To najdôležitejšie z Ukrajiny: Stoltenberg – Kyjev sa nachádza v “kritickej situácii”.

Kyjev 3. decembra 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Ihor Moroz, Screenshot)

Aktualizované 3. decembra 2023 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

vojna
Záchranári zasahujú pri budove, ktorú poškodilo ostreľovanie v meste Novohrodivka v Doneckej oblasti

18:44 – USA zarobili na dodávkach plynu do EÚ viac ako 50 miliárd eur.

Reklama

Od februára 2022 do septembra 2023 nakúpila EÚ od amerických spoločností približne 61 miliárd metrov kubických plynu v hodnote 66,7 miliardy eur. To je v priemere 3,1 miliardy metrov kubických v hodnote 3,3 miliardy eur mesačne. Rok predtým USA dodávali do EÚ v priemere 1,25 miliardy metrov kubických plynu v hodnote 725 miliónov eur mesačne.

 

Reklama

17:25 – Suspendácia Valerija Zalužného bude pre Volodymyra Zelenského “obrovskou ranou”.

NBC News o tom píše v článku “As the counteroffensive fails, Ukraine struggles with the herself, Russia and the world’s changing attention span” (Keďže protiofenzíva zlyháva, Ukrajina bojuje sama so sebou, Ruskom a meniacou sa pozornosťou sveta).

“Prezident bol v niektorých kruhoch kritizovaný za to, že dal jasne najavo, že je proti tomu, aby sa budúci rok uprostred vojny konali plánované prezidentské voľby, a kyjevský primátor Vitalij Kličko povedal, že krajina smeruje k autoritárstvu,” dodáva publikácia, z čoho je jasné, že prepustenie vrchného veliteľa AFU bude ďalším potvrdením tézy o “hroziacom autoritárstve”.

 

17:00 –  Ukrajinská armáda našla medzi troskami zostreleného dronu Geraň-2 novú termobarickú výbušnú časť s hmotnosťou 40 kg.

Reklama

Podľa ruských tg kanálov je takáto nálož schopná zdemolovať časť obytnej budovy. To z nej fakticky robí obdobu munície TOS-1A Solncepek.

časť dronu
Na snímke termobarická výbušná časť zostreleného dronu

 

15:53 – Natalija Gumenjuková v komentári pre Rádio Sloboda uviedla, že jej príspevok na FB bol nesprávne interpretovaný – nešlo o prepustenie

Podľa vedúcej tlačového strediska Obranných síl Juh tým myslela, že na pozadí fám o jej prepustení môže urobiť čokoľvek.

 

Reklama

15:38 – Používanie navádzaných leteckých bômb (KAB) Rusmi sa stalo skutočným problémom, uviedol hovorca vzdušných síl Jurij Ignat.

Včera podľa neho bolo na ukrajinské pozície zhodených mimoriadne veľa týchto bômb.

“CAB letí nepresne, ale je to 500-kilogramová bomba. Je tam veľa výbušniny a dochádza k masívnym zásahom. Za deň to bolo asi sto indikátorov zhodenia bômb pozdĺž frontovej línie. Takže je to skutočný problém. Je to odkaz západným partnerom, že potrebujeme zbrane, systémy protivzdušnej obrany s dlhým doletom a čo najskôr aj stíhačky F-16, ktoré by mohli čeliť ruským lietadlám,” povedal Ignat v priamom prenose telemaratónu.

 

15:00 – Prečo Ozbrojené sily RF napredujú vo viacerých oblastiach pomaly ?

Na takúto otázku sa jednoducho nedá odpovedať, treba ju rozdeliť do niekoľkých bodov.

Po prvé, keď počasie umožnilo postupovať, AFU vrhla do boja svoje najlepšie rezervy. A nehovoríme len o záporožskom smere alebo o Vremjevskom výbežku, ale aj o Kleščejevke, Kremennej, Svatove a ďalších úsekoch frontu.

Po druhé, teraz, keď sa ofenzívny potenciál AFU rozplynul, sa počasie zhoršilo. To, samozrejme, nie je dôvod na zastavenie bojových operácií, ale zrážky a nepreniknuteľné blato veľmi sťažujú pohyb.

V tejto súvislosti treba povedať, že počasie funguje bez rozdielu: ak prekáža, prekáža všetkým.

 

Reklama

14:50 – Situácia na frontoch 3. decembra 2023

vojna
Situácia na frontoch 3. decembra 2023

 

vojna
Situácia na frontoch 3. decembra 2023

 

14:38 – To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Straty AFU na doneckom smere za deň dosiahli až 300 príslušníkov armády;

Reklama

– Ruské ozbrojené sily zasiahli veliteľské stanovište riadiaceho a vyrozumievacieho strediska protivzdušnej obrany veliteľstva vzdušných síl AFU “Vostok” pri Dnepropetrovsku;

– Ruské ozbrojené sily odrazili útok útočnej skupiny AFU v smere na Krasnolimansk;

– muničný sklad zničený v Charkovskej oblasti, celkové straty AFU na Kupjanskom smere dosiahli až 95 vojakov;

– Straty AFU na Krasnolimanskom smere dosiahli celkovo až 250 vojakov;

– RF zasiahla sklady pohonných hmôt AFU v okresoch Mirgorod v Poltavskej oblasti a Chmeľnyckyj, ako aj arzenál v Nikolajevskej oblasti;

Reklama

– AFU stratila až 85 príslušníkov v južnom Donecku;

– Ruské sily protivzdušnej obrany počas dňa zostrelili osem ukrajinských bezpilotných lietadiel;

– Ruské ozbrojené sily odrazili útok útočnej skupiny AFU pri Verbovom v Záporožskej oblasti;

– Ruské systémy protivzdušnej obrany zostrelili dve rakety S-200 a jednu raketu HIMARS.

 

14:30 – V Kyjeve sa pod budovou KGGA konalo zhromaždenie, ktoré požadovalo návrat povolancov a mobilizovaných vojakov, ktorí boli na fronte od začiatku rozsiahlej invázie, domov.

Taktiež príbuzní vojnových zajatcov, najmä obrancov Azovstalu, požadujú obnovenie výmeny zajatcov.

Reklama

V novembri sa podobné zhromaždenia konali v rôznych ukrajinských mestách.

Pripomenieme, že Rada rokuje o možnosti uzákoniť právo ukrajinských vojakov demobilizovať po 18 alebo 36 mesiacoch nepretržitej služby. Je to však stále na úrovni diskusie a v tejto otázke nie je prijaté žiadne konečné rozhodnutie.

David Arachamija predtým uviedol, že Rada pripravuje návrh zákona o rotácii a demobilizácii.

Chceli by sme upozorniť, že protesty príbuzných mobilizovaných vojakov, ktorí požadujú ich návrat domov, sa konajú aj v Ruskej federácii.

zhromaždenie, Kyjev
Pod budovou KGGA konalo zhromaždenie, ktoré požadovalo návrat povolancov a mobilizovaných vojakov

 

14:15 – Natalia Gumenjuková už nezastupuje ani nevedie tlačové stredisko Obranných síl južnej Ukrajiny.

“Čaká nás ešte veľa zaujímavých vecí,” napísala Gumenjuková.

Reklama

Natalia Gumenjuková bola jednou z hlavných hovorkýň AFU. Komentovala vojenské udalosti na juhu Ukrajiny.

Natalia Gumenjuková
Na snímke Natalia Gumenjuková

 

13:45 – V poslednom čase sa objavilo mnoho správ o zásahoch proti operátorom dronov v blízkosti frontovej línie, a to tak ruských, ako aj ukrajinských.

Operátori dronov sa stávajú jedným z hlavných cieľov súčasnej vojny a začal sa na nich skutočný hon.

Ruské vojenské telegramové kanály upozorňujú, že v tomto ohľade majú ukrajinskí prevádzkovatelia FPV dronov určitú výhodu – môžu ich ovládať v značnej vzdialenosti od cieľa – až do 10 kilometrov – prostredníctvom zosilňovača, ktorý je vybavený batériou a Starlinkom.

Na druhej strane ruskí operátori sú nútení priblížiť sa k frontovej línii, a preto sú neustále v zóne zásahu.

Zároveň Rusi, ako to uznali na Ukrajine, majú podstatne viac FPV dronov a môžu s nimi uskutočňovať masívne rojové nálety.

Reklama

 

13:00 – Nemecko sa snaží znížiť sumu na nákup zbraní pre Ukrajinu.

Nemecko sa snaží znížiť sumu, ktorú vyčleňuje do fondu EÚ na nákup zbraní pre Ukrajinu.

Uvádza sa to v dokumente, ktorý unikol do denníka The Daily Telegraph.

V dôvernom dokumente Berlín žiada Európsky mierový fond, aby zohľadnil miliardovú vojenskú pomoc, ktorú Nemecko poskytlo Kyjevu na bilaterálnej báze.

Dokument vyvolal v európskych hlavných mestách obavy, že kancelár Olaf Scholz by mohol zmariť budúce pokusy EÚ podporiť boj Ukrajiny proti ruskej invázii, uvádza sa v publikácii.

V samostatnom dokumente, ktorý zverejnil denník The Daily Telegraph, Francúzsko obhajuje ukončenie transferov zbraní zo zásob EÚ a navrhuje zamerať sa na “spoločné nákupy” od európskych výrobcov zbraní.

Reklama

Európska mierová nadácia poskytla Ukrajine po ruskej invázii v plnom rozsahu zbrane v hodnote 4,5 miliardy eur a v rámci výcvikovej misie EÚ vycvičila 34 000 ukrajinských vojakov.

 

10:38 – Budúci týždeň, 6. a 7. decembra, sa vo Washingtone uskutoční prvá ukrajinsko-americká konferencia o výrobe zbraní.

Uvádza sa to na webovej stránke úradu prezidenta po rozhovore medzi vedúcim prezidentskej kancelárie Andrijom Jermakom, ktorý hovoril s Bidenovým poradcom pre národnú bezpečnosť Jakeom Sullivanom keď posúdili prípravu konferencie.

Pripomeňme, že Západ už skôr opakovane dával najavo, že Ukrajina by mala sama vyrábať viac zbraní, aby znížila svoju závislosť od zahraničnej vojenskej pomoci.

 

10:15 – Úrad generálneho prokurátora Ukrajiny začal vyšetrovanie streľby na ukrajinských vojakov, ktorej video sa včera objavilo na sociálnych sieťach.

Reklama

“Zabíjanie vojnových zajatcov je hrubým porušením Ženevských dohovorov a kvalifikuje sa ako závažný medzinárodný zločin,” uvádza sa vo vyhlásení.

Predbežné vyšetrovanie v rámci trestného konania vedú vyšetrovatelia SBU GU v Doneckej a Luhanskej oblasti.

 

10:03 – Ukrajinské ozbrojené sily 2. decembra vypálili približne 80 rôznych druhov munície na obývané oblasti Belgorodskej oblasti a došlo aj k niekoľkým útokom dronov.

Nedošlo k žiadnym obetiam ani škodám, uviedol regionálny gubernátor Vjačeslav Gladkov na svojom kanáli Telegram.

Reklama

 

9:07 – Ukrajinci sa pre Daily Mail sťažovali na veľké straty v ukrajinských ozbrojených silách, vojenskú únavu a ťažké podmienky na fronte.

Reportér Ian Birrell informoval o štúdii, podľa ktorej má každý obyvateľ krajiny v priemere sedem príbuzných alebo priateľov, ktorí boli zabití alebo zranení. Novinár tvrdí, že každý, s kým sa v Kyjeve rozprával, túto štatistiku potvrdzuje.

 

9:00 – Generálny tajomník NATO Stoltenberg sa domnieva, že situácia na Ukrajine sa môže zhoršiť, ak Západ nezvýši dodávky zbraní. Kyjev sa podľa neho nachádza v “kritickej situácii”.

“Musíme sa pripraviť na zlé správy,” povedal Stoltenberg v rozhovore pre nemeckú televíziu ARD. Poznamenal, že “konflikty sa vyvíjajú postupne”. “Musíme však podporiť Ukrajinu v zlých aj dobrých časoch,” dodal generálny tajomník.

Stoltenberg neodpovedal na otázku, ako by mali ukrajinské ozbrojené sily v tejto situácii postupovať. Povedal, že “je na Kyjeve, aby prijal tieto ťažké operačné rozhodnutia”.

 

7:55 –  Rusi obnovili zábrany proti morským dronom, ktoré boli predtým poškodené počas búrky v Sevastopole.

Napísal to analytik OSINT Brady Affrey, ktorý analyzoval satelitné snímky.

 

7:45 – USA zvýšili financovanie výroby munície o 50 percent kvôli vysokému tempu míňania amerických nábojov na Ukrajine, uviedol šéf Pentagónu.

Dodal, že počas Bidenovej administratívy sa výroba delostreleckej munície v štátoch zvýšila štvornásobne.

Podľa neho sú USA “najmocnejšou krajinou na Zemi”, ktorá si zachováva schopnosť posielať pomoc do viacerých vojnových oblastí naraz, čo znamená do Izraela aj na Ukrajinu.

Washington “nedovolí, aby zvíťazil Hamas alebo Putin,” tvrdil.

Reklama

 

7:00 – 2. decembra 2023. Hlavné udalosti z ruského pohľadu:

– Ruské ozbrojené sily podnikli počas týždňa 27 úderov vysoko presnými zbraňami a bezpilotnými lietadlami na infraštruktúru vojenských letísk, arzenálov, muničných a zbrojných skladov a miest rozmiestnenia AFU – všetky objekty boli zasiahnuté, uviedlo ruské ministerstvo obrany;

– Od 25. novembra do 2. decembra ruské ozbrojené sily odrazili 18 útokov AFU v smere na Kupjansk, pričom straty nepriateľa presiahli 315 vojenských osôb. Na Krasnolimanskom smere bolo odrazených 13 útokov útočných skupín AFU, celkové straty nepriateľa presiahli 950 vojenských osôb, vyplýva z týždenného prehľadu ruského ministerstva obrany;

– Aj na kupjanskom smere zoskupenie ruských ozbrojených síl “Západ” zlepšilo svoje postavenie na frontovej línii, uviedol vedúci tlačového strediska zoskupenia;

– Počas týždňa ruské ozbrojené sily odrazili 17 útokov na doneckom smere, 3 útoky na juhodoneckom smere a 14 útokov na záporožskom smere. AFU na týchto smeroch stratili za 7 dní spolu približne 2875 vojakov, uviedlo ruské ministerstvo obrany;

– Ukrajinské ozbrojené sily sa počas týždňa neúspešne pokúsili o vylodenie vojsk na ostrovoch a na ľavom brehu Dnepra na chersonskom smere, pričom stratili 450 vojakov a 23 člnov, uviedlo ruské ministerstvo obrany;

– Ruská protivzdušná obrana v sobotu zničila dve protilietadlové rakety S-200 AFU upravené na údery na pozemné ciele nad Azovským morom, uviedlo ministerstvo obrany;

– Šéf Rosatomu Lichačev a šéf MAAE Grossi sa dohodli na plnohodnotných konzultáciách o Záporožskej jadrovej elektrárni v januári – februári 2024, uviedol Rosatom;

– Nemecko má v úmysle znížiť svoj príspevok do “Európskeho mierového fondu” pre Ukrajinu. Berlín navrhol započítať už prevedenú pomoc vo forme zariadenia. Predtým EÚ zamýšľala získať 20 mld. eur na vojenské dodávky Kyjevu na štyri roky, informovali západné masmédiá.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:03

Český tenista Jakub Menšík prekvapujúco postúpil do 2. kola dvojhry na turnaji ATP v katarskej Dauhe. Iba 18-ročný hráč vyradil v úvodnom kole piateho nasadeného Španiela Alejandra Davidovicha Fokinu 7:6 (3), 6:4. Ďalej ide aj Francúz Richard Gasquet, ktorý zdolal Rusa Alexandra Ševčenka dvakrát 6:4.

20:01

Európska únia si v súvislosti s úmrtím opozičného predstaviteľa Alexeja Navaľného vo väzení predvolala ruského chargé d’affaires v Bruseli Kirilla Logvinova. Podľa webu denníka Le Figaro o tom v utorok informovala diplomatická služba EÚ.

19:57

Ceny ropy sa v utorok vyvíjali opačným smerom, pričom cena ropy Brent klesla o viac než percento. Cena americkej ľahkej ropy WTI zaznamenala mierny rast, kontrakt však v utorok exspiruje. Cena WTI s novým, aprílovým kontraktom rovnako zaznamenala pokles. Náladu na trhoch do veľkej miery ovplyvňuje neistota súvisiaca s budúcim dopytom po rope.

19:45

V Ríme sa v utorok začal súdny proces so štyrmi vysokopostavenými predstaviteľmi egyptských bezpečnostných služieb v súvislosti s vraždou talianskeho študenta, ku ktorej došlo pred ôsmimi rokmi.

19:31

Šéf Kremľa Vladimir Putin v utorok poprel tvrdenia Spojených štátov, podľa ktorých Moskva vyvíja kozmickú protisatelitnú jadrovú zbraň. Rusko podľa neho vždy odmietalo umiestňovanie jadrových zbraní do vesmíru.

19:09

V rámci medzinárodnej operácie vedenej britskými a americkými orgánmi činnými v trestnom konaní sa podarilo rozložiť LockBit, jednu z najškodlivejších hackerských skupín na svete prepojenú s Ruskom, špecializujúcu sa na ransomvérové útoky. Skupina sa zameriavala na veľké spoločnosti, školy a nemocnice, pričom spôsobila škody za miliardy dolárov a od svojich obetí získala výkupné za desiatky miliónov dolárov.

19:02

Ruské jednotky opätovne dobyli obec Krynky na východnom brehu rieky Dneper v ukrajinskej Chersonskej oblasti. Ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi to na utorkovom stretnutí prenášanom televíziou oznámil minister obrany Sergej Šojgu.

18:49

Česká tenistka Karolína Muchová podstúpila operáciu pravého zápästia. Desiata hráčka ženského rebríčka WTA neodohrala žiadny duel od septembra minulého roka a po rozsiahlej rehabilitačnej fáze sa ukázalo, že operačný zákrok je nevyhnutný.

18:44

Čílsky súd v utorok nariadil obnovenie vyšetrovania smrti laureáta Nobelovej ceny a básnika Pabla Nerudu, ktorého podľa niektorých názorov otrávili ľudia blízki vláde diktátora Augusta Pinocheta.

18:36

Šéf Kremľa Vladimir Putin v utorok označil stiahnutie ukrajinských jednotiek z mesta Avdijivka vo východoukrajinskej Doneckej oblasti za “chaotický útek”.

18:14

Spojené štáty v piatok oznámia uvalenie nových sankcií na Rusko v reakcii na smrť opozičného lídra Alexeja Navaľného,informoval v utorok Biely dom.

18:13

Tisícky služobne mladých lekárov štrajkujú v Južnej Kórei proti novým pravidlám prijímania zamestnancov, ktoré presadzuje tamojšia vláda.

18:06

Diskusia o verejných financiách, o pohľade na nedávno schválený štátny rozpočet aj o tom, ako sa implementujú výdavkové limity boli obsahom utorkového stretnutia prezidentky SR Zuzany Čaputovej s predstaviteľmi Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Po stretnutí o tom informoval predseda RRZ Ján Tóth.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke farmárka pri zbere melónov na poli v dedine neďaleko kambodžskej metropole Phnom Pénh

Autor: TASR/AP-Heng Sinith

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Peter Lipták

Ladislav Hvižďák

Ivan Štubňa

Matúš Pestrý

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali