský prezident Petro Poroššenko, v pozadí minister zahraničných vecí USA  John Kerry
Prezident USA Barack Obama (vpravo) a ukrajinský prezident Petro Poroššenko, v pozadí minister zahraničných vecí USA John Kerry

Ukrajinci sú zaskočení a nemilo prekvapení. Dostali sa totiž k materiálu Vincenta Morelliho, analytika amerického Kongresu, ktorý vypracoval v otázke Ukrajiny veľmi skeptickú analýzu. Dokument s názvom “Súčasné problémy a politika USA” publikoval 27 apríla 2016 a dokument sa vyjadruje na adresu Ukrajiny značne kriticky.

V prvom rade Morelli uviedol, že nová vláda vedená Vladimírom Grojsmanom diplomaticky povedané nebudí u USA nadšenie.

Grojsman je úzko prepojený s prezidentom Ukrajiny Porošenkom a oligarchickými kruhmi, čo je dôkazom toho, že efektívny boj proti korupcii sa u Grojsmana a jeho vlády nedá očakávať.

Takisto odstavenie Natálie Jaresko a Ajvarasa Abromavičusa je podľa amerického analytika dokladom toho, že reformy ukrajinských politikov nezaujímajú. Podľa Morelliho dokumentu je Grojsman ešte menej dôveryhodný, ako Arsenij Jacenjuk.

Optimizmus nebudí ani situácia s Minskými protokolmi, realizáciu ktorých Kyjev neustále spomaľuje. Morelli chápe, že Ukrajinci ponímajú Minské protokoly ako zradu národných záujmov a obávajú sa reakcie obyvateľstva. Podľa Morelliho je veľmi pravdepodobné, že turbulencie na ukrajinskej politickej scéne sa budú prehlbovať  a už na jeseň sa môžu uskutočniť predčasné parlamentné voľby. Morelli sa obáva augusta 2016, ktorý podľa neho bude kritickým mesiacom pre Ukrajinu.

V júli 2016 EÚ pod vedením USA najpravdepodobnejšie presadí predĺženie sankcií proti Rusku, uskutoční sa summit NATO v Poľsku, kde sa bude rokovať o osude Ukrajiny. Nie je vylúčené, že tieto udalosti využije Ukrajina na to, aby pritiahla na seba pozornosť a hrozí obnovenie bojových operácii na východe Ukrajiny, ktoré nie je momentálne v záujmoch USA.

Politológ Andrej Zolotarev, ktorý okomentoval Morelliho dokument pripustil, že Washington je znechutený politikou ukrajinskej vlády a môže pristúpiť k razantnejšiemu nátlaku na Ukrajinu. Podľa jeho slov Peter Porošenko už výstrahu dostal, keď ho nepozvali na fórum venujúce sa aktívnemu boju proti korupcii, ktoré sa v týchto dňoch uskutočňuje v Londýne.

Slvoenský prezident Andrej Kiska a ukrajinský prezident Petro Porošenko
Slovenský prezident Andrej Kiska a ukrajinský prezident Petro Porošenko

Vadim Truchačov ruský odborník a politilóg z Ruského Gosudarstvenneho Institutu v Moskve nepredpokladá, že by situácia prišla až tak ďaleko a USA a EÚ by začali razantnejšie tlačiť na Ukrajinu. Navyše podľa jeho slov netreba zabúdať, že politická špička Ukrajiny sa môže etablovať len ak s tým Západ súhlasí. To však neznamená, že Západ nemôže na Ukrajinu tlačiť, stačí napríklad znížiť objem finančnej pomoci od ktorej je Kyjev závislý a ukrajinskí politici sa poslušne zaradia na svoje miesto.

Podľa slov Vadima Truchačova USA momentálne potrebujú od Porošenka, aby odstavil najviac problémových politikov na ukrajinskej politickej scéne, ktorí už splnili svoju úlohu tým, že radikalizovali situáciu na začiatku Majdanu a teraz už ich nikto nepotrebuje.

Ide o politikov s úzkym prepojením na krajne pravicové kruhy na Ukrajine, politikov spojených s vraždením ruskojazyčného civilného obyvateľstva v Odese, Mariupoli, či jedincov, zodpovedných v prípade vrážd novinárov Buzinu a Kalašnikova v Kyjeve. Skončila sa totiž doba podpory ukrajinských politikov “len kvôli ich modrým očiam a nenávisti k Rusku”.

Washington je takisto znechutený z netransparentných finančných operácii Ukrajincov. Finančná podpora, ktorú Kyjevu pošlú USA a EÚ sa záhadne stráca v rukách ukrajinských oligarchov a sľubované reformy, či zlepšenie stavu krajiny sú v nedohľadne.

Vadim Truchačov navyše uvádza, že USA momentálne reálne spolupracuje aj s Júliou Tymošenkovou a jej Opozičným blokom.  USA navyše vždy etablovalo svojich ľudí do rôznych táborov, aby nestrácali možnosť ovplyvňovať politicky dianie v záujmovej oblasti. Navyše striedaním podpory Tymošenkovej a Porošenkovi vzbudzujú u oboch rôzne falošné nádeje, pričom USA udržiavajú svoj vplyv aj vo výrazne protiruských politických zoskupeniach, či naopak u umiernenejších politických predstaviteľov.

Alexander Špunt, riaditeľ ruského Inštitútu politickej analýzy súhlasí s Morelliho správou a nevylučuje takisto možnosť, že príde k vyostreniu situácie na Donbase. Podľa jeho mienky Ukrajina rozčarovala svojich západných sponzorov vo viacerých bodoch:

1. Nepodaril sa ukrajinský Blitzkrieg na Donbase. Ak by zahynulo aj 100 000 Rusov na Donbase, medzinárodné organizácie by privreli oči, pretože hlavný cieľ – získanie Ukrajiny, Krymu a pod. by bol splnený. Predlžovanie vojny ich vtiahlo hlbšie do diania na Ukrajine, ako predpokladali a finančná podpora Ukrajiny ide z vrecák sponzorov Majdanu.

2. Nehorázna korupcia a netransparentné narábanie s pomocou zo Západu. Ani USA a ani Brusel si síce nerobili ilúzie o tom, že ukrajinskí politici sú krištáľovo čistí, ale aj ich šokovala miera korupcie, ktorá na Ukrajine existuje. Noví ukrajinskí politici sú viac skorumpovaní ako Janukovyčova vláda, voči ktorej tak rozhodne vystupovali.

3. Totálna a absolútna politická impotencia ukrajinských politických predstaviteľov vo vzťahu k formovaniu krajiny. Neustále rozpady rôznych koalícii, totálny prepad Jacenjukovej politiky, neschopnosť viesť zmysluplne krajinu a dokonca aj neschopnosť budiť zdanie existovania nejakej politickej koncepcie, to všetko dráždi Západ. Jediné, čo ukrajinských politikov spája je chuť privatizovať, korumpovať a dostať sa k deleniu financií poskytnutých Západom.

Podľa slov Alexandra Špunta USA už jasne Ukrajine naznačili, že za týchto okolností nemôže Ukrajina rátať s ich reálnou pomocou. Ukrajina jeden svoj cieľ splnila, dôvod na sankcie proti Rusku sa zaviedli. Predlžovanie vojny na východe Ukrajiny však pre USA získava čoraz kontraproduktívnejší rozmer – USA by museli bohato financovať tento dlhý konflikt, do ktorého by zapadli.

Vojenskí odborníci USA pochybujú o schopnosti Ukrajiny viesť zmysluplné bojové operácie – Ukrajina je podľa amerických expertov schopná akurát tak z diel a mínometov ostreľovať Donbas, bojové operácie ukrajinskej armády sa skončili vždy fiaskom. Preto neposkytujú Ukrajincom ani letálne zbrane a zabezpečujú len zásobovanie Ukrajincov muníciou, liekmi, uniformami či náhradnými dielmi. Reálne bojaschopné sú len dobrovoľnícke batalióny s účasťou zahraničných žoldnierov a časť Pravého sektora.

Alexander Špunt si všíma aj Parížske kolo rozhovorov Normandskej štvorky (Rusko, Ukrajina, Nemecko, Francúzsko) v marci 2016. Po prvý krát zaznela informácia, že Kyjev nesie zodpovednosť za nedodržiavanie Minských rozhovorov.

Toto je kolosálna politická porážka prezidenta Porošenka a ministra zahraničných vecí Ukrajiny Klimkina. Dovtedy sa vždy obviňovali z porušovania Minských dohovorov len Doneck a Luhansk. Hlúpa a krátkozraká ukrajinská politika voči Donecku a Luhansku sa už proste nedala ututlať a dôkazy boli natoľko zrejmé, že Nemci a Francúzi museli zaujať stanovisko, kritizujúce Ukrajinu.

Ukrajincami otriaslo aj referendum v Holandsku o ratifikácii dohody o asociácii Ukrajiny a EÚ. Brusel očakával hladké víťazstvo svojej koncepcie, opak sa stal pravdou.

Alexander Špunt potom reagoval aj na teoretickú možnosť zavedenia sankcií proti Ukrajine. Podľa jeho slov k ostentatívnemu a propagandisticky podfarbenému zavedeniu sankcii voči Ukrajine, tak ako ich Západ zaviedol voči Rusku nepríde, to však neznamená, že Kyjev môže spokojne spávať.

Trest v podobe skrátenia podpory Ukrajine už prichádza a zasiahne ukrajinských oligarchov na tom pre nich najbolestivejšom mieste.  Európa je už Ukrajinou unavená a finančné bremeno spojené s Ukrajinou začína byť pre Západ kontraproduktívne, navyše keď nemôžu očakávať od prehlbovania ukrajinskej krízy ďalšie zisky.

Pritom pozície Washingtonu a európskych štátov sú rozdielne, nátlak na Európu cez Brusel musí vykonávať Washington s čoraz väčšou vehemenciou. Navyše záujem USA sa v posledných týždňoch čoraz viac upriamuje na prezidentské voľby v USA a problematika Ukrajiny ide tvrdo bokom.

Ak si všimneme vystúpenia amerických politikov  v zápase o prezidentské kreslo vidíme, že rezonujú rôzne problémy – Rusko, Čína, Indonézia, mexická hranica, Filipíny, homosexuáli – o Ukrajine nič, ukrajinská téma v predvolebnom zápase prezidentských kandidátov nefiguruje. Keby Kyjev dosiahol aspoň nejaké úspechy, určite by ukrajinskú tému vytiahli Clintonová, demokrati a jastrabi. Teraz naopak hrozí, že ak túto tému vytiahne Trump a republikáni, môžu sa Clintonovej znížiť volebné preferencie.

Potom sa Alexander Špunt znova venoval vnútropolitickej situácie na Ukrajine. Podľa jeho názoru mnohí ukrajinskí politici strácajú nervy. Nervozitu vidieť najmä na Porošenkovi, ktorý už politický tlak ťažko zvláda. Veď si treba uvedomiť, že na Ukrajine je naozaj výbušná situácia.

Novinári tak dlho zombifikovali obyvateľstvo, že to je na pokraji hystérie z ruskej hrozby. V krajine sa potulujú nevypočítateľné dobrovoľné batalióny, čo sú vlastne ekvivalenty “Eskadier smrti” z Latinskej Ameriky. Hrozí že v prípade radikalizácie pomerov kvôli zhoršeniu ekonomickej situácie v krajine, alebo kvôli tomu, že príslušníci týchto bataliónov dospejú k názoru, že politici Ukrajinu zradili, potiahnu tieto batalióny na Kyjev.  Jedinou šancou ukrajinských politikov bude vrhnúť tieto batalióny do bojov na Východe Ukrajiny a zabezpečiť tak ich likvidáciu.

Reálnosť bojového variantu na východe Ukrajiny rastie úmerne k tomu, ako sa západ prestáva Ukrajinou zaoberať.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Dnes bude premenlivá oblačnosť s lokálnymi snehovými prehánkami

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Dnes bude na Slovensku premenlivá oblačnosť s lokálnymi snehovými prehánkami. Popoludní od západu postupne až zamračené a na mnohých miestach sneženie, v nížinách aj dážď so snehom alebo dážď. Ojedinele sa môžu tvoriť snehové jazyky, najmä k večeru. Zrána výnimočne aj hmla. Na svojom…

Prieskum: Až 63,1 percenta opýtaných chce predčasné voľby

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Sputnik-Alexey Vitvitsky)   S možnosťou skrátiť referendom volebné obdobie parlamentu a zabezpečiť tým konanie predčasných volieb aj bez hlasovania parlamentu spolu súhlasí 63,1 percenta opýtaných. Z toho 40,7 percenta určite súhlasí a 22,4 percenta skôr súhlasí. Naopak, nesúhlas vyjadrilo spolu 34,2 percenta opýtaných. Z toho 19,2…

Na neohlásených protestoch v Durínsku sa zišli tisícky ľudí

0 icon

Erfurt 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Takmer 3000 ľudí sa v pondelok večer zúčastnilo na neohlásených protestných zhromaždeniach proti opatreniam súvisiacim s pandémiou koronavírusu v nemeckej spolkovej krajine Durínsko. Informovala o tom agentúra DPA Dovedna 2700 ľudí protestovalo na 20 rôznych miestach, spresnili miestne policajné zdroje. Na najväčšom protestnom zhromaždení…

Poslanci by sa dnes mali zaoberať aj novelami zákonov od kotlebovcov

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady SR (NR SR) by sa počas dnešného piateho rokovacieho dňa mali zaoberať aj novelami zákonov od opozičnej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Zmenou Ústavy SR sa pokúsia o vytvorenie „ústavných predpokladov pre obnovenie zvrchovanosti Slovenskej republiky, ktorú…

10 top hoaxov o očkovaní, ktoré šíri vláda a liberáli

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:Sputnik-Ramil Sitdikov)   Ľuboš Blaha zo Smer-SD na svojej stránke na sociálnej sieti publikoval video, v ktorom zhrnul 10 najväčších hoaxov, ktoré šíri vláda a ňou kontrahované média o očkovaní proti koronavírusu.  Ide vlastne o desať najrozšírenejších a kontrahovanými médiami najviac propagovaných klamstiev na tému očkovanie…

Advokát Martin Ribár: Prípad mladej mamičky ukazuje, aký nedokonalý je náš justičný systém

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:Archív)   Občianske združenie „Za demokraciu a právny štát“ na svojej stránke zapravnystat.sk upozorňuje na ďalší z prípadov, ktoré ilustrujú, aký nedokonalý a nespravodlivý je slovenský právny systém Mladá matka spolupracujúca s orgánmi činnými v trestnom konaní bola odsúdená za „bežnú“ drogovú trestnú činnosť (v čase,…

Na Slovensku by mala vyrásť najväčšia slnečná elektráreň za 60 miliónov eur

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj, Pixabay)   V Jaslovských Bohuniciach zrejme pribudne k dvom jadrovým blokom ďalšia elektráreň. Tentokrát slnečná. Fotovoltická elektráreň Bohunice by mala mať výkon 48 megawattov. Investícia do výstavby solárneho parku by mala dosiahnuť 60 miliónov eur. Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) už štátnym orgánom predložila…

Klub kresťanských lekárov pozýva na online stretnutie z Bratislavy. Pozývame veriacich modliť sa k patrónom slovenského zdravotníctva

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/TK KBS/TK KBS/Foto:Pixabay, TK KBS)   Klub kresťanských lekárov a zdravotníkov (KKLZ) Bratislava pozýva na ďalšie pravidelné mesačné stretnutie. Už 91. stretnutie sa uskutoční v stredu 1. decembra od 16:00 do 17:00 prostredníctvom platformy Zoom. Link je aj na webstránke KKLZ Bratislava. O etike a regulácii umelej inteligencie pre…

Ruská armáda uskutočnila ďalší test nadzvukovej strely Zircon

0 icon

Moskva 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/Russian Defense Ministry Press Service)   Ruské ozbrojené sily v pondelok uskutočnili ďalší test nadzvukovej riadenej strely Zircon. Podľa vyhlásenia ministerstva obrany strelu odpálili z fregaty Admirál Gorškov v Bielom mori na severe krajiny a úspešne zasiahla asi 400 kilometrov vzdialený ciel Ruský prezident Vladimir Putin…

Fico nazýva prezidentku Čaputovú hovorkyňou ministerstva zahraničia USA. Maďarska sa nezastala, lebo sa bojí, že by sa na samite nemohla ukázať v nových šatách

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Pavol Zachar)   "Pani prezidentka Čaputová by sa v zahraničí mala správať ako hlava suverénneho Slovenska, a nie ako hovorkyňa cudzích záujmov," komentoval v pondelok podvečer šéf strany Smer-SD Robert Fico vystúpenie Zuzany Čaputovej na samite prezidentov krajín V4. Fico uviedol, že v súčasnosti…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

31 014 úmrtí, 2 890 600 zranení po injekciách COVID v európskej databáze nežiaducich reakcií, pretože mladí, predtým zdraví ľudia naďalej umierajú

0icon

  Databáza Európskej únie o hláseniach podozrení na liekové reakcie sa nazýva EudraVigilance a v súčasnosti hlási 31 014 smrteľných prípadov a 2 890 600 chorôb po injekciách lieku COVID-19. Predplatiteľ Health Impact

Slavěna Vorobelová

Ústavní sudcovia budíček

0icon

Politika strachu a nenávisti je hlavným nástrojom na presadzovanie zmien správania sa obyvateľstva. Pri použití politiky strachu vláda štátu nadobúda pocit, že má celý štát a jeho obyvateľstvo pod absolútnou kontrolou. Vláda ponižuje svojich obyvateľov sebe vlastnou aroganciou, vyvolávaním pocitu bezmocnosti, zastrašovaním nezmyselnými a svojvoľným

Ivan Holek

Prečo je premiér Heger služobníkom diabla?

0icon

Diabol, je ten, kto sa stavia proti Pánovi a jeho Vôli. Kto sa chce postaviť na jeho miesto a byť múdrejší ako On. A presne toto isté robí diabolská suita takzvaných odborníkov, zhromaždených okolo Hegera.V čom konkrétne spočíva ich služba satanovi?Stvoriteľ daroval človeku slobodnú vôľu. Tento jeho dar je absolútny…

Gustáv Murín

Adélka na čele eko-aktivizmu? Celé zle...

0icon

Za komunistickej vlády sa tomu hovorilo „angažovanosť“ a už vtedy sa našli najmä oduševnené komsomolky, čo propagovali každú komunistickú obludnú sprostosť. Pre ne bolo podstatné ukázať sa na čele „pokroku“, z čoho následne vyplývali všetky privilégiá, ktoré len komunistický režim mohol poskytnúť. Ak sa Adélka vydala

Ivan Lehotský st.

Dubček a pokrytectvo

0icon

Pred pár dňami bolo 100 rokov od narodenia Alexandra Dubčeka. Naši politici si o neho „obtierali hubu“, síce korektne vyzdvihli jeho humánnosť, ale pre svoju zadubenosť nemohli uviesť, že svetoznámym politikom sa nestal pre túto jeho vlastnosť, ale pre jeho víziu, ktorú formuloval ako túžbu väčšiny ľudí na celom svete…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Poludňové skaly v Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Dnes bude premenlivá oblačnosť s lokálnymi snehovými prehánkami

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Dnes bude na Slovensku premenlivá oblačnosť s lokálnymi snehovými prehánkami. Popoludní od západu postupne až zamračené a na mnohých miestach sneženie, v nížinách aj dážď so snehom alebo dážď. Ojedinele sa môžu tvoriť snehové jazyky, najmä k večeru. Zrána výnimočne aj hmla. Na svojom…

Prieskum: Až 63,1 percenta opýtaných chce predčasné voľby

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Sputnik-Alexey Vitvitsky)   S možnosťou skrátiť referendom volebné obdobie parlamentu a zabezpečiť tým konanie predčasných volieb aj bez hlasovania parlamentu spolu súhlasí 63,1 percenta opýtaných. Z toho 40,7 percenta určite súhlasí a 22,4 percenta skôr súhlasí. Naopak, nesúhlas vyjadrilo spolu 34,2 percenta opýtaných. Z toho 19,2…

Na neohlásených protestoch v Durínsku sa zišli tisícky ľudí

0 icon

Erfurt 30. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Takmer 3000 ľudí sa v pondelok večer zúčastnilo na neohlásených protestných zhromaždeniach proti opatreniam súvisiacim s pandémiou koronavírusu v nemeckej spolkovej krajine Durínsko. Informovala o tom agentúra DPA Dovedna 2700 ľudí protestovalo na 20 rôznych miestach, spresnili miestne policajné zdroje. Na najväčšom protestnom zhromaždení…

Poslanci by sa dnes mali zaoberať aj novelami zákonov od kotlebovcov

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady SR (NR SR) by sa počas dnešného piateho rokovacieho dňa mali zaoberať aj novelami zákonov od opozičnej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Zmenou Ústavy SR sa pokúsia o vytvorenie „ústavných predpokladov pre obnovenie zvrchovanosti Slovenskej republiky, ktorú…

10 top hoaxov o očkovaní, ktoré šíri vláda a liberáli

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:Sputnik-Ramil Sitdikov)   Ľuboš Blaha zo Smer-SD na svojej stránke na sociálnej sieti publikoval video, v ktorom zhrnul 10 najväčších hoaxov, ktoré šíri vláda a ňou kontrahované média o očkovaní proti koronavírusu.  Ide vlastne o desať najrozšírenejších a kontrahovanými médiami najviac propagovaných klamstiev na tému očkovanie…

Advokát Martin Ribár: Prípad mladej mamičky ukazuje, aký nedokonalý je náš justičný systém

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:Archív)   Občianske združenie „Za demokraciu a právny štát“ na svojej stránke zapravnystat.sk upozorňuje na ďalší z prípadov, ktoré ilustrujú, aký nedokonalý a nespravodlivý je slovenský právny systém Mladá matka spolupracujúca s orgánmi činnými v trestnom konaní bola odsúdená za „bežnú“ drogovú trestnú činnosť (v čase,…

Na Slovensku by mala vyrásť najväčšia slnečná elektráreň za 60 miliónov eur

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj, Pixabay)   V Jaslovských Bohuniciach zrejme pribudne k dvom jadrovým blokom ďalšia elektráreň. Tentokrát slnečná. Fotovoltická elektráreň Bohunice by mala mať výkon 48 megawattov. Investícia do výstavby solárneho parku by mala dosiahnuť 60 miliónov eur. Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) už štátnym orgánom predložila…

Klub kresťanských lekárov pozýva na online stretnutie z Bratislavy. Pozývame veriacich modliť sa k patrónom slovenského zdravotníctva

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/TK KBS/TK KBS/Foto:Pixabay, TK KBS)   Klub kresťanských lekárov a zdravotníkov (KKLZ) Bratislava pozýva na ďalšie pravidelné mesačné stretnutie. Už 91. stretnutie sa uskutoční v stredu 1. decembra od 16:00 do 17:00 prostredníctvom platformy Zoom. Link je aj na webstránke KKLZ Bratislava. O etike a regulácii umelej inteligencie pre…

Ruská armáda uskutočnila ďalší test nadzvukovej strely Zircon

0 icon

Moskva 30. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/Russian Defense Ministry Press Service)   Ruské ozbrojené sily v pondelok uskutočnili ďalší test nadzvukovej riadenej strely Zircon. Podľa vyhlásenia ministerstva obrany strelu odpálili z fregaty Admirál Gorškov v Bielom mori na severe krajiny a úspešne zasiahla asi 400 kilometrov vzdialený ciel Ruský prezident Vladimir Putin…

Fico nazýva prezidentku Čaputovú hovorkyňou ministerstva zahraničia USA. Maďarska sa nezastala, lebo sa bojí, že by sa na samite nemohla ukázať v nových šatách

0 icon

Bratislava 30. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Pavol Zachar)   "Pani prezidentka Čaputová by sa v zahraničí mala správať ako hlava suverénneho Slovenska, a nie ako hovorkyňa cudzích záujmov," komentoval v pondelok podvečer šéf strany Smer-SD Robert Fico vystúpenie Zuzany Čaputovej na samite prezidentov krajín V4. Fico uviedol, že v súčasnosti…

Podkasty

Výzva ministerstvu zdravotníctva: Vydajte pokyn na liečbu covidu ambulantnými lekármi

icon

Bratislava 29. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay) Na Slovensku počas tretej vlny Covidu 19 denne pribúdajú stovky nových infikovaných, nemocnice sú plné, zvyšok lekárov, ktorý ešte nezutekal do zahraničia, vyčerpaný a zúfalý. Pritom aj na Slovensku existujú ambulantní lekári, ktorí sa stále držia Hippokratovej prísahy a napriek všetkým prekážkam sa pacientom s Covidom 19 osobne venujú. Je ich však...

V zahraničí sú športoviská plné divákov. Prečo u nás nie?

icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto: Potom, čo lockdown a núdzový stav likviduje reštaurácie a služby, ide zlikvidovať aj cirkev, ktorú však ani brány pekelné nepremôžu. Kto však pomôže nášmu športu?To tí tam hore sa už úplne zbláznili?V zahraničí, na futbale v Glasgowe, v New Yorku aj inde plné hľadiská ľudí bez náhubkov. Koľkože to ľudí pustili na Slovan s PAOK Solún? Dvesto? Neuveriteľné....

Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá!

icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková) Že sa k nám vracia socializmus päťdesiatych rokov, o tom už zrejme málokto pochybuje. Našim vládnym činiteľom sa však zdá, že tej slobody máme ešte stále priveľa. Parlament ide rokovať o zákone o mediálnych službách z dielne rezortu Natálie Milanovej. A do toho zapadá aj cesta vicepremiérky Veroniky Remišovej...

Ak si dáte nálepku nejakého fašistického symbolu, nemáte šancu nielen v Bruseli, ale ani v Rusku. Ak by nám ešte raz Boh dal šancu, RTVS bude STV, bude štátna a bez slniečkárov – odkazuje Danko

icon

Bratislava 26. novembra 2021 (HSP/Foto: Ako predseda SNS  štyri roky zastával funkciu predsedu parlamentu. Po  štyroch rokoch sa však jeho strana nedostala do parlamentu. Prečo? Poškodila mu spoluúčasť vo vláde s Bugárovým Mostom Híd  alebo Ficovým Smerom SD? Alebo to, že SNS nedokázala presadiť posilnenie postavenia Slovákov žijúcich na juhu Slovenska vrátane posilnenia slovenčiny v školách s vyučovacím...

Kto ukradol z nemocníc 742 pľúcnych ventilátorov za milióny eur?

icon

Bratislava 25. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Prezidentka Zuzana Čaputová, sa priznala, že po návšteve ružinovskej nemocnice už vie, že situácia na Slovensku v súvislosti s ochorením covid-19 je naozaj veľmi vážna, preto treba zmeniť prístup. A dodala, že súhlasí s návrhom epidemiológov, že potrebujeme sprísniť lockdown. A stalo sa. Zrejme je naša pani z Grasalkovičovho...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

31 014 úmrtí, 2 890 600 zranení po injekciách COVID v európskej databáze nežiaducich reakcií, pretože mladí, predtým zdraví ľudia naďalej umierajú

0icon

  Databáza Európskej únie o hláseniach podozrení na liekové reakcie sa nazýva EudraVigilance a v súčasnosti hlási 31 014 smrteľných prípadov a 2 890 600 chorôb po injekciách lieku COVID-19. Predplatiteľ Health Impact

Slavěna Vorobelová

Ústavní sudcovia budíček

0icon

Politika strachu a nenávisti je hlavným nástrojom na presadzovanie zmien správania sa obyvateľstva. Pri použití politiky strachu vláda štátu nadobúda pocit, že má celý štát a jeho obyvateľstvo pod absolútnou kontrolou. Vláda ponižuje svojich obyvateľov sebe vlastnou aroganciou, vyvolávaním pocitu bezmocnosti, zastrašovaním nezmyselnými a svojvoľným

Ivan Holek

Prečo je premiér Heger služobníkom diabla?

0icon

Diabol, je ten, kto sa stavia proti Pánovi a jeho Vôli. Kto sa chce postaviť na jeho miesto a byť múdrejší ako On. A presne toto isté robí diabolská suita takzvaných odborníkov, zhromaždených okolo Hegera.V čom konkrétne spočíva ich služba satanovi?Stvoriteľ daroval človeku slobodnú vôľu. Tento jeho dar je absolútny…

Gustáv Murín

Adélka na čele eko-aktivizmu? Celé zle...

0icon

Za komunistickej vlády sa tomu hovorilo „angažovanosť“ a už vtedy sa našli najmä oduševnené komsomolky, čo propagovali každú komunistickú obludnú sprostosť. Pre ne bolo podstatné ukázať sa na čele „pokroku“, z čoho následne vyplývali všetky privilégiá, ktoré len komunistický režim mohol poskytnúť. Ak sa Adélka vydala

Ivan Lehotský st.

Dubček a pokrytectvo

0icon

Pred pár dňami bolo 100 rokov od narodenia Alexandra Dubčeka. Naši politici si o neho „obtierali hubu“, síce korektne vyzdvihli jeho humánnosť, ale pre svoju zadubenosť nemohli uviesť, že svetoznámym politikom sa nestal pre túto jeho vlastnosť, ale pre jeho víziu, ktorú formuloval ako túžbu väčšiny ľudí na celom svete…

TopDesať

Fascinujúce animované fotografie, v ktorých sa zastavíš v čase

0 icon

Julien Douvier sa špecializuje na animované fotografie, moderné umenie, ktoré sa dokonale hodí pre počítače v 21. storočí. Fotograf zo Štrasburgu skúma svoje okolie a snaží sa tak zachytiť rôznorodé scény, ktoré mu tak umožňujú vyjadriť pocit pohybu v rámci svojho prostredia. Tieto statické fotografie neskôr dôkladne spracuje, pri čom kladie hlavný dôraz…

4-krokový návod ako sa vysporiadať so smútkom počas sviatkov

0 icon

Emočne autentické sviatky môžete mať neustále, dokonca aj keď sa vás dotkne závan smútku. Ktokoľvek napísal pieseň „ Je to najúžasnejší čas v roku“, nikdy nemusel zažiť Vianoce počúvajúc bratrancove nadávky na politiku. Alebo stráviť celé Vianoce sám, zatiaľ čo počuje štrnganie pohárov a smiech vybuchujúci z vedľajšieho bytu. Našťastie, psychologický výskum naznačuje pár efektívnych spôsobov,…

Si inteligentný? Zisti to v tomto krátkom teste, ktorý pozostáva len z troch otázok!

0 icon

IQ testov je plný internet a zväčša sa skladajú z obrovského množstva otázok, ktoré sú často náročné. Najhoršie, čo sa ti môže stať, je, že po skončení takéhoto testu, ktorý ti zabral 15 minút, od teba webstránka požaduje, aby si poslal SMS v hodnote niekoľkých eur. To sa ti však…

Zlom San Andreas ako časovaná bomba? 3. časť

0 icon

Prinášame záverečnú časť článku s názvom Zlom San Andreas ako časovaná bomba? O litosferických doskách, ktoré sa tiahnu naprieč celou zemeguľou už bolo povedané dosť, taktiež sme sa v predošlých článkoch pozreli na najsilnejšie, najslabšie a bez prístrojov citeľné zemetrasenie z pohľadu Richterovej stupnice. Vedeli ste, že táto stupnica bola…

Máme šancu prežiť nukleárny výbuch?

0 icon

Častice rádioaktívneho spádu v malom množstve nám nedokážu nijak ublížiť. V súčasnosti je rádioaktivita všade okolo nás, hoci si to neuvedomujeme. Avšak ak by došlo k nuklárnemu útoku, obrovské množstvo týchto častíc rádioaktívneho spádu by padali na zem a spôsobovali by choroby a smrť v oblasti spádu. Vedci odhadujú, že na svete je v súčasnosti viac…

Armádny Magazín

Ruské letecké a kozmické sily získajú nové lietadlá s hypersonickou zbraňou

0 icon

Rusko, 29. november 2021 (AM, Sputnik) – Nové lietadlá s hypersonickými zbraňami začnú bojovú službu v leteckých vojenských jednotkách Leteckých a kozmickýc

Operácia „Razgrom“. Zatiaľ len ako fikcia

0 icon

Slovensko, 30. november 2021 (AM) – V zahraničných i domácich médiách sa čoraz častejšie objavujú analýzy možných scenárov celoeurópskeho, prípadne globálneho vojenského konfliktu, ktoré môžu vzísť z viacerých ohnísk. Ich častým spoločným menovateľom je pris

Výrobca vrtuľníkov Bell oznámil dodávku piatich strojov pre Ukrajinu

0 icon

Kolín nad Rýnom, Nemecko (30. novembra 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska firma Textron (NYSE: TXT), na veľtrhu European Rotors oznámila, že uzatvorila zmluvu na dodávku piatich svojich strojov zákazníkom na Ukrajine.   [caption id="attachment_35839" align="alignnone" width="1300"]

Spočítajme koľko Francúzov zomrelo za Hitlera a koľko proti nemu

0 icon

Francúzsko, 30. november 2021 (AM) – Známa historická príhoda hovorí, že keď poľný maršal Wilhelm Keitel uvidel predstaviteľov Francúzska pri podpise kapitulácie nacistickým Nemeckom, od prekvapenia mu vypadol monokel z oka. "Aj s nimi sme prehrali?" Spýtal sa s úškrnom. Poľný maršal sa mal čím čudovať: napriek jednotlivým hr

Príhoda červenoarmejca: Život mu zachránil nemecký zapaľovač

0 icon

Slovensko, 30. november 2021 (AM) – Túto príhodu na internete vyrozprával bývalý červenoarmejec Iľja Ivanovič Krasnov, ktorý do Červenej armády nastúpil v roku 1942 so svojimi tromi bratmi, Pjotrom, Sášom a Nikitom. O Nikitovi sa Iľja, ako autor tejto spomienky, nezmieňuje, Pjotr padol pri obrane Stalingradu a príhodu, ktorú popísal zažil Sáša alebo Alexander Ivano

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Poludňové skaly v Malej Fatre

Autor: TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali