Ukrajinský syndróm USA

Kyjev/Washington 14. mája 2016 (HSP/rusvesna/Foto:TASR/AP-Charles Dharapak, Mykhailo Markiv)

 

V poslednom čase je čoraz badateľnejšie rozčarovanie Bruselu a Washingtonu z toho, čo sa deje na Ukrajine. Situácia zašla dokonca až tak ďaleko, že medzi analytikmi sa už zaužíval pojem – Ukrainian fatigue (ukrajinská únava)

Prezident USA Barack Obama (vpravo) a ukrajinský prezident Petro Poroššenko, v pozadí minister zahraničných vecí USA  John Kerry
Prezident USA Barack Obama (vpravo) a ukrajinský prezident Petro Poroššenko, v pozadí minister zahraničných vecí USA John Kerry

Ukrajinci sú zaskočení a nemilo prekvapení. Dostali sa totiž k materiálu Vincenta Morelliho, analytika amerického Kongresu, ktorý vypracoval v otázke Ukrajiny veľmi skeptickú analýzu. Dokument s názvom “Súčasné problémy a politika USA” publikoval 27 apríla 2016 a dokument sa vyjadruje na adresu Ukrajiny značne kriticky.

V prvom rade Morelli uviedol, že nová vláda vedená Vladimírom Grojsmanom diplomaticky povedané nebudí u USA nadšenie.

Grojsman je úzko prepojený s prezidentom Ukrajiny Porošenkom a oligarchickými kruhmi, čo je dôkazom toho, že efektívny boj proti korupcii sa u Grojsmana a jeho vlády nedá očakávať.

Takisto odstavenie Natálie Jaresko a Ajvarasa Abromavičusa je podľa amerického analytika dokladom toho, že reformy ukrajinských politikov nezaujímajú. Podľa Morelliho dokumentu je Grojsman ešte menej dôveryhodný, ako Arsenij Jacenjuk.

Optimizmus nebudí ani situácia s Minskými protokolmi, realizáciu ktorých Kyjev neustále spomaľuje. Morelli chápe, že Ukrajinci ponímajú Minské protokoly ako zradu národných záujmov a obávajú sa reakcie obyvateľstva. Podľa Morelliho je veľmi pravdepodobné, že turbulencie na ukrajinskej politickej scéne sa budú prehlbovať  a už na jeseň sa môžu uskutočniť predčasné parlamentné voľby. Morelli sa obáva augusta 2016, ktorý podľa neho bude kritickým mesiacom pre Ukrajinu.

V júli 2016 EÚ pod vedením USA najpravdepodobnejšie presadí predĺženie sankcií proti Rusku, uskutoční sa summit NATO v Poľsku, kde sa bude rokovať o osude Ukrajiny. Nie je vylúčené, že tieto udalosti využije Ukrajina na to, aby pritiahla na seba pozornosť a hrozí obnovenie bojových operácii na východe Ukrajiny, ktoré nie je momentálne v záujmoch USA.

Politológ Andrej Zolotarev, ktorý okomentoval Morelliho dokument pripustil, že Washington je znechutený politikou ukrajinskej vlády a môže pristúpiť k razantnejšiemu nátlaku na Ukrajinu. Podľa jeho slov Peter Porošenko už výstrahu dostal, keď ho nepozvali na fórum venujúce sa aktívnemu boju proti korupcii, ktoré sa v týchto dňoch uskutočňuje v Londýne.

Slvoenský prezident Andrej Kiska a ukrajinský prezident Petro Porošenko
Slovenský prezident Andrej Kiska a ukrajinský prezident Petro Porošenko

Vadim Truchačov ruský odborník a politilóg z Ruského Gosudarstvenneho Institutu v Moskve nepredpokladá, že by situácia prišla až tak ďaleko a USA a EÚ by začali razantnejšie tlačiť na Ukrajinu. Navyše podľa jeho slov netreba zabúdať, že politická špička Ukrajiny sa môže etablovať len ak s tým Západ súhlasí. To však neznamená, že Západ nemôže na Ukrajinu tlačiť, stačí napríklad znížiť objem finančnej pomoci od ktorej je Kyjev závislý a ukrajinskí politici sa poslušne zaradia na svoje miesto.

Podľa slov Vadima Truchačova USA momentálne potrebujú od Porošenka, aby odstavil najviac problémových politikov na ukrajinskej politickej scéne, ktorí už splnili svoju úlohu tým, že radikalizovali situáciu na začiatku Majdanu a teraz už ich nikto nepotrebuje.

Ide o politikov s úzkym prepojením na krajne pravicové kruhy na Ukrajine, politikov spojených s vraždením ruskojazyčného civilného obyvateľstva v Odese, Mariupoli, či jedincov, zodpovedných v prípade vrážd novinárov Buzinu a Kalašnikova v Kyjeve. Skončila sa totiž doba podpory ukrajinských politikov “len kvôli ich modrým očiam a nenávisti k Rusku”.

Washington je takisto znechutený z netransparentných finančných operácii Ukrajincov. Finančná podpora, ktorú Kyjevu pošlú USA a EÚ sa záhadne stráca v rukách ukrajinských oligarchov a sľubované reformy, či zlepšenie stavu krajiny sú v nedohľadne.

Vadim Truchačov navyše uvádza, že USA momentálne reálne spolupracuje aj s Júliou Tymošenkovou a jej Opozičným blokom.  USA navyše vždy etablovalo svojich ľudí do rôznych táborov, aby nestrácali možnosť ovplyvňovať politicky dianie v záujmovej oblasti. Navyše striedaním podpory Tymošenkovej a Porošenkovi vzbudzujú u oboch rôzne falošné nádeje, pričom USA udržiavajú svoj vplyv aj vo výrazne protiruských politických zoskupeniach, či naopak u umiernenejších politických predstaviteľov.

Alexander Špunt, riaditeľ ruského Inštitútu politickej analýzy súhlasí s Morelliho správou a nevylučuje takisto možnosť, že príde k vyostreniu situácie na Donbase. Podľa jeho mienky Ukrajina rozčarovala svojich západných sponzorov vo viacerých bodoch:

1. Nepodaril sa ukrajinský Blitzkrieg na Donbase. Ak by zahynulo aj 100 000 Rusov na Donbase, medzinárodné organizácie by privreli oči, pretože hlavný cieľ – získanie Ukrajiny, Krymu a pod. by bol splnený. Predlžovanie vojny ich vtiahlo hlbšie do diania na Ukrajine, ako predpokladali a finančná podpora Ukrajiny ide z vrecák sponzorov Majdanu.

2. Nehorázna korupcia a netransparentné narábanie s pomocou zo Západu. Ani USA a ani Brusel si síce nerobili ilúzie o tom, že ukrajinskí politici sú krištáľovo čistí, ale aj ich šokovala miera korupcie, ktorá na Ukrajine existuje. Noví ukrajinskí politici sú viac skorumpovaní ako Janukovyčova vláda, voči ktorej tak rozhodne vystupovali.

3. Totálna a absolútna politická impotencia ukrajinských politických predstaviteľov vo vzťahu k formovaniu krajiny. Neustále rozpady rôznych koalícii, totálny prepad Jacenjukovej politiky, neschopnosť viesť zmysluplne krajinu a dokonca aj neschopnosť budiť zdanie existovania nejakej politickej koncepcie, to všetko dráždi Západ. Jediné, čo ukrajinských politikov spája je chuť privatizovať, korumpovať a dostať sa k deleniu financií poskytnutých Západom.

Podľa slov Alexandra Špunta USA už jasne Ukrajine naznačili, že za týchto okolností nemôže Ukrajina rátať s ich reálnou pomocou. Ukrajina jeden svoj cieľ splnila, dôvod na sankcie proti Rusku sa zaviedli. Predlžovanie vojny na východe Ukrajiny však pre USA získava čoraz kontraproduktívnejší rozmer – USA by museli bohato financovať tento dlhý konflikt, do ktorého by zapadli.

Vojenskí odborníci USA pochybujú o schopnosti Ukrajiny viesť zmysluplné bojové operácie – Ukrajina je podľa amerických expertov schopná akurát tak z diel a mínometov ostreľovať Donbas, bojové operácie ukrajinskej armády sa skončili vždy fiaskom. Preto neposkytujú Ukrajincom ani letálne zbrane a zabezpečujú len zásobovanie Ukrajincov muníciou, liekmi, uniformami či náhradnými dielmi. Reálne bojaschopné sú len dobrovoľnícke batalióny s účasťou zahraničných žoldnierov a časť Pravého sektora.

Alexander Špunt si všíma aj Parížske kolo rozhovorov Normandskej štvorky (Rusko, Ukrajina, Nemecko, Francúzsko) v marci 2016. Po prvý krát zaznela informácia, že Kyjev nesie zodpovednosť za nedodržiavanie Minských rozhovorov.

Toto je kolosálna politická porážka prezidenta Porošenka a ministra zahraničných vecí Ukrajiny Klimkina. Dovtedy sa vždy obviňovali z porušovania Minských dohovorov len Doneck a Luhansk. Hlúpa a krátkozraká ukrajinská politika voči Donecku a Luhansku sa už proste nedala ututlať a dôkazy boli natoľko zrejmé, že Nemci a Francúzi museli zaujať stanovisko, kritizujúce Ukrajinu.

Ukrajincami otriaslo aj referendum v Holandsku o ratifikácii dohody o asociácii Ukrajiny a EÚ. Brusel očakával hladké víťazstvo svojej koncepcie, opak sa stal pravdou.

Alexander Špunt potom reagoval aj na teoretickú možnosť zavedenia sankcií proti Ukrajine. Podľa jeho slov k ostentatívnemu a propagandisticky podfarbenému zavedeniu sankcii voči Ukrajine, tak ako ich Západ zaviedol voči Rusku nepríde, to však neznamená, že Kyjev môže spokojne spávať.

Trest v podobe skrátenia podpory Ukrajine už prichádza a zasiahne ukrajinských oligarchov na tom pre nich najbolestivejšom mieste.  Európa je už Ukrajinou unavená a finančné bremeno spojené s Ukrajinou začína byť pre Západ kontraproduktívne, navyše keď nemôžu očakávať od prehlbovania ukrajinskej krízy ďalšie zisky.

Pritom pozície Washingtonu a európskych štátov sú rozdielne, nátlak na Európu cez Brusel musí vykonávať Washington s čoraz väčšou vehemenciou. Navyše záujem USA sa v posledných týždňoch čoraz viac upriamuje na prezidentské voľby v USA a problematika Ukrajiny ide tvrdo bokom.

Ak si všimneme vystúpenia amerických politikov  v zápase o prezidentské kreslo vidíme, že rezonujú rôzne problémy – Rusko, Čína, Indonézia, mexická hranica, Filipíny, homosexuáli – o Ukrajine nič, ukrajinská téma v predvolebnom zápase prezidentských kandidátov nefiguruje. Keby Kyjev dosiahol aspoň nejaké úspechy, určite by ukrajinskú tému vytiahli Clintonová, demokrati a jastrabi. Teraz naopak hrozí, že ak túto tému vytiahne Trump a republikáni, môžu sa Clintonovej znížiť volebné preferencie.

Potom sa Alexander Špunt znova venoval vnútropolitickej situácie na Ukrajine. Podľa jeho názoru mnohí ukrajinskí politici strácajú nervy. Nervozitu vidieť najmä na Porošenkovi, ktorý už politický tlak ťažko zvláda. Veď si treba uvedomiť, že na Ukrajine je naozaj výbušná situácia.

Novinári tak dlho zombifikovali obyvateľstvo, že to je na pokraji hystérie z ruskej hrozby. V krajine sa potulujú nevypočítateľné dobrovoľné batalióny, čo sú vlastne ekvivalenty “Eskadier smrti” z Latinskej Ameriky. Hrozí že v prípade radikalizácie pomerov kvôli zhoršeniu ekonomickej situácie v krajine, alebo kvôli tomu, že príslušníci týchto bataliónov dospejú k názoru, že politici Ukrajinu zradili, potiahnu tieto batalióny na Kyjev.  Jedinou šancou ukrajinských politikov bude vrhnúť tieto batalióny do bojov na Východe Ukrajiny a zabezpečiť tak ich likvidáciu.

Reálnosť bojového variantu na východe Ukrajiny rastie úmerne k tomu, ako sa západ prestáva Ukrajinou zaoberať.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Polícia vykonala kontrolu drogovej trestnej činnosti v bratislavskom Pentagone

0 icon

Bratislava 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Bratislavský kraj)   Bratislavskí policajti vykonali v sobotu krátko pred 17.30 h kontrolu zameranú na drogovú trestnú činnosť v tzv. Pentagone v bratislavskej Vrakuni. Konkrétne v okolí objektu na Stavbárskej ulici. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Veronika Martiniaková "Výsledky tejto kontroly budú…

Podnikateľa Štefana Žigu vzali do väzby z kolúznych a preventívnych dôvodov

0 icon

Bratislava/Pezinok 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot noviny.sk)   Podnikateľ Štefan Žiga bude väzobne stíhaný. V sobotu popoludní o tom rozhodol sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Dôvodom je obava z ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti, teda kolúzna a preventívna väzba. Rozhodnutie nie je právoplatné. TASR…

Z vraždy troch detí v Záhrebe je podozrivý 56-ročný Rakúšan

0 icon

Záhreb 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Chorvátska polícia v sobotu informovala, že z vraždy troch malých detí v hlavnom meste Záhreb je podozrivý 56-ročný rakúsky občan. Podľa miestnych médií ide o ich vlastného otca, píše agentúra AP Polícia predtým uviedla, že jej príslušníci našli telá detí a muža v zlom…

Tri liberálnofašistické oriešky pre slovenské popolušky. Demokracia prituhuje, držme si klobúčiky

0 icon

Bratislava 25. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   V uplynulých dňoch nám na Slovensku pribudlo hneď niekoľko názorných prípadov, ktoré jasne ukazujú, že to, čo sa tvári ako demokratická zmena a tzv. „očista“ spoločnosti, nie je nič iné, iba hrubozrnný liberálny fašizmus s neľudskou totalitnou tvárou Prípad prvý: koniec diskusie v…

Šatana nezvolili za člena Rady IIHF 

0 icon

Petrohrad 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslava Šatana v sobotu nezvolili za člena Rady Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) Po voľbách prezidenta, senior viceprezidenta a troch regionálnych viceprezidentov sa o zostávajúcich deväť miest uchádzalo 13 mužských kandidátov a dve ženské kandidátky. Predstavitelia IIHF zvolili…

V Chorvátsku sa zhoršuje epidemická situácia

0 icon

Bratislava 25. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   V Chorvátsku sa zhoršuje epidemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19. Európske centrum pre prevenciu chorôb (ECDC) preto krajinu, ktorá je obľúbenou dovolenkovou destináciou Slovákov, zaradilo do červenej zóny a sever krajiny dokonca do bordovej zóny Nové zaradenie krajiny v rámci ECDC je platné…

Atletico utrpelo prvú ligovú prehru v sezóne, Alaves dosiahol prvú výhru

0 icon

Madrid 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alvaro Barrientos)   Futbalisti majstrovského Atletica Madrid utrpeli prvú prehru v tejto sezóne najvyššej španielskej súťaže. V sobotnom stretnutí 7. kola prehrali na pôde Deportiva Alaves 0:1. Domáci po piatich neúspechoch dosiahli prvé víťazstvo i body v ročníku a odlepili sa vďaka tomu z dna tabuľky…

Asociácia na ochranu práv pacientov sa bojí chaosu okolo usmernenia k testovaniu nezaočkovaných. So spoplatnením testovania nesúhlasia

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) v SR sa obáva chaosu, ktorý by mohol vzniknúť v súvislosti s usmernením Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR k testovaniu pacientov aj zamestnancov v nemocniciach a ambulanciách. Ako pre TASR povedala prezidentka asociácie Mária Lévyová, doplatiť naň môžu…

Pri bombovom útoku v Somálsku zahynulo najmenej 15 ľudí

0 icon

Mogadišo 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Farah Abdi Warsameh)   Najmenej 15 mŕtvych vrátane dvoch detí a ďalších 13 zranených si vyžiadal výbuch vozidla na kontrolnom stanovišti neďaleko prezidentského paláca v somálskej metropole Mogadišo. S odvolaním sa na miestnu políciu o tom informovala agentúra DPA Polícia uviedla, že pri útoku zahynuli aj…

V Moskve komunisti zorganizovali protest proti výsledkom parlamentných volieb, informoval portál Meduza

0 icon

Moskva 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)   Približne 1000 ľudí sa v sobotu zúčastnilo protestu proti výsledkom ruských volieb, ktorý v centre Moskvy zorganizovala Komunistická strana Ruskej federácie (KPRF). Moskovská polícia označila akciu za nezákonnú a žiadala, aby sa ľudia rozišli, informoval portál Meduza.io Demonštranti žiadali okrem neuznania výsledkov elektronického…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Žiadna zjednotená Európa nie je

0icon

S odstupom takmer 18 rokov možno konštatovať, že rozšírenie Európskej únie skončilo pre postsocialistické krajiny fiaskom. Dlho predlho možno polemizovať o tom, či východoeurópske štáty pristúpením viac získali ako stratili. Západ k nim bez akýchkoľvek zábran pristupuje po celý čas ako ku kolóniám. Vyciciava ich ekonomické aj ľudské zdroje. Priemerná…

Pavel Jacz

Matovič je najšikovnejší slovenský politik. Žiaľ, iba ….

0icon

  (Zdroj Sputnik News) To, čo sa dnes deje v spoločnosti, v politike, na štátnych úradoch a najmä v policajných a s nimi súvisiacich zložkách, ktoré majú dbať na dodržiavanie zákonov je výslednica ťaženia súčasnej klapkovo jednosmernej „najprofesionálnejšej“ slovenskej vlády v histórii (aspoň si myslím, že „šikovnejšía“ nebola žiadna doteraz),…

Boris Mesár

1. Nórsko : COVID je sezónna chrípka ? 2. Členovia kongresu USA a ich zamestnanci sú oslobodení od Bidenovho očkovacieho mandátu 3. Prečo je na celom svete zrazu extrémne vážny nedostatok pracovníkov? 4. ZAOČKOVANÁ SLOVENSKÁ HEREČKA ŠVIDRAŇOVÁ DOSTALA COVID

0icon

1.Koronavírus možno teraz zaradiť do jedného z niekoľkých respiračných ochorení so sezónnymi odchýlkami, uviedol Geir Bukholm, zástupca riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH). Za posledný rok a pol bol Covid-19 klasifikovaný ako všeobecne nebezpečná choroba. To sa však môže čoskoro zmeniť, pretože asistent riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH) Geir Bukholm…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť I.

0icon

Môže sa zdať, že položená otázka, ako nadpis článku, nemá a nedáva žiadny zmysel. Najmä ak si človek uvedomí, že sa praktický nikde nespomína, neuvádza, nezdôrazňuje a nekonštatuje, že všetci žijeme v skutočnej kapitalistickej spoločnosti. Toto úmyselné vynechávanie charakteristiky, v akej spoločnosti žijeme, má ďalekosiahly význam a nie je to…

Andrej Sablič

Ekonomická hlúposť Marxovho Kapitálu.

0icon

Použil som pre ekonomické ocenenie v nadpise, jemnejšie označenie „hlúposť“, ktoré platí pre Kapitál z pohľadu socializmu. Z pohľadu kapitalizmu však mu prináleží krutejší pojem „zločin“. Marx totiž na jednej strane proti kapitalizmu bojoval a pritom v Kapitále posvätil jeho zločineckú podstatu. Základ kapitalistickej spoločnosti prevzatý aj pre

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 10 dôvodov, kvôli ktorým je ťažké byť nadpriemerne vysoký

0 icon

Máš dva metre a stretávaš sa denno denne s problémami, ktoré ti tvoja výška spôsobuje? Samozrejme, nemajú to ľahké ani nízki ľudia... No v dnešnom príspevku dáme priestor vtipným situáciam, do ktorých sa dostávajú tí nadmerne vysokí. Život nie je vždy jednoduchý a to dokazujú aj nasledujúce fotografie.  1. Keď…

10 vtipných ilustrácií z bežného života, v ktorých sa nájde každý z nás

0 icon

Premýšľal si niekedy nad tým, ako vyzerá náš celý život? Ako si robíme domáce úlohy, ako sa snažíme byť romantickí a podobne? Nie? Nevadí. Dnes ti ukážeme 10 týchto vtipných ilustrácií, ktoré ti ukážu, ako prebieha náš život troška z tej vtipnejšej stránky. Autorom je Sanesparza. Tento komický umelec vo…

Zvrátenosť, alebo genialita? Ako Rusi počas vojny využívali protitankové psy: 1. časť

0 icon

Opäť sa nachádzame v období druhej svetovej vojny. Inak, vedeli ste, že druhá svetová vojna je najpodrobnejšie zachyteným vojnovým konfliktom na svete? Napriek tomu ostáva mnoho vecí nejasných a nie vždy, ako už naši pravidelní čitatelia určite vedia, sa nám podarí vypátrať všetko dopodrobna. No o tajnej protitankovej zbrani Ruska…

TOP 10 najzvláštnejších povolaní na svete. Toto by si robiť naozaj nechcel

0 icon

Pamätáš si, keď si bol dieťa a uvažoval si nad svojou vysnenou prácou, ktorá bola taká úžasná, že si si myslel, že vlastne ani nebudeš musieť pracovať? Potom si sa dostal na strednú a vysokú školu a život ti dal takú facku, že sa všetky tvoje detské sny okamžite rozplynuli? Nuž,…

Sú prírodné potraviny a prírodná strava pre ľudské telo prospešné?

0 icon

Popularita hnutia za prírodné potraviny, ktoré vzniklo v 40. rokoch 20. storočia, stúpa aj naďalej. Ak sa sústredíme na konzumáciu nespracovaných potravín, zvýšime príjem vlákniny a mikroživín, čím si podporíme zdravie. No ak to budeme s podobným prístupom preháňať, nemusí nám to prospievať. Prinášame ďalší článok z oblasti živín a…

Armádny Magazín

Turci s podporou delostrelectva tlačia na Kurdov v Sýrii. Tí rokujú s Rusmi o autonómii

0 icon

Sýria, 25.september 2021 (AM) – Zo Sýrie prichádzajú správy, že turecké jednotky, nachádzajúce sa prakticky na celom severe a severozápade republiky, zasahujú kurdské formácie. Najaktívnejšie nepriateľské akcie prebiehajú na dvoch úsekoch diaľnice M4 na severe krajiny. Správy hovoria, že turecké delostrelectvo zasahuje

Správa OSN ukázala, kto koho na Donbase ostreľuje

0 icon

Donecká republika, 25.september 2021 (AM) – Úrad OSN pre ľudské práva zaznamenal zhoršenie situácie v oblasti ľudských práv na Donbase v období od 1. februára do 31.

Nové perspektívy exportu ruských ponoriek. Vytvorenie vojenského bloku AUKUS otvára ďalšie trhy

0 icon

Austrália, 25.september 2021 (AM) – "Vytvorenie vojenského bloku AUKUS Washingtonom, Londýnom a Canberrou a prenos technológií na výrobu jadrových ponoriek Američanmi do Austrálie sa môže stať precedensom pre ostatné krajiny a signálom pre podobné akcie. Vytvorenie vojenského bloku AUKUS otvára nové perspektívy exportu ruských ponoriek."  Takto argument

Základný vojenský výcvik absolvovalo takmer 300 budúcich profesionálnych vojakov

0 icon

Slovensko, 25.september 2021 (AM, MO SR) – Základný vojenský výcvik pre čakateľov prípravnej štátnej služby, kadetov Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši a absolventov civilných vysokých škôl včera v priestoroch martinskej Základne výcviku a mobilizačného doplňovania ukončilo slávnostnou prísahou celkovo 292 čakateľov a kadetov, z t

Prvá ruská bezpilotná loď bola spustená na vodu v Petrohrade

0 icon

Rusko, 25.september 2021 (AM) – Prvá ruská bezpilotná loď Pioner-M bola vypustená v Petrohrade. Ceremónia sa konala v lodenici Sredne-Nevsky, informovala tlačová služba Spojenej lodiarskej korporácie (OSK).   https://twitter.com/i/status/1441384880093339651   Pre Sevastopoľskú štátnu univerzitu sa stavia malé výskumné plavidlo katamaranov

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali