Rusko rozdrví Challengery a Leopardy obrnenou masou

Bratislava 31. januára 2023 (HSP/Svpressa/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)

 

V blízkej budúcnosti budú ruské ozbrojené sily schopné zvýšiť svoje tankové zoskupenie na Ukrajine na 4000 tankov. NATO a Kyjev to jednoducho nemajú čím vykryť, píšu ruské noviny Svobodnaja Pressa

Fínsko by Ukrajine poslalo tanky Leopard 2, ak by to spravili aj iné krajiny
Na snímke tank Leopard 2

Minulý víkend sa minister obrany Ukrajiny Olexij Reznikov v rozhovore pre kanadskú televíziu CBC pokúsil aspoň trochu objasniť situáciu okolo široko avizovaných dodávok moderných tankov do jeho krajiny zo strany členských štátov NATO. Podľa ministra “ich začneme používať na fronte pravdepodobne na jar”. V počte “najmenej dvoch tankových práporov”.

Reklama

Z hľadiska reálneho posilnenia útočného potenciálu AFU sa teda zjednotená obrnená “hora” Spojených štátov a Európy v záujme dosiahnutia rozhodujúceho prielomu na rusko-ukrajinskom fronte zatiaľ zmenšila takmer na “myš”. Aj keď s prísľubom, že raz tieto dodávky výrazne zvýši.

Je však úplne jasné, že konečné rozhodnutie o objeme a nomenklatúre týchto doplnení v západných hlavných mestách bude závisieť od toho, ako úspešne sa Ukrajincom podarí využiť tieto prvé “najmenej dva tankové prápory” v bojovej zóne. Ak sa od nich budú ruské strely a rakety odrážať ako kamienky od betónového stĺpa, je to jedna vec. Ak budú Abramsy, Leopardy a iné obrnené beštie o pár mesiacov horieť pred ruskýmii zákopmi ako sviečky – obávam sa, že Kyjev bude zo svojich spojencov veľmi sklamaný. Predovšetkým z Američanov, ktorí vopred a veľmi obozretne nesľubujú AFU ani prvé Abramsy pred koncom roka 2023 alebo začiatkom roka 2024.

Reklama

Zoči-voči absolútne nevyhnutným stratám na fronte sa ako prvý výrazne zľakol Londýn, ktorý už predtým prisľúbil AFU svoju prvú rotu 14 jednotiek Challenger 2. Podľa denníka The Sun, ktorý sa odvoláva na informovaný zdroj z britského ministerstva obrany, Londýn teraz rokuje s ukrajinskými generálmi, aby zaručili, že ani jeden Challenger 2, aj keby bol zasiahnutý, nepadne do rúk Rusov.

No, aby sa po preštudovaní trofeje nedostali k technológiám, ktoré sú pre Britov kľúčové. Najdôležitejším z nich je tajomstvo výroby kompozitného panciera s kódovým označením Dorchester, ktorý je podľa slov respondenta novín v súčasnosti najlepší na svete.

“Rusi sa budú zúfalo snažiť zničiť a zajať Challenger 2, čiastočne kvôli svojej propagande, ale aj preto, aby získali prístup k jeho výrobným tajomstvám,” dodal respondent denníka Sun.

Vo svetle týchto obáv sú zaujímavé možnosti bojového využitia tankov Challenger 2, ktoré londýnski dobrodinci navrhujú Kyjevu prediskutovať pred odovzdaním novej zbrane. “Najhorším scenárom je, že tank bude zničený, keď sa frontová línia zrúti a priateľské jednotky ustúpia. Prvým krokom je teda výcvik a spolupráca s plánovačmi operácií, aby sa zabezpečilo, že sa Challenger nebude používať v scenároch, ktoré zahŕňajú reálnu možnosť kolapsu frontovej línie. Druhým krokom je zabezpečiť, aby Ukrajinci na taktickej úrovni vedeli, ako evakuovať tanky pod paľbou. Určite na to majú odvahu,” povedal zdroj pre The Sun.

Preklad z britskej vojenskej technickej angličtiny do zrozumiteľného jazyka: “Ísť ako prvý do útoku – ani náhodou!”. Londýn chce, aby sa Challengery používali len na najstabilnejších častiach frontovej línie. Predpokladáme spôsob streľby z uzavretých palebných postavení spoza širokých chrbtov ukrajinských vojakov.

Reklama

A ak sa majú zúčastniť na ofenzívach AFU, tak len na miestach, kde už front prelomili iní. Rusi v panike utekajú a nemajú šancu zorganizovať protiútok. Ak by sa potom aj jeden z veľkorysých “darov” Londýna poškodil alebo zhorel, ukrajinské evakuačné brigády môžu poň ľahko a bez prekážok prísť. A ak sa dostane pod paľbu (povedzme zo vzduchu), Ukrajinci by mali byť pripravení zaplatiť za evakuáciu Challengera do tyla vlastným životom.

V Nemecku sa naplno rozbehla diskusia o spôsoboch a možnostiach bojového využitia štrnástich Leopardov 2A6, ktoré boli tiež prisľúbené Ukrajine. Zdá sa, že sa uberá realistickejším a vojenskejším smerom.

Miestne vydanie RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) vyslovilo pre Berlín trpkú predpoveď: “Štvrtý ruský tank zničí Leopard. O čom hovoríme?

RND odkazuje na plukovníka Markusa Reisnera, vedúceho oddelenia výskumu a vývoja na Vojenskej akadémii Márie Terézie vo Viedni v Rakúsku. Podľa názoru vojenského experta len na základe taktických a technických vlastností v prehľadnom teréne hociktorý Leopard 2A6 v boji jeden na jedného zaručene porazí priemerný ruský T-72B3. Práve T-72B3 dnes tvoria väčšinu ruského tankového zoskupenia v zóne špeciálnych operácií.

Každý z týchto tankov má svoje silné a slabé stránky. Nemecký tank má vysoký pomer výkonu k hmotnosti a známu nemeckú opraviteľnosť. Motor možno kompletne vymeniť aj v poľných podmienkach za 35-45 minút. Hlavnou vecou však je, že posádka má vyššie situačné povedomie o situácii na bojisku ako ruský tank. Je to vďaka ďalekohľadom Zeiss a pokročilej elektronike.

Reklama

Výsledkom je, že Leopard je založený na presnosti prvého výstrelu. Vzhľadom na absenciu automatického nabíjača totiž trvá jeho posádke vystreliť druhý výstrel dlhšie ako posádkam ruských tankov. Preto sa predpokladá, že pravdepodobnosť zasiahnutia cieľa pre Leoparda by mala byť 98-99 %. Takémuto vysokému číslu teoreticky napomáha aj balistická kalkulačka.

Ruský T-72B3 je obratnejší vďaka nižšej hmotnosti (46 ton oproti 63 tonám nemeckého). Jeho kanón 2A46M-5 strieľa väčší kaliber ako kanón Rheinmetall z tanku Leopard 2A6 (125 mm oproti 120 mm). Automatický nabíjač T-72B3, ktorý Leopard nemá, poskytuje ruským tankistom lepšiu rýchlosť streľby.

Ruské tanky
Ruské tanky T-72B3 počas vojenského cvičenia v Rostovskej oblasti na juhu Ruska

Podľa americkej publikácie Military Watch Rusko nedávno začalo modernizovať časti tankov T-72B3 na úroveň T-72B3M2 vzhľadom na skúsenosti z bojov na Ukrajine. Tým sa “štandardy pancierovania výrazne približujú štandardom najbojaspôsobilejšieho tanku ruskej armády T-90M, ktorý sa na Ukrajine údajne ukázal ako oveľa životaschopnejší, než sa predpokladalo.

Americkí experti zdôrazňujú, že najviditeľnejšie zmeny sa týkajú zosilnenia bočného a pásového panciera, “veľmi podobného pancieru T-90M”. Taktiež sa inštalujú nové dymovnice a prizvárava sa oceľové pletivo pod vežou, ktoré tam predtým nebolo.

Stručne povedané, na bojisku sú približne rovnocennými protivníkmi. Plukovník Markus Reisner je však po zvážení všetkých pre a proti presvedčený, že v súboji má Nemec stále oveľa väčšie šance. “Na zničenie jedného západného Leoparda sú potrebné štyri ruské T-72. Tri stroje T-72 budú zničené. Ale štvrtý vyradí Leoparda” – približne takto vidí filozofiu tankového boja budúcnosti vedúci oddelenia výskumu a vývoja Vojenskej akadémie Márie Terézie.

Nechcem sa ani púšťať do prázdneho sporu o tom, či má plukovník Rejsner pravdu alebo nie. Dobre, predpokladajme aj ten najhorší scenár pre Rusko: má pravdu! Znamená to, že blížiaci sa príchod prvej roty na bojisko, ktorý prisľúbil kancelár Olaf Scholz, dá Ukrajine ďalšie šance na konečné víťazstvo?

Nedá! Ani jedno! Pretože aj keby Ukrajina dostala nie štrnásť, ale sto nemeckých tankov – každý z nich bude zaručene nasadený na frontovej línii mnohonásobne viac ako ruské tanky. V pomere oveľa katastrofálnejšom pre leopardy ako jedna ku štyrom.

Áno, ak budeme musieť – rozdrviť nepriateľa počtom, máme všetky šance. Dokonca aj keď sa krajiny NATO v spoločnom úsilí pokúsia zvrátiť priebeh vojenských udalostí na Ukrajine. Teda v skratke, čo vieme podľa otvorených zdrojov o núdzovom zvýšení ruskej tankovej sily.

Západ si je istý: v ruských skladoch výzbroje a vojenskej techniky sa nachádza celkovo 10 000 až 11 000 tankov rôznych typov a veku. V celom NATO je ich počet mnohonásobne nižší!

Niektoré z týchto vozidiel z ruských zakonzervovaných skladov sa narýchlo prevážajú na vlakoch do závodov na opravu a modernizáciu tankov. Napríklad v nasledujúcich troch rokoch bude zo skladov do 103. tankového opravárenského závodu v Čite dodaných až 800 tankov T-62. Tanky vyradené z prevádzky v ZSSR v roku 1973 a ticho dožívajúce svoj život niekde za Uralom. A preto teraz: “Trúba volá!”.

Reklama

Len z Čity tak ruská armáda dostane približne 250 ďalších T-62 ročne. A teraz to budú úplne iné stroje ako predtým. Podľa bývalého veliteľa 58. armády, v súčasnosti poslanca Štátnej dumy, generálporučíka Andreja Guruleva, sa tieto tanky vracajú do služby s najnovšími termovíznymi zariadeniami, nočnými ďalekohľadmi, sklopným pancierom, dodatočnou ochranou proti raketovým systémom a granátometom.

A závod na opravu tankov v Čite nie je v Rusku jediný. A všetky idú na plné obrátky.

Zakopané v zemi a zamaskované ako ťažko opancierované palebné body s hladkostenným 115 mm kanónom v obrannej línii môžu tieto tisíce T-62 pokojne čakať, kým tie isté útočiace Leopardy 2A6 sa im postavia zraniteľným bokom alebo zadnou časťou. Potom sa pomerajú.

Jediný zostávajúci závod na výrobu tankov v Rusku, Uralvagonzavod v Nižnom Tagile, tiež v noci nespí. Závod bol prestavaný na nepretržitú prevádzku a pred niekoľkými mesiacmi začal vyrábať približne jeden tank T-90 Proryv, najlepší moderný ruský tank, každý deň, ako uvádza “SP”. Všetky tieto jednoducho vynikajúce stroje, ktoré boli prijaté do služby až v apríli 2020, sa na Ukrajinu posielajú po kusoch hneď, ako sú vyrobené.

A tempo výroby sa zvyšuje. Podľa Military Watch spoločnosť Uralvagonzavod dokonca dočasne pozastavila práce na stále nedokončenom, ale potenciálne oveľa lepšom stroji T-14 Armata, aby mohla začať pracovať na veľmi úspešnom stroji Proryv. Na druhej strane americkí experti predpokladajú, že táto obeť, ktorú urobila Moskva čoskoro umožní Uralvagonzavodu dodávať na frontovú líniu približne 800 tankov T-90 Proryv ročne. Inými slovami, jedna nová tanková armáda ročne.

Reklama

Treba mať na pamäti, že podľa verejne dostupných údajov sa do bojov zapojilo už najmenej sto “Proryvov”. Podľa západných zdrojov Rusi za posledný rok stratili len tri z nich. Keď sa nad tým zamyslíte, vyzerá to vzhľadom na rozsah a krutosť bojov ako veľmi slušný výsledok.

Opäť sa vraciame k rakúskemu plukovníkovi Reisnerovi. Odhaduje, že Rusko v najbližších mesiacoch dostane celkovo približne 2 000 ďalších tankov rôznych typov. Okrem tých, ktoré už bojujú na fronte. Ukrajina tak bude čoskoro čeliť približne 4 000 ruským tankom, z ktorých väčšinu budú tvoriť T-72B3 a T-90M.

Koľko tankov očakáva vysnívaný ukrajinský minister obrany Reznikov od západných spojencov do jari? “Najmenej dva prápory”? To znamená – až sto kusov? No, no… Ako sa hovorí: “Uvidíme!”.

“Rusi vedia, že technologicky nedokážu držať krok s dobou a moderným technológiám sa môžu postaviť len vďaka obrovskej mase,” lamentuje plukovník Reisner. Aký je pre Rusov rozdiel v tom, čím vás zasiahnu?

Dôležitý je konečný výsledok, však? A ten sa zdá byť predurčený.

Reklama

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:23

Inflácia na Slovensku postupne klesá, ale podľa najnovších údajov Eurostatu bola v januári tohto roka stále 5. najvyššia v Európskej únii (EÚ).

Aj keď prognóza predpovedá výrazné spomalenie rastu cien, stále stavia SR na rovnaké miesto v poradí európskych krajín aj za celý rok 2024. Upozornil na to v aktuálnom týždňovom prehľade ekonomického vývoja Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).

Podľa najnovšej prognózy Eurostatu by mala priemerná ročná inflácia na Slovensku v roku 2024 výrazne klesnúť na 3,5 % z vlaňajších 11 %.

08:10

Aktivita v čínskom výrobnom sektore zaznamenala pokles aj vo februári, už piaty mesiac po sebe, pričom tempo poklesu sa mierne zrýchlilo.

Aktivitu vo výrobe ovplyvnili oslavy Nového lunárneho roka, ktoré zhruba na týždeň buď odstavili čínske podniky z prevádzky, alebo obmedzili výrobu. Informovali o tom portály RTTNews a tradingeconomics, ktoré zverejnili údaje čínskeho štatistického úradu.

08:02

Zákazníci v Kazachstane dostali od bánk, mobilných telekomunikačných operátorov a iných poskytovateľov služieb správy, ktoré ich upozorňujú na možné poruchy, keďže väčšina tejto stredoázijskej krajiny prechádza od 1. marca na iné časové pásmo. Informáciu priniesla agentúra Reuters.

V záujme zjednotenia času v tejto krajine veľkej ako západná Európa sa vo väčšine kazašských regiónov o polnoci zo štvrtka na piatok posunuli hodiny o jednu hodinu dozadu, čím sa celá krajina dostala do časového pásma UTC+5.

07:55

Voliči v Iráne začali v piatok vo voľbách rozhodovať o zložení parlamentu a Zhromaždenia expertov – orgánu zodpovedného za výber najvyššieho iránskeho vodcu.

Ako informovala agentúra AFP, potenciálnych kandidátov do parlamentu preveruje Rada strážcov, ktorej členov vymenúva alebo schvaľuje najvyšší vodca Iránu. Do súboja o kreslá v 290-člennom parlamente schválila 15 200 kandidátov z takmer 49 000 uchádzačov.

07:53

V rezidenčnej budove v londýnskej štvrti South Kensington vypukol v noci na piatok rozsiahly požiar, v dôsledku ktorého previezli do nemocnice 11 ľudí a 130 evakuovali. Oznámili to miestni hasiči, informovali agentúry AFP a DPA.

07:31

Slovenský hokejový obranca Michal Čajkovský prispel jedným gólom k výhre Spartaka Moskva v úvodnom zápase osemfinále play off KHL nad Severstaľom Čerepovec 3:2. Tridsaťjedenročný bek sa presadil v 17. minúte, keď zvýšil na 3:0 pre domácich.

07:25

Palestínsky veľvyslanec pri OSN Rijád Mansúr naliehal vo štvrtok na Bezpečnostnú radu OSN, aby odsúdila úmrtie množstva Palestínčanov, ktorí sa v Pásme Gazy snažiali dostať k potravinovej pomoci. Informovala agentúra AFP.

K incidentu prišlo, keď sa tisíce Gazanov nahrnuli k humanitárnemu konvoju, čo vyústilo do smrtiaceho chaosu, ktorý si vyžiadal desiaty obetí.

07:13

Slovenský hokejový útočník Peter Cehlárik strelil dva góly pri víťazstve Leksandu vo štvrtkovom zápase švédskej SHL nad Frölundou 3:0.

07:07

Španielsky tenista Jaume Munar postúpil do štvrťfinále dvojhry na antukovom turnaji ATP v čilskom Santiagu. Ako ôsmy nasadený zdolal v osemfinále Alberta Ramosa-Vinolasa zo Španielska hladko 6:3, 6:1.

06:58

Prvé tohtoročné stretnutie ministrov financií skupiny G20 sa skončilo vo štvrtok bez prijatia spoločného vyhlásenia pre nezhody členských krajín, ktoré súvisia s prebiehajúcimi geopolitickými konfliktami. Oznámila to Brazília, ktorá stretnutie hostila, informuje agentúra AFP.

Vojna na Ukrajine rozdelila skupina G20. Západné krajiny ju odsudzujú a poskytujú Ukrajine vojenskú a finančnú pomoc. Súčasťou G20 je však aj Rusko, ktoré získalo podporu od Brazílie, Číny či Indie.

06:55

Vo veku 84 rokov zomrel bývalý kanadský premiér Brian Mulroney. Oznámila to vo štvrtok na sociálnej sieti X jeho dcéra Caroline.

Mulroney sa narodil 20. marca 1939 v Quebecu a bol posledným kanadským lídrom v období studenej vojny. Ako líder Progresívno-konzervatívnej strany (v súčasnosti Konzervatívna strana Kanady) bol zvolený do funkcie premiéra v roku 1984. Jeho vláda bola znovuzvolená v roku 1988 a premiérom tak bol takmer desať rokov do roku 1993.

Canada Obit Mulroney
Na snímke bývalý kanadský premiér Brian Mulroney
06:54

Americký prezident Joe Biden naliehal vo štvrtok na rýchle uzavretie dohody o prímerí. Dôvodom bol incident v Pásme Gazy, pri ktorom počas rozdávania humanitárnej pomoci Palestínčanom prišlo o život viac než 100 ľudí. Informovali agentúry DPA a AFP.

06:52

Vo veku 92 rokov zomrel vo štvrtok v Ríme oceňovaný taliansky filmový režisér Paolo Taviani. Podľahol krátkej chorobe. Jeho starší brat a dlhodobý spolupracovník Vittorio Taviani zomrel pred šiestimi rokmi, 14. apríla 2018. Informovala talianska tlačová agentúra ANSA.

V roku 2012 dostali bratia Tavianiovci cenu Zlatý medveď na berlínskom medzinárodnom filmovom festivale, známom ako Berlinale, za film Cézar musí zomrieť.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke pohľad na Vodné dielo v Žiline z hrebeňa Krivánskej Malej Fatry

Autor: FOTO TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Ivan Štubňa

Pavel Jacz

Viktor Pondělík

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali