To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruské jednotky už druhý deň postupujú južne od Severska

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruské jednotky už druhý deň postupujú južne od Severska

Kyjev 14. júna 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Alex Brandon, telegram)

Aktualizované 14. júna 2024 17:08

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Summit G7 v Taliansku
Na snímke americký prezident Joe Biden (vpravo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas podpisu bilaterálnej dohode o bezpečnosti v rámci trojdňového summitu svetových lídrov G7 v meste Sevelletri na juhovýchode Talianska

12:30 – Rusko musí zaplatiť Ukrajine škody vo výške 486 miliárd dolárov.

Reklama

Uvádza sa to vo vyhlásení G7.

Krajiny G7 oficiálne potvrdili svoj zámer poskytnúť Ukrajine do konca roka pôžičky v hodnote približne 50 miliárd USD, ktoré budú splatené z výnosov zo zmrazených ruských aktív.

Reklama

 

11:45 – Zelensky sa stretol s indickým premiérom Módím na samite G7 v Taliansku.

“Diskutovali o rozvoji bilaterálnych vzťahov a rozšírení obchodu, najmä v súvislosti s fungovaním čiernomorského exportného koridoru. Zvážili možnosť výmeny skúseností v oblasti využívania nových technológií v poľnohospodárstve,” píše Zelenskyj.

Hovorili aj o nadchádzajúcom mierovom samite vo Švajčiarsku, na ktorý India vyšle delegáciu, ale nie je jasné, koho presne (predtým médiá písali o treťostupňových úradníkoch).

 

Reklama

10:55 – V Kyjevskej oblasti dochádza k výbuchom, protivzdušná obrana pracuje.

Predtým AFU informovala o streľbe na dron v Kyjeve.

 

10:00 – Nemecko oznámilo nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Zahŕňa dva systémy IRIS-T, HIMARS a obrnené vozidlá.

Úplný zoznam je uvedený na webovej stránke nemeckej vlády:

Reklama

– 10 tankov Leopard 1A1 a munícia pre ne;
– 20 pásových bojových vozidiel pechoty Marder a muníciu pre ne;
– raketový systém zem-vzduch stredného doletu IRIS-T SLM;
– raketový systém krátkeho dosahu zem-vzduch IRIS-T SLS;
– 3 raketové delostrelecké systémy HIMARS;
– 2 ženijné obrnené vozidlá Dachs;
– obrnené vyslobodzovacie vozidlo Bergepanzer 2;
– 4 odmínovacie vozidlá Wisent 1 s náhradnými dielmi;
– 16 tankovacích cisterien;
– munícia, člny, ručné zbrane a ďalšie.

 

09:01 – Spoločnosť Coca-Cola (ktorá vyrába aj Sprite a Fantu) sa pripravuje na možný návrat do Ruska, uvádzajú ruské Vedomosti.

Podľa nich si spoločnosť zaregistrovala svoje predtým zrušené ochranné známky v Ruskej federácii.

“Cola” po začiatku vojny formálne opustila ruský trh, ale naďalej bola lídrom v predaji sýtených nápojov na ruskom trhu a vydávala ich pod novou značkou Dobryy Cola, ktorú vlastní Coca-Cola.

 

07:47 – Ruské jednotky už druhý deň postupujú južne od Severska v Doneckej oblasti, informoval ukrajinský vojenský publicista Deep State.

Ruské jednotky už druhý deň postupujú južne od Severska v Doneckej oblasti
Ruské jednotky už druhý deň postupujú južne od Severska v Doneckej oblasti

Od včerajšej noci sa priblížili k obci Vjemka (pozdĺž železničnej trate, ktorá tam vedie) a dnes postúpili smerom k Razdolovke (pri ceste vedúcej z Bachmutu do Severska).

Ruské jednotky už druhý deň postupujú južne od Severska v Doneckej oblasti
Ruské jednotky už druhý deň postupujú južne od Severska v Doneckej oblasti

Generálny štáb, ktorý vo svojom poslednom bulletine komentuje udalosti v tomto smere, sa nedotýka situácie južne od Severska. Spomína, že útoky na východ od mesta – v oblasti Verchnekamenského – boli odrazené.

V Pokrovskom smere Ruská federácia obsadila Novopokrovskoje, píše Deep State. O jeho zajatí už predtým informovali ruské verejné fóra.

Reklama
Ruské jednotky už druhý deň postupujú južne od Severska v Doneckej oblasti
Ruské jednotky už druhý deň postupujú južne od Severska v Doneckej oblasti

07:00 – Spojené štáty odložia dodávky zariadení protivzdušnej obrany zahraničným kupujúcim, kým nebudú uspokojené príslušné potreby Ukrajiny, povedal Biden na brífingu v Taliansku.

“Všetko, čo máme, pôjde na Ukrajinu, kým nebudú uspokojené ich potreby. Potom splníme svoje záväzky voči iným krajinám,” povedal.

 

06:55 –  Bezpečnostná dohoda medzi Washingtonom a Kyjevom. Hlavné body:

1. Dohoda stanovuje, že “budúcnosť Ukrajiny je v NATO”.

Reklama

V texte sa zároveň uvádza, že k pristúpeniu dôjde, “keď s tým budú členovia aliancie súhlasiť a budú splnené podmienky”. Konkrétne podmienky sa neuvádzajú.

2. Záväzky USA sa týkajú súčasnej vojny, ktorá by sa mala skončiť ukrajinským víťazstvom, a “odstrašenia nadchádzajúcej ruskej vojenskej agresie”.

3. O zbraniach dodaných štátmi sa uvádza klauzula o “monitorovaní konečného použitia”, teda o kontrole až po frontovú líniu. Ukrajina sa zaväzuje vykonať inventarizáciu zbraní v skladoch a zaviesť systém monitorovania dovážaných zbraní.

4. Ukrajina a USA budú vykonávať vojenské plánovanie v prípade vzájomných hrozieb. Vrátane hrozieb voči USA.

5. V dohode sa nestanovuje jasná výška finančnej pomoci Ukrajine, ale uvádza sa v nej zámer Bieleho domu požiadať Kongres o takúto pomoc (t. j. ak sa Trump stane prezidentom a rozhodne sa nepožiadať, pomoc nebude.

Reklama

6. Vymenúva reformy, ktoré musí Kyjev podľa dohody uskutočniť. Okrem iného:

– posilnenie reformy súdnictva,

– reforma polície, SBU, daňových a colných služieb,

– posilnenie protikorupčných orgánov.

7. V dohode sa hovorí o potrebe úplného obnovenia územnej celistvosti Ukrajiny, ale neuvádza sa, že ide o hranice z roku 1991 (ako vo formulácii Zelenského).

8. V prílohe k dohode sa uvádza, že USA pomôžu Ukrajine vybudovať viacúrovňový systém protivzdušnej obrany, posilniť palebnú silu AFU s dlhým doletom, ako aj letectvo.

V texte sa spomínajú stíhačky F-16 a uvádza sa, že môže ísť aj o iné modely lietadiel. Neuvádza sa však, že budú poskytnuté USA. Úlohou Washingtonu je dohliadať na transfer stíhačiek zo strany spojencov.

Reklama

9. Strany sa dohodli na presune výcviku ukrajinského vojenského personálu na ukrajinské územie, “ak a keď to bezpečnostné podmienky umožnia”.

To znamená, že v súčasnosti na to nie sú stanovené žiadne podmienky.

10. USA sľubujú, že Rusku neposkytnú svoje finančné prostriedky v amerických bankách, kým Moskva nevyrovná Ukrajine všetky straty z vojny.

 

06:50 –  Biden opäť povedal, že nemá v úmysle zrušiť zákaz Kyjevu používať americké zbrane na údery na ciele ďaleko od vojnovej zóny na ruskom území.

“Môj postoj k úderom dlhého dosahu sa nezmenil,” povedal na tlačovej konferencii v Taliansku.

Biden zároveň pripomenul, že už predtým povolil použitie amerických zbraní na údery na vojenské ciele v pohraničných oblastiach, “pretože tento krok vyzerá veľmi rozumne”.

Reklama

 

06:45 – Štáty by mali v rámci bezpečnostnej dohody poskytnúť Ukrajine “letky stíhačiek”.

Informoval o tom Zelenskyj prostredníctvom X.

“Dohoda obsahuje ustanovenia o moderných obranných systémoch, ako je Patriot, a o letkách stíhačiek (správne, v množnom čísle), okrem iného aj F-16,” napísal ukrajinský prezident.

 

06:40 – Joe Biden sa vyjadril k dohode o bezpečnostných zárukách medzi USA a Ukrajinou.

Podľa neho Washington poskytne Ukrajine zbrane a muníciu, rozšíri výmenu spravodajských informácií, bude pokračovať vo výcviku vojakov na vojenských základniach v Európe a USA a posilní spoluprácu medzi ozbrojenými silami oboch krajín.

Reklama

Okrem toho sa budú investovať finančné prostriedky do ukrajinského vojensko-priemyselného komplexu. Washington poskytne pomoc na podporu ukrajinského hospodárstva a energetickej obnovy po rozsiahlych ruských úderoch, dodal americký prezident.

 

06:35 – Pentagón predĺžil dohodu so spoločnosťou Elona Muska o používaní Starlinku na Ukrajine, píše agentúra Bloomberg.

Americké vesmírne sily predĺžili zmluvu so spoločnosťou SpaceX v hodnote 14,1 milióna dolárov do 30. novembra.

 

06:30 – EÚ by mala schváliť dohodu skupiny G7 o pôžičke Ukrajine, na ktorú sa použijú prostriedky z ruských aktív.

Uviedol to vysoký predstaviteľ Bidenovej administratívy, informoval denník The Financial Times.

Reklama

Podľa FT americký predstaviteľ uviedol, že ďalšími krokmi bude získanie súhlasu členských štátov EÚ a potom podpísanie zmlúv medzi veriteľmi, Ukrajinou a sprostredkovateľmi.

Každá pôžička môže byť určená na konkrétne účely, či už vojenské alebo na hospodársku a humanitárnu pomoc. Hoci peniaze začnú prúdiť na Ukrajinu tento rok, tempo a načasovanie bude závisieť od schopnosti Kyjeva absorbovať ich, povedal úradník.

Povedal tiež, že dohoda bude zahŕňať “úverový syndikát” zahŕňajúci viacerých veriteľov, aby sa “rozdelili riziká”, ale presné podiely 50 miliárd dolárov pre každú krajinu ešte neboli určené.

Finančné prostriedky sa podľa neho budú rozdeľovať “prostredníctvom niekoľkých kanálov, ktoré nasmerujú prostriedky na vojenské, rozpočtové a rekonštrukčné potreby Ukrajiny”.

Ruské aktíva zostanú zmrazené, kým Rusko neukončí svoju vojnu proti Ukrajine a nezaplatí za spôsobené škody, uvádza sa vo vyhlásení.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:22

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nariadil, aby izraelská delegácia poverená vyjednávaním o dohode o rukojemníkoch zadržiavaných v Pásme Gazy bola vyslaná na rokovania s predstaviteľmi palestínskeho radikálneho hnutia Hamas.

Včera 19:38

Biden oznámil, že odstúpil z boja o prezidentské kreslo v USA.

Zároveň uviedol, že zostane prezidentom až do konca svojho funkčného obdobia.

Predtým médiá informovali, že Biden oznámi svoje odstúpenie tento víkend.

Včera 19:24

Izraelskí osadníci zaútočili na skupinu zahraničných dobrovoľníkov, ktorí pomáhali palestínskym farmárom na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Niekoľko dobrovoľníkov utrpelo zranenia, ktoré si vyžiadali nemocničné ošetrenie.

Včera 18:44

Polícia v meste Zvenigorod v metropolitnej oblasti Moskvy zadržala muža, ktorý ťažkým tupým kladivom odbil hlavu z busty sovietskeho diktátora Josifa Stalina. Informovali o tom ruské médiá, podľa ktorých sa polícia zatiaľ k incidentu nevyjadrila. Nezverejnila ani totožnosť páchateľa.

Včera 18:33

Viac ako milión ľudí sa zúčastnilo na pochode Pride v nemeckom meste Kolín nad Rýnom. Ide o jednu z najväčších podujatí na podporu LGBTQI ľudí v celej krajine.

Včera 18:32

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bude možno musieť o akomkoľvek pláne ukončiť vojnu v krajine usporiadať referendum, uviedol starosta hlavného mesta Kyjev Vitalij Kličko.

Včera 18:24

Protiponorková úderná skupina lodí ruskej Severnej flotily uskutočnila v Bielom mori taktické cvičenia zamerané na presun a obranu konvoja vojnových lodí.

Včera 17:42

Vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin pokračoval v návšteve Ukrajiny, keď v mariánskej svätyni v Berdyčive v Žytomyrskej oblasti odslúžil omšu, počas ktorej veriacich vyzval, aby “nestrácali vieru, aj keď sa zdá, že zlo vyhráva”.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke hradný kopec nad obcou Sedliská v okrese Vranov nad Topľou s hradom Čičva a obnovenou hrobkou rodiny Barkóczy

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Marián Tkáč

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali