To najdôležitejšie z Ukrajiny – Putin nariadil vláde previesť do ruského vlastníctva Záporožskú jadrovú elektráreň

Bratislava 5. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP/Russian Defense Ministry Press Service photo,Screenshot)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

ukrajina vojna
Ilustračné foto

 

19:55 – Moskva pridelila kódy poznávacích značiek okupovaným ukrajinským regiónom. 80 – Donecká oblasť, 81 – Luhanská oblasť, 84 – Chersonská oblasť, 85 – Záporožská oblasť.

 

19:05 – Podpredseda ruskej vlády Alexander Novak vyhlásil, že Rusko môže znížiť ťažbu ropy, aby vyrovnalo negatívne dopady cenových stropov uvalených Západom.

 

19:00 – Biely dom požiadal ministerstvo energetiky, aby analyzovalo možné dôsledky zákazu vývozu benzínu, nafty a iných ropných produktov zo Spojených štátov. Informuje o tom agentúra Bloomberg.

Zákaz vývozu bude podľa agentúry najradikálnejším krokom Bidenovej administratívy v boji proti cenám benzínu. Vysoké ceny benzínu však predstavujú politickú hrozbu pre demokratov v novembrových voľbách do Kongresu.

 

18:55 – AFU sa nepodarilo vytvoriť kotol v Chersonskej oblasti. Hlavné

Ruské ozbrojené sily sa rozhodli stiahnuť jednotky 83. výsadkovej brigády, 810. brigády námornej pechoty a jednotky pozemných vojsk z viacerých oblastí na severe Chersonskej oblasti.

Rozhodnutie bolo prijaté s cieľom zabrániť obkľúčeniu ruských jednotiek prevahou síl AFU po prielomoch pri Dudčanoch na jednej strane a pri Davydovom Brode na strane druhej. Ukrajinskej armáde sa nepodarilo vytvoriť kotol.

128. horská útočná brigáda, 60. mechanizovaná brigáda, 17. tanková brigáda a množstvo ďalších jednotiek podporovaných delostrelectvom a frontovým letectvom dosiahli oblúk Davydov Brod – Borozenskoje – Suchanovo – Kačkarovka.

Jednotky ruskej armády zase vytvorili obrannú líniu pozdĺž diaľnice R-81 (Snigirjovka – Cherson), ktorú krylo kľukaté koryto rieky Ingulec.

Ráno 5. októbra sa tak útočná päsť AFU zastavila asi 30 km od Berislavu a 40 km od Novej Kachovky.

Tieto mestá boli v dosahu 155 mm HE ERFB-RA a Excalibur S (dosah až 55 km), ktoré používali francúzske samohybné húfnice CAESAR a americké M109A3GN Paladin.

ukrajina vojna
Mapa bojov

18:50 – V Záporožskej jadrovej elektrárni plánujú reštartovať jeden zo šiestich reaktorov. Uvádza sa to v správe na webovej stránke MAAE.

“Vysoký ukrajinský operačný personál informoval expertov MAAE prítomných v ZNPP, že prebiehajú prípravy na spustenie 5. energetického bloku so zníženou kapacitou na výrobu pary a tepla pre potreby stanice,” uviedla agentúra.

 

18:30 – V Charkovskej oblasti zomrel 23-ročný írsky dobrovoľník Rory Mason, ktorý bojoval v Medzinárodnej légii. Informuje o tom Sky News. Podľa medializovaných informácií írske ministerstvo zahraničných vecí informovalo rodinu Masonovcov o smrti ich syna.

Tlačová služba Medzinárodnej légie zase uviedla, že jednotka, ktorej súčasťou bol aj Mason, sa dostala pod paľbu pri plnení bojových úloh počas protiofenzívy v smere na Charkov.

 

18:25 – Zhrnutie ukrajinského generálneho štábu:

– Rusi sa snažia udržať okupované územia, snažia sa narušiť aktívne operácie Ozbrojených síl Ukrajiny v určitých smeroch. V dôsledku úspešných akcií Ozbrojených síl Ukrajiny v Chersonskom smere sa Rusi snažia evakuovať ranených a techniku na najbližších priechodoch cez Dneper. Najmä vo Veseloe pri vodnej elektrárni Kachovskaja premiestnili asi 150 zranených vojakov a asi 50 kusov poškodenej vojenskej techniky.

– Vojská Ruskej federácie sa neprestávajú pokúšať o postup v smere Bachmut a Avdeevskij. Ozbrojené sily Ukrajiny odrazili útoky v oblastiach osád Vyemka, Bachmut, Majorsk a Novomichailovka.

– Rusi spustili tri raketové a dva letecké útoky, vykonali viac ako 15 útokov z MLRS. Zasiahnutých bolo viac ako 20 osád vrátane Bielej Cerkva, Redkodubu, Severska, Soledaru, Belogorky, Karlovky, Záporožia, Nikopolu, Krivoj Rogu a Mirnoje.

– Letectvo ozbrojených síl Ukrajiny vykonalo viac ako desať úderov. Protivzdušná obrana zostrelila sedem ruských bezpilotných lietadiel, z toho šesť iránskej výroby.

 

18:20 – Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v stredu v pléne Európskeho parlamentu v Štrasburgu varoval, že vojna na Ukrajine vstupuje do novej “nebezpečnej” fázy a upozornil na možnosť “desivého scenára” v momente, keď Rusko zlyhá v konvenčnom konflikte a naplní hrozby, že použije jadrové zbrane.

 

17:35 – „Dnešný konflikt by neexistoval, keby sa Kyjev nesnažil napraviť históriu a oživiť neonacizmus,” vyhlási ruský prezident Vladimír Putin vo svojom prejave.

 

 

17:30 – Putin nariadil vláde previesť do ruského vlastníctva Záporožskú jadrovú elektráreň, ktorú Rusi okupujú od začiatku marca.

 

15:55 – Trosky iránskych kamikadze bezpilotných lietadiel, ktoré v poslednom čase pravidelne zasahujú do tyla ukrajinských cieľov.

Trosky iránskych kamikadze bezpilotných lietadiel
Trosky iránskych kamikadze bezpilotných lietadiel

15:35 – Ukrajinský prezident Zelenskyj znova vyzval na vytvorenie “osobitného tribunálu” na stíhanie ruských predstaviteľov za ich úlohu pri invázii na Ukrajinu.

 

15:30 – Kremeľ v stredu oznámil, že neexistuje rozpor medzi začlenením ukrajinských území do Ruskej federácie a sťahovaním vojakov z týchto území. Vo svojom pláne anektovať štyri regióny na východe Ukrajiny je Moskva odhodlaná pokračovať.

 

15:00 – Kadyrovovi udelili hodnosť generálplukovníka. Oznámil to na svojom telegramovom kanáli. Povedal tiež, že Putin mu už „osobne“ zablahoželal k novému titulu.

 

14:25 – Veľvyslanci EÚ schválili detaily 8. balíka sankcií proti Rusku. “Tlieskam dnešnej dohode členských štátov o ôsmom balíku sankcií. Konali sme rýchlo a rozhodne. Nikdy neprijmeme Putinove falošné referendá a žiadnu anexiu Ukrajiny. Sme odhodlaní donútiť Kremeľ platiť,” povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen tweetoval. Balík sankcií bude oficiálne zverejnený zajtra.

 

14:20 – Ukrajinská armáda zverejnila fotografiu pri vchode do obce Grekovka. Nachádza sa v Luhanskej oblasti, neďaleko hraníc s Charkovom a neďaleko diaľnice Kremeninna-Svatovo.

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda pri vchode do obce Grekovka

13:40 – Prezident Energoatomu Pjotr Kotin povedal, že bude pôsobiť ako generálny riaditeľ Záporožskej jadrovej elektrárne a správu elektrárne od momentu, keď Rusi zadržali bývalého šéfa elektrárne Igora Murašova, presunuli do Kyjeva. Pripomeňme, že Murašova nedávno zadržali ruské bezpečnostné sily, no potom ho prepustili na územie kontrolované Ukrajinou.

Dnes sa zistilo, že Rosatom vytvára podnik na riadenie jadrovej elektrárne Záporožie.

 

13:35 – Správna rada Medzinárodnej boxerskej asociácie (IBA) povolila ruským a bieloruským športovcom účasť na medzinárodných súťažiach. IBA uviedla, že „politika by nemala mať žiadny vplyv na šport“.

Správna rada v tejto súvislosti odhlasovala zrušenie predchádzajúceho rozhodnutia a s okamžitou platnosťou umožnila boxerom z Ruska a Bieloruska súťažiť v súťažiach IBA.

 

13:30 – Moskva by sa mala podieľať na vyšetrovaní minulotýždňových únikov na potrubiach plynovodu Nord Stream. Uviedol to v stredu námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Veršinin. Švédsko pre potreby vyšetrovania uzavrelo oblasť v okolí únikov v Baltskom mori začiatkom tohto týždňa.

 

12:35 – Šéf MAAE Grossi bude diskutovať v Kyjeve a potom v Moskve. Témou rozhovorov bude bezpečnosť v Záporožskej jadrovej elektrárni.

 

12:10 – „Máme tu Rusko, ktoré sa chystá prehrať vojnu na Ukrajine. Potom už nebude schopné udržať Lukašenka pri moci ako v roku 2020,“ povedala predstaviteľka bieloruskej opozície Svetlana Tichanovská na bezpečnostnej konferencii vo Varšave.

 

11:30 – Ukrajinci útočili na centrum Chersonu

Cherson utok
Následky útoku na Cherson

11:25 – Krajiny Európskej únie sa dohodli na novom balíku sankcií voči Rusku.

Medzi nimi:

– Zákaz prepravy ropy do tretích krajín za cenu vyššiu ako stanovený strop

– Zákaz dovozu výrobkov z ocele, papiera, chemikálií, plastov a cigariet z Ruska

– Zákaz poskytovania právnych, IT a inžinierskych služieb

 

10:35 – Tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierreová na brífingu povedala, že „nebudeme hovoriť o Ukrajine bez Ukrajiny“ a že „otázku diplomacie necháva na ukrajinský ľud“. Zároveň vyhlásila, že „postaráme sa o to, aby sme boli blízko Ukrajincom, keď budú bojovať za svojich – za svoju suverenitu“.

“A ich – toto rozhodnutie o ich suverenite, o ich slobode, o ich demokracii bude prijaté s nimi,” povedal Jean-Pierre.

 

9:55 – Rada EÚ sa v priebehu dňa dohodne na balíku sankcií voči Rusku, uviedol šéf európskej diplomacie Josep Borrell. “Verím, že pred koncom tohto plenárneho zasadnutia dosiahneme v Rade dohodu a prijmeme spoločný návrh predložený Komisiou,” povedal Borrell v Európskom parlamente.

Uviedol tiež, že konflikt na Ukrajine vstúpil do ďalšej nebezpečnej fázy. A dodal, že podpora Kyjeva zo strany Európskej únie by mala zostať úplná.

 

9:50 – Bývalý poslanec Igor Lucenko, ktorý teraz slúži v 72. brigáde Ozbrojených síl Ukrajiny, uviedol, že túto noc zasiahli kamikadze drony miesto brigády v Bielej Cerkvi.

“V noci nepriateľ zaútočil na trvalé rozmiestnenie mojej brigády s kamikadze dronmi. Bol som tam len raz v živote, ale aspoň viem, ako tieto starobylé budovy vyzerajú,” napísal na Facebooku.

Lucenko tiež kritizoval úrady, že pred vojnou nevenovali náležitú pozornosť vývoju vlastnej výroby útočných bezpilotných lietadiel.

 

9:30 – Irán oficiálne popiera dodávky bezpilotných lietadiel do Ruska, ktoré sa aktívne využívajú na útoky proti ukrajinským cieľom.

“Iránska islamská republika považuje zverejnené informácie o dodávke iránskych bezpilotných lietadiel do Ruska na použitie v ukrajinskom konflikte za nepodložené a tieto údaje nepotvrdzuje,” uviedol hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Násir Kanaani, píše Xinhua.

Irán podľa neho od začiatku konfliktu pevne zaujal postoj neutrality a nezasahovania.

 

8:55 – Strana informuje, že Vladimir Putin podpísal zákony o anexii štyroch ukrajinských regiónov – Donecka, Luganska, Záporožia a Chersonu.

Zákonne prezident Ruskej federácie schválil ratifikáciu „ich prijatia do Ruska“. Zákony ratifikovali 3. a 4. októbra obe komory ruského parlamentu – Duma aj Rada federácie.

Podľa Strany to znamená, že teraz k anexii došlo oficiálne.

 

8:30 – Ruské jednotky spustili raketový útok na Záporožie, sily protivzdušnej obrany pracujú, povedal šéf Záporožského oblastného vojenského okruhu Starukh a vyzval obyvateľov mesta, aby zostali v krytoch.

 

8:10 – V novom balíku sankcií EÚ, ktorý zavedie cenový strop pre ruskú ropu, Maďarsko opäť dosiahlo svoje privilégiá. Sankcie sa nebudú vzťahovať na dodávky potrubím, ako aj na námorné dodávky, ktoré ich v prípade núdze nahradia, uviedol maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjárto.

Maďarsko dostáva ruskú ropu cez ropovod Družba, ktorý prechádza cez Ukrajinu.

Szijjártó tiež oznámil vyňatie jadrovej energetiky zo sankcií, takže výstavba novej jadrovej elektrárne Paks (stanicu stavia Rosatom) nebude spadať pod sankcie.

Finálna verzia nového balíka sankcií v Európe by mala byť schválená dnes, 5. októbra.

Pripomeňme, že Rusko už skôr vyhlásilo, že nebude predávať ropu za direktívne nízku cenu.

 

7:50 – Európska únia odsúhlasila 8. sankčný balíček voči Rusku. Sankcie budú zahŕňať aj obmedzenia cien ruskej ropy. Balíček by mal byť prijatý dnes.

 

7:45 – Ukrajina pokračuje v protiofenzíve na južnom i severovýchodnom fronte, kde postúpila až 20 kilometrov za rieku Oskil, informuje britské ministerstvo obrany.

 

7:40 – Ranné zhrnutie ukrajinského generálneho štábu:

– Nepriateľ pokračuje v postupe v smere Bachmut a Avdeev.

Útoky boli odrazené v oblastiach Strilecha, Zelyony, Majorsk, Disputed, Zaitsevo, Bachmutsky, Bachmut, Kurdyumivka, Novomykolaivka a Vugledar.

O ofenzíve ukrajinských jednotiek v Chersonskej oblasti sa nehovorí nič – okrem toho, že na územiach, ktoré Rusko opustilo, sa mínuje.

– Za posledný deň Rusi spustili 9 raketových a 6 leteckých útokov, plus 56 salv z MLRS. Najviac utrpel Charkov, Kramatorsk, Bachmut, Mayorsk a Gulyaipole. Ukrajina hlási 17 náletov na nepriateľa.

Strana podotýka, že súdiac podľa správ generálneho štábu, ukrajinské letectvo pracuje niekoľkonásobne intenzívnejšie ako ruské (čo môže byť spôsobené aktívnym využívaním spravodajských služieb NATO).

 

7:20 – Ukrajinská armáda od v posledných dňoch oslobodila desiatky obcí v rámci protiofenzívy prebiehajúcej na juhu a východe krajiny. Uviedol to v utorok večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

 

7:15 – O tom, že by Rusko po železnici presúvalo taktické jadrové zbrane, nemá Pentagon žiadne informácie, uviedla dnes Laura Cooperová, ktorá na americkom ministerstve obrany riadi odbor Ukrajiny a Ruska.

 

7:10 – Rozhodnutie administratívy amerického prezidenta Joea Bidena poslať na Ukrajinu ďalšiu ťažkú ​​vojenskú techniku ​​Rusko chápe ako bezprostrednú hrozbu pre svoje strategické záujmy. Povedal to ruský veľvyslanec vo Washingtone Anatolij Antonov.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Matovič záhadne: Čo nás čaká…

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa v nedeľu prihovoril jemu známym spôsobom - statusom na sociálnej sieti. V ňom si zobral na mušku stranu SaS "Svojim poslancom sľuboval, že budú králi. Stačí dať ultimátum na odchod Matoviča … a pečené holuby…

Prieskum: Komu najviac dôverujú Slováci? Hamranovi, Žilinkovi alebo Lipšicovi?

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:HSP)   Pre reláciu Na telo agentúra FOCUS zisťovala ako občania dôverujú policajnému prezidentovi Štefanovi Hamranovi generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi a špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi Najmenej Slováci veria špeciálnemu prokurátorovi. Lipšicovi dôveruje 29 percent opýtaných a nedôveruje mu 67 percent. Druhý skončil Štefan Hamran. Policajnému prezidentovi…

Ukrajinci vydržia bojovať do februára

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Twitter)   Ukrajinská armáda sa podľa predpovedí experta v zime úplne rozloží. Bude to naozaj tak? Situáciu monitorujú ruské noviny Svobodnaja Pressa Do februára 2022 sa ukrajinská armáda úplne rozloží a Rusko bude môcť začať vážnu ofenzívu, povedal bývalý senátor a šéf zväzu afganských veteránov Franz…

Ukrajinci na znovuzískaných územiach lovia kolaborantov: “Všetci títo ľudia, ktorí utiekli, nás teraz súdia.”

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Denník New York Times vo svojom článku opisuje, ako sú definovaní kolaboranti na oslobodených územiach v Chersonskej oblasti "Na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny - viac ako pätina krajiny - sú milióny civilistov nútené koexistovať s okupačnou armádou, ktorá má všetku moc. Ukrajinci nedávno…

Ako funguje Ukrajina počas výpadkov prúdu a aký to má dopad na krajinu

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Nedávny výpadok a následné úplné prerušenie dodávky elektrickej energie tvrdo zasiahli ukrajinské podniky. Spoločnosti sa ponáhľajú s obstarávaním generátorov, ale priznávajú, že nie sú veľkou záchranou "Z pochopiteľných dôvodov neexistujú žiadne harmonogramy výpadkov. Preto nepomáha presunutie energeticky náročných procesov na nočný čas, pretože…

Prezidentka uvažuje o podaní na ÚS pre paragraf 363 a právomoci šéfa GP

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Ak je tu odborná polemika o využívaní paragrafu 363 Trestného poriadku či právomoci generálneho prokurátora, mal by dať na ňu odpoveď Ústavný súd (ÚS) SR. Vyhlásila to prezidentka Zuzana Čaputová v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Vedie preto odborné debaty o…

Švédsko vydalo člena teroristickej skupiny Turecku

0 icon

Ankara 4. decembra 2022 (HSP/trtworld/Foto:Pixabay)   Mahmut Tat bol v severskej krajine odsúdený na šesť rokov a desať mesiacov väzenia po tom, ako bol zatknutý na základe obvinenia z členstva v teroristickej skupine, informuje TRT World Švédsko vydalo člena teroristickej skupiny PKK/KCK do Turecka, čo je súčasťou jeho prísľubu spolupracovať…

Z kaviarne v centre Kyjeva sa pokúsili vyhodiť 85-ročnú babičku, ktorá sa prišla zohriať – takéto prípady budú pribúdať

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Z kaviarne v centre Kyjeva sa pokúsili vyhodiť 85-ročnú babičku, ktorá sa prišla zohriať. O incidente informovala na Instagrame Anna Sergejevová, obyvateľka Kyjeva, ktorá bola v tom čase v kaviarni Podľa jej slov čašníčka požiadala babičku, aby kaviareň opustila. "Stará pani nie je bezdomovec.…

Šéf Pentagónu: USA čakajú kľúčové roky v boji proti Číne

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Nikkei/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Austin sa vyjadril po tom, ako Washington predstavil nový jadrový bombardér stealth, informuje spravodajský portál NIKKEI Asia USA sa nachádzajú v rozhodujúcom bode vo vzťahoch s Čínou a budú potrebovať vojenskú silu, aby zabezpečili, že globálne normy v 21. storočí budú určovať americké…

Pre Gyimesiho je odvolávanie vlády absurdné, Kamenický sa pýta na plán B

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ide o najabsurdnejšie odôvodnenie odvolávania vlády, komentoval predložený návrh na vyslovenie nedôvery vláde koaličný poslanec György Gyimesi (OĽANO). Poslanec Marián Viskupič z SaS, ktorá odvolávanie iniciovala, na dôvodoch trvá. Poslanec Ladislav Kamenický (Smer-SD) avizoval podporu odvolaniu, liberálov sa však pýta na plán…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

Spojené štáty americké podporujú ruské strategické ciele na Ukrajine!!! Aj v Európe...

0icon

Môže sa to zdať divné, ale je to tak. Uveďme si stručne základné fakty. Západ na čele s USA vyvolal na Ukrajine prevrat organizáciou majdanských udalost&iacu

Boris Mesár

V predvečer dňa D a Hodiny X, vstupu NATO do priamej konfrontácie s Ruskom na Ukrajine !

0icon

Každým dňom pribúdajú nové signály, že Západ sa chystá prejsť na vyššiu úroveň konfrontácie s RuskomNebudeme sa teraz zaoberať všeobecnými otázkami a zameriame sa len na konkrétne fakty.Protiruská hystéria na Západe dosiahla v posledných dňoch nebývalú intenzitu. Tri západné "iniciatívy", ktoré je

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke pápež František požehnáva sochu Ježiška počas audiencie, ktorú udelil darcom vianočného stromčeka a betlehemu v aule Pavla VI. vo Vatikáne

Autor: TASR/AP-Gregorio Borgia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Matovič záhadne: Čo nás čaká…

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa v nedeľu prihovoril jemu známym spôsobom - statusom na sociálnej sieti. V ňom si zobral na mušku stranu SaS "Svojim poslancom sľuboval, že budú králi. Stačí dať ultimátum na odchod Matoviča … a pečené holuby…

Prieskum: Komu najviac dôverujú Slováci? Hamranovi, Žilinkovi alebo Lipšicovi?

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:HSP)   Pre reláciu Na telo agentúra FOCUS zisťovala ako občania dôverujú policajnému prezidentovi Štefanovi Hamranovi generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi a špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi Najmenej Slováci veria špeciálnemu prokurátorovi. Lipšicovi dôveruje 29 percent opýtaných a nedôveruje mu 67 percent. Druhý skončil Štefan Hamran. Policajnému prezidentovi…

Ukrajinci vydržia bojovať do februára

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Twitter)   Ukrajinská armáda sa podľa predpovedí experta v zime úplne rozloží. Bude to naozaj tak? Situáciu monitorujú ruské noviny Svobodnaja Pressa Do februára 2022 sa ukrajinská armáda úplne rozloží a Rusko bude môcť začať vážnu ofenzívu, povedal bývalý senátor a šéf zväzu afganských veteránov Franz…

Ukrajinci na znovuzískaných územiach lovia kolaborantov: “Všetci títo ľudia, ktorí utiekli, nás teraz súdia.”

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Denník New York Times vo svojom článku opisuje, ako sú definovaní kolaboranti na oslobodených územiach v Chersonskej oblasti "Na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny - viac ako pätina krajiny - sú milióny civilistov nútené koexistovať s okupačnou armádou, ktorá má všetku moc. Ukrajinci nedávno…

Ako funguje Ukrajina počas výpadkov prúdu a aký to má dopad na krajinu

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Nedávny výpadok a následné úplné prerušenie dodávky elektrickej energie tvrdo zasiahli ukrajinské podniky. Spoločnosti sa ponáhľajú s obstarávaním generátorov, ale priznávajú, že nie sú veľkou záchranou "Z pochopiteľných dôvodov neexistujú žiadne harmonogramy výpadkov. Preto nepomáha presunutie energeticky náročných procesov na nočný čas, pretože…

Prezidentka uvažuje o podaní na ÚS pre paragraf 363 a právomoci šéfa GP

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Ak je tu odborná polemika o využívaní paragrafu 363 Trestného poriadku či právomoci generálneho prokurátora, mal by dať na ňu odpoveď Ústavný súd (ÚS) SR. Vyhlásila to prezidentka Zuzana Čaputová v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Vedie preto odborné debaty o…

Švédsko vydalo člena teroristickej skupiny Turecku

0 icon

Ankara 4. decembra 2022 (HSP/trtworld/Foto:Pixabay)   Mahmut Tat bol v severskej krajine odsúdený na šesť rokov a desať mesiacov väzenia po tom, ako bol zatknutý na základe obvinenia z členstva v teroristickej skupine, informuje TRT World Švédsko vydalo člena teroristickej skupiny PKK/KCK do Turecka, čo je súčasťou jeho prísľubu spolupracovať…

Z kaviarne v centre Kyjeva sa pokúsili vyhodiť 85-ročnú babičku, ktorá sa prišla zohriať – takéto prípady budú pribúdať

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Z kaviarne v centre Kyjeva sa pokúsili vyhodiť 85-ročnú babičku, ktorá sa prišla zohriať. O incidente informovala na Instagrame Anna Sergejevová, obyvateľka Kyjeva, ktorá bola v tom čase v kaviarni Podľa jej slov čašníčka požiadala babičku, aby kaviareň opustila. "Stará pani nie je bezdomovec.…

Šéf Pentagónu: USA čakajú kľúčové roky v boji proti Číne

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Nikkei/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Austin sa vyjadril po tom, ako Washington predstavil nový jadrový bombardér stealth, informuje spravodajský portál NIKKEI Asia USA sa nachádzajú v rozhodujúcom bode vo vzťahoch s Čínou a budú potrebovať vojenskú silu, aby zabezpečili, že globálne normy v 21. storočí budú určovať americké…

Pre Gyimesiho je odvolávanie vlády absurdné, Kamenický sa pýta na plán B

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ide o najabsurdnejšie odôvodnenie odvolávania vlády, komentoval predložený návrh na vyslovenie nedôvery vláde koaličný poslanec György Gyimesi (OĽANO). Poslanec Marián Viskupič z SaS, ktorá odvolávanie iniciovala, na dôvodoch trvá. Poslanec Ladislav Kamenický (Smer-SD) avizoval podporu odvolaniu, liberálov sa však pýta na plán…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Spojené štáty americké podporujú ruské strategické ciele na Ukrajine!!! Aj v Európe...

0icon

Môže sa to zdať divné, ale je to tak. Uveďme si stručne základné fakty. Západ na čele s USA vyvolal na Ukrajine prevrat organizáciou majdanských udalost&iacu

Boris Mesár

V predvečer dňa D a Hodiny X, vstupu NATO do priamej konfrontácie s Ruskom na Ukrajine !

0icon

Každým dňom pribúdajú nové signály, že Západ sa chystá prejsť na vyššiu úroveň konfrontácie s RuskomNebudeme sa teraz zaoberať všeobecnými otázkami a zameriame sa len na konkrétne fakty.Protiruská hystéria na Západe dosiahla v posledných dňoch nebývalú intenzitu. Tri západné "iniciatívy", ktoré je

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

Vášeň v Tebe

Babské povedačky radili natierať cibuľou prsia. Potrite si ňou tvár. Jej účinok vás určité prekvapí

0 icon

Cibuľa je jednou z najviac podceňovaných druhov zeleniny. Má nielen mnohostranné využitie, ale aj skvelé vlastnosti. Cibuľa je bohatá na vitamíny a minerály. Čo sa stane, keď namiesto varenia použijete cibuľu na tvár? Účinok, ktorý poznali už vaše staré mamy i prababičky, vás určite prekvapí. Čo obsahuje cibuľa?

Bibiána Ondrejková na onkológii v Prešove. Prečo s ňou prišiel aj moderátor Patrik Herman?

0 icon

Na oddelenie onkológie v Prešove prišla známa herečka Bibiána Ondrejková. Sprevádzal ju tiež známy moderátor Patrik Herman. Aká udalosť ich spojila? Povedali nie rakovine. V Prešove totiž otvorili novú poradňu pre onkologických pacientov. Keďže Ondrejková a Herman sú spoluzakladateľmi aliancie NIE RAKOVINE, je prirodzené, že svojou prítomnosťou prišli podporiť ľudí, ktorí budú…

Najlepší šalát do kebabu – jednoduchý a rýchly

0 icon

Kebabový šalát podávaný v gastronómii tvorí zvyčajne biela kapusta s mrkvou. Je jemný a chrumkavý, preto sa hodí k aromatickému mäsu a pikantným omáčkam. Takýto šalát si ľahko a lacno pripravíte sami a môžete ho podávať nielen s domácim kebabom, ale aj s iným mäsom a rybami.

Ktorá obľúbená činnosť dokáže zažehnať partnerské nezhody? Odborník v tom má jasno

0 icon

Ak nemôžete svojho manžela odtrhnúť od kníh, tešte sa. Ak je pre vás najideálnejším darčekom kniha, mal by sa tešiť váš manžel. Prečo? Gregory Currie, profesor kognitívnej psychológie na Univerzite v Toronte, totiž pre portál Her vysvetlil, že ľudia, ktorí investujú svoj čas do čítania, prejavujú vyššiu úroveň empatie.

Na čo si musia dávať pozor manželky futbalistov v Katare? Hrozí im až väzenie

0 icon

Katar. Anna Lewandowská aj mnohé ďalšie partnerky a manželky sa nachádzajú v dejisku Majstrovstiev sveta vo futbale so svojimi mužmi, ktorí tam hrajú futbal. Portál Gazeta pripomína, že Katar sa „preslávil“ zákonmi a nariadeniami, ktorých porušenie môže viesť až k väzeniu. Z tohto dôvodu Anglická futbalová asociácia zostavila špeciálny zoznam odpo

Armádny Magazín

Velenie NATO s príchodom mrazov plánuje ofenzívu ukrajinských síl. Pribudol oddiel poľských špeciálnych síl

0 icon

Ukrajina, 4.december 2022 (AM) – Rozviedka NATO analyzuje údaje o stave vecí pozdĺž celej kontaktnej línie ruskej vojenskej špeciálnej operácie, vrátane údajov, ktoré hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj predložil vo forme správy Pentagonu. Okrem iného, ​​ako vyšlo najavo, sa analyzuje aj predpoveď počasia z Kupjanska v Charkovskej o

Znárodnenie na Ukrajine: Operácia môže súvisieť s plánmi dostať Bidena z Bieleho domu

0 icon

Ukrajina, 4.december 2022 (AM) – Za posledný rok Ukrajina zažila už dve vlny znárodňovania. Prvá sa začala hneď po 24. februári a zamerala sa na aktíva ruského pôvodu. Po prvé, boli zabraté aktíva patriace ruskému štátu a ruským právnickým a fyzickým osobám. A v auguste začal Kyjev vyvlastňovať ruský majetok v…

Rozhodlo sa o osude afrického uránu. Veľvyslanec Namíbie oznámil dohodu s Rosatomom

0 icon

Namíbia, 4.december 2022 (AM) – Namíbijské úrady a Rosatom dosiahli konsenzus o projekte ťažby uránu. Podľa veľvyslanca afrického štátu Clemensa Handuukemeho Kashuupulvu nie sú výrazné rozdiely. Jediným zádrhelom je nedôverčivý prístup miestneho obyvateľstva, ktoré sa obáva zhoršenia environmentálnej situácie.   Podzemné lúh

USA zaradili bojovú skupinu Wagner medzi subjekty vzbudzujúce obavy. Ako to ovplyvní jej pôsobenie?

0 icon

USA, 4.december 2022 (AM) – Krátko po výbuchu na ukrajinskom veľvyslanectve v Madride, ktorý viedol k tam odoslanej listovej bombe, začali na diplomatické zastúpenia tohto štátu v rôznych európskych krajinách prichádzať podivné balíky so zvieracími očami. V tejto súvislosti sa v západných krajinách predpokladalo, že do toho boli zapojení Rusi a…

"Vaše meno je neznáme, váš čin je nesmrteľný." 3. december - Deň neznámeho vojaka

0 icon

Rusko, 3.december 2022 (AM) – V roku 1965, aby sa zachovala pamiatka na padlých vo Veľkej vlasteneckej vojne, bola predložená myšlienka postaviť pamätník na počesť vojakov, ktorí bojovali v bitke o Moskvu. Objednávku na tento monument dostali architekti Jurij Rabaev, Dmitrij Burdin, Vladimir Klimov a sochár Nikolaj Tomskij. Návr

TopDesať

Ovocie a zelenina: Ako ich udržať čerstvé?

0 icon

Zamýšľal si sa niekedy nad tým, ako sa dá uskladniť ovocie a zelenina, aby neprišli o svoju čerstvosť? Dnešných zopár tipov ťa nasmeruje tým správnym smerom. Ovocie a zelenina sú našim zdrojom vitamínov najmä v zimnom období. Niektoré z nich sú však sezónne a vyžadujú si osobitnú starostlivosť: napríklad cibuľa…

Fotografie, ktoré ťa pobavia a zároveň v tebe vyvolajú množstvo otázok

0 icon

Nasledujúce fotografie ťa pobavia a zároveň v tebe vyvolajú množstvo otázok. Ľudia sa na internete podelili o naozaj bizarné momenty. Vedci tvrdia, že inteligencia by sa nemala merať pomocou IQ testov, ale skôr kreativitou, logickou a schopnosťami kritického myslenia človeka. Niektoré čudné činy na nasledujúcich fotografiách sú úplne mimo tohto…

7 vecí, ktoré sa ti jazyk snaží povedať o tvojom zdraví

0 icon

Zmeny v chuti alebo pri vzhľade jazyka môžu prezradiť veľa o tvojom zdraví. Jazyk ti tak dokáže povedať zopár informácii o tvojich zdravotných problémoch. Ľudské telo je jediným skutočným domovom, ktorý budeme mať po celý život, takže sa o naše telo musíme náležite starať. Naše telo nám vždy vysiela signály,…

Nekvalitný spánok: Tieto tipy a triky ti pomôžu vyriešiť mnohé zdravotné problémy

0 icon

Mávaš problémy so spánkom alebo je tvoj spánok nekvalitný? Vedci nám ukazujú zopár spôsobov, akým môžeme liečiť bežné zdravotné problémy - a to všetko vďaka zmene polohy spánku. Ak máš rád spánok, tak s radosťou sa dozvieš, že môžeš liečiť mnohé zdravotné problémy počas toho, ako si užívaš svoj spánok. Spánok je…

10 príkladov toho, ako náš mozog dokáže prezradiť všetky naše tajomstvá

0 icon

Ľudský mozog je schopný vyriešiť aj tie najzložitejšie problémy - to je dôvod, prečo vedci porovnávajú mozog so superpočítačom! Ale čo by sa stalo, ak by tvoj súkromný počítač začal zdieľať tvoje súkromné informácie s cudzími ľuďmi? Dnes ti prinášame úžasné príklady toho, ako interné fungovanie nášho mozgu môže ovplyvniť naše…

FOTO DŇA

Na snímke pápež František požehnáva sochu Ježiška počas audiencie, ktorú udelil darcom vianočného stromčeka a betlehemu v aule Pavla VI. vo Vatikáne

Autor: TASR/AP-Gregorio Borgia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali