Trump na lopatkách: Vstupujú USA do éry zamatovej totality?

Bratislava 20. januára 2021 (HSP/christianitas/Foto:SITA/AP-Patrick Semansky)

 

Na poludnie washingtonského času bude dnes do úradu amerického prezidenta uvedený 78-ročný kandidát Demokratickej strany Joseph Robinette Biden. Po boku tohto najstaršieho prezidenta v dejinách USA bude stáť prvá žena a súčasne prvá černoška vo funkcii viceprezidenta Kamala Harrisová. Prísahu zložia na Knihu kníh, ktorá oboch viní zo systematického odporu voči Božiemu zákonu

Donald Trump
Na snímke Donald Trump

Hoci sa Biden deklaruje ako praktizujúci katolík, katolícku vieru nemá. Ak by ju mal, len ťažko by podporoval potratový priemysel, umožňujúci vraždenie detí po celú dobu tehotenstva a ich následnú vivisekciu s cieľom predaja častí ich telíčok pre lekársky výskum. Iste by tiež odmietal homosobáše (v skutočnosti jednej takej „svadbe“ sám predsedal) a iné výdobytky neomarxistickej kultúrnej revolúcie, na ktoré je tak pyšný. Kamala Harrisová na tom s postojom voči katolíckej viere nie je o nič lepšie. Ako členka senátneho právneho výboru odmietla nomináciu Briana Buschera na post federálneho sudcu v štáte Nebraska z dôvodu jeho členstva v charitatívnej organizácii Knights of Columbus (Kolumbovi rytieri). Otvorene spochybnila právo človeka, ktorý sa riadi, ako Harrisová povedala, katolíckymi dogmami, zastávať verejnú funkciu.

 

Program dnešnej inaugurácie bude v mnohých ohľadoch bizarný

Program dnešnej inaugurácie bude v mnohých ohľadoch bizarný. Prvýkrát v dejinách tohto najdôležitejšieho liturgického aktu amerikanistického kultu sa ho nezúčastnia obyčajní „veriaci“, ale len členovia Kongresu, ktorých smie sprevádzať vždy len jedna blízka osoba. Nebude sa konať ani pravidelný pochod, ani večerný slávnostný ples. O mnohých úpravách tradičného ceremoniálu bolo rozhodnuté už skôr a to kvôli nebezpečenstvu šírenia infekcie, tie ďalšie boli pridané až po „útoku na Kapitol“. Ďalšou premiérou tohto aktu bude absencia odchádzajúceho prezidenta (na rozdiel od viceprezidenta Mikea Pencea), ktorý je – zrejme plným právom – presvedčený o tom, že hlavným hrdinom dnešnej inaugurácie mal byť on.

Výbor, ktorý inauguračnú inscenáciu pripravil, pre ňu ako hlavný motív zvolil názov – Zjednotená Amerika. Ak vás už ten hurónsky smiech prešiel, tak vedzte, že príhovor prednesie bývalý prezident Georgetownskej univerzity Fr. Leo J. O’Donovan, S. J., známy svojou finančnou podporou študentskej propotratovej organizácie, či výskumu kmeňových buniek z potratených detských telíčok. Americkú štátnu hymnu zaspieva ďalšia „katolíčka“ – Lady Gaga. Nie je to jediná hymna, ktorú táto extravagantná popová speváčka vie. Tou druhou je pieseň Born that Way (Takto som sa narodil), ktorá je považovaná za neformálnu hymnu LGBTQ „komunity“. Napriek tomu všetkému väčšina amerických biskupov Bidenovo „zvolenie“ do úradu prezidenta otvorene víta.

 

Úvodzovky pri slove zvolenie nie sú preklepom

Úvodzovky pri slove zvolenie nie sú preklepom. Je už tak trochu nosením dreva do lesa opäť dokumentovať fakt, že nebyť rozsiahlych volebných podvodov, smútil by Biden podobne, ako pred štyrmi rokmi do depresií uvrhnutá Hillary Clintonová. Biden jednoducho nebol zvolený, ale vybraný. Aspoň si to myslia desiatky miliónov Trumpových priaznivcov, z ktorých niektorí ešte stále dúfajú – trochu nepochopiteľne – v nejaký nečakaný zvrat. Trumpovo odstránenie bolo nakoniec jednoduchšie, než mnohí čakali.

Po tom, čo Trump prežil kampaň zahájenú hneď po jeho zvolení v roku 2016, že je agentom Kremľa a následne aj prvý impeachment (druhý práve prebieha), sa zdalo, že má víťazstvo vo voľbách vo vrecku. Lenže potom prišiel prvý úder – Covid-19. Nie preto, žeby nebezpečenstvo vírusovej infekcie nejako bagatelizoval, ale preto, že cielene vyvolávaný strach z nákazy umožnil doteraz najrozsiahlejšie využitie korešpondenčného hlasovania. Donald Trump si bol tohto nebezpečenstva dobre vedomý, veď niekoľkokrát verejne vyhlásil, že tento spôsob voľby je priamym návodom k rozsiahlym podvodom.

Trumpova prezieravá prognóza bola zdrojom nádeje, že keď si je pravdepodobnosti ukradnutých volieb vopred vedomý, potom tiež urobí všetko pre to, aby tomu predišiel. Iste, aj vrabce na washingtonských strechách si čvirikali, že za Trumpom stojí len časť amerických tajných služieb a ďalších zložiek štátnej moci, ale aj tak sa dalo predpokladať, že on a jeho tím budú na voľby dobre pripravení. Dnes vieme, že to tak nebolo – Trump si teda „voľby“ prehral sám. Povolebná snaha jeho advokátov (Guliani, Powellová, Wood) zhromaždiť a na súde preukázať volebné podvody Demokratov vyšla do prázdna. Nie preto, žeby súdy o vierohodnosti vysokého počtu pod prísahou poskytnutých svedectiev rozhodli meritórne, odmietali sa nimi zaoberať z procedurálnych dôvodov.

Kde je onen Kraken, ktorého vypustila Sidney Powellová, keď poukázala na softvérový problém firmy Dominion Voting Systems, schopný vyčarovať falošné výsledky v prospech Bidena? A kde sú nádeje vkladané do Trumpom menovaných sudcov Najvyššieho súdu, najmä po vymenovaní Amy Coney Barrettovej? Nakoniec Trumpovi nezostalo nič iné, než dúfať v rozhodnutie Kongresu – po predložení všetkých relevantných námietok zo strany Trumpa podporujúcich Republikánov – opäť nechať prepočítať hlasy v sporných štátoch únie.

 

Udalosti zo 6. januára však nabrali iný spád

Udalosti zo 6. januára však nabrali iný spád. Trump sa nechal vlákať do vopred pripravenej pasce, z ktorej už nebolo úniku. Oficiálny naratív sa na nás valí zo všetkých strán – egocentrik a populista Trump podnietil svojich stúpencov k útoku na budovu Kongresu a amerických zákonodarcov, čím definitívne potvrdil, že predstavuje nebezpečenstvo pre americkú demokraciu. My si však môžeme dovoliť povedať, že nič nie je vzdialenejšie od pravdy. V rozpore s tým, čo tvrdia médiá, je nad slnko jasnejšie, že Trump k ničomu takému nevyzýval (naopak volal po pokojnom priebehu protestu), navyše prvé bariéry pred Kapitolom boli prerazené už 20 minút predtým, ako Trump svoju mobilizačnú reč ukončil. Vzhľadom k tomu, že vzdialenosť medzi oboma miestami je chôdzou cca 40 minút, je ľahké dospieť k záveru, že tí, ktorí prišli Trumpa podporiť svojou účasťou na jeho protestnom zhromaždení, v skutočnosti nemohli preniknúť do budovy Kongresu.

Dnes už navyše vieme, že medzi tými, ktorí sa po chodbách „svätostánku“ americkej demokracie prechádzali, boli infiltrovaní aj členovia alebo sympatizanti hnutí Antifa či Black Lives Matter, ktorí sa na spoločnom postupe vopred dohovárali na sociálnych sieťach. Ako si inak vysvetliť pasivitu bezpečnostných zložiek, ktoré inokedy budovu Kongresu tak svedomito strážia, než ich úmyselnou spoluprácou s demonštrantmi?

Na autentických videozáznamoch, ktoré nám CNN a ďalšie korporátne médiá neukážu, vidíme policajtov, ako odstraňujú nízke a nezabezpečené bariéry (dnes sú na ich mieste vysoké ploty strážené po zuby ozbrojenými mužmi) či iné s príslušníkmi ozbrojených zložiek Kapitolu, ako sprevádzajú aktivistov pri prehliadke budovy a robia si s nimi selfíčka… Namiesto týchto záberov nám presstitúti vysielajú reportáž z prerážania okien a následného násilia, vyprovokovaného infiltrovanými agentmi, ku ktorým sa niektorí emóciami vybičovaní prívrženci Trumpa trestuhodne pridali.

A samozrejme zábery zo zastrelenia Ashli Babbittovej, ktorá sa snažila vniknúť dovnútra cez rozbité okno (zatiaľ čo na inom mieste budovy boli otvorené dvere, ktorými demonštranti do budovy voľne vstupovali). Scénu, ktorá vyvrcholila zastrelením neozbrojenej A. Babittovej, navyše natočil a CNN, ktorá s ním následne urobila rozhovor, poskytol John Sullivan, inak tiež černošský aktivista BLM, zatknutý pri násilných protestoch v lete minulého roka.

Výsledok tejto operácie je jednoznačný: tí republikánski zákonodarcovia, ktorí boli pripravení na pôde Kongresu a pred televíznymi kamerami zverejniť liberálnymi médiami doteraz pred verejnosťou skrývané dôkazy o volebných podvodoch v prospech Bidena, nakoniec odišli naprázdno. Potom, čo sa z pomyselných bunkrov vrátili do svojich lavíc, už nenašli odvahu ďalej bojovať za Trumpa a jeho volebné víťazstvo. Tí múdrejší z nich navyše vedeli, že je už dávno o všetkom rozhodnuté a že USA definitívne prechádzajú do režimu „novej normálnosti“.

Politici z radov Demokratov, rovnako ako im naklonené médiá a sociálne siete obvinili Trumpa a jeho priaznivcov z povstania a pokusu o prevrat. K prevratu skutočne došlo, avšak v opačnom garde. Aj preto teraz môžu beztrestne nálepkovať trumpovcov a zďaleka nielen tých zdivočených, ako „domácich teroristov“.

Členka Snemovne reprezentantov Elissa Slotkinová (D) dva dni po incidente uverejnila takýto tweet: „Éra spätá s 11. septembrom je u konca. Tou najväčšou bezpečnostnou hrozbou je teraz polarizácia, ohrozujúca našu demokraciu, konkrétne domáci terorizmus.“

Ostatné médiá sú plné správ o bulletine FBI (ktorý však doteraz nikto neuverejnil), varujúce pred teroristickými útokmi krajne pravicových živlov nielen vo Washingtone, ale vo všetkých 50 štátoch USA. Aj preto sa začína hovoriť o potrebe prijať zákon proti domácemu terorizmu, nadväzujúci na známy Zákon o vlastenectve (Patriot Act), prijatý po udalostiach z 11. septembra 2001 (autorom väčšiny legislatívnych návrhov v 90. rokoch, teda ešte pred 11/9, bol zhodou okolností Joe Biden).

 

 Zákon na ochranu pred domácim terorizmom

Zo všetkých existujúcich zákonných úprav má najväčšiu šancu na prijatie Zákon na ochranu pred domácim terorizmom, ktorý bol vlani prijatý Snemovňou reprezentantov. Senátor za štát Illinois Dick Durban (D) sa už nechal počuť, že po inaugurácii navrhne schválenie zákona aj v Senáte. Je signifikantné, že navrhovatelia nehovoria o nebezpečenstve ľavicového terorizmu, ale výlučne len o „pravicovom“ terorizme, najčastejšie spájanom s ideológiou nadradenosti bielej rasy. Občas sa im však k tomu pripletú tiež náboženskí fundamentalisti (samozrejme len z radov kresťanov, pretože islam je predsa náboženstvo mieru), či aktivisti „hnutia za život“. Napokon, každoročný Pochod za život vo Washingtone, plánovaný na 29. januára, bol organizátormi zrušený a to nielen kvôli Covidu-19, ale aj kvôli výnimočnému stavu v meste a obavám z ďalších provokácií.

O ľavicovom terorizme však navrhovatelia zákona mlčia. Akoby aj nie, keď Demokrati mali prsty v letných násilných protestoch, organizovaných členmi Black Lives Matter a anarchistami z Antify. Desiatky mŕtvych a stovky zranených strážcov zákona, celé mestské štvrte v plameňoch, stovky vyrabovaných obchodov, vyhlásenie autonómnych zón po násilnom zrušení policajných staníc a nepredstaviteľné škody na verejnom i súkromnom majetku. To všetko za otvorenej podpory ľavicovo liberálnych médií, vrátane hlavných televíznych staníc (výnimku tvorila len FOX TV, ktorá sa však po voľbách tiež otočila chrbtom k Trumpovi), ktoré vysielali reportáže plné pochopenia o „pokojných protestoch“ frustrovaných spoluobčanov.

Konzervatívne založení Američania, či už Trumpa obdivujú alebo nie, sa s nástupom Bidena a prevahou Demokratov v oboch komorách Kongresu menia na lovnú zver. Už dnes sú im mazané účty na sociálnych sieťach, zákazníci firiem typu Uber či Airbnb sú diskriminovaní za nesprávne politické názory, PayPal ruší službu klientom, u ktorých zistil platbu dopravy do Washingtonu v deň demonštrácie. Niektorí identifikovaní účastníci protestu boli vyhodení zo zamestnania a Únia leteckých prepravcov odmieta prepravovať „vzbúrencov“ komerčnými letmi po USA. Televízna spoločnosť ABC volá po čistke Trumpových stúpencov a banky na Wall Street zablokovali finančné príspevky protrumpovských politikov a pohrozili im trvalým odpojením, ak budú spochybňovať víťazstvo Bidena.

Známy český komentátor Benjamin Kuras zhodnotil posledné udalosti pre jeden český portál nasledovne: „Revolučný „dlhý pochod inštitúciami“, za podpory miliardárov a megakorporácií, je brilantne ukončený a prepojený so všetkými sférami občianskeho života. Za týždeň toho stihol viac, než komunisti K. Gottwalda za rok.“

Bolo by však naivné veriť téze, že Trump a jeho najbližší spolupracovníci boli stelesnením kresťansky inšpirovanej kontrarevolúcie. Iste, Trump bol v mnohom lepší ako jeho predchodcovia, vrátane tých republikánskych, aj on však vstupoval do úradu skôr ako liberál, než ako konzervatívec. A aj keď sa počas tých štyroch rokov posunul viac doprava, nebolo to nikdy tak ďaleko a konzekventne, aby sa kormidlo nedalo ľahko vrátiť do pôvodnej polohy. Sľuboval, že „vysuší močiare“ a potom sa nechal obklopiť „profláklymi“, zovšednenými postavami z prostredia deep state ako je neokonzervatívny fanatik John Bolton, ktorý by diplomatický zbor najradšej nahradil inváznymi jednotkami, či svetonázorovým liberálmi, ako je jeho manekýnska dcéra Ivanka s jej manželom Jaredom Kushnerom. Možno aj pod ich vplyvom sa Trump nechal viackrát počuť, držiac v rukách dúhovú vlajku, že je tým najLGBTQ (dez) orientovaným prezidentom v dejinách USA.

Zároveň je však prvým americkým prezidentom, ktorý sa aktívne zúčastnil – a so skvelým prejavom – vlaňajšieho vyššie spomínaného Pochodu za život. Bolo to z presvedčenia alebo za účelom získania tak potrebných hlasov konzervatívnejšie založených kresťanov? Ťažko povedať. Na jednej strane sa aj za Trumpa zvyšovali federálne príspevky pre potratovú organizáciu Planned Parenthood, na druhej strane zrušil financovanie potratov z peňazí amerických daňových poplatníkov v zahraničí.

 

Trump sa príliš nevyznamenal ani na bojovom fronte s falošnou pandémiou

Trump sa príliš nevyznamenal ani na bojovom fronte s falošnou pandémiou. Nepatril síce k propagátorom plošných karantén, zároveň však dal voľnú ruku Anthonymu Faucimu a jeho kolegom, ktorí propagujú tvrdý anti-covidový režim. Vedomý si toho, ako mu manévre s vírusom komplikujú cestu k znovuzvoleniu, bezvýhradne podporoval projekt vojensko-medicínskeho komplexu Operation Warp Speed na výrobu genetických vakcín, predstavujúcich bezprecedentné zdravotné riziko a aj potenciálny zdroj celého radu spoločenských konfliktov (očkovacie pasy, segregácia neočkovaných atď.)

Tiež však nemožno prehliadať, že do Trumpovho blízkeho okolia začali prenikať, zrejme prostredníctvom architekta jeho víťaznej volebnej kampane z roku 2016 a geniálneho stratéga Stevena Bannona, pravoverní katolíci, čo sa odrazilo aj na obsahu jeho niektorých prejavov (ako napríklad pred poslednými vianočnými sviatkami), v ktorých Kristus nevystupoval len ako ušľachtilý humanitárny vizionár, ale ako vtelený Syn Boží, ktorý priniesol vykúpenie ľudstva. A kto počul na záver zjazdu Republikánskej strany – na priestranstve pred Bielym domom – spievať pieseň Ave Maria, mohol ľahko podľahnúť dojmu, že USA sú na ceste k výrazne lepšej budúcnosti, ako je tá, ktorá ich čaká s „katolíkmi“ Bidenom, Pelosiovou, či predsedom Najvyššieho súdu Johnom Robertsom. Je to paradox: USA nemali na čele kľúčových inštitúcií nikdy toľko nominálnych katolíkov ako dnes a napriek tomu im to bude len málo platné. Nielen preto, že by im niekto v uplatňovaní katolíckych zásad vo verejnom živote bránil, ale predovšetkým preto, že oni sami o žiadne ich uplatňovanie nestoja.

Trumpovo prezidentovanie malo pozitívny prínos ešte v jednej veci – po dlhom čase v Bielom dome úradoval niekto, kto nevyvolal jediný vojnový konflikt, či neprepadol cudzí štát. Naopak, proti vôli washingtonských močiarov, sa neprestával usilovať o návrat amerických vojakov z konfliktov, ktoré narobili toľko škody obyvateľom postihnutých krajín, ako aj reputácii USA vo svete. A aj keď zo svojich predvolebných sľubov spred piatich rokov uskutočnil len niektoré, podarilo sa mu prinajmenšom dokázať širšej verejnosti, že najvyššiu moc v Spojených štátoch amerických nemá prezident, ale tzv. deep state – tento po desaťročia budovaný konglomerát mocenských a ekonomických záujmov, pre ktoré je viditeľná politická aréna obyčajnou fasádou, za ktorou sa robí tá skutočná „politika“.

Čoho dôkazom je nakoniec aj osud Donalda Trumpa.

Michal Semín

 

Článok vyšiel pôvodne na portáli Christianitas

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Vlhová líderkou po 1. kole slalomu v Jasnej. Snažila som sa urobiť výhodu z čísla 1, vravela v cieli

0 icon

Jasná 6. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Domáci slalom v Jasnej v 1. kole Petre Vlhovej sadol. Slovenská favoritka je po polovici pretekov líderkou šiesteho slalomu sezóny Svetového pohára, ktorý sa jazdí na jej domovskom svahu pod Chopkom v Nízkych Tatrách Zverenka Livia Magoniho dosiahla v prvom kole najlepší čas…

Matovič v týchto dňoch zasiahol niekoľkokrát do zahraničnopolitickej oblasti, podľa Kukana to nemal robiť

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v týchto dňoch zasiahol niekoľkokrát do zahraničnopolitickej oblasti. Bohužiaľ, nemal to robiť. Uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti bývalý minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan „Jeho ostatný status o maďarskom ministrovi zahraničných vecí – priateľovi Slovenska, je už dôvodom…

Matovič: „Sulík urobí všetko pre to, aby vláda padla.“ Zo strany Za ľudí nevidí zlý úmysel. Spomenul aj druhé prekvapenie. Sulík reaguje

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR/TASR - Jakub Kotian, Martin Baumann)   Premiér Igor Matovič (OĽaNO) si myslí, že minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) urobí všetko pre to, aby vláda padla. Povedal to v diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Sobotné dialógy. Dodal, že on zasa urobí…

Dalajlámu zaočkovali prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu

0 icon

Dharmšála 6. marca 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Office of the his holiness the Dalai Lama via AP)   Osemdesiatpäťročný tibetský duchovný líder dalajláma dostal prvú dávku vakcíny proti koronavírusu v nemocnici v meste Dharmšála na severe Indie. Po zaočkovaní dalajláma vyzval ľudí, aby išli príkladom, boli statoční a dali sa zaočkovať G.D. Gupta,…

Počet nových prípadov nákazy v Česku mierne klesol

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   V Českej republike v piatok pribudlo 13 074 nových prípadov nákazy ochorením COVID-19. Išlo o mierny pokles, a to aj oproti predošlému dňu, kedy sa potvrdilo 14 620 nových ochorení, aj oproti minulému piatku, kedy testy odhalili 14 768 prípadov. Informuje o…

Pakistanský premiér prežil v parlamente hlasovanie o dôvere

0 icon

Islamabad 6. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-B.K. Bangash)   Pakistanský parlament v sobotu vyslovil dôveru premiérovi Imranovi Chánovi, keď ho v 342-člennom Národnom zhromaždení pri hlasovaní podporilo 178 zákonodarcov. Informovala o tom agentúra DPA, ktorá dodala, že hlasovanie bojkotovalo všetkých 160 opozičných poslancov Agentúra Reuters uviedla, že v čase hlasovania poslancov sa…

Čarnogurský ml.: Slovensko získalo späť časť svojej suverenity. Vďaka sile Sputnika V

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 (HSP/Foto:TASR-František Iván)   Sputnik V ukázal slabnutie vplyvu USA v Európe a neschopnosť ich agentov riadiť. Rusko vyhralo neobyčajnú a dôležitú ideologickú bitku, ktorá sa úplne náhodou odohrala na Slovensku Sputnik V bola donedávna iba obyčajná vakcína na covid, hoci prvá na svete. Slovenská vláda preukázala…

Po prekonaní COVID-19 sa môžu objaviť aj kardiovaskulárne komplikácie

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Koronavírusová infekcia zanecháva dlhodobé následky u mnohých pacientov aj v prípade, keď nešlo o ťažko chorých, ktorí by sa museli liečiť v nemocnici. Po prekonaní COVID-19 sa u pacienta môžu objaviť kardiovaskulárne komplikácie. Upozornila na to kardiologička Anna Vachulová Pri infekcii COVID-19 môže…

Horúce informácie z pozadia koaličnej krízy. Matovič mal vyšachovať svojich liberálnych koaličných partnerov

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 (HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Myslíte si, že vás koaličné teátro nemôže už ničím prekvapiť? Tak pozor, aby vám nezabehlo: títo ľudia majú naozaj talent na dramatické zápletky. Najnovšie sa možno črtá prekvapivý zvrat situácie, ktorý čakal naozaj málokto Zvykli sme si, že neustále hašterenie a útoky v…

PCR testy ukázali 2 522 nových prípadov, pribudlo ďalších 74 úmrtí

0 icon

Bratislava 6. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Kay Nietfeld/dpa via AP)   V piatok pribudlo na Slovensku 2 522 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá vykonali celkovo 15 721 PCR testov. Pribudlo ďalších 74 úmrtí. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa znížil o 56. Zaočkovaných proti ochoreniu…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

1. Kolaps Kalifornie , alebo čo nás čaká ako americkú kolóniu 2. Medzinárodná výstraha pred ochorením COVID-19. Medzinárodné vyhlásenie zdravotníckych pracovníkov, lekárov a vedcov zaslané vládam 30 krajín

0icon

1. Kalifornia teraz začala napĺňať víziu nočnej mory Fjodora Dostojevského vo svojom prorockom majstrovskom diele „Diablom posadnutí“ .Ak sa chce ,,vrátiť do normálu",  musí nevyhnutne urobiť  neobmedzený liberalizmus - zastaviť sa vo svojom postupe a vrátiť  sa späť. Tam, kam smeruje Kalifornia dnes, sa zvyšok Spojených štátov a veľká časť…

Peter Štrba

Jordan Peterson: Psychologická významnosť biblických príbehov – 15. prednáška

0icon

Prinášam 15. prednášku zo seriálu, v ktorom kanadský profesor Jordan Peterson vykladá biblické príbehy moderným jazykom psychológie. Ide o poslednú prednášku, v ktorej sa Peterson venuje knihe Genezis, zároveň je to však aj posledná verejná prednáška o Biblii ako takej, pretože potom už mal Peterson povinnosti v súvislosti s cestovaním…

Ivan Holek

Situácia je hrozná! Ale jej skutočné riešenie sa ignoruje!

0icon

Katastrofický duchovný stav ľudstva privodil katastrofu v podobe pandémie, ktorú v súčasnosti prežívame. A preto by sme mali popri všetkých opatreniach proti šíreniu vírusu myslieť aj na duchovné opatrenia, pretože len nimi môžeme eliminovať skutočné, vnútorné podhubie tejto epidémie. A len na základe toho potom začnú nevyhnutne poľavovať aj jej…

Marek Brna

Ivermectin má byť ľahko dostupný

0icon

Ak je Ivermectin najviac účinný v ranom štádiu ochorenia covid 19, tak je nezmyselné, ak sa momentálne u nás používa len v nemocniciach, kam sa zvážajú prakticky len pacienti v pokročilom štádiu ochorenia. Akékoľvek blokovanie tohto sľubného lieku vytvára podozrenie, že súčasný stav niekomu vyhovuje a nie je záujem, aby…

Erik Majercak

Znárodnenia, vyvlastnenia, či iné zmeny nakladania s výrobnými prostriedkami ako výsledok vojny medzi miliardármi a tými ešte mocnejšími - priebežný stav

0icon

Rozpad unipolárneho sveta na rôzne zóny a sféry vplyvu Rôzne skupiny ľudí založili v USA nezvratné deštrukčné ekonomické procesy, ktoré spolu s coronou majú devastačné účinky na ekonomiku USA. Keďže Trump nakoniec neprevzal úlohu vodcu likvidácie USA ešte počas, či na konci svojho prezidentovania je jasné, že ideme do druhého - krvavejšieho scenára…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Opatrnosť na prvom mieste: Rady, ako chrániť svoj majetok

0 icon

Opatrnosť by pre nás mala byť prioritou na prvom mieste. Jedine takýmto spôsobom si dokážeme ochrániť svoj majetok. Nájde sa totižto mnoho zlomyseľných ľudí, ktorí vidia vidinu rýchleho zisku práve konaním trestnej činnosti a to vo forme rôznych menších, či dokonca aj väčších krádeží. Preto by sme sa mali starať o…

Jeseň a zima na jednej fotke: Aj takto vyzerá nádherná Transylvánia

0 icon

Transylvánia. Slávna časť Rumunska, ktorú preslávil najmä spisovateľ Abraham Stoker so svojim dielom o upírovi grófovi Draculovi. Tento príspevok ale nemá s upírmi nič spoločné. Transylvánia totiž ponúka omnoho viac krásy, ako si myslíme. :) "Som profesionálny a viacnásobne ocenený fotograf z Rumunska, aby som bol presnejší z "krajiny zámkov"," hovorí o…

Najroztomilejšie fotografie zvieracích kamarátov PRED a PO

0 icon

Fotografie pred a po sú veľmi zábavné a obľúbené na internete. Rodičia často fotografujú svoje deti v detstve a tie sa potom rozhodnú urobiť si rovnakú fotografiu aj v dospelosti. Tieto fotografie sú však trochu iný prípad. Ide o zvieratká, ktoré spolu vyrastali a sú najlepšími kamarátmi od malička až dodnes. Spolu…

TOP10 najšialenejších spôsobov, akými chcú ľudia schudnúť

0 icon

Schudnúť nebýva vždy ľahké. Určite si to zažil už aj ty. Po Vianociach ti zostali nejaké kilá navyše, ktoré sa ťa jednoducho držia, nech robíš, čo robíš. Čo však v snahe schudnúť robia niektorí ľudia, je až neuveriteľné. Toto sú tie najšialenejšie spôsoby, akými sa pokúšajú byť štíhli. Pokiaľ ide…

TOP10: Toto sú tie najjedovatejšie hady sveta!

0 icon

Hoci nie všetky hady sú jedovaté, existujú aj také, ktoré usmrtia človeka do 30 minút. Toto je sila jedného z najrozumnejších zvierat na svete. Hady môžu byť kdekoľvek, od suchých púští Austrálie až po tropické záhrady obyvateľov Floridy. Tí, ktorí mali toľko nešťastia a hady ich uhryzli, opísali príznaky bolestivého uhryznutia. Sú…

Vo svete IT

Huaweiu tečie do topánok. V domácej Číne už nie je číslo 1. V januári ho predbehol tento výrobca!

0 icon

Sankcie zo strany amerických úradov vytvárajú na Huawei obrovský tlak. Ešte v druhej polovici minulého roka spoločnosť musela dokonca predať dcérsku značku Honor, aby zabezpečila jej prežitie. Posledný kvartál minulého roka rovnako priniesol viacero prekvapení, hoci mnohé z nich boli očakávané. Išlo konkrétne o významný pokles predaja smartfónov, a to…

Príchod Xiaomi Mi 11 Ultra je na spadnutie. Prechádza potrebnými certifikáciami

0 icon

Spoločnosť Xiaomi ešte koncom minulého roka stihla predstaviť svoj prvý model z novej vlajkovej série Xiaomi Mi 11. Prvým predstaviteľom z tohto modelového radu bol práve samotný základný model Mi 11, ktorý ešte stále čaká na predstavenie svojich „súrodencov“. Široká technologická verejnosť už v napätí očakáva príchod ďalších modelov ako…

Pozrite si výber platených Android aplikácií a hier, ktoré stiahnete zadarmo. Čo si vyberiete?

0 icon

Víkend máme v plnom prúde a spolu s jeho začiatkom vám prinášame pravidelnú nádielku plateného softwaru z Google Play, ktorý aktuálne stiahnete zadarmo. Na zozname nižšie nájdete celkovo 24 aplikácií, z ktorých vám extra dávame do pozornosti Access Dot, či Audio Recorder. V prvom prípade ide o aplikáciu, ktorá vás…

Prehliadač Microsoft Edge prichádza s ďalšiou skvelou funkciou, ktorú nesmieš prehliadnuť

0 icon

Internetový prehliadač Microsoft Edge od prechodu na jadro Chromium, ktoré je základom aj najpopulárnejšieho internetového prehliadača Google Chrome, prešlo viacerými zásadnými zmenami. Veľká časť používateľov si po príchode nového prehliadača Edge zvykla na funkcie, ktoré dovtedy nachádzali iba v prehliadači Chrome. Vývojári spoločnosti Microsoft však očividne z prehliadača Edge nechcú…

Nečakaný objav v jadre našej planéty by mohol prepísať učebnice

0 icon

Jedným zo základných poznatkov geológie je, že naša Zem má štyri vrstvy: Zemskú kôru, plášť a vonkajšiu a vnútornú časť jadra, píše portál salon.com. Nová štúdia však tvrdí, že tento model nemusí byť až tak úplne správny. Vedci z Australian National University tvrdia, že vnútorná časť zemského jadra môže mať dve odlišné vrstvy.…

Armádny Magazín

Tajná zbraň ruských stíhačiek Su-57

0 icon

Rusko, 6.marec 2021 (AM) – Analytici časopisu The National Interest ocenili silu palubného kanónu GŠ-30-1 ruskej stíhačky piatej generácie Su-57. Už skôr sa na internete objavilo video s pozemnými testami kanónu GŠ-30-1 stíhačky Su-57, na ktorom vidíme streľbu na cieľ .  

Poľský generál o obrane Baltiku: „Rusi si pôjdu, kam budú chcieť“

0 icon

Poľsko, 6.marec 2021 (AM) – V sovietskych časoch boli sily dislokované v Kaliningradskej oblasti určené na vylodenie vojsk na Jutskom polostrove, blokádu dánskych prielivov pre flotilu NATO, ako aj na pokrytie a podporu vykládok. V moderných realitách sú však smerované „do srdca Európy“.   "Kaliningradská opevnená oblasť vždy hrala kľúčovú úlo

Zacharovová: Nakoniec sa USA rozhodli správne

0 icon

Rusko, 6.marec 2021 (AM) – Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia sa domnieva, že Washington urobil správne rozhodnutie. "USA prijali správne rozhodnutie vyhlásením, že odmietajú násilne zavádzať demokraciu do zahraničia." Uviedla to v stredu oficiálna z

Holandsko bolo pristihnuté pri skrývaní dôležitých dokumentov z havárie lietadla MH17

0 icon

Holandsko, 6.marec 2021 (AM) – Holandské úrady odmietajú poskytnúť niekoľko dokumentov, ktoré by mohli objasniť príbeh havárie malajzijského boeingu na juhovýchode Ukrajiny. Píše o tom tlačová agentúra RTL News.   Nie je to tak dávno, čo holandskí novinári zaslali oficiálnu žiadosť holandskému ministerstvu spravodlivosti, aby im

Profesor z Harvardu: Čo môže vyvolať vojnu medzi USA a Čínou

0 icon

USA, 6.marec 2021 (AM ) – Thucydides vysvetlil vojnu, ktorá roztrieštila starogrécky svet, z dvoch dôvodov: vzostupu aténskej moci a strachu, ktorý to vyvolalo u vládnucej moci, Sparty. Aby sa zabránilo ďalšej „studenej“ alebo „horúcej“ vojne, musia sa USA a Čína vyhnúť prehnaným obavám a mylným predstavám o zmene r

Svetlo sveta

Kardinál Brandmüller: Tí čo opúšťajú Cirkev kvôli škandálom druhých, ohrozujú vlastnú spásu.

0 icon

Kardinál Walter Brandmüller vyslovil varovanie katolíkom, ktorí opúšťajú katolícku cirkev a to bez ohľadu na dôvody, že ohrozujú svoju vlastnú spásu, ak zomrú odlúčení od Cirkvi. Opustiť cirkev podľa kardinála Brandmüllera v skutočnosti znamená, že sa veriaci odreže od sviatostí potrebných na záchranu duše pred večným zatratením. Takýto veriaci “sa…

Mons. Karol Kmeťko (12.12.1875 – 22.12.1948) – biskup pre nitriansku diecézu.

0 icon

PRVÍ TRAJA SLOVENSKÍ BISKUPI VYSVÄTENÍ V NITRE 13.2.1921 Narodil v rodine obecného notára v Dolných Držkovciach, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal z početnej rodiny, jeden brat bol kňazom, jedna sestra rehoľníčkou. 8-ročné gymnaziálne štúdium absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre (1887-1895) a ako výborného študenta ho odporučili na štúdium teológie…

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali