To najdôležitejšie z Ukrajiny – Informácie o ťažkej situácii AFU nemali uniknúť do médií bez súhlasu, Podoljak

Kyjev 18. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka, telegram, screenshot)

Aktualizované 18. marca 2023

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Vojna na Ukrajine
Na snímke ukrajinský policajt sa kryje pred horiacou budovou, ktorú zasiahlo ruské ostreľovanie v meste Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny

18:51 – Informácie o ťažkej situácii AFU nemali uniknúť do médií bez súhlasu – Podoljak

Zelenského poradca Mychajlo Podoljak uviedol, že existujú určité predpisy, ktoré nedovoľujú vojakom komentovať v médiách ťažkú situáciu v ozbrojených silách.

V tejto súvislosti bol odvolaný veliteľ AFU, ktorý sa nedávno v médiách sťažoval, že kvôli zlému výcviku stratil všetkých 500 mužov svojho práporu. Zomrelo 100 ľudí a 400 bolo zranených.

 

17:58 – Situácia na frontoch 18. marca 2023

Situácia na frontoch 18. marca 2023
Situácia na frontoch 18. marca 2023

 

Situácia na frontoch 18. marca 2023
Situácia na frontoch 18. marca 2023

17:56 – Ukrajinské ministerstvo obrany uviedlo, že mobilizovaných ľudí neposielajú do Bachmutu bez výcviku.

Námestníčka ministra Anna Maljarová uviedla, že toto tvrdenie je “ruský výmysel” a že všetci mobilizovaní, ktorí nevykonali vojenskú službu, idú najprv do výcvikových centier.

“V dôsledku rozsiahlej vojny sa výcvik radových a poddôstojníkov uskutočňuje v skrátených termínoch, ale bez zníženia kvality výcviku,” vysvetľuje.

 

17:54 – Hlavná vec vo večernej správe generálneho štábu

Nepriateľ vedie ofenzívu na bývalých smeroch – Liman, Bachmut, Avdejevka, Marinka a Šachtar.

Počas dňa došlo k 5 raketovým úderom (z toho 4 na civilnú infraštruktúru v Záporoží), ako aj k 12 leteckým úderom a viac ako 20 ostreľovaniam z MLRS.

Boje prebiehali v týchto oblastiach: v Kupjanskom a Limanskom smere – Dibrovo, Verchnekamenske a Spornoe; v Bachmute – Orechovo-Vasiljevka, Hryhorivka a severná časť Bachmutu; v Avdejevke, Marinke a Šachtare – Kamianka, Severnoje, Pervomajskoje a Marinka.

Na záporožskom a chersonskom smere nepriateľ drží obranu a vystavuje Cherson neustálemu ostreľovaniu.

Ukrajinské letectvo uskutočnilo šesť úderov na oblasti, kde sa sústreďujú útočníci. Ukrajinské sily protivzdušnej obrany zostrelili nepriateľské bezpilotné lietadlo Shahed-136.

 

17:00 – Na Ukrajine už nebudú žiadne dlhé výpadky elektriny, sľúbil v teletóne šéf Gosenergonadzoru Ruslan Slobodjan.

“Už dnes je viac denného svetla, viac elektriny vyrábajú solárne elektrárne, nie je nedostatok kapacít. Celkovo je situácia plne zvládnuteľná a kontrolovateľná,” povedal.

Hoci energetická sústava je naďalej raketovo poškodená, “máme mieru obnovy primeranú miere nových škôd,” hovorí.

Situácia sa výrazne nezhoršuje, škody zatiaľ nie sú kritické. Ale pokiaľ ide o úplnú obnovu, dáva tomu pomerne veľa času aj po zastavení takéhoto ostreľovania. “Pravdepodobne to bude trvať viac ako rok,” odhaduje.

 

16:39 – “Rusko oznámilo všetkým účastníkom, že dohoda bola predĺžená o 60 dní,” uviedla hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová, keď komentovala predĺženie dohody o ukrajinskom obilí.

 

15:14 – Erdogan uviedol, že dohoda o obilí bola predĺžená.

Turecký minister zahraničných vecí povedal, že Ankara sa bude snažiť predĺžiť dohodu o obilí o viac ako 60 dní, na ktorých predĺžení sa Rusko dohodlo.

“Rusko súhlasilo len na dva mesiace. Budeme sa snažiť, aby sa dohoda po týchto dvoch mesiacoch opäť predĺžila,” povedal dnes turecký minister zahraničných vecí Mevlut Čuvašoglu počas návštevy Egypta, informovala BBC.

 

13:26 – Nemecký kancelár Olaf Scholz komentoval rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu vydať zatykač na Vladimira Putina.

“Medzinárodný trestný súd je tou správnou inštitúciou na vyšetrovanie vojnových zločinov. Nikto nie je nad zákonom, a to sa teraz jasne ukazuje,” povedal Scholz.

 

13:24 – Počas stretnutia ministrov zahraničných vecí a obrany EÚ v Bruseli 20. marca sa má podpísať dohoda o spoločnom nákupe 155 mm delostreleckých nábojov pre Ukrajinu, uviedla agentúra Reuters.

Vysokopostavený predstaviteľ EÚ pre agentúru uviedol, že sa očakáva, že mnohé z 27 krajín bloku podpíšu takzvanú “projektovú” dohodu, v ktorej sa načrtnú podmienky plánu, ale presný počet ešte nie je jasný, keďže niektoré z nich návrh ešte študujú.

Projekt, ktorý sa má začať v pondelok, bude viesť Európska obranná agentúra. Predstavitelia Európskej únie tvrdia, že tento krok by mal viesť k väčšiemu počtu jednorazových objednávok pre obranné firmy, čo ich podnieti k investovaniu do väčších kapacít a zníži konkurenciu medzi vládami, ktoré v snahe získať podobné objednávky navyšujú ceny. Iniciatíva je súčasťou plánu, ktorý predstavil šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell, vyčleniť 1 miliardu eur na preplatenie nákladov krajín EÚ na posielanie nábojov na Ukrajinu z ich vlastných zásob a ďalšiu 1 miliardu eur na spoločné obstarávanie.

Diplomati uviedli, že vlády EÚ sa v piatok stále dohadovali o kľúčových detailoch pre nezhody v otázke, ako by mal plán fungovať, a pre nedostatok jasnosti v otázke množstva munície v národných arzenáloch. Veľvyslanci členských štátov EÚ sa dnes stretnú, aby sa dohodli na podrobnostiach celkového plánu, aby ho v pondelok mohli schváliť ministri zahraničných vecí, uviedli diplomati.

Predstavitelia EÚ tvrdia, že potrvá ešte najmenej niekoľko mesiacov, kým sa munícia objednaná v rámci procesu spoločného obstarávania dostane k ukrajinským ozbrojeným silám.

 

13:20 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské jednotky zničili až 60 vojakov AFU v smere na Kupjansk

– Ruské ozbrojené sily zničili viac ako 25 ukrajinských vojakov v smere na Cherson

– Ruské ozbrojené sily zničili do 50 ukrajinských vojakov na južnom doneckom a záporožskom smere

– Ruské ozbrojené sily zničili do 120 ukrajinských vojakov a dva raketomety Uragan v doneckom smere

– Ruské sily protivzdušnej obrany zachytili 15 viacnásobných raketometov HIMARS, Smerč a Uragan a zničili deväť bezpilotných lietadiel AFU

– Ruské ozbrojené sily zasiahli 89 delostreleckých jednotiek AFU v palebných postaveniach

– AFU v smere na Krasnolimsk stratila za 24 hodín viac ako 100 vojakov a jeden samohybný kanón Gvozdika.

 

13:10 – Putin podpísal zákon, ktorý ukladá tresty odňatia slobody až do výšky 12 rokov za nelegálny vývoz z Ruska alebo transfer vojenského tovaru, technológií alebo zbraní do zahraničia.

 

11:26 – Nie je vylúčené, že dnes v Bielorusku vzlietne viac ako jeden Mig-31, a preto bude viac poplachov, upozornil v televíznom maratóne hovorca vzdušných síl AFU Jurij Ignat.

 

10:10 – Spojené štáty sa domnievajú, že Rusko použilo na bojiskách na Ukrajine čínsku muníciu, uviedli v piatok zdroje japonskej tlačovej agentúry Kjódó vo vláde USA.

Zdroje uviedli, že zatiaľ nie je jasné, či muníciu dodala Čína, a dodali, že Washington je pripravený konať, ak sa potvrdí, že dodávky uskutočnil priamo Peking bez použitia maskovacích sprostredkovateľov. USA zatiaľ o takýchto informáciách informovali niektorých svojich partnerov.

 

10:08 – Prezidentská kancelária usporiadala videokonferenciu s najvyšším vojenským vedením Ukrajiny a USA.

Zástupcovia ministerstva obrany, generálneho štábu a Bankovej hovorili s Bidenovým poradcom pre národnú bezpečnosť Jakeom Sullivanom, šéfom Pentagónu Lloydom Austinom a náčelníkom vojenského štábu Markom Milleym.

Na ukrajinskej strane bola prítomná celá skupina predstaviteľov a vojenských dôstojníkov – náčelník OP Andrij Jermak, hlavný veliteľ Valerij Zalužnij, minister obrany Oleksij Reznikov, veliteľ obrany Bachmut Oleksandr Syrskyj, veliteľ skupiny Tavria Oleksandr Tarnovskyj a veliteľ vzdušných síl Mykola Oleščuk. Na záver sa k nim pridal aj Volodymyr Zelenskyj.

“Podrobne sme spojencov informovali o aktuálnej situácii na fronte, o bojových operáciách v najzložitejších oblastiach, ako aj o naliehavých potrebách ukrajinskej armády. Diskutovali sme o ďalšom poskytovaní potrebnej pomoci našej krajine vrátane techniky, zbraní a munície,” píše Jermak.

 

9:29 – V meste Záporožie bola zasiahnutá základňa zahraničných žoldnierov, pričom boli údajne zabité desiatky militantov, uviedol člen hlavnej správnej rady regiónu Rogov.

 

9:25 – Britské spravodajské služby tvrdia, že ruské orgány sa pripravujú na povolanie občanov na porážku Ukrajiny

Britské ministerstvo obrany tvrdí, že do služby budú údajne povolaní aj vysokoškolskí študenti.

“Mnohí muži vo veku 18 – 21 rokov si teraz nárokujú výnimku z brannej povinnosti z dôvodu vyššieho vzdelania. Úrady však pravdepodobne zmenia vekovú skupinu, aby zvýšili počet vojakov, študenti budú nakoniec nútení slúžiť,” uvádza sa vo vyhlásení.

Spravodajská agentúra zároveň nešpecifikovala zdroj informácií ani časový rámec svojej “predpovede”.

 

9:03 – Inštitút pre štúdium vojny uvádza dve témy, o ktorých môžu Putin a Si Ťin-pching v Moskve diskutovať.

Prvou je pomoc Číny pri obchádzaní protiruských sankcií. Podľa inštitútu sa čínsky tovar a vybavenie môžu posielať do Ruska cez Bielorusko, ktorého prezident Lukašenko nedávno navštívil Čínu a podpísal tam 16 obchodných dohôd.

Druhou je sprostredkovanie Číny v ukrajinsko-ruskom konflikte. Si Ťin-pching má pravdepodobne “v úmysle presadzovať úlohu Číny ako nestranného sprostredkovateľa”.

Podkladom pre to môže byť nedávny úspech Číny pri sprostredkovaní medzi Iránom a Saudskou Arábiou, domnievajú sa americkí experti.

Pripomeňme, že čínska hlava štátu uskutoční v dňoch 20. – 22. marca oficiálnu návštevu Ruska.

 

8:25 – V Ľvovskej oblasti zasiahli tri drony okres Javorov okolo jednej hodiny ráno, uviedol gubernátor Maksim Kozickij.

Drony zasiahli nebytové priestory, ktoré utrpeli škody. Neboli zaznamenané žiadne obete.

Ďalšie tri drony zostrelili sily protivzdušnej obrany.

 

8:13 – Josep Borrell, šéf európskej diplomacie:

Rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu vydať zatykač na Vladimira Putina za vojnový zločin nezákonnej deportácie a transferu detí z Ukrajiny do Ruska je začiatkom procesu vyvodzovania zodpovednosti. Oceňujeme a podporujeme prácu ICC. Beztrestnosť neexistuje.

 

8:00 – V noci zasiahli dva drony Geraň zariadenie kritickej infraštruktúry v Novomoskovsku. Vznikli tam veľké škody, uviedol gubernátor Sergej Lysak.

“V dôsledku zásahu bezpilotného lietadla došlo k požiaru v zariadení. Záchranári oheň stále nedostali pod kontrolu,” povedal Lysak.

Podľa jeho údajov bolo poškodených šesť chát v okolí. Ďalšie 4 boli zničené do základov. Ľudia neutrpeli žiadne zranenia.

 

7:59 – Po nočnom nálete Shahedov je nebezpečenstvo raketového útoku pomerne vysoké, uviedla hovorkyňa operačného veliteľstva Juh Natalia Gumenjuková.

Podľa nej sa aktivovalo nepriateľské letectvo, a preto nie je vylúčené, že Rusko pripravuje ťažšie zbrane ako drony.

Počet nosičov rakiet sa zároveň v priebehu noci znížil – nepriateľskú skupinu lodí tvorí 17 lodí v Čiernom mori. Celková salva Kalibrov môže dosiahnuť 22 rakiet.

 

7:57 – Ranný brífing generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl.

Za posledných 24 hodín bolo odrazených viac ako sto nepriateľských útokov.

Najmä v Bachmute, ako aj v susednej Kleščejevke a Ivanovsku.

Taktiež v okresoch Avdejevka, Kamenka, Nevelskoje, Severnoje, Pervomajskoje a Marinka.

” LĽR” ohlásila rozsiahle vojenské cvičenia za účasti miestnych mužov. Podľa generálneho štábu ide o skryté mobilizačné aktivity.

Objavili sa aj správy o budovaní nových opevnení na Kryme – medzi obcami Išuň a Voenka pri Krasnoperekopskom (pri vstupe na polostrov).

 

7:55 – Protivzdušná obrana zostrelila 11 zo 16 Shahedov vypustených v noci.

Informovali o tom ukrajinské vzdušné sily.

Podľa nich boli drony vypustené zo smeru Azovského mora a Brjanskej oblasti Ruskej federácie.

Predtým drony Geraň (Shahed) zasiahli Novomoskovskoje v Dnepropetrovskej oblasti.

Žiadne ďalšie prílety neboli hlásené, hoci bezpilotné lietadlá boli zaznamenané v Ľvovskej, Ternopoľskej a Rovnenskej oblasti.

 

7:45 – Veliteľstvo vzdušných síl Vostok potvrdilo, že Rusi včera večer použili údery bezpilotných lietadiel (pravdepodobne Shahed-131/136) z juhovýchodného smeru na objekty kritickej infraštruktúry v Dnepropetrovskej oblasti.

Tri z nich však údajne zničili jednotky protivzdušnej obrany v Dnepropetrovskej oblasti.

 

7:30 – Žiarenie z požiaru v Dnepropetrovskej oblasti publikujú miestne noviny.

Predtým bolo v Dnepropetrovsku údajne počuť výbuch.

V regióne bol vyhlásený letecký poplach kvôli letu dronov “Geraň”.

Žiarenie z požiaru v Dnepropetrovskej oblasti
Žiarenie z požiaru v Dnepropetrovskej oblasti

7:00 – Pavlo Rjabikin odstúpil z funkcie ukrajinského ministra strategického priemyslu a odchádza na post veľvyslanca v Číne.

Oznámil to poslanec Jaroslav Železňak na svojom kanáli tg. Podľa neho sa novým ministrom stane bývalý šéf Ukrzaliznycy Oleksandr Kamyšyn.

Predtým povedal, že minister školstva Sergej Škarlet odstúpi.

 

6:30 – Vojenská operácia, 17. marca 2023. Hlavné udalosti dňa z pohľadu ruskej strany:

– Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že straty nepriateľa v Krasnolimansku, Kupjansku, Donecku, Chersone a Záporoží presiahli 330 osôb.

– Ruské sily už kontrolujú 70 % Artemovska v DĽR, povedal Pušilinov poradca

– Pušilin uviedol, že ruské jednotky postupujú smerom do centra Artemovska a vytláčajú ukrajinské jednotky na severnom a južnom smere

– Peskov tvrdí, že dodávka poľských stíhačiek na Ukrajinu spôsobí viac problémov samotným Ukrajincom

– Putin podpísal dekrét o vymenovaní generálmajora spravodlivosti Alexeja Naidu za vojenského prokurátora zjednotenej skupiny vojsk

– Putin a Si Ťin-pching budú počas rokovaní v Kremli rokovať o konflikte na Ukrajine, povedal Ušakov

– Predseda ruského Vyšetrovacieho výboru vyzval, aby sa začal pripravovať medzinárodný súdny orgán, “ktorý by postavil vojnových zločincov na Ukrajine pred medzinárodnú trestnú zodpovednosť”

– Bastrykin nariadil vyšetrovanie nezákonného vydávania zatykačov Medzinárodným trestným súdom na ruských občanov, ktoré bude zahŕňať identifikáciu konkrétnych osôb spomedzi sudcov Medzinárodného trestného súdu, ktorí prijali nezákonné rozhodnutia

Vojenská situácia
Vojenská situácia

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:35

Protesty vo Francúzsku by mohli mať vplyv na plány nadchádzajúcej štátnej návštevy britského kráľa Karola III. v priebehu budúceho týždňa. V stredu to uviedol zdroj z Buckinghamského paláca.

13:34

Poľský premiér Mateusz Morawiecki označil v stredu po stretnutí so svojím japonským náprotivkom Fumiom Kišidom čínsko-ruskú alianciu za nebezpečnú.

13:34

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu navštívil pozície ukrajinskej armády blízko mesta Bachmut, ktoré sa nachádza na východnej frontovej línii.

13:32

Začlenenie štátov západného Balkánu by posilnilo Európsku úniu, čo by bolo obrovskou pomocou pri riešení súčasných problémov. Maďarsko preto vyzýva na výrazné urýchlenie prístupového procesu, vyhlásil v stredu v Sarajeve šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

13:15

Nemecký futbalista Mesut Özil ukončil kariéru. Člen víťazného tímu z MS 2014 to oznámil v stredu na sociálnych sieťach.

12:58

Zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB) postupne začína účinkovať v boji proti vysokej inflácii. Uviedla to v stredu prezidentka ECB Christine Lagardová.

12:37

Zastropovanie cien potravín je zavádzaním ľudí a len ďalším populistickým ťahom. Uviedla to opozičná strana SaS v súvislosti s dohodou o zastropovaní cien vybraných potravín, ktorú agrorezort a obchodné reťazce uzatvorili 17. marca.

12:36

Na plnenie daňových povinností na Slovensku musia myslieť aj občania Ukrajiny, ktorí sa na Slovensku zamestnali. Aj v ich prípade totiž vzniká povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2022.

12:33

Pápež František naliehal na svojej týždennej audiencii na lepšiu ochranu vody. Spravil tak v deň, keď sa v New Yorku začína veľká konferencia zameraná na túto tému.

12:26

Vláda v stredu schválila novelu Trestného zákona, ktorá má byť najväčšia od rekodifikácie v roku 2005. Právna norma má zmodernizovať slovenskú trestnú politiku a posunúť ju smerom k jej európskym základom.

11:52

Slováci obmedzia pri nedostatku financií predovšetkým nákupy oblečenia a výdavky za zábavu a kultúru, alebo sa vzdajú dovolenky. Využívajú skôr úspory, na pôžičky sa spoliehajú len minimálne. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika.

11:45

Británia obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina zo zámerného šírenia nepravdivých informácií o munícii obsahujúcej ochudobnený urán, ktorú Londýn plánuje dodať Ukrajine.

11:36

Ruský prezident Vladimir Putin si nedokázal zaistiť neobmedzené dvojstranné partnerstvo s Čínou, v ktoré dúfal, napísala americká nezisková organizácia Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Informoval o tom portál britskej televízie Sky News.

11:23

Severná Kórea vypálila smerom do mora niekoľko striel s plochou dráhou letu, oznámila juhokórejská armáda. Došlo k tomu v čase, keď Spojené štáty a Južná Kórea usporadúvajú spoločné vojenské cvičenia.

11:07

Nie je pravda, že inflácia v Maďarsku rastie len pre bruselské sankcie, vyhlásila v stredu v rozhovore pre komerčnú spravodajskú rozhlasovú stanicu InfóRádió generálna riaditeľka inštitútu Kopint-Tárki Éva Palóczová.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Polícia: Na D1 smerom do Bratislavy sa prevrátil kamión, dopravu odkláňajú

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Na diaľnici D1 smerom do Bratislavy, na kilometri 31, sa prevrátil kamión. Blokované sú všetky tri jazdné pruhy, kamión zároveň zasahuje aj do ľavého jazdného pruhu v protismere. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti "K zraneniu osôb nedošlo. Alkohol u vodiča vykonanou dychovou…

Vláda odobrila novelu Trestného zákona, kladie dôraz na alternatívne tresty

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Novelu Trestného zákona, ktorá kladie okrem iného dôraz na ukladanie alternatívnych trestov, odlíšenie dílerov od užívateľov drog, restoratívnu justíciu či harmonizáciu trestných sadzieb, schválila vláda na svojom stredajšom zasadnutí. Návrh z dielne rezortu spravodlivosti tak smeruje do parlamentu. Ide o najväčšiu novelu Trestného zákona…

Ďalšie Hershove odhalenia. Verzii západných médií nastavil zrkadlo

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Americký novinár Seymour Hersh zverejnil druhú časť svojho vyšetrovania bombardovania Nord Streams Pripomeňme, že v prvej časti uviedol, že výbušniny pod plynovod nastražili americkí potápači pod zámienkou cvičení NATO a aktivovali ich Nóri. Celú vec údajne schválil sám Biden. V druhej časti trvá na…

Prekvapivé? Šokujúci prieskum a znepokojujúce mediálne ticho

0 icon

Praha 22. marca 2023 (HSP/sosp/Foto:Pixabay) Článok z kategórie Česky Problém mají média s výsledky, nikoli s metodou. Od zveřejnění reprezentativního průzkumu uběhlo už pár dní a veřejná debata se místo omezování svobody projevu, které pociťuje většina českých obyvatel, překvapivě stočila k důvěryhodnosti agentur, jejich metodik a výsledků. Než u SANEPu,…

Víťazstvo holandskej farmárskej strany je varovaním pre zelené hnutie

0 icon

Amsterdam 22. marca 2023 (HSP/unherd/Foto:TASR/AP-Peter Dejong)   Minulý týždeň sa holandskí voliči zúčastnili na voľbách do krajinských rád a Senátu. Teraz sú k dispozícii úplné výsledky, z ktorých vyplýva, že populistické Hnutie farmárov a občanov (BBB) dosiahlo ešte väčšie víťazstvo, ako sa očakávalo, informuje UnHerd So ziskom viac ako 19…

Ako pomôže zatykač ICC na Putina mierovým rokovaniam? Veštci teraz dostávajú lekciu…

0 icon

Moskva 22. marca 2023 (HSP/rmx.news/Foto:TASR/AP-Sergei Karpukhin, Sputnik, Kremlin)   V určitom okamihu dôjde vo vojne na Ukrajine k mierovej dohode. Ako sa v tejto súvislosti západné krajiny postavia k zatykaču ICC na Putina? Zamýšľa sa  PÉTER G FEHÉR pre Magyar Hírlap Som celkom zvedavý, čo sa stane, ak si po…

Výcvik ukrajinských vojakov na Slovensku bude pokračovať aj tento rok

0 icon

Bratislava 22. marca 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR - Erika Ďurčová)   Výcvik ukrajinských ozbrojených síl (UAF) na území Slovenska bude v rámci Asistenčnej misie Európskej únie (EUMAM UA) pokračovať aj v roku 2023. Vyvíjať sa má v závislosti od potrieb Ukrajiny. Vyplýva to zo správy o pôsobení SR v aktivitách medzinárodného krízového…

Čo sa teraz deje v Artemovsku? Rusi mali dosiahnuť značný úspech

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-AP Photo/Libkos)   Čo sa teraz deje v Artemovsku? Objavili sa informácie, že závod AZOM je pod ruskou kontrolou. Je to pravda? Väčšina závodu bola vyčistená, ale ešte nie úplne, tvrdí ruský vojenský analytik Jurij Podoljaka. "Naša armáda postupuje ďalej. Útoky prichádzajú zo severu a juhu.…

Proces s exšéfom Matice slovenskej Jozefom Markušom odročili na neurčito

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Okresný súd (OS) Bratislava III odročil proces s exšéfom Matice slovenskej Jozefom M. na neurčito. Vypočutá by mala byť znalkyňa, ktorá v stredu ospravedlnila svoju neúčasť. Jozef M. čelí obžalobe podanej pre podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.…

SaS: Ďalšie populistické opatrenie tejto vlády

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Začiatkom týždňa začala platiť dohoda medzi rezortom pôdohospodárstva a obchodnými reťazcami o zastropovaní cien vybraných potravín. Podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) to však nie je nič iné, ako len ďalšie populistické opatrenie tejto vlády. Pri pohľade na výber potravín, ktorým nebudú tri…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Urban

Zabudnuté zločiny USA a Veľkej Británie v Iraku sa vracajú späť ...na Ukrajinu

0icon

Briti i američania plánujú dodať na Ukrajinu strely s ochudobneným uránom. Uvedené strely s ochudobneným uránom vo veľkom použili "naši spojenci" (🇺🇲, 🇬🇧) vo vojne v Iraku 🇮🇶. Od vojny v Iraku evidujú v mieste konfliktov extrémny nárast výskytu rakoviny (hlavne rakoviny pľúc, leukémie...) ako i závažných malformácii (poškodenia) novoro

Gustáv Murín

Slovensko – raj kajúcnikov

0icon

Žijeme šialenú dobu. Šialenec ovládol túto krajinu. Mal šialený plán. A prvou obeťou tohto plánu sa stal nevinný generál Milan Lučanský. Nemohlo by sa to stať, keby šialenec nemal bezcharakterných pomocníkov – v prvom rade brutálneho vyšetrovateľa Čurillu a jeho Apačov, sudkyňu Záleskú, doposiaľ neznámych vykonávateľov vo väzobnej v&au

Peter Poláček

Živá Voda, Princíp Voľby

0icon

Ak do zakázanej komnaty nahliadneme tretí krát, tak v nej n&aa

Slavěna Vorobelová

Rusko a Čína ako kati dolára

0icon

Návšteva čínskeho prezidenta v Moskve, ktorá je predovšetkým o upevnení strategického partnerstva medzi týmito štátmi a pokračujúceho sa zbližovania medzi nimi, stojí za povšimnutie, pretože práve v Moskve sa v najbližších dňoch rozhodne o tom, akým smerom svet vykročí. Jedno je isté, USA ako svetový policajt a hegemón za zahanbujúceh

Armádny Magazín

Putin a Šojgu ihneď zareagovali na plány Londýna presunúť „jadrové zbrane“ do Kyjeva. Aké sú ruské možnosti?

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – V blízkej budúcnosti Londýn v rámci vojenskej pomoci Ukrajine prevezie muníciu s ochudobneným uránom do Kyjeva. Oznámila to 21. marca námestníčka ministra obrany Veľkej Británie Annabelle Goldie. Treba si uvedomiť, že z pohľadu „mierumilovného“ Západu a ich sťažovateľských „ukrajinských vlastencov“ je avizované rozhodnutie pl

Zatykač na ruskú hlavu štátu - podvod nevídaných rozmerov

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – 17. júl je Svetovým dňom medzinárodnej spravodlivosti. V tento deň bol v roku 1998 podpísaný Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu (ICC). Dnes je medzinárodné trestné súdnictvo skutočne monštrum, ktoré n

Ruská banka ako sabotér? Colná služba odkryla štatistické tajomstvá ministerstva financií USA

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) – Ruské médiá práve priniesli najnovšie štatistiky amerického ministerstva financií týkajúce sa amerických štátnych cenných papierov v zahraničí. Dozvedeli sme sa, že ruské štátne dlhopisy v držbe USA predstavovali ku koncu januára 67 miliónov USD, z toho 54 miliónov USD v dlhodobých dlhopisoch a 13 miliónov USD…

Vrchný veliteľ Surovikin zakryl Rusko „Kupolou“ pred raketami NATO

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – Západ sa snažil udusiť ruský protiraketový program sankciami no nepodarilo sa. Pokusy NATO paralyzovať ruský raketový a vesmírny program úplne zlyhali. K tomuto záveru dospela špecializovaná publikácia Defense News po analýze najnovších štartov ruských satelitov.   V n

V nevyhlásenej tretej svetovej vojne Rusko profituje z politiky Turecka

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) –Na rozdiel od obáv odporcov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa "otrasy zeme" - séria zemetrasení, ktoré zabili viac ako 48 tisíc ľudí a zničili 6217 budov s celkovou škodou približne 100 miliárd dolárov - nestali zámienkou na odloženie parlamentných a prezidentských volieb. V Turecku

TopDesať

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

0 icon

 Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

10 detských hádaniek, ktoré potrápia aj dospelú myseľ

0 icon

Každá zvedavá myseľ si rada pochutná na hádankách. Čím ťažšie, tým lepšie. No mnohokrát je odpoveď úplne jednoduchá. Dokážeš vyriešiť týchto 10 detských hádaniek bez zdĺhavého zamýšľania sa? :) 1. hádanka Ktorá pneumatika

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj

0 icon

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali