Temný Halloween – staré praktiky a satanizmus

30. októbra 2017 (HSP/blog.idnes.cz/Foto:TASR/AP-Nam Y. Huh)

 

„Halloween je čas, kedy sa otvára tajný portál do sfér temnoty, smrti a nadprirodzena. Démoni a duchovia majú v túto noc voľnú moc, vyvádzajú, vábia nás na svoje veselice a umožňujú nám nahliadnuť do budúcnosti.“ – Blanche Barton.

Ilustračné foto

Stručná história sviatku

Pôvod sviatku zvaného Halloween (All Hallows‘ Evening – Predvečer všetkých svätých) je v keltskom festivale zvanom Samhain, oslavovanom v noci z 31. októbra na 1. november. V keltskom Írsku, asi pred dvetisíc rokmi, bol Samhain považovaný za predel medzi svetlejšou polovicou roka (letom) a temnejšou polovicou (zima). Hranica medzi týmto svetom a nadpozemským svetom bola vraj najtenšia a dovoľovala duchom prechod na náš svet. Údajne sa vynárali temné sily, ktoré mali obťažovať domácnosti ľudí. Ľudia sa preobliekali za zlých duchov, aby sa tak vyhli ich škodlivému vplyvu. Oheň a jedlo hralo veľkú úlohu v týchto slávnostiach. Kosti porazeného dobytka boli hádzané do verejného ohňa. Jedlo bolo pripravované pre živých i mŕtvych.

Íri, ktorí emigrovali do Ameriky v devätnástom storočí, tam priniesli tradície Halloweenu, pričom dnes je to jeden z hlavných sviatkov roka v Amerike. Časom sa do Halloweenu vmiesili ďalšie tradície ako napríklad vydlabávanie tekvíc, ktoré mali ochrániť všetkých ľudí v dome pred démonmi.

V keltskom Írsku sa so sviatkom Samhain spájajú dve hory ležiace v údolí Boyne Valley – Tlachtga a Tara. Na Tlachtge sa zvykol robiť Veľký ohňový festival, ktorý začal v predvečer Samhainu. Tara bola tiež spájaná so Samhainom, ale hlavnú úlohu v slávnostiach mala hora Tlachtga. Oslavy na Tlachtge môžu mať pôvod v rituáloch plodnosti vykonávaných na hore a pravdepodobne vyvrcholili v kombinácii s inými vierami do Veľkého ohňového festivalu.

Festival Samhain značil koniec jedného keltského roku a začiatok nového. Bol to jeden z najvýznamnejších keltských festivalov. Behom tejto doby sa svet dostal do temnoty a mŕtvi „ožili“. Ohne zapálené na hore Tlachtga vraj boli verejnou oslavou víťazstva svetla; ohne zapálené v domácnostiach boli rodinnou oslavou sviatku. Duchovia mŕtvych predkov potom boli s bezpečím opäť vítaní do svojich domovov a údajne nepredstavovali hrozbu pre domovy. Duchovia predkov vyhľadávali v túto noc teplo vytvorené ohňom a jedlo slúžilo na ich pohostenie.

Veštectvo bolo dôležitou súčasťou každodenného života Keltov a malo veľký vplyv na formovanie slávností na hore Tlachtga počas Samhainu. Tí, ktorí veštili a predpovedali budúcnosť, mali v túto noc najväčší úspech.

Kresťanstvo prijalo uctenie si mŕtvych do kresťanského kalendára ako Deň všetkých svätých na prvý november.

Samhain značil koniec obdobia hojnosti, tepla a svetla, znamenal začiatok doby tmy, zimy a neistoty. Týkal sa konca vegetačného obdobia.

 

Druidské praktiky

Kelti mali svojich kňazov, ktorých nazývali druidi. Dávno pred Kristom chodili druidi v Británii, Írsku, Francúzsku, Škótsku, Nemecku a v iných keltských krajinách 31. októbra od domu k domu a žiadali od ľudí obete. Oslavovali koniec leta tým, že tieto obete prinášali pánovi smrti a zlých duchov zvanému Samhain (nazvaného rovnako ako festival). Pre Keltov bol 1. november dňom smrti. V tomto čase padalo lístie, začalo sa ochladzovať a klesali teploty. Boh slnka Muck Olla začal strácať silu a pán smrti Samhain sa dostával k moci. Samhain zhromaždil duchov všetkých, ktorí zomreli počas predchádzajúceho roka. V tento deň boli vyvolávaní duchovia mŕtvych hriešnikov, ktorí v predošlom roku zosnuli. Kelti očakávali, že budú obťažovaní duchmi, démonmi a inými temnými bytosťami.

Druidskí kňazi viedli uctievacie rituály, na ktorých boli prinášané obete tvorené zvieratami ako sú napríklad kone, mačky, kravy či čierne ovce, a ľuďmi. Obete boli dané na záprah a boli upálené k smrti. Samhain a zlí duchovia tak boli uspokojení. Keď zvieratá a ľudia kričali v agónii počas upaľovania, účastníci rituálu boli preoblečení do kostýmov vyrobených z koží zvierat a mali na sebe zvieracie hlavy. Pritom tancovali, preháňali sa a preskakovali cez oheň, aby odohnali zlých duchov.

Druidskí kňazi chodili od domu k domu a žiadali obete, čiže vykŕmený dobytok, čierne ovce a ľudí. Z ľudí to boli zväčša deti alebo panny. Tým, ktorí im obete poskytli, bol sľúbený úspech a tí, ktorí odmietli, boli druidmi zastrašovaní a preklínaní, pretože neuspokojili duchov a iné bytosti. Proti ľuďom, ktorí odmietli vydať obeť, používali magické prostriedky. Na vchodové dvere domu druidi potom kreslili magické symboly; tej noci mal údajne niekto v dome zomrieť. Tento spôsob sa nazýva „trick or treat“ – „obdarujte nás, inak vám niečo vyvedieme“. Treat znamenalo ponúknutie obete, trick znamenalo nepríjemné prekvapenie.

V stredoveku došlo k obrovskému zaužívaniu temných okultných praktík, čarodejníctva a mágie. Verilo sa, že 31. októbra čarodejnice cestovali na metlách na čierne sabaty, aby uctievali diabla. Boli údajne sprevádzané duchmi vo forme čiernych mačiek. Druidi uctievali mačky, pretože vraj verili, že sú to reinkarnované temné duše ľudí.

 

Halloween a satanizmus

31. október je jeden z najdôležitejších satanistických sviatkov v roku. Býva označovaný aj ako „diablove narodeniny“. Stal sa festivalom smrti.

Halloween dnes nadväzuje na tradíciu Keltov. Typická je téma temnoty, smrti, strachu, hrozieb, zla, deštrukcie. Deti sa obliekajú ako démoni, čarodejnice, duchovia, príšery, vlkolaci a sú posielané na ulice v zmysle druidských praktíc, kedy požadujú od ľudí obete (vo forme jedla). Dnes sú ľudské obete verejne nahradzované sladkosťami, ktoré majú uspokojiť zlých duchov a démonov. Druidské obetovacie praktiky na uctenie zlých bytostí sú ekvivalentom satanistických praktík. Tradičnou reakciou tých, ktorí nie sú obdarovaní je to, že im vyvedú niečo zlé. Vydlabávajú sa tekvice a formujú sa na nich tváre démonov, ktoré zdobia domácnosti.

Zosnulý satanista Anton LaVey vo svojej knihe zvanej Satanská biblia píše, že Halloween je jedným z najvýznamnejších satanistických sviatkov. Ďalšie sú podľa neho Valpurgina noc, letný a zimný slnovrat a jarná a jesenná rovnodennosť. Satanisti oslavujú prechodové obdobia, kedy niečo staré zaniká a vzniká niečo nové; je to typický motív užívaný v mystike a v okultizme, avšak satanistami je zneužívaný na negatívne účely.
Bývalý satanista Stephen Dollins povedal, že Halloween je oslavou strachu. Tvrdí, že je za tým skrytá temná agenda. Vraví, že Halloween je „výmyslom diabla“, ktorý má byť prostredníctvom tohto sviatku uctievaný.
Blanche Barton, satanistická Vysoká kňažka, na stránke Cirkvi Satanovej napísala, že Halloween dáva príležitosť svetským ľuďom ochutnať zlo noci; majú príležitosť zatancovať si s diablom. Vraví, že satanisti sa stretávajú v malých skupinkách po celom svete a konajú „pekelné“ ceremónie.

Bývalá okultistka Johanna Michaelsen tvrdí, že Halloween je jedným zo zásadných období verbovania nových satanistov do svojich kruhov.

Tom Sanguinet, bývalý Vysoký kňaz čarodejníckeho hnutia Wicca povedal, že Halloween je čiste a absolútne zlej podstaty. Obeta vo forme sladkosti je vraj obetou prinesenou falošným bohom.

Počas tajných satanistických rituálov sú deti v tomto období zneužívané, mrzačené a vraždené po celom svete, aby satanisti uspokojili démonické bytosti, ktoré vyvolávajú a uctievajú. Satanistické praktiky sú ekvivalentom druidských obetovacích praktík. Satanisti v tomto čase vykonávajú krvavý obetný rituál ľudí a zvierat, ohňový festival, veľký sabat a sexuálne rituály.

Mário Oláh

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Volko zbiera medaily a stúpa v rebríčku: „Snáď si to niekto všimne“

0 icon

Toruň 7. marca 2021 (TASRHSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Šprintér Ján Volko sa už vo veku 24 rokov stal jedným z najúspešnejších predstaviteľov "kráľovny športu" na Slovensku. Bronzom z Torune doplnil svoju medailovú zbierku z halových majstrovstiev Európy, na šesťdesiatke nechýbal na stupňoch víťazov na troch šampionátoch za sebou. Predtým získal zlato…

Hamšík po podpise zmluvy s Göteborgom: „Rokovania boli rýchle“

0 icon

Göteborg 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Marek Hamšík sa stal oficiálne hráčom IFK Göteborg. Informáciu o podpise kontraktu priniesla facebooková stránka Šport v RTVS. Švédsky klub mal Hamšíka ešte v pondelok večer po úspešnom absolvovaní lekárskej prehliadky predstaviť ako svoju novú posilu na tlačovej konferencii…

Prezidentka sa rok po konaní parlamentných volieb stretla s exprezidentom Kiskom. On má byť ten nový premiér?

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa v pondelok v Prezidentskom paláci stretla s exprezidentom Andrejom Kiskom. Stretnutie sa uskutočnilo rok po konaní sa parlamentných volieb a hovoriť mali o tom, čím si Slovensko za toto obdobie prešlo. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu…

Turecký parlament zriadi výbor, ktorý bude skúmať násilie na ženách

0 icon

Ankara 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Turkish Presidency)   V tureckom parlamente vznikne nový výbor, ktorý sa bude zaoberať prípadmi násilia na ženách. Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien to v pondelok oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, píše agentúra AFP Jeho vyjadrenie v televíznom prejave prišlo po tom, čo sa na sociálnych…

Aktivisti v Londýne žiadali okamžitý návrat Zaghariovej-Ratcliffovej z Iránu

0 icon

Londýn 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/PA-Family Handout, SITA/AP/PA-Ian West)   Pred iránskym veľvyslanectvom v Londýne sa v pondelok zišla skupina ľudí, ktorí žiadali okamžitý návrat Britky iránskeho pôvodu zadržiavanej v Teheráne napriek tomu, že jej vypršal trest vymeraný iránskymi súdmi. Informovala o tom agentúra AFP Nazanin Zaghariová-Ratcliffová bola v Iráne odsúdená…

Zaočkovaní ľudia sa podľa amerického CDC môžu stretávať bez rúšok

0 icon

Washington 8. marca 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP/The Dallas Morning News-Smiley N. Pool)   Ľudia zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 sa podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) môžu bez rúška stretávať s osobami, pre ktoré koronavírus predstavuje malé riziko. Na verejnosti by však naďalej mali mať horné dýchacie cesty zakryté. Dlho…

Minister Ivan Korčok odovzdal rezortné ocenenia piatim mimoriadnym ženám

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) udelil rezortné ocenenia piatim mimoriadnym ženám, ktoré sa významným spôsobom zaslúžili o rozvoj medzinárodnej spolupráce a šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí. Urobil tak pri príležitosti pondelkového Medzinárodného dňa žien (MDŽ) a otvorenia série podujatí…

Vláda podľa ZMOSu neraz nedodržiava vlastné programové vyhlásenie

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR–Milan Kapusta)   Vláda neraz nedodržiava vlastné programové vyhlásenie. Pre agentúru SITA to uviedol ústredný riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák Nová vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že zabezpečí, aby nedochádzalo k prijímaniu všeobecne záväzných právnych predpisov bez ich náležitého prerokovania.…

Banksyho dielo, ktoré je poctou zdravotníkom, pôjde do dražby

0 icon

Londýn 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/PA-Andrew Matthews)   Dielo britského streetartového umelca Banksyho venované práci zdravotníkom počas pandémie nového koronavírusu pôjde do dražby. Ako informovala v pondelok agentúra AFP, dielo, výťažok z ktorého pôjde charitatívnym organizáciám britskej Národnej zdravotnej službe (NHS), sa zrejme vydraží za niekoľko miliónov libier Banksy toto dielo…

„Hanba a neschopnosť v priamo prenose,“ hovorí Ferenčák o registrovaní seniorov na očkovanie. Drucker: Seniorov nechali nedôstojne sa v noci “pobiť” o pár vakcín

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP-Jung Yeon-je /Pool Photo via AP, Jakub Kotian)   Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo v sobotu neskoro večer na internete výzvu na zaregistrovanie sa na vakcináciu pre seniorov. Podľa poslanca Jána Ferenčáka (Hlas-SD)  v tom čase väčšina seniorov na internete nebýva, ak ho vôbec využíva, a prihlásiť…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Sulík precitol žiaľ neskoro

0icon

V nedeľnej diskusnej relácii na TA3 sa nechal Richard Sulík, zatiaľ ešte stále vicepremiér vlády a minister hospodárstva počuť, že vládny „laboratórny“ pokus na ľuďoch, teda celoplošné testovanie, boli zbytočne vyhodené peniaze daňových poplatníkov (280 miliónov EUR). Vraj za peniaze, ktoré doteraz vláda minula na celoplošné testovanie by sa dali postaviť 4…

René Pavlík

Reciprocita

0icon

Reciprocita. Cudzie slovo. Jeho význam by sa možno dal prirovnať k významu slova rovnováha. Mnohým, najmä mladým, je význam tohto slova povedomý, ale reálne vzdialený. Je to pochopiteľné. Je tu iná, nová doba a s ňou prišli aj nové časy. Vyžadovať od dcérenky, aby umyla riady a od junáčika vyniesť…

Ladislav Kováčik

Spomienka na kauzu únosu Vietnamca

0icon

Ku kauze únosu Vietnamca. Toto som si napísal do denníka 9. 8. 2018, keď bol brannobezpečnostný výbor NR SR k tejto téme: Predtým, než si prečítam niečo sprostredkované z nejakého média, napíšem svoj vlastný umelecký dojem z "grilovania" ministerky Sakovej (Sme

Gustáv Murín

Lipšicova prvá (špeciálna) porážka

0icon

Archanjelov, ako špeciálnych anjelov, pozná kresťanstvo, islam, judaizmus aj zoroastrizmus. Vyniká medzi nimi archanjel Azrael ako „archanjel smrti“. Komu chce, v ťažkých chvíľach aj pomáha. Archanjel Daniel je špeciálny archanjel, ktorý má pomôcť v smrteľných kŕčoch Matovičovej zločinnej vlády. Daniela Lipšica jeho nežičlivci prezývajú aj Lipstein, či Lipštajn. Ale mýlia sa. On…

Marián Tkáč

Na Slovensku žijú zaručene minimálne dvaja blázni. Matovič a ja.

0icon

Priatelia, ono sa to nezdá, ale keď ide do tuhého, vtedy sa blázni, možno aj pozitívni blázni, začnú naplno prejavovať, spravidla vo svojom najvyššom stupni šialenstva. Nedá sa však vylúčiť, že osvieteného šialenstva ... Ja som spoločensky "nikto", teda nestrácajme čas popisovaním mojej osobnosti. Úvod spolu so súvislosťami by bol…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10+ vecí, ktoré vyzerajú ako niečo úplne iné

0 icon

Definícia pareidólie je dosť široká. Je to psychologický jav, ktorý spôsobuje, že ľudia vidia alebo počujú nejasný obraz alebo zvuk a v hlave si ho spoja s niečim úplne iným. Typickým príkladom je "zjavenie" tváre v kresbe dreva. Alebo týchto 10 vecí...  :) Ale bolo by to zločin proti našej zvedavosti, ak…

Kúzelné nápady na dizajn, ktoré budeš chcieť mať doma!

0 icon

Podobné nápady na dizajn domova nás inšpirujú, aby sme konečne zdvihli zadok a zrealizovali niečo aj vo svojom byte. Jednoducho pri prezeraní týchto fotografií zatúžiš mať doma tiež niečo originálne a nápadité. Plusom je, keď je to ešte aj funkčné a nápomocné pri každodenných činnostiach, ktoré si chceme všetci uľahčiť.…

Život je plný prekvapení a prináša nám aj takéto zmeny

0 icon

Človek je tvor, ktorý má rád svoje pohodlie. Aj preto občas lipne na veciach, ktoré mu prináša život. Nasledujúce fotografie ti ukážu, že zmena neprebieha vždy podľa našich predstáv. Občas sú jej výsledky nádherné, až dokonalé, no niekedy so sebou prinášajú iba ticho a smútok. Zmena je život. Túto vetu…

Milióny znamienok či šesť prstov: Aj takto môže vyzerať ľudské telo

0 icon

Sú ľudia, ktorí sa za svoje telo alebo jeho časti, ktoré sa vymykajú všeobecne platným normám, hanbia. Iní, tí odvážnejší, tieto odlišnosti dokážu využiť na to, aby prerazili v rôznych oblastiach, a možno práve vďaka týmto odchýlkam sa stávajú obľúbenými modelmi. Ľudské telo nie je dokonalé. Určite aj ty zastávaš…

Sarajevský atentát: 5 vecí, ktoré si o ňom pravdepodobne nevedel

0 icon

Prinášame ti ďalší článok z edície x vecí, ktoré si pravdepodobne nevedel. Tentokrát je to práve Sarajevský atentát, ktorý odštartoval udalosti, ktoré sa skončili prvou svetovou vojnou. Ak ťa teda zaujíma história a fascinuje obdobie prvej svetovej vojny, si tu správne.  1. Sarajevský atentát Pri Sarajevskom atentáte prišli o život dvaja ľudia. Boli…

Vo svete IT

Takto si v Xiaomi smartfóne môžete zmeniť predvolený typ písma bez ROOT-u zariadenia! Idete do toho?

0 icon

Xiaomi smartfóny patria medzi najpopulárnejšie zariadenia vo viacerých regiónoch sveta. Dôvodom okrem samotného hardwaru, je aj software, ktorý je skvelo optimalizovaný a ponúka viacero dodatočných funkcií. Nie tak dávno sme vám napríklad priniesli článok, v ktorom sme vám ukázali, ako môžete zapnúť tmavý režim aj v aplikáciách, ktoré ho oficiálne…

Čínska misia Tianwen-1 priniesla nové zábery na červenú planétu Mars

0 icon

Čínska misia Tianwen-1 sa momentálne nachádza na obežnej dráhe okolo Marsu. Už na začiatku februára sa ku nám dostali zábery z červenej planéty, avšak nedávno vydala čínska vesmírna agentúra CNSA (pozn. redakcie: Chinese National Space Administration) sériu záberov s vysokým rozlíšením, ktoré nám ukazujú krásy tejto planéty, píše portál IFLScience.…

Pozrite sa, ako môžete naplánovať odoslanie SMS pomocou aplikácie (Google) Správy

0 icon

Ešte v druhej polovici februára, spoločnosť Google pre aplikáciu Správy začala distribuovať funkciu plánovania odoslania správ. Google túto funkciu predstavoval slovami, že týmto spôsobom ponúkne lepšiu možnosť komunikácie naprieč rôznymi časovými pásmami. Ako však táto funkcia funguje v praxi?  Takto môžete naplánovať odoslanie správ Funkcia plánovania správ bola predstavená pre…

Android dostal nové „Spiace API“, ktoré umožňujú lepšie monitorovanie kvality spánku

0 icon

Spánok je nevyhnutnosťou pre všetkých z nás. Dostatok odpočinku vplýva nielen na to, ako sa cítime, ale aj na naše zdravie. V súčasnosti mnohí z nás aktívne monitorujú kvalitu spánku prostredníctvom rôznych zariadení. Najčastejšie sú to napríklad chytré hodinky, či fitness náramky, ktoré nám umožňujú získať dodatočné informácie a o…

Pozrite sa, ako môžete zapnúť vo Windows 10 funkciu, pomocou ktorej zrýchlite spúšťanie počítača

0 icon

Windows 10 je aktuálne najrozšírenejším operačným systémom na trhu, čo sa týka počítačov. Nie tak dávno sme vám ukázali, ako je možné nastaviť si funkciu automatického odstraňovania starých a nepotrebných súborov, a dnes by sme vám chceli dať do pozornosti ďalšiu šikovnú funkciu. Ide konkrétne o funkciu, pomocou ktorej môžete…

Armádny Magazín

Satanovskij: Prečo USA uvalili sankcie na ukrajinského oligarchu Igora Kolomojského

0 icon

USA, 9.marec 2021 (AM) – Uloženie sankcií Spojenými štátmi proti Dnepropetrovskému oligarchovi Igorovi Kolomoiskému a jeho rodinným príslušníkom je veľmi kurióznou, symptomatickou zápletkou a zaslúži si osobitnú pozornosť.   Kolomojskij je jednou z najväčších postáv modernej Ukrajiny, je absolútne bezohľadný, zákerný a neschopný vyjed

Útočiace roje: V Rusku pracujú na nezvyčajnej zbrani

0 icon

Rusko, 8.marec 2021 (AM) – Ďalekonosné, rýchle a miniatúrne. V týchto dňoch bola uverejnená správa, že v Rusku vyvíjajú unikátny útočný systém z prúdových bezpilotných strojov schopných štartovať z paluby lietadla. Na projekte Molnija (Blesk) pracuje z vlastnej iniciatívy spoločnosť Kronštadt, ktorá vyvinula prieskumný út

MDŽ: Venované hrdinkám i obetiam vojen, skrátka spomienka na ženy inak

0 icon

Slovensko, 8.marec 2021 (AM) –  Viete, že...? ...počet zdravotných sestier sa vstupom USA do vojny znásobil 60 krát?

Ruské pozorovacie lietadlo Tu-214ON vykonalo prvý let v novej funkcii

0 icon

Rusko, 8.marec 2021 (AM) – Lietadlo Tu-214ON vykonalo let v novej funkcii a skontrolovalo maskovanie vojenských objektov na pobreží Krymu a Krasnodarského kraja, rovnako ako otestovalo možnosti systému PVO týchto regiónov.   P

Predbehne hypersonické rakety: USA testujú novú útočnú zbraň

0 icon

USA, 8.marec 2021 (AM) – Bezkonkurenčná presnosť, útok rýchlosťou svetla, ničenie rakiet a dronov - v Spojených štátoch bola vyrobená maketa laserového vzdušného dela. Na rozdiel od iných podobných projektov majú byť s

Svetlo sveta

Dovolili by sme Panne Márii nosiť šatku na hlave keby žila dnes?

0 icon

Je moderné v Západnej Európe biť na poplach proti noseniu šatiek. Už menej sa hovorí o tom, že politici, ktorí útočia na to, aby ženy nemohli nosiť šatku sú presne tí istí, ktorí v rovnakom zákone zakazujú nosiť aj iné náboženské symboly, teda krížiky na krku na viditeľnom mieste. Kým…

Kardinál Brandmüller: Tí čo opúšťajú Cirkev kvôli škandálom druhých, ohrozujú vlastnú spásu.

0 icon

Kardinál Walter Brandmüller vyslovil varovanie katolíkom, ktorí opúšťajú katolícku cirkev a to bez ohľadu na dôvody, že ohrozujú svoju vlastnú spásu, ak zomrú odlúčení od Cirkvi. Opustiť cirkev podľa kardinála Brandmüllera v skutočnosti znamená, že sa veriaci odreže od sviatostí potrebných na záchranu duše pred večným zatratením. Takýto veriaci “sa…

Mons. Karol Kmeťko (12.12.1875 – 22.12.1948) – biskup pre nitriansku diecézu.

0 icon

PRVÍ TRAJA SLOVENSKÍ BISKUPI VYSVÄTENÍ V NITRE 13.2.1921 Narodil v rodine obecného notára v Dolných Držkovciach, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal z početnej rodiny, jeden brat bol kňazom, jedna sestra rehoľníčkou. 8-ročné gymnaziálne štúdium absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre (1887-1895) a ako výborného študenta ho odporučili na štúdium teológie…

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali