Sýria – posledná sekulárna arabská krajina

Damask 30. augusta (HSP/CNR/Foto:TASR) 

 

Ilustračné foto: sýrske mesto Dará

Sýrski rebeli – džihádisti, ktorých podporoval Západ, sa chystajú zničiť jeden z posledných neislamistických arabských režimov

Sýria, ktorá pripomína rumovisko – takmer 100.000 mŕtvych, 1,5 milióna utečencov a 4,5 milióna odsťahovaných; staroveké kostoly vypálené, zničené, alebo vandalizované; kresťania obeťami vrážd, únosov, znásilnení alebo ako ľudské štíty rebelov, tak mainstreamové médiá začínajú pomaly pripúšťať, že rebeli (či dokonca tazvaní aktivisti alebo opozičné hnutie proti Assadovi) majú medzi sebou dosť bezcitné islamistické gorily. Keď predčasom Carla Del Ponte (členka medzinárodnej komisie OSN pre vyšetrovanie v Sýrii) potvrdila, že “chemické zbrane hromadného ničenia používajú rebeli a nie muži lojálni Asadovi”, tak Sýrske observatórium pre ľudské práva v Londýne do svojich reportov začalo už zahŕňať aj zverstvá páchané džihádistickými rebelmi.

Až teraz, keď sa ženy musia aspoň preventívne zahaliť od hlavy až po päty do abaye alebo aspoň mať vždy poruke závoj (na čo predtým v Sýrii nemuseli myslieť), tlač už prináša správy o zriadení šaría súdov, ktoré vynášajú rozsudky “denne a bez diskriminácie” na kresťanov a hocikoho, kto poruší predpisy wahhábi islamu (puritánska odnož).

Až teraz, keď sýrska ekonomika bola položená na kolená masovým ničením a  rabovaním obchodov a fabrík; keď potraviny čoskoro vzrastú do enormných výšok; teraz, keď teroristi obsadili Homs a Aleppo ako aj hory nad Damaskom; teraz, keď s veľkou pravdepodobnosťou množstvo Sýrčanov vyhubili sarínom práve oni, zdá sa, že médiá už konečne vyčíňanie rebelov nepopisujú ako veľkodušný boj za “slobodu”. 

Sýrska kultúra bola osobitá medzi krajinami Blízkeho východu vďaka spolunažívaniu kresťanov s moslimami, ktoré bolo čímsi viac než len strpením a tolerovaním toho druhého. Na túto skutočnosť boli Sýrčania aj patrične hrdí. Pod tvrdou rukou alawitských diktátorov, ktorí držali fundamentalistov v šachu, sa zachovala vcelku vysoká úroveň náboženskej slobody. Kresťania, ktorí utekali pred prenasledovaním v ostatných krajinách Blízkeho východu, nachádzali útočište práve v Assadovej Sýrii. Týkalo sa to aj irackých katolíkov, ktorí ušli pred “post-Saddámovskou” perzekúciou.

A dnes, po dvoch rokoch “Arabskej jari”, čelí 2000-ročná komunita asýrskych kresťanov (niektorí z nich ešte vždy používajú aramejčinu z čias Ježiša Krista) úplnému vyhladeniu.   

Od roku 2011 mainstreamové západné médiá spolu s Al-Jazeerou neustále produkujú správy o brutálnom utláčaní slobody pod režimom Bašára al-Assada a ignorujú pritom fakt, že tento režim zabezpečil, aby 2,5 milióna kresťanov (z 10 rôznych tradícií viery) malo garantované rovnaké práva ako moslimská väčšina obyvateľstva.

Napriek tomuto faktu koncom júna vyšli zaujímavé správy. Zatiaľčo vatikánska agentúra Fides priniesla, že ozbrojená opozícia núti kresťanov, aby opustili krajinu a AsiaNews ako štváčov uviedla Saudskú Arábiu a Katar, New York Times´ zasa uviedol, že za všetky problémy v krajine môže Assad a jeho podporovatelia. Ešte vždy však katolícke autority a kresťanskí patriarchovia z rozličných náboženských tradícií prehovorili, kde to len bolo možné.

“80% populácie je na strane vlády, ako aj všetci kresťania”, povedal katolícky chaldejský biskup z Aleppa, Antoine Audo SJ. On bol jedným z mála, ktorí sa odvážili vtedy obviniť mainstreamové médiá ako je BBC zo zavádzajúcich reportáží.

Apoštolský vikár Nazzaro, OFM povedal: “Noviny píšu len to, čo hovorí Al-Jazeera a iné arabské médiá, ktoré sú financované Katarom a Saudskou Arábiou. Tieto krajiny sú hlavnými podporovateľmi “rebelov”, ktorých cieľom je vyvolávať chaos, aby zvrhli Assadov režim”.

Gregor III. Laham, antiochijský patriarcha a hlava melkitskej gréckokatolíckej cirkvi v Damasku, v júnovom interview odhalil, že kresťania sú používaní ako živé terče v ozbrojených útokoch medzi sýrskou armádou a rebelmi. “Prímerie porušili rebeli, nie Assad”, hovorí patriarcha protirečiac tak veľvyslancovi OSN Kofimu Annanovi, ktorý z porušenia prímeria vinil vládu. “Je len v najlepšom záujme vlády, aby mierový plán Kofiho Annana bol úspešný. Veď od začatia bojov už sú tisíce mŕtvych vojakov spomedzi desiatok tisíc celkového počtu obetí. V mene ostatných sýrskych biskupov vás môžem uistiť, že nebola žiadna neozbrojená demonštrácia, ktorú by vládne vojská napadli. Vláda neútočí, pokiaľ neútočia oni.”

 

Manipulácie médií

V júni 2011 niesli občania ulicami Damasku takmer 20 metrov širokú a 2 km dlhú sýrsku vlajku na podporu vlády dúfajúc, že táto demonštrácia bude jasným znakom toho, na čej strane stoja ľudia a že fáma o nevôli národa voči vláde bude obrátená. Stal sa však presný opak. Médiá túto demonštráciu popísali ako “protivládnu”. Pre kamery je dav len davom, ich slová na transparentoch sú v arabčine, a ak boli aj v angličtine, tak sa jednoducho “prehliadli”.

Latinský patriarcha Jeruzalema, Fouad Twal, v nedávnom rozhovore pre Tempi povedal: “Samozrejme, Sýria potrebuje reformy. Veď kto by ich nepotreboval? Ale to neoprávňuje zničiť celú krajinu len pre to, že sa tu nájdu niekoľkí, ktorú chcú zmenu. Ako náboženskí lídri Blízkeho východu sme sa v jednom zhodli: uprednostňujeme nedokonalý režim s diktátorom než 80 000 mŕtvych a milóny utečencov.”

V rozhovore, ktorý poskytol ešte pred tým, než sa Obama rozhodol poslať zbrane rebelom, Patriarcha Twal vyjadril obavy, že tak urobia Európania: “Všetci moslimskí radikáli, ktorí sa zdržiavali v Jordánsku, teraz prišli do Sýrie. Je vrcholnou iróniou, že s nimi teraz kolaborujeme. Európa vyznáva samé vznešené hodnoty, a pritom kolaboruje s ľuďmi, ktorí zastrašujú jej ľudí, ako aj naše arabské režimy. Ťažko čo i len pomyslieť, že Európa a predovšetkým Francúzsko a Spojené Kráľovstvo by radi dodali zbrane rebelom, aby zvrhli Assada! Nie je vari 80 000 mŕtvych už dosť? Naozaj chceme viac mŕtvych a všetko zničiť, len aby sme zvrhli tento slávny Assadov režim?” 

 

Jednostranné správy

Jednou z prvých trhliniek neviditeľnej železnej opony manipulácií mainstreamových médií bolo svedectvo trapistických sestier v malej dedinke v blízkosti Aleppa. Pôvodom z Toskánska sestry prišli do Sýrie v roku 2005, aby svoj život venovali pomoci blížnym – kresťanom a moslimom. Pred troma rokmi v jednom interview sestra Martha hovorila o demonštráciách na podporu Assada: “Prezidenta Bašára malo skutočne rado veľmi veľa ľudí. Dnes samozrejme ako plynie čas, rastie tiež uvedomenie, že potrebujeme viac slobody a spravodlivosti. Ale tiež si uvedomujeme, že medzi rebelmi jestvuje veľmi násilná frakcia, ktorá chce túto situáciu využiť a prevziať moc nad krajinou.”  

Jestvuje nejaké medzinárodné sprisahanie? “To neviem”, hovorí sestra, “všetko čo vieme je, že Saudská Arábia odkúpila pozemky a domy, alebo požičala peniaze ľuďom, aby si tieto domy a pozemky kúpili. Vieme, že zbrane sa do Sýrie len tak lejú – ako aj peniaze a vojaci. Ale toto nikomu nepomôže a nestabilnú situáciu krajiny to ešte viac vyhrotí.”

Karmelitánku, Agnés-Mariam – matku predstavenú v júni varovali, že sa chystá jej únos, pretože odhalila, že 80 000 kresťanov v provincii mesta Homs bolo vyhnaných z ich domovov a nútených utiecť z krajiny. Hovorí, že po tom, čo sa začali v krajine nepokoje, “vzrástol počet mimoriadne agresívnych a ozbrojených gangov, ktoré chceli paralyzovať život v spoločnosti tým, že unášali ľudí, odtínali im hlavy, prinášali teror dokonca aj do škôl.” Postupne boli tieto gangy identifikované: niektorí boli prívržencami Al-Kaidy, iní boli z Moslimského bratstva a z moslimských siekt.  

“V priemere len jeden z 20 takýchto bojovníkov je Sýrčan”, hovorí sestra Agnés pre The Australian. Zvyšok pochádza z miest od Británie po Pakistan, od Čečenska po Indonéziu, od Albánska po Severnú Afriku; mnohí ešte bojovali v Iraku a Afganistane. “Teraz prišli svoje kruhy rozšíriť aj tu a pozabíjať Sýrčanov.” Spočiatku sa zdalo, že povstanie je len bojom o slobodu a demokraciu, hovorí sestra, ale “postupne sa stalo násilným islamistickým bojom proti slobodnej sekulárnej spoločnosti”. Ako jeden z mnohých prípadov dezinformácie (možno kvôli jazykovej bariére) cituje táto sestra správu Al-Jazeery o vražde dieťaťa v meste Homs, za čo médiá vinili Sýrske bezpečnostné sily. Video ukazuje plačúcu pri mŕtvole syna a v anglických titulkách sa objavil “citát” matky: “Bezpečnostné sily spáchali tento zločin“. “Avšak my túto ženu poznáme – je to neter nášho kamenára, hovorí Agnes. “To, čo žena v skutočnosti povedala, bolo: “ak by tu boli bezpečnostné sily, môj synček by nebol zabitý“… “

 

Chemické zbrane boli použité už predtým. Prečo o nich nik ani len nehovoril?

Ďalší hlas, ktorý hovorí za kresťanov, je sestra Marguerita z Aleppa, ktorá píše, že ľudia sú už tak chudobní, že pre drevo chodia do mestských parkov stínať stromy, dokonca aj stredná vrstva, právnici, inžinieri, podnikatelia – všetci títo stoja na cestách a snažia sa predať čokoľvek. V školách sa už nedá učiť, stali sa útočiskom rodín, ktoré boli vyhnané z domovov a ich deti sú celé dni vonku – v chlade či daždi, predávajú cigarety, keksíky, žuvačky, za pár drobných… Známy kresťanský hudobník postáva pred domom, v ktorom býval a hráva na husliach so slzami v očiach.” 

Sestra Marguerita tiež popisuje, ako ich ohrozovali chemickými zbraňami: “V marci teroristi vypustili raketu s chemickou hlavicou do provincie Aleppa. Zabili 25 ľudí a mnohých zranili. Prečo o tomto zločine na civilistov nik nehovoril, a neodsúdil?”

 

Cieľom rebelov je vyhladiť kresťanov, západ sa na to pozerá inak

Pri Sýrskom konflikte umiera a trpí veľa ľudí, no nik netrpí viac než kresťania. Tí uviazli medzi brutálnou vojnou medzi dvoma stranami – rebelmi a režimom. Kresťania však nie sú len sekundárnymi obeťami ako sprievodný dôsledok bojov. Ako hovorí Nina Shea, riaditeľka Centra pre náboženskú slobodu na Hudsonovom inštitúte, “kresťania sú cieľom etnicko-náboženských čistiek islamistických militantov a súdov. Navyše strácajú ochranu Assadovej vlády a stávajú sa ľahkou korisťou kriminálnikov a “bojovníkov”, ktorých príslušnosť ani nie je jasná. Kdekoľvek sa objavia, islamská milícia život kresťanom úplne znemožní”. 

Ako sa postupne menia rôzne režimy, ktoré dychtili za demokraciou, na islamské režimy, a to za podpory Západu, niet divu, že ostávame v nemom úžase pred tým, čo sa tu vlastne deje. Ako hovorí sestra Agnés: “sme šokovaní, akú pozíciu zaujali západné krajiny: neboli sme zvyknutí vidieť Francúzov ako podporovateľov fundamentalizmu a ešte viac sme prekvapení Spojenými štátmi. Neboli to práve oni, ktorí začali inváziu v Afganistane, aby sa zbavili Al-Kaidy? Čo vlastne chce západ dosiahnuť tu? Slobodu či fundamentalizmus? Alebo je to vari sloboda fundamentalizmu?  

Americký režim sa so svojou trénovanou a financovanou lokálnou “džihád” armádou pustil do procesu zničenia posledného neislamistického arabského režimu. Sýrie. A staroveké kresťanské komunity od čias apoštolov, ktoré Assad a jeho otec ochraňovali, budú etnicky vyhladené. Ako to sľubujú rebeli-kanibali.  

 

mk

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Špecializovaný trestný súd zamietol predĺženie väzby pre Tibora Gašpara a obvinených v kauze Očistec, prokurátor sa odvolal

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ(TASR/HSP/Foto:TASR - Ján Krošlák)   Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, exšéf Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Peter Hraško, niekdajší riaditeľ protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer aj ďalší bývalí policajní funkcionári Marián Zetocha a Milan Mihálik, obvinení v rámci policajnej akcie Očistec, majú zostať vo väzbe do 5. novembra.…

Gerd Müller sa in memoriam stane Legendou športu, cenu za neho prevezme Bonhof

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/DPA-picture alliance,Karl Schnörrer)   Niekdajší skvelý nemecký futbalový reprezentant Gerd Müller sa stane laureátom ocenenia "Legenda športu“. Keďže tento velikán nemeckého futbalu skonal 15. augusta 2021 po dlhom boji s Alzheimerovou chorobou, cenu za neho prevezme jeho niekdajší reprezentačný kolega Rainer Bonhof Stane sa tak na…

Igor Kašper: Nedovolíme zrušiť Krajský súd v Banskej Bystrici

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Michal Svítok)   Poslanec NR SR Igor Kašper (Sme rodina) rázne odmieta zrušenie Krajského súdu v Banskej Bystrici, čo by ohrozilo nielen pracovné miesta v regióne, ale aj zhoršilo výkon spravodlivosti Poslanec NR SR Igor Kašper zastáva názor, že zrušenie Krajského súdu v Banskej…

Slávnostné odovzdávanie Nobelovej ceny mieru sa uskutoční za účasti laureátov

0 icon

Oslo 26. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko and Aaron Favila)   Slávnostné odovzdávanie Nobelovej ceny mieru, ktoré sa minulý rok pre pandémiu konalo online, sa uskutoční v decembri v Osle za účasti oboch laureátov. Uviedol to v utorok Nórsky Nobelov výbor. Správu priniesla agentúra AFP "Obaja tohtoroční laureáti, filipínska žurnalistka Maria…

Ruský torpédoborec zmaril útok pirátov

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Ruské námorníctvo zmarilo pri pobreží západnej Afriky pokus pirátov o únos nákladnej lode. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany Kontajnerová loď MSC registrovaná v Paname bola na ceste z Toga do Kamerunu, keď v pondelok vyslala núdzový…

V Taliansku majiteľom domov preplatia 110 % nákladov, ak prerobia svoje nehnuteľnosti na ekologické bývanie

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Talianska vláda ponúka všetkým majiteľom domov refundáciu 110 % stavebných nákladov na rekonštrukciu ich existujúcej nehnuteľnosti na ekologické bývanie. Ako uvádza web euronews.com, cieľom schémy s názvom „Superbonus“ je pomôcť Talianom i zahraničným vlastníkom domov zlepšiť energetickú hospodárnosť a znížiť riziko škôd pri seizmickej…

Obnoviteľné zdroje sa vlani v únii stali hlavným zdrojom výroby elektriny

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/DPA-Oliver Berg)   Hlavným zdrojom výroby elektriny sa v Európskej únii v roku 2020 prvýkrát stali obnoviteľné zdroje, čiže predbehli fosílne palivá. Z obnoviteľných zdrojov sa vlani v EÚ vyrobilo 38 percent elektriny, pričom z fosílnych palív sa vyprodukovalo 37 percent elektriny Konštatuje to Správa o…

Kolíková chce odchod známej advokátky Mišíkovej zo Súdnej rady. Tá upozorňuje, že na rozdiel od ministerky má 47-ročnú prax z pojednávacích miestností

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Na ministerku spravodlivosti SR Máriu Kolíkovú sa valí kritika nie len kvôli reforme súdnej mapy a realitnému biznisu, ktorý sa údajne za ňou skrýva, ale taktiež kvôli jej najnovším vyjadreniam na adresu členky Súdnej rady, bývalej dlhoročnej prokurátorky a skúsenej advokátky Evy Mišíkovej.…

Čínsky prezident Si Ťin-pching nepríde osobne na summit G20 v Ríme

0 icon

Rím/Peking 26. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andy Wong)   Čínsky prezident Si Ťin-pching sa osobne nezúčastní na rímskom summite skupiny dvadsiatich najsilnejších ekonomík sveta (G20). Agentúre Reuters to v utorok potvrdil nemenovaný zdroj oboznámený s touto záležitosťou Čínu bude na stretnutí v sobotu a v nedeľu zastupovať minister zahraničných vecí Wang I,…

Európska únia pohrozila Sudánu pozastavením finančnej podpory

0 icon

Brusel 26. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Brittainy Newman)   Európska únia pohrozila v utorok pozastavením finančnej podpory Sudánu, ak armáda, ktorá tam uskutočnila vojenský prevrat, okamžite nevráti k moci civilnú vládu. Informovala o tom agentúra AFP "Tento pokus podkopať prechod Sudánu k demokracii je neprijateľný. Ak sa situácia okamžite nezvráti, bude to…

Podkasty

krajniak

icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Substitúcia

0icon

Orchester V základnej škole sme používali pojem – substitúcia. Kto si nepamätá, pripomeniem. Je to spôsob zastupovania. Komplikovaný výraz nahradíme jednoduchším a keď príde vhodný čas, vyriešime aj ten komplikovaný. Podobné to je aj v štáte. Na riešenie množstva každodenných, ale aj dlhodobých problémov sme zvolili substitúciu v podobe národnej rady a vlády. Očakávame, že…

Erik Majercak

Hlad a chlad nás možno prinúti zmeniť myslenie a život. Možno prestaneme žiť virtuálny život v ilúziách, vo viere v hlupákov a pristaneme na zem. Pripravte sa

0icon

Jaguár, Volkswagen, Duslo Šaľa zastavili výrobu pre nerentabilitu alebo chýbajúce komponenty, klub 500 tu hovorí o medzimesačnej strate majiteľov podnikov v miliónoch. Po celom svete idú správy aké základné problémy sú v ekonomike. Ešte stále to našim liberálnym pseudo ekonómom, oligarchom a miestnej elite nedopína čo sa deje, pretože liberálna propaganda beží na plné…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VIII.

0icon

Základným zmyslom občianskej neposlušnosti má byť myšlienka ochrany demokratického a právneho štátu a jeho posilňovania v prospech občanov.   Konanie sudcu Miľana má byť pre nás, občanov SR, dostatočným impulzom  k využitiu získanej skúsenosti. Základná

Boris Mesár

1.Putin sa uchádza o post svetového ideologického lídra 2.USA sa opäť dohadujú s Ruskom o Ukrajine 3. Zelená energia na Ukrajine zhltne ľudí

0icon

1. Prejav ruského prezidenta na Valdajskom fóre alebo Mníchov 2 Prejav Vladimíra Putina na Valdajskom fóre opäť zdôraznil konzistentnosť postoja ruského lídra k viacerým otázkam medzinárodnej aj domácej agendy. Z toho vyplýva, že tento postoj je výsledkom premyslenej voľby a dlhého uvažovania, ktoré v priebehu zhoršovania mnohých svetových problémov získava nové…

Ivan Holek

Plnosť času nastáva! Predpovede konca sveta sa napĺňajú!

0icon

Iste si pamätáte, že rok 2012 bol spájaný s koncom sveta. Koniec sveta však neprišiel a tí, čo ho očakávali, boli obrátení na posmech. Podľa známeho mayského kalendára však rok 2012 nemal byť presným označením dňa a hodiny súdu, ale iba určením obdobia, v ktorom súd nadíde. To znamená, že…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Noe ako vnuk nebies: 1. časť

0 icon

V prvej kumránskej jaskyni sa okrem iného našiel aj pomerne dobre zachovaný zvitok písaný v aramejskom jazyku, ktorý hovorí o rovnakých udalostiach ako kniha Genesis. Práve preto sa mu zvykne hovoriť Apokryf Genesis. V časti, ktorú sa podarilo reštaurovať a prečítať, hovorí v prvej osobe praotec Lámech a je vidieť,…

10 faktov o obezite, o ktorých si pravdepodobne netušil

0 icon

Obezita už dávno nie je problém, ktorý sa týka predovšetkým Ameriky. Svet sa čoraz viac polarizuje a obéznych ľudí pribúda. Pripravili sme si preto 10 faktov o obezite, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel. 1. Nadváha a obezita sú definované ako "abnormálne alebo nadmerné nahromadenie tuku, ktoré môže poškodiť zdravie" Index…

10 faktov, ktoré si pravdepodobne nevedel o rakovine

0 icon

Rakovina. Ochorenie-ktoré-netreba-menovať. Strašiak, ktorý trápi ľudstvo už niekoľko storočí a napriek tomu nemáme univerzálny a 100-percentne účinný liek. Dôležitá je však najmä jej prevencia. Preto sme sa rozhodli pripraviť rebríček desiatich faktov o tomto zákernom ochorení, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul. 1. Existuje viac než 100 druhov tohto zákerného…

10 fascinujúcich faktov o LEGU, o ktorých si pravdepodobne netušil

0 icon

Určite si pamätáš na tie plastové tehličky, ktoré si v detstve s radosťou skladal do seba a budoval stavby, autá a všemožné veci ktoré ťa len napadli. Nebudeme si však klamať, kto z nás by sa nevrátil do tých detských čias a nezopakoval si zábavu s LEGOM? Myslím si že každý, veď s ním bola nekonečná zábava. Vedel…

Noeho akcia: 1. časť

0 icon

V šesťstom roku Noeho života sedemnásteho dňa druhého mesiaca, ešte toho dňa prepukli všetky žriedla veľkej prahlbiny, otvorili sa okná nebies (Genesis, 1. Mojžišova, 7:11). Prinášame ďalší článok z dôb starozákonných. Tentokrát sa pozrieme na Noeho a jeho archu, ktorá bola (nielen) na svoju dobu obrovským plavidlom. Katastrofy sa síce…

Armádny Magazín

Video: Piráti utiekli z unesenej kontajnerovej lode keď sa objavil vrtuľník s ruskou námornou pechotou

0 icon

Guinea, 26. október 2021 (AM) – Posádka protiponorkovej lode  Viceadmirál Kulakov potlačila pirátsku činnosť v Guinejskom zálive. Pirátska skupina pri západnom pobreží Afriky sa pokúsila uniesť loď plaviacu sa v tejto oblasti pod vlajkou Panamy.  

Bieloruskí zbrojári predstavili hlbokú modernizáciu ostreľovacej pušky Dragunov

0 icon

Bielorusko, 26. október 2021 (AM) – Novú ostreľovaciu pušku môže prijať bieloruská armáda, aby nahradila už zastaranú ostreľovaciu pušku Dragunov (SVD). Podľa Štátneho vojensko-priemyselného výboru Bieloruskej republiky špecialisti Štátneho výboru pre leteckú dopravu vyvinuli ostreľovaciu pušku SCR-1200.  

Ďalšia slovenská technologická spoločnosť sa zúčastní výroby nemeckých bojových vozidiel

0 icon

Slovensko, 26. októbra 2021 (AM) – Dňa 22. októbra 2021 podpísali spoločnosti Neways Electronics International (Neways) a Rheinmetall zmluvu o nákupe zariadení Controller Area Network (CAN Bus) pre vojenské vozidlá. CAN Bus je kľúčovým komponentom každého moderného vojenského vozidla – umožňuje totiž vzájomnú komunikáciu medzi aplikáciami mikrokontrolérov a z

Česko chce zlepšiť pripravenosť jadrového odstrašujúceho arzenálu NATO proti prípadnej agresii z Ruska

0 icon

Česko, 26. október 2021 (AM, MOČR) – Po viac ako 20 mesiacoch sa minulý týždeň v Bruseli osobne stretli ministri obrany členských krajín NATO. Sedemnásť štátov vrátane Českej republiky na zasadnutí schválilo vznik Inovačného fondu. Až miliardu eur bude mať Aliancia k dispozícii na vývoj duálnych technoló

Prečo kubáňski kozáci nie sú Ukrajinci

0 icon

Ukrajina, 26. október 2021 (AM) – Ukrajinskí nacionalisti si veľmi často robia nároky na Kubáň. Hovorí sa, že tam žijú kubáňski kozáci, tí istí Ukrajinci, čo znamená, že Kubáň je Ukrajina!   Ale tu je problém. Aj keď pochádzajú od Záporožských kozákov, aj keď dokonca majú veľmi podobné ukrajinské priezviská, Kubáňci…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali