Roman Michelko: Poučenie z Trumpa

Bratislava 18. novembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP)

 

Väčšina reakcií na výsledky amerických prezidentských volieb bol šok, nepochopenie a radikálne hlásanie odsudkov. Podstatnejšie však je pochopiť príčiny, prečo bola voľba tak prekvapivá a poučiť sa z toho. Mediálny mainstream nedokázal pochopiť, že niekto, kto vytrvalo a systematicky hral proti všetkým pravidlám, mohol napriek tomu vyhrať. Skutočne, nikto asi nepredpokladal, že je možné, aby vyhral kandidát, proti ktorému sú takmer všetky mienkotvorné médiá, v podstate celý Hollywood a showbiznis, ako aj  prevažná väčšina politických štruktúr. Trumpov triumf je tak jednoznačne predzvesťou novej éry v americkej politike

 

Donald Trump Foto: Andrew Harnik
Donald Trump Foto: Andrew Harnik

Clintonová prehrala z dvoch dôvodov. Tým prvým bolo, že bola hádam najnevhodnejšou, historicky najslabšou (aspoň v modernej dobe) kandidátkou demokratov. Predstavuje všetko, voči čomu sa frustrované masy búria, priam dokonale  stelesňuje presne to, čo rozzúrení a frustrovaní voliči nenávidia. Je typickou predstaviteľkou establishmentu.  Na vrcholných priečkach politiky sa pohybuje viac ako štyridsať rokov. Najprv ako manželka guvernéra Arkansasu, potom ako prvá dáma, neskôr ako senátorka za New York a nakoniec ako ministerka zahraničných vecí. Vo všetkých týchto funkciách participovala na veľmi kontroverzných rozhodnutiach, predovšetkým jej podpora takzvanej arabskej jari nakoniec viedla k rozvratu a chaosu v tejto časti sveta. Vo svojich exekutívnych funkciách vždy pôsobila ako jastrab, preferovala demonštráciu sily, sankcie na neposlušné štáty. Čo bolo hlavnou chybou liberálov? Fungovanie Wall Street? Deregulovaná ekonomika? Posun ekonomiky a myslenia, ktorý sa generuje v Silicon Valley? Rozbité a extrémne polarizované médiá? Príliš tesné prepojenie s finančnou sférou?

Hillary Clintonová Foto: AP-Julio Cortez
Hillary Clintonová Foto: AP-Julio Cortez

Úzke prepojenie Clintonovej na Wall Street nie je žiadnym tajomstvom. Liberáli sa už dávno zapredali liberalizmus  neoliberalizmu, stratili dôveru bežných ľudí a tí sa potom stali ľahkou korisťou pre tých, čo im sľúbili  vyvrátenie tohto chorého systému. Pri spätnom  pohľade musíme byť zdesení skutočnosťou, že v dobe masívneho  ekonomického rastu a obrovských ziskov najväčších korporácií, absolútna väčšina týchto peňazí pripadla  najbohatšej vrstve namiesto toho, aby stabilizovala strednú vrstvu a skutočne pomohla tým najchudobnejším.

Americká politika  v posledných rokoch smerovala ku  ilúzii amerického sna, podľa  ktorého je úspech prístupný všetkým. Šanca poctivou prácou dosiahnuť úspech alebo aspoň slušný životný štandard sa čoraz väčším skupinám Američanov vzďaľuje.  Problém je v tom, že tí menej úspešní padajú veľmi hlboko. Minimálne  hlbšie než predchádzajúce generácie. Dnešný systém zdegeneroval do stavu, keď vládne tá najodpudivejšia oligarchia, pričom  exekutívnu moc vykonávajú starostlivo vybratí predstavitelia meritokracie. A meritokracia býva slepá, a neberie do úvahy, že niekto jednoducho nemal šťastie, nenarodil sa do dobrej rodiny, mal sťažený prístup k dobrému vzdelaniu, alebo jednoducho jeho schopnosti  nie sú také, aby bol špičkový v odbore, v ktorom pracuje.

Súčasný systém kašle na tých, čo neprejdú superselekciou na trhu práce a nevníma ich  ako ľudské bytosti, ktoré napriek tomu majú svoje potreby a napriek tomu, že nemajú schopnosť stať sa víťazmi, zaslúžia si pozornosť a rešpekt. Miesto toho sa začal washingtonský establishment venovať zástupným témam. Práva menšín, sexuálnych či etnických, voľný obchod bez ohľadu na dôsledky, juvenilná justícia, gender ideológia, falošné pravidlá politickej korektnosti, likvidácia otvoreného akademického diskurzu sa stali trendom, ktorý čoraz viac popudzoval, a ktorý zdegeneroval do absurdít. Voliči okrem iného odmietli filozofiu triumfálneho sekularizmu, teda filozofiu, v rámci ktorej musia firmy alebo náboženské spoločnosti podriadiť sa vôli štátu, filozofiu, ktorá povýšila  transgenderové WC na lakmusový papier osvietenosti či tmárstva.

Úspech Donalda Trumpa spočíva predovšetkým v tom, že dokázal bez servítok hovoriť o dvoch tabu témach. O elitárstve a rase, a to jednoduchým politicky nekorektným jazykom, ktorý zabral predovšetkým u bielych voličov. Už pred voľbami bolo jasné, že vlna jeho úspechu čerpá energiu z kultúrnej priepasti, ktorá sa roztvorila  medzi prevažne bielymi Američanmi bez vyššieho vzdelania a ostatnou časťou spoločnosti. Jeho voliči sa cítili čím ďalej tým viac ohrození ekonomickým a demografickým procesom. Ku koncu ich bolo čoraz viac presvedčených, že demokratická mašinéria si kúpila rasové menšiny. Nakoniec bolo už dlhé roky všeobecne známe, že etnická mapa USA sa rýchlo mení a menšiny sa v horizonte generácie stanu väčšinou. Minimálne od roku 2008, teda od zvolenia prezidenta Obamu, boli menšiny tým povestným jazýčkom na váhe, ktorý v konečnom dôsledku rozhodoval o americkom prezidentovi.

Čo je však ešte podstatnejšie, Clintonová nikdy nedisponovala tým, čo je v dobe modernej politiky nevyhnutné – charizmou. Jej muž Bill Clinton vďaka charizme ustál množstvo škandálov (aj tých sexuálnych), pretože vedel, ako osloviť voličov. Vedel vzbudiť dojem, že ho ich problémy trápia, že im načúva a je ochotný  im pomôcť. Naopak Clintonová pôsobila vždy odmerane, profesorsky, strojene. Nikdy nedokázala zbúrať bariéry v osobnom styku, nedokázala si získať srdce mladých voličov – na rozdiel od jej demokratického protikandidáta Sandersa. V dobe, keď sa politici, ak chcú uspieť, musia správať ako celebrity, Clintonová s charizmou mokrej handry jednoducho z princípu nemala šancu. Poďme však k Trumpovi.

Na snímke politológ Roman Michelko Foto: Štefan Puškáš
Na snímke politológ Roman Michelko Foto: Štefan Puškáš

Podľa jeho podporovateľov doma i v zahraničí v amerických voľbách bol porazený svet politickej pretvárky potlačujúci slobodu prejavu, svet elitárskeho sociálneho inžinierstva, svet smerujúci k úpadku Západu, ktorý sa zrieka svojich tradičných hodnôt.  S čím možno súhlasiť je, že Trump zvíťazil napriek či práve preto, že celým svojim zjavom poprel falošné pravidlá politickej korektnosti. Otázka je, či je to práve on, kto stelesňuje tradičné hodnoty, predovšetkým však, či naozaj dokáže reálnym spôsobom zlepšiť americkú politiku.

Na jeho osobe si môžeme demonštrovať úroveň, na akú zdegenerovala  americká politika. Keď americká obdoba nášho servera demagog.sk analyzovala jeho výroky, zistila, že len šesť percent jeho výrokov je pravdivých a dvanásť percent čiastočne pravdivých.  Všetko ostatné bolo nepravdivé alebo nedokázateľné. Práve na ňom teda možno demonštrovať, že politika dnes už naozaj nie je o programoch a argumentoch, ale predovšetkým o dojme, o nájdení silnej a nosnej idey, ale predovšetkým o proteste voči systému, ktorý tu vládne. Trump je prejavom tejto vzbury  a ukazuje sa, že v západnom svete vôbec nie ojedinelým.

Je zároveň otázne, čo urobí zvolenie Trumpa  s Republikánskou  stranou. Tá je príkro rozdelená na konjunkturalistických oportunistov, ktorí budú chcieť ťažiť z toho, že majú prezidenta a tradičných republikánov starej éry, ktorí majú s Trumpom veľký problém.  Ak by mal dlhodobejšie vtláčať charakter republikánom, je možné, že sa Republikánska strana rozdelí a vznikne tretia strana. V dnešnom nastavení  pravdepodobne ďalej ostane stranou bielej robotníckej triedy, najmä preto, že bude vytvárať protekcionistické bariéry.

V umeleckej sfére tento pocit priam dokonale vykreslil Bruce Springsteen. Jeho najväčší hit už z roku 1985 Born In The U.S.A. (Narodený v Amerike) nie je nejakou poctou vlasti, ale horkou obžalobou spoločnosti, v ktorej žije. Svojou tvorbou opisuje pocity jednoduchého amerického chlapíka, ktorý sa vrátil z Vietnamu a už desať rokov nemôže zavadiť o slušnú prácu. Tento životný pocit sa rokmi stáva čoraz všeobecnejším  a zasahuje čoraz väčšiu skupinu vydedencov. Springsteen vo svojich baladách spieva o živoriacich oblastiach industriálnej Ameriky, o regiónoch,  z ktorých zmizla slušne platená, i keď menej kvalifikovaná práca, trvalé zamestnanie v baníctve, v oceliarskom či textilnom  priemysle. Smutnými hrdinami jeho balád sú bieli muži stredného veku, ktorých dôstojnosť dostáva ťažké rany a ktorí sa nedokážu vyrovnať s globalizačným uragánom. Niekdajšia hrdá robotnícka trieda živorí na dávkach, pretĺka sa vďaka  slabo platenej a dočasnej práci.  Je sužovaná alkoholizmom či drogami a je poznamenaná nadpriemerným množstvom samovrážd.  Manuálne pracujúci belosi sú najväčšími porazenými v procese globalizácie. Na trhu práce musia čeliť konkurencii žien, imigrantov a menšín, teda skupín, ktoré ešte pred pár desiatkami rokov pre nich žiadnu konkurenciu nepredstavovali.

Nárast protestných hlasov napriek štátmi a kontinentmi je doslova symptómom doby. Problém je v tom, že jeden politický samorast, aj keď je prezidentom USA, sám toho veľa nezmôže. Druhá a oveľa dôležitejšia otázka je, či má Trump reálne riešenia. V skutočnosti je to presne naopak. USA je už dnes vysoko najzadlženejšia krajina na svete a Trump pritom navrhuje, ako inak, ďalšie zníženie daní – samozrejme pre tých najbohatších. Sumárny dlh federálnej vlády, dlh jednotlivých štátov, korporácií a domácností predstavuje astronomických tristošesťdesiat percent HDP.  Na druhej strane Trump v jedným dychom so znižovaním daní  sľubuje masívne investície do infraštruktúry, čo je priam diaľnica do Grécka, ktoré má mimochodom dnes dlh „ len“ na úrovni  stoosemdesiat percent HDP. Je veľmi pravdepodobné, že Trump a republikánska väčšina v oboch komorách kongresu bude torpédovať systém zdravotného poistenia, ktorý je známy ako ObamaCare, aj keď po stretnutí s Obamom tento volebný sľub čiastočne modifikoval. Ak by sa to podarilo, vrátilo by to Ameriku civilizačne o desaťročia dozadu.

Najväčším paradoxom fenoménu Trump je to, že ho volili nielen sociopatickí milionári a miliardári, pre ktorých je najdôležitejším náboženstvom minimálny štát a minimálne dane, Trumpa však volili  predovšetkým bieli lúzri, ktorým sotva pomôže. Vykorenená, domotivovaná, extrémne frustrovaná skupina bielych voličov, ktorá úspešne nezvládla prechod z ekonomiky založenej na výrobe na ekonomiku založenú na službách a vedomostiach. Preto ani neprekvapí, že Trump bodoval v Michigane, ktoré je po krachu automobilového priemyslu v USA veľmi zlým miestom na život.  Problém je v tom, že ani jeho riešenia už situáciu nezachránia.

Zavedenie tridsaťpercentných dovozných ciel na autá vyrábané v Mexiku, ale vlastnené americkými korporáciami, už problém nevyriešia.  No a aj pri oceňovaní veľkého odhodlania Trumpa zrušiť NAFTU (dohodu o bezcolnej zóne medzi USA, Kanadou a Mexikom) – toto je vec, ktorá je v rukách kongresu a obávam sa, že prezident, ktorý má navyše aj vo vlastnej strane veľmi vratké postavenie, sotva bude schopný pretlačiť takéto zmeny, ktoré armády lobistov pretláčali celé desaťročie. Zvolenie Trumpa za prezidenta bude celkom určite znamenať veľkú zmenu v americkej politike. A my si len budeme musieť počkať či k lepšiemu, či horšiemu.

Roman Michelko

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Nepodieľajme sa na Matovičovej marketingovej fraške. Povinná 10-dňová karanténa pre neotestovaných je neakceptovateľné vydieranie

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Už aj samotný nápad na celoplošné testovanie je poriadny úlet. To, čo ale predviedol premiér Igor Matovič po tom, keď zistil, že sa mu tento "domček z kariet" rúca nemá obdobu. Občanov začal vydierať, že ak sa testovania nezúčastnia, ostanú v povinnej 10-dňovej…

Macron avizuje tvrdé opatrenia proti islamistickým zoskupeniam vo Francúzsku

0 icon

Bobigny 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ludovic Marin)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil v utorok rozpustenie propalestínskeho zoskupenia pomenovaného po šejkovi Jásinovi, zakladateľovi radikálneho hnutia Hamas. Spomínané zoskupenie založil Abdelhakim Sefrioui, ktorý je momentálne vo vyšetrovacej väzbe v súvislosti s brutálnou vraždou učiteľa dejepisu a geografie Samuela Patyho Macron podľa agentúry…

Pápež František mal na verejnosti po prvý raz rúško

0 icon

Rím 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Gregorio Borgia)   Pápež František mal v utorok po prvý raz od vypuknutia pandémie nového koronavírusu na verejnosti rúško, ktoré si nasadil počas bohoslužby za svetový mier. Informovala o tom agentúra Reuters Pápež sa objavil v bielom rúšku na bohoslužbe v Bazilike Panny Márie na oltári…

Švédsko zakázalo zariadenia od Huawei a ZTE pri budovaní 5G sietí

0 icon

Štokholm 20. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Andy Wong)   Švédsko zakázalo účasť čínskych technologických spoločností Huawei a ZTE na budovaní nových vysokorýchlostných bezdrôtových sietí. Švédsky poštový a telekomunikačný úrad (PTS) v utorok zakázal štyrom operátorom uchádzajúcim sa o frekvencie v nadchádzajúcej aukcii spektra pre nové siete 5G používať zariadenia od spomínaných firiem…

Trpká rekcia ambulantných lekárov Krajčímu: Doteraz sme vás nezaujímali a dnes nás prosíte o pomoc

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ministra zdravotníctva Mareka Krajčího doteraz ambulantní lekári absolútne nezaujímali, dnes ich prosí o pomoc pri celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19 Na svojej webovej stránke to uviedol Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP). Ako konštatovala jeho prezidentka Zuzana Dolinková, zväz ponúka od začiatku ministerstvu zdravotníctva systémovú…

V Madride ukončia stav núdze

0 icon

Madrid 20. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Bernat Armangue)   Španielska vláda nepredĺži núdzový stav v Madride a priľahlom regióne, ktorému sa v sobotu skončí platnosť Možno však zavedie zákaz vychádzania v ohniskách nákazy koronavírusom po celej krajine, povedal minister zdravotníctva Salvador Illa. Šéf španielskeho rezortu zdravotníctva o zákaze diskutuje s regionálnymi vládami.…

Plošné testovanie vyvoláva mnoho otázok a nesúhlas s akoukoľvek formou sankcie

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc, Martin Baumann)   Pripravované celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 na Slovensku musí byť dobrovoľné a nesmú zaň hroziť tresty. Tvrdí to novovzniknutá strana Hlas – sociálna demokracia s tým, že stále čaká na objasnenie množstva dôležitých otázok ohľadom testovania "Zaujíma nás predovšetkým to, ako…

Potratová legislatíva sa nezmení, plénum odmietlo novelu Záborskej a s ňou pomoc tehotným ženám v núdzi. Chýbal 1 hlas

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Oblasť potratov sa novelizovať nebude. Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok odmietli novelu zákona o zdravotnej starostlivosti z dielne poslankyne Anny Záborskej (OĽANO) Z prítomných 117 poslancov bolo za 58, proti 45, 12 sa zdržali a dvaja nehlasovali. Hlasovaním o novele poslanci…

USA sú pripravené rokovať o finalizácii dohody o predĺžení platnosti New START

0 icon

Washington 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Spojené štáty sú pripravené zorganizovať stretnutie s Ruskom s cieľom finalizovať dohodu o predĺžení platnosti Zmluvy o opatreniach na ďalšie znižovanie a obmedzovanie strategických útočných zbraní, známej ako New START alebo START/SNV III Podľa agentúry AFP to v utorok uviedla hovorkyňa rezortu diplomacie…

Budaj chce, aby pozemky v národných parkoch prešli pod správu Štátnej ochrany prírody

0 icon

Bratislava 20.októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) chce, aby pozemky v národných parkoch prešli pod správu Štátnej ochrany prírody (ŠOP) Na dnešnom tlačovom brífingu o tom informoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Podľa šéfa envirorezortu ŠOP momentálne nevlastní v národných parkoch ani meter štvorcový…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Švec

Množstvo nemusí znamenať víťazstvo. Numerická prevaha. Pôsobenie proti prevahe. 3. časť.

0icon

”Ak je niekto menší, mal by sa pokúšať byť šikovnejším.” (Colin S. Gray) Prevaha, ktorá bola popísaná z pozorovania sveta zvierat, existuje vo vzájomných interakciách, ktoré prevažujú vo vojne do určitej miery a spôsobujú komplexnosť vojny a jej nevyspytateľnosť. Ako uvidíme neskôr v tejto štúdii, najdôležitejšou koncepciou manévrového prístupu k…

Boris Mesár

Z Ruského sveta - Lavrov dal konečne pravý hák do čeluste zasratej EÚ

0icon

Za posledné dva dni máme veľmi zaujímavú recenziu správ - ktorá sa priamo týka Ruska.  Prvá správa sa priamo týka našej účasti vo WTO - v utorok začali USA, Európska únia a Svetová obchodná organizácia zvláštne a zvedavé vyšetrovanie proti Rusku. Dôvodom vyšetrovania bolo - neuveríte - substitúcia (nahradenie) dovozu.

Andrej Biras

Pán Matovič, tri otázky a jedna výzva!

0icon

Prvá otázka: Prečo si protirečíte, keď chcete zachraňovať životy a pritom idete plošným, nezmyselným, testovaním ohrozovať ľudí v najväčšej možnej miere? Takáto masová akcia v čase vysoko infekčnej pandémie, by asi mala zmysel, jedine ak by ste išli testovať z domu do domu predo dvermi a to pcr testami, ale…

Pavol Kleban

Proglas o Gorazdovi

0icon

Pôvodný názov tejto básne mal byť Gorazd - básne zveršovanej ako vyjadrenie úcty slovenskému svätcovi, ktorý patril medzi svätých Sedmopočetníkov (sv. Cyril, sv. Metod, sv. Kliment, sv. Naum, sv. Angelár, sv. Sáva, sv. Gorazd). Vzhľadom na môj zaužívaný strofický rozsah každej veršovanej práce (11 + 1), som sa však po…

Marián Tkáč

Čo získajú celoplošným testovaním?

0icon

Práve som dopozeral video americkej lekárky Carrie Madejovej, nazvané Transhumanizmus. Tu je link: https://1url.cz/@carrie-madej-transhu... Žeby sa jej slová práve začali napĺňať? Už odštartoval proces, v ktorom je zaangažovaný Bill Gates a americká armáda...? Bill Gates má údajne prsty v plánovaných celoplošných testoch u nás, pri ktorých má asistovať – armáda (zatiaľ nie americká).…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

7 jedál, s ktorými by sa nikdy nemala mikrovlnná rúra stretnúť

0 icon

Mikrovlnná rúra, ktorá bola prvýkrát vynájdená v 40. rokoch 20. storočia, je dnes jedným z hlavných kuchynských spotrebičov v každej domácnosti. Aj keď táto mašinka znamená pohodlie pri varení a ohrievaní, existujú určité druhy jedál, ktoré by si do mikrovlnnej rúry nikdy nemal dávať ohrievať.   1. Mikrov

Oceánia: Ako ľudia osídlili jedno z najodľahlejších miest na svete

0 icon

Stačí sa pozrieť na mapu a nájsť názov Oceánia – tichomorskú oblasť, ktorá zahŕňa Havaj, Nový Zéland, Samoa, Francúzsku Polynéziu a Mikronéziu. Budeš sa čudovať, ako sa ľudia pôvodne na týchto ostrovoch usadili. Sú tu väčšinou v malom počte a nachádzajú sa stovky až tisíce kilometrov od akejkoľvek veľkej pevniny aj od seba…

21 rozkošných psíkov, ktoré si získajú tvoje srdce

0 icon

Tvoje srdce si získa týchto 21 rozkošných psíkov, ktoré uvidíš na nasledujúcich fotografiách. Keď si tvoj psík prosí jesť, prípadne ti dá najavo, že je čas na prechádzku, len ťažko mu dokážeš odolať. Jeho oči hovoria za všetko. Týchto 21 rozkošných psíkov si tvoje srdce získa veľmi ľahko. Fotografie sú…

Kruhy v obilí a mimozemšťania (1. časť)

0 icon

Kruhy v obilí nás fascinujú už od nepamäti. Spájajú sa predovšetkým s mimozemšťanmi, avšak – pochopiteľne – existuje viacero teórií, prečo vznikajú a kde vznikajú. Poďme sa na celú problematiku pozrieť trochu detailnejšie. Prinášame vám trojdielnu sériu článkov s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Pohodlne sa usaďte a ideme…

Prečo hranolky chutia tak zle, keď už sú studené?

0 icon

Hranolky rozhodne nie sú pre naše telo a trávenie najzdravšie, no raz za čas padne dobre aj zhrešiť. Tenké, chrumkavé a dozlatista upražené – presne také patria k najobľúbenejším pokrmom nielen medzi deťmi na celom svete. Hranolky patria podľa prieskumov k najobľúbenejším prílohám na všetkých kontinentoch. Hodia sa k mäsu,…

Vo svete IT

Pozrite sa, ako vyzerá bežný deň astronauta na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice

0 icon

Ak by ste sa pozreli na každodenný život astronauta na vesmírnej stanici, na prvý pohľad by sa vôbec nelíšil od toho vášho. Aj 400 km nad Zemou musia astronauti jesť, spať, cvičiť, dodržiavať hygienu a pracovať. Výrazným rozdielom je, že prostredie nulovej gravitácie môže jednotlivé úkony sťažiť. Astronauti sa môžu…

Prelomový systém fúzneho pohonu by ľudstvu otvoril celú Slnečnú sústavu

0 icon

Fúzna energia je podľa niektorých odhadov technológia, ktorá bude dostupná ľudstvu v najbližších 30 rokoch, no niektorí skeptici tvrdia, že od nej máme ešte veľmi ďaleko. Jadrové reakcie, ktoré poháňajú aj naše Slnko by mohli byť využité v niekoľkých rôznych odvetviach a jedným z nich je aj vesmírne cestovanie. Téme…

Zatvorené fitko? S pásom na chodenie Xiaomi Urevo U1 za skvelú cenu je cvičenie doma hračka

0 icon

Celosvetová pandémia zmenila dianie v niektorých kútoch sveta doslova hore nohami. Zatvorené prevádzky, či nebodaj zákaz vychádzania v niektorých krajinách či mestách mohol aktívnejším z nás vytvoriť vrásky na čele. Ak patríte medzi ľudí, ktorí jednoducho doma neobsedia, no zároveň sa chcete vyhnúť zbytočnému riziku, či prichádzajúcej zime, pás na…

Toto je 6 nedávnych kozmických objavov, ktoré šokovali nie len vedcov, ale aj verejnosť

0 icon

Vesmír je plný fascinujúcich fenoménov, ktoré dokážu šokovať astronómov po celom svete. Prečítajte si 6 najfascinujúcejších, nedávnych objavov z oblasti vesmíru. Téme sa venuje aj YouTube kanál Factnomenal. Arrokoth Arrokoth je najvzdialenejším vesmírnym objektom našej sústavy, ktorý mohli vedci preštudovať zblízka. Objavila ho sonda americkej NASA, New Horizons a išlo…

Vybrali sme pre vás 5 užitočných Android aplikácií, ktoré by ste nemali prehliadať. Určite stoja za vyskúšanie!

0 icon

Po dlhšej dobe vám opäť prinášame niekoľko zaujímavých aplikácií, na ktoré sme narazili v priebehu posledných dní, a zároveň vyčnievajú z davu. True Amps Prvou aplikáciou, ktorá nám padla do oka je True Amps. Ide o aplikáciu, prostredníctvom ktorej si viete zmeniť obrazovku nabíjania zariadenia. Dostupných je hneď niekoľko animácií,…

Armádny Magazín

Historik Andrej Fursov: S Turkami je možné iba taktické spojenectvo

0 icon

Rusko, 21. október 2020 (AM) - Andrej Iľjič Fursov (1951) - ruský historik, sociálny vedec, publicista, ktorý na Inštitúte dynamického konzervativizmu vedie Centrum metodiky a informácií, riaditeľ Centra rusistiky, Inštitútu pre základný a aplikovaný výskum, Moskovskej univerzity pre humanitné vedy, akademik Medzinárodnej akadémi

Ministerstvo obrany: Operácia spoločná zodpovednosť

0 icon

Slovensko, 20. október 2020 (AM) - Rezort obrany už intenzívne pracuje na plánovaní vykonania celoplošného testovania obyvateľstva v rámci operácie Spoločná zodpovednosť. V priestoroch Ministerstva obrany SR zriadil Spoločné operačné centrum, ktorého súčasťou sú aj zástupcovia ostatných rezortov. Ide o centrálu plánovania operácie a následne tie

Sýria : Ďalšia ilegálna americká základňa vo výstavbe

0 icon

Sýria, 20. október 2020 (AM, Réseau international) - Americké sily začínajú budovať novú základňu na sýrskom území. Americké sily pokračujú v rozširovaní svojej ilegálnej vojenskej prítomnosti v Sýrii tým, že začali budovať novú vojenskú základňu neďaleko mesta Al-Baghouz, na východe krajiny Deir Ezzor, oprot

Ruské stíhačky MiG-29M/M2 a ruské útočné vrtuľníky Ka-52 sa stali pýchou Egyptského letectva. Video

0 icon

Egypt, 20. október 2020 (AM) – Vojenské letectvo Egyptskej arabskej republiky oslávi 2. novembra 90. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti pripravilo Ministerstvo obrany EAR dokumentárny fil

Arménsko obvinené z presunu militantov - hlavne Kurdov a Jezídov zo Sýrie do Karabachu

0 icon

Rusko, 20.október 2020 (AM) - "Informácie o použití zahraničných bojovníkov Azerbajdžanom v Náhornom Karabachu sú neopodstatnené fámy. Zatiaľ čo arménska strana sa skutočne uchýlila k pomoci dobrovoľníkov z iných krajín pri vytváraní protitureckej koalície." -  Tento názor v rozhovore pre informačnú agentúru URA.RU zdieľal zástupca

Svetlo sveta

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

18 milostí, ktoré získavaš každým prežehnaním sa

0 icon

Znak kríža je základným gestom kresťana. Katolíci sa prežehnajú najčastejšie pred začiatkom a na konci modlitby, pri vstupe do kostola, na začiatku a konci Svätej omše, pri prijímaní Eucharistie a pri jedle. Čo však je obsiahnuté v moci kríža, keď je neodmysliteľnou súčasťou duchovného života? Pri každom prežehnaní sa získavame…

Matka bl. Carla Acutisa: Bol mojím záchrancom, v rodine sme vieru zanedbávali

0 icon

12. októbra, v deň výročia smrti blahoslaveného Carla Acutisa, sa po prvýkrát slávila jeho liturgická spomienka. Od jeho smrti vo veku 15 rokov, po mimoriadne agresívnej leukémii, ubehlo 14 rokov. Na blahorečení v sobotu 10. októbra v Assisi sa zúčastnilo približne tritisíc ľudí z rôznych krajín, viac ich kvôli zdravotným opatreniam nebolo možné…

Ako začať s duchovným životom podľa sv. Kataríny Sienskej

0 icon

Svätá Katarína Sienská patrí k popredným svätcom Katolíckej cirkvi. Dodnes je osobitne uctievaná za jej svätosť a duchovnosť. Žila hlboký zbožný život a bola súčasťou Tretieho rádu svätého Dominika. Jej popredné dielo sa volá Dialógy. Dôležitú radu, ktorú svätá Katarína adresovala dušiam, ktoré túžia po bližšom spojení s Bohom znela…

icon FOTO DŇA