Financie: BoE spustila nákup vládnych dlhopisov

NAŽIVO

Iránske Revolučné gardy uviedli, že ak budú pri atentátoch zabití ďalší iránski predstavitelia, tak začnú od 1. apríla útočiť na pobočky amerických technologických gigantov.

Včera 20:25

Zelenskyj vyhlásil, že prioritou je, aby EÚ odblokovala pôžičku pre Ukrajinu.

Včera 20:24

Macronova kancelára uviedla, že ju prekvapila Trumpova kritika, kvôli tomu, že Francúzsko totiž nepovolilo prelet americkým lietadlám prevážajúcim vojenské vybavenie.

Včera 20:22

Petr Pavel privítal obnovenie konzultácií českej a slovenskej vlády. Memorandum podľa neho neobsahuje nič nové.

Včera 20:21

V Nemecku došlo k útoku vlka na človeka. Incident sa stal v meste Hamburg a bola zranená žena.

Včera 20:20

Podľa Petra Pavla by Česko malo prehodnotiť vzťahy s Maďarskom aj čo sa týka toho, o aké informácie sa s ním bude deliť.

Včera 18:10

Hegseth odmietol potvrdiť záväzok USA v prípade kolektívnej obrany NATO. Podľa neho by to bolo na rozhodnutí Trumpa.

Včera 18:08

Polícia v Španielsku objavila podzemný tunel, ktorý slúžil na pašovanie hašiša z Maroka do Európy.

Včera 18:07

Izraelské médiá informovali, že Izrael už nebude nakupovať vojenský materiál od Francúzska.

Včera 18:06

Spoločnosť Sibur uviedla, že výbuch spôsobený poruchou zariadenia v ruskom chemickom podniku pripravil o život dvoch ľudí a ďalších 72 utrpelo zranenia.

Včera 18:05

Putin nevylučuje opätovné zblíženie s Európou. Uviedol, že je zrejmé, že vzťahy s Európou sú v kríze.

Včera 18:03

Szijjártó uviedol, že komunikoval s ruskými predstaviteľmi v čase, keď ministri EÚ uvažovali o nových sankciách voči Rusku.

Včera 18:01

Karol III. koncom apríla navštívi USA. Zúčastní sa tam na oslavách 250. výročia americkej nezávislosti.

Včera 17:52

Primátor mesta Győr Bence Pintér podáva trestné oznámenie na zamestnancov SBS, ktorí minulý piatok počas Orbánovho volebného podujatia násilne zasahovali proti protestujúcim.

Včera 16:16
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Sme v hlbokých, hlbokých problémoch. Hrozí banková kríza. Ako sa na ňu pripraviť?

Moje články sa v poslednom čase stali skôr apokalyptickými, ale z opodstatneného dôvodu, píše vo svojom najnovšom príspevku Tuomas Malinen. Práve tento týždeň sa nám potvrdilo, že náš finančný systém je opäť na pokraji kolapsu, keď bola Bank of England (BOE) nútená de facto prijať opatrenie na záchranu dôchodkových fondov Spojeného kráľovstva

Financie: BoE spustila nákup vládnych dlhopisov
Na snímke ľudia čakajú pred budovou Britskej centrálnej banky (BoE) v Londýne
❚❚
.

Dňa 28. septembra okolo poludnia Bank of England vstúpila (opäť) na trhy so zlatými dlhopismi a začala nakupovať štátne dlhopisy s dlhšou splatnosťou, aby zastavila prepad ich hodnoty, ktorý by mohol spôsobiť rozvrat finančného systému. Dôchodkové fondy čelili veľkým výzvam na doplnenie rezerv, čo hrozilo spôsobiť rýchly kaskádovitý výber ich záväzkov, keďže dôvera v ich likviditu a solventnosť by sa stala predmetom spochybňovania zo strany rozširujúceho sa okruhu investorov a klientov.

BOE v podstate zasiahla, aby obmedzila začarovaný kruh výziev na dodatočné vyrovnanie, ktorým dôchodkové fondy čelili v dôsledku prepadu hodnoty zlatých dlhopisov.

Bez zásahu BOE by sa v ten deň popoludní začala hromadná platobná neschopnosť penzijných fondov s aktívami v hodnote približne 3 bilióny USD – a teda pravdepodobne aj ďalších finančných inštitúcií. Je zrejmé, že ak by jedno z hlavných finančných centier sveta, londýnska City, čelilo finančnej panike, okamžite by sa rozšírila do zvyšku sveta.

.

Vyzerá to tak, akoby svetový finančný systém z pokraja kolapsu opäť vytiahli centrálni bankári. Bola to však len dočasná náprava.

Teraz je už jasné, že úplný finančný kolaps hrozí všetkým západným ekonomikám, pretože ak dôchodkovým fondom, ktoré sa často považujú za veľmi tupých investorov kvôli ich rizikovému investičnému profilu, hrozí ich platobná neschopnosť, môže sa to stať ktorejkoľvek inej finančnej inštitúcii. Domnievam sa, že ďalší na rade bude bankový sektor.

Bankovníctvo je podnikanie založené na dôvere. Ak dôvera v banku alebo v neobmedzenú podporu úradov pre banku zmizne, začne sa “bank run”.

Jeden z najvýznamnejších odborníkov na finančné krízy, Gary B. Gorton, definuje finančnú krízu vo svojej knihe „Misunderstanding Financial Crises: Prečo ich nevidíme prichádzať“ ako „udalosť, pri ktorej držitelia krátkodobého dlhu emitovaného finančnými sprostredkovateľmi hromadne odstupujú od svojich úverov alebo ich odmietajú obnoviť“.

V bežnom jazyku Gorton hovorí, že počas finančných kríz chce veľký počet držiteľov finančných záväzkov bánk, napríklad vkladov, vybrať peniaze. Odtiaľ pochádza názov: „bank run“.

.

Napríklad počas paniky v roku 1819 v Spojených štátoch stáli ľudia pred bankami v dlhých radoch, aby si mohli vymeniť svoje nové finančné novinky, bankovky, za kovovú menu. Panika v roku 1819 prispela k vzniku prvej hospodárskej krízy v Spojených štátoch.

Bank run však nemusí byť viditeľný v tom zmysle, že ostatné banky a finančné inštitúcie „bežia“ na záväzky banky. Napríklad počas krízy v rokoch 2007 – 2008 došlo k “run” na trh repo obchodov a trhu komerčných cenných papierov. Väčšina ľudí si tieto prvé fázy paniky nevšimla, pretože finančné firmy bežali na pasíva a aktíva iných finančných firiem.

Podstatné je, že pri hromadnom vyberaní záväzkov v akejkoľvek forme banke nakoniec dôjdu aktíva, ktoré by mohla založiť/predať, aby splnila požiadavky na výber, a banka skrachuje.

V budúcnosti najväčšie riziko systémového hromadného výberu vkladov z bánk pravdepodobne hrozí v Európe.

Európske podniky a domácnosti boli a sú naďalej decimované ničivou infláciou, rýchlo rastúcimi úrokovými sadzbami a prudko rastúcimi cenami energií. Sú zasiahnuté zo všetkých strán, čo s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobí, že mnohé z nich finančne skrachujú.

.

Banky sú v súčasnosti zasiahnuté aj silným poklesom hodnoty štátnych dlhopisov, ktoré používajú ako zábezpeku. Tie môžu ľahko viesť ku kaskádovitým stratám bánk, ktoré možno dosiahnu doteraz nevídanú rýchlosť, veľkosť a rozsah.

Ťažko si viem predstaviť, ako by tento vývoj neviedol k bankovej kríze, a to bez masívneho zásahu vlád a centrálnych bánk. A ako som už podrobne opísal, banková kríza, ktorá sa začne v Európe, tam nezostane.

 

Ako sa na ňu teda pripraviť?

Charakteristickým znakom bankovej krízy je, že mnohé banky, možno všetky, zatvoria svoje dvere pre klientov a vydajú limity na výbery. Ďalšou charakteristickou črtou sú poruchy vo finančnom systéme, predovšetkým v oblasti platieb kartou, v dôsledku čoho môže dôjsť k úplnému zastaveniu systému retailových platieb.

Keď som bol v lete 2015 s bývalou manželkou v Grécku, celá ekonomika sa v podstate počas víkendu zmenila na hotovostnú. Grécku bankovú krízu v roku 2015 spôsobila Európska centrálna banka, keď úplne nezodpovedne a s najväčšou pravdepodobnosťou vedená politickými motívmi odstavila grécke banky od svojej núdzovej likviditnej pomoci.

Boli stanovené limity na výber hotovosti, v reštauráciách, obchodoch a ďalších zariadeniach „zmizli“ alebo sa „pokazili“ automaty na kreditné karty a napokon hotovosť prestala vychádzať z bankomatov. Boli zavedené kapitálové kontroly a možnosť bežných Grékov prevádzať peniaze do zahraničia sa vážne obmedzila. Prirodzene, mali sme dostatok hotovosti, čo sa často stáva, keď človek cestuje s krízovým výskumníkom do krajiny, ktorej hrozí kríza.

Hlavnou pointou je (bolo), že počas bankových kríz nebudete mať plný prístup k svojim vkladom v banke. V dôsledku toho sa elektronické platby, napríklad bankové karty, môžu stať nepoužiteľnými. V krajnom prípade by sa vaše vklady mohli použiť na rekapitalizáciu problémových bánk v procese nazývanom „bail-in“.

Takéto zákony boli zavedené po kríze v roku 2008 a prvýkrát boli prijaté na riešenie bankovej krízy na Cypre v roku 2013.

Z technického hľadiska je v prípade bankovej krízy ohrozená záchranou každá suma, ktorú máte v banke nad hranicou poistenia vkladov, ktorá tiež nemusí byť „vytesaná do kameňa“.

Už v marci 2017 sme upozorňovali, že globálny finančný systém, ktorý sa rozpadol počas finančnej krízy v roku 2008, nebol nikdy skutočne zacelený. Konštatovali sme, že ho a svetovú ekonomiku udržiavali na nohách len vďaka neustálym intervenciám centrálnych bánk a vlád a takmer neobmedzenému poskytovaniu úverov. Dňa 28. septembra sme od BOE dostali definitívne potvrdenie, že to tak naozaj je.

.

Sme v hlbokých, hlbokých problémoch.

 

 

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok Nitra pripravuje rekonštrukciu Hollého ulice , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Stretnutie ministrov energetiky krajín EÚ označili za zhromaždenie žobrákov

Po prvýkrát za viac ako tri roky sa ministri energetiky krajín Európskej únie stretnú v rámci takzvaného mimoriadneho protokolu. Hlavnou…

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Aj Poľsko hodilo poleno pod nohy Donalda Trumpa

V situácii, keď Trump vyzval spojenecké štáty, aby mu pomohli v Perzkom zálive, sa Poľsko rozhodlo neuposlúchnuť ani priamu výzvu

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nitriansky samosprávny kraj nečakane uzavrel rekonštruovaný most, dôvodom je nehoda vozidla

Nitriansky samosprávny kraj v utorok večer náhle uzavrel most na ceste II/588 medzi Farnou a Veľkými Ludincami v okrese Levice.…

31. 03. 2026 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

Blanár odmieta tvrdenia opozície o pozícii Slovenska pri sankčných zoznamoch EÚ

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár odmieta vyjadrenia opozície v súvislosti s pozíciou Slovenska pri vyradení konkrétnych Rusov zo sankčného zoznamu…

31. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Slovenský letecký zväz pripravil pre žiakov vzdelávací program o letectve

Občianske združenie Slovenský letecký zväz generála Dr. M. R. Štefánika pripravilo pre žiakov siedmych až deviatych ročníkov základných škôl vzdelávací…

31. 03. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov


.
.

.

Blogy

Anton Čapkovič

Rastislav Vasilišin

Ivan Štubňa

Milan Šupa

Marek Brna

Ján Droppa

.
.

Čo znamenajú slová Kallasovej o problémoch s úverom vo výške 90 miliárd eur?

Dnešné pesimistické vyhlásenie šéfky európskej diplomacie Kai Kallasovej, že zatiaľ nemá „žiadne dobré správy“ ohľadom úveru pre Ukrajinu vo výške…

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Stretnutie ministrov energetiky krajín EÚ označili za zhromaždenie žobrákov

Po prvýkrát za viac ako tri roky sa ministri energetiky krajín Európskej únie stretnú v rámci takzvaného mimoriadneho protokolu. Hlavnou…

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Aj Poľsko hodilo poleno pod nohy Donalda Trumpa

V situácii, keď Trump vyzval spojenecké štáty, aby mu pomohli v Perzkom zálive, sa Poľsko rozhodlo neuposlúchnuť ani priamu výzvu

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Irán je pripravený ukončiť vojnu pod jednou podmienkou

Iránsky prezident Pezeškján vyhlásil, že Irán je pripravený ukončiť vojnu pod podmienkou, že už nebude vystavený útokom, informuje agentúra IRNA

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj priznal majetok. Niečo tu však nesedí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zverejnil svoje majetkové priznanie – väčšina peňazí však nepochádza zo skromného prezidentského platu

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Vzbura proti Trumpovi: Francúzsko a Taliansko zakázali prelet americkým lietadlám

Francúzsko a Taliansko nenechali preletieť americké lietadlá zapojené do vojny s Iránom

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nekompromisný svet súkromných žoldnierov

Peter Kijaba sa vo voľnom pokračovaní knihy Kontraktor opäť vracia do nekompromisného sveta súkromných bezpečnostných služieb – tentoraz do Afganistanu,…

31. 03. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

V Bratislave sa koná protestný pochod kultúrnej obce

V Bratislave sa v utorok podvečer koná protestný pochod kultúrnej obce s názvom „Veľká kultúrna mobilizácia! Takú ešte nehrali“. Začína…

31. 03. 2026 | Aktualizované 31. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Aktualizované 31. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Budúcnosť NATO bude závisieť od Trumpa

Budúcnosť NATO bude závisieť od Trumpa po vypuknutí konfliktu s Iránom, vyhlásil šéf Pentagónu Hegset

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny: EÚ nemôže Ukrajine sľúbiť úver vo výške 90 miliárd eur

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

31. 03. 2026 | Aktualizované 31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Aktualizované 31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Marketingové stratégie progresívcov: Prečo Šimečkova jednoduchosť funguje

Predstavujeme niekoľko kľúčových stratégií v opozičnom politickom marketingu najbližšieho obdobia

31. 03. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Arabi sa z toho nespamätajú. Ďalšia Trumpova morová rana

Útok Izraela a USA na Irán Donald Trump nekonzultoval so svojimi kolegami z NATO a preto sa dá predpokladať, že…

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Szijjártó potvrdil rozhovor s Lavrovom a všetkých vysmial

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó potvrdil pravdivosť zverejneného rozhovoru s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom a obvinil západné tajné…

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Trump opäť skritizoval „spojencov“, ktorí mu nepomáhajú vo vojne s Iránom

Americký prezident Donald Trump vyzval krajiny, ktoré trpia nedostatkom ropy, aby ju zabavili Iránu alebo nakupovali od USA

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo nás čaká…

Tak nám v poslednom týždni prebehli snemy troch relevantných opozičných strán a jednej nerelevantnej koaličnej strany. Ak niekto čakal nejaké…

31. 03. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Peskov reaguje na Zelenského slová o veľkonočnom prímerí a pohrozil krajinám NATO

V Kremli „nevideli v Zelenského slovách o veľkonočnom prímerí žiadnu jasnú iniciatívu“, vyhlásil Peskov

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dubéci priznal priority PS. KDH skončí ako vyklepaný rezeň

Podpredseda parlamentu Martin Dubéci sa s tým nepára: pre médiá priznal, že s KDH musia hľadať riešenie vo veci legalizácie…

31. 03. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.


Známa mimovládka opäť útočí na konzervatívne vlády. Spomína sa aj premiér Fico

Bruselom financovaná mimovládna organizácia opäť útočí na konzervatívne vlády. Európska komisia však nie je jediná, kto mimovládku financuje – dostáva…

31. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ďalšie farizejstvo opozičného tábora

Opozičný tábor pravidelne opakuje, že by sme sa ako krajina mali odstrihnúť od ruských energetických zdrojov. Svoje slová podkladajú tvrdením,…

31. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kauza „Mindič“ opäť ožíva? Prokurátor odmieta podpísať jeho vydanie z Izraela

Generálny prokurátor Ukrajiny Ruslan Kravčenko už dva týždne nepodpísal žiadosť NABU o vydanie Timura Mindiča z Izraela, uviedol hlavný vyšetrovateľ…

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

NAŽIVO o dianí na Blízkom východe: USA môžu prehodnotiť vzťahy s NATO po ukončení vojny

V tomto článku aj dnes pokrývame vojnový konflikt na Blízkom východe, ktorý vypukol v sobotu útokom Spojených štátov amerických a…

31. 03. 2026 | Aktualizované 31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Aktualizované 31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Hojsík chcel „vystreliť“ na Uhríka a Mazureka. Trafil si rovno do čela

Progresívny europoslanec Martin Hojsík minulý týždeň upozornil na hlasovanie europoslancov z Republiky v niektorých kľúčových témach, údajne „hlasujú proti Slovákom“.…

31. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Budú chcieť americkí vojaci umierať za Trumpa?

Vo verejnom priestore sa objavili špekulácie, že požiar na palube americkej lietadlovej lode USS Gerald R. Ford mohla byť sabotáž.…

31. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kollár prehral – musí sa ospravedlniť Čurillovi a zaplatiť mu 50-tisíc eur

Boris Kollár definitívne prehral súd s Jánom Čurillom. Za výroky o čurillovskej mafii musí zaplatiť 50 tisíc eur

31. 03. 2026 | Aktualizované 31. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Aktualizované 31. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Marta Šimečková je podozrivá z ďalšieho podvodu. Ide o tisíce eur

Marta Šimečková, matka opozičného lídra Michala Šimečku z Progresívneho Slovenska, má vážny problém. Ukazuje sa, že so svojou neziskovkou Projekt…

31. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Orbán: Ak sa toto stane na Slovensku, budeme ostro reagovať

Maďarsko bude „ostro reagovať“ v prípade potrestania svojho občana na základe slovenskej novely trestného zákona týkajúcej sa Benešových dekrétov, vyhlásil…

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Invalidita už nemá kompenzovať hendikep, ale len to, čo z neho ostane na trhu práce

Ak sa človek po ťažkom poškodení dokáže uživiť inou prácou, má ešte dostať plnú kompenzáciu? Práve tu štúdia ÚHP mení…

31. 03. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Zemný plyn a jeho produkcia. Ktorá krajina si drží prvenstvo?

Zemný plyn je jedným z najdôležitejších zdrojov energie na svete a zohráva kľúčovú úlohu v globálnej ekonomike aj každodennom živote.…

31. 03. 2026 | 0 komentárov

Sága Pfizergate dosiahla bod zlomu. Polovica V4 môže mať ťažkosti

V najbližších troch týždňoch čaká Maďarsko, Poľsko a Rumunsko vážne súdne konanie s korporáciami Pfizer-BioNtech. Témou budú peniaze za nákup…

31. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Iránske Revolučné gardy uviedli, že ak budú pri atentátoch zabití ďalší iránski predstavitelia, tak začnú od 1. apríla útočiť na pobočky amerických technologických gigantov.

Včera 20:25

Zelenskyj vyhlásil, že prioritou je, aby EÚ odblokovala pôžičku pre Ukrajinu.

Včera 20:24

Macronova kancelára uviedla, že ju prekvapila Trumpova kritika, kvôli tomu, že Francúzsko totiž nepovolilo prelet americkým lietadlám prevážajúcim vojenské vybavenie.

Včera 20:22

Petr Pavel privítal obnovenie konzultácií českej a slovenskej vlády. Memorandum podľa neho neobsahuje nič nové.

Včera 20:21

V Nemecku došlo k útoku vlka na človeka. Incident sa stal v meste Hamburg a bola zranená žena.

Včera 20:20

.

Ukrajinský veliteľ: Podcenili sme bojovníkov zo Severnej Kórey, ktorí pomáhali Rusku v Kurskej oblasti

Severná Kórea, 31. marca 2026 - KĽDR otestovala novú veľkú tryskovú časť raketového motora na tuhé palivo, vyrobenú z uhlíkového…

31. 03. 2026 | 0 komentárov

„Kto odhalí podvod Zelenského?“ Trump ml. volá do boja

Trump ml. vyzval na vyšetrenie pomoci Ukrajine za Bidenovej vlády a označil ju za „rozsiahly podvod proti americkému ľudu“

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nepredajný artikel. Slováci sa snažia masovo predávať vstupenky na dnešný duel s Rumunskom

Viaceré médiá informovali o množiacich sa inzerátoch na internetových bazároch ponúkajúcich na predaj vstupenky na dnešný prípravný duel slovenskej futbalovej…

31. 03. 2026 | 0 komentárov

Marián Zeman: "Myslím, že rozhodnutie o Calzonovi už padlo" Hamšíka rýchlo zmietol zo stola

Ďalším expertom, ktorý sa vyjadril k budúcnosti talianskeho kouča nášho futbalového národného tímu Francesca Calzonu, je bývalý reprezentant a dnes…

31. 03. 2026 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Zelenskyj má strach. A priznal to už otvorene

Zelenskyj sa obáva, že po skončení vojny s Iránom Trumpova administratíva obnoví tlak na Kyjev, aby súhlasil so stiahnutím vojsk…

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trump sa vyhráža Iráncom genocídou: "Možno zničíme aj všetky odsoľovacie zariadenia"

USA, 30. marca 2026 - Izraelské médiá informovali, že Izraelské obranné sily sa nezúčastnia žiadnej pozemnej operácie USA na území Iránu,…

31. 03. 2026 | 0 komentárov

Efekt „Winchester“: Pentagón sa vo vojne s Iránom začína obávať o muníciu

Vo vojne s Iránom USA vystrelili za iba 4 týždne viac ako 850 rakiet Tomahawk. V Pentagóne rastú obavy, či…

31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
31. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Anton Čapkovič

Rastislav Vasilišin

Ivan Štubňa

Milan Šupa

Marek Brna

Ján Droppa

.
.
.
Značka kvality
.
Značka kvality
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov