To najdôležitejšie z Ukrajiny – Putin nariadil vláde previesť do ruského vlastníctva Záporožskú jadrovú elektráreň

Bratislava 5. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP/Russian Defense Ministry Press Service photo,Screenshot)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

ukrajina vojna
Ilustračné foto

 

19:55 – Moskva pridelila kódy poznávacích značiek okupovaným ukrajinským regiónom. 80 – Donecká oblasť, 81 – Luhanská oblasť, 84 – Chersonská oblasť, 85 – Záporožská oblasť.

 

19:05 – Podpredseda ruskej vlády Alexander Novak vyhlásil, že Rusko môže znížiť ťažbu ropy, aby vyrovnalo negatívne dopady cenových stropov uvalených Západom.

 

19:00 – Biely dom požiadal ministerstvo energetiky, aby analyzovalo možné dôsledky zákazu vývozu benzínu, nafty a iných ropných produktov zo Spojených štátov. Informuje o tom agentúra Bloomberg.

Zákaz vývozu bude podľa agentúry najradikálnejším krokom Bidenovej administratívy v boji proti cenám benzínu. Vysoké ceny benzínu však predstavujú politickú hrozbu pre demokratov v novembrových voľbách do Kongresu.

 

18:55 – AFU sa nepodarilo vytvoriť kotol v Chersonskej oblasti. Hlavné

Ruské ozbrojené sily sa rozhodli stiahnuť jednotky 83. výsadkovej brigády, 810. brigády námornej pechoty a jednotky pozemných vojsk z viacerých oblastí na severe Chersonskej oblasti.

Rozhodnutie bolo prijaté s cieľom zabrániť obkľúčeniu ruských jednotiek prevahou síl AFU po prielomoch pri Dudčanoch na jednej strane a pri Davydovom Brode na strane druhej. Ukrajinskej armáde sa nepodarilo vytvoriť kotol.

128. horská útočná brigáda, 60. mechanizovaná brigáda, 17. tanková brigáda a množstvo ďalších jednotiek podporovaných delostrelectvom a frontovým letectvom dosiahli oblúk Davydov Brod – Borozenskoje – Suchanovo – Kačkarovka.

Jednotky ruskej armády zase vytvorili obrannú líniu pozdĺž diaľnice R-81 (Snigirjovka – Cherson), ktorú krylo kľukaté koryto rieky Ingulec.

Ráno 5. októbra sa tak útočná päsť AFU zastavila asi 30 km od Berislavu a 40 km od Novej Kachovky.

Tieto mestá boli v dosahu 155 mm HE ERFB-RA a Excalibur S (dosah až 55 km), ktoré používali francúzske samohybné húfnice CAESAR a americké M109A3GN Paladin.

ukrajina vojna
Mapa bojov

18:50 – V Záporožskej jadrovej elektrárni plánujú reštartovať jeden zo šiestich reaktorov. Uvádza sa to v správe na webovej stránke MAAE.

“Vysoký ukrajinský operačný personál informoval expertov MAAE prítomných v ZNPP, že prebiehajú prípravy na spustenie 5. energetického bloku so zníženou kapacitou na výrobu pary a tepla pre potreby stanice,” uviedla agentúra.

 

18:30 – V Charkovskej oblasti zomrel 23-ročný írsky dobrovoľník Rory Mason, ktorý bojoval v Medzinárodnej légii. Informuje o tom Sky News. Podľa medializovaných informácií írske ministerstvo zahraničných vecí informovalo rodinu Masonovcov o smrti ich syna.

Tlačová služba Medzinárodnej légie zase uviedla, že jednotka, ktorej súčasťou bol aj Mason, sa dostala pod paľbu pri plnení bojových úloh počas protiofenzívy v smere na Charkov.

 

18:25 – Zhrnutie ukrajinského generálneho štábu:

– Rusi sa snažia udržať okupované územia, snažia sa narušiť aktívne operácie Ozbrojených síl Ukrajiny v určitých smeroch. V dôsledku úspešných akcií Ozbrojených síl Ukrajiny v Chersonskom smere sa Rusi snažia evakuovať ranených a techniku na najbližších priechodoch cez Dneper. Najmä vo Veseloe pri vodnej elektrárni Kachovskaja premiestnili asi 150 zranených vojakov a asi 50 kusov poškodenej vojenskej techniky.

– Vojská Ruskej federácie sa neprestávajú pokúšať o postup v smere Bachmut a Avdeevskij. Ozbrojené sily Ukrajiny odrazili útoky v oblastiach osád Vyemka, Bachmut, Majorsk a Novomichailovka.

– Rusi spustili tri raketové a dva letecké útoky, vykonali viac ako 15 útokov z MLRS. Zasiahnutých bolo viac ako 20 osád vrátane Bielej Cerkva, Redkodubu, Severska, Soledaru, Belogorky, Karlovky, Záporožia, Nikopolu, Krivoj Rogu a Mirnoje.

– Letectvo ozbrojených síl Ukrajiny vykonalo viac ako desať úderov. Protivzdušná obrana zostrelila sedem ruských bezpilotných lietadiel, z toho šesť iránskej výroby.

 

18:20 – Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v stredu v pléne Európskeho parlamentu v Štrasburgu varoval, že vojna na Ukrajine vstupuje do novej “nebezpečnej” fázy a upozornil na možnosť “desivého scenára” v momente, keď Rusko zlyhá v konvenčnom konflikte a naplní hrozby, že použije jadrové zbrane.

 

17:35 – „Dnešný konflikt by neexistoval, keby sa Kyjev nesnažil napraviť históriu a oživiť neonacizmus,” vyhlási ruský prezident Vladimír Putin vo svojom prejave.

 

 

17:30 – Putin nariadil vláde previesť do ruského vlastníctva Záporožskú jadrovú elektráreň, ktorú Rusi okupujú od začiatku marca.

 

15:55 – Trosky iránskych kamikadze bezpilotných lietadiel, ktoré v poslednom čase pravidelne zasahujú do tyla ukrajinských cieľov.

Trosky iránskych kamikadze bezpilotných lietadiel
Trosky iránskych kamikadze bezpilotných lietadiel

15:35 – Ukrajinský prezident Zelenskyj znova vyzval na vytvorenie “osobitného tribunálu” na stíhanie ruských predstaviteľov za ich úlohu pri invázii na Ukrajinu.

 

15:30 – Kremeľ v stredu oznámil, že neexistuje rozpor medzi začlenením ukrajinských území do Ruskej federácie a sťahovaním vojakov z týchto území. Vo svojom pláne anektovať štyri regióny na východe Ukrajiny je Moskva odhodlaná pokračovať.

 

15:00 – Kadyrovovi udelili hodnosť generálplukovníka. Oznámil to na svojom telegramovom kanáli. Povedal tiež, že Putin mu už „osobne“ zablahoželal k novému titulu.

 

14:25 – Veľvyslanci EÚ schválili detaily 8. balíka sankcií proti Rusku. “Tlieskam dnešnej dohode členských štátov o ôsmom balíku sankcií. Konali sme rýchlo a rozhodne. Nikdy neprijmeme Putinove falošné referendá a žiadnu anexiu Ukrajiny. Sme odhodlaní donútiť Kremeľ platiť,” povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen tweetoval. Balík sankcií bude oficiálne zverejnený zajtra.

 

14:20 – Ukrajinská armáda zverejnila fotografiu pri vchode do obce Grekovka. Nachádza sa v Luhanskej oblasti, neďaleko hraníc s Charkovom a neďaleko diaľnice Kremeninna-Svatovo.

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda pri vchode do obce Grekovka

13:40 – Prezident Energoatomu Pjotr Kotin povedal, že bude pôsobiť ako generálny riaditeľ Záporožskej jadrovej elektrárne a správu elektrárne od momentu, keď Rusi zadržali bývalého šéfa elektrárne Igora Murašova, presunuli do Kyjeva. Pripomeňme, že Murašova nedávno zadržali ruské bezpečnostné sily, no potom ho prepustili na územie kontrolované Ukrajinou.

Dnes sa zistilo, že Rosatom vytvára podnik na riadenie jadrovej elektrárne Záporožie.

 

13:35 – Správna rada Medzinárodnej boxerskej asociácie (IBA) povolila ruským a bieloruským športovcom účasť na medzinárodných súťažiach. IBA uviedla, že „politika by nemala mať žiadny vplyv na šport“.

Správna rada v tejto súvislosti odhlasovala zrušenie predchádzajúceho rozhodnutia a s okamžitou platnosťou umožnila boxerom z Ruska a Bieloruska súťažiť v súťažiach IBA.

 

13:30 – Moskva by sa mala podieľať na vyšetrovaní minulotýždňových únikov na potrubiach plynovodu Nord Stream. Uviedol to v stredu námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Veršinin. Švédsko pre potreby vyšetrovania uzavrelo oblasť v okolí únikov v Baltskom mori začiatkom tohto týždňa.

 

12:35 – Šéf MAAE Grossi bude diskutovať v Kyjeve a potom v Moskve. Témou rozhovorov bude bezpečnosť v Záporožskej jadrovej elektrárni.

 

12:10 – „Máme tu Rusko, ktoré sa chystá prehrať vojnu na Ukrajine. Potom už nebude schopné udržať Lukašenka pri moci ako v roku 2020,“ povedala predstaviteľka bieloruskej opozície Svetlana Tichanovská na bezpečnostnej konferencii vo Varšave.

 

11:30 – Ukrajinci útočili na centrum Chersonu

Cherson utok
Následky útoku na Cherson

11:25 – Krajiny Európskej únie sa dohodli na novom balíku sankcií voči Rusku.

Medzi nimi:

– Zákaz prepravy ropy do tretích krajín za cenu vyššiu ako stanovený strop

– Zákaz dovozu výrobkov z ocele, papiera, chemikálií, plastov a cigariet z Ruska

– Zákaz poskytovania právnych, IT a inžinierskych služieb

 

10:35 – Tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierreová na brífingu povedala, že „nebudeme hovoriť o Ukrajine bez Ukrajiny“ a že „otázku diplomacie necháva na ukrajinský ľud“. Zároveň vyhlásila, že „postaráme sa o to, aby sme boli blízko Ukrajincom, keď budú bojovať za svojich – za svoju suverenitu“.

“A ich – toto rozhodnutie o ich suverenite, o ich slobode, o ich demokracii bude prijaté s nimi,” povedal Jean-Pierre.

 

9:55 – Rada EÚ sa v priebehu dňa dohodne na balíku sankcií voči Rusku, uviedol šéf európskej diplomacie Josep Borrell. “Verím, že pred koncom tohto plenárneho zasadnutia dosiahneme v Rade dohodu a prijmeme spoločný návrh predložený Komisiou,” povedal Borrell v Európskom parlamente.

Uviedol tiež, že konflikt na Ukrajine vstúpil do ďalšej nebezpečnej fázy. A dodal, že podpora Kyjeva zo strany Európskej únie by mala zostať úplná.

 

9:50 – Bývalý poslanec Igor Lucenko, ktorý teraz slúži v 72. brigáde Ozbrojených síl Ukrajiny, uviedol, že túto noc zasiahli kamikadze drony miesto brigády v Bielej Cerkvi.

“V noci nepriateľ zaútočil na trvalé rozmiestnenie mojej brigády s kamikadze dronmi. Bol som tam len raz v živote, ale aspoň viem, ako tieto starobylé budovy vyzerajú,” napísal na Facebooku.

Lucenko tiež kritizoval úrady, že pred vojnou nevenovali náležitú pozornosť vývoju vlastnej výroby útočných bezpilotných lietadiel.

 

9:30 – Irán oficiálne popiera dodávky bezpilotných lietadiel do Ruska, ktoré sa aktívne využívajú na útoky proti ukrajinským cieľom.

“Iránska islamská republika považuje zverejnené informácie o dodávke iránskych bezpilotných lietadiel do Ruska na použitie v ukrajinskom konflikte za nepodložené a tieto údaje nepotvrdzuje,” uviedol hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Násir Kanaani, píše Xinhua.

Irán podľa neho od začiatku konfliktu pevne zaujal postoj neutrality a nezasahovania.

 

8:55 – Strana informuje, že Vladimir Putin podpísal zákony o anexii štyroch ukrajinských regiónov – Donecka, Luganska, Záporožia a Chersonu.

Zákonne prezident Ruskej federácie schválil ratifikáciu „ich prijatia do Ruska“. Zákony ratifikovali 3. a 4. októbra obe komory ruského parlamentu – Duma aj Rada federácie.

Podľa Strany to znamená, že teraz k anexii došlo oficiálne.

 

8:30 – Ruské jednotky spustili raketový útok na Záporožie, sily protivzdušnej obrany pracujú, povedal šéf Záporožského oblastného vojenského okruhu Starukh a vyzval obyvateľov mesta, aby zostali v krytoch.

 

8:10 – V novom balíku sankcií EÚ, ktorý zavedie cenový strop pre ruskú ropu, Maďarsko opäť dosiahlo svoje privilégiá. Sankcie sa nebudú vzťahovať na dodávky potrubím, ako aj na námorné dodávky, ktoré ich v prípade núdze nahradia, uviedol maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjárto.

Maďarsko dostáva ruskú ropu cez ropovod Družba, ktorý prechádza cez Ukrajinu.

Szijjártó tiež oznámil vyňatie jadrovej energetiky zo sankcií, takže výstavba novej jadrovej elektrárne Paks (stanicu stavia Rosatom) nebude spadať pod sankcie.

Finálna verzia nového balíka sankcií v Európe by mala byť schválená dnes, 5. októbra.

Pripomeňme, že Rusko už skôr vyhlásilo, že nebude predávať ropu za direktívne nízku cenu.

 

7:50 – Európska únia odsúhlasila 8. sankčný balíček voči Rusku. Sankcie budú zahŕňať aj obmedzenia cien ruskej ropy. Balíček by mal byť prijatý dnes.

 

7:45 – Ukrajina pokračuje v protiofenzíve na južnom i severovýchodnom fronte, kde postúpila až 20 kilometrov za rieku Oskil, informuje britské ministerstvo obrany.

 

7:40 – Ranné zhrnutie ukrajinského generálneho štábu:

– Nepriateľ pokračuje v postupe v smere Bachmut a Avdeev.

Útoky boli odrazené v oblastiach Strilecha, Zelyony, Majorsk, Disputed, Zaitsevo, Bachmutsky, Bachmut, Kurdyumivka, Novomykolaivka a Vugledar.

O ofenzíve ukrajinských jednotiek v Chersonskej oblasti sa nehovorí nič – okrem toho, že na územiach, ktoré Rusko opustilo, sa mínuje.

– Za posledný deň Rusi spustili 9 raketových a 6 leteckých útokov, plus 56 salv z MLRS. Najviac utrpel Charkov, Kramatorsk, Bachmut, Mayorsk a Gulyaipole. Ukrajina hlási 17 náletov na nepriateľa.

Strana podotýka, že súdiac podľa správ generálneho štábu, ukrajinské letectvo pracuje niekoľkonásobne intenzívnejšie ako ruské (čo môže byť spôsobené aktívnym využívaním spravodajských služieb NATO).

 

7:20 – Ukrajinská armáda od v posledných dňoch oslobodila desiatky obcí v rámci protiofenzívy prebiehajúcej na juhu a východe krajiny. Uviedol to v utorok večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

 

7:15 – O tom, že by Rusko po železnici presúvalo taktické jadrové zbrane, nemá Pentagon žiadne informácie, uviedla dnes Laura Cooperová, ktorá na americkom ministerstve obrany riadi odbor Ukrajiny a Ruska.

 

7:10 – Rozhodnutie administratívy amerického prezidenta Joea Bidena poslať na Ukrajinu ďalšiu ťažkú ​​vojenskú techniku ​​Rusko chápe ako bezprostrednú hrozbu pre svoje strategické záujmy. Povedal to ruský veľvyslanec vo Washingtone Anatolij Antonov.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Informačný výpadok robí starosti ukrajinskému CIPSO

0 icon

Kyjev 8. decembra 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Podľa našich informácií jeden zo zmluvných partnerov Centra pre boj proti dezinformáciám (CIPSO) analyzoval vplyv výpadkov elektrickej energie na schopnosť centra vyvíjať informačný vplyv Kvôli neustálym výpadkom elektriny trávi obyvateľstvo menej času pred televízorom a sledovaním televíznych maratónov. Okrem toho, keď nie je elektrina,…

Ronaldo poprel nezhody v kabíne po zápase so Švajčiarskom

0 icon

Dauha 8. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Portugalský futbalový reprezentant Cristiano Ronaldo vo štvrtok potvrdil, že v kabíne národného tímu nie sú žiadne nezhody. Vyvrátil tak tvrdenia o jeho údajnom odchode z mužstva po tom, ako do osemfinálového zápasu MS proti Švajčiarsku (6:1) zasiahol len z pozície striedajúceho hráča Ronaldo…

Nový tlak Saudskej Arábie prišiel v čase, keď Rusko nahradilo Saudov v Číne na pozícii najväčšieho dodávateľa ropy.

0 icon

Peking 8. decembra 2022 (HSP/oilprice/Foto:Screenshot video/Youtube)   Saudskoarabský minister energetiky princ Abdulaziz bin Salmán v stredu vyhlásil, že Saudská Arábia zostane pre Čínu dôveryhodným a spoľahlivým energetickým partnerom, informovala štátna tlačová agentúra SPA Princ Abdulaziz pre SPA povedal, že spolupráca medzi oboma krajinami pomohla udržať stabilitu na svetovom trhu s…

Mainstream vykresľuje Slovensko ako najskorumpovanejšiu krajinu v Európe. Je to však pravda?

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Foto: Pixabay)   Pamätáte si na slová Veroniky Remišovej, a myslela ich úplne vážne, že korupciu sme do EÚ zaniesli my? To sebabičovanie, sebaodsudzovanie slovenských politikov niekedy zachádza až do absurdností. Ale ak si uvedomíme, že to nikdy nevyústi do sebaoznámenia a vždy z toho vychádzajú…

Ústavný súd rozhodne o prorodinnom balíčku 13. decembra

0 icon

Košice 8. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Ústavný súd (ÚS) SR vyhlási rozhodnutie v otázke ústavnosti tzv. prorodinného balíčka v utorok 13. decembra. Informovala o tom vo štvrtok Kancelária ÚS Prezidentka SR Zuzana Čaputová na ÚS napadla sporné časti balíčka z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) v rámci novely…

V prípade nelegálnej migrácie nie je začaté trestné stíhanie

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, Jakub Kotian)   V prípade preverovania riešenia nelegálnej migrácie nebolo doposiaľ začaté trestné stíhanie, ani nikoho neobvinili. Pre TASR to potvrdil hovorca Krajskej prokuratúry (KP) v Trenčíne Marián Sipavý. Tá na pokyn generálneho prokurátora Maroša Žilinku preveruje v tejto súvislosti ministra vnútra Romana Mikulca…

Policajti prichytili mladíka z Kapušian priamo pri čine

0 icon

Prešov 8. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Z prečinu krádeže polícia obvinila 18-ročného mladíka z obce Kapušany v okrese Prešov. Ako TASR informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Daniel Džobanik, na Mikuláša sa pokúsil vlámať do predajne potravín v obci "So skrutkovačom v ruke prišiel k bočným dverám predajne…

Vladimír Jefimov: fotonické čipy sa budú vyrábať v SEZ Technopolis Moskva

0 icon

Moskva 8. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)    Spoločnosť „Zelenogradské nanotechnologické centrum“ (ZNTC), rezident špeciálnej ekonomickej zóny (SEZ) „Technopolis Moskva“, spustí sériovú výrobu fotonických integrovaných obvodov, uviedol námestník primátora Moskvy pre hospodársku politiku a majetkové a pozemkové vzťahy Vladimír Jefimov. Správu priniesla RIA Novosti „Rezident SEZ realizuje komplexný projekt na spustenie sériovej…

Bývalý slovenský premiér sa zaslúžil o bezpečnosť regiónu, tvrdí maďarský minister zahraničných vecí

0 icon

Budapešť 8. decembra 2022 (HSP/hungarytoday/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Zabránenie povinným kvótam EÚ na presídľovanie bolo najväčším úspechom Vyšehradskej skupiny počas pôsobenia bývalého slovenského premiéra Roberta Fica a stále je rozhodujúcim faktorom pre bezpečnosť regiónu, povedal v utorok v Bratislave maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó Minister v utorok navštívil…

Poľsko povoláva 200 000 občanov na vojenské cvičenia v budúcom roku

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Rmx/Foto:Twitter)   Poľsko povoláva na rozsiahle vojenské cvičenia zmes dobrovoľníkov, záložníkov a pravidelných vojakov, informuje portál REMIX News Poľské ministerstvo obrany oznámilo, že v roku 2023 sa uskutočnia rozsiahle cvičenia za účasti 200 000 príslušníkov teritoriálnej armády, záložníkov a pravidelných jednotiek. Do cvičení sa zapoja jednotlivci,…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Neobvyklá chorobnosť na samom západe Slovenska

0icon

Nákazlivosťou aj priebehom ochorenia to silno pripomína kovid. Avšak! Testy to ako kovid nedetekujú. Hovorím z vlastnej skúsenosti podľa výpovedí širokého okruhu známych. Počasie je na šírenie vírusu ideálne. Čo ma silno zarazilo pri vstupe do čakárne ambulancie, bol nápis na dverách: Zákaz zdržiavať sa v čakárni (samozrejme s respirátorom),…

René Pavlík

Sloboda slova

0icon

Od rána parlament preosieva návrh zákona ktorým sa má – v záujme ochrany občanov, „regulovať“ sloboda slova. Akonáhle počujem, že sa má niečo regulovať, spozorniem. V dnešných časoch má takmer každý pojem niekoľko, často protichodných významov. Napríklad svastika je podľa výkladového slovníka staroindické kultové zn

Ivan Štubňa

Vláda o neonacistoch v USA a na Ukrajine mlčí. Podporuje ich? ÁNO!!!

0icon

Politicky dezorientovaní vládni maniaci o zločinoch neonacistov mlčia. Predstavíme si dnes amerického skinheadského žoldniera, účastníka bojov na Ukrajine:

Boris Mesár

Veľký reset : Británia padla: S Rishi Sunakom je „prevrat“ WEF dokončený. Výraz „globalista“ je antisemitský a mal by byť zakázaný. 

0icon

SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO:Ak ste nestihli všimnúť, Spojené kráľovstvo má za posledných 11 týždňov už tretieho premiéra. Najprv bol odvolaný Boris Johnson, potom bola Liz Trussová 45 dní premiérkou, kým nebola tiež odvolaná. Najkratšie slúžiacu premiérku v britskej histórii nahradil Rishi Sunak, člen WEF, miliardár a majiteľ tieňovej

Slavěna Vorobelová

Divná logika progresívca Šimečku

0icon

Hlavným účelom západných sankcií proti Rusku po vstupe jeho vojska na Ukrajinu bola snaha o zastavenie ruského predaja energonosičov, najmä ruského plynu prostredníctvom plynovodov do Európy. Ruskí producenti boli dovtedy hlavnými dod&aacu

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Ľudia sledujú spln Mesiaca, ktorý sa označuje aj ako Studený Mesiac, z veže Galata v Istanbule

Autor: TASR/AP-Emrah Gurel

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Informačný výpadok robí starosti ukrajinskému CIPSO

0 icon

Kyjev 8. decembra 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Podľa našich informácií jeden zo zmluvných partnerov Centra pre boj proti dezinformáciám (CIPSO) analyzoval vplyv výpadkov elektrickej energie na schopnosť centra vyvíjať informačný vplyv Kvôli neustálym výpadkom elektriny trávi obyvateľstvo menej času pred televízorom a sledovaním televíznych maratónov. Okrem toho, keď nie je elektrina,…

Ronaldo poprel nezhody v kabíne po zápase so Švajčiarskom

0 icon

Dauha 8. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Portugalský futbalový reprezentant Cristiano Ronaldo vo štvrtok potvrdil, že v kabíne národného tímu nie sú žiadne nezhody. Vyvrátil tak tvrdenia o jeho údajnom odchode z mužstva po tom, ako do osemfinálového zápasu MS proti Švajčiarsku (6:1) zasiahol len z pozície striedajúceho hráča Ronaldo…

Nový tlak Saudskej Arábie prišiel v čase, keď Rusko nahradilo Saudov v Číne na pozícii najväčšieho dodávateľa ropy.

0 icon

Peking 8. decembra 2022 (HSP/oilprice/Foto:Screenshot video/Youtube)   Saudskoarabský minister energetiky princ Abdulaziz bin Salmán v stredu vyhlásil, že Saudská Arábia zostane pre Čínu dôveryhodným a spoľahlivým energetickým partnerom, informovala štátna tlačová agentúra SPA Princ Abdulaziz pre SPA povedal, že spolupráca medzi oboma krajinami pomohla udržať stabilitu na svetovom trhu s…

Mainstream vykresľuje Slovensko ako najskorumpovanejšiu krajinu v Európe. Je to však pravda?

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Foto: Pixabay)   Pamätáte si na slová Veroniky Remišovej, a myslela ich úplne vážne, že korupciu sme do EÚ zaniesli my? To sebabičovanie, sebaodsudzovanie slovenských politikov niekedy zachádza až do absurdností. Ale ak si uvedomíme, že to nikdy nevyústi do sebaoznámenia a vždy z toho vychádzajú…

Ústavný súd rozhodne o prorodinnom balíčku 13. decembra

0 icon

Košice 8. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Ústavný súd (ÚS) SR vyhlási rozhodnutie v otázke ústavnosti tzv. prorodinného balíčka v utorok 13. decembra. Informovala o tom vo štvrtok Kancelária ÚS Prezidentka SR Zuzana Čaputová na ÚS napadla sporné časti balíčka z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) v rámci novely…

V prípade nelegálnej migrácie nie je začaté trestné stíhanie

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, Jakub Kotian)   V prípade preverovania riešenia nelegálnej migrácie nebolo doposiaľ začaté trestné stíhanie, ani nikoho neobvinili. Pre TASR to potvrdil hovorca Krajskej prokuratúry (KP) v Trenčíne Marián Sipavý. Tá na pokyn generálneho prokurátora Maroša Žilinku preveruje v tejto súvislosti ministra vnútra Romana Mikulca…

Policajti prichytili mladíka z Kapušian priamo pri čine

0 icon

Prešov 8. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Z prečinu krádeže polícia obvinila 18-ročného mladíka z obce Kapušany v okrese Prešov. Ako TASR informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Daniel Džobanik, na Mikuláša sa pokúsil vlámať do predajne potravín v obci "So skrutkovačom v ruke prišiel k bočným dverám predajne…

Vladimír Jefimov: fotonické čipy sa budú vyrábať v SEZ Technopolis Moskva

0 icon

Moskva 8. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)    Spoločnosť „Zelenogradské nanotechnologické centrum“ (ZNTC), rezident špeciálnej ekonomickej zóny (SEZ) „Technopolis Moskva“, spustí sériovú výrobu fotonických integrovaných obvodov, uviedol námestník primátora Moskvy pre hospodársku politiku a majetkové a pozemkové vzťahy Vladimír Jefimov. Správu priniesla RIA Novosti „Rezident SEZ realizuje komplexný projekt na spustenie sériovej…

Bývalý slovenský premiér sa zaslúžil o bezpečnosť regiónu, tvrdí maďarský minister zahraničných vecí

0 icon

Budapešť 8. decembra 2022 (HSP/hungarytoday/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Zabránenie povinným kvótam EÚ na presídľovanie bolo najväčším úspechom Vyšehradskej skupiny počas pôsobenia bývalého slovenského premiéra Roberta Fica a stále je rozhodujúcim faktorom pre bezpečnosť regiónu, povedal v utorok v Bratislave maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó Minister v utorok navštívil…

Poľsko povoláva 200 000 občanov na vojenské cvičenia v budúcom roku

0 icon

Bratislava 8. decembra 2022 (HSP/Rmx/Foto:Twitter)   Poľsko povoláva na rozsiahle vojenské cvičenia zmes dobrovoľníkov, záložníkov a pravidelných vojakov, informuje portál REMIX News Poľské ministerstvo obrany oznámilo, že v roku 2023 sa uskutočnia rozsiahle cvičenia za účasti 200 000 príslušníkov teritoriálnej armády, záložníkov a pravidelných jednotiek. Do cvičení sa zapoja jednotlivci,…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Neobvyklá chorobnosť na samom západe Slovenska

0icon

Nákazlivosťou aj priebehom ochorenia to silno pripomína kovid. Avšak! Testy to ako kovid nedetekujú. Hovorím z vlastnej skúsenosti podľa výpovedí širokého okruhu známych. Počasie je na šírenie vírusu ideálne. Čo ma silno zarazilo pri vstupe do čakárne ambulancie, bol nápis na dverách: Zákaz zdržiavať sa v čakárni (samozrejme s respirátorom),…

René Pavlík

Sloboda slova

0icon

Od rána parlament preosieva návrh zákona ktorým sa má – v záujme ochrany občanov, „regulovať“ sloboda slova. Akonáhle počujem, že sa má niečo regulovať, spozorniem. V dnešných časoch má takmer každý pojem niekoľko, často protichodných významov. Napríklad svastika je podľa výkladového slovníka staroindické kultové zn

Ivan Štubňa

Vláda o neonacistoch v USA a na Ukrajine mlčí. Podporuje ich? ÁNO!!!

0icon

Politicky dezorientovaní vládni maniaci o zločinoch neonacistov mlčia. Predstavíme si dnes amerického skinheadského žoldniera, účastníka bojov na Ukrajine:

Boris Mesár

Veľký reset : Británia padla: S Rishi Sunakom je „prevrat“ WEF dokončený. Výraz „globalista“ je antisemitský a mal by byť zakázaný. 

0icon

SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO:Ak ste nestihli všimnúť, Spojené kráľovstvo má za posledných 11 týždňov už tretieho premiéra. Najprv bol odvolaný Boris Johnson, potom bola Liz Trussová 45 dní premiérkou, kým nebola tiež odvolaná. Najkratšie slúžiacu premiérku v britskej histórii nahradil Rishi Sunak, člen WEF, miliardár a majiteľ tieňovej

Slavěna Vorobelová

Divná logika progresívca Šimečku

0icon

Hlavným účelom západných sankcií proti Rusku po vstupe jeho vojska na Ukrajinu bola snaha o zastavenie ruského predaja energonosičov, najmä ruského plynu prostredníctvom plynovodov do Európy. Ruskí producenti boli dovtedy hlavnými dod&aacu

Vášeň v Tebe

Bývala manželka Ondreja Brzobohatého prezradila, ako si udržiava svoje skvelé miery. Odhalila aj drsnú minulosť

0 icon

Taťána Kuchařová, bývalá manželka hudobníka Ondreja Brzobohatého, odhalila, ako si udržiava svoje skvelé mieri. Prezradila tiež, prečo navštevuje terapeuta. A dôvodom nie je rozvod s Ondrejom. Známa česká modelka a Miss World 2006 sa nedávno vrátila z ciest po Ázii. Má však plné ruky práce. Na jedno zo svojich fotení pozvala aj portál Super,

Indonézia prijala nové zákony. Hrozí turistom na Bali za nemanželský sex väzenie?

0 icon

Indonézsky parlament schválil nový trestný zákonník, ktorý zakazuje v krajine mimomanželský sex. Za sex mimo manželstva bude podľa nových zákonov, ktoré nadobudnú účinnosť o tri roky, trest odňatia slobody až na jeden rok, informuje BBC. Kritici považujú zákony za „katastrofu“ pre ľudské práva a potenciálnu ranu

Chcete vaše oblečenie udržať dlhšie snehovo biele? Vyskúšajte TOP domácu metódu

0 icon

Ak si kúpite bielu blúzku či iný druh bieleho oblečenia, určite chcete, aby zostalo čo najdlhšie anjelsky biele. Žiaľ, biele veci časom žltnú alebo sivejú. Ak ich chcete udržať čo najdlhšie biele, vyskúšajte pridať do prania jednu ingredienciu z vašej kuchynskej linky. Zvlášť pri bielom oblečení sa odporúča dodržiavať odporúčania výrobcu…

Dara Rolins dnes oslavuje krásnych 50 rokov. Jej život nebol len úspech. „Zomlelo ma to,“ priznala

0 icon

Dnes, o 8.00 h ráno, kedy sa deťom začína škola, priviedla Zlatka z Bratislavy na svet malú ManDarinku. Takto začala dnešný status k svojim 50. narodeninám speváčka Dara Rolins, ktorú mnohí poznajú najmä ako Darinku Rolincovú. „50 je mocné číslo a ja som šťastná, že som šťastná, zdravá, milovaná. Každý deň sa dívam…

Herečka seriálu Wednesday spí so svojím 8-ročným synom v posteli. Pomáha mu či ubližuje?

0 icon

Christina Ricci, jedna z postáv aktuálne značne obľúbeného seriálu medzi mladými ľuďmi, Wednesday, prezradila, že jej 8-ročný syn spí ešte pri nej v posteli. Avšak, 9-mesačná dcéra už spí sama v postieľke. Christina Ricci je herečka, ktorá v 90. rokoch hrala v pôvodnom filme o rodine Adamsovcov malú Wednesday. Prešli desiatky rokov a ona opäť hrá v modernej…

Armádny Magazín

V Rusku odsúdenú Američanku Brittney Grinerovú vymenili za ruského podnikateľa Viktora Buta

0 icon

Rusko, 8.december 2022 (AM) – Medzi Ruskom a Spojenými štátmi došlo k výmene väzňov. Americkú basketbalistku Brittney Grinerovú, odsúdenú v Rusku, vymenili za podnikateľa Viktora Buta, odsúdeného v Spojených štátoch. Ako prvá o výmene informovala CNN . Výmenu potvrdila ruská aj americká strana. Americký preziden

Andrej Fursov: Potrebujeme pochopiť nacistický plán Nepriateľa ľudstva - konečného riešenia „nadmernej triedy“

0 icon

Rusko, 8.december 2022 (AM) – Zmena biologickej podstaty vo svete „nového normálu“ sa plánuje ruka v ruke so znižovaním populácie a sprísňovaním kontroly nad ňou. Prostriedky: technické (čipy), chemicko-biologické (preto prudko vzrástla úloha Big Pharma), vojensko-politické (zničenie vášnivej časti spoločnosti vojnami), informačno-psychologi

Ktorý ukrajinský veliteľ vydáva rozkazy ostreľovať Doneck? Po vymenovaní Surovikina sa ruskí generáli stali rozumnejšími. Prehľad bojov na Ukrajine

0 icon

Rusko, 1.december 2022 (AM) – Vojenský korešpondent Andrej Rudenko odhalil vo svojom Telegram-kanáli veliteľa Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorý vydáva rozkazy ostreľovať Doneck. Identitu tohto ukrajinského veliteľa, ktorý vydáva zločinné rozkazy na ostreľovanie Donecka, v dôsledku čoho sú zabíjaní a zranení civilisti, odhalil vo svojom Telegram-kanáli d

V Nemecku sa uskutočnila rozsiahla operácia proti pučistom. Čo to znamená pre nemeckú politiku?

0 icon

Nemecko, 8.december 2022 (AM) – V Nemecku sa včera uskutočnila rozsiahla operácia proti takzvaným „Reichsburgerom“ – členom pravicového radikálneho hnutia, ktorí sú pripravení na násilie a neuznávajú existenciu NSR. Podľa DW bolo počas špeciálnej operácie zadržaných najmenej 25 osôb pre podozrenie z príslušnosti k pravicovo-extrémistickému pros

Provokácie na iránskych hraniciach v réžii USA

0 icon

Irán, 8.december 2022 (AM) – 3. decembra sa v Teheráne uskutočnilo stretnutie náčelníka generálneho štábu iránskych ozbrojených síl Mohammeda Bagheriho a námestníka ministra obrany Ruskej federácie Alexandra Fomina, ktorý pricestoval do Iránu s vojenskou delegáciou. Mohammed Bagheri zdôraznil potrebu zintenzívnenia spolupráce medzi Teheránom a Moskvou v bilaterálny

TopDesať

Internet: Aká je jeho uhlíková stopa a je možné ho vypnúť?

0 icon

V týchto zložitých dňoch, kedy je veľká časť zemskej populácie doma, je tlak na internet od poskytovateľov omnoho vyšší ako počas bežného dňa. Netflix napríklad zníži kvalitu videí, aby tieto čísla aspoň trochou ovplyvnil. Rozvoj za posledných 36 rokov priniesol nové technológie, ktoré umožňujú navzájom prepájať heterogénne počítačové siete a…

Historické fotografie ti odhalia, aký bol život v 19. a 20. storočí

0 icon

Keď premýšľaš o minulosti, máš pocit, že je to neskutočná realita, ktorú si niekedy môžeme predstaviť ťažšie ako budúcnosť. Vidieť však historické fotografie z 19. a 20. storočia je ešte divnejšie. A prečo je to divnejšie? Pretože tieto historické fotografie sú skutočným dôkazom, že sa tieto udalosti naozaj udiali. Životy…

Trápi ťa bolesť a stres? Týchto 8 tipov stojí za vyskúšanie

0 icon

Trápi ťa bolesť a stres? Týchto 8 tipov stojí za vyskúšanie. Hoci moderná medicína prešla už dlhú cestu, niekedy každý z nás potrebuje okamžitú úľavu od bolesti a stresu. Riešenie našich každodenných problémov máme často priamo pod nosom. A to bez toho, aby sme o tom vedeli. Niekedy stačí naozaj iba…

TOP 10: Predpovede z minulosti, ktoré boli totálne mimo

0 icon

Už od začiatku histórie ľudstva nás zaujímali predpovede budúcnosti. A bolo ich naozaj veľa, a dokonca boli niektoré z nich až neuveriteľne presné. Jedným z najznámejších "prorokov" bol Nostradamus, francúzsky lekár a astrológ, ktorý predvídal udalosti ako francúzska revolúcia, obe svetové vojny a dokonca smrť princeznej Diany. Hoci sa jeho príbeh môže zdať neuveriteľný, veľa…

Aj majster tesár sa niekedy utne… Tieto fotografie ťa pobavia!

0 icon

Slovenské príslovie "Aj majster tesár sa niekedy utne." nadobúda pri týchto fotografiách úplne nový rozmer. Alebo žeby to vôbec nebol majster, kto sa uťal? Je totiž len ťažké uveriť, že toto robili profesionáli vo svojom odbore... Internetom sa často šíria fotografie, na ktorých sa baví celý svet. Táto zbierka obrázkov…

FOTO DŇA

Ľudia sledujú spln Mesiaca, ktorý sa označuje aj ako Studený Mesiac, z veže Galata v Istanbule

Autor: TASR/AP-Emrah Gurel

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali