Šport: Sagan a Good Angels víťazmi ankety OVB Športovec roka – SÚHRN

Bratislava 20. decembra (TASR) – Cyklista Peter Sagan a basketbalistky Good Angels Košice sa stali vo svojich kategóriách držiteľmi titulov v tradičnej ankete Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov (KŠR SSN) OVB Športovec roka 2013. Výsledky vyhlásili v piatok na slávnosti v opernej sále novostavby Slovenského národného divadla v Bratislave.

Sagan triumfoval pred hokejistom Mariánom Hossom a zjazdárkou Veronikou Velez-Zuzulovou. V kategórii kolektívov v najtesnejšom súboji v histórii ankety basketbalistky Good Angels Košice zvíťazili len o dva body pred družstvom tenistiek Slovenska v Pohári federácie. Už po štvrtý raz bola vyhlásená aj Športová legenda, o ktorej rozhodol výbor KŠR SSN. Ocenenie si prevzal najlepší slovenský hádzanár 20. storočia, držiteľ štyroch medailí z majstrovstiev sveta (aj zlatej z MS 1967) Anton Frolo.

Peter Sagan, ktorý v tomto roku dosiahol vo svetovom profesionálnom pelotóne najvyšší počet víťazstiev (22), zvíťazil presvedčivo a zavŕšil tak pozoruhodnú postupku – v roku 2011 skončil v ankete tretí, vlani tesne druhý. Jeho meno tohto roku chýbalo len na dvoch hlasovacích lístkoch a až 90 zo 102 hlasujúcich ho zaradilo na prvé miesto. Hossu, hviezdu hokejovej NHL a víťaza Stanleyho pohára, predstihol výrazne – o 210 bodov. Spomedzi tohtoročných laureátov má práve Hossa najviac umiestnení v top 10 v doterajších ročníkoch ankety – až osem. Tretie miesto obsadila zjazdárka Veronika Velez-Zuzulová, ktorá v predošlej sezóne skončila tretia v celkovej klasifikácii slalomu Svetového pohára, keď v prestížnom seriáli vyhrala dve súťaže.

Na slávnostné odovzdávanie však neprišiel ani jeden z trojice najlepších v kategórii jednotlivcov. Za Sagana prebral cenu jeho otec Ľubomír. "Všetky jeho víťazstvá ma potešili. Vnímam to tak, že si to právom zaslúžil. Je to pekné, taká postupka 3, 2, 1. Budúci rok sa bude snažiť obhájiť toto víťazstvo. Ospravedlnil sa. Tým že má také dobré výsledky, vyplývajú z toho aj určité povinnosti voči tímu a sponzorom. Majú nakrúcanie v Taliansku, takže sa musel prispôsobiť a musel ostať tam. Vrátiť by sa mal v pondelok večer a Vianoce by mal stráviť doma. Veľmi ho to mrzí a rád by tu bol. Fanúšikom by sa chcel osobne poďakovať za povzbudzovanie a za to, že mu držali palce," uviedol jeho otec a Peter Sagan potvrdil jeho slová prostredníctvom videa: "Veľmi ma mrzí, že som nemohol prísť. Teraz je konečne tá správna chvíľa, aby som tam bol, keďže som po dvoch rokoch vyhral. Dúfam, že v ďalšom roku sa vidíme."

Chýbali aj Velez-Zuzulová, ktorú vyradilo zranenie a Marián Hossa si zase musel plniť povinnosti v nabitom programe jeho Chicaga Blackhawks v NHL. Za neho prebrala cenu jeho mama Marika: "Sme na Mariána pyšní, tento rok bol veľmi úspešný. Stanley cup vyhral už po druhý raz, ale bolo to niečo úžasné, krásna atmosféra, jedinečné spomienky… Marián ďakuje všetkým fanúšikom za podporu, za hlasy v ankete. Veľmi si váži, že je druhý najlepší na Slovensku."

Divákom sa prostredníctvom videa prihovorili aj Hossa a so zraneným kolenom laborujúca Velez-Zuzulová. "V prvom rade sa chcem poďakovať všetkým, čo mi dali svoje hlasy. Mrzí ma, že sa nemôžem zúčastniť na slávnostnom večere. Rehabilitácia pokračuje v poriadku, čo ma veľmi teší. Všetkým divákom prajem pekné Vianoce, krajšie ako budem mať ja, pretože ja ich strávim tu, takže budú také smutné," povedala priamo z lôžka.

Velez-Zuzulová sa v prvej desiatke objavila už po piaty raz, rovnako ako hokejista Zdeno Chára, ktorý skončil piaty. Kapitána finalistu Stanleyho Cupu, tímu Bostonu Bruins, predstihol ešte ďalší hokejista Chicaga Blackhawks Michal Handzuš na štvrtom mieste. Handzuš sa do prvej desiatky dostal premiérovo, takisto ako aj šiesty v poradí, motocyklista Ivan Jakeš, ôsmy chodec Matej Tóth, i desiaty vodný slalomár Alexander Slafkovský. Spomedzi doterajších víťazov novinárskej ankety sa do tohtoročnej Top 10 dostala len biatlonistka Anastasia Kuzminová na siedmom mieste. Medzi elitou sa objavila už štvrtýkrát. Po druhý raz je medzi najlepšími futbalista Marek Hamšík. Tesne za prvou desiatkou skončila vlaňajšia víťazka, strelkyňa Zuzana Štefečeková.

"Bez podpory rodiny, partnerov a ľudí, ktorí sú okolo mňa v podstate celý život, by som to nedokázal. Dúfam, že január 2014 bude lepší, ako ten predošlý. Do príprav na ďalší ročník sme dali všetko, máme nachystanú novú motorku. Trošku ma pribrzdilo moje staré zranenie, pretože som absolvoval operáciu ramena, ale som pripravený dobre. Na Dakar odlietam 1. januára," uviedol Jakeš.

Slafkovský pred začiatkom slávnosti zablúdil a do novostavby SND vkročil zlým vchodom. "Vošiel som služobným vchodom a najprv som videl všetky útroby, potom ma museli telefónom vyviesť von zozadu cez zákulisie a cez pódium. Až potom som sa dostal k hlavnému vchodu. Takže prvé pocity boli ako ‚sedlák v meste‘," zasmial sa úspešný vodák. "Ale veľmi si cením, že som sa dostal medzi najlepších desať. Je to pre mňa veľká česť. Začiatok bol rozpačitý, ale vrchol sezóny dopadol tak, ako sme plánovali. Podarilo sa mi to vygradovať a nakoniec to vyšlo. Síce ako víno – v 30 rokoch, ale radšej teraz ako nikdy," dodal Slafkovský, ktorý si prebral cenu aj v kategórii kolektívov – tretie miesto za hliadku 3xC1.

Premiéru v Top 10 si užil aj ôsmy Matej Tóth: "Je pre mňa česť, že som sa ocitol v prvej desiatke, presadiť sa v takej silnej konkurencii slovenských športovcov je úspech. Som veľmi šťastný a z pohľadu ankiet je to určite môj najväčší úspech. Ak by som mal hodnotiť celý svoj rok, môžem povedať, že určite bol najúspešnejší. Vyšli mi majstrovstvá sveta, ktoré sú pre nás atlétov vrcholom. Vlastne niet pretekov, ktoré by ma sklamali. Veľmi si vážim aj tretie miesto na EP, boli to veľké emócie v domácom prostredí. Chodecky som vyrastal v Dudinciach, dokázal som sa vyrovnať s tlakom a získal som medailu. Úspechov však bolo veľa."

V kategórii kolektívov sa odohral najdramatickejší súboj o víťazstvo v histórii ankety. Basketbalistky Good Angels Košice, štvrtý najlepší tím predošlého ročníka Európskej ligy, premenili vo víťazstvo hneď prvé umiestenie v najlepšej trojke. "Teší nás, že sme získali ocenenie a naše výkony pritiahli pozornosť. Aj v ďalšom roku by sme chceli dosiahnuť podobné úspechy. Dostať sa do Final Eight a získať štvrté alebo vyššie umiestnenie, by bolo super. Uplynulý rok bol pre náš klub jednoznačne úspešný, aj to štvrté miesto je krásne," uviedla krídelníčka Lucia Kupčíková.

O vlások za nimi skončilo družstvo tenistiek Slovenska, ktoré postúpilo do semifinále Pohára federácie a tesne mu ušiel postup do finále. Družstvo tenistiek SR (samozrejme, v inom zložení) je v Top3 kolektívov druhýkrát. "Pre samotný tenis je to veľká česť, že figurujeme medzi ocenenými. Fed Cup a Davis Cup boli na Slovensku vždy niečím výnimočným. Tento rok sme dosiahli celkom pekný výsledok, boli sme blízko aj k väčšiemu, no nepodarilo sa. Teraz máme pred sebou v 1. kole ťažkého súpera, bude to náročné, ale máme tím, ktorý tak ako teraz, môže útočiť na finále aj ďalšie roky. Uvidíme, ako to dopadne a verím, že aj v tejto ankete budeme ešte figurovať," povedal kapitán fedcupového tímu Matej Lipták.

Tretia skončila vodnoslalomárska hliadka 3xC1, ktorú športoví novinári vybrali do najlepšej trojky už štvrtýkrát. Je pozoruhodné, že víťazstvá na majstrovstvách sveta aj Európy dosiahla hliadka v nerovnakom zložení, keď so Slafkovským a Beňušom pádloval na MS Martikán a na ME Baďura.

Anton Frolo ocenil organizátorov ankety: "Som veľmi rád, že sa mi dostalo takejto cti. Budem na to spomínať, pokiaľ budem žiť, že sa našli ľudia, ktorí sa do toho vôbec pustili a že si dali toľko práce."

V 21. ročníku ankety Športovec roka v ére slovenskej štátnej samostatnosti hlasovalo 102 športových novinárov, ktorí dali svoje hlasy spolu 43 jednotlivcom a 17 športovým kolektívom.

Kultúrno-spoločenský večer sa odohral v opernej sále novostavby Slovenského národného divadla. Celý program sa niesol v znamení jánošíkovského motívu. Počas prenosu vyhlásili aj fanúšikovskú cenu Športovec roka, v ktorej široká verejnosť potvrdila hlasovaním výber novinárov a zvolila Petra Sagana.

Stručná charakteristika Športovej legendy 2013:

Hádzanár ANTON FROLO sa narodil 20. apríla 1934 v Ružomberku. Hral za Tatran Prešov, Duklu Praha (v roku 1957 víťaz I. ročníka EPM a majster Československa) a VSŽ Košice na poste pivota. Bol dlhoročný reprezentant ČSSR, majster sveta 1967, strieborný na MS 1958 a 1961, bronzový na MS 1964. Člen Klubu ligových kanonierov. Najlepší hádzanár Slovenska 20. storočia. V roku 2011 ho uviedli do Siene slávy slovenskej hádzanej.

Stručné charakteristiky laureátov ankety OVB Športovec roka 2013 JEDNOTLIVCI:

1. Peter Sagan (cestná cyklistika):

Narodený 26. januára 1990 v Žiline. Člen tímu Cannondale. V top 10 ankety je tretí raz za sebou, v roku 2011 bol tretí a v roku 2012 druhý. V profesionálnom pelotóne v roku 2013 dosiahol 22 víťazstiev, najviac na svete. Vo svetovom rebríčku UCI bol štvrtý, v prestížnej ankete Velo d’Or dokonca tretí. Na Tour de France vyhral jednu etapu, štyrikrát bol druhý a dvakrát tretí, pričom obhájil zelený dres. Vyhral klasické preteky Gent-Wewelgem, Brabantský šíp a Grand Prix Montrealu. Po dve etapy vyhral na Tirreno-Adriatico aj na Okolo Švajčiarska. Druhý skončil v klasike Miláno – San Remo a na Okolo Flámska. Na MS vo Florencii bol šiesty v pretekoch jednotlivcov a s tímom Cannondale siedmy v časovke družstiev. V etapových pretekoch spolu získal päť zelených tričiek pre najaktívnejšieho jazdca.

2. Marián Hossa (ľadový hokej):

Narodený 12. januára 1979 v Starej Ľubovni. Hráč tímu NHL Chicago Blackhawks. V top 10 ankety je už ôsmy raz, je najčastejší laureát spomedzi tohtoročných. V roku 2006 skončil tretí, v rokoch 2007 aj 2010 štvrtý, 2008 piaty, 2003, 2004 a 2009 desiaty. Patril medzi dominantné osobností tímu zámorskej NHL Chicago Blackhawks, ktorý získal Stanley Cup. V play-off bol celkove šiesty najlepší strelec a siedmy najproduktívnejší hráč. V ankete Zlatý puk o najlepšieho hokejistu Slovensku skončil v absolútnom poradí druhý za víťazným Chárom, vyhlásili ho za najlepšieho útočníka.

3. Veronika Velez-Zuzulová (zjazdové lyžovanie):

Narodená 15. júla 1984 v Bratislave. Členka Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica a SkiZu Bratislava. Tréneri Romain Velez a Timotej Zuzula. V top 10 ankety je už piaty raz – v rokoch 2007 aj 2008 bola šiesta, v rokoch 2011 aj 2012 deviata. Tesne pred vlaňajším Silvestrom sa v rakúskom Semmeringu tešila z premiérového triumfu v slalome SP, zakrátko v paralelnom slalome SP v Mníchove pridala druhý triumf a v Moskve bola druhá. V konečnej klasifikácii slalomu v seriáli SP 2012/13 skončila tretia, v celkovom poradí SP dvanásta. Na MS v Schladmingu bola v slalome siedma.

4. Michal Handzuš (ľadový hokej):

Narodený 11. marca 1977 v Banskej Bystrici. Hráč tímu NHL Chicago Blackhawks. V top 10 ankety je nováčik. V play-off Stanley Cupu patril medzi najplatnejších hráčov víťazného tímu Chicaga Blackhawks a po finálovej sérii s Bostonom Bruins sa ako ôsmy Slovák v histórii tešil z vytúženého zisku najcennejšej klubovej trofeje sveta.

5. Zdeno Chára (ľadový hokej):

Narodený 18. marca 1977 v Trenčíne. Hráč tímu NHL Boston Bruins. V top 10 ankety je už piaty raz – v roku 2004 skončil štvrtý, v rokoch 2009 a 2011 druhý, v roku 2012 šiesty. V NHL patril medzi dominantné osobnosti Bostonu Bruins, ktorý ako kapitán priviedol až do finále Stanley Cupu. Bol druhý najproduktívnejší obranca play-off. Na Slovensku sa už štvrtý raz stal absolútnym víťazom ankety Zlatý puk o najlepšieho hokejistu sezóny, získal aj trofej pre najlepšieho obrancu.

6. Ivan Jakeš (motorizmus):

Narodený 23. októbra 1973 v Myjave. Člen NAD RESS Adventure Teamu. V top 10 ankety je nováčik. Na extrémne náročnej Rely Dakar v Južnej Amerike skončil v kategórii motocyklistov na stroji KTM 450 Rally Replica celkove štvrtý, pričom v 8. etape bol tretí. Na najťažšej rely na svete dosiahol najlepší slovenský výsledok v histórii.

7. Anastasia Kuzminová (biatlon):

Narodená 28. augusta 1984 v Ťumeni (Rusko). Členka Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica. Tréneri Daniel Kuzmin a Juraj Sanitra. V top 10 ankety je štvrtý raz – v rokoch 2009 aj 2011 skončila piata, v roku 2010 zvíťazila. V seriáli Svetového pohára skončila celkove siedma, v pretekoch SP v Anterselve vyhrala na 7,5 km, okrem toho bola v sezóne dvakrát druhá a dvakrát tretia, do novej sezóny vstúpila zase druhým miestom. Na MS v Novom Měste na Morave skončila na 15 km štvrtá.

8. Matej Tóth (atletika):

Narodený 10. februára 1983 v Nitre. Člen Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica. Jeho tréner bol do októbra Juraj Benčík, v súčasnosti je to Matej Spišiak. V top 10 ankety je nováčik. Na Európskom pohári v Dudinciach bol na 20 km tretí a na svetovom šampionáte v Moskve dosiahol svoj zatiaľ najvýraznejší výsledok na MS – piate miesto na 50 km. Bolo to aj najlepšie umiestenie Slováka na atletických MS 2013.

9. Marek Hamšík (futbal):

Narodený 27. júla 1987 v Banskej Bystrici. Hráč tímu talianskej Serie A SSC Neapol. V top 10 ankety je druhý raz, v roku 2009 skončil šiesty. V tíme SSC Neapol, ktorý v sezóne 2012/13 skončil v talianskej Serii A na pozícii vicemajstra a s úspechom pôsobil v skupinovej fáze Ligy majstrov, je kľúčový hráč a dominantná osobnosť ofenzívy. Vo vlaňajšej a do novembrového zranenia aj v tejto sezóne bol jeden z najlepších strelcov i najproduktívnejších hráčov Serie A.

10. Alexander Slafkovský (vodný slalom):

Narodený 11. marca 1983 v Liptovskom Mikuláši. Člen Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica a KTK Dukla Liptovský Mikuláš Jeho tréner je Stanislav Gejdoš. V top 10 ankety je nováčik. Ziskom striebra v singlkanoe na MS v Prahe-Troji dosiahol najcennejší slovenský výsledok roka na MS v olympijských disciplínach. S hliadkou 3xC1 získal tituly majstra sveta aj Európy. V seriáli SP v C1 skončil celkove piaty, vyhral preteky SP v Augsburgu.

KOLEKTÍVY

1. Basketbalistky Good Angels Košice:

Vo Final Eight Európskej ligy v Jekaterinburgu dosiahol tím štvrtým miestom historický úspech klubu. Pod vedením trénera Maroša Kováčika sa oň zaslúžili hráčky Sverrisdóttir, Bálintová, Hruščáková, Kulichová, Pindrochová, Kupčíková, Krivačevičová, Bojovičová, Lacyová, Quigleyová a Piersonová, ako aj generálny manažér Daniel Jendrichovský. Tím okrem toho vyhral aj slovenskú extraligu (desiaty raz) i nadnárodnú maďarsko-slovenskú ligu. Úspešne si počína aj v prebiehajúcom ročníku Európskej ligy. Medzi laureátmi ankety sú basketbalistky Good Angels Košice po prvý raz.

2. Tenistky Slovenska vo FedCupe:

Vo štvrťfinále Pohára federácie v Niši Slovenky zdolali domáce Srbsko 3:2 a v semifinále proti favorizovanému Rusku v Moskve po prvom dni senzačne viedli 2:0, napokon však prehrali 2:3 a zostali tesne pred bránami finále. Na úspechoch v Pohári federácie sa podieľali Daniela Hantuchová, Dominika Cibulková, Magdaléna Rybáriková a Jana Čepelová, ako kapitán tím viedol Matej Lipták. Družstvo tenistiek SR je v prvej trojke najúspešnejších kolektívov v ankete druhý raz, v roku 2002 skončilo druhé.

3. Hliadka 3xC1 vo vodnom slalome:

V roku 2013 dominovala na oboch vrcholných medzinárodných súťažiach, aj keď nemala na nich úplne totožné zloženie. Na ME v Krakove zvíťazila v zložení Matej Beňuš, Alexander Slafkovský a Jerguš Baďura, na MS v Prahe-Troji sa spolu s Beňušom a Slafkovským zo zlatej medaily radoval Michal Martikán. Trénersky má hliadku na starosti Jozef Martikán. Medzi tromi najúspešnejšími kolektívmi v novinárskej ankete je hliadka 3xC1 štvrtý raz (pravda, nie vždy v rovnakom v rovnakom zložení) – v roku 1997 bola druhá, v rokoch 2003 aj 2007 tretia.

VÝSLEDKY ANKETY KŠR SSN “OVB ŠPORTOVEC ROKA 2013”

/Hlasovalo 102 novinárov. Čísla za menom a športovým odvetvím znamenajú postupne počet bodov, v zátvorke celkový počet umiestení na 1., 2. a 3. mieste na jednotlivých lístkoch a napokon údaj, na koľkých lístkoch sa objavilo meno laureáta. Hlasy dostalo spolu 43 jednotlivcov a 17 kolektívov./

JEDNOTLIVCI

1. Peter SAGAN, cestná cyklistika 980 (90 – 5 – 3) 100x

2. Marián HOSSA, ľadový hokej 770 ( 6 – 51 – 12) 95x

3. Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ, zjazdové lyžovanie 576 ( 1 – 15 – 22) 91x

4. Michal HANDZUŠ, ľadový hokej 405 ( 3 – 6 – 16) 69x

5. Zdeno CHÁRA, ľadový hokej 329 ( 1 – 4 – 9) 57x

6. Ivan JAKEŠ, motocyklový šport 312 ( 0 – 3 – 7) 66x

7. Anastasia KUZMINOVÁ, biatlon 274 ( 0 – 4 – 4) 53x

8. Matej TÓTH, atletika 259 ( 0 – 0 – 4) 66x

9. Marek HAMŠÍK, futbal 245 ( 0 – 3 – 6) 45x 10. Alexander SLAFKOVSKÝ, vodný slalom 225 ( 0 – 4 – 4) 49x 11. Zuzana ŠTEFEČEKOVÁ, športová streľba 163 ( 0 – 0 – 1) 45x 12. Dominik GRAŇÁK, ľadový hokej 148 ( 0 – 1 – 4) 31x 13. Peter VELITS, cestná cyklistika 143 ( 0 – 3 – 1) 35x 14. Lukáš DIVIŠ, volejbal 119 35x 15. Erik VARGA, športová streľba 94 ( 0 – 1 – 2) 22x 16. Daniela HANTUCHOVÁ, tenis 85 ( 0 – 0 – 1) 25x 17. Richard VARGA, triatlon 73 ( 0 – 0 – 1) 18x 18. Jana DUKÁTOVÁ, vodný slalom 64 ( 0 – 0 – 2) 20x 19. Henrieta FARKAŠOVÁ, paralympionička 43 ( 0 – 0 – 1) 10x 20. Martin VACULÍK, motocyklový šport 41 ( 0 – 0 – 1) 9x 21. Danka BARTEKOVÁ, športová streľba 35 ( 0 – 1 – 0) 11x 22. Dominika MULTÁŇOVÁ, fitnes 23 ( 1 – 0 – 0) 4x 23. Tatiana JANÍČKOVÁ, cyklotrial 21 7x 24. Martin STRAŇOVSKÝ, hádzaná 18 5x 25. Matej BEŇUŠ, vodný slalom 15 6x

István LÉVAI, grécko-rímske zápasenie 15 7x 27. Veronika VADOVIČOVÁ, paralympionička 14 3x 28. Dominika CIBULKOVÁ, tenis 13 5x 29. Ľubomír PIŠTEJ, Barbora BALÁŽOVÁ, stolný tenis 12 5x 30. Ladislav a Peter ŠKANTÁROVCI, vodný slalom 11 4x

Anton GAVEL, basketbal 11 4x 32. Peter HÁMOR, horolezectvo 9 ( 0 – 1 – 0) 1x 33. Branislav PASTOR, horolezectvo 8 ( 0 – 0 – 1) 1x 34. Martina KOHLOVÁ, rýchlostná kanoistika 6 3x

Peter a Pavol HOCHSCHORNEROVCI, vodný slalom 6 1x

Sabina PLEVÁKOVÁ, fitnes 6 1x

Štefan ROSINA, automobilový šport 6 1x 38. Ivana KMEŤOVÁ, Martina KOHLOVÁ, rýchl. kanoistika 4 2x 39. Adrián MATUŠÍK, paralympionik 3 1x

Ján SOTÁK, kulturistika 3 1x 41. Lucia DEBNÁROVÁ, armwrestling 2 1x 42. Richard GONDA, automobilový šport 1 1x

Jana PURDJAKOVÁ, kulturistika 1 1x

KOLEKTÍVY

1. Basketbalistky Good Angels Košice 170 (34 – 26 – 16) 76x

2. Tenistky Slovenska vo FedCupe 168 (32 – 30 – 12) 74x

3. Hliadka 3xC1 vodných slalomárov 99 (21 – 9 – 18) 48x

4. Štvorkajak SR na 1000 m 46 ( 5 – 9 – 13) 27x

5. Družstvo hokejbalistov Slovenska 44 ( 6 – 9 – 8) 23x

6. Hokejisti HC Slovan Bratislava 26 ( 2 – 7 – 6) 15x

7. Družstvo strelcov SR – trapistov 17 ( 0 – 3 – 11) 14x

8. Družstvo futbalistov SR do 17 rokov 14 ( 0 – 4 – 6) 10x

9. Hliadka 3xC2 vodných slalomárov 10 ( 1 – 1 – 5) 7x 10. Družstvo strelkýň SR – skeetárok 5 ( 0 – 2 – 1) 3x 11. Družstvo rafteriek SR 3 ( 1 – 0 – 0) 1x

Družstvo SR v ľadovom hokeji 3 ( 0 – 1 – 1) 2x 13. Družstvo volejbalistov SR 2 ( 0 – 1 – 0) 1x

Hokejisti HKm Zvolen 2 ( 0 – 0 – 2) 2x 15. Miešaná štafeta SR v biatlone 1 ( 0 – 0 – 1) 1x

Družstvo florbalistov SR 1 ( 0 – 0 – 1) 1x

Kolkári ŽP Šport Podbrezová 1 ( 0 – 0 – 1) 1x

UPOZORNENIE: Správa je rozšírená vo všetkých odsekoch.

ny lt ph mp /k dispozícii sú fotoreportáž, zvukové záznamy a videozáznam/

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Milanová: Rezort eviduje viac ako 7-tisíc vyplnených formulárov o dopadoch pandémie na umelcov

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Formulár o dopadoch pandémie koronavírusu vyplnilo 7 040 ľudí pracujúcich v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Informovala o tom na dnešnej tlačovej konferencii ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) Formulár má podľa jej slov pomôcť zmapovať dopady pandémie na kultúru a kreatívny priemysel. Milanová podotkla,…

Lesníci sa ohradzujú voči plánu previesť pozemky v národných parkoch pod správu Štátnej ochrany prírody

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Slovenská lesnícka komora sa ohradzuje voči plánom Ministerstva životného prostredia SR (MŽP) previesť pozemky v národných parkoch do vlastníctva Štátnej ochrany prírody (ŠOP). Komora to uviedla v tlačovej správe Podľa lesníkov je takýto krok v rozpore s programovým vyhlásením vlády, zákonom o ochrane…

Zimenová z SaS k celoplošnému testovaniu: Chýba hlas rozumu

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian)   Zuzana Zimenová z SaS považuje celoplošné testovanie antigénovými testmi za nerozumnú operáciu. Aj mnoho odborníkov položilo na stôl naozaj veľmi veľa faktov, ktoré pochybnosti o tejto operácii podľa nej potvrdzujú Okrem toho, že Zimenová takéto testovanie považuje za nerozumné, má veľké…

Testy v stredu odhalili 1 728 pozitívnych testov pri 9365 otestovaných

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Na Slovensku v stredu (21. 10.) pribudlo 1728 nakazených novým koronavírusom z 9365 testov. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 359 pacientov. V súvislosti s novým koronavírusom pribudlo 17 úmrtí, celkový počet úmrtí na ochorenie COVID-19 na Slovensku stúpol na číslo 115. Informuje o…

Juhokórejské úrady vyšetrujú 13 úmrtí po očkovaní proti chrípke

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Federica Narancio)   Juhokórejské úrady prešetrujú 13 úmrtí po vakcinácii proti chrípke. Podľa lekára, ktorý vyšetrovanie vedie, je však očkovanie bezpečné a zatiaľ neexistujú dôkazy o tom, že by osoby zomreli v dôsledku neho. Informuje o tom spravodajský portál BBC Juhokórejská vláda, ktorá sa už potýka…

Dnes ideálny prípad, prax už zajtra: Rezort obrany zverejnil inštruktážne video k celonárodnému testovaniu

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ministerstvo obrany Slovenskej republiky na sieti YouTube a na novej vládnej stránke somzodpovedny.sk publikovalo video s tým, ako bude prebiehať testovanie obyvateľstva na koronavírus antigénovými testami Z videa je zrejmé, že občania budú pred odberom čakať v dvojmetrových rozostupoch, zatiaľ čo vstup do…

Matovič zverejnil prosbu adresovanú „mudrlantom“ a ľuďom vytvárajúcim dusnú atmosféru

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (HSP/Foto:TSITA-Branislav Bibel)   Predseda vlády Igor Matovič vo štvrtok tradične prostredníctvom sociálnej siete adresoval verejnosti prosbu, v ktorej volá po tom, aby sa ľudia dobrej vôle na Slovensku zjednotili "PROSBA... V týchto dňoch Pandemická komisia, Ústredný krízový štáb ako aj vláda prijímame najťažšie rozhodnutia v dejinách…

Čekovský: Obvinený advokát Ján G. je prepojený so šéfom RTVS Rezníkom

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Predseda Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽANO) žiada, aby orgány činné v trestnom konaní v súvislosti so zadržaným advokátom Jánom G. preverili aj predaj nehnuteľnosti vo Vysokých Tatrách. Predseda parlamentného výboru si myslí, že spoločnosť, za ktorou stál…

Kremeľ okomentoval nové sankcie proti Nord Stream 2

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Pavel Golovkin, Jens Buettner)   Ďalšie americké sankcie proti Nord Stream sú pokračovaním nepriateľskej a deštruktívnej línie lúpežnej konkurencie zo strany Washingtonu, povedal Dmitrij Peskov, tlačový tajomník ruského prezidenta "Celkovo ide o dosť nepriateľskú deštruktívnu líniu neustáleho vykonávania rôznych obmedzení voči nám, našim hospodárskym subjektom, našej…

Melicher: Zadržanie Kováčika ako možné odvedenie pozornosti od Matovičovho lockdownu

0 icon

Bratislava 22. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Národná kriminálna agentúra (NAKA) vo štvrtok ráno zadržala špeciálneho prokurátora JUDr. Dušana Kováčika. Člen predsedníctva Smeru-SD Igor Melicher sa zamýšľa na tým, či zadržanie Kováčika v týchto dňoch nemá slúžiť ako odvedenie pozornosti od plánovaného lockdownu  Podľa Melichera za vlády Igora…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Kristian Keller

Ján Pavol II. učil doktrínu antikrista

0icon

Mnohí si to neuvedomujú alebo si vedome chcú zatvárať oči pred faktami a pravdou, no Ján Pavol II. vôbec nebol svätý muž. Ján Pavol II. nebol žiarivý príklad kresťana, ba naopak, hoci bol človek oslavovaný v médiach ako celebrita, bol to modlár, zvádzač, bohorúhač a v prvom rade bol to nekresťan…

Ladislav Kováčik

Proces s Kotlebom: ako sa vytvoril "kontext"

0icon

Včera sme boli svedkami mimoriadne zaujímavého vydania relácie Do kríža vysielanej na RTVS (Čarnogurský ml. vs. Szabó a Šeliga). Čarnogurský veľmi inteligentne a triezvo argumentoval. Ale v jednom

Peter Lipták

Ako prežiť Matoviča

0icon

Tým že Matovič ide ľudí nahnať na testovanie, kde budú na jednom mieste donútení byť zdraví aj chorí, tesne vedľa seba a všetc

Ľubomír Lipták

Zostaňte doma!

0icon

Len zopár dní po vypuknutí korona šialenstva, tohto spektakulárneho celosvetového divadla, som sa pomerne rýchlo otriasol, zorientoval v súvislostiach a publikoval som článok, kde som opísal, o čo v podstate ide, aké sú môžné ďalšie scenáre vývoja a aké môžu byť dôsledky tohto bezprecedentného spôsobu ako zbaviť ľudí ich osobných slobôd a vytvoriť tak plne kontrolovanú totalitnú…

Mária Benová

Matovič nás straší domácim väzením. Čechov, Írov i Britov už zamkol ten despota

0icon

Od 23.okt.2020 zavádza Wales 2-týždňové úplné uzatvorenie ekonomiky, resp. "TOTAL LOCKDOWN", resp. "BLACKOUT" (ako to I.Matovič nazval v apríli), s cieľom zmierniť prudký nárast pacientov s COVID-19. Premiér Walesu Mark Drakeford: "Ak nebudeme konať, Národná zdravotná služba (NHS) nebude schopná postarať sa o zvyšujúci sa počet chorých ľudí..." Zatvo

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo ti chce povedať telo, keď zažiješ deja vu?

0 icon

Povedzme, že ideš lyžovať prvýkrát v živote, ale zrazu, keď stúpiš na sneh, máš pocit, že si to už predtým robil. No, práve si zažil deja vu. Aj keď sa to javí ako zriedkavý jav, 60 - 80%  ľudí malo niekedy deja vu. Môže to však znamenať, že tvoje telo vysiela signál, aby ťa…

Príroda lieči: Ako posilniť imunitu v týchto časoch?

0 icon

Jeseň a zima je obdobie, kedy je zvlášť potrebné dbať na dostatok vitamínov, minerálov a zdravú vyváženú stravu, aby sme sa čo najviac udržali fit a v zdravej kondícii. Nezabúdajte na pestrú stravu, najlepšie na stredomorskej báze. Pokial vás už nejaká ta nepríjemnosť skolí, skôr než pobežíte do lékarne, môžete…

Pamätáš si ešte hru Tetris? 7 faktov o ktorých si netušil

0 icon

Bola to hra, na ktorej boli niektorí tak závislí, až sa im o nej snívalo. Tetris patrí do detstva každého z nás, teda aspoň tých narodených pred rokom 2000. To, čo začalo v 80. rokoch ako výzva programovania a zdroj zábavy pre sovietskeho softvérového dizajnéra, sa nakoniec rýchlo rozšírilo z krajiny na…

Kresťanská viera ako terč konšpiračných teórií (1. časť)

0 icon

Kresťanská viera bola terčom záujmu zástancov konšpiračných teórií tak ako celá katolícka cirkev naprieč celou svojou existenciou. V dobách minulých by títo teoretici boli označení za kacírov a upálení na hranici. V dnešnej trochu osvietenejšej dobe títo ľudia svoje myšlienky zverejňujú na internete alebo ich spisujú do potenciálnych bestsellerov. Dve…

Takto by vyzerali moderné technológie v 80. rokoch

0 icon

Svet by už zrejme bez internetu nedokázal existovať. Internet je jednoducho našou každodennou súčasťou. Rovnako sú súčasťou nášho života aj moderné technológie - počítače, mobily a rôzne ďalšie výdobytky doby. Napadlo ti niekedy, ako by to asi vyzeralo v 80. rokoch minulého storočia, ak by už vtedy boli dostupné moderné…

Vo svete IT

Zapnite si v aplikácii Telefón od Google identifikáciu neznámych čísiel pri telefonátoch

0 icon

Patríte aj vy medzi ľudí, ktorí neznáme telefonáty z neznámych čísiel pravidelne ignorujú? Nuž, môže sa vám to na konci dňa vypomstiť, obzvlášť keď ide o dôležité hovory, v ktorých vám ich adresát chce zdeliť dôležitú informáciu. Zapnite si identifikáciu neznámych čísiel Zapnutie identifikácie volajúceho je vcelku šikovná funkcia. V…

Mobilná a desktopová verzia prehliadača Chrome dostáva jednu z funkcií, po ktorej mnohí z nás už dlhšiu dobu túžili

0 icon

Google posledné mesiace intenzívne pracoval na tom, aby v spojitosti s obťažujúcimi notifikáciami spríjemnil používateľom zážitok z používania internetového prehliadača. Tvrdá práca v najnovšej verzii prehliadača Chrome 86.0.4240.111 prináša vytúžené ovocie. Podvodné upozornenia zo majú zrátané Posledná verzia prehliadača prináša dlho žiadanú funkciu. Google totiž začína prostredníctvom prehliadača Chrome blokovať…

iPhone 12: Vieme, aký má reálny vplyv 5G technológia na výdrž batérie. Používateľom sa to moc nebude páčiť

0 icon

Spoločnosť Apple len pár dní dozadu ohúrila verejnosť novými smartfónmi z produktovej rady iPhone 12. Krátko na to však získala ďalšiu extra pozornosť v súvislosti s modelom 12 Pro Max, kde TENAA certifikácia odhalila, že zariadenie má o 7% menšiu batériu v porovnaní s minulým rokom. Najnovšie nové iPhone 12…

Ďalší veľký výrobca smartfónov cíti v Európe príležitosť. Na trh vstupuje nový hráč, ktorého prirovnávajú k Xiaomi

0 icon

Kto by si myslel, že so slabnúcou pozíciou spoločnosti Huawei na európskom trhu, bude náš trh „chudobnejší“, tak nemusí tomu tak vcelku byť. Medzeru sa totiž pokúsi zaplniť spoločnosť Vivo. Na tému upozorňuje portál androidauthority.com. Vivo hlási expanzia do Európy Vivo je jeden z popredných hráčov na trhu so smartfónmi, ktorý…

Čo tvorí naše vedomie? Anglický profesor tvrdí, že pozná odpoveď

0 icon

Profesor neurológie z University of Surrey tvrdí, že vyriešil záhadu ľudského vedomia, píše portál futurism. Doktor Johnjoe McFadden prišiel z výskumom, v ktorom spája existenciu ľudského vedomia s elektromagnetickým poľom, ktoré vytvárajú mozgové neuróny.  Na túto tému vzniklo množstvo výskumov, ktoré sa snažili odpovedať na jednu podstatnú otázku: Prečo sú…

Armádny Magazín

Francúzska pýcha : Jadrová ponorka Suffren odpálila svoju prvú riadenú strelu

0 icon

Francúzsko, 22. október 2020 (AM) - Koncom júla začala Suffren, prvá zo šiestich útočných jadrových ponoriek triedy Barracuda, začala testovať svoje bojové systémy a výzbroj v Stredozemnom mori. Bola to ďalšia fáza testovania tejto novej perly francúzského námorníctva po tom, ako úspešne preb

Samovražedný dron izraelskej výroby spadol na území Iránu. Video

0 icon

Irán, 22. október 2020 (AM) – Na severozápade Iránu sa 20. októbra zrútilo cudzie bezpilotné lietadlo (dron). Ako sa uvádza v správe portálu Al Masdar News, do vzdušného priestoru Iránu vstúpil dron z územia susedného Azerbajdžanu.  

Pentagon nepoľavuje v tlaku, chce vytvoriť stálu mechanizovanú brigádu pri hraniciach Ruska

0 icon

USA,  22. októbra (AM) - Washington skúma možnosť prítomnosti mechanizovanej brigády pri hraniciach Ruska nie na rotačnom, ale na stálom základe, vyhlásil minister obrany USA Mark Esper. Východiskovým bodom sa stalo podpísanie dohody o obrannej spolupráci s Poľskom a tiež nedávne stretnutia s

Ministerstvo obrany v boji proti dezinformáciám chce založiť skupinu pre podporu zahraničných vojakov na území SR

0 icon

Slovensko, 22. októbra (AM) - Dve muchy jednou ranou, alebo dve zdanlivo nesúvisiace otázky sa pokúša skĺbiť v najnovšom návrhu minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Rezort obrany navrhuje vytvoriť riadiacu skupinu pre poskytovanie podpory zahraničným ozbrojeným silám, ktorá bu

Ak nepočúvate Lavrova budete musieť počúvať Šojgua. Ruská koncepcia bezpečnosti nielen v Perzskom zálive

0 icon

Rusko, 22. október 2020 (AM)  - Ktorého Sergeja si vyberiete? Ak Vám nevyhovuje Sergej Viktorovič Lavrov, máte vyhliadky na dialóg so Sergejom Kužugetovičom Šojgum. Asi takýto je odkaz, alebo ponaučenie pre lokálnych aj globálnych partnerov Ruska v posl

Svetlo sveta

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

18 milostí, ktoré získavaš každým prežehnaním sa

0 icon

Znak kríža je základným gestom kresťana. Katolíci sa prežehnajú najčastejšie pred začiatkom a na konci modlitby, pri vstupe do kostola, na začiatku a konci Svätej omše, pri prijímaní Eucharistie a pri jedle. Čo však je obsiahnuté v moci kríža, keď je neodmysliteľnou súčasťou duchovného života? Pri každom prežehnaní sa získavame…

Matka bl. Carla Acutisa: Bol mojím záchrancom, v rodine sme vieru zanedbávali

0 icon

12. októbra, v deň výročia smrti blahoslaveného Carla Acutisa, sa po prvýkrát slávila jeho liturgická spomienka. Od jeho smrti vo veku 15 rokov, po mimoriadne agresívnej leukémii, ubehlo 14 rokov. Na blahorečení v sobotu 10. októbra v Assisi sa zúčastnilo približne tritisíc ľudí z rôznych krajín, viac ich kvôli zdravotným opatreniam nebolo možné…

icon FOTO DŇA