To najdôležitejšie z Ukrajiny: Veľvyslanectvo USA v Moskve vyzvalo svojich občanov, aby okamžite opustili Rusko

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP, TASR/AP-Markus Schreiber, Telegram, Screenshot Twitter, Twitter)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

referendá
Na snímke Ľudia kráčajú okolo bilbordu s nápisom “Naša voľba – Rusko” pred referendami o pripojení štyroch ukrajinských regiónov k Rusku v Luhansku na východe Ukrajiny

20:11 – Nový balík sankcií EÚ voči Rusku sa zameria na viac ako 1 300 osôb a organizácií.

Oznámil to vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell, uviedla CNN.

“Tento zoznam je zameraný na kľúčových predstaviteľov s rozhodovacími právomocami, oligarchov, vysokopostavených vojenských úradníkov a propagandistov zodpovedných za podkopávanie územnej celistvosti Ukrajiny,” povedal Borrel.

Nové sankcie sa podľa neho zamerajú na “osoby zapojené do ruskej okupácie a nezákonnej anexie ukrajinských území” vrátane “zástupných orgánov v Donecku, Luhansku, Chersone a Záporoží, ako aj ďalších ruských osôb, ktoré organizovali a umožňovali fiktívne referendá”.

Borrell tiež uviedol, že sankciám budú podliehať vysokopostavení úradníci ruského ministerstva obrany vrátane ruského ministra obrany Sergeja Šojgu a tí, ktorí podporujú ruské ozbrojené sily poskytovaním armádneho vybavenia a zbraní.

 

19:45 – Centrum Levada zaznamenalo pokles dôvery Rusov vo vládu, informuje BBC.

Podľa prieskumu uskutočneného v dňoch 22. až 28. septembra (po vyhlásení mobilizácie) si 60 % respondentov myslí, že situácia v Rusku je taká, aká by mala byť (oproti 67 % v auguste).

Hodnotenie dôveryhodnosti Vladimira Putina kleslo v priebehu mesiaca z 83 % na 77 %. Naopak, nespokojnosť s Putinom vzrástla z 15 % na 21 %.

 

19:02 – Hlavné body večerného zhrnutia ukrajinského generálneho štábu:

 1. Ukrajinské ozbrojené sily odrazili útoky v oblastiach Zajceva, Majorska, Železnoje, Otradivka, Nikolajevka II, Ozerjanivka, Pervomajskoe, Pobeda, Novomichajlivka, Pavlovka a Bezymjannoje v Doneckej oblasti.
 2. Letectvo AFU uskutočnilo dva údery.
 3. Rusi uskutočnili dva raketové a tri letecké údery a viac ako šesť striel z MLRS. Zasiahnutých bolo osem osád: Seversk, Bilogorivka, Marinka, Nikolajev, Vyšetarosovka, Ternovyje Podi, Mirnoe a Novogrygorjevka.
 4. V oblasti južného Bugu uskutočnili sily Ruskej federácie až 40 bezpilotných letov.

 

18:54 – Tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov sa rozhodol žartovať o sabotáži plynovodu Nord Stream.

Na Twitteri zverejnil koláž, na ktorej je zobrazená fajka za Danilovovou postavou.

 

 

“To je presne ten druh sračiek, kamarát. Tik-tok zverejnil údaje z vlastného vyšetrovania,” napísal Danilov.

Súdiac podľa tohto tweetu ho výbuch rúry nerozrušil, práve naopak.

 

18:53 – V piatok o 22.00 hod. kyjevského času sa uskutoční naliehavé zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o sabotáži plynovodov Nord Stream, uviedol prvý zástupca stáleho predstaviteľa Ruska Poljanskij.

Stretnutie zvoláva Rusko.

O verziách, kto sabotáž zorganizoval, sme podrobne hovorili vo viacerých článkoch.

 

16:09 – Hlava Severného Osetska, kde sa nachádza hraničný priechod do Gruzínska, podpísala nariadenie, ktoré zakazuje vjazd vozidiel z iných ruských regiónov do republiky. Dôvodom sú zrejme obrovské fronty na hraniciach po vyhlásení mobilizácie v Rusku.

Vyhláška tiež, že nariaďuje organizovať stravovacie, vykurovacie a odpočinkové miesta v miestach hromadného zhromažďovania ľudí a zabezpečiť “riadne hygienické a sanitárne podmienky” na hraniciach s Gruzínskom pre občanov.

Strana predtým zverejnila video z kontrolného stanovišťa Horný Lars v Severnom Osetsku na hranici medzi Gruzínskom a Ruskom. Po vyhlásení mobilizácie sa vytvorila mnohokilometrová dopravná zápcha a tvorili sa davy ľudí, ktorí chceli opustiť Ruskú federáciu.

 

16:08 – Donecká ľudová republika tvrdí, že kontroluje Krasnyj Liman, ale bojuje proti ukrajinským jednotkám, ktoré sa prebojúvajú do mesta.

“Donecká ľudová republika tvrdí, že ukrajinské jednotky “v malých a posilnených skupinách” sa snažia obsadiť mesto z juhu.

Tvrdí tiež, že ukrajinské jednotky sa snažia zablokovať diaľnicu Svatovo-Krasnyj Liman, ale “DĽR” tvrdí, že túto cestu kontroluje. A tak mesto nie je obkľúčené.

Predtým bolo oznámené, že ukrajinská armáda vstúpila do Novoselovky, dediny severozápadne od Limanu.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ukrajinská ofenzíva na Krasnyj Liman údajne zlyhala, zatiaľ čo Inštitút pre štúdium vojny (USA) dnes ráno informoval, že ukrajinské sily posilňujú pozície pri Limane a naďalej sa približujú k tomuto mestu.

Ruské telegramy tiež informovali o postupe ukrajinských jednotiek smerom k mestu. A televízny moderátor Solovjov kritizoval ruské velenie za to, že nedokázalo zastaviť postup AFU.

 

16:06 – Situácia na frontoch 28. septembra 2022

 

15:51 – Po Dánsku zverejňuje video z výbuchu plynovodu Nord Stream pod vodou aj švédska pobrežná stráž. Podľa miestnej polície je predbežnou verziou výbuchu “zjavná sabotáž”.

Medzitým sa únik plynu v Nord Stream nedá zastaviť. Tlak plynu unikajúceho z plynovodu Nord Stream cez otvory sa neznížil. Pobrežná stráž nemôže únik zastaviť ani zistiť jeho rozsah. V okruhu 10 km od miesta nehody bol vydaný zákaz prepravy.

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell predtým uviedol, že incidenty na Nord Stream sú výsledkom úmyselnej akcie.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová označila to, čo sa stalo, za “sabotáž” a “úmyselné narušenie európskej energetickej infraštruktúry”.

Švédska ministerka zahraničných vecí Ann Lindeová uviedla, že únik plynu bol “dôsledkom výbuchu, ktorý pravdepodobne spôsobila sabotáž”. Dánsky minister energetiky Dan Jørgensen tvrdí, že diery v potrubí sú veľmi veľké a nemohli vzniknúť náhodou (napríklad od lodnej kotvy).

Európa však zatiaľ neuvádza, kto je vinný za sabotáž.

Iba poľský premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že výbuch mohlo spôsobiť Rusko, zatiaľ čo bývalý poľský minister zahraničných vecí Radek Sikorski sa domnieva, že ho spôsobili USA.

Aj samotné Rusko sa domnieva, že išlo o americkú sabotáž.

Podoljak, poradca kancelárie ukrajinského prezidenta, tvrdí, že to bola práca Ruskej federácie.

 

15:50 – Podľa denníka The Wall Street Journal sa nové sankcie USA môžu zamerať na ruský platobný systém Mir.

Sankcie môžu hroziť aj Agentúre pre poistenie vkladov, Národnému zúčtovaciemu centru a Národnému zúčtovaciemu depozitáru.

Diskutuje sa o odpojení nových ruských bánk od systému SWIFT, o rozšírení kontrol vývozu a o nových sankciách voči štátnym spoločnostiam.

 

15:29 – Predseda ruskej Štátnej dumy Vjačeslav Volodin navrhol, aby sa autá opustené na hraniciach tými, ktorí opustili Rusko kvôli mobilizácii, odobrali a odovzdali rodinám vojakov.

“Teraz sa už opúšťajú autá. Mimochodom, mali by sme sa zamyslieť aj nad tým, komu by tieto autá mali byť poskytnuté. Možno rodinám tých chlapcov, ktorí išli bojovať? Bolo by to správne,” povedal.

 

15:28 – Nemecký kancelár Olaf Scholz v rozhovore pre denník Neuen Osnabrücker Zeitung zopakoval, že zatiaľ odmieta dodať Ukrajine hlavné bojové tanky.

“Nemecko nepošle na Ukrajinu moderné západné tanky, kým to isté neurobia aj ostatní partneri.

Nemecko podľa svojich možností podporuje Ukrajinu a zároveň robí všetko pre to, aby zabránilo priamemu konfliktu medzi NATO a Ruskom. To je základom všetkých rozhodnutí. Je to aj v súlade s vôľou veľkej väčšiny občanov,” povedal Scholz.

Podľa kancelára debata o tankoch “úplne ignoruje skutočnosť, že naša okružná výmena nám umožňuje dodať na Ukrajinu aj viac ako 100 bojových tankov a bojových vozidiel pechoty.

Partneri ako Česká republika a Slovensko, Rumunsko a Grécko presúvajú tanky vyrobené vo východnej Európe na Ukrajinu, kde sa môžu okamžite použiť, pretože je k dispozícii logistika, munícia, náhradné diely a potrebné know-how, povedal.

“Postupne dopĺňame zásoby našich partnerov západným vybavením,” povedal Scholz a následne vyjadril prekvapenie nad tým, “že niektorí kritici sa správajú, akoby sme dodávali len prilby.

 

15:27 – Rusko môže mobilizovať radových vojakov mladších ako 50 rokov a dôstojníkov mladších ako 60 rokov.

“Veková hranica pre čiastočnú mobilizáciu slobodníkov a poddôstojníkov je 50 rokov a pre nižších dôstojníkov 60 rokov,” uviedol štátny ruský portál “Explain”.

 

15:25 – Odeská mestská rada nehlasovala za demontáž pamätníka Kataríny II., uviedol poslanec Oleksij Hončarenko.

Podľa neho proti hlasovala aj frakcia primátora mesta Gennadija Truchanova.

 

15:22 – K otázke situácie v okolí Limanu, kde dochádza k útoku zo strany AFU.

Nedávno sa nad tým rozhorčoval televízny moderátor Vladimir Solovjov, ktorý kritizoval ruské vojenské velenie.

“Vždy, keď čítate: Ukrajinci tam niečo zabrali, teraz sem zašli… Nemôžeme tam už konečne poslať jednotky, podjednotky, sústrediť paľbu, prostriedky vzdušného prieskumu? Čo sa to deje?” – Solovjov bol rozhorčený.

Vyzval na posilnenie limanskej posádky, aby mesto nebolo obkľúčené.

“Chceme, aby teraz došli k hraniciam Luhanskej oblasti, a my zdvihneme ruky a povieme: no, obkľúčili nás, mali sme sa stiahnuť? Takže to je čo, zaspali ako v Charkove?” povedal.

Solovjov hovorí, že “stačí strát územia, stačí strát obývaných oblasti”. A vyzval bojovať “už naozaj” a povedal, že ruská armáda má teraz milión mužov.

 

15:21 – Ukrajinská armáda vstúpila do Novoselovky, dediny severozápadne od Limanu. Na sociálnych sieťach sa objavilo video z tejto udalosti.

 

15:20 – Rusi, ktorí vstupujú do Gruzínska, musia podpísať dokument, v ktorom súhlasia s tým, že ruský režim je okupačným režimom, povedal predseda Štátnej dumy Vjačeslav Volodin počas plenárneho zasadnutia, informovala RTVI.

Volodin na stretnutí ukázal kópiu dokumentu a pohrozil trestnou zodpovednosťou pre tých, ktorí ho podpísali.

“Práve teraz mi Nikolaj Kolomejcev odovzdal dokument, ktorý musia podpísať tí, ktorí prekračujú rusko-gruzínsku hranicu. Žiadosť o uznanie Ruskej federácie ako okupačného režimu na území Gruzínska. Ak je to pravda a naši občania tento dokument podpisujú, je to jednoznačne zločin. V prvom odseku sa uvádza, že signatár uznáva, že jeho krajina je agresorom. To je už trestný čin,” povedal predseda Dumy.

Volodin uvažoval, že “možno je dobré, aby odišli tí, ktorí utiekli a podpísali tento dokument?”

“Netreba ich zdržiavať. Už zradili. Musíme im však povedať, že sa dopustili viacerých zločinov proti svojej krajine, proti svojmu ľudu. Ak by sa chceli vrátiť, budú potrestaní,” povedal.

 

14:57 – Spoločnosť Apple odstránila aplikáciu VKontakte pre celý svet zo svojho App Store, pretože na vlastníka tejto sociálnej siete, ruskú spoločnosť VK, sa vzťahujú sankcie Spojeného kráľovstva.

“Tieto aplikácie distribuujú vývojári, z ktorých väčšina je vlastnená alebo kontrolovaná jednou alebo viacerými stranami, na ktoré sa vzťahujú sankcie britskej vlády,” uviedol hovorca spoločnosti Apple Adam Dema v komentári pre portál The Verge.

Povedal však, že “používatelia, ktorí si už tieto aplikácie stiahli, ich môžu naďalej používať”.

 

14:55 – V Bielorusku sa začali cvičenia na vojenskom letisku.

Začala sa neočakávaná kontrola bojovej a mobilizačnej pripravenosti vojenskej jednotky 06752, ktorá bude podľa Ministerstva obrany Bieloruskej republiky trvať jeden mesiac.

Vojenská jednotka 06752 slúži na letisku v Machulišti, kam prilietajú ruské vojenské lety.

Uvádza sa, že sa bude praktizovať niekoľko otázok, z ktorých hlavné sú odvody a preškolenie brancov, vyradenie vojenskej a špeciálnej techniky zo skladov s cieľom skontrolovať jej bojovú pripravenosť.

Pripomeňme, že včera telegramový kanál Belaruski Hayun napísal, že Bielorusko sa pripravuje na rozsiahle prijatie vojenských jednotiek z Ruska.

Minulý utorok Lukašenko poveril Radu ministrov, aby pripravila prezidentské podujatie o obrane štátu, pretože “situácia je veľmi vážna.

 

14:54 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

 • Ukrajinská ofenzíva v Krasnolimanskom smere zlyhala, nepriateľ prišiel o viac ako 70 mužov.
 • Ruské ozbrojené sily zlikvidovali viac ako 150 vojakov AFU pri masívnom útoku v Charkovskej oblasti.
 • Stíhačky ruského letectva zostrelili ukrajinské lietadlo Su-24 v Charkovskej oblasti.
 • Ruské ozbrojené sily zasiahli zariadenie na opravu vojenskej techniky závodu EnergoMechKomplekt a zničili 10 diel vrátane dvoch amerických húfnic M777.
 • Ukrajinský radarový systém S-300 zničený v Nikolajevskej oblasti.
 • Ruské letectvo zasiahlo výrobné haly továrne na obrnené vozidlá neďaleko mesta Charkov, kde sa nachádzalo viac ako 90 tankov.
 • Ruské ozbrojené sily zasiahli miesto dočasného rozmiestnenia ukrajinskej armády a zahraničných žoldnierov pri Nikolajeve a zlikvidovali viac ako 90 militantov.
 • Ruské letectvo zničilo viac ako 100 príslušníkov ukrajinskej taktickej skupiny Čajka a 56. brigády AFU pri Záporoží.

 

14:53 – Procedúra prijímania zabraných ukrajinských území do Ruskej federácie sa teda uskutoční na budúci týždeň.

Duma zasadne 3. októbra a Rada federácie bude hlasovať 4. októbra. Oznámili to predsedovia oboch komôr, Volodin a Matvijenko. Po zasadnutí Rady federácie toto rozhodnutie schváli Putin.

Ruské médiá predtým uviedli, že všetky hlasovania o anexii území sa uskutočnia už tento týždeň.

Z nejakého dôvodu sa však Moskva rozhodla odložiť procedúru na budúci týždeň.

Zatiaľ nie je jasné, o čo ide. Je možné, že Ruská federácia pripravuje na tieto dátumy nejaké ďalšie akcie, ktoré potrebujú čas na prípravu.

 

14:52 – Kremeľ potvrdil svoj zámer obsadiť celé územie Doneckej oblasti.

Putinov hovorca Dmitrij Peskov na otázku, či bude “špeciálna operácia” pokračovať aj po uznaní LDĽR za súčasť Ruska, odpovedal:

“Prinajmenšom by sa malo oslobodiť celé územie Doneckej ľudovej republiky.”

Predtým “hlava DĽR” Pušilin oznámil aj plány na obsadenie celej Doneckej oblasti. Podľa neho Rusko po “referende” “prejde do novej fázy vojenských akcií”.

 

12:23 – Veľvyslanectvo USA v Rusku vyzvalo občanov USA, aby okamžite opustili Rusko.

“Občania USA by nemali cestovať do Ruska a tí, ktorí v Rusku žijú alebo cestujú, by ho mali okamžite opustiť, kým nie sú možnosti komerčného cestovania obmedzené,” uvádza sa vo vyhlásení.

Súvisí to s ohlásenou čiastočnou mobilizáciou.

“Rusko môže odmietnuť uznať občianstvo USA dvojitým štátnym príslušníkom, odoprieť im prístup ku konzulárnej pomoci USA, zabrániť im opustiť Rusko a povolávať dvojitých štátnych príslušníkov do vojenskej služby,” uviedlo veľvyslanectvo USA v Rusku vo vyhlásení na svojej webovej stránke.

 

11:26 – Ruská Štátna duma odloží “regionálny týždeň” (obdobie, keď poslanci pracujú v regiónoch) na neskorší termín, aby mohla prijať potrebné rozhodnutia o výsledkoch “referenda”, uviedol predseda Dumy Vjačeslav Volodin.

Volodin tiež povedal, že poslanci Dumy musia tento týždeň pracovať v Moskve.

Konkrétne sa navrhuje, aby sa plenárne zasadnutia Štátnej dumy konali 3. a 4. októbra.

 

11:08 – Po “referende” prejde “DĽR” ako súčasť Ruskej federácie do novej fázy bojových operácií,” povedal šéf “DĽR” Denis Pušilin.

Pušilin uviedol, že sa plánuje obsadiť “celé územie “DĽR” v rámci jej ústavných hraníc”, teda zámer vytlačiť ukrajinské ozbrojené sily k administratívnym hraniciam Doneckej oblasti.

Pripomeňme, že Pušilin dnes odcestoval do Moskvy, aby “dokončil právnu časť” začlenenia “DĽR” do Ruskej federácie.

 

11:01 – Ukrajina v posledných dňoch zintenzívnila svoje útočné operácie na severovýchode krajiny, informovala britská spravodajská služba.

Ukrajinské ozbrojené sily pomaly postupujú najmenej dvoma smermi východne od riek Oskol a Severský Donec, kde sa ukrajinské sily zoskupili po predchádzajúcej ofenzíve začiatkom tohto mesiaca.

Britské spravodajské služby uvádzajú, že Rusko vytvára silnejšiu obranu ako predtým – pravdepodobne preto, že ukrajinská ofenzíva teraz ohrozuje časti Luhanskej oblasti, kde sa dokončuje “referendum” o pripojení k Rusku.

Podľa spravodajských informácií pokračujú ťažké boje aj v Chersonskej oblasti, kde ruské jednotky na pravom brehu Dnepra zostali uviaznuté.

Rusko sa naďalej intenzívne snaží postupovať v blízkosti Bachmutu v Donbase napriek tomu, že čelí vážnemu tlaku na svojom severnom a južnom krídle.

“Je to pravdepodobne spôsobené politickým tlakom, keďže Rusko využíva sily, ktoré by inak mohli posilniť iné boky,” uviedlo britské ministerstvo obrany.

Líderka pravicovej strany Bratia Talianska Giorgia Meloniová po víťazstve vo voľbách prisľúbila podporu Ukrajine.

Napísala to na Twitteri v reakcii na blahoželanie prezidenta Vladimira Zelenského k volebnému víťazstvu.

“Vážený pán prezident Zelenskyj, viete, že môžete počítať s našou vernou podporou slobody ukrajinského ľudu. Zostaňte silní a zachovajte si neochvejnú vieru!” – napísala Meloni.

 

10:35 – Ukrajina má v úmysle oslobodiť dobyté územia aj po ruskom “referende”. Vyplýva to z vyhlásenia prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý vystúpil pred študentmi a profesormi na Harvardskej univerzite.

“Pokiaľ nebude jasné, že sme získali späť svoju zem, vojna sa skončila a je tu mier, a vždy bude niečo v otázke, nejaká časť nebude deokupovaná a iná časť v nejakom kompromise, tak verte mi, že Rusko sa stále vráti k okupácii našej zeme,” povedal.

Povedal, že svet by sa nemal báť zastrašiť agresora, čím možno narážal na nedávne vyhlásenia ruského vedenia o jeho pripravenosti použiť vo vojne jadrové zbrane.

“Takýchto hrozieb bude totiž oveľa viac. Aby ich bolo menej, musí existovať systematický návod, ako reagovať. Dokonca aj na slová alebo ciele. Aby sa takíto politicko-vojenskí lídri báli čo i len pomyslieť na to, že by mohli akémukoľvek štátu pohroziť – jadrovými zbraňami, hladomorom, anexiou alebo okupáciou,” povedal.

Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová na rozdiel od prezidenta Zelenského, ktorý navrhuje, aby svet nepodľahol jadrovému vydieraniu, naopak vyzvala, aby sa Putinove vyhlásenia brali vážne.

10:23 – Európska komisia plánuje 28. septembra popoludní zaviesť strop na ceny ruskej ropy, uviedol Politico.

Americké noviny predtým informovali, že Európska komisia dnes predloží návrhy nového balíka sankcií proti Rusku.
Bidenova administratíva dnes oznámi poskytnutie ďalšej miliardy dolárov na bezpečnostnú pomoc Ukrajine, informovala agentúra Bloomberg s odvolaním sa na dva dobre informované zdroje.

“Peniaze poskytnuté v rámci Iniciatívy na podporu bezpečnosti Ukrajiny umožnia Ukrajine nakupovať zbrane a vybavenie od amerických obranných dodávateľov,” uviedli zdroje.

Ak bude uvedená suma poskytnutá, celková pomoc USA Ukrajine od januára 2021 presiahne 16 miliárd dolárov.

Pripomeňme, že masmédiá predtým informovali, že USA poskytnú Ukrajine ďalšiu pomoc v hodnote 35 miliónov dolárov na ochranu pred radiačnými hrozbami.

 

10:21 – Na okupovaných územiach Záporožskej oblasti sa plánuje úplné stiahnutie hrivny z obehu, informujú ukrajinské médiá.

Člen regionálnej okupačnej “správy” Volodymyr Rogov povedal ruským médiám.

Pripomíname, že plány na opustenie hrivny na okupovaných územiach Záporožskej oblasti boli oznámené už 13. septembra.

Od 5. septembra sa v Ruskom kontrolovanej časti Záporožskej oblasti uplatňuje výmenný kurz rubľa za hrivnu 1,25:1.

 

10:08 – Európska komisia dnes predloží návrhy nového balíka sankcií voči Rusku.

Očakáva sa, že zákaz vývozu hnojív, cementu a ďalších výrobkov z Ruska bude zrušený, píše Politico.

Podľa amerických novín sa síce niektoré sankcie zavedú, ale sankcie na hnojivá, cement a iné výrobky sa plánujú zmierniť.

 

9:24 – Najdôležitejšie body večerného prejavu Vladimíra Zelenského:

 1. Hlásil “bez podrobností”, že AFU postupuje.
 2. Rozprával o zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN, na ktorom vystúpil online. Zopakoval svoju tézu, že po tom, ako Ruská federácia uzná “referendá” na zabraných územiach, nebude mať s Putinom o čom hovoriť.
 3. Vyjadril názor, že Rusko chce zmariť “dohodu o obilí”, čo by mohlo africké krajiny priviesť na pokraj potravinovej krízy.
 4. Informoval o svojom rozhovore s generálnym tajomníkom NATO o situácii na fronte a o podpore AFU.
 5. Hovoril o návšteve francúzskeho ministra pre európske záležitosti v Kyjeve.

 

9:23 – Najdôležitejšie informácie z ranného brífingu generálneho štábu Ukrajiny.

 1. Nepriateľ uskutočnil desať raketových a 17 leteckých útokov, ako aj 105 raketových útokov z raketometov MLRS. Uskutočnilo sa tiež približne 25 výpadov ruských bezpilotných lietadiel (šesť bezpilotných lietadiel zničila AFU). Medzi najviac postihnuté mestá patria Charkov, Nikolajev, Slovjansk, Kramatorsk, Avdejevka a Marinka.
 2. V blízkosti Limanu Rusi ostreľovali mínometmi a tankami Redkoduby, Jekaterynivku a Staryj Karavan. Práve z týchto smerov postupujú ukrajinské ozbrojené sily na Liman. O oslobodení Jekaterynivky Ukrajinou včera informovali ruské telegramové kanály.
 3. Rusi postupovali v oblastiach Zajcevo, Železnoje, Maiorsk, Nikolajevka 2., Pervomajskoje, Pobeda, Novomichajlovka a Bezymennyj. Ide o oblasti pri Bachmute, Horlivke, Avdejevke a Ugledare v Doneckej oblasti a Davydov Brod v Chersonskej oblasti.

 

9:21 – V Európe sa takmer oficiálne objavujú obvinenia zo sabotáže na plynovode Nord Stream, kde došlo k masívnemu úniku plynu na všetkých reťazcoch naraz.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová to označila za “sabotáž” a “úmyselné narušenie európskej energetickej infraštruktúry”.

Švédska ministerka zahraničných vecí Ann Lindeová uviedla, že únik plynu bol “dôsledkom výbuchu, ktorý pravdepodobne spôsobila sabotáž.

Dánsky minister energetiky Dan Jørgensen tvrdí, že diery v potrubí sú veľmi veľké a nemohli vzniknúť náhodou (napr. od lodnej kotvy).

 

9:19 – Inštitút pre štúdium vojny (USA) informoval, že ukrajinské sily posilňujú pozície pri Limane v Doneckej oblasti a naďalej sa k tomuto mestu približujú.

Ukrajinské ozbrojené sily sú blízko k odrezaniu posledných zásobovacích ciest ruskej vojenskej skupiny v Limane a k jej operačnému obkľúčeniu.

Hovoríme o ceste do Limanu, ktorá vedie cez Svatove, Makejevku a Terny. Podľa ruských médií je už pod palebnou kontrolou ukrajinských jednotiek.

Okrem toho počas 26. a 27. septembra ukrajinské ozbrojené sily prevzali kontrolu nad niekoľkými obcami severozápadne a severne od Limanu (predtým sa uvádzala najmä Katerynivka, čo generálny štáb nepriamo potvrdil v dnešnej rannej správe).

 

8:58 – O nočných útokoch v meste hovoril aj šéf Nikolajevskej oblastnej štátnej správy Vitalij Kim.

O 00:50 rakety S-300 zasiahli priemyselnú zónu mesta, došlo aj k ostreľovaniu vodnej zóny v Očakove, neboli hlásené žiadne obete. Na prístavnú oblasť Očakova zaútočili aj bezpilotné lietadlá kamikadze.

Obec Berezneguvat bola pod neustálou paľbou a ostreľované boli aj obce Ingulecká a Širokovská.

 

8:57 – Borrell uviedol, že všetky dostupné informácie naznačujú, že incidenty v spoločnosti Nord Stream sú výsledkom úmyselného činu.

Povedal, že EÚ podporí akékoľvek vyšetrovanie incidentov v spoločnosti Nord Stream a podnikne kroky na zlepšenie energetickej bezpečnosti.

 

8:35 – Vojenská operácia, 27. septembra 2022. Hlavné z pohľadu ruskej strany:

 • V DĽR, LĽR, Záporožskej a Chersonskej oblasti sa konal posledný deň referenda o pripojení k Rusku a sčítali sa hlasy.
 • Väčšina voličov podporila pripojenie k Rusku.
 • Ruské letectvo zničilo v Záporoží až 100 príslušníkov špeciálnych jednotiek Gepard a viac ako 50 žoldnierov, tvrdí ruské ministerstvo obrany.
 • Rusko je naďalej pripravené rokovať s Ukrajinou, ale princíp cieľov špeciálnej operácie zostáva zachovaný, povedal Peskov.
 • Šéf LĽR Pasečnik, šéf chersonskej administratívy Saldo a šéf záporožskej administratívy Balickij po vyhlásení výsledkov referenda navštívia Moskvu.
 • Hlasovanie v referende sa konalo dokonca na frontovej línii v LľR: dôstojník Ľudových milícií priniesol volebnú urnu na pozície vojakov.
 • Centrálne okresy Vorošilovskij, Kyjevskij a Kujbyševskij v Donecku zostali čiastočne bez elektriny v dôsledku ostreľovania.
 • Peter Stano z Európskej služby pre vonkajšiu činnosť to označil za porušenie pozorovania referenda pozorovateľmi EÚ.

 

8:32 – Hlasovanie za pripojenie k Ruskej federácii bolo nasledovné:

 • v DĽR – 99,23%,
 • v LĽR – 98,42%,
 • v Chersonskej oblasti – 87,05%,
 • v Záporožskej oblasti – 93,11 %.

 

8:26 – Situácia na Ukrajine a na Donbase 27. septembra 2022 z pohľadu ruskej strany:

 • Gazprom: Postoj Naftogazu k platbám za tranzit ruského plynu do EÚ by mohol byť dôvodom na ruské sankcie.
 • Blinken: USA nezakážu Ukrajine používať západné zbrane tam, kde sa konali referendá.
 • V Mariupole zadržali dievča, ktoré počas referenda pripravovalo teroristický čin.
 • Médiá: Ukrajinská armáda sa sťažuje na nedostatok zimných uniforiem.
 • Zahraniční pozorovatelia z Talianska si všímajú transparentnosť referenda na Donbase.
 • Generálny tajomník NATO vidí malú pravdepodobnosť použitia jadrových zbraní na Ukrajine

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Poslanci pokračujú v rokovaní

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR - Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú v rokovaní na 78. schôdzi. V úvode štvrtého rokovacieho dňa ich čakali viaceré správy. Venovali sa napríklad správe o členstve SR v Európskej únii za rok 2021. Predniesol ju minister zahraničných vecí Rastislav Káčer…

Remišová: S kým že to chcete odvolať protikorupčnú vládu?!

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto: Facebook)   Známe Remišovej pexeso navlhlo, pokrútilo sa a namiesto tváre spravodlivosti ukazuje jej karikatúru. Čoraz zreteľnejšie vidno, že motívom pre "rozviazanie" rúk polície nebola túžba po spravodlivosti, ale prízemná nenávisť k politickej opozícii. Zároveň sa v spoločnosti i v parlamente rozšírila kategória ľudí, s…

Rozsudok Súdneho dvora EÚ by nemal mať vplyv na fungovanie RPVS

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Nedávny rozsudok Súdneho dvora EÚ by nemal mať vplyv na fungovanie Registra partnerov verejného sektora (RPVS). Pre TASR to uviedli z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Transparency International Slovensko (TIS) upozornilo, že Súdny dvor EÚ skonštatoval rozpor európskej smernice zabezpečujúcej prístup…

Poistenci VšZP si môžu v decembri nechať odmerať cukor v krvi bez čakania

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: Pixabay)   Poistenci štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) si môžu počas decembra nechať bezplatne a bez čakania odmerať hladinu cukru v krvi vo vybraných ambulanciách na celom Slovensku. TASR o tom informovali z komunikačného oddelenia poisťovne "VšZP v spolupráci so Slovenskou diabetologickou spoločnosťou (SDS) spúšťa…

Anexia alebo protektorát: ruská rozviedka už pozná plány Varšavy voči Ukrajine

0 icon

Kyjev  2. decembra 2022 ( TASR/HSP/Foto: Facebook)   Môže Poľsko anektovať západnú Ukrajinu podľa krymského scenára? Odpovede hľadajú v svojom článku ruské noviny Svobodnaja Pressa Poľsko zintenzívňuje prípravy na anexiu území na západnej Ukrajine, je presvedčený riaditeľ Služby zahraničnej rozviedky (SVR) Sergej Naryškin. "Informácie, ktoré prichádzajú do ruskej Služby zahraničnej…

Erik Kaliňák pre HS o tom, v čom je Progresívne Slovensko pre našu krajinu nebezpečné

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Erik Kaliňák, podpredseda strany Smer –sociálna demokracia v rozhovore pre Hlavné správy aj o tom, že: “Progresívne Slovensko je presne ten typ strany, ktorá bude v mene demokracie obmedzovať občianske slobody a bude na to ešte patrične hrdá.“ Hlavné správy: Momentálne ste aj vďaka…

USA a EÚ sa prebudia, keď Stingery začnú zostreľovať ich civilné lietadlá

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Pixabay)   NATO opakuje na Ukrajine rovnaké chyby ako v Afganistane a Iraku, konštatujú v svojom článku, ktorý vám nižšie prinášame, ruské noviny Svobodnaja Pressa Mnohé hollywoodske akčné filmy sa začínajú tým, že záporné postavy podozrivého vzhľadu chcú nelegálne získať nejakú raketu-bombu-zbraň. A odvážni chlapci zo…

Referendum môže byť napriek bojkotu koalície a masmédií úspešné, hovorí prieskum

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Podľa novembrového prieskumu agentúry AKO by na blížiace sa januárové referendum o predčasných voľbách prišlo asi 54,2 percenta občanov. To by bolo viac ako zvyčajne chodí na všetky voľby okrem parlamentných Podľa posledného prieskumu by sa nadchádzajúceho referenda týkajúceho sa predčasných volieb určite…

Joe Biden povedal, že je pripravený hovoriť s Putinom o ukončení vojny na Ukrajine

0 icon

Washington 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Americký prezident Joe Biden uviedol, že je "pripravený hovoriť" s Vladimírom Putinom o vojne na Ukrajine, ak ruský líder prejaví záujem ukončiť deväťmesačný konflikt, informuje Financial Times "Som pripravený hovoriť s pánom Putinom, ak v skutočnosti prejaví záujem a rozhodne sa, že hľadá…

To najdôležitejšie z Ukrajiny

0 icon

Kyjev 2. decembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Libkos)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 7:45 - To hlavné z ranného zhrnutia Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny: Ozbrojené sily Ukrajiny odrazili útoky…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

Komunita LGBTI a súčasná koalícia majú jeden spoločný znak – ZVRÁTENOSŤ...

0icon

Odsudzujem akékoľvek násilie, ale  zvlášť ak vzniká následkom ignorancie predstaviteľov štátu alebo napomáhaním štátu násilie konať (podpora vojne na Ukrajine).

Boris Mesár

Skvelé správy z Kyjeva: Zelenskyj žiada návrat Krymu

0icon

Volodymyr Zelenskyj povedal, že pri rokovaniach s Ruskom bude trvať na vrátení Krymu. To znamená, že Rusko bude musieť zničiť nacistickú štátnosť Ukrajiny.Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre denník Financial Times uviedol, že nebude uvažovať o žiadnych mierových návrhoch, pokiaľ nebude existovať možnosť "vrátiť Krym Ukrajine"."Ak je niekto pripravený

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Jeleň sa pasie v národnom parku Doňana na juhozápade Španielska

Autor: TASR/AP-Bernat Armangue

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Poslanci pokračujú v rokovaní

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR - Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú v rokovaní na 78. schôdzi. V úvode štvrtého rokovacieho dňa ich čakali viaceré správy. Venovali sa napríklad správe o členstve SR v Európskej únii za rok 2021. Predniesol ju minister zahraničných vecí Rastislav Káčer…

Remišová: S kým že to chcete odvolať protikorupčnú vládu?!

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto: Facebook)   Známe Remišovej pexeso navlhlo, pokrútilo sa a namiesto tváre spravodlivosti ukazuje jej karikatúru. Čoraz zreteľnejšie vidno, že motívom pre "rozviazanie" rúk polície nebola túžba po spravodlivosti, ale prízemná nenávisť k politickej opozícii. Zároveň sa v spoločnosti i v parlamente rozšírila kategória ľudí, s…

Rozsudok Súdneho dvora EÚ by nemal mať vplyv na fungovanie RPVS

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Nedávny rozsudok Súdneho dvora EÚ by nemal mať vplyv na fungovanie Registra partnerov verejného sektora (RPVS). Pre TASR to uviedli z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Transparency International Slovensko (TIS) upozornilo, že Súdny dvor EÚ skonštatoval rozpor európskej smernice zabezpečujúcej prístup…

Poistenci VšZP si môžu v decembri nechať odmerať cukor v krvi bez čakania

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: Pixabay)   Poistenci štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) si môžu počas decembra nechať bezplatne a bez čakania odmerať hladinu cukru v krvi vo vybraných ambulanciách na celom Slovensku. TASR o tom informovali z komunikačného oddelenia poisťovne "VšZP v spolupráci so Slovenskou diabetologickou spoločnosťou (SDS) spúšťa…

Anexia alebo protektorát: ruská rozviedka už pozná plány Varšavy voči Ukrajine

0 icon

Kyjev  2. decembra 2022 ( TASR/HSP/Foto: Facebook)   Môže Poľsko anektovať západnú Ukrajinu podľa krymského scenára? Odpovede hľadajú v svojom článku ruské noviny Svobodnaja Pressa Poľsko zintenzívňuje prípravy na anexiu území na západnej Ukrajine, je presvedčený riaditeľ Služby zahraničnej rozviedky (SVR) Sergej Naryškin. "Informácie, ktoré prichádzajú do ruskej Služby zahraničnej…

Erik Kaliňák pre HS o tom, v čom je Progresívne Slovensko pre našu krajinu nebezpečné

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Erik Kaliňák, podpredseda strany Smer –sociálna demokracia v rozhovore pre Hlavné správy aj o tom, že: “Progresívne Slovensko je presne ten typ strany, ktorá bude v mene demokracie obmedzovať občianske slobody a bude na to ešte patrične hrdá.“ Hlavné správy: Momentálne ste aj vďaka…

USA a EÚ sa prebudia, keď Stingery začnú zostreľovať ich civilné lietadlá

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Pixabay)   NATO opakuje na Ukrajine rovnaké chyby ako v Afganistane a Iraku, konštatujú v svojom článku, ktorý vám nižšie prinášame, ruské noviny Svobodnaja Pressa Mnohé hollywoodske akčné filmy sa začínajú tým, že záporné postavy podozrivého vzhľadu chcú nelegálne získať nejakú raketu-bombu-zbraň. A odvážni chlapci zo…

Referendum môže byť napriek bojkotu koalície a masmédií úspešné, hovorí prieskum

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Podľa novembrového prieskumu agentúry AKO by na blížiace sa januárové referendum o predčasných voľbách prišlo asi 54,2 percenta občanov. To by bolo viac ako zvyčajne chodí na všetky voľby okrem parlamentných Podľa posledného prieskumu by sa nadchádzajúceho referenda týkajúceho sa predčasných volieb určite…

Joe Biden povedal, že je pripravený hovoriť s Putinom o ukončení vojny na Ukrajine

0 icon

Washington 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Americký prezident Joe Biden uviedol, že je "pripravený hovoriť" s Vladimírom Putinom o vojne na Ukrajine, ak ruský líder prejaví záujem ukončiť deväťmesačný konflikt, informuje Financial Times "Som pripravený hovoriť s pánom Putinom, ak v skutočnosti prejaví záujem a rozhodne sa, že hľadá…

To najdôležitejšie z Ukrajiny

0 icon

Kyjev 2. decembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Libkos)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 7:45 - To hlavné z ranného zhrnutia Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny: Ozbrojené sily Ukrajiny odrazili útoky…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Komunita LGBTI a súčasná koalícia majú jeden spoločný znak – ZVRÁTENOSŤ...

0icon

Odsudzujem akékoľvek násilie, ale  zvlášť ak vzniká následkom ignorancie predstaviteľov štátu alebo napomáhaním štátu násilie konať (podpora vojne na Ukrajine).

Boris Mesár

Skvelé správy z Kyjeva: Zelenskyj žiada návrat Krymu

0icon

Volodymyr Zelenskyj povedal, že pri rokovaniach s Ruskom bude trvať na vrátení Krymu. To znamená, že Rusko bude musieť zničiť nacistickú štátnosť Ukrajiny.Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre denník Financial Times uviedol, že nebude uvažovať o žiadnych mierových návrhoch, pokiaľ nebude existovať možnosť "vrátiť Krym Ukrajine"."Ak je niekto pripravený

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

Vášeň v Tebe

Hubku na riad posypte soľou a zalejte octom. Počkajte 10 minút a uvidíte, čo sa stane

0 icon

Toto je skutočný biotop pre baktérie a mikróby. Možno vás to (ne)prekvapí, ale jedným z najšpinavších predmetov, ktoré máte v kuchyni, je hubka na riad. Hubka na riad je nevyhnutnou súčasťou kuchynského vybavenia. Avšak, veľmi rýchlo sa zašpiní. Preto sa považuje za živnú pôdu pre choroboplodné zárodky. Je preto nevyhnutné…

Ako sa dostať do formy pred zimným lyžovaním?

0 icon

Ak si chcete užiť v zime lyžovanie s radosťou, mali by ste začať s kondičnou prípravou už v jeseni. Zhodli sa na tom viacerí skúsení profesionáli. Určite si chcete užiť lyžovanie aj vo vyššej rýchlosti. Preto by ste sa pri zlepšovaní kondície mali zamerať na posilnenie chrbtového a brušného svalstva. Silné by mali byť aj…

Len 9-ročná Róza je už 4-násobnou darkyňou vlasou. Pomáha onkologickým pacientom

0 icon

Tomu sa hovorí vášeň zameraná správnym smerom. Len 9-ročná Róza Kloknerová z Jilhavy už 4-krát venovala svoje vlasy na dobročinné účely. Rózinka ich prvýkrát darovala vo svojich štyroch rokoch 14. júna 2017. Potom znova 3. apríla 2019 a následne 29. júla 2020, informuje portál DobrýDen.

30 rokov od Sám doma 2: Herec lupiča Harryho priznal, že pri natáčaní utrpel vážne popáleniny

0 icon

Už je to 30 rokov, kedy si diváci mohli v kinách pozrieť film Sám doma 2: Stratený v New Yorku. Dnes už 79-ročný herec Joe Pesci, ktorý hral banditu Harryho, pre portál People prezradil, čo sa mu počas natáčania skutočne stalo. Ak ste film videli niekoľkokrát, určite vám v pamäti utkvela scéna, ked

Nechcete ráno používať škrabku na zamrznuté okná? Vyskúšajte jednoduchý trik

0 icon

Zamrznuté okná zvnútra aj zvonku patria počas zimy medzi nočnú moru každého vodiča. Ako zabrániť, aby ste ráno pred odchodom do práce nemuseli čistiť okno auta? Mráz a sneh spôsobujú, že cesty sú šmykľavé, čo sťažuje jazdu. A ak vaše auto nestálo v garáži, v chladných dňoch máte o starosť viac,…

Armádny Magazín

Bitka o Arťomovsk môže byť najbrutálnejším bojom v prebiehajúcej vojne medzi Ukrajinou a Ruskom

0 icon

Ukrajina, 2.december 2022 (AM) – Veľké problémy majú Ozbrojené sily Ukrajiny pri Arťomovsku (DĽR), kde ich dennodenne ostreľujú spojenecké sily. Ruskí vojaci teraz urobili významný pokrok a systematicky ničia pozície ukrajinských ozbrojených síl v tomto smere. Bitka o mesto môže byť najbrutálnejším bojom v prebiehajúcej vojne medzi Ukrajinou a Ruskom. A

Ukrajinských vojenských pilotov pripravujú na stretnutie s neznámymi lietadlami

0 icon

Rusko, 2. december 2022 (AM) –NATO sa vrátilo k dodávkam stíhačiek MiG-29 a F-16 do Kyjeva, ktoré sú v prevádzke v krajinách východnej Európy. Stalo sa tak po tom, čo aliancia uznala „kolosálny účinok“ ruských raketových útokov na ukrajinský energetický sektor. Pomôžu tieto lietadlá Kyjevu chrániť oblohu krajiny

Japonský expert hovorí, že konflikt na Ukrajine vypukol 16. februára a začal ho Kyjev

0 icon

Rusko, 2.december 2022 (AM) – Iwa Osaki, v autoritatívnej japonskej publikácii JB Press, napísal dlhý článok, naplnený túžbou ukázať Japoncom, že nie je správne reprezentovať Rusko a V. Putina ako „krvilačných agresorov“, ktorí snívajú o „obnovení Sovietskeho zväzu“ vojnou na úkor území bývalých republík. Totiž takto americké médiá poslušné Američanom reprezentuj

Bojová skupina Wagner ukázala, ako trénuje bojovníkov pre ukrajinskú operáciu. Video

0 icon

Rusko, 2.december 2022 (AM) – Novinárom televízie Russia Today sa podarilo navštíviť základňu Wagner PMC, kde sa školia regrúti spoločnosti na účasť v operácii Na Ukrajine. Videoklip z cvičiska sa teraz aktívne replikuje na telegramových kanáloch.   &nbs

Rusko by malo ísť iránskou cestou modernizácie leteckých zbraní

0 icon

Irán, 2.december 2022 (AM) – Konflikt na Ukrajine odhalil problémy v ruskom systéme budovania ozbrojených síl, keď sa potrebné vzorky niekedy nakupovali v kusových množstvách a míňali sa na zbytočné projekty. Modernizačné programy pre staršie produkty často buď zlyhali, alebo neviedli k zlepšeniu výkonu. Na tomto pozadí kontrastuje Irán, ktorého vojensko-priemyse

TopDesať

Iba 1 z 10 ľudí dokáže nájsť chybu na tomto obrázku. A čo ty?

0 icon

Mnoho z nás má rado rôzne logické hádanky a úlohy. Dnes sme si pre teba pripravili jeden obrázok, na ktorom sa budeš pokúšať nájsť chybu. Budeš musieť preskúmať všetky detaily, aby si sa dopracoval k správnej odpovedi. Ak by ti to nešlo podľa plánov tak nezúfaj, pripravili sme ti aj…

Najtvrdohlavejší obyvatelia sveta, ktorí sa odmietli odsťahovať

0 icon

Dnes si ukážeme fotografie budov, ktorých majitelia sú zrejme tými najtvrdohlavejšími obyvateľmi sveta, pretože sa odmietli odsťahovať zo svojich domov. Všetci milujeme ľudí, ktorí si jednoducho idú za svojimi cieľmi, nenechajú sa šikanovať a ani ovplyvňovať. Postavia sa za seba a svoje práva tvárou tvár všetkým mocným korporáciám a vládam.…

Máš zlý deň? Títo ľudia ti dokážu, že to nie je až také zlé

0 icon

Máš zlý deň? Alebo máš problém sa s takýmito dňami vyrovnať? Nezúfaj, nie si jediný ani posledný. Ľudia sa podeli o svoje nešťastie na internete týmito vtipnými fotografiami. Existujú 2 spôsoby, ako sa môžeme postaviť k našej smole. Môžem sa ňou nechať vytočiť a hnevať sa, alebo ju môžeme prijať…

18 zaujímavostí, ktoré Dubaj premenil na realitu

0 icon

Všetky tieto javy sú pre obyvateľov Dubaja samozrejmosťou. Pre nás sú však niektoré tieto veci nereálne a pripadajú nám, ako vytvorené na počítači alebo natočené v Hollywoode. Dubaj je naozaj krásnym ale zvláštnym miestom. Dnes ti teda prinášame 18 zaujímavostí, ktoré sa v Dubaji stali realitou. Uži si tieto nasledujúce…

Títo ľudia vďaka svojej kreativite dokážu zdolať akúkoľvek výzvu

0 icon

V každom z nás sa ukrýva trocha kreativity. Záleží len od nás, či ju dokážeme naplno ukázať svetu. Títo ľudia sa rozhodli, že vďaka svojej kreativite dokážu zdolať akúkoľvek výzvu. Nečakané výzvy dokážu rýchlo pokaziť náladu, pretože nie každý má rád prekvapenia, kvôli ktorým musí opustiť svoju komfortnú zónu. To…

FOTO DŇA

Jeleň sa pasie v národnom parku Doňana na juhozápade Španielska

Autor: TASR/AP-Bernat Armangue

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali