Srdcervúci list „pendlerky“ premiérovi: pán Matovič, čo ste nám to urobili? Chcete nás zlikvidovať?

Bratislava/Budapešť 18. apríla 2020 (HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)

 

Takzvaní pendleri budú musieť pri každom vstupe na Slovensko ukázať negatívny test na koronavírus, ktorý nesmie mať viac ako 30 dní. Pre niektorých to môže byť likvidačné, čo dokumentuje aj list Slovenky žijúcej v obci hneď za hranicami premiérovi, ktorého kópiu sme dostali do redakcie

Na snímke Igor Matovič

Pendleri, teda ľudia každodenne prekračujúci hranice z pracovných či iných dôvodov, sa budú od mája musieť každý mesiac nechávať testovať na Covid 19 – rozhodol o tom v piatok ústredný krízový štáb. Nariadenie, ktoré inak pripúšťa dlhý zoznam výnimiek z pravidla, pokiaľ ide o umiestňovanie ľudí do povinnej karantény, vôbec nezohľadňuje špecifiká ľudí, ktorí bývajú za hranicou, ale inak žijú na Slovensku. A pre mnohých z nich je to doslova likvidačné.

Reklama

Aj preto sa Slovenka žijúca s rodinou za hranicou neďaleko obce Rajka rozhodla napísať premiérovi list, v ktorom mu vysvetľuje, že ich týmto rozhodnutím dostal do veľmi nepríjemnej situácie. List prinášame v plnom znení.

 

Reklama

List slovenskej občianky žijúcej v Maďarsku:

„Vážený pán Matovič,

dnešok bol pre mňa celkom príjemný, avšak len do momentu, kým som sa ja a tisíce obyvateľov maďarských pohraničných dedín nedozvedeli, s akou novinkou ste prišli pre tzv. pendlerov. Na začiatok Vám chcem povedať, že na označenie ‘pendler’ som si už celkom zvykla, hoci to už začína vyznievať ako urážka.

Ako ja, tak aj tisíce ďalších ľudí – Slovákov si vybrali zahraničné dedinky na život nie preto, že by tu bol lepší vzduch, ale kvôli tomu, že nie všetci z nás majú státisíce na to, aby si kúpili nehnuteľnosť na Slovensku, čo i len pár kilometrov od Rajky, napríklad v takých Rusovciach či v Jarovciach. Keďže sme nič neukradli a stále sa živíme len obyčajnou prácou, zvolili sme si lacnejšiu nehnuteľnosť a to nám napríklad Maďarsko umožňovalo.

Poďme však k veci. Sme občanmi Slovenskej republiky, pracujeme v tejto krajine a rovnako tu odvádzame dane, nechávame peniaze v slovenských obchodoch, platíme za slovenské služby. Dnes sme na úrovni dobytka… Nie, vôbec nepreháňam, len vám hovorím, ako sa väčšina z nás v posledných týždňoch cíti.

Reklama

Dnes ste dali gól do bránky nás, pendlerov. Neviem, či vám máme k tomu gratulovať. Je to nechutný gól. Správa, že pendleri sa po 1. máji majú preukázať negatívnym testom na Covid 19 nie starším ako 30 dní, to je nápad hodný milióna! Ten, kto ho vymyslel, zjavne sedí celé dni v kancelárii a vôbec neuvažuje o následkoch, dôsledkoch týchto čudných rozhodnutí. Možno by ten dotyčný mal zdvihnúť svoj zadok a ísť sa reálne pozrieť na situáciu v pohraničných obciach. Keďže tomu ,niekomu‘, kto s týmto nápadom za milión prišiel, sa zjavne nechce sem prísť, tak som sa rozhodla, že mu tieto informácie sprostredkujem. Ak vie čítať, nech číta!

Napríklad len v maďarských pohraničných obciach žijú tisíce Slovákov. Nie, nie sme žiadni boháči, ani sme sem neodišli kvôli luxusnému životu. Dochádzame do Bratislavy do práce, pretože ešte stále patríme do tej kategórie, ktorá si na rožky či mlieko potrebuje zarábať prácou. Podotýkam, že v dedinách ako Rajka, Bezenye či iné nie je žiadne ohnisko nákazy. Prečo? Pretože sme disciplinovaní… áno, riadime sa presne tým, čo vy neustále prízvukujete vo svojich mediálnych výstupoch. Na Slovensko necestujeme kvôli tomu, že by sme chceli ísť do lunaparku, ale chodíme za prácou, aby sme mali z čoho žiť.

Všade vidíme, že slávny Covid 19 pomaličky, ale isto ruinuje ekonomiku. Neuveríte, ale ľudia prichádzajú o prácu, znižujú sa im mzdy… Áno, taká je realita. Sú tisíce ľudí, ktorí žijú od výplaty po výplatu a rátajú každé euro. To nie je žiadna fikcia, ale realita a vy to dobre viete. V tejto chvíli od týchto ľudí, ktorí žijú z ruky do úst, požadujete, aby si každé štyri týždne platili test na Covid 19. Myslíte to vážne, však? Nuž a o to je to smutnejšie. Poviem vám jeden z mnohých prípadov.

Pani žijúca v Rajke. Jej mesačný príjem je 364 eur. Musí z toho zaplatiť nájomné, mala by sa z niečoho aj najesť a čo čert nechce, je po rakovine prsníka a aktuálne zápasí z akútnou leukémiou. Trochu drastický príbeh, však? Nie, nie je vymyslený, je reálny a je to len jeden prípad z mnohých. Z týchto smiešnych 364 eur to pre ňu znamená, že jednu pätinu jej príjmu musí dať na test na Covid 19. Prečo? Pretože ste to tak vymysleli! Preto, že musí chodiť na kontroly na onkológiu do Bratislavy! Preto!

Od 1. mája chcete zaviesť povinné testovanie pre nás, pendlerov. Poznáte nás? Viete, ako žijeme? Uvedomujete si, že štvorčlenná rodina by, podľa vás, mala z rodinného rozpočtu zaplatiť okolo 280 eur mesačne? A čo ľudia, ktorí tu žijú z chabých dôchodkov? Čo ľudia, ktorí prišli o prácu a na Slovensko potrebujú ísť napríklad k lekárovi? Mysleli ste na nás aj z tohto uhla pohľadu? Slovo zvládne všetko a papier ešte viac… lenže toto nie je len zdrap papiera, toto je pre niekoho likvidácia života.

Reklama

Netestujete zdravotníkov, netestujete seniorov v rôznych zariadeniach… Nie, pretože na to nie sú testy, nie sú kapacity. Zato nám to dávate príkazom. Urobili ste tak v časoch, keď každý človek padá na hubu, ospravedlňujem sa za toto expresívne prirovnanie. Robíte tak v časoch, keď každý z nás pociťuje otrasné následky celej korony. Cez médiá sa prihovárate ľuďom, sľubujete, ako všetkým pomôžete. Po krásnych rečiach však prišli skutky… presne tieto skutky a nám všetkým je z vás smutno.

Vezmite si ďalší príklad. Koľko je tzv. pendlerov? Sú to desaťtisíce Slovákov. Každý deň s odretými ušami otestujete okolo 2 – 3 tisíc ľudí a to je už teda Pán Deň! Nám, pendlerom, dávate na tieto nepremyslené príkazy necelých 10 dní. Pustí nás matematika? Nie, nepustí. Tak mi vysvetlite, ako to máme absolvovať? Ďalší problém…

Prečo naháňate peniaze súkromným zdravotníckym zariadeniam, ktoré robia testy na Covid 19? Myslíte si, že je to odvážne tvrdenie? Ja tvrdím, že ste to poňali ako jeden hnusný biznis. Donútite ľudí, pendlerov, aby sa nasilu nechali otestovať, a aby pekne ,cvakali‘ cca 70 eur za test. Spočítajte si, keď sa čo i len 15 tisíc pendlerov nechá raz za mesiac testovať, aká suma nám vychádza? Viac ako milión eur! A to som ešte veľmi opatrná v číslach.

Nič proti tomu, ale testujete v rómskych osadách. V poriadku, súhlasím. S testami im prídete rovno pod nos a ja sa pýtam: koľko si za tie testy platia? Nič? To vážne? Nás hádžete do jedného vreca, ako keby v pohraničných oblastiach boli ohniská nákazy. A požadujete, aby sme platili. Plaťte, aj keď padáte na kolená! Požadujete od nás nezmyselné testy, čo je absurdita. Jeden deň nás otestujú, avšak kde je napísané, že o pár dní nechytíme ten vírus? Dáva vám to logiku? Je to podľa vás spravodlivé? Myslím si, že nie. Je to zase len jedna odporná byrokracia, jeden odporný biznis. Viem, že sa vám to nepočúva ľahko, ale ani mne…

Sledovala som vašu predvolebnú kampaň a dnes mi je ľúto, že som vás volila. Áno, aj ja sa dnes sama sebe čudujem… Ten výlet na Cyprus, kde ste ukazovali schránky a rozprávali, že sem natekajú peniaze zo slovenského zdravotníctva, áno, tie zábery chytili za srdce aj mňa. Fakt dobré! Čo ste dnes urobili vy? Chcete donútiť a prikázať desaťtisícom ľudí, aby svoje posledné peniaze dávali na testy do súkromných zariadení. Nakrúťte si z toho video… ale tie zábery by už nemali ten ‘wow efekt’ ako tie z Cypru!

Som z vás sklamaná. Nemyslím si, že si zaslúžite viesť túto krajinu. Je to môj osobný názor, áno, jeden z piatich miliónov. Môžete naň kašlať, však? Lenže ja vám píšem v mene všetkých nás, tzv. pendlerov, aj keď toto označenie mi už lezie na nervy. Píšem Vám, pretože je ľahké dať nejaký príkaz, rozkaz, no ak chcete byť politik, ktorého si budeme ešte dlho pamätať, skúste sa predtým pozerať na ľudí – na nás, obyčajných ľudí. Za každým z týchto ľudí stojí príbeh… a nie vždy je pekný a dobrý.

Nechcem od vás nič, len možno malé zamyslenie sa… V tejto neľahkej situácii si máme pomáhať, všetci všetkých vyzývajú k spolupatričnosti. Na ňu však nemáme čas, pretože musíme preskakovať polená, ktoré nám hádžete pod nohy…

Pekný deň.“

 

Toľko srdcervúci list slovenskej občianky, žijúcej s rodinou v Maďarsku, ktorá denne dochádza na Slovensko do práce. Ťažko k nemu čokoľvek dodávať: naozaj je diskriminačné, ak slovenský občan dochádzajúci do mesta za prácou z obce vzdialenej 20 km v jednom prípade nie je nijako kontrolovaný, a v druhom prípade, ak rovnako dochádza z obce vzdialenej 20 km, iba preto, že jeho obec je za hranicou, sú mu dávané likvidačné a ťažko splniteľné podmienky. A vôbec nie je brané do úvahy, že tá obec leží v štáte, kde je epidemiologická situácia veľmi podobná ako u nás, a v regióne, kde je zamorenosť dokonca podstatne nižšia ako v Bratislave.

Reklama

Chcieť od štvorčlennej rodiny, aby každý mesiac platila zo svojho rozpočtu 4 x 70 eur je neúnosné, avšak čo je horšie, na Slovensku ani nie sú „pendlerom“ k dispozícii kapacity na vykonávanie takého množstva testov. A najmä: je predsa úplný nezmysel oháňať sa mesiac starým papierom, keď sa človek mohol nakaziť včera, alebo hoci pred piatimi minútami…

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:20

Švédska agentúra pre poskytovanie grantov náboženským inštitúciám vo štvrtok oznámila, že znižuje podporu pre ruskú pravoslávnu cirkev. Podľa švédskej tajnej služby je totiž zneužívaná na spravodajské aktivity Moskvy.

20:08

Polícia vo štvrtok zadržala v Moskve šéfredaktora ruských nezávislých novín Novaja gazeta Sergeja Sokolova pre obvinenia z diskreditácie ruskej armády. TASR správu prevzala z agentúry AP, ktorá sa odvoláva na samotný denník.

19:56

Bývalý americký prezident Donald Trump vyzval vo štvrtok prezidenta Joea Bidena, aby podstúpil kognitívny test. Skritizoval ho tiež za “príšerné rozhodnutia”.

19:42

Inflácia v eurozóne tento mesiac ďalej klesla. Ukázali to vo štvrtok predbežné údaje z najväčších ekonomík regiónu. To zosilní tlak na Európsku centrálnu banku (ECB), aby začala so znižovaním úrokových sadzieb neskôr v priebehu roka.

19:29

Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) trojnásobne zvýši počet svojich pracovníkov na bulharskej vonkajšej hranici EÚ s Tureckom. Od 20. marca ich bude v Bulharsku pôsobiť ďalších 500 až 600, oznámil vo štvrtok riaditeľ Frontexu Hans Leijtens.

19:29

Výstrely vypálené izraelskými vojakmi zasiahli približne desať palestínskych civilistov. Incident sa odohral vo štvrtok ráno na severe Pásma Gazy, kde vypukla panika pri rozdávaní humanitárnej pomoci.

19:27

Ceny ropy vo štvrtok večer mierne vzrástli. Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v apríli sa vo štvrtok o 18.30 h SEČ predával po 78,72 USD (72,71 eura). To bolo o 18 centov alebo 0,23 % viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena aprílového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent, ktorý vo štvrtok vyprší, vzrástla len o 1 cent na 83,69 USD za barel.

18:50

Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani vyzval vo štvrtok na “okamžité prímerie” v Pásme Gazy a žiadal Izrael, aby chránil palestínskych obyvateľov. Reagoval tým na streľbu izraelských vojakov na humanitárny konvoj v meste Gaza.

18:33

Dvaja Izraelčania prišli vo štvrtok o život pri streľbe ozbrojenca na čerpacej stanici neďaleko osady Ely na okupovanom Západnom brehu Jordánu. TASR správu prevzala z agentúry AFP odvolávajúcej sa na miestne záchranné zložky a izraelskú armádu.

18:27

Kubánska vláda po prvýkrát požiadala potravinový program OSN o pomoc, keďže sa stále zhoršuje nedostatok potravín na tomto karibskom ostrove.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke sopka Popocatépetl chŕli veľký oblak popola počas východu Slnka v Mexiku

Autor: TASR/AP-Marco Ugarte

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Ivan Štubňa

Pavel Jacz

Viktor Pondělík

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali