To najdôležitejšie z Ukrajiny

To najdôležitejšie z Ukrajiny

Kyjev 12. júna 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Ebrahim Noroozi)

Aktualizované 12. júna 2024 19:40

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Medzinárodná konferencia o obnove Ukrajiny v Berlíne
Na snímke protézy dolných končatín sú vystavené počas otvorenia medzinárodnej konferencie o obnove Ukrajiny

19:40 – Dodávky zbraní na Ukrajinu budú pre krajiny NATO povinné, uviedol generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg.

Reklama

 

18:35 – Účastníci samitu NATO vo Washingtone vyhlásia, že Ukrajina musí vyhrať vojenský konflikt, aby sa mohla stať členom aliancie.

Reklama

Oznámil to generálny tajomník NATO Stoltenberg.

Pripomeňme, že predtým americký prezident Biden priznal že nie je za vstup Ukrajiny do aliancie.

 

18:15 – Ruská armáda naplno buduje opevnenia 2,7 kilometra severovýchodne od Volčanska, píše Deep State.

„Do prác je zapojená príslušná technika… Rusi kopú a zakopávajú, bohužiaľ,“ uvádza Deep State.

Reklama

Deep State poznamenáva, že „tradične ženijné opevňovacie stavby sú silnou stránkou“ ruskej armády.

Volčansk
Opevnenia severovýchodne od Volčanska

 

 

18:00 – Ruská fregata Admirál Gorškov a jadrová ponorka Kazaň vstúpili do prístavu v Havane, uviedlo ministerstvo obrany.

Ministerstvo poznamenalo, že oddiel lodí Severnej flotily ukončil cvičenia na použitie vysoko presných raketových zbraní v Atlantickom oceáne.

Reklama

 

17:25 – Biely dom uviedol, že Biden a Zelenskyj podpíšu po stretnutí 13. júna v Taliansku bezpečnostnú dohodu.

USA sa v bezpečnostnej dohode s Ukrajinou nezaviažu, že na jej obranu použijú svoje jednotky.

 

17:00 – Po raketovom útoku v meste Kryvyj Rog je už sedem mŕtvych a 20 zranených, uviedla prokuratúra.

Záchranné operácie pokračujú.

 

16:20 – V spoločnom vyhlásení o výsledkoch mierového samitu vo Švajčiarsku sa navrhuje doplniť formuláciu, že „na dosiahnutí mieru by sa mali podieľať všetky strany“.

Informuje o tom Rádio Sloboda, ktoré sa s návrhom dokumentu oboznámilo.

“Sme presvedčení, že dosiahnutie mieru si vyžaduje účasť a dialóg medzi všetkými stranami. Preto sme sa rozhodli, že v budúcnosti podnikneme konkrétne kroky v uvedených oblastiach, po ktorých bude nasledovať zapojenie zástupcov všetkých strán. Charta OSN, najmä zásady rešpektovania územnej celistvosti a suverenity všetkých štátov, môžu slúžiť a budú slúžiť ako základ pri dosahovaní komplexného, spravodlivého a pevného mieru na Ukrajine,“ uvádza sa v návrhu.

Reklama

Pripomíname, že krajiny globálneho Juhu vyzvali na zrušenie požiadavky stiahnuť ruské vojská.

 

15:45 – V Kyjevskej oblasti sa po nočnom útoku stále likviduje požiar, informuje OVA.

Horí priemyselný objekt.

Poškodené boli aj 3 súkromné domy, jeden z nich zhorel do tla. Poškodené boli hospodárske budovy, garáže, sklady a čerpacie stanice.

Reklama

 

15:10 – Nezhody medzi USA a EÚ narúšajú plán poskytnúť Ukrajine pôžičku vo výške 50 miliárd dolárov, ktorá by bola zabezpečená budúcimi výnosmi zo zmrazených ruských aktív, cituje Politico svoje zdroje.

Očakáva sa, že Macron a Scholz čoskoro Bidenov návrh odmietnu.

“Washington ponúka nasledovné: “My si vezmeme pôžičku, Európa prevezme všetko riziko, vy zaplatíte úroky a my použijeme peniaze na americko-ukrajinský fond. Možno sme hlúpi, ale nie sme až takí hlúpi,“ povedal európsky diplomat.

Európania pociťujú „hnev“, pretože sa domnievajú, že ak sa niečo pokazí, budú musieť pôžičku splatiť, zatiaľ čo americké spoločnosti by z pôžičky mohli potenciálne získať najväčší prospech zo zákaziek na obnovu Ukrajiny.

Reklama

 

14:30 – Putin povedal, že stretnutie s veliteľmi jednotiek v okresoch, ktoré sa uskutočnilo v predchádzajúci deň, na neho urobilo dobrý dojem: “sú to profesionáli, sú si vedomí toho, čo robia a čo budú robiť zajtra.”

Prezident poznamenal, že Rusko vychovalo pozoruhodný káder vojenských veliteľov na všetkých úrovniach.

 

14:10 – Azerbajdžanské ministerstvo obrany tvrdí, že ruské mierové jednotky sa stiahli z Karabachu

 

13:40 – Požiar v Kyjevskej oblasti po raketovom útoku pokračuje.

Reklama

Oficiálne sa uvádza, že požiar vznikol od padajúcich trosiek a všetky rakety boli zostrelené.

Médiá uvádzajú, že horí továreň a čerpacia stanica.

 

11:49 – Maďarsko nebude blokovať rozhodnutia NATO o Ukrajine a nebude sa na nich ani podieľať.

Uviedol to premiér Orbán po stretnutí so Stoltenbergom v Budapešti.

“Maďarsko dalo jasne najavo, že nemá v úmysle blokovať žiadne rozhodnutia v NATO, ktoré by sa mohli líšiť od našej, podľa nášho názoru, analýzy situácie. Na dnešnom stretnutí sme sa zamerali na to, že akékoľvek operácie mimo (NATO) by mali byť dobrovoľné a Maďarsko dostalo záruky, ktoré požaduje,“ povedal Orbán.

Premiér uviedol, že na stretnutí „prehodnotili“ vzťahy medzi Maďarskom a NATO.

Reklama

Generálny tajomník NATO uviedol, že spolu s Orbánom „schválili modalitu, podľa ktorej sa Maďarsko v budúcnosti nebude zúčastňovať na podpore NATO pre Ukrajinu“.

“Na tejto činnosti sa nebude podieľať žiadny maďarský personál a na jej podporu sa nepoužijú žiadne maďarské financie. Predseda vlády ma zároveň ubezpečil, že Maďarsko nebude brániť tomuto úsiliu a umožní ostatným spojencom napredovať,“ povedal Stoltenberg.

 

11:06 – Podľa hlavného veliteľa Syrského ruská armáda sústredila svoje hlavné útočné úsilie na smeroch Pokrovsk a Kurachov.

Tam Rusi sústredili najväčší počet svojich útočných jednotiek z ôsmich úderných brigád.

 

09:00 – Putin vo svojej obnovenej administratíve zrušil post osobitného zástupcu pre rozvoj obchodných a hospodárskych vzťahov s Ukrajinou.

Reklama

Podpísal tiež zákon, ktorým vypovedal dohodu s Ukrajinou o činnosti informačných a kultúrnych centier

Ruské masmédiá predtým informovali, že ukrajinské kultúrne centrum v Moskve na Arbatovej ulici 9 už dlhší čas nefunguje a jeho priestory sú prenajaté.

Priestory centra patria ukrajinskej vláde.

 

07:20 – Biden súhlasil s vyslaním ďalšieho systému protivzdušnej obrany Patriot na Ukrajinu.

Denník New York Times citoval svoje zdroje.

Podľa novín bude systém dodaný z Poľska, kde kryl rotáciu amerických jednotiek.

Reklama

Noviny uviedli, že západní spojenci majú obmedzené zásoby takýchto systémov.

 

07:00 – Ukrajina môže dostať rozsiahly balík pomoci od krajín G7, informovala stanica Deutsche Welle.

Nová dohoda o pomoci Ukrajine sa môže dosiahnuť na samite G7, ktorý sa začne 13. júna v Taliansku, uviedol pre tlačovú agentúru dpa vysoký predstaviteľ EÚ.

Podľa neho môže byť Ukrajine poskytnutá pôžička vo výške 50 miliárd dolárov, ktorá bude krytá výnosmi zo zmrazených ruských aktív. Ukrajina bude môcť tieto prostriedky použiť na posilnenie svojej obrany a obnovu zničenej infraštruktúry.

Nové balíky vojenskej pomoci pre Ukrajinu dnes samostatne oznámili ministri talianska, estónska a nemecka. Taliansko prevedie Kyjevu pomoc v oblasti protivzdušnej obrany, ako aj 140 miliónov eur na infraštruktúru, energetiku a zdravotníctvo, uviedol minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Estónsky minister obrany Hanno Pevkur oznámil, že jeho krajina dodá Ukrajine rakety a odpaľovacie zariadenia pre systém protivzdušnej obrany Mistral. Nemecký minister obrany Boris Pistorius zasa uviedol, že Nemecko odovzdá Kyjevu 100 rakiet protivzdušnej obrany Patriot a ručné zbrane vrátane ostreľovačských pušiek.

Reklama

 

06:45 – Počet krajín a organizácií, ktoré potvrdili svoju účasť na švajčiarskom mierovom samite, klesol z 93 na 78.

Rádiu Sloboda to pod podmienkou anonymity oznámilo niekoľko diplomatov EÚ oboznámených s prípravami mierového samitu vo Švajčiarsku.

Hovorcovia neuviedli mená krajín, ktoré si svoju účasť rozmysleli, ale jeden z diplomatov nevylúčil, že zoznam sa môže rozšíriť.

„Mojím cieľom je, aby sa na stretnutí zúčastnilo takmer 80 ľudí,“ povedal úradník. Naproti tomu iný diplomat, ktorý informoval o 78 potvrdených účastníkoch, vyjadril optimizmus a poznamenal, že „ešte zostáva nejaký čas“

Reklama

06:30 – 11. júna 2024. Hlavné z ruského pohľadu:

– Ministerstvo obrany uviedlo, že zoskupenie „Západ“ oslobodilo Artemivku v LĽR a Timkovku v Charkovskej oblasti.

– Kyjev za posledných 24 hodín stratil viac ako 2 150 vojakov, spresnilo ruské vojenské ministerstvo.

– Lietadlá Su-27 a Su-25 ukrajinských vzdušných síl boli zničené na letiskových základniach, Su-25 bol zasiahnutý prekážkovou muníciou Lancet, uviedlo ministerstvo obrany.

– Nestrategické cvičenie s jadrovými zbraňami, ktoré sa podľa ministerstva obrany začalo v utorok v druhej fáze, bolo primeranou reakciou na aktívnu účasť jednotiek NATO v bojoch na Ukrajine, uviedol Šojgu.

– Denník Washington Post citoval ministerstvo zahraničných vecí, ktoré uviedlo, že americká administratíva zrušila zákaz dodávok zbraní pre ukrajinský prápor Azov (uznaný za teroristickú organizáciu a zakázaný v Rusku).

– Ukrajinská hromadná bitka sa odohrala v odeskom vojenskom regrutačnom úrade po tom, ako zamestnanci odmietli prepustiť posádku sanitky, ktorá tam prišla, informovali ukrajinské masmédiá.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:59

Ceny ropy v utorok ráno klesli v dôsledku obáv zo spomalenia čínskej ekonomiky, ktoré obmedzili dopyt. Straty bolo ohraničené vďaka rastúcim očakávaniam, že Federálny rezervný systém (Fed) v USA začne už v septembri znižovať svoje úrokové sadzby.

07:57

Úradujúci prezident Rwandy Paul Kagame by mal zotrvať v úrade aj štvrté volebne obdobie. Vyplýva to z predbežných výsledkov pondelkových prezidentských volieb v tejto africkej krajine, informuje TASR podľa utorkovej správy agentúry DPA.

07:57

Organizácia Spojených národov (OSN) v pondelok uviedla, že po súhlase izraelských úradov začne do Pásma Gazy dovážať ďalšie obrnené vozidlá a osobné ochranné prostriedky pre humanitárne operácie.

07:55

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová zakázala pravicovo orientovaný časopis “Compact”, ktorý bol predtým Spolkovým úradom na ochranu ústavy (BfV) označený za extrémistický.

07:53

Miliardár a podnikateľ Elon Musk uviedol, že plánuje prispievať mesačne sumou približne 45 miliónov dolárov do nového fondu, ktorý bude podporovať prezidentskú kandidatúru Donalda Trumpa.

Elon Musk
Na archívnej snímke z 9. marca 2020 generálny riaditeľ spoločností Tesla a SpaceX Elon Musk
07:52

Juhokórejská Národná spravodajská služba (NIS) v utorok oznámila, že do Južnej Kórey prebehol severokórejský diplomat zdržiavajúci sa na Kube, informuje TASR podľa agentúry AP.

07:51

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa v pondelok stretol s dvoma predstaviteľmi izraelskej vlády. Témou schôdzky boli prebiehajúce rokovania o prímerí medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas.

07:51

Maďarsko v pondelok kriticky reagovalo na rozhodnutie Európskej komisie (EK), že na neformálnych zasadnutiach organizovaných maďarským predsedníctvom v Rade EÚ ju budú zastupovať len vyšší úradníci – a nie eurokomisári.

07:49

Americký exprezident Donald Trump prišiel v pondelok na zjazd Republikánskej strany v Milwaukee v štáte Wisconsin s obviazaným uchom. Bolo to jeho prvé verejné vystúpenie od sobotňajšieho neúspešného atentátu, kde strelné poranenie ucha utrpel.

Donald Trump
Na snímke republikánsky prezidentský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump počas nominačného zjazdu Republikánskej strany v pondelok 15. júla 2024 v americkom Milwaukee
06:54

Najmenej štyri osoby prišli o život a viacero ďalších utrpelo zranenia pri streľbe v blízkosti mešity v okolí hlavného mesta Ománu Maskat, informuje TASR podľa utorkových správ agentúr AP, AFP a Reuters.

06:54

USA podporujú návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby sa na ďalšej mierovej konferencii pre Ukrajinu zúčastnili aj zástupcovia Ruska.

06:53

Francúzska polícia zatkla 40-ročného muža v spojitosti s pondelkovým útokom nožom na vojaka hliadkujúceho v okolí vlakovej stanice Gare de l’Est v Paríži.

06:53

Americká tajná služba v pondelok uviedla, že v prípade sobotňajšej streľby na exprezidenta Donalda Trumpa bude spolupracovať s nezávislým vyšetrovaním. Tajná služba čelí kritike za rozsiahle zlyhanie, píše TASR podľa agentúry AFP.

06:52

Sýrsky prezident Bašár Asad v pondelok vyhlásil, že sa so svojím tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom stretne len vtedy, ak sa obe krajiny budú môcť sústrediť na kľúčové otázky podpory “terorizmu” zo strany Ankary a stiahnutia tureckých síl zo sýrskeho územia.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Komentované kŕmenie šimpanzov učenlivých v bratislavskej ZOO

Autor: TASR-Pavel Neubauer

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Jackson Robert

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali