To najdôležitejšie z Ukrajiny

Kyjev 24. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Libkos, telegram, screenshot)

Aktualizované 24. marca 2023

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Vojna na Ukrajine
Na snímke ukrajinskí vojaci sa vezú na tanku na fronte v meste Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny

20:08 – Ukrajina čelí problému s náborom nových bojovníkov do ozbrojených síl, keďže niektorí muži v odvodovom veku sa vyhýbajú mobilizácii.

Článok na túto tému uverejnil denník Wall Street Journal.

“Jeden Ukrajinec zaplatil takmer 10 000 dolárov, aby sa vyhol odvodu. Ďalší ignoroval päť vojenských predvolaní. Tretí sa vyhýbal verejným miestam zo strachu, že naňho skočí vojenský úradník a odovzdá mu povolávací rozkaz,” napísal denník.

Podľa jeho informácií “ukrajinské úrady sa snažia získať ich náhradu, pričom často verbujú tých, ktorí nemajú chuť ani výcvik na službu. V dôsledku toho rastie počet mužov v bojaschopnom veku, ktorí sa snažia vyhnúť vojenskej službe”.

Týždenník uviedol príklady tých, ktorí sa snažia rôznymi spôsobmi opustiť Ukrajinu alebo sa skrývajú pred mobilizáciou vo vnútri krajiny. Existujú aj príklady mobilizovaných mužov, ktorí sú zjavne nespôsobilí na službu.

“Na západnej Ukrajine bol odvedený invalidný muž, ktorý bol vyhlásený za spôsobilého na službu napriek tomu, že nemá zbrane. Podľa jeho príbuzných iný zomrel na fronte do mesiaca od mobilizácie po 10 dňoch výcviku…

38-ročný zvárač z východnej Dnepropetrovskej oblasti dostal päť povolávacích rozkazov napriek tomu, že je otcom troch detí, stará sa o matku s rakovinou a má zdravotné problémy. Povedal, že predvolania napadol,” uviedol denník Wall Street Journal.

 

18:55 – Kremeľ sa vzdal plánov na ďalšiu ofenzívu na Ukrajine na jar tohto roku po tom, čo sa mu nepodarilo dosiahnuť výraznejší pokrok, a sústredí sa na zastavenie novej ofenzívy kyjevských síl, ktorá by sa mala začať čoskoro.

Informovala o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na vlastné zdroje.

Podľa nich sa Kremeľ snaží tento rok naverbovať až 400 000 zmluvných vojakov na posilnenie armády. Rozsiahla náborová kampaň umožní Kremľu vyhnúť sa ďalšej nútenej mobilizácii.

Podľa agentúry dal Putin jasne najavo, že je presvedčený, že Rusko dokáže prekonať podporovateľov Ukrajiny v USA a Európe, a stavil na to, že ak ruské ozbrojené sily dokážu v najbližších mesiacoch zabrániť novému prielomu ukrajinských vojsk, podpora Kyjeva sa oslabí.

 

18:45 – Podľa Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu je transfer lietadiel MiG-29 do Kyjeva hrubým porušením medzinárodných záväzkov Slovenska týkajúcich sa reexportu zbraní ruskej výroby.

Rusko považuje transfer stíhačiek MiG-29 do Kyjeva zo strany Slovenska za nepriateľský akt.

 

18:40 – O nórskej spoločnosti Nammo, ktorá nemôže zvýšiť výrobu 155 mm granátov pre ukrajinské ozbrojené sily, sa diskutuje na Twitteri: potrebné kapacity v elektrickej sieti boli prisľúbené novému dátovému centru TikTok.

Generálny riaditeľ spoločnosti uviedol, že nórske úrady si musia vybrať medzi “ukladaním videí s mačkami” a záujmami národnej bezpečnosti.

Centrum bude uchovávať európske údaje, “pričom v hre sú miliardy dolárov”, poznamenali miestne médiá. Video služba už uzavrela dohodu s dodávateľom energie.

 

18:13 – USA rozšírili sankcie na prezidentské lietadlo Boeing-737 Alexandra Lukašenka, ktoré používajú aj členovia jeho rodiny.  Informoval o tom denník Bild.

 

17:24 – Podľa prieskumu Centra Razumkov má viac ako tretina Ukrajincov príbuzných alebo známych, ktorí boli počas vojny zabití alebo zranení.

Otázka znela takto: “Máte príbuzných alebo blízkych známych (vojenských alebo civilných), ktorí boli zabití alebo zranení v dôsledku vojenských akcií alebo ostreľovania po 24. februári 2022?”.

Na túto otázku odpovedalo 37 % respondentov, že áno, sú medzi nimi takíto ľudia. Pre 4 % respondentov bolo ťažké odpovedať, zvyšok odpovedal záporne.

 

17:13 – Misia OSN zaznamenala 25 prípadov popravy ruských vojnových zajatcov ukrajinskými ozbrojenými silami.

“Sme hlboko znepokojení prípadmi svojvoľných popráv až 25 ruských vojnových zajatcov a tých, ktorí sa prestali zúčastňovať na bojových akciách, ukrajinskými ozbrojenými silami, ktoré sme zdokumentovali,” uviedla pre agentúru France-Presse Matilde Bognerová, vedúca misie OSN na monitorovanie ľudských práv na Ukrajine.

Podľa nej sa tieto vraždy často uskutočňovali bezprostredne po zajatí. Jej misia si zároveň nie je vedomá žiadneho prenasledovania páchateľov zo strany ukrajinských orgánov.

 

16:47 – V Chersone sa objavujú správy o výbuchoch. Predchádzajúci deň bol v regióne vyhlásený letecký poplach

 

16:17 – Spoločnosť Nord Stream 2 AG súhlasila s účasťou na operácii na odstránenie predmetu nájdeného v blízkosti plynovodu Nord Stream 2, uviedol dánsky orgán.

 

Oblasť kde môže byť predmet
Oblasť kde môže byť predmet

 

15:55 – Rusko použilo svoje obdoby amerických plánovacích bômb JDAM-ER na údery v Sumskej oblasti, informoval Defense Express.

Nie je to prvýkrát, čo sa to stalo. Podobné bomby boli použité aj 12. marca v Donecku.

Pripomenieme, že začiatkom marca sa objavilo video s použitím JDAM v Doneckej oblasti.

 

14:22 – Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že počas včerajšieho útoku na Odeskú oblasť “bol zničený hangár s bezpilotnými lietadlami”.

Tvrdí, že hangár sa nachádzal v blízkosti Suchého Lymanu.

Na Ukrajine to zatiaľ nepotvrdili. Ako bolo oznámené, ukrajinská protivzdušná obrana informovala o zostrelení dvoch rakiet X-59.

 

13:04 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské ozbrojené sily za 24 hodín zničili viac ako 380 príslušníkov AFU na Doneckom smere

– Ruské jednotky zničili v kupjanskom smere do 60 ukrajinských vojakov a SAU poľskej výroby Krab

– Ozbrojené sily RF zničili v smere na Krasnoliman až 125 príslušníkov AFU a jedno vozidlo Grad MLRS

– Ruské ozbrojené sily v DĽR zničili muničný sklad žoldnierskych jednotiek cudzineckej légie

– Ruské sily protivzdušnej obrany zničili 18 ukrajinských dronov, zostrelili 3 strely HIMARS

– Ruské ozbrojené sily počas jedného dňa zničili viac ako 40 ukrajinských jednotiek a SAU poľskej výroby Krab v južnom Donecku a Záporoží

– Ruské jednotky zničili v Chersonskom smere do 40 ukrajinských vojakov a delostrelecký systém M777 americkej výroby

– Ruské ozbrojené sily zničili hangár s bezpilotnými lietadlami AFU pri Suchom Limane v Odeskej oblasti.

 

13:03 – Arménsky ústavný súd uznal záväzky voči ICC, trestnému súdu, ktorý vydal zatykač na Putina.

To znamená, že Arménsko by teoreticky mohlo zatknúť Putina v prípade jeho návštevy.

Maďarsko predtým uviedlo, že v prípade Putinovej návštevy ho nezatkne, zatiaľ čo Nemecko uviedlo, že zatkne.

 

12:39 – Pri Limane v Odeskej oblasti bol zničený hangár s dronmi ukrajinskej armády, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

 

12:37 – SBU oznámila, že boli zadržaní dvaja ruskí agenti vrátane konštruktéra spoločnosti Motor Sič.

Zadržaní sa údajne podieľali na prieskumných a podvratných aktivitách v Kyjevskej a Záporožskej oblasti. Podľa vyšetrovania ich začiatkom februára 2022 naverboval pracovník riaditeľstva Federálnej bezpečnostnej služby pre Altajský kraj.

Na jeho pokyn prehľadávali miesta ukrajinských vojenských objektov a orgánov činných v trestnom konaní. A zamestnanec spoločnosti Motor Sič bol zadržaný, keď fotografoval budovu vojenskej nemocnice. Obaja boli vzatí do väzby.

 

12:27 – Vo vojne zahynul boxer z Chersonskej oblasti Maxim Galiničev, uviedla regionálna štátna správa.

Odmietol sa zúčastniť na májových majstrovstvách Európy a dobrovoľne sa prihlásil do výsadkových jednotiek, počas služby utrpel dve zranenia a 10. marca zahynul v bojoch v Luhanskej oblasti.

 

12:06 –  Kyjevská vojenská správa varovala, že hrozba ďalšieho komplexného raketového útoku zo strany Ruskej federácie je reálna.

Uviedli, že “systematická analýza leteckých útokov na Kyjev a Ukrajinu vo všeobecnosti za posledné obdobie jasne signalizuje, že nepriateľ sa nevzdal taktiky raketovej genocídy mierových ukrajinských miest”.

“Teroristická krajina bude pravdepodobne pokračovať v leteckých útokoch s použitím širokej škály raketových zbraní. Agresor sa pravidelne snaží odhaliť náš systém protivzdušnej obrany,” povedal Sergej Popko, šéf KGVA.

Vyzval, aby sme neignorovali varovania, pretože “hrozba ďalšieho komplexného masívneho raketového útoku je reálna”.

 

11:50 – Prímestské a medzimestské autobusové linky v Kyjevskej oblasti budú ráno premávať o hodinu dlhšie a večer o pol hodiny dlhšie.

Dôvodom je, že od 26. marca sa zákaz vychádzania v hlavnom meste nezačne o 23:00, ale o polnoci.

Už skôr sa v súvislosti so zmenou zákazu vychádzania zmenil aj cestovný poriadok metra, ktoré sa teraz zatvára o hodinu neskôr. Pozemná doprava zostane otvorená do 23:30.

 

11:40 -Ukrajina jednostranne odovzdala ťažko zranených zajatcov, ktorých stav umožňoval ich prevoz do Ruska.

“V tomto prípade nehovoríme o výmene vojnových zajatcov, ale práve o repatriácii: o návrate ťažko zranených zajatcov bez akýchkoľvek podmienok, ako to stanovuje medzinárodné humanitárne právo,” uviedol koordinačný štáb pre zaobchádzanie s vojnovými zajatcami.

Zároveň vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby zvýšilo tlak na agresorskú krajinu, aby aj protivník rešpektoval medzinárodné právo a prepustil zo zajatia ťažko zranených ukrajinských vojakov.

 

11:30 – Západ si je dobre vedomý negatívnych dôsledkov používania munície s ochudobneným uránom, jej použitie spôsobí nenapraviteľné škody na zdraví ukrajinských vojakov a civilného obyvateľstva, uviedol veliteľ ruských vojsk RCBZ Kirillov.

Kirillov uviedol, že po použití streliva s ochudobneným uránom na Ukrajine bude kontaminovaná veľká plocha plodín a agropriemyselný komplex utrpí obrovské škody.

Akýkoľvek vývoz poľnohospodárskych produktov z územia Ukrajiny bude potom zničený na mnoho desaťročí, ak nie na stáročia, zdôraznil generálporučík.

 

11:24 – Ukrajinské formácie ostreľovali pohraničné územia Kurskej oblasti.

Dedina Plechovo v Suzhanskom okrese sa dostala pod paľbu ukrajinských ozbrojených síl: obec bola bez napätia a boli poškodené dve obytné budovy. Medzi obyvateľmi neboli žiadne obete.

 

11:00 – Štátna pohraničná služba uviedla, že občania, ktorí nelegálne prekročia hranice, budú vrátení zahraničnou pohraničnou strážou.

“Aktívne spolupracujeme s kolegami z európskych krajín, aby sme spoločne čelili pokusom o nelegálne prekročenie hranice,” uviedol hovorca Štátnej pohraničnej služby Andrij Demčenko.

Uviedol príklad muža, ktorý sa pokúsil utiecť do Rumunska a zomrel pri prechode cez rieku Tisa: “Ak by tento muž nezomrel a dostal sa do Rumunska, bol by vrátený na Ukrajinu a stíhaný. Podľa neho sa niektorí ľudia snažia získať štatút utečenca, “ale to nie je dôvod, aby sa s ukrajinskými občanmi, ktorí sú v konflikte so zákonom, zaobchádzalo ako s utečencami v krajinách EÚ”.

 

10:56 – Čína je spoluautorom ruskej rezolúcie o „Nord Streame“

Čína vystupuje ako spolupredkladateľ návrhu rezolúcie, ktorú navrhlo Rusko o medzinárodnom vyšetrovaní diverzii na plynovodoch „Nord Stream“ a „Nord Stream 2“.

Oznámil to dnes vo svojom Telegram-kanáli prvý zástupca stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OSN Dmitrij Poľanskij.

„Spoluautorom textu boli Číňania a môžu sa objaviť aj ďalšie štáty,“ napísal.

Hlasovanie v Bezpečnostnej rade OSN o ruskej rezolúcii sa uskutoční 27. marca.

10:47 – V blízkosti plynovodu Nord Stream bol objavený neidentifikovaný objekt, informuje agentúra Reuters.

Agentúra uvádza, že dánske orgány ho chcú vyzdvihnúť v spolupráci so spoločnosťou Nord Stream 2 AG. Na nález už reagoval Kremeľ. ktorý uviedol, že predmet nájdený v blízkosti Nord Stream 2 “zrejme súvisí s teroristickým útokom”.

Pozvanie spoločnosti Nord Stream 2 AG zúčastniť sa na operácii na vyzdvihnutie predmetu označil Putinov hovorca Dmitrij Peskov za “pozitívne”, ale vyzval počkať, čo za tým bude ďalej.

V blízkosti plynovodu Nord Stream bol objavený neidentifikovaný objekt
V blízkosti plynovodu Nord Stream bol objavený neidentifikovaný objekt

10:31 –  Ak sa Kyjev pokúsi o znovuzískanie Krymu, “bude to dôvod na použitie všetkých obranných prostriedkov vrátane tých, ktoré sú stanovené v základoch doktríny jadrového odstrašenia,” uviedol podpredseda ruskej bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev v odpovedi na otázky ruských novinárov.

“Vidíte, na jednej strane je to propaganda, treba s ňou tak zaobchádzať a v čase vojny je tu vždy. Najmä preto, že ich situácia, jemne povedané, je v ekonomike monštruózna, na rozdiel od našej,” povedal.

Pokus o “odštiepenie časti štátu” označil za zásah do existencie samotného štátu.

“Závery si teda urobte sami: jednoznačne tu existujú dôvody na použitie akýchkoľvek zbraní. Absolútne akékoľvek zbrane. A dúfam, že naši ‘priatelia’ za oceánom to pochopia,” povedal.

Medvedev tiež povedal, že Ukrajina sa pripravuje na ofenzívu a že podpora Západu pri dodávkach zbraní komplikuje pozíciu Ruska.

“Takže čím viac dodávajú, tým je to zložitejšie, samozrejme, to je úplne zrejmé. Pripravujú sa na útočné operácie, to tiež všetci vedia. Náš generálny štáb s tým počíta a pripravuje svoje rozhodnutia,” dodal.

 

10:28 – Rusko si je vedomé, že Kyjev sa pripravuje na útočné operácie, povedal Medvedev.

Generálny štáb ruských ozbrojených síl podľa neho pripravuje svoje rozhodnutia v reakcii.

 

10:11 – Kancelária prezidenta reagovala na vyhlásenie Maďarska, že Budapešť nezatkne Putina na základe zatykača vydaného Medzinárodným trestným súdom.

“Ruská federácia je bezvýhradne zločineckou krajinou, ktorá sa hanebne rúti na “dno dejín”, ale Maďarsko jej povesť nanovo nuluje priamou podporou RU-mŕtveho muža. Tým, že dokonca odmieta podpísať Rímsky štatút. Prečo?” napísal na Twitteri.

 

9:12 – Podľa vzdušných síl Rusi lovili ukrajinskú protivzdušnú obranu v Sumskej oblasti. Okrem 11 riadených leteckých bômb zasiahli región aj raketou CH-31P, uviedlo velenie.

Táto nadzvuková letecká strela je určená na ničenie protilietadlových raketových systémov stredného a dlhého doletu. Podľa vyčlenených zdrojov bola navrhnutá aj na porážku systémov Patriot.

nadzvuková letecká strela
Na snímke nadzvuková letecká strela

9:03 – Ministerstvo energetiky uviedlo, že v Žitomírskej oblasti môže dôjsť k obmedzeniu dodávok elektrickej energie z dôvodu opravy sieťovej infraštruktúry.

Uvádza sa tiež, že dodávky elektrickej energie pre viac ako 2 000 odberateľov v Dnepropetrovskej oblasti boli obnovené po nočnom útoku dronu. Taktiež približne 5 500 odberateľov v Doneckej oblasti bolo zásobovaných elektrickou energiou. Existujúca výroba elektrickej energie naďalej plne uspokojuje potreby spotrebiteľov, uvádza sa v správe.

 

9:01 – Nepokoj v Odeskej oblasti. Miestne médiá píšu o aktivite Su-35 v Čiernom mori. Tieto lietadlá včera uskutočnili raketový útok na región.

 

8:56 – Čínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že nemá žiadne informácie o možnosti rozhovoru Si Ťin-pchinga so Zelenským.

 

8:54 – Súd vojenskej posádky Barnaul odsúdil na 6,5 roka prísneho režimu majora v zálohe, ktorý sa pokúsil utiecť do zahraničia zo strachu, že ho pošlú do zóny špeciálnej operácie.

Podľa súdu dôstojník predal nehnuteľnosť, klamal veleniu o svojej invalidite a nelegálne prekročil hranice, ale bol zadržaný. Nebolo špecifikované, či bol v čase spáchania trestného činu aktívnym vojakom alebo slúžil ako civil.

 

8:50 – Podrobnosti o nočnom zásahu v Sumskej oblasti. Podľa správy bola hlavným cieľom zásahu obec Bilopilska.

V obci Bilopilska došlo k leteckému útoku a 80 útokom Gradov a 20 hlavňovým delostreleckým útokom. V Bilopilskej komunite boli zabití dvaja ľudia a deväť bolo zranených. Zničená bola administratívna budova, škola, obytná budova, poškodené boli bytové domy, súkromné domy a ubytovňa. Vo Vorožbe bola v dôsledku ostreľovania zranená jedna osoba. V obci Mykolajiv bola ostreľovaná poľnohospodárska farma.

Pripomenieme, že hovorca vzdušných síl Jurij Ignat uviedol, že na región zaútočilo približne desať lietadiel Su-35 s navádzanými leteckými bombami.

 

8:26 – Pri zásahu ruskou raketou v Kosťantynivke zahynuli traja ľudia.

K ostreľovaniu Kosťantynivky raketami S-300 došlo dnes o jednej hodine ráno. Pod troskami zahynuli tri ženy z Bachmutu, Chasového Jaru a Opytného. Ďalší dvaja občania boli zranení.

 

8:22 – Donecké kanály Telegramu informujú o príletoch do Kyjevskej štvrte mesta.

Na videu, ktoré zverejnili miestni obyvatelia, je vidieť dym stúpajúci nad miestami príletu. Nie sú hlásené žiadne obete.

 

8:06 – Ruské jednotky otvorili a zničili mobilnú skupinu nepriateľa v nákladnom aute na Záporožskej ceste. Informoval o tom vedúci tlačového strediska skupiny Vostok Alexandr Gordejev.

 

7:57 – Hovorca vzdušných síl Jurij Ignat hovoril o večerných výbuchoch v Sumskej oblasti.

Podľa neho na región zaútočilo asi desať lietadiel Su-35 s navádzanými leteckými bombami. “Ide o mimoriadne veľkú hrozbu, keď riadené letecké bomby, kĺzavé bomby môžu letieť ďaleko a lietadlá nie sú v dosahu našej protivzdušnej obrany. Takže viac ako 10 riadených leteckých bômb zaútočilo na ciele v Sumskej oblasti,” povedal Ignat.

Podľa neho “straty sa spresňujú, oznámia ich vojenské správy”. Správy sa k úderom zatiaľ nevyjadrili. Ani v rannom súhrne generálneho štábu nie sú informácie o leteckých útokoch v Sumskej oblasti. Zároveň úrady mesta Bilopillya uviedli, že úder zasiahol ich obec.

Jeden človek zahynul, ďalší je vo vážnom stave a v sto domoch boli vyhodené okná. Centrum mesta a škola boli poškodené (strážnik bol zabitý).

 

7:25 – V priemyselnom závode na výrobu elektroniky neďaleko Jekaterinburgu horí.

Príčina požiaru zatiaľ nie je známa.

 

7:22 – V Moskve bola v neprítomnosti zatknutá celá skupina ukrajinských občanov.

Sú zapletení do závažného trestného prípadu, ktorý vyšetrujú príslušníci Oddelenia vyšetrovania vojnových zločinov a genocídy Hlavného vyšetrovacieho odboru Vyšetrovacieho výboru Ukrajiny.

Podľa vyšetrovania podozriví dôstojníci Hlavného riaditeľstva rozviedky ukrajinského ministerstva obrany riadili zločineckú skupinu, ktorá unášala dobrovoľníkov bojujúcich v Donbase do Ruska a snažila sa ich prepašovať do susednej krajiny tak, že im podávala sedatíva.

 

7:20 – Podrobnosti o útoku Šahíd v Krivoy Rogu.

Podľa náčelníka vojenskej správy Vilkula päť bezpilotných lietadiel zasiahlo nemenovaný objekt. Šiesty dron bol zostrelený.

Vilkul neuvádza miesto príletu. V telegramových kanáloch sa objavujú videá so zvukmi silných výbuchov.

 

7:14 – To hlavné z ranného spravodajstva generálneho štábu AFU.

Počas dňa bolo odrazených viac ako 79 nepriateľských útokov.

V oblasti okolo Bachmutu došlo k najväčšiemu počtu vojenských stretov. Uskutočnili sa aj v oblastiach Orechovo-Vasiljevka, Bohdanivka a Predtechyno.

V smeroch Avdejevka, Marinka a Šachtarsk došlo k útočným pokusom v smere Novokalynove, Novobachmutovka, Stepnoje, Avdejevka, Severnoje, Pervomajskoje, Marinka a Novomichajlovka.

Sily protivzdušnej obrany zostrelili dve riadené letecké strely X-59 a štyri bezpilotné lietadlá rôznych typov.

 

7:13 – Hrozba útokov dronov bola potvrdená v Kyjevskej oblasti. Vyzývajú ľudí, aby sa ukryli.

 

7:12 –  Letecký nálet v Kyjeve a vo viacerých severných a východných oblastiach.

Letecký nálet v Kyjeve a vo viacerých severných a východných oblastiach
Letecký nálet v Kyjeve a vo viacerých severných a východných oblastiach

7:10 – Luxemburské orgány naliehajú na USA, aby so Si Ťin-pchingom rokovali o mierovom pláne pre Rusko a Ukrajinu.

Luxemburský premiér Xavier Bettel podľa denníka Bild požiadal prezidenta USA Joea Bidena, aby s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom prediskutoval mierový plán.

Ostatné štáty by s tým súhlasili, povedal pred samitom EÚ. Bettel však poznamenal, že chápe, aký malý vplyv má predseda vlády malého Luxemburska na prezidentov.

 

7:08 – Dnes večer boli na oblohe nad Odeskou oblasťou zostrelené dve rakety. Informoval o tom Vladislav Nazarov, hovorca operačného velenia “Juh”.

“Okolo 21:30 sa nepriateľ pokúsil zaútočiť na Odeskú oblasť ruskými stíhačkami Su-35 zo smeru od Čierneho mora. Sily a prostriedky protivzdušnej obrany zostrelili obe riadené strely vzduch-zem X-59 so 100 % účinnosťou,” uviedol Nazarov.

 

7:06 – Poradca vedúceho prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak uviedol, že rozhovor medzi Volodymyrom Zelenským a Si Ťin-pchingom bol naplánovaný, ale pri jeho organizácii sa vyskytli určité ťažkosti vzhľadom na postoj Číny.

“Plány existujú. Organizačne sa tým zaoberá kancelária prezidenta aj ministerstvo zahraničných vecí – Ermak aj Kuleba. Navrhujeme to proaktívne, pretože okrem prezidenta Zelenského dnes prakticky nemá kto vysvetliť dôsledky nesprávneho finalizovania vojny, pretože prezident kladie všetky akcenty celkom jasne medzi našich partnerov a aj medzi neutrálne krajiny,” vysvetlil poradca šéfa OPU.

Podoljak zároveň upozorňuje, že pri organizácii rokovaní medzi oboma lídrami existujú určité ťažkosti kvôli tomu, že Čína v súčasnosti nemá jasný postoj k miere svojej účasti na riešení vojenských otázok medzi Ukrajinou a Ruskom.

“Je to dosť komplikované. Je tu otázka, že Čína si ešte nenašla svoje nové politické miesto. To znamená, či sa chce ujať otázky urovnania medzi Ruskom a Ukrajinou, alebo bude stále opatrne stáť bokom. Ako som pochopil, Čína si to ešte sama nevyjasnila.”

V komentári k rokovaniam medzi Siom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve 21. – 22. marca Podoljak zdôraznil, že v podstate nehovorili o Ukrajine, ruskej vojne na Ukrajine a čínskom “mierovom pláne”; všetky rozhovory boli venované ekonomike.

 

6:55 – Rusko musí dosiahnuť všetky svoje ciele vo vojenskej operácii vrátane vytvorenia “sanitárneho pásma”, ktoré neumožní použitie zbraní na stredné a krátke vzdialenosti, uviedol Dmitrij Medvedev v ďalšom rozhovore pre ruské médiá.

“Vyhoďte všetkých cudzincov, ktorí tam sú, v širokom zmysle slova, vytvorte sanitárne pásmo, ktoré neumožní použitie akýchkoľvek zbraní, ktoré fungujú na stredné a krátke vzdialenosti, to znamená 70 – 100 kilometrov, demilitarizujte ho,” povedal Medvedev. Dodal, že ak sa to ukáže ako nedostatočné, bude potrebné “prijať nejaké iné rozhodnutia”.

 

6:50 – Zbrane dodané Kyjevu a zahraniční špecialisti, ktorí s nimi prišli, sú legitímnym cieľom ruských ozbrojených síl, povedal Medvedev.

 

6:45 – Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken tvrdí, že Kyjev sa môže pokúsiť získať späť niektoré územia inými prostriedkami ako na bojisku.

 

6:40 – Generálny štáb AFU poprel svoje vlastné vyhlásenie, že ruské jednotky opustili Novú Kachovku, s odvolaním sa na “nesprávne použitie” dostupných údajov.

Vojenská operácia
Vojenská operácia

6:30 –  Vojenská operácia, 23. marca 2023.

– Medvedev hovorí, že Ukrajina je súčasťou Ruska, ale z geopolitických dôvodov a histórie Rusko dlho tolerovalo, že krajiny žijú “v rôznych bytoch”

– Podľa jeho názoru by Ukrajina po vstupe do NATO mohla začať plnohodnotnú operáciu proti Rusku kvôli Krymu, čo by však Moskva nemohla akceptovať

– Povedal tiež, že ak by SRN vykonala rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu o “zatknutí” Putina, rovnalo by sa to vyhláseniu vojny, potom by všetky ruské “fondy” leteli do Bundestagu

– Ruský veľvyslanec v Spojených štátoch amerických Antonov povedal, že Západ na čele so Spojenými štátmi dodávaním munície s ochudobneným uránom Ukrajine nezvratne približuje svet k nebezpečnej hranici, na ktorej sa čoraz viac črtá jadrový armagedon.

– Straty Kyjeva v Doneckom, Krasnolimanskom, Kupjanskom, Krasnolimanskom, južnom Doneckom, Záporožskom a Chersonskom smere dosiahli 460 zabitých a zranených vojakov za deň, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

– Slovensko odovzdá Ukrajine prvé štyri stíhačky MiG-29, povedal minister obrany Nagy

– Spojené štáty majú v úmysle dodať Ukrajine tanky Abrams zo zásob Pentagónu, a nie vyrábať nové, ako sa pôvodne plánovalo, uviedol minister obrany Austin

– Americký minister zahraničných vecí Blinken uviedol, že Washington je otvorený konštruktívnej diplomacii s Moskvou s cieľom ukončiť ukrajinský konflikt, ak Rusko prejaví známky ochoty angažovať sa.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:55

Rusko z utorňajšieho útoku na Kachovskú priehradu obvinilo Ukrajinu a vyzvalo medzinárodné spoločenstvo, aby tento zločin odsúdilo.

Ukrajina z výbuchu na vodnej nádrži obviňuje Rusko.

06:45

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa napriek včerajšiemu útoku na Kachovskú priehradu nevzdáva plánov na protiofenzívu. Ako dodal, hovoril s hlavnými veliteľmi a armáda je v stave najvyššej pripravenosti. Informovala agentúra AFP.

06:40

Biely dom v utorok oznámil, že výbuch, ktorý zničil Kachovskú priehradu na Ukrajine, si pravdepodobne vyžiada množstvo životov.

Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby uviedol, že výbuch spôsobil výrazné škody na priehrade. Upozornil , že Washington tento incident stále pozorne skúma predtým, než určí páchateľa.

06:30

Protesty proti dôchodkovej reforme vo Francúzsku začali v utorok slabnúť, keď do ulíc vyšlo doposiaľ najmenej ľudí.

Podľa francúzskeho ministerstva vnútra demonštrovalo v Paríži len 31.000 ľudí a 281.000 v rámci celej krajiny. Podľa údajov vlády boli protesty najmasovejšie 7. marca – zapojila sa do nich 1,28 milióna demonštrantov.

06:20

Maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó sa pre server index.hu v utorok vyjadril, že formát Vyšehradskej štvorky (V4) zostane zachovaný aj napriek názorovým rozdielom v rámci nej. Vo vzťahu Maďarska so susednými krajinami vždy boli a aj budú sporné záležitosti či konflikty, otázkou je, ako kultúrne sa ich bude dať riešiť.

06:07

Speváka nemeckej skupiny Rammstein Tilla Lindemanna obvinilo niekoľko žien z toho, že ich na večierkoch po vystúpení obťažoval a sexuálne napádal.

Multifunkčný komplex Olympiapark v Mníchove, kde má skupina Rammstein tento týždeň odohrať štyri koncerty, medzitým oznámil, že všetky večierky po koncertoch boli zrušené.

Nemecká ministerka pre rodinu Lisa Pausová vyzvala v utorok na lepšiu ochranu fanúšikov na koncertoch.

Včera 19:55

Britský kráľ Karol III. ukončil návštevu rumunského regiónu Sedmohradsko, ktorý má podľa vlastných slov ako potomok valašského kniežaťa Vlada III. “v krvi”. 

Včera 19:49

Postriebrená ceruzka, ktorá údajne patrila Adolfovi Hitlerovi, sa predala za desatinu odhadovanej sumy. Ceruzku kúpil internetový kupec na dražbe v aukčnom dome Bloomfield Auctions za 5400 libier (6276 eur). Pôvodne sa očakávalo, že sa ju podarí vydražiť za 50.000-80.000 libier (58.115 – 92.984 eur).

Včera 19:39

Čiastočné zničenie Kachovskej priehrady je “ďalším zničujúcim dôsledkom” vojenskej invázie Ruska na Ukrajinu, vyhlásil generálny tajomník OSN António Guterres. 

Včera 19:38

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová a nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková kriticky reagovali na zničenie Kachovskej priehrady na Ukrajine. 

Včera 19:38

Medzi nových nestálych členov Bezpečnostnej rady OSN bude od januára budúceho roka patriť aj Slovinsko, ktoré v hlasovaní členov svetovej organizácie jasne porazilo Bielorusko. 

Včera 19:36

Nemecký kancelár Olaf Scholz má výhrady voči potenciálnej armáde Európskej únie, zatiaľ čo predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová túto myšlienku počas fóra v Berlíne podporila. 

Včera 19:35

Ruské útoky na ukrajinskú kritickú civilnú infraštruktúru dosiahli nový vrchol zničením Kachovskej priehrady a vodnej elektrárne. Európska únia tento útok dôrazne odsudzuje, uviedli v spoločnom vyhlásené šéf európskej diplomacie Josep Borrell a eurokomisár pre krízový manažment Janez Lenarčič.

Včera 18:36

Lesný požiar, ktorý minulý týždeň vypukol na bývalom vojenskom cvičisku asi 50 kilometrov južne od Berlína, sa stále nepodarilo uhasiť. 

Včera 18:29

Britský princ Harry pred súdom v Londýne obvinil vydavateľstvo Mirror Group Newspapers z podnecovania nenávisti a obťažovania v jeho živote.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V Anglicku sa bude testovať univerzálny základný príjem

0 icon

Londýn 7. júna 2023 (HSP/Foto:Pixabay)   V rámci tohto systému budú účastníci dostávať 1 600 libier mesačne počas dvoch rokov, informuje portál REMIX News V Anglicku boli oznámené plány na testovanie univerzálneho základného príjmu (UBI), v rámci ktorého by až 30 ľudí dostávalo nepodmienenú platbu vo výške 1 600 libier…

Ukrajina vymiera alebo Zelenského najhroznejšie tajomstvo

0 icon

Kyjev 7. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Andreea Alexandru)   Skutočné nenávratné straty Ukrajiny v počte zabitých sú 360 - 370 tisíc ľudí, a to nepočítame zranených, invalidov a šialený počet „nezvestných v boji“ Takéto zhrnutie vyslovil pre portál Pravda.ru expert na spravodajské služby Georgij Riper, ktorý analyzoval všetky údaje zverejnené v dôveryhodných…

Timmermans: “Nemáme luxus spomaliť”

0 icon

Bratislava 7. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Zdá sa, že Komisia EÚ je hluchá k varovaniam premiérov aj Parlamentu, že nariadenia o zelenej dohode prichádzajú príliš rýchlo a zachádzajú príliš ďaleko, píše Bridget Ryderová pre The European Conservative Frans Timmermans dal jasne najavo, že napriek nedávnemu odporu hláv štátov a…

Päť dôvodov, prečo ukrajinské ozbrojené sily zničili vodnú elektráreň Kachovka

0 icon

Kyjev 7. júna 2023 (HSP/vz.ru/Foto:TASR/AP-Ukraine's Presidential Office) Kyjev spôsobil ekologickú katastrofu na rieke Dneper kvôli ofenzíve AFU Pravidelné ostreľovanie vodnej elektrárne Kachovka zo strany Ukrajiny viedlo ku kritickým škodám na vodnej elektrárni a k zaplavovaniu obývaných oblastí. Vzniklo riziko humanitárnej a environmentálnej katastrofy. Zelenského úrad sa snaží z incidentu obviniť…

Orbán: Ekonomické otvorenie Maďarska Východu prináša ovocie

0 icon

Budapešť 7. júna 2023 (HSP/Foto:Facebook/Orbán Viktor)   Maďarský premiér sa v jeden deň stretol s tromi kľúčovými ázijskými hospodárskymi aktérmi, informuje portál REMIX News Maďarsko sa čoraz viac usiluje o investície a spoluprácu s krajinami ako Japonsko, Čína a Južná Kórea s cieľom rozvíjať svoje hospodárstvo a toto úsilie teraz…

Na zaručenie trvalého mieru je potrebný koniec Ruska, tvrdí americký právnik Lozynskyj

0 icon

Moskva 7. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Vladimir Astapkovich, Sputnik, Kremlin)   Jedine koniec a rozpad Ruskej ríše zabezpečí trvalý mier na Ukrajine. Vo svojom článku pre Kyiv Post na to poukázal newyorský právnik a prezident Nadácie Ukrajinskej slobodnej univerzity Askold S. Lozynskyj. Podľa Lozynského je rozpad Ruska v súčasnej podobe nevyhnutným krokom…

Srbi sa nevzdávajú

0 icon

Belehrad 7. júna 2023 (HSP/Foto:Twitter@snntv_en)   V snahe nájsť riešenie krízy na severe Kosova pricestujú dnes večer do Belehradu vyslanci Európy a USA Miroslav Lajčák a Gabriel Escobar, informuje srbský spravodajský portál B92 V snahe nájsť riešenie krízy na severe Kosova, po Prištine, pricestujú dnes večer do Belehradu európski a…

Srbský Slovák Michal Belanji pre HS aj o situácii v Kosove

0 icon

Bratislava 7. júna 2023 (HSP/Foto:Archív)   Prinášame vám rozhovor so srbským Slovákom Michalom Belanjim aj o situácii v Kosove HS: Ste slovenskej národnosti, ale žijete v Srbsku. Za akých okolností ste sa tam dostali? Michal Belanji: Slováci odchádzali do Srbska už za čias Márie Terézie, išli za lepším životom ,lebo na…

Ukrajinský algoritmus podľa Zelenského: Mierová misia Vatikánu zatiaľ neúspešná

0 icon

Kyjev 7. júna 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, AP-Efrem Lukatsky)   Kardinál Matteo Zuppi, predseda Konferencie biskupov Talianska, odcestoval na dva dni do Kyjeva ako osobitný vyslanec pápeža Františka v rámci mierovej misie Vatikánu. Po rokovaniach, ktoré sa uskutočnili medzi vyslancom Vatikánu a ukrajinským prezidentom Zelenským je zrejmé, že strany nedospeli k…

Česi budú opravovať i modernizovať ukrajinské tanky T-64

0 icon

Bratislava 7. júna 2023 (HSP/Foto:Twitter@praisethesteph)   Novojičínsky vojenský opravárenský podnik začne v najbližšom čase opravy ukrajinských tankov T-64. Modernizácia bude pod technickým dohľadom odborníkov z Ukrajiny. Presný počet kusov techniky, ktorá v ČR prejde modernizáciou, český rezort obrany z bezpečnostných dôvodov zatajil. Tanky musia byť opravené a pripravené na boj do…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Hoaxerka Čaputová

0icon

Na Ukrajine zničil Kachovskú priehradu teroristický čin.Rusi si sami sebe zničili plynovod a teraz sami sebe zničili priehradu, čím si zaplavili územie, ktoré majú obsadené svojou armádou a ktoré obýva proruské, ruskojazyčné obyvateľstvo, ktoré sa v referende vyslovilo, že chce patriť k Rusku a preto aj toto územie dnes spravuje…

Slavěna Vorobelová

Prokremeľská propaganda z USA

0icon

Je Robert F. Kennedy, Jr. na výplatnej páske Putina? Na Slovensku nedávno „super utajená“ d

Milan Šupa

Zostaňme ľuďmi! Vždy a v každej situácii!

0icon

V istom blogu na sme.sk, s počtom prečítaní 9000, sa jeho autor tešil z toho, koľko Rusov už „zdochlo“ vo vojne a ľutoval, že ich „nezdochlo“ viac. Normálnemu človeku je ľúto, ako mŕtvych Rusov, tak i mŕtvych Ukrajincov. Postoj spomínaného blogera, tolerovaný platformou sme.sk, je svedectvom elementárnej straty ľudskosti, prejavujú

Ivan Štubňa

Ochudobnený urán na Ukrajine zabíja. V Európe a na Slovensku nie?

0icon

  Problém začal, keď Briti poslali na Ukrajinu muníciu s ochudobneným uránom. Dopustili sa tak podobne ako USA v Juhoslávii (1999), Sýrii, Iraku a pod. vojnového zločinu najťažšieho rangu. Tvrdenie a zľahčovanie kolektívneho Západu, že o

Gustáv Murín

Blogosféra na Hlavných správach príkladom, ako sa vysporiadať s hejtermi na diskusiách k blogom

0icon

V internetovej TV relácii „G. Murín: Na moment, blogeri!“ hodnotíme čítanosť troch vybraných blogosfér za daný mesiac. V máji 2023 skončila doterajšia dominancia článkov na Pravda.blog, keď tu tri najčítanejšie články blogerov dosiahli súhrnne čítanosť „len“ 104 772x, kým na SME-blog bola takmer dvojn&

Vášeň v Tebe

Takto sa vyrába zlaté hnojivo. Patent záhradníkov a vlastníkov pozemkov na bohatú úrodu

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/Vidlák). Oplatí sa obohatiť kompost dážďovkami? Odborníci tvrdia, že dážďovky dokážu urobiť veľa dobrého a že hnojivo, ktoré produkujú, má cenu zlata. Ako teda prilákať dážďovky do kompostu? Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť čo najlepšie výsledky.

Lekár podával pacientke kávu s jeho semenom. Na súde tvrdil, že si neumyl ruky

0 icon

7.6.2023. Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/DarkoStojanovic). Začína sa proces proti britskému lekárovi Dr. Nicholasovi Johnovi Chapmanovi. Je obvinený zo sexuálneho napadnutia svojich obetí pridávaním semena do ich kávy. V Spojenom kráľovstve sa začne prestížny súdny proces proti všeobecnému lekárovi Dr. Nicholasovi Johnovi Chapmanovi. Podľa

Jednoduchý recept na drobenkový koláč. Tento dezert s ovocím chutí ako od babičky

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/Crouton Crackerjacks). Drobenkový koláč je chutný a napriek zdaniu ľahko pripraviteľný dezert pre celú rodinu. Môžete ho podávať so slivkami, rebarborou a jahodami - v skutočnosti chutí skvele s akýmkoľvek ovocím. Interia prináša jednoduchý recept na koláč, ktorý si zamilujete!

Trháte ich z jahôd a vyhodíte do koša? To je chyba. Sú plné cenných zložiek

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/Tescoma). Jahody sú jedným z najobľúbenejších plodov, ktorých chuť a vôňa sa nepochybne spájajú s letom. Nečudo, že keď sa v máji začne sezóna, kraľujú našim stolom v mnohých podobách. Zdravé je nielen samotné ovocie, ale aj stopky.

Do kávy si dajte dva produkty. Premeňte ju na nápoj na chudnutie

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram.com/caffelazur). Káva je nápoj, ktorý mnohí milujú. Niektorí pijú len čiernu silnú kávu a cukor a mlieko považujú za profanáciu. Iní si ho naopak osladia a vybielia, aby sa zbavili horkej chuti a nevzdali sa stimulácie organizmu. Milovníci kávy, ktorí chcú nájsť domáce spôsoby, ako schudnúť, by…

Armádny Magazín

Húfnice CAESAR sa Ukrajine nehodia!

0 icon

Francúzsko, 7.jún 2023 (AM) – Vraj je to pre ich zraniteľnosť, teda pre ich rýchle opotrebúvanie a nemožnosť opráv, tvrdí francúzsky aktivista Xavier Moreau. Donedávna sa však na Ukrajine hovorilo o samohybných húfniciach CAESAR trochu inak, pyšnejšie. Napr. ukrajinský minister obrany Aleksej Reznikov vyhlasoval, že vďaka dodávkam z Francúzska a Dánska má Ukrajina druhý najväčší park

CIA vás špehuje prostredníctvom vášho smartfónu

0 icon

Nemecko, 7.jún 2023 (AM) – Federálna bezpečnostná služba spoločne s ruskou FSO odhalila spravodajskú operáciu amerických tajných služieb, ktoré využívali mobilné zariadenia Apple (USA). \"Bezpečnosť ruskej telekomunikačnej infraštruktúry odhalila anomálie špecifické len pre používateľov mobilných telefónov Apple a spôsobené pôsobením doteraz neznámeho škodlivého softvéru (VPO) využívajúceh

Západ testuje na Ukrajine tie typy zbraní, ktoré potom použije v priamej vojne s Ruskom

0 icon

Rusko, 7.jún 2023 (AM) – Ako informovalo ruské ministerstvo obrany deň predtým, ruská armáda pri odrazení ofenzívy ukrajinskej armády na južnom Donecku zničila 28 tankov Ozbrojených síl Ukrajiny vrátane ôsmich nemeckých Leopardov. Podľa vojenského analytika Jurija Kotenoka budú západné krajiny naďalej zásobovať Kyjev

Rusku hrozí čierna známka FATF. Pridá sa ku Kimovi?

0 icon

USA, 7.jún 2023 (AM) – Nepriatelia Ruska sa domnievajú, že sankčná vojna proti krajine by sa nemala obmedzovať na trestné opatrenia jednotlivých štátov, ale je potrebné medzinárodné úsilie. Samozrejme, ideálne by bolo, keby sa rozhodnutie o sankciách voči Rusku prijalo na úrovni Bezpečnostnej rady OSN, ale to sa nedeje a pravdepodobne ani…

Čo sa stalo s Nemcami?

0 icon

Nemecko, 6.jún 2023 (AM) – Vzťahy Ruska s Nemeckom sa dlhodobo zhoršujú a v súčasnosti sú najhoršie v povojnovom období. Prešlo obdobie, keď Nemecko bolo v mnohých ohľadoch vlajkovou loďou Európy, keď k nemu vzhliadali mnohé iné krajiny nášho kontinentu. Dnes je to inak. Nemecké hospodárstvo pomaly degraduje, ako je to…

TopDesať

Raritné fotografie známych osobností, ktoré ste nikdy nevideli

0 icon

V dnešnom digitálnom veku, kde každý má vreckový fotoaparát vo svojom smartfóne a fotografie sú všadeprítomné, je ťažké si predstaviť, že existujú snímky známych osobností, ktoré zostali skryté pred našimi očami. No práve tieto zriedkavé a raritné fotografie nám poskytujú jedinečný pohľad do minulosti, odhaľujúc celebrity v úplne novom svetle.…

Kvíz: Dokážete spoznať európsku krajinu na základe jej tvaru?

0 icon

Vitajte, milí čitatelia, v našom novom článku plnom geografického dobrodružstva! Dnes vás pozývame na vzrušujúcu výzvu, ktorá vás zavedie do srdca Európy a vyzve vás, aby ste preukázali svoje znalosti o európskych krajinách. Dokážete spoznať európsku krajinu len na základe jej tvaru? Európa je kontinent bohatý na rozmanitosť a históriu. Každá…

Tieto celebrity svoje outfity využili aj po rokoch

0 icon

Vitajte v fascinujúcom svete módy a celebrít! V tomto článku sa pohrávame s myšlienkou, že ani tie najznámejšie celebrity sa neboja využiť svoje outfity opakovane, a to s tým istým štýlom a eleganciou. Odkazujú na pravdu, že dobrý štýl je nadčasový a že oblečenie môže slúžiť viac než len pri…

Tieto fotografie dajú poriadne zabrať tvojmu zraku a mozgu

0 icon

V tomto článku si ukážeme fotografie, ktoré nenechajú váš zrak a mozog na pokoji. Pri niektorých fotografiách sa budete musieť skutočne zamyslieť, či vidíte skutočnosť alebo iba optický trik. Tieto fotografie majú schopnosť vyvolávať záhadné dojmy a vášne vo vašom vnútri. Za ich zdanlivo jednoduchými a bežnými kompozíciami sa však…

Extrémne drahé chyby zachytené na fotografiách

0 icon

Hovorí sa, že za chyby sa platí. Bohužiaľ, tieto fotografie majú hodnotu tisícky eur - tisícky eur na opravy poškodených vecí. Pozrite sa na zbierku nešťastia v podaní extrémne drahých chýb. Reddit je na vrchole v poskytovaní fotografií ľudí, ktorí majú naozaj ťažký deň. Prispievatelia na r/ThatLookedExpensive sa delia o…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali