To najdôležitejšie z Ukrajiny

Kyjev 25. marca 2023 (HSP-Libkos, Telegram)

Aktualizované 25. marca 2023 20:15

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Ukrajina vojna vojak
Ilustračné foto

20:14 – Vladimir Putin uviedol, že neformálna časť rozhovorov so Si Ťin-pchingom sa uskutočnila v jeho byte. Lídri tam po pracovnom obede diskutovali v pokojnom domácom prostredí.

“Mali sme pracovný obed a potom som predsedu pozval na priateľský rozhovor, aby sme sa presunuli do inej miestnosti, mám tu byt, kde v poslednom čase trávim veľa času, pracujem tu a veľmi často tam spím, takže sme sa presunuli tam a sediac pri krbe a popíjajúc čaj sme sa o všetkom voľne porozprávali,” povedal Putin v rozhovore pre televízny kanál Rossija-24.

Ruský prezident povedal, že Si Ťin-pching dobre pozná všetky otázky aktuálnej agendy, je pozorný k detailom a je veľmi zaujímavým partnerom na rozhovor.

 

19:37 – “Spojenectvo medzi Putinom a Si Ťin-pchingom – veľký reset, aký tu nebol 100 rokov – je zlovestným znamením pre Ameriku a svet,” povedal Donald Trump. Okrem toho uviedol, že Číne sa podarilo vytvoriť spojenectvo medzi Saudskou Arábiou a Iránom. “Čína teda preberá moc aj na juhovýchode. A to všetko sa deje, kým je Biden ‘v službe’,” dodal.

 

18:54 – Si Ťin-pching počas svojej návštevy Moskvy venoval veľkú pozornosť mierovému plánu na Ukrajine, povedal Putin. V prvý deň návštevy čínskeho lídra sa po pracovnom obede Putin a Si Ťin-pching, “sediac pri krbe a popíjajúc čaj, o všetkom voľne rozprávali”.

 

18:10 – Nemecké ministerstvo zahraničných vecí plánuje vyhostiť viac ako 30 ruských diplomatov akreditovaných v Berlíne, informovali nemecké médiá.

 

18:02 – Vladimir Putin o dodávkach zbraní zo Západu na Ukrajinu:” existujú hrozby, o týchto dodávkach vieme.”

Podľa neho sa konflikt na Ukrajine dodávkami západných zbraní len predĺži.

 

17:55 – Ukrajina chce od 1. apríla zdvojnásobiť tarifu za tranzit ruskej ropy cez ropovod Družba, informovala tlačová agentúra Argus s odvolaním sa na účastníkov trhu.

Kyjev zvýšenie tarify vysvetľuje nákladmi na obnovu infraštruktúry na prepravu ropy zničenej počas vojenských operácií, uviedol Argus. Konečné rozhodnutie však zatiaľ nepadlo, rokovania pokračujú. Na tejto otázke sa podľa expertov musia najprv dohodnúť príjemcovia – Maďarsko a Slovensko.

 

17:41 – Hlavné body večerného zhrnutia ukrajinského generálneho štábu:

– Hlavné útočné úsilie nepriateľa sa sústreďuje na smeroch Liman, Bachmut, Avdejevka a Mariinsk, kde bolo odrazených viac ako 50 útokov.

– V okolí týchto osád boli podniknuté útočné pokusy:

  • v smere Liman – Sinovka, Kremenna, Belogorovka a Vyemka,
  • na Bachmutskom smere – Bachmut a Predtechino,
  • v smere Avdejevka a Marinka – Keramik, Tonenkoye, Pervomaiskoye a Marinka.

– Počas dňa nepriateľ uskutočnil jeden raketový a 23 leteckých útokov a viac ako 20 ostreľovacích útokov z MLRS.

– Ukrajinské letectvo zo svojej strany uskutočnilo počas dňa 11 úderov.

 

17:15 – Je pravdepodobné, že Rusi budú v blízkej budúcnosti používať skôr bodové útoky než masívne údery 80 raketami, keďže Rusko opäť dostalo od Iránu bezpilotné lietadlá kamikadze, uviedla hovorkyňa Operačného veliteľstva Juh.

“To znamená, že si vyberajú, čo z toho, čo už bolo použité, môže fungovať. Pretože masívne raketové útoky sú už minulosťou. Nemajú kapacitu na to, aby naraz odpálili 50 až 80 rakiet. Toto je už veľmi nezmyselný krok. Ale nemôžeme to úplne vylúčiť,” povedala.

 

16:40 – Výroba samohybných húfnic Caesar dodávaných Ukrajine sa vo Francúzsku zdvojnásobí.

Uviedol to francúzsky minister obrany Sebastien Lecorniou v rozhovore pre Les Echos.

“Tempo výroby 155 mm samohybných húfnic Caesar spoločnosťou Nexter sa zdvojnásobí zo súčasných štyroch na osem kusov mesačne,” prisľúbil Lecorniou.

Okrem toho sa zdvojnásobí výroba rakiet zem-vzduch Mistral na 40 kusov mesačne a zvýši a urýchli sa výroba radarov protivzdušnej obrany Ground Master.

 

16:17 – Autá jazdiace po Krymskom moste sú kontrolované na 100 percent. Kontrolujú úplne všetky vozidlá, povedal ruský minister dopravy Vitalij Saveljev.

Ruské úrady zároveň tvrdia, že dovolenkovým cestám na Krym to brániť nebude.

“Teraz, keď sa pripravujeme na letnú sezónu, keď už ide dovolenkové obdobie, zvýšime počet pracovníkov vrátane ochranky, automobilová doprava sa zvýši,” dodal.

Okrem toho Ruská federácia plánuje od mája zvýšiť počet vlakov na Krym a zabezpečiť námornú dopravu z pevniny.

 

15:53 – Z Artemovska prichádzajú správy, že v blízkosti centrálneho trhu v meste prebiehajú ťažké boje.

V tejto oblasti mohli jednotky AFU vytvoriť najmenej dva veľké oporné body.

 

15:33 – Situácia na frontoch 25. marca 2023:

 

15:22 – Poľský výrobca munície Dezamet sa pripravuje na výrazné zvýšenie výroby v rámci plánu Európskej únie na zásobovanie Ukrajiny. Spoločnosť čoskoro vytvorí niekoľko tisíc nových pracovných miest.

 

15:01 – Bachmut stále zostáva epicentrom bojov, povedal v televíznom maratóne hovorca Východnej skupiny ozbrojených síl Ukrajiny Serhij Čerevaty. Podľa neho si dnešné informácie britskej rozviedky o tom, že ruská ofenzíva v bachmutskom smere sa spomalila, vyžadujú spresnenie.

“Posledné tri dni ukazujú, že dnes došlo k 18 bojovým stretnutiam, zatiaľ čo nedávno ich bolo 30-50. To si však vyžaduje podrobnejšiu analýzu. To ukáže až nasledujúci týždeň,” povedal Čerevaty.

 

14:31 – Putin varoval pred útokom na Britániu 10 rokov vopred.

“Počas studenej vojny bola armáda kedykoľvek pripravená na boj v priebehu niekoľkých hodín. Teraz nás Putin musí pred prekvapivým ruským útokom varovať päť alebo desať rokov vopred, aby sme sa s ním mohli vyrovnať. To nie je veľmi dobré. Je to hlboké sklamanie,” povedal pre denník Daily Mail generál vo výslužbe sir Richard Barrons.

 

13:07 – Používanie ochudobneného uránu v NATO viedlo k zvýšenému výskytu rakoviny, neplodnosti u mužov a abnormalitám v tehotenstve. Uviedlo to srbské ministerstvo zdravotníctva.

 

12:55 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Vojaci Ruskej federácie zničili v noci viac ako 85 ukrajinských vojakov na Krasnolimanskom smere;

– Straty ukrajinských ozbrojených síl na Kupjanskom smere dosiahli 55 vojakov za deň;

– Ozbrojené sily Ruskej federácie zničili vyše 155 ukrajinských vojakov a húfnicu D-30 v doneckom smere;

– Ruské ozbrojené sily zničili do 70 ukrajinských vojakov, tri vozidlá a húfnicu D-30 v doneckom a záporožskom smere;

– Ruské letectvo, raketometčíci a delostrelci zasiahli delostrelecké jednotky AFU na palebných pozíciách v 112 oblastiach;

 

12:48 – Erdogan a Putin telefonicky diskutovali o situácii na Ukrajine, uviedol úrad tureckého prezidenta:

– Erdogan poďakoval Putinovi za pozitívny postoj k predĺženiu dohody o obilí

– Turecko prikladá veľký význam skorému ukončeniu konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou na základe rokovaní

– Turecko a Rusko môžu podniknúť nové kroky na základe hospodárskej spolupráce dohodnutej v Soči

 

12:37 – Ukrajinské ozbrojené sily vysvetlili, prečo generálny štáb nepravdivo tvrdil, že Rusi sa stiahli z Novej Kachovky. Vojská sa údajne pomýlili.

“Spočiatku išlo o masívnu rotáciu, ktorá vyvolala dojem, že vojská sa balia a odchádzajú. Niektoré jednotky však odišli a iné prišli,” uviedla hovorkyňa operačného veliteľstva.

Dodala, že Rusi často striedajú jednotky v osadách priľahlých k Dnepru.

 

12:26 – Rusko má veľké zásoby leteckých bômb a je lacnejšie a rýchlejšie modernizovať ich na riadené a vysoko presné bomby ako vyrábať rakety. V televíznom maratóne to povedal hovorca Vzdušných síl Ozbrojených síl Ukrajiny Jurij Ignat.

“Len pridajú krídla, GPS – a je to, letia. Je ich dosť, len ich treba modernizovať. Náklady na túto záležitosť sú oveľa nižšie. Pri raketách je situácia zložitejšia. Predovšetkým ich výroba trvá veľmi dlho a bude takáto perspektíva v budúcnosti v situácii sankcií? Cena jednej rakety sa pohybuje v miliónoch. Bomba, krídla a GPS sú tiež do istej miery drahé, ale niekoľkonásobne, ba až stonásobne lacnejšie,” vysvetlil Ignat.

 

12:09 – V Bachmute, ako aj v susedných mestách Kosťantynivka a Časov Jar stále zostáva viac ako 10 000 obyvateľov, ktorí musia existovať v hrozných podmienkach, tvrdia pracovníci Medzinárodného výboru Červeného kríža oboznámení so situáciou.

V samotnom Bachmute podľa niektorých odhadov zostáva približne 3 500 obyvateľov vrátane 32 detí. Pracovníci berú so sebou hygienické súpravy, lampy na solárny pohon a zásoby pitnej vody, ale to v žiadnom prípade nie je úplný zoznam životne dôležitých potrieb. Mesto zostalo bez ústredného kúrenia, plynu, elektriny a dodávok vody. Podľa nedávnej správy OSN zostávajú dnes v celom Bachmute len štyria zdravotnícki pracovníci.

 

11:55 – Kyjev tvrdí, že v jeho tzv. cudzineckej légii je 20 000 príslušníkov. NYT zistil, že skutočný počet je niekoľkonásobne nižší.

V dôsledku nedostatočného personálneho obsadenia je teraz v jednotke len asi 1 500 bojovníkov, uviedol denník s odvolaním sa na zdroje. Okrem toho sa nábor nových ľudí zastavil.

Objavili sa aj informácie, že légia a pridružené skupiny “pokračujú v nábore ľudí, ktorých mnohí považujú za nevhodných na výkon ich povinností.

Prístup k zbraniam získavajú osoby s vymysleným vojenským záznamom alebo problematickou minulosťou, uvádza sa v článku.

 

11:34 – Ukrajina chce od 1. apríla zdvojnásobiť sadzby za prepravu ropy cez hlavné ropovody Družba do východnej Európy cez svoje územie, informovali tlačová agentúra Argus a denník Kommersant.

“Áno, vieme o zámere Ukrajiny zmeniť tarify, ale nepoznáme parametre zvýšenia a nevieme, od kedy sa plánuje zvýšenie taríf,” povedal hovorca Transnefti Igor Demin.

 

10:08 – Na časti územia kontrolovaného Ruskom v Chersonskej oblasti bol zavedený zákaz vychádzania.

Ruskom menovaný “gubernátor” Saldo to vysvetľuje nástupom moslimského posvätného mesiaca ramadán.

“S cieľom zabezpečiť náboženské tradície príslušníkov moslimských komunít Chersonskej oblasti, kompaktne žijúcich v Geničeskom a Novotrojickom okrese, vydal nariadenie o zavedení zákazu vychádzania na území týchto okresov,” píše Saldo na svojom kanáli Telegram.

 

9:34 – Artemovsk hlási, že delostrelectvo “orchestra” aktívne operuje pozdĺž cesty medzi Chromovom a Časovým Jarom.

Ráno sa po nej ukrajinské ozbrojené sily pokúsili presunúť posily do mesta, pričom ich podporovali dva tanky. Skupina bola odhalená z dronu a krytá delostreleckou paľbou.

Podľa predbežných správ sa časti skupiny podarilo dostať do mesta pod rúškom rannej hmly, zatiaľ čo druhú časť odrezala paľba pri cintoríne a vrátila sa späť.

 

9:25 – Rusko a Ukrajina utrpeli pri Bachmute veľké straty. Vzhľadom na extrémne vyčerpanie ruských síl sa ruská ofenzíva na mesto zastavila, píše britská spravodajská služba.

Preto “Rusko pravdepodobne presunulo svoje operačné ťažisko na Avdejevku južne od Bachmutu a na sektor Kremenna-Svatove na severe. To naznačuje všeobecný návrat k defenzívnejšiemu operačnému modelu po nepresvedčivých výsledkoch pokusov viesť všeobecnú ofenzívu od januára 2023,” uzatvárajú Briti.

Okrem toho naznačujú, že pozícia Rusov sa zhoršila v dôsledku napätia medzi ministerstvom obrany a Vágnerovými PMC.

 

8:53 – Jevgenij Prigožin informoval o omilostení päťtisíc väzňov po skončení zmluvy s Wagnerovou PMC.

Podľa neho len 0,31 % omilostených spáchalo opakovaný trestný čin do jedného mesiaca po návrate zo zóny špeciálnej operácie.

 

8:33 – Bývalý poradca CIA Rickards tvrdí, že porážka Ukrajiny môže prinútiť USA zaviesť jednotky NATO.

Porážka Ukrajiny hrozí v podmienkach akútneho nedostatku munície v ozbrojených silách, čo by mohlo vyprovokovať západné krajiny k priamemu konfliktu s Ruskom. Tento názor vyjadril bývalý poradca CIA James Rickards.

Kyjev nemá dostatok delostreleckých nábojov, zatiaľ čo NATO ich nemá dostatok. Rickards zároveň zdôraznil, že ruský priemysel naďalej stabilne zásobuje ruskú armádu nábojmi. Pokračujúcu vojnu označil za vojnu čísel na strane Ruska, ktorá sa skôr či neskôr prejaví na bojisku.

 

7:51 – Ruské sily postupovali smerom k ceste Konstantinovka – Časov Jar – Bachmut južne od Ivanovska.

Taktiež pochodovali západne od Zalizianskeho a postupovali v rámci severného Bachmutu.

K takýmto záverom dospel americký Inštitút pre štúdium vojny, ktorý analyzoval zábery z frontu, kde bola potvrdená geolokácia záberov.

Zároveň ukrajinské sily, súdiac podľa ďalších záberov, vytlačili Rusov z jedného z úsekov diaľnice E40 Bachmut – Slavjansk, dodal inštitút.

 

7:16 – Ranný brífing generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl:

  • Ukrajinské sily počas dňa odrazili 59 nepriateľských útokov.
  • Na Kupianskom a Limanskom smere – v oblasti Serebrijanského lesného hospodárstva a osád Hryanikivka, Sinkovka, Dibrova, Bilogorivka a Spornoje.
  • V Bachmutskom smere – v Bachmute, v okolí Orechovo-Vasiljevky, Bohdanivky, Ivanivského a Stupočeka.
  • V smere Avdejevka, Marinka a Šachtar – pri osadách Keramik, Stepnoje, Avdejevka, Severnoje, Marinka, Novomichajlivka a Ugledar.
  • Nepriateľ počas dňa uskutočnil 50 leteckých a 11 raketových úderov. Ukrajinské vzdušné sily za posledných 24 hodín uskutočnili 17 úderov.

 

7:04 – Rakúsko vyhlásilo, že sa bude riadiť rozhodnutím Medzinárodného trestného súdu a zatkne ruského prezidenta, ak pricestuje.

Pre agentúru Ukrinform to uviedlo rakúske spolkové ministerstvo spravodlivosti.

“Rakúsko je zmluvnou stranou Rímskeho štatútu. To znamená, že Rakúsko, rovnako ako všetky ostatné zmluvné strany, je povinné spolupracovať s Medzinárodným trestným súdom: zatykače vydané týmto súdom musia byť vykonané a osoby hľadané Medzinárodným trestným súdom musia byť zatknuté,” uviedlo rakúske ministerstvo spravodlivosti vo svojej reakcii.

 

6:43 – Zelenskyj priznal, že ukrajinské ozbrojené sily nemôžu začať protiofenzívu na východe, pretože im chýbajú zbrane.

 

6:35 – Oslobodenie Marinky v Doneckej ľudovej republike sa uskutoční po tom, ako bude pod kontrolou malá oblasť v západnej časti mesta. Vyhlásil to úradujúci šéf republiky Pušilin.

 

6:30 – Piatok 24. marca. Hlavné udalosti dňaz ruského pohľadu:

– Rusko má záujem o mierové riešenie konfliktu na Ukrajine prostredníctvom rokovaní, ale “za oceánom” to Kyjevu nie je umožnené, povedal podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady Medvedev.

– Kyjev sa pripravuje na útočné operácie, ruský generálny štáb pripravuje svoje rozhodnutia, povedal Medvedev.

– Západ si je dobre vedomý negatívnych dôsledkov používania munície s ochudobneným uránom, povedal šéf ruskej CBR Kirillov.

– Použitie takejto munície by kontaminovalo veľké plochy plodín na Ukrajine a ukrajinský vývoz potravín by sa na desaťročia zrútil, povedal.

– Zlúčeniny ochudobneného uránu v pôde predstavujú dlhodobé riziko negatívneho vplyvu na ľudí a životné prostredie, dodal Kirillov.

– Ukrajinská armáda stratila za jeden deň v doneckom smere približne 400 ľudí a v chersonskom smere až 40 ľudí, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

– Ukrajina stratila do 60 vojakov v kupjanskom smere a do 125 vojakov v smere Krasnoliman, uviedlo ministerstvo.

– Ruské ozbrojené sily zničili hangár s ukrajinskými vojenskými dronmi v Odeskej oblasti, dodalo ministerstvo obrany.

– Rusko označuje vyhlásenie slovenského ministerstva obrany o presune prvej várky štyroch stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu za nepriateľský akt voči Rusku.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:50

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v stredu uviedlo, že oprava poškodeného čpavkovodu vedúceho z ruského Togliatti do ukrajinskej Odesy bude trvať jeden až tri mesiace. Moskva tvrdí, že čpavkovod vyhodili do vzduchu v utorok ukrajinskí sabotéri. Výbuch podľa ruského ministerstva obrany nastal v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny, pričom zranenia utrpelo aj niekoľko civilistov.

16:30

Britský premiér Rishi Sunak v stredu pricestoval na dvojdňovú návštevu USA. Hlavnými témami rokovaní budú situácia na Ukrajine, hospodárska spolupráca a umelá inteligencia.

16:00

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu v telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským navrhol vytvorenie medzinárodnej komisie na vyšetrovanie zničenia Kachovskej priehrady na juhu Ukrajiny. Tento návrh predstavil aj ruskému lídrovi Vladimirovi Putinovi.

15:13

Nemecký Inštitút pre ľudské práva (DIMR) sa domnieva, že boli naplnené všetky podmienky na to, aby mohla byť zakázaná krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD). DIMR však v súčasnosti neplánuje takýto krok presadzovať, informovala v stredu agentúra DPA.

14:51

Poľská vláda využije všetky existujúce právne opatrenia, aby ponechala v prevádzke svoju hnedouhoľnú baňu Turów ležiacu pri hraniciach s Českom. Povedal to v stredu hovorca poľskej vlády Piotr Müller, a to aj napriek utorkovému rozhodnutiu súdu vo Varšave, ktorý bani pozastavil povolenie na ťažbu z environmentálnych dôvodov.

14:40

Ukrajinskí sabotéri údajne v utorok vyhodili do vzduchu čpavkovod vedúci z ruského Togliatti do ukrajinskej Odesy. K výbuchu došlo podľa ruského ministerstva v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny, pričom utrpelo zranenia aj niekoľko civilistov.

14:17

Európska komisia (EK) v stredu oznámila, že spúšťa nové právne konanie proti Poľsku v súvislosti s rozhodnutím vlády vo Varšave zriadiť tzv. výbor na vyšetrovanie “ruského vplyvu”. Komisia zriadenie tohto kontroverzného orgánu vníma ako útok na politickú opozíciu, lebo zákon umožňujúci jeho zriadenie predpokladá, že výbor by vo svojej činnosti pokračoval aj po prípadnej zmene vlády po jesenných parlamentných voľbách.

14:12

Všeobecný súd Európskej únie v stredu zamietol žiadosť bieloruského oligarchu Alexandra Šakutina o zrušenie sankcií, ktoré boli naňho uvalené za napojenie na vládu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a jej zásahy proti opozícii. Šakutin, ktorý podniká v oblasti stavebníctva, poľnohospodárstva a strojníctva, bol v roku 2020 pridaný za zoznam Európskej únie, na ktorom sa nachádzajú subjekty so zmrazenými aktívami či zákazom víz.

14:00

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) pokračuje vo svojom úsilí získať úplný prístup do budov Európskeho parlamentu (EP). Toto úsilie sa vystupňovalo po prepuknutí škandálu “peniaze za vplyv”, známeho pod názvom Katargate.

13:49

Prvé pojednávanie v novej kauze ruského opozičného politika Alexeja Navaľného je naplánované na 19. júna. Pojednávanie moskovského mestského súdu sa bude konať vo väzenskom tábore č. 6 (IK-6) vo Vladimírskej oblasti, kde si Navaľnyj odpykáva svoj trest.

13:30

Právo občanov Ukrajiny žiť a pracovať v členských krajinách Európskej únie možno bude potrebné predĺžiť o 10 rokov. V súvislosti s pokračujúcou ruskou agresiou voči Ukrajine to uviedol osobitný poradca Európskej komisie (EK) pre ukrajinských utečencov Lodewijk Asscher.

13:25

Úrady v Kanade a USA vydali varovania pred zhoršenou kvalitou ovzdušia v dôsledku lesných požiarov v Kanade.

Dym z lesných požiarov zahalil kanadské provincie Ontário a Québec a dostal sa až do New Yorku a štátu Connecticut, kde bola kvalita ovzdušia klasifikovaná ako “nezdravá”.

13:20

Po utorňajšom (6. 6.) vykoľajení a prevrátení vlaku medzi obcami Rimavské Zalužany a Kociha sú v nemocniciach v Rimavskej Sobote a Lučenci hospitalizované tri osoby. Ich stav je stabilizovaný.

13:10

Slovensko daruje Ukrajine vojenský materiál v hodnote viac ako 4,2 milióna eur. Návrh ministerstva obrany v stredu odsúhlasila vláda.

12:55

Polícia začala trestné stíhanie pre zločin znásilnenie v súvislosti s medializovaným prípadom znásilnenia 15-ročnej školáčky v Čani v okrese Košice-okolie. Podľa medializovaných informácií došlo k znásilneniu v pondelok (5. 6.) popoludní v areáli zimného štadióna v obci Čaňa.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

SaS vyzýva Roberta Fica na “súboj”

0 icon

Bratislava 7. júna 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Strana SaS vyzýva opozičný Smer-SD na tzv. súboj volebných programov. Žiada šéfa Smeru-SD Roberta Fica, aby predstavil svojich expertov a program, ktorý sa porovná s programom SaS. Strana kritizuje Fica za to, že svojimi výrokmi o manipulácii šíri nenávisť a rozoštváva…

Platíme za milióny vakcín, o ktoré nie je záujem. Minister vysvetľuje

0 icon

Bratislava 7. júna 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Nákup vakcín proti ochoreniu COVID-19 je záväzkom krajín Európskej únie, nejde o vyhodené peniaze. Po rokovaní vlády to vyhlásil minister zdravotníctva Michal Palkovič. Reagoval tak na novinársku otázku týkajúcu sa nákupu vakcín Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR v stredu informoval o…

Lionel Messi bude hrať za Inter Miami

0 icon

Paríž 7. júna 2023  (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Argentínsky futbalista Lionel Messi sa po odchode z Paríža Saint-Germain dohodol na spolupráci s tímom zámorskej MLS Interom Miami Informoval o tom portál BBC Sport.

Nová posila Demokratov – Dorota Nvotová

0 icon

Bratislava 7. júna 2023 (TASR/HSP/Foto: Screenshot)   Do mimoparlamentnej strany Demokrati vstupuje pred predčasnými septembrovými parlamentnými voľbami hudobníčka a občianska aktivistka Dorota Nvotová. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval predseda strany Eduard Heger Nvotová by sa chcela venovať téme menšín, Rómov aj kultúry, pretože má za sebou niekoľko projektov…

SaS vyzýva na odmietnutie povinných kvót

0 icon

Bratislava 7. júla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Strana SaS vyzýva vládu, aby na štvrtkovom (8. 6.) rokovaní Rady Európskej únie (EÚ) o nových migračných podmienkach nesúhlasila s povinnými kvótami na prerozdelenie ilegálnych migrantov po členských krajinách EÚ a presadzovala status quo. Minister vnútra Ivan Šimko plánuje prezentovať pozíciu,…

Srbi sa nevzdávajú

0 icon

Belehrad 7. júna 2023 (HSP/Foto:Twitter@snntv_en)   V snahe nájsť riešenie krízy na severe Kosova pricestujú dnes večer do Belehradu vyslanci Európy a USA Miroslav Lajčák a Gabriel Escobar, informuje srbský spravodajský portál B92 V snahe nájsť riešenie krízy na severe Kosova, po Prištine, pricestujú dnes večer do Belehradu európski a…

Nová uniknutá správa vrhá veľmi zlé svetlo na USA a Ukrajinu

0 icon

Washington 7. júna 2023 (HSP/washingtonpost/Foto:Facebook)   Nepotvrdený tip od európskeho spojenca bol podľa denníka Washington Post uvedený v uniknutom dokumente amerických tajných služieb Podľa denníka The Washington Post boli USA informované, že ukrajinská armáda plánuje vyhodiť do vzduchu plynovod Nord Stream niekoľko mesiacov predtým, ako záhadné výbuchy zničili ruský kanál…

O čipové válce

0 icon

Praha 7. júna 2023 (HSP/petrhampl/Foto:Pixabay)   O momentálně probíhající „válce o čipy“ už asi čtenáři vědí, ale málo se mluví o aktuálním stavu. Philip Pilkington se jej pokusil shrnout v komentáři na Unherd Nejprve se Američani pokoušeli Čínu odříznout od čipů a zabránit jim ve stavbě továren. Je to ovšem složitá…

Szijjártó reaguje na Čaputovej obavy

0 icon

Budapešť/Bratislava 7. júna 2023 (HSP/Index/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Péter Szijjártó, maďarský minister zahraničných vecí, reagoval v rozhovore pre server index.hu na vyjadrenie slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej o tom, že Slovensko by mohlo nasledovať Orbána a stať sa problémovým dieťaťom EÚ Na otázku moderátora, že ak má Budapešť také vynikajúce…

Skončí šéf SIS? Premiér: Máme červené čiary

0 icon

Bratislava 7. júna 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) sa pravdepodobne nebude meniť, ale jasne sa zadefinujú červené čiary. Ak sa prekročia, nebude sa dať tolerovať súčasná personálna nominácia. Po stredajšom rokovaní vlády to vyhlásil premiér Ľudovít Ódor Pre vládu je kľúčové, aby sa nezasahovalo…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Tretia svetová vojna je namierená proti Rusku...

0icon

Tento článok uverejňujem v plnom znení tak, ako som ho prebral. Je to preto, lebo článok bol uverejnený pred osem a pol rokmi v decembri 2014!!! Urobil som len malé doplnky pre vysvetlenie. Doplnky sú v zátvorke. Ak sa Vám zdá stále aktuálny, nemýlite sa...

Vysielanie českých televízií na Slovensku (+ Markíza, JOJ i Orange)

0icon

Asi pred 3 mesiacmi Orange vypol cca 6 staníc z okruhu českej komerčnej TV Prima na Slovensku. Už pred rokmi sa vyplo vysielanie staníc NOVY.V médiách rezonuje ako hlavný dôvod tohto konania snaha slovenskýchkomerčných televízií JOJ a Markíza, nakoľko vraj české televízie nemajú licencie /právo na Slovensku vysielať. Poďme sa…

Marek Danko

Radikálna pomsta: Ukrajina ničí Maďarov

0icon

Možno sa vzťahy medzi Maďarskom a Ukrajinou vždy vyznačovali neustálymi problémami a hádkami medzi krajinami. Maďari neustále hovorili o útlaku maďarských národnostných menšín na ukrajinskom území, no v Kyjeve boli takéto vyhlásenia neustále vyvracané. V skutočnosti ukrajinská vláda naozaj považovala národnostné menšiny za nástroj nát

Erik Majercak

Prečo Rusko nejako moc aktívne nepokračuje s operáciou na Ukrajine. Prečo sa zdá, že je to zmrazené. Prečo na nás denne nekydajú z médií až toľko ako obvykle

0icon

Samozrejme, že mediálny priestor dostáva na Slovensku teraz primárne kampaň „leboFico“, „leboKremeľ“, „lebodemokracia“, lebo tieto problémy zahraničím riadené politické strany nevedia rozchodiť a je ďaleko nebezpečnejší do októbra pre všetkých lokálnych nohsledov, takže 21 miliónov pre šorošove handry od prez

Marián Tkáč

Náhody neexistujú: Slováci a Maďari plece pri pleci

0icon

V americkom Orlande vyvrcholili 4. majstrovstvá sveta v novom športe, vo futgolfe. A predstavte si, ako symbolicky: zlato získala v individuálnej súťaži žien Slovenka Lucia Čermáková a v individuálnej súťaži mužov Maďar Bence Bacskai! Keďže náhody neexistujú, práve na pôde všemocnej Ameriky sa predviedli ako úspešné v rodiacom sa olympijskom…

Vášeň v Tebe

Lesník ukázal geniálny trik, ako sa zbaviť kliešťov

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:pixabay.com/Catkin). Kliešte, ktoré sú ľuďmi asi najnenávidenejšie tvory, už niekoľko týždňov útočia na ľudí a zvieratá. A hoci na internete nechýbajú rady, ako sa pred týmito parazitmi chrániť, najnovší trik jedného z lesníkov sa stal skutočným hitom.

Ako strihať paradajky? Radšej buďte opatrní. Jedna chyba zničí celý krík

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/2 Minute Garden Tips). Ak chcete, aby vaše sadenice túto sezónu priniesli veľa ovocia, robte pravidelne jednu vec. Ako orezať paradajky, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky? Urobte to správnym spôsobom a kríky prinesú veľa paradajok. Aby ste mohli zbierať bohatú úrodu, musíte sa…

Princ Harry vypovedal na súde. Hovoril o svojich depresiách a paranoji

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram.com/royal_family_history). V utorok 6. júna sa princ Harry objavil na Najvyššom súde v Londýne, kde svedčil v procese proti Mirror Group Newspapers, známemu bulvárnemu vydavateľovi vo Veľkej Británii. Počas pojednávania z jeho úst zazneli silné slová.

Takto sa vyrába zlaté hnojivo. Patent záhradníkov a vlastníkov pozemkov na bohatú úrodu

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/Vidlák). Oplatí sa obohatiť kompost dážďovkami? Odborníci tvrdia, že dážďovky dokážu urobiť veľa dobrého a že hnojivo, ktoré produkujú, má cenu zlata. Ako teda prilákať dážďovky do kompostu? Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť čo najlepšie výsledky.

Lekár podával pacientke kávu s jeho semenom. Na súde tvrdil, že si neumyl ruky

0 icon

7.6.2023. Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/DarkoStojanovic). Začína sa proces proti britskému lekárovi Dr. Nicholasovi Johnovi Chapmanovi. Je obvinený zo sexuálneho napadnutia svojich obetí pridávaním semena do ich kávy. V Spojenom kráľovstve sa začne prestížny súdny proces proti všeobecnému lekárovi Dr. Nicholasovi Johnovi Chapmanovi. Podľa

Armádny Magazín

Najväčšie západné energetické korporácie si veľmi dobre ohrievajú ruky na sankčnej vojne proti Rusku

0 icon

USA, 7.jún 2023 (AM) – Už dávno je jasné, že protiruské sankcie majú bumerangový efekt na ekonomiky západných krajín. Prejavil sa prudkým nárastom inflácie, poklesom už aj tak nízkych mier hospodárskeho rozvoja a poklesom reálnych príjmov občanov. Podľa OECD do konca roka 2022 klesli príjmy v 38 členských krajinách OECD ako…

Húfnice CAESAR sa Ukrajine nehodia!

0 icon

Francúzsko, 7.jún 2023 (AM) – Vraj je to pre ich zraniteľnosť, teda pre ich rýchle opotrebúvanie a nemožnosť opráv, tvrdí francúzsky aktivista Xavier Moreau. Donedávna sa však na Ukrajine hovorilo o samohybných húfniciach CAESAR trochu inak, pyšnejšie. Napr. ukrajinský minister obrany Aleksej Reznikov vyhlasoval, že vďaka dodávkam z Francúzska a Dánska má Ukrajina druhý najväčší park

CIA vás špehuje prostredníctvom vášho smartfónu

0 icon

Nemecko, 7.jún 2023 (AM) – Federálna bezpečnostná služba spoločne s ruskou FSO odhalila spravodajskú operáciu amerických tajných služieb, ktoré využívali mobilné zariadenia Apple (USA). "Bezpečnosť ruskej telekomunikačnej infraštruktúry odhalila anomálie špecifické len pre používateľov mobilných telefónov Apple a spôsobené pôsobením doteraz neznámeho škodlivého softvéru (VPO) využívajúceh

Západ testuje na Ukrajine tie typy zbraní, ktoré potom použije v priamej vojne s Ruskom

0 icon

Rusko, 7.jún 2023 (AM) – Ako informovalo ruské ministerstvo obrany deň predtým, ruská armáda pri odrazení ofenzívy ukrajinskej armády na južnom Donecku zničila 28 tankov Ozbrojených síl Ukrajiny vrátane ôsmich nemeckých Leopardov. Podľa vojenského analytika Jurija Kotenoka budú západné krajiny naďalej zásobovať Kyjev

Rusku hrozí čierna známka FATF. Pridá sa ku Kimovi?

0 icon

USA, 7.jún 2023 (AM) – Nepriatelia Ruska sa domnievajú, že sankčná vojna proti krajine by sa nemala obmedzovať na trestné opatrenia jednotlivých štátov, ale je potrebné medzinárodné úsilie. Samozrejme, ideálne by bolo, keby sa rozhodnutie o sankciách voči Rusku prijalo na úrovni Bezpečnostnej rady OSN, ale to sa nedeje a pravdepodobne ani…

TopDesať

Raritné fotografie známych osobností, ktoré ste nikdy nevideli

0 icon

V dnešnom digitálnom veku, kde každý má vreckový fotoaparát vo svojom smartfóne a fotografie sú všadeprítomné, je ťažké si predstaviť, že existujú snímky známych osobností, ktoré zostali skryté pred našimi očami. No práve tieto zriedkavé a raritné fotografie nám poskytujú jedinečný pohľad do minulosti, odhaľujúc celebrity v úplne novom svetle.…

Kvíz: Dokážete spoznať európsku krajinu na základe jej tvaru?

0 icon

Vitajte, milí čitatelia, v našom novom článku plnom geografického dobrodružstva! Dnes vás pozývame na vzrušujúcu výzvu, ktorá vás zavedie do srdca Európy a vyzve vás, aby ste preukázali svoje znalosti o európskych krajinách. Dokážete spoznať európsku krajinu len na základe jej tvaru? Európa je kontinent bohatý na rozmanitosť a históriu. Každá…

Tieto celebrity svoje outfity využili aj po rokoch

0 icon

Vitajte v fascinujúcom svete módy a celebrít! V tomto článku sa pohrávame s myšlienkou, že ani tie najznámejšie celebrity sa neboja využiť svoje outfity opakovane, a to s tým istým štýlom a eleganciou. Odkazujú na pravdu, že dobrý štýl je nadčasový a že oblečenie môže slúžiť viac než len pri…

Tieto fotografie dajú poriadne zabrať tvojmu zraku a mozgu

0 icon

V tomto článku si ukážeme fotografie, ktoré nenechajú váš zrak a mozog na pokoji. Pri niektorých fotografiách sa budete musieť skutočne zamyslieť, či vidíte skutočnosť alebo iba optický trik. Tieto fotografie majú schopnosť vyvolávať záhadné dojmy a vášne vo vašom vnútri. Za ich zdanlivo jednoduchými a bežnými kompozíciami sa však…

Extrémne drahé chyby zachytené na fotografiách

0 icon

Hovorí sa, že za chyby sa platí. Bohužiaľ, tieto fotografie majú hodnotu tisícky eur - tisícky eur na opravy poškodených vecí. Pozrite sa na zbierku nešťastia v podaní extrémne drahých chýb. Reddit je na vrchole v poskytovaní fotografií ľudí, ktorí majú naozaj ťažký deň. Prispievatelia na r/ThatLookedExpensive sa delia o…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali