Prvý deň apoštolskej cesty pápeža Františka v Bulharsku

Sofia 6. mája 2019 (HSP/TK KBS/RV/Foto:SITA/AP-Andrew Medichini)

 

V prvý deň apoštolskej návštevy sa pápež František v bulharskom hlavnom meste Sofii stretol s prezidentom a verejnými predstaviteľmi krajiny, navštívil patriarchu Bulharskej pravoslávnej cirkvi Neofita a s miestnou katolíckou komunitou slávil svätú omšu na námestí

Na snímke pápež František

Po oficiálnom privítaní a zdvorilostnej návšteve u prezidenta Rumena Radeva sa pápež František pred Prezidentským palácom o 11.30 miestneho času prihovoril verejným predstaviteľom, diplomatickému zboru a zástupcom náboženských komunít.

V úvodnej reči prezident Radev pripomenul, že hlavné mesto nesie meno označujúce Božiu Múdrosť – Sofia. Menoval historické udalosti spájajúce Bulharov s Rímom a spomenul tamojšie miesta cyrilometodskej pamiatky, posvätné pre všetkých Bulharov: Baziliku sv. Klementa a tiež Santa Maria Maggiore, kde pápež Hadrián II. požehnal slovanské písmo.

Prezident Radev poukázal na motto návštevy pápeža Františka „Pacem in terris“ – Pokoj na zemi, predstavujúce názov encykliky pápeža Jána XXIII. z roku 1963 a zdôraznil hodnoty „humanizmu a tolerancie medzi rôznymi náboženstvami a etnikami“ so slovami, že „Bulharská spoločnosť netoleruje xenofóbiu ani rasizmus“.

Po prezidentovi sa ujal slova Svätý Otec František. Vo svojom prvom príhovore na pôde Bulharska osobitne vyzdvihol príklad pokojného spolunažívania rozličných kultúr, náboženstiev a národností v krajine, čo dal do súvisu s prítomnosťou kresťanstva a dedičstvom sv. Cyrila a Metoda.

O Bulharsku povedal, že „je to krajina, v ktorej sú zapustené starobylé kresťanské korene, ktoré živia poslanie podporovať vzájomné kontakty tak v tomto regióne, ako aj v medzinárodnom spoločenstve. Tu sa rozličnosť, s rešpektom voči špecifickým osobitostiam, vníma ako príležitosť, ako bohatstvo, a nie ako dôvod k nezhodám.“

Pápež ďalej pripomenul osobnosť sv. Jána XXIII., ktorý zanechal hlbokú stopu medzi Bulharmi počas svojho pôsobenia v rokoch 1925-1934 ako reprezentant Svätej stolice:

„On vždy v srdci prechovával vďaku a hlbokú úctu k vášmu národu, a to až natoľko, že zdôrazňoval, že kdekoľvek by bol, jeho dom vám bude vždy otvorený, bez toho, že by bolo treba povedať či ste katolík alebo pravoslávny, ale len: brat z Bulharska. Svätý Ján XXIII. neúnavne pracoval na podporovaní bratskej spolupráce medzi všetkými kresťanmi a Druhým vatikánskym koncilom, ktorý sám zvolal a ktorému v prvej fáze predsedal, dal veľký impulz a účinnosť rozvoju ekumenických vzťahov.“

Okrem ocenenia tradície, že už od roku 1968 oficiálna delegácia najvyšších občianskych a cirkevných predstaviteľov Bulharska každoročne prichádza do Vatikánu na sviatok sv. Cyrila a Metoda, pápež vyslovil chválu na Apoštolov Slovanov:

„Nech sú dobrorečení sv. Cyril a Metod, spolupatróni Európy, ktorí svojimi modlitbami, dômyslom a svornou apoštolskou námahou sú nám príkladom a zostávajú aj po vyše tisícročí inšpirátormi plodného dialógu, harmónie, bratského stretnutia medzi cirkvami, štátmi a národmi! Kiež ich žiarivý príklad podnieti mnohých ďalších, aby ich napodobňovali aj v našich časoch, a dali tak vznik novým cestám pokoja a svornosti!“

Pri stretnutí s verejnými predstaviteľmi sa pápež dotkol aj problému vysťahovalectva a nízkej pôrodnosti, ktoré sužujú Bulharsko. Z Bulharska za posledné desaťročia odišli dva milióny občanov do cudziny za prácou. Pápež krajine zaželal, aby sa vytváraním podmienok pre dôstojný život mladej generácie dokázala vysporiadať s „demografickou zimou“. Tú prirovnal k „ľadovej opone“, ktorá sa spustila na mnohé krajiny Starého kontinentu.

Pápež v Bulharsku povzbudil aj k solidárnosti s imigrantmi: „Vám, ktorí poznáte drámu emigrácie, si dovolím navrhnúť, aby ste – tak ako je aj vašou tradíciou – nezatvárali oči, srdce a dlaň pred tým, kto zaklope na vaše dvere.“

Prezidentský palác v Sofii je výnimočný tým, že vo vnútornom nádvorí ukrýva Kostolík sv. Juraja, okrúhla stavba zo 4. storočia, kedy Serdiku (staroveký názov Sofie) navštívil cisár Konštantín. Chrám postavený z červených tehál je považovaný za najstaršiu budovu bulharského hlavného mesta, jeho fresky sú z 10., 12. a 14. storočia. Počas osmanského obdobia bol pretvorený na mešitu, v roku 1915 sa opäť stala miestom kresťanskej bohoslužby.

Na poludnie nasledovalo stretnutie pápeža Františka s patriarchom Neofitom a členmi Svätej synody Bulharskej pravoslávnej cirkvi. 73-ročného metropolitu Sofie, ktorý zastáva úrad patriarchu celého Bulharska od roku 2013, navštívil Svätý Otec v Synodnom paláci.

Po zvítaní sa najprv prihovoril patriarcha, ktorý pripomenul návštevu Jána Pavla II. na rovnakom mieste v roku 2002:

„Po iba 17 rokoch ste Vy druhým pápežom, ktorý prichádza do Bulharska, či si dokážeme vysvetliť jedine ako postoj naozaj špeciálny. Vašu túžbu navštíviť nás vo Svätej synode vnímame ako vyjadrenie úcty voči Bulharskej pravoslávnej cirkvi. Uisťujeme Vás o vzájomnej úcte.

Snažíme sa, pokiaľ sa dá, sledovať Vaše dielo, a tešíme sa, keď počúvame o Vašich silných slovách na obranu kresťanských koreňov Európy a varovania ohľadom nebezpečenstiev, ktoré sa stupňujú, až sa stávajú otvoreným bojom proti Bohu a fyzickou perzekúciou kresťanov v ich vlastných krajinách. V týchto bodoch sa naše názory zhodujú.“

Patriarcha pripomenul bohatú cirkevnú históriu patriarchálneho sídla v Sofii a pápežovi sa poďakoval za každoročnú pohostinnosť voči delegátom Bulharskej pravoslávnej cirkvi v Ríme pri oslavách sv. Cyrila a Metoda 24. mája pri hrobe sv. Konštantína-Cyrila Filozofa.

Pápež František následne predniesol príhovor, v ktorom spomenul tri podoby ekumenizmu: „ekumenizmus krvi“, čiže spoločné mučenícke svedectvo, „ekumenizmus chudobných“ – spoločnej služby chudobným a núdznym a „ekumenizmus misie“ podľa vzoru sv. Cyrila a Metoda.

(Celý príhovor pápeža Františka bude publikovaný samostatne)

Bulharská pravoslávna cirkev bola uznaná Konštantínopolským patriarchátom za nezávislú v roku 927. Dnes má oficiálne 6,5 milióna veriacich v Bulharsku a asi 1,5 až 2 milióny mimo krajiny.

V budove Synodného paláca sa nachádza aj kaplnka, venovaná patrónovi cirkvi v Bulharsku, svätému kniežaťu Borisovi I., ktorý pokresťančil krajinu.

V neďalekej pravoslávnej Patriarchálnej katedrále sv. Alexandra Nevského, sídelnom chráme patriarchu Bulharskej pravoslávnej cirkvi, si následne Svätý Otec František uctil pamiatku svätých Solúnskych bratov tichou modlitbou pred ich ikonou.

Na námestí v blízkosti Patriarchálnej katedrály sa pápež František pomodlil poludňajšiu mariánsku antifónu „Raduj sa, nebies Kráľovná“ spolu s troma tisíckami veriacich. Z pódia s ikonou Nesebarskej Madony najprv Svätý Otec predniesol príhovor a potom sa pomodlil spievanú mariánsku antifónu spolu s tisíckou prítomných veriacich a udelil im požehnanie. Na záver stiskom ruky pozdravil zástupcov rozličných náboženských komunít prítomných v Bulharsku, vrátane arménskych kresťanov, židov a moslimov.

Pri svätej omši v popoludňajších hodinách na Námestí Kniežaťa Alexandra I. Svätý Otec v homílii zanechal silné veľkonočné povzbudenie k ohlasovaniu vzkrieseného Krista radostným vydávaním svedectva. Slávnosť sa konala za účasti 12-tisíc veriacich, z ktorých niektorí sledovali slávenie aj na susednom námestí cez veľkoplošnú obrazovku.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Obdobie pod vedením Matoviča, Hegera a Čaputovej je pre Slovákov skúškou. Dokážeme, že sme sebavedomý národ?

0 icon

Bratislava 24. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Líder Smeru-SD Robert Fico vo svojom poslednom videoposolstve uviedol, že úlohou opozície nie je len poraziť súčasnú vládu, ale zároveň musí postaviť ako kandidáta do ďalších prezidentských volieb skutočnú slovenskú autoritu Vskutku – my už vlastne od roku 2014 nemáme skúsenosť s hlavou štátu,…

Označenie rasista je horšie ako vrah! Bieli Američania sa majú hanbiť za farbu pleti

0 icon

Moskva 24. októbra 2021 (HSP/RIA Novosti/Foto:Pixabay)   Nový rasový škandál v USA. Univerzitného profesora vyhodili, pretože odmietol znížiť nároky na skúšky pre černošských študentov. Hoci sa zdá, že roky otroctva, apartheidu, lynčovania a diskriminácie sú dávnou minulosťou, rasizmus v krajine stále prekvitá. Len tentoraz sa karta obrátila, obeťami sú belosi.…

Z požiaru na kontajnerovej lodi v Kanade sa šíria toxické plyny

0 icon

Ottawa 24. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Kontajnerovú loď neďaleko tichomorského pobrežia Kanady zachvátil požiar, z ktorého sa šíria toxické plyny, informovala v nedeľu agentúra AFP s odvolaním sa na kanadské úrady Loď Zim Kingston smerovala do prístavu v meste Vancouver, keď vypukol požiar, o ktorom bola pohraničná stráž informovaná…

Austrálske Severné teritórium nariaďuje povinné očkovanie

0 icon

Severné teritórium 24. októbra 2021 (HSP/Foto:Julianne Osborne)   Po Novom Južnom Walese a Viktórii pritvrdzuje aj Severné teritórium – povinnú ihlu nariaďuje všetkým zamestnancom, ktorí prichádzajú do styku s verejnosťou Vakcinačná agenda, sprevádzaná tvrdými postihmi pre tých, ktorí sa jej nepodriadia, sa kopíruje zo štátu do štátu – po vzore…

Ján Čarnogurský: Americkí liberáli sa už teraz trasú pred triumfom Donalda Trumpa v nasledujúcich voľbách. Vedia, že tie minulé vyhrali podvodom

0 icon

Bratislava 24. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci, Pavel Neubauer)   Donald Trump má napriek porážke v prezidentských voľbách podporu miliónov Američanov. Niektorí liberáli sa preto už teraz obávajú jeho triumfu v ďalších voľbách. Jedným z nahlas varujúcich je aj americký politológ Robert Kagan, podľa ktorého sa USA zmieta v najväčšej vnútropolitickej kríze od čias občianskej…

Kolíková: Po zmene súdnej mapy bude na Slovensku pôsobiť päť špecializovaných skupín sudcov

0 icon

Bratislava 24. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Po reforme súdnej mapy bude na Slovensku pôsobiť päť špecializovaných skupín sudcov, konkrétne civilní, obchodní, trestní, rodinní a správni. Vo svojom profile na sociálnej sieti to pripomenula ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) Zároveň budú podľa nej na každom súde zo spomínaných oblastí…

Ivermektín je zaregistrovaný, ale… je to, čo robí vláda ešte ignorantstvo, alebo už priamo sabotáž?

0 icon

Bratislava 24. októbra 2021 (HSP/Foto:Archív HSP,TASR-Martin Baumann)   Takmer dva roky od príchodu Covidu-19 stále neexistuje oficiálny systém liečby tejto nákazy a vláda sa odmieta čo i len baviť o inom riešení, než je plošná a opakovaná vakcinácia nebezpečnými, stále ešte experimentálnymi vakcínami. Je to iba náhoda? Spomínate si ešte,…

Premiér bude rád, keď sa viac mladých bude zapájať do aktivít OSN

0 icon

Bratislava 24. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Podľa predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) je správne, keď sa mladí ľudia angažujú v dôležitých globálnych témach a bol by rád, keby sa vo väčšom počte zapájali do aktivít Organizácie spojených národov (OSN). Uviedol to na stretnutí s mládežníckymi delegátmi pri OSN Šimonom…

Vo Veľkej Británii našli tri obrovské chyby Európskej únie

0 icon

Londýn 24. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)   Európska únia sa zmenila v skrachovanú nedofederáciu, ktorá svojou existenciou skôr pripomína "rozprávku" o klbku účelových zákonov. Informuje o tom korešpondentka portálu The Telegraph, Sherelle Jacobsová   "Každý deň dostávame nové správy o tom, že Británii sa podarilo utiecť, kým ešte mala možnosť,"…

Šéfom CDU Severnom Porýní-Vestfálsku bude po Laschetovi Hendrik Wüst

0 icon

Bielefeld 24. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Hendrik Wüst sa stal novým predsedom Kresťanskodemokratickej únie (CDU) v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. Na sobotňajšom zjazde v Bielefelde získal 46-ročný úradujúci krajinský minister dopravy 98,3 percenta hlasov a stal sa tak nástupcom Armina Lascheta, neúspešného kancelárskeho kandidáta v septembrových spolkových voľbách,…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Danko

Život je príliš krátky a zbehne ako voda.

0icon

Najprv som sa mojej fotky zľakol, zrazu som videl seba a svojho starého otca, ktorý už nežije. Je víkend a kamarát mi poslal fotku, kde vyzerám ako starý dedo. Mobilné aplikácie  dnes dokážu čokoľvek. Keď som to zbadal, napadlo mi, kam to celé speje. Pár rokov zbehne ako voda a…

Juraj Tušš

Téma: Jazyk - trochu inak.

0icon

V dnešnej dobe veľmi podceňovaná téma základnej ľudskej formy komunikácie – naša reč, naše písmo, čiže náš jazyk. Skúsim vám problematiku priblížiť možno z trochu iného pohľadu ako je zvykom. . Vo svojom projekte uvažujem nad prepojeným svetom. Svet sa skladá z nekonečného množstva autonómnych jednotiek, ktoré spolu svojou interakciou vytvárajú našu realitu. Ak…

Boris Mesár

,Nebudete nič vlastniť a budete šťastný !" Globalisti sú vo finále vytvorenia ,,Novodobého otrokárskaho systému. Útok proti ľudstvu naberá obrátky!

0icon

Toto sa dozviete z propagandistického videa Svetového ekonomického fóra (SEF) pod vedením Swaba. (1) Pokúsim sa teraz napísať môj pohľad na dnešnú situáciu vo svete. Možno to nebude celkom v časovej osy Je potrebné si uvedomiť ,že globalisti všetko plánujú na desiatky rokov dopredu a majú viacero záložných plánov ak sa niečo pokazí…

Pavel Pakoš

Prečo je to absurdné divadlo okolo nás?

0icon

Po troch desaťročiach znovu prichádza nátlak zo strany štátnej moci. Treba dodať, že na ňu tlačí niekto vplyvný zhora, kto má sám pravdepodobne obsedantno nutkavé neurózy a poruchy správania. Temnými silami sa nechal dookrádať o ľudskú dôstojnosť aj zdravý rozum. Ako kedysi boli vizitkou uvedomelého občana preukaz člena KSČ a…

Slavěna Vorobelová

Ministerstvo prostitúcie a inkvizície

0icon

Už niekoľkokrát sme sa presvedčili o tom, že OĽaNO je v skutku podivná strana a zhluk zvláštnych ľudí. Túto jej povesť parádne „zaklincoval“ alebo skôr “vyšperkoval” ich len 25 ročný poslanec Tomáš Šudík. Ten, kto túto poslaneckú partičku sleduje pozorne, si musí ťukať do čela z toho, ako takýto ideologický…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 dôkazov, že rodičovstvo nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať

0 icon

Blíži sa koniec roka 2017 a pomaly nastáva čas sumarizovať. V tomto článku sa pozrieme na 10 tých najlepších príspevkov na sociálnej sieti Twitter, ktoré dokazujú, že rodičovstvo zďaleka nie je len prechádzak ružovou záhradou.  Množstvo mamičiek obvinených z toho, že sú strašnými rodičmi, pretože nenechajú svoje deti hrať s reťazovou pílou, či…

Bizarné diaľničné križovatky zďaleka nie sú výsadou len Slovenska...

0 icon

Bizarné diaľničné križovatky môžeme nájsť všade vo svete, nielen na Slovensku. Jedna z nich sa nachádza hneď u susedov. Diaľničné križovatky, mosty, či tunely patria medzi najkomplikovanejšie a najdrahšie časti rýchlostnej komunikácie. Pri výstavbe diaľnic je preto logické, že sa začína práve nimi. Okrem časovej a technickej náročnosti je to…

Noemova archa v ľadovci hory Ararat: 1. časť

0 icon

Prinášame dvojdielny článok o Noemovej arche, ktorá mala slúžiť záchrane ľudského druhu pred potopou nevídaných rozmerov. Skutočne existovala? Je možné, že ju niekto niekedy reálne zazrel? Existujú o tom zmienky a to už z čias pred našim letopočtom. Poďme však pekne po poriadku. Pohodlne sa usaďte, začíname prvou časťou. Presný…

Používate bezpečnostné pásy? Nemusí ich mať každý!

0 icon

V aute sú bezpečnostné pásy najjednoduchším a najefektívnejším mechanizmom, ktorým možno zabrániť zraneniam pri a po zrážke. Nevyžadujú žiadnu špeciálnu technológiu a nachádzajú sa vo všetkých vozidlách. Ich úlohou je zvýšenie bezpečnosti pasažierov a prípadne následné zníženie následkov pri nehode. Je potrebné podotknúť, že používanie bezpečnostných pásov je stanovené aj…

Slovanský Enoch alebo poznávací výlet po nebesiach: 2. časť

0 icon

„Tak som zavolal svojich synov Matuzalema, Regima a Gaidada a povedal som im tú úžasnú novinu,“ napísal o tom Enoch. Chlapci si najprv museli pomyslieť, že sa foter definitívne zbláznil, ale nahlas nepovedali nič, pretože v oných časoch sa odporovať otcovi nepatrilo. Pokračujeme druhou časťou článku o Enochovi, ktorému bolo…

Armádny Magazín

Video: Ruská stíhačka zničila v Sýrii turecký tank M60 priamym zásahom

0 icon

Sýria, 24. október 2021 (AM) – Ruské vojenské lietadlá obnovili útoky na pozície teroristov v sýrskej provincii Idlib. V oblasti nasadenia džihádistov bol zničený turecký tank M60, ktorý predtým militantom presunuli turecké jednotky. Úder bol taký presný, ž

Admiral Nachimov najnebezpečnejší krížnik Ruska

0 icon

Rusko, 24. október 2021 (AM) – Aspoň za taký ho považujú odborníci na Západe. V skutočnosti však prefíkane zakrývajú, že po modernizácii sa tento „admirál“ stane vôbec najsilnejším bojovým plavidlom sveta. Zo vzdialenosti tisíc kilometrov bude schopný rozstrieľať lietadlovú loď protivníka aj s jej doprovodnými plavidlami, na čo minie len pätin

Vyhrážky Číne. Po 15 rokoch USA vracajú strategické bombardéry na základňu Diego Garcia v Indickom oceáne

0 icon

USA, 24. október 2021 (AM) – Americké letectvo prvýkrát od roku 2006 vrátilo svoje nadzvukové strategické bombardéry B-1B Lancer na vzdialenú základňu na ostrove Diego Garcia v Indickom oceáne. Podľa neoficiálnych údajov sa tam nachádzajú najmenej tri tieto lietadlá.   [caption id="att

Vojenský expert Korotčenko: "USA potrebujú vojnu v Európe"

0 icon

Rusko, 24. október 2021 (AM) – Vojenský expert Igor Korotčenko komentoval agresívne vyhlásenia na adresu Ruska na summite NATO v Bruseli. Nemecká ministerka obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová na stretnutí ministrov NATO uviedla: „Je potrebné dať Moskve jasne najavo, že sme nakoniec pripravení použiť zbrane.“   "Rusko sa nechystá ako prvé

Veľká Británia začala tajnú špeciálnu operáciu proti Rusku a Číne

0 icon

Veľká Británia, 23. október 2021 (AM, Sputnik) – Tajné "bankové" oddelenie britského ministerstva obrany, vytvorené za účelom obmedzenia finančných aktivít teroristickej skupiny Islamský štát, teraz nasmerovalo svoje úsilie na boj

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali