To najdôležitejšie z Ukrajiny – Informácie o ťažkej situácii AFU nemali uniknúť do médií bez súhlasu, Podoljak

Kyjev 18. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka, telegram, screenshot)

Aktualizované 18. marca 2023

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Vojna na Ukrajine
Na snímke ukrajinský policajt sa kryje pred horiacou budovou, ktorú zasiahlo ruské ostreľovanie v meste Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny

18:51 – Informácie o ťažkej situácii AFU nemali uniknúť do médií bez súhlasu – Podoljak

Zelenského poradca Mychajlo Podoljak uviedol, že existujú určité predpisy, ktoré nedovoľujú vojakom komentovať v médiách ťažkú situáciu v ozbrojených silách.

Reklama

V tejto súvislosti bol odvolaný veliteľ AFU, ktorý sa nedávno v médiách sťažoval, že kvôli zlému výcviku stratil všetkých 500 mužov svojho práporu. Zomrelo 100 ľudí a 400 bolo zranených.

 

Reklama

17:58 – Situácia na frontoch 18. marca 2023

Situácia na frontoch 18. marca 2023
Situácia na frontoch 18. marca 2023

 

Situácia na frontoch 18. marca 2023
Situácia na frontoch 18. marca 2023

17:56 – Ukrajinské ministerstvo obrany uviedlo, že mobilizovaných ľudí neposielajú do Bachmutu bez výcviku.

Námestníčka ministra Anna Maljarová uviedla, že toto tvrdenie je “ruský výmysel” a že všetci mobilizovaní, ktorí nevykonali vojenskú službu, idú najprv do výcvikových centier.

“V dôsledku rozsiahlej vojny sa výcvik radových a poddôstojníkov uskutočňuje v skrátených termínoch, ale bez zníženia kvality výcviku,” vysvetľuje.

Reklama

 

17:54 – Hlavná vec vo večernej správe generálneho štábu

Nepriateľ vedie ofenzívu na bývalých smeroch – Liman, Bachmut, Avdejevka, Marinka a Šachtar.

Počas dňa došlo k 5 raketovým úderom (z toho 4 na civilnú infraštruktúru v Záporoží), ako aj k 12 leteckým úderom a viac ako 20 ostreľovaniam z MLRS.

Boje prebiehali v týchto oblastiach: v Kupjanskom a Limanskom smere – Dibrovo, Verchnekamenske a Spornoe; v Bachmute – Orechovo-Vasiljevka, Hryhorivka a severná časť Bachmutu; v Avdejevke, Marinke a Šachtare – Kamianka, Severnoje, Pervomajskoje a Marinka.

Reklama

Na záporožskom a chersonskom smere nepriateľ drží obranu a vystavuje Cherson neustálemu ostreľovaniu.

Ukrajinské letectvo uskutočnilo šesť úderov na oblasti, kde sa sústreďujú útočníci. Ukrajinské sily protivzdušnej obrany zostrelili nepriateľské bezpilotné lietadlo Shahed-136.

 

17:00 – Na Ukrajine už nebudú žiadne dlhé výpadky elektriny, sľúbil v teletóne šéf Gosenergonadzoru Ruslan Slobodjan.

“Už dnes je viac denného svetla, viac elektriny vyrábajú solárne elektrárne, nie je nedostatok kapacít. Celkovo je situácia plne zvládnuteľná a kontrolovateľná,” povedal.

Hoci energetická sústava je naďalej raketovo poškodená, “máme mieru obnovy primeranú miere nových škôd,” hovorí.

Situácia sa výrazne nezhoršuje, škody zatiaľ nie sú kritické. Ale pokiaľ ide o úplnú obnovu, dáva tomu pomerne veľa času aj po zastavení takéhoto ostreľovania. “Pravdepodobne to bude trvať viac ako rok,” odhaduje.

 

16:39 – “Rusko oznámilo všetkým účastníkom, že dohoda bola predĺžená o 60 dní,” uviedla hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová, keď komentovala predĺženie dohody o ukrajinskom obilí.

 

Reklama

15:14 – Erdogan uviedol, že dohoda o obilí bola predĺžená.

Turecký minister zahraničných vecí povedal, že Ankara sa bude snažiť predĺžiť dohodu o obilí o viac ako 60 dní, na ktorých predĺžení sa Rusko dohodlo.

“Rusko súhlasilo len na dva mesiace. Budeme sa snažiť, aby sa dohoda po týchto dvoch mesiacoch opäť predĺžila,” povedal dnes turecký minister zahraničných vecí Mevlut Čuvašoglu počas návštevy Egypta, informovala BBC.

 

13:26 – Nemecký kancelár Olaf Scholz komentoval rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu vydať zatykač na Vladimira Putina.

Reklama
“Medzinárodný trestný súd je tou správnou inštitúciou na vyšetrovanie vojnových zločinov. Nikto nie je nad zákonom, a to sa teraz jasne ukazuje,” povedal Scholz.

 

13:24 – Počas stretnutia ministrov zahraničných vecí a obrany EÚ v Bruseli 20. marca sa má podpísať dohoda o spoločnom nákupe 155 mm delostreleckých nábojov pre Ukrajinu, uviedla agentúra Reuters.

Vysokopostavený predstaviteľ EÚ pre agentúru uviedol, že sa očakáva, že mnohé z 27 krajín bloku podpíšu takzvanú “projektovú” dohodu, v ktorej sa načrtnú podmienky plánu, ale presný počet ešte nie je jasný, keďže niektoré z nich návrh ešte študujú.

Projekt, ktorý sa má začať v pondelok, bude viesť Európska obranná agentúra. Predstavitelia Európskej únie tvrdia, že tento krok by mal viesť k väčšiemu počtu jednorazových objednávok pre obranné firmy, čo ich podnieti k investovaniu do väčších kapacít a zníži konkurenciu medzi vládami, ktoré v snahe získať podobné objednávky navyšujú ceny. Iniciatíva je súčasťou plánu, ktorý predstavil šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell, vyčleniť 1 miliardu eur na preplatenie nákladov krajín EÚ na posielanie nábojov na Ukrajinu z ich vlastných zásob a ďalšiu 1 miliardu eur na spoločné obstarávanie.

Diplomati uviedli, že vlády EÚ sa v piatok stále dohadovali o kľúčových detailoch pre nezhody v otázke, ako by mal plán fungovať, a pre nedostatok jasnosti v otázke množstva munície v národných arzenáloch. Veľvyslanci členských štátov EÚ sa dnes stretnú, aby sa dohodli na podrobnostiach celkového plánu, aby ho v pondelok mohli schváliť ministri zahraničných vecí, uviedli diplomati.

Reklama

Predstavitelia EÚ tvrdia, že potrvá ešte najmenej niekoľko mesiacov, kým sa munícia objednaná v rámci procesu spoločného obstarávania dostane k ukrajinským ozbrojeným silám.

 

13:20 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské jednotky zničili až 60 vojakov AFU v smere na Kupjansk

– Ruské ozbrojené sily zničili viac ako 25 ukrajinských vojakov v smere na Cherson

– Ruské ozbrojené sily zničili do 50 ukrajinských vojakov na južnom doneckom a záporožskom smere

– Ruské ozbrojené sily zničili do 120 ukrajinských vojakov a dva raketomety Uragan v doneckom smere

Reklama

– Ruské sily protivzdušnej obrany zachytili 15 viacnásobných raketometov HIMARS, Smerč a Uragan a zničili deväť bezpilotných lietadiel AFU

– Ruské ozbrojené sily zasiahli 89 delostreleckých jednotiek AFU v palebných postaveniach

– AFU v smere na Krasnolimsk stratila za 24 hodín viac ako 100 vojakov a jeden samohybný kanón Gvozdika.

 

13:10 – Putin podpísal zákon, ktorý ukladá tresty odňatia slobody až do výšky 12 rokov za nelegálny vývoz z Ruska alebo transfer vojenského tovaru, technológií alebo zbraní do zahraničia.

 

11:26 – Nie je vylúčené, že dnes v Bielorusku vzlietne viac ako jeden Mig-31, a preto bude viac poplachov, upozornil v televíznom maratóne hovorca vzdušných síl AFU Jurij Ignat.

Reklama

 

10:10 – Spojené štáty sa domnievajú, že Rusko použilo na bojiskách na Ukrajine čínsku muníciu, uviedli v piatok zdroje japonskej tlačovej agentúry Kjódó vo vláde USA.

Zdroje uviedli, že zatiaľ nie je jasné, či muníciu dodala Čína, a dodali, že Washington je pripravený konať, ak sa potvrdí, že dodávky uskutočnil priamo Peking bez použitia maskovacích sprostredkovateľov. USA zatiaľ o takýchto informáciách informovali niektorých svojich partnerov.

 

10:08 – Prezidentská kancelária usporiadala videokonferenciu s najvyšším vojenským vedením Ukrajiny a USA.

Zástupcovia ministerstva obrany, generálneho štábu a Bankovej hovorili s Bidenovým poradcom pre národnú bezpečnosť Jakeom Sullivanom, šéfom Pentagónu Lloydom Austinom a náčelníkom vojenského štábu Markom Milleym.

Na ukrajinskej strane bola prítomná celá skupina predstaviteľov a vojenských dôstojníkov – náčelník OP Andrij Jermak, hlavný veliteľ Valerij Zalužnij, minister obrany Oleksij Reznikov, veliteľ obrany Bachmut Oleksandr Syrskyj, veliteľ skupiny Tavria Oleksandr Tarnovskyj a veliteľ vzdušných síl Mykola Oleščuk. Na záver sa k nim pridal aj Volodymyr Zelenskyj.

Reklama

“Podrobne sme spojencov informovali o aktuálnej situácii na fronte, o bojových operáciách v najzložitejších oblastiach, ako aj o naliehavých potrebách ukrajinskej armády. Diskutovali sme o ďalšom poskytovaní potrebnej pomoci našej krajine vrátane techniky, zbraní a munície,” píše Jermak.

 

9:29 – V meste Záporožie bola zasiahnutá základňa zahraničných žoldnierov, pričom boli údajne zabité desiatky militantov, uviedol člen hlavnej správnej rady regiónu Rogov.

 

9:25 – Britské spravodajské služby tvrdia, že ruské orgány sa pripravujú na povolanie občanov na porážku Ukrajiny

Britské ministerstvo obrany tvrdí, že do služby budú údajne povolaní aj vysokoškolskí študenti.

“Mnohí muži vo veku 18 – 21 rokov si teraz nárokujú výnimku z brannej povinnosti z dôvodu vyššieho vzdelania. Úrady však pravdepodobne zmenia vekovú skupinu, aby zvýšili počet vojakov, študenti budú nakoniec nútení slúžiť,” uvádza sa vo vyhlásení.

Reklama

Spravodajská agentúra zároveň nešpecifikovala zdroj informácií ani časový rámec svojej “predpovede”.

 

9:03 – Inštitút pre štúdium vojny uvádza dve témy, o ktorých môžu Putin a Si Ťin-pching v Moskve diskutovať.

Prvou je pomoc Číny pri obchádzaní protiruských sankcií. Podľa inštitútu sa čínsky tovar a vybavenie môžu posielať do Ruska cez Bielorusko, ktorého prezident Lukašenko nedávno navštívil Čínu a podpísal tam 16 obchodných dohôd.

Druhou je sprostredkovanie Číny v ukrajinsko-ruskom konflikte. Si Ťin-pching má pravdepodobne “v úmysle presadzovať úlohu Číny ako nestranného sprostredkovateľa”.

Podkladom pre to môže byť nedávny úspech Číny pri sprostredkovaní medzi Iránom a Saudskou Arábiou, domnievajú sa americkí experti.

Pripomeňme, že čínska hlava štátu uskutoční v dňoch 20. – 22. marca oficiálnu návštevu Ruska.

Reklama

 

8:25 – V Ľvovskej oblasti zasiahli tri drony okres Javorov okolo jednej hodiny ráno, uviedol gubernátor Maksim Kozickij.

Drony zasiahli nebytové priestory, ktoré utrpeli škody. Neboli zaznamenané žiadne obete.

Ďalšie tri drony zostrelili sily protivzdušnej obrany.

 

Reklama

8:13 – Josep Borrell, šéf európskej diplomacie:

Rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu vydať zatykač na Vladimira Putina za vojnový zločin nezákonnej deportácie a transferu detí z Ukrajiny do Ruska je začiatkom procesu vyvodzovania zodpovednosti. Oceňujeme a podporujeme prácu ICC. Beztrestnosť neexistuje.

 

8:00 – V noci zasiahli dva drony Geraň zariadenie kritickej infraštruktúry v Novomoskovsku. Vznikli tam veľké škody, uviedol gubernátor Sergej Lysak.

“V dôsledku zásahu bezpilotného lietadla došlo k požiaru v zariadení. Záchranári oheň stále nedostali pod kontrolu,” povedal Lysak.

Podľa jeho údajov bolo poškodených šesť chát v okolí. Ďalšie 4 boli zničené do základov. Ľudia neutrpeli žiadne zranenia.

 

7:59 – Po nočnom nálete Shahedov je nebezpečenstvo raketového útoku pomerne vysoké, uviedla hovorkyňa operačného veliteľstva Juh Natalia Gumenjuková.

Podľa nej sa aktivovalo nepriateľské letectvo, a preto nie je vylúčené, že Rusko pripravuje ťažšie zbrane ako drony.

Počet nosičov rakiet sa zároveň v priebehu noci znížil – nepriateľskú skupinu lodí tvorí 17 lodí v Čiernom mori. Celková salva Kalibrov môže dosiahnuť 22 rakiet.

 

7:57 – Ranný brífing generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl.

Za posledných 24 hodín bolo odrazených viac ako sto nepriateľských útokov.

Najmä v Bachmute, ako aj v susednej Kleščejevke a Ivanovsku.

Taktiež v okresoch Avdejevka, Kamenka, Nevelskoje, Severnoje, Pervomajskoje a Marinka.

Reklama

” LĽR” ohlásila rozsiahle vojenské cvičenia za účasti miestnych mužov. Podľa generálneho štábu ide o skryté mobilizačné aktivity.

Objavili sa aj správy o budovaní nových opevnení na Kryme – medzi obcami Išuň a Voenka pri Krasnoperekopskom (pri vstupe na polostrov).

 

7:55 – Protivzdušná obrana zostrelila 11 zo 16 Shahedov vypustených v noci.

Informovali o tom ukrajinské vzdušné sily.

Podľa nich boli drony vypustené zo smeru Azovského mora a Brjanskej oblasti Ruskej federácie.

Predtým drony Geraň (Shahed) zasiahli Novomoskovskoje v Dnepropetrovskej oblasti.

Žiadne ďalšie prílety neboli hlásené, hoci bezpilotné lietadlá boli zaznamenané v Ľvovskej, Ternopoľskej a Rovnenskej oblasti.

 

7:45 – Veliteľstvo vzdušných síl Vostok potvrdilo, že Rusi včera večer použili údery bezpilotných lietadiel (pravdepodobne Shahed-131/136) z juhovýchodného smeru na objekty kritickej infraštruktúry v Dnepropetrovskej oblasti.

Tri z nich však údajne zničili jednotky protivzdušnej obrany v Dnepropetrovskej oblasti.

 

7:30 – Žiarenie z požiaru v Dnepropetrovskej oblasti publikujú miestne noviny.

Predtým bolo v Dnepropetrovsku údajne počuť výbuch.

V regióne bol vyhlásený letecký poplach kvôli letu dronov “Geraň”.

Reklama
Žiarenie z požiaru v Dnepropetrovskej oblasti
Žiarenie z požiaru v Dnepropetrovskej oblasti

7:00 – Pavlo Rjabikin odstúpil z funkcie ukrajinského ministra strategického priemyslu a odchádza na post veľvyslanca v Číne.

Oznámil to poslanec Jaroslav Železňak na svojom kanáli tg. Podľa neho sa novým ministrom stane bývalý šéf Ukrzaliznycy Oleksandr Kamyšyn.

Predtým povedal, že minister školstva Sergej Škarlet odstúpi.

 

6:30 – Vojenská operácia, 17. marca 2023. Hlavné udalosti dňa z pohľadu ruskej strany:

– Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že straty nepriateľa v Krasnolimansku, Kupjansku, Donecku, Chersone a Záporoží presiahli 330 osôb.

– Ruské sily už kontrolujú 70 % Artemovska v DĽR, povedal Pušilinov poradca

– Pušilin uviedol, že ruské jednotky postupujú smerom do centra Artemovska a vytláčajú ukrajinské jednotky na severnom a južnom smere

– Peskov tvrdí, že dodávka poľských stíhačiek na Ukrajinu spôsobí viac problémov samotným Ukrajincom

– Putin podpísal dekrét o vymenovaní generálmajora spravodlivosti Alexeja Naidu za vojenského prokurátora zjednotenej skupiny vojsk

– Putin a Si Ťin-pching budú počas rokovaní v Kremli rokovať o konflikte na Ukrajine, povedal Ušakov

– Predseda ruského Vyšetrovacieho výboru vyzval, aby sa začal pripravovať medzinárodný súdny orgán, “ktorý by postavil vojnových zločincov na Ukrajine pred medzinárodnú trestnú zodpovednosť”

– Bastrykin nariadil vyšetrovanie nezákonného vydávania zatykačov Medzinárodným trestným súdom na ruských občanov, ktoré bude zahŕňať identifikáciu konkrétnych osôb spomedzi sudcov Medzinárodného trestného súdu, ktorí prijali nezákonné rozhodnutia

Vojenská situácia
Vojenská situácia

 

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:15

Americký herec Ryan O’Neal, známy z kultového filmu “Love Story” (1970), za ktorý bol nominovaný na Oscara, zomrel v piatok vo veku 82 rokov.

08:01

Futbalisti Montpellier HSC remizovali v 15. kole francúzskej Ligue 1 na vlastnom trávniku s RC Lens 0:0. Domáci čakajú na triumf šesť stretnutí, hostia ťahajú v lige už desaťzápasovú sériu bez prehry.

07:59

Bulharský parlament piatok schválil poskytnutie nového balíka vojenskej pomoci Ukrajine. Väčšina (147) zákonodarcov v 240-člennej snemovni hlasovala za dodanie prenosných protilietadlových raketových systémov a rakiet zem-vzduch rôznych typov, ktoré majú posilniť protivzdušnú obranu Ukrajiny.

07:58

Úrady začali v piatok s odstraňovaním následkov povodní a masívneho výbuchu, ktorý v predchádzajúci deň zranil takmer 180 ľudí. Sever ostrova Mahé postihli záplavy a zosuvy pôdy spôsobené prívalovým dažďom, ktoré napáchali rozsiahle škody na majetku a vyžiadali si tri obete.

07:52

Približne tretina – 31 percent – Američanov si myslí, že pomoc Ukrajine by sa mala znížiť.

Uvádza sa to v prieskume Pew Research Center, ktorý sa uskutočnil od 27. novembra do 3. decembra.

Ďalších 29 percent sa domnieva, že súčasná pomoc je dostatočná, zatiaľ čo 18 percent požaduje jej zvýšenie.

Medzi tými, ktorí podporujú republikánov, sa podiel tých, ktorí požadujú zníženie pomoci, zvýšil zo 44 % na 48 %.

Pripomíname, že republikáni teraz kontrolujú dolnú komoru amerického Kongresu.

Takisto 41 % Američanov neschválilo reakciu Bidenovej administratívy na ruskú inváziu na Ukrajinu. Za správne považovalo kroky Bieleho domu 39 % opýtaných.

Zároveň sa 34 % respondentov domnieva, že vojenská hrozba zo strany Ruska pre Spojené štáty je zanedbateľná. Ďalších 10 % sa domnieva, že Rusko vôbec neohrozuje zásahy USA. A približne tretina tvrdí, že hrozba zo strany Ruska je významná.

07:45

Súd v piatok odsúdil na doživotie šestnásťročného chlapca, ktorý vlani zastrelil štyroch a zranil ďalších spolužiakov na škole v americkom štáte Michigan.

07:42

Viac ako tucet členských štátov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) predložilo v piatok návrh rezolúcie, ktorou vyzvali Izrael, aby rešpektoval svoje záväzky vyplývajúce z medzinárodného práva a chránil humanitárnych pracovníkov v Pásme Gazy. 

07:40

Medzinárodná agentúra Fitch Ratings znížila ratingové hodnotenie Slovenska na A- so stabilným výhľadom. Jej predchádzajúce hodnotenie bolo na úrovni A s negatívnym výhľadom. Informovalo o tom v piatok Ministerstvo financií (MF) SR.

07:33

Vyjednávači členských štátov Európskej Únie () a Európskeho parlamentu (EP) sa v piatok dohodli na prvých komplexných pravidlách na svete upravujúcich umelú inteligenciu. 

07:33

Súd vo Francúzsku v piatok uznal šiestich tínedžerov vinnými v súvislosti s brutálnou vraždou stredoškolského učiteľa Samuela Patyho z roku 2020, ktorá šokovala krajinu. Súd tínedžerom vymeral niekoľkomesačné podmienečné tresty.

07:32

Biely dom zosmiešnil piatkové oznámenie ruského prezidenta Vladimira Putina, že vo voľbách v roku 2024 sa bude uchádzať o znovuzvolenie. Podľa Bieleho domu je totiž veľmi nepravdepodobné, že výsledok volieb bude ohrozený. “Nuž tak budú to dostihy s jedným esom, však?” odpovedal hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby novinárom na palube prezidentského špeciálu Air Force One, keď sa ho opýtali na Putinovu snahu predĺžiť si desaťročia trvajúcu moc.

07:27

Venezuelský prezident Nicolas Maduro podpísal dekrét o začlenení provincie Essequibo do svojej krajiny.

Pripomeňme, že ide o sporné územie, ktoré je súčasťou susednej Guyany.

Caracas teraz vyhlásil Essequibo za 24. štát Venezuely.

Predtým sa pri tejto príležitosti konalo referendum.

07:09

USA zablokovali rezolúciu SAE v BR OSN, ktorá požadovala okamžité prímerie v Gaze a prepustenie všetkých rukojemníkov. Spojené kráľovstvo sa zdržalo hlasovania, ostatné krajiny boli za.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke žena v zasneženom parku v ruskom Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Andrej Sablič

René Pavlík

Gustáv Murín

Marek Brna

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali