NAŽIVO

Výstavba jadrového zdroja má vždy niekoľko etáp. Na stavebnej časti plánovaného nového jadrového bloku v Jaslovských Bohuniciach by sa mali podieľať aj firmy, ktoré pôsobia na Slovensku. Vyplýva to z vyjadrenia predsedu vlády SR a Smeru-SD Roberta Fica.

20:16

Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul vyhlásil, že Ukrajina si zaslúži spravodlivú šancu na vstup do Európskej únie. K presnejšiemu dátumu sa nevyjadril. Informuje agentúra DPA.

20:15

Dočasný prezident Sýrie Ahmad Šara sa v Moskve stretol s prezidentom Vladimirom Putinom. Putin počas stretnutia zdôraznil, že Moskva je pripravená pomôcť s obnovou krajiny po občianskej vojne. Informujú agentúry AP a Reuters.

Putin Šara
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) sa rozpráva so sýrskym prezidentom Ahmadom Šarom / Foto: TASR/AP-Maxim Shipenkov/Pool Photo via AP
20:07

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že patová situácia týkajúca sa Grónska a USA sa stala „strategickým varovným signálom pre celú Európu“. Macron to uviedol v Paríži počas spoločného vystúpenia s lídrami Dánska a dánskeho autonómneho ostrova. Informuje agentúra AFP.

Grónsko Dánsko Macron
Na snímike francúzsky prezident Emmanuel Macron (uprostred), dánska premiérka Mette Frederiksenová (vpravo) a grónsky premiér Jens-Frederik Nielsen / Foto: TASR/AP-Thomas Padilla, Pool
20:03

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na Facebooku napísal, že Ukrajina si predvolala maďarského veľvyslanca v Kyjeve a opäť namietala, že Budapešť spúšťa petíciu proti fondom EÚ na pomoc Ukrajine.

20:02

Česká opozícia chce v Poslaneckej snemovni vyvolať hlasovanie o nedôvere vláde Andreja Babiša. Na spoločnej tlačovej konferencii to oznámili zástupcovia všetkých opozičných strán.

20:01

Americký prezident Donald Trump kritizoval vyhlásenie primátora Minneapolisu Jacoba Freya, že mesto „neuplatňuje a nebude uplatňovať“ federálne imigračné zákony. Informuje agentúra AFP.

20:00

Zelenskyj vyhlásil, že Rusko sa pripravuje na nový útok.

„Rozviedka poskytuje informácie o tejto veci,“ povedal vo večernom prejave.

19:56

Vyjednávači USA Steve Wikcoff a Jared Kushner sa nezúčastnia nového kola rokovaní o urovnaní konfliktu na Ukrajine, ktoré sa uskutoční 1. februára v Abú Zabí.

Stretnutie bude bilaterálne – medzi Ruskom a Ukrajinou, vyhlásil minister zahraničných vecí USA Marco Rubio.

19:38

Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio otvorene pohrozí dočasnej venezuelskej prezidentke Delcy Rodríguezovej použitím sily, ak nesplní očakávania s USA. Vyplýva to z textu príhovoru. Informuje agentúra AP.

18:47

Pri kontrole kontajnera v hamburskom prístave nemeckí colníci zaistili 400 kilogramov heroínu, uviedli tamojšie úrady.

Drogy boli ukryté v rolkách papiera určených pre tlačiarensky priemysel. Informuje agentúra DPA.

18:45

Úplné vyhlásenie amerického ministra zahraničných vecí o bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu, ktoré predniesol v Senáte:

„V súčasnosti sa veľa hovorí o bezpečnostných zárukách a je to niečo, na čom sa v súčasnosti zhodujú všetci, pokiaľ ide o Ukrajinu, ale tieto bezpečnostné záruky v podstate predpokladajú nasadenie malého kontingentu európskych vojsk, v prvom rade francúzskych, a následne podporu zo strany USA,“ povedal Marco Rubio.

Pripomíname, že USA sa doteraz ani raz nevyjadrili v prospech myšlienky umiestnenia európskych vojsk na Ukrajine po skončení vojny, a Rusko je rozhodne proti.

17:37

Na rokovaniach v Abú Zabí budú strany diskutovať o bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu, ktoré môžu zahŕňať vyslanie britských a francúzskych vojsk a podporu USA, vyhlásil to americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v Senáte.

17:15
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Slovákovi v Čade risk s útekom vyšiel. Už je doma

Rozhodol sa spontánne, keď mu štát nevedel pomôcť

❚❚
.

“Všetko sa zbehlo veľmi rýchlo minulý štvrtok, po tom, ako mi náš zástupca ministerstva zahraničných vecí povedal, že šance na moje legálne opustenie krajiny sú veľmi malé,” povedal dnes TASR Ličko ml. “Rozhodol som sa preto veľmi rýchlo a spontánne,” dodal.

Za pomoci rodinného priateľa, lýbijského právnika z Pieštan, ktorý mu prostredníctvom istého čadského taxikára vybavil krátko pred tým kamerunské víza, sa dostával krok po kroku k vytúženému domovu.

.

“Popoludní sa mi podarilo oklamať strážcov, ktorí na mňa dohliadali a neďaleko môjho prechodného bydliska som nasadol do taxíka a neskôr aj s taxikárom na motorku, na ktorej sme po pár kilometroch prešli kamerunskú hranicu,” spomína.

V najbližšom kamerunskom meste čakal niekoľko hodín na autobus, ktorý ho odviezol do ďalšieho mesta Marui. Odtiaľ ho čakala opäť dlhá púť do mesta Garui, kde bolo letisko. To už uplynulo od prekročenia hranice zhruba 24 hodín.

Z Garui letel následne vnútroštátnou linkou do Jaundi a odtiaľ ho čakal let do Európy. “Až keď sme ale zosadli s lietadlom v sobotu ráno v Paríži, vedel som, že je dobre,” konštatuje. Najbližším lietadlom sa dostal do Viedne a podvečer ho už rodina a viacerí Krupinčania vítali doma.

Sám vie, že útekom veľa riskoval. “Keby ma chytili, mohli ma zatvoriť aj na niekoľko rokov,” hovorí. Po dlhých mesiacoch obmedzeného pohybu, keď už nevidel inú šancu, ako sa čo najskôr z krajiny dostať, sa nakoniec rozhodol pre tento radikálny krok. Dnes je doma a teší sa z rodiny, ktorá mu asi najviac chýbala.

 

.
Na snímke šťastný Jozef Ličko ml. po návrate domov

Ličko skončil ako rukojemník v obchodnom spore

Ličkovi ml. zakázali úrady afrického štátu ešte v decembri 2012 opustiť krajinu, v ktorej sa firma jeho otca podieľala na výstavbe futbalového štadiónu. Štátnu objednávku realizovala lýbijská spoločnosť práve prostredníctvom krupinskej firmy. Tesne pred dokončením stavby však nastali medzi firmami spory a štát si ako rukojemníka vybral zástupcu slovenskej firmy.

Ličko ml. nebol zatvorený, mohol sa voľne pohybovať, avšak pre zákaz prokurátora nemohol z krajiny odletieť.

Obyvatelia Krupiny, odkiaľ Ličko pochádza, rozbehli petíciu, ktorou žiadali politikov, aby sa zasadili o jeho čo najskorší návrat domov. Výzvu adresovali prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi aj šéfke európskej diplomacie Catherine Ashtonovej.

Slovenský rezort diplomacie podnikol rad krokov. Začiatkom marca okrem iného vyslal do Čadu riaditeľa konzulárneho odboru ministerstva Vladimíra Jakabčina, ktorý o tomto prípade hovoril s predstaviteľmi tamojších vládnych inštitúcií. Rokovania pripravovala slovenská strana v úzkej spolupráci s francúzskou ambasádou v Čade.

.

Vo februári napísal Gašparovič list svojmu partnerovi v Čade, v ktorom ho žiadal o intervenciu v prospech Lička mladšieho a jeho návratu domov. O Slováka sa zaujímala aj Generálna prokuratúra SR.

Rodina však v obave o jeho život podnikala aj vlastné kroky.

“Neviem, čo sa momentálne deje v Čade. Bojím sa len, že tamojšie úrady môžu teraz sťažovať život trom pracovníkom nemeckej firmy, ktorá pre nás subdodávateľsky dokončovala práce na štadióne,” hovorí Ličko ml.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

Michal Durila

Andrej Sablič

Peter Bielik

Viktor Pondělík

.
.
.

Premiér odhalil, kto je za článkom denníka Politico. Meno autora nie je žiadnym prekvapením

Za článkom portálu Politico o údajných výrokoch predsedu vlády Roberta Fica na adresu amerického prezidenta Donalda Trumpa je kanadský novinár,…

28. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Rubio hrozí na všetky strany

Objavilo sa video s vyhlásením amerického ministra Marca Rubia o bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu. Komentoval aj sitáciu v Iráne

28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prieskum: Progresívne Slovensko prvé, Hlas si polepšil

Infostat, štátna prieskumná agentúra, zverejnila januárový prieskum preferencií politických strán. O výsledkoch informuje denník Pravda

28. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Šéf SIS Pavol Gašpar prehovoril o nehode pri Nitre. Priznal prekročenie rýchlosti a prezradil detaily

Riaditeľ Slovenskej informačnej služby Pavol Gašpar mal pri svojej nehode v Nitre prekročiť rýchlosť o štyri kilometre za hodinu (km/h).…

28. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rokovania medzi USA a Ruskom budú, pri stole však bude sedieť iná zostava

Nové kolo rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom bude bilaterálne, bez Witkoffa a Kushnera, vyhlásil americký minister zahraničných vecí Marco Rubio

28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

V banke Deutsche Bank bola vykonaná razia

Nemecká banka Deutsche Bank je v súčasnosti predmetom vyšetrovania Spolkového úradu kriminálnej polície. Úrady prehľadávajú priestory banky vo Frankfurte a…

28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Von der Leyenová by najradšej natrvalo pripravila členské štáty o právo veta

V Európskej únii sa čoraz viac diskutuje o zrušení jednomyseľného rozhodovania, najmä v otázkach zahraničnej a bezpečnostnej politiky, píše maďarský…

28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Čo sa to, preboha, opýtala redaktorka na Markíze Šimečku?“

Poslanec Richard Glück vo svojom príspevku na sociálnej sieti hovorí o tom, že líder opozície Michal Šimečka (PS) dostal po…

28. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Všetko bude ako za starých čias. Ako streľba a protesty v Minnesote ovplyvnia vojnu na Ukrajine?

Na pozadí rokovaní medzi Ukrajinou, Ruskom a USA o ukončení vojny sa v samotnej Amerike dejú veci, ktoré môžu tento…

28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
.

Trump vyhlásil, že je pripravený použiť silu voči Iránu

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že na čele s lietadlovou loďou „Abraham Lincoln“ je pripravený použiť silu voči Iránu

28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Drulák pre HS: Keď sa pozeráte na to, čo sa deje na Západe, je to zvláštne

Európa je v úplnom rozklade, americká hegemónia definitívne mizne a svet vstupuje do éry multipolarity. Politológ a bývalý diplomat, momentálne…

28. 01. 2026 | Rozhovory | 18 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Rozhovory | 18 min. čítania | 0 komentárov

Poľský exminister reaguje na maďarského opozičného lídra

Bývalý poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro odmietol obvinenia z trestného činu a označil ich za politicky motivovaný útok ľavicovej vlády…

28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Hercule Poirot znovu na scéne!

Po detektívke Tichá noc Hercula Poirota nám britská spisovateľka Sophie Hannahová ponúka nový, už šiesty príbeh s ikonickým belgickým detektívom…

28. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Na pozadí rokovaní v Abú Zabí sa dejú zaujímavé veci

Na pozadí rokovaní v Abú Zabí sa v európskych médiách zdvihla vlna kritiky proti sprostredkovateľským snahám Trumpa, ktorý podľa informácií…

28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

28. 01. 2026 | Aktualizované 28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Aktualizované 28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Kremeľ pozval Zelenského do Moskvy

Kremeľ vyhlásil, že ak sa Zelenskyj chce stretnúť s Putinom, nech príde do Moskvy

28. 01. 2026 | Aktualizované 28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Aktualizované 28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vučič: Súčasťou mierového plánu je vstup Ukrajiny do Európskej únie od 1. januára 2027

Srbský prezident Aleksandar Vučič vyhlásil, že Ukrajina by mohla byť prijatá do Európskej únie zjednodušeným postupom a že je to…

28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Djokovič nezvíťazil, ale postúpil do semifinále Australian Open

Sen Novaka Djokoviča o zisku rekordného 25. titulu vo dvojhre na grandslamových turnajoch stále žije. Bývalá svetová jednotka postúpila do…

28. 01. 2026 | 0 komentárov

V stredu večer ruské jednotky spustili novú sériu útokov. Veľké skladovacie zariadenie Naftogaz na západe Ukrajiny bolo zničené

Ukrajina, 28. januára 2026 - Ukrajinské zdroje uvádzajú, že v Ľvovskom regióne po útokoch ruských kamikadze dronov Geran sa zastavilo…

28. 01. 2026 | 0 komentárov

Úder cez Kanadu: Trumpovi nedávajú priestor na to hlavné – vytvorenie nového systému riadenia v USA

USA, 28. januára 2026 - Kam vedú kroky Kanady? Čo urobil kanadský premiér?  Kladie si otázku ruský analytik Michail Chazin. Nuž,…

28. 01. 2026 | 0 komentárov

15 obrázkov, ktoré ukazujú zvláštne veci v Bruseli

V Bruseli môžete naraziť na neuveriteľné zvláštne veci, ktoré by ste inde len ťažko videli. Tieto fotografie ukazujú, ako ulice…

28. 01. 2026 | 0 komentárov

Zbohom Instagram či Facebook? Brusel zvažuje zákaz sociálnych sietí pre deti už v roku 2026

Európska únia stojí pred rozhodnutím, ktoré by ešte pred pár rokmi znelo nepredstaviteľne – úplný zákaz sociálnych sietí pre deti

28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Nielen škodiť, už aj špiniť. Protislovenská reality show pokračuje

Český europoslanec Tomáš Zdechovský voči Slovensku vystupuje opäť ako policajt, sudca, a možno aj kat…

28. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Probruselksý denník Politico vyhlásil, že “Fico bol šokovaný nebezpečným psychickým stavom Trumpa“. Premiér ostro reaguje

Noviny Politico s odvolaním sa na zdroje píšu, že slovenský premiér Fico bol šokovaný „nebezpečným psychickým stavom“ Trumpa po stretnutí…

28. 01. 2026 | Aktualizované 28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Aktualizované 28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Cibulková sa bude rozvádzať po desiatich rokoch. Je za tým nový muž po jej boku?

Bývalá slovenská tenistka Dominika Cibulková potvrdila, že sa jej rozpadlo manželstvo s Michalom Navarom. Vzali sa v roku 2016 po…

28. 01. 2026 | 0 komentárov

České bezpilotné lietadlo Jan Žižka budú Ukrajinci testovať priamo v boji

Česko, 28. januára 2026 - Česká spoločnosť Spark vyvinula nový útočný dron, pričom niekoľko z nich má byť dodaných Ozbrojeným…

28. 01. 2026 | 0 komentárov

Vidlák pre HS: Youtuberi nás vylákali do pasce, prelepili nám poznávaciu značku a udali nás policajtom

Český bloger a politik Daniel Sterzik, známy aj ako Vidlák, sa pred časom stal obeťou provokácie youtubera. Skupinka aktivistov ho…

28. 01. 2026 | Rozhovory | 6 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Rozhovory | 6 min. čítania | 0 komentárov

Ministri Takáč a Šutaj Eštok nepoznajú detaily o rokovaní premiéra s Trumpom

Šéf agrorezortu Richard Takáč a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) nepoznajú detaily stretnutia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) s americkým…

28. 01. 2026 | Aktualizované 28. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Aktualizované 28. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Elon Musk nazval poľského ministra zahraničných vecí Sikorského „imbecilom“

Sikorski verejne vyzval Muska, aby obmedzil používanie Starlinku Rusom, ktorí začali pomocou tohto spojenia ovládať svoje drony nad Ukrajinou 

28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Výstavba jadrového zdroja má vždy niekoľko etáp. Na stavebnej časti plánovaného nového jadrového bloku v Jaslovských Bohuniciach by sa mali podieľať aj firmy, ktoré pôsobia na Slovensku. Vyplýva to z vyjadrenia predsedu vlády SR a Smeru-SD Roberta Fica.

20:16

Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul vyhlásil, že Ukrajina si zaslúži spravodlivú šancu na vstup do Európskej únie. K presnejšiemu dátumu sa nevyjadril. Informuje agentúra DPA.

20:15

Dočasný prezident Sýrie Ahmad Šara sa v Moskve stretol s prezidentom Vladimirom Putinom. Putin počas stretnutia zdôraznil, že Moskva je pripravená pomôcť s obnovou krajiny po občianskej vojne. Informujú agentúry AP a Reuters.

Putin Šara
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) sa rozpráva so sýrskym prezidentom Ahmadom Šarom / Foto: TASR/AP-Maxim Shipenkov/Pool Photo via AP
20:07

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že patová situácia týkajúca sa Grónska a USA sa stala „strategickým varovným signálom pre celú Európu“. Macron to uviedol v Paríži počas spoločného vystúpenia s lídrami Dánska a dánskeho autonómneho ostrova. Informuje agentúra AFP.

Grónsko Dánsko Macron
Na snímike francúzsky prezident Emmanuel Macron (uprostred), dánska premiérka Mette Frederiksenová (vpravo) a grónsky premiér Jens-Frederik Nielsen / Foto: TASR/AP-Thomas Padilla, Pool
20:03

.

Huliak: V sporoch týkajúcich sa Národného futbalového štadióna máme veľkú šancu vyhrať

Právne analýzy, ktoré si dalo vypracovať Ministerstvo cestovného ruchu a športu , dávajú veľkú šancu štátu uspieť v ostávajúcich troch…

28. 01. 2026 | 0 komentárov

Chcú to volať náhubkovým zákonom, tak nech. Je čas stanoviť si hranice

Demokracia nie je automatická výzva k tomu, aby verejný priestor zaplnili urážky istých skupín obyvateľstva alebo priamo výzvy k ich…

28. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Orbán podporuje Weidelovú, ktorá požaduje, aby Ukrajina zaplatila Nemecku za sabotáž plynovodu Nord Stream

Maďarský premiér Viktor Orbán podporil spolupredsedníčku strany Alternatíva pre Nemecko Alice Weidelovú, ktorá žiada od Ukrajiny odškodnenie za výbuch plynovodu…

28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Obchodníci uzatvárajú rekordné stávky na pokles dolára

Obchodníci uzatvárajú rekordné stávky na pokles dolára, informuje agentúra Bloomberg

28. 01. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Biely dom v kríze

Trumpove reitingy naďalej dosahujú nové negatívne rekordy. V súčasnosti sú stabilne nižšie, ako boli na začiatku prvého funkčného obdobia v…

28. 01. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 01. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

Michal Durila

Andrej Sablič

Peter Bielik

Viktor Pondělík

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov