Remišová: Lubyová namiesto riešenia situácie zavádza

Bratislava 31. januára 2019 (HSP/Foto:SITA-Braňo Bibel)

 

Predsedníčka poslaneckého klubu OĽANO Veronika Remišová reagovala na zavádzanie ministerky školstva Martiny Lubyovej (SNS). Podľa Remišovej ministerka namiesto riešenia situácie a vyvodenia zodpovednosti šíri polopravdy a dáva protichodné stanoviská

Na snímke Veronika Remišová

Remišovú teší, že ministerka včera uznala pochybenia ministerstva v 600-miliónovej eurofondovej výzve, kvôli ktorým musel odísť minister Plavčan. „Pani Lubyová totiž dlho tvrdila, že ide iba o zlú komunikáciu, hoci my sme od začiatku tvrdili, že ide o obrovský škandál a mnohé pochybné projekty,“ uviedla Remišová, ktorá sa postupne vyjadrila k zavádzajúcim tvrdeniam ministerky Lubyovej.

Ministerka tvrdí, že výzva bola prvýkrát otvorená a mohli sa prihlásiť akékoľvek firmy a podľa nej sa vraj vedci boja žiadať o granty. „Nie je pravda, že by sa vedci báli žiadať peniaze od štátu a že ak si od štátu peniaze vezmú, sú vlastne hrdinovia, ako hovorí pani ministerka. Ale v prípade stimulov im dalo ministerstvo iba mesiac na prípravu projektu, hľadanie partnerov a zozbieranie množstva potvrdení. Okrem toho vzhľadom na skúsenosti s rozdeľovaním stimulov v minulosti sa nemôžeme čudovať, že mnohí výskumníci práve tejto schéme neveria,“ vyjadrila sa Remišová s tým, že agentúra na podporu výskumu a vývoja, ktorá je podriadená ministerstvu školstva, vo svojich všeobecných výzvach dáva výrazne menšie podpory, väčšinou okolo 150 až 250-tisíc eur. Napriek tomu však dostáva stovky žiadostí, aj od súkromných firiem, a môže si dovoliť podporiť zhruba len 2 projekty z 10. V roku 2017 rozdelila vo všeobecnej výzve 32 miliónov eur na 150 projektov a pri stimuloch rozdelila pani ministerka 33 miliónov na 30 projektov.

Podľa Lubyovej sú stimuly zamerané aj na startupy. Remišová však upozornila, že na podporu nových firiem existuje špecializovaná štátna agentúra Slovak Business Agency. „Asi nikde na svete to nefunguje tak, že firma, ktorá nikdy nič nerobila zrazu dostane od štátu milión eur,“ povedala.

Ministerka školstva tiež hovorí, že kritériá prideľovania stimulov sa riadia zákonom o stimuloch a sú odlišné od kritérií pre prideľovanie eurofondov. Výberové kritériá však podľa zákona určuje samotné ministerstvo. V zákone sa jasne uvádza, že „Oznámenie o predkladaní žiadostí o stimuly obsahuje informácie najmä o základnom cieli poskytnutia stimulov a výberových kritériách, podľa ktorých sa budú vyhodnocovať jednotlivé žiadosti o stimuly, a počte bodov prislúchajúcich k jednotlivým výberovým kritériám“. „To znamená, že ministerstvo bez problémov mohlo určiť také kritériá, aby miliónové dotácie nedostávali schránkové firmy, ktoré doteraz žiadny výskum nerobili. My sme na firmy v domoch a v bytovkách upozorňovali hlavne preto, že doteraz o nich nikto nepočul, nemali zamestnancov a nič nerobili,“ tvrdí V. Remišová, podľa ktorej sa Lubyová mohla inšpirovať európskym nariadením, ktoré spomínala. „Za inovačný podnik sa tam označuje podnik, ktorý vynakladá aspoň 10 % z celkových nákladov na výskum a vývoj. Asi tým nemysli prípad viacerých firiem podporených pani ministerkou, ktoré pri nákladoch 0 eur dávajú na výskum 0 eur,“ doplnila.

Remišová sa pozastavila aj nad výrokom ministerky, ktorá tvrdila, že startupy z rodinných domov a neexistujúcich sídiel vlastne musia podporovať podľa akéhosi nariadenia Európskej komisie. „V tom nariadení ale vôbec nejde o to, aké výskumné projekty sa majú podporovať. Je to všeobecné nariadenie, v ktorom sa hovorí, na čo všetko sa môže zjednodušene poskytovať štátna pomoc,“ upresnila Remišová s tým, že v spomínanom nariadení sa okrem výskumu píše aj o kultúre, športe, sociálnych programoch a mnohých iných oblastiach. „Je to ukážkový príklad, ako rôzni dobrodruhovia rozkladajú spoluprácu medzi európskymi krajinami. Keď potrebuje ministerstvo na niekoho zvaliť zodpovednosť, začne pomaly tvrdiť, že Brusel nám káže podporovať priemyselný výskum aj vo firmách v rodinných domoch, hoci je to úplný nezmysel,“ povedala Remišová a pripomenula výroky straníckeho šéfa ministerky Lubyovej Andreja Danka, ktorý nedávno hovoril o lídroch EÚ ako o „namyslených panákoch“, ktorí pobabrali Brexit alebo nezaviedli väčšiu daň na prevádzkovateľov sociálnych sietí. Rozhodnutia o Brexite pritom však prijímajú hlavne šéfovia vlád, a o zdanení Facebooku rozhodovali ministri financií, ktorí sa nedohodli hlavne preto, že napriek tlaku Francúzska a Nemecka s návrhom nesúhlasili najmä dva štáty menšie ako Slovensko – Luxembursko a Írsko.

Ministerke školstva sa tiež nepáči, ako je ľuďom podsúvané, že firmy dostanú peniaze a nič do projektov nevložia. Remišová upozorňuje, že práve pri kritizovanej firme NEUROPOWER nič nepodsúva a podľa zmluvy ide o holý fakt. „Dotácia od štátu 1,2 milióna eur, vlastné prostriedky prijímateľa 00,00 eur. V zmluve sú nejaké záväzky, ale aké sú to záväzky, ktoré má ministerstvo 5 rokov kontrolovať?,“ pýta sa Remišová s tým, že firma má vytvoriť pracovné miesta, no podľa zmluvy sa za vytvorenie nového pracovného miesta považuje vytvorenie organizačnej štruktúry, ktorá takéto pracovné miesto zahŕňa, teda nejde o skutočné zamestnanie konkrétneho človeka. „Rovnako bude ministerstvo kontrolovať, že „prijímateľ najmenej päť rokov po skončení poskytovania stimulov nezníži výšku vynaložených ročných výdavkov, ktoré vynakladal na výskum a vývoj z vlastných prostriedkov pred poskytnutím stimulov“. Keď ale v roku v 2016 aj 2017 dala firma na výskum 0 eur, splniť tento záväzok bude pre ňu naozaj jednoduché,“ doplnila Remišová.

Remišová upozornila, že dotácie dostali aj 3 firmy, v ktorých má podiel pán Babiar, ktorý bol spolu s predsedom SNS Andrejom Dankom v dozornej rade SBS spomínanej v spise Gorila. Všetky tri projekty majú „vlastné prostriedky prijímateľa 00,00 eur, slovom nula eur“ (FUTÚRUM, FUTÚRUM DYNAMEIS, DB Biotech).

Remišová upozornila, že zo všetkých kritizovaných firiem až na jednu výnimku (NaviDate) na tlačovú konferenciu Lubyovej nikto neprišiel, poslali tam partnerov z verejných výskumných inštitúcií. „To je presne to, čo hovoríme. Načo podporovať nejaké potemkinovské firmy, keď môžeme podporiť priamo ľudí na univerzitách a v Slovenskej akadémii vied, ktorí ako vidno ten výskum naozaj robia,“ povedala.

Remišová sa vrátila aj k tvrdeniam Lubyovej, podľa ktorej jeden z ocenených v ankete Krištáľové krídlo vyvíjal svoj inovatívny systém na internáte, a že teda inovácie môžu robiť aj firmy „bez sídla vo výškovej budove“. „Je super, že u nás máme veľa takýchto šikovných mladých ľudí, ale keďže firma toho pána to myslí s inováciami vážne, sídli v jednom z najznámejších kancelárskych komplexov v Bratislave. Pochybujem, že tam nemá ani schránku a že o nej nevie ani vrátnik, ako to bolo pri firme podporenej pani ministerkou,“ vyjadrila sa.

Podľa Remišovej vytvára Lubyová úplný chaos svojimi vyjadreniami o tom, ako je možné, že v niektorých posudkoch nezávislých hodnotiteľov sú pasáže od slova do slova rovnaké, čo môže znamenať, že sa napríklad s nimi niekto dohodol, čo do hodnotenia napíšu. „Ministerstvo najskôr tvrdilo, že je to normálne, až žiadúce, keďže to preukazuje „konzistentnosť hodnotenia“. Minulý týždeň ale vyhlásilo, že „po prešetrení situácie sa ukázalo, že ide o vyššiu mieru zhody a súčasne vzniklo podozrenie, že došlo v tejto súvislosti k zásahu zvonka“. Hovorilo o nejakých útokoch na informačný systém. Včera na tlačovej konferencii sa pani ministerka opäť tvárila, že všetko je v najlepšom poriadku a zhoda hodnotení nie je problém,“ povedala Remišová.

Ministerka tiež hovorila, aká je veľká chyba, že sa politický boj vo veľkom dostal do vedy. „Tu nejde o žiadny politický boj. Jediné, o čo nám ide je, aby sa peniaze určené na podporu vedy a výskumu využívali rozumne a spravodlivo a aby sme podporovali tých najlepších vedcov. Keď sú s dotáciami na výskum spájané škandály, môže za to jeden minister SNS pri eurofondoch, ako uznala i pani ministerka, a druhá pani ministerka SNS pri stimuloch,“ vyjadrila sa Remišová a dodala: „Ďalší rozvoj slovenského hospodárstva aj dobre platené pracovné miesta sa nám podarí zabezpečiť iba s pomocou výskumu a inovácií. Preto nemôžeme dopustiť, aby sa financie určené na podporu výskumu rozdeľovali pochybným spôsobom. Pani ministerka namiesto riešenia situácie a vyvodenia zodpovednosti opäť iba múti už i tak mútnu vodu a šíri rôzne polopravdy a dáva protichodné stanoviská.“

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:57

Americká základňa v Sýrii sa stala terčom raketového útoku po úderoch USA proti skupinám napojeným na Irán.

18:50

Švédske, nórske, fínske a dánske vzdušné sily sa dohodli na vytvorení jednotnej severskej vzdušnej obrany. Informoval o tom denník Guardian. Podľa vyhlásení ozbrojených síl týchto štyroch krajín podpísali velitelia vzdušných síl štyroch severských krajín vyhlásenie o zámere používať svoje stíhačky ako jednotnú flotilu na základe už známeho modusu operandi v rámci NATO.

17:59

Teroristická skupina Islamský štát (IS) zabila v strednej Sýrii 15 ľudí hľadajúcich púštne hľuzovky. Ďalších 40 ľudí je nezvestných.

17:54

Česko podporí ďalšie projekty mimovládnych organizácií na pomoc Ukrajine čiastkou 100 miliónov českých korún (približne 4,2 milióna eur). Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu poskytlo ministerstvo zahraničných vecí (MZV) ČR zo svojich zdrojov pomoc v hodnote 420 miliónov korún (takmer 18 miliónov eur).

17:48

Izraelská generálna prokurátorka Gali Baharavová-Miarová v piatok kritizovala premiéra Benjamina Netanjahua za jeho zámer osobne sa zapojiť do presadzovania kontroverznej vládnej reformy súdnictva v Izraeli. Uviedla, že v jeho prípade ide o konflikt záujmov a varovala ho pred možnými právnymi dôsledkami.

17:33

Líder opozičnej strany Indický národný kongres (INC) Rahúl Gándhí bol v dôsledku svojho odsúdenia za urážku predsedu indickej vlády vylúčený z parlamentu.

17:29

Poľsko získa z fondov EÚ ďalších 200 miliónov eur na financovanie nákupov zbraní pre Ukrajinu. Premiér Mateusz Morawiecki v piatok uviedol, že peniaze majú prísť v najbližších týždňoch.

16:41

Desaťtisíce veriacich sa zúčastnili na piatkových modlitbách v jeruzalemskej mešite al-Aksá – prvých od začiatku pôstneho mesiaca ramadán. Podľa miestnych úradov prebehli modlitby pokojne napriek nedávnemu nárastu násilností medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.

16:35

Rwandské úrady zmiernili 25-ročný väzenský trest pre Paula Rusesabaginu, ktorému sa pripisujú zásluhy za záchranu stoviek životov počas genocídy v Rwande a ktorého príbeh inšpiroval film Hotel Rwanda.

16:14

Francúzske ministerstvo verejných služieb v piatok s okamžitou platnosťou zakázalo zamestnancom verejného sektora sťahovať si do služobných telefónov aplikácie z kategórie zábava.

16:10

USA uvalili sankcie na lietadlo, ktoré používa Lukašenko, uviedlo americké ministerstvo financií.

16:03

Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva chce navrhnúť “mierový klub” s Čínou, aby sa ukončila vojna na Ukrajine, citoval denník Financial Times brazílskeho ministra zahraničných vecí Maura Vieiru. Prezident má v úmysle predložiť takýto návrh počas návštevy Číny. “Máme veľký záujem podporiť alebo pomôcť akémukoľvek stretnutiu, ktoré by viedlo k mierovému procesu,” povedala Vieira. Pripomeňme, že Lula odcestuje do Číny v nedeľu na päťdňovú návštevu.

16:00

Rusko nedokáže v dôsledku vojny na Ukrajine plniť svoje záväzky týkajúce sa údajne väčšej dodávky zbraní pre Indiu, oznámili indické vzdušné sily. Začiatkom marca pritom ruský prezident Vladimir Putin oznámil zvýšenie produkcie “urgentne potrebných” zbraní.

15:12

Organizácia Spojených národov (OSN) vyjadrila v piatok hlboké znepokojenie nad popravami bez náležitého súdneho procesu, ktoré uskutočňujú ruské aj ukrajinské sily priamo na bojisku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slovnaft upozorňuje na podvodné statusy

0 icon

Bratislava 24. marca 2023  (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Na sociálnych sieťach sa objavili podvodné aktivity, zneužívajúce meno bratislavskej rafinérie. "Ide o ponuku investovania na platforme Slovnaft s prísľubom vysokého zisku, pričom statusy zneužívajú aj logá médií, ktoré mali o investičnej príležitosti informovať," spresnila spoločnosť Zdôraznila, že žiadna investičná platforma spájaná so značkou…

Ukrajinské ozbrojené sily prišli v Artemovsku o päť tankov na nemeckých mínach: podrobnosti

0 icon

Artemiosk 24. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Od začiatku marca prišli jednotky 92. a 67. mechanizovanej brigády a 4. a 17. obrnenej brigády AFU počas bojových operácií na predmestí Artemovska o najmenej päť tankov a sedem obrnených transportérov v dôsledku spustenia nemeckých protitankových mín AT-2, PARM-1 a PARM-2 Vzhľadom na vysoké…

Varovné slová pre Slovensko z Ruska

0 icon

Moskva 24. marca 2023 (HSP/Foto:Facebook/Aktuálne o Ukrajine)   Rusko v piatok označilo štvrtkový presun štyroch stíhačiek typu MiG-29 zo Slovenska na Ukrajinu za nepriateľský krok a porušenie medzinárodných záväzkov. Vyhlásenie ruskej Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu priniesla v piatok agentúra Interfax,  Slovensko týmto krokom podľa Moskvy "hrubo porušilo" medzivládnu dohodu…

Heger: Čísla hovoria jasnou rečou…

0 icon

Bratislava 24. marca 2023  (TASR/HSP/Foto: TASR - Jaroslav Novák)   Štát kompenzoval 90 percent prostriedkov, ktoré zaťažili rozpočty samospráv v dôsledku minuloročných legislatívnych opatrení. Mestá, obce i kraje môžu tiež rátať s vyššími podielovými daňami. Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger to uviedol v reakcii na štvrtkové (23. 3.) vyjadrenia…

Čína bude musieť prevziať plášť svetového lídra. Či sa to USA páči alebo nie

0 icon

Peking 24. marca 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP-Mass Communication Specialist 1st Class Greg Johnson/U.S. Navy via AP)   USA, ktoré sú zvyknuté byť stredobodom pozornosti, sú teraz zmätené, pretože si nikdy nemysleli, že Čína bude jedného dňa populárnejšia ako ony V titulkoch hlavných správ amerických médií sa nedávno objavil záchvev závisti a paniky.…

Vláda sťaží občanom možnosť pripomienkovať návrhy zákonov. Niektorým túto možnosť vezme úplne

0 icon

Bratislava 24. marca 2023 (HSP/Foto: Pixabay)   Počas tejto vlády je hodne kritizovaná prax, že návrh zákona nepredloží vláda, ale poslanec. Niektorí si myslia, že je to jedno, ale to je omyl! Vládny návrh zákona totiž musí prejsť pripomienkovaním. Tým, že ho predloží na prerokovanie poslanec vládnej strany, sa vláda…

Klus po fiasku cúva

0 icon

Brusel/Bratislava 24. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Facebook ) Aktualizované 24. marca 2023 o 17:42 Vláda stiahne nomináciu poslanca Národnej rady SR Martina Klusa za člena Európskeho dvora audítorov (EDA), pokiaľ tak neurobí sám. Avizoval to dočasne poverený premiér Eduard Heger na piatkovom brífingu po skončení samitu v Bruseli Trvá na tom,…

“Zištná multipolarita!”: Západ sa už nesmeje čínskemu mierovému plánu

0 icon

Brusel 24. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Dmitry Astakhov, Sputnik, Government )   "Globálna civilizačná iniciatíva", ktorú Peking oznámil 15. marca, sa už západným pozorovateľom nezdá naivná, povrchná ani smiešna. The Economist bol prvý, kto v nej videl (https://www.economist.com/leaders/2023/03/23/the-world-according-to-xi) vážne problémy pre Západ a dal odporúčania na neutralizáciu čínskych plánov Pozornosť však nevzbudzuje…

Pacient z jednoosobovej s.r.o. útočí práve teraz na pôde NR SR na demokraciu

0 icon

Bratislava 24. marca 2023 (HSP/Foto: TASR-Martin Baumann)   Dnes Igor Matovič obhajoval v NR SR svoj návrh zákona o odmeňovaní poslancov. Chce znížiť poslanecký plat na priemerný plat v národnom hospodárstve s tým, že by poslancovi zvyšok platu doplácala strana podľa kritérií, ktoré zverejní Peniaze by strana vzala z príspevku…

Prezidentka odobrila vznik výboru Bezpečnostnej rady SR pre hybridné hrozby

0 icon

Bratislava 24. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o fungovaní Bezpečnostnej rady SR v čase mieru, ktorá prináša nový výbor pre hybridné hrozby. V piatok o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec Výbor má posilniť odolnosť štátu a spoločnosti voči hybridným hrozbám…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť IV.

0icon

Je mi veľmi ľúto a som sklamaný z toho, čo sa deje od roku 2014 na území nášho suseda – Ukrajiny. Po ôsmich rokoch vojnového diania na Ukrajine Rada federácie Ruska dala súhlas na nasadenie ozbrojených síl mimo územia Ruska a tým s

Erik Majercak

Ako definitívne odstrániť korupciu

0icon

Korupcia je politickým fenoménom už viac rokov. Ako sa s ňou dá popasovať a odstrániť? Prečo to tak dlho trvá ju odstrániť? Pre bežného človeka jednoduchá téma, veď väčšinou on nič nedáva a ani nič nedostáva. A tej telke a politici o tom stále dookola točia, dokonca posledné volebné obdobie bojovníci proti korupcii vyhrali voľby.

Pavel Jacz

Klamal nám ukážkovo Heger, alebo Naď? Slovensko je plné klamstiev ako žumpa exkrememtov!!!

0icon

Všade počujeme len samé plané reči snažiace sa zaobaliť priesery či problémy ututlať, zahrať do autu, alebo sa im remišovskou taktikou – teda kydaním na druhého darí vyhnúť pravde a z nej súvisiacej odpovedi. Dnes sa o sto šesť klame v politike, v reklamách, v krčmách, na pracoviskách, klameme aj…

Miroslav Urban

Hodina otázok v NR SR (štvrtková parlamentná show)

0icon

Pri príležitosti štvrtkovej hodiny otázok som adresoval dve otázky na zastupujúceho ministra zdravotníctva, financií a súčasne premiéra na dostupnosť jódových tabletiek pre prípad nukleárnej katastrofy v susednej Ukrajine. Trojjediný prémiový minister však nemal čas prísť na hodinu otázok a tak z pohodlnej nedizajnovej a nie vôbec najlacnejšej pohov

Peter Poláček

Cit Ľúbosti – Emócia Moci, Inferno

0icon

Dnes sa zo zakázanej komnaty pozrieme na INFERNO interaktívnej simul&

Armádny Magazín

„Držíme to v utajení!“ alebo čo USA ukrývajú o munícii s ochudobneným uránom?

0 icon

USA, 24. marec 2023(AM) - V rozhovore na YouTube stránke to pre US Tour of Duty prezradil bývalý spravodajský dôstojník námornej pechoty USA Scott Ritter. Povedal, že USA skrývajú informáciu o vysokej toxicite munície s ochudobneným uránom a podtrhol, že sa to týka nielen vojakov, ale vo veľkej miere hlavne civilov. Čiže jej…

80 rokov od tragédie v bieloruskej dedine Chatyň

0 icon

Nemecko, 24. marec 2023 (AM) – Pred 80 rokmi nacisti zaživa upálili 149 obyvateľov bieloruskej dediny Chatyň, medzi nimi 75 detí. Tragédia sa stala 22. marca 1943 popoludní. Batalión SS Dirlewanger spolu s ukrajinskými nacionalistami zo 118. policajného práporu 201. bezpečnostnej divízie, údajne z pomsty za zabitie nemeckého dôstojníka rukou partizánov, obkľúčili…

Podvod na burze v prospech vybraných subjektov. Takmer 200 amerických bánk by mohlo nasledovať banku Silicon Valley

0 icon

USA, 24. marec 2023(AM) - Jednou z najväčších svetových senzácií marca bol takmer synchrónny bankrot amerických bánk Silvergate Bank, Silicon Valley Bank a Signature Bank, ako aj skutočný (oficiálne neohlásený) bankrot švajčiarskej banky Credit Suisse (CS). To vyvolalo intenzívnu diskusiu v médiách o pravdepodobnosti bankovej krízy v USA, Európe a…

"Ilja Muromec" a "Jevpatij Kolovrat" v Arktíde. Bojové ľadoborce

0 icon

Rusko, 24. marec 2023 (AM) – Ruské ministerstvo obrany nedávno rozhodlo o stavbe nových bojových ľadoborcov novej generácie ruských pomocných diesel-elektrických lodí 21180/21180M. Rusko má dve takéto výkonné lode, Iľja Muromec a Jevpatij Kolovrat. V súčasnosti sa pracuje na aktualizovanom projekte tretieho ľadoborca tejto série.   Myšlienka vyzbroje

Perspektívy starého železa

0 icon

Rusko, 24. marec 2023 (AM) – Aktuálne sa objavujú informácie o blížiacom sa nasadení zastaralých zbraní (tankov T-54/55 a protilietadlových diel KS-19) stranami konfliktu na Ukrajine, ktoré vyvolávajú až posmešky. V skutočnosti to môže byť len dobrý začiatok spoločnej cesty do praveku, keďže bojujúce strany začali po roku čítať skúsenosti arménsko-azerbajdžanské

TopDesať

Ako sa vlastne dá vyrátať skutočný vek psa?

0 icon

Zamysleli ste sa už niekedy koľko má rokov váš psík v prepočte na ľudské roky? Väčšina ľudí si myslí, že jeden rok psov sa rovná siedmim ľudským rokom. Ukázalo sa, že matematika nie je taká jednoduchá, napísal WebMD. Dnes ti tak ukážeme, aký je skutočný vek psa.   [the_ad id="80455"]   Psy…

Problém so spánkom: Tieto overené tipy ti pomôžu

0 icon

Problém so spánkom ti môže poriadne pokaziť samotnú noc a nasledujúci deň. Tieto overené tipy ti však pomôžu zlepšiť tvoje zaspávanie a aj samotný spánok. Spánok je nevyhnutný pre naše fyzické a duševné zdravie a nájdenie správnej polohy spánku môže znamenať veľký rozdiel v kvalite nášho spánku. Rôzne polohy tak…

Otestuj si svoj zrak: Nájdi skryté predmety na obrázkoch

0 icon

Otestuj si svoj zrak a zisti tak, či patríš medzi tých pozornejších ľudí, ktorí sa zameriavajú na detaily, alebo si naopak roztržitejší človek a menšie detaily ti dokážu uniknúť. Nie každý z nás sa dokáže opísať ako "pozorný" človek. Niektorí z nás sa dokonca môžu považovať za trocha roztržitejších a…

Pred a po: Takto sa v priebehu rokov zmenili slávne mestá

0 icon

Dnešné fotografie ti ukážu, ako sa niektoré slávne mestá zmenili v priebehu zopár rokov. Rozdiely sú obrovské! Ver tomu alebo nie, ale najstaršie nepretržite obývané mesto na svete má k dnešnému dňu viac ako 11 000 rokov. Mesto Damask je sýrskym hlavným mestom a prekvapivo sa toho veľa za hradbami…

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali