Rusko rozdrví Challengery a Leopardy obrnenou masou

Bratislava 31. januára 2023 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)

 

V blízkej budúcnosti budú ruské ozbrojené sily schopné zvýšiť svoje tankové zoskupenie na Ukrajine na 4000 tankov. NATO a Kyjev to jednoducho nemajú čím vykryť, píšu ruské noviny Svobodnaja Pressa

Fínsko by Ukrajine poslalo tanky Leopard 2, ak by to spravili aj iné krajiny
Na snímke tank Leopard 2

Minulý víkend sa minister obrany Ukrajiny Olexij Reznikov v rozhovore pre kanadskú televíziu CBC pokúsil aspoň trochu objasniť situáciu okolo široko avizovaných dodávok moderných tankov do jeho krajiny zo strany členských štátov NATO. Podľa ministra “ich začneme používať na fronte pravdepodobne na jar”. V počte “najmenej dvoch tankových práporov”.

Z hľadiska reálneho posilnenia útočného potenciálu AFU sa teda zjednotená obrnená “hora” Spojených štátov a Európy v záujme dosiahnutia rozhodujúceho prielomu na rusko-ukrajinskom fronte zatiaľ zmenšila takmer na “myš”. Aj keď s prísľubom, že raz tieto dodávky výrazne zvýši.

Je však úplne jasné, že konečné rozhodnutie o objeme a nomenklatúre týchto doplnení v západných hlavných mestách bude závisieť od toho, ako úspešne sa Ukrajincom podarí využiť tieto prvé “najmenej dva tankové prápory” v bojovej zóne. Ak sa od nich budú ruské strely a rakety odrážať ako kamienky od betónového stĺpa, je to jedna vec. Ak budú Abramsy, Leopardy a iné obrnené beštie o pár mesiacov horieť pred ruskýmii zákopmi ako sviečky – obávam sa, že Kyjev bude zo svojich spojencov veľmi sklamaný. Predovšetkým z Američanov, ktorí vopred a veľmi obozretne nesľubujú AFU ani prvé Abramsy pred koncom roka 2023 alebo začiatkom roka 2024.

Zoči-voči absolútne nevyhnutným stratám na fronte sa ako prvý výrazne zľakol Londýn, ktorý už predtým prisľúbil AFU svoju prvú rotu 14 jednotiek Challenger 2. Podľa denníka The Sun, ktorý sa odvoláva na informovaný zdroj z britského ministerstva obrany, Londýn teraz rokuje s ukrajinskými generálmi, aby zaručili, že ani jeden Challenger 2, aj keby bol zasiahnutý, nepadne do rúk Rusov.

No, aby sa po preštudovaní trofeje nedostali k technológiám, ktoré sú pre Britov kľúčové. Najdôležitejším z nich je tajomstvo výroby kompozitného panciera s kódovým označením Dorchester, ktorý je podľa slov respondenta novín v súčasnosti najlepší na svete.

“Rusi sa budú zúfalo snažiť zničiť a zajať Challenger 2, čiastočne kvôli svojej propagande, ale aj preto, aby získali prístup k jeho výrobným tajomstvám,” dodal respondent denníka Sun.

Vo svetle týchto obáv sú zaujímavé možnosti bojového využitia tankov Challenger 2, ktoré londýnski dobrodinci navrhujú Kyjevu prediskutovať pred odovzdaním novej zbrane. “Najhorším scenárom je, že tank bude zničený, keď sa frontová línia zrúti a priateľské jednotky ustúpia. Prvým krokom je teda výcvik a spolupráca s plánovačmi operácií, aby sa zabezpečilo, že sa Challenger nebude používať v scenároch, ktoré zahŕňajú reálnu možnosť kolapsu frontovej línie. Druhým krokom je zabezpečiť, aby Ukrajinci na taktickej úrovni vedeli, ako evakuovať tanky pod paľbou. Určite na to majú odvahu,” povedal zdroj pre The Sun.

Preklad z britskej vojenskej technickej angličtiny do zrozumiteľného jazyka: “Ísť ako prvý do útoku – ani náhodou!”. Londýn chce, aby sa Challengery používali len na najstabilnejších častiach frontovej línie. Predpokladáme spôsob streľby z uzavretých palebných postavení spoza širokých chrbtov ukrajinských vojakov.

A ak sa majú zúčastniť na ofenzívach AFU, tak len na miestach, kde už front prelomili iní. Rusi v panike utekajú a nemajú šancu zorganizovať protiútok. Ak by sa potom aj jeden z veľkorysých “darov” Londýna poškodil alebo zhorel, ukrajinské evakuačné brigády môžu poň ľahko a bez prekážok prísť. A ak sa dostane pod paľbu (povedzme zo vzduchu), Ukrajinci by mali byť pripravení zaplatiť za evakuáciu Challengera do tyla vlastným životom.

V Nemecku sa naplno rozbehla diskusia o spôsoboch a možnostiach bojového využitia štrnástich Leopardov 2A6, ktoré boli tiež prisľúbené Ukrajine. Zdá sa, že sa uberá realistickejším a vojenskejším smerom.

Miestne vydanie RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) vyslovilo pre Berlín trpkú predpoveď: “Štvrtý ruský tank zničí Leopard. O čom hovoríme?

RND odkazuje na plukovníka Markusa Reisnera, vedúceho oddelenia výskumu a vývoja na Vojenskej akadémii Márie Terézie vo Viedni v Rakúsku. Podľa názoru vojenského experta len na základe taktických a technických vlastností v prehľadnom teréne hociktorý Leopard 2A6 v boji jeden na jedného zaručene porazí priemerný ruský T-72B3. Práve T-72B3 dnes tvoria väčšinu ruského tankového zoskupenia v zóne špeciálnych operácií.

Každý z týchto tankov má svoje silné a slabé stránky. Nemecký tank má vysoký pomer výkonu k hmotnosti a známu nemeckú opraviteľnosť. Motor možno kompletne vymeniť aj v poľných podmienkach za 35-45 minút. Hlavnou vecou však je, že posádka má vyššie situačné povedomie o situácii na bojisku ako ruský tank. Je to vďaka ďalekohľadom Zeiss a pokročilej elektronike.

Výsledkom je, že Leopard je založený na presnosti prvého výstrelu. Vzhľadom na absenciu automatického nabíjača totiž trvá jeho posádke vystreliť druhý výstrel dlhšie ako posádkam ruských tankov. Preto sa predpokladá, že pravdepodobnosť zasiahnutia cieľa pre Leoparda by mala byť 98-99 %. Takémuto vysokému číslu teoreticky napomáha aj balistická kalkulačka.

Ruský T-72B3 je obratnejší vďaka nižšej hmotnosti (46 ton oproti 63 tonám nemeckého). Jeho kanón 2A46M-5 strieľa väčší kaliber ako kanón Rheinmetall z tanku Leopard 2A6 (125 mm oproti 120 mm). Automatický nabíjač T-72B3, ktorý Leopard nemá, poskytuje ruským tankistom lepšiu rýchlosť streľby.

Ruské tanky
Ruské tanky T-72B3 počas vojenského cvičenia v Rostovskej oblasti na juhu Ruska

Podľa americkej publikácie Military Watch Rusko nedávno začalo modernizovať časti tankov T-72B3 na úroveň T-72B3M2 vzhľadom na skúsenosti z bojov na Ukrajine. Tým sa “štandardy pancierovania výrazne približujú štandardom najbojaspôsobilejšieho tanku ruskej armády T-90M, ktorý sa na Ukrajine údajne ukázal ako oveľa životaschopnejší, než sa predpokladalo.

Americkí experti zdôrazňujú, že najviditeľnejšie zmeny sa týkajú zosilnenia bočného a pásového panciera, “veľmi podobného pancieru T-90M”. Taktiež sa inštalujú nové dymovnice a prizvárava sa oceľové pletivo pod vežou, ktoré tam predtým nebolo.

Stručne povedané, na bojisku sú približne rovnocennými protivníkmi. Plukovník Markus Reisner je však po zvážení všetkých pre a proti presvedčený, že v súboji má Nemec stále oveľa väčšie šance. “Na zničenie jedného západného Leoparda sú potrebné štyri ruské T-72. Tri stroje T-72 budú zničené. Ale štvrtý vyradí Leoparda” – približne takto vidí filozofiu tankového boja budúcnosti vedúci oddelenia výskumu a vývoja Vojenskej akadémie Márie Terézie.

Nechcem sa ani púšťať do prázdneho sporu o tom, či má plukovník Rejsner pravdu alebo nie. Dobre, predpokladajme aj ten najhorší scenár pre Rusko: má pravdu! Znamená to, že blížiaci sa príchod prvej roty na bojisko, ktorý prisľúbil kancelár Olaf Scholz, dá Ukrajine ďalšie šance na konečné víťazstvo?

Nedá! Ani jedno! Pretože aj keby Ukrajina dostala nie štrnásť, ale sto nemeckých tankov – každý z nich bude zaručene nasadený na frontovej línii mnohonásobne viac ako ruské tanky. V pomere oveľa katastrofálnejšom pre leopardy ako jedna ku štyrom.

Áno, ak budeme musieť – rozdrviť nepriateľa počtom, máme všetky šance. Dokonca aj keď sa krajiny NATO v spoločnom úsilí pokúsia zvrátiť priebeh vojenských udalostí na Ukrajine. Teda v skratke, čo vieme podľa otvorených zdrojov o núdzovom zvýšení ruskej tankovej sily.

Západ si je istý: v ruských skladoch výzbroje a vojenskej techniky sa nachádza celkovo 10 000 až 11 000 tankov rôznych typov a veku. V celom NATO je ich počet mnohonásobne nižší!

Niektoré z týchto vozidiel z ruských zakonzervovaných skladov sa narýchlo prevážajú na vlakoch do závodov na opravu a modernizáciu tankov. Napríklad v nasledujúcich troch rokoch bude zo skladov do 103. tankového opravárenského závodu v Čite dodaných až 800 tankov T-62. Tanky vyradené z prevádzky v ZSSR v roku 1973 a ticho dožívajúce svoj život niekde za Uralom. A preto teraz: “Trúba volá!”.

Len z Čity tak ruská armáda dostane približne 250 ďalších T-62 ročne. A teraz to budú úplne iné stroje ako predtým. Podľa bývalého veliteľa 58. armády, v súčasnosti poslanca Štátnej dumy, generálporučíka Andreja Guruleva, sa tieto tanky vracajú do služby s najnovšími termovíznymi zariadeniami, nočnými ďalekohľadmi, sklopným pancierom, dodatočnou ochranou proti raketovým systémom a granátometom.

A závod na opravu tankov v Čite nie je v Rusku jediný. A všetky idú na plné obrátky.

Zakopané v zemi a zamaskované ako ťažko opancierované palebné body s hladkostenným 115 mm kanónom v obrannej línii môžu tieto tisíce T-62 pokojne čakať, kým tie isté útočiace Leopardy 2A6 sa im postavia zraniteľným bokom alebo zadnou časťou. Potom sa pomerajú.

Jediný zostávajúci závod na výrobu tankov v Rusku, Uralvagonzavod v Nižnom Tagile, tiež v noci nespí. Závod bol prestavaný na nepretržitú prevádzku a pred niekoľkými mesiacmi začal vyrábať približne jeden tank T-90 Proryv, najlepší moderný ruský tank, každý deň, ako uvádza “SP”. Všetky tieto jednoducho vynikajúce stroje, ktoré boli prijaté do služby až v apríli 2020, sa na Ukrajinu posielajú po kusoch hneď, ako sú vyrobené.

A tempo výroby sa zvyšuje. Podľa Military Watch spoločnosť Uralvagonzavod dokonca dočasne pozastavila práce na stále nedokončenom, ale potenciálne oveľa lepšom stroji T-14 Armata, aby mohla začať pracovať na veľmi úspešnom stroji Proryv. Na druhej strane americkí experti predpokladajú, že táto obeť, ktorú urobila Moskva čoskoro umožní Uralvagonzavodu dodávať na frontovú líniu približne 800 tankov T-90 Proryv ročne. Inými slovami, jedna nová tanková armáda ročne.

Treba mať na pamäti, že podľa verejne dostupných údajov sa do bojov zapojilo už najmenej sto “Proryvov”. Podľa západných zdrojov Rusi za posledný rok stratili len tri z nich. Keď sa nad tým zamyslíte, vyzerá to vzhľadom na rozsah a krutosť bojov ako veľmi slušný výsledok.

Opäť sa vraciame k rakúskemu plukovníkovi Reisnerovi. Odhaduje, že Rusko v najbližších mesiacoch dostane celkovo približne 2 000 ďalších tankov rôznych typov. Okrem tých, ktoré už bojujú na fronte. Ukrajina tak bude čoskoro čeliť približne 4 000 ruským tankom, z ktorých väčšinu budú tvoriť T-72B3 a T-90M.

Koľko tankov očakáva vysnívaný ukrajinský minister obrany Reznikov od západných spojencov do jari? “Najmenej dva prápory”? To znamená – až sto kusov? No, no… Ako sa hovorí: “Uvidíme!”.

“Rusi vedia, že technologicky nedokážu držať krok s dobou a moderným technológiám sa môžu postaviť len vďaka obrovskej mase,” lamentuje plukovník Reisner. Aký je pre Rusov rozdiel v tom, čím vás zasiahnu?

Dôležitý je konečný výsledok, však? A ten sa zdá byť predurčený.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:47

Európska únia vyzvala v nedeľu Bielorusko, aby nesúhlasilo s umiestnením ruských jadrových zbraní na svojom území. Mohlo by v dôsledku toho čeliť ďalším sankciám, uviedol šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell.

19:00

Spojené štáty dosiaľ nezaznamenali nijaké známky toho, že by Rusko presúvalo do Bieloruska jadrové zbrane. Povedal to v nedeľu hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby v reakcii na sobotné oznámenie Ruska, že na území Bieloruska rozmiestni taktické jadrové zbrane.

18:34

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v nedeľu pricestovala do Ghany a začala tak svoje turné po krajinách Afriky, v rámci ktorého navštívi aj Tanzániu a Zambiu. Jej pracovná cesta je zameraná na prehĺbenie vzťahov Spojených štátov s africkými krajinami v čase súboja s Čínou o získanie vplyvu na africkom kontinente.

18:03

Výbuch, ktorý v nedeľu zranil troch ľudí a vytvoril kráter v centre ruského mesta ďaleko od hranice s Ukrajinou, údajne spôsobil ukrajinský dron. Explózia nastala po poludní miestneho času v meste Kirejevsk v Tulskej oblasti.  Oblastný bezpečnostný úrad hlásil tri poškodené obytné budovy.

17:37

Poľsko aj Nemecko kritizovali v nedeľu sobotné oznámenie Ruska, že v Bielorusku rozmiestni taktické jadrové zbrane.

16:51

Irán presúva k hraniciam s Azerbajdžanom ťažkú techniku vrátane raketometov veľkého kalibru. Oficiálne – v rámci cvičení a ako signál pre Baku o neprípustnosti novej vojenskej operácie v regióne.

16:28

Dvadsaťdva krajín v nedeľu na iberoamerickom summite v Dominikánskej republike podpísalo vyhlásenie, v ktorom sa zaviazali bojovať proti potravinovej neistote v Latinskej Amerike. Cieľom je dosiahnuť v tejto oblasti nulový hlad, povedal bývalý premiér Čile Andrés Allamand.

16:26

Napriek nedávnym nehodám lodí s obeťami na životoch sa cez Stredozemné more vydáva do Talianska naďalej mnoho migrantov. V uplynulých dvoch dňoch dorazilo len na taliansky ostrov Lampedusa viac ako 3000 ľudí.

16:21

Technické problémy, ktoré spomaľovali prevádzku letiska vo Frankfurte nad Mohanom, sa v nedeľu na poludnie podarilo odstrániť. Uviedla to hovorkyňa leteckej spoločnosti Lufthansa.

15:51

Ukrajina žiada zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN v súvislosti so sobotným oznámením Ruska, že v Bielorusku umiestni taktické jadrové zbrane.

15:47

Bulharská viceprezidentka Iliana Jotová v nedeľu vyzvala na zahájenie rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou po tom, ako Moskva v sobotu oznámila plány na rozmiestnenie taktických jadrových zbraní v Bielorusku.

14:44

Rozhodnutie libanonskej vlády posunúť prechod na letný čas o takmer jeden mesiac spôsobilo v nedeľu v tejto krajine rozsiahle nejasnosti.

14:20

Irán od začiatku marca pravdepodobne posiela Rusku nové bojové drony na použitie na Ukrajine. Oznámilo to v nedeľu britské ministerstvo obrany.

14:10

Dvaja ľudia zahynuli v sobotu pri páde lavíny v Zillertalských Alpách na severe Talianska. Uviedli to v nedeľu miestne úrady.

13:41

Obyvatelia Kuby v nedeľu rozhodujú o zložení jednokomorového parlamentu. O kreslo sa neuchádza žiadny opozičný kandidát.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slovensko urobilo nepriateľský akt. Zelenskyj ho chce vtiahnuť do konfliktu. Čo o nás píšu ruské noviny

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Svobodnaja Pressa/Foto:TASR/AP - Darko Vojinovic)   Krajina sa rozdelila po tom, čo kyjevskému režimu dodali stíhačky MiG-29, píše novinár Konstantin Olšanskij pre ruské noviny Svobodnaja Pressa. Vo svojom článku sa snaží priblížiť situáciu okolo MiGov na Slovensku ruskému čitateľovi. Prinášame vám celý jeho článok Slovenská dodávka…

Arménsko nezrádza Rusko, ale svoju vlastnú budúcnosť

0 icon

Jerevan 26. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Ústavný súd Arménska 24. marca uznal záväzky zakotvené v Rímskom štatúte Medzinárodného trestného súdu za ústavné Arménsko podpísalo štatút v októbri 1999, ale neratifikovalo ho kvôli rozhodnutiu ústavného súdu z roku 2004, podľa ktorého nie je v súlade so základným zákonom. Proces parlamentnej ratifikácie…

Čína sa vzpriamila: Si Ťin-pching odmietol hovoriť s Bidenom

0 icon

Peking 26. marca 2023 (HSP/Foto, TASR/AP-Andy Wong, TASR/AP-Evan Vucci)   V marci hovorca Bieleho domu John Kibry uviedol, že americký prezident má záujem hovoriť so svojím čínskym náprotivkom. Washington dúfal, že rozhovor sa uskutoční vo "vhodnom čase", pričom naznačil obdobie "bezprostredne pred stretnutím s Putinom" alebo po ňom. Napriek všetkej…

Podľa svedkov pral kajúcnik Slobodník špinavé peniaze pre Pavlínu Matovičovú vo výške 11,3 mil. eur

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Politológ Roman Michelko zhrnul rôzne informácie, ktoré sa vyskytli vo verejnom priestore. Zosumarizoval informácie zo zápisníc súdov, tlačoviek politikov a ďalších zdrojov o prípade prania špinavých peňazí Matovičovcami. Jeho závery vám prinášame nižšie Zásadná tlačovka Smeru-SSD bola sprevádzaná mediálnym tichom. Nikto…

Nemecko zastaví veľký štrajk v doprave. Prehodnoťte svoju cestu

0 icon

Berlín 26. marec 2023 (HSP/Foto:Twitter)   O polnoci 27. marca sa v Nemecku na 24 hodín úplne zastaví železničná doprava tovaru a čiastočne aj osobná doprava. Dôvodom bude štrajk zamestnancov v tomto sektore, informuje Deutsche Welle. Odborové zväzy Verdi a EVG požadujú zvýšenie miezd minimálne o 500 eur mesačne Očakáva…

Prečo Rusko rozmiestňuje jadrové zbrane v Bielorusku

0 icon

Moskva 26.marec 2023 (HSP/kp.ru/Foto:Screesnhot)   Vojenský analytik Viktor Baranec pre ruské noviny Komsomoľskaja pravda povedal, že ruské jadrové zbrane môžu z Bieloruska "dosiahnuť" všetky krajiny NATO 1. Aký druh ruskej jadrovej zbrane je umiestnený na území Bieloruska? Sú to taktické operačné komplexy "Iskander" (zatiaľ jeden!) a letecké rakety s jadrovými…

Fico: Pellegrini chce vytvoriť vládu s Progresívnym Slovenskom, Zuzanou Čaputovou a SaS

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Screesnhot)   Výmenu stíhačiek za bojové vrtuľníky Viper považuje predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) za dobrý obchod. Naopak, poslanec Národnej rady SR a predseda Smeru-SD Robert Fico s tým nesúhlasí. Podľa jeho slov bojové vrtuľníky Slovensko nepotrebuje Smer-SD má podľa Fica v pondelok…

Trump po týždni strachu vystúpil pred svojimi priaznivcami

0 icon

Waco 26. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Michael Conroy)   Donald Trump sa po prvý raz objavil na verejnosti od vyhlásenia o svojom možnom zatknutí pred týždňom. Svojim priaznivcom sa prihovoril na letisku Waco v Texase, kde predniesol niekoľko vyhlásení Obvinil vládu Joea Bidena, že zmenila USA na "banánovú republiku". Okrem toho Trump…

Vučić o veľkom obrate Ukrajiny na európsku cestu už čoskoro

0 icon

Belehrad 26. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)   Srbský prezident Aleksandar Vučić očakáva, že vstup Ukrajiny do EÚ sa v dôsledku súčasnej vojny urýchli. Povedal to v televízii Pink TV Vučić sa domnieva, že už v júni by malo dôjsť k "veľkému obratu Ukrajiny na európsku cestu". Podľa jeho slov budú…

Dzurinda chce zabrániť recidíve. Nemyslí však svoje účinkovanie v Gorile

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Bývalý dvojnásobný premiér Mikuláš Dzurinda sa hotuje zachrániť Slovensko a neúnavne pokračuje v zbere podpisov pre svoju novú stranu Modrí – Európske Slovensko. Za dva týždne sa mu podarilo vyzbierať 5000 podpisov a zvyšné podpisy na hárky chce doplniť zberom do konca apríla. Dzurinda…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Poláček

René Pavlík

Bezpečnosť štátu

0icon

  Je otázkou času a zlovôle záujemcu, aby bezbranného obral o všetko čo sa mu páči. Je fuk, či oberá  dieťa, starčeka, alebo štát. Bezbranný je preto bezbranný, lebo nemá zbraň. Nemá sa čím brániť. Neviem to vysvetliť lepšie ako to dokázal Heger s protilátkami, alebo menšinovou vládou, napriek tomu…

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť IV.

0icon

Je mi veľmi ľúto a som sklamaný z toho, čo sa deje od roku 2014 na území nášho suseda – Ukrajiny. Po ôsmich rokoch vojnového diania na Ukrajine Rada federácie Ruska dala súhlas na nasadenie ozbrojených síl mimo územia Ruska a tým s

Erik Majercak

Ako definitívne odstrániť korupciu

0icon

Korupcia je politickým fenoménom už viac rokov. Ako sa s ňou dá popasovať a odstrániť? Prečo to tak dlho trvá ju odstrániť? Pre bežného človeka jednoduchá téma, veď väčšinou on nič nedáva a ani nič nedostáva. A tej telke a politici o tom stále dookola točia, dokonca posledné volebné obdobie bojovníci proti korupcii vyhrali voľby.

Pavel Jacz

Klamal nám ukážkovo Heger, alebo Naď? Slovensko je plné klamstiev ako žumpa exkrememtov!!!

0icon

Všade počujeme len samé plané reči snažiace sa zaobaliť priesery či problémy ututlať, zahrať do autu, alebo sa im remišovskou taktikou – teda kydaním na druhého darí vyhnúť pravde a z nej súvisiacej odpovedi. Dnes sa o sto šesť klame v politike, v reklamách, v krčmách, na pracoviskách, klameme aj…

Armádny Magazín

Kyjev ako potravu pre delá uprednostňuje rusky hovoriacich mobilizovaných. Rozhodujúci útok na Arťomovsk

0 icon

Rusko, 26. marec 2023 (AM) – Ukrajinské velenie cielene vrhá bezvýsledné útoky na pozície ruských jednotiek mobilizovaných z rusky hovoriacich oblastí Ukrajiny. Podľa ruskej strany sa v dokumentoch mŕtvych vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny v poslednom čase uvádzajú iba ruské priezviská. A mobilizovaní ľudia prichádzajú z Odesy, Dnepropetrovska,

Nikolaj Starikov: Vstúpte do novej éry. Si Ťin-pching hovorí, že jeho návšteva Ruska sa riadi historickou logikou

0 icon

Rusko, 26. marec 2023 (AM) – "Keď vidíte človeka, ktorý je súdený a nevinne odsúdený, vyvoláva to súcit. Keď vidíte človeka, ktorý robí dôležité, čestné a ušľachtilé veci a má byť za to nevinne odsúdený, vyvoláva to rozhorčenie a túžbu podporiť prenasledovanú osobu. Komisárka

O novej generácii amerických chemických zbraní

0 icon

USA, 26. marec 2023(AM) - Podľa ruskej armády USA tajne vyvíjajú chemické zbrane a skúmajú organofosforové zlúčeniny (OPC) s veľmi vysokou toxicitou. Organofosforové zlúčeniny sú bežnou skupinou zlúčenín používaných ako domáce a poľnohospodárske insekticídy, ako aj ako chemické bojové látky. Najbežnejšie sú: dichlórfos, tiofos, chlorofos, karbofos, metafos, pyrofos, sarin

Čína tvárou v tvár hybridnej agresii zo strany kolektívneho Západu

0 icon

Čína, 26. marec 2023(AM) – Irán a Saudská Arábia sa dohodli na obnovení diplomatických vzťahov. Dohoda bola dosiahnutá na rokovaniach v Pekingu 10. marca. Šéf čínskej diplomacie Wang Yi, ktorý sa podieľal na sprostredkovaní, označil dohodu za "víťazs

Kniha "Kto prinútil Hitlera prepadnúť Stalina"

0 icon

Slovensko, 26. marec 2023 (AM) – V dnešnej dobe, kedy sa do spoločnosti pretláča vidieť veci súčasné aj minulé z toho jediného správneho uhla pohľadu, ktorý odzrkadľuje skôr politické smerovanie, ako smerovanie ku pravde ako takej, sa vo mne stále viac a viac derie do popredia výrok Georga Orwela: "Kto kontroluje…

TopDesať

Takto vyzerá väzenie vo svete. Ten kontrast je dychberúci!

0 icon

Veril by si, že niektoré väznice sveta vyzerajú lepšie ako slovenské nemocnice či hotely? A v niektorých krajinách sú podmienky vo väzenských celých horšie ako v tvojich najhorších snoch. Zaujíma ťa, ako vyzerá väzenie v rôznych krajinách? TOP10 ti to dnes ukáže. Stále viac ľudí je za mrežami. Podľa Inštitútu…

Ako trávili čas deti v dobe, keď telefóny ešte neexistovali? Rozhodne sa nenudili!

0 icon

Dnešným deťom sa asi ťažko bude veriť, že existovalo obdobie, kedy telefóny a smartfóny vôbec neboli. A že to bolo naozaj najlepšie detstvo, potvrdí každý, kto to zažil. Problém dnešných detí je v tom, že si deň bez mobilu a internetu ani nevedia predstaviť. Áno, dnešné chytré telefóny majú naozaj…

Historické fotografie, ktoré odkrývajú temnú stránku minulosti

0 icon

Dokonca aj 100 rokov stačí na to, aby sa niečo zmenilo a aby sa svet stal lepším miestom. Z hľadiska plaveckých kostýmov, zákonov a spoločenských organizácií musel svet podstúpiť veľa zmien, aby sa stal tou krajinou, v ktorej teraz žijeme. Stále je veľa vecí, ktoré je potrebné vylepšiť, ale dnes ti chceme ukázať…

10 sprostých dospeláckych vtipov, ktoré sú ukryté v rozprávkach pre deti

0 icon

Všetci sme sa ako deti minimálne raz opýtali rodičov, prečo sa tak podivne potmehútsky usmievajú, keď s nami pozerajú rozprávky pre deti. Nuž, ak sa ti odpovede nedostalo vtedy, máme ju tu pre teba teraz, pretože nikdy nie je neskoro! :) Ak by sme si všetky tie rozprávky od Disneyho, Nickelodeonu alebo od…

Ako sa vlastne dá vyrátať skutočný vek psa?

0 icon

Zamysleli ste sa už niekedy koľko má rokov váš psík v prepočte na ľudské roky? Väčšina ľudí si myslí, že jeden rok psov sa rovná siedmim ľudským rokom. Ukázalo sa, že matematika nie je taká jednoduchá, napísal WebMD. Dnes ti tak ukážeme, aký je skutočný vek psa.   [the_ad id="80455"]   Psy…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali