To najdôležitejšie z Ukrajiny – Putin sa vyjadril k priebehu mobilizácie

Kyjev 29. septembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP, TASR/AP-Leo Correa)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Ruský útok na obec Mykolajivka
Na snímke žena kráča po chodbe školy, ktorá bola značne poškodená po ruskom útoku v obci Mykolajivka, ktorá leží neďaleko strategicky významného mesta Sloviansk v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny

20:18 –  Roskosmos zverejnil satelitnú snímku úniku plynu z Nord Stream.

satelitná snímka úniku plynu z Nord Stream
Satelitná snímka úniku plynu z Nord Stream

20:08 – Jednou z hlavných tém dnešného telefonického rozhovoru medzi prezidentmi Turecka a Ruska bola „dohoda o obilninách“ medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou, uzavretá prostredníctvom Erdogana.

Erdogan vyjadril názor, že predĺženie „potravinovej dohody“ (jej platnosť končí v novembri) by bolo v spoločnom záujme. Putin však Erdoganovi povedal, že dohodu o obilnom balíku treba realizovať ako balík, vrátane odstránenia prekážok pre dodávky potravín a hnojív z Ruska na svetové trhy.

Môže sa teda konštatovať, že ak sa neodstránia prekážky pre ruské potraviny a hnojivá, Moskva môže odmietnuť predĺžiť „dohodu“.

Okrem toho Putin povedal Erdoganovi, že núdzový stav v Nord Stream je aktom medzinárodného terorizmu, a preto Rusko predkladá túto otázku na naliehavú diskusiu v Bezpečnostnej rade OSN.

 

19:51 – Prezidenti Turecka a Ruska diskutovali o situácii na Ukrajine v telefonickom rozhovore, informuje agentúra Anadolu.

Uvádza sa, že Recep Tayyip Erdogan uviedol, že je potrebné “dať šancu rokovaniam o urovnaní”.

Erdogan tiež v telefonickom rozhovore s Putinom vyjadril názor, že predĺženie „dohody o potravinách“ by bolo v spoločnom záujme.

 

19:46 – Vladimir Putin uskutočnil niekoľko vyhlásení o pokroku mobilizácie v Rusku, pričom uznal problémy:

– mobilizácii podliehajú iba občania v zálohe, predovšetkým tí, ktorí majú požadované skúsenosti;
– mobilizovaní musia prejsť dodatočným školením;
– je potrebné opraviť všetky chyby počas mobilizácie a vrátiť domov tých, ktorí sú povolaní nezákonne;
– generálny prokurátor Ruskej federácie musí okamžite reagovať na porušenia počas mobilizácie;
– prípady, kedy sú dobrovoľníci sú “vrátení späť”, sú nehorázne.

 

19:44 -David Arakhamia potvrdil informáciu, že 18 HIMARS pridelených v najnovšom balíku pomoci USA bude presunutých na Ukrajinu, keď budú vyrobené – v období 6 mesiacov až dvoch rokov.

Podľa jeho slov teraz v Spojených štátoch prebiehajú rokovania o tom, aby sa Ukrajine dali tie HIMARY, ktoré sú už v prevádzke s americkou armádou, a potom sa tie nové presunuli do americkej armády.

„Sme si dobre vedomí toho, že výrobcovia nie sú pripravení vydávať objednávky za podmienok, ktoré by nám vyhovovali. Ale nenaháňame zbrane, aby boli len z montážnej linky. Sme pripravení vziať tie, ktoré sa už používali, ale okamžite,“ napísal líder parlamentných „služobníkov ľudu“ na svojom kanáli Telegramu

 

19:24 – Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres povedal, že anexia nemajú v modernom svete miesto.

 

19:23 –  Poľsko uvalilo sankcie na firmu Gazprom Export, ktorá je exportnou divíziou ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom.

 

18:45 – Od chvíle, keď Putin vyhlásil mobilizáciu, opustilo Rusko viac ako 200 000 ľudí.

Informuje o tom CNN s odvolaním sa na údaje z krajín susediacich s Ruskom.

Tu je rozpis čísel:

– V uplynulom týždni prekročilo hranice Kazachstanu približne 100 000 Rusov, uviedol v stredu námestník kazašského ministra vnútra Marat Kožejev;

– Podľa údajov, ktoré v utorok zverejnilo gruzínske ministerstvo vnútra, prekročilo gruzínsko-ruskú hranicu v období od 21. do 26. septembra najmenej 53 136 ľudí;

– podľa Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex vstúpilo za posledný týždeň (19. – 25. septembra) do EÚ takmer 66 000 ruských občanov.

Tieto informácie nezahŕňajú údaje z Mongolska a Arménska, kam ruskí občania v posledných dňoch tiež cestovali.

 

18:30 – Maďarsko nemôže podporiť plánované ôsme kolo sankcií Európskej únie proti Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu, ak bude obsahovať energetické sankcie.

Podľa servera Origo.hu to uviedol vo štvrtok šéf úradu vlády Gergely Gulyás.

 

18:25 – Vedenie OSN tvrdí, že nemôže akceptovať výsledky predchádzajúcich referend

 

18:20 – Čiastočná mobilizácia v Rusku vyvolala “obavy, strach alebo hrôzu” u 47 % Rusov.

Také sú výsledky prieskumu sociologického centra Levada, ktoré je v Ruskej federácii považované za “zahraničného agenta”.

Pre 23 percent respondentov spôsobila správa o mobilizácii “šok”. A tiež v 23 % vyvolala “hrdosť na Rusko”.

13 % pociťovalo “hnev a rozhorčenie” nad mobilizáciou. 9 % respondentov zostalo k tejto správe ľahostajných.

Mladšie vekové skupiny boli mobilizáciou najviac znepokojené a šokované.

 

18:17 – Talianske veľvyslanectvo v Rusku odporučilo krajanom, aby opustili krajinu, ak ich pobyt nie je nevyhnutne potrebný.

 

17:55 – Hlavná vec vo večernom súhrne Generálneho štábu AFU:

1. Ukrajinské sily odrazili útoky v oblastiach osád Doneckej oblasti Zajceve, Mayorsk, Veselaja Dolina, Bachmutska, Odradivka, Kurdyumivka,, Pervomayske, Vyemka, Pavlovka a Bezimyannoye.

2. Nepriateľ podnikol 4 raketové a 4 letecké útoky a uskutočnil viac ako 28 raketometných útokov.

Poškodených bolo viac ako 20 osád. Boli medzi nimi Kramatorsk, Bachmut, Kryvyj Rih, Dnipro, Mykolajiv, Nikopol, Pavlovka, Vysokopolje a Myrne.

V dôsledku útoku na tepelnú elektráreň Zelenodolsk bolo zranených aj viac ako 10 civilistov.

3. Letectvo AFU uskutočnilo sedem úderov. Protivzdušná obrana AFU zostrelila jedno UAV.

4. Potvrdilo sa, že bolo zasiahnuté sústredenie ruskej živej sily a vojenskej techniky pri Novej Kubani v Chersonskej oblasti, čo malo za následok aj výbuch munície.

 

17:52 – Pohraničná obec Krasnooktjabrskij v Kurskej oblasti sa dostala pod paľbu, uviedol šéf oblasti Roman Starovoit. Medzi civilistami neboli žiadne obete.

“Budova bývalej školy bola značne zničená. Poškodená je aj susedná trojpodlažná obytná budova. Vážne poškodená bola aj trafostanica, kvôli ktorej bola časť obce nielen bez elektriny, ale aj bez vody,” uviedol predseda kraja.

 

17:15 – Na stole je možnosť obnovenia inšpekcií v rámci kľúčovej rusko-americkej dohody o obmedzení strategických jadrových zbraní, Moskva vedie s Washingtonom v tomto ohľade dialóg, uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová

 

17:11 – Západ sa snaží vyvolať na území Spoločenstva nezávislých štátov ďalšie konflikty, ktoré by sa pridali k vojne na Ukrajine, vyhlásil ruský prezident Vladimír Putin.

 

16:46 – Ukrajinská spoločnosť Enerhoatom vo štvrtok oznámila, že výbuch na obvodovom plote Záporožskej atómovej elektrárne (ZAES) poškodil elektrické vedenie.

Explóziu pravdepodobne spôsobila nášľapná mína.

 

15:54 – Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny hovorí, že Rusko už dokázalo zmobilizovať 100 000 vojakov z avizovaného plánu 300-tisíc.

“V Rusku po vyhlásení čiastočnej mobilizácie aktívne pokračuje branná povinnosť. V súčasnosti je už povolaných viac ako 100 000 z ohlásených 300 000 osôb. Pravdepodobne však číslo 300 000 nie je finále a bude ich oveľa viac mobilizovaných,“ povedal na brífingu zástupca náčelníka hlavného operačného oddelenia ukrajinského generálneho štábu Alexej Gromov.

Uviedol tiež, že mobilizácia v Ruskej federácii začala skôr, ako bola oficiálne ohlásená. Podľa neho boli podľa informácií získaných od väzňov mobilizovaní v septembri poslaní na front necelý týždeň po odvode.

15:45 –  Spojené štáty pošlú na Ukrajinu protidronové systémy Titan C-UAS, informuje agentúra AP News.

Hovoríme o 12 systémoch, ktoré boli zahrnuté v nedávnom balíku vojenskej pomoci vo výške 1 miliardy dolárov.

Titan C-UAS vyrába americká spoločnosť BlueHalo. Ich úlohou je zrejme bojovať s iránskymi dronmi-shaheedmi, ktoré sa v poslednej dobe stávajú citeľným problémom pre Ozbrojené sily Ukrajiny.

 

15:01 – Ruskom vymenovaná hlava regiónu Záporožie Balitsky tvrdí, že ukrajinské ozbrojené sily „zaútočili pomocou dronu na infraštruktúru jadrovej elektrárne Záporožie“.

Jadrovému reaktoru ale podľa neho nič nehrozí.

 

13:25 –  Ruský prezident Vladimír Putin podpísal dekrét, ktorým splnomocňuje vládu na zákaz tranzitu kamiónov z niektorých západných krajín cez ruské územie.

Situácia na vojne
Situácia na vojne

12:24 – Zajtra o 15:00 sa má v Kremli uskutočniť slávnostný podpis zmlúv o vstupe nových území do Ruska.

Dohody budú podľa Peskova podpísané so všetkými 4 územiami, kde sa referendá konali. Putin prednesie prejav.

Telegram Strany tento krok charakterizuje ako oficiálne oznámenie o anexii ukrajinských území.

Budúci týždeň musí toto rozhodnutie schváliť Štátna duma a Rada federácie.

Situácia na vojne
Situácia na vojne

11:40 – NATO uviedlo, že úniky Nord Stream považuje za výsledok sabotáže.

Aliancia tiež uviedla, že po akomkoľvek útoku na kritickú infraštruktúru krajín NATO „bude nasledovať značná reakcia“.

Koho NATO považuje za zodpovedného za sabotáž, sa vo vyhlásení neuvádza. Existuje len podpora vyšetrovania.

 

10:50 – Hraničnými priechodmi prešlo v stredu (28. 9.) na Slovensko 3060 ľudí z Ukrajiny.

O dočasné útočisko požiadalo 158 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 2835 osôb.

 

10:47 – Referendá na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny nie sú nič iné ako diktátom, ktorý nemôže fungovať, povedala šéfka nemeckej diplomacie Baerbocková.

 

10:29 –  V Astrachanskej oblasti Ruskej federácie na hraniciach s Kazachstanom je zriadený mobilizačný bod.

Predtým bolo pri hraniciach s Gruzínskom a Fínskom zaznamenané auto s nápisom „vojenský komisár“.

„Na kontrolnom stanovišti začali preverovať dokumenty odchádzajúcich s federálnym registrom osôb podliehajúcich mobilizácii a neprepúšťať občanov, ktorí spĺňajú podmienky brannej povinnosti, ktorí nemajú právo na odloženie čiastočnej mobilizácie alebo povolenie na odchod. z vojenského komisariátu,“ uviedli orgány regiónu.

 

10:13 – Vývoz z Ukrajiny do EÚ prekročil predvojnovú úroveň, uviedol námestník ministra hospodárstva Ukrajiny Taras Kachka.

Podľa neho sa „k dnešnému dňu obchod medzi Ukrajinou a EÚ skutočne obnovil“.

 

10:00 – Ruského opozičného politika a publicistu Leonida Gozmana v stredu po 30 dňoch väzenia prepustili na slobodu.

V noci na štvrtok Gozman na sociálnych sieťach oznámil, že z Ruska odchádza.

 

9:22 –  Kľúčovou osadou, ktorú musia ozbrojené sily obsadiť, aby obkľúčili Liman, je dedina Torskoje, východne od mesta kontrolovaného DĽR. Takýto záver možno vyvodiť z máp amerického Inštitútu pre štúdium vojny.

Kľúčovou osadou, ktorú musia ozbrojené sily obsadiť, aby obkľúčili Liman, je dedina Torskoje, východne od mesta kontrolovaného DĽR
Kľúčovou osadou, ktorú musia ozbrojené sily obsadiť, aby obkľúčili Liman, je dedina Torskoje, východne od mesta kontrolovaného DĽR

Cez Torskoje vedie cesta pomerne vzdialená od frontu do Kremennaja. A tiež cesta na sever smerom na Svatovo. Severná cesta je teraz pre ruské zoskupenie sotva spoľahlivá: front prechádza územiami pri dedinách Terny a Kolodezi.

Ruské telegramové kanály uvádzajú, že Torskoje, ako aj diaľnica vedúca z neho na sever, je aktívne ostreľovaná ozbrojenými silami Ukrajiny a prebieha diaľková ťažba cesty. Okrem toho existujú informácie o hromadení ukrajinských útočných skupín v oblasti Kolodezey na hod do Torskoje.

Kľúčovou osadou, ktorú musia ozbrojené sily obsadiť, aby obkľúčili Liman, je dedina Torskoje, východne od mesta kontrolovaného DĽR
Kľúčovou osadou, ktorú musia ozbrojené sily obsadiť, aby obkľúčili Liman, je dedina Torskoje, východne od mesta kontrolovaného DĽR

To znamená, že táto dedina sa teraz mení na kľúčový sektor frontu na severe Donbasu. Keďže od bojov o neho závisí, či sa ozbrojeným silám Ukrajiny podarí obkľúčiť ruskú skupinu, ktorá sa nachádza v Limane, uvádza sa na telegramovom účte Strany.

Kľúčovou osadou, ktorú musia ozbrojené sily obsadiť, aby obkľúčili Liman, je dedina Torskoje, východne od mesta kontrolovaného DĽR
Kľúčovou osadou, ktorú musia ozbrojené sily obsadiť, aby obkľúčili Liman, je dedina Torskoje, východne od mesta kontrolovaného DĽR

9:01 – Nedávna britská spravodajská správa sa zameriava na útek mužov vo vojenskom veku z Ruska.

“Aj keď presné čísla nie sú známe, pravdepodobne presahujú veľkosť všetkých inváznych síl nasadených Ruskom vo februári 2022. Medzi tými, ktorí sa snažia opustiť Rusko, dominujú bohatší a vzdelanejší ľudia,” píše sa v správe.

Za súčasných podmienok v Rusku sa proces „úniku mozgov“ podľa spravodajskej správy pravdepodobne stane významnejším.

 

7:51 –  Rusko stiahlo vojakov z hraníc Fínska, ako aj z hraníc s pobaltskými krajinami. Informuje o tom americký magazín Foreign policy.

Z približne 30 tisíc vojakov, ktorí strážili severozápadné hranice Ruskej federácie, bolo viac ako 80 % personálu stiahnutých – pravdepodobne na Ukrajinu. Uvedené informácie pochádzajú od troch vysoko postavených zdrojov v rezortoch obrany severných krajín susediacich s Ruskom.

Ide o najväčšie zníženie síl v tejto oblasti za posledných sedem mesiacov, uvádza magazín.

 

7:37 – Uznanie LĽR ako súčasti ruského územia v Moskve sa uskutoční do týždňa. Pre ruské médiá to uviedol veľvyslanec LĽR Rodion Mirošnik. Teraz sa podľa neho finalizuje „dohoda o pripojení k Rusku“.

Ruské a donecké telegramy zároveň píšu, že Putin zajtra 30. septembra v Kremli prijme Rusmi dosadených „vodcov“ okupovaných území Ukrajiny. Všetci včera večer mali odletieť do Moskvy. To znamená, že je možné, že dohodu podpíše Kremeľ tento týždeň a ďalšiu – schvália obe komory ruského parlamentu.

Samotný Kremeľ však zatiaľ oficiálne informácie o načasovaní nedostal.

 

7:35 – Pád lymanskej “kapsy” bude mať pravdepodobne veľmi vážne dôsledky pre ruské sily na severe Doneckej oblasti a na západe Luhanskej oblasti, domnievajú sa americkí experti.

 

6:54 – Ranné zhrnutie ukrajinského generálneho štábu:

1. Za posledný deň nepriateľ spustil tri raketové a osem leteckých útokov. A tiež použil MLRS viac ako 80-krát. V regiónoch Mykolajiv a Chersonsko Rusko uskutočnilo viac ako 45 náletov bezpilotných lietadiel. Ukrajina si zo svojej strany nárokuje 16 náletov, zničenie štyroch rakiet a rovnaký počet UAV.

2. Útoky ruskej armády sa odrážajú v Doneckej a v Chersonskej oblasti.

3. O ukrajinskej ofenzíve pri Limane sa nič nehovorí.

 

6:38 – Americké ministerstvo zahraničných vecí označilo v stredu výsledky referend o pripojení k Rusku v okupovaných oblastiach Ukrajiny za “vykonštruované” a “vymyslené v Moskve”. 

 

6:35 –  Ukrajinské jednotky už takmer obkľúčili mesto Lyman v Doneckej oblasti, ktoré sa snažia dobyť späť. Vyplýva to z novej mapy, ktorú zverejnil americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Zásobovanie Lymanu okupovaného ruskou armádou môže prechádzať iba úzkym koridorom cez obec Torske, ktorá je už pod paľbou ukrajinských síl.

 

6:30 – Ruská tajná služba FSB vyšetruje poškodenie plynovodov Nord Stream v Baltskom mori ako „medzinárodný terorizmus“. S odvolaním sa na generálnu prokuratúru to uviedla agentúra Interfax.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Vo veku 73 rokov zomrel Patrick Tambay, niekdajší jazdec Ferrari

0 icon

Paríž 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Bývalý pretekár F1 Patrick Tambay zomrel vo veku 73 rokov. Francúza, ktorý prispel k dvom konštruktérskym titulom Ferrari, dlhodobo trápila Parkinsonova choroba. Informáciu v nedeľu potvrdila jeho rodina Tambay debutoval v F1 v roku 1976 s tímom Surtees. Do Ferrari prišiel uprostred sezóny 1982,…

Hygienici upozorňujú, čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Dodržiavanie hygienického štandardu v stánkoch na vianočných trhoch môže zákazník vyhodnotiť podľa čistoty pracovných dosiek, kuchynských pomôcok a čistoty pracovného odevu zamestnancov. Všimnúť by si mal tiež, či zamestnanci dodržiavajú základné hygienické zásady, napríklad či nechytajú polotovary, potraviny či hotové pokrmy holými rukami.…

Prieskum: Komu najviac dôverujú Slováci? Hamranovi, Žilinkovi alebo Lipšicovi?

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:HSP)   Pre reláciu Na telo agentúra FOCUS zisťovala ako občania dôverujú policajnému prezidentovi Štefanovi Hamranovi generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi a špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi Najmenej Slováci veria špeciálnemu prokurátorovi. Lipšicovi dôveruje 29 percent opýtaných a nedôveruje mu 67 percent. Druhý skončil Štefan Hamran. Policajnému prezidentovi…

Matovič záhadne: Čo nás čaká…

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa v nedeľu prihovoril jemu známym spôsobom - statusom na sociálnej sieti. V ňom si zobral na mušku stranu SaS "Svojim poslancom sľuboval, že budú králi. Stačí dať ultimátum na odchod Matoviča … a pečené holuby…

Ukrajinci na znovuzískaných územiach lovia kolaborantov: “Všetci títo ľudia, ktorí utiekli, nás teraz súdia.”

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Denník New York Times vo svojom článku opisuje, ako sú definovaní kolaboranti na oslobodených územiach v Chersonskej oblasti "Na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny - viac ako pätina krajiny - sú milióny civilistov nútené koexistovať s okupačnou armádou, ktorá má všetku moc. Ukrajinci nedávno…

Ako funguje Ukrajina počas výpadkov prúdu a aký to má dopad na krajinu

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Nedávny výpadok a následné úplné prerušenie dodávky elektrickej energie tvrdo zasiahli ukrajinské podniky. Spoločnosti sa ponáhľajú s obstarávaním generátorov, ale priznávajú, že nie sú veľkou záchranou "Z pochopiteľných dôvodov neexistujú žiadne harmonogramy výpadkov. Preto nepomáha presunutie energeticky náročných procesov na nočný čas, pretože…

Pred dom generálneho prokurátora Žilinku sa protestuje

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto: Screenshot: noviny.sk)   Portál Noviny informovali, že pred domom generálneho prokurátora Maroša Žilinku protestuje pár ľudí, ktorí sa zišli, aby vyjadrili nesúhlas s jeho pôsobením na Generálnej prokuratúre ​Na mieste sú viaceré policajné zložky. Správu aktualizujeme  

Švédsko vydalo člena teroristickej skupiny Turecku

0 icon

Ankara 4. decembra 2022 (HSP/trtworld/Foto:Pixabay)   Mahmut Tat bol v severskej krajine odsúdený na šesť rokov a desať mesiacov väzenia po tom, ako bol zatknutý na základe obvinenia z členstva v teroristickej skupine, informuje TRT World Švédsko vydalo člena teroristickej skupiny PKK/KCK do Turecka, čo je súčasťou jeho prísľubu spolupracovať…

Ukrajinci vydržia bojovať do februára

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Twitter)   Ukrajinská armáda sa podľa predpovedí experta v zime úplne rozloží. Bude to naozaj tak? Situáciu monitorujú ruské noviny Svobodnaja Pressa Do februára 2022 sa ukrajinská armáda úplne rozloží a Rusko bude môcť začať vážnu ofenzívu, povedal bývalý senátor a šéf zväzu afganských veteránov Franz…

Šéf Pentagónu: USA čakajú kľúčové roky v boji proti Číne

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Nikkei/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Austin sa vyjadril po tom, ako Washington predstavil nový jadrový bombardér stealth, informuje spravodajský portál NIKKEI Asia USA sa nachádzajú v rozhodujúcom bode vo vzťahoch s Čínou a budú potrebovať vojenskú silu, aby zabezpečili, že globálne normy v 21. storočí budú určovať americké…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

Spojené štáty americké podporujú ruské strategické ciele na Ukrajine!!! Aj v Európe...

0icon

Môže sa to zdať divné, ale je to tak. Uveďme si stručne základné fakty. Západ na čele s USA vyvolal na Ukrajine prevrat organizáciou majdanských udalost&iacu

Boris Mesár

V predvečer dňa D a Hodiny X, vstupu NATO do priamej konfrontácie s Ruskom na Ukrajine !

0icon

Každým dňom pribúdajú nové signály, že Západ sa chystá prejsť na vyššiu úroveň konfrontácie s RuskomNebudeme sa teraz zaoberať všeobecnými otázkami a zameriame sa len na konkrétne fakty.Protiruská hystéria na Západe dosiahla v posledných dňoch nebývalú intenzitu. Tri západné "iniciatívy", ktoré je

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke pápež František požehnáva sochu Ježiška počas audiencie, ktorú udelil darcom vianočného stromčeka a betlehemu v aule Pavla VI. vo Vatikáne

Autor: TASR/AP-Gregorio Borgia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Vo veku 73 rokov zomrel Patrick Tambay, niekdajší jazdec Ferrari

0 icon

Paríž 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Bývalý pretekár F1 Patrick Tambay zomrel vo veku 73 rokov. Francúza, ktorý prispel k dvom konštruktérskym titulom Ferrari, dlhodobo trápila Parkinsonova choroba. Informáciu v nedeľu potvrdila jeho rodina Tambay debutoval v F1 v roku 1976 s tímom Surtees. Do Ferrari prišiel uprostred sezóny 1982,…

Hygienici upozorňujú, čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Dodržiavanie hygienického štandardu v stánkoch na vianočných trhoch môže zákazník vyhodnotiť podľa čistoty pracovných dosiek, kuchynských pomôcok a čistoty pracovného odevu zamestnancov. Všimnúť by si mal tiež, či zamestnanci dodržiavajú základné hygienické zásady, napríklad či nechytajú polotovary, potraviny či hotové pokrmy holými rukami.…

Prieskum: Komu najviac dôverujú Slováci? Hamranovi, Žilinkovi alebo Lipšicovi?

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:HSP)   Pre reláciu Na telo agentúra FOCUS zisťovala ako občania dôverujú policajnému prezidentovi Štefanovi Hamranovi generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi a špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi Najmenej Slováci veria špeciálnemu prokurátorovi. Lipšicovi dôveruje 29 percent opýtaných a nedôveruje mu 67 percent. Druhý skončil Štefan Hamran. Policajnému prezidentovi…

Matovič záhadne: Čo nás čaká…

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa v nedeľu prihovoril jemu známym spôsobom - statusom na sociálnej sieti. V ňom si zobral na mušku stranu SaS "Svojim poslancom sľuboval, že budú králi. Stačí dať ultimátum na odchod Matoviča … a pečené holuby…

Ukrajinci na znovuzískaných územiach lovia kolaborantov: “Všetci títo ľudia, ktorí utiekli, nás teraz súdia.”

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Denník New York Times vo svojom článku opisuje, ako sú definovaní kolaboranti na oslobodených územiach v Chersonskej oblasti "Na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny - viac ako pätina krajiny - sú milióny civilistov nútené koexistovať s okupačnou armádou, ktorá má všetku moc. Ukrajinci nedávno…

Ako funguje Ukrajina počas výpadkov prúdu a aký to má dopad na krajinu

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Nedávny výpadok a následné úplné prerušenie dodávky elektrickej energie tvrdo zasiahli ukrajinské podniky. Spoločnosti sa ponáhľajú s obstarávaním generátorov, ale priznávajú, že nie sú veľkou záchranou "Z pochopiteľných dôvodov neexistujú žiadne harmonogramy výpadkov. Preto nepomáha presunutie energeticky náročných procesov na nočný čas, pretože…

Pred dom generálneho prokurátora Žilinku sa protestuje

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto: Screenshot: noviny.sk)   Portál Noviny informovali, že pred domom generálneho prokurátora Maroša Žilinku protestuje pár ľudí, ktorí sa zišli, aby vyjadrili nesúhlas s jeho pôsobením na Generálnej prokuratúre ​Na mieste sú viaceré policajné zložky. Správu aktualizujeme  

Švédsko vydalo člena teroristickej skupiny Turecku

0 icon

Ankara 4. decembra 2022 (HSP/trtworld/Foto:Pixabay)   Mahmut Tat bol v severskej krajine odsúdený na šesť rokov a desať mesiacov väzenia po tom, ako bol zatknutý na základe obvinenia z členstva v teroristickej skupine, informuje TRT World Švédsko vydalo člena teroristickej skupiny PKK/KCK do Turecka, čo je súčasťou jeho prísľubu spolupracovať…

Ukrajinci vydržia bojovať do februára

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Twitter)   Ukrajinská armáda sa podľa predpovedí experta v zime úplne rozloží. Bude to naozaj tak? Situáciu monitorujú ruské noviny Svobodnaja Pressa Do februára 2022 sa ukrajinská armáda úplne rozloží a Rusko bude môcť začať vážnu ofenzívu, povedal bývalý senátor a šéf zväzu afganských veteránov Franz…

Šéf Pentagónu: USA čakajú kľúčové roky v boji proti Číne

0 icon

Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Nikkei/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Austin sa vyjadril po tom, ako Washington predstavil nový jadrový bombardér stealth, informuje spravodajský portál NIKKEI Asia USA sa nachádzajú v rozhodujúcom bode vo vzťahoch s Čínou a budú potrebovať vojenskú silu, aby zabezpečili, že globálne normy v 21. storočí budú určovať americké…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Spojené štáty americké podporujú ruské strategické ciele na Ukrajine!!! Aj v Európe...

0icon

Môže sa to zdať divné, ale je to tak. Uveďme si stručne základné fakty. Západ na čele s USA vyvolal na Ukrajine prevrat organizáciou majdanských udalost&iacu

Boris Mesár

V predvečer dňa D a Hodiny X, vstupu NATO do priamej konfrontácie s Ruskom na Ukrajine !

0icon

Každým dňom pribúdajú nové signály, že Západ sa chystá prejsť na vyššiu úroveň konfrontácie s RuskomNebudeme sa teraz zaoberať všeobecnými otázkami a zameriame sa len na konkrétne fakty.Protiruská hystéria na Západe dosiahla v posledných dňoch nebývalú intenzitu. Tri západné "iniciatívy", ktoré je

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

Vášeň v Tebe

Babské povedačky radili natierať cibuľou prsia. Potrite si ňou tvár. Jej účinok vás určité prekvapí

0 icon

Cibuľa je jednou z najviac podceňovaných druhov zeleniny. Má nielen mnohostranné využitie, ale aj skvelé vlastnosti. Cibuľa je bohatá na vitamíny a minerály. Čo sa stane, keď namiesto varenia použijete cibuľu na tvár? Účinok, ktorý poznali už vaše staré mamy i prababičky, vás určite prekvapí. Čo obsahuje cibuľa?

Bibiána Ondrejková na onkológii v Prešove. Prečo s ňou prišiel aj moderátor Patrik Herman?

0 icon

Na oddelenie onkológie v Prešove prišla známa herečka Bibiána Ondrejková. Sprevádzal ju tiež známy moderátor Patrik Herman. Aká udalosť ich spojila? Povedali nie rakovine. V Prešove totiž otvorili novú poradňu pre onkologických pacientov. Keďže Ondrejková a Herman sú spoluzakladateľmi aliancie NIE RAKOVINE, je prirodzené, že svojou prítomnosťou prišli podporiť ľudí, ktorí budú…

Najlepší šalát do kebabu – jednoduchý a rýchly

0 icon

Kebabový šalát podávaný v gastronómii tvorí zvyčajne biela kapusta s mrkvou. Je jemný a chrumkavý, preto sa hodí k aromatickému mäsu a pikantným omáčkam. Takýto šalát si ľahko a lacno pripravíte sami a môžete ho podávať nielen s domácim kebabom, ale aj s iným mäsom a rybami.

Ktorá obľúbená činnosť dokáže zažehnať partnerské nezhody? Odborník v tom má jasno

0 icon

Ak nemôžete svojho manžela odtrhnúť od kníh, tešte sa. Ak je pre vás najideálnejším darčekom kniha, mal by sa tešiť váš manžel. Prečo? Gregory Currie, profesor kognitívnej psychológie na Univerzite v Toronte, totiž pre portál Her vysvetlil, že ľudia, ktorí investujú svoj čas do čítania, prejavujú vyššiu úroveň empatie.

Na čo si musia dávať pozor manželky futbalistov v Katare? Hrozí im až väzenie

0 icon

Katar. Anna Lewandowská aj mnohé ďalšie partnerky a manželky sa nachádzajú v dejisku Majstrovstiev sveta vo futbale so svojimi mužmi, ktorí tam hrajú futbal. Portál Gazeta pripomína, že Katar sa „preslávil“ zákonmi a nariadeniami, ktorých porušenie môže viesť až k väzeniu. Z tohto dôvodu Anglická futbalová asociácia zostavila špeciálny zoznam odpo

Armádny Magazín

Velenie NATO s príchodom mrazov plánuje ofenzívu ukrajinských síl. Pribudol oddiel poľských špeciálnych síl

0 icon

Ukrajina, 4.december 2022 (AM) – Rozviedka NATO analyzuje údaje o stave vecí pozdĺž celej kontaktnej línie ruskej vojenskej špeciálnej operácie, vrátane údajov, ktoré hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj predložil vo forme správy Pentagonu. Okrem iného, ​​ako vyšlo najavo, sa analyzuje aj predpoveď počasia z Kupjanska v Charkovskej o

Znárodnenie na Ukrajine: Operácia môže súvisieť s plánmi dostať Bidena z Bieleho domu

0 icon

Ukrajina, 4.december 2022 (AM) – Za posledný rok Ukrajina zažila už dve vlny znárodňovania. Prvá sa začala hneď po 24. februári a zamerala sa na aktíva ruského pôvodu. Po prvé, boli zabraté aktíva patriace ruskému štátu a ruským právnickým a fyzickým osobám. A v auguste začal Kyjev vyvlastňovať ruský majetok v…

Rozhodlo sa o osude afrického uránu. Veľvyslanec Namíbie oznámil dohodu s Rosatomom

0 icon

Namíbia, 4.december 2022 (AM) – Namíbijské úrady a Rosatom dosiahli konsenzus o projekte ťažby uránu. Podľa veľvyslanca afrického štátu Clemensa Handuukemeho Kashuupulvu nie sú výrazné rozdiely. Jediným zádrhelom je nedôverčivý prístup miestneho obyvateľstva, ktoré sa obáva zhoršenia environmentálnej situácie.   Podzemné lúh

USA zaradili bojovú skupinu Wagner medzi subjekty vzbudzujúce obavy. Ako to ovplyvní jej pôsobenie?

0 icon

USA, 4.december 2022 (AM) – Krátko po výbuchu na ukrajinskom veľvyslanectve v Madride, ktorý viedol k tam odoslanej listovej bombe, začali na diplomatické zastúpenia tohto štátu v rôznych európskych krajinách prichádzať podivné balíky so zvieracími očami. V tejto súvislosti sa v západných krajinách predpokladalo, že do toho boli zapojení Rusi a…

"Vaše meno je neznáme, váš čin je nesmrteľný." 3. december - Deň neznámeho vojaka

0 icon

Rusko, 3.december 2022 (AM) – V roku 1965, aby sa zachovala pamiatka na padlých vo Veľkej vlasteneckej vojne, bola predložená myšlienka postaviť pamätník na počesť vojakov, ktorí bojovali v bitke o Moskvu. Objednávku na tento monument dostali architekti Jurij Rabaev, Dmitrij Burdin, Vladimir Klimov a sochár Nikolaj Tomskij. Návr

TopDesať

Ovocie a zelenina: Ako ich udržať čerstvé?

0 icon

Zamýšľal si sa niekedy nad tým, ako sa dá uskladniť ovocie a zelenina, aby neprišli o svoju čerstvosť? Dnešných zopár tipov ťa nasmeruje tým správnym smerom. Ovocie a zelenina sú našim zdrojom vitamínov najmä v zimnom období. Niektoré z nich sú však sezónne a vyžadujú si osobitnú starostlivosť: napríklad cibuľa…

Fotografie, ktoré ťa pobavia a zároveň v tebe vyvolajú množstvo otázok

0 icon

Nasledujúce fotografie ťa pobavia a zároveň v tebe vyvolajú množstvo otázok. Ľudia sa na internete podelili o naozaj bizarné momenty. Vedci tvrdia, že inteligencia by sa nemala merať pomocou IQ testov, ale skôr kreativitou, logickou a schopnosťami kritického myslenia človeka. Niektoré čudné činy na nasledujúcich fotografiách sú úplne mimo tohto…

7 vecí, ktoré sa ti jazyk snaží povedať o tvojom zdraví

0 icon

Zmeny v chuti alebo pri vzhľade jazyka môžu prezradiť veľa o tvojom zdraví. Jazyk ti tak dokáže povedať zopár informácii o tvojich zdravotných problémoch. Ľudské telo je jediným skutočným domovom, ktorý budeme mať po celý život, takže sa o naše telo musíme náležite starať. Naše telo nám vždy vysiela signály,…

Nekvalitný spánok: Tieto tipy a triky ti pomôžu vyriešiť mnohé zdravotné problémy

0 icon

Mávaš problémy so spánkom alebo je tvoj spánok nekvalitný? Vedci nám ukazujú zopár spôsobov, akým môžeme liečiť bežné zdravotné problémy - a to všetko vďaka zmene polohy spánku. Ak máš rád spánok, tak s radosťou sa dozvieš, že môžeš liečiť mnohé zdravotné problémy počas toho, ako si užívaš svoj spánok. Spánok je…

10 príkladov toho, ako náš mozog dokáže prezradiť všetky naše tajomstvá

0 icon

Ľudský mozog je schopný vyriešiť aj tie najzložitejšie problémy - to je dôvod, prečo vedci porovnávajú mozog so superpočítačom! Ale čo by sa stalo, ak by tvoj súkromný počítač začal zdieľať tvoje súkromné informácie s cudzími ľuďmi? Dnes ti prinášame úžasné príklady toho, ako interné fungovanie nášho mozgu môže ovplyvniť naše…

FOTO DŇA

Na snímke pápež František požehnáva sochu Ježiška počas audiencie, ktorú udelil darcom vianočného stromčeka a betlehemu v aule Pavla VI. vo Vatikáne

Autor: TASR/AP-Gregorio Borgia

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali