To najdôležitejšie z Ukrajiny – Aká je situácia na hraniciach?

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Mykola Tys)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Vojna na Ukrajine
Ilustračné foto

 

20:30 – Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondelok odsúdil ľudí, ktorí sa snažia vyhnúť službe v ruskej armáde v rámci čiastočnej mobilizácie. “Nech si utekajú,” povedal Vladimirovi Putinovi počas stretnutia v juhoruskom Soči

 

20:15 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj diskutoval s holandským premiérom Markom Ruttom o situácii na fronte a ďalšej podpore Ukrajiny. Ukrajina a Holandsko sú podľa Zelenského za jedno, svet musí reagovať na pseudoreferenda a zvýšiť sankcie proti Rusku.

 

19:40 – Maďarsko by sa malo pripraviť na zdĺhavú vojnu na susednej Ukrajine. Vyhlásil to v pondelok maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý zároveň kritizoval sankcie Európskej únie uvaľované na Rusko.

 

18:55 – Ruský športový novinár Iľja Vasiliev nesmel opustiť Rusko na dovolenku, uvádza RIA Novosti.

Podľa zverejnených informácií pohraničná stráž v Žukovskom nepustila Vasiljeva na let a odovzdala mu oznámenie, že mu bolo odopreté právo odísť na základe rozhodnutia vojenského registračného a zaraďovacieho úradu.

 

18:45 – V Nemecku je nedostatok bytov pre ukrajinských utečencov, sú preto umiestňovaní v telocvičniach, uvádza Bild.

 

18:40 – Edward Snowden, bývalý americký spravodajský dôstojník, ktorý dostal ruské občianstvo, neslúžil v ruskej armáde, takže nespadá do kategórie povolaných počas čiastočnej mobilizácie. Podľa jeho právnika bude Snowdenova manželka nasledovať svojho manžela pri žiadosti o ruské občianstvo.

 

17:45 – V Poľsku dnes vstúpil do platnosti zákaz vstupu Rusov s turistickými schengenskými vízami cez prístavy a letiská, uvádza BBC.

 

17:40 – Najnovšie zhrnutie ukrajinského generálneho štábu:

1. V Doneckej oblasti Ozbrojené sily Ukrajiny odrazili útoky v oblastiach osád Soledar, Bachmut, Majorsk, Kamenka, Pobeda a Pavlovka.

2. Počas dnešného dňa Rusi spustili 2 raketové a 4 letecké útoky, pričom vykonali viac ako 7 útokov z MLRS. Úderné bezpilotné prostriedky nasadili aj v oblasti obce Belenky v Odeskej oblasti. Postihnutých bolo 12 osád – najmä Záporožie, Marganec, Musievka, Nikopol, Potemkino, Osokorovka, Nikolajev a Očakov.

3. Letectvo ozbrojených síl Ukrajiny zasiahlo asi 20 úderov.

 

16:40 – Základné body z brífingu Ministerstva obrany Ruskej federácie:

– Viac ako 120 vojakov prišlo o AFU zabitých a zranených v dôsledku úderu ozbrojených síl RF v regióne Charkov

– Ozbrojené sily Ukrajiny ostreľovali rekreačnú dedinu Volna v bezprostrednej blízkosti jadrovej elektrárne Záporožie

– Ruské vzdušné sily zničili až 100 militantov údermi na miesta rozmiestnenia cudzineckej légie a jednotiek národných formácií v DĽR

– Ozbrojené sily RF zničili počas celého obdobia špeciálnej vojenskej operácie viac ako 300 ukrajinských lietadiel. Stíhacie lietadlo ruských vzdušných a kozmických síl zostrelilo v DĽR ukrajinský Su-24

– Ozbrojené sily RF zaútočili na 10. horskú útočnú brigádu ozbrojených síl Ukrajiny počas veliteľského stretnutia, pričom zabili 25 vojakov a viac ako 40 zranili

– Ruské jednotky vysoko presným úderom zničili až 50 príslušníkov vojenských delostreleckých brigád Ozbrojených síl Ukrajiny v regióne Nikolajev, ako aj viac ako 2 000 nábojov

– Radiačná situácia v Záporožskej jadrovej elektrárni zostáva po ostreľovaní susednej dediny ozbrojenými silami Ukrajiny normálna.

 

16:35 – Situácia 26. septembra.

vojna ukrajina
Mapa bojov
vojna ukrajina
Mapa bojov

16:30 – USA v pondelok informovali, že Ukrajine poskytnú ďalších 457,5 milióna dolárov. Najnovšia finančná pomoc je určená pre ukrajinskú políciu a pohraničnú stráž, ako aj na vyšetrenie údajných zverstiev ruských vojakov.

 

16:00 – Na Kryme bolo do ruskej armády zmobilizovaných viac ako 2000 bývalých ukrajinských vojakov, ktorí žijú na území polostrova, informoval kontradmirál Vjačeslav Rodionov, zástupca veliteľa Čiernomorskej flotily pre vojensko-politickú prácu.

„Dnes zložili prísahu, začínajú ich pripravovať na plnenie úloh. Čas ukáže, aké úlohy im budú pridelené,” povedal Rodionov.

 

15:55 – Článok Time venovaný vrchnému veliteľovi ozbrojených síl Ukrajiny Zalužnému sa dotkol aj konfliktu medzi Zelenským a vrchným veliteľom, o ktorom sa v zákulisí hovorilo už niekoľko mesiacov.

„Takzvaný konflikt so Zalužným si od začiatku do konca vymyslela naša opozícia,“ hovorí poradca prezidentskej kancelárie Aleksey Arestovič. “Na jednej strane je to jednoznačne fikcia. Na druhej strane to má bolestivý účinok, pretože podnecovanie konfliktu medzi vojenským vodcom a najvyšším veliteľom (prezidentom – pozn. red.) je katastrofa,” povedal Arestovič.

 

15:35 – Krajiny EÚ plánujú odložiť obmedzenie cien ruskej ropy pre nezhody, píše Bloomberg s odvolaním sa na zdroje.

“Krajiny Európskej únie sa snažia dosiahnuť dohodu o strope pre cenu ruskej ropy a pravdepodobne odložia dohodu o tejto otázke, kým sa nedohodne širší balík sankcií,” uviedli zdroje. Takéto rozhodnutia si vyžadujú jednomyseľný súhlas, zatiaľ čo Cyprus a Maďarsko sú proti.

Uvádza sa tiež, že pred neformálnym stretnutím lídrov EÚ v Prahe 6. októbra môže byť uzavretá predbežná dohoda o tejto otázke.

 

15:30 – Litva dodala Ukrajine 50 obrnených transportérov M113. Pri zvažovaní ďalšej vojenskej podpory bude potrebné konzultácia spojencov v NATO, povedal podľa Delfi litovský minister obrany Arvydas Anusauskas.

“Doslova pred tromi dňami sa naše obrnené vozidlá, ktoré sme poslali, dostali na Ukrajinu a teraz bolo do tejto krajiny prevezených 50 obrnených transportérov M113,” povedal Anusauskas novinárom po zasadnutí Rady obrany štátu.

 

14:45 – Kazachstan poprel správy o uzavretí hraníc s Ruskom. Výbor pre národnú bezpečnosť Kazachstanu uviedol, že kontrolné stanovištia na hraniciach s Ruskom fungujú normálne.

“Na sociálnych sieťach a messengeroch sa šíria informácie o údajnom uzavretí kontrolných stanovíšť na kazašsko-ruskej hranici. Informujeme vás, že všetky kazašské kontrolné stanovištia fungujú normálne,” píše sa v správe.

 

14:40 – Ruska RBC s odvolaním sa na pohraničné oddelenie FSB zverejnila k situácii na hranici s Gruzínskom: „Pohybuje sa tam obrnený transportér, ale nejde o zriadenie kontrolného bodu, je to, zhruba povedané, rezerva pre prípad, že by záložníci chceli prelomiť kontrolný bod a opustiť krajinu bez vybavovania hraničných formalít. Len na tento účel. Nebudú zriadené žiadne kontrolné stanovištia… Kontrolný bod funguje normálne, neboli zavedené žiadne obmedzenia týkajúce sa odchodu mužov vo vojenskom veku.“

 

14:30 – Turecký minister zahraničných vecí uviedol, že počas rokovaní s Erdoganom Putin „hovoril o možnosti návratu k rokovaniam s Kyjevom, ale za nových podmienok, ktoré sa objavili“.

Podľa Čavušoglu to Putin vyjadril počas rokovaní s Erdoganom na okraj summitu ŠOS v Samarkande. Turecký minister zahraničných vecí dodal, že obnovovať rokovania je každým dňom čoraz ťažšie.

Pravdepodobne v „nových podmienkach“ hovoríme o tom, že Rusko bude po „referendách“ považovať okupované územia Ukrajiny za „svoje“ a z vlastnej vôle ich nevydá. Už skôr sa hovorilo o tom, že Ruská federácia bola na rokovaniach v marci 2022 pripravená vrátiť Ukrajine územia zabraté po 24. februári.

 

14:25 – MAAE rokuje so Spojenými štátmi o vytvorení zóny jadrovej bezpečnosti na území Záporožskej jadrovej elektrárne. Oznámil to generálny riaditeľ MAAE Rafael Mariano Grossi na stretnutí s námestníčkou amerického ministra zahraničných vecí pre kontrolu zbraní a medzinárodnú bezpečnosť Bonnie Jenkinsovou.

“V centre pozornosti je naliehavé vytvorenie jadrovej bezpečnostnej zóny v jadrovej elektrárni Záporožie. Práca na zaistení bezpečnosti ukrajinských jadrových zariadení zostáva prioritou a podpora USA je vysoko cenená,” napísal na Twitteri.

 

13:25 – Ukrajinské úrady pri Izjume našli dve ďalšie hromadné pohrebiská. V pondelok to uviedol prezident Volodymyr Zelenskyj. Podľa neho sú v nich uložené telá niekoľkých stoviek obetí.

 

13:20 – Kremeľ vyhlásil, že Rusko má zatiaľ s USA sporadický vzťah týkajúci sa jadrových zbraní.

 

12:30 – Dmitrij Peskov novinárom uviedol, že zatiaľ neboli prijaté žiadne rozhodnutia, ktoré sa týkajú uzavretia ruských hraníc.

 

11:40 – Zelenskyj usporiadal stretnutie veliteľstva najvyššieho veliteľa. Načrtol plány na boj proti „novým typom zbraní používaných nepriateľom“. Zelenskyj tiež povedal, že “je dôležité, aby armáda, ktorá teraz napreduje, bola plne vybavená vysoko presnými zbraňami a všetkým potrebným”.

 

11:25 – “Všetky ciele, ktoré si Rusko stanovilo v rámci špeciálnej operácie na Ukrajine, budú splnené bez ohľadu na to, ako dlho to bude trvať.”

Sergej Lavrov to povedal v rozhovore pre Newsweek. Z vyjadrení ministra zahraničných vecí sme vybrali to najdôležitejšie:

– USA a Británia sa boja, že sa Rusko a Ukrajina dohodnú, preto zakázali Kyjevu rokovať s Moskvou.

– Rusko uznalo nezávislosť donbaských republík v hraniciach, ktoré sú stanovené v ich ústavách. V skutočnosti hovoríme o administratívnych hraniciach Doneckej a Luhanskej oblasti bývalej Ukrajinskej SSR.

– DĽR, LĽR, Záporožská a Chersonská oblasť majú právo na uplatnenie práva na sebaurčenie v súlade s Chartou OSN.

– Hysterická reakcia USA a ich spojencov na špeciálnu vojenskú operáciu Ruska vlastne urobila hrubú čiaru za celou historickou etapou interakcie našej krajiny so Západom.

Moskva zachytila sporadické signály z Washingtonu týkajúce sa obnovenia dialógu o Zmluve o obmedzení strategických zbraní, ale stále nie je jasné, čo sa za nimi skrýva.

 

11:20 – Ruský podnikateľ Jevgenij Prigožin v pondelok priznal, že v roku 2014 založil ruskú organizáciu Wagnerovci.

 

11:15 – Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi v pondelok povedal, že je pripravený tento týždeň viesť rozhovory na Ukrajine av Rusko o zriadení ochranného pásma okolo Ruskom okupovanej Záporožskej jadrovej elektrárne. O nutnosti zriadiť ochranné pásmo okolo elektrárne hovoril Grossi opakovane.

 

11:10 – Rusko má v úmysle obnoviť Mariupol do troch rokov, uviedol ruský vicepremiér Marat Khusnullin. Finančné prostriedky na to sú podľa neho už vyčlenené.

Starosta Mariupolu Vadym Bojčenko predtým povedal, že obnova Mariupolu by stála viac ako 14 miliárd dolárov a trvala 7-10 rokov. Podľa neho bolo kvôli vojne zničených alebo poškodených 1356 viacposchodových budov, 40 % súkromných domov bolo zbombardovaných. Väčšina z nich nie je predmetom rekonštrukcie.

 

10:55 – Kontrolný bod medzi Ruskou federáciou a Kazachstanom zo strany Petropavlovska je uzavretý, uvádza kazašské vydanie Orda s odvolaním sa na informácie svojho spravodajcu z pohraničia.

Petropavlovsk je mesto na hraniciach s Ruskou federáciou v Kazachstane. Ruská strana prestala púšťať mužov vo vojenskom veku do Kazachstanu, uvádzajú noviny. “Podľa nepotvrdených informácií na hraniciach z Ruskej federácie čakajú na každého, kto nemôže prejsť. Okamžite ich odvezie autobus na vojenskú prihlasovaciu a zaraďovaciu stanicu,” píše Orda.

 

10:45 – Hraničnými priechodmi prešlo v nedeľu (25. 9.) na Slovensko 3059 ľudí z Ukrajiny. O dočasné útočisko požiadalo osem žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 3022 osôb.

 

10:05 – Senátor Rady federácie Ruskej federácie Sergej Cekov oznámil potrebu zakázať všetkým Rusom vo vojenskom veku cestovať do zahraničia. V rozhovore pre RIA Novosti vyzval aj na zvýšenie pokuty za vyhýbanie sa predvolaniu z 3 000 na 50 000 rubľov a možno aj na zavedenie trestnoprávnej zodpovednosti.

Predtým v Rostovskej oblasti Ruskej federácie oficiálne oznámili, že muži vo vojenskom veku majú zakázané cestovať do zahraničia bez povolenia vojenského registračného a zaraďovacieho úradu.

 

9:55 – Bielorusko by sa malo zúčastniť na konečných dohodách medzi Ruskom a Ukrajinou, povedal bieloruský minister zahraničných vecí Vladimir Makei. Minsk podľa neho po skončení konfliktu potrebuje vlastné bezpečnostné záruky.

“Nejde o to, že by sme chceli o niečom vyjednávať. Chceme pochopiť, že ak dôjde k nejakým dohodám, tak by sme chceli pochopiť, čo je v hre, aké záruky každá zo strán dostáva a chceli by sme mať nejaké záruky aj pre Bielorusko, to je absolútne prirodzené,“ povedal.

 

9:25 – Na akciách, ktoré sa na protest proti tzv. čiastočnej mobilizácii v Rusku konali v metropole Dagestanu Machačkala, zadržala polícia viac ako 100 demonštrantov. Na popoludnie sú v republike zvolané ďalšie protesty.

 

9:20 – Ruská polícia v sibírskej Irkutskej oblasti zadržala v pondelok 25-ročného muža, ktorý postrelil predsedu miestnej odvodovej komisie.

 

 

9:10 – Putin je „sklamaný zo situácie na Ukrajine po udalostiach z roku 2014“, ktorú mieni „teraz vyriešiť, tak či onak“, povedal v rozhovore pre CNN fínsky prezident Sauli Niinistö.

Uviedol tiež, že dlhé roky sledoval prezidenta Ruskej federácie a pochopil jeho vývoj myslenia. Putin podľa neho „investoval všetko“ a neprijme „akúkoľvek porážku“.

“Dal do toho všetko. Je to bojovník, takže je veľmi ťažké si predstaviť, že by prijal akúkoľvek porážku – a to určite robí situáciu veľmi kritickou,” povedal Niinistö.

 

8:45 – Kazachstan neuznáva výsledky referend na okupovaných územiach juhu a východu Ukrajiny. Oficiálny predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí Kazachstanu Aibek Smadijarov povedal, že jeho krajina vychádza z princípov územnej celistvosti štátov, “a ich globálneho spolužitia”.

Uviedol tiež, že Kazachstan prejavuje “aktívnu túžbu nadviazať dialóg medzi stranami konfliktu, Ruskom a Ukrajinou”. Už predtým prezident Kazachstanu Kassym Tokajev na stretnutí s Putinom odmietol uznať nezávislosť DĽR a LĽR.

 

8:40 – Ruské ozbrojené sily vykonávajú počiatočný výcvik vojakov na nízkej úrovni a bezprostredne v rámci jednotiek, a nie v špeciálnych vzdelávacích inštitúciách, a mnohí z tých, ktorí sú povolaní niekoľko rokov, nemali žiadne bojové skúsenosti, informuje britská vojenská rozviedka.

Nedostatok vojenských inštruktorov a zhon, s akým Rusko začalo mobilizovať, naznačuje, že mnohí z odvedených vojakov pôjdu do frontovej línie s minimálnym primeraným výcvikom.

Tiež zvyčajne jeden prápor v každej RF brigáde zostáva v posádke, zatiaľ čo ostatné dva sú nasadené. Ruská federácia však teraz často posiela záložné prápory aj na Ukrajinu.

Britská spravodajská služba predpovedá v Ruskej federácii administratívne a logistické problémy súvisiace s výcvikom vojakov.

 

7:55 – Prvé skupiny mužov povolaných v rámci ruskej čiastočnej mobilizácie začali prichádzať na vojenské základne, uvádza britská vojenská rozviedka.

 

7:45 – DĽR a LĽR uviedli, že referendá o pripojení k Rusku boli uznané za platné. Informovali o tom „ústredné volebné komisie republík“.

Volebná účasť bola podľa nich 76,09 % v LĽR a 77,12 % v DĽR s požadovanými 50 %.

Podľa orgánov okupovaných okresov Záporožskej oblasti bola účasť na referende 51,55 % a v Chersonskej oblasti 48,91 %. Zároveň pokračuje hlasovanie organizované Rusmi. Jeho posledný deň bude zajtra, 27. septembra.

Ukrajina, Spojené štáty americké a mnohé krajiny vyhlásili neuznanie referend.

 

7:25 – Dva ruské drony vypustené do Odesskej oblasti na Ukrajine zasiahli vojenské objekty a spôsobili požiar a detonáciu munície, informovalo o tom v pondelok velenie ukrajinských síl.

 

6:40 – Ranné zhrnutie ukrajinského generálneho štábu:

– Počas dňa Rusko spustilo päť raketových a 12 leteckých útokov. Taktiež bolo zaznamenaných 83 salv MLRS a štyri útoky útočných dronov. Ukrajinské letectvo vykonalo 33 úderov.

– Nepriateľské útoky boli odrazené v smeroch Bachmut, Avdiivka a Vugledar.

Ruské mobilizačné správy:

– Región Rostov je uzavretý pre vstup a výstup (pre všetkých alebo len pre tých, ktorí sú zodpovední za vojenskú službu, generálny štáb nešpecifikuje)

– v Sevastopole na základe automobilového práporu sa 24. septembra začal výcvik mobilizovaných.

– vo Svatove v Luhanskej oblasti začali rozdávať predvolania mužom starším ako 18 rokov.

 

6:35 – Desaťtisíce chasidských židov sa zišlo v nedeľu v ukrajinskom meste Umaň na svojej každoročnej púti, a to napriek tomu, že ich úrady žiadali, aby cestu z dôvodu prebiehajúcej vojny tohto roku vynechali.

 

6:30 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom pravidelnom večernom videoposolstve vyzval obyvateľov Dagestanu, aby sa vzopreli ruskej mobilizácii.

„Vidíme, že ľudia, najmä v Dagestane, začali bojovať o svoje životy (…) Bojujte za to, aby ste neposlali na smrť svoje deti – všetkých, ktorí spadajú do tejto zločinnej ruskej mobilizácie,“ uviedol Zelenskyj.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Reakcia na zavádzajúci článok Denníka N: “Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát sa nimi začal zaoberať”

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (HSP/Foto:HS)   Autor Filip Struharík na Denníku N uverejnil zavádzajúci článok: "Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát sa nimi začal zaoberať." Prinášame vám stanovisko redakcie "Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát ich začal riešiť. Bloger Boris Mesár zverejňuje na dezinformačnom webe Hlavné správy nenávistné a antisemitské články. Rada…

Santos poprel, že by Ronaldo hrozil odchodom z tímu

0 icon

Dauha 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Portugalský futbalista Cristiano Ronaldo sa podľa slov trénera Fernanda Santosa nevyhrážal odchodom z MS v Katare po tom, čo chýbal v základnej jedenástke v osemfinále proti Švajčiarsku (6:1). Santos však priznal, že Ronaldo nebol šťastný, keď sa dozvedel o absencii v zostave Päťnásobného…

Začala pravá zima? Horský priechod Donovaly je uzatvorený pre vozidlá nad desať metrov

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Doprava a obmedzenia na horských priechodoch)   Horský priechod Donovaly je uzatvorený pre vozidlá nad desať metrov. Na ceste je kašovitý sneh. Osobná doprava sa v oboch smeroch zdrží do 15 minút. Informuje o tom Stella centrum na svojom webe. Zelená vlna RTVS uviedla, že obchádzka…

Slovensko je podľa Naďa a Káčera pripravené aj naďalej pomáhať Ukrajine. Čo mu povedali ukrajinskí predstavitelia k prípadnej výmene vlády?

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: Facebook )   Slovensko je aj naďalej pripravené pomáhať Ukrajine. Po návrate z oficiálnej návštevy ukrajinského Kyjeva to na piatkovej tlačovej konferencii potvrdili minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer "Pre nás je absolútne kľúčové, aby sa niečo…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Putin: Ak to bude potrebné, Rusko zníži produkciu ropy a ceny môžu vyletieť a zasiahnuť tých, ktorí zavádzajú stropy

0 icon

Kyjev 9. decembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Twitter, TASR/AP-Markus Schreiber, TASR/AP/dpa-Sven Hoppe, TASR/AP-RU-24 Russian Television via AP, Telegram)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 19:10 - Spojené štáty oznámili nový balík…

Chorváti sú opäť v semifinále, Brazíliu vyradili v rozstrele

0 icon

Dauha 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Bandic, TASR/AP-TASR/AP-Alessandra Tarantino)   Futbalisti Chorvátska sa stali prvými semifinalistami MS v Katare. V piatkovom štvrťfinále zvíťazili úradujúci vicemajstri sveta nad favorizovanou Brazíliou 4:2 v rozstrele z 11 m, keď po predĺžení bol stav nerozhodný 1:1 Skóre zápasu otvoril v nadstavenom čase prvého predĺženia Neymar,…

Stoltenberg varuje podnikateľský svet pred Čínou

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Nórsky a svetový obchod by sa nemal stať zraniteľným tým, že bude príliš závislý od obchodu s Čínou, varoval vo štvrtok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a poukázal na "chybu" Európy, ktorá sa vo veľkej miere spoliehala na ruský plyn, informuje EURACTIV Stoltenberg,…

Na Moste Lanfranconi bude čiastočná uzávera diaľnice D2

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Národná diaľničná spoločnosť (NDS) pripomína čiastočnú uzáveru diaľnice D2 na Moste Lanfranconi v pravom jazdnom páse v smere do bratislavskej Petržalky. Obmedzenie potrvá od 22.00 h do sobotňajšej (10. 12.) polnoci. TASR o tom informovala hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková "Dôvodom je pokračovanie opravy…

Kto je ZA a kto PROTI? Taraba načrtol, ako budú hlasovať poslanci o Hegerovej vláde

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanec Národnej rady SR Tomáš Taraba (Život – Národná strana) na sociálnej sieti vysvetlil, ako môže dopadnúť hlasovanie o nedôvere vláde Eduarda Hegera. Jeho vyjadrenie vám prinášame v plnom znení Už 3 dni sa dohadujú médiá ako budú hlasovať nezaradení poslanci pri páde…

USA strácajú prehľad o zbraniach na Ukrajine

0 icon

Washington 9. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Nastupujúci predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy uviedol, že cieľom auditu bude zistiť, do akej miery "pomoc USA končí v nesprávnych rukách”, píše Sven R. Larson pre The European Conservative 27. novembra Fox News informovala, že administratíva amerického prezidenta Joea Bidena sa snažila vystopovať vojenskú pomoc…

NAJNOVŠIE

BLOG

Erik Majercak

Krach dolára – straty bánk a FEDu idú do astronomických výšin. 1,125 bilióna USD mal FED, len za 9 mesiacov. Credit Suisse stratil takmer bilión už minulý rok

0icon

Poviete si: „bilión nie je nejaké veľké číslo a karavána ide ďalej, tak čo“. Ale naozaj? Pre zjednodušenie a kuchynskú ekonomiku 1 koruna bude 1 miliarda eur. Bilión potom bude 1.000 korún. Povedzme si aspoň trošku koľko to je a či tendencia je, že ten bilión a hotovo alebo to ide do oveľa…

Marek Brna

Neobvyklá chorobnosť na samom západe Slovenska

0icon

Nákazlivosťou aj priebehom ochorenia to silno pripomína kovid. Avšak! Testy to ako kovid nedetekujú. Hovorím z vlastnej skúsenosti podľa výpovedí širokého okruhu známych. Počasie je na šírenie vírusu ideálne. Čo ma silno zarazilo pri vstupe do čakárne ambulancie, bol nápis na dverách: Zákaz zdržiavať sa v čakárni (samozrejme s respirátorom),…

René Pavlík

Sloboda slova

0icon

Od rána parlament preosieva návrh zákona ktorým sa má – v záujme ochrany občanov, „regulovať“ sloboda slova. Akonáhle počujem, že sa má niečo regulovať, spozorniem. V dnešných časoch má takmer každý pojem niekoľko, často protichodných významov. Napríklad svastika je podľa výkladového slovníka staroindické kultové zn

Ivan Štubňa

Vláda o neonacistoch v USA a na Ukrajine mlčí. Podporuje ich? ÁNO!!!

0icon

Politicky dezorientovaní vládni maniaci o zločinoch neonacistov mlčia. Predstavíme si dnes amerického skinheadského žoldniera, účastníka bojov na Ukrajine:

Slavěna Vorobelová

Divná logika progresívca Šimečku

0icon

Hlavným účelom západných sankcií proti Rusku po vstupe jeho vojska na Ukrajinu bola snaha o zastavenie ruského predaja energonosičov, najmä ruského plynu prostredníctvom plynovodov do Európy. Ruskí producenti boli dovtedy hlavnými dod&aacu

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Ľudia kráčajú na preplnenej nákupnej ulici Via Dei Condotti s vianočnou výzdobou v Ríme

Autor: TASR/AP-Gregorio Borgia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Reakcia na zavádzajúci článok Denníka N: “Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát sa nimi začal zaoberať”

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (HSP/Foto:HS)   Autor Filip Struharík na Denníku N uverejnil zavádzajúci článok: "Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát sa nimi začal zaoberať." Prinášame vám stanovisko redakcie "Hlavné správy šíria antisemitizmus, štát ich začal riešiť. Bloger Boris Mesár zverejňuje na dezinformačnom webe Hlavné správy nenávistné a antisemitské články. Rada…

Santos poprel, že by Ronaldo hrozil odchodom z tímu

0 icon

Dauha 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Portugalský futbalista Cristiano Ronaldo sa podľa slov trénera Fernanda Santosa nevyhrážal odchodom z MS v Katare po tom, čo chýbal v základnej jedenástke v osemfinále proti Švajčiarsku (6:1). Santos však priznal, že Ronaldo nebol šťastný, keď sa dozvedel o absencii v zostave Päťnásobného…

Začala pravá zima? Horský priechod Donovaly je uzatvorený pre vozidlá nad desať metrov

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Doprava a obmedzenia na horských priechodoch)   Horský priechod Donovaly je uzatvorený pre vozidlá nad desať metrov. Na ceste je kašovitý sneh. Osobná doprava sa v oboch smeroch zdrží do 15 minút. Informuje o tom Stella centrum na svojom webe. Zelená vlna RTVS uviedla, že obchádzka…

Slovensko je podľa Naďa a Káčera pripravené aj naďalej pomáhať Ukrajine. Čo mu povedali ukrajinskí predstavitelia k prípadnej výmene vlády?

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: Facebook )   Slovensko je aj naďalej pripravené pomáhať Ukrajine. Po návrate z oficiálnej návštevy ukrajinského Kyjeva to na piatkovej tlačovej konferencii potvrdili minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer "Pre nás je absolútne kľúčové, aby sa niečo…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Putin: Ak to bude potrebné, Rusko zníži produkciu ropy a ceny môžu vyletieť a zasiahnuť tých, ktorí zavádzajú stropy

0 icon

Kyjev 9. decembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Twitter, TASR/AP-Markus Schreiber, TASR/AP/dpa-Sven Hoppe, TASR/AP-RU-24 Russian Television via AP, Telegram)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 19:10 - Spojené štáty oznámili nový balík…

Chorváti sú opäť v semifinále, Brazíliu vyradili v rozstrele

0 icon

Dauha 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Bandic, TASR/AP-TASR/AP-Alessandra Tarantino)   Futbalisti Chorvátska sa stali prvými semifinalistami MS v Katare. V piatkovom štvrťfinále zvíťazili úradujúci vicemajstri sveta nad favorizovanou Brazíliou 4:2 v rozstrele z 11 m, keď po predĺžení bol stav nerozhodný 1:1 Skóre zápasu otvoril v nadstavenom čase prvého predĺženia Neymar,…

Stoltenberg varuje podnikateľský svet pred Čínou

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Nórsky a svetový obchod by sa nemal stať zraniteľným tým, že bude príliš závislý od obchodu s Čínou, varoval vo štvrtok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a poukázal na "chybu" Európy, ktorá sa vo veľkej miere spoliehala na ruský plyn, informuje EURACTIV Stoltenberg,…

Na Moste Lanfranconi bude čiastočná uzávera diaľnice D2

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Národná diaľničná spoločnosť (NDS) pripomína čiastočnú uzáveru diaľnice D2 na Moste Lanfranconi v pravom jazdnom páse v smere do bratislavskej Petržalky. Obmedzenie potrvá od 22.00 h do sobotňajšej (10. 12.) polnoci. TASR o tom informovala hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková "Dôvodom je pokračovanie opravy…

Kto je ZA a kto PROTI? Taraba načrtol, ako budú hlasovať poslanci o Hegerovej vláde

0 icon

Bratislava 9. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanec Národnej rady SR Tomáš Taraba (Život – Národná strana) na sociálnej sieti vysvetlil, ako môže dopadnúť hlasovanie o nedôvere vláde Eduarda Hegera. Jeho vyjadrenie vám prinášame v plnom znení Už 3 dni sa dohadujú médiá ako budú hlasovať nezaradení poslanci pri páde…

USA strácajú prehľad o zbraniach na Ukrajine

0 icon

Washington 9. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Nastupujúci predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy uviedol, že cieľom auditu bude zistiť, do akej miery "pomoc USA končí v nesprávnych rukách”, píše Sven R. Larson pre The European Conservative 27. novembra Fox News informovala, že administratíva amerického prezidenta Joea Bidena sa snažila vystopovať vojenskú pomoc…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Krach dolára – straty bánk a FEDu idú do astronomických výšin. 1,125 bilióna USD mal FED, len za 9 mesiacov. Credit Suisse stratil takmer bilión už minulý rok

0icon

Poviete si: „bilión nie je nejaké veľké číslo a karavána ide ďalej, tak čo“. Ale naozaj? Pre zjednodušenie a kuchynskú ekonomiku 1 koruna bude 1 miliarda eur. Bilión potom bude 1.000 korún. Povedzme si aspoň trošku koľko to je a či tendencia je, že ten bilión a hotovo alebo to ide do oveľa…

Marek Brna

Neobvyklá chorobnosť na samom západe Slovenska

0icon

Nákazlivosťou aj priebehom ochorenia to silno pripomína kovid. Avšak! Testy to ako kovid nedetekujú. Hovorím z vlastnej skúsenosti podľa výpovedí širokého okruhu známych. Počasie je na šírenie vírusu ideálne. Čo ma silno zarazilo pri vstupe do čakárne ambulancie, bol nápis na dverách: Zákaz zdržiavať sa v čakárni (samozrejme s respirátorom),…

René Pavlík

Sloboda slova

0icon

Od rána parlament preosieva návrh zákona ktorým sa má – v záujme ochrany občanov, „regulovať“ sloboda slova. Akonáhle počujem, že sa má niečo regulovať, spozorniem. V dnešných časoch má takmer každý pojem niekoľko, často protichodných významov. Napríklad svastika je podľa výkladového slovníka staroindické kultové zn

Ivan Štubňa

Vláda o neonacistoch v USA a na Ukrajine mlčí. Podporuje ich? ÁNO!!!

0icon

Politicky dezorientovaní vládni maniaci o zločinoch neonacistov mlčia. Predstavíme si dnes amerického skinheadského žoldniera, účastníka bojov na Ukrajine:

Slavěna Vorobelová

Divná logika progresívca Šimečku

0icon

Hlavným účelom západných sankcií proti Rusku po vstupe jeho vojska na Ukrajinu bola snaha o zastavenie ruského predaja energonosičov, najmä ruského plynu prostredníctvom plynovodov do Európy. Ruskí producenti boli dovtedy hlavnými dod&aacu

Vášeň v Tebe

Expert sa vyjadril k dokumentu Harry a Meghan. Môže si kráľovská rodina už vydýchnuť?

0 icon

Od včera, 8. decembra, môžu ľudia sledovať očakávaný dokument Harry a Meghan. Z troch epizód vyplynulo, že kráľovská rodina bude pravdepodobne s ich obsahom relatívne spokojná. „Nemyslím si, že by tam bolo veľa nového, čo by ich príliš znepokojovalo. Bolo to opakovanie tých istých starých reptaní, opakovanie tých istých vecí (ktoré predtým…

Urobte si rýchly test a zistite, či máte vážny problém s alkoholom

0 icon

Hovorí sa, že alkohol je metlou ľudstva. Na Slovensku platí vysoká spoločenská miera akceptácie konzumácie alkoholu. Mnohí ľudia majú problém s alkoholom a ani si to neuvedomujú. Alkohol poškodzuje nielen fyzické zdravie, ale aj to psychické. Závislosť, ktorá sa postupne vkradne do života človeka, ovláda jeho celodenné fungovanie. Všetko sa následne prispôsobuje…

Fenomenálne sochy Bruna Catalanoa. Prečo im chýba časť tela?

0 icon

Bruno Catalano je úžasný umelec, ktorý vytvára sochy v životnej veľkosti. Nie sú to však klasické sochy. Sú to surrealistické sochy ľudí, ktorým chýbajú značné časti tiel. V človeku tiež vyvolávajú pocit, že popierajú zákony gravitácie. Catalano sa narodil v roku 1960 v sicílskej rodine žijúcej v Maroku. Vyrastal však vo Francúzsku. Keď mal Bruno…

Najčastejšie chyby pri líčení. Ako nevyzerať staršie či dokonca ako klaun?

0 icon

Každá žena chce byť krásna. Vaše krásne črty tváre si môžete dokonale zvýrazniť vhodne zvoleným líčením. Samotné líčenie je však ako umenie. Niektoré jeho techniky totiž môžu spôsobiť, že budete vyzerať oveľa staršie ako v skutočnosti ste. Akým chybám by ste sa mali vyhnúť? Líčenie a očné tiene

Bývala manželka Ondreja Brzobohatého prezradila, ako si udržiava svoje skvelé miery. Odhalila aj drsnú minulosť

0 icon

Taťána Kuchařová, bývalá manželka hudobníka Ondreja Brzobohatého, odhalila, ako si udržiava svoje skvelé mieri. Prezradila tiež, prečo navštevuje terapeuta. A dôvodom nie je rozvod s Ondrejom. Známa česká modelka a Miss World 2006 sa nedávno vrátila z ciest po Ázii. Má však plné ruky práce. Na jedno zo svojich fotení pozvala aj portál Super,

Armádny Magazín

Koľko stojí Rusko ukrajinská vojenská operácia

0 icon

Rusko, 10.december 2022 (AM) – Od prvých dní začiatku operácie na Ukrajine začali zahraniční experti uvažovať, aká bude cena tejto operácie pre Moskvu. Boli zverejnené desiatky rôznych odhadov. Hlavné zložky nákladov, ktoré spadajú do zorného poľa expertov, sú: 1) náklady na vedenie bojových operácií; 2) strata vybavenia a ľudské straty; 3)…

Ukrajinskí vojaci sa začínajú búriť. Kadyrov vymenoval svojho zástupcu v Chersonskej a Záporožskej oblasti. Prehľad bojov

0 icon

Ukrajina, 10.december 2022 (AM) – Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov vymenoval svojho zástupcu v Chersonskej a Záporožskej oblasti na Ukrajine. Stali sa nimi Khasan Ibragimov, ktorý zastáva funkciu zástupcu veliteľa Achmat SOBR. Kadyrov hovoril o vymenovaní na svojom telegramovom kanáli. V r

The Economist: Ukrajina nebude mať do budúceho leta dostatok zbraní

0 icon

Slovensko, 10.december 2022 (AM) – Do budúcoročného leta Ukrajina nepocíti zvýšenie vojenskej pomoci zo strany Západu, hoci tá je „rozho

Angela Merkelová svojím priznaním nepomohla ukrajinskému konfliktu a ani Západu

0 icon

Nemecko, 10. december 2022 (AM) –Angela Merkelová pri hodnotení minských dohôd povedala: „S ich pomocou sme dali Ukrajine čas. Dovolili sme Ukrajine, aby sa posilnila a stala sa silnejšou. Pod slovom „my“ mala Merkelová na mysli kolektívny Západ všeobecne a Nemecko a Francúzsko zvlášť. Práve oni vystupovali ako garanti p

Použité na Ukrajinu - nové na Taiwan. Americký Kongres schválil rekordný rozpočet na obranu

0 icon

USA, 9. december 2022 (AM) – Americká armáda aktívne implementuje program rozvoja a zlepšovania komunikačných kanálov pomocou pokročilých technológií, vrátane zvýšenia nákupu služieb od komerčných spoločností. Jednou z priorít je podľa Pentagonu rozšírenie využívania satelitného internetu na takú úroveň, aby ozbrojen

TopDesať

Studená sprcha každý deň? Takéto účinky má na ľudské telo

0 icon

Zrejme nič neznie lákavejšie ako relaxačná horúca sprcha po náročnom dni. V skutočnosti je oveľa vhodnejšia studená sprcha. A prečo práve studená sprcha? Pretože studená voda prospieva nášmu zdraviu, kráse a navyše nás ráno dokonale nakopne. V skutočnosti nám môže pomôcť oveľa rýchlejšie sa zmestiť do úzkych nohavíc, ktoré nám…

Nepremyslené úlohy, ktoré mali byť spravené oveľa dôslednejšie

0 icon

Niektoré úlohy nevyjdú úplne podľa predstáv. Spôsob, akým sú spravené nasledujúce veci, určite niektorých rozosmeje alebo naštve. Nie každý si dokáže splniť svoje povinnosti na 100%. Tieto projekty však majú jeden spoločný znak - vopred sa pri nich neuvažovalo. Buď sú nefunkčné, nelogické alebo naozaj hlúpe. Je jedno, či je…

TOP10: Bizarné veci, ktoré naozaj našli v ľudskom žalúdku

0 icon

Banánové sendviče, hranolky s čokoládou, šunka s medom... Niektorí ľudia majú naozaj nezvyčajné stravovacie návyky a chute, ale po prečítaní dnešného príspevku budeš považovať tieto malé odchýlky za absolútne prijateľné. Tu sú bizarné veci, ktoré sa naozaj našli v ľudskom žalúdku a zaskočili aj skúsených chirurgov. 10. Batérie

Svet bez ľudí, ktorý pohltila matka príroda: Fotografie plné prázdnoty a zelene

0 icon

Francúzsky fotograf sa rozhodol na internete uverejniť svoju zbierku fotografií, na ktorých zachytil nádherné miesta, ktoré si späť vzala príroda. Fotografie z Černobyľu sme už všetci videli mnohokrát. Svojim spôsobom sú fascinujúce, pretože na miestach kde pred pár desaťročiami žili ľudia, momentálne vládne iba príroda. Francúzsky fotografi Romain Veillon pre…

Tvoje sporenie bude vďaka týmto 10 tipom oveľa efektívnejšie

0 icon

V živote existujú mnohé skratky, vďaka ktorým si dokážeme náš život uľahčiť. Neplatí to však pre všetky činnosti. Dobrou správou je, že aj sporenie sa dá trocha uľahčiť. Pokiaľ ťa zaujíma sporenie a úspora, existuje niekoľko tipov, ktoré ti pomôžu zvládnuť koniec mesiaca a ako bonus ti ostanú peniaze aj…

FOTO DŇA

Ľudia kráčajú na preplnenej nákupnej ulici Via Dei Condotti s vianočnou výzdobou v Ríme

Autor: TASR/AP-Gregorio Borgia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali