Rozhovor s majstrom a vicemajstrom sveta Jánom Pálkom

Bratislava 10. decembra 2017 (HSP/Foto:HSP)

 

Slovensko sa v roku 2017 zviditeľnilo vo svete  mimoriadnym úspechom. Slovenský reprezentant  a člen Slovenskej Asociácie Dynamickej Streľby Ing. Ján Pálka získal vo Francúzsku titul Majstra sveta v pištoli a v Rusku titul Vicemajstra sveta v puške v kategórii senior v súťaži podľa pravidiel IPSC. Rozhovor s ním viedol 1. Viceprezident SADS  Ing. Bystrík Zachar.

Ján Pálka Majstrovstvá Sveta v pištoli 2017 vo Francúzsku, divízia Production a kategória Senior 1.miesto

 

Jano povedz nám niečo o sebe. Ako dlho sa venuješ dynamickej streľbe a s akou zbraňou si začínal?

S vtedy označením praktická streľba som začal relatívne dosť neskoro asi pred 20-timi rokmi a to u Emila Rétiho v Rimavskej Sobote na športovom combate s jeho vlastnými pravidlami so služobnou pištoľou vz. 82 Makarov. Celkom sa mi darilo. Niekedy okolo roku 2000 som sa rozhodol skúsiť aj IPSC, tak sme partia nadšencov vycestovali k bratom Čechom, kde tieto súťaže už dlhodobo prebiehali. Bolo to v Českom Krumlove a v Tábore.

Neskôr som prešiel na zbraň PS Arow, ktorá bola naozaj vynikajúca, no len málo vydržala, cca 5-7 tis nábojov. Následne som dosť dlho strieľal s Glockom 34, kým firma Grand power na čele s Jaroslavom Kuracinom nezačala vyrábať pištoľ K100, čo je asi posledných cca 10 rokov. Titul Majstra sveta som získal s pištoľou GP X-calibur.

Ján Pálka Majstrovstvá Sveta 2017 v puške v Rusku, divízia Standard Semi-Auto a kategória Senior 2.miesto

Na Majstrovstvách sveta v pištoli vo Francúzsku si získal titul Majster Sveta. Aké sú Tvoje pocity z najvyššej priečky? Aké si mal podmienky na prípravu na súťaž v porovnaní s konkurenciou?

Stáť na stupni víťazov so zlatou medailou na krku pod Slovenskou vlajkou, kde sú na nižších pozíciách dvaja americkí špičkový strelci, to nie je častý jav. Náš šport je veľmi finančne náročný. Podmienky tréningu amerických strelcov sa s našimi podmienkami vôbec nedajú porovnávať. Americkí strelci platení rôznymi zbrojovkami, neobmedzené množstvo zbraní a munície na tréning a predovšetkým podpora štátu…  Na Slovensku nám ostáva len zanietenosť a individuálna podpora, v mojom prípade spoločnosťou Grand Power s. r. o.

Ako teda vyzerala tvoja príprava na Majstrovstvá sveta?

Bol to poctivý a každodenný systematický tréning. Najprv odniesť deti do škôlky, potom postaviť parkúr a trénovať…

Svojím výkonom som sa dostal do teamu production, kde sme strieľali spolu s Rusmi, Švédmi a Filipíncami. Pred nami boli Španieli, Taliani a Fíni a za nami Česi a Američania, takže asi absolútna strelecká špička v divízii production. Tu som mohol sledovať výbušnosť a pohyb Torgasova, ladnosť a ľahkosť Guschiny, či mnohých ďalších výborných strelcov a pochopil som, že vlak obyčajným hobby strelcom už dávno odišiel. Jednoducho profesionáli, ktorí trénujú takmer denne a zvládnu techniku streľby do detailov s ročným sponzorským prídelom minimálne 100 tis. nábojov sú už úplne niekde inde.

Bola to pre mňa obrovská výzva, zaradiť sa medzi nich a nebyť frustovaný zo svojich výsledkov. Vedel som, že  porovnávať sa s niekým, kto je presnejší a rýchlejší by bolo neefektívne. Ale v každom z nás je veľká súťaživosť. Takže nie vždy sa mi darilo udržať sa na uzde, čoho dôsledkom boli veľké bodové straty. Musel som svoje dlhoročné skúsenosti a do detailov ladenú techniku streľby úročiť už len úplným odosobnením sa na parkúroch. Udržať techniku a pohyb na relatívne najvyššom bode kvality. Úplne sa mi potvrdilo to, čo učím na streleckých kurzoch. Ak zvládneš techniku streľby na 100 percent, je to len 50 percent z výsledku, zvyšných 50 percent je zvládnutie psychiky. A samozrejme aj to povestné šťastíčko ti musí byť naklonené. Najhoršie sa mi strieľalo v sobotu poobede, kedy som vedel, že mám šancu umiestniť sa na medailovom mieste.

Ján Pálka Majstrovstvá Sveta 2017 v puške v Rusku

V kategórii senior bolo takmer 90 súťažiacich. Výborní boli Švédi, Taliani, ale predovšetkým Američania – povestný Hobdel či Garcia. To mi zväzovalo nohy a moja hlavná myšlienka bola len to všetko nepokaziť. Keď som po poslednom výstrele vybil a odložil zbraň, bol som rád, že je to za mnou. Ako to všetko skončilo, to som netušil. Až  večer mi začali chodiť SMS s gratuláciami. Ale ten úspech, ktorý som dosiahol, som pocítil až na pódiu pri odovzdávaní cien. Držať Slovenskú vlajku nad dvomi Americkými bolo také zvláštne, pociťoval som hrdosť. Nestáva sa to často, predsa len kolíska dynamickej streľba IPSC je na americkom kontinente.

Pripravoval si si taktiku pred pretekom? Prekvapili ťa stages (parkúry) svojou náročnosťou?

Pred zahájením pretekov som si išiel v nedeľu pozrieť jednotlivé parkúry. Zdali sa mi jednoduché a nenáročné. Tie čo boli v Portugalsku na Majstrovstvách Európy vyzerali oveľa ťažšie. Avšak po pár strelených parkúroch som svoj názor musel zmeniť a po celkovom dostrieľaní som musel konštatovať, že tieto Majstrovstvá Sveta v pištoli boli naozaj náročné. Rýchle rôzne zariadenia, redukované a malé terče na veľké vzdialenosti cca 50 metrov, náročné výklony  do strán, nízke okná a pod. a hlavne tá rýchlosť akou sa to strieľalo.

Vo Francúzsku bola pred Majstrovstvami Sveta s podporou vlády dobudovaná nová strelnica, na ktorej sa potom tento strelecký sviatok konal. Ako na Teba zapôsobila?

Tak ako Rusi v Moskve, aj Francúzi vybudovali za rok skutočne reprezentatívne strelecké štadióny, ktoré im môžeme len závidieť. Parkúry boli priestranné, 20-30 metrov široké a od 30 do 50 metrov hlboké s vysokými valmi a drevenými prístreškami pre strelcov a rozhodcov. Keby som nebol na strelnici v Moskve, ktorá je absolútnou špičkou, bola by to asi najlepšia strelnica akú som mal možnosť vidieť a strieľať na nej.

V júni si sa zúčastnil aj Majstrovstiev sveta v puške. Ako si sa tam umiestnil?

Tento rok bol pre mňa ozaj náročný, keďže som sa musel súčasne pripravovať na dvoje Majstrovstvá Sveta v puške a pištoli, čo sú naozaj úplne rozdielne disciplíny. Historicky vôbec prvé Majstrovstvá Sveta v streľbe puškou sa konali tento rok začiatkom júna v Moskve RF. Podarilo sa mi získať pre Slovensko striebornú medailu asi v najťažšej divízii štandard v kategórii senior.

Samotné parkúry s tribúnami do súčasnej doby a myslím si ani v ďalekej budúcnosti nebudú prekonané. Súťaž bola pripravená veľkolepo – na úrovni olympiády. Bol som naozaj blízko k titulu majstra sveta, ale aj druhé miesto bolo pre mňa veľkým úspechom.

Reprezentácia Slovenskej republiky na Majstrovstvách Sveta 2017 v puške v Rusku

Ruský šampionát a jeho výnimočnosť historicky prvých Majstrovstiev sveta v puške… Čím Ťa oslovil?

Tým, že som sa zúčastnil prvých Majstrovstiev Sveta v puške a mal možnosť vidieť a zažiť niečo, čo do súčasnej doby nie je možné porovnať so žiadnymi inými majstrovstvami. Šampionát bol výnimočný samotnou stavbou parkúrov, organizáciou ako aj náročnosťou. Každý stage (parkúr) mal svoju tribúnu, kamerový systém a bol do detailov vyšperkovaný dizajnovo aj po stránke streleckej náročnosti. Tu bolo vidno, že organizátor mal plnú podporu vlády a jednoducho financie nehrali žiadnu úlohu. Rusi opäť ukázali celému svetu čo dokážu a ako sa to má robiť.

Je štandarné, že v IPSC strieľajú strelci zároveň s krátkymi aj s dlhými zbraňami?

Samotný IPSC šport je pre športovca neobyčajne náročný, pretože vyžaduje komplexnú všestrannosť, talent a v neposlednom rade čas a peniaze. V júni som sa zúčastnil Majstrovstiev Sveta v puške v Rusku a na jeseň Majstrovstiev Sveta v pištoli vo Francúzsku. Neviem koľko strelcov, ktorí sa zúčastnili Majstrovstiev sveta v puške sa taktiež zúčastnilo aj Majstrovstiev sveta v pištoli.  Avšak z popredných umiestnení v puške som bol jediný strelec, ktorý sa medailovo umiestnil v oboch disciplínach. Nie je to štandardné, je to neskutočne náročné.

Pocítil si aj nejakú podporu z oblasti Slovenského zbrojárskeho priemyslu?

Na Slovensku už bohužiaľ nie je veľa zbrojárskych firiem. Nie príliš šťastné politické rozhodnutia v minulosti a v súčasnosti likvidujú Slovenský zbrojársky priemysel. Jednou z mála fungujúcich firiem v tejto oblasti je spoločnosť Grand Power s.r.o., na čele ktorej stojí v súčasnosti najlepší konštruktér a manažér Jaroslav Kuracina.

Mal som možnosť byť pri zrode sna tohto zanieteného človeka vyrábať pištole, ktoré budú na svetovej úrovni. Keby odhodlaný konštruktér neveril svojmu snu, nikdy by sa mu nesplnil. Príbeh Jaroslava Kuracinu aj napriek nepriazni štátnej moci, ktorá úmyselne a cieľavedome vytvára nezmyselné a účelové prekážky Slovenskému podnikateľovi pozná hádam každý. Nepodriadil sa straníckej poslušnosti. Naopak, dokázal odolať a prekonával  hodené polená pod nohami a neustále vylepšuje ručné strelné zbrane. V súčasnej dobe úspešne vyváža do celého sveta svoje vyrobené zbrane.

S výrobkom firmy Grand Power s. r. o. pištoľou X-calibur som na 18.-tych Majstrovstvách Sveta konaných v septembri vo Francúzku získal titul Majster Sveta. Uvedená pištoľ mi bola na reprezentáciu Slovenska sponzorsky poskytnutá spoločnosťou Grand Power s. r. o.

Strelecká sezóna ti tento rok skončila. Čo robí majster a vicemajster sveta v zime?

Hlavne doháňam zameškané a venujem sa svojej rodine, ktorá je pre mňa na prvom mieste.

Čo by si poradil ty, Majster Sveta, začínajúcim strelcom?

IPSC šport je komplexne veľmi náročný šport nielen z časového a finančného hľadiska, ale predovšetkým na zvládnutie správnej techniky a psychiky. Kto sa rozhodne pre športovanie v tejto oblasti, musí si najprv uvedomiť, prečo to chce a čo od toho očakáva. Samotnou podstatou vzniku tohto športu nebol šport ako taký, ale efektívna manipulácia a ovládanie strelných automatických zbraní, buď pre boj alebo obranu. To tu v pozadí vždy aj ostane.

Pre každého, kto sa rozhodne investovať čas a peniaze do IPSC športu odporúčam:

·       Od začiatku detailne zvládnuť techniku držania, spúšťania, postoja, pohybu a pod. Strelec musí vedieť podľa mieridiel, kde vystrelil.

·       Ak strelec nezvládne celú náročnú techniku do detailov, bude často frustrovaný a je jedno koľko nábojov vystrieľa. Čím väčšie množstvo nesprávne vystrelených nábojov, tým horšie. Následne sa nedokáže zlozvykov zbaviť, nebude mať žiadny progres a časom prestane strieľať.

·       Je to vyslovene individuálny šport. Najväčším súperom sme my sami sebe a všetkým ostatným lepším môžeme len poďakovať, lebo nám tvoria inšpiračné okolie.

Ale je pravda, že tento krásny šport nás skutočne preverí po každej stránke. A preto je taký jedinečný,  s vysokým adrenalínom a vzrušením.

Všetkých držiteľov ZP a športových strelcov čakajú reštrikcie schválením smernice v EP. Aký máš ako športovec názor na schválenie tejto smernice?

Dosť sledujem dianie ohľadom zbraňových reštrikcií. Keď analyzujem názory za aj proti, obidva majú v niečom pravdu. Ale pravdou je, že ak národ  športuje v oblasti týkajúcej sa zbraní, je národ silnejší a buduje silnú domobranu, čoho dôkazom je Švajčiarsko. Samozrejme je rozdiel vlastniť zbrane za účelom športu a na sebaobranu, prípadne ochranu zdravia a majetku. Kto má záujem vlastniť zbrane na športové účely, tak potom nech aj športuje. Samozrejme nemôže byť každý športový strelec Majstrom Sveta. Podstatou je, že vlastní zbrane za účelom športovania v tejto oblasti. Ďalším dôležitým faktorom vlastníctva zbraní je ochrana života, zdravia a majetku, čo je základným právom každého občana, ktorý spĺňa podmienky ako sú bezúhonnosť a psychická spôsobilosť. Ak sa niekto bojí bezúhonných psychicky spôsobilých občanov, ktorí vlastnia legálne nadobudnutú strelnú zbraň, mali by sme sa mať všetci na pozore. Pretože sa pripravuje buď demagógia, komunizmus, fašizmus alebo niečo nové podobné….sofistikovanejšie…

rozhovor viedol Ing. Bystrík Zachar, 1.Viceprezident SADS, Predseda SK Hodkovce

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slovenská lekárska komora vyzýva, aby rozpočet pre zdravotníctvo myslel na stabilizáciu zdravotníkov

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher, TASR-Jaroslav Novák)   Slovenská lekárska komora (SLK) vyzýva kompetentných, aby v rozpočte pre zdravotníctvo na budúci rok vyčlenili potrebné finančné zdroje na stabilizáciu zdravotníkov. Ako v piatok na tlačovej konferencii povedal prezident komory Marian Kollár, ide o prostriedok na to, aby sa zastavilo…

Expolicajt Chauvin sa chce odvolať proti odsúdeniu za zabitie Georgea Floyda

0 icon

Minneapolis 24. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP/Court TV)   Bývalý minneapoliský policajt Derek Chauvin sa plánuje odvolať voči odsúdeniu z vraždy Afroameričana Georgea Floyda v roku 2020 a súvisiacemu trestu. V súdnych dokumentoch, podaných vo štvrtok uvádza, že sudca zneužil svoje právo alebo sa mýlil počas niekoľkých kľúčových bodov v procese s…

Podpredseda NR SR Gábor Grendel: Je dôležité, aby stanovené pravidlá platili pre všetkých rovnako – pre členské štáty aj pre všetky inštitúcie EÚ

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Kráľovský palác vo Vyšehrade bol vo štvrtok popoludní dejiskom spoločného stretnutia predsedov parlamentov krajín Vyšehradskej štvorky. Predseda Národného zhromaždenia Maďarska L. Kövér, podpredseda Národnej rady SR G. Grendel, predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR R. Vondráček, predseda Senátu Parlamentu ČR M. Vystrčil, predseda Senátu…

Vedci informovali o rekordnom topení ľadu v Arktíde

0 icon

Londýn 24. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:flickr.com/U.S. Geological Survey)   Hladina arktického ľadu dosiahla za dva posledné roky rekordne nízke ukazovatele. Uvádza sa vo výročnej správe medzinárodného programu Copernicus Ocean. Správa pripravená 120 vedcami z viac ako 30 európskych inštitúcií bola zverejnená v magazíne Journal of Operational Oceanography V správe sa uvádza,…

Boris Kollár: Balkánske krajiny treba podporovať v integračných snahách

0 icon

Budapešť 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ladislav Vallach)   Slovensko je za rozšírenie Európskej únie o balkánske krajiny, ktoré v ich snahách treba podporovať, povedal novinárom v piatok v Budapešti predseda Národnej rady SR Boris Kollár v úvode desiateho stretnutia predsedov parlamentov krajín juhovýchodnej Európy s účasťou predsedov parlamentov členských krajín Vyšehradskej…

Prvé financie z plánu obnovy pôjdu pre deti zo znevýhodneného prostredia

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Prvé finančné prostriedky z plánu obnovy a odolnosti, ktoré investuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR, majú smerovať do účasti detí v školských kluboch detí (ŠKD), pomocných vychovávateľov v materských školách a do projektu doučovania žiakov. Ide o investície v celkovej…

Romana Mikulca neodvolali. Jeho zotrvanie na stoličke ministra si želalo iba 69 poslancov. Sme rodina nehlasovala so zvyškom koalície

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Národná rada v piatok o 11. hodine hlasovala o návrhu na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca z hnutia OĽaNO. Mikulca podporilo 69 poslancov koalície. Nezískal teda ani nadpolovičnú podporu parlamentu. Ministra Romana Mikulca sa ale nepodarilo odvolať, keďže za návrh bolo 52 poslancov…

Konanie o predvolebnej ankete hnutia OĽANO stále prebieha

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Konanie Úradu na ochranu osobných údajov (ÚOOÚ) vo veci predvolebnej internetovej ankety hnutia OĽANO stále prebieha. Pre TASR to uviedla hovorkyňa úradu Ivana Draškovič "Podpredsedníčka úradu na ochranu osobných údajov SR, ktorá je príslušná na rozhodovanie vo veci samej v druhom stupni, v…

Kollár stanovil výstavbu nájomných bytov ako podmienku spolupráce s koalíciou. “Okrem obnovy spravodlivosti musíme myslieť aj na pomoc ľuďom”

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Udrží sa súčasná koalícia v pôvodnom zložení, alebo nie? Koaliční partneri vytýkajú Kollárovi neúčasť v pracovnej skupine na obnovu dôvery v právny štát. Kollár hovorí, že sa treba vrátiť k práci pre ľudí a riešiť zásadné problémy, ako je zvyšovanie cien energií a…

Na Slovensku pribudlo 829 prípadov nákazy novým koronavírusom a dve obete

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Prostredníctvom 8010 vykonaných RT-PCR testov odhalili vo štvrtok (23. 9.) na Slovensku  829 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudli dve obete. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke covid-19.nczisk.sk  "Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 829 ľudí s pozitívnym PCR testom,…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Sudkyňa Záleská a poslanec Šeliga strelili svojimi argumentmi obrovského capiska.

0icon

Všetci vieme, ako dopadlo prvé kolo súdneho pojednávania s bývalým špeciprokurátorom Kováčikom. Verdikt pri zameraní sa špecisudkyne Záleskej, ktorú dávala najavo, sa dal očakávať. A to aj z jednej sebaistej argumentácie Záleskej z pojednávania. Na otázku obžalovaného Kováčika, prečo na lavici obžalovaných s ním nesedia aj sudcovia Kliment a Hrubala,…

Slavěna Vorobelová

Demokracia priniesla aj Matoviča

0icon

Slovensko je krajina zázrakov. Kedysi skoro v každej obci bol obchod, pošta, krčma, škola, zdravotné stredisko prinajhoršom až vo vedľajšej obci, byt dostal každý mladý pár, prácu mali všetci, ktorí mohli pracovať, v nemocnici bol toaletný papier, ľudia boli k sebe oveľa ľudskejší. To len tak v skratke. Dnes slávny…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 4. časť: Povedz mi, kto je tvoj priateľ a ja...

0icon

... a ja ti poviem, kto si. Riešenie tejto výzvy ešte na chvíľku odložíme. Tretie zamyslenie „na okraj“ sme ukončili otázkou, na koho asi František myslel, keď v bratislavskej Katedrále sv. Martina povedal „niečo, čo sa stalo pred nejakým časom, ide o list od biskupa, v ktorom hovorí o nunciovi: –…

Boris Mesár

Aké svinstvo obsahujú vakcíny (jedy) ?

0icon

Celá americká a tiež nemecká alternatíva žije v posledných hodinách závermi a dozvukmi absolútne šokujúcej pondelňajšej tlačovej konferencie rakúskych výskumníkov z radov súdnych a forenzných patológov, ktorí sa rozhodli, že prestanú mlčať a odhalia svetu, čo sa v skutočnosti nachádza vo vakcínach proti COVID-19 a čo robí s ľudskou krvou. Tlačová…

Gustáv Murín

Ilúzie o Žilinkovi skončili na kauze Tódovej

0icon

Loď, ktorej kapitán vypne všetky kontrolky, nutne raz stroskotá. Nezodpovedný neoliberálny experiment urobil z novinárov „strážnych psov demokracie“. Ale pretože najnovšie vďaka eko-fašistom (tento termín po drastických skúsenostiach s agresivitou „ochrancov zvierat“ vznikol na Západe) psy nesmú byť na reťazi, aj tí mediálni sa z tej reťaze utrhli a nie je nateraz toho statočného,…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Dunkerque a 2. svetová vojna (4. časť)

0 icon

Pokračujeme štvrtou časťou článku s názvom Dunkerque a 2. svetová vojna. V rámci štvrtej časti sa spoločne pozrieme na evakuačný plán Gorta v čase, keď stratil aj posledné zvyšky nádeje na obrat situácie. Keď kategoricky odmietol uvažovať o inej možnosti než o ústupe, Weygand bol nútený sa svojho plánu vzdať.…

14 špeciálnych verzií bežných vecí, ktoré sú neuveriteľne drahé

0 icon

V súčasnej dobe na nás marketing útočí z každej možnej strany. Výrobcovia sa snažia vyhovieť aj tým najkurióznejším požiadavkám zákazníkov. Napríklad milionári požadujú najneobvyklejšie veci s dotykom luxusu za obrovské sumy peňazí. Preto ti dnes prinášame týchto 14 špeciálnych verzií bežných vecí, ktoré sú neuveriteľne drahé. Aj napriek tomuto faktu…

TOP10 šialených optických ilúzií, ktoré ťa dostanú

0 icon

Svet je plný optických ilúzií a vecí, ktoré dokážu náš mozog zmiasť. Aj napriek tomu, že naša myseľ sa neustále snaží vnímať okolitý svet logicky, sa jednoducho dokáže vymknúť kontrole. Veci tak vidíme rozdielne. Kým niektoré nižšie spomenuté ilúzie sú známe, nájdu sa aj také, ktoré sú nejasné. Neexistuje žiadne logické…

10 príkladov toho, ako náš mozog dokáže prezradiť všetky naše tajomstvá

0 icon

Ľudský mozog je schopný vyriešiť aj tie najzložitejšie problémy - to je dôvod, prečo vedci porovnávajú mozog so superpočítačom! Ale čo by sa stalo, ak by tvoj súkromný počítač začal zdieľať tvoje súkromné informácie s cudzími ľuďmi? Dnes ti prinášame úžasné príklady toho, ako interné fungovanie nášho mozgu môže ovplyvniť naše…

Čo sa stane, ak dospelák chytí do ruky detské omaľovánky: Čierny humor alebo nechutná zvrátenosť?

0 icon

Čo môže byť nevinnejšie ako detské omaľovánky? Nuž, fantázii sa medze nekladú a ak máš dostatočne zvrátenú myseľ, dokážeš aj z nich spraviť niečo, čo by deti pre dobro ich zdravého psychického vývoja radšej nemali vidieť... Na zábavnom portáli 9gag sa objavili tieto diela, ktoré boli vytvorené kreatívnymi (nielen) amatérskymi…

Armádny Magazín

Jeden z vodcov Talibanu prijal zástupcu Južného Osetska

0 icon

Afganistan, 24.september 2021 (AM) – Oficiálny predstaviteľ politickej kancelárie hnutia Taliban Muhammad Naim včera uviedol, že podpredseda vlády v novej administratíve Afganistanu Mulla Abdul Ghani Baradar sa stretol s predstaviteľom samozvanej republiky Južné Osetsko. Informácie šíri aj niekoľko telegramových kanálov.   https://twitter.com/IeaOffice/sta

Maršal Haftar dočasne opúšťa líbyjskú národnú armádu

0 icon

Líbya, 24.september 2021 (AM) – Veliteľ líbyjských provládnych síl Khalifa Haftar na tri mesiace opustil post. Haftar chce predložiť svoju kandidatúru na post hlavy štátu. Voľby v Líbyi sú naplánované na 24. decembra. Hlasovanie sa malo uskutočniť na jar 2019, ale bolo odložené po ofenzíve H

Poľsko umiestni na hranici s Bieloruskom 250 amerických tankov Abrams

0 icon

Poľsko, 24.september 2021 (AM) – Poľsko rozmiestni na hranici s Bieloruskom 250 amerických tankov Abrams. Úrady plánujú nákup vojenského vybavenia v USA, uviedol minister obrany Mariusz Blaszczak vo vysielaní poľského rozhlasu. „Dvesto päťdesiat najmodernejších tankov, ktoré budú nasadené na východe našej krajiny,“ povedal.  

Prečo nebola za Krym preliata ukrajinská krv?

0 icon

Rusko, 24.september 2021 (AM) – Pretože Krym nikdy, naozaj nikdy, nepatril Ukrajine!!! De iure nikdy nepatril a nemohol patriť ani Ukrajinskej sovietskej socialistickej republike (USSR) a teda ani súčasnej samostatnej republike Ukrajina.   Opäť prečo? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Lebo pri „odovzdaní“ Krymu Chruščovom bol porušený (alebo nedodržaný)

Leonkov povedal, akú odpoveď Ruská federácia pripravila Západu na vytvorenie aliancie AUKUS

0 icon

Rusko, 24.september 2021 (AM) – Ruská federácia je dlhodobo pripravená na možnú vojenskú hrozbu, ktorá prichádza z východu, a preto bude schopná ľahko neutralizovať prípadnú agresiu nového vojenského bloku AUKUS.   K tomuto záveru dospel známy ruský vojenský expert Alexej Leonkov v komentári k nedávnemu rozhodnutiu USA, Veľkej Británie a Aust

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali