To najdôležitejšie z Ukrajiny

To najdôležitejšie z Ukrajiny

Bratislava 25. februára 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky,Screenshot)

Aktualizované 25. februára 2024 19:16

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

ukrajina vojna
Ilustračné foto

18:35 – Riaditeľ CIA William Burns minulý štvrtok 22. februára tajne navštívil Ukrajinu.

Reklama

Informoval o tom denník New York Times v článku o činnosti CIA na Ukrajine.

Cieľom návštevy bolo “upokojiť ukrajinských lídrov”, ktorí sa obávajú, že americké spravodajské služby budú menej aktívne pomáhať Kyjevu pri úderoch proti Rusom z dôvodu blokovania americkej pomoci.

Reklama

 

17:40 – USA zriadili na Ukrajine 12 tajných základní “pozdĺž ruských hraníc”. Navyše, podľa New York Times sa to nezačalo po plnej invázii Ruska, ale pred ôsmimi rokmi.

“CIA a ďalšie americké spravodajské agentúry poskytujú informácie pre cielené raketové údery, sledujú pohyb ruských vojsk a pomáhajú udržiavať špionážne siete,” uvádza sa v článku.

“Tým sa Ukrajina zmenila na … na jedného z najdôležitejších spravodajských partnerov Washingtonu v boji proti Kremľu,” napísal NYT.

Približne v roku 2016 začala CIA cvičiť ukrajinskú “jednotku 2245”, ktorá zachytávala ruské bezpilotné lietadlá a komunikačné zariadenia, aby ich CIA mohla hacknúť. Jedným z dôstojníkov tejto jednotky bol Kirill Budanov, súčasný šéf GUR.

Reklama

“CIA tiež pomohla vycvičiť novú generáciu ukrajinských špiónov, ktorí operovali vo vnútri Ruska, v celej Európe, na Kube a na ďalších miestach, kde majú Rusi veľkú prítomnosť,” uvádza sa v článku.

Za posledné desaťročie táto spolupráca “premenila Ukrajinu na centrum zhromažďovania spravodajských informácií, ktoré zachytilo viac ruskej komunikácie ako stanica CIA v Rusku”.

Na základe ďalších informácií z novín sa zdá, že táto americká angažovanosť bola jedným z faktorov, ktoré rozhodli o Putinovom rozhodnutí začať inváziu na Ukrajinu.

“Podľa vysokopostaveného európskeho predstaviteľa Putin koncom roka 2021 rozmýšľal, či začať inváziu v plnom rozsahu. Stretol sa so šéfom jednej z hlavných ruských špionážnych služieb, ktorý mu povedal, že CIA spolu s britskou tajnou službou MI6 kontrolujú Ukrajinu a robia z nej odrazový mostík pre operácie proti Moskve,” píše NYT.

 

Reklama

17:05 – Zelenskij uviedol, že Rusko plánuje ofenzívu začiatkom leta alebo koncom mája.

“Pripravíme sa na ich boj. Ich boj, ktorý sa začal 8. októbra (začiatok šturmovania Avdejevky – pozn. red.), podľa mňa nepriniesol žiadny výsledok,” povedal prezident.

Ukrajina zo svojej strany pripraví svoj plán. “Zlomovým bodom budú voľby v USA a pri tejto príležitosti pochopíme, čo sa stane po nich,” dodal Zelenskyj.

 

16:10 – “Ak vám dnes večer zavolá Putin, zdvihnete telefón?” pýtali sa Zelenského kanadskí novinári na tlačovej konferencii.

Prezident najprv povedal, že “nemá mobilný telefón a telegraf z roku 1917 už nepoužívam”.

Potom dodal, že Putin mu nezavolá, pretože “nechce ukončiť vojnu”.

Zelenskyj však priamo nepovedal, že by mu telefón nezdvihol.

 

15:20 – Zelenskyj hovoril o svojom osobnom stretnutí s Putinom v Paríži na samite Normandskej štvorky v roku 2019.

Reklama

Podľa neho mali “dlhý rozhovor”, na ktorom “dlho hovorili, handrkovali sa” o minských dohodách.

Zelenskyj uviedol, že sa ich nepodarilo splniť, a tvrdil aj ťažkosti s uzmierením vojsk.

Putin podľa neho “požadoval prímerie”.

 

14:55 – Zelenskyj “pozitívne” vníma nedávne prísľuby Západu týkajúce sa rakiet dlhého doletu ATACMS, ktoré majú dolet 300 kilometrov.

Reklama

 

14:00 – Zelenskyj uviedol, že prvý samit lídrov krajín o ukrajinskom mierovom vzorci sa uskutoční na jar, “v najbližších týždňoch a mesiacoch”.

Podľa neho bude potrebné na samite vypracovať plán, ktorý bude po samite dokončený a odovzdaný Rusom osobitnými vyjednávačmi.

“To však neznamená, že Rusko tento dokument prijme,” dodal Zelenskyj.

Šéf OP Jermak dnes už skôr uviedol, že Zelenského formula by sa mohla zmeniť na “Plán zodpovedných krajín sveta”, ktorý sa predloží Rusku.

Reklama

Podľa neho sa po samite hláv štátov vo Švajčiarsku o ukrajinskej mierovej formule uskutoční samit, na základe vývoja samitu bude pripravený “Plán zodpovedných krajín sveta”.

“Na druhom samite môže nastať taká situácia, že pozveme spolu predstaviteľov Ruskej federácie, kde im bude predstavený a odovzdaný tento plán – v prípade, že ten, kto bude dovtedy zastupovať agresorskú krajinu, bude chcieť zastaviť túto vojnu a vrátiť sa k spravodlivému mieru”, – povedal Jermak.

 

13:20 – Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Berbocková dnes po návšteve Odesy pricestovala do Mykolajivu.

Nemecký denník Bild uvádza, že konvoj, v ktorom Berbocková cestovala, prenasledoval ruský dron.

Cestou do odsoľovacieho závodu sa ku kolóne priblížil prieskumný dron. Členom delegácie sa spustil alarm smartfónu a “vodiči sa začali snažiť dronu vyhnúť”. Ten však letel za konvojom.

Dron potom zmenil kurz, ale návšteva stanice, ktorá sa nachádza pri mori, bola zrušená.

Reklama

 

12:35 – Minister infraštruktúry Kubrakov uviedol, že Ukrajina “pracuje na otvorení vzdušného priestoru”, ale neuviedol konkrétny časový rámec, kedy sa tak stane.

“Konzultujeme otvorenie vzdušného priestoru s americkými a európskymi bezpečnostnými regulátormi. Je to zložitý proces, ale Ukrajina teraz podniká prvé formálne kroky. Práve v týchto týždňoch predložíme oficiálne vyhlásenia, posúdenie rizík príslušným regulačným orgánom. Nikto nepovie, kedy presne,” povedal minister infraštruktúry.

Predtým letecké úrady uviedli, že vzdušný priestor Ukrajiny sa pravdepodobne neotvorí pred ukončením aktívnej fázy bojov.

 

12:15 – O výsledku konfliktu na Ukrajine by sa mohlo rozhodnúť v najbližších mesiacoch, preto by jej Európa mala poskytnúť viac pomoci a rýchlejšie, uviedol šéf európskej diplomacie Josep Borrell v rozhovore pre denník El País.

“Ak chceme, aby sa Ukrajina bránila, musíme jej poskytnúť viac pomoci a rýchlejšie. <…> Európa si uvedomila, že žije v nebezpečnom svete. <…> Musíme prevziať zodpovednosť, zvýšiť naše obranné kapacity a byť pripravení na všetky pravdepodobnosti,” povedal a zdôraznil, že “Európa sa musí prebudiť”.

Reklama

 

11:55 – Situácia na fronte 25. februára 2024

Situácia na fronte 25. februára 2024
Situácia na fronte 25. februára 2024
Situácia na fronte 25. februára 2024
Situácia na fronte 25. februára 2024

11:05 – To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské ozbrojené sily zaujali výhodnejšie línie na smere Avdejevka a odrazili sedem protiútokov AFU;

– Straty AFU za deň na doneckom smere presiahli 360 vojenských osôb;

– Ruské ozbrojené sily porazili tri brigády AFU na južnom doneckom smere, nepriateľ stratil do 140 vojakov;

– Ruské sily protivzdušnej obrany zničili za deň 77 ukrajinských bezpilotných lietadiel;

Reklama

– Ozbrojené sily RF odrazili 4 protiútoky na Kupjanskom smere, AFU stratila do 180 mužov;

– Ruské ozbrojené sily zničili bojové vozidlo Grad MLRS v južnej Doneckej oblasti.

 

10:10 – Ukrajina sa usiluje získať pozvanie do NATO na samite aliancie vo Washingtone v lete 2024.

Uviedol to vedúci prezidentskej kancelárie Jermak.

Uviedol, že na urýchlenie riešenia tejto otázky bola zriadená medzinárodná pracovná skupina pod vedením bývalého generálneho tajomníka NATO Rasmussena a samotného Jermaka.

“Neposkytnutie pozvania Ukrajine na summit vo Washingtone by mohlo vyvolať novú eskaláciu – na Blízkom východe, v iných regiónoch našej planéty. Len pozvanie a konkrétne kroky smerom k plnohodnotnému členstvu Ukrajiny dajú reálne šance svetu, Európe vrátiť sa k bezpečnosti,” povedal Jermak.

Reklama

 

9:40 – Ak bude Západ naďalej pomáhať Kyjevu tak ako doteraz, dni Ukrajiny sú spočítané. Prečítajte si to najdôležitejšie z Lukašenkových vyjadrení:

– Rusko nastolilo kurz na mierové urovnanie ukrajinského konfliktu; existuje viac než dosť dôvodov na to, aby Kyjev začal rokovania;

– Minsk nedostal žiadne vyhlásenie o vystúpení Arménska z OZBZ, ale organizácia sa bez Jerevanu nerozpadne;

– Lukašenko zrejme pôjde do prezidentských volieb v roku 2025;

– Bielorusko bude pred prezidentskými voľbami “napumpované” zvonku, táto kampaň bude apogeom;

– počas volieb v Bielorusku nedôjde k vzburám, úrady sa poučili zo svojich chýb;

Reklama

– Bielorusko si organizuje voľby samo a nepotrebuje ich uznanie zo strany Západu.

 

8:55 – Americké tanky Abrams boli prvýkrát spozorované v blízkosti kontaktnej línie severozápadne od Avdejevky, uviedol poradca lídra DĽR Ihor Kimakovskij.

Dodal, že ukrajinské sily sa v oblasti snažia vo väčšej miere využívať aj bezpilotné lietadlá.

 

Reklama

8:10 – Takmer polovica Nemcov je proti dodávkam rakiet dlhého doletu Taurus na Ukrajinu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý zverejnil denník Bild am Sonntag.

Proti takýmto dodávkam je 49 % respondentov, zatiaľ čo 35 % je za.

Väčšina Nemcov sa tiež obáva, že vojna na Ukrajine sa môže rozšíriť do krajín NATO. Obáva sa toho 61 % respondentov, 31 % takúto hrozbu nevidí.

Na otázku, či bola integrácia ukrajinských utečencov v Nemecku úspešná, odpovedalo 51 % Nemcov záporne. Ale 28 % respondentov uviedlo, že bola úspešná.

 

7:30 – V noci ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili dva ukrajinské drony nad Belgorodskou oblasťou a štyri nad vodami Čierneho mora, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

 

6:45 – Donald Trump vyhlásil, že ak prezident Biden zostane pri moci, USA prehrajú tretiu svetovú vojnu ešte pred jej začiatkom.

“Čoskoro prehráme tretiu svetovú vojnu. Ani v nej nebudeme, budeme ju prehrávať,” povedal Trump na Konzervatívnej politickej akčnej konferencii.

Povedal tiež, že jeho prvým exekutívnym príkazom, ak vyhrá voľby, bude uzavretie hraníc USA a posielanie všetkých nelegálnych prisťahovalcov preč.

Vlastným nepriateľom sľúbil po voľbách “súdny deň”.

“Vezmeme si späť našu krajinu. Pre ťažko pracujúcich Američanov bude 5. november novým dňom oslobodenia a pre klamárov, podvodníkov a cenzorov, ktorí si privlastnili našu krajinu, to bude pre nich súdny deň,” povedal Trump.

 

6:30 – Ukrajinská vojenská webová stránka DeepState potvrdila, že Rusi obsadili dedinu Lastočkino západne od Avdejevky, o čom predtým informovali vojenské kanály AFU a ruské telegramy.

DeepState tiež píše, že ruská armáda pokračuje v postupe na neďaleké dediny Severnoje a Orlovka.

Reklama
ukrajina vojna
Situácia na fronte

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 19:17

Francúzske obchody budú musieť upozorňovať svojich zákazníkov, ak má výrobok menší objem alebo gramáž, pričom cena sa adekvátne neznížila. Oznámilo to koncom tohto týždňa francúzske ministerstvo financií, ktoré sa tak rozhodlo riešiť problém známy ako shrinkflácia. Informovala o tom agentúra Reuters.

Včera 17:14

Na lodi v prístave v meste Sevastopol na polostrove Krym vypukol požiar. Na ruských sociálnych sieťach sa v nedeľu objavili správy o výbuchu na plavidle, ktorý mohol byť dôsledkom raketového alebo dronového útoku. Oficiálne vyjadrenie ruské úrady zatiaľ neposkytli. Informovala o tom agentúra DPA.

Včera 17:12

Rusko zostalo najväčším dodávateľom ropy do Číny aj v marci, pričom objem dovozu dosiahol takmer rekordnú úroveň. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na údaje čínskej colnej správy.

Colná správa cez víkend oznámila, že dovoz ruskej ropy do Číny prostredníctvom ropovodov aj tankerov dosiahol v marci 10,81 milióna ton, čo predstavuje 2,55 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). V porovnaní s marcom minulého roka to znamená zvýšenie o 12,5 %.

Včera 17:08

Nemecký tenista Jan-Lennard Struff sa stal víťazom dvojhry na domácom turnaji ATP v Mníchove. Vo finále ako nasadená štvorka zdolal trojku “pavúka” Taylora Fritza z USA 7:5, 6:3. Struff vybojoval vo veku 33 rokov svoj premiérový titul na okruhu ATP.

Včera 16:13

Cyperský prezident Nikos Christodulidis v nedeľu uviedol, že pracuje na dohode s Libanonom, aby sa zabránilo vstupu ďalších sýrskych utečencov do EÚ cez jeho krajinu. Informuje o tom agentúra DPA.

Prezident uviedol, že 2. mája plánuje spolu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou odcestovať do Libanonu a oznámiť konkrétny finančný balík zo strany Európskej únie.

Christodulidis zdôraznil, že balík nebude zahŕňať len finančnú pomoc, ale aj podporu pre libanonské inštitúcie, ako sú ozbrojené sily. Tie sú považované za stabilizačný faktor v krajine.

Charles Michel Nikos Christodulidis Enrico Letta
Na snímke sprava predseda Európskej rady Charles Michel, cyperský prezident Nikos Christodulidis a bývalý taliansky premiér Enrico Letta
Včera 15:48

Americké orgány sa domnievajú, že útok Iránu na Izrael zo 14. apríla zodpovedal najhoršiemu scenáru, ktorý zvažovali americké spravodajské služby. Biely dom označil jeho rozsah za šokujúci, uviedol denník The Wall Street Journal (WSJ).

Podľa jedného z respondentov novín útok monitorovali americkí predstavitelia v operačnom centre Bieleho domu a Pentagónu. Ako uviedol zdroj, neboli si úplne istí, či izraelský protiraketový systém dokáže útok odraziť.

Rozsah iránskeho útoku prekonal očakávania amerických predstaviteľov aj napriek varovaniam, ktoré USA dostali. WSJ píše, že časť spravodajských správ hovorila o možných úderoch Teheránu na izraelské diplomatické zariadenia mimo krajiny. Postupne americké a izraelské spravodajské služby dospeli k záveru, že útok bol plánovaný na území štátu.

Včera 14:59

Futbalisti Girony zvíťazili v sobotnom stretnutí 32. kola španielskej La Ligy nad Cádizom 4:1. V tabuľke už tak nemôžu skončiť horšie ako na 7. mieste, čo znamená, že sa prvýkrát v histórii predstavia v európskych súťažiach.

Včera 14:57

Niektoré časti južnej Číny zasiahnu silné záplavy, aké sa vyskytujú približne raz za storočie, uviedli v nedeľu tamojšie médiá. Úrady zvyšujú v dôsledku silných dažďov preventívne opatrenia proti katastrofám. Informovali agentúry AFP a Reuters.

Čína má skúsenosti s extrémnymi poveternostnými podmienkami. V posledných rokoch však krajinu trápia aj záplavy, suchá a rekordné horúčavy.

Včera 14:55

V poľských Tatrách neďaleko Zakopaného v noci na nedeľu zahynul turista, ktorého strhla lavína, informovala tamojšia horská záchranná služba.

Polícia zistila, že išlo o 34-ročného Poliaka. Jeho telo si na preskúmanie vyžiadala prokuratúra.

Včera 14:27

Je potrebné, aby Washington znížil vysoký rozpočtový deficit, napriek tomu, že podporou domáceho dopytu prispieva k rastu svetovej ekonomiky. Uviedla to počas tohto víkendu prvá zástupkyňa výkonnej riaditeľky Medzinárodného menového fondu (MMF) Gita Gopinathová. Informovala o tom agentúra Reuters.

MMF predpovedá pre tento rok rozpočtový deficit USA na úrovni 6,67 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Snímka z podujatia Prvý parný deň v Železničnom múzeu v starom rušňovom depe v Bratislave

Autor: TASR-Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali