To najdôležitejšie z Ukrajiny — Konflikt Ukrajiny s Ruskom bude “trvalý”, vyhlásil Budanov

To najdôležitejšie z Ukrajiny — Konflikt Ukrajiny s Ruskom bude “trvalý”, vyhlásil Budanov

Kyjev 22. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Ukrainian Emergency Service via AP Photo)

Aktualizované 22. apríla 19:33

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Útok ruskej armády na mesto Dnipro
Na snímke príslušníci záchranných zložiek hasia budovu, ktorú zasiahol nočný útok ruskej armády v meste Dnipro v Dnepropetrovskej oblasti na juhu Ukrajiny

18:55 – Ruské telegramové kanály zverejňujú videá z centra Očeretina s vojakmi ruskej armády a s ruskou vlajkou nad budovou. Tvrdí sa, že dedina už bola obsadená.

Reklama
ukrajina
Záber z videa

18:00 – Volodymyr Zelenskyj informoval o svojom telefonickom rozhovore s prezidentom USA Joeom Bidenom “o výsledkoch hlasovania v Snemovni reprezentantov”.

“Prezident ubezpečil, že ak bude zákon schválený Senátom, okamžite ho podpíše,” povedal ukrajinský prezident.

Reklama

“Zaznamenal som tiež dvojstrannú podporu návrhu zákona a osobnú úlohu predsedu parlamentu Mikea Johnsona a lídra menšiny Hakeema Jeffriesa. Ďalšie rozhodnutie Snemovne reprezentantov – schváliť konfiškáciu ruského majetku – vysiela silný signál všetkým našim partnerom,” dodal.

Lídri rokovali aj o prvom balíku obrannej pomoci po prijatí zákona.

“Prezident ubezpečil, že bude rýchly a silný a posilní naše protilietadlové, diaľkové a delostrelecké kapacity,” napísal Zelenskyj.

 

17:05 – Členovia EÚ a NATO naliehajú na Grécko a Španielsko, aby poskytli Ukrajine systémy protivzdušnej obrany, uviedol denník Financial Times s odvolaním sa na svoje zdroje.

Reklama

Lídri EÚ túto tému nastolili minulý týždeň na samite v Bruseli. Dnes sa o nej diskutuje aj na stretnutí ministrov zahraničných vecí a obrany EÚ v Luxemburgu.

“Všetci vieme, kto ich má (systémy protivzdušnej obrany – pozn. red.), všetci vieme, kde sa nachádzajú, a všetci vieme, kto ich skutočne potrebuje,” povedal respondent publikácie.

Poľsko a Rumunsko, ktoré tiež majú Patriot, sú zároveň pod menším tlakom, aby zvážili dodávky Kyjevu, pretože samy sú blízko frontovej línie.

Poľský premiér Donald Tusk zároveň uviedol, že presun systémov protivzdušnej obrany Patriot na Ukrajinu je nemožný.

Publikácia konštatuje, že po výzvach Ukrajiny posilniť svoju protivzdušnú obranu iba Nemecko oznámilo dodávku jedného systému Patriot, ktorý by mal čoskoro doraziť.

Reklama

 

16:10 – Zelenskyj chce, aby záverečný dokument o ukončení vojny na Ukrajine, ktorý bude vypracovaný na konferencii vo Švajčiarsku, predložili “silné krajiny” Rusku ako akési ultimátum.

“Myslím si, že k samitu sa pripojí viac ako 80 krajín. Myslím si, že z neho vyjdeme s nejakým výsledkom. Aspoň v troch bodoch. Ak sa celý svet zhodne na tom, že je to spravodlivé, potom nájdeme formát, ako prinútiť Rusko, aby na to pristúpilo. Som si istý, že sa nájdu silné krajiny, ktoré budú schopné politicky rozdrviť Ruskú federáciu. To sa už stalo v prípade iniciatívy týkajúcej sa obilia,” povedal Zelenskyj.

Dodal, že Ukrajina sa chce najprv dohodnúť bez Ruska na dokumente “so všetkými vyriešenými otázkami, so všetkými našimi víziami”, a potom “nastane chvíľa, ako to bude a kto bude rokovať s predstaviteľmi nepriateľa”.

 

15:25 – Ukrajinský vojenský spravodajský portál Deep State potvrdzuje, že ruská armáda obsadila časť Očeretina, a píše, že k prielomu došlo preto, lebo Rusi “zastihli obranné sily počas výmeny jednotiek”.

 

14:45 – Ruské jednotky prelomili ukrajinskú obranu severozápadne od Avdejevky a vstúpili do osady Očeretino, uviedol vojenský analytik denníka Bild Julian Röpcke.

Situácia na fronte
Situácia na fronte

Podľa jeho údajov ruská armáda postúpila pozdĺž železnice 3 km hlboko do ukrajinských pozícií a vstúpila do osady.

Poznamenáva, že AFU niekoľko mesiacov úspešne držala obranu v tomto smere, ale teraz svoje pozície “z neznámych dôvodov” opustila.

Reklama

Röpke sa domnieva, že Ruská federácia chce posilniť prielom a rozšíriť predmostie.

O prielome ruskej armády dnes informujú aj ruské vojenské médiá, ktoré tvrdia, že ruské jednotky už získali oporu v centrálnej časti obce. O postupe nepriateľa tu v uplynulých dňoch písal aj ukrajinský vojenský blog DeepState. Ukrajina to oficiálne nepotvrdila.

Očeretino je kľúčovým bodom obrany AFU severne od Avdejevky, keďže sa nachádza na dominantnej výške.

Situácia na fronte
Situácia na fronte

14:20 – Ukázalo sa, že užitočnosť nemeckých tankov Leopard na Ukrajine je “nulová, sú krátkodobá” kvôli ruskej leteckej prevahe, povedal zdroj z ukrajinských bezpečnostných služieb pre El Pais.

Americké tanky Abrams porážajú ruské bezpilotné lietadlá, pretože nemajú dostatočnú protilietadlovú obranu krátkeho dosahu.

Reklama

Americké BMP Bradley označuje ukrajinská armáda za “staré stroje, ktoré sa už používajú a vydržia tu len niekoľko mesiacov”.

Jednej rote v 47. brigáde zostali tri z jej 11 BMP. Ďalšie bolo poslané na opravu, pretože prestal fungovať štartér.

Západné húfnice po použití strácajú dostatočnú presnosť a došla im aj munícia.

47. brigáda údajne stratila 30 % svojich vojakov za tri mesiace, pretože “pod tlakom politického vedenia a medzinárodných spojencov Ukrajina potrebovala naliehavé výsledky na fronte a armáda sa pustila do takmer samovražednej operácie bez leteckej kontroly a proti veľmi silnej ruskej obrane”.

 

Reklama

14:00 – Na Ukrajine by malo bojovať viac mladých ľudí, pretože AFU potrebuje bojovníkov v dobrej fyzickej kondícii, ktorí rozumejú technológiám, povedal Zelenskyj.

“V tejto vojne sú potrební mladí bojovníci, pretože ide o moderný typ vojny. Nejde len o fyzickú kondíciu, ale aj o ovládanie techniky. To je veľmi dôležité, najmä pokiaľ ide o operátorov dronov, kybernetickú bezpečnosť atď. Okrem fyzickej kondície, ktorú som už spomenul. Existujú bezpilotné lietadlá, námorné drony atď. A musíme si uvedomiť, že nová generácia ovláda nové technológie oveľa rýchlejšie,” povedal prezident.

Takto odpovedal na otázku novinára, prečo znížil vek odvedencov z 27 na 25 rokov.

 

13:40 – Situácia na fronte 22. apríla 2024

Situácia na fronte 22. apríla 2024
Situácia na fronte 22. apríla 2024
Situácia na fronte 22. apríla 2024
Situácia na fronte 22. apríla 2024

 

13:10 – To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany:

Reklama

– Južné zoskupenie oslobodilo Novomichajlovku v Doneckej ľudovej republike;

– Južné zoskupenie ruských ozbrojených síl zničilo za 24 hodín až 410 príslušníkov AFU;

– Ruské jednotky zasiahli ukrajinskú oblasť umiestnenia protivzdušnej obrany a skladisko lodí bez posádky;

– Južné a stredné zoskupenia zlepšili svoje taktické postavenie, zatiaľ čo východné a západné zaujali výhodnejšie pozície;

– Ruské sily protivzdušnej obrany počas dňa zostrelili 240 ukrajinských dronov;

– Ruská armádna skupina Západ odrazila štyri protiútoky Azova (Azov je uznaný za teroristický a v Ruskej federácii zakázaný) pri Grigorovke v Doneckej ľudovej republike;

– Skupina síl “Stred” odrazila deväť protiútokov ukrajinských ozbrojených síl a nepriateľ stratil 365 vojakov a BMP Marder v oblasti jej zodpovednosti;

Reklama

– Ukrajinské ozbrojené sily prišli až o 95 vojakov a 155 mm húfnicu FH-70 vyrobenú v Spojenom kráľovstve;

– Skupina síl Dnipro spôsobila počas dňa palebné škody trom brigádam AFU a nepriateľ stratil do 45 vojakov.

 

12:40 – Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Novomychajlovka medzi Marinkou a Ugledarom bola dobytá.

Ukrajinský zdroj Deep State uvádza, že Ruská federácia postúpila v tejto obci a jej mapa potvrdzuje, že bola takmer úplne dobytá.

Ukrajina to oficiálne nepotvrdila.

Boje o Novomychajlovku trvajú od začiatku februára.

Reklama
Novomychajlovka
Mapa Novomychajlovky

 

12:05 – Systém protivzdušnej obrany v Belgorodskej oblasti zostrelil dron na príjazde do mesta v mestskej časti Jakovlevskij. Informoval o tom gubernátor Vjačeslav Gladkov.

 

11:55 – Nemecko prerušilo dodávku obrnených vozidiel MRAP na Ukrajinu, informoval denník Bild.

Berlín prisľúbil dodať ukrajinským ozbrojeným silám tento rok až 400 ťažkých kolesových obrnených vozidiel MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) so zvýšenou ochranou proti mínam.

Bola podpísaná zmluva v hodnote 315 miliónov eur, ktorú mala financovať Spolková republika Nemecko.

Dodávky sa mali začať v januári 2024, ale nezačali sa. Plán bol znížený najprv na 200 a potom na 100 vozidiel. A začiatok dodávok sa posunul na máj až jún.

Reklama

Dôvodom je, že dodávateľská spoločnosť dostáva súčiastky MRAP z USA a v Nemecku ich iba montuje. Spoločnosť mala “obmedzenia týkajúce sa vývozných licencií z USA do Nemecka”, ako aj problémy s certifikáciou ochrany proti mínam.

 

11:40 – Rusko vytvorilo bezpečnostný systém Pjatnica, ktorý je určený na ochranu dôležitých rozsiahlych zariadení pred útokmi dronov, uviedol vývojár.

Podľa neho systém umožňuje rýchlo pochopiť, ako najlepšie zamerať konkrétny typ dronu na základe rôznych faktorov.

“Pjatnica” pomôže “uzavrieť” veľké zariadenia vrátane priemyselných podnikov, ktoré sú predmetom útokov ukrajinských dronov, dodal.

 

11:20 – Našli sa čierne skrinky diaľkového bombardéra Tu-22M3, ktorý sa 19. apríla zrútil v Stavropoľskom kraji. Informovali o tom orgány činné v trestnom konaní.

Reklama

 

10:40 – Novým predsedom Južných obranných síl sa stal Dmytro Pletenčuk, ktorý nahradil odvolanú Nataliu Gumenjukovú.

Predtým zastával funkciu predsedu Južných obranných síl. Pletenčuk o tom povedal novinárom.

Pripomeňme, že Natalia Gumenjuková bola odvolaná po tvrdeniach novinárov, že bránila informovaniu o ruských vojnových zločinoch, nedovolila ukázať výsledky záplav po prielome Kachovskej vodnej elektrárne, zakázala navštíviť akékoľvek frontové územia v pôsobnosti OZ “Juh”.

 

Reklama

10:00 – Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev pricestoval na pracovnú návštevu Moskvy, informovala tlačová služba azerbajdžanskej hlavy štátu. Podľa nej sa návšteva uskutočňuje na pozvanie Vladimira Putina.

 

09:20 – Ministri EÚ “budú na stretnutí v Luxemburgu hľadať systémy protivzdušnej obrany a muníciu pre ne” pre Ukrajinu, uviedol Borrel.

Uviedol tiež, že sa bude diskutovať o sankciách voči výrobcom rakiet a dronov v Iráne, o jadrovom programe Teheránu sa nehovorilo.

 

08:35 – Následky útoku dronu na územie farmy v Odeskej oblasti. Fotografiu zverejnila AFU.

útok dronu
Útok dronu v Odeskej oblasti

 

08:05 – Konflikt Ukrajiny s Ruskom bude “trvalý”, vyhlásil šéf vojenskej rozviedky Budanov.

Podľa neho sa súčasná vojna skončí po tom, ako AFU dosiahne hranice z roku 1991, ale ďalej “sa tento konflikt bude permanentne objavovať, utlmovať, znovu objavovať a tak ďalej”.

“Pozrite sa na našu históriu. My s Ruskou federáciou, Ruským impériom, Moskovským kráľovstvom a podobne sme celý život uzatvárali mier alebo bojovali. V budúcnosti nebudeme schopní zmeniť chod dejín,” dodal Budanov.

 

07:45 – Nemecko v prvom štvrťroku schválilo vývoz zbraní v hodnote 5,2 miliardy eur (viac ako 517 miliárd rubľov). Z tejto sumy smerovalo 74 % na Ukrajinu.

Informovalo o tom nemecké ministerstvo financií. Podľa ministerstva sa vývoz zbraní z Nemecka v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2023 viac ako zdvojnásobil.

 

07:30 – Pomoc USA poskytuje Ukrajine oddych, “ale do zmeny na bojisku je ešte ďaleko”, píše agentúra Bloomberg.

Reklama

“Pomoc hádže záchranné lano obkľúčeným ukrajinským ozbrojeným silám, hoci sama o sebe pravdepodobne nezvráti priebeh vojny,” uvádza publikácia.

Podľa expertov oslovených agentúrou Bloomberg súčasný balík amerických prostriedkov pomôže ukrajinským ozbrojeným silám spomaliť postup Kremľa, viesť “účinnú obranu” a minimalizovať straty.

Na ďalšie úsilie Kyjeva je však potrebná ďalšia pomoc, “a to je v USA kvôli odporu republikánov v Kongrese ťažká perspektíva”.

Kľúčovou otázkou je, či budú USA schopné prideliť zbrane Ukrajine v roku 2025, píše sa v publikácii.

 

06:54 – V Odeskej oblasti drony zasiahli územie farmy, uviedli Južné obranné sily.

Boli poškodené budovy skladu a poľnohospodárske zariadenia. Ľudia neboli zranení.

Pripomeňme, že podľa oficiálnych údajov sa dva drony nepodarilo zostreliť

 

06:46 – Na Ukrajinu v noci zaútočilo sedem dronov. Päť z nich bolo podľa vzdušných síl zostrelených v Odeskej oblasti.

Z Doneckej oblasti došlo aj k útoku tromi protilietadlovými raketami.

 

06:43 – Volodymyr Zelenskyj zopakoval svoju predpoveď, že Rusko plánuje do 1. júna zmobilizovať 300 000 vojakov a následne začať ofenzívu na fronte.

“Ukrajina sa na to pripravuje. Čakáme na vhodné zbrane,” povedal Zelenskyj.

Taktiež prezident nadviazal na slová hlavného veliteľa AFU Syrského, že Rusko chce obsadiť Časov-Jar do 9. mája.

Reklama

Treba poznamenať, že Ruská federácia popiera plány na vyhlásenie mobilizácie v najbližších mesiacoch (minimálne do polovice júla – do konca brannej povinnosti). O zámeroch Kremľa vyhlásiť mobilizáciu pochybujú aj v NATO.

Ruská federácia tiež neoznámila svoje zámery obsadiť Časov Jar pred 9. májom. Súdiac podľa súčasného tempa postupu Rusov je to nepravdepodobné, pokiaľ mesto neopustia samotné jednotky AFU, čo je nepravdepodobné, keďže Časov Jar je centrom ukrajinskej obrany na severe Doneckej oblasti.

 

06:40 – Šéf európskeho výboru v Bundestagu Anton Hofreiter sa obáva, že pomoc pre Ukrajinu, ktorú schválila Snemovňa reprezentantov, by mohla byť poslednou pomocou USA pred dlhou prestávkou, uviedla televízia n-tv.

“Toto môže byť posledný balík pomoci USA na veľmi dlhý čas – alebo dokonca posledný vôbec,” povedal Hofreiter.

Politik dodal, že americká podpora pre Ukrajinu sa stala príliš neistou vzhľadom na dlhú krízu okolo schvaľovania balíka pomoci.

“My Európania by sme mali pre Ukrajinu urobiť oveľa viac,” povedal.

 

06:35 – Donald Trump pohrozil, že Joea Bidena pošle do väzenia.

Trump povedal, že ak bude 6. januára 2021 odsúdený a zbavený prezidentskej imunity za svoje činy, “Joe Biden tiež nemá imunitu a určite bude stíhaný za svoje mnohé skutočné zločiny”.

 

06:30 – Stoltenberg uviedol, že NATO neplánuje vyslať svoje bojové jednotky na Ukrajinu.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:46

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová opäť varovala, že politika súčasnej gruzínskej vlády môže zabrániť Gruzínsku pokračovať v jeho ceste k integrácii do EÚ.

18:05

Spojené štáty sa údajne zúčastnia na mierovej konferencii organizovanej Ukrajinou vo Švajčiarsku, ktorá prebehne v júni. Pre agentúru Reuters to uviedol nemenovaný predstaviteľ USA.

18:01

Ľudia pracujúci v noci by mali mať odmeny na úrovni európskych krajín. Dôvodom je, že Slovensko má najväčší podiel nočnej práce v rámci EÚ. Uviedla to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD), v súvislosti s pripravovaným automatom výpočtu minimálnej mzdy. Poslanec Národnej rady (NR) SR za SaS Marián Viskupič hovorí, že by to mohlo spôsobiť problémy v konkurencieschopnosti Slovenska.

18:00

Americký miliardár a technologický magnát Elon Musk plánuje postaviť superpočítač s názvom “gigafactory of compute” na podporu vývoja jeho startupu s umelou inteligenciou xAI. Uviedol to spravodajský portál The Information, ktorý sa zameriava na technologický priemysel.

17:59

Britská Konzervatívna strana zavedie povinnú vojenskú službu pre mladých ľudí, ak zvíťazí v júlových parlamentných voľbách, vyhlásil jej predseda a zároveň premiér Rishi Sunak.

17:51

Troch zranených si vyžiadal útok nožom, ktorý sa odohral na stanici metra vo francúzskom meste Lyon. Muž podozrivý z útoku bol zadržaný, informovala lyonská prefektúra.

17:35

Tisíce Arménov sa v Jerevane zišli na protivládnom proteste, na ktorom požadovali demisiu premiéra Nikola Pašinjana. Ako dôvod uviedli územné ústupky voči Azerbajdžanu. 

17:00

Delegácia amerických kongresmanov na čele s Michaelom McCaulom, predsedom výboru Snemovne reprezentantov USA pre zahraničné veci, pricestovala na Taiwan. 

16:59

Nórsko odovzdalo predsedovi vlády Palestínskej samosprávy Muhammadovi Mustafovi dokumenty o uznaní palestínskej štátnosti.

16:58

Francúzsky prezident Emmanuel Macron pricestoval na trojdňovú štátnu návštevu Nemecka, ktorá je zároveň prvou zo strany francúzskej hlavy štátu za uplynulých 24 rokov. 

Elke Büdenbender ová Frank-Walter Steinmeier Emmanuel Macron Brtigitte
Na snímke sprava nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, francúzsky prezident Emmanuel Macron, jeho manželka Brigitte Macronová a manželka Steinmeiera Elke Büdenbenderová
16:01

Viacerí nemeckí politici odsúdili fyzický útok na poslankyňu Strany zelených Marie Kollenrottovú, ku ktorému došlo počas predvolebnej kampane v stredonemeckom meste Göttingen.

14:52

Ruské jednotky dobyli dedinu Berestove v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke nadrozmerná vyhliadková lavička vo vinohradoch v Pezinku

Autor: FOTO TASR-Jaroslav Novák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Zdeno Drdol

Juraj Tušš

Peter Lipták

Miroslav Iliaš

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali