Rútime sa do katastrofy, ale stále môžeme urobiť toto…

Bratislava 22. septembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)

 

Ako by ste zhodnotili aktuálnu situáciu?

MUDr. Igor Bukovský 
Na snímke MUDr. Igor Bukovský 

Na rôznych úrovniach života a v rôznych zákutiach spoločnosti sa neustále dejú nové a nové katastrofy, absurdity a veci, o ktorých by sme ešte pred polrokom povedali, že sa nemôžu stať. Mysleli sme si, že sa to zastaví, keď skončí Covid, ale ten nekončí. Momentálne má v Číne mesto, ktoré má 22 miliónov obyvateľov, lockdown. Ľudia sú zase prísne monitorovaní, z rodiny môže vyjsť von na nákup len jeden človek a všetci ostatní sú zavretí doma. To je dôkaz, že lockdowny nefungujú. Kto iný predsa robil prísnejší lockdown na svete ako Čína? A znovu sú tam, kde aj boli. Napriek tomu, ešte agresívnejšie a silnejšie ďalej robia to, čo zjavne nefungovalo. Pre mnohých ľudí by to už malo byť signálom, že verili zlým riešeniam a hlúpym ľuďom.

 

Prečo myslíte, že ľudia stále veria tým zlým riešeniam a hlúpym ľuďom?

Sú na to tri dôvody. Tým prvým je, že takéto správy sa len veľmi zriedka objavia v slovenských mainstreamových médiách. Po druhé, takéto informácie sa nezjavujú v pravdivých súvislostiach. To znamená, že aj keď povedia, že v Číne je 22 miliónové mesto, ktoré je momentálne v lockdowne, nepripisujú tomu taký dôvod, aký som teraz popísal – dôkaz, že lockdown nefunguje. A po tretie, ak by sa to aj zjavilo v médiách, a dokonca aj v súvislostiach, stále je to o ľuďoch. Aj ľudia si musia uvedomiť a priznať, ako sa nechali oklamať. Preto neočakávam žiadne revolučné zmeny, zlomový bod ani nič, čo by zatriaslo celou spoločnosťou. Ani v minulosti sa nikdy nič také neudialo až do momentu, kedy nenastúpila diktatúra alebo tyrania. Až vtedy sa začali ľudia spamätávať, pretože padli až na kolená.

 

Myslíte si, že je možné predpovedať, čo sa bude diať ďalej?

Myslím, že momentálne sa nedajú robiť žiadne predpovede. Ktokoľvek ich robí bez toho, aby začal slovami „ja si myslím“, je podľa môjho názoru veľmi trúfalý. Ešte stále by sme sa mali každý deň pozerať okolo seba a užívať si s pokorou a vďačnosťou svet, aký máme, pretože sa môže veľmi rýchlo a veľmi dramaticky zmeniť. Dnes nikto nevie predpovedať, čo všetko sa môže zrútiť a pokaziť a aké to bude mať následky. Nevieme, ako sa zachovajú ľudia, ktorí ostanú bez peňazí a budú mať doma zimu. Je veľmi pravdepodobné, že z luxusu, ktorý sme si nevedeli vážiť, sa naša životná úroveň, dostupnosť tovarov aj služieb prepadne o 30 až 80 percent. Vie niekto odhadnúť, aké to bude mať následky? Ako sa to odzrkadlí napríklad v medziľudských vzťahoch? Ako veľmi to zvýši agresivitu medzi ľuďmi? A aké by mala zvýšená agresivita následky? Svet už nikdy nebude taký, aký bol v decembri 2019, ale tak ako všetko v histórii, aj toto sa raz skončí. Aj tie najväčšie katastrofy, tyranie a diktatúry skončili. Otázka je len kedy a s akými následkami to bude. Úprimne sa čudujem ľuďom, ktorí majú toto všetko na svedomí. Oni nepoznajú históriu? Nevedia ako to vždy dopadlo? Nemajú strach, že sa voči nim otočí hnev oklamaného národa?

Keby na Slovensku čo i len 20% obyvateľstva prestalo dodržiavať elementárne pravidlá a predpisy, znamenalo by to kolaps. Nemáme totiž dosť policajných a poriadkových zložiek, ktoré by vedeli zriadiť nápravu. Toto však nie je moja predpoveď a vo všetkom sa môžem mýliť. Ja si len myslím, že tak ako sa stali veci, ktoré boli pred tromi rokmi absolútne nemysliteľné a nepredstaviteľné, môžu sa diať aj ďalej. Ja si nič z toho neželám. Ale predchádzajúce dva roky nám ukázali, že nemôžeme čakať na to, že sa niečo samo zmení alebo napraví. Nemôžeme veriť tomu, že „bude dobre“. Bude dobre, len ak aj my pre to niečo urobíme.

 

Je to dôvod prečo ste sa rozhodli spustiť sériu jesenných prednášok v rôznych mestách Slovenska?

Áno. Robili sme ich už na jar a uvedomil som si, že tie stretnutia majú zmysel. Cítil som to z ľudí, ktorí prišli a cítil som to aj zo seba. Mne osobne takéto stretnutia veľmi pomáhajú ešte viac premýšľať a formovať si názory. To, čo všetci prežívame, je už dlhodobý stav, ktorý poškodzuje naše psychické zdravie aj medziľudské vzťahy. Myslím si, že ak si človek v takýchto časoch dokáže hľadať oporné body a dokáže ich aj zdieľať s druhými ľuďmi, je to veľmi prospešné. Myslím, že je to dokonca jediná cesta, ako môžu v spoločnosti vznikať sily, ktoré pomôžu jej uzdraveniu.

 

Myslíte si, že ľudia, ktorí tak dlho verili oficiálnemu naratívu, dokážu priznať, že boli oklamaní?

Pre ľudí, ktorí postupne prichádzajú na to, že sa mýlili, je veľmi ťažké. Mimochodom, vedeli ste, že črevný nervový systém vie oveľa skôr, že sme sa mýlili, než náš mozog? Ten už veci veľmi jasne pomenováva, spracuje a umožňuje si ich uvedomiť. Naša intuitívna časť nervového systému, vrátane nervového systému tráviaceho traktu, to sú tie motýliky a črevné nervozity, prichádzajú oveľa skôr. Znamená to, že náš črevný nervový systém reaguje oveľa skôr než vedomá časť mozgu. Predstavte si, koľko ľudí už môže byť v tomto stave hanby, ktorá prichádza zvnútra a pokúša sa predrať na povrch. Predstavte si,  koľko ľudí to ďalej potláča. Ľudia sú dnes postihnutí úplne iracionálnym strachom, ktorého sa nevedia zbaviť. Je to nebezpečné nielen pre ich okolie, pretože majú v sebe potenciál agresivity, ale aj pre nich samých. Tým, že sústreďujú pozornosť na jedno riziko, unikajú iné , oveľa závažnejšie riziká. Je isté, že väčšinu z nich to aj dobehne.

 

Čo ak sa to nestane, alebo to bude trvať ďalších niekoľko rokov?

Ak sa to nestane teraz, bude to mať ešte závažné následky. Celá situácia sa zhoršuje, preto čím neskôr budú ochotní pripustiť si chyby, tým horšie to bude aj pre nich, aj pre spoločnosť. Ľudia sú vyčerpaní a ohnutí, mnohí z nich už vzdali svoj život a uverili klamstvám. Veľmi veľa ľudí sa podarilo presvedčiť o tom, že sú úplne bezvýznamný element, ktorý nedokáže nič zmeniť, a preto rezignovali. Trápi ma, že v tomto zmysle úplne zlyhala cirkev, inštitúcie, kultúrne osobnosti… Nemáme nikoho, kto by dokázal prinášať nádej. Bez ohľadu na covid, na očkovanie, na politiku… jednoducho ľudsky. Pomáhať ľudom nájsť v sebe silu odolať tomu, čo sa deje. Energiu k tomu, aby sme mohli existovať, inak sa zmeníme na diktatúru. Edmund Burke už v 18. storočí povedal, že jedno z najväčších klamstiev, ktorému ľudia uveria je, že sú príliš malí na to, aby mohli niečo zmeniť. Ak tomu skutočne uveria, je to dokonalá situácia, aby ich niekto ovládol. Je jedno či je to v rodine, na pracovisku, alebo v štáte.

 

Povedzme si niečo bližšie o prednáškach, ktoré pripravujete?

Áno, ďakujem. Už teraz sa veľmi teším na naše spoločné stretnutia, ktoré budú prebiehať v jesenných mesiacoch. Začali sme už 19.9. v Bratislave a postupne navštívime niekoľko miest na celom Slovensku. Okrem prednášky s besedou sa návštevníci môžu tešiť na autogramiádu, budú mať možnosť zakúpiť si moje knihy za špeciálne ceny a tiež vyhrať niektorú z pekných cien v našej tombole. Prednášky sme robili už na jar a uvedomil som si, že majú zmysel. Cítil som to z ľudí, ktorí prišli a cítil som to aj zo seba. Mne osobne takéto stretnutia veľmi pomáhajú ešte viac premýšľať a formovať si názory. To, čo všetci prežívame, je už dlhodobý stav, ktorý poškodzuje naše psychické zdravie aj medziľudské vzťahy. Myslím si, že ak si človek v takýchto časoch dokáže hľadať oporné body a dokáže ich aj zdieľať s druhými ľuďmi, je to veľmi prospešné. Myslím, že je to dokonca jediná cesta, ako môžu v spoločnosti vznikať sily, ktoré pomôžu jej uzdraveniu. Verím, že naše stretnutia by mohli byť jedným z týchto oporných bodov.

 

V ktorých mestách sa objavíte najbližšie?

Uvidíme sa už dnes v Nitre, 26.9. v Šali, 27.9. v Dunajskej Strede, 29.9. v Nových Zámkoch, 3.10. v Piešťanoch, 4.10. v Prievidzi a 6.10. v Senci. Ďalšie mestá budeme prezrádzať postupne a nevynecháme ani stredné a východné Slovensko. Na každú z prednášok je možné zakúpiť si vstupenku štandard a VIP. S VIP vstupenkou okrem malého darčeka a možnosti sedieť vo VIP sektore dostanete aj podpísanú knihu Zmazaný/í. Všetkých srdečne pozývam a teším sa na príjemnú a priateľskú atmosféru. Všetky prednášky majú len obmedzenú kapacitu návštevníkov, preto si nákup lístkov radšej nenechávajte na poslednú chvíľu.

 

Prezradíte aj na akú prednášku, prípadne na aké témy sa môžeme tešiť?

Budeme hovoriť o spoločenskej situácii, ale aj o zdraví. Budeme hovoriť o tom ako zbavovať toxínov nielen dušu, ale aj naše telo. Zdravie totiž neprestalo existovať! Je stále podstatné, aj keď sme blokovaní vplyvmi, ktoré nás neustále zamestnávajú. Zdravie je stále podstatné. Kto si pred dvomi rokmi myslel, že to s naším zdravotníctvom môže byť ešte horšie? A bolo to možné! A dokonca je to možné aj dnes. Môže sa stať, že pôjdete do nemocnice a nemocnica tam už nebude. Preto sa treba zdraviu venovať stále viac.

Moje prednášky majú byť najmä o ľuďoch a pre ľudí. Spoločnosť je, bohužiaľ, veľmi roztrieštená. Toľko tém a konfliktov sa vmiešalo medzi ľudské vzťahy, že po takmer troch rokoch snáď neexistujú dvaja ľudia, ktorí by nemali na niečo úplne odlišné názory. Nové témy nás stále ešte viac polarizujú. Aj keď sa ešte pred rokom dvaja ľudia zhodli v otázke covidu či vakcín, dnes je množstvo ďalších tém, v ktorých sa možno nestretnú. Ukrajina, ruský plyn, ekologická kríza… Najhoršie je, že sme ochotní všetkému podľahnúť a nechať sa klamať.

 

Ľudia, ale chcú počuť aj niečo optimistické a potrebujú mať nádej. Čo optimistické vidíte vy?

Pozitívne a optimistické je pre mňa to, že ešte stále si môžeme uvedomovať, čo sa deje. Že ešte stále môžeme podstupovať obete, ktoré si vyberáme my sami a nie tie, ktoré si vyberajú nás. Obeťou, ktorú si v živote môžeme vybrať je napríklad to, že schudneme, že si zvolíme istý diskomfort, vďaka ktorému dosiahneme svoj cieľ. Človek, ktorý má 40 kíl nadváhy a rozhodne sa urobiť všetko preto, aby schudol, predstavuje prípad obetí, ktoré si zvolí on sám. Ak by sa však neodhodlal schudnúť, obete v podobe rakoviny, cukrovky či iných chorôb, by si o niekoľko rokov našli jeho. Preto je fantastické, že ešte stále máme možnosť niečo urobiť. Hoci sa dnes spoločnosť rúti do katastrofy, môžeme tých, ktorí o to stoja, pripraviť. Môžeme sa usilovať mobilizovať sily, zdieľať svoje názory a aspoň tým, ktorí o to stoja, pomôcť pripraviť sa na to, čo nás čaká.

MUDr. Igor Bukovský 

Redakciu informovala PhDr. Mgr. Jaroslava Mareková.

(Rozhovor vznikol 2.9.2022)

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Matovič obvinil šéfredaktora denníka N zo šírenia podlých lží: Ľudia nie sú hlúpi

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa pre svoje výroky dostal do sporu s novinármi. V najnovšom príspevku reaguje na Denník N, ktorý podľa jeho slov "hrubo klame, podsúva a manipuluje" "Povedal som si, že na zaujatých novinárov už budem reagovať, len…

Poslanci majú v utorok hlasovať o viacerých návrhoch i odvolaní Matoviča

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR zasadnú do lavíc opäť v utorok (4. 10.), čaká ich ešte viacero neprerokovaných bodov z programu 72. schôdze. Okrem toho by mali o 11.00 h rozhodnúť o všetkých doteraz prerokovaných návrhoch, medzi nimi o návrhu na skrátené legislatívne…

Prezidenti štátov strednej a východnej Európy podporujú suverenitu Ukrajiny

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Prezidenti stredoeurópskych a východoeurópskych členských štátov NATO podporujú suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny. Neuznávajú a nikdy neuznajú snahy Ruskej federácie o anexiu akejkoľvek časti ukrajinského územia. Uviedli to v spoločnom vyhlásení, ktoré TASR v nedeľu poskytol hovorca prezidentky SR Zuzany Čaputovej Martin Strižinec "Podporujeme…

Aký bude trest za zákerný zločin na dne Baltu? Rusi vôbec nemusia prestrihávať podmorské káble – karma má rôzne podoby

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Swedish Coast Guard)   Orientálne filozofie hovoria o karme, Západ používa výrazy ako akcia a reakcia, príčina a následok. Odporný teroristický zločin, ktorý môže ohroziť prosperitu celého európskeho kontinentu, bude mať nevyhnutne následky aj pre jeho páchateľa Nasledujúca rádiová komunikácia sa údajne kedysi naozaj odohrala, kdesi…

Ukrajinské ozbrojené sily zaplatia vysokú cenu za Krasnyj Liman

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Twitter)   Už na budúci týždeň - prvýkrát po 78 rokoch - bude ruské mesto pod kontrolou nepriateľských vojsk, píše Alexandr Sitnikov v článku ruských novín Svobodnaja Pressa Zatiaľ čo ukrajinskí vlastenci tancujú okolo "víťazstva" nad Krasným Limanom, adekvátnejšie telegramové kanály krajiny informujú, že Rusko posilňuje…

Macron chce posielať migrantov na francúzsky vidiek. Hovorí o demografickom prechode

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Rmx/Foto:TASR/AP-Seth Wenig,Aurelien Morissard)   Plán francúzskeho prezidenta môže byť nádejou na posilnenie hlasov ľavice na vidieku, informuje REMIX Francúzsky prezident Emmanuel Macron prisľúbil, že od začiatku roka 2023 bude predložený nový zákon o azyle a prisťahovalectve, pričom francúzsky líder zdôrazňuje potrebu poslať viac migrantov na francúzsky…

Putin prekročil Rubikon

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/nationalinterest/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin)   Teraz sa nachádzame v neprebádaných vodách a to, čo sa skrýva za rohom, môže byť nebezpečnejšie ako všetko, čo svet doteraz videl na Ukrajine, píše National Inerest Ruskí predstavitelia dali jasne najavo, že územia Donecka, Luhanska, Chersonu a Záporožia sú suverénnymi…

Fasáda verejnej jednoty zakrýva skryté napätie v NATO

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Thehill/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Portál zameraný na americký Kongres The Hill uverejnil zamyslenie bývalého coloradského komisára pre vzdelávanieWilliama Moloneya nad navonok proklamovanou jednotou NATO. Moloney je starším spolupracovníkom v oblasti konzervatívneho myslenia na Storočnicovom inštitúte Kresťanskej univerzity v Colorade, ktorý študoval na Oxforde a Londýnskej univerzite a…

Ruský raper sa zabil na protest proti mobilizácii. Nechal odkaz fanúšikom

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Ruský raper Walkie (vlastným menom Ivan Petunin) spáchal samovraždu na protest proti mobilizácii. 27-ročný raper vyskočil z 10. poschodia výškovej budovy v Krasnodare Podľa správ ruských médií predtým na svojom kanáli Telegram zverejnil výzvu, v ktorej uviedol: "Nemôžem a ani nechcem vziať na svoju…

Malová: Nejsť voliť je rezignáciou na základné demokratické právo

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Nevyužiť svoj hlas v spojených regionálnych voľbách je výrazom odcudzenia a rezignácie na základné demokratické právo. Občania zvyčajne dobre poznajú svojich miestnych politikov. Pokiaľ im záleží na rozvoji ich samosprávy, mali by ísť 29. októbra voliť. Myslí si to politologička z Univerzity Komenského…

NAJNOVŠIE

BLOG

Pavel Jacz

Charakter sa s poslancom Krúpom nikdy ani nekrižoval! Je to totálna kombinačná nemožnosť!!!

0icon

  Politický či skôr len politizujúci pracovník, nie politik Krúpa sa totiž zrazu zrodil ako objavujúci Kolumbus a začal búrkovať ako 5 centimetrové krúpy! Doslovne a do písmena môžeme šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu (Čudujem sa, že ešte stále sedí na tejto stoličke!) charakterizovať nielen ako p

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

Marek Bičík

Ako sa "alzak" odkopal.

0icon

Mnohí sme zaregistrovali slávne vyhlásenie kokaínového prezidenta Ukrajiny o tom ako podáva urýchlenú prihlášku do NATO. Odhliadnuc od stanov na prijatie a splnenia podmienok je to zase len jedno vyhlásenie, ktoré sa bude Európanom stále pripomínať napriek tomu, že z toho nič reálne nemôže byť. To by však nebol problém.…

Juraj Tušš

Súvislosť medzi energetickou, migračnou krízou v Európe, brexitom a konfliktom na Ukrajine.

0icon

Žijeme vo veľmi zaujímavej dobe, v ktorej vplyv mocenských skupín na riadenie obyvateľstva prebieha extrémne vysokým tempom. Doposiaľ ľudstvo nezažilo dynamickejšiu dobu riadiacich manévrov elít uplatňovaných na svojom obyvateľstve. V tomto článku sa vám pokúsim vysvetliť súvis

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke dobový kostýmový sprievod cez Staré mesto Bratislavy pri príležitosti rekonštrukcie historického boja Bitka o Bratislavu - Prešporok 1620. V Bratislave 1. októbra 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Matovič obvinil šéfredaktora denníka N zo šírenia podlých lží: Ľudia nie sú hlúpi

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa pre svoje výroky dostal do sporu s novinármi. V najnovšom príspevku reaguje na Denník N, ktorý podľa jeho slov "hrubo klame, podsúva a manipuluje" "Povedal som si, že na zaujatých novinárov už budem reagovať, len…

Poslanci majú v utorok hlasovať o viacerých návrhoch i odvolaní Matoviča

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR zasadnú do lavíc opäť v utorok (4. 10.), čaká ich ešte viacero neprerokovaných bodov z programu 72. schôdze. Okrem toho by mali o 11.00 h rozhodnúť o všetkých doteraz prerokovaných návrhoch, medzi nimi o návrhu na skrátené legislatívne…

Prezidenti štátov strednej a východnej Európy podporujú suverenitu Ukrajiny

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Prezidenti stredoeurópskych a východoeurópskych členských štátov NATO podporujú suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny. Neuznávajú a nikdy neuznajú snahy Ruskej federácie o anexiu akejkoľvek časti ukrajinského územia. Uviedli to v spoločnom vyhlásení, ktoré TASR v nedeľu poskytol hovorca prezidentky SR Zuzany Čaputovej Martin Strižinec "Podporujeme…

Aký bude trest za zákerný zločin na dne Baltu? Rusi vôbec nemusia prestrihávať podmorské káble – karma má rôzne podoby

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Swedish Coast Guard)   Orientálne filozofie hovoria o karme, Západ používa výrazy ako akcia a reakcia, príčina a následok. Odporný teroristický zločin, ktorý môže ohroziť prosperitu celého európskeho kontinentu, bude mať nevyhnutne následky aj pre jeho páchateľa Nasledujúca rádiová komunikácia sa údajne kedysi naozaj odohrala, kdesi…

Ukrajinské ozbrojené sily zaplatia vysokú cenu za Krasnyj Liman

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Twitter)   Už na budúci týždeň - prvýkrát po 78 rokoch - bude ruské mesto pod kontrolou nepriateľských vojsk, píše Alexandr Sitnikov v článku ruských novín Svobodnaja Pressa Zatiaľ čo ukrajinskí vlastenci tancujú okolo "víťazstva" nad Krasným Limanom, adekvátnejšie telegramové kanály krajiny informujú, že Rusko posilňuje…

Macron chce posielať migrantov na francúzsky vidiek. Hovorí o demografickom prechode

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Rmx/Foto:TASR/AP-Seth Wenig,Aurelien Morissard)   Plán francúzskeho prezidenta môže byť nádejou na posilnenie hlasov ľavice na vidieku, informuje REMIX Francúzsky prezident Emmanuel Macron prisľúbil, že od začiatku roka 2023 bude predložený nový zákon o azyle a prisťahovalectve, pričom francúzsky líder zdôrazňuje potrebu poslať viac migrantov na francúzsky…

Putin prekročil Rubikon

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/nationalinterest/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin)   Teraz sa nachádzame v neprebádaných vodách a to, čo sa skrýva za rohom, môže byť nebezpečnejšie ako všetko, čo svet doteraz videl na Ukrajine, píše National Inerest Ruskí predstavitelia dali jasne najavo, že územia Donecka, Luhanska, Chersonu a Záporožia sú suverénnymi…

Fasáda verejnej jednoty zakrýva skryté napätie v NATO

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Thehill/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Portál zameraný na americký Kongres The Hill uverejnil zamyslenie bývalého coloradského komisára pre vzdelávanieWilliama Moloneya nad navonok proklamovanou jednotou NATO. Moloney je starším spolupracovníkom v oblasti konzervatívneho myslenia na Storočnicovom inštitúte Kresťanskej univerzity v Colorade, ktorý študoval na Oxforde a Londýnskej univerzite a…

Ruský raper sa zabil na protest proti mobilizácii. Nechal odkaz fanúšikom

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Ruský raper Walkie (vlastným menom Ivan Petunin) spáchal samovraždu na protest proti mobilizácii. 27-ročný raper vyskočil z 10. poschodia výškovej budovy v Krasnodare Podľa správ ruských médií predtým na svojom kanáli Telegram zverejnil výzvu, v ktorej uviedol: "Nemôžem a ani nechcem vziať na svoju…

Malová: Nejsť voliť je rezignáciou na základné demokratické právo

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Nevyužiť svoj hlas v spojených regionálnych voľbách je výrazom odcudzenia a rezignácie na základné demokratické právo. Občania zvyčajne dobre poznajú svojich miestnych politikov. Pokiaľ im záleží na rozvoji ich samosprávy, mali by ísť 29. októbra voliť. Myslí si to politologička z Univerzity Komenského…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Charakter sa s poslancom Krúpom nikdy ani nekrižoval! Je to totálna kombinačná nemožnosť!!!

0icon

  Politický či skôr len politizujúci pracovník, nie politik Krúpa sa totiž zrazu zrodil ako objavujúci Kolumbus a začal búrkovať ako 5 centimetrové krúpy! Doslovne a do písmena môžeme šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu (Čudujem sa, že ešte stále sedí na tejto stoličke!) charakterizovať nielen ako p

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

Marek Bičík

Ako sa "alzak" odkopal.

0icon

Mnohí sme zaregistrovali slávne vyhlásenie kokaínového prezidenta Ukrajiny o tom ako podáva urýchlenú prihlášku do NATO. Odhliadnuc od stanov na prijatie a splnenia podmienok je to zase len jedno vyhlásenie, ktoré sa bude Európanom stále pripomínať napriek tomu, že z toho nič reálne nemôže byť. To by však nebol problém.…

Juraj Tušš

Súvislosť medzi energetickou, migračnou krízou v Európe, brexitom a konfliktom na Ukrajine.

0icon

Žijeme vo veľmi zaujímavej dobe, v ktorej vplyv mocenských skupín na riadenie obyvateľstva prebieha extrémne vysokým tempom. Doposiaľ ľudstvo nezažilo dynamickejšiu dobu riadiacich manévrov elít uplatňovaných na svojom obyvateľstve. V tomto článku sa vám pokúsim vysvetliť súvis

Armádny Magazín

Incident so stíhačkou. Čo sa stalo na letisku v Sevastopole

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Na letisku Belbek, ktoré sa nachádza v severozápadnej časti Sevastopolu neďaleko pobrežia Čierneho mora, došlo 1. októbra k mimoriadnej situácii. Niektoré podrobnosti o tom, čo sa stalo, uviedol vo svojom telegramovom kanáli guvernér mesta Michail Razvožaev.  

Americký film Southern Comfort, alebo likvidácia amerických vojakov Louisiane, ktorá nenudí a celkom pobaví

0 icon

Slovensko, 2.október 2022 (AM) – Dnes by som rád predstavil americký film Souther Comfort (1981), ktorý mám ozaj rád a ktorý má prednostné miesto v mojej zbierke filmov. K tomuto filmu sa z času na čas rád vraciam, aj keď môže dnes niekomu kamera tohto filmu pripadať trochu pomalá a scenár príliš…

Šojguova prefíkanosť odpísala americké raketomety HIMARS

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Rozpory medzi Kyjevom a Washingtonom sú čoraz silnejšie. Velenie NATO rozhodne odmieta dodať kyjevskému režimu diaľkové delá ATACMS. Ide o húfnice, ktoré by mohli umožniť Ozbrojeným silám Ukrajiny zasiahnuť takmer celé územie Belgorodskej, Rostovskej a dokonca aj Voronežskej oblasti. Reakcia NATO na vydieranie Kyjeva je dôkazom, že…

Andrej Fursov: Starý svet už neexistuje. Kam ľudstvo vykročí z bodu maximálnej voľby

0 icon

Slovensko, 2.október 2022 (AM) – Súčasná situácia je charakteristická tým, že keďže sa nenachádzame len v bode rozvetvenia, ale v bode mnohorozvetvenia, je tu veľmi ťažké predpovedať. Čo je mnorozvetvenie? Keď existuje možnosť implementácie niekoľkých možností naraz. A v tomto prípade na mnohom záleží – nie je to náhoda – v…

„Kornet“ sa naučil prerážať aktívnu ochranu tankov

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Pre ruský protitankový raketový komplex (PTRK) „Kornet“ sa spracúva algoritmus „dvojakého odpalu“, ktorý mu umožní oklamať systémy aktívnej ochrany tankov a ďalšej obrnenej techniky, tvrdí riaditeľ klastru výzbroje spoločnosti Rostech Bekchan Ozdojev.   [caption id="attachment_29659" align="alignnone"

Vášeň v Tebe

Čo môžete urobiť pre mozog vašich detí? Povedzte im o troch návykoch pri učení

0 icon

„,Nemusím si robiť poznámky na hodine, pretože to všetko mám v knihe. Na písomku sa naučím deň vopred,“ aj takto argumentujú žiaci v súvislosti s učením. Niektorí vysokoškoláci môžu ešte dodať: „Nemusím ísť na prednášku, pretože si ju môžem pozrieť cez sociálne siete, alebo si nahrávku prednášky pozriem neskôr.“ Každý…

5 typov pre zdravé manželstvo

0 icon

Cvičenie a zdravá strava prospieva vášmu telu. Vzdelávanie a čítanie prospieva vašej mysli. Modlitba či meditácia prospieva vašej duši. A čo prospieva vášmu manželstvu? Prinášame vám 5 typov, ako posilniť vaše manželstvo. Spoznajte najprv samú seba Dajte si záležať na sebapoznávaní. Mnoho ľudí totiž vstupuje do vzťahov be

Modelka prišla na mólo takmer nahá. A potom sa to začalo ... šaty na mieru a na počkanie

0 icon

Počas finále show Coperni, ktorá uzatvárala Paris Fashion Week, kráčala modelka Bella Hadid do stredu móla. Mala na sebe len nohavičky a držala si prsia. Zrazu sa stalo niečo, čo mnohých určite prekvapilo... Šaty modelky vznikli priamo pred očami divákov K modelke Belle Hadid pristúpili dvaja muži, ktorí začali na ňu sprejovať…

Vajíčka by mali byť klasifikované ako superpotravina. Prinášame 5 dôvodov

0 icon

O vajíčkach sa už toho veľa napísalo. Nielen o ich prospechu pre naše zdravie, ale aj o ich škodlivosti v súvislosti so zvyšovaním cholesterolu. My vám prinášame 5 benefitov pre vaše zdravie. Vajcia sú totiž jednou z mála potravín, ktoré by mali byť klasifikované ako „superpotraviny“, informuje

Vitajte na portáli VÁŠEŇ V TEBE

0 icon

Vitajte na novom webovom portáli VÁŠEŇ v TEBE, ktorý je venovaný najmä ženám. Ale aj muži tu určite nájdu dosť informácií, ktoré ich upútajú a zároveň nahliadnu do (pre nich niekedy) tajomného sveta žien. Cez články zamerané na manželstvo, deti, krásu, životný štýl, rodinu a priateľov i celebrity chceme vo vás prebudiť vášeň, ktorá…

FOTO DŇA

Na snímke dobový kostýmový sprievod cez Staré mesto Bratislavy pri príležitosti rekonštrukcie historického boja Bitka o Bratislavu - Prešporok 1620. V Bratislave 1. októbra 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali