Hokejový klub HC Slovan Bratislava rozviazal po vzájomnej dohode zmluvu so slovenským brankárom Jaroslavom Janusom. Uviedla to oficiálna stránka Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL). Dvadsaťosemročný Janus prišiel do Slovana pred začiatkom aktuálnej sezóny, v bránke sa však nepredstavil ani raz.
NAŽIVO
Ministerstvo vnútra (MV) počíta so zlepšením komunikácie na svojich úradoch v jazykoch národnostných menšín. Rezort vnútra a Úrad splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny podpísali memorandum o spolupráci. Chcú zlepšiť postavenie i ochranu ľudí menšinových národností. TASR o tom informoval hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann.
Čítať viac | Včera 20:28Dobrovoľníci z celého Slovenska vysadili v utorok v Nízkych Tatrách v lokalite Lesnej správy Malužiná 11 000 nových stromčekov. Podujatie venované výsadbe sadeníc na území Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) sa uskutočnilo v rámci projektu Voda pre stromy, ktorý funguje od roku 2012.
Čítať viac | Včera 20:18Polícia počas minulotýždňovej akcie Truck and Bus zaznamenala priestupky u vodičov autobusov a kamiónov. Odhalila aj jazdy pod vplyvom alkoholu. TASR o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek.
Čítať viac | Včera 20:13Ozbrojení a maskovaní neznámi páchatelia prepadli sklad v Komárne. Zviazali štyroch ľudí a ukradli veľké množstvo elektronických cigariet. Informovala o tom nitrianska krajská polícia na sociálnej sieti.
Čítať viac | Včera 20:04Bohoslužby, koncerty i vínny festival ponúknu Svätourbanské zoborské slávnosti. Ako informovalo Turistické informačné centrum (TIC) Nitra, podujatie sa bude konať 22. až 24. mája na priestranstve na Svätourbanskej ulici.
Čítať viac | Včera 20:00Americký Senát v utorok schválil nomináciu Kevina Warsha na post guvernéra centrálnej banky (Fed). Podľa agentúr AFP a Reuters ide o kľúčový krok, ktorý Warshovi otvára cestu k nahradeniu súčasného šéfa Fedu Jeroma Powella vo vedení tejto inštitúcie.
Včera 20:00Vysoké náklady na palivo a neistota v jeho dodávkach prinútili aerolínie vo Veľkej Británii navýšiť počet zrušených letov naplánovaných na tento mesiac. Podľa údajov spoločnosti Cirium, ktoré zverejnila agentúra DPA, ide o reakciu na nepriaznivú situáciu na trhu s energiami.
Včera 19:59Slovenský startup SoilScale, za ktorým stoja Krištof Piteľ a Tomáš Šipöcz, ovládol národné kolo Red Bull Basement. Projekt využíva drony a AI na včasnú detekciu škodcov v sadoch a viniciach. Mladí inovátori pocestujú na svetové finále do Spojených štátov, kde budú bojovať o investíciu v hodnote 100 000 dolárov. Informovala o tom spoločnosť Red Bull.
Včera 19:57Vláda britského premiéra Keira Starmera čelí narastajúcemu tlaku. Len v priebehu utorka ju opustili štyria členovia, pričom posledným z nich bol štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Zubir Ahmed. Starmer nateraz odoláva výzvam na demisiu, ktoré prichádzajú aj z jeho vlastných radov. O vývoji informovala televízia Sky News a agentúra TASR.
Včera 19:56Ukrajinskí a americkí predstavitelia vypracovali predbežný návrh memoranda o budúcej obrannej dohode. Ako uvádza TASR s odvolaním sa na CBS News, cieľom je vytvoriť rámec pre spoločné podniky na výrobu zbraní a umožniť vývoz ukrajinských vojenských technológií na americký trh. Ide o prvý oficiálny krok k užšej priemyselno-vojenskej kooperácii oboch krajín.
Včera 19:55Ukrajinská Špecializovaná protikorupčná prokuratúra (SAP) žiada súd o uvalenie väzby na Andrija Jermaka, bývalého šéfa prezidentskej kancelárie. Oznámil to v utorok šéf SAP Olexandr Klymenko s tým, že ako alternatívu prokuratúra navrhuje kauciu vo výške 180 miliónov hrivien (zhruba 3,5 milióna eur). Informáciu priniesol portál Hromadske a agentúra TASR.
Včera 19:53Sýrske úrady zadržali bývalého náčelníka štábu letectva, ktorý slúžil počas režimu prezidenta Bašára Asada. Ide o osobu figurujúcu na sankčnom zozname Európskej únie. O jeho zadržaní informovala v utorok agentúra AFP, pričom správu priniesla aj TASR.
Včera 19:53V súvislosti s tragickým zrútením baltimorského Mosta Francisa Scotta Keya v roku 2024 vzniesla americká prokuratúra trestné obvinenia voči majiteľovi lode MV Dali, firme Synergy Marine zo Singapuru. Podľa agentúr AP a AFP, na ktoré sa odvoláva TASR, sú v prípade obvinení aj indická spoločnosť a konkrétny indický občan zodpovedný za technickú údržbu plavidla. Nehoda si vtedy vyžiadala šesť obetí.
Včera 19:52Vojenský námorný dron, ktorý minulý týždeň objavili pri pobreží západogréckeho ostrova Lefkada, pochádza z Ukrajiny. Potvrdil to v utorok grécky minister obrany Nikos Dendias. Podľa agentúry AFP v Bruseli informoval európskych kolegov o „ulovenom drone“ s tým, že Grécko si je jeho ukrajinským pôvodom isté, uvádza TASR.
Včera 19:47Liptovský Mikuláš pripravuje výstavbu nájomných bytov v lokalite Pod Stráňami, kde by mohlo vzniknúť približne 90 nájomných bytov s regulovaným nájomným. Mesto v utorok podpísalo memorandum s Agentúrou štátom podporovaného nájomného bývania. Projekt má pomôcť najmä mladým rodinám a zamestnancom v kľúčových profesiách.
Čítať viac | Včera 19:42Polícia evidovala počas uplynulých dní v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) viacero vodičov pod vplyvom alkoholu. Zaznamenala aj štyri prípady, keď preukázaná hodnota alkoholu v krvi vodičov prekročila dve promile. TASR o tom informoval bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.
Čítať viac | Včera 19:36Vo viacerých okresoch Slovenska sa môže v noci na stredu (13. 5.) vyskytnúť prízemný mráz. Predstavuje ohrozenie pre vegetáciu nižšieho vzrastu. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.
Čítať viac | Včera 19:28Rezort školstva chce do konca tohto roka sprístupniť nástroje umelej inteligencie pre všetkých pedagógov na Slovensku. Ako Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR informovalo, vedie rokovania s OpenAI aj ďalšími partnermi o možnostiach rozšíriť spoluprácu na regionálne školstvo. Cieľom je, aby mali všetci učitelia postupne prístup k bezpečným a kvalitným AI nástrojom, ktoré sa stanú praktickou súčasťou ich práce.
Čítať viac | Včera 19:07Francúzsky súd nariadil automobilke Volkswagen zaplatiť 100-tisíc eur ako odškodné za „poškodenie spotrebiteľov“ v emisnej kauze známej ako Dieselgate, oznámila v utorok francúzska spotrebiteľská organizácia CLCV.
Čítať viac | Včera 18:49Na utorkovom prezidentskom samite Slavkovského formátu (S3) v Bratislave riešili hlavy štátov zahraničnopolitické výzvy a ich dosahy pre región i vplyv umelej inteligencie a moderných technológií. Zhodujú sa, že spoločná koordinácia Slovenska, Rakúska a Českej republiky je dôležitá pre presadzovanie spoločných riešení. Všetci traja prezidenti zároveň ocenili konštruktívnu a otvorenú diskusiu a potvrdili dobré vzťahy medzi krajinami. Informovali o tom na spoločnej tlačovej konferencii po skončení samitu.

Prezident SR Peter Pellegrini v utorok podvečer odcestoval do hlavného mesta Rumunska, kde sa v stredu (13. 5.) zúčastní na samite štátov Bukureštskej deviatky (B9) a severských krajín. Po jeho skončení navštívi medzinárodnú výstavu Black Sea Defence, Aerospace and Security (BSDA).

Maďarsko má novú vládu. Po utorkovom zložení sľubu v parlamente sa moci ujal kabinet premiéra Pétera Magyara, čím zanikol mandát doterajšej piatej vlády Viktora Orbána. O udalosti informovala agentúra TASR so sídlom v Budapešti.
Včera 18:18Cena zlata v utorok pokračuje v klesajúcom trende, pričom sa prepadla pod hranicu 4 686 USD za troyskú uncu (31,1 g). Podľa agentúry Reuters na drahý kov negatívne vplývajú klesajúce vyhliadky na mier na Blízkom východe. Táto situácia totiž tlačí nahor ceny ropy a následne aj infláciu, čo vyvoláva očakávania, že úrokové sadzby zostanú na vysokej úrovni dlhšie obdobie.
Včera 18:17Kakao zdraželo od úvodu mája o vyše 30 % a s cenou atakujúcou 4 700 dolárov za tonu dosiahlo svoje maximum za posledných deväťdesiat dní. Analytik spoločnosti XTB Ondrej Greguš vysvetľuje, že trh takto reaguje najmä na riziká spojené s počasím v západnej Afrike. Aktuálna cena v prepočte predstavuje približne 4 004 eur.
Včera 18:16Opatrenia na podporu ekonomiky, o ktorých vládna koalícia momentálne otvára diskusiu, nepredstavujú žiaden reformný balík. Podľa poslanca opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Štefana Kišša ide skôr o zoznam drobných opráv chýb, ktoré vláda sama spôsobila. Uviedol to na utorkovej tlačovej konferencii.
Včera 18:15

















