Ukrajina sa pripravuje na vojnu a Porošenko odstránil sám seba z velenia

Kyjev 13. októbra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Andrej Stenin)

 

Porošenko uviedol do platnosti výnosom č. 313/2017 rozhodnutie ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (SNBO) z 13. septembra tohto roka “O hlavnom stane vrchného veliteľa.” Ide o tajné rozhodnutie, avšak hlavné tajomstvo je známe.

Ilustračné foto

Po prvé, hlavný stan sa zriaďuje v prípade faktického vstupu Ukrajiny do vojny (bez ohľadu na jej formálne vyhlásenie). Po druhé, “organizovať” činnosť hlavného stanu, teda fakticky riadiť ho, má tajomník SNBO Oleksandr Turčynov.

O Leonidovi Kučmovi kedysi hovorili, že pracuje ako prezident v administratíve Tabačnika. Naznačovali tým, že vtedajšia hlava jeho administratívy Dmytro Tabačnik kontroluje prezidentov aparát a fakticky predurčuje rozhodnutia hlavy štátu. V skutočnosti reálne monopolizoval vplyv na Kučmu a nastolil úplnú kontrolu nad informáciami, ktoré ten dostával, a dokonca nad kontaktmi Leonida Daniloviča (Kučmu) s ministrami a osobnými poradcami, iba Volodymyr Litvin, ktorý bol súčasne prvým pomocníkom prezidenta a hlavou jeho administratívy.

Situácia s Litvinom dosť pripomína terajší stav, ale s jedným veľkým rozdielom. Litvin zmonopolizoval kontakty hlavy štátu, čím si zabezpečil rozhodujúci vplyv na prezidentové rozhodnutia, Turčynov sa pokúša zmonopolizovať samotnú moc tým, že berie Porošenkovi reálne mocenské páky.

Už v roku 2014, keď bol Oleksandr Valentinovič Turčinov menovaný tajomníkom SNBO, hlasovala Rada za zmeny v zákone o Bezpečnostnej rade. V súlade s týmito zmenami sa tajomník SNBO zmenil z veľmi vplyvnej, ale iba technické postavičky, na postavu politickú. V jeho rukách bolo sústredené nielen operatívne riadenie aparátu Bezpečnostnej rady, pokiaľ ide o prípravu podkladov pre zasadnutia a návrhov výnosov podľa záverov týchto zasadnutí, ale tajomník SNBO získal aj možnosť kontroly nad činnosťou vlády. Formálne len nad činnosťami, ktoré sa týkali rozhodnutia Bezpečnostnej rady, ktoré nadobudli platnosť, ale keďže rozhodnutia SNBO regulujú prakticky všetky strategické smery rozvoja krajiny, získal tajomník SNBO možnosť zásahu do akejkoľvek otázky prerokovávanej vládou .

Týkalo sa to ale sféry civilných záležitosťou a len sprostredkovane mu poskytovalo právomoci na riadenie vojenskej činnosti. V skutočnosti velil Porošenkovej armáde cez Generálny štáb, Bezpečnostnú radu riadil priamo cez jej predsedu Vasiľa Hricaka, a ministerstvo vnútra a Národnu gardu riadil Avakov, nie Porošenko.
Teraz má byť v prípade vojnových akcií zriadený hlavný stan vrchného veliteľa, ktorý má spojiť velenie všetkých silových štruktúr. Riadiť tento hlavný stan a tiež vymenovať jeho členov bude Turčynov. Porošenko sa ocitne v úlohe nominálnej hlavy štátu, ktorej je dovolené sedieť v čele stola a formálne posvätiť rozhodnutia prijaté vopred.

Viac než to, ak stačia Turčynovovi jeho byrokratické zručnosti (ktoré mu zďaleka nechýbaju), môže získať dodatočné páky vplyvu na činnosť silových štruktúr tiež v akoby mierovej dobe. Ide o to, že daný výnos poskytuje Turčynovovi právo nielen na organizáciu práce hlavného stanu po jeho založení, ale aj na vykonanie opatrení potrebných na zabezpečenie samotného zriadenia stanu v potrebnom okamihu.

Turčynov má teda pripraviť už dnes štruktúry a mechanizmy, ktoré v hodine H zabezpečia okamžité začatie práce hlavného stanu ako jednotného celku.

Zdravý zmysel a byrokratická tradícia napovedajú, že sa táto úloha dá najľahšie vyriešiť založením v silových štruktúrach a ďalších úradoch, podriadených hlavnému stanu, príslušných jednotiek napojených na aparát SNBO, ktoré budú v mierovej dobe monitorovať situáciu v tejto organizácii (formálne kvôli zabezpečeniu mobilizačnej pripravenosti), a vo vojnovej dobe doplní aparát Bezpečnostnej rady ako profesionálne jadro hlavného stanu.

Vojaci budú samozrejme odporovať príchodu “cudzincov,” avšak Turčynov zjedol Šalamúna v otázkach byrokratickej konfrontácie. Sotva sa im podarí odraziť tento útok, tým skôr, že Turčynovova pozícia je zabezpečená rozhodnutím SNBO a príslušným výnosom prezidenta, ktorý tajne, ale dôkladne vymenováva úlohy, spôsoby a mechanizmy práce na založenie hlavného stanu, a tiež Turčynov má už od roku 2014, ako sme vyššie uviedli, právo na stálu kontrolu nad činnosťou všetkých úradov v sfére, ktorú regulujú platné rozhodnutia SNBO. Kruh sa uzavrel.

Nie sú to mimochodom všetky vymoženosti Turčynova v sfére koncentrácie reálnych riadiacich pák v jeho rukách. 3. októbra uviedol Porošenko svojim výnosom do platnosti ešte jedno rozhodnutie SNBO z 13. septembra 2017 “O vojensko-technickej spolupráci Ukrajiny s jednotlivými štátmi.” Tiež tajné. 7. októbra uviedol Porošenko do účinnosti ďalšie rozhodnutia SNBO, tiež z 13. septembra 2017 , “O Koncepcii zabezpečenia režimu kontrarozviedky na Ukrajine.” Ako vidíme, prijala SNBO tieto rozhodnutia v jeden deň s rozhodnutím o hlavnom stane vrchného veliteľa. Dá sa odôvodnene predpokladať, že všetky sú navzájom spojené.

Nebudeme sa hlboko ponárať do “tajomstiev” ukrajinskej kontrarozviedky. Len budeme venovať pozornosť tomu, že tajná Koncepcia sa hlavne sústredí na ochranu informácií, vrátane línií spojenia, počítačové siete a ďalších vecí. Aj vojenskej a technickej spolupráce, čo je jeden z mála zdrojov, cez ktorý na Ukrajinu prichádza tvrdá mena. Kontrolovať (a v skutočnosti organizovať) plnenie daných príkazov, prirodzene, bude tiež Turčynov.

Vďaka tomu mu bola odovzdaná:

1. Kontrola nad vojenskou a technickoú spoluprácou – zdrojom peňazí, ktoré často smerujú na financovanie armády.
2. Kontrola nad informáciami a spojením.
3. Riadenie armády v mimoriadnej dobe i kontrola nad ňou v čase mieru.

Turčynov sa teda stáva najvplyvnejším človekom na Ukrajine, kontrolu nad vládou už má. Slabí, lenivý a nie vždy adekvátny prezident nemôže nič postaviť proti Turčynovovi – kovanému byrokratovi, ktorý v intrigovaní žije ako ryba vo vode, ktorý sa ešte k tomu opiera na Radu národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny, čo je aparát preverený tromi a pol rokmi reálnych činností, ktorý on sám vytvoril.

Prirodzene vzniká otázka: vidí Porošenko hrozbu pre svoju moc, ktorú on sám vytvoril? Pravdepodobne vidí. Tiež mu mohli tieto udalosti prezentovať ako zosilnenie jeho vlastných právomocí, Porošenko ale nie je naivný chlapec, aby bolo možné si ho jednoducho omotať okolo prsta. Pokiaľ ale on sám všetko chápe, tak prečo s tým súhlasiť?

Po prvé, čo mu zostáva? Podporu a autoritu už dávno nemá, moc mu uniká medzi prstami, v najbližšom okolí hniezdia zradcovia. A nevyhnutnosť v robení rozhodnutí mu vyplýva zo zákona, ktorý on sám navrhol, “O zvláštnostiach štátnej politiky pre zabezpečenie štátnej suverenity Ukrajiny voči dočasne okupovaným územiam Doneckej a Luhanskej oblasti”, ktorý bol prijatý Najvyššou radou v prvom čítaní. Tento zákon fakticky zavádza stav nevyhlásenej vojny Ukrajiny s Ruskom, ktoré označuje za agresora a okupanta. Vojna vyžaduje osobitné mechanizmy, ktoré sa zavádzajú rozhodnutím Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny.

Po druhé, zosilnenie silových možností Turčynova objektívne povedie ku konfliktu záujmov s ministrom vnútra Avakovom. To znamená, že pre Porošenka sa objavuje možnosť manévrovať medzi dvoma centrami sily. My nevieme, či sa Turčynov nestretne s Avakova a či sa na úkor Porošenko nedohodnú. Petro Porošenko je ale v situácii, keď nemá na výber – topiaci sa slamky chytá.

Znamená to, že Ukrajina bude bojovať? Áno, určite – vojna je to jediné, čo ešte nejakú dobu môže udržiavať celistvosť krajiny. Znamená to, že Ukrajina bude bojovať s Ruskom? Nie. V súčasnej medzinárodnej situácii sa kyjevskí politici nemôžu po okamžitom zničení ich vojsk spoliehať ani na prácu “vlády v exile”, pretože vojna s Ruskom pre nich bude znamenať smrť. Znamená to, že Ukrajina bude bojovať na Donbase? Musí urobiť pokus o aktivizáciu bojových činností. Pritom sa Kyjev bude pokúšať zachovať ovládateľnosť procesov, aby bolo možné sa v akýkoľvek moment navrátiť k prímeriu.

Dokonca aj napriek tomu, že Minsk 3 nebude kvôli únave západných krajín z Kyjeva, Ukrajina má na vojne príliš veľký záujem, než aby si mohla dovoliť nebojovať aspoň proti Donbasu.

Bez pochýb ale Ukrajina bude bojovať sama so sebou. Úroveň nespokojnosti s vládou je príliš vysoká, rôznosť v názoroch vo vnútri vlády je príliš silná, než aby ďalšia vlna násilia mohla byť lokalizovaná iba na východe. Vojna sa musí rozšíriť na celé územie krajiny.

Rostislav Iščenko

 

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Davis a Szijjártó: EÚ i Británia majú záujem, aby sa brexit uzavrel dohodou

Budapešť 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Roland Schlager)   Európska únia i Británia majú záujem na tom, aby rokovania o vystúpení Británie z EÚ boli uzatvorené dohodou, zhodli sa v stredu v Budapešti britský minister pre tzv. brexit David Davis so šéfom maďarskej diplomacie Péterom Szijjártóom. Podľa agentúry MTI Szijjártó vo vyhlásení…

Počet mŕtvych po páde autobusu z útesu v Peru sa zvýšil na 36

Lima 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Andina News Agency)   Už najmenej 36 mŕtvych a 34 zranených hlásia v súvislosti autobusovou nehodou, ku ktorej došlo v stredu na juhu Peru. Agentúra AP o tom informovala s odvolaním sa na vyjadrenie predstaviteľa peruánskej diaľničnej polície Jorgeho Castilla. Poschodový autobus havaroval pred svitaním v…

Ministerstvo školstva bude riadiť experimentálne overovanie

Bratislava 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ministerstvo školstva získa od 15. marca kompetenciu riadiť experimentálne overovanie, nie iba rozhodovať. Vyplýva to z novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve z dielne poslancov koaličnej SNS, ktorú podpísal prezident Andrej Kiska. Národniari zároveň presadili, aby riaditelia niektorých druhov…

Lavrov v Slovinsku: Členovia NATO a EÚ sa nemusia vyhýbať stykom s Ruskom

Belehrad/Ľubľana 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)   Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov skritizoval politiku Západu voči svojej krajine a vyzval európske krajiny, aby udržiavali dobré vzťahy s Moskvou i napriek nezhodám medzi Ruskom a Západom. Podľa agentúry AP tak urobil v stredu počas návštevy Slovinska. Lavrov v tejto členskej…

Šéf českých komunistov Filip: Zeman chce, aby mala vláda dôveru do prázdnin

Praha 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Český prezident Miloš Zeman očakáva, že premiér v demisii Andrej Babiš zostaví novú vládu najneskôr do letných prázdnin. Ak by sa tak nestalo, k Babišovi by už tak zhovievavý nebol. Po stredajšom rokovaní so Zemanom to povedal predseda Komunistickej strany Čiech a…

Klimkin je pripravený priznať vinu jednotlivcov z Ukrajiny za masaker vo Volyni

Kyjev 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin vyjadril v stredu pripravenosť priznať vinu jednotlivcov z Ukrajiny alebo ukrajinských jednotiek za masaker vo Volyni. Na spoločnej tlačovej konferencii s dánskym rezortným kolegom Andersom Samuelsenom však Klimkin súčasne položil rečnícku otázku, či je podobný krok pripravené…

Osemročné gymnáziá v Bratislave môžu prijať 10 percent detí

Bratislava 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Ďurčo)   Osemročné gymnáziá v Bratislave môžu prijať do prvých ročníkov viac ako päť percent detí z populačného ročníka. Kvótu z piatich na desať percent zvýšil poslanec Jaroslav Paška (SNS) v novele školského zákona, ktorú priniesli jeho stranícki kolegovia. Prezident SR Andrej Kiska ju svojím…

Podľa americkej profesorky, matematika podnecuje diskrimináciu a rasizmus

21. februára 2018 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Americká univerzitná profesorka tvrdil, že vyučovanie matematiky "zachováva nerealizované privilégium bielych". Matematika podľa nej odjakživa podnecovala diskrimináciu najmä na rasovej báze. Informuje The independent. Pedagogička Rochelle Gutierrez z University of Illinois vyzvala svojich kolegov, aby si uvedomili "politiku, ktorú spôsobuje matematika" v novej publikácii pre učiteľov. Tvrdí,…

Súdy budú povinne informovať o pochybeniach znalcov

Bratislava 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Činnosť znalcov, tlmočníkov a prekladateľov bude od júla pod väčšou verejnou kontrolou. Postarať sa o to má novela ich statusového zákona, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska. Zmeny tiež majú pomôcť týmto profesiám pri výkone ich činnosti. Novelu pripravilo ministerstvo spravodlivosti, ktoré zavádza…

Úrady prekazili plán študenta na masovú streľbu na škole v Kalifornii

Whittier 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:ABC7 Eyewitness News Twitter)   Americké úrady prekazili plán študenta na hromadnú streľbu na strednej škole v meste Whittier v južnej Kalifornii. Úrad šerifa v okrese Los Angeles, kde sa mesto nachádza, v utorok oznámil, že ochranka na Strednej škole El Camino vo Whittieri premohla "rozhnevaného…

Štát môže vyvlastňovať súkromné pozemky s envirozáťažami

Bratislava 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Štát môže vyvlastňovať súkromné pozemky, na ktorých sa nachádzajú environmentálne záťaže a ich majitelia nesúhlasia s ich odstránením. Prezident Andrej Kiska podpísal novelu zákona o niektorých opatreniach na úseku environmentálnej záťaže z dielne ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd). Parlament ju prijal v…

Ministerstvo spravodlivosti bude mať kontrolnú právomoc voči ZVJS

Bratislava 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) sa od 15. marca dostane pod kontrolu ministra spravodlivosti. Postará sa o to novela zákona o ZVJS, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska. Právna norma sa zaoberá aj sťažnosťami odsúdených a obvinených, spresňuje výkon prehliadky u obvinených…

Vybrali sme z blogu

Zlato pro ostudu

Čeští sportovci jsou na letošní olympiádě docela borci, vcelku se jim daří a tu a tam už dosáhli i medailového umístění. Sláva jim. Ovšem… Ovšem tito sportovci nejsou bohužel jedinými českými borci, kteří prahnou po výhře. Zvítězit chce u nás kdekdo. A protože dosažení úspěchů nejednou bolí, stojí to značné…

Mimoriadne naliehavý odkaz Slovákom od JUDr. Štefana Harabina! „Nemáme ďaleko k anarchii a občianskej vojne! „

Hra s ohňom tých najvyšších politických špičiek na Slovensku sa schyľuje k tragédii! Slovenskom v týchto dňoch rezonuje správa, o nerešpektovaní súdneho rozhodnutia vysokým policajným úradníkom v Košiciach, ktorý sa vo svojom odôvodnení ku konkrétnemu prípadu vyjadril slovami: „Odvolací správny orgán sa nestotožňuje s rozhodnutiami uvedenými v rozsudku Najvyššieho súdu“…

HOVNO alebo českí katolícki laici a ich pravá farba a tiež hnednúce Slovensko...

Nekonkurujem raperovi Rytmusovi ani Pišťanekovi a Taragelovi v ich Sekerou a nožom. O slobodu slova v „tiež krásnej literatúre“ a masovej pop kultúre nemám záujem. Ak by aj, bez šance. Stále vypredané... Takzvaní umelci masovej pop kultúry toto slovo používajú ako nástroj umenia. Zvyšujú si tak svoju popularitu. Sú preto celebrity. Môj článok ale…

Arpád Soltész, Michal Havran a RTVS - naši hrdinovia?

Vo veľkom množstve počúvam znechutené reakcie na adresu Michala Havrana za jeho výroky o našich predkoch. Vody ešte viac rozbúrila šablónovitá odpoveď, ktorú zasielala RTVS na rozčúlené emaily občanov SR, ktorí požadovali vyvodenie zodpovednosti za vyššie spomenuté slová zamestnanca RTVS.  V priebehu uplynulých dní sa k tomu pridalo trestné stíhanie…

Eurokomisia chce zrušiť jednomyseľnosť pri hlasovaní a uchopiť moc nad "neposlušnými" štátmi

Predseda Európskej komisie Juncker sa v týchto dňoch vyjadril, že v blízkej dobe predloží návrhy, aby sa v zahraničnej politike EÚ prešlo od systému jednomyseľného hlasovania k hlasovaniu kvalifikovanou väčšinou. Ako Juncker doslova povedal: "Jednomyseľnosť nemôže zostať v súčasnej podobe, pretože EÚ musí byť schopná robiť globálnu politiku. Navyše si…

Čo je dobré vedieť v súvislosti s najnovším dopingom na OH

Svetom preletela správa z dejiska ZOH o novom dopingovom náleze ruského športovca. „Zimná olympiáda v Pjongčangu má ďalší dopingový prípad. Ruský reprezentant v curlingu Alexander Krušelnickij mal pozitívny test na zakázané meldónium.“ Skôr, než mávnete rukou nad nepoučiteľnými a večne po

TopSpeed

Porsche končí s dieselom!

8

Porsche a diesel, to dlhé roky nešlo dokopy. S príchodom prvého Cayenne však automobilka predstavila pod kapotou prvého SUV aj prvý diesel. Po necelých 10-tich rokoch však túto kapitolu ukončuje. Porsche končí s dieselom vo všetkých svojich modeloch, značka sa bude ďalej sústrediť na hybridné verzie.

Je tu Mercedes Dieselgate? Údajne používali škodlivý SW

2

A je to tu. Potencionálne ďalší emisný škandál nemeckej automobilky. Mercedes Dieselgate je na pretrase dňa. Podľa Bild am Sonntag, ktorý sa odvoláva na dôverné dokumenty z amerického vyšetrovania, Mercedes mohol „manipulovať“ výsledky emisií škodlivým softvérom s funkciou „Slipguard“ a „Bit 15“. O čo ide? Nie je to len nafúknutá…

Toto je nový Peugeot 508. Bude aj 300 k verzia?

3

Len predvčerom sme priniesli článok a "uniknutom" zábere Peugeotu 508. Dnes tu máme oficiálne fotky leva, ktoré odtajnili pár týždňov pred salónom v Ženeve. A veru je sa na čo pozerať, čo poviete? Peugeot 508 zaútoči na zavedenú konkurenciu v strednej triede a ak vezmeme v úvahu dizajn, má dobré…

Viete, ktorá je naozaj najväčšia automobilka sveta?

0

Viete, ktorá je naozaj najväčšia automobilka sveta za minulý rok? Poviete si, no bude to určite Volkswagen Group alebo Toyota, ktoré si pred časom vymenili poradie. Poprípade by ste možno zvažovali americké GM. Áno, takto som uvažoval aj ja. Odpoveď? Nie je tak jednoznačná. Všetko závisí od toho, do akých kategórií usporadúvajú…

Je skryté meranie rýchlosti len obyčajným príjmom pre štát?

7

Porušovanie MPR-ky je jedným z najčastejších priestupkov, ktoré páchajú vodiči na cestách. Okrem iného je tento priestupok ľahko zadokumentovateľný a dokázateľný. Existujú totiž rôzne merače rýchlosti, z ktorých niektoré vedia pracovať aj za zhoršených poveternostných podmienok. Policajti vykonávajú meranie rýchlosti preto, aby zvyšovali bezpečnosť na cestách. Aspoň to je jeden…

Trojvalec Volvo? Bohužiaľ už onedlho realita

15

Pamätáte si na doby, keď bol najmenším motorom v prémiových autách štvorvalec, a aj to len v najspodnejších motorizáciách? Tie časy sú však preč. Na vlnu downsizingu naskočilo Volvo s jeho štvorvalcovými dvojlitrami, teraz pokračujú s o valec menším motorom. Trojvalec Volvo bude mať svoj prvý debut v najmenšom SUV XC40.

KAMzaKRÁSOU

Video VIDEOTEST: Dermacol 16H dlhotrvácny rúž na pery a lesk v jednom

0

Nádherné intenzívne farby pre dlhotrvácny rúž na pery vytvoria dokonalý vzhľad pier počas celého dňa! Prelomová textúra s vysokou pigmentáciou farby na pery je rýchloschnúca a výborne kryje, na výber je z dvanástich nádherných odtieňov. Ultra lesk & jemná starostlivosť v krémovej fáze vďaka obsahu prírodných vysoko kvalitných olejov, včelích voskov…

Vyhrajte balíček úžasných produktov Puravida Bio v hodnote 41,40 €

4

Myslíte si, že na trhu existuje veľké množstvo výrobcov, ktorý spotrebiteľom predávajú široké spektrum kozmetiky a iných výrobkov? Súhlasíme! A rovnako medzi nimi nájdete aj veľké množstvo spoločností, ktoré na našom trhu ponúkajú prírodné produkty. Avšak, koľko z nich sa môže popýšiť vysoko kvalitnými produktmi, ktoré by uspokojovali vaše požiadavky? My…

Vatové tyčinky do uší: Zabudni na ich používanie! Dôvod ťa zaskočí

6

Vatové tyčinky do uší - tak univerzálny pomocník, a predsa sú škodlivé! Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo? Používame ich všetci – muži, ženy, deti. Dokonca ich vieme využívať aj úplne inak. Doupravujeme si nimi rozmazaný rúž, otlačenú riasenku, či nedokonalú linku. Avšak, výrobcom sú predurčené na čistenie uši. Prečo ich…

Škodia odličovacie obrúsky našej pleti? Povieme ti pravdu!

4

Odličovacie obrúsky sú jednoduché na použitie, rýchle a vhodné pre lenivé ženy, no pravdepodobne to nie je najzdravšia voľba. Určite to je však zdravšie, ako spať s tvárou plnou makeupu, ktorý nám upcháva póry, zbiera nečistoty a koniec koncov nám môže spôsobiť nepríjemné zápaly a vrásky. Mnohé z nás sa snažia…

Prečo pestovať aloe vera? Takto ho využiješ pre zdravie i krásu!

5

Aloe vera patrí medzi pomerne známe a rozšírené rastliny. Do povedomia sa dostalo nielen netradičným zjavom no i svojimi pozitívnymi účinkami na ľudský organizmus. Je obľúbenou ingredienciou napríklad v rozličných kozmetických produktoch a nachádza sa dokonca i v nápojoch. Aloe vera je skvelé na vonkajšie i vnútorné použitie. Výbornou správou je, že vypestovať si ho môžete i doma.…

Afrodiziakum: Nakopni svoj sexuálny apetít týmito potravinami!

5

Neviete ako oživiť váš vzťah? Nudí vás partner alebo ste naopak príliš unavená na milostné hrátky? Povinnosti a starosti nám môžu niekedy popliesť hlavu oveľa viac ako náš milovaný. Presne v týchto chvíľach siahnite po niektorom z jedlých pomocníkov. Afrodiziakum, super potravina, ktorá vám zlepší náladu a ochutí život. Majte pre každý…

TopDesat

Včelí úľ priamo v obývačke? Spoločnosť z USA prišla s geniálnym riešením

0

Ako pravdepodobne vieš, populácia včiel je v konzistentnom poklese už dlhší čas a za hlavné príčiny sa považuje moderné priemyselné poľnohospodárstvo. Spoločnosť pôvodom zo Spojených štátov ale prišla so zaujímavým riešením, vďaka ktorému budeš môcť mať včelí úľ priamo v obývacej izbe. Výhyn včiel je zlou správou pre všetkých ľudí na…

3D kresby, ktoré vyzerajú veľmi realisticky

0

Vždy mu vravievali, že ma obrovský talent na kreslenie, no on to dlhé roky ignoroval. Reč je o 32-ročnom chlapovi zo Srbska, ktorý si nakoniec aj tak našiel cestu k maľovaniu. Začal totižto vytvárať 3D kresby, ktoré vyzerajú neuveriteľne realisticky. Ako sám vraví, svoj talent ignoroval a kresbám sa venuje…

Takto to vyzerá, ak je hlavou rodiny kreatívny otec s vášňou pre fotografiu a Photoshop

0

"Volám sa John Wilhelm. Narodil som sa v roku 1970 v Winterthur v Švajčiarsku, kde žijem spolu so svojou ženou a mojimi štyrmi deťmi (3 dcéry a 1 syn). A som kreatívny." "Fotografovanie bolo v mojom živote vždy dôležité. Môj otec bol skúseným hobby-fotografom a založil najmenej dve miestne fotografické…

Fotografie, ktoré poriadne potrápia tvoju hlavu

0

Už si niekedy videl mačku s guľometom? Pravdepodobne nie a zrejme ťa sklameme, pretože ju neuvidíš ani dnes. Na prvý pohľad ti však pri pohľade na túto fotografiu napadne, že ona má pri sebe naozaj strelnú zbraň. Týmto sa ti snažíme naznačiť, že dnes ti ukážeme fotografie, ktoré poriadne potrápia…

10 silných ilustrácií, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa

0

Jeden obrázok znamená viac ako tisíc slov... Takto sa cítia ľudia po zhliadnutí ilustrácií tajomného japonského umelca Avogada6, ktoré prinútia zamyslieť sa naozaj každého. Tajomný ilustrátor a video-editor si nepraje zverejniť akékoľvek osobné údaje o svojom živote. "Som obyčajný človek, ktorý má rád chémiu," píše na svojom Twitterovom profile, ale jeho diela hovoria samé za seba.…

Inšpirácie na perfektné fotografie. Niektoré sú však nebezpečné

0

Niektorí riskujú svoj život, iní si neuvedomujú ani to nebezpečenstvo, ktoré im hrozí pri takejto nebezpečnej činnosti. To všetko robia kvôli sledovanosti na svojich instagramových a facebookových účtoch. Je naozaj fascinujúce, kam sa títo niektorí ľudia vyšplhali. Dnes ti teda prinášame inšpirácie na perfektné fotografie, ktoré určite záujmu aj tvojich…