KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

Trump naložil generálnemu tajomníkovi WHO Tedrosovi. Prinášame celé znenie oficiálneho listu, ktorý mu adresoval

Washington 20. mája 2020 (HSP/Foto: TASR /AP-Jean-Christophe Bott/Keystone via AP / SITA/AP-Naohiko Hatta/Pool Photo via AP)

 

V súvislosti s manažovaním koronakrízy a zmrazením financovania WHO zo strany USA, dostal generálny tajomník WHO oficiálny list od amerického prezidenta Donalda Trumpa

Na kombosnímke vľavo prezident USA Donald Trump a vpravo generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generálny tajomník WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus bol s pomocou Číny zvolený do funkcie v roku 2017. Je prvý šéf WHO, ktorý nemá lekárske vzdelanie. Bakalárske  vzdelanie v biológií ukončil na univerzite v Asmare. Od roku 2005 až do roku 2016 bol striedavo ministrom zdravotníctva a zahraničia v Etiópii za Komunistický oslobodzovací front. Blízko spolupracuje s  Clintonovu nadáciou a nadáciou Melindy a Billa Gatesa

List

 

Drahý Dr. Tedros

14. apríla 2020 som pozastavil príspevky USA pre Svetovú zdravotnícku organizáciu, kým moja administratíva nevyšetrí neúspešnú reakciu WHO na prepuknutie choroby COVID-19. Toto preskúmanie potvrdilo vážne obavy, ktoré som uviedol minulý mesiac, a zistili sa ďalšie, ktorými by sa Svetová zdravotnícka organizácia mala zaoberať. Špeciálne by sa WHO mala zaoberať svojim alarmujúcim nedostatkom nezávislosti od Čínskej ľudovej republiky. Na základe tohto preskúmania vieme nasledujúce skutočnosti:

– Svetová zdravotnícka organizácia sústavne ignorovala dôveryhodné správy o šírení vírusu vo Wu-chane začiatkom decembra 2019 alebo ešte skôr, vrátane správ z lekárskeho časopisu Lancet. Svetová zdravotnícka organizácia nedokázala nezávisle preveriť dôveryhodné správy, ktoré boli v priamom rozpore s oficiálnymi tvrdeniami čínskej vlády, dokonca ani tie, ktoré pochádzali zo zdrojov v samotnom Wu-chane.

Na snímke zľava generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus a Čínsky prezident Si Ťin-pching

– Najneskôr do 30. decembra 2019 úrad Svetovej zdravotníckej organizácie v Pekingu vedel, že vo Wu-chane existuje „závažný problém v oblasti verejného zdravia“. Medzi 26. a 30. decembrom čínske médiá zverejnili dôkaz nového vírusu pochádzajúceho z Wu-chanu na základe údajov o pacientoch zaslaných viacerým čínskym genomickým spoločnostiam. Počas tohto obdobia Dr. Zhang Jixian, lekár nemocnice v Hubei, oznámil čínskym zdravotníckym orgánom, že nový koronavírus spôsobuje nové ochorenie, ktoré v tom čase postihlo približne 180 pacientov.

– Nasledujúci deň taiwanské úrady odovzdali Svetovej zdravotníckej organizácii informácie indikujúce prenos nového vírusu z človeka na človeka. Svetová zdravotnícka organizácia sa však rozhodla nezdieľať žiadne z týchto kritických informácií so zvyškom sveta, pravdepodobne z politických dôvodov.

– Podľa Medzinárodných zdravotných predpisov sa od krajín vyžaduje, aby do 24 hodín nahlásili riziko ohrozenia zdravia. Čína však neinformovala Svetovú zdravotnícku organizáciu o niekoľkých prípadoch Wuhanskej pneumónie neznámeho pôvodu až do 31. decembra 2019, aj keď pravdepodobne o týchto prípadoch vedela o niekoľko týždňov skôr.

– Dr. Zhang Yongzhen zo Šanghajského klinického centra verejného zdravia 5. januára 2020 čínskym orgánom oznámil, že sekvenoval genóm vírusu. Tie informácie nezverejnili. Až o šesť dní neskôr, 11. januára 2020, ich Dr. Zhang zverejnil online. Nasledujúci deň mu čínske úrady zatvorili laboratórium. Ako uznala aj Svetová zdravotnícka organizácia, zverejnenie online Dr. Zhangom bolo veľkým aktom „transparentnosti“. Svetová zdravotnícka organizácia však zreteľne mlčala, pokiaľ išlo o zatvorenie laboratória Dr. Zhanga, ako aj o tom, že čínskym orgánom oznámil svoj objav už pred šiestimi dňami.

– Svetová zdravotnícka organizácia opakovane uviedla tvrdenia týkajúce sa koronavírusu, ktoré boli buď úplne nepresné alebo zavádzajúce.

14. januára 2020 Svetová zdravotnícka organizácia bezdôvodne opätovne potvrdila čínske tvrdenie, že koronavírus sa nedá prenášať medzi ľuďmi, pričom uvádza: „Predbežné vyšetrovania čínskych orgánov nezistili jasný dôkaz prenosu nového koronavírusu (2019-nCov) z človeka na človeka identifikovaného vo Wu-chane v Číne. “ Toto tvrdenie bolo v priamom rozpore s cenzurovanými hláseniami z Wu-chana.

21. januára 2020 na vás naliehal Čínsky prezident Xi Jinping, aby ste nevyhlásili prepuknutie epidémie koronavírusu za mimoriadnu udalosť. Nasledujúci deň ste podľahli tomuto tlaku a povedali ste svetu, že koronavírus nepredstavuje núdzovú situáciu v oblasti verejného zdravia medzinárodného významu. O niečo neskôr, 30. januára 2020, vás presvedčivé dôkazy o opaku prinútili zvrátiť toto rozhodnutie.

28. januára 2020 ste po stretnutí s prezidentom Xi v Pekingu ocenili čínsku vládu za jej „transparentnosť“ v súvislosti s koronavírusom a oznámili ste, že Čína stanovila „nový štandard kontroly nákazy“ a „kúpila svetu čas“ . Nespomenuli ste, že Čína dovtedy umlčala a potrestala niekoľkých lekárov za to, že hovorili o víruse a zakázala čínskym inštitúciám o ňom informovať.

– Aj keď ste oneskorene vyhlásili prepuknutie nákazy ako medzinárodný núdzový stav v oblasti verejného zdravia 30. januára 2020, nedokázali ste na Čínu naliehať, aby prijala tím medzinárodných zdravotníckych expertov Svetovej zdravotníckej organizácie. Výsledkom je, že tento krízový tím prišiel do Číny až o dva týždne neskôr, 16. februára 2020. A ani potom mu nebolo umožnené navštíviť Wuhan až do posledných dní ich návštevy. Je pozoruhodné, že Svetová zdravotnícka organizácia mlčala, keď Čína úplne odoprela dvom americkým členom tímu prístup do Wu-chan.

– Dôrazne ste velebili prísne obmedzenia cestovania v Číne, ale boli ste nevysvetliteľne proti môjmu zatvoreniu hraníc Spojených štátov a zákazu vstupu ľudí prichádzajúcich z Číny. Zákaz som zaviedol bez ohľadu na vaše želania. Vaše politické vedenie v tejto otázke bolo smrtiace, pretože ostatné vlády sa spoliehali na vaše pripomienky a oneskorili uvalenie život zachraňujúcich obmedzení na cesty do Číny a z Číny. Je neuveriteľné, že 3. februára 2020 ste posilnili svoje vyhlásenie a tvrdili ste, že keďže Čína odviedla takú skvelú prácu, ktorá ochránila svet pred vírusom, tak cestovné obmedzenia „spôsobujú viac škody ako úžitku“. Dovtedy svet vedel, že pred zablokovaním Wu-chanu čínske úrady umožnili piatim miliónom ľudí opustiť mesto a že mnohí z nich boli smerovaní do medzinárodných destinácií po celom svete.

– Od 3. februára 2020 Čína silne tlačila na krajiny, aby zrušili alebo zabránili obmedzeniam cestovania. Táto nátlaková kampaň bola podporená vašimi nesprávnymi výrokmi, ktoré hovorili svetu, že šírenie vírusu mimo Číny bolo „minimálne a pomalé“ a že „šance na to, aby sa to stalo kdekoľvek mimo Číny [boli] veľmi nízke“.

– Svetová zdravotnícka organizácia 3. marca 2020 citovala oficiálne čínske údaje, ktoré bagatelizovali veľmi vážne riziko asymptomatického šírenia, a oznámila svetu, že „COVID-19 sa neprenáša rovnako účinne ako chrípka“ a že na rozdiel od chrípky toto ochorenie nebolo primárne šírené ľuďmi, ktorí sú nakazení, ale ešte nie sú chorí“. Dôkazy Číny, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia prezentovala svetu, ukazovali, „že iba jedno percento hlásených prípadov nemá príznaky a u väčšiny z týchto prípadov sa príznaky vyvinú do dvoch dní“. Mnoho odborníkov však citovalo údaje z Japonska, Južnej Kórey a ďalších krajín, ktorí tieto tvrdenia dôrazne spochybnili. Teraz je zrejmé, že tvrdenia Číny, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia tlmočila svetu, boli veľmi zavádzajúce.

– V čase, keď ste 11. marca 2020 konečne vírus označili za pandémiu, zabil viac ako 4 000 ľudí a nakazil viac ako 100 000 ľudí v najmenej 114 krajinách sveta.

– 11. apríla 2020 niekoľko afrických veľvyslancov napísalo čínskemu ministerstvu zahraničia protestnú nótu ohľadom diskriminačného zaobchádzanie s Afričanmi v súvislosti s pandémiou v Guangzhou a ďalších mestách v Číne. Uvedomovali ste si, že čínske úrady vykonávali násilnú karanténu, vysťahovanie a odmietnutie služieb týmto štátnym príslušníkom týchto krajín. Tieto rasovo diskriminačné kroky Číny ste nekomentovali. Bezdôvodne ste však označili sťažnosti Taiwanu týkajúce sa vášho chybného zvládania tejto pandémie za rasistické.

– Počas tejto krízy Svetová zdravotnícka organizácia kuriózne naliehala na ocenenie Číny za jej údajnú „transparentnosť“. Neustále ste sa pripájali k týmto poctám, napriek tomu, že Čína bola všetko, len nie transparentná. Začiatkom januára napríklad Čína nariadila zničenie vzoriek vírusu, čím zbavila svet kritických informácií. Čína aj naďalej podkopáva medzinárodné zdravotné predpisy tým, že odmieta zdieľať presné a aktuálne údaje, vírusové vzorky, izoláty a neposkytuje dôležité informácie o víruse a jeho pôvode. Dodnes Čína naďalej odmieta medzinárodný prístup k svojim vedcom a relevantným zariadeniam, zatiaľ čo vo veľkom obviňuje iných a cenzúruje svojich vlastných odborníkov.

– Svetová zdravotnícka organizácia nedokázala verejne vyzvať Čínu, aby umožnila nezávislé vyšetrenie pôvodu vírusu, a to aj napriek nedávnemu schváleniu zo strany vlastného pohotovostného výboru. Toto zlyhanie Svetovej zdravotníckej organizácie, podnietilo členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie, aby na tohtoročnom Svetovom zdravotníckom zhromaždení prijali rezolúciu „COVID-19“, ktorá zopakuje výzvu Spojených štátov a mnohých ďalších na nestranný, nezávislý a komplexný prehľad o tom, ako Svetová zdravotnícka organizácia zvládla krízu. Uznesenie tiež vyzýva na vyšetrenie pôvodu vírusu, ktoré je potrebné, aby svet pochopil, ako čo najlepšie čeliť tejto chorobe.

Možno horšie ako všetky tieto nedostatky je, že vieme, že Svetová zdravotnícka organizácia mohla konať oveľa lepšie. Len pred niekoľkými rokmi Svetová zdravotnícka organizácia pod vedením iného generálneho riaditeľa ukázala svetu, čo môže ponúknuť. V roku 2003, v reakcii na vypuknutie ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS) v Číne, generálna tajomníčka Harlem Brundtlandová odvážne vyhlásila prvé núdzové cestovné obmedzenie od Svetovej zdravotníckej organizácie za 55 rokov a vydala odporúčanie necestovať do epicentra choroby v južnej Číne. Taktiež sa nezdráhala kritizovať Čínu za ohrozenie globálneho zdravia, keď sa Čína pokúšala zakryť ohnisko nákazy prostredníctvom svojich zvyčajných spôsobov a to umlčiavaním informátorov a cenzurovaním médií. Mnoho životov by sa mohlo zachrániť, keby ste nasledovali príklad Dr. Brundtlandovej.

Je zrejmé, že opakované nesprávne kroky v reakcii na pandémiu, ktoré ste vy a vaša organizácia dosiahli, boli pre svet mimoriadne nákladné. Jedinou cestou vpred pre Svetovú zdravotnícku organizáciu je to, či dokáže skutočne preukázať nezávislosť od Číny. Moja administratíva s vami už začala diskusie o tom, ako reformovať organizáciu. Je však potrebné rýchlo konať. Nemáme čas nazvyš. Preto je mojou povinnosťou, ako prezidenta Spojených štátov, informovať vás, že ak sa Svetová zdravotnícka organizácia do nasledujúcich 30 dní nezaviaže k podstatným zlepšeniam, urobím z môjho dočasného zmrazenia financovania Svetovej zdravotníckej organizácie Spojenými štátmi trvalé a  prehodnotíme naše členstvo v tejto organizácii. Nemôžem dovoliť, aby americkí daňoví poplatníci pokračovali vo financovaní organizácie, ktorá v súčasnom stave jednoznačne nezastupuje americké záujmy.

S pozdravom Donald Trump

 

 

 

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Šikuta chce pre sudcov NS SR viac asistentov a lepšie kancelárie

Bratislava 2. júna 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Predseda Najvyššieho súdu (NS) SR Ján Šikuta chce pre sudcov NS viac asistentov a lepšie kancelárie. Uvádza sa to v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala hovorkyňa súdu Alexandra Važanová. Svoju víziu vytvárania podmienok pre sudcov NS Šikuta prezentoval na dnešnom stretnutí s…

V supermarketoch v Mníchove predávali nápoje s jedom

Mníchov 2. júna 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Elise Amendola)   Vo dvoch supermarketoch v nemeckom Mníchove sa v marci a apríli objavili nápoje so smrtiacim jedom. Doteraz zaznamenali štyri takéto prípady, traja ľudia sa priotrávili. Polícia začala v tejto súvislosti vyšetrovanie pre pokusy o vraždu V troch prípadoch sa zákazníci z nápojov napili,…

VideoŽena v USA našla pred dverami domu dva bojujúce aligátory

Fort Myers 2. júna 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:Screenshot video)   Ženu na Floride ráno prekvapili dva aligátory, ktoré medzi sebou bojovali pred vchodovými dverami jej domu. Susan Geshel z Fort Myers zverejnila video zachytávajúce incident na sociálnej sieti Facebook Zvieratá zbadala pred 7:00 tamojšieho času, keď si išla dať rannú kávu. Jedno…

Richard Grenell odstúpil z postu veľvyslanca USA v Nemecku

Berlín 2. júna 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Darko Vojinovic)   Richard Grenell odstúpil po dvoch rokoch z postu veľvyslanca Spojených štátov v Nemecku. Pre agentúru DPA to v utorok potvrdil hovorca ambasády v Berlíne Joseph Giordono-Scholz Až do vymenovania nového veľvyslanca alebo veľvyslankyne americkým prezidentom Donaldom Trumpom povedie diplomatickú misiu USA v Berlíne…

VideoTrump vynadal slabým guvernérom, že umožnili rabovanie a násilie: Zavrite ich do väzenia a už nikdy nebudeme vidieť takéto veci

Washington 2. júna 2020 (HSP/Breitbart/Foto:Screenshot)   Prezident Donald Trump v pondelok rozpútal kritiku ohľadom niektorých guvernérov za to, že v ich štátoch umožnili nepokoje a rabovanie a označil ich za slabých "Jediný čas, keď sa tomu darí, je, keď ste slabí a väčšina z vás je slabá," uviedol Trump na…

Američania začnú vyšetrovať Česko pre digitálnu daň, hrozí odveta

Praha 2. júna 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Američania prichádzajú s konkrétnymi krokmi proti českému zámeru zaviesť digitálnu daň, ktorá by sa mala dotknúť veľkých internetových firiem z USA. Podľa zistenia Lidových novín začnú v najbližšom období vyšetrovanie, ktoré môže skončiť až zavedením cla na české výrobky Česká vláda počítala s tým,…

Korčok: Trianon sa nesmie stať balvanom brániacim pohľadu do budúcna

Budapešť/Bratislava 2. júna 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ladislav Vallach)   Trianon sa nesmie stať balvanom, ktorý by bránil Slovákom a Maďarom pozerať sa do budúcnosti, povedal v utorok v Budapešti minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) na svojej prvej oficiálnej návšteve Maďarska, kde sa stretol s maďarským ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom…

Mattarella: Taliansko počas koronakrízy ukázalo svoju najlepšiu tvár

Rím 2. júna 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alessandra Tarantino)   Taliansko v utorok slávi štátny sviatok. Prezident Sergio Mattarella pri tejto príležitosti položil veniec kvetov k Hrobu neznámeho vojaka v Ríme, informovala agentúra AFP Vo svojom prejave Mattarella uviedol, že Taliani štátny sviatok slávia s "pocitom neistoty, ale aj s dôvodmi pre nádej".…

Raši: „Už dnes je na zrušenie núdzového stavu neskoro.“ Ku výzve premiérovi zrušiť ho sa pridávaju aj koaliční partneri

Bratislava 2. júna 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Kĺzavý medián je už niekoľko dní nula, počet nových ochorení je v posledných dňoch väčšinou nula, ale stále máme na Slovensku vyhlásený núdzový stav a premiér Igor Matovič sa pohráva s myšlienkou ho preventívne predĺžiť. Na jeho zrušenie už premiéra vyzval nielen podpredseda…

Deas: Británia a EÚ by mohli dosiahnuť kompromis v otázke rybolovu

Londýn 2. júna 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Británia a Európska únia (EÚ) by mohli dosiahnuť kompromis v otázke rybolovu. Blok by mohol získať prístup do britských vôd výmenou za vyššie kvóty pre Spojené kráľovstvo. Uviedli to v utorok predstavitelia odvetvia Obe strany v utorok odštartujú štvrté kolo virtuálnych rokovaní s…

Prokuratúra rozhodla v prípade dievčaťa, ktoré omylom zasiahol policajný projektil pri incidente na Obchodnej ulici

Bratislava 2. júna 2020 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Pred rokom došlo na Obchodnej ulici v Bratislave k incidentu, ktorý vyústil do streľby. Jeden z policajných projektilov, ktorým sa vtedy snažila polícia zastaviť unikajúceho páchateľa, zasiahol omylom aj vtedy 14-ročnú Alenu. Zákonná zástupkyňa dievčaťa podala vzhľadom k situácií trestné oznámenie, ktoré bolo…

Nemecký minister Maas: Pokojné protesty v USA sú „viac než legitímne“

Berlín 2. júna 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Tobias Schwarz)   Pokojné demonštrácie v Spojených štátoch proti "šokujúcej" smrti Afroameričana Georgea Floyda pri zatýkaní belošskou políciou v Minneapolise sú "viac než legitímne", vyhlásil v utorok nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas "Pokojné protesty, ktoré vidíme v USA..., sú pochopiteľné a viac než legitímne. Dúfam,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

„Otec“ Marián Kuffa – heretik (doplnenie)

  Matúš 16:18-19 „...A ja ti hovorím: Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a pekelné brány ju nepremôžu.  Tebe dám kľúče od nebeského kráľovstva: čo zviažeš na zemi, bude zviazané v nebi, a čo rozviažeš na zemi, bude rozviazané.“ Pôvodný článok, kde je aj doplnenie nájdete…

Statusománia Matoviča

Nečítam Matovičove statusy lebo sa v nich neprejavuje sila ducha. Hlavné správy však uverejnili článok pod názvom, „Matovič vymenoval, ktorí ľudia sú podľa neho hlúpi. „Slovensko si aj naďalej pôjde svojou cestou“, prízvukuje“ a tak sa ako občan k tým „perlám“ vyjadrím. Nedá sa očakávať, že by sa Matovič zmenil z narcistu na…

Nedovoľme aby paranoia v Matovičovej hlave ovládala spoločnosť

Podľa údajov Talianskeho inštitútu verejného zdravia (Istituto Superiore di Sanità), iba 3,7% pacientov z uvádzaných v globálnej štatistike úmrtí za Taliansko ako úmrtia na COVID, má uvedené v úmrtnom liste ako príčinu smrti diagnózu COVID. Ostatných 96,7% má uvedenú ako príčinu smrti kardiovaskulárne ochorenie alebo rakovinu. Ochorenie COVID sa spomína…

Dialektika – takmer neznámy to jazyk, vo vedách o spoločnosti.

Na základe rôznych pripomienok k mojim verejne prezentovaným názorom, považujem za potrebné upresniť ich charakter. Problémom je „jazyk “ použitý pri ich formovaní – dialektika. Existujú dva „jazyky“ pre analýzu javov v prírode a spoločnosti, absolútne rozdielne, monoteistický a dialektický. Monoteistickému zodpovedá, systémovo sieťová*1 metóda bádania. Dialektickému zod

Ako sa vám páčil globálny test v podobe COVID 19?

Tak čo, ako sa vám páčil testovací manéver v podobe COVID 19? Otestovalo sa mnoho vecí, o ktorých by mohlo (a malo, aj bolo…) byť napísaných veľa článkov a analýz. Každopádne testu COVID 19 sa zúčastnil celý svet a dopadol viac menej úspešne. Test COVID 19 bola informačná predohra. V žiadnom prípade nie je možné,…

„V krízových časoch inteligentní ľudia hľadajú riešenia, idioti hľadajú vinníka.“

Citát velikána si dovolím doplniť: „a zločinci hľadajú príležitosti“. Slová v nadpise vyslovil nemecký komik, humorista a filmár Vicco von Bülov, známy ako Loriot. Akoby hovoril o našom nevládcovi, hovorcovi Mikasa. Jeho citát mi nedávno pripomenul kamarát, s ktorým sme na úplne opačných koncoch politickej orientácie. Trafil do čierneho. Nedovoľme ďalší zločin eurobyrokracie,…

TopDesat

Satelity počas studenej vojny sledovali rakety.. a svišťov?

0

Historické záznamy zo satelitov studenej vojny by mohli vyplniť medzery v ekologických záznamoch. USA počas studenej vojny vypustilo do vesmíru špionážne satelity, ktoré mali za úlohu sledovať umiestnenia raketových základní Sovietskeho zväzu. Niektoré snímky ale podľa štúdie zachytili fotografie zvierat a historické lokality, v ktorých sa vyskytovali. Studená vojna bola skrytým konfliktom…

Priesvitný sukulent vyzerá ako drahý diamant

0

Jednoduchým pridaním izbových rastlín môžete zmeniť obyčajný byt na tropický raj alebo bohémsku záhradu. Príkladom rastliny, ktorá dokáže takúto mágiu, je priesvitný sukulent. Vďaka jeho trblietavým krištáľovým listom si môžeš myslieť, že sa pozeráš na ilustráciu alebo obrázok s diamantom. A je to pravda - ale meno ilustrátora je Príroda. Pridanie izbových rastlín…

Záhadné hieroglyfy a Faitský disk: 2. časť

0

Prinášame vám druhé pokračovanie článku Záhadné hieroglyfy a Faitský disk. Dôležitosť disku – ako sme si povedali aj v prvej časti článku – spočíva predovšetkým v tom, že znaky, ktoré sa na ňom nachádzajú, nie sú kresby ale odtlačky urobené nejakým druhom pečate alebo pečiatky. V podstate iba 10 ideogramov je podobných lineárnemu…

TOP10: Podivné zákony v krajinách z celého sveta - 3. časť

0

Každá krajina je iná a takisto sa v rôznych častiach sveta odlišujú aj zákony. Tieto zákony niekedy hraničia so skutočne smiešnymi vecami a inokedy poukazujú na dôležité kultúrne hodnoty. Pri čítaní znenia sa aj úradníci musia chytať za hlavu, pretože niektoré zákony sú naozaj smiešne. Pri množstve zákonov, ktoré má…

Baktérie môžu prežiť vo vesmíre na čistom vodíku. Mohol by sa mimozemský život správať rovnako?

0

Mohli by cudzinci, ktorí dýchajú hélium a vodík, žiť na exoplanetách vo vesmíre? Nová štúdia života na Zemi naznačuje, že je to skutočne možné. Ak by to bola skutočne pravda, znamenalo by to, že by sa život vo vesmíre musel hľadať za planétami s kyslíkom na miestach, ktoré majú zdanlivo…

TOP10: Obrázky zvierat pred a po, ktoré akoby nemali nič spoločné

0

Tieto fotografie sú živým príkladom toho, že obyčajných 5 minút dokáže zmeniť akékoľvek zviera na nepoznanie. Pred a po je niekedy dosť široký pojem. Dokonca aj jednoduchý postup starostlivosti alebo prechádzka v parku nás môže prinútiť zamyslieť sa, či sme domov dovliekli toho istého psa, ktorého sme predtým chystali von.…

Vo svete IT

Pozrite si najčastejšie typy hackerských útokov, s ktorými sa ako bežný používateľ internetu môžete stretnúť

0

Kybernetické útoky môžu mať rôznu formu a rôzne ciele. Preto ich je vo všeobecnosti relatívne ťažko „zmestiť“ do jednej formulky. Vo veľmi zovšeobecnej podobe ich však môžeme charakterizovať ako aktivitu, ktorá má priniesť útočníkovi prospech na úkor obete. S akými útokmi sa však môžeme stretnúť najčastejšie? Nižšie sme si pre…

Vivo posúva technológiu stabilizácie obrazu kamery smartfónov na novú úroveň. Predstavuje prvé zariadenia svojho druhu

0

Mnoho výrobcov smartfónov namiesto toho, aby optimalizovali svoje kamerové systémy, radšej pridávajú kamery a megapixely. Nie je však žiadnym tajomstvom, že „megapixely“ nie sú všetko. Našťastie existuje aj skupina výrobcov smartfónov, ktorí namiesto naháňania megapixelov optimalizuje svoje systémy. Dobrým príkladom je aj spoločnosť Vivo, ktorá predstavila prvé smartfónov svojho druhu.…

Xiaomi oficiálne premenovalo značku Mijia. Nové produkty budú niesť označenie Xiaomi Smart Life

0

Čínska spoločnosť Xiaomi počas včerajšieho dňa oficiálne premenovala svoju pod-značku Mijia, pod ktorou už roky vychádzali rôzne technologické doplnky, či domáce spotrebiče za dostupné ceny. Populárna značka bude od dnešného dňa známa už iba ako Xiaomi Smart Life, pričom toto označenie od dnes uvidíme aj na ďalších, nových produktoch. Premenovanie…

Elon Musk po rokoch vracia úder Ruskej vesmírnej agentúre – „trampolína do vesmíru fungovala,“ uviedol na tlačovej konferencii

0

Vzťah medzi americkou NASA a ruskou vesmírnou agentúrou Roscosmos nebol nikdy úplne ideálny, no rokmi spolupráce sa dokázali obe agentúry vzájomne rešpektovať, najmä z dôvodu, že posledné roky sa musela NASA spoliehať výlučne na ruské rakety a kozmické lode Sojuz, ktoré boli jediné schopné vyniesť astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.…

Ako videl Bill Gates internet v roku 1995? Toto o ňom napísal v internom liste určenom pre vedenie Microsoftu

0

Ako priekopník v oblasti osobných počítačov, spoluzakladateľ Bill Gates pracoval celé desaťročia na svojom cieli, ktorým je „počítač na každom stole a v každej domácnosti.“ „Prílivová vlna“ Nie je preto žiadnym prekvapením, že v polovici 90. rokov bol Bill Gates jedným z mála, ktorý si uvedomoval potenciál internetu a pomocou neho…

Začínajú sa „preteky o vesmír“? Čína chce stihnúť výstavbu vesmírnej stanice do roku 2023

0

Čína vytýčila svoje plány na stavbu vesmírnej stanice. Bude sa volať Nebeský palác 3 a slúžiť bude predovšetkým na experimenty týkajúce sa astronómie a technológií. Podľa informácií chcú stihnúť dokončiť vesmírnu stanicu do roku 2023. Potrebné časti vynesie na obežnú dráhu Zeme v 11 letoch, pričom prvý by sa mal…

KAMzaKRÁSOU

RECEPT: Grilovaná bageta s broskyňou - pochúťka pre každú návštevu

2

Letné osvieženie môže prísť na stôl napríklad aj v podobe mäska s ovocím. Grilovaná bageta s broskyňou je toho jasným a chutným dôkazom! :-)

10 tipov, ako viesť udržateľnejší život: Aj maličkosti sa počítajú!

2

O tom, ako viesť udržateľnejší život sa hovorí naozaj všade. A nie nadarmo. Väčšinou tým ušetríme my sami, no šetríme i planétu. Prinášame 10 tipov, ako na to!

Ako pestovať muškáty? Vďaka tejto zálievke porastú ako divé!

3

Sú nenáročné, nepotrebujú častú zálievku a ani priame slnečné svetlo. Ako pestovať muškáty, aby boli bujné a kvitli počas celého leta? Potrebujú špeci hnojivo?

Najlepšia DIY maska na krehké vlasy: Stačia ti len 2 ingrediencie!

6

Krehké vlasy sú kombináciou slabých, suchých a zničených vlasov. Podomácky vyrobená maska na krehké vlasy pomôže dodať silu vlasovým folikulám. Ako ju vyrobiť?

Ďatelinové polia na Záhorí: V honbe za dokonalou fotkou ich udupali!

6

Už nie fotka na repkovom alebo slnečnicovom poli. Tento rok lákajú iné polia! Ďatelinové polia na Záhorí sú lákadlom pre turistov, ale pozor, kde šliapete! 

Čo je Marfanov syndróm? Pozor, poukazujú naň tieto príznaky!

3

Marfanov syndróm je vážne dedičné ochorenie, ktoré sa prejavuje celým radom rozličných príznakov. Ako sa ochorenie prenáša a je vlastne možná jeho liečba?

Svetlo sveta

Päťdesiat dní po Veľkej noci slávime Slávnosť Zoslania Ducha Svätého

0

Katolícka cirkev oslávi v nedeľu 31. mája Slávnosť Zoslania Ducha Svätého, ktorý je známy aj pod názvom Turíce. Svätodušná nedeľa sa slávi 50 dní po Veľkej noci aj v iných kresťanských cirkvách. Svätodušné sviatky sú po Vianociach a Veľkej noci tretie najvýznamnejšie kresťanské sviatky. Veriaci si na Svätodušnú nedeľu pripomínajú…

Dekan Bohosloveckej fakulty Thurzo: Voľná nedeľa je v záujme človeka

0

Od marca sú v nedele v súvislosti so šírením koronavírusu zatvorené obchody a nákupné centrá. V spoločnosti silnie hlas, aby to tak zostalo aj po skončení pandémie. Tlačovej kancelárii Konferencie biskupov Slovenska rozhovor o voľnej nedeli poskytol dekan Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského Vladimír Thurzo.  – Aktuálna situácia koronakrízy nás…

Posolstvo Svätého Otca na Deň médií: „Aby si rozprával svojim deťom a vnukom“

0

V 7. veľkonočnú nedeľu 24. mája bude Cirkev sláviť 54. svetový deň spoločenských komunikačných prostriedkov. Pri tejto príležitosti vydal Svätý Otec František posolstvo, ktorého mottom je citát z knihy Exodus: „Aby si rozprával svojim deťom a vnukom“ (Ex 10,2). Témou pápežského posolstva na tohtoročnú Nedeľu médií je komunikácia ako rozprávanie…

Štyridsať dní po Veľkej noci slávime Slávnosť Nanebovstúpenia Pána

0

Vo štvrtok 21. mája slávi celý kresťanský svet Slávnosť Nanebovstúpenia Pána. Tento prikázaný sviatok slávime 40 dní po Veľkej noci a desať dní pred Turícami – Zoslaním Ducha Svätého. Pán Ježiš sa na štyridsiaty deň po svojom vzkriesení posledný raz stretol so svojimi učeníkmi a pred ich očami vystúpil do…

Na Mariánskej hore v Levoči tento rok tradičná mariánska púť nebude

0

Tradičná púť, ktorá sa koná pravidelne pri príležitosti sviatku Navštívenia Panny Márie v Bazilike Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči, nebude. Rozhodol o tom spišský biskup Mons. Štefan Sečka. “Každoročne počas prvého júlového týždňa prichádza na Mariánsku horu veľmi veľké množstvo pútnikov. Vzhľadom na problematickú situáciu spojenú s…

Pápež František bude 18. mája sláviť omšu nad hrobom sv. Jána Pavla II.

0

Pri stom výročí narodenia svätého pápeža Jána Pavla II. v pondelok 18. mája bude Svätý Otec František o 7. hodine ráno celebrovať svätú omšu nad hrobom svätca v bočnej kaplnke Vatikánskej baziliky. Týmto priamym prenosom sa zároveň uzavrie vyše dvojmesačné obdobie živých strímingových prenosov ranných omší pápeža Františka. Od 18.…

Armádny Magazín

Šerif odporúča demonštrantom nevstupovať do jeho okresu pretože jeho obyvatelia majú radi zbrane. Video

0

USA, 2.jún 2020 ( AM ) - „Hovorím demonštrantom, ak si vážite život, pravdepodobne by ste nemali  demonštrovať  v Polk County. Pretože ľudia v okrese Polk majú radi zbrane, majú zbrane, povzbudzujem ich, aby vlastnili zbrane, a dnes večer budú vo svojich domovoch s nabitými zbraňami. A ak sa pokúsite preniknúť…

Začiatok konca štátneho monopolu vo vesmíre? Český analytik k úspechu lode SpaceX

0

Česko, 2.jún 2020 ( AM, Sputnik ) - V sobotu došlo k významnej udalosti v histórii americkej a tiež svetové kozmonautiky, píše k štartu lode Crew Dragon český bezpečnostný analytik Jaroslav Štefec.  

Česko v rámci transatlantickej solidarity navýši svoj príspevok do rozpočtu NATO o 1,6 milióna euro

0

Česko, 2.jún 2020 ( AM, MO ČR ) - V pondelok 1. júna 2020 prerokovala vláda Českej republiky materiál Zmena výšky príspevku Českej republiky do vojenského rozpočtu, programu bezpečnostných investícií a civilného rozpočtu Organizácie Severoatlantickej zmlu

Ruskú severnú morskú cestu budú chrániť hypersonické zbrane

0

Rusko, 2.jún 2020 ( AM ) - Severná flotila Ruskej federácie dostane hypersonické zbrane, oznámil jej veliteľ, viceadmirál Alexander Mojsejev. Severná flotila ruského vojenského námorníctva je najmladšia v krajine, bola založená v roku 1933.  

Poľská armáda bojuje proti nezamestnanosti - ponúka vojenský výcvik pre ľudí, ktorí prišli o prácu

0

Poľsko, 1.jún 2020 ( AM ) - Originálny spôsob boja proti nezamestnanosti sa objavil v Poľsku. Zaujímavosťou je, že túto metódu nenavrhlo ministerstvo práce,ale ministerstvo obrany. Tlačová služba poľského ministerstva obrany oznámila podpísanie dokumentu ministrom Mariuszom Blaszczakom. Na základe tohto dokumen

Zlého muža so zbraňou zastaví iba dobrý človek so zbraňou - ochrankár zaistil pušku ukradnutú demonštrantom. Video

0

USA, 1.jún 2020 ( AM ) - Bezpečnostná stráž zabezpečuje útočnú pušku ukradnutú demonštrantom v centre mesta Seattle. Počas protestov v centre mesta Seattle v sobotu zamaskovaný demonštrant vytiahol útočnú pušku zo zadnej časti zdemolovaného policajného vozidla. Vzápätí k nemu prichádza s namierenou pištoľou člen ochranky, odoberie prekvapenému mladíkovi zbraň a p

Tvoja Svadba

Bilingválna svadba: Ako ju naplánovať a na čo si dať pozor?

0

Bilingválna svadba v dnešnej dobe už nie je ničím nezvyčajným. Ako ju však naplánovať tak, aby si ju obe strany užili a zažili skvelý deň? My vieme.

Svadobné menovky na stôl: Inšpirácie, ktoré potešia viac ako kartičky

0

Ak plánujete vytvoriť zasadací poriadok na svadbu, tak by ste nemali zabúdať ani na menovky na stôl. Čo je aktuálne trendy namiesto papierových kartičiek?

Ako zariadiť svadbu v zahraničí? Čo všetko je potrebné vybaviť?

0

Ďalšia dôležitá vec, ktorú si musíte premyslieť je, či v zahraničí plánujete mať civilný alebo cirkevný sobáš, skutočný sobáš alebo len symbolické požehnanie manželstva.  Pri cirkevnom sobáši si treba vyberať krajiny s vierovyznaním, ktoré je rovnaké ako vaše. My kresťania predsa nebudeme žiadať o sobáš v moslimskom Turecku alebo Egypte. Ak jeden…

Ako schudnúť do svadobných šiat v priebehu niekoľkých týždňov?

0

Blíži sa deň D, no vy máte hlavy v smútku, pretože vaša postava nespĺňa vaše ideály. Zmeňte to! Ako schudnúť do svadobných šiat a byť tou najkrajšou nevestou?

Civilný sobáš bez svadobnej hostiny: Aké svadobné šaty zvoliť?

0

Civilný sobáš bez svadobnej hostiny je jednou z možností, ako si povedať svoje áno s nižším rozpočtom. Aké svadobné šaty zvoliť na takúto svadbu?

DIY čísla na svadobné stoly: Inšpiruj sa skvelými nápadmi

0

Aj taká banálna vec, akou sú čísla na svadobné stoly sú nesmierne dôležité. Potrebné sú najmä pre svadobných hostí, tak ako si ich vytvoriť?

Tvoje Zdravie

Pľúcny ventilátor vám môže zachrániť život: Ako vlastne funguje?

0

V súvislosti s koronavírusom sa častokrát hovorí aj o umelej pľúcnej ventilácii. Pľúcny ventilátor totižto dokáže zachrániť život. Ako však funguje?

TOP 5 dôvodov, prečo jesť bulgur: Oplatí sa ho zaradiť do jedálnička?

0

Viete, prečo jesť bulgur pravidelne? Aké benefity prináša konzumácia tohto pokrmu? Aké telu prospešné látky obsahuje? Všetko dôležité sa dozviete v článku!

Ako využiť liečivý kostihoj? Prinášame recept na domácu kostihojovú masť!

0

V článku prinášame recept na domácu kostihojovú masť. Ide o tradičné liečivo ľudovej medicíny, ktoré si môžete pripraviť z nazbieraného kostihoja. Ako na to?

Aké sú príznaky zeleného zákalu?A čo je vlastne jeho príčinou?

0

Zelený zákal, odborne glaukóm, je chronické očné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu zrakového nervu. To môže viesť postupne k zhoršovaniu zraku a v neskorších fázach to môže spôsobiť až slepotu. Glaukóm predstavuje jednu z najčastejších príčin slepoty. K spomínanému poškodeniu zrakového nervu dochádza spravidla v dôsledku zvýšenia tlaku vo vnútri…

Živé sny počas pandémie: Prečo ich máme a čo znamenajú?

0

Pre nový koronavírus sa v našich životoch zmenilo mnohé a výnimkou nie je ani nástup zvláštnych snov. Čo znamenajú živé sny počas pandémie?

Ako pripraviť vajcia čo najzdravšie? Takto budú pre nás prospešné!

0

Ako pripraviť vajcia čo najzdravšie? Je vhodné ich len variť, alebo je v poriadku, ak si na raňajky pripravíme praženicu? A čo surové vajcia? Zistite viac!