Ukrajinský syndróm USA

Kyjev/Washington 14. mája 2016 (HSP/rusvesna/Foto:TASR/AP-Charles Dharapak, Mykhailo Markiv)

 

V poslednom čase je čoraz badateľnejšie rozčarovanie Bruselu a Washingtonu z toho, čo sa deje na Ukrajine. Situácia zašla dokonca až tak ďaleko, že medzi analytikmi sa už zaužíval pojem – Ukrainian fatigue (ukrajinská únava)

Prezident USA Barack Obama (vpravo) a ukrajinský prezident Petro Poroššenko, v pozadí minister zahraničných vecí USA  John Kerry
Prezident USA Barack Obama (vpravo) a ukrajinský prezident Petro Poroššenko, v pozadí minister zahraničných vecí USA John Kerry

Ukrajinci sú zaskočení a nemilo prekvapení. Dostali sa totiž k materiálu Vincenta Morelliho, analytika amerického Kongresu, ktorý vypracoval v otázke Ukrajiny veľmi skeptickú analýzu. Dokument s názvom „Súčasné problémy a politika USA“ publikoval 27 apríla 2016 a dokument sa vyjadruje na adresu Ukrajiny značne kriticky.

V prvom rade Morelli uviedol, že nová vláda vedená Vladimírom Grojsmanom diplomaticky povedané nebudí u USA nadšenie.

Grojsman je úzko prepojený s prezidentom Ukrajiny Porošenkom a oligarchickými kruhmi, čo je dôkazom toho, že efektívny boj proti korupcii sa u Grojsmana a jeho vlády nedá očakávať.

Takisto odstavenie Natálie Jaresko a Ajvarasa Abromavičusa je podľa amerického analytika dokladom toho, že reformy ukrajinských politikov nezaujímajú. Podľa Morelliho dokumentu je Grojsman ešte menej dôveryhodný, ako Arsenij Jacenjuk.

Optimizmus nebudí ani situácia s Minskými protokolmi, realizáciu ktorých Kyjev neustále spomaľuje. Morelli chápe, že Ukrajinci ponímajú Minské protokoly ako zradu národných záujmov a obávajú sa reakcie obyvateľstva. Podľa Morelliho je veľmi pravdepodobné, že turbulencie na ukrajinskej politickej scéne sa budú prehlbovať  a už na jeseň sa môžu uskutočniť predčasné parlamentné voľby. Morelli sa obáva augusta 2016, ktorý podľa neho bude kritickým mesiacom pre Ukrajinu.

V júli 2016 EÚ pod vedením USA najpravdepodobnejšie presadí predĺženie sankcií proti Rusku, uskutoční sa summit NATO v Poľsku, kde sa bude rokovať o osude Ukrajiny. Nie je vylúčené, že tieto udalosti využije Ukrajina na to, aby pritiahla na seba pozornosť a hrozí obnovenie bojových operácii na východe Ukrajiny, ktoré nie je momentálne v záujmoch USA.

Politológ Andrej Zolotarev, ktorý okomentoval Morelliho dokument pripustil, že Washington je znechutený politikou ukrajinskej vlády a môže pristúpiť k razantnejšiemu nátlaku na Ukrajinu. Podľa jeho slov Peter Porošenko už výstrahu dostal, keď ho nepozvali na fórum venujúce sa aktívnemu boju proti korupcii, ktoré sa v týchto dňoch uskutočňuje v Londýne.

Slvoenský prezident Andrej Kiska a ukrajinský prezident Petro Porošenko
Slovenský prezident Andrej Kiska a ukrajinský prezident Petro Porošenko

Vadim Truchačov ruský odborník a politilóg z Ruského Gosudarstvenneho Institutu v Moskve nepredpokladá, že by situácia prišla až tak ďaleko a USA a EÚ by začali razantnejšie tlačiť na Ukrajinu. Navyše podľa jeho slov netreba zabúdať, že politická špička Ukrajiny sa môže etablovať len ak s tým Západ súhlasí. To však neznamená, že Západ nemôže na Ukrajinu tlačiť, stačí napríklad znížiť objem finančnej pomoci od ktorej je Kyjev závislý a ukrajinskí politici sa poslušne zaradia na svoje miesto.

Podľa slov Vadima Truchačova USA momentálne potrebujú od Porošenka, aby odstavil najviac problémových politikov na ukrajinskej politickej scéne, ktorí už splnili svoju úlohu tým, že radikalizovali situáciu na začiatku Majdanu a teraz už ich nikto nepotrebuje.

Ide o politikov s úzkym prepojením na krajne pravicové kruhy na Ukrajine, politikov spojených s vraždením ruskojazyčného civilného obyvateľstva v Odese, Mariupoli, či jedincov, zodpovedných v prípade vrážd novinárov Buzinu a Kalašnikova v Kyjeve. Skončila sa totiž doba podpory ukrajinských politikov „len kvôli ich modrým očiam a nenávisti k Rusku“.

Washington je takisto znechutený z netransparentných finančných operácii Ukrajincov. Finančná podpora, ktorú Kyjevu pošlú USA a EÚ sa záhadne stráca v rukách ukrajinských oligarchov a sľubované reformy, či zlepšenie stavu krajiny sú v nedohľadne.

Vadim Truchačov navyše uvádza, že USA momentálne reálne spolupracuje aj s Júliou Tymošenkovou a jej Opozičným blokom.  USA navyše vždy etablovalo svojich ľudí do rôznych táborov, aby nestrácali možnosť ovplyvňovať politicky dianie v záujmovej oblasti. Navyše striedaním podpory Tymošenkovej a Porošenkovi vzbudzujú u oboch rôzne falošné nádeje, pričom USA udržiavajú svoj vplyv aj vo výrazne protiruských politických zoskupeniach, či naopak u umiernenejších politických predstaviteľov.

Alexander Špunt, riaditeľ ruského Inštitútu politickej analýzy súhlasí s Morelliho správou a nevylučuje takisto možnosť, že príde k vyostreniu situácie na Donbase. Podľa jeho mienky Ukrajina rozčarovala svojich západných sponzorov vo viacerých bodoch:

1. Nepodaril sa ukrajinský Blitzkrieg na Donbase. Ak by zahynulo aj 100 000 Rusov na Donbase, medzinárodné organizácie by privreli oči, pretože hlavný cieľ – získanie Ukrajiny, Krymu a pod. by bol splnený. Predlžovanie vojny ich vtiahlo hlbšie do diania na Ukrajine, ako predpokladali a finančná podpora Ukrajiny ide z vrecák sponzorov Majdanu.

2. Nehorázna korupcia a netransparentné narábanie s pomocou zo Západu. Ani USA a ani Brusel si síce nerobili ilúzie o tom, že ukrajinskí politici sú krištáľovo čistí, ale aj ich šokovala miera korupcie, ktorá na Ukrajine existuje. Noví ukrajinskí politici sú viac skorumpovaní ako Janukovyčova vláda, voči ktorej tak rozhodne vystupovali.

3. Totálna a absolútna politická impotencia ukrajinských politických predstaviteľov vo vzťahu k formovaniu krajiny. Neustále rozpady rôznych koalícii, totálny prepad Jacenjukovej politiky, neschopnosť viesť zmysluplne krajinu a dokonca aj neschopnosť budiť zdanie existovania nejakej politickej koncepcie, to všetko dráždi Západ. Jediné, čo ukrajinských politikov spája je chuť privatizovať, korumpovať a dostať sa k deleniu financií poskytnutých Západom.

Podľa slov Alexandra Špunta USA už jasne Ukrajine naznačili, že za týchto okolností nemôže Ukrajina rátať s ich reálnou pomocou. Ukrajina jeden svoj cieľ splnila, dôvod na sankcie proti Rusku sa zaviedli. Predlžovanie vojny na východe Ukrajiny však pre USA získava čoraz kontraproduktívnejší rozmer – USA by museli bohato financovať tento dlhý konflikt, do ktorého by zapadli.

Vojenskí odborníci USA pochybujú o schopnosti Ukrajiny viesť zmysluplné bojové operácie – Ukrajina je podľa amerických expertov schopná akurát tak z diel a mínometov ostreľovať Donbas, bojové operácie ukrajinskej armády sa skončili vždy fiaskom. Preto neposkytujú Ukrajincom ani letálne zbrane a zabezpečujú len zásobovanie Ukrajincov muníciou, liekmi, uniformami či náhradnými dielmi. Reálne bojaschopné sú len dobrovoľnícke batalióny s účasťou zahraničných žoldnierov a časť Pravého sektora.

Alexander Špunt si všíma aj Parížske kolo rozhovorov Normandskej štvorky (Rusko, Ukrajina, Nemecko, Francúzsko) v marci 2016. Po prvý krát zaznela informácia, že Kyjev nesie zodpovednosť za nedodržiavanie Minských rozhovorov.

Toto je kolosálna politická porážka prezidenta Porošenka a ministra zahraničných vecí Ukrajiny Klimkina. Dovtedy sa vždy obviňovali z porušovania Minských dohovorov len Doneck a Luhansk. Hlúpa a krátkozraká ukrajinská politika voči Donecku a Luhansku sa už proste nedala ututlať a dôkazy boli natoľko zrejmé, že Nemci a Francúzi museli zaujať stanovisko, kritizujúce Ukrajinu.

Ukrajincami otriaslo aj referendum v Holandsku o ratifikácii dohody o asociácii Ukrajiny a EÚ. Brusel očakával hladké víťazstvo svojej koncepcie, opak sa stal pravdou.

Alexander Špunt potom reagoval aj na teoretickú možnosť zavedenia sankcií proti Ukrajine. Podľa jeho slov k ostentatívnemu a propagandisticky podfarbenému zavedeniu sankcii voči Ukrajine, tak ako ich Západ zaviedol voči Rusku nepríde, to však neznamená, že Kyjev môže spokojne spávať.

Trest v podobe skrátenia podpory Ukrajine už prichádza a zasiahne ukrajinských oligarchov na tom pre nich najbolestivejšom mieste.  Európa je už Ukrajinou unavená a finančné bremeno spojené s Ukrajinou začína byť pre Západ kontraproduktívne, navyše keď nemôžu očakávať od prehlbovania ukrajinskej krízy ďalšie zisky.

Pritom pozície Washingtonu a európskych štátov sú rozdielne, nátlak na Európu cez Brusel musí vykonávať Washington s čoraz väčšou vehemenciou. Navyše záujem USA sa v posledných týždňoch čoraz viac upriamuje na prezidentské voľby v USA a problematika Ukrajiny ide tvrdo bokom.

Ak si všimneme vystúpenia amerických politikov  v zápase o prezidentské kreslo vidíme, že rezonujú rôzne problémy – Rusko, Čína, Indonézia, mexická hranica, Filipíny, homosexuáli – o Ukrajine nič, ukrajinská téma v predvolebnom zápase prezidentských kandidátov nefiguruje. Keby Kyjev dosiahol aspoň nejaké úspechy, určite by ukrajinskú tému vytiahli Clintonová, demokrati a jastrabi. Teraz naopak hrozí, že ak túto tému vytiahne Trump a republikáni, môžu sa Clintonovej znížiť volebné preferencie.

Potom sa Alexander Špunt znova venoval vnútropolitickej situácie na Ukrajine. Podľa jeho názoru mnohí ukrajinskí politici strácajú nervy. Nervozitu vidieť najmä na Porošenkovi, ktorý už politický tlak ťažko zvláda. Veď si treba uvedomiť, že na Ukrajine je naozaj výbušná situácia.

Novinári tak dlho zombifikovali obyvateľstvo, že to je na pokraji hystérie z ruskej hrozby. V krajine sa potulujú nevypočítateľné dobrovoľné batalióny, čo sú vlastne ekvivalenty „Eskadier smrti“ z Latinskej Ameriky. Hrozí že v prípade radikalizácie pomerov kvôli zhoršeniu ekonomickej situácie v krajine, alebo kvôli tomu, že príslušníci týchto bataliónov dospejú k názoru, že politici Ukrajinu zradili, potiahnu tieto batalióny na Kyjev.  Jedinou šancou ukrajinských politikov bude vrhnúť tieto batalióny do bojov na Východe Ukrajiny a zabezpečiť tak ich likvidáciu.

Reálnosť bojového variantu na východe Ukrajiny rastie úmerne k tomu, ako sa západ prestáva Ukrajinou zaoberať.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

„Navrhované zmeny vyvolávajú vážne obavy“: India žiada Facebook, aby chystané pravidlá ochrany osobných údajov platformy WhatsApp stiahol

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (HSP/gizmochina/Foto:TASR/AP-Richard Drew)   Facebook nedávno aktualizoval pravidlá ochrany osobných údajov pre WhatsApp, ktoré mali začať platiť od 8. februára Aktualizácia sa však teraz oneskorí, a to z dôvodu silného nesúhlasu používateľov s novými podmienkami. Turecko kvôli zmenám začalo dokonca protimonopolné vyšetrovanie. Teraz sa do diania zapojila…

Ministerstvo zdravotníctva SR: Registračný formulár na očkovanie je dostupný aj pre ľudí nad 85 rokov

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR- Jakub Kotian)   K večeru, 19. januára 2021, sme mali na Slovensku 75 292 ľudí zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19. Ministerstvo zdravotníctva v súčinnosti s Národným centrom zdravotníckych informácií rozširuje kapacity termínov ako aj okruh osôb, ktoré sa môžu prihlásiť na očkovanie Prioritne pozývame zdravotníckych pracovníkov,…

Bidenovi zagratulovali mnohí svetoví lídri a politici

0 icon

Londýn/Dublin 20. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jessica Taylor/House of Commons, Niall Carson, Olivier Matthys, SITA/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin; Johanna Geron)   Bidenovi blahoželali britský a írsky premiér, tešia sa na spoluprácu Britský premiér Boris Johnson v stredu zablahoželal novému prezidentovi USA Joeovi Bidenovi a viceprezidentke Kamale Harrisovej k slávnostnému uvedeniu do…

Richard Rybníček: Uvoľňovať sa tak skoro asi nebude, britský vírus všetko mení

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Najnovšie výsledky analýz vzoriek z predvianočného testovania v Trenčíne naznačujú, že predstava o uvoľňovaní protipandemických opatrení už od 1. februára s cieľom čo najskôr otvoriť školy, zrejme nebude reálna. V diskusii na TASR TV to povedal predseda Únie miest Slovenska (ÚMS) a primátor…

V Brazílii dostala vakcínu aj 106-ročná žena, ktorá zažila pandémiu španielskej chrípky

0 icon

Rio de Janeiro 20. januára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Bruna Prado)   Medzi šťastlivcami, ktorých v počiatočnej fáze vakcinácie proti ochoreniu COVID-19 v Brazílii zaočkovali, bola aj 106-ročná žena Zélia de Carvalho Morley Tá sa narodila v Riu de Janeiro v roku 1914 a bola ešte malé dievča, keď pandémia iného ochorenia, tzv.…

Peking uvalil sankcie na predstaviteľov Trumpovej administratívy

0 icon

Washington 20. januára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Saul Loeb)   Niekoľko minút po slávnostnej inaugurácii nového amerického prezidenta Joea Bidena Čína uvalila sankcie na takmer 30 bývalých predstaviteľov Trumpovej administratívy Peking zakázal cestovanie a znemožnil obchodné aktivity Trumpovmu ministrovi Mikeovi Pompeovi, poradcovi pre národnú bezpečnosť Robertovi O´Brienovi a veľvyslankyni pri OSN Kelly Craftovej.…

Dubaj nariadil nemocniciam zrušenie menej urgentných operačných zákrokov

0 icon

Dubaj 20. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Wang Yuguo)   Samospráva v Dubaji v stredu nariadila všetkým nemocniciam zrušiť menej urgentné operácie naplánované na február Počty prípadov koronavírusu v Spojených arabských emirátoch (SAE) prudko stúpajú a mesto sa snaží zabrániť preplneniu zdravotníckych zariadení. Už deviaty deň po sebe SAE prekonali rekord v počte…

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí, prezidentka, premiér a predseda Národnej rady zablahoželali novému prezidentovi USA Bidenovi

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Katia Christodoulou, TASR-Martin Baumann, SITA-Úrad vlády SR)   Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí zablahoželalo novému prezidentovi USA, SR má záujem o prehĺbenie vzťahov Slovenská republika potvrdzuje pripravenosť a záujem spolupracovať s nastupujúcou administratívou a pokračovať v prehlbovaní vzájomných vzťahov medzi SR a USA TASR…

Po inaugurácii Bidena je Brusel pripravený obnoviť vzťahy s USA, vyhlásil premiér predsedníckej krajiny EÚ

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Jean-Francois Badias)   Európska únia je pripravená spolupracovať s novým americkým prezidentom Joeom Bidenom a obnoviť vzťahy so Spojenými štátmi americkými a tiež posilniť význam Severoatlantickej aliancie V súvislosti s Bidenovou inauguráciou to v stredu vyhlásil portugalský premiér António Costa, ktorého krajina je v súčasnosti predsedníckou…

Po príchode zo SR do Švajčiarska má od 1.februára platiť povinná karanténa

0 icon

Bratislava 20. januára (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Po príchode zo Slovenska do Švajčiarska a Lichtenštajnska má od 1. februára platiť povinná 10-dňová karanténa Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR o tom informovalo na svojom webe. Rezort zároveň upozorňuje, že na území týchto krajín platí povinnosť nosenia rúška vo všetkých verejnosti…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Švec

Záložníci odmietajú slúžiť kolaborantom a cudzím záujmom.

0icon

Kolaborantskému ministrovi pripravovanému a dosadenému cudzími protištátkami sa podarilo za celých 9 mesiacov vlády osloviť 60 záložníkov. Potrebujeme tisícky. Údajných záložníkov, v skutočnosti pozbieral kadetov. Vo svojom diletantstve ani netuší, čo sú to aktívne a pasívne zálohy, čo treba robiť. Vo svojej zapredaneckej kolaborantskej hlave nikdy nepochopí, že výzvy do služby vlasti nemôžu…

Pavel Pakoš

Sedem hlavných hriechov mainstreamu

0icon

Nedávno nám hovorca KBS odporučil, aby sme boli zvýšene opatrní pri sledovaní alternatívnych médií na internete. Keďže tým zhodil snahu stoviek občanov, medzi ktorými pôsobím tiež, mal by som dať ku tomu vyjadreniu objasnenie. Hranica medzi pravdou a lžou sa vôbec nestotožňuje s hranicou medzi hlavným mediálnym prúdom a tzv.…

Rastislav Slovák

Ak ste volili Sulíka, tak ste volili podobne, ako keby ste volili napríklad niekoho ako Kočnera

0icon

Sulík a Kočner sú si charakterovo veľmi podobní. Rozdiel je len v tom, že Kočner je o niečo horší, keďže už bol obvinený z viacerých závažných trestných činov a v niektorých prípadoch bol už aj odsúdený. Kočner sa spolupodieľal na zakladaní strany Sas a kádroval kandidátku strany Sas do parlamentných…

Ladislav Kováčik

Hlúposť mainstreamu

0icon

Chcel by som teraz napísať nejaké svoje poznámky na margo mainstreamových médií a ich práce. Samozrejme a pochopiteľne, že si o nich nemyslím v zásade nič dobré. Ale poďme to rozobrať. Mne ich spôsob činnosti

Boris Mesár

Fungujú lockdowny (okrem plánu na zničenie ekonomík) ? Publikované dokumenty

0icon

Ďalej uvádzame niekoľko publikovaných prác, ktoré zisťujú, že lockdowny  mali malú alebo žiadnu účinnosť (napriek neuveriteľným škodám), spolu s kľúčovým citátom alebo dvoma od každého: 1. „Neexistujú dôkazy o tom, že by reštriktívnejšie nefarmaceutické intervencie („ výluky “) významne prispeli k ohnutiu krivky nových prípadov v Anglicku, Francúzsku, Nemecku, Iráne, Taliansku,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Záhady sveta, ktoré nedokáže nikto vysvetliť 2. časť

0 icon

Vedci z celého sveta sa ocitli tvárou v tvár tajomným nálezom. Neznáme civilizácie minulosti, záhadné artefakty a dokonca aj nevysvetliteľné monolity sa jednoducho objavili a zatiaľ sa nenašlo nijaké vysvetlenie pre tieto záhady sveta. 5. Stopy obrovského tvora v sýrskom chráme patria medzi najväčšie záhady sveta

Môže ťa vláda alebo niekto iný sledovať cez GPS v mobile?

0 icon

Veľký brat ťa stále sleduje! Niektoré telefóny dnešnej doby, ktoré majú zabudované GPS, sú zvyčajne vybavené funkciou ochrany proti krádeži, ktorá telefónu umožňuje zistiť polohu. Túto funkciu je ale potrebné povoliť a telefón musí byť zapnutý. Funkcia GPS je v telefóne predovšetkým iba na to, aby umožnila vlastníkovi telefónu nájsť ho, ale…

Robert Einstein: Mrazivý príbeh, ktorý je dôkazom toho, že priezvisko môže zabíjať

0 icon

Alberta Einsteina a jeho príbeh ti pravdepodobne nemusíme predstavovať. Po nezhodách a stupňujúcom sa napätí v Nemecku sa svetoznámy vedec Albert Einstein rozhodol z Nemecka v roku 1933 emigrovať. Tento článok však bude o Albertovom bratrancovi menom Robert Einstein a jeho rodine, ktorú nacisti zavraždili práve kvôli priezvisku. Písal sa 3. august 1944. Toskánsko, Taliansko. Práve tu sa…

Konštantín a kríž, ktorý mu ukázal cestu: 2. časť

0 icon

Prinášame pokračovanie článku s názvom Kríž, ktorý ukázal Konštantínovi cestu. Bol to práve symbol kríža, ktorý sa pri v podstate nedokončenej modlitbe Konštantína pred bránami Ríma, objavil ako obrovské znamenie na oblohe. Konštantínovi sa po vyhratej bitke nad Marcom Aureliom Maxentiom zmenila viera. Nielen však jeho, ale Milánskym ediktom aj celému cisárstvu.…

Fakty o Čile, ktoré zmenia tvoj pohľad na túto krajinu!

0 icon

Mnoho ľudí si spája Čile s korením rovnakého mena a vznešenými horami, ktoré zaberajú široké územia tejto krajiny. Ako každý iný človek, aj obyvatelia tejto krajiny majú kultúrne zvláštnosti, ktorým cudzinci len ťažko porozumejú. Niektoré z ich zvykov sú ale také neobvyklé, že by mohli šokovať nepripraveného turistu. 1. Miestni obyvatelia majú…

Vo svete IT

YOUPING Q02 – elektrická kolobežka s výkonom až 500W a kvalitným odpružením za bezkonkurenčne nízku cenu

0 icon

Hľadáš ideálne mestské či prímestské presúvadlo, no klasická elektrická kolobežka ti nepríde dostatočne pohodlná, či bezpečná? Ak máš aj ty obavy z bezpečnosti pri jazde na bežnej kolobežke, určite by si nemal prehliadnuť YOUPING Q02 – ideálna kolobežka s prvkami elektrického skútru so špecifikáciami a cenou, ktorej jej budú závidieť…

Astronómovia z NASA zachytili na Slnku „drobné gejzíry“. O čo išlo?

0 icon

Vedci z americkej vesmírnej agentúry, NASA, skombinovali dáta so špičkovým softvérom na spracovanie obrazov a vďaka tomu získali nový náhľad na to, ako je naše Slnko postavené, píše NASA. Podarilo sa im objaviť štruktúry, ktoré vytvárajú solárny vietor. Prvý pohľad sa zameriava na menšie úkazy, ktoré by mohli pomôcť vedcom lepšie pochopiť,…

Zaujímavý experiment: Ako silno a koľkokrát za sebou musíme udrieť kura, aby sa upieklo?

0 icon

Ak sa venujete študovaniu fyziky, určite viete, že tieto zákony umožňujú existenciu množstva zaujímavých fenoménov. To, čo zákony fyziky umožňujú, alebo neumožňujú sa dozvedajú aj ľudia na internetovej stránke Reddit, ktorý už minule viedli zaujímavú diskusku: Môže chrumka ohroziť vesmírnu stanicu? Portál IFLScience opäť prináša podobnú zaujímavú otázku: „Ak sa…

Xiaomi si nechalo patentovať netradičný výsuvný fotoaparát bez akýchkoľvek viditeľných objektívov a snímačov

0 icon

Spoločnosť Xiaomi patrí už roky medzi svetových lídrov na trhu so smartfónmi čo sa podávania nových, naozaj netradičných patentov týka. Len nedávno sme na našom webe spomínali hneď trojicu zaujímavých skladacích smartfónov, na ktorých spoločnosť Xiaomi pracuje už niekoľko mesiacov. Ku týmto zaujímavým zariadeniam sa najnovšie pridáva ďalšia netradičná technológia…

Nefunguje vám spárovanie smartfónu s Bluetooth zariadením? Pomocou týchto krokov vyriešite väčšinu problémov

0 icon

Hoci Bluetooth technológia nie je najrýchlejšou na prenos dát, tak aj napriek tomu je pravdepodobne jednou z najviac využívaných technológií obzvlášť v prípade nositeľnej elektroniky. Nie však vždy funguje podľa predstáv. Väčšinou prostredníctvom tejto technológie prepájame chytré hodinky, slúchadlá a ďalšie zariadenia s našimi smartfónmi. V minulosti sme sa venovali téme rozdielov medzi jednotlivými verziami…

Armádny Magazín

Naživo z Wahingtonu kde prebieha inaugurácia nového prezidenta USA

0 icon

USA, 20. január 2021 (AM) - Inaugurácia sa uskutoční s viacerými obmedzeniami kvôli prebiehajúcej pandémii COVID-19, pričom tradičný obed bude zrušený a ľudia budú odvedení od sprievodu na ceremoniál:  

Satanovskij o zatknutí Navaľného: Návrat bez triumfu

0 icon

Rusko, 20. január 2021 (AM) - Navaľnyj sa vrátil do Ruska z Nemecka. Dôvody nie sú také dôležité. Možno dostal príkaz - je čas stať sa posvätnou obeťou. Možno si naozaj chce vyskúšať kráľovskú korunu na hlave. Alebo sa rozhodli pokúsiť sa pod ním rozpútať masové nepokoje. Prečo je horší ako Tichanovská, Saakašvili alebo Pašinjan?

Japonsko plánuje vypustenie dreveného satelitu

0 icon

Japonsko, 20. január 2021 (AM) - Drevené satelity, ktoré by po dokončení svojej misie horeli bez toho, aby znečisťovali atmosféru sa pravdpodobne už o pár rokov budú vznášať nad našimi hlavami.   Ľudia ovládajú orbitálny vesmírny let niečo vyše 60 rokov a do vesmíru už bolo vyslaných asi 5 500

Kam chce namieriť svoje zbrane vojenské námorníctvo USA v najbližšom desaťročí

0 icon

USA, 20. január 2021 (AM) - "Zadržovať a víťaziť." Náčelník štábu Vojenského námorníctva USA admirál Michael Giday prezentoval Navigačný plán na najbližšie desaťročie. Hlavné v ňom je, že americké loďstvo má dominovať vo svetovom oceáne. Cieom globálnej kontroly je p

Izraelský analytik Kedmi: Kvôli Rusku nemôžu už Spojené štáty s nikým viesť vojnu

0 icon

Izrael, 20. január 2021 (AM) - Washington už nebude môcť odvrátiť pozornosť Američanov od vnútorných problémov pomocou nekonečných vojen kvôli vážnemu posilneniu ruskej vojenskej sily. Občiansky konflikt v USA dosiahol takú intenzitu, že už nie je možné „vypustiť paru“ pomocou ďalšej „malej víťaznej vojny“ v zámorí. Vyjadruje to s presved

Svetlo sveta

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali