To najdôležitejšie z Ukrajiny – Putin nariadil vláde previesť do ruského vlastníctva Záporožskú jadrovú elektráreň

Bratislava 5. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP/Russian Defense Ministry Press Service photo,Screenshot)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

ukrajina vojna
Ilustračné foto

 

19:55 – Moskva pridelila kódy poznávacích značiek okupovaným ukrajinským regiónom. 80 – Donecká oblasť, 81 – Luhanská oblasť, 84 – Chersonská oblasť, 85 – Záporožská oblasť.

 

19:05 – Podpredseda ruskej vlády Alexander Novak vyhlásil, že Rusko môže znížiť ťažbu ropy, aby vyrovnalo negatívne dopady cenových stropov uvalených Západom.

 

19:00 – Biely dom požiadal ministerstvo energetiky, aby analyzovalo možné dôsledky zákazu vývozu benzínu, nafty a iných ropných produktov zo Spojených štátov. Informuje o tom agentúra Bloomberg.

Zákaz vývozu bude podľa agentúry najradikálnejším krokom Bidenovej administratívy v boji proti cenám benzínu. Vysoké ceny benzínu však predstavujú politickú hrozbu pre demokratov v novembrových voľbách do Kongresu.

 

18:55 – AFU sa nepodarilo vytvoriť kotol v Chersonskej oblasti. Hlavné

Ruské ozbrojené sily sa rozhodli stiahnuť jednotky 83. výsadkovej brigády, 810. brigády námornej pechoty a jednotky pozemných vojsk z viacerých oblastí na severe Chersonskej oblasti.

Rozhodnutie bolo prijaté s cieľom zabrániť obkľúčeniu ruských jednotiek prevahou síl AFU po prielomoch pri Dudčanoch na jednej strane a pri Davydovom Brode na strane druhej. Ukrajinskej armáde sa nepodarilo vytvoriť kotol.

128. horská útočná brigáda, 60. mechanizovaná brigáda, 17. tanková brigáda a množstvo ďalších jednotiek podporovaných delostrelectvom a frontovým letectvom dosiahli oblúk Davydov Brod – Borozenskoje – Suchanovo – Kačkarovka.

Jednotky ruskej armády zase vytvorili obrannú líniu pozdĺž diaľnice R-81 (Snigirjovka – Cherson), ktorú krylo kľukaté koryto rieky Ingulec.

Ráno 5. októbra sa tak útočná päsť AFU zastavila asi 30 km od Berislavu a 40 km od Novej Kachovky.

Tieto mestá boli v dosahu 155 mm HE ERFB-RA a Excalibur S (dosah až 55 km), ktoré používali francúzske samohybné húfnice CAESAR a americké M109A3GN Paladin.

ukrajina vojna
Mapa bojov

18:50 – V Záporožskej jadrovej elektrárni plánujú reštartovať jeden zo šiestich reaktorov. Uvádza sa to v správe na webovej stránke MAAE.

“Vysoký ukrajinský operačný personál informoval expertov MAAE prítomných v ZNPP, že prebiehajú prípravy na spustenie 5. energetického bloku so zníženou kapacitou na výrobu pary a tepla pre potreby stanice,” uviedla agentúra.

 

18:30 – V Charkovskej oblasti zomrel 23-ročný írsky dobrovoľník Rory Mason, ktorý bojoval v Medzinárodnej légii. Informuje o tom Sky News. Podľa medializovaných informácií írske ministerstvo zahraničných vecí informovalo rodinu Masonovcov o smrti ich syna.

Tlačová služba Medzinárodnej légie zase uviedla, že jednotka, ktorej súčasťou bol aj Mason, sa dostala pod paľbu pri plnení bojových úloh počas protiofenzívy v smere na Charkov.

 

18:25 – Zhrnutie ukrajinského generálneho štábu:

– Rusi sa snažia udržať okupované územia, snažia sa narušiť aktívne operácie Ozbrojených síl Ukrajiny v určitých smeroch. V dôsledku úspešných akcií Ozbrojených síl Ukrajiny v Chersonskom smere sa Rusi snažia evakuovať ranených a techniku na najbližších priechodoch cez Dneper. Najmä vo Veseloe pri vodnej elektrárni Kachovskaja premiestnili asi 150 zranených vojakov a asi 50 kusov poškodenej vojenskej techniky.

– Vojská Ruskej federácie sa neprestávajú pokúšať o postup v smere Bachmut a Avdeevskij. Ozbrojené sily Ukrajiny odrazili útoky v oblastiach osád Vyemka, Bachmut, Majorsk a Novomichailovka.

– Rusi spustili tri raketové a dva letecké útoky, vykonali viac ako 15 útokov z MLRS. Zasiahnutých bolo viac ako 20 osád vrátane Bielej Cerkva, Redkodubu, Severska, Soledaru, Belogorky, Karlovky, Záporožia, Nikopolu, Krivoj Rogu a Mirnoje.

– Letectvo ozbrojených síl Ukrajiny vykonalo viac ako desať úderov. Protivzdušná obrana zostrelila sedem ruských bezpilotných lietadiel, z toho šesť iránskej výroby.

 

18:20 – Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v stredu v pléne Európskeho parlamentu v Štrasburgu varoval, že vojna na Ukrajine vstupuje do novej “nebezpečnej” fázy a upozornil na možnosť “desivého scenára” v momente, keď Rusko zlyhá v konvenčnom konflikte a naplní hrozby, že použije jadrové zbrane.

 

17:35 – „Dnešný konflikt by neexistoval, keby sa Kyjev nesnažil napraviť históriu a oživiť neonacizmus,” vyhlási ruský prezident Vladimír Putin vo svojom prejave.

 

 

17:30 – Putin nariadil vláde previesť do ruského vlastníctva Záporožskú jadrovú elektráreň, ktorú Rusi okupujú od začiatku marca.

 

15:55 – Trosky iránskych kamikadze bezpilotných lietadiel, ktoré v poslednom čase pravidelne zasahujú do tyla ukrajinských cieľov.

Trosky iránskych kamikadze bezpilotných lietadiel
Trosky iránskych kamikadze bezpilotných lietadiel

15:35 – Ukrajinský prezident Zelenskyj znova vyzval na vytvorenie “osobitného tribunálu” na stíhanie ruských predstaviteľov za ich úlohu pri invázii na Ukrajinu.

 

15:30 – Kremeľ v stredu oznámil, že neexistuje rozpor medzi začlenením ukrajinských území do Ruskej federácie a sťahovaním vojakov z týchto území. Vo svojom pláne anektovať štyri regióny na východe Ukrajiny je Moskva odhodlaná pokračovať.

 

15:00 – Kadyrovovi udelili hodnosť generálplukovníka. Oznámil to na svojom telegramovom kanáli. Povedal tiež, že Putin mu už „osobne“ zablahoželal k novému titulu.

 

14:25 – Veľvyslanci EÚ schválili detaily 8. balíka sankcií proti Rusku. “Tlieskam dnešnej dohode členských štátov o ôsmom balíku sankcií. Konali sme rýchlo a rozhodne. Nikdy neprijmeme Putinove falošné referendá a žiadnu anexiu Ukrajiny. Sme odhodlaní donútiť Kremeľ platiť,” povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen tweetoval. Balík sankcií bude oficiálne zverejnený zajtra.

 

14:20 – Ukrajinská armáda zverejnila fotografiu pri vchode do obce Grekovka. Nachádza sa v Luhanskej oblasti, neďaleko hraníc s Charkovom a neďaleko diaľnice Kremeninna-Svatovo.

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda pri vchode do obce Grekovka

13:40 – Prezident Energoatomu Pjotr Kotin povedal, že bude pôsobiť ako generálny riaditeľ Záporožskej jadrovej elektrárne a správu elektrárne od momentu, keď Rusi zadržali bývalého šéfa elektrárne Igora Murašova, presunuli do Kyjeva. Pripomeňme, že Murašova nedávno zadržali ruské bezpečnostné sily, no potom ho prepustili na územie kontrolované Ukrajinou.

Dnes sa zistilo, že Rosatom vytvára podnik na riadenie jadrovej elektrárne Záporožie.

 

13:35 – Správna rada Medzinárodnej boxerskej asociácie (IBA) povolila ruským a bieloruským športovcom účasť na medzinárodných súťažiach. IBA uviedla, že „politika by nemala mať žiadny vplyv na šport“.

Správna rada v tejto súvislosti odhlasovala zrušenie predchádzajúceho rozhodnutia a s okamžitou platnosťou umožnila boxerom z Ruska a Bieloruska súťažiť v súťažiach IBA.

 

13:30 – Moskva by sa mala podieľať na vyšetrovaní minulotýždňových únikov na potrubiach plynovodu Nord Stream. Uviedol to v stredu námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Veršinin. Švédsko pre potreby vyšetrovania uzavrelo oblasť v okolí únikov v Baltskom mori začiatkom tohto týždňa.

 

12:35 – Šéf MAAE Grossi bude diskutovať v Kyjeve a potom v Moskve. Témou rozhovorov bude bezpečnosť v Záporožskej jadrovej elektrárni.

 

12:10 – „Máme tu Rusko, ktoré sa chystá prehrať vojnu na Ukrajine. Potom už nebude schopné udržať Lukašenka pri moci ako v roku 2020,“ povedala predstaviteľka bieloruskej opozície Svetlana Tichanovská na bezpečnostnej konferencii vo Varšave.

 

11:30 – Ukrajinci útočili na centrum Chersonu

Cherson utok
Následky útoku na Cherson

11:25 – Krajiny Európskej únie sa dohodli na novom balíku sankcií voči Rusku.

Medzi nimi:

– Zákaz prepravy ropy do tretích krajín za cenu vyššiu ako stanovený strop

– Zákaz dovozu výrobkov z ocele, papiera, chemikálií, plastov a cigariet z Ruska

– Zákaz poskytovania právnych, IT a inžinierskych služieb

 

10:35 – Tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierreová na brífingu povedala, že „nebudeme hovoriť o Ukrajine bez Ukrajiny“ a že „otázku diplomacie necháva na ukrajinský ľud“. Zároveň vyhlásila, že „postaráme sa o to, aby sme boli blízko Ukrajincom, keď budú bojovať za svojich – za svoju suverenitu“.

“A ich – toto rozhodnutie o ich suverenite, o ich slobode, o ich demokracii bude prijaté s nimi,” povedal Jean-Pierre.

 

9:55 – Rada EÚ sa v priebehu dňa dohodne na balíku sankcií voči Rusku, uviedol šéf európskej diplomacie Josep Borrell. “Verím, že pred koncom tohto plenárneho zasadnutia dosiahneme v Rade dohodu a prijmeme spoločný návrh predložený Komisiou,” povedal Borrell v Európskom parlamente.

Uviedol tiež, že konflikt na Ukrajine vstúpil do ďalšej nebezpečnej fázy. A dodal, že podpora Kyjeva zo strany Európskej únie by mala zostať úplná.

 

9:50 – Bývalý poslanec Igor Lucenko, ktorý teraz slúži v 72. brigáde Ozbrojených síl Ukrajiny, uviedol, že túto noc zasiahli kamikadze drony miesto brigády v Bielej Cerkvi.

“V noci nepriateľ zaútočil na trvalé rozmiestnenie mojej brigády s kamikadze dronmi. Bol som tam len raz v živote, ale aspoň viem, ako tieto starobylé budovy vyzerajú,” napísal na Facebooku.

Lucenko tiež kritizoval úrady, že pred vojnou nevenovali náležitú pozornosť vývoju vlastnej výroby útočných bezpilotných lietadiel.

 

9:30 – Irán oficiálne popiera dodávky bezpilotných lietadiel do Ruska, ktoré sa aktívne využívajú na útoky proti ukrajinským cieľom.

“Iránska islamská republika považuje zverejnené informácie o dodávke iránskych bezpilotných lietadiel do Ruska na použitie v ukrajinskom konflikte za nepodložené a tieto údaje nepotvrdzuje,” uviedol hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Násir Kanaani, píše Xinhua.

Irán podľa neho od začiatku konfliktu pevne zaujal postoj neutrality a nezasahovania.

 

8:55 – Strana informuje, že Vladimir Putin podpísal zákony o anexii štyroch ukrajinských regiónov – Donecka, Luganska, Záporožia a Chersonu.

Zákonne prezident Ruskej federácie schválil ratifikáciu „ich prijatia do Ruska“. Zákony ratifikovali 3. a 4. októbra obe komory ruského parlamentu – Duma aj Rada federácie.

Podľa Strany to znamená, že teraz k anexii došlo oficiálne.

 

8:30 – Ruské jednotky spustili raketový útok na Záporožie, sily protivzdušnej obrany pracujú, povedal šéf Záporožského oblastného vojenského okruhu Starukh a vyzval obyvateľov mesta, aby zostali v krytoch.

 

8:10 – V novom balíku sankcií EÚ, ktorý zavedie cenový strop pre ruskú ropu, Maďarsko opäť dosiahlo svoje privilégiá. Sankcie sa nebudú vzťahovať na dodávky potrubím, ako aj na námorné dodávky, ktoré ich v prípade núdze nahradia, uviedol maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjárto.

Maďarsko dostáva ruskú ropu cez ropovod Družba, ktorý prechádza cez Ukrajinu.

Szijjártó tiež oznámil vyňatie jadrovej energetiky zo sankcií, takže výstavba novej jadrovej elektrárne Paks (stanicu stavia Rosatom) nebude spadať pod sankcie.

Finálna verzia nového balíka sankcií v Európe by mala byť schválená dnes, 5. októbra.

Pripomeňme, že Rusko už skôr vyhlásilo, že nebude predávať ropu za direktívne nízku cenu.

 

7:50 – Európska únia odsúhlasila 8. sankčný balíček voči Rusku. Sankcie budú zahŕňať aj obmedzenia cien ruskej ropy. Balíček by mal byť prijatý dnes.

 

7:45 – Ukrajina pokračuje v protiofenzíve na južnom i severovýchodnom fronte, kde postúpila až 20 kilometrov za rieku Oskil, informuje britské ministerstvo obrany.

 

7:40 – Ranné zhrnutie ukrajinského generálneho štábu:

– Nepriateľ pokračuje v postupe v smere Bachmut a Avdeev.

Útoky boli odrazené v oblastiach Strilecha, Zelyony, Majorsk, Disputed, Zaitsevo, Bachmutsky, Bachmut, Kurdyumivka, Novomykolaivka a Vugledar.

O ofenzíve ukrajinských jednotiek v Chersonskej oblasti sa nehovorí nič – okrem toho, že na územiach, ktoré Rusko opustilo, sa mínuje.

– Za posledný deň Rusi spustili 9 raketových a 6 leteckých útokov, plus 56 salv z MLRS. Najviac utrpel Charkov, Kramatorsk, Bachmut, Mayorsk a Gulyaipole. Ukrajina hlási 17 náletov na nepriateľa.

Strana podotýka, že súdiac podľa správ generálneho štábu, ukrajinské letectvo pracuje niekoľkonásobne intenzívnejšie ako ruské (čo môže byť spôsobené aktívnym využívaním spravodajských služieb NATO).

 

7:20 – Ukrajinská armáda od v posledných dňoch oslobodila desiatky obcí v rámci protiofenzívy prebiehajúcej na juhu a východe krajiny. Uviedol to v utorok večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

 

7:15 – O tom, že by Rusko po železnici presúvalo taktické jadrové zbrane, nemá Pentagon žiadne informácie, uviedla dnes Laura Cooperová, ktorá na americkom ministerstve obrany riadi odbor Ukrajiny a Ruska.

 

7:10 – Rozhodnutie administratívy amerického prezidenta Joea Bidena poslať na Ukrajinu ďalšiu ťažkú ​​vojenskú techniku ​​Rusko chápe ako bezprostrednú hrozbu pre svoje strategické záujmy. Povedal to ruský veľvyslanec vo Washingtone Anatolij Antonov.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Reakcia na zavádzajúci článok Denníka N: “Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát sa nimi začal zaoberať”

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (HSP/Foto:HS)   Autor Filip Struharík na Denníku N uverejnil zavádzajúci článok: "Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát sa nimi začal zaoberať." Prinášame vám stanovisko redakcie "Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát ich začal riešiť. Bloger Boris Mesár zverejňuje na dezinformačnom webe Hlavné správy nenávistné a antisemitské články. Rada…

Santos poprel, že by Ronaldo hrozil odchodom z tímu

0 icon

Dauha 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Portugalský futbalista Cristiano Ronaldo sa podľa slov trénera Fernanda Santosa nevyhrážal odchodom z MS v Katare po tom, čo chýbal v základnej jedenástke v osemfinále proti Švajčiarsku (6:1). Santos však priznal, že Ronaldo nebol šťastný, keď sa dozvedel o absencii v zostave Päťnásobného…

Začala práva zima? Horský priechod Donovaly je uzatvorený pre vozidlá nad desať metrov

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Doprava a obmedzenia na horských priechodoch)   Horský priechod Donovaly je uzatvorený pre vozidlá nad desať metrov. Na ceste je kašovitý sneh. Osobná doprava sa v oboch smeroch zdrží do 15 minút. Informuje o tom Stella centrum na svojom webe. Zelená vlna RTVS uviedla, že obchádzka…

Slovensko je podľa Naďa a Káčera pripravené aj naďalej pomáhať Ukrajine. Čo mu povedali ukrajinskí predstavitelia k prípadnej výmene vlády?

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: Facebook )   Slovensko je aj naďalej pripravené pomáhať Ukrajine. Po návrate z oficiálnej návštevy ukrajinského Kyjeva to na piatkovej tlačovej konferencii potvrdili minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer "Pre nás je absolútne kľúčové, aby sa niečo…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Putin: Ak to bude potrebné, Rusko zníži produkciu ropy a ceny môžu vyletieť a zasiahnuť tých, ktorí zavádzajú stropy

0 icon

Kyjev 9. decembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Twitter, TASR/AP-Markus Schreiber, TASR/AP/dpa-Sven Hoppe, TASR/AP-RU-24 Russian Television via AP, Telegram)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 19:10 - Spojené štáty oznámili nový balík…

Chorváti sú opäť v semifinále, Brazíliu vyradili v rozstrele

0 icon

Dauha 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Bandic, TASR/AP-TASR/AP-Alessandra Tarantino)   Futbalisti Chorvátska sa stali prvými semifinalistami MS v Katare. V piatkovom štvrťfinále zvíťazili úradujúci vicemajstri sveta nad favorizovanou Brazíliou 4:2 v rozstrele z 11 m, keď po predĺžení bol stav nerozhodný 1:1 Skóre zápasu otvoril v nadstavenom čase prvého predĺženia Neymar,…

Stoltenberg varuje podnikateľský svet pred Čínou

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Nórsky a svetový obchod by sa nemal stať zraniteľným tým, že bude príliš závislý od obchodu s Čínou, varoval vo štvrtok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a poukázal na "chybu" Európy, ktorá sa vo veľkej miere spoliehala na ruský plyn, informuje EURACTIV Stoltenberg,…

Na Moste Lanfranconi bude čiastočná uzávera diaľnice D2

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Národná diaľničná spoločnosť (NDS) pripomína čiastočnú uzáveru diaľnice D2 na Moste Lanfranconi v pravom jazdnom páse v smere do bratislavskej Petržalky. Obmedzenie potrvá od 22.00 h do sobotňajšej (10. 12.) polnoci. TASR o tom informovala hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková "Dôvodom je pokračovanie opravy…

Kto je ZA a kto PROTI? Taraba načrtol, ako budú hlasovať poslanci o Hegerovej vláde

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanec Národnej rady SR Tomáš Taraba (Život – Národná strana) na sociálnej sieti vysvetlil, ako môže dopadnúť hlasovanie o nedôvere vláde Eduarda Hegera. Jeho vyjadrenie vám prinášame v plnom znení Už 3 dni sa dohadujú médiá ako budú hlasovať nezaradení poslanci pri páde…

USA strácajú prehľad o zbraniach na Ukrajine

0 icon

Washington 9. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Nastupujúci predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy uviedol, že cieľom auditu bude zistiť, do akej miery "pomoc USA končí v nesprávnych rukách”, píše Sven R. Larson pre The European Conservative 27. novembra Fox News informovala, že administratíva amerického prezidenta Joea Bidena sa snažila vystopovať vojenskú pomoc…

NAJNOVŠIE

BLOG

Erik Majercak

Krach dolára – straty bánk a FEDu idú do astronomických výšin. 1,125 bilióna USD mal FED, len za 9 mesiacov. Credit Suisse stratil takmer bilión už minulý rok

0icon

Poviete si: „bilión nie je nejaké veľké číslo a karavána ide ďalej, tak čo“. Ale naozaj? Pre zjednodušenie a kuchynskú ekonomiku 1 koruna bude 1 miliarda eur. Bilión potom bude 1.000 korún. Povedzme si aspoň trošku koľko to je a či tendencia je, že ten bilión a hotovo alebo to ide do oveľa…

Marek Brna

Neobvyklá chorobnosť na samom západe Slovenska

0icon

Nákazlivosťou aj priebehom ochorenia to silno pripomína kovid. Avšak! Testy to ako kovid nedetekujú. Hovorím z vlastnej skúsenosti podľa výpovedí širokého okruhu známych. Počasie je na šírenie vírusu ideálne. Čo ma silno zarazilo pri vstupe do čakárne ambulancie, bol nápis na dverách: Zákaz zdržiavať sa v čakárni (samozrejme s respirátorom),…

René Pavlík

Sloboda slova

0icon

Od rána parlament preosieva návrh zákona ktorým sa má – v záujme ochrany občanov, „regulovať“ sloboda slova. Akonáhle počujem, že sa má niečo regulovať, spozorniem. V dnešných časoch má takmer každý pojem niekoľko, často protichodných významov. Napríklad svastika je podľa výkladového slovníka staroindické kultové zn

Ivan Štubňa

Vláda o neonacistoch v USA a na Ukrajine mlčí. Podporuje ich? ÁNO!!!

0icon

Politicky dezorientovaní vládni maniaci o zločinoch neonacistov mlčia. Predstavíme si dnes amerického skinheadského žoldniera, účastníka bojov na Ukrajine:

Slavěna Vorobelová

Divná logika progresívca Šimečku

0icon

Hlavným účelom západných sankcií proti Rusku po vstupe jeho vojska na Ukrajinu bola snaha o zastavenie ruského predaja energonosičov, najmä ruského plynu prostredníctvom plynovodov do Európy. Ruskí producenti boli dovtedy hlavnými dod&aacu

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Ľudia kráčajú na preplnenej nákupnej ulici Via Dei Condotti s vianočnou výzdobou v Ríme

Autor: TASR/AP-Gregorio Borgia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Reakcia na zavádzajúci článok Denníka N: “Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát sa nimi začal zaoberať”

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (HSP/Foto:HS)   Autor Filip Struharík na Denníku N uverejnil zavádzajúci článok: "Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát sa nimi začal zaoberať." Prinášame vám stanovisko redakcie "Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát ich začal riešiť. Bloger Boris Mesár zverejňuje na dezinformačnom webe Hlavné správy nenávistné a antisemitské články. Rada…

Santos poprel, že by Ronaldo hrozil odchodom z tímu

0 icon

Dauha 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Portugalský futbalista Cristiano Ronaldo sa podľa slov trénera Fernanda Santosa nevyhrážal odchodom z MS v Katare po tom, čo chýbal v základnej jedenástke v osemfinále proti Švajčiarsku (6:1). Santos však priznal, že Ronaldo nebol šťastný, keď sa dozvedel o absencii v zostave Päťnásobného…

Začala práva zima? Horský priechod Donovaly je uzatvorený pre vozidlá nad desať metrov

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Doprava a obmedzenia na horských priechodoch)   Horský priechod Donovaly je uzatvorený pre vozidlá nad desať metrov. Na ceste je kašovitý sneh. Osobná doprava sa v oboch smeroch zdrží do 15 minút. Informuje o tom Stella centrum na svojom webe. Zelená vlna RTVS uviedla, že obchádzka…

Slovensko je podľa Naďa a Káčera pripravené aj naďalej pomáhať Ukrajine. Čo mu povedali ukrajinskí predstavitelia k prípadnej výmene vlády?

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: Facebook )   Slovensko je aj naďalej pripravené pomáhať Ukrajine. Po návrate z oficiálnej návštevy ukrajinského Kyjeva to na piatkovej tlačovej konferencii potvrdili minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer "Pre nás je absolútne kľúčové, aby sa niečo…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Putin: Ak to bude potrebné, Rusko zníži produkciu ropy a ceny môžu vyletieť a zasiahnuť tých, ktorí zavádzajú stropy

0 icon

Kyjev 9. decembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Twitter, TASR/AP-Markus Schreiber, TASR/AP/dpa-Sven Hoppe, TASR/AP-RU-24 Russian Television via AP, Telegram)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 19:10 - Spojené štáty oznámili nový balík…

Chorváti sú opäť v semifinále, Brazíliu vyradili v rozstrele

0 icon

Dauha 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Bandic, TASR/AP-TASR/AP-Alessandra Tarantino)   Futbalisti Chorvátska sa stali prvými semifinalistami MS v Katare. V piatkovom štvrťfinále zvíťazili úradujúci vicemajstri sveta nad favorizovanou Brazíliou 4:2 v rozstrele z 11 m, keď po predĺžení bol stav nerozhodný 1:1 Skóre zápasu otvoril v nadstavenom čase prvého predĺženia Neymar,…

Stoltenberg varuje podnikateľský svet pred Čínou

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Nórsky a svetový obchod by sa nemal stať zraniteľným tým, že bude príliš závislý od obchodu s Čínou, varoval vo štvrtok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a poukázal na "chybu" Európy, ktorá sa vo veľkej miere spoliehala na ruský plyn, informuje EURACTIV Stoltenberg,…

Na Moste Lanfranconi bude čiastočná uzávera diaľnice D2

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Národná diaľničná spoločnosť (NDS) pripomína čiastočnú uzáveru diaľnice D2 na Moste Lanfranconi v pravom jazdnom páse v smere do bratislavskej Petržalky. Obmedzenie potrvá od 22.00 h do sobotňajšej (10. 12.) polnoci. TASR o tom informovala hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková "Dôvodom je pokračovanie opravy…

Kto je ZA a kto PROTI? Taraba načrtol, ako budú hlasovať poslanci o Hegerovej vláde

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanec Národnej rady SR Tomáš Taraba (Život – Národná strana) na sociálnej sieti vysvetlil, ako môže dopadnúť hlasovanie o nedôvere vláde Eduarda Hegera. Jeho vyjadrenie vám prinášame v plnom znení Už 3 dni sa dohadujú médiá ako budú hlasovať nezaradení poslanci pri páde…

USA strácajú prehľad o zbraniach na Ukrajine

0 icon

Washington 9. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Nastupujúci predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy uviedol, že cieľom auditu bude zistiť, do akej miery "pomoc USA končí v nesprávnych rukách”, píše Sven R. Larson pre The European Conservative 27. novembra Fox News informovala, že administratíva amerického prezidenta Joea Bidena sa snažila vystopovať vojenskú pomoc…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Krach dolára – straty bánk a FEDu idú do astronomických výšin. 1,125 bilióna USD mal FED, len za 9 mesiacov. Credit Suisse stratil takmer bilión už minulý rok

0icon

Poviete si: „bilión nie je nejaké veľké číslo a karavána ide ďalej, tak čo“. Ale naozaj? Pre zjednodušenie a kuchynskú ekonomiku 1 koruna bude 1 miliarda eur. Bilión potom bude 1.000 korún. Povedzme si aspoň trošku koľko to je a či tendencia je, že ten bilión a hotovo alebo to ide do oveľa…

Marek Brna

Neobvyklá chorobnosť na samom západe Slovenska

0icon

Nákazlivosťou aj priebehom ochorenia to silno pripomína kovid. Avšak! Testy to ako kovid nedetekujú. Hovorím z vlastnej skúsenosti podľa výpovedí širokého okruhu známych. Počasie je na šírenie vírusu ideálne. Čo ma silno zarazilo pri vstupe do čakárne ambulancie, bol nápis na dverách: Zákaz zdržiavať sa v čakárni (samozrejme s respirátorom),…

René Pavlík

Sloboda slova

0icon

Od rána parlament preosieva návrh zákona ktorým sa má – v záujme ochrany občanov, „regulovať“ sloboda slova. Akonáhle počujem, že sa má niečo regulovať, spozorniem. V dnešných časoch má takmer každý pojem niekoľko, často protichodných významov. Napríklad svastika je podľa výkladového slovníka staroindické kultové zn

Ivan Štubňa

Vláda o neonacistoch v USA a na Ukrajine mlčí. Podporuje ich? ÁNO!!!

0icon

Politicky dezorientovaní vládni maniaci o zločinoch neonacistov mlčia. Predstavíme si dnes amerického skinheadského žoldniera, účastníka bojov na Ukrajine:

Slavěna Vorobelová

Divná logika progresívca Šimečku

0icon

Hlavným účelom západných sankcií proti Rusku po vstupe jeho vojska na Ukrajinu bola snaha o zastavenie ruského predaja energonosičov, najmä ruského plynu prostredníctvom plynovodov do Európy. Ruskí producenti boli dovtedy hlavnými dod&aacu

Vášeň v Tebe

Expert sa vyjadril k dokumentu Harry a Meghan. Môže si kráľovská rodina už vydýchnuť?

0 icon

Od včera, 8. decembra, môžu ľudia sledovať očakávaný dokument Harry a Meghan. Z troch epizód vyplynulo, že kráľovská rodina bude pravdepodobne s ich obsahom relatívne spokojná. „Nemyslím si, že by tam bolo veľa nového, čo by ich príliš znepokojovalo. Bolo to opakovanie tých istých starých reptaní, opakovanie tých istých vecí (ktoré predtým…

Urobte si rýchly test a zistite, či máte vážny problém s alkoholom

0 icon

Hovorí sa, že alkohol je metlou ľudstva. Na Slovensku platí vysoká spoločenská miera akceptácie konzumácie alkoholu. Mnohí ľudia majú problém s alkoholom a ani si to neuvedomujú. Alkohol poškodzuje nielen fyzické zdravie, ale aj to psychické. Závislosť, ktorá sa postupne vkradne do života človeka, ovláda jeho celodenné fungovanie. Všetko sa následne prispôsobuje…

Fenomenálne sochy Bruna Catalanoa. Prečo im chýba časť tela?

0 icon

Bruno Catalano je úžasný umelec, ktorý vytvára sochy v životnej veľkosti. Nie sú to však klasické sochy. Sú to surrealistické sochy ľudí, ktorým chýbajú značné časti tiel. V človeku tiež vyvolávajú pocit, že popierajú zákony gravitácie. Catalano sa narodil v roku 1960 v sicílskej rodine žijúcej v Maroku. Vyrastal však vo Francúzsku. Keď mal Bruno…

Najčastejšie chyby pri líčení. Ako nevyzerať staršie či dokonca ako klaun?

0 icon

Každá žena chce byť krásna. Vaše krásne črty tváre si môžete dokonale zvýrazniť vhodne zvoleným líčením. Samotné líčenie je však ako umenie. Niektoré jeho techniky totiž môžu spôsobiť, že budete vyzerať oveľa staršie ako v skutočnosti ste. Akým chybám by ste sa mali vyhnúť? Líčenie a očné tiene

Bývala manželka Ondreja Brzobohatého prezradila, ako si udržiava svoje skvelé miery. Odhalila aj drsnú minulosť

0 icon

Taťána Kuchařová, bývalá manželka hudobníka Ondreja Brzobohatého, odhalila, ako si udržiava svoje skvelé mieri. Prezradila tiež, prečo navštevuje terapeuta. A dôvodom nie je rozvod s Ondrejom. Známa česká modelka a Miss World 2006 sa nedávno vrátila z ciest po Ázii. Má však plné ruky práce. Na jedno zo svojich fotení pozvala aj portál Super,

Armádny Magazín

Použité na Ukrajinu - nové na Taiwan. Americký Kongres schválil rekordný rozpočet na obranu

0 icon

USA, 9. december 2022 (AM) – Americká armáda aktívne implementuje program rozvoja a zlepšovania komunikačných kanálov pomocou pokročilých technológií, vrátane zvýšenia nákupu služieb od komerčných spoločností. Jednou z priorít je podľa Pentagonu rozšírenie využívania satelitného internetu na takú úroveň, aby ozbrojen

MARS s MSHORAD u slovenských protilietadlovcov

0 icon

Přelouč, 9. decembra 2022 (AM) - Spoločnosti SAAB a SVOS predstavili systém MSHORAD inštalovaný na bojovom vozidle MARS slovenským protilietadlovcom z 11. brigády vzdušných síl v Nitre a ďalším príslušníkom Ozbrojených síl SR.  

V Rusku sa 9. december oslavuje ako Deň hrdinov vlasti

0 icon

Rusko, 9.december 2022 (AM) – Pamätný dátum bol zriadený v roku 2007 po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin 24. decembra 2007 zaradil zmeny do federálneho zákona „O dňoch vojenskej slávy a pamätných dátach Ruska". Až do roku 1917 sa 9. decembra (26. novembra, podľa starého kalendára) v Rusku slá

Rekordný triumf zbraní Českej zbrojovky a CZ Shooting Teamu na majstrovstvách sveta

0 icon

Česko, 9.december 2022 (AM) – Už devätnáste majstrovstvá sveta v športovej streľbe podľa pravidiel IPSC prebehli od 16. novembra do 3. decembra 2022 v thajskej Pattayi. Hlavným sponzorom napínavého preteku 1600 najlepších strelcov z 50 krajín celého sveta bola Česká zbrojovka as, ktorej medzinárodné družstvo tu zaznamenalo najväčší úspech vo svojej doterajšej

Generálny štáb USA očakáva zimné prerušenie bojov na Ukrajine. Slovensko dodá Ukrajine muníciu pre stíhačky. Prehľad bojovej situácie

0 icon

USA, 9. december 2022 (AM) – Slovensko dodá Ukrajine muníciu pre stíhacie lietadlá , ako aj ďalšie vybavenie, ktoré bude súčasťou nového balíka vojenskej pomoci. Uviedol to minister zahraničných vecí republiky Rastislav Káče

TopDesať

Svet bez ľudí, ktorý pohltila matka príroda: Fotografie plné prázdnoty a zelene

0 icon

Francúzsky fotograf sa rozhodol na internete uverejniť svoju zbierku fotografií, na ktorých zachytil nádherné miesta, ktoré si späť vzala príroda. Fotografie z Černobyľu sme už všetci videli mnohokrát. Svojim spôsobom sú fascinujúce, pretože na miestach kde pred pár desaťročiami žili ľudia, momentálne vládne iba príroda. Francúzsky fotografi Romain Veillon pre…

Tvoje sporenie bude vďaka týmto 10 tipom oveľa efektívnejšie

0 icon

V živote existujú mnohé skratky, vďaka ktorým si dokážeme náš život uľahčiť. Neplatí to však pre všetky činnosti. Dobrou správou je, že aj sporenie sa dá trocha uľahčiť. Pokiaľ ťa zaujíma sporenie a úspora, existuje niekoľko tipov, ktoré ti pomôžu zvládnuť koniec mesiaca a ako bonus ti ostanú peniaze aj…

Slovensko: Zaujímavé fakty o našej krajine. Toto si o Slovensku nevedel

0 icon

Slovensko je jednou z najkrajších a najzaujímavejších krajín sveta. My, Slováci, si to veľmi dobre uvedomujeme. Avšak ani my nevieme o našej krajine všetko. V tomto zozname nájdeš zaujímavé fakty o Slovensku, o ktorých si možno do teraz vôbec nevedel a budeš milo prekvapený.  7. Ako iste vieš, naše hlavné…

Internet: Aká je jeho uhlíková stopa a je možné ho vypnúť?

0 icon

V týchto zložitých dňoch, kedy je veľká časť zemskej populácie doma, je tlak na internet od poskytovateľov omnoho vyšší ako počas bežného dňa. Netflix napríklad zníži kvalitu videí, aby tieto čísla aspoň trochou ovplyvnil. Rozvoj za posledných 36 rokov priniesol nové technológie, ktoré umožňujú navzájom prepájať heterogénne počítačové siete a…

Historické fotografie ti odhalia, aký bol život v 19. a 20. storočí

0 icon

Keď premýšľaš o minulosti, máš pocit, že je to neskutočná realita, ktorú si niekedy môžeme predstaviť ťažšie ako budúcnosť. Vidieť však historické fotografie z 19. a 20. storočia je ešte divnejšie. A prečo je to divnejšie? Pretože tieto historické fotografie sú skutočným dôkazom, že sa tieto udalosti naozaj udiali. Životy…

FOTO DŇA

Ľudia kráčajú na preplnenej nákupnej ulici Via Dei Condotti s vianočnou výzdobou v Ríme

Autor: TASR/AP-Gregorio Borgia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali