Rusko zvyšuje svoju vojenskú prítomnosť v Sýrii

Rusko zvyšuje svoju vojenskú prítomnosť v Sýrii

Moskva 29. aprila 2024 (HSP/noonpost/Foto:Twitter)

 

Rusko naďalej podniká ďalšie kroky na zvýšenie svojej vojenskej prítomnosti v blízkosti Izraelom okupovaných sýrskych Golanských výšin. To vyvoláva otázku: aké ciele a záujmy sleduje Moskva? Odpovede hľadá Mustafa Mohammed v novinách NoonPost

rusko vojna
Ilustračné foto

Rusko zvyšuje svoju vojenskú prítomnosť v Sýrii, uvádza portál NoonPost. Týmto spôsobom môže vyvíjať tlak na Izrael a zároveň odradiť Irán od rozpútania veľkej vojny v regióne. To mu umožní zvýšiť svoj vplyv na celom Blízkom východe.

Reklama

Ruská armáda v Sýrii rozmiestnila ďalšie vojenské stanovištia pozdĺž demarkačnej línie na Golanských výšinách, čím sa ich počet zvýšil na štrnásť. Podľa dobre informovaných zdrojov ruská vojenská polícia v polovici apríla zriadila dve nové pozorovacie stanovištia. Jedno v Tel Mashar a druhé v Tel al-Karam na vidieku v provincii Quneitra.

Začiatkom tohto mesiaca Rusko rozmiestnilo ďalšie stanovište vojenskej polície na Golanských výšinách, čo sa zhoduje so zvýšeným počtom pozemných hliadok pozdĺž demarkačnej línie a leteckých hliadok.

Reklama

Deklarovaným účelom je podľa generálmajora Jurija Popova, zástupcu vedúceho ruského centra pre zmierenie znepriatelených strán v Sýrii, „monitorovanie dodržiavania podmienok ukončenia nezhôd medzi oboma stranami“. A čo nedeklarované ciele, ktoré v podstate slúžia záujmom Moskvy?

Od vypuknutia vojny v Gaze sa južná Sýria dostala do popredia ruských priorít, najmä po tom, ako sa dramaticky vyostrila situácia medzi iránskymi milíciami a Izraelčanmi na libanonsko-izraelskej hranici a Golanských výšinách. Zdá sa, že vojna v Gaze prinútila Rusko presunúť svoju pozornosť z ukrajinskej krízy na Sýriu.

Rusko kvôli konfliktu na Ukrajine znížilo svoju vojenskú prítomnosť v Sýrii, čo vyvolalo fámy, že Irán sa rozhodol využiť vákuum, ktoré v regióne zanechali Rusi, a vyslal svoje milície do južnej Sýrie. Moskva však rýchlo začala situáciu naprávať. V jednom z ustanovení „dohody o urovnaní“, ktorú v roku 2018 podpísali opozičné skupiny na juhu Sýrie s Asadovým režimom, sa uvádza, že Moskva zaručuje stiahnutie iránskych milícií do vzdialenosti 80 km od hraníc s Izraelom a Jordánskom.

 

Pokus o zmenu pozície Izraela

Ruská prítomnosť v blízkosti Golanských výšin nie je dôsledkom udalostí v pásme Gazy. Moskva od „dohody o urovnaní“ zriadila ďalšie vojenské pozície, ale tentoraz jej prítomnosť nadobúda iný rozmer a účel. Vojenský expert brigádny generál Ahmed Rahal hovorí o „pokuse Ruska zmeniť pozíciu Izraela“.

Reklama

„Umiestnením ďalších vojenských stanovíšť v blízkosti hraníc s Izraelom chce Moskva zabezpečiť bezpečnosť od sýrskeho frontu až po izraelské hranice v nádeji, že zmení postoj Izraela k špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine,“ povedal.

Ahmed Al-Qirbi, výskumník z Centra pre sýrsky dialóg, tvrdí, že Rusko sa snaží vyčleniť územie v blízkosti Golanských výšin, aby zablokovalo cestu Iránu a ukázalo, že kontroluje celú hranicu so Sýriou.

Moskva nielenže bráni Sýriu, ale chce brániť aj svoje záujmy v tejto krajine, povedal Al-Qirbi. Pozorovacie stanovištia podľa neho slúžia ako dôkaz tejto skutočnosti. Pomáhajú tiež Rusom vyvíjať tlak na Izrael v otázkach týkajúcich sa Ukrajiny.

Konflikt na Ukrajine ovplyvnil rusko-izraelské vzťahy, hoci Izrael sa rozhodol v tejto situácii dodržiavať politiku „neutrality“. Vojna v Gaze poskytla Rusku príležitosť podporiť Izrael v nádeji, že zmení svoj postoj k Ukrajine a Moskvou uskutočnenému referendu vo východných oblastiach krajiny.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Michail Bogdanov uviedol, že „Izrael zvyčajne neinformuje Rusko o úderoch na sýrskom území“. Toto vyhlásenie odznelo v novembri 2023, teda približne mesiac po začiatku vojny v pásme Gazy.

Reklama

 

Zlepšená koordinácia medzi Ruskom a Izraelom

Wael Alwan, odborník z centra pre štúdie Jusoor, tvrdí, že vojna v Gaze zlepšila koordináciu medzi Ruskom a Izraelom. Zvýšenie počtu ruských pozorovacích stanovíšť na Golanských výšinách je teda dôsledkom návratu koordinácie na predchádzajúcu úroveň. Pripomeňme, že koordinácia medzi Ruskom a Izraelom sa začala v roku 2015.

„Rusko musí držať iránske milície a IRGC ďalej od Golanských výšin. Malo by tiež zaručiť, že Irán nezačne zo Sýrie žiadnu pozemnú vojenskú operáciu,“ povedal.

Teherán uznáva koordináciu medzi Ruskom a Izraelom. Moskva – garant „dohody o urovnaní“ – kontroluje južnú Sýriu. Inými slovami, iránske milície operujú na juhu Sýrie v koordinácii s Ruskom.

Irán podľa Alwana chápe dôvody rusko-izraelskej koordinácie v sýrskom vzdušnom priestore.

„Som presvedčený, že tieto dohody nemajú vplyv na vzťahy Ruska s Iránom,“ dodal.

 

Rastúci vplyv Ruska v regióne

Novinár Taha Abdel Wahed sa domnieva, že Rusko má záujem kontrolovať južnú Sýriu a nechce, aby túto oblasť využili akékoľvek sily na priame údery proti Izraelčanom. Moskva nechce, aby bola Sýria zatiahnutá do rozsiahlej vojny s Izraelom. Otvorený konflikt predstavuje hrozbu pre ruské základne v Sýrii a Rusko by sa mohlo stať jedným z účastníkov bojov.

Preto Rusko podľa neho zvyšuje počet pozorovacích stanovíšť v regióne a zároveň posilňuje svoju prítomnosť na Golanských výšinách, ktoré sú priamou kontaktnou líniou Sýrie s Izraelom. Moskva má viac „politických tromfov“. Inými slovami, jedného dňa môže zohrať úlohu sprostredkovateľa v [sýrsko-izraelských] mierových rozhovoroch a prípadne sa stať garantom nejakej budúcej dohody medzi oboma stranami, čím posilní svoj vplyv na Blízkom východe.

Rusko má záujem zabrániť Iráncom vstúpiť do Sýrie, keďže Irán je jedinou stranou, ktorá môže využívať sýrske územie a vysielať do krajiny svojich bojovníkov na vykonávanie sabotážnych operácií proti Izraelu na Golanských výšinách. Irán sa pravdepodobne nebráni tomu, aby sa Golany premenili na „južný Libanon 2.0“. Mohol by tiež zájsť ešte ďalej – rozpútať priamu konfrontáciu medzi sýrskym režimom a Izraelom v rámci novej „zástupnej vojny“ v regióne.

Reklama

Moskva sa netají obavami, že vojna v Gaze by sa mohla preniesť na iné fronty, a opakovane varovala pred zatiahnutím Sýrie do vojny.

Stály zástupca Ruska pri OSN Vasilij Nebenza povedal: „Sýria, podobne ako viacerí jej susedia v regióne, doslova balansuje na hrane zatiahnutia do rozsiahlej konfrontácie.“

Zhrnieme to. Rusko zvyšuje svoju vojenskú prítomnosť na Golanských výšinách z niekoľkých dôvodov: chce zvýšiť tlak na Izrael, aby zmenil svoj postoj k Ukrajine, a zablokovať pokusy Iránu zatiahnuť Asadov režim do vojny, ktorá by mohla ukončiť jeho existenciu, plus kalkulácie súvisiace s posilnením ruského vplyvu na Blízkom východe.

 

Prečítajte si tiež:

Reklama

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:32

Ruské úrady v stredu vzhľadom na ukrajinský dronový útok dočasne uzavreli dve letiská v Tatársku vrátane veľkého letiska pri meste Kazaň vzdialenom asi 1000 kilometrov od Ukrajiny.

13:01

Jarná prognóza Európskej komisie (EK), ktorá bola zverejnená v stredu, naznačila, že slovenský HDP v roku 2024 vzrastie o 2,2 % v dôsledku rastu súkromnej a verejnej spotreby. V roku 2025 by mal hospodársky rast dosiahnuť 2,9 % najmä vďaka silnému domácemu dopytu.

V roku 2024 by podľa prognóz EK Slovensko malo dosiahnuť deviaty najlepší rast v 27-člennej Únii a v roku 2025 sa dostane na siedmu najlepšiu priečku v Únii.

13:00

Záujmom Maďarska je mierový vývoj oblasti Balkánu, vyhlásil v stredu predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po schôdzke s prezidentom Republiky srbskej (srbskej časti Bosny a Hercegoviny) Miloradom Dodikom.

Podľa Orbánovho hovorcu Bertalana Havasiho politici sa zhodli v tom, že ani v tieni rusko-ukrajinskej vojny nemožno zabúdať na politické napätie na Balkáne.

12:59

Vojenská podpora Ukrajiny nevylučuje hľadanie riešenia, ako konflikt s Ruskom ukončiť, naopak, malo by to prebiehať súčasne. Český prezident Petr Pavel v stredu vysvetlil svoje slová z rozhovoru pre Sky News, kde hovoril o nutnosti ukončiť vojnu a začať rokovania.

11:31

Ministerstvo vnútra SR upozorňuje na blížiaci sa koniec lehoty na vybavenie hlasovacieho preukazu mailom alebo listom. Elektronicky a listinne možno požiadať obec trvalého pobytu o hlasovací preukaz pre voľby do Európskeho parlamentu najneskôr do pondelka 20. mája. Žiadosť musí byť do uvedeného termínu obci aj doručená.

11:15

Izraelská armáda v stredu oznámila, že pri utorkovom útoku na juhu Libanonu zabila vysokopostaveného veliteľa libanonského šiitského hnutia Hizballáh.

11:00

Francúzsky prezident Emmanuel Macron zvolal na stredu zasadnutie Rady pre obranu a národnú bezpečnosť. Diskutovať chce o rozsiahlych nepokojoch v Novej Kaledónii, pri ktorých zahynuli už najmenej dvaja ľudia a stovky ďalších utrpeli zranenia.

10:30

Kardiovaskulárne ochorenia sú príčinou 40 percent úmrtí v Európe, uviedla v stredu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Európanov zároveň vyzvala na zníženie príjmu soli.

Srdcovo-cievne ochorenia spôsobujú 10.000 úmrtí denne, čo sú štyri milióny ročne. “Zavedenie cielených opatrení na zníženie príjmu soli o 25 percent by mohlo do roku 2030 zachrániť približne 900.000 životov,” uviedol vo vyhlásení Hans Kluge, riaditeľ európskej pobočky WHO.

10:00

Zákonodarcovia na ostrove Man v utorok rokovali o tom, či umožnia nevyliečiteľne chorým ľuďom ukončiť svoj život. Ostrov Man by sa tak stal prvým miestom na Britských ostrovoch, kde by sa zlegalizovalo asistované umieranie.

09:35

Najmenej 16 ľudí zahynulo pri utorkovej havárii autobusu v peruánskych Andách. Oznámili to miestni predstavitelia. Tragédia sa odohrala v hornatom departemente Ayacucho. V autobuse smerujúcom z peruánskej metropoly Lima sa v čase nehody nachádzalo 40 ľudí.

09:30

Začala sa mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR k zmenám v Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS), inštitúcia sa má zmeniť na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke účastníci sa zúčastňujú na skákacom fitness počas Seoul Heath Show na Seoul Plaza v Soule, Južná Kórea

Autor: AP/Ahn Young-joon

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Marek Brna

Milan Šupa

Gustáv Murín

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali