Ukrajinský minister vnútra vyzval na tvrdé potrestanie porušení volebného zákona

Kyjev 27. októbra 2014 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Tvrdé potrestanie porušení volebnej legislatívy aj ako preventívne opatrenie pre budúcnosť, vyslovil sa Arsen Avakov

Ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov uviedol, že počas nedeľňajších parlamentných volieb v krajine došlo k “znesiteľnému počtu” pokusov narušiť alebo manipulovať volebný proces.

Na snímke ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov

Politik, ktorého Ľudový front podľa odhadov skončil na druhom mieste s vyše 20 percentami hlasov, sa však súčasne vyslovil za tvrdé potrestanie porušení volebnej legislatívy aj ako preventívne opatrenie pre budúcnosť.

Podľa Avakova v noci na nedeľu a počas dňa volieb zastavili policajti v troch oblastiach a v Kyjeve autobusy s tzv. tituškami – nájomnými provokatérmi a bitkármi. V hlavnom meste k tomu malo dôjsť vo volebnom obvode, v ktorom v nedeľu eskalovalo napätie. Avakov zároveň oznámil zatknutie predsedu volebnej komisie v tomto obvode č. 217, ktorý sa údajne pokúsil zmanipulovať elektronický volebný systém.

Avakov tiež informoval o útoku v Kirovohradskej oblasti. Novinári Serhij Leščenko a Mustafa Najem, ktorí sa pravdepodobne dostanú do parlamentu za zrejme víťazný Blok Petra Porošenka, boli svedkom nezrovnalostí v jednom z volebných obvodov a následne ich napadli v ich aute. “Jeden útočník bol zadržaný a vypovedá. Rátam s ďalšími zatknutiami,” povedal minister vnútra. Obaja novinári sú v poriadku, dodáva agentúra APA.

 

Na Ukrajine občianski pozorovatelia zaznamenali 805 prípadov porušenia zákona

Výbor voličov Ukrajiny (KIU) zaregistroval na nedeľňajších predčasných parlamentných voľbách 805 prípadov porušenia zákona o voľbách. Informoval o tom dnes v Kyjeve predseda KIU Olexij Košeľ. Dodal však, že 85 percent z nich sú skôr chyby “technického charakteru”, ktoré nijako nemôžu ovplyvniť “demokratickosť a zákonnosť hlasovania”.

Košeľ spresnil, že šlo napríklad o neskoré otvorenie hlasovacích miestností, nepovolenú agitáciu či nesprávne umiestnenie propagačných materiálov o hlasovaní. Zaznamenali však aj pokusy o kupovanie voličských hlasov, prípady opakovaného hlasovania, snahu o zasahovanie do práce volebných komisií “občanmi vyšportovanej postavy” či bránenie pozorovateľom volieb v ich misii.

Košeľ dodal, že nedeľňajšie voľby boli prvými v dejinách nezávislej Ukrajiny, keď sa nedostatky v hlasovacom procese odstraňovali priamo na mieste. Upozornil pri tom, že najviac prípadov porušenia zákona o voľbách – až 90 percent – súvisí s hlasovaním v jednomandátových obvodoch.

Predčasné parlamentné voľby, ktorú sa uplynulú nedeľu konali na Ukrajine, boli zorganizované v súlade s medzinárodnými záväzkami Ukrajiny, s demokratickými štandardmi a ukrajinskými zákonmi, konštatovala dnes na brífingu v Kyjeve misia pozorovateľov Organizácie za demokraciu a ekonomický rozvoj (GUAM).

Generálny tajomník GUAM Valerij Čečelašvili uviedol, že voľby boli “slobodné a spravodlivé”.

Predstaviteľ Azerbajdžanu v misii Elton Mamedov pritom ale upozornil, že pozorovatelia zaznamenali niekoľko nedostatkov v činnosti volebných komisií a priebehu hlasovania, ale zdôraznil, že “nejde o principiálne záležitosti, ktoré by mohli ovplyvniť výsledok hlasovania”.

Pozorovatelia Parlamentného zhromaždenia Čiernomorskej ekonomickej spolupráce tiež hodnotia priebeh parlamentných volieb na Ukrajine kladne.

Šéf misie, vedúci gruzínskej delegácie v Parlamentnom zhromaždení organizácie David Saganelidze, na dnešnej tlačovej konferencii v Kyjeve priznal, že účasť voličov bola nižšia, než sa možno očakávalo, a to najmä v porovnaní s májovými prezidentskými voľbami, na ktoré prišlo 80 percent voličov. Vysvetlil však, že vtedy boli nálady v spoločnosti iné ako teraz.

 

Porošenkov blok a Jaceňukov front začali koaličné rokovania

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes vyjadril nádej, že na Ukrajine vznikne po nedeľných parlamentných voľbách konštruktívna vláda, ktorá bude pracovať na znížení napätia v krajine i vo vzťahoch s Ruskom. Podľa agentúry TASS Lavrov vyjadril nádej, že “voľby…umožnia rýchle vytvorenie vlády, ktorá bude konštruktívna, nebude sa snažiť o eskaláciu konfrontačných tendencií v spoločnosti, vo vzťahoch s Ruskom”.

Dve ukrajinské prozápadné strany – Blok Petra Porošenka a Ľudový front premiéra Arsenija Jaceňuka -, ktoré získali vo voľbách po asi 21 percent hlasov, začali už koaličné rokovania, informoval dnes podľa agentúry Interfax Ukrajina líder Porošenkovho bloku Jurij Lucenko.

Po sčítaní polovice odovzdaných hlasovacích lístkov podporilo Porošenkov blok 21,45 percenta voličov a Jaceňukov front 21,61 percenta voličov. Ako pripomenula agentúra Reuters, tieto údaje sa výrazne líšia od výsledkov prieskumov verejnej mienky pred voľbami, ktoré Porošenkovmu bloku pripisovali jasné víťazstvo vo voľbách so ziskom okolo 30 percent, zatiaľ čo Jaceňukovu stranu chcelo voliť asi desať percent opýtaných. Obe strany pritom vznikli len v lete tohto roku.

Podľa predbežných výsledkov na treťom mieste skončila proeurópska strana Svojpomoc s 11,1 percentami, nasledovaná proruským Opozičným blokom (9,82 percenta), populistickou Radikálnou stranou (7,38 percenta) a stranou Vlasť expremiérky Julije Tymošenkovej, ktorú podporilo 5,69 percenta voličov.

Päťpercentnú bariéru potrebnú na vstup do parlamentu sa však zrejme nepodarí prekonať strane Sloboda.

Lucenko dnes uviedol, že na koaličné rokovania boli pozvané všetky strany, ktoré sa počas uplynulého roku aktívne zapojili do udalostí na Majdane – teda aj strany Sloboda, Vlasť a Svojpomoc.

 

Rusko uzná výsledky predčasných parlamentných volieb na Ukrajine, ubezpečil dnes ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov

“Nechajme bokom mnohopočetné prípady porušenia zákona” pred voľbami, “voľby sa uskutočnili, aj keď nie na celom území Ukrajiny,” uviedol Lavrov. Dodal, že Rusko uzná výsledky volieb na Ukrajine, lebo “pre nás je veľmi dôležité, aby na Ukrajine konečne boli vládne orgány, ktoré nebudú proti sebe bojovať, ťahať Ukrajinu raz na Východ, raz na Západ, ale naozaj riešiť reálne problémy, ktorým krajina čelí”.

Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov

Lavrov podľa agentúry TASS spresnil, že “Rusko bude mať s kým rokovať v (ukrajinskej) Najvyššej rade a vláde”, keďže Blok Petra Porošenka bude v oboch vedúcou silou. Pripomenul, že ukrajinský prezident Petro Porošenko je “naším partnerom” a partnerom ruského prezidenta Vladimira Putina pri zosúlaďovaní pozícií o urovnaní krízy na základe dohovoru z Minska uzavretého medzi vládou v Kyjeve a proruskými silami v Doneckej a Luhanskej oblasti.

Lavrov upozornil, že Moskva počká na oficiálne výsledky volieb, ale súčasne vyjadril nádej, že na Ukrajine vznikne po nedeľných parlamentných voľbách konštruktívna vláda, ktorá bude pracovať na znížení napätia v krajine i vo vzťahoch s Ruskom.

Podľa agentúry TASS Lavrov vyjadril nádej, že “voľby…umožnia rýchle vytvorenie vlády, ktorá bude konštruktívna, nebude sa snažiť o eskaláciu konfrontačných tendencií v spoločnosti, vo vzťahoch s Ruskom”.

 

Pozorovatelia označujú voľby na Ukrajine za slobodné, čestné a transparentné

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) dnes označila nedeľňajšie predčasné parlamentné voľby na Ukrajine, ako aj sčítanie odovzdaných hlasov za transparentné.

Na snímke členovia volebnej komisie spočítavajú hlasy

Osobitný koordinátor OBSE pre krátkodobé misie Kent Harstedt na dnešnej tlačovej konferencii v Kyjeve vyzdvihol nestrannosť a efektivitu Ústrednej volebnej komisie, ako aj reálnu možnosť výberu pre voličov či všeobecný rešpekt k základným slobodám.

Podľa záverov misie OBSE hlasovanie a sčítanie hlasov bolo transparentné, aj keď došlo k prípadom zastrašovania a vyhrážok voči kandidátom a členom volebných komisií.

Na margo práce médií Harstedt uviedol, že v niektorých prípadoch boli pozorovatelia nútení konštatovať “nedostatok nezávislosti od politických alebo korporátnych záujmov”.

Pozorovateľka z Parlamentného zhromaždenia OBSE Doris Barnettová dodala, že počas volieb boli zaznamenané nezrovnalosti, ale uviedla, že volebné komisie vo všeobecnosti pracovali dobre. Harstedt spresnil, že pozorovateľská misia OBSE mala celkovo viac ako 900 členov zo 43 krajín.

Pozorovatelia misie neziskovej organizácie Ukrajinský kongresový výbor Ameriky(UCCA), ktorá zastupuje Ukrajincov žijúcich v USA, označili nedeľňajšie predčasné voľby na Ukrajine za najčestnejšie za posledných 20 rokov. Priznali, že zaznamenali prípady porušenia zákona o voľbách, ale nedošlo podľa nich ku kupovaniu hlasov či podvodov v podobe opakovaného hlasovania.

Svetový kongres Ukrajincov, ktorý na voľby tiež vyslal svojich pozorovateľov, dnes konštatoval, že predčasné voľby sa uskutočnili na vysokej úrovni, v súlade s normami medzinárodného práva a za súčasného rešpektovania práv občanov.

 

Stoltenberg: Ukrajinskí voliči si vybrali “európsku cestu”

Nový generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil dnes “prevažne pokojný” priebeh nedeľňajších predčasných parlamentných volieb na Ukrajine. Podľa jeho slov sa ukrajinskí voliči jasne vyslovili pre “európsku cestu”

Na snímke nový generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg

“Veľká väčšina obyvateľov Ukrajiny sa jasne a demokraticky vyslovila v prospech ambicióznej reformnej agendy a pre európsku cestu,” uviedol vo vyhlásení šéf Severoatlantickej aliancie.

Stoltenberg zároveň vyzdvihol odhodlanie Ukrajincov rozvíjať politický proces založený na demokratických hodnotách, rešpekte k ľudským právam a vláde zákona. Podľa neho toto smerovanie prispeje k pokojnému riešeniu konfliktu na Ukrajine.

Šéf NATO v tejto súvislosti vyslovil poľutovanie nad tým, že k volebným urnám nemohli v nedeľu pristúpiť voliči na Kryme, ktorý v marci anektovalo Rusko, ani v oblastiach konfliktu na východe Ukrajiny. Podľa Stoltenberga sa vyskytli snahy o zastrašovanie niektorých voličov, čo je v rozpore s platnými dohodami o prímerí.

 

K výsledkom volieb okrem amerického prezidenta Obamu gratulovali aj lídri Európskej únie

Prezident USA Barack Obama blahoželal dnes Ukrajincom k úspešným parlamentným voľbám a privítal, že hlasovanie prebehlo pokojne napriek ťažkej situácii v niektorých regiónoch krajiny.

Na snímke americký prezident Barack Obama

Najvyšší americký predstaviteľ však poukázal na fakt, že ruské úrady na polostrove Krym a ruskou stranou podporovaní separatisti v niektorých oblastiach východnej Ukrajiny zabránili občanom využiť ich demokratické práva.

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v spoločnom vyhlásení ocenili priebeh predčasných parlamentných volieb na Ukrajine.

Podľa ich slov boli voľby víťazstvom ukrajinského ľudu a demokracie. Lídri Európskej únie vyjadrili na základe výsledkov volieb presvedčenie, že sa treba usilovať o široký národný konsenzus, aby sa urýchlil proces nevyhnutných politických a hospodárskych reforiem v krajine.

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz zdôraznil vo svojom vyhlásení odvahu a túžbu po demokracii ukrajinského ľudu. Pripomenul, že začiatok obnovy demokratických inštitúcií v krajine sa spája s demokratickým odporom účastníkov demonštrácií na kyjevskom Majdane, že dôležitou etapou boli prezidentské voľby a že sa teraz tento proces zavŕšil parlamentnými voľbami.

ml

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Biden vyzval krajanov, aby sa zaočkovali treťou dávkou vakcíny. Dostane ju aj on

0 icon

Washington 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)   Americký prezident Joe Biden v piatok vyhlásil, že "tretia dávka vakcíny proti koronavírusu poskytne zaočkovaným doteraz najvyššiu úroveň ochrany. Podľa vlastných slov aj on sám čoskoro dostane posilňovaciu dávku. Informovali o tom agentúry DPA a Reuters Podľa Bidena podporné dávky vakcíny proti koronavírusu…

Kandidáti na kancelára presviedčali voličov na posledných mítingoch

0 icon

Mníchov 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Martin Meissner, POOL)   Nemeckí politickí lídri sa v piatok pokúšali osloviť voličov na posledných mítingoch pred nedeľňajšími parlamentnými voľbami, ktoré rozhodnú o novom zložení Bundestagu, ale aj o novom spolkovom kancelárovi Dosluhujúca kancelárka Angela Merkelová, ktorá sa už o funkciu opätovne neuchádza, vystúpila na záverečnom…

Grécko sprísni tresty za podpaľačstvo a sexuálne delikty

0 icon

Atény 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petros Karadjias)   Grécka vláda v piatok avizovala, že sa chystá sprísniť postihy za celý rad trestných činov vrátane incestu, znásilnenia ale aj podpaľačstva. K takémuto kroku chcú Atény pristúpiť po ničivých letných požiaroch, ale aj v dôsledku nárastu násilných činov, ktorých obeťami sú ženy, uvádza…

Krajniak v Budapešti: V ochrane postavenia rodiny nie je Slovensko samo. Aj moji kolegovia vidia rozvoj našich krajín v prorodinnej politike

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (HSP/Foto:MPSVR SR)   Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak sa v piatok 24. septembra 2021 zúčastnil na IV. Budapeštianskom demografickom samite S ministerkami a ministrami zodpovednými za sociálnu a rodinnú oblasť v Česku, Maďarsku, Slovinsku a Lotyšsku diskutoval o vízii rodiny a zdieľal…

Vo Veľkej Británii nedostatok kamionistov naruší zásobovanie pred Vianocami, varujú maloobchodníci

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Brian Lawless/PA via AP)   Výrazné narušenie zásobovania pred Vianocami je vo veľkej Británii neodvratné, ak sa v najbližších desiatich dňoch nenájde viac vodičov nákladných áut, varovalo Združenie britských maloobchodníkov (BRC) Tvrdé hodnotenie situácie zverejnilo v čase, keď britská vláda má rokovať o riešení nedostatku vodičov…

Aké je nové rozloženie síl v koalícií? Dva mlynčeky sú spustené a my čakáme z koho bude skôr fašírka

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR)   Matovičov boj proti mafii sa pomaly ale isto mení na nebezpečnú hru: „kto bude dnuka skôr.“ Kto skončí prvý vo väzbe? Matovičom nenávidení Smeráci, hlavne teda Fico, alebo tam bude skôr Matovič a jeho suita? Dnes sa niečo také, akože v ťurme skončí najväčší…

Autobus v Belehrade vrazil do detského ihriska, šesť ľudí utrpelo zranenia

0 icon

Belehrad 24. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Screenshot video rts.rs)   Autobus mestskej hromadnej dopravy v srbskej metropole Belehrad v piatok popoludní zišiel z cesty na detské ihrisko v obytnej štvrti. Ako informovala štátna televízia RTS, pri nehode utrpelo zranenia niekoľko osôb Červený autobus približne o 13:30 prerazil plot na detskom ihrisku na…

Páchateľ streľby na univerzite v meste Perm je pri vedomí

0 icon

Moskva 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Dmitri Lovetsky)   Študent práva Timur Bekmansurov, ktorý v pondelok spustil streľbu v areáli univerzity v meste Perm ležiacom na východe európskej časti Ruska a bol ťažko zranený pri zatýkaní, je už pri vedomí. Informovala o tom v piatok šéfka rezortu zdravotníctva Permského kraja Anastasija Kruteňová…

Fico: Sudkyňa Záleská odmietla 70 dôkazov v prospech Kováčika, aby mu nakoniec mohla dať 14 rokov basy

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (HSP/Foto: TASR - Jaroslav Novák)   Líder opozičnej strany Smer-SD Robert Fico tvrdí, že celá kauza týkajúca sa bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika je nafúknutá a jeho obvinenie je súčasťou "monster procesu". Hovoril o tom opäť aj vo svojom videu, ktoré zverejnil v piatok popoludní na…

Holandský súd umožnil 12-ročnému chlapcovi očkovanie napriek nesúhlasu otca, ktorý sa obáva o jeho zdravie

0 icon

Amsterdam 24. septembra (TASR/Teraz/HSP/Foto:Pixabay)   Dvanásťročný Holanďan má napriek nesúhlasu svojho otca právo dostať vakcínu proti koronavírusu, aby mohol navštíviť svoju zomierajúcu starú matku, rozhodol holandský súd. Napísala o tom v piatok agentúra AFP Ide o jeden z prvých prípadov tohto druhu. Nemenovaný chlapec z mesta Groningen na severe Holandska…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 5. časť: Bez súdu: Rybné námestie a Vášaryová

0icon

Po tom, čo od začiatku 20. storočia bol éter – „Boh jasného svetla, z ktorého vzniká všetko živé, látka čistejšia ako slnko a jemnejšia ako vzduch“ – ako nadbytočný zavrhnutý a nahradený vzorcom E=mc2, čo je základný vzorec teórie relativity, všetko je relatívne. A platí to aj o informácii, že…

Ivan Lehotský st.

Matovič je stále tvorivý

0icon

V Národnej rade Slovenskej republiky sme opäť raz videli „kultúrne“ vystúpenie trnavského cirkusanta. Tentoraz sa prezentoval ako žiak pomocnej školy, ktorý nakreslil pani učiteľku ako strašidlo (mohlo by sa podobať napríklad na jednu poslankyňu zo Sulíkovej SaS). Spolu s podobne postihnutými „spolužiakmi“ sa tešil z toho, že to bolo „hovadsky“…

Pavel Jacz

Sudkyňa Záleská a poslanec Šeliga strelili svojimi argumentmi obrovského capiska.

0icon

Všetci vieme, ako dopadlo prvé kolo súdneho pojednávania s bývalým špeciprokurátorom Kováčikom. Verdikt pri zameraní sa špecisudkyne Záleskej, ktorú dávala najavo, sa dal očakávať. A to aj z jednej sebaistej argumentácie Záleskej z pojednávania. Na otázku obžalovaného Kováčika, prečo na lavici obžalovaných s ním nesedia aj sudcovia Kliment a Hrubala,…

Slavěna Vorobelová

Demokracia priniesla aj Matoviča

0icon

Slovensko je krajina zázrakov. Kedysi skoro v každej obci bol obchod, pošta, krčma, škola, zdravotné stredisko prinajhoršom až vo vedľajšej obci, byt dostal každý mladý pár, prácu mali všetci, ktorí mohli pracovať, v nemocnici bol toaletný papier, ľudia boli k sebe oveľa ľudskejší. To len tak v skratke. Dnes slávny…

Boris Mesár

Aké svinstvo obsahujú vakcíny (jedy) ?

0icon

Celá americká a tiež nemecká alternatíva žije v posledných hodinách závermi a dozvukmi absolútne šokujúcej pondelňajšej tlačovej konferencie rakúskych výskumníkov z radov súdnych a forenzných patológov, ktorí sa rozhodli, že prestanú mlčať a odhalia svetu, čo sa v skutočnosti nachádza vo vakcínach proti COVID-19 a čo robí s ľudskou krvou. Tlačová…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Sú prírodné potraviny a prírodná strava pre ľudské telo prospešné?

0 icon

Popularita hnutia za prírodné potraviny, ktoré vzniklo v 40. rokoch 20. storočia, stúpa aj naďalej. Ak sa sústredíme na konzumáciu nespracovaných potravín, zvýšime príjem vlákniny a mikroživín, čím si podporíme zdravie. No ak to budeme s podobným prístupom preháňať, nemusí nám to prospievať. Prinášame ďalší článok z oblasti živín a…

TOP 10: Veci, ktoré používaš každý deň, no netušíš, na čo slúžia

0 icon

Používaš ich denno denne, no nesprávne. Alebo vôbec netušíš, na čo sú. Možno nenápadné maličkosti, no keď sa naučíš, ako ich využiť vo svoj prospech, budeš ohúrený. Ukážeme ti, ako na to. Využívaj naplno všetky vychytávky, ktoré ti výrobca ponúka. Je to také jednoduché!  1. Šípka pri ukazovateli paliva Prídeš…

TOP 19 fotografií, ktoré ti vyrazia dych

0 icon

Pohľad na niektoré veci je natoľko fascinujúci, že stojí za to ho zaznamenať. Týmto heslom sa asi riadili autori fotografií, ktoré ti ukážeme v tomto článku. Aj keď sa ti možno nasledujúce obrázky zdajú spočiatku obyčajné, každý z nich je zaujímavý a fascinujúci. Ukážu ti veci, o ktorých si netušil, že sú…

TOP 25 faktov: Hitlerova invázia do Sovietskeho zväzu

0 icon

Operácia Barbarossa bolo označenie pre inváziu Nemecka do ZSSR, vďaka ktorej sa podarilo otvoriť východný front. Táto kampaň sa v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu označovala ako Veľká vlastenecká vojna. Operácia sa začala 22. júna 1941 a skončila v decembri 1941. Vojna sa natiahla, aj keď sa malo jednať o bleskový nečakaný útok. Silný odpor…

Dunkerque a 2. svetová vojna (4. časť)

0 icon

Pokračujeme štvrtou časťou článku s názvom Dunkerque a 2. svetová vojna. V rámci štvrtej časti sa spoločne pozrieme na evakuačný plán Gorta v čase, keď stratil aj posledné zvyšky nádeje na obrat situácie. Keď kategoricky odmietol uvažovať o inej možnosti než o ústupe, Weygand bol nútený sa svojho plánu vzdať.…

Armádny Magazín

Jeden z vodcov Talibanu prijal zástupcu Južného Osetska

0 icon

Afganistan, 24.september 2021 (AM) – Oficiálny predstaviteľ politickej kancelárie hnutia Taliban Muhammad Naim včera uviedol, že podpredseda vlády v novej administratíve Afganistanu Mulla Abdul Ghani Baradar sa stretol s predstaviteľom samozvanej republiky Južné Osetsko. Informácie šíri aj niekoľko telegramových kanálov.   https://twitter.com/IeaOffice/sta

Maršal Haftar dočasne opúšťa líbyjskú národnú armádu

0 icon

Líbya, 24.september 2021 (AM) – Veliteľ líbyjských provládnych síl Khalifa Haftar na tri mesiace opustil post. Haftar chce predložiť svoju kandidatúru na post hlavy štátu. Voľby v Líbyi sú naplánované na 24. decembra. Hlasovanie sa malo uskutočniť na jar 2019, ale bolo odložené po ofenzíve H

Poľsko umiestni na hranici s Bieloruskom 250 amerických tankov Abrams

0 icon

Poľsko, 24.september 2021 (AM) – Poľsko rozmiestni na hranici s Bieloruskom 250 amerických tankov Abrams. Úrady plánujú nákup vojenského vybavenia v USA, uviedol minister obrany Mariusz Blaszczak vo vysielaní poľského rozhlasu. „Dvesto päťdesiat najmodernejších tankov, ktoré budú nasadené na východe našej krajiny,“ povedal.  

Prečo nebola za Krym preliata ukrajinská krv?

0 icon

Rusko, 24.september 2021 (AM) – Pretože Krym nikdy, naozaj nikdy, nepatril Ukrajine!!! De iure nikdy nepatril a nemohol patriť ani Ukrajinskej sovietskej socialistickej republike (USSR) a teda ani súčasnej samostatnej republike Ukrajina.   Opäť prečo? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Lebo pri „odovzdaní“ Krymu Chruščovom bol porušený (alebo nedodržaný)

Leonkov povedal, akú odpoveď Ruská federácia pripravila Západu na vytvorenie aliancie AUKUS

0 icon

Rusko, 24.september 2021 (AM) – Ruská federácia je dlhodobo pripravená na možnú vojenskú hrozbu, ktorá prichádza z východu, a preto bude schopná ľahko neutralizovať prípadnú agresiu nového vojenského bloku AUKUS.   K tomuto záveru dospel známy ruský vojenský expert Alexej Leonkov v komentári k nedávnemu rozhodnutiu USA, Veľkej Británie a Aust

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali