To najdôležitejšie z Ukrajiny – Aká je situácia na hraniciach?

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Mykola Tys)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Vojna na Ukrajine
Ilustračné foto

 

20:30 – Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondelok odsúdil ľudí, ktorí sa snažia vyhnúť službe v ruskej armáde v rámci čiastočnej mobilizácie. “Nech si utekajú,” povedal Vladimirovi Putinovi počas stretnutia v juhoruskom Soči

 

20:15 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj diskutoval s holandským premiérom Markom Ruttom o situácii na fronte a ďalšej podpore Ukrajiny. Ukrajina a Holandsko sú podľa Zelenského za jedno, svet musí reagovať na pseudoreferenda a zvýšiť sankcie proti Rusku.

 

19:40 – Maďarsko by sa malo pripraviť na zdĺhavú vojnu na susednej Ukrajine. Vyhlásil to v pondelok maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý zároveň kritizoval sankcie Európskej únie uvaľované na Rusko.

 

18:55 – Ruský športový novinár Iľja Vasiliev nesmel opustiť Rusko na dovolenku, uvádza RIA Novosti.

Podľa zverejnených informácií pohraničná stráž v Žukovskom nepustila Vasiljeva na let a odovzdala mu oznámenie, že mu bolo odopreté právo odísť na základe rozhodnutia vojenského registračného a zaraďovacieho úradu.

 

18:45 – V Nemecku je nedostatok bytov pre ukrajinských utečencov, sú preto umiestňovaní v telocvičniach, uvádza Bild.

 

18:40 – Edward Snowden, bývalý americký spravodajský dôstojník, ktorý dostal ruské občianstvo, neslúžil v ruskej armáde, takže nespadá do kategórie povolaných počas čiastočnej mobilizácie. Podľa jeho právnika bude Snowdenova manželka nasledovať svojho manžela pri žiadosti o ruské občianstvo.

 

17:45 – V Poľsku dnes vstúpil do platnosti zákaz vstupu Rusov s turistickými schengenskými vízami cez prístavy a letiská, uvádza BBC.

 

17:40 – Najnovšie zhrnutie ukrajinského generálneho štábu:

1. V Doneckej oblasti Ozbrojené sily Ukrajiny odrazili útoky v oblastiach osád Soledar, Bachmut, Majorsk, Kamenka, Pobeda a Pavlovka.

2. Počas dnešného dňa Rusi spustili 2 raketové a 4 letecké útoky, pričom vykonali viac ako 7 útokov z MLRS. Úderné bezpilotné prostriedky nasadili aj v oblasti obce Belenky v Odeskej oblasti. Postihnutých bolo 12 osád – najmä Záporožie, Marganec, Musievka, Nikopol, Potemkino, Osokorovka, Nikolajev a Očakov.

3. Letectvo ozbrojených síl Ukrajiny zasiahlo asi 20 úderov.

 

16:40 – Základné body z brífingu Ministerstva obrany Ruskej federácie:

– Viac ako 120 vojakov prišlo o AFU zabitých a zranených v dôsledku úderu ozbrojených síl RF v regióne Charkov

– Ozbrojené sily Ukrajiny ostreľovali rekreačnú dedinu Volna v bezprostrednej blízkosti jadrovej elektrárne Záporožie

– Ruské vzdušné sily zničili až 100 militantov údermi na miesta rozmiestnenia cudzineckej légie a jednotiek národných formácií v DĽR

– Ozbrojené sily RF zničili počas celého obdobia špeciálnej vojenskej operácie viac ako 300 ukrajinských lietadiel. Stíhacie lietadlo ruských vzdušných a kozmických síl zostrelilo v DĽR ukrajinský Su-24

– Ozbrojené sily RF zaútočili na 10. horskú útočnú brigádu ozbrojených síl Ukrajiny počas veliteľského stretnutia, pričom zabili 25 vojakov a viac ako 40 zranili

– Ruské jednotky vysoko presným úderom zničili až 50 príslušníkov vojenských delostreleckých brigád Ozbrojených síl Ukrajiny v regióne Nikolajev, ako aj viac ako 2 000 nábojov

– Radiačná situácia v Záporožskej jadrovej elektrárni zostáva po ostreľovaní susednej dediny ozbrojenými silami Ukrajiny normálna.

 

16:35 – Situácia 26. septembra.

vojna ukrajina
Mapa bojov
vojna ukrajina
Mapa bojov

16:30 – USA v pondelok informovali, že Ukrajine poskytnú ďalších 457,5 milióna dolárov. Najnovšia finančná pomoc je určená pre ukrajinskú políciu a pohraničnú stráž, ako aj na vyšetrenie údajných zverstiev ruských vojakov.

 

16:00 – Na Kryme bolo do ruskej armády zmobilizovaných viac ako 2000 bývalých ukrajinských vojakov, ktorí žijú na území polostrova, informoval kontradmirál Vjačeslav Rodionov, zástupca veliteľa Čiernomorskej flotily pre vojensko-politickú prácu.

„Dnes zložili prísahu, začínajú ich pripravovať na plnenie úloh. Čas ukáže, aké úlohy im budú pridelené,” povedal Rodionov.

 

15:55 – Článok Time venovaný vrchnému veliteľovi ozbrojených síl Ukrajiny Zalužnému sa dotkol aj konfliktu medzi Zelenským a vrchným veliteľom, o ktorom sa v zákulisí hovorilo už niekoľko mesiacov.

„Takzvaný konflikt so Zalužným si od začiatku do konca vymyslela naša opozícia,“ hovorí poradca prezidentskej kancelárie Aleksey Arestovič. “Na jednej strane je to jednoznačne fikcia. Na druhej strane to má bolestivý účinok, pretože podnecovanie konfliktu medzi vojenským vodcom a najvyšším veliteľom (prezidentom – pozn. red.) je katastrofa,” povedal Arestovič.

 

15:35 – Krajiny EÚ plánujú odložiť obmedzenie cien ruskej ropy pre nezhody, píše Bloomberg s odvolaním sa na zdroje.

“Krajiny Európskej únie sa snažia dosiahnuť dohodu o strope pre cenu ruskej ropy a pravdepodobne odložia dohodu o tejto otázke, kým sa nedohodne širší balík sankcií,” uviedli zdroje. Takéto rozhodnutia si vyžadujú jednomyseľný súhlas, zatiaľ čo Cyprus a Maďarsko sú proti.

Uvádza sa tiež, že pred neformálnym stretnutím lídrov EÚ v Prahe 6. októbra môže byť uzavretá predbežná dohoda o tejto otázke.

 

15:30 – Litva dodala Ukrajine 50 obrnených transportérov M113. Pri zvažovaní ďalšej vojenskej podpory bude potrebné konzultácia spojencov v NATO, povedal podľa Delfi litovský minister obrany Arvydas Anusauskas.

“Doslova pred tromi dňami sa naše obrnené vozidlá, ktoré sme poslali, dostali na Ukrajinu a teraz bolo do tejto krajiny prevezených 50 obrnených transportérov M113,” povedal Anusauskas novinárom po zasadnutí Rady obrany štátu.

 

14:45 – Kazachstan poprel správy o uzavretí hraníc s Ruskom. Výbor pre národnú bezpečnosť Kazachstanu uviedol, že kontrolné stanovištia na hraniciach s Ruskom fungujú normálne.

“Na sociálnych sieťach a messengeroch sa šíria informácie o údajnom uzavretí kontrolných stanovíšť na kazašsko-ruskej hranici. Informujeme vás, že všetky kazašské kontrolné stanovištia fungujú normálne,” píše sa v správe.

 

14:40 – Ruska RBC s odvolaním sa na pohraničné oddelenie FSB zverejnila k situácii na hranici s Gruzínskom: „Pohybuje sa tam obrnený transportér, ale nejde o zriadenie kontrolného bodu, je to, zhruba povedané, rezerva pre prípad, že by záložníci chceli prelomiť kontrolný bod a opustiť krajinu bez vybavovania hraničných formalít. Len na tento účel. Nebudú zriadené žiadne kontrolné stanovištia… Kontrolný bod funguje normálne, neboli zavedené žiadne obmedzenia týkajúce sa odchodu mužov vo vojenskom veku.“

 

14:30 – Turecký minister zahraničných vecí uviedol, že počas rokovaní s Erdoganom Putin „hovoril o možnosti návratu k rokovaniam s Kyjevom, ale za nových podmienok, ktoré sa objavili“.

Podľa Čavušoglu to Putin vyjadril počas rokovaní s Erdoganom na okraj summitu ŠOS v Samarkande. Turecký minister zahraničných vecí dodal, že obnovovať rokovania je každým dňom čoraz ťažšie.

Pravdepodobne v „nových podmienkach“ hovoríme o tom, že Rusko bude po „referendách“ považovať okupované územia Ukrajiny za „svoje“ a z vlastnej vôle ich nevydá. Už skôr sa hovorilo o tom, že Ruská federácia bola na rokovaniach v marci 2022 pripravená vrátiť Ukrajine územia zabraté po 24. februári.

 

14:25 – MAAE rokuje so Spojenými štátmi o vytvorení zóny jadrovej bezpečnosti na území Záporožskej jadrovej elektrárne. Oznámil to generálny riaditeľ MAAE Rafael Mariano Grossi na stretnutí s námestníčkou amerického ministra zahraničných vecí pre kontrolu zbraní a medzinárodnú bezpečnosť Bonnie Jenkinsovou.

“V centre pozornosti je naliehavé vytvorenie jadrovej bezpečnostnej zóny v jadrovej elektrárni Záporožie. Práca na zaistení bezpečnosti ukrajinských jadrových zariadení zostáva prioritou a podpora USA je vysoko cenená,” napísal na Twitteri.

 

13:25 – Ukrajinské úrady pri Izjume našli dve ďalšie hromadné pohrebiská. V pondelok to uviedol prezident Volodymyr Zelenskyj. Podľa neho sú v nich uložené telá niekoľkých stoviek obetí.

 

13:20 – Kremeľ vyhlásil, že Rusko má zatiaľ s USA sporadický vzťah týkajúci sa jadrových zbraní.

 

12:30 – Dmitrij Peskov novinárom uviedol, že zatiaľ neboli prijaté žiadne rozhodnutia, ktoré sa týkajú uzavretia ruských hraníc.

 

11:40 – Zelenskyj usporiadal stretnutie veliteľstva najvyššieho veliteľa. Načrtol plány na boj proti „novým typom zbraní používaných nepriateľom“. Zelenskyj tiež povedal, že “je dôležité, aby armáda, ktorá teraz napreduje, bola plne vybavená vysoko presnými zbraňami a všetkým potrebným”.

 

11:25 – “Všetky ciele, ktoré si Rusko stanovilo v rámci špeciálnej operácie na Ukrajine, budú splnené bez ohľadu na to, ako dlho to bude trvať.”

Sergej Lavrov to povedal v rozhovore pre Newsweek. Z vyjadrení ministra zahraničných vecí sme vybrali to najdôležitejšie:

– USA a Británia sa boja, že sa Rusko a Ukrajina dohodnú, preto zakázali Kyjevu rokovať s Moskvou.

– Rusko uznalo nezávislosť donbaských republík v hraniciach, ktoré sú stanovené v ich ústavách. V skutočnosti hovoríme o administratívnych hraniciach Doneckej a Luhanskej oblasti bývalej Ukrajinskej SSR.

– DĽR, LĽR, Záporožská a Chersonská oblasť majú právo na uplatnenie práva na sebaurčenie v súlade s Chartou OSN.

– Hysterická reakcia USA a ich spojencov na špeciálnu vojenskú operáciu Ruska vlastne urobila hrubú čiaru za celou historickou etapou interakcie našej krajiny so Západom.

Moskva zachytila sporadické signály z Washingtonu týkajúce sa obnovenia dialógu o Zmluve o obmedzení strategických zbraní, ale stále nie je jasné, čo sa za nimi skrýva.

 

11:20 – Ruský podnikateľ Jevgenij Prigožin v pondelok priznal, že v roku 2014 založil ruskú organizáciu Wagnerovci.

 

11:15 – Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi v pondelok povedal, že je pripravený tento týždeň viesť rozhovory na Ukrajine av Rusko o zriadení ochranného pásma okolo Ruskom okupovanej Záporožskej jadrovej elektrárne. O nutnosti zriadiť ochranné pásmo okolo elektrárne hovoril Grossi opakovane.

 

11:10 – Rusko má v úmysle obnoviť Mariupol do troch rokov, uviedol ruský vicepremiér Marat Khusnullin. Finančné prostriedky na to sú podľa neho už vyčlenené.

Starosta Mariupolu Vadym Bojčenko predtým povedal, že obnova Mariupolu by stála viac ako 14 miliárd dolárov a trvala 7-10 rokov. Podľa neho bolo kvôli vojne zničených alebo poškodených 1356 viacposchodových budov, 40 % súkromných domov bolo zbombardovaných. Väčšina z nich nie je predmetom rekonštrukcie.

 

10:55 – Kontrolný bod medzi Ruskou federáciou a Kazachstanom zo strany Petropavlovska je uzavretý, uvádza kazašské vydanie Orda s odvolaním sa na informácie svojho spravodajcu z pohraničia.

Petropavlovsk je mesto na hraniciach s Ruskou federáciou v Kazachstane. Ruská strana prestala púšťať mužov vo vojenskom veku do Kazachstanu, uvádzajú noviny. “Podľa nepotvrdených informácií na hraniciach z Ruskej federácie čakajú na každého, kto nemôže prejsť. Okamžite ich odvezie autobus na vojenskú prihlasovaciu a zaraďovaciu stanicu,” píše Orda.

 

10:45 – Hraničnými priechodmi prešlo v nedeľu (25. 9.) na Slovensko 3059 ľudí z Ukrajiny. O dočasné útočisko požiadalo osem žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 3022 osôb.

 

10:05 – Senátor Rady federácie Ruskej federácie Sergej Cekov oznámil potrebu zakázať všetkým Rusom vo vojenskom veku cestovať do zahraničia. V rozhovore pre RIA Novosti vyzval aj na zvýšenie pokuty za vyhýbanie sa predvolaniu z 3 000 na 50 000 rubľov a možno aj na zavedenie trestnoprávnej zodpovednosti.

Predtým v Rostovskej oblasti Ruskej federácie oficiálne oznámili, že muži vo vojenskom veku majú zakázané cestovať do zahraničia bez povolenia vojenského registračného a zaraďovacieho úradu.

 

9:55 – Bielorusko by sa malo zúčastniť na konečných dohodách medzi Ruskom a Ukrajinou, povedal bieloruský minister zahraničných vecí Vladimir Makei. Minsk podľa neho po skončení konfliktu potrebuje vlastné bezpečnostné záruky.

“Nejde o to, že by sme chceli o niečom vyjednávať. Chceme pochopiť, že ak dôjde k nejakým dohodám, tak by sme chceli pochopiť, čo je v hre, aké záruky každá zo strán dostáva a chceli by sme mať nejaké záruky aj pre Bielorusko, to je absolútne prirodzené,“ povedal.

 

9:25 – Na akciách, ktoré sa na protest proti tzv. čiastočnej mobilizácii v Rusku konali v metropole Dagestanu Machačkala, zadržala polícia viac ako 100 demonštrantov. Na popoludnie sú v republike zvolané ďalšie protesty.

 

9:20 – Ruská polícia v sibírskej Irkutskej oblasti zadržala v pondelok 25-ročného muža, ktorý postrelil predsedu miestnej odvodovej komisie.

 

 

9:10 – Putin je „sklamaný zo situácie na Ukrajine po udalostiach z roku 2014“, ktorú mieni „teraz vyriešiť, tak či onak“, povedal v rozhovore pre CNN fínsky prezident Sauli Niinistö.

Uviedol tiež, že dlhé roky sledoval prezidenta Ruskej federácie a pochopil jeho vývoj myslenia. Putin podľa neho „investoval všetko“ a neprijme „akúkoľvek porážku“.

“Dal do toho všetko. Je to bojovník, takže je veľmi ťažké si predstaviť, že by prijal akúkoľvek porážku – a to určite robí situáciu veľmi kritickou,” povedal Niinistö.

 

8:45 – Kazachstan neuznáva výsledky referend na okupovaných územiach juhu a východu Ukrajiny. Oficiálny predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí Kazachstanu Aibek Smadijarov povedal, že jeho krajina vychádza z princípov územnej celistvosti štátov, “a ich globálneho spolužitia”.

Uviedol tiež, že Kazachstan prejavuje “aktívnu túžbu nadviazať dialóg medzi stranami konfliktu, Ruskom a Ukrajinou”. Už predtým prezident Kazachstanu Kassym Tokajev na stretnutí s Putinom odmietol uznať nezávislosť DĽR a LĽR.

 

8:40 – Ruské ozbrojené sily vykonávajú počiatočný výcvik vojakov na nízkej úrovni a bezprostredne v rámci jednotiek, a nie v špeciálnych vzdelávacích inštitúciách, a mnohí z tých, ktorí sú povolaní niekoľko rokov, nemali žiadne bojové skúsenosti, informuje britská vojenská rozviedka.

Nedostatok vojenských inštruktorov a zhon, s akým Rusko začalo mobilizovať, naznačuje, že mnohí z odvedených vojakov pôjdu do frontovej línie s minimálnym primeraným výcvikom.

Tiež zvyčajne jeden prápor v každej RF brigáde zostáva v posádke, zatiaľ čo ostatné dva sú nasadené. Ruská federácia však teraz často posiela záložné prápory aj na Ukrajinu.

Britská spravodajská služba predpovedá v Ruskej federácii administratívne a logistické problémy súvisiace s výcvikom vojakov.

 

7:55 – Prvé skupiny mužov povolaných v rámci ruskej čiastočnej mobilizácie začali prichádzať na vojenské základne, uvádza britská vojenská rozviedka.

 

7:45 – DĽR a LĽR uviedli, že referendá o pripojení k Rusku boli uznané za platné. Informovali o tom „ústredné volebné komisie republík“.

Volebná účasť bola podľa nich 76,09 % v LĽR a 77,12 % v DĽR s požadovanými 50 %.

Podľa orgánov okupovaných okresov Záporožskej oblasti bola účasť na referende 51,55 % a v Chersonskej oblasti 48,91 %. Zároveň pokračuje hlasovanie organizované Rusmi. Jeho posledný deň bude zajtra, 27. septembra.

Ukrajina, Spojené štáty americké a mnohé krajiny vyhlásili neuznanie referend.

 

7:25 – Dva ruské drony vypustené do Odesskej oblasti na Ukrajine zasiahli vojenské objekty a spôsobili požiar a detonáciu munície, informovalo o tom v pondelok velenie ukrajinských síl.

 

6:40 – Ranné zhrnutie ukrajinského generálneho štábu:

– Počas dňa Rusko spustilo päť raketových a 12 leteckých útokov. Taktiež bolo zaznamenaných 83 salv MLRS a štyri útoky útočných dronov. Ukrajinské letectvo vykonalo 33 úderov.

– Nepriateľské útoky boli odrazené v smeroch Bachmut, Avdiivka a Vugledar.

Ruské mobilizačné správy:

– Región Rostov je uzavretý pre vstup a výstup (pre všetkých alebo len pre tých, ktorí sú zodpovední za vojenskú službu, generálny štáb nešpecifikuje)

– v Sevastopole na základe automobilového práporu sa 24. septembra začal výcvik mobilizovaných.

– vo Svatove v Luhanskej oblasti začali rozdávať predvolania mužom starším ako 18 rokov.

 

6:35 – Desaťtisíce chasidských židov sa zišlo v nedeľu v ukrajinskom meste Umaň na svojej každoročnej púti, a to napriek tomu, že ich úrady žiadali, aby cestu z dôvodu prebiehajúcej vojny tohto roku vynechali.

 

6:30 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom pravidelnom večernom videoposolstve vyzval obyvateľov Dagestanu, aby sa vzopreli ruskej mobilizácii.

„Vidíme, že ľudia, najmä v Dagestane, začali bojovať o svoje životy (…) Bojujte za to, aby ste neposlali na smrť svoje deti – všetkých, ktorí spadajú do tejto zločinnej ruskej mobilizácie,“ uviedol Zelenskyj.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Pred domom generálneho prokurátora Žilinku sa protestuje

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto: Screenshot: noviny.sk)   Portál Noviny informovali, že pred domom generálneho prokurátora Maroša Žilinku protestuje pár ľudí, ktorí sa zišli, aby vyjadrili nesúhlas s jeho pôsobením na Generálnej prokuratúre ​Na mieste sú viaceré policajné zložky. Správu aktualizujeme  

Matovič záhadne: Čo nás čaká…

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa v nedeľu prihovoril jemu známym spôsobom - statusom na sociálnej sieti. V ňom si zobral na mušku stranu SaS "Svojim poslancom sľuboval, že budú králi. Stačí dať ultimátum na odchod Matoviča … a pečené holuby…

Ukrajinci vydržia bojovať do februára

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Twitter)   Ukrajinská armáda sa podľa predpovedí experta v zime úplne rozloží. Bude to naozaj tak? Situáciu monitorujú ruské noviny Svobodnaja Pressa Do februára 2022 sa ukrajinská armáda úplne rozloží a Rusko bude môcť začať vážnu ofenzívu, povedal bývalý senátor a šéf zväzu afganských veteránov Franz…

Prezidentka: Neprahnem po úradníckej vláde, bolo by viac možností. Fico: Čaputová klamala. Je Sorosovo dieťa

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Ak by došlo v parlamente k vysloveniu nedôvery vláde, prezidentka Zuzana Čaputová by bola povinná ju odvolať a poveriť nejakú vládu vedením krajiny. To, čo by nasledovalo, by podľa nej záviselo od vyjednávania s konkrétnymi politickými hráčmi v parlamente. Uviedla to v diskusnej…

Incident z kaviarne v centre Kyjeva, kde sa pokúsila zohriať 85-ročná babička, ukazuje – takéto prípady budú pribúdať

0 icon

Kyjev 4. decembra 2022 AKTUALIZOVANE (HSP/Foto:Screenshot)   Z kaviarne v centre Kyjeva sa pokúsili vyhodiť 85-ročnú babičku, ktorá sa prišla zohriať. O incidente informovala na Instagrame Anna Sergejevová, obyvateľka Kyjeva, ktorá bola v tom čase v kaviarni Podľa jej slov čašníčka požiadala babičku, aby kaviareň opustila. "Stará pani nie je…

Používatelia epodpisu so starším OP pozor!

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Aktívni používatelia elektronického podpisu s občianskym preukazom (OP) vydaným pred 20. júnom 2021 by mali požiadať o vydanie nového dokladu čo najskôr. TASR o tom informovalo Ministerstvo vnútra (MV) SR v súvislosti s končiacou platnosťou certifikátov pre e-podpis, uložených na čipoch v daných…

Sergej Surovikin metodicky vytĺka vieru v pomstu z veliteľov NATO

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Kp/Foto:Twitter)   Rusi očakávajú, že ich jednotky začnú fungovať ako jeden dobre namazaný mechanizmus vojenského stroja Počas uplynulého týždňa ruská armáda vyčistila od ukrajinských nacionalistov hneď niekoľko obývaných oblastí. Ozbrojené formácie kyjevského režimu boli vyhnané z Perše Travnoj, Bilogorovky, Andrejevky, Kurdjumovky, na hlavných smeroch AFU denne…

Vo veku 73 rokov zomrel Patrick Tambay, niekdajší jazdec Ferrari

0 icon

Paríž 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Bývalý pretekár F1 Patrick Tambay zomrel vo veku 73 rokov. Francúza, ktorý prispel k dvom konštruktérskym titulom Ferrari, dlhodobo trápila Parkinsonova choroba. Informáciu v nedeľu potvrdila jeho rodina Tambay debutoval v F1 v roku 1976 s tímom Surtees. Do Ferrari prišiel uprostred sezóny 1982,…

“Keď im ani vlastná mať nerozumie, o čo im v konečnom dôsledku ide (!?),” ťuká si Remišová po čele

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Veronika Remišová sa zamýšľa nad politikou SaS, ktorej nerozumie. V tomto sa s ňou dá súhlasiť. Politika SaS od jej odchodu do opozícia ťažko pochopiteľná, ak by sme brali do úvahy politické poučky. Dá sa pochopiť iba v prípade, keď by sme ako…

Hygienici upozorňujú, čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Dodržiavanie hygienického štandardu v stánkoch na vianočných trhoch môže zákazník vyhodnotiť podľa čistoty pracovných dosiek, kuchynských pomôcok a čistoty pracovného odevu zamestnancov. Všimnúť by si mal tiež, či zamestnanci dodržiavajú základné hygienické zásady, napríklad či nechytajú polotovary, potraviny či hotové pokrmy holými rukami.…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

Spojené štáty americké podporujú ruské strategické ciele na Ukrajine!!! Aj v Európe...

0icon

Môže sa to zdať divné, ale je to tak. Uveďme si stručne základné fakty. Západ na čele s USA vyvolal na Ukrajine prevrat organizáciou majdanských udalost&iacu

Boris Mesár

V predvečer dňa D a Hodiny X, vstupu NATO do priamej konfrontácie s Ruskom na Ukrajine !

0icon

Každým dňom pribúdajú nové signály, že Západ sa chystá prejsť na vyššiu úroveň konfrontácie s RuskomNebudeme sa teraz zaoberať všeobecnými otázkami a zameriame sa len na konkrétne fakty.Protiruská hystéria na Západe dosiahla v posledných dňoch nebývalú intenzitu. Tri západné "iniciatívy", ktoré je

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke pápež František požehnáva sochu Ježiška počas audiencie, ktorú udelil darcom vianočného stromčeka a betlehemu v aule Pavla VI. vo Vatikáne

Autor: TASR/AP-Gregorio Borgia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Pred domom generálneho prokurátora Žilinku sa protestuje

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto: Screenshot: noviny.sk)   Portál Noviny informovali, že pred domom generálneho prokurátora Maroša Žilinku protestuje pár ľudí, ktorí sa zišli, aby vyjadrili nesúhlas s jeho pôsobením na Generálnej prokuratúre ​Na mieste sú viaceré policajné zložky. Správu aktualizujeme  

Matovič záhadne: Čo nás čaká…

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa v nedeľu prihovoril jemu známym spôsobom - statusom na sociálnej sieti. V ňom si zobral na mušku stranu SaS "Svojim poslancom sľuboval, že budú králi. Stačí dať ultimátum na odchod Matoviča … a pečené holuby…

Ukrajinci vydržia bojovať do februára

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Twitter)   Ukrajinská armáda sa podľa predpovedí experta v zime úplne rozloží. Bude to naozaj tak? Situáciu monitorujú ruské noviny Svobodnaja Pressa Do februára 2022 sa ukrajinská armáda úplne rozloží a Rusko bude môcť začať vážnu ofenzívu, povedal bývalý senátor a šéf zväzu afganských veteránov Franz…

Prezidentka: Neprahnem po úradníckej vláde, bolo by viac možností. Fico: Čaputová klamala. Je Sorosovo dieťa

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Ak by došlo v parlamente k vysloveniu nedôvery vláde, prezidentka Zuzana Čaputová by bola povinná ju odvolať a poveriť nejakú vládu vedením krajiny. To, čo by nasledovalo, by podľa nej záviselo od vyjednávania s konkrétnymi politickými hráčmi v parlamente. Uviedla to v diskusnej…

Incident z kaviarne v centre Kyjeva, kde sa pokúsila zohriať 85-ročná babička, ukazuje – takéto prípady budú pribúdať

0 icon

Kyjev 4. decembra 2022 AKTUALIZOVANE (HSP/Foto:Screenshot)   Z kaviarne v centre Kyjeva sa pokúsili vyhodiť 85-ročnú babičku, ktorá sa prišla zohriať. O incidente informovala na Instagrame Anna Sergejevová, obyvateľka Kyjeva, ktorá bola v tom čase v kaviarni Podľa jej slov čašníčka požiadala babičku, aby kaviareň opustila. "Stará pani nie je…

Používatelia epodpisu so starším OP pozor!

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Aktívni používatelia elektronického podpisu s občianskym preukazom (OP) vydaným pred 20. júnom 2021 by mali požiadať o vydanie nového dokladu čo najskôr. TASR o tom informovalo Ministerstvo vnútra (MV) SR v súvislosti s končiacou platnosťou certifikátov pre e-podpis, uložených na čipoch v daných…

Sergej Surovikin metodicky vytĺka vieru v pomstu z veliteľov NATO

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Kp/Foto:Twitter)   Rusi očakávajú, že ich jednotky začnú fungovať ako jeden dobre namazaný mechanizmus vojenského stroja Počas uplynulého týždňa ruská armáda vyčistila od ukrajinských nacionalistov hneď niekoľko obývaných oblastí. Ozbrojené formácie kyjevského režimu boli vyhnané z Perše Travnoj, Bilogorovky, Andrejevky, Kurdjumovky, na hlavných smeroch AFU denne…

Vo veku 73 rokov zomrel Patrick Tambay, niekdajší jazdec Ferrari

0 icon

Paríž 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Bývalý pretekár F1 Patrick Tambay zomrel vo veku 73 rokov. Francúza, ktorý prispel k dvom konštruktérskym titulom Ferrari, dlhodobo trápila Parkinsonova choroba. Informáciu v nedeľu potvrdila jeho rodina Tambay debutoval v F1 v roku 1976 s tímom Surtees. Do Ferrari prišiel uprostred sezóny 1982,…

“Keď im ani vlastná mať nerozumie, o čo im v konečnom dôsledku ide (!?),” ťuká si Remišová po čele

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Veronika Remišová sa zamýšľa nad politikou SaS, ktorej nerozumie. V tomto sa s ňou dá súhlasiť. Politika SaS od jej odchodu do opozícia ťažko pochopiteľná, ak by sme brali do úvahy politické poučky. Dá sa pochopiť iba v prípade, keď by sme ako…

Hygienici upozorňujú, čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Dodržiavanie hygienického štandardu v stánkoch na vianočných trhoch môže zákazník vyhodnotiť podľa čistoty pracovných dosiek, kuchynských pomôcok a čistoty pracovného odevu zamestnancov. Všimnúť by si mal tiež, či zamestnanci dodržiavajú základné hygienické zásady, napríklad či nechytajú polotovary, potraviny či hotové pokrmy holými rukami.…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Spojené štáty americké podporujú ruské strategické ciele na Ukrajine!!! Aj v Európe...

0icon

Môže sa to zdať divné, ale je to tak. Uveďme si stručne základné fakty. Západ na čele s USA vyvolal na Ukrajine prevrat organizáciou majdanských udalost&iacu

Boris Mesár

V predvečer dňa D a Hodiny X, vstupu NATO do priamej konfrontácie s Ruskom na Ukrajine !

0icon

Každým dňom pribúdajú nové signály, že Západ sa chystá prejsť na vyššiu úroveň konfrontácie s RuskomNebudeme sa teraz zaoberať všeobecnými otázkami a zameriame sa len na konkrétne fakty.Protiruská hystéria na Západe dosiahla v posledných dňoch nebývalú intenzitu. Tri západné "iniciatívy", ktoré je

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

Vášeň v Tebe

Babské povedačky radili natierať cibuľou prsia. Potrite si ňou tvár. Jej účinok vás určité prekvapí

0 icon

Cibuľa je jednou z najviac podceňovaných druhov zeleniny. Má nielen mnohostranné využitie, ale aj skvelé vlastnosti. Cibuľa je bohatá na vitamíny a minerály. Čo sa stane, keď namiesto varenia použijete cibuľu na tvár? Účinok, ktorý poznali už vaše staré mamy i prababičky, vás určite prekvapí. Čo obsahuje cibuľa?

Bibiána Ondrejková na onkológii v Prešove. Prečo s ňou prišiel aj moderátor Patrik Herman?

0 icon

Na oddelenie onkológie v Prešove prišla známa herečka Bibiána Ondrejková. Sprevádzal ju tiež známy moderátor Patrik Herman. Aká udalosť ich spojila? Povedali nie rakovine. V Prešove totiž otvorili novú poradňu pre onkologických pacientov. Keďže Ondrejková a Herman sú spoluzakladateľmi aliancie NIE RAKOVINE, je prirodzené, že svojou prítomnosťou prišli podporiť ľudí, ktorí budú…

Najlepší šalát do kebabu – jednoduchý a rýchly

0 icon

Kebabový šalát podávaný v gastronómii tvorí zvyčajne biela kapusta s mrkvou. Je jemný a chrumkavý, preto sa hodí k aromatickému mäsu a pikantným omáčkam. Takýto šalát si ľahko a lacno pripravíte sami a môžete ho podávať nielen s domácim kebabom, ale aj s iným mäsom a rybami.

Ktorá obľúbená činnosť dokáže zažehnať partnerské nezhody? Odborník v tom má jasno

0 icon

Ak nemôžete svojho manžela odtrhnúť od kníh, tešte sa. Ak je pre vás najideálnejším darčekom kniha, mal by sa tešiť váš manžel. Prečo? Gregory Currie, profesor kognitívnej psychológie na Univerzite v Toronte, totiž pre portál Her vysvetlil, že ľudia, ktorí investujú svoj čas do čítania, prejavujú vyššiu úroveň empatie.

Na čo si musia dávať pozor manželky futbalistov v Katare? Hrozí im až väzenie

0 icon

Katar. Anna Lewandowská aj mnohé ďalšie partnerky a manželky sa nachádzajú v dejisku Majstrovstiev sveta vo futbale so svojimi mužmi, ktorí tam hrajú futbal. Portál Gazeta pripomína, že Katar sa „preslávil“ zákonmi a nariadeniami, ktorých porušenie môže viesť až k väzeniu. Z tohto dôvodu Anglická futbalová asociácia zostavila špeciálny zoznam odpo

Armádny Magazín

Velenie NATO s príchodom mrazov plánuje ofenzívu ukrajinských síl. Pribudol oddiel poľských špeciálnych síl

0 icon

Ukrajina, 4.december 2022 (AM) – Rozviedka NATO analyzuje údaje o stave vecí pozdĺž celej kontaktnej línie ruskej vojenskej špeciálnej operácie, vrátane údajov, ktoré hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj predložil vo forme správy Pentagonu. Okrem iného, ​​ako vyšlo najavo, sa analyzuje aj predpoveď počasia z Kupjanska v Charkovskej o

Znárodnenie na Ukrajine: Operácia môže súvisieť s plánmi dostať Bidena z Bieleho domu

0 icon

Ukrajina, 4.december 2022 (AM) – Za posledný rok Ukrajina zažila už dve vlny znárodňovania. Prvá sa začala hneď po 24. februári a zamerala sa na aktíva ruského pôvodu. Po prvé, boli zabraté aktíva patriace ruskému štátu a ruským právnickým a fyzickým osobám. A v auguste začal Kyjev vyvlastňovať ruský majetok v…

Rozhodlo sa o osude afrického uránu. Veľvyslanec Namíbie oznámil dohodu s Rosatomom

0 icon

Namíbia, 4.december 2022 (AM) – Namíbijské úrady a Rosatom dosiahli konsenzus o projekte ťažby uránu. Podľa veľvyslanca afrického štátu Clemensa Handuukemeho Kashuupulvu nie sú výrazné rozdiely. Jediným zádrhelom je nedôverčivý prístup miestneho obyvateľstva, ktoré sa obáva zhoršenia environmentálnej situácie.   Podzemné lúh

USA zaradili bojovú skupinu Wagner medzi subjekty vzbudzujúce obavy. Ako to ovplyvní jej pôsobenie?

0 icon

USA, 4.december 2022 (AM) – Krátko po výbuchu na ukrajinskom veľvyslanectve v Madride, ktorý viedol k tam odoslanej listovej bombe, začali na diplomatické zastúpenia tohto štátu v rôznych európskych krajinách prichádzať podivné balíky so zvieracími očami. V tejto súvislosti sa v západných krajinách predpokladalo, že do toho boli zapojení Rusi a…

"Vaše meno je neznáme, váš čin je nesmrteľný." 3. december - Deň neznámeho vojaka

0 icon

Rusko, 3.december 2022 (AM) – V roku 1965, aby sa zachovala pamiatka na padlých vo Veľkej vlasteneckej vojne, bola predložená myšlienka postaviť pamätník na počesť vojakov, ktorí bojovali v bitke o Moskvu. Objednávku na tento monument dostali architekti Jurij Rabaev, Dmitrij Burdin, Vladimir Klimov a sochár Nikolaj Tomskij. Návr

TopDesať

Ovocie a zelenina: Ako ich udržať čerstvé?

0 icon

Zamýšľal si sa niekedy nad tým, ako sa dá uskladniť ovocie a zelenina, aby neprišli o svoju čerstvosť? Dnešných zopár tipov ťa nasmeruje tým správnym smerom. Ovocie a zelenina sú našim zdrojom vitamínov najmä v zimnom období. Niektoré z nich sú však sezónne a vyžadujú si osobitnú starostlivosť: napríklad cibuľa…

Fotografie, ktoré ťa pobavia a zároveň v tebe vyvolajú množstvo otázok

0 icon

Nasledujúce fotografie ťa pobavia a zároveň v tebe vyvolajú množstvo otázok. Ľudia sa na internete podelili o naozaj bizarné momenty. Vedci tvrdia, že inteligencia by sa nemala merať pomocou IQ testov, ale skôr kreativitou, logickou a schopnosťami kritického myslenia človeka. Niektoré čudné činy na nasledujúcich fotografiách sú úplne mimo tohto…

7 vecí, ktoré sa ti jazyk snaží povedať o tvojom zdraví

0 icon

Zmeny v chuti alebo pri vzhľade jazyka môžu prezradiť veľa o tvojom zdraví. Jazyk ti tak dokáže povedať zopár informácii o tvojich zdravotných problémoch. Ľudské telo je jediným skutočným domovom, ktorý budeme mať po celý život, takže sa o naše telo musíme náležite starať. Naše telo nám vždy vysiela signály,…

Nekvalitný spánok: Tieto tipy a triky ti pomôžu vyriešiť mnohé zdravotné problémy

0 icon

Mávaš problémy so spánkom alebo je tvoj spánok nekvalitný? Vedci nám ukazujú zopár spôsobov, akým môžeme liečiť bežné zdravotné problémy - a to všetko vďaka zmene polohy spánku. Ak máš rád spánok, tak s radosťou sa dozvieš, že môžeš liečiť mnohé zdravotné problémy počas toho, ako si užívaš svoj spánok. Spánok je…

10 príkladov toho, ako náš mozog dokáže prezradiť všetky naše tajomstvá

0 icon

Ľudský mozog je schopný vyriešiť aj tie najzložitejšie problémy - to je dôvod, prečo vedci porovnávajú mozog so superpočítačom! Ale čo by sa stalo, ak by tvoj súkromný počítač začal zdieľať tvoje súkromné informácie s cudzími ľuďmi? Dnes ti prinášame úžasné príklady toho, ako interné fungovanie nášho mozgu môže ovplyvniť naše…

FOTO DŇA

Na snímke pápež František požehnáva sochu Ježiška počas audiencie, ktorú udelil darcom vianočného stromčeka a betlehemu v aule Pavla VI. vo Vatikáne

Autor: TASR/AP-Gregorio Borgia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali