Ratko Mladič čelí rozsiahlej obžalobe za Srebrenicu i obliehanie Sarajeva

Haag 30. mája (TASR) – Niekdajší veliteľ jednotiek bosnianskych Srbov, generál Ratko Mladič, unikal zatknutiu a vydaniu pred Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu 16 rokov. Jeden z najhľadanejších obžalovaných z vojnových zločinov na priestoroch bývalej Juhoslávie čelí rozsiahlej obžalobe, ktorá v 11 bodoch zahŕňa aj masakru bosnianskych Moslimov v Srebrenici či smrtiace obliehanie Sarajeva.

Ratko Mladič do armády vstúpil v roku 1965 po skončení štúdií na prestížnej belehradskej vojenskej akadémii. Ako dôstojník z povolania najskôr zastával "ideológiu bratstva a jednoty" juhoslovanských národov, ktorú presadzoval bývalý juhoslovanský prezident Josip Broz Tito.

V roku 1990 prišiel Mladič z Macedónska do Kosova. O rok nato ho preložili do Kninu, ktorý sa v polovici 90. rokov 20. storočia stal hlavným mestom samozvanej Republiky srbská Krajina (RSK). Na jar 1993 sa usadil v Bosne a Hercegovine.

Podľa Mladičových slov by sa Srbi bez nezávislého srbského štátu na Balkáne "cítili ako dobytok určený na porážku".

Po úspechu v júni 1991 v Chorvátsku, vtedy ešte plukovník Mladič, veliteľ generálneho štábu kninského vojenského zboru, bol ambicióznym mužom. Tento prchký dôstojník konal svojhlavo, zľahčoval rozkazy nadriadených, vyzýval do útoku, hoci jeho nadriadení žiadali zdržanlivosť. Napriek tomu bol povýšený do hodnosti generála bývalej Juhoslovanskej národnej armády (JNA). Tá sa už sťahovala z územia Bosny na žiadosť medzinárodného spoločenstva. Generál Mladič však zostal v Bosne a o niekoľko dní sa postavil do čela novej armády bosnianskych Srbov. Podľa nezávislej tlače v Belehrade vtedajší srbský prezident Slobodan Miloševič rozhodol o jeho vymenovaní, ktoré sa pre budúcnosť mnohoetnickej Bosny ukázalo ako fatálne.

"Cieľom je a ostáva jednota všetkých srbských území, od Kninu cez Banja Luku a Sarajevo po Belehrad. Nedáme sa rozdeliť na tri časti nejakou dohodou", vyhlásil vtedy Mladič.

Pri svojich operáciách v tom čase Mladič rátal s tým, že zahraniční generáli nevyšlú svojich vojakov zomierať do Bosny, čo mu údajne aj potvrdili.

Ratko Mladič od roku 1995 en bloc odmieta všetky obvinenia, že jeho armáda v masovom rozsahu vykonávala popravy, systematicky bombardovala civilné obyvateľstvo a páchala ďalšie zločiny proti ľudskosti. Naopak, už vtedy hovoril o dezinformovaní. Jeho dcéra Ana, študentku medicíny, na jar 1994 vo veku 23 rokov spáchala samovraždu. Sám Mladič bol presvedčený, že sa nezabila sama, ale zavraždili ju jeho neprajníci.

Dlhé roky po vojne Mladič údajne neskrývane žil v Srbsku a slobodne sa prechádzal po Belehrade až do roku 1999. Vídali ho aj na futbalových zápasoch medzi belehradskými klubmi Partizan a Crvena zvezda. Ukrýval sa asi od polovice roku 2002, podľa predpokladov pod ochranou stúpencov tvrdej línie v srbských ozbrojených silách.

Srbský prezident Boris Tadič potvrdil jeho 26. mája 2011. Mladič čelí obvineniam zo systematického vyvraždenia Moslimov v enkláve Srebrenica a 43-mesačného obliehania Sarajeva, ktoré si vyžiadalo 10.000 mŕtvych.

Chytili ho v srbskej dedine Lazarevo pri bežnej policajnej razii, keď pred svitaním vychádzal z domu do záhrady na prechádzku. Policajti vtrhli súčasne do štyroch domov v dedine Lazarevo, ale pritom nemali žiadne konkrétne spravodajské informácie, že Mladič sa nachádza v dome, ktorý patrí jeho príbuznému. Mladič okamžite uviedol svoju totožnosť, ale šepkal a mal pri sebe dve pištole, ktoré odovzdal policajtom.

Mladič nespal, nachádzal sa v žltom tehlovom dome so zanedbaným, hrdzavým bielym plotom. Nemohol spať, lebo ho trápia viaceré choroby, ktoré sa uňho objavili počas 16 rokov na úteku pred spravodlivosťou. Policajní predstavitelia sa podľa svojich slov dozvedeli, že Mladič sa do Lazareva prisťahoval približne dva roky pred zadržaním, pretože predpokladal, že u príbuzných bude v bezpečí. V dedine žijú prevažne Srbi z Bosny, ale aj z Chorvátska.

29. mája 2011 – Stovky stúpencov Ratka Mladiča prúdili do odľahlej dediny Božinovič na východe Bosny a k domu na vrchu kopca, v ktorom strávil detstvo. Spustnutý dom sa tak zmenil na pútnické miesto.

– Zrážky vypukli medzi políciou v Belehrade a srbskými nacionalistami podporujúcimi bývalého bosnianskosrbského veliteľa. K incidentom došlo v rôznych častiach hlavného mesta Belehrad.

30. mája 2011 – Odvolanie proti rozhodnutiu vydať bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča haagskemu tribunálu, ktoré poštou podal obhajca Miloš Šaljič, doručili na srbský špeciálny súd pre vojnové zločiny v Belehrade.

31. mája 2011 – Ratko Mladič ráno navštívil hrob svojej dcéry Any. V súlade s Mladičovou predchádzajúcou požiadavkou mu srbský špeciálny súd pre vojnové zločiny umožnil opustiť celu a navštíviť hrob svojej dcéry, ktorá údajne spáchala samovraždu v roku 1994.

Ana Mladičová sa podľa oficiálnej verzie zabila otcovou pištoľou v rodičovskom byte. Podľa mediálnych informácií sa vtedy 23-ročná Mladičova dcéra zabila v dôsledku depresie súvisiacej s rolou jej otca v občianskej vojne v Bosne. Sám Mladič však tomu nikdy neuveril a tvrdí, že ju zabili jeho nepriatelia z čias vojny.

– Srbský špeciálny súd pre vojnové zločiny zamietol odvolanie bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča proti jeho vydaniu pred tribunál do Haagu.

– Proces vydania bývalého bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča haagskemu tribunálu OSN sa začal.

– Policajný konvoj najmenej šiestich vozidiel okolo 16.40 h SELČ opustil budovu špeciálneho súdu pre vojnové zločiny v centre Belehradu a vydal sa smerom k letisku Nikolu Teslu. Polícia úsek diaľnice uzavrela pre dopravu.

2. júna 2011 – Ratka Mladiča previezli do nemocnice vo väzení haagskeho tribunálu OSN. Zdravotný stav Mladiča sa zhoršil po rokoch zlej starostlivosti. Jeho advokát potvrdil, že Mladič má po mŕtvici spred niekoľkých rokov ochrnutú jednu ruku. Mentálne je však schopný čeliť procesu.

3. júna 2011 – Mladič, obvinený z vojnových zločinov a genocídy, prvýkrát predstúpil pred Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu. Mladiča do súdnej siene číslo 1 priviedli priamo z väzenskej nemocnice, kde ho hospitalizovali. Prvému pojednávaniu predsedal holandský sudca Aphons Orie. Mladič sa mohol rozhodnúť, či sa vyjadrí k 11 bodom obžaloby vrátane genocídy a zločinov proti ľudskosti, alebo to mohol odložiť na ďalšie pojednávanie, ktoré sa uskutoční o 30 dní. Mladiča na prvom pojednávaní pred tribunálom zastupoval belehradský právnik Aleksandar Aleksič.

"Som generál Ratko Mladič", povedal bývalý bosnianskosrbský vojenský veliteľ po tom, čo v súdnej sieni číslo 1 prvýkrát predstúpil pred Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu. Spresnil tiež, že sa narodil 12. marca v 1943 v dedine Bozanovič v okrese Kalinovi na juhovýchode Bosny a Hercegoviny. Tým Mladič ukončil špekulácie o dátume svojho narodenia, niektoré zdroje totiž uvádzali rok 1942.

"Som ťažko chorý človek," povedal predsedajúcemu sudcovi. Zároveň odmietol, aby sa mu prečítala 11-bodová obžaloba.

Pojednávanie trvalo 100 minút. Mladič sa k obvineniam nevyjadril a predsedajúci sudca Alphons Orie určil ďalšie pojednávanie na 4. júla.

4. júla 2011 – Sudca vykázal Ratka Mladiča zo súdnej siene z pojednávania, na ktorom sa mal vyjadriť k obžalobe. Mladič sa totiž neprestajne dožadoval pridelenia iného obhajcu. Exgenerál neprestal hovoriť a trval na tom, aby do súdnej siene prišiel jeho advokát Miloš Šaljič – napriek tomu, že nebol vymenovaný súdom za Mladičovho obhajcu. Sudca po krátkej prestávke pokračoval v čítaní bodov obžaloby a na základe predpisov Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) skonštatoval, že sa obžalovaný necíti byť vinným. Mladič odmietal komunikovať s obhajcom Aleksandrom Aleksičom, ktorého mu na prvé pojednávanie pridelil tribunál v holandskom Haagu.

6. júla 2011 – Ratko Mladič, ktorý sa pred haagskym tribunálom OSN zodpovedá z vojnových zločinov, požiadal túto medzinárodnú justičnú inštitúciu o financovanie jeho obhajoby.

14. júla 2011 – Bývalý bosnianskosrbský veliteľ pohrozil, že začne protestnú hladovku, ak haagsky tribunál neschváli ním zvolený tím obhajcov.

22. júla 2011 – ICTY schválil obhajcu pre bývalého bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča. Vymenovanie Branka Lukiča ukončilo spor, ktorý mohol proces výrazne zdržať. Mladič pôvodne chcel, aby ho zastupoval Miloš Šaljič. Ten však nie je na zozname advokátov schválených ICTY a okrem toho nehovorí po anglicky alebo francúzsky, čo sú oficiálne jazyky tribunálu. Mladič požiadal, aby ho zastupoval Lukič. Lukič žije v Belehrade a v minulosti pred ICTY zastupoval generála srbskej polície Stretena Lukiča (nie sú príbuzní), ktorého uznali vinným z vrážd, deportácií a prenasledovania kosovských Albáncov počas vojny z rokov 1998-99 a v roku 2009 odsúdili na 22 rokov väzenia.

13. októbra 2011 – Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v holandskom Haagu oznámil, že bude viesť iba jeden súdny proces proti Ratkovi Mladičovi, podozrivému zo spáchania genocídy. Sudcovia tribunálu tak odmietli žiadosť prokuratúry, aby sa konali dva samostatné procesy s cieľom urýchliť pojednávania vzhľadom na zlý zdravotný stav obžalovaného. Prokuratúra žiadala, aby bola obžaloba rozdelená na jednu časť, týkajúcu sa srebrenických zločinov, a druhú časť, vzťahujúcu sa na Sarajevo aj ďalšie obce v Bosne a Hercegovine, ako i únosov. Sudcovia schválili žiadosť prokurátorov zahrnúť do obvinení aj vyvraždenie 30 bosniackych mužov v dedine Bišina vo východnej Bosne v júli 1995.

8. novembra 2011 – Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Serge Brammertz pricestoval do Srbska so žiadosťou, aby úrady prešetrili, kto pomáhal Ratkovi Mladičovi a ďalšiemu obvinenému z vojnových zločinov unikať viac ako 15 rokov pred justíciou.

18. novembra 2011 – Prokuratúra haagskeho tribunálu OSN pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii navrhla výrazné zníženie množstva dôkazov v snahe o urýchlenie procesu s bývalým veliteľom bosnianskosrbskej armády Ratkom Mladičom. V návrhu, ktorý zaslali sudcom tribunálu, žalobcovia tvrdia, že ponechajú všetkých 11 obvinení, vrátane dvoch obvinení z genocídy, o viac ako 45 percent však zmenšia počet zločinov, ktorých spáchanie chcú Mladičovi dokázať.

2. decembra 2011 – Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) schválil žiadosť prokuratúry o urýchlenie procesu s bývalým bosnianskosrbským generálom Ratkom Mladičom, ktorý čelí obvineniam z genocídy a vojnových zločinov. Mladič trpí viacerými zdravotnými problémami a žaloba sa obáva, že by mohol zomrieť pred vynesením rozsudku.

15. februára 2012 – Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) odložil o takmer sedem týždňov otvorenie dlho očakávaného procesu s bývalým hlavným veliteľom bosnianskosrbskej armády Ratkom Mladičom. Odklad má Mladičovým právnikom poskytnúť viac času na prípravu. Tím obhajcov tvrdí, že na preštudovanie tisícok stránok dôkazových materiálov potrebuje čas do októbra.

14. mája 2012 – Bývalý veliteľ bosnianskosrbských jednotiek Ratko Mladič požiadal haagsky tribunál OSN o polročný odklad začiatku svojho procesu. V žiadosti Mladičových právnikov sa poukazuje na zdržania v predkladaní dôkazového materiálu prokuratúrou. Tribunál jeho žiadosť o deň neskôr zamietol.

16. mája 2012 – Proces s bývalým veliteľom bosnianskosrbských jednotiek Ratkom Mladičom sa začal na pôde Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v holandskom Haagu. Mladič vstúpil do súdnej siene sebavedome, palec ruky otočil nahor a následne tleskol rukami, aby pozdravil svojich stúpencov. Bývalý bosnianskosrbský generál čelí 11-bodovej žalobe, podľa ktorej je zodpovedný za zverstvá spáchané srbskými jednotkami počas bosnianskej vojny v rokoch 1992-1995. Mladič sa k žalobe odmietol vyjadriť, obvinenia však označil za "monštruózne a odporné".

17. mája 2012 – Sudca Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) odročil pokračovanie procesu s Ratkom Mladičom na neurčito. Dôvodom bola chyba, ktorej sa dopustila obžaloba. Prokurátori bližšie nešpecifikovanú chybu uznali a nemali námietky voči odloženiu procesu. Mladičov obhajca požiadal o šesťmesačný odklad.

3. augusta 2012 – Srbské úrady rekonštruovali spôsoby, akými unikal zatknutiu dlhé roky hľadaný bývalý bosnianskosrbský generál Ratko Mladič. Srbský osobitný prokurátor pre vojnové zločiny Vladimir Vukčevič vypracoval podrobnú správu o úkrytoch Mladiča od mája 2002, keď sa musel vzdať pomoci srbskej armády, po jeho zadržanie v máji 2011 a odovzdal ju hlavnému žalobcovi haagskeho tribunálu OSN Sergovi Brammertzovi. Mladič po tom, ako sa už nemohol ukrývať v kasárňach srbsko-čiernohorských ozbrojených síl, keďže sa Belehrad v máji 2002 právne zaviazal spolupracovať s tribunálom OSN, sa zdržiaval do začiatku roku 2006 v desiatich rôznych bytoch v Belehrade a Sremskej Mitrovici.

Mohol pritom rátať s pomocou bývalých bosnianskosrbských spolubojovníkov a ich príbuzných. Desiatich z nich v súčasnosti súdia. Následne sa Mladič krátky čas zdržiaval aj v opustenom dome v obci Mala Moštanica neďaleko Belehradu. Údajne len tesne unikol vyšetrovateľom, keď 5. apríla 2006 prehľadali viacero domov v tejto dedine.

Policajti od prehliadky jeho domu upustili, keďže majiteľ nebol prítomný. O dva dni neskôr mal Mladič linkovým autobusom odcestovať k príbuznému v dedine Lazarevo vo Vojvodine, kde ho aj zadržali. Majiteľ domu, v ktorom býval – Branislav Mladič – dosiahol podľa predošlých správ médií dohodu s osobitnou prokuratúrou. Za pomoc svojmu bratrancovi Ratkovi na úteku by tak mal dostať ročný podmienečný trest.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Šéfka najvyššieho súdu v Poľsku vyzýva na zmeny zákona o disciplinárnom stíhaní sudcov

0 icon

Varšava 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Šéfka poľského Najvyššieho súdu vyzvala prezidenta a ďalších vrcholných predstaviteľov krajiny, aby zmenili zákon o disciplinárnom stíhaní sudcov, ktorý kritizuje Európska únia (EÚ). Na webstránke Najvyššieho súdu v piatok zverejnili štyri listy, ktoré Malgorzata Manowská adresovala týmto predstaviteľom Súdny dvor Európskej únie (ECJ) tento…

Prvý tlačený Špeciál nájdete v novinových stánkoch

0 icon

    Priatelia, vážení čitatelia S radosťou vám dávame do pozornosti naše prvé tlačené vydanie - Špeciál Hlavných správ. Mali by ste ho nájsť v predajniach s novinami a časopismi a vo všetkých novinových stánkoch. Je to naša prvotina, prvý pokus vydať Hlavné správy na papieri a vyjsť tak v ústrety tým z vás, ktorí máte takúto…

Premiér prisľúbil finančnú pomoc Valaskej Belej na odstraňovanie škôd po povodni

0 icon

Valaská Belá 30. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Alexandra Moštková)   Obec Valaská Belá (okres Prievidza) by mala dostať z rezervy predsedu vlády SR finančnú pomoc na odstraňovanie škôd po bleskových povodniach zo záveru minulého týždňa. Prisľúbil to v piatok po návšteve obce premiér Eduard Heger (OĽANO) "Najlepšie a najefektívnejšie riešenie je prevencia,…

Začalo sa podujatie progresívcov „Za očkované Slovensko“. Protestujúci za slobodu v očkovaní sú podľa nich nevzdelaní hlupáci, ktorým treba dohovoriť a dovzdelávať ich

0 icon

Bratislava 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto: SITA-Martin Medňanský)   Podporu očkovaniu ako jedinému účinnému boju proti pandémii koronavírusu dnes na bratislavskom Námestí slobody prišli vyjadriť desiatky ľudí. Podujatie Za očkované Slovensko zorganizovalo hnutie Progresívne Slovensko Europoslanec Michal Šimečka v tejto súvislosti zdôraznil, že tí, čo zatiaľ nie sú zaočkovaní, nie sú…

Prezident Poľska vidí potrebu na zmeny v zákone o disciplinárnom stíhaní sudcov

0 icon

Varšava 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Czarek Sokolowsk)   Poľský prezident Andrzej Duda vidí potrebu na zmeny v zákone o disciplinárnom stíhaní sudcov, ktorý kritizuje Európska únia (EÚ). Vyjadril sa tak v piatok, pričom výrazne zmenil rétoriku v súvislosti s problémom, ktorý vyvolal napätie medzi Poľskom a úniou Duda tak reagoval na…

NAŽIVO: Protest pri Prezidentskom paláci pokračuje, polícia prijala opatrenia

0 icon

Bratislava 30. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:HSP)   Protest pred Prezidentským palácom v centre Bratislavy pokračuje aj v piatok. Od rána sa na mieste postupne schádzajú ľudia. Bratislavská polícia podľa vlastných slov prijala adekvátne opatrenia a v prípade narušenia verejného poriadku či páchania inej trestnej činnosti je pripravená v zmysle zákona zasiahnuť…

Nemecko od nedele sprísňuje opatrenia

0 icon

Berlín 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Nemecko sprísňuje podmienky pre vstup do krajiny. Osoby staršie ako dvanásť rokov sa budú musieť preukázať negatívnym testom na ochorenie COVID-19, potvrdením o absolvovaní očkovania alebo o nedávnom prekonaní ochorenia. Zmenu schválil vládny kabinet v piatok s účinnosťou od nedele. V súčasnosti sa táto…

Podľa epidemiológa Pavelku bude na boj s treťou vlnou pandémie potrebná aj tretia dávka vakcíny. „Bude to epidémia neočkovaných, bude sa šíriť ako veterná smršť, viac neočkovaných bude umierať“

0 icon

Bratislava 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto: Archív)   V súvislosti s treťou vlnou pandémie koronavírusu spôsobenou takzvaným delta variantom bude potrebná aj tretia dávka vakcíny. Uviedol to na tlačovej besede epidemiológ ministerstva zdravotníctva Martin Pavelka. Doplnil však, že dávať ju ľuďom teraz považuje za predčasné Pavelka zároveň skonštatoval, že tretia vlna…

Počas pandémie sa na Slovensku zvýšil počet ľudí, ktorí sa cítili osamelí

0 icon

Bratislava 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Počas pandémie sa na Slovensku zvýšil počet ľudí, ktorí sa cítili osamelí. Zo slovenských respondentov sa v období od apríla do júla 2020 cítili 20,5 percenta opýtaných, pričom v roku 2016 osamelosť pociťovalo 7,9 percenta respondentov. Vyplýva to zo správy Spoločného výskumného centra (JRC)…

Lukašenko je pripravený bez váhania pozvať ruských vojakov, ak to bude potrebné

0 icon

Kyjev 30.júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin)   Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vyhlásil, že je pripravený pozvať ruských vojakov, ak to bude potrebné v záujme bezpečnosti Bieloruska aj Ruska. Aktuálne to podľa neho „vôbec nie je potrebné“ Lukašenkove vyjadrenia zverejnila v piatok bieloruská štátna tlačová agentúra Belta. Bieloruský prezident zdôraznil,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ján Droppa

TV Covid (TA3)

0icon

Voľakedy mala TA3 hlavnú náplň info – správy. Zdesil som sa, že za posledné týždne má náplň Covid. Prepnem sem-tam a stále covid, nič iné. Mal by som podať trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, Ale médiá sa bránia – vraj prevzaté z objektívnych svetových spravodajstiev. Kedy, a ako sa…

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

Marián Moravčík

Riadenie pandémie sa čoraz viac podobá na systematický zločin proti ľudskosti

0icon

Keď sa pred necelým rokom začali distribuovať prvé „vakcíny“ proti Covid-19, sprevádzali ich informácie o tom, že ich účinnosť je viac ako 90 %. Ak by to bola pravda, ich použitie by veľmi rýchlo redukovalo šírenie vírusu a napríklad už pri súčasnom percente zaočkovanosti slovenskej populácie by sme mohli s…

Ivan Holek

Poznajme pravdu o záplavách v Nemecku a spamätajme sa!

0icon

Očista zeme od negatívnych ľudských mentálnych energií pokračuje! O prepojení týchto negatívnych energií so vznikom prírodných katastrof som hovoril už v súvislosti s tornádom na Morave, čo ale mnohí nechcú akceptovať. Avšak pri apokalyptických záplavách v Nemecku je toto prepojenie ešte očividnejšie.

Boris Mesár

Vakcíny proti Covid-19 vedú k novým infekciám a úmrtnosti: Dôkazy sú ohromujúce

0icon

Prípadové štúdie krajín. Úmrtnosť a chorobnosť Prvýkrát bol publikovaný na Global Research 27. mája 2021 Tento článok doktora Gérarda Delépina bol prvýkrát publikovaný vo francúzštine na našom francúzskom webovom serveri mondialisation.ca https://www.mondialisation.ca/lhecatombe-post-vaccinale-setend-dans-le-monde/5656922 Tento článok jednoznačne ukazuje, že úmrtnosť a chorobnosť sa v dôsledku očkovania dramaticky zvýšila. Zvýš

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Aké spotrebiče sú tí najväčší požierači elektrickej energie?

0 icon

Viete, kde sa vo vašej domácnosti spotrebuje najviac elektriny? Možno ste ani netušili, že hodina pozerania do televízora vás stojí 3 centy. A také vysávanie? Jedna hodina za 20 centov. Kto by to bol povedal, že pracujeme aj doma za takú almužnu, však? Medzi najväčších žrútov by ste zrejme aj vy…

Pearl Harbor: Provokácia? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku z mini série Pearl Harbor. O tom, že väčšina Američanov vo vojne sympatizovala skôr s Britmi, ako s nacistami, asi ani nemusíme hovoriť. Najjasnejšie to potvrdzuje nečakaný výber Wendella Willkieho za kandidáta republikánov v prezidentských voľbách z roku 1940. Ako bývalý demokrat a podnikateľ získal nomináciu napriek odporu zo strany časti republikánov. Bol…

Muž rozmnožuje vzácne motýle na vlastnom dvore

0 icon

Rozrastanie miest postavilo mnoho živočíšnych a rastlinných druhov na pokraj vyhynutia a motýle nie sú výnimkou. Kalifornský vidlochvost pipevine je krásny modrý motýľ, ktorý žije v San Franciscu už celé stáročia. Ale ako sa rozvoj mesta od začiatku 20. storočia zrýchlil, tieto nádherné motýle sa v meste stali vzácnymi. Záchrana motýľa a jeho opätovné začlenenie do San…

Najdrahšie ovocie sveta? Spoznajte ho aj vy!

0 icon

Zvyčajne si nemyslíme, že je ovocie nejak drahé. Veď aj u nás všetko dovezené ovocie dokážete kúpiť pod 5 eur za kus. Ovocie má byť súčasťou vašej každodennej vyváženej stravy, takže aj keby ste míňaním niekoľkých eur do mesiaca mali ochudobnieť, je to pre dobrú vec. A to pre vaše zdravie! Dokonca…

Prečo sa začať sprchovať každý druhý deň?

0 icon

Väčšina z nás sa sprchuje raz alebo aj viackrát denne. Ale ak si položíš otázku, prečo sa musíme umývať každých 24 hodín, možno si uvedomíš, že sa sprchujeme viac, ako je potrebné. V skutočnosti časté sprchy nemajú výhody, pokiaľ ide o vzhľad a dokonca ani zdravie. Čo sa zmení, ak sa začneš sprchovať…

Armádny Magazín

VÝVOJ Martin a MSM Banská Bystrica sa spájajú. Spoločne budú do sveta posielať špecializované kontajnery pre silové zložky

0 icon

Banská Bystrica, 30. júla 2021 (AM) – Spoločnosti VÝVOJ Martin a MSM Banská Bystrica zo slovenskej skupiny MSM GROUP sa spájajú. Zlúčením týchto dvoch spoločností a ich know-how tak na Slovensku vzniká silný medzinárodný hráč, ktorý dokáže vyrábať špičkové kontajnery pre potreby armády, záchranné zložky, ale aj pre civilný segment podľa najprísnejších pož

Rusko premiestnilo viaceré útočné lietadlá Su-25 do Tadžikistanu

0 icon

Tadžikistan, 30.júl 2021 (AM) –Ruské útočné lietadlá Su-25 z Kirgizska boli presunuté do Tadžikistanu na cvičenie v blízkosti hraníc s Afganistanom, informuje Centrálny vojenský okruh ruskej armády v oficiálnej správe. "Skupina lietadiel Su-25 bola presunutá z letiska ruskej v

Rusko podniká rozsiahle útoky proti tureckým žoldnierom v Sýrii. Video

0 icon

Sýria, 30.júl 2021 (AM) – Lietadlá ruských vzdušných síl už tretí deň bombardujú pozície tureckých žoldnierov v Sýrii. Porušovanie dohôd s Ruskom o Sýrii zo strany Turecka viedlo k masívnym útokom ruského vojenského letectva na pozície tureckých žol

Slovenskí vývojári uviedli do prevádzky systém pre plánovanie letov v Holandsku

0 icon

Slovensko, 30.júl 2021 (AM) – Slovenská spoločnosť R-SYS s.r.o., dcérska firma ERA a.s., pripravila a spustila do prevádzky komplexný informačný systém predletovej prípravy a plánovania letov pre holandské Letové prevádzkové služby (LVNL). Systém je pod názvom Home

Čína sa dohodla s Talibanom

0 icon

Čína, 30.júl 2021 (AM) – Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi rokoval s delegáciou Talibanu, informoval, 28. júla, South China Morning Post. Stretnutie sa uskutočnilo v meste Tchien -ťin na severe Číny. Talibov zastupoval vedúci politickej kancelárie Mullah Abdullah Ghani Baradar.   Počas rozhovorov Wang Yi vyhl

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali