Životopisy svätých: Sv. Simeon Stylita (Stĺpostojca)

Bratislava 16. apríla 2016 (HSP/Foto:Wikipedia)

 

Simeon Stylita je azda ten najpodivnejší zjav, aký kedy oduševnenosť za vieru mohla utvoriť. Jednoduchý a prostý muž, ktorý spomedzi ľudí utiekol do horskej samoty, sa stal nesmrteľným v dejepise katolíckej cirkvi. Ako chudobný pustovník sa stal v krátkom čase známym pred všetkými národmi východu a západu. Ďalekí Indiáni, Etiópčania, obyvatelia šumiacich hôr severu a úrodných nív juhu, spomínali jeho meno s bázňou a s údivom

ssk212b

Človek, ktorý má obmedzeného ducha a nevie sa pozdvihnúť nad tie najnižšie veci každodenného života; človek, ktorý meria všetko len podľa svojej ničomnosti a nevie premáhať silu ľudskej vôle, taký človek bude považovať Simeonove skutky za nemožné a dejinnú realitu zahodí len do kníh nábožných povestí.

Sveták, ktorý sa naháňa len za pozemskými vecami, bude možno Simeona ľutovať, že obetoval toľko sily a sebazaprenia tak „ničomnému javu“.

Slobodomyseľník, ktorého srdce nikdy nepočulo zázračný zvuk nebies a ktorý nikdy nepocítil povzbudzujúci vánok božského ducha, bude brať Simeonove skutky za bláznovstvo a jeho stĺp označí za najvyšší stupeň fanatizmu.

A predsa žiaden Svätý nespôsobil toľkého obdivu medzi veriacimi národmi, ako sv. Simeon až možno povedať, že sa na ňom naplnili slová písma: „Podivný je Boh vo svojich Svätých!“

Svätý Simeon sa narodil okolo roku 388 na malom hrade Srsan, na hranici Cilície. Jeho otec bol pastierom, a on tiež prvé roky svojej mladosti prežil pri stáde. Na pustých a rozsiahlych pasienkoch vznikol v jeho srdci bolestný pocit prázdnosti a ničomnosti, z čoho sa vyvinula vrúcna túžba po čomsi veľkom, neurčitom cieli jeho života.

Jedného dňa ráno, keď čerstvý sneh práve celé okolie do bieleho rúcha obliekol, šiel so svojimi rodičmi do kostola blízkej osady na svätú omšu a počul Evanjelium o ôsmych blahoslavenstvách.

Slová: “blahoslavení sú, ktorí plačú a kvília“, tak dojali jeho srdce , že sa hneď istého, pri ňom stojaceho starca opýtal: čo má človek robiť, ak chce byť účastným tohto blahoslavenstva. Kým mu starec slová tieto vykladal, zmocnila sa ho náramná túžba opustiť celkom svet, ukryť sa niekde v samote, aby tam mohol svoje hriechy oplakať a ľahšie sa dostať k spaseniu. Aj keď si ešte žiadnych hriechov vedomý nebol, nasledujúc vnútorné vnuknutie, šiel na púšť a strávil tam sedem celých dní bez všetkého pokrmu, modliac sa a oplakávajúc svoje hriechy.

Potom sa vybral do blízkeho kláštora, kde, keď ho prijali, učil sa žalmy, obsluhoval bratov ako chlapec, a sotva že mu bolo 14 rokov, už prevyšoval všetkých prísnym životom. Keďže sa mu ale táto rehoľa nezdala byt dosť prísnou či ostrou, vstúpil do prísnejšieho kláštora, kde pod vedením opáta Heliodora bojoval proti svojmu telu, aby ho podriadil duchu.

V tomto kláštore žil Simeon desať rokov, cvičil sa neustále v sebazaprení a zápasení s telom a krvou, učil sa trpezlivosti v trápeniach, ktoré si dobrovoľne naložil a cítil radosť v bolestiach, ktoré si sám zapríčinil. Opát tohto kláštora sa ale obával, že by sa ostatní mnísi nad neslýchanou prísnosťou Simeona mohli pohoršovať, a preto sa ho snažili presvedčiť, aby upustil od ukrutnej horlivosti. Simeon sa však nedal, a tak ho opát prepustil z kláštora.

Simeon sa potom na čas ukryl v jednej studni, kde vo dne i v noci prespevoval nahlas žalmy. Opát onedlho však ľutoval, že viac z obozretnosti než z lásky prísneho rehoľníka z rehole odstránil, a preto ho dal všade hľadať a prijal ho znovu do kláštora.

Simeon zotrval tri roky v kláštore, no keďže sa mu kláštorný život, kde každodenne raz k obedu chlieb a zeleninu dostával, zdal príliš štedrý, odobral sa do blízkych hôr, a ubytoval sa tu v malom zrúcanom dome. Tu si zaumienil, že cez celý pôst sa jedla ani nedotkne, a tak svojho Spasiteľa, Ježiša Krista, bude nasledovať. Jeho spovedník Bassus mu tam síce nechal 10 chlebov a kanvicu vody, no keď ho po Veľkej noci navštívil, videl, že sa ničoho nedotkol a jeho našiel ležať na zemi v bezvedomí. Keď mu ústa vodou ovlažil, prišiel k sebe, načo mu potom podal sv. prijímanie.

Po troch alebo štyroch rokoch opustil toto bydlo, šiel na samý vrchol hory a vystavil si tam z kameňov malý domček, ale bez strechy, aby bol aj dažďu aj slnku vystavený. Nedôveroval si, a bál sa, že by ho toto nové obydlie neskôr opustil, a tak sa dal dlhou reťazou ku skale prikovať, aby tak v pravom zmysle slova bol k tomuto opustenému miestu pripútaný.

Raz ho tu však navštívil Antiochijský biskup, a vidiac ho povedal mu, že sa cnosť s nútením nijako neporovnáva a že Bohu sú len slobodne a dobrovoľne vykonané skutky milé,  načo Simeon reťaz so seba sňal. Avšak tento život hrozného sebazaprenia, táto neslýchaná horlivosť sa rozšírili a meno a obraz Simeona sa dostal aj do palácov boháčov a do chatrčí chudobných nielen v celej rininskej krajine, ale aj medzi nomádskymi kočovnými národmi.

Z najvzdialenejších krajov sveta sa hrnuli davy ľudu k opustenej pustovníkovej chatrči, aby sa posilnili jeho príkladom a počuli z jeho úst potešenie a poučenie, obsiahli na jeho príhovor u Boha vypočutie v núdzi a útrapách, pohľadom na neho nadobudnúť sily v problémoch a nerestiach života. Písali mu aj rímski cisári, kniežatá a biskupi prosili ho o radu, doslova, každé oko pátralo za jeho pohľadom, každé ucho obracalo sa k jeho ústam, každá ruka hľadela dotknúť sa jeho okraja, každé koleno zohýbalo sa, aby dostalo jeho požehnania.

Napokon, aby sa vždy vzrastajúcemu návalu ľudu ubránil, prišiel na neslýchaný nápad, nad ktorým sa pozastavil vtedajší svet v nábožnom údive no terajší sa bude smiať. V roku 423 si dal vystaviť 6 lakťov vysoký stĺp, na vrchu 4 stopy široký so zábradlím, na ktorom bol vystavený každému počasiu. Neskôr si dal 12, potom 22, 36 a napokon 40 lakťový stĺp vystaviť, na ktorom stojac, alebo kľačiac, Boha chváliac a zvelebujúc vo dne, v noci, každému počasiu vystavený zotrvával vyše 40 rokov.

Spával veľmi málo, aj to len kľačiac, v noci pred veľkými sviatkami stál obyčajne od západu až do východu slnka s rozpätými rukami, jeho rúcho bolo z drsnej kože, hlavu mal pokrytú čiapkou. Postavy bol vysokej, muž dokonale vyvinutý, priateľský výraz, s dlhou až po pás siahajúcou bradou. Dvakrát denne hovoril k zástupom, jeho silný hlas sa ozýval ďaleko povetrím do širokého sveta, a každý, kto ho počul, zachvel sa v srdci a ľutoval svoje hriechy.

Avšak podivný, posiaľ neznámy život Svätého neušiel tiež ľudskému ohováraniu, a egyptskí pustovníci o ňom hovorili, že je pyšný podivín, ktorý len preto tak mimoriadny život vedie, aby bol ľuďmi obdivovaný. Keď sa o tom dopočuli biskupi a opáti, začali skúšať jeho pokoru a poslušnosť. Poslali k nemu niekoľko pustovníkov s rozkazom, aby ihneď zišiel dolu to stĺpa a s nimi viedol poriadny život. Sotva že tento rozkaz počul, hneď bol pripravený, zostúpiť so stĺpa. Skrze túto jeho pokoru sa potvrdila jeho poslušnosť a bolo mu dovolení i naďalej zotrvávať na stĺpe. Pokora ho povýšila, pokora ho udržala na výške, kým neprišiel anjel Pána, aby ho ešte viacej povýšil.

Roku 460, počiatkom januára, videli ctihodného starca mlčiaceho kľačať cez dva dni, nebolo to nič neobyčajného, ale keď sa ani na tretí deň, v nedeľu nehýbal, Antonius  jeden z jeho učeníkov, išiel nemu, aby ho zobudil, nemohol však zobudiť spiaceho, pretože spal spánok spravodlivých. Usnul teda v Pánu r. 460. v 69. roku veku svojho. Traja biskupi spustili mŕtveho zosnulého so stĺpa na oltár, ktorý pod ním stál, nesčíselné množstvo ľudu sa zbehlo zďaleka  a sprevádzali mŕtvolu do mesta Antiochie, kde ju patriarcha mesta v sprievode 6 biskupov v hlavnom chráme pochoval.

Čo o sv. Simeonovi čítame, zdá sa byť na prvý pohľad nepravdepodobné, avšak tisíce očitých svedkov, králi a kniežatá ho videli. K čomu ale takéto zvláštnosti? Boh to nežiada a k tomu je to aj proti zdravému rozumu. Očití svedkovia, spisovatelia, ktorí s týmto Svätým v jednom čase žili, hovoria, že oni život sv. Simeona k nášmu zahanbeniu opísali. K nášmu zahanbeniu, Kráľovstvo nebeské násilie trpí, a len kto si odriekanie činí, dosiahne ho. My, aké odriekanie si činíme, aké obety prinášame my ? Príklad sv. Simeona nás má zahanbiť alebo povzbudiť k nasledovaniu. Postavme si preto aj my stĺp k nebesiam, stĺp vždy vyšší a vyšší, vystavme ho na viere ako na základe, oviňme ho kvetmi a ovocím lásky, a napokon zavŕšme ho vencom nádeje!

Karol Jerguš

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Pápež píše Iberoamerickému snemu o odvahe k solidárnej zmene priorít

0 icon

Vatikán 23. apríla 2021 (HSP/TK KBS/Foto:Osservatore Romano)   Treba pevnú politickú vôľu s odvahou k zmene priorít, aby tú najvyššiu cenu za drámy, ktoré postihujú našu ľudskú rodinu, neplatili chudobní. Takto píše pápež František účastníkom Iberoamerického snemu hláv štátov a vlád, pričom poukazuje na krízové situácie vyvolané pandémiou, ktorá tvrdo…

Talianska prokuratúra ukončila vyšetrovanie pádu mosta v Janove

0 icon

Rím 23. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube/Josef Urban)   Talianska prokuratúra ukončila vo štvrtok vyšetrovanie okolností pádu mosta v meste Janov z roku 2018, tragédie, ktorá si vyžiadala 43 obetí na životoch. Očakáva sa, že zistenia vyšetrovateľov povedú k trestným oznámeniam, informovala agentúra AFP Taliansky minister dopravy Giancarlo Cancelleri vyjadril v…

Minister financií Scholz odmieta zodpovednosť v kauze spoločnosti Wirecard

0 icon

Berlín 23. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Michele Tantussi)   Nemecký minister financií Olaf Scholz odmieta akúkoľvek zodpovednosť za škandál okolo skrachovanej platobnej spoločnosti Wirecard. Uviedol to vo štvrtok pred poslancami parlamentu. Spoločnosť minulý rok v júni požiadala o súdnu ochranu pred veriteľmi Predtým pripustila, že suma 1,9 miliardy eur, ktorú podľa účtovnej…

Blaha píše otvorený list veľvyslancovi Ruskej federácie: „Vyhostenie troch ruských diplomatov vnímame ako hlúpe a agresívne gesto“; „Strápňujeme sa, k tomuto nepristúpili ani západné mocnosti“

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Potom ako premiér Eduard Heger (OĽANO) informoval, že Slovenská republika vyhostí troch ruských diplomatov, poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) zverejnil otvorený list adresovaný veľvyslancovi Ruskej federácie Blaha sa v liste v mene slovenského národa ospravedlnili ruskému národu za zlo, ktoré svojim rozhodnutím…

V kauze stíhaného advokáta vypočúvajú prokurátora Šantu

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Národná kriminálna agentúra (NAKA) v prípade trestne stíhaného advokáta Františka P. vypočúva prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jána Šantu Informuje o tom internetový portál televízie Joj Noviny.sk. Ako dodáva, v danej kauze má ísť o korupciu v hodnote stoviek tisíc eur. Šanta bol…

Snemovňa reprezentantov v USA schválila návrh, aby bol Washington 51. štátom Únie

0 icon

Washington 23. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Snemovňa reprezentantov USA schválila vo štvrtok návrh zákona, v súlade s ktorým by sa hlavné mesto USA - Washington - stalo 51. štátom americkej Únie. Informovala o tom agentúra AP Návrh bol v Snemovni reprezentantov, kde majú väčšinu demokrati, schválený pomerom hlasov 216-208. AP…

Hráči vodného póla z Ligy majstrov navštívili Vatikán

0 icon

Vatikán 23. apríla 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-SpC-Vatican)   Pápež František prijal vo štvrtok 22. apríla na osobitnej audiencii tím vodnopólistov z mesta Recco v severotalianskom regióne Ligúria. Hráčom, ktorí prišli na zápas Ligy majstrov do Ostie, sa Svätý Otec prihovoril spontánne a opäť pripomenul dve zásadné veci v športe: tímová…

Hnutie OľaNO sľubuje zverejniť svoje stanovy

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Koaličné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OľaNO) doteraz nezverejnilo svoje stanovy. Ako ďalej uvádza spravodajský portál Webnoviny.sk, hnutie však prisľúbilo, že ich zverejní čoskoro V stanovách politických strán a hnutí sa napríklad uvádza, čo musí spĺňať záujemca o členstvo, aká je sústava…

Katolícku univerzitu v Ružomberku navštívil minister školstva Gröhling

0 icon

Ružomberok 23. apríla 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-ku.sk)   Katolícku univerzitu v Ružomberku navštívil v stredu minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Branislav Gröhling Po oficiálnom prijatí sa minister školstva, štátny tajomník a zástupcovia ministerstva stretli s rektorom KU v Ružomberku Jaroslavom Demkom, vedením univerzity a Veľkým kancelárom KU v Ružomberku, košickým arcibiskupom metropolitom Mons.…

Ministerstvo zdravotníctva SR vypracovalo program starostlivosti o pacientov so zriedkavými chorobami

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Zriedkavou chorobou na Slovensku trpí 3,5 percenta populácie, čo predstavuje asi 200.000 osôb. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR vypracovalo Národný program zdravotnej starostlivosti o pacientov so zriedkavými chorobami do roku 2030 s akčným plánom na roky 2021 – 2022. Dokument rezort predložil do medzirezortného…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Návod ako vyrobiť z dodávok zbraní pre Islamský štát, ruský útok na Česko.

0icon

V októbri 2014 došlo v muničnom sklade vo Vrběticiach k výbuchu 50 ton munície. O dva mesiace neskôr vybuchol druhý sklad ktorý obsahoval asi 13 ton munície. Česká polícia to vyšetrovala ako všeobecné ohrozenie. Po siedmych rokoch, čítate dobre siedmych rokoch,  sme sa cez mediálne predpripravovanú inscenáciu dozvedeli, že na základe „jasných dôkazov“ bezpečnostných…

Adam Heriban

Nehaňte ľud môj. Toto si Rusi nezaslúžia!

0icon

Situácia okolo českých Vrběticích naberá na obrátkach. Celý svet sa zas a znova koncentruje iba na Ruskú federáciu ale každému akosi uniká pointa. Pred 7 rokmi došlo v českom muničnom sklade k výbuchu, pri ktorom zahynuli 2 český občania. Do tejto akcie mali byť zapojené ruské tajné služby. Ruskí agenti podľa českej vlády…

Ivan Holek

Zbavte sa ilúzií! Vakcína nie je zodpovednosť!

0icon

Slovenskom nedávno zarezonovala kauza podvodnej snahy o získanie vakcín Pfizer a Bio

Ivan Štubňa

Vražda M. Lučanského je naďalej neobjasnená !!! Verejne spochybňujem závery Komisie!!!

0icon

Na stránkach Ministerstva spravodlivosti SR sú uverejnené informácie týkajúce sa úmrtia  generála Milana Lučanského, ktoré si zaslúžia pozornosť občanov SR. https://www.justice.gov.sk/Stranky/Informacie/Mimoriadna-udalost-v-UVV-a-UVTOS-Presov.aspx Na základe nedostatočného vyšetrenia mimoriadnej udalosti týkajúcej sa úmrtia generála M. Lučanského budeme n

Pavel Jacz

Šeliga - politický rýchlokvašák využije každú možnosť, aby perlil.

0icon

Mladý radikálny “prevrato-revolucionár“, ktorý po protestoch Za slušné Slovensko, ktoré organizoval, sa vyjadril, že ho vraj nikto neriadil, vraj nikto neplatil a že do politiky vraj vôbec neplánuje vstúpiť, dáva každým vystúpením pred kamerami najavo, že on je viac ako všetci dookola. Využíva na to svoj celkom dobrý prejav a…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa skrýva za čudným správaním tvojho psa? 2. časť

0 icon

Možno si si začal viac všímať, že tvoj pes ťa rád sleduje, keď si v kúpeľni či na wc, prílišne obľubuje vankúše alebo robí kruhy pred tým, ako si ľahnete a zaspí. Takéto správanie sa dá ľahko vysvetliť, čo znamená, že ti dnes objasníme, čo sa za tým skrýva a ty si už…

TOP10+: Inteligentní dizajnéri ukázali, že kreativita je silná, aj keď ide o drobnosti

0 icon

Kreativita je určite najvyššia forma inteligencie. Nasledujúce pestré riešenie držia krok s vývojom, ktorý určite stojí za tvoju pozornosť. Siahajúc za hranice vedomostí a rozširujúc svoju tvorbu, boli nútení niektorí ľudia hľadať spôsoby, ako si zlepšiť každodenný život. Či už ide o lavičku, zvonček na mikrovlnej rúre alebo šach pre nevidiacich, všetky tieto…

Jedlo, ktoré môžeš jesť bez výčitiek aj v noci

0 icon

Dobrou správou je, že vedci a lekári tvrdia, že je prospešné a dokonca nevyhnutné večer jesť. Ale aby si sa vyhol ťažkostiam so žalúdkom, zlému spánku a priberaniu na váhe, je dôležité múdro si vyberať jedlo, ktoré si dáš na večeru. A samozrejme nezabudni na rozumnú veľkosť porcií. Tieto produkty ti môžu…

Atentát na Hitlera - Kto nastražil bombu? - 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o pivničnom atentáte na Hitlera, ktorému sa vyhol len o minúty. Zomrelo osem ľudí. Hitler však vyviazol. Kto stojí za týmto atentátom? Poďme na druhú časť článku z minisérie Atentát na Hitlera. Po každoročnej mníchovskej akcii spočívajúcej v jeho prejave, zvykol Hitler odletieť do Berlína, avšak tentokrát išiel vlakom. Táto…

Prečo prepichnúť uši bábätka nemusí byť dobrý nápad?

0 icon

Podľa Americkej pediatrickej akadémie by rodičia mali počkať, kým ich deti dovŕšia najmenej 6 mesiacov, než im dajú prepichnúť uši a nasadia náušnice. Aj keď o týchto radách často diskutujú rodičia, nemožno poprieť, že prepichnutie uší tvojho dieťaťa má niekoľko nevýhod. Aj keď je v našich končinách zvykom dávať dievčatkam prepichovať uši hneď…

Vo svete IT

HIMO Z20 – dostupná elektrická skladačka s dojazdom až 80 km aktuálne za neodolateľnú cenu

0 icon

Populárny a stále viac známy výrobca elektrických bicyklov HIMO, patriaci pod krídla spoločnosti Xiaomi, prišiel ešte v lete tohto roku s ďalším zaujímavým modelom – skladačkou HIMO Z20. Tá prišla na trh s naozaj bezkonkurenčnými technickými parametrami a úplne bezproblémovo schová svojich konkurentov do vačku aj po cenovej stránke. Táto skvelá elektrická skladačka s…

Má Hubblov vesmírny ďalekohľad konkurenciu? Čína plánuje výstavbu vlastného teleskopu, spolu s vlastnou stanicou

0 icon

Čína by už tento mesiac mohla vypustiť do vesmíru prvý modul svojej novej vesmírnej stanice, píše portál Space. Spolu s ním chce do vesmíru vyslať aj nový vesmírny teleskop. Teleskop CSST (pozn. redakcie: Chinese Space Station Telescope) by sa mal spustiť od roku 2024. Slúžiť bude ako optické vesmírne observatórium pre…

„Jednorožec“ je názov novej, najbližšej čiernej diery: Jej hmotnosť vás zarazí!

0 icon

Astronómovia nedávno objavili jednu z najmenších čiernych dier, ktorá je zároveň najbližšou čiernou dierou pri Zemi, píše portál Phys. Vedci ju nazvali Jednorožec. Jeden z dôvodov je ten, že zatiaľ je táto drobná čierna diera jednou z mála, ten druhý je ten, že bola objavená v súhvezdí Jednorožca. Objav bol publikovaný…

Ďalší veľký úspech! V rámci misie Rover Perseverance sa podarilo extrahovať z atmosféry Marsu kyslík

0 icon

Rover Perseverance pristál na planéte Mars len niekoľko týždňov dozadu, pričom pozornosť krátko na to, na seba na zvrhol Dron Ingenuity. Dôvodom je, že zatiaľ čo rover doposiaľ poslal „len“ niekoľko fotografií z povrchu Marsu, tak dronu sa podarilo vykonať prvý kontrolovaný let v atmosfére iného vesmírneho telesa. Najnovšie však…

Plánujete prechod k inému operátorovi, ale neviete, či má vo vašej lokalite dobré pokrytie signálom? Takto to zistíte!

0 icon

V súčasnosti sa operátori medzi sebou pretekajú a ponúkajú každým dňom nové a nové paušály. Niektoré znejú doslova neodolateľne. Niektorí operátori ponúkajú v rámci ich siete za 20€ poplatok všetko neobmedzene. Iní si zas za tento typ balíka nechajú dobre zaplatiť, pričom „nekonečný internet“ pri plnej rýchlosti je obmedzený už…

Armádny Magazín

Odvetné útoky Izraela. Sýrsky protivzdušný systém bránil svoje raketové batérie

0 icon

Sýria, 23.apríl 2021 (AM) – Prostriedky protivzdušnej obrany zareagovali na izraelský útok v provincii Damask, informuje Sýrska arabská tlačová agentúra s odkazom na sýrske ministerstvo obrany. V Izraeli sa v okolí jadrového centra rozozvučali sirény. "Naše prostriedky protivzdušnej obrany odrážajú izraelskú raketovú agresiu v oblasti Ad Dumajr v provincii

Príbeh, ktorý je nám predkladaný, má slabé miesta." Generál Šándor rozoberá, čo sa stalo v muničnom sklade vo Vrběticích

0 icon

Česko, 23.apríl 2021 (AM) – Bezpečnostný expert Andor Šándor sa v rozhovore pre Parlamentné listy snaží dopátrať, čo stojí za výbuchom muničného a zbrojného skladu vo Vrběticích. Šándor predpokladá, že verzia o sabotážnej akcii ruských agentov zatiaľ príliš neobstáva pred kritikou, lebo počas postupnej analýzy situáci

Ďalšie vojenské dopravné lietadlá NATO prileteli na Ukrajinu. Rusko poukazuje na používanie zakázaných zbraní

0 icon

Ukrajina, 23.apríl 2021 (AM) – V týchto dňoch priletelo z USA do Ľvova lietadlo spoločnosti „Omni Air International“, ktorá poskytuje charterové služby Pentagonu. Za posledné tri dni prileteli na Ukrajinu najmenej tri vojenské dopravné lietadlá vzdušných síl USA, Británie a Kanady, informuje agentúra „Interfax-Ukrajina“.   „Z americkej základ

Video: Ruská FSB zadržala na Kryme podozrivého z vlastizrady. Zbieral údaje o Čiernomorskej flotile

0 icon

Rusko, 23.apríl 2021 (AM) – Ruský občan podozrivý z poskytovania tajných informácií o Čiernomorskej flotile pre ukrajinské spravodajské služby bol zadržaný v Sevastopole podľa  správy tlačo

Stíhačky F-35 nebudú. USA informovali Turecko o vylúčení z projektu

0 icon

Turecko, 23.apríl 2021 (AM) –USA zaslali oficiálnu správu Turecku o jeho vylúčení z projektu výroby moderných stíhačiek F-35 kvôli tureckým nákupom ruských systémov protivzdušnej obrany S-400, informuje agentúra Anadolu s odkazom na zdroj z P

Svetlo sveta

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali