Trump naložil generálnemu tajomníkovi WHO Tedrosovi. Prinášame celé znenie oficiálneho listu, ktorý mu adresoval

Washington 20. mája 2020 (HSP/Foto: TASR /AP-Jean-Christophe Bott/Keystone via AP / SITA/AP-Naohiko Hatta/Pool Photo via AP)

 

V súvislosti s manažovaním koronakrízy a zmrazením financovania WHO zo strany USA, dostal generálny tajomník WHO oficiálny list od amerického prezidenta Donalda Trumpa

Na kombosnímke vľavo prezident USA Donald Trump a vpravo generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generálny tajomník WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus bol s pomocou Číny zvolený do funkcie v roku 2017. Je prvý šéf WHO, ktorý nemá lekárske vzdelanie. Bakalárske  vzdelanie v biológií ukončil na univerzite v Asmare. Od roku 2005 až do roku 2016 bol striedavo ministrom zdravotníctva a zahraničia v Etiópii za Komunistický oslobodzovací front. Blízko spolupracuje s  Clintonovu nadáciou a nadáciou Melindy a Billa Gatesa

List

 

Drahý Dr. Tedros

14. apríla 2020 som pozastavil príspevky USA pre Svetovú zdravotnícku organizáciu, kým moja administratíva nevyšetrí neúspešnú reakciu WHO na prepuknutie choroby COVID-19. Toto preskúmanie potvrdilo vážne obavy, ktoré som uviedol minulý mesiac, a zistili sa ďalšie, ktorými by sa Svetová zdravotnícka organizácia mala zaoberať. Špeciálne by sa WHO mala zaoberať svojim alarmujúcim nedostatkom nezávislosti od Čínskej ľudovej republiky. Na základe tohto preskúmania vieme nasledujúce skutočnosti:

– Svetová zdravotnícka organizácia sústavne ignorovala dôveryhodné správy o šírení vírusu vo Wu-chane začiatkom decembra 2019 alebo ešte skôr, vrátane správ z lekárskeho časopisu Lancet. Svetová zdravotnícka organizácia nedokázala nezávisle preveriť dôveryhodné správy, ktoré boli v priamom rozpore s oficiálnymi tvrdeniami čínskej vlády, dokonca ani tie, ktoré pochádzali zo zdrojov v samotnom Wu-chane.

Na snímke zľava generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus a Čínsky prezident Si Ťin-pching

– Najneskôr do 30. decembra 2019 úrad Svetovej zdravotníckej organizácie v Pekingu vedel, že vo Wu-chane existuje „závažný problém v oblasti verejného zdravia“. Medzi 26. a 30. decembrom čínske médiá zverejnili dôkaz nového vírusu pochádzajúceho z Wu-chanu na základe údajov o pacientoch zaslaných viacerým čínskym genomickým spoločnostiam. Počas tohto obdobia Dr. Zhang Jixian, lekár nemocnice v Hubei, oznámil čínskym zdravotníckym orgánom, že nový koronavírus spôsobuje nové ochorenie, ktoré v tom čase postihlo približne 180 pacientov.

– Nasledujúci deň taiwanské úrady odovzdali Svetovej zdravotníckej organizácii informácie indikujúce prenos nového vírusu z človeka na človeka. Svetová zdravotnícka organizácia sa však rozhodla nezdieľať žiadne z týchto kritických informácií so zvyškom sveta, pravdepodobne z politických dôvodov.

– Podľa Medzinárodných zdravotných predpisov sa od krajín vyžaduje, aby do 24 hodín nahlásili riziko ohrozenia zdravia. Čína však neinformovala Svetovú zdravotnícku organizáciu o niekoľkých prípadoch Wuhanskej pneumónie neznámeho pôvodu až do 31. decembra 2019, aj keď pravdepodobne o týchto prípadoch vedela o niekoľko týždňov skôr.

– Dr. Zhang Yongzhen zo Šanghajského klinického centra verejného zdravia 5. januára 2020 čínskym orgánom oznámil, že sekvenoval genóm vírusu. Tie informácie nezverejnili. Až o šesť dní neskôr, 11. januára 2020, ich Dr. Zhang zverejnil online. Nasledujúci deň mu čínske úrady zatvorili laboratórium. Ako uznala aj Svetová zdravotnícka organizácia, zverejnenie online Dr. Zhangom bolo veľkým aktom „transparentnosti“. Svetová zdravotnícka organizácia však zreteľne mlčala, pokiaľ išlo o zatvorenie laboratória Dr. Zhanga, ako aj o tom, že čínskym orgánom oznámil svoj objav už pred šiestimi dňami.

– Svetová zdravotnícka organizácia opakovane uviedla tvrdenia týkajúce sa koronavírusu, ktoré boli buď úplne nepresné alebo zavádzajúce.

14. januára 2020 Svetová zdravotnícka organizácia bezdôvodne opätovne potvrdila čínske tvrdenie, že koronavírus sa nedá prenášať medzi ľuďmi, pričom uvádza: „Predbežné vyšetrovania čínskych orgánov nezistili jasný dôkaz prenosu nového koronavírusu (2019-nCov) z človeka na človeka identifikovaného vo Wu-chane v Číne. “ Toto tvrdenie bolo v priamom rozpore s cenzurovanými hláseniami z Wu-chana.

21. januára 2020 na vás naliehal Čínsky prezident Xi Jinping, aby ste nevyhlásili prepuknutie epidémie koronavírusu za mimoriadnu udalosť. Nasledujúci deň ste podľahli tomuto tlaku a povedali ste svetu, že koronavírus nepredstavuje núdzovú situáciu v oblasti verejného zdravia medzinárodného významu. O niečo neskôr, 30. januára 2020, vás presvedčivé dôkazy o opaku prinútili zvrátiť toto rozhodnutie.

28. januára 2020 ste po stretnutí s prezidentom Xi v Pekingu ocenili čínsku vládu za jej „transparentnosť“ v súvislosti s koronavírusom a oznámili ste, že Čína stanovila „nový štandard kontroly nákazy“ a „kúpila svetu čas“ . Nespomenuli ste, že Čína dovtedy umlčala a potrestala niekoľkých lekárov za to, že hovorili o víruse a zakázala čínskym inštitúciám o ňom informovať.

– Aj keď ste oneskorene vyhlásili prepuknutie nákazy ako medzinárodný núdzový stav v oblasti verejného zdravia 30. januára 2020, nedokázali ste na Čínu naliehať, aby prijala tím medzinárodných zdravotníckych expertov Svetovej zdravotníckej organizácie. Výsledkom je, že tento krízový tím prišiel do Číny až o dva týždne neskôr, 16. februára 2020. A ani potom mu nebolo umožnené navštíviť Wuhan až do posledných dní ich návštevy. Je pozoruhodné, že Svetová zdravotnícka organizácia mlčala, keď Čína úplne odoprela dvom americkým členom tímu prístup do Wu-chan.

– Dôrazne ste velebili prísne obmedzenia cestovania v Číne, ale boli ste nevysvetliteľne proti môjmu zatvoreniu hraníc Spojených štátov a zákazu vstupu ľudí prichádzajúcich z Číny. Zákaz som zaviedol bez ohľadu na vaše želania. Vaše politické vedenie v tejto otázke bolo smrtiace, pretože ostatné vlády sa spoliehali na vaše pripomienky a oneskorili uvalenie život zachraňujúcich obmedzení na cesty do Číny a z Číny. Je neuveriteľné, že 3. februára 2020 ste posilnili svoje vyhlásenie a tvrdili ste, že keďže Čína odviedla takú skvelú prácu, ktorá ochránila svet pred vírusom, tak cestovné obmedzenia „spôsobujú viac škody ako úžitku“. Dovtedy svet vedel, že pred zablokovaním Wu-chanu čínske úrady umožnili piatim miliónom ľudí opustiť mesto a že mnohí z nich boli smerovaní do medzinárodných destinácií po celom svete.

– Od 3. februára 2020 Čína silne tlačila na krajiny, aby zrušili alebo zabránili obmedzeniam cestovania. Táto nátlaková kampaň bola podporená vašimi nesprávnymi výrokmi, ktoré hovorili svetu, že šírenie vírusu mimo Číny bolo „minimálne a pomalé“ a že „šance na to, aby sa to stalo kdekoľvek mimo Číny [boli] veľmi nízke“.

– Svetová zdravotnícka organizácia 3. marca 2020 citovala oficiálne čínske údaje, ktoré bagatelizovali veľmi vážne riziko asymptomatického šírenia, a oznámila svetu, že „COVID-19 sa neprenáša rovnako účinne ako chrípka“ a že na rozdiel od chrípky toto ochorenie nebolo primárne šírené ľuďmi, ktorí sú nakazení, ale ešte nie sú chorí“. Dôkazy Číny, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia prezentovala svetu, ukazovali, „že iba jedno percento hlásených prípadov nemá príznaky a u väčšiny z týchto prípadov sa príznaky vyvinú do dvoch dní“. Mnoho odborníkov však citovalo údaje z Japonska, Južnej Kórey a ďalších krajín, ktorí tieto tvrdenia dôrazne spochybnili. Teraz je zrejmé, že tvrdenia Číny, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia tlmočila svetu, boli veľmi zavádzajúce.

– V čase, keď ste 11. marca 2020 konečne vírus označili za pandémiu, zabil viac ako 4 000 ľudí a nakazil viac ako 100 000 ľudí v najmenej 114 krajinách sveta.

– 11. apríla 2020 niekoľko afrických veľvyslancov napísalo čínskemu ministerstvu zahraničia protestnú nótu ohľadom diskriminačného zaobchádzanie s Afričanmi v súvislosti s pandémiou v Guangzhou a ďalších mestách v Číne. Uvedomovali ste si, že čínske úrady vykonávali násilnú karanténu, vysťahovanie a odmietnutie služieb týmto štátnym príslušníkom týchto krajín. Tieto rasovo diskriminačné kroky Číny ste nekomentovali. Bezdôvodne ste však označili sťažnosti Taiwanu týkajúce sa vášho chybného zvládania tejto pandémie za rasistické.

– Počas tejto krízy Svetová zdravotnícka organizácia kuriózne naliehala na ocenenie Číny za jej údajnú „transparentnosť“. Neustále ste sa pripájali k týmto poctám, napriek tomu, že Čína bola všetko, len nie transparentná. Začiatkom januára napríklad Čína nariadila zničenie vzoriek vírusu, čím zbavila svet kritických informácií. Čína aj naďalej podkopáva medzinárodné zdravotné predpisy tým, že odmieta zdieľať presné a aktuálne údaje, vírusové vzorky, izoláty a neposkytuje dôležité informácie o víruse a jeho pôvode. Dodnes Čína naďalej odmieta medzinárodný prístup k svojim vedcom a relevantným zariadeniam, zatiaľ čo vo veľkom obviňuje iných a cenzúruje svojich vlastných odborníkov.

– Svetová zdravotnícka organizácia nedokázala verejne vyzvať Čínu, aby umožnila nezávislé vyšetrenie pôvodu vírusu, a to aj napriek nedávnemu schváleniu zo strany vlastného pohotovostného výboru. Toto zlyhanie Svetovej zdravotníckej organizácie, podnietilo členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie, aby na tohtoročnom Svetovom zdravotníckom zhromaždení prijali rezolúciu „COVID-19“, ktorá zopakuje výzvu Spojených štátov a mnohých ďalších na nestranný, nezávislý a komplexný prehľad o tom, ako Svetová zdravotnícka organizácia zvládla krízu. Uznesenie tiež vyzýva na vyšetrenie pôvodu vírusu, ktoré je potrebné, aby svet pochopil, ako čo najlepšie čeliť tejto chorobe.

Možno horšie ako všetky tieto nedostatky je, že vieme, že Svetová zdravotnícka organizácia mohla konať oveľa lepšie. Len pred niekoľkými rokmi Svetová zdravotnícka organizácia pod vedením iného generálneho riaditeľa ukázala svetu, čo môže ponúknuť. V roku 2003, v reakcii na vypuknutie ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS) v Číne, generálna tajomníčka Harlem Brundtlandová odvážne vyhlásila prvé núdzové cestovné obmedzenie od Svetovej zdravotníckej organizácie za 55 rokov a vydala odporúčanie necestovať do epicentra choroby v južnej Číne. Taktiež sa nezdráhala kritizovať Čínu za ohrozenie globálneho zdravia, keď sa Čína pokúšala zakryť ohnisko nákazy prostredníctvom svojich zvyčajných spôsobov a to umlčiavaním informátorov a cenzurovaním médií. Mnoho životov by sa mohlo zachrániť, keby ste nasledovali príklad Dr. Brundtlandovej.

Je zrejmé, že opakované nesprávne kroky v reakcii na pandémiu, ktoré ste vy a vaša organizácia dosiahli, boli pre svet mimoriadne nákladné. Jedinou cestou vpred pre Svetovú zdravotnícku organizáciu je to, či dokáže skutočne preukázať nezávislosť od Číny. Moja administratíva s vami už začala diskusie o tom, ako reformovať organizáciu. Je však potrebné rýchlo konať. Nemáme čas nazvyš. Preto je mojou povinnosťou, ako prezidenta Spojených štátov, informovať vás, že ak sa Svetová zdravotnícka organizácia do nasledujúcich 30 dní nezaviaže k podstatným zlepšeniam, urobím z môjho dočasného zmrazenia financovania Svetovej zdravotníckej organizácie Spojenými štátmi trvalé a  prehodnotíme naše členstvo v tejto organizácii. Nemôžem dovoliť, aby americkí daňoví poplatníci pokračovali vo financovaní organizácie, ktorá v súčasnom stave jednoznačne nezastupuje americké záujmy.

S pozdravom Donald Trump

 

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Polícia vykonala kontrolu drogovej trestnej činnosti v bratislavskom Pentagone

0 icon

Bratislava 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Bratislavský kraj)   Bratislavskí policajti vykonali v sobotu krátko pred 17.30 h kontrolu zameranú na drogovú trestnú činnosť v tzv. Pentagone v bratislavskej Vrakuni. Konkrétne v okolí objektu na Stavbárskej ulici. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Veronika Martiniaková "Výsledky tejto kontroly budú…

Podnikateľa Štefana Žigu vzali do väzby z kolúznych a preventívnych dôvodov

0 icon

Bratislava/Pezinok 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot noviny.sk)   Podnikateľ Štefan Žiga bude väzobne stíhaný. V sobotu popoludní o tom rozhodol sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Dôvodom je obava z ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti, teda kolúzna a preventívna väzba. Rozhodnutie nie je právoplatné. TASR…

Z vraždy troch detí v Záhrebe je podozrivý 56-ročný Rakúšan

0 icon

Záhreb 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Chorvátska polícia v sobotu informovala, že z vraždy troch malých detí v hlavnom meste Záhreb je podozrivý 56-ročný rakúsky občan. Podľa miestnych médií ide o ich vlastného otca, píše agentúra AP Polícia predtým uviedla, že jej príslušníci našli telá detí a muža v zlom…

Tri liberálnofašistické oriešky pre slovenské popolušky. Demokracia prituhuje, držme si klobúčiky

0 icon

Bratislava 25. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   V uplynulých dňoch nám na Slovensku pribudlo hneď niekoľko názorných prípadov, ktoré jasne ukazujú, že to, čo sa tvári ako demokratická zmena a tzv. „očista“ spoločnosti, nie je nič iné, iba hrubozrnný liberálny fašizmus s neľudskou totalitnou tvárou Prípad prvý: koniec diskusie v…

Šatana nezvolili za člena Rady IIHF 

0 icon

Petrohrad 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslava Šatana v sobotu nezvolili za člena Rady Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) Po voľbách prezidenta, senior viceprezidenta a troch regionálnych viceprezidentov sa o zostávajúcich deväť miest uchádzalo 13 mužských kandidátov a dve ženské kandidátky. Predstavitelia IIHF zvolili…

V Chorvátsku sa zhoršuje epidemická situácia

0 icon

Bratislava 25. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   V Chorvátsku sa zhoršuje epidemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19. Európske centrum pre prevenciu chorôb (ECDC) preto krajinu, ktorá je obľúbenou dovolenkovou destináciou Slovákov, zaradilo do červenej zóny a sever krajiny dokonca do bordovej zóny Nové zaradenie krajiny v rámci ECDC je platné…

Atletico utrpelo prvú ligovú prehru v sezóne, Alaves dosiahol prvú výhru

0 icon

Madrid 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alvaro Barrientos)   Futbalisti majstrovského Atletica Madrid utrpeli prvú prehru v tejto sezóne najvyššej španielskej súťaže. V sobotnom stretnutí 7. kola prehrali na pôde Deportiva Alaves 0:1. Domáci po piatich neúspechoch dosiahli prvé víťazstvo i body v ročníku a odlepili sa vďaka tomu z dna tabuľky…

Asociácia na ochranu práv pacientov sa bojí chaosu okolo usmernenia k testovaniu nezaočkovaných. So spoplatnením testovania nesúhlasia

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) v SR sa obáva chaosu, ktorý by mohol vzniknúť v súvislosti s usmernením Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR k testovaniu pacientov aj zamestnancov v nemocniciach a ambulanciách. Ako pre TASR povedala prezidentka asociácie Mária Lévyová, doplatiť naň môžu…

Pri bombovom útoku v Somálsku zahynulo najmenej 15 ľudí

0 icon

Mogadišo 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Farah Abdi Warsameh)   Najmenej 15 mŕtvych vrátane dvoch detí a ďalších 13 zranených si vyžiadal výbuch vozidla na kontrolnom stanovišti neďaleko prezidentského paláca v somálskej metropole Mogadišo. S odvolaním sa na miestnu políciu o tom informovala agentúra DPA Polícia uviedla, že pri útoku zahynuli aj…

V Moskve komunisti zorganizovali protest proti výsledkom parlamentných volieb, informoval portál Meduza

0 icon

Moskva 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)   Približne 1000 ľudí sa v sobotu zúčastnilo protestu proti výsledkom ruských volieb, ktorý v centre Moskvy zorganizovala Komunistická strana Ruskej federácie (KPRF). Moskovská polícia označila akciu za nezákonnú a žiadala, aby sa ľudia rozišli, informoval portál Meduza.io Demonštranti žiadali okrem neuznania výsledkov elektronického…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Žiadna zjednotená Európa nie je

0icon

S odstupom takmer 18 rokov možno konštatovať, že rozšírenie Európskej únie skončilo pre postsocialistické krajiny fiaskom. Dlho predlho možno polemizovať o tom, či východoeurópske štáty pristúpením viac získali ako stratili. Západ k nim bez akýchkoľvek zábran pristupuje po celý čas ako ku kolóniám. Vyciciava ich ekonomické aj ľudské zdroje. Priemerná…

Pavel Jacz

Matovič je najšikovnejší slovenský politik. Žiaľ, iba ….

0icon

  (Zdroj Sputnik News) To, čo sa dnes deje v spoločnosti, v politike, na štátnych úradoch a najmä v policajných a s nimi súvisiacich zložkách, ktoré majú dbať na dodržiavanie zákonov je výslednica ťaženia súčasnej klapkovo jednosmernej „najprofesionálnejšej“ slovenskej vlády v histórii (aspoň si myslím, že „šikovnejšía“ nebola žiadna doteraz),…

Boris Mesár

1. Nórsko : COVID je sezónna chrípka ? 2. Členovia kongresu USA a ich zamestnanci sú oslobodení od Bidenovho očkovacieho mandátu 3. Prečo je na celom svete zrazu extrémne vážny nedostatok pracovníkov? 4. ZAOČKOVANÁ SLOVENSKÁ HEREČKA ŠVIDRAŇOVÁ DOSTALA COVID

0icon

1.Koronavírus možno teraz zaradiť do jedného z niekoľkých respiračných ochorení so sezónnymi odchýlkami, uviedol Geir Bukholm, zástupca riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH). Za posledný rok a pol bol Covid-19 klasifikovaný ako všeobecne nebezpečná choroba. To sa však môže čoskoro zmeniť, pretože asistent riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH) Geir Bukholm…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť I.

0icon

Môže sa zdať, že položená otázka, ako nadpis článku, nemá a nedáva žiadny zmysel. Najmä ak si človek uvedomí, že sa praktický nikde nespomína, neuvádza, nezdôrazňuje a nekonštatuje, že všetci žijeme v skutočnej kapitalistickej spoločnosti. Toto úmyselné vynechávanie charakteristiky, v akej spoločnosti žijeme, má ďalekosiahly význam a nie je to…

Andrej Sablič

Ekonomická hlúposť Marxovho Kapitálu.

0icon

Použil som pre ekonomické ocenenie v nadpise, jemnejšie označenie „hlúposť“, ktoré platí pre Kapitál z pohľadu socializmu. Z pohľadu kapitalizmu však mu prináleží krutejší pojem „zločin“. Marx totiž na jednej strane proti kapitalizmu bojoval a pritom v Kapitále posvätil jeho zločineckú podstatu. Základ kapitalistickej spoločnosti prevzatý aj pre

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 10 dôvodov, kvôli ktorým je ťažké byť nadpriemerne vysoký

0 icon

Máš dva metre a stretávaš sa denno denne s problémami, ktoré ti tvoja výška spôsobuje? Samozrejme, nemajú to ľahké ani nízki ľudia... No v dnešnom príspevku dáme priestor vtipným situáciam, do ktorých sa dostávajú tí nadmerne vysokí. Život nie je vždy jednoduchý a to dokazujú aj nasledujúce fotografie.  1. Keď…

10 vtipných ilustrácií z bežného života, v ktorých sa nájde každý z nás

0 icon

Premýšľal si niekedy nad tým, ako vyzerá náš celý život? Ako si robíme domáce úlohy, ako sa snažíme byť romantickí a podobne? Nie? Nevadí. Dnes ti ukážeme 10 týchto vtipných ilustrácií, ktoré ti ukážu, ako prebieha náš život troška z tej vtipnejšej stránky. Autorom je Sanesparza. Tento komický umelec vo…

Zvrátenosť, alebo genialita? Ako Rusi počas vojny využívali protitankové psy: 1. časť

0 icon

Opäť sa nachádzame v období druhej svetovej vojny. Inak, vedeli ste, že druhá svetová vojna je najpodrobnejšie zachyteným vojnovým konfliktom na svete? Napriek tomu ostáva mnoho vecí nejasných a nie vždy, ako už naši pravidelní čitatelia určite vedia, sa nám podarí vypátrať všetko dopodrobna. No o tajnej protitankovej zbrani Ruska…

TOP 10 najzvláštnejších povolaní na svete. Toto by si robiť naozaj nechcel

0 icon

Pamätáš si, keď si bol dieťa a uvažoval si nad svojou vysnenou prácou, ktorá bola taká úžasná, že si si myslel, že vlastne ani nebudeš musieť pracovať? Potom si sa dostal na strednú a vysokú školu a život ti dal takú facku, že sa všetky tvoje detské sny okamžite rozplynuli? Nuž,…

Sú prírodné potraviny a prírodná strava pre ľudské telo prospešné?

0 icon

Popularita hnutia za prírodné potraviny, ktoré vzniklo v 40. rokoch 20. storočia, stúpa aj naďalej. Ak sa sústredíme na konzumáciu nespracovaných potravín, zvýšime príjem vlákniny a mikroživín, čím si podporíme zdravie. No ak to budeme s podobným prístupom preháňať, nemusí nám to prospievať. Prinášame ďalší článok z oblasti živín a…

Armádny Magazín

Turci s podporou delostrelectva tlačia na Kurdov v Sýrii. Tí rokujú s Rusmi o autonómii

0 icon

Sýria, 25.september 2021 (AM) – Zo Sýrie prichádzajú správy, že turecké jednotky, nachádzajúce sa prakticky na celom severe a severozápade republiky, zasahujú kurdské formácie. Najaktívnejšie nepriateľské akcie prebiehajú na dvoch úsekoch diaľnice M4 na severe krajiny. Správy hovoria, že turecké delostrelectvo zasahuje

Správa OSN ukázala, kto koho na Donbase ostreľuje

0 icon

Donecká republika, 25.september 2021 (AM) – Úrad OSN pre ľudské práva zaznamenal zhoršenie situácie v oblasti ľudských práv na Donbase v období od 1. februára do 31.

Nové perspektívy exportu ruských ponoriek. Vytvorenie vojenského bloku AUKUS otvára ďalšie trhy

0 icon

Austrália, 25.september 2021 (AM) – "Vytvorenie vojenského bloku AUKUS Washingtonom, Londýnom a Canberrou a prenos technológií na výrobu jadrových ponoriek Američanmi do Austrálie sa môže stať precedensom pre ostatné krajiny a signálom pre podobné akcie. Vytvorenie vojenského bloku AUKUS otvára nové perspektívy exportu ruských ponoriek."  Takto argument

Základný vojenský výcvik absolvovalo takmer 300 budúcich profesionálnych vojakov

0 icon

Slovensko, 25.september 2021 (AM, MO SR) – Základný vojenský výcvik pre čakateľov prípravnej štátnej služby, kadetov Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši a absolventov civilných vysokých škôl včera v priestoroch martinskej Základne výcviku a mobilizačného doplňovania ukončilo slávnostnou prísahou celkovo 292 čakateľov a kadetov, z t

Prvá ruská bezpilotná loď bola spustená na vodu v Petrohrade

0 icon

Rusko, 25.september 2021 (AM) – Prvá ruská bezpilotná loď Pioner-M bola vypustená v Petrohrade. Ceremónia sa konala v lodenici Sredne-Nevsky, informovala tlačová služba Spojenej lodiarskej korporácie (OSK).   https://twitter.com/i/status/1441384880093339651   Pre Sevastopoľskú štátnu univerzitu sa stavia malé výskumné plavidlo katamaranov

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali