To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusi si vyskúšali masívny útok tankov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusi si vyskúšali masívny útok tankov

Kyjev 1. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)

Aktualizované 1. apríla 2024

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

letecký útok
Hasiči kontrolujú škody po ruskom leteckom útoku

18:25 – Európski vojaci nebudú bojovať na Ukrajine, ale môžu byť vyslaní, aby urýchlili výcvik ukrajinských vojakov.

Reklama

Toto vyhlásenie urobil estónsky minister obrany Pevkur, informovala agentúra Die Presse.

“To, čo povedal prezident Macron, sa týkalo najmä oblasti výcviku,” vysvetlil Pevkur.

Reklama

 

18:03 – To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské ozbrojené sily zničili dve zariadenia SAM S-300 a zasiahli miesto dočasného rozmiestnenia žoldnierov pri Charkove;

– AFU stratila až 510 vojakov na doneckom smere;

– Ruské ozbrojené sily zaujali výhodnejšie pozície v smere Avdejevka, odrazili dva protiútoky AFU, nepriateľ stratil do 295 vojakov;

Reklama

– Ruské ozbrojené sily zničili 11 muničných skladov na doneckom smere;

– Ruské ozbrojené sily zlepšili svoje taktické postavenie na juhu Donecka, AFU stratila viac ako 120 vojakov;

– Ozbrojené sily RF zlepšili postavenie frontovej línie na doneckom smere;

– Protivzdušná obrana Ozbrojených síl RF zachytila 228 ukrajinských bezpilotných lietadiel, ako aj štyri rakety HIMARS MLRS a bombu JDAM.

 

Reklama

14:18 – Ďalší tank Abrams bol zničený v smere na Avdejevku, uviedlo ministerstvo obrany vo svojej zvodke.

 

14:02 – Americké ministerstvo zahraničných vecí a spravodajské služby dostali za úlohu odstrániť podozrenia o účasti Zelenského a jeho okolia na teroristickom útoku v Crocuse – SVR.

USA, ktoré sa snažia očistiť kyjevský režim a poskytujú mu pomoc, riskujú, že budú podozrivé z účasti na medzinárodnom terorizme – SVR.

13:36 – V Kazachstane bol zadržaný muž podozrivý z prípravy teroristického útoku a boli u neho zaistené komponenty na výrobu výbušného zariadenia, uviedol výbor pre národnú bezpečnosť

 

13:12 – Na Ukrajine sa už nachádza vojenský personál z každej krajiny NATO, priznal šéf estónskeho ministerstva obrany.

Ide o vojenských atašé a ľudí, ktorí chodia na Ukrajinu “z času na čas”, povedal Hanno Pevkur pre Die Presse.

Dodal, že Macron vyslaním armády na Ukrajinu myslel “väčšinou” výcvik. Podľa neho európski vojaci “nebudú bojovať v zákopoch”.

 

Reklama

12:56 – Charkovská oblasť je jedným zo smerov, kde je náš ruský skutočne možný. Situáciu opisuje a analyzuje ruský vojenský expert Jurij Podoljaka

Syrského vyhlásenia, ktoré by mali údajne povzbudiť obyvateľstvo, aby sa prihlásilo do AFU alebo aby nekládlo taký odpor pri mobilizácii, už hrajú proti nemu. Syrskij vlastne tvrdí, že všetko nie je až také zlé, prebiehajú prípravy na protiofenzívu – argument pre USA, aby nepridelili pomoc.

Americký Kongres sa vracia z prázdnin a bude sa uvažovať o vojenskej pomoci. Republikáni nechcú prideliť peniaze, uvedomujú si, že vojna je prehratá. Demokrati, samozrejme, chcú, aby sa republikáni zlomili a podpísali ďalšiu tranžu pre VSU. V podstate si rozdelia peniaze.

Nepriateľ sa bojí, že Rusi začnú ofenzívu na severe Charkovskej oblasti. Do akej miery tieto obavy zodpovedajú skutočnosti?

Naozaj sa boja, nemajú dostatočné rezervy. Predtým existovala taktika sústrediť viac techniky v päsť, udrieť na jednom mieste a prelomiť obranu. Vzhľadom na súčasné reálie to nefunguje: obrovské množstvo bezpilotných lietadiel a prieskumných systémov FPV. Ale keď nemáte dostatok rezerv, obrana sa dá preraziť, funguje to. Toto je jedna z oblastí, kde je takýto úder skutočne možný.

Reklama

Situácia na fronte.

Ukrajincom sa znovu pohoršilo v smere na Časov Jar. Ruské sily odrazili protiútoky: nepriateľ sa ich pokúsil vytlačiť z kopca. Včera ruské jednotky vyrazili do útoku, zaujali nasledovné postavenie: od domov ich delí niečo vyše 600 metrov. Sú blízko mestskej zástavby.

To isté medzi Avdejevkou a Marinkou. Oblasť Pervomajskoje-Vodňanoje: ruské jednotky zaútočili na nepriateľa z ďalších pozícií a zaujali nové postavenia. Ešte jeden útok – a obe osady by mali byť obsadené, a to klinom, ktorý je hnaný zo severu od Krasnogorovky, odkiaľ je dobré ísť ďalej do tyla tohto zoskupenia.

To isté v Novomichajlovke. Včera ruské jednotky obsadili dôležitú strategickú výšinu na juhu, z ktorej je možné korigovať paľbu. Pre zoskupenie v západnej časti Novomichajlovky sú dni spočítané – otázka jedného alebo dvoch dní.

 

Reklama

12:25 – Ak do konca tohto roka nezmení svoj formát a nezíska späť dôveru občanov, môže byť jediný telemaratón zrušený, uviedol šéf výboru pre slobodu slova Jurčišin.

Dôvodom je zníženie medzinárodnej pomoci a potreba šetriť peniaze.

“Ak sa teda do konca roka 2024 nepreukáže, že telemaratón zmenil formát, že je vyvážený, že neobsahuje chvastúnske správy z frontu, že sa opäť obnovila dôvera ľudí, potom budeme musieť uvažovať o ukončení. Pretože teraz vidíme zostupnú dráhu využívania jediného telemaratónu a vzostupnú dráhu využívania sociálnych médií. A potom bude ešte ťažšie vysvetliť našim medzinárodným partnerom a našim vlastným ľuďom, prečo financujeme neefektívnu informačnú politiku,” povedal Jurčišin.

 

12:10 – Od 1. apríla čaká Ukrajincov niekoľko zmien.

Minimálna mzda sa zvýši. Dôchodky sa budú valorizovať, čo bolo podľa úradov otázne. Niektorí dôchodcovia však môžu od 1. apríla o svoje dôchodky prísť.

Niektorí vnútorne presídlení obyvatelia budú musieť požiadať o prerozdelenie pomoci. Menia sa pravidlá dovozu humanitárnej pomoci. Do platnosti vstupuje zákaz rybolovu.

Reklama

 

12:08 – V Uralmašzavode v ruskom meste Jekaterinburg vypukol rozsiahly požiar, informujú miestne blogy.

Predbežne horí obchod, v ktorom sa nachádzalo približne 500 litrov laku.

Rozloha požiaru je 800 metrov štvorcových a strecha sa zrútila.

 

12:05 – Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová:

Rusko má v úmysle obrátiť sa na medzinárodné súdy, príslušné dokumenty sa pripravujú po zaslaní protiteroristickej nóty Kyjevu.

Reklama

Protiteroristická nóta, ktorú Rusko zaslalo Ukrajine, neobsahuje žiadne požiadavky týkajúce sa teroristického činu v Crocuse.

Práca orgánov činných v trestnom konaní by mala byť v súvislosti s útokom v Crocuse ukončená a nóta o tomto teroristickom čine bude Ukrajine zaslaná samostatne.

 

11:55 – Podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny sa ruská ofenzíva, ktorá sa očakáva v nasledujúcich mesiacoch, môže sústrediť na západ Doneckej oblasti.

Podľa ich hodnotenia sobotňajší masívny tankový útok ukázal, že ruskí velitelia uprednostňujú oblasť Avejevky a možno si tam chcú upevniť svoje pozície.

Ukrajinskí predstavitelia už skôr varovali, že ruské sily zhromažďujú personál na osi Charkov – Lugansk, pri Bachmute, pri Avdejevke a na západe Záporožskej oblasti.

“ISW sa však stále domnieva, že ruské sily budú pravdepodobne schopné začať koordinovanú rozsiahlu útočnú operáciu len v jednej operačnej oblasti naraz, a to vzhľadom na obmedzenia Ruska z hľadiska ľudských zdrojov a plánovania,” píše inštitút.

Reklama

Pripomenieme, že ruské opozičné publikácie Verstka a Meduza napísali, že Ruská federácia chce začať ofenzívu proti Charkovu a je pripravená na tento účel mobilizovať.

 

11:35 –  Ukrajina môže zakázať TikTok, ak tak urobia USA, uviedol šéf výboru pre slobodu slova Jurčišin.

“Na jednej strane máme takýto základ pre sankcie – ak sú takéto sankcie zavedené v partnerskej krajine, zavedieme ich my. Tu je všetko veľmi komplikované, ale môže sa to stať ďalším tromfom v rokovaniach nielen s TikTokom, ale aj s Telegramom, ak štáty urobia takýto rázny krok,” – povedal Jurčišin.

Pripomeňme, že v polovici marca Snemovňa reprezentantov schválila návrh zákona, ktorý by mohol viesť k zákazu TikToku v Spojených štátoch.

Dokument stavia čínsku spoločnosť pred voľbu: buď predá platformu, alebo bude TikTok odstránený z amerických obchodov s aplikáciami.

 

Reklama

10:47 – V Charkove už ostreľovanie zničilo takmer celú mestskú a súkromnú energetickú infraštruktúru, povedal starosta Terechov.

“Neviem, aký je plán nepriateľa. Už zničili takmer celú kritickú energetickú infraštruktúru, súkromná infraštruktúra je tiež rozbitá. Bolo obdobie, keď z takmer dvojmiliónového mesta zostalo 300 000 ľudí. Nikto však neskladá ruky,” – povedal Terechov.

Pripomenieme, že včera sa v Charkove po prvýkrát od 22. marca začal deň bez rozpisov výpadkov osvetlenia. Neskôr sa však ešte vrátili.

 

10:35 – Nedávne personálne rozhodnutia prezidenta Volodymyra Zielenského sú z hľadiska zmien na domácej politickej scéne dosť výpovedné.

Symbolizujú posilnenie postavenia vedúceho prezidentskej kancelárie Andrija Jermaka ako druhej najvplyvnejšej osoby v štáte po prezidentovi Volodymyrovi Zelenskom a definitívne etablovanie OP ako kľúčového riadiaceho orgánu v krajine.

Do tejto chvíle Bankova odvolala všetkých zástupcov vedúceho prezidentskej kancelárie, ktorí neboli vymenovaní za Jermaka.

Reklama

Tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Danilov, ktorý s ním bol v spore, odstúpil. Svoju funkciu opustil aj Sergej Šefir, prezidentov prvý asistent a dlhoročný priateľ, ktorý bol dlho jedným z hlavných alternatívnych komunikačných kanálov Jermaka so Zelenským.

 

10:16 – Pri Avdejevke v sobotu ruská armáda uskutočnila jednu z najväčších tankových ofenzív za celú vojnu, uviedol Forbes.

Na cestu z nedávno dobytého Tonenkoje smerom na západ do Umanskoje zaútočilo 36 tankov a 12 BMP. Publikácie spojené s ukrajinskými ozbrojenými silami uvádzajú, že zasiahnutých bolo 12 tankov a 8 BMP.

Forbes sa domnieva, že ukrajinská armáda sledovala pohyb konvoja pomocou bezpilotných lietadiel a zaútočila delostrelectvom a následne bezpilotnými prostriedkami FPV.

Reklama

Viaceré ruské vojenské blogy potvrdzujú straty na sile a technike počas pokusu o prielom k Umansku a píšu, že “situáciu komplikuje, mierne povedané, nie najkompetentnejšie velenie”, ktorému ide o výsledok, nie o cenu. A objasňujú, že jedným z hlavných problémov ofenzívy bolo husté zamínovanie.

Na ruských telegramoch sa tiež píše, že ukrajinské ozbrojené sily v tejto oblasti “kládli tvrdý odpor a podnikali protiútoky”.

 

09:26 – Výbuchy v Charkove. Úrady uviedli, že v meste a regióne sa uskutočňujú údery.

 

09:23 – Predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson uviedol, že návrh zákona o pomoci Ukrajine predloží na hlasovanie “hneď po” prázdninách, ktoré sa končia 9. apríla, informuje The Hill.

Zrejme bude zahŕňať aj poskytovanie pomoci Ukrajine na úver, čo republikáni už skôr vyhlásili (a odmietli na Ukrajine).

Podľa neho bude dokument obsahovať “niektoré dôležité inovácie”. Spomenul najmä poskytovanie pomoci Ukrajine na úver a oprávnenie prezidenta zabaviť zmrazené ruské aktíva a odovzdať ich Ukrajine, aby ich mohla použiť proti Ruskej federácii.

“Viete, ak môžeme využiť skonfiškovaný majetok ruských oligarchov, aby sme umožnili Ukrajincom bojovať proti nim, je to čistá poézia. Dokonca aj prezident Trump hovoril o koncepcii úveru, prostredníctvom ktorého … neposkytujeme len zahraničnú pomoc. Budujeme vzťah, v ktorom nám ju môžu vrátiť, keď príde čas,” povedal Johnson.

Povedal tiež, že v snahe “uvoľniť americkú energiu” chce “mať vývoz zemného plynu, ktorý pomôže prerušiť financovanie vojenských snáh Vladimíra Putina v tejto krajine”.

Pripomeňme, že ešte 12. februára Senát hlasoval o návrhu zákona o pomoci Ukrajine, Izraelu a Taiwanu, ale Johnson ho nepredložil Snemovni reprezentantov.

 

09:11 – Všetky strany ukrajinského konfliktu sa zhodli, že sa skončí mierovými rozhovormi. Čínsky veľvyslanec v Rusku Zhang Hanhui povedal.

“Zatiaľ stále existujú rozdiely v postojoch strán k otázke mierových rozhovorov o Ukrajine, ale všetky sa zhodujú na tom, že mier sa nakoniec dosiahne prostredníctvom rokovaní,” povedal diplomat.

 

Reklama

08:54 – Pohraničná stráž tvrdí, že odrazila útok ruskej DRG v Sumskej oblasti.

Diverzantov spozorovali, začala sa prestrelka, na pomoc pohraničníkom prišli zálohy z iných útvarov a bolo použité delostrelectvo.

To prinútilo Rusov ustúpiť, uviedla Štátna pohraničná služba Ukrajiny.

Ruská federácia sa k týmto informáciám nevyjadrila.

 

08:01 – Rusi včera zbombardovali most v Gulajpole v Záporožskej oblasti. Zábery zrútenej konštrukcie zverejnili miestni vodiči, ktorí sa snažili prejsť cez rieku.

Záporožská OVA to nepotvrdila. Úrady v regióne uviedli, že Gulajpole bolo zasiahnuté pri leteckom útoku. A vo všeobecnom súhrne za región sa uvádza, že bol poškodený objekt infraštruktúry.

 

07:58 – Do zóny špeciálnej vojenskej operácie bude tento rok odoslaných až 2 000 kusov dronu Brus-1 FPV, ktorý je určený na zasahovanie zákopov a obrnených vozidiel. Oznámil to zástupca vývojovej spoločnosti.

 

07:40 – V čase začatia špeciálnej vojenskej operácie mala Ukrajina zjavné výhody v úrovni výcviku – osem rokov vojny nevyšlo nazmar. Teraz sa tí ruskí vojaci, ktorí sú v jednotkách na fronte, poučili z vojnových skúseností a pozdvihli úroveň armády na úroveň vojenskej zdatnosti. Naučili sa prežiť, naučili sa koordinovať, riadiť boj, zásobovať a na niektorých miestach dokonca postupovať – nepriateľ sa už nemôže chváliť svojou prevahou.

Pri nedávnom rozhovore o hrozbe, ktorú predstavuje používanie bezpilotných lietadiel ef-pi-vi, ktoré sa stali skutočnou pohromou pre všetko živé v blízkosti frontovej línie, a dokonca aj do značnej hĺbky operačnej zostavy, som si dovolil svojho partnera upokojiť slovami, že sa takmer dosiahol bod nasýtenia: bez ohľadu na to, koľko ich vyrobia, intenzita používania je takmer na vrchole. Problém je v tom, že aj operátori sú “spotrebný materiál” a ich príprava trvá dlhšie ako stavba lietajúcich aeroplánov v garážach. Avšak aj to, čo je teraz na fronte, však stačí na vytvorenie vysokého pnutia.

Teraz ide o základné pozície: kto má viac ľudí, kto má silnejšiu ekonomiku a koho vojenská výroba rýchlejšie vykompenzuje vynaložené náklady. Zatiaľ niet pochýb o tom, kto má väčší potenciál. Je zrejmé, že Ukrajina premeškala svoj zlatý čas, a tu je na mieste hovoriť o vovedení zahraničných vojsk …

V skutočnosti by to bolo celkom zaujímavé, najmä ak by prevzali významné časti frontu. Práve v týchto oblastiach by sa nepriateľ rýchlo dal na útek a otvorila by sa možnosť impozantného víťazstva. Ukrajinci sú totiž vo všetkých ohľadoch lepší ako západní a v porovnaní s nimi predstavujú zďaleka najlepšie vycvičenú a motivovanú armádu.

Reklama
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:29

Nový laser britskej armády by mohli urýchlene presunúť na front na Ukrajinu a likvidovať tam ruské drony, uviedol britský minister obrany Grant Shapps.

16:28

Európska zelená transformácia, ekonomický rast, migrácia a vojna na Ukrajine boli hlavnými témami prejavu predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána na piatkovom rokovaní vedenia Internacionály demokratického stredu (IDC/CDI) v marockom Marrákeši.

16:27

Rusko si v piatok predvolalo francúzskeho veľvyslanca v Moskve Pierra Lévyho, aby mu tlmočilo protest proti “neprijateľným” vyjadreniam šéfa francúzskej diplomacie Stéphana Séjourného.

15:49

Z desiatich operačných programov (OP) programového obdobia 2014 – 2020 boli schválené prostriedky vo výške vyše 14,728 miliardy eur. Predstavuje to čerpanie na úrovni 101,56 %. Vyplýva to z Informácie o čerpaní eurofondov k 31. marcu tohto roka, ktorú zverejnilo Ministerstvo financií (MF) SR.

15:35

Estónsky minister vnútra Lauri Läänemets chce Estónsku pravoslávnu cirkev Moskovského patriarchátu (MPEOK) klasifikovať ako teroristickú organizáciu.

15:24

Irán môže v najbližších hodinách zaútočiť na Izrael stovkami bezpilotných lietadiel a desiatkami rakiet, informovala televízia CBS News s odvolaním sa na amerických predstaviteľov.

Išlo by o odvetu za útok na iránsky konzulát v Sýrii, pri ktorom zahynulo sedem iránskych vojenských dôstojníkov.

Podľa Američanov by sa Izrael proti takémuto útoku ťažko bránil.

15:03

Pápež František v septembri navštívi Indonéziu, Východný Timor, Singapur a Papuu-Novú Guineu, oznámil v piatok Vatikán. Pôjde o jeho najdlhšiu cestu od roku 2013, keď sa stal hlavou katolíckej cirkvi.

14:38

Európskym parlamentom (EP) schválený Pakt o migrácii a azyle nie je nástrojom boja proti nelegálnej migrácii, ale mal by skôr uľahčiť a urýchliť vstup do EÚ ľuďom s jasnými dôvodmi na ochranu, povedala pre TASR Ariadna Ripollová Serventová zo Salzburskej univerzity a Centra štúdií EÚ.

14:24

Ceny zlata pokračovali na konci týždňa v raste a dostali sa na nové rekordné maximá. Zlato, ktoré je považované za bezpečnú investíciu, podporilo napríklad zvýšenie napätia na Blízkom východe.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Zajace bežia na poli na predmestí Frankfurtu, Nemecko

Autor: AP/Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Milan Náhlik

Viktor Pondělík

René Pavlík

Erik Majercak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali