To najdôležitejšie z Ukrajiny: Pravdepodobnosť, že Ukrajina zostrelí ruské rakety, sa výrazne znížila

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Pravdepodobnosť, že Ukrajina zostrelí ruské rakety, sa výrazne znížila

Kyjev 13. mája 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)

Aktualizované 13. mája 19:54

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Vojna
Ukrajinský vojak Dmytro zo 148. samostatnej delostreleckej brigády vzdušných pripravuje dron na odlet na frontovej línii v Doneckej oblasti

19:20 – Lietadlá F-16 z Dánska budú na Ukrajine do mesiaca.

Reklama

Vyhlásil to dánsky premiér Frederiksen, informoval spravodajca Jörg Lau.

 

Reklama

18:35 – Nemecký koncern Heckler & Koch bude nakoniec pre Ukrajinu vyrábať útočné pušky a samopaly “sovietskeho” kalibru.

Die Welt uvádza, že vzhľadom na slabé ročné výsledky nemecký koncern rozšíri svoj sortiment o ručné zbrane na náboj Kalašnikov a ďalšie kalibre krajín bývalej Varšavskej zmluvy.

H&K nedávno oznámil, že takmer celý sortiment výrobkov tradičnej nemeckej spoločnosti sa v súčasnosti používa na Ukrajine vďaka dodávkam z Nemecka a ďalších krajín NATO. Spoločnosť H&K napríklad dodala pištole (SFP9) a samopaly (MG5) v koordinácii s federálnou vládou.

S cieľom rozšíriť svoje podnikanie okrem v zásade dohodnutej megazakázky na novú útočnú pušku G95 pre Bundeswehr chce spoločnosť H&K v strednodobom až dlhodobom horizonte rozšíriť svoj sortiment pušiek aj o východné kalibre. H&K HK132E je už navrhnutá pre útočnú pušku Kalašnikov kalibru 7,62.

 

Reklama

17:45 – Generálny štáb AFU potvrdil, že ruské jednotky vstúpili na severné predmestie mesta Volčansk v Charkovskej oblasti.

“Naše jednotky… vykonávajú likvidačné operácie na severnom okraji lokality Volčansk,” uviedol generálny štáb.

Uvádza sa tiež, že boje sa začali v oblasti Starica (západne od Volčanska).

 

17:40 – Nemecká spolková vláda odmietla možnosť účasti NATO na protivzdušnej obrane Ukrajiny.

Reklama

Takto sa vyjadril hovorca vlády Steffen Gebestreit k diskusiám o bezletových zónach na Ukrajine, ktoré by presadzovali najmä západné krajiny.

Predtým niektorí politici z CDU, Slobodnej demokratickej strany a Zelených podporili myšlienku vytvorenia chránenej zóny vo vzdušnom priestore Ukrajiny, ktorá by mohla byť presadzovaná aj z územia NATO.

 

17:05 – Generálny tajomník NATO sa domnieva, že ak bude Ukrajina porazená, nebude mať zmysel ju obnovovať.

 

16:10 – Ruská protivzdušná obrana zostrelila 16 striel Vampire MLRS AFU nad Belgorodskou oblasťou, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

 

15:30 – Armáda Ruskej federácie začína obkľučovať Volčansk z jednej strany a mesto je už takmer zničené, povedal poslanec Charkovskej oblastnej rady Skorik.

“Podľa najnovších informácií z Volčanska má nepriateľ náskok. Mesto začína byť obkľúčené z jednej strany. Prebiehajú veľmi ťažké pozičné boje. Ukrajinské obranné sily sa bránia pod silnou paľbou, neustálymi prichádzajúcimi KAB a výpadmi,” povedal Skorik.

Ofenzíva sa začala pred tromi dňami a v meste sa nezachovala ani jedna budova.

Reklama

 

14:50 – Volčansk sa “mení na Bachmut alebo Marinku”, povedal šéf charkovskej polície Volodymyr Tymoško.

Za posledné tri dni mesto trpelo spôsobom, akým netrpelo od roku 2022. Počet leteckých bombových útokov sa vymkol spod kontroly.

Na predmestiach Volčanska prebiehajú streľby. Prebieha evakuácia z mesta a okolitých obcí. Evakuovaných bolo už 1 700 civilistov.

 

Reklama

13:55 – V Belgorodskej oblasti Ruskej federácie spadla ruská letecká bomba FAB-500.

Najprv o tom písali médiá a potom to potvrdil miestny gubernátor.

Súdiac podľa jeho slov munícia nevybuchla. Ľudí vyzval, aby v prípade detonácie dočasne opustili svoje domovy.

Ruské médiá odhadujú, že za posledné 4 dni ruské lietadlá “zhodili” 5 bômb.

 

Reklama

13:00 – Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že v noci boli nad Krymom zostrelené štyri rakety Storm Shadow a 7 dronov.

Ruská webová stránka Astra citovala svoje zdroje, podľa ktorých bola v dôsledku toho poškodená “tajná” ruská vojenská základňa protivzdušnej obrany na vrchu Ai-Petri.

Zahynul jej veliteľ Alexander Kulakov a ďalší vojak. Sú aj zranení.

 

12:15 – Situácia na fronte 13. mája 2024

Situácia na fronte 13. mája 2024
Situácia na fronte 13. mája 2024
Situácia na fronte 13. mája 2024
Situácia na fronte 13. mája 2024

11:30 – Jeden človek zahynul a traja ďalší boli zranení, keď ukrajinské bezpilotné lietadlá zhodili výbušné zariadenia na autá obyvateľov obce Popovo-Ležači v Kurskej oblasti, uviedla regionálna vláda.

 

Reklama

10:41 – Ak chce Západ bojovať na bojisku v situácii okolo Ukrajiny, Moskva je na to pripravená, povedal Lavrov na konzultáciách v Ruskej bezpečnostnej rade.

 

10:30 – FSB zadržala bývalého zamestnanca spoločnosti Yandex pre podozrenie z vlastizrady v podobe financovania ozbrojených síl Ukrajiny.

 

10:22 – Ofenzíva Ruskej federácie na hraniciach Charkovskej oblasti môže zvýšiť tlak na ukrajinské orgány, aby začali mierové rokovania, obáva sa denník The New York Times.

Podľa novinárov by bezprostredné ohrozenie Charkova, obliehanie mesta a útek jeho obyvateľov mohli vyvolať „dojem, že po dvoch rokoch vojny, státisícoch obetí a miliardách dolárov sa zmenilo len málo“.

„To zase pravdepodobne zvýši tlak na ukrajinských lídrov, aby rokovali s Ruskom o prímerí, čo ukrajinské úrady doteraz odmietali s tým, že by to posilnilo Putinovu chuť na agresiu,“ píše NYT.

Reklama

Súčasný postup Ruskej federácie v Charkovskej oblasti je najrýchlejší za celú dobu vojny okrem jej úplného začiatku, vypočítali novinári. Podľa analytikov sa Ruská federácia rozhodla využiť nedostatok munície a ľudí v AFU, natiahnuť front a zvýšiť tak šance na prielom.

Niektorí vojenskí experti však tvrdia, že celkové smerovanie vojny sa nezmení a že strany sa stále nachádzajú v „taktickej patovej situácii“. Iní experti tvrdia, že ofenzíva dostala Ukrajinu „do veľmi nebezpečnej pozície“.

 

09:45 – Pravdepodobnosť, že Ukrajina zostrelí ruské rakety, sa výrazne znížila, uviedol denník The Wall Street Journal.

Po analýze správ ukrajinského letectva publikácia dospela k záveru, že miera zostreľovania za posledných šesť mesiacov klesla na 46 % v porovnaní so 73 % v predchádzajúcich šiestich mesiacoch. A v apríli to bolo už 30 %. V prípade dronov Geraň sa miera takmer nezmenila – pohybuje sa okolo 80 %.

WSJ to pripisuje skutočnosti, že Rusko zintenzívnilo útoky dronov a rakiet, najmä balistických, zatiaľ čo Kyjevu dochádza munícia pre systémy Patriot. Za posledných šesť mesiacov Ruská federácia vypustila približne o 45 % viac dronov a rakiet ako v predchádzajúcich šiestich mesiacoch.

Hovorca AFU uviedol, že zachytenie väčšieho počtu cieľov by mohlo vyčerpať muníciu a silnejšie ruské salvy by mohli prekonať ukrajinskú protivzdušnú obranu, keď nebude mať čas na opätovné nabitie.

Reklama

Európska vojenská rozviedka uviedla, že rozhodujúce budú nasledujúce dva mesiace, keď by malo doraziť nové vybavenie protivzdušnej obrany.

 

09:24 – Poľsko vyčlení viac ako 370 miliónov dolárov na posilnenie plota, ktorý bol postavený v roku 2022 na hranici s Bieloruskom. Uviedol to námestník ministra národnej obrany Cezary Tomczyk.

 

09:20 – Zatiaľ čo večer všetci diskutovali o zmenách v ruskom kabinete ministrov, ukrajinské jednotky pod Volčanskom cez vysielačky žiadajú o pomoc a urýchlenú evakuáciu, pretože „ruská delostrelecká paľba niekoľkonásobne zosilnela“.

V preklade to znamená, že hlavné sily ruskej armády sa predsa len začali približovať k oblasti prielomu predsunutých skupín.

 

Reklama

08:57 – V ruskej časti Doneckej oblasti bolo vyhodené do vzduchu auto, v ktorom sa viezol Denys Charitonov, poslanec Astrachánskej oblastnej dumy Ruskej federácie, ktorý bojuje v radoch ruskej armády proti Ukrajine.

Uviedol to on sám

Tvrdí, že bol v aute, ale nebol zranený.

Zhorené auto Denysa Charitonova

 

08:23 – Severná Kórea od septembra 2023 poslala do Ruska približne tri milióny nábojov kalibru 152 mm alebo pol milióna nábojov kalibru 122 mm.

Informovala o tom tlačová agentúra Yonhap s odvolaním sa na juhokórejského ministra obrany Shin Won Sika.

Tieto granáty boli vyrobené ešte v 70. rokoch minulého storočia.

Reklama

 

07:29 – V Belgorode bolo ukončené odstraňovanie trosiek viacposchodovej budovy, ktorá sa zrútila v dôsledku ostreľovania.

Našli 15 tiel obyvateľov bytového domu. Za posledných 24 hodín zahynulo v Belgorode v dôsledku ostreľovania celkovo 19 ľudí, uviedol gubernátor Gladkov.

 

07:16 – Generálny štáb AFU uviedol, že sa bojuje o Volčansk v Charkovskej oblasti. Rusi naň postupujú silami piatich práporov.

Reklama

Nepriateľ má „taktické úspechy“, uviedol GŠU bez toho, aby špecifikoval, ktorým smerom. „Nasadenie záloh na stabilizáciu situácie pokračuje,“ uvádza sa v bulletine.

Situácia na charkovskej hranici vo všeobecnosti vyzerá podľa verzie generálneho štábu takto:

„Na smeroch Pylnaja – Lukjancy, Pylnaja – Glubokoje, Pylnaja – Olejnikovo, Murom – Bugrovatka prebiehajú bojové akcie. Okrem toho nepriateľ vedie útočné operácie na smeroch Strelečja – Glubokoje, Olejnikovo – Glubokoje, Olejnikovo – Lukjance, Murom – Starica, Pletenevka – Tichoje“.

Prevádzková situácia „zostáva zložitá a dynamicky sa mení“.

Pripomenieme, ukrajinské telegramy tvrdia, že počas ruských útokov v Charkovskej oblasti prišlo o život deväť dedín.

 

06:40 – Rusi obsadili ďalšie tri dediny na hranici v Charkovskej oblasti – Morochovec, Olejnikovo a Zelenoje. Nachádzajú sa v smere na obec Lipce, napísal ukrajinský vojenský kanál Deep State.

V tej istej oblasti pokračujú boje o Lukjance, ktoré sú už „takmer úplne“ obsadené. Rusi sa tiež snažia získať oporu v obci Glubokoje, ale ich pozície tam komplikujú drony AFU.

V druhom smere úderu – pri Volčansku – sa ruské jednotky naďalej konsolidujú v okolí pre ďalší postup k mestu.

Aktuálna situácia na frontoch v smere útoku na Charkov

 

06:30 – Vojenská operácia, 12. mája 2024. Hlavná udalosti z pohľadu ruskej strany:

– V Charkovskej oblasti oslobodilo zoskupenie vojsk „Sever“ ďalšie 4 osady – Gatišče, Krasnoje, Morochovec a Olejnikovo;

– Ruské ozbrojené sily porazili ukrajinské jednotky, obsadili výhodnejšie línie, zlepšili postavenie na frontovej línii, odrazili 18 protiútokov, nepriateľ stratil až 1,5 tisíc vojakov, dodalo ministerstvo obrany;

– Kyjev stratil 6 tankov vrátane jedného Abramsu, uviedlo ruské ministerstvo obrany;

– Ruské letectvo a delostrelectvo zničilo 4 ukrajinské vrtuľníky Mi-24, zasiahlo vrtuľník Mi-8 a zostrelilo stíhačku MiG-29, uvádza sa v súhrne;

Reklama

– AFU ostreľovala Belgorod, bolo poškodených niekoľko domov, desaťposchodový obytný dom bol úplne zničený;

– Ruská protivzdušná obrana zničila 6 ukrajinských rakiet Tochka-U a 6 striel Olcha a Vampire MLRS, úlomky jednej z rakiet zasiahli obytný dom v Belgorode, uviedlo ruské ministerstvo obrany;

– Americký minister zahraničných vecí Blinken uviedol, že USA robia všetko pre urýchlenie dodávok na Ukrajinu vrátane ohrozenia Krymu;

– Nemecký kancelár Scholz upokojil ukrajinských občanov pracujúcich v Nemecku – nehrozí im vyhostenie;

– Hlavný veliteľ AFU Syrskyj uviedol, že situácia na fronte sa zhoršila a že ruské sily aktívne útočia z viacerých smerov s cieľom postúpiť hlboko do územia.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:24

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vyjadril na sociálnej sieti X sústrasť v súvislosti s nedeľňajším úmrtím iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničných vecí Hosejna Amira Abdollahjána.

20:17

Pohrebný sprievod za iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího, ktorý zahynul v nedeľu pri havárii vrtuľníka, sa uskutoční v stredu v Teheráne. Oznámil to iránsky predstaviteľ.

20:13

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odsúdil rozhodnutie hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karima Khana požiadať o vydanie zatykača proti jeho osobe. Podľa Netanjahua ide o absurdný krok a útok na izraelskú armádu a celý Izrael. 

20:12

Spojené štáty Iránu oficiálne vyjadrili sústrasť po smrti iránskeho prezidenta Ebrahíma Raísího a ďalších predstaviteľov, uviedlo vo vyhlásení americké ministerstvo zahraničných vecí.

19:47

Západným krajinám trvá príliš dlho, kým prijmú kľúčové rozhodnutia o vojenskej podpore pre Ukrajinu. Uviedol to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre agentúru Reuters, píše TASR.

19:42

Kontajnerovú loď, ktorá pred takmer dvoma mesiacmi narazila do piliera mosta v americkom meste Baltimore v štáte Maryland, čo spôsobilo jeho zrútenie a smrť šiestich obetí, začali odťahovať do prístavu.

19:39

Britský premiér Rishi Sunak označil pondelok za deň hanby pre krajinu. Dôvodom je zverejnenie výsledkov rozsiahlej správy, ktorá odhalila dlhoročný škandál s podávaním infikovanej krvi počas transfúzií.

19:38

Automobilky Bayerische Motoren Werke (BMW), Jaguar Land Rover (JLR) a Volkswagen (VW) nakupovali automobilové diely od nelegálneho dodávateľa so sídlom v čínskom Sin-ťiangu, ktorý bol spojený s nútenými prácami. 

19:36

Nezamestnanosť naráža na mantinely, na jar klesala už len pod vplyvom sezónnych faktorov. Zhodnotil aktuálny vývoj nezamestnanosti na Slovensku analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Priblížil, že miera nezamestnanosti rátaná ako podiel z ekonomicky aktívneho obyvateľstva sa podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) v apríli znížila o 0,08 percentuálneho bodu (p. b.) na 4,99 % alebo 139.000.

19:33

Poľský prezident Andrzej Duda čelí vo svojej vlasti kritike za to, že prirovnal smrť iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího k smrti poľského prezidenta Lecha Kaczyňského pri nehode lietadla pred 14 rokmi. Iránsky prezident zomrel v nedeľu pri nehode vrtuľníka.

19:31

Návrh hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC) na vydanie zatykačov na izraelských politikov je nehorázny, vyhlásil prezident USA Joe Biden.

19:28

Švajčiarska výletná loď MS Heidelberg, ktorú po tragickej zrážke s motorovým člnom na Dunaji pri severomaďarskej obci Verőce zadržala polícia pri Komárome, už opustila územie Maďarska. 

19:27

Viac ako tretina talianskych tínedžerov chce v budúcnosti emigrovať z krajiny. Vyplýva to z prieskumu talianskeho národného štatistického inštitútu Istat. Podľa prieskumu sa tiež mladí Taliani viac obávajú o svoju budúcnosť.

19:23

Ronald Plasterk sa sám vylúčil z postu premiéra v budúcej holandskej vláde. Stalo sa tak po tom, čo sa objavili otázky etického charakteru spojené s vlastníctvom patentu na vakcínu proti rakovine, ktorý zobchodoval za 32 miliónov eur. 

18:25

Ukrajina oznámila, že jej vojaci zadržiavajú útok ruských síl v blízkosti obce Bilohorivka v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Rusko pritom tvrdí, že má obec pod kontrolou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Dieťa skáče do odvodňovacej priekopy pozdĺž rieky Ozama v štvrti Gualey v Santo Domingu v Dominikánskej republike

Autor: AP/Matias Delacroix

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Peter Haršáni

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali