To najdôležitejšie z Ukrajiny – AFU pripravuje veľkú ofenzívu. Rusi zvyšujú tlak na Ugledar a Bachmut

Kyjev 25. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Martin Meissner, Screenshot Instagram, Telegram)

Aktualizované 25. januára 2023 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Zbrojovka Rheinmetall
Na snímke sídlo nemeckej zbrojárskej spoločnosti Rheinmetall v Düsseldorfe

 

20:41 – Skupina 30-40 kamikadze dronov Geraň 2 \ Shahid letí z južnej Ukrajiny smerom na Kyjev, informovali monitorovacie kanály.

 

20:36 – USA nevidia žiadne známky toho, že by Rusko malo v úmysle zasiahnuť NATO v reakcii na dodávky tankov Západu na Ukrajinu.

Na brífingu to povedal poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby.

 

20:30 – Ukrajinskí vojaci bojujúci v Bachmute pre CNN uviedli, že sa obávajú pokusu o obkľúčenie mesta ruskými jednotkami, hoci v najbližších dňoch neočakávajú drastické zmeny.

“Situácia v meste je veľmi znepokojujúca, ale my pokračujeme v boji,” povedal jeden z vojakov, ktorého meno CNN z bezpečnostných dôvodov nezverejňuje.

Vojak, ktorý na TikToku vystupuje pod prezývkou “Kijanin”, v stredu uviedol, že mesto je “neustále” pod delostreleckými a leteckými útokmi.

“Rusi teraz sústreďujú pechotu, používajú obrnené vozidlá a tanky a dosahujú malé úspechy. Lezú ako šváby,” povedal.

Vojak povedal, že ruské sily sa snažia postupovať severne aj južne od mesta.

Nemenovaný vojak v Bachmute, s ktorým je CNN v pravidelnom kontakte už niekoľko týždňov, povedal, že na východe, severovýchode a juhovýchode prebiehajú “prudké pouličné boje o každý dom”, ale uviedol, že hoci ruská hrozba naďalej rastie, neverí, že Rusi v najbližších dňoch dosiahnu veľký pokrok.

“Je to veľmi znepokojujúce pre nás a pre každého, kto má zdravý rozum, najmä pre tých, ktorí videli, čo sa stalo ľuďom obkľúčeným v Soledare. A my sme tam boli. A nikto nechce, aby sa to opakovalo,” povedal vojak.

 

19:50- Hlavné o tankoch Abrams, ktorého dodávky do Kyjeva potvrdil Washington:

– Najrozšírenejšia modifikácia v americkej armáde, M1A2, je vybavená 120 mm kanónom.

– Tank má 4-člennú posádku a nemá automatický nabíjač. Jednou z predností tohto vozidla je silný pancier na čele.

– Posledné modifikácie Abramsov sú maximálne vybavené elektronikou vrátane termovíznych kamier.

– Vozidlo má motor s výkonom 1 500 koní a váži viac ako 60 ton. Odborníci upozorňujú, že tank je príliš ťažký na ukrajinské mosty a pôdu (podobne ako Leopard).

– Abrams prešiel nejedným konfliktom vrátane vojen v Afganistane a Iraku. V Iraku sa stretol s viacerými problémami: bolo mnoho správ o jeho zničení pomocou RPG-7.

– Po vojne v Iraku bol vážne upravený: veža bola vybavená štítom pre guľomet, motorový priestor bol chránený protišokovou mriežkou, pribudli štíty.

 

18:59 – Ďalšie vyhlásenia prezidenta USA Bidena v jeho prejave:

1. Naším cieľom sú minimálne dva tankové prápory pre Ukrajinu.

2. Čo najskôr začneme cvičiť ukrajinských tankistov na obsluhu Abramsov.

3. USA spolu s partnermi budú dlhodobo podporovať Ukrajinu.

4. Západ v najbližších týždňoch odovzdá Ukrajine stovky obrnených vozidiel vrátane tankov, ktorých posádky už boli vycvičené.

5. USA očakávajú, že ruské útočné operácie na Ukrajine sa v nasledujúcich týždňoch zintenzívnia.

6. Kroky Západu v súvislosti s Ukrajinou nepredstavujú pre Rusko žiadnu hrozbu.

7. Spojené štáty si želajú spravodlivé a trvalé riešenie situácie na Ukrajine.

 

18:58 – Americký prezident rokoval o pomoci Ukrajine s vedúcimi predstaviteľmi Veľkej Británie, Francúzska, Nemecka a Talianska, uviedol Biely dom.

Podľa hovorcu americkej prezidentskej administratívy Biden hovoril o “úzkej koordinácii v súvislosti s podporou Ukrajiny”.

Na rokovaniach s Joeom Bidenom sa zúčastnili britský premiér Rishi Sunak, francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz a talianska premiérka Giorgia Meloniová.

 

18:57 – Biely dom uviedol, že dodanie tankov M1 Abrams z USA na Ukrajinu potrvá niekoľko mesiacov.

Podľa správy bude na Ukrajinu vyslaných aj osem vozidiel na opravu a obnovu tankov. Okrem toho USA začínajú pracovať na programe výcviku ukrajinských tankistov na používanie tankov Abrams.

Biely dom uviedol, že Kyjev celkovo dostane od Západu stovky obrnených vozidiel, najmä tankov, aby mohol čeliť výzvam svojich najbližších operácií.

 

18:56 – Na viedenských rokovaniach o vojenskej bezpečnosti a kontrole zbrojenia sa vedúci ruskej delegácie Konstantin Gavrilov vyhrážal Ukrajine a západným krajinám v súvislosti s najnovšími vyhláseniami o dodávkach vojenského vybavenia.

Povedal, že ak Washington a krajiny NATO dodajú Ukrajine “zbrane, ktoré zasiahnu hlboko do pokojných ruských miest a pokúsia sa obsadiť naše ústavne zabezpečené územia”, donúti to Moskvu podniknúť tvrdé odvetné kroky.

 

18:54 – Hlavná vec vo večernom súhrne Generálneho štábu ukrajinskej armády:

Ruská armáda postupuje smerom na Bachmut. Snaží sa postupovať aj smerom na Liman a Avdejivku, ale bez úspechu. V ostatných smeroch sa bráni.

Rusi uskutočnili 21 náletov a 5 raketových útokov a vypálili 27 striel z raketometov MLRS.

Na Bachmutskom smere je Kleščejevka stále medzi osadami, ktoré Rusi ostreľujú (to znamená, že jej strata nie je potvrdená AFU).

AFU zničila lietadlo Su-25, vrtuľník Ka-52 a dve bezpilotné lietadlá Orlan-10.

 

18:50 – USA požiadali Izrael, aby poslal Ukrajine systémy protivzdušnej obrany MIM-23 Hawk, ktoré boli stiahnuté z prevádzky a odoslané do skladov.

 

18:49 – Moskva bude považovať ukrajinské používanie nábojov s uránovou náplňou pre tanky Leopard 2 za používanie “špinavých” jadrových bômb.

Uviedol to Konstantin Gavrilov, vedúci ruskej delegácie na prebiehajúcom Fóre OBSE pre bezpečnostnú spoluprácu vo Viedni.

“Varujeme západných sponzorov kyjevskej vojenskej mašinérie pred podporovaním jadrových provokácií a vydieraním. Sme si vedomí, že tank Leopard 2, ako aj BMP Bradley a Marder sú vyzbrojené podkalibernými pancierovými strelami s uránovým jadrom, ktorých použitie vedie ku kontaminácii oblasti, ako sa to stalo v Juhoslávii a Iraku.

Ak budú takéto náboje dodané Kyjevu pre ťažkú vojenskú techniku NATO, budeme to považovať za použitie špinavých jadrových bômb proti Rusku so všetkými následkami,” povedal Gavrilo.

 

18:47 – Vojenský spravodajca Alexandr Sladkov predpokladá, že ruské ozbrojené sily v blízkej budúcnosti zaútočia na Odesu

“Možno, útok na Odesu niekedy do 2. mája rozhodne o všetkom v našej ŠVO. Máme tu širokú škálu manévrov a naše námorníctvo môže požiadať o satisfakciu za krížnik “Moskva” a námorná pechota bude môcť ukázať variant ich klasického použitia. Samozrejme, písanie je jednoduchšie ako dobývanie miest, s tým súhlasím. Ale predstierať, že všetko sa bude vyvíjať mimo vychodených ciest, tiež nie je práve užitočné.

Predpoklady pre takýto variant existujú. Získavame potenciál – to je objektívne, potenciál nepriateľa sa znižuje, Leopardy nie sú všeliek, áno, sú vážnym faktorom, ale nie všeliekom.

Pri pohľade do ruskej vojenskej histórie vidíme Stalingrad a Borodino… Najprv veľké rozhodujúce bitky, a potom nemenej slávne pre nás a potupné pre Francúzov Berezino a pre Nemcov Berlín,” napísal vo svojom Telegramovom kanáli.

 

18:22 – USA schválili dodávku 31 tankov Abrams pre Ukrajinu.

Deje sa tak krátko po tom, čo sa Nemecko rozhodlo poslať Ukrajine svojich 14 tankov Leopard a zároveň oznámilo, že to povolí urobiť aj ostatným krajinám, ktoré vlastnia ich tanky.

 

17:37 – Ruské jednotky vstúpili do Ugledaru. Prvé domy sú už obsadené.

Ruské jednotky vstúpili do Ugledaru
Ruské jednotky vstúpili do Ugledaru

17:15 – Štátna pohraničná služba Ukrajiny tvrdí, že od vytvorenia útočnej skupiny v Bielorusku po jej možný vpád na Ukrajinu uplynú najmenej dva týždne.

“Budeme mať najmenej dva týždne. Naša spravodajská činnosť je veľmi dobrá, stabilná. Pred našou rozviedkou sa nedajú utajiť žiadne plány nepriateľa,” povedal šéf Štátnej pohraničnej služby Sergej Deineko počas televízneho maratónu.

V súčasnosti nepriateľ nevytvoril na území Bieloruska ani jednu útočnú skupinu, takže z tohto smeru nehrozia Ukrajine žiadne reálne hrozby, povedal Deineko.

 

15:20 – Situácia na frontoch 25. januára 2023

 Situácia na frontoch 25. januára 2023
Situácia na frontoch 25. januára 2023

 

 Situácia na frontoch 25. januára 2023
Situácia na frontoch 25. januára 2023

 

15:19 – Vladimir Putin upozornil na to, že ukrajinské jednotky sa neštítia ničoho, vrátane vytvárania zátarasov a streľby do vlastných ľudí.

“Strieľajú vlastných ľudí do chrbta, chápete! Boli vytvorené bariérové jednotky,” zdôraznil na stretnutí so študentmi.

 

15:17 – Ukrajinské ozbrojené sily sa z Bachmutu nestiahnu, kým sa tam bude dať brániť, vyhlásil predseda generálneho štábu Andrij Kovaľov.

Podľa neho je situácia pod kontrolou a teraz už nie je možné ustupovať.

“Pokiaľ budú v Bachmute pivnice a možnosti udržať toto územie, bojovníci tam zostanú,” povedal Kovaľov v televíznom maratóne.

 

15:15 – Rusko ostreľovalo Bachmut termobarickými zbraňami TOC-1A, píše Bild a analyzuje video RT.

Bild ho nazýva “najhoršou z konvenčných zbraní”. Pri náraze termobarické bomby a rakety vystreľujú aerosólovú látku, ktorá sa vznieti, zbaví vzduch kyslíka a vytvorí vákuum, ktoré zničí betónové konštrukcie a roztrhá ľudské pľúca.

 

15:12 – Nemecko nebude dodávať Ukrajine vojenské lietadlá ani posielať svojich vojakov “teraz ani v budúcnosti”, povedal kancelár Olaf Scholz v Bundestagu.

“Nepošleme pozemné jednotky. Do tejto vojny sa priamo nezapoja žiadne jednotky NATO. Doteraz sa to nestalo a nestane sa to ani v budúcnosti,” povedal Scholz.

Povedal tiež, že Zelenskému volal pred jeho prejavom v parlamente.

 

14:13 – Prvé tanky Leopard-2 by mohli byť dodané z Nemecka na Ukrajinu približne o tri mesiace, uviedol nemecký minister obrany Boris Pistorius na okraj zasadnutia Bundestagu.

Na tento účel začnú ukrajinskí vojaci “veľmi skoro” cvičiť.

V prvej fáze Ukrajina dostane 14 Leopardov modifikácie 2A6, ktoré sú už k dispozícii a môžu byť rýchlo pripravené na expedíciu.

 

14:11 – Ministerstvo zahraničných vecí USA reagovalo pozitívne na hromadné prepúšťanie najvyšších ukrajinských predstaviteľov v súvislosti s korupčnými škandálmi.

“Spojené štáty vítajú rýchle a rozhodné kroky Zelenského a jeho významné úsilie bojovať proti korupcii a brať úradníkov na zodpovednosť,” uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Ned Pierce.

Dodal, že USA budú podporovať Ukrajinu “na ceste k realizácii protikorupčných reforiem”.

 

14:09 – Nemecko sa bude držať zásady, že sa treba vyhnúť eskalácii medzi Ruskom a NATO, povedal kancelár Olaf Scholz.

Svoj opatrný prístup k dodávkam tankov na Ukrajinu ktoré boli dnes konečne schválené po tom, ako Američania splnili podmienku Nemecka, aby súhlasili s dodávkou Abramsov, považuje za správny.

“Vo všetkom, čo robíme, musíme vždy jasne povedať, že urobíme všetko potrebné a možné, aby sme podporili Ukrajinu, ale zároveň zabránili eskalácii vojny medzi Ruskom a NATO,” povedal Scholz v Bundestagu.

Uviedol, že v Európe najviac zbraní na Ukrajinu dodali Nemecko a Spojené kráľovstvo a Berlín bude vždy “v popredí, pokiaľ ide o podporu Ukrajiny”.

 

14:02 – Podľa britskej spravodajskej služby sa ruské sily zdráhajú prijať nové ruské tanky T-14 Armata kvôli ich “žalostnému stavu”.

Pripomína, že v posledných rokoch ruskí predstavitelia verejne tvrdili, že majú problémy s motorom T-14 a s termovíznymi systémami.

Napriek ambíciám zaviesť sériovú výrobu týchto tankov a poslať ich na Ukrajinu, ako uviedol Šojgu, na rok 2022 sa plánovala len “prototypová” várka.

“Je preto nepravdepodobné, že by všetky nasadené tanky T-14 spĺňali obvyklé štandardy, aby sa nové vozidlá mohli považovať za pripravené na boj,” domnieva sa západná spravodajská služba.

 

13:22 – Belgicko nemá žiadne tanky pre Ukrajinu, boli predané približne pred 10 rokmi, uviedol belgický minister obrany.

Podľa nej sa potom Brusel rozhodol, že takéto vybavenie už nebude potrebné. Belgicko je však pripravené ponúknuť Kyjevu aj inú pomoc, uviedol minister.

 

13:08 – Ukrajinské jednotky pripravujú protiofenzívu v záporožskom smere, údajne sa zhromaždilo až 40 000 vojakov, tvrdí Balickij.

 

12:42 – Cieľom tejto špeciálnej operácie je predovšetkým ochrana ľudí a ochrana samotného Ruska, povedal Putin.

Ruská federácia nemôže dovoliť, aby sa na jej historickom území vytvárali hrozby, povedal prezident.

 

12:28 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Straty AFU v smere Krasnoliman predstavujú viac ako 20 vojakov;

– Ruské jednotky pokračujú v úspešnej ofenzíve smerom na Doneck;

– Ruské ozbrojené sily na chersonskom smere zmarili pokus AFU o prechod sabotážnych a prieskumných skupín na ľavý breh Dnepra;

– Dve nemecké samohybné vozidlá Panzerhaubitze 2000 a viac ako 90 vojakov AFU zničených ruskými jednotkami v smere na Kupjansk;

– Ruské ozbrojené sily zničili dva muničné sklady AFU v DĽR, celkové straty nepriateľa na doneckom smere dosiahli 60 vojakov za deň;

– Ruské ozbrojené sily potlačili sedem diverzných a prieskumných skupín ukrajinských ozbrojených síl v Charkovskej oblasti a Luhanskej ľudovej republike;

– Jednotky skupiny vojsk Vostok obsadili výhodnejšie línie v záporožskom smere, pričom zničili viac ako 60 príslušníkov AFU;

– Ruské ozbrojené sily udreli až na rotu taktickej skupiny záloh AFU na pravom brehu Dnepra v Chersonskej oblasti;

– Ruské ozbrojené sily za 24 hodín zasiahli 79 delostreleckých jednotiek AFU v palebných postaveniach;

– Ruské letectvo zostrelilo ukrajinský Su-27 pri Slovjansku v DĽR.

 

12:01 – Rusko sa pripravuje na veľkú ofenzívu a jar a začiatok leta budú rozhodujúce vo vojne na Ukrajine, povedal Vadim Skibitskyj z GUR.

Na otázku, nakoľko je pravdepodobné, že sa vojna skončí v roku 2023, Skibitskyj odpovedal:

“Ešte sa nemôžeme pozerať tak ďaleko, musíme prekonať prvú fázu – jar a začiatok leta. Vidíme, kam táto vojna smeruje: ruské vojenské vedenie sa zmenilo, prvá fáza mobilizácie sa skončila, ruská armáda sa preskupuje. Náš odhad je jednoduchý: hlavná aktivita ruskej armády sa bude odvíjať na doneckom a luhanskom smere. Nedokázali splniť svoju hlavnú úlohu, s ktorou začali “špeciálnu vojenskú operáciu” – úplné obsadenie Doneckej a Luhanskej oblasti.

Podľa neho “v súčasnosti prebieha mohutné preskupovanie ruských vojsk na všetkých smeroch frontovej línie.

Uviedol tiež, že pozemná zložka ruských vojsk na území Bieloruska predstavuje 5 800 vojakov, je tu aj jedna divízia Iskander, raketové systémy zem-vzduch S-300 a S-400 a tri lietadlá MIG-31.

 

11:53 – Letecký poplach bol znova vyhlásený na Ukrajine.

Letecký poplach
Letecký poplach na Ukrajine

 

11:48 – Nemecký kabinet potvrdil, že pošle Ukrajine tanky Leopard 2.

Kabinet umožní reexport tankov na Ukrajinu aj iným krajinám.

 

11:43 – Podpredseda tureckej strany „Vlasť“ Ethem Sancak:

„Turecko opustí NATO o päť až šesť mesiacov. K takýmto činom nás nútia okolnosti. NATO nás k tomu svojimi provokáciami núti. Snažia sa nás rozoštvať s naším susedom Gréckom. Snažia sa nás vtiahnuť do víru na Blízkom východe. Nakoniec vidíte akcie proti Koránu vo Švédsku a Holandsku. Nedávne prieskumy verejnej mienky ukázali, že najmenej 80% tureckej populácie je presvedčených, že Spojené štáty sú krajinou, ktorá voči republike vedie najnepriateľskejšiu a najničivejšiu politiku. Turecký ľud v poslednej dobe čoraz viac sympatizuje s Ruskom a Putinom.“

 

11:29 – Situácia pri Ugledare:

Nepriateľ, ktorý stratil prvú obrannú líniu, sa stiahol takmer do mesta. Zaujal pripravené pozície v bani, ktorá sa nachádza na okraji mesta. Banské komunikácie sú dobre prispôsobené na obranu a nebude ľahké odtiaľ nepriateľa vyhnať.

Navyše Ukrajinci dotiahli zálohy. Teraz ruské delostrelectvo ničí posily a rozoberá ukrajinské opevnenia. Ugledar je pomerne veľké mesto, kde je priemyselná zóna aj výškové budovy. Toto mesto sa musí obkľúčiť zo strán a potom by sa mal urobiť kotol, o čo sa ruská armáda teraz usiluje.

/Andrej Rudenko/

 

11:18 – Obyvatelia Odeskej oblasti majú kvôli nízkym limitom len šesť hodín svetla denne.

DTEK Odesskie elektroseti uviedli, že podľa existujúcich harmonogramov zostáva pre domácnosti a podniky 15 % kapacity (pre kritickú infraštruktúru 25 % kapacity, pre priemysel 8 % zo 48 % potrieb, ktoré sú pokryté limitmi).

Preto podľa DTEK hodinový harmonogram odstávok funguje podľa princípu “tri zo šiestich” (tri hodiny s elektrinou a šesť hodín bez elektriny).

DTEK uvádza, že na to, aby bolo možné dodávať viac ako šesť hodín svetla denne, by mali ministerstvo energetiky a spoločnosť NEC Ukrenergo prehodnotiť svoj prístup k tvorbe limitov.

 

11:09 – Zmeny na fronte k 24. januáru:

Na sever od Artemovska sa ruské jednotky dostali na veľmi dôležitú križovatku ciest M-03 a T-0504. Tým bolo prerušené zásobovanie artemovského zoskupenia Ozbrojených síl Ukrajiny po ceste M-03.

Na juh od Artemovska ruské jednotky napredujú v oblasti Kleščejevka, čistia priľahlý les.

Na doneckom sektore frontu prebiehajú útočné operácie v oblasti Ugledaru. Bola oslobodená dedina Nikoľskoje. Ugledar bude zrejme obkľúčený z východu.

Boje sa zintenzívnili na celej doneckej a záporožskej časti frontu. Ukrajinci nemajú dosť ľudí na to, aby zapchali všetky diery a v blízkej budúcnosti sa preto očakávajú mnohé ďalšie úspešné útoky ruskej armády.

V Artemovsku je situácia v ukrajinskej armáde kritická. Tam sa im život ráta doslova na dni a počas najbližších dní sa Ozbrojeným silám Ukrajiny nijako zvrátiť vývoj nepodarí. Bitka o toto mesto sa blíži ku koncu.

 

11:04 – Veľvyslanci EÚ schválili predĺženie všetkých doteraz uvalených hospodárskych sankcií EÚ voči Rusku o ďalších šesť mesiacov.

“Veľvyslanci EÚ oficiálne schválili pokračovanie všetkých hospodárskych sankcií EÚ voči Rusku na ďalších šesť mesiacov,” uviedol na Twitteri spravodajca Rádia Sloboda Rickard Jozwiak.

 

10:43 – Spotreba elektrickej energie na Ukrajine rastie a jej deficit sa zvyšuje v dôsledku chladného počasia, uviedla spoločnosť Ukrenergo.

Limity spotreby platia vo všetkých regiónoch a ich prekročenie vedie k núdzovým výpadkom.

 

10:23 – Vedúci regionálnych prokuratúr v piatich regiónoch boli odvolaní, generálny prokurátor Andrej Kostin podpísal príkazy.

Boli odvolaní regionálni prokurátori v nasledujúcich regiónoch:

  • Záporožie;
  • Kirovogradský región;
  • Poltava;
  • Sumská oblasť;
  • Černigovská oblasť.

 

10:05 – Početnosť skupín Ozbrojených síl Ukrajiny v rôznych sektoroch frontu

Ako je vidieť na mape, vojenské velenie Ukrajiny naďalej drží hlavné sily v smere na Artemovsk. A dvakrát alebo dokonca trikrát viac ako na iných úsekoch frontov.

Dôvodom je ofenzívny potenciál „Wagnerovcov“, ktorí svojimi úspešnými akciami prinútili ukrajinské velenie stiahnuť väčšinu svojich záloh k Artemovsku a Soledaru.

Pritom, keď sústredil také sily, aby zadržali „hudobníkov“, Kyjev sa vzdal útočných operácií v svatovskom, záporožskom a iných smeroch.

Situácia na frontoch

 

10:02 – Najdôležitejšie informácie zo súhrnu generálneho štábu z rána 25. januára:

1. Nepriateľ pokračuje v ofenzíve na smeroch Liman, Bachmut, Avdijivka a Novopavlovka.

Posledným smerom je Ugledar, kde Rusi včera podnikli nový útok. To znamená, že Ukrajina to potvrdzuje.

2. Počas dňa boli odrazené útoky v Belogorovke v Luhanskej oblasti a tiež v Razdolivke, Krasnej Gore, Bachmute, Novobachmutovke, Krasnogorovke, Marinke a Čarivnom v Doneckej oblasti.

Treba poznamenať, že najbližšie Čarivne k Donbasu sa nachádza v Záporožskej oblasti, južne od Guľajpolja.

 

9:59 – Podľa denníka New York Times bude Spojeným štátom trvať dva roky, kým zvýšia produkciu nábojov pre Ukrajinu.

Počas tohto obdobia sa plánuje šesťnásobné zvýšenie výroby 155 mm nábojov z predvojnových 14 000 kusov mesačne na 90 000 kusov.

To sa dosiahne rozšírením existujúcich závodov a prilákaním nových výrobcov.

 

9:52 – Americký Inštitút pre štúdium vojny po analýze geolokácie videí zverejnených na internete dospel k niekoľkým záverom o situácii na fronte:

1. Ruské sily postúpili západne od Podgorodného (5 km severovýchodne od Bachmutu) a kontrolujú túto osadu.

2 Pravdepodobne tiež mierne postúpili na východné predmestie Bachmutu.

3. Ruské sily sú viditeľné západne od Kleščejevky. To pravdepodobne naznačuje, že majú kontrolu nad osadou.

4. Rusi pravdepodobne dosiahli predmestie Vodjanovo (7 km juhozápadne od Avdejevky). Tvrdenia DĽR o obsadení obce zároveň inštitút nepotvrdil.

Stav bojov
Stav bojov k 24. januáru 2023

 

9:45 – Vladimír Zelenský oslavuje 45. narodeniny.

“Ľudia sa ma často pýtajú, ako si sa za tento rok zmenil. A ja vždy odpovedám: “Nezmenil sa. Je rovnaký. Ten istý chlapec, ktorého som stretla, keď sme mali sedemnásť. V skutočnosti sa však niektoré veci zmenili: usmievaš sa oveľa menej. Ako na tomto obrázku… Želám ti viac dôvodov na úsmev. A ty vieš, čo na to treba. My všetci vieme,” napísala Elena Zelenskaya k fotografii s manželom na Instagrame.

zelensky
Na snímke Volodymyr Zelenskyj so svojou manželkou Elenou

 

9:41 – Kupjansk sa dnes o siedmej hodine ráno ocitol pod paľbou, pri ktorej horel súkromný dom a obchod, bez obetí na životoch a na mieste pracujú záchranné služby, uviedla štátna správa Charkovskej oblasti.

Poškodené sú aj hangáre na území zdravotného komplexu vo Volčansku.

V Kupjanskych Uzlovoch došlo k poškodeniu dvoch súkromných domov, striech hospodárskych budov a rozbitiu okien na súkromnom dome.

V obci Lipce boli v dôsledku ostreľovania zranené dve osoby. Sú hospitalizovaní v stredne ťažkom stave.

 

9:34 – NATO nebolo a nebude účastníkom konfliktu na Ukrajine, aliancia neposiela do krajiny svojich vojakov ani lietadlá, povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pre Welt.

Pripomeňme, že koncom minulého týždňa Holandsko vyhlásilo, že zváži presun stíhačiek F-16, ktoré boli vyradené z prevádzky, na Ukrajinu.

Po vyhlásení Holandska, že je pripravené zvážiť presun svojich stíhačiek na Ukrajinu, dali USA jasne najavo, že nie sú proti.

 

9:29 – V Rusku sa objavujú správy o obrovských problémoch s prístupom do App Store.

Služby však fungujú, keď je VPN zapnutá, čo vedie niektorých k záveru, že príčinou môže byť porucha serverov spoločnosti Apple v Rusku.

Okrem App Store používatelia hlásili, že v Rusku sú nedostupné aj iné služby spoločnosti Apple.

 

9:26 – Rusko môže viesť vojnu na Ukrajine ešte niekoľko rokov, ak budú ceny pohonných hmôt dostatočné, tvrdí agentúra Bloomberg.

Pri súčasnej cene ropy Urals na úrovni približne 50 USD tak môže Rusko pokryť rozpočtový deficit zo svojich dostupných rezerv v jüanoch na ďalšie tri roky.

A pri cene nad 60 USD by ruské úrady dokonca začali dopĺňať svoje rezervy v jüanoch.

Ak cena ropy koncom roka klesne na 25 USD, Rusko môže v tomto roku vyčerpať svoje rezervy v jüanoch.

Ministerstvo financií a centrálna banka majú v súčasnosti v držbe celkovo 310 miliárd jüanov (45 miliárd USD).

Jüan je jediná mena, ktorá zostala v ruských rezervách a ktorú môže Rusko používať na operácie na devízovom trhu po tom, ako boli zabavené aktíva v hodnote približne 300 miliárd USD.

 

9:23 – Wagnerove jednotky postupujú v Artemovsku, boje prebiehajú na predmestiach aj vo štvrtiach, ktoré nedávno ovládol nepriateľ, povedal Pušilin

 

9:20 – Britská telekomunikačná skupina Truphone, ktorú vlastní ruský podnikateľ Roman Abramovič a jeho partneri, bola predaná dvom európskym podnikateľom za 1 libru, informoval denník Financial Times.

 

9:15 – Tanky Abrams, ktorých dodávku na Ukrajinu môžu USA oznámiť, určite nebudú dodané skôr ako na jar, uviedol denník Washington Post.

ABC citovala amerického predstaviteľa, ktorý povedal, že Ukrajina dostane tanky až po roku, okrem iného aj preto, že je potrebné uzavrieť zmluvy s výrobcami.

 

9:08 – Závislosť MAAE od USA znemožňuje spoľahnúť sa na nestrannosť jej inšpektorov, pokiaľ ide o prítomnosť munície na území ukrajinských jadrových elektrární, uviedol Renat Karchaa, poradca generálneho riaditeľa spoločnosti Rosenergoatom.

 

9:02 – USA môžu poslať na Ukrajinu 30 až 50 tankov Abrams, citovala tlačová agentúra Anadolu predstaviteľa americkej administratívy.

 

8:56 – Ruská armáda zničí americké tanky M1 Abrams, ako aj ďalšie vojenské vybavenie NATO, ak sa americká administratíva rozhodne dodať ich Ukrajine. Ruský veľvyslanec vo Washingtone Anatolij Antonov to povedal, keď ho požiadali, aby sa vyjadril k publikáciám v amerických médiách o pravdepodobnej dodávke tankov do Kyjeva.

“Niet pochýb o tom, že ak sa prijme rozhodnutie o presune tankov M1 Abrams do Kyjeva, naša armáda zničí americké tanky rovnakým spôsobom ako všetky ostatné vozidlá NATO. Je zrejmé, že Washington sa nám cielene snaží spôsobiť strategickú porážku,” zdôraznil veľvyslanec.

 

8:46 – Zelenskyj podpísal škandalózny zákon č. 8271, ktorý zvyšuje trestnú zodpovednosť vojenských osôb za nesplnenie bojového rozkazu, útek z bojiska alebo vojenskej jednotky. Informovala o tom webová stránka Najvyššej rady.

 

8:33 – Michail Podoljak, poradca vedúceho ukrajinskej prezidentskej kancelárie, v rozhovore uviedol, že cieľom útoku budú Moskva, Petrohrad a Jekaterinburg.

“Oficiálne uvedené: Vnútorná eskalácia vojny v Rusku je nevyhnutná a zasiahne mestá, ktoré sú rozmaznané, lenivé, ktoré si mysleli, že žijú v inej realite, ako Moskva, Petrohrad, Jekaterinburg. Táto eskalácia je však vnútorným problémom Ruskej federácie,” vyhlásil Podoljak.

 

8:25 – Britské ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo zabitie dvoch svojich žoldnierov neďaleko Soledaru.

Ministerstvo vydalo oficiálne vyhlásenie rodiny jedného z mŕtvych, 28-ročného Christophera Perryho. V liste sa uvádza, že Perry a jeho kolega Andrew Begchot zahynuli “pri pokuse o humanitárnu evakuáciu [civilistov] zo Soledaru na východe Ukrajiny”.

 

8:11 – Vjačeslav Volodin poveril výbor Štátnej dumy pre bezpečnosť a boj proti korupcii, ako aj výbor pre energetiku, aby preskúmali informácie o dodávkach pohonných hmôt vyrobených ropnou rafinériou Lukoil v Bulharsku pre Ozbrojené sily Ukrajiny.

Podľa denníka Moskovskij komsomolec sa palivo pre ukrajinské tanky dodávalo prostredníctvom reťazca sprostredkovateľských firiem z bulharskej rafinérie spoločnosti.

 

7:59 – Švajčiarsko schválilo zmeny a doplnenia právnych predpisov, ktoré by umožnili reexport zbraní vyrobených v krajine prostredníctvom tretích krajín na Ukrajinu.

 

7:44 – Informácie CNN o možnosti ďalšej vlny mobilizácie v Rusku sú nedôveryhodné. Dmitrij Peskov to povedal, keď komentoval tvrdenia americkej televíznej spoločnosti, že Vladimir Putin údajne zvažuje možnosť mobilizácie ďalších 200 000 ľudí.

Na otázku, či je správa CNN rovnako nepravdivá ako predchádzajúce fámy na túto tému, ktoré kolovali na sociálnych sieťach, hovorca Kremľa odpovedal kladne.

 

7:30 – Vojenská operácia, 24. januára 2023. Hlavné udalosti dňa z pohľadu ruskej strany:

– Ruské letectvo a delostrelectvo zasiahlo jednotky 14. mechanizovanej brigády a 103. brigády ukrajinského ministerstva obrany v Charkovskej oblasti, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

– Jednotky Východného vojenského okruhu v Záporožskom smere zničili v noci nadnes v oblasti Prečišťovky a Novoselky v DĽR viac ako 25 ukrajinských vojakov a šesť kusov techniky.

– Americké médiá uvádzajú, že Bidenova administratíva sa prikláňa k odovzdaniu až 30 tankov Abrams M1 Kyjevu, pričom odovzdanie by mohlo byť oznámené tento týždeň.

– Zelenského úrad, ako aj viaceré ukrajinské ministerstvá boli odvolané: zástupca prokurátora Simonenko a zástupca vedúceho kancelárie prezidenta Tymošenko boli prepustení, ukrajinské médiá uvádzajú, že prepustený môže byť aj premiér Šmygal, čo by viedlo k odvolaniu celej vlády.

– Gubernátor Belgorodu Gladkov Putinovi povedal, že od začiatku ostreľovania zo strany Ukrajiny bolo v regióne zabitých 25 ľudí a 96 bolo zranených. Predseda uviedol, že všetky opatrenia prijaté regionálnymi orgánmi počas EIA boli účinné.

– Putin povedal, že výroba rakiet protivzdušnej obrany v Rusku je porovnateľná s výrobou vo zvyšku sveta, sú moderné a spoľahlivé a samotný systém funguje správne.

– Rusko má dostatok výzbroje, od začiatku roka sa armáde dodávajú najžiadanejšie exempláre, tempo výroby dosiahnuté koncom roka by sa malo udržať, povedal Medvedev.

– Lukašenko uviedol, že Kyjev ponúkol Minsku uzavretie paktu o neútočení, aby sa bieloruské jednotky nepresúvali na Ukrajinu. Ukrajinská strana však takýto návrh nepotvrdila a obmedzila sa na vyhlásenia o absencii agresívnych zámerov voči Bielorusku.

Stav bojov
Stav bojov k 24. januáru 2023

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:29

Ruská súkromná polovojenská organizácia Vagnerova skupina, známa verbovaním odsúdencov z ruských väzníc do vojny na Ukrajine, v posledných mesiacoch spomalila ich nábor.

20:28

Spojené štáty nepovažujú snahy o prekreslenie mapy Európy za “proces vnútornej politiky Maďarska“, odkázal vo štvrtok na Twitteri veľvyslanec USA v Budapešti David Pressman maďarskému ministrovi zahraničných vecí Péterovi Szijjártóovi.

20:01

Britská vláda vo štvrtok oznámila, že začne vyšetrovanie, či bolo možné zabrániť bombového útoku v severoírskom meste Omagh.

20:00

Britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok nevylúčil, že by Británia mohla Ukrajine poslať stíhačky.

19:51

Rusko má vojenské prostriedky na to, aby dokázalo čeliť západným dodávkam zbraní na Ukrajinu, a bude reagovať na každú zbraň, ktorú použije Kyjev.

19:34

Vlády Španielska a Maroka uzavreli vo štvrtok dohody vo viacerých oblastiach vrátane migrácie a zvýšenia španielskych investícii v severoafrickej krajine.

19:01

Štvrtkové pracovné stretnutie Európskej komisie (EK) s ukrajinskou vládou v Kyjeve vyslalo jasný signál o záväzkoch EÚ stáť pri Ukrajine tak dlho, ako to bude potrebné.

18:54

PMC Wagner hlási prevzatie kontroly nad obcou Nikolajevka v DĽR.

18:34

Rozhodnutie spustiť program rozvoja maďarského zbrojárskeho priemyslu bolo dobrým rozhodnutím.

18:30

Vo francúzskej metropole Paríž sa v pondelok uskutoční medzinárodné stretnutie v snahe priniesť riešenie politickej patovej situácie v Libanone.

17:58

Európsky parlament vo svojom uznesení vyzval členské štáty EÚ, aby začali rokovania o vstupe Ukrajiny do EÚ.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Ktorá krajina trápi niektorých amerických funkcionárov viac ako Ukrajina?

0 icon

V polovici januára prezident USA Joe Biden poveril šéfa CIA Williama Burnsa, aby navštívil Kyjev a Moskvu a posúdil ich pripravenosť na rokovania.

Ukrajinské ozbrojené sily opustili mobilizovaných mužov pri Pavlovke – podrobnosti

0 icon

Kyjev 2. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Leo Correa)   27. januára sa jednotky 128. brigády teritoriálnej obrany a 68. pešej brigády ukrajinských ozbrojených síl pokúsili zaútočiť na pozície ruských ozbrojených síl pri obci Pavlovka. Na ceste medzi Prečistovkou a Pavlovkou bol konvoj obrnených vozidiel MaxxPro a Humvee odhalený ruským dronom Orlan-30 a…

Počasie komplikuje dopravu, Donovaly uzavreli pre autá nad 10 metrov dĺžky

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Elias Funez, Michal Svítok) Aktualizované 2. februára 2023 o 19:56 h. Počasie komplikuje dopravu na slovenských cestách. Horský priechod (HP) Donovaly pre silnú poľadovicu uzavreli pre autá nad desať metrov dĺžky. Informuje o tom Slovenská správa ciest na webe zjazdnost.sk Pre všetku dopravu je pre skrížený…

Robert Fico: Je to útok proti nám, je to útok na konkrétneho významného predstaviteľa

0 icon

Predstavitelia strany SMER – slovenská sociálna demokracia, predseda strany Robert Fico, podpredsedovia strany a člen predsedníctva Robert Kaliňák dnes reagovali na politické zásahy NAKA.

Poslanci ukončili rokovanie diskusiou o zatvorení obchodov v nedeľu

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou k návrhu novely Zákonníka práce. V piatok (3. 2.) bude 83. schôdza pokračovať od 9.00 h, kedy dokončia rozpravu k tomuto návrhu Skupina poslancov v novele navrhuje, aby obchody na Slovensku boli okrem sviatkov zatvorené…

Môže Ukrajina oslobodiť Krym? Experti vysvetľujú

0 icon

Kyjev 2. februára 2023 (HSP/Foto:Pixabay)   Foreign Affairs zverejnil názory expertov, ktorí sa domnievajú, že Ukrajina môže oslobodiť Krym Napríklad plukovník Alexander Windman, bývalý riaditeľ pre európske záležitosti v Rade národnej bezpečnosti USA, sa domnieva, že zadržaním ruských vojsk v Chersonskej, Doneckej a Luhanskej oblasti, ako aj na severe Doneckej…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusi prevzali kontrolu nad obcou Nikolajevka

0 icon

Kyjev 2. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Martin Meissner, Screenshot Youtube/BFMTV, Telegram) Aktualizované 2. februára 2023 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:01 - V rozhovore pre francúzsku tlačovú agentúru AFP novozvolený český…

Belousovová: „V politike majú zelenú tí najnemorálnejší a najhlúpejší“ Podľa Gyimesiho Budaja len odkopli

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (HSP/TASR/Facebook/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   V stredu sme vás informovali ako pri práci na dokumente pre RTVS objavil český historik dokument s podpisom Jána Budaja, v ktorom sa zaviazal spolupracovať s ŠtB. Budaj je jednou z hlavných postáv Nežnej revolúcie a minister životného prostredia v demisii. Mnoho…

Skrátiť volebné obdobie by sa mohlo dať okrem uznesenia aj referendom

0 icon

Skrátiť volebné obdobie by sa mohlo dať aj referendom. Predpokladá to návrh novely Ústavy SR z dielne poslancov Sme rodina Jozefa Hlinku a Petra Pčolinského

Volko zlepšil v Ostrave slovenský rekord na 200 m v hale

0 icon

Slovenský reprezentant Ján Volko zlepšil národný rekord v šprinte na 200 m v hale.

NAJNOVŠIE

BLOG

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Gustáv Murín

Kauza Budaj a ŠtB? Búrka v šerbli...

0icon

Je bizarné, že akurát Robert Fico, člen Komunistickej strany, ktorej verne slúžil, platil známky a nijako neprotestoval proti metódam ŠtB, a ktorý si November vraj ani nevšimol, má tú drzosť navážať sa do Jana Budaja, ktorý ho organizovaním VPN pripravil o komunistickú kariéru? Keby mal pán Fico v sebe aspoň toľko studu a…

Miro Majerník

Všetko je vraj v najlepšom poriadku...

0icon

  Slovenský rozhlas RTVS dnes ráno 2.2.2023 priniesol informáciu: Od včera 1.2.2023 Rusko prestalo exportovať ropu a následne ropné produkty do štátov ktoré uzákonili tzv. „cenový strop“ na tieto produkty.

Pavel Jacz

Moderátor TA 3 Iliev nám káže, čo si máme myslieť a čomu neveriť! Začína to byť, ako v socializme!

0icon

Relácia TA3 V politike úvodným predslovom moderátorov pred rozhovormi začala politicky ovplyvňovať názor diváka. Pokiaľ ostrieľaný Dírer sa snaží trafiť klinec po hlavičke, neskúsený Iliev si myslí, že jeho komentáre, v ktorých ako samozvaný hovorca homosexuálov (Nikdy nezabudne aspoň slovíčkom spomenúť tú jeho „veľmi utl&aac

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ktorá krajina trápi niektorých amerických funkcionárov viac ako Ukrajina?

0 icon

V polovici januára prezident USA Joe Biden poveril šéfa CIA Williama Burnsa, aby navštívil Kyjev a Moskvu a posúdil ich pripravenosť na rokovania.

Ukrajinské ozbrojené sily opustili mobilizovaných mužov pri Pavlovke – podrobnosti

0 icon

Kyjev 2. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Leo Correa)   27. januára sa jednotky 128. brigády teritoriálnej obrany a 68. pešej brigády ukrajinských ozbrojených síl pokúsili zaútočiť na pozície ruských ozbrojených síl pri obci Pavlovka. Na ceste medzi Prečistovkou a Pavlovkou bol konvoj obrnených vozidiel MaxxPro a Humvee odhalený ruským dronom Orlan-30 a…

Počasie komplikuje dopravu, Donovaly uzavreli pre autá nad 10 metrov dĺžky

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Elias Funez, Michal Svítok) Aktualizované 2. februára 2023 o 19:56 h. Počasie komplikuje dopravu na slovenských cestách. Horský priechod (HP) Donovaly pre silnú poľadovicu uzavreli pre autá nad desať metrov dĺžky. Informuje o tom Slovenská správa ciest na webe zjazdnost.sk Pre všetku dopravu je pre skrížený…

Robert Fico: Je to útok proti nám, je to útok na konkrétneho významného predstaviteľa

0 icon

Predstavitelia strany SMER – slovenská sociálna demokracia, predseda strany Robert Fico, podpredsedovia strany a člen predsedníctva Robert Kaliňák dnes reagovali na politické zásahy NAKA.

Poslanci ukončili rokovanie diskusiou o zatvorení obchodov v nedeľu

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou k návrhu novely Zákonníka práce. V piatok (3. 2.) bude 83. schôdza pokračovať od 9.00 h, kedy dokončia rozpravu k tomuto návrhu Skupina poslancov v novele navrhuje, aby obchody na Slovensku boli okrem sviatkov zatvorené…

Môže Ukrajina oslobodiť Krym? Experti vysvetľujú

0 icon

Kyjev 2. februára 2023 (HSP/Foto:Pixabay)   Foreign Affairs zverejnil názory expertov, ktorí sa domnievajú, že Ukrajina môže oslobodiť Krym Napríklad plukovník Alexander Windman, bývalý riaditeľ pre európske záležitosti v Rade národnej bezpečnosti USA, sa domnieva, že zadržaním ruských vojsk v Chersonskej, Doneckej a Luhanskej oblasti, ako aj na severe Doneckej…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusi prevzali kontrolu nad obcou Nikolajevka

0 icon

Kyjev 2. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Martin Meissner, Screenshot Youtube/BFMTV, Telegram) Aktualizované 2. februára 2023 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:01 - V rozhovore pre francúzsku tlačovú agentúru AFP novozvolený český…

Belousovová: „V politike majú zelenú tí najnemorálnejší a najhlúpejší“ Podľa Gyimesiho Budaja len odkopli

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (HSP/TASR/Facebook/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   V stredu sme vás informovali ako pri práci na dokumente pre RTVS objavil český historik dokument s podpisom Jána Budaja, v ktorom sa zaviazal spolupracovať s ŠtB. Budaj je jednou z hlavných postáv Nežnej revolúcie a minister životného prostredia v demisii. Mnoho…

Skrátiť volebné obdobie by sa mohlo dať okrem uznesenia aj referendom

0 icon

Skrátiť volebné obdobie by sa mohlo dať aj referendom. Predpokladá to návrh novely Ústavy SR z dielne poslancov Sme rodina Jozefa Hlinku a Petra Pčolinského

Volko zlepšil v Ostrave slovenský rekord na 200 m v hale

0 icon

Slovenský reprezentant Ján Volko zlepšil národný rekord v šprinte na 200 m v hale.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Gustáv Murín

Kauza Budaj a ŠtB? Búrka v šerbli...

0icon

Je bizarné, že akurát Robert Fico, člen Komunistickej strany, ktorej verne slúžil, platil známky a nijako neprotestoval proti metódam ŠtB, a ktorý si November vraj ani nevšimol, má tú drzosť navážať sa do Jana Budaja, ktorý ho organizovaním VPN pripravil o komunistickú kariéru? Keby mal pán Fico v sebe aspoň toľko studu a…

Miro Majerník

Všetko je vraj v najlepšom poriadku...

0icon

  Slovenský rozhlas RTVS dnes ráno 2.2.2023 priniesol informáciu: Od včera 1.2.2023 Rusko prestalo exportovať ropu a následne ropné produkty do štátov ktoré uzákonili tzv. „cenový strop“ na tieto produkty.

Pavel Jacz

Moderátor TA 3 Iliev nám káže, čo si máme myslieť a čomu neveriť! Začína to byť, ako v socializme!

0icon

Relácia TA3 V politike úvodným predslovom moderátorov pred rozhovormi začala politicky ovplyvňovať názor diváka. Pokiaľ ostrieľaný Dírer sa snaží trafiť klinec po hlavičke, neskúsený Iliev si myslí, že jeho komentáre, v ktorých ako samozvaný hovorca homosexuálov (Nikdy nezabudne aspoň slovíčkom spomenúť tú jeho „veľmi utl&aac

Vášeň v Tebe

Neviditeľná hrozba, ktorá môže zničiť vaše manželstvo

0 icon

Manželský vzťah môžu zničiť rôzne závislosti. Niektoré sú viditeľné – alkoholizus, drogová závislosť či patologické hráčstvo - gamblerstvo. Iné sú neviditeľné a v mnohých prípadoch považované aj za cenné či hodné obdivu. Práve do druhej skupiny patrí workoholizmus. Workoholizmus je však zabijak. Ničí totiž zdravie - fyzické a duševné, pohodu, potešenie a…

Viete, ako vyprážať šišky, aby nenasiakli takmer žiadny tuk?

0 icon

Chutné múčne jedlo – šišky – milujú nielen deti, ale aj dospelí. Ako ich však vyprážať, aby nenasiakli takmer žiadny tuk? Prinášame niekoľko odporúčaní. Recept na šišky Ak chcete upiecť šišky, ktoré by boli čo najmenej nasiaknuté tukom, je potrebné niektoré ingrediencie pridať už do cesta. Šišky si môže pripraviť…

Požiadal Kate Middleton o selfie. „Som v strese,“ priznal. Takúto odpoveď určite nečakal

0 icon

Kate Middleton v utorok navštívila britské mesto Leeds. Jeden z fanúšikov nabral odvahu a požiadal princeznú z Walesu o selfie. Priznal však, že je nervózny. Takúto odpoveď asi nečakal. Princezná z Walesu je známa tým, že sa rada fotografuje s fanúšikmi kráľovskej rodiny. Takže, keď jeden z fanúšikov nabral odvahu a požiadal ju, či by si…

Dokážete zjesť za týždeň 30 rastlín? Áno, dokážete. Neveríte?

0 icon

Medzi súčasť črevnej mikroflóry patria prospešné i škodlivé baktérie. Zloženie mikróbiómu môže ovplyvniť vaše zdravie. Ako dosiahnuť, aby vaše črevá boli zdravé? Päť jednoduchých rád poskytol na sociálnej sieti uznávaný slovenský gastroenterológ Ladislav Kužela. Jedzte minimálne 30 rastlín za týždeň „Výskum v rámci American Gut Project ukázal,

Pri akom hosťovi sa skúsený Karel Šíp poriadne zapotí?

0 icon

Český zabávač Karel Šíp rozosmieva ľudí už približne 18 rokov. Vo svojej relácii Všechnopárty však zažil aj momenty, pri ktorých sa poriadne zapotil. Čo mu spôsobilo stres? Bol to alkohol. „Príde vám hosť na javisko, podá vám ruku a dýchne na vás. A vy cítite, ktorá bije. Ale už nemôžete…

Armádny Magazín

Ukrajina bude mobilizovať aj zdravotne obmedzených mužov. Pokusy o prekonanie Dnepra končia zničením každej jednotky

0 icon

Ukrajina, 3. februára 2023 (AM) – Ozbrojené sily Ukrajiny utrpeli značné straty, keď sa pokúšali prekonať Dneper. Informoval o tom úradujúci guvernér Chersonskej oblasti Volodymyr Saldo. V komentári pre RIA Novosti poznamenal, že ruská armáda odráža všetky pokusy o prechod a pristátie na ľavom brehu Dnepra, pričom ničí živú silu a…

Poľsko dúfa že si odhryzne z Ruska? Konferencia ruských separatistov v Európskom parlamente

0 icon

Poľsko, 2. februára 2023 (AM) – „Rozdelenie Ruska je jadrom poľskej politiky na východe... Preto sa naša možná pozícia zredukuje na nasledujúci vzorec: kto sa zúčastní rozdelenia. Poľsko nesmie zostať v tomto pozoruhodnom historickom momente pasívne. Úlohou je pripraviť sa v dostatočnom predstihu fyzicky aj duchovne... Hlavným cieľom je oslabenie a…

Ruské sily uzatvárajú kruh okolo Artemovska. Americká bojová skupina Mozart radšej odchádza z Ukrajiny

0 icon

Nemecko, 1. februára 2023 (AM) – Situácia v okolí Artemovska (Bachmut), o ktorý sa v posledných mesiacoch vedú zúrivé boje, sa postupne blíži k svojmu logickému vyústeniu. Oficiálni predstavitelia Doneckej ľudovej republiky informujú o vážnych úspechoch ozbrojených síl RF v tej

Člen Izborského klubu vysvetlil informačnú moc médií

0 icon

Rusko, 3. februára 2023 (AM) – Chcel by som sa zamyslieť nad pojmom "národná televízia". Keďže v médiách pracujem už viac ako 30 rokov z odborného hľadiska by som mal najprv hovoriť o domácom mediálnom systéme. Ale kvôli pochopeniu si zoberiem len televíziu, keďže v nej pracujem a veľa jej rozumiem. To…

Ukrajinské sily za týždeň stratili stovky vojakov. Kyjev potvrdzuje postup ruských jednotiek k mestu Krasnyj Liman

0 icon

Ukrajina, 1. februára 2023 (AM) – Ukrajinský generálny štáb vo svojej rannej správe potvrdzuje informáciu, že ruské jednotky útočia západne od línie Svatovo-Kremennaja. Ozbrojené sily RF vo večerných a nočných hodinách postupovali v niekoľkých sektoroch frontu. Jednou z týchto oblastí bol smer na obec Jampolovka, ktorá je severovýchodne od

TopDesať

Práčka naozaj kradne tvoje ponožky! Ako to robí?

0 icon

Opäť sa to stalo! Vyložil si práčku, vyberieš čistú bielizeň a ponožku nenájdeš, hoci si pamätáš, že si ju dával dovnútra. Na tvojej pamäti nie je nič zlé, iba práčka ti... kradne ponožky. Ako sa ukázalo, ponožky a iné drobné predmety sa môžu jednoducho zaseknúť v častiach práčky a nie je to…

Zavádzajúce fotografie, ktoré potrápia tvoj zrak

0 icon

Svet je plný zvláštností. Niektoré veci, ktoré sa dejú v našich životoch sú neuveriteľné. V dnešnom článku ti ukážeme zopár netradičných vecí, ktoré však nie sú skutočné. Tieto zavádzajúce fotografie poriadne potrápia tvoj zrak. Ak sa už bavíme o zvláštnostiach, tak sa určite zhodneme, ak ti povieme, že mnohé zvláštnosti…

10 divných faktov o jedle, o ktorých si doteraz pravdepodobne netušil

0 icon

Jedlo. Jeme ho každý deň, no koľko o ňom v skutočnosti vieme? A práve to sa teraz pokúsime napraviť. Existuje veľa zaujíamvostí o jedle, o ktorých sme doteraz ani my v redakcii nevedeli! Pokúsili sme sa to trochu zamiešať. Niektoré fakty, ktoré sme uviedli, sú zaujímavé, niektoré sú divné a niektoré sa…

Táto zábavná zbierka fotografií ti ukáže vtipné príbehy z ciest

0 icon

Možno si vodič a možno nie. Určite si však spomínaš na vtipné a zábavné príbehy z ciest, ktoré si zažil ako vodič alebo ako spolujazdec. Nezáleží na tom, či si držiteľom vodičského preukazu alebo nie. Každý z nás sa pomerne často presúva z bodu A do bodu B pomocou rôznych…

Trápi ťa vypadávanie vlasov? Tieto triky by ti mohli pomôcť

0 icon

Trápi ťa vypadávanie vlasov? Tieto prírodné triky ti pomôžu tento problém vyriešiť. Vypadávanie vlasov je väčšinou spájané s mužmi, no v skutočnosti sa s týmto problémom počas života stretne viac ako 55% žien. V skutočnosti asi 40% žien zažije trvalú stratu vlasov počas svojho života. A hoci v tom môže…

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali