KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

Projekt Hitler. Ako Londýn a Washington vytvorili Tretiu ríšu

Moskva 15. januára 2020 (HSP/N Starikov/Foto:TASR/AP)

 

Kto v skutočnosti financoval Hitlerov príchod k moci? Historici sa doteraz nezjednotili v názore na túto otázku: jedni sa domnievajú, že nacistov tajne podporoval nemecký Reichswehr – nemecké ozbrojené sily živiace túžbu po pomste za porážku v Prvej svetovej vojne. Druhí dokazujú, že hlavnými sponzormi Hitlera boli nemeckí priemyselníci

Na archívnej snímke z 22. septembra 1938 je nemecký diktátor Adolf Hitler v Bad Godesbergu

Tu treba pripomenúť nasledujúcu záležitosť z Norimberského procesu: keď v priebehu tohto procesu bývalý prezident Rižskej banky a minister ekonomiky Hälmar Schacht navrhol v rámci zadosťučinenia spravodlivosti posadiť na lavicu obžalovaných aj tých, ktorí fakticky stvorili Tretiu ríšu (menujúc pritom konkrétne napríklad americké korporácie General Motors a Ford a tiež Normana Montague  – vedúcu osobnosť Bank of England ), Američania s ním uzavreli dohodu, na základe ktorej mu sľúbili slobodu výmenou za jeho mlčanie. A Medzinárodný vojenský tribunál skutočne plne oslobodil Schachta napriek protestom sovietskych právnikov.

Tajomstvo anglosaskej pomoci Hitlerovi v začiatočnej etape jeho straníckej kariéry odniesli so sebou do hrobu dvaja ľudia – na prvý pohľad nenápadný švajčiarsky finančník Wilhelm Gustloff ( nie je náhoda, že toto meno neskôr niesla na návrh Hitlera najväčšia osobná loď Nemecka) a pokladník NSDAP Franz Schvartz. Hälmar Schacht nazval Gustloffa, ktorého v roku 1936 vo švajčiarskom Davose zavraždil nejaký neduživý študent, „stálym sprostredkovateľom“ medzi anglickými a americkými korporáciami na jednej strane a nacistami na strane druhej (podľa niektorých informácií, toto sprostredkovanie trvalo v rokoch 1925 až 1929). Pokiaľ sa týka Obergruppenführera  SS Schvartza, ten zomrel nie menej zvláštnym spôsobom ako Gustloff: 2. decembra 1947 mal byť prepustený z filtračného tábora v Regensburgu, no generál sa už na slobodu nedostal. Naraňajkoval sa, no prišlo mu zle a v priebehu hodiny zomrel „kvôli problémom si žalúdkom“, ako to bolo uvedené v lekárskej správe. V apríli roku 1945 Schvarz síce podpálil v „Hnedom dome“ (ústredie NSDAP v Mníchove) všetky dokumenty finančného charakteru, ktoré by mohli skompromitovať predstaviteľov víťazných štátov naivne sa spoliehajúc na ich blahosklonnosť, no nepomohlo mu to.

 

Prvú kazetu s valutami dostal Hitler od šéfa Shellu

Nehľadiac na to, že dvaja dôležití svedkovia boli navždy umlčaní, niektorým historikom sa predsa len podarilo získať dôkazy anglosaského sponzorstva Hitlera a jeho prisluhovačov. Najmä autor talianskeho pôvodu Guido Giacomo Preparata, ktorý sa štúdiu spojenectva nacistov s veľkým biznisom Londýna a Washingtonu venoval bezmála dvadsať rokov (Slovenský čitateľ má možnosť prečítať si knihu G. G. Preparatu Krstní otcovia Hitlera  už aj v slovenčine, nedávno bola uvedená na náš knižný trh) menovite nazval tých, ktorí doviedli „hnedých“ k moci: „Kto financoval nacistov od samotného začiatku? Ak by sme sa držali smiešnej rozprávky, ktorá sa neustále šíri v priestore, verili by sme, že sa nacisti financovali sami vyberajúc peniaze od svojich členov na mítingoch“.  No Preparata presvedčivo dokazuje: väčšina peňažných prostriedkov nacistickej strany má zahraničný pôvod. Zaoceánske finančné klany Morganovcov aj Rockefellerovcov prostredníctvom Chase National Bank posilňovali akcie IG Farbenindustrie a celého radu ďalších nemeckých chemických podnikov na Wall Sreet (neskôr prešli Kruppove dcérske spoločnosti pod kontrolu Rockefellerovho Standard Oil), ale aj banku Dillona a Reeda – Vereinigte Stahlwerke  Alfreda Tissena. „V roku 1933, kedy sa už s nevyvrátiteľnou jasnosťou stálo zrejmým, že spoločnosť AEG financovala Hitlera „ – píše Preparata – „30% akcií patrilo jej americkému partnerovi – General Electric“. Preto sa historik domnieva, že „v priebehu 15 rokov, od roku 1919 do roku 1933 anglosaská elita aktívne zasahovala do vnútornej nemeckej politiky s cieľom založiť temné agresívne hnutie, ktoré bude možné následne použiť ako pešiaka vo veľkej geopolitickej hre…  Nie, Anglicko a Amerika priamo nestvorili hitlerizmus, no menovite oni vytvorili v Nemecku také podmienky, v ktorých sa mohol objaviť tento fenomén“.

Pozrime sa, čo napísal bádateľ finančných tokov prúdiacich k Hitlerovi, nemecký historik Joachim Fest: „Na jeseň roku 1923 odcestoval Hitler do Zürichu odkiaľ sa vrátil, ako sa hovorí, „s mešcom napakovaným švajčiarskymi frankami a dolárovými bankovkami“. To znamená, že v predvečer pokusu o „Pivný puč“ niekto vydelil fírerovi veľmi solídnu sumu v tvrdej cudzej mene“. Ten „niekto“ podľa niektorých údajov, nebol nikto iný ako sir Henry Deterding, šéf anglo-holandského koncernu Shell. On bude financovať Hitlera aj neskôr – cez Wilhelma Gustloffa. Je zaujímavé, že Mníchovský súd, ktorý rozhodoval v kauze pučistov, bol schopný dokázať nanajvýš to, že nacistická strana dostala na organizáciu vzbury 20 000 dolárov od priemyselníkov z Norimbergu. Lenže náklady spolupracovníkov Hitlera boli odhadnuté na sumu najmenej 20-krát vyššiu! V apríli 1924 odsúdili Hitlera na 5 rokov za velezradu, no už v decembri sa dostáva na slobodu, získava vilu Berghof a začína vydávať obnovené periodikum Völkischer Beobachter. Otázka znie, odkiaľ zobral prachy? „Od roku 1924 – píše Joachim Fest – s Hitlerom sympatizujúci priemyselníci a finančníci (Tissen, Vogler, Kirdof, Schröeder) tajne odovzdávali nacistom značné sumy. Pritom vedenie aktivistov a straníckych funkcionárov dostávalo výplatu v tvrdej mene“. Je pozoruhodné, že Vogler a Schröeder boli nie nemeckými, ale skôr americkými biznismenmi – svoj kapitál totiž zarábali hlavne za oceánom. Spomedzi sponzorov Hitlera boli aj iné kontroverzné figúry – napríklad Max Warburg, šéf IG Farbenindustrie – brat riaditeľa Federálneho rezervného fondu New Yorku, Paula Warburga. Alebo Carl Bosch, ktorý viedol nemeckú divíziu spoločnosti Ford Motor Company.

Správna otázka: ako si mohli nemeckí priemyselníci želať, aby sa Hitler dostal k moci? Veď národní socialisti chceli obmedziť postavenie priemyselníkov nie menej ako boľševici…

 

Za čo dostal Henry Ford najvyššie vyznamenanie Tretej ríše?

Ak už spomíname Forda: Novinárka z amerického časopisu Detroid News v roku 1931 prišla do Nemecka, aby urobila rozhovor s nádejným politikom Adolfom Hitlerom a s údivom pozerala na portrét, ktorý visel nad Hitlerovým pracovným stolom. Bola to podobizeň v Detroite všetkým známeho človeka – Henryho Forda. „Považujem ho za svojho inšpirátora“ – vyjasnil Hitler. No Ford bol nie iba inšpirátorom vrchného nacistu, ale aj jeho štedrým sponzorom. Ford a Hitler sa zladili na základe vzájomného antisemitizmu. Ešte na začiatku 20-tych rokov „dedko Ford“ dal na vlastné náklady vytlačiť a poslal do Nemecka polmiliónový náklad „Protokolov sionskych mudrcov“ a neskôr aj svoje vlastné knihy „Medzinárodný žid“ a veľký zborník materiálov pod názvom „Židovská činnosť v Amerike“. Podľa istých prameňov, Ford koncom 20-tych a začiatkom 30-tych rokov štedro prikrmoval NSDAP (v tejto súvislosti sa zachovali určité písomné záznamy Franza Schwartza, no konkrétne sumy v nich neuvádza). Ako prejav vďačnosti Hitler vyznamenal Forda Veľkým krížom Nemeckého orla – najvyšším ríšskym vyznamenaním ktoré mohol dostať cudzinec. Stalo sa tak dňa 30. júla 1938 v Detroite počas slávnostného obeda, na ktorom sa zúčastnilo asi 1500 vplyvných Američanov. Vyznamenanie odovzdával nemecký konzul. Ford, ako hovoria pamätníci, bol taký rozcítený, že sa skoro rozplakal. Po tomto prevzal Ford kompletné financovanie hitlerovského projektu „ľudového vozidla“ a jemu nakoniec pripadlo aj 100% akcií novovytvoreného koncernu Volkswagen.

Styky Hitlera s Fordom boli natoľko pevné, že neboli prerušené dokonca ani v čase vojny. V tom čase bol za oceánom prijatý osobitný zákon zakazujúci akúkoľvek spoluprácu s hitlerovcami (Trading with the enemy act), no zdá sa, že Ford tento zákon nebral vážne. V roku 1940 Ford odmietol montovať motory pre lietadlá s Nemeckom bojujúceho Anglicka – súčasne s tým začala vo francúzskom meste Poissy jeho nová továreň produkciu lietadlových motorov pre Luftwaffe. Európske filiálky Forda dodali Hitlerovi 65 tisíc nákladných automobilov – zadarmo! V okupovanom Francúzsku filiálka Forda pokračovala s výrobou vozidiel pre Wehrmacht, druhá filiálka v Alžírsku zásobovala nemeckého generála Rommela nákladnými a obrnenými vozidlami. Mimochodom, pozoruhodný moment: na konci vojny spojenecké letectvo do základov rozbombardovalo nemecký Kolín nad Rýnom. A nič iné, len zázrak asi spôsobil, že úplne nedotknutých v celom meste ostalo len niekoľko budov automobilky Ford! Napriek tomu Ford ( a súčasne s ním aj jeho konkurencia z General Motors) získali od vlády USA kompenzácie za škody „spôsobené ich majetku na nepriateľskom území“. Pritom General Motors plne vlastnil jeden z najväčších nemeckých automobilových koncernov Opel. Ten vyrábal americké nákladné vozidlá model Blitz – „blesk“. Na základe týchto áut boli konštruované smutne známe „plynové vozidlá“ – plynové komory na kolesách. Na začiatku Druhej svetovej vojny predstavovali celkové náklady amerických korporácií do nemeckých filiálok a zastupiteľských úradov približne 800 miliónov dolárov. Vklady Forda sa odhadovali na 17,5 milóna, Standard Oil (dnes Exon Mobil) na 120 miliónov, General Motors na 35 miliónov dolárov.

 

Peňažné toky z USA do Nemecka kontroloval šéf americkej rozviedky

Pamätáte sa ešte na epizódu zo seriálu Sedemnásť zastavení jari, kde sa nacistický generál Karl Wolf stretol s budúcou hlavou CIA Allanom Dullesom? Historici sa často pýtajú: Prečo prezident Roosevelt poslal na separátne rozhovory do Švajčiarska práve Allana Dullesa? Medzitým sa odpoveď javí očividnou: V januári 1932 sa uskutočnilo stretnutie Hitlera s britským finančníkom Normanom Montague. Doktor historických vied, akademik Akadémie vojenských vied Jurij Rubcov sa domnieva, že na tomto stretnutí „bola uzatvorená tajná dohoda o financovaní NSDAP“. „Na tomto stretnutí , – píše Rubcov – boli zhodou okolností prítomní tiež americkí politici, bratia Dullesovci, o čom sa neradí zmieňujú ich životopisci“. Jeden z bratov je budúci šéf americkej rozviedky Allan Dulles. Môže byť takáto zhoda okolností náhodná? Ako tvrdia niektorí historici, menovite Allan Dulles osobne kontroloval všetky americké peňažné toky, ktoré pritekali do Nemecka počnúc rokom 1930. Polovicu z nich uhradila IG Farbenindustrie, ktorá sa v tom období nachádzala už pod kontrolou Rockefellerovej Standard Oil. Tak sa pozrime, Roosevelt vyslal na tajné jednania práve Dullesa preto, lebo ten lepšie ako ktokoľvek iný vedel, kto z Američanov investoval a koľko vložil do nástupu Hitlera k moci a neskôr do ekonomického oživenia ríše. Prečo sa Dulles tak zaujato vypytoval generála Wolfa na aktíva a zlaté rezervy, ktorými mala disponovať „nová nemecká moc“? Nuž áno, preto, lebo on mal za úlohu rýchlo „vybaviť“ všetky výdavky!
Téma financovania Hitlera anglo-americkými korporáciami je natoľko rozsiahla, že ju len ťažko možno vtesnať do jedného novinového článku. Mimo nášho rozprávania ostal napríklad príbeh Ernsta Hanfstengla, američana nemeckého pôvodu, „dohliadajúceho“ na Adolfa Hitlera z pozície americkej rozviedky v 20-tych rokoch a odovzdajúceho budúcemu fírerovi peniaze od zaoceánskych biznismenov. Tiež sa nie v plnej miere podarilo pohovoriť o úlohe Angličana Normana Montague, cez ktorého Hitlera financovala anglická elita. To sú témy na samostatný článok.

Názory

Nikolaj Starikov, historik, publicista:

Ak si prečítate knihy Hitlerových životopiscov, uvedomíte si, že ani jeden z nich nebol schopný uviesť žiadny faktografický detail o sponzorovaní nacistov do roku 1932. V roku 1932, kedy sa Hitler dostal k moci, či presnejšie – keď ho k nej dokopali – objavilo sa množstvo takých, ktorí už boli pripravení dávať peniaze. Ale kto financoval národných socialistov dovtedy, teda od roku 1919 do roku 1932? V roku 1922, keď v Nemecku začali hľadať nové politické figúry, Hitlera dvíhať k moci sa nezberal nikto. Skôr ako pred „mníchovom“ o ňom nikto nepočul. Preto sa vojenský atašé USA v Nemecku kapitán Truman Smith najskôr stretol s inými ľuďmi – s bývalým generálom Ludendorffom, ktorý velil nemeckej armáde počas Prvej svetovej vojny, tiež s korunným princom Ruprechtom. Boli to oni, kto porozprávali Američanovi o „novej vychádzajúcej hviezde“. 20. novembra 1922 sa teda kapitán stretol s budúcim fírerom v jeho úbohom malom byte. Neznámy vodca maličkej regionálnej straničky hovoril o svojom zámere „likvidovať boľševizmus“, „zhodiť okovy Versailles“, „zaviesť diktatúru“. Takto ponúkol Hitler sám seba ako nástroj „meča civilizácie“ v boji s marxizmom. To znamená s Ruskom. Pre tohto Yankee sa zdal Hitler natoľko perspektívnym, že ešte v ten deň bol k fírerovi pridelený „dohľad“ z USA – Ernst Franz Hanfstaengel (známy pod prezývkou Puci). Od tohto okamžiku môžeme hovoriť o tom, že si Američania vzali Hitlera pod patronát.

Leonid Ivašov, generálplukovník, prezident Akadémie geopolitických otázok:

Jednou z príčin toho, že USA a Veľká Británia podporili hitlerovský režim, boli závery anglosaských geopolitikov Mackindera a Mahana o smrteľnej hrozbe pre mocnosti „Ostrovnej civilizácie“, ktorú by predstavovalo založenie nemecko – ruskej aliancie. Za takých okolností by Londýn a Washington mohli zabudnúť na celosvetovú nadvládu a vzdať sa aj celého radu kolónií. Rappalská zmluva z roku 1922 a následné zblíženie Nemecka a ZSSR, vo vojensko -priemyselnej oblasti zvlášť, posilnili možnosť vytvorenia aliancie proti anglosasom. Takže v tejto situácii sa Hitler javil ako temer posledná nádej na zničenie formujúceho sa spojenectva Moskvy s Berlínom. Môj názor je, že Hitler bol očividne nominantom anglosaskej elity a svetového kapitálu. Na čom je založené toto presvedčenie? Za prvé, Hitler konal v rozpore so závermi všetkých zakladateľov nemeckej geopolitickej klasiky a vojenskej stratégie. Tie považovali za hlavných protivníkov Nemecka štáty „Ostrovnej civilizácie“ a ctili si odkaz „železného kancelára“ Bismarcka „nikdy nebojovať s Ruskom“. Za druhé, boli to menovite britské banky, kto financoval rozvoj zbrojárskeho priemyslu v hitlerovskom Nemecku a diplomacia Londýna, ktorá „povzbudzovala“ ťaženie Hitlera smerom na východ.

Preklad Tibor Korečko

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Trump tvrdí, že výbuchy v Bejrúte vyzerajú skôr ako útok. Mali mu to potvrdiť americkí generáli

Washington 5. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)   Prezident Trump počas brífingu v Bielom dome povedal, že sa od amerických generálov dozvedel, že tragédia v Bejrúte nesie známky útoku. Hneď na to však oslovili mainstreamové médiá istí traja úradníci z amerického ministerstva obrany, ktorí však nechcú byť identifikovaní, tvrdiac, že nemajú…

Fajčiari vyfukujú kvapôčky obsahujúce koronavírus

Bratislava 5. augusta 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Matilde Campodonico)   Fajčiari nakazení novým koronavírusom môžu počas fajčenia vyfukovať kvapôčky obsahujúce vírus a nakaziť ľudí okolo. Keď osoba zacíti dym z cigarety, je to akýsi varovný signál, že stojí príliš blízko fajčiara Kvapôčky ľudia rozširujú počas rozprávania, kýchania alebo kašľania a sú považované za…

Dnes bude oblačno, miestami sa vyskytnú prehánky a dážď

Bratislava 5. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Dnes bude na Slovensku oblačno až zamračené, ojedinele sa vyskytne aj zmenšená oblačnosť. Miestami môže dôjsť k prehánkam, dážďu a ojedinele aj k búrkam. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej stránke Najvyššia denná teplota vystúpi na 22 až 27 stupňov Celzia,…

VideoEšte nie je jasné, čo výbuchy spôsobilo. Bejrút hlási obrovské materiálne škody, počet mŕtvych pravdepodobne porastie. Ranených hlásia aj zahraničné ambasády, Slovenskí politici reagujú

Bejrút 5. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Hassan Ammar)   Libanonský prezident Michel Aún zvolal na stredu krízové zasadnutie vlády, ktoré bude venované dôsledkom utorkového mohutného výbuchu v bejrútskom prístave. Podľa najnovšej bilancie ministerstva zdravotníctva si explózie vyžiadali životy najmenej 78 ľudí a okolo 4000 zranených Výbuchy spôsobili v meste aj veľmi veľké…

Na Korzike vyšetrujú poškodenie stromu spájaného s Annou Frankovou

Bastia 5. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Anne Frank House/ Frans Dupont,HO)   Prokuratúra v meste Bastia na francúzskom ostrove Korzika vyšetruje prípad poškodenia gaštanu darovaného obci Pianello múzeom Anny Frankovej v Amsterdame. Kôru stromu narušili neznámi páchatelia do takej miery, že to ohrozuje jeho prežitie. Vyšetrovanie sa teraz vedie nielen pre to,…

Danko je presvedčený, že zoženie dostatok podpisov pre referendum a táto vláda skončí

Bratislava 5. augusta 2020 (HSP/Foto:Screenshot)   Predsedníctvo SNS sa koncom júla uznieslo, aby SNS spustila zber podpisov pod petíciu za vyhlásenie referenda za predčasné parlamentné voľby do Národnej rady Slovenskej republiky v roku 2021. Predseda strany Andrej Danko je presvedčený, že sa im podarí vyzbierať dostatok podpisov  Danko sa videom…

Belousovová bez servítky o líderskom súboji v SNS: „Skutočným hrobárom je Ján Slota. Do histórie sa zapíše ako ten, čo zo SNS urobil symbol korupcie a kšeftovania v politike“

Bratislava 5. augusta 2020 (HSP/Foto:Facebook)   Slovenskú národnú stranu (SNS), ktorá sa tento rok znovu nedostala Národnej rady, čakajú voľby nového predsedu, v ktorých sa očakáva súboj doterajšieho šéfa Andreja Danka s Pavlom Slotom - synom bývalého lídra Jána Slotu. Voľbu medzi týmito dvomi kandidátmi vidí skepticky bývalá šéfa poslaneckého…

Asociácia profesionálnych hokejových klubov chce čo najskôr partnera pre ligu, Kováčik: „Záujemcov je viac“

Bratislava 5. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Novovzniknutá Asociácia profesionálnych hokejových klubov (APHK) má pred sebou plné ruky práce. Dva mesiace pred štartom najvyššej slovenskej súťaže je najpálčivejšia otázka jej generálneho partnera. Predseda predstavenstva Miroslav Kováčik po utorňajšom prvom oficiálnom rokovaní oznámil, že záujem majú viaceré spoločnosti, no názvy neprezradil…

VideoBejrútom otriasli dva výbuchy, ohnivý kotúč zabil najmenej 70 ľudí, zranil tisíce. Šéf tajných prišiel s vysvetlením

Bejrút 4. augusta 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Hassan Ammar)   Libanonskou metropolou Bejrút otriasli v utorok dva výbuchy, ktoré si vyžiadali minimálne 70 mŕtvych a tisícky zranených. Výbuchy hlásili z prístavu, bolo ich počuť vo veľkých častiach mesta. Tlaková vlna rozbila sklá na oknách budov a nad mestom sa vzniesol veľký oblak…

Dolár oslabil oproti jenu aj voči euru

New York 5. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)   Americký dolár v úvode utorkového obchodovania klesol voči jenu aj euru za situácie, keď pokračujúce šírenie sa koronavírusu zvyšuje obavy, že ekonomika USA by mohla opäť oslabiť Oproti japonskému jenu si dolár pohoršil na 105,92 JPY/USD z pondelkovej uzatváracej úrovne 105,96 JPY/USD.…

Dúbravka mal najviac zákrokov v Premier League. Najlepší brankár NUFC od čias Givena, píšu Briti

Bratislava 5. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Rui Vieira)   Martin Dúbravka (Newcastle United) 140, Tim Krul (Norwich City) 132 a Aaron Ramsdale (AFC Bournemouth) 129. Také je trio najlepších brankárov anglickej futbalovej Premier League podľa počtu zákrokov v práve skončenej sezóne 2019/2020. PL o tom informovala na svojom instagramovom profile Slovenský reprezentant…

Trump: Angažovanosť USA na Blízkom východe bola „najväčšia chyba v histórii našej krajiny“. Afganistan opustí čoskoro ešte viac Američanov

Washington 5. augusta 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)   V rozhovore pre spoločnosť Axios, ktorý bol natočený 28. júla a zverejnený v pondelok večer, americký prezident uviedol, že ešte pred americkými voľbami v novembri tohto roku by malo byť v Afganistane už len približne 4 000 amerických vojakov. Prezident tým naznačil, že…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Rabín o gojimoch !

Pre objasnenie, ako úzko súvisia Protokoly sionských mudrcov s celkovým programom Židovstva, uvádzam úplný preklad reči onoho ruského rabína Eigera  tak, ako ju publikoval Fleischhauer. Rabín o gojimoch ! 1) Prešli už doby trpkého, bolestného prenasledovania a ponižovania, ktoré izraelský ľud znášal s heroickou trpezlivosťou, pretože civilizácia kresťanov urobila veľký pokrok. Ten…

Študujú vôbec sudcovia elitného ŠTS v Pezinku trestné spisy, alebo konajú iba podľa pokynov SIS, alebo iných tajných služieb?

 Ešte včera som napísal na môj FB profil príspevok, kde porovnávam politické procesy z 50-tých rokov so súčasnosťou v nasledujúcom znení. Trestného sudcu robím skoro 40 rokov. Prešli mi cez ruky aj také kauzy ako Janík, Rigo, Šajgal, Vymyslický (policajná inšpekcia), Slanské lesy, Okoličány, Lališ a spol a mnohé iné. Ani v jednej…

AK ZRUŠÍME DOPLATKY ZA LIEKY, POMÔŽEME TÝM NAJZRANITEĽNEJŠÍM

Keď sme zdraví, vôbec nás táto téma nezaujíma. Možno ju dokonca pokladáme za prehnane medializovanú. Ak máme nejaké ochorenie, ale nie je to nič závažné, a sme zároveň ekonomicky aktívni a dobre zarábame, tiež sa doplatkami za lieky príliš nezaoberáme. Potom sú tu ale takí, pre ktorých je to otázka života a smrti.…

Kde hľadať skutočných vinníkov každoročného znečisťovania vodnej nádrže Ružín naplaveným domovým odpadom?

Tak ako aj po iné roky, tak aj v tomto sa z tlače dozvedáme (denník Korzár, piatok 24.7.2020, str. 8), že vodná nádrž Ružín, v dôsledku zvýšenia hladiny riek Hnilec a Hornád je opäť ohrozená plávajúcim komunálnym odpadom, ktorý sa vodohospodárom podarilo zachytiť použitím nornej steny ešte nad samotnou nádržou. Autorka príspevku Norné…

Názor na éru socializmu

V našej spoločnosti je neustále prítomná diskusia o socializme. Mnohé bojovné srdcia sú stále pripravené obhajovať bývalý režim. Vraj sa mu krivdí, účelovo sú vyťahované nafúknuté čísla obetí prednovembrového systému, režim je až nespravodlivo diskreditovaný, sú mu upierané nesporné zásluhy atď, atď. Chcel by som preto aj ja vyjadriť svoj…

Viac argumentov na podporu nepodmieneného základného prjmu

Minulý blog v ktorom som sa venoval NZP (nepodmienenému základnému príjmu) som až príliš zjednodušil čo spôsobilo pomerne veľa nejasností. Preto sa pokúsim viacero vecí lepšie vysvetliť. Zmeny, ktoré sa v ekonomike za posledné desiatky rokov udiali spôsobili, že časť ekonomiky najmä IT sektor, plus všetko čo funguje online/digitálne má príliš veľa…

TopDesat

Máš doma staré pečivo? Nevyhadzuj, ale znova použi!

0

Ak bývaš blízko večierky, problém s chýbajúcim čerstvým pečivom sa ťa asi netýka. Čo však v prípade, že pečivo, ktoré doma skladuješ už niekoľko dní, stvrdlo? Chlebník je plný pečiva, no už je tvrdé a chceš ho vyhodiť? Alebo sa ti zunovalo jesť tvrdý chlieb, no nie je nablízku žiadny otvorený obchod, kde…

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj – 1.časť

0

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

Záhadný gróf de Saint-Germain (1. časť)

0

Večierky na kráľovskom dvore Ľudovíta XV. Boli ideálnym miestom na zviditeľnenie sa niektorých osobností. Záhadný gróf de Saint-Germain, o ktorom sa hovorilo ako o nemanželskom synovi španielskej kráľovnej Márie Anny Falckej, vdove po Karolovi II. Očarovanom, mohol vďačiť za svoju popularitu klebetám o jeho nesmrteľnosti. Práve na tohto záhadného grófa sa spoločne pozrieme…

Prečo stále viac mužov používa lak na nechty?

0

Maľovanie nechtov nie je len populárnym módnym trendom, ale starou tradíciou, ktorá má dlhú históriu. Kto by veril, že to bolo vlastne začali muži, keď si bojovníci starovekého Babylonu používali lak na nechty pred bojom? V modernom svete sa lak na nechty tradične považuje za ženskú výsadu, ale veľa mužských celebrít ako…

Prečo je potrebné, aby si si pravidelne čistil tvár?

0

Tvár sa poškodzuje viac ako ktorákoľvek iná časť tela. Preto je potrebné, aby si sa o ňu staral dodržiavaním dvoch jednoduchých krokov. Ak chceš, aby aj tvoja pleť bola žiarivá a mala všetky prvky dokonalosti, je potrebné ju pravidelne čistiť. Ale pozor! Očista tváre neznamená, že si teraz budeš drhnúť pokožku mydlom…

Ako telo trávi živiny?

0

Prinášame vám ďalší článok o pokrmoch a fungovaní ľudského organizmu vo vzťahu ku živinám. Aby telo mohlo vstrebať živiny, potravu treba najskôr v procese trávenia rozložiť. Väčšina skonzumovanej potravy sa dostane do čriev do niekoľkých hodín, no to, ako dlho sa v nich zdrží, je individuálne. Sacharidy, bielkoviny a tuky sa v rozličných fázach procesu trávenia…

Vo svete IT

Xiaomi si nechalo patentovať zaujímavý smartfón s odnímateľným displejom

0

Xiaomi už dlhé roky patrí ku výrobcom, ktorí sa snažia experimentovať s najmodernejšími technológiami. Futuristické patenty sú pri tomto čínskom výrobcovi naozaj častá záležitosť. Po pár týždňoch sa totižto na internete objavuje ďalší zaujímavý patent patriaci práve tomuto výrobcovi, ktorý opäť odhaľuje naozaj zaujímavý koncept, ktorý čiastočne pripomína technológiu budúcnosti.…

Prežil by parašutista, skákajúci z Medzinárodnej vesmírnej stanice?

0

V roku 2012 sa rakúsky parašutista Felix Baumgartner pokúsil o zoskok zo stratosféry. Adrenalínový kúsok sa mu podarilo úspešne zvládnuť a počas neho dokonca prekonal rýchlosť zvuku, ako prvý človek, ktorý tak urobil bez pomoci dopravného prostriedku. Baumgartner prekonal svojim extrémnym kúskom niekoľko rekordov. Dosiahnutím najvyššej výšky balóna s ľudskou posádkou…

Dostupnú 3D tlačiareň Creality Ender-5 aktuálne kúpiš za cenu, akej sa ťažko hovorí nie

0

3D tlač už dlhšiu dobu nie je zábavkou iba pre technicky zdatných ľudí, či nadšencov tejto technológie. Vďaka moderným a jednoducho ovládateľným 3D tlačiarňam sa do sveta tejto technológie môžu ponoriť aj úplní amatéri, ktorí si chcú 3D tlač konečne vyskúšať aj na vlastnej koži. S 3D tlačiarňou Creality Ender-5…

Dokáže planéta vzniknúť aj v blízkosti supermasívnych čiernych dier?

0

Je ľahké predstaviť si čierne diery ako galaktické monštrá, ktoré pohltia všetko v ich blízkosti. Niekedy to ale nemusí byť pravda. Prostredie, okolo supermasívnej čiernej diery, je komplexné a minulý rok sa podarilo tímu astronómov dokázať, že okolo týchto čiernych dier existuje zóna, v ktorej by sa mohli nachádzať tisícky planét. Japonský tím,…

Tieto relatívne nové Xiaomi smartfóny nedostanú najnovší Android 11! Je medzi nimi aj Váš?

0

Aktuálna verzia operačného systému Android 10 už pomaly ale isto mieri na väčšinu podporovaných zariadení z portfólia spoločnosti Xiaomi, respektíve aj jej podznačky Redmi. Nie je však žiadnou novinkou, že na ceste je už aj nový Android 11, ktorý by mal na prvé zariadenia, zrejme iba od spoločnosti Google, doraziť…

Samsung bude v najbližších rokoch vyrábať špeciálne mikročipy pre gigantov ako Cisco a Google

0

Stane sa spoločnosť Samsung v najbližších rokoch najväčším výrobcom mikročipov na svete? I keď je juhokórejský výrobca elektroniky, ale aj polovodičov od tohto bodu stále vzdialený, v najbližších rokoch by sa mohla karta obrátiť práve v jeho prospech. Začiatkom tohto roka sa podľa portálu ETNews podarilo spoločnosti Samsung uzatvoriť dohodu…

Svetlo sveta

Laický misionár brat Blažej pešo putuje Európou, obetuje sa za pokoj

0

Laický misionár zo Sicílie známy ako brat Biagio (Blažej) už niekoľko rokov peši putuje po Európe. Púť, ktorú obetuje za pokoj, musel pred pár mesiacmi prerušiť vo Veľkej Británii kvôli pandémii. V piatok 24. júla sa však z Londýna opäť vydal na cestu. „Cítim túžbu stretnúť každého občana každého národa,…

Slávnostná spomienka na 1151. výročie kňazského svätenia svätého Gorazda

0

Obec Močenok, občianske združenie Krediv a Rímskokatolícky farský úrad sv. Klimenta Močenok Vás pozývajú v nedeľu 2. augusta 2020 do Močenku-Gorazdova na slávenie spomienky 1151. výročia kňazského svätenia svätého Gorazda. Slávnostnú svätú omšu bude o 9:30 hod. celebrovať J. E. Mons. František Rábek, vojenský ordinár. GORAZDOV v dnešnom Močenku je rodiskom…

Dnes je ekumenický deň smútku a modlitby za Hagia Sophia

0

Americkí katolíci a pravoslávni spoločne vyhlásili na dnešný deň smútok nad opätovnou premenou baziliky Hagia Sophia na mešitu. Turecký prezident Recep Erdogan rozhodol, že materský chrám východných kresťanov bude od dnes slúžiť na islamské modlitby. Biskupi USA sa pripojili k iniciatíve gréckej pravoslávnej cirkvi, ktorá vyzvala sa dnes modliť, aby…

Dnes si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej

0

Dnes 16. júla si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej. Pomenovanie sviatku sa vzťahuje na pohorie Karmel v Izraeli a na rehoľu karmelitánov. Hebrejské slovo “karmel” znamená záhrada alebo sad. Vrchy Karmelu ho pripomínajú, keď sa na krátky čas v roku pokryjú zeleňou. V Biblii je pohorie symbolom krásy…

Lurdy privítajú dnes 16. júla prvú medzinárodnú „e-púť“

0

Dnes 16. júla sa koná v Mariánskej svätyni v Lurdoch medzinárodná „e-púť“ s názvom „Lourdes United“. Pre tohtoročné sťažené podmienky z dôvodu zdravotnej prevencie bude mať osobitný charakter bez priamej masovej účasti pútnikov, ale v spojení prostredníctvom médií a internetu. Dátum e-púte 16. júl je dňom výročia posledného zo zjavení…

Turecko rozhodlo, že Hagia Sofia bude mešitou

0

Konštantínopolská Bazilika Božej Múdrosti – Hagia Sofia – sa stane mešitou. Rozhodol o tom v piatok 10. júla dekrétom prezident Turecka po tom, ako Štátna rada zrušila rozhodnutie z roku 1934 o premene miesta kultu na múzeum. Prezident Erdogan oznámil, že 24. júla sa v Hagii Sofii uskutoční prvá moslimská…

Armádny Magazín

Vrtuľník Bell 505 získal certifikáciu v Tanzánii a v Južnej Afrike bola založená záchranná služba na strojoch Bell 222

0

Fort Worth, TX (4. augusta 2020) - Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska spoločnosť Textron Inc. (NYSE: TXT), oznámila, že Bell 505 získal od Úradu pre civilné letectvo Tanzánia (TCAA) osvedčenie letovej spôsobilosti. Tanzánia je tak celkovo šiestou africkou krajinu, ktorá vrtuľník certifikovala.   „Bell 505 je celosvetovo preslávený tým, že…

Izraelská spoločnosť Elbit Systems je pripravená modernizovať ukrajinské stíhačky MiG-29

0

Ukrajina, 5.august 2020 ( AM ) - Izraelská spoločnosť Elbit Systems sa podľa ukrajinského portálu Defence Express bude zaoberať modernizáciou ukrajinských stíhačiek 4. generácie MiG-29. Správy o chystanej modernizácii boli potvrdené aj z prost

Nová vrtuľníková loď čínskeho námorníctva - typ 075 je pripravená na testovanie na mori.

0

Čína, 5.august 2020 ( AM )  - Nová obojživelná útočná loď čínskeho námorníctva typu 075, ktorá bola oficiálne spustená v septembri 2019 a bola obeťou devastujúceho požiaru v apríli, začne svoje skúšky na mori. Informáciu podal čínsky webový portál spolu s fotkou, na ktorej sa zdalo, že loď práve tankovala.  …

Šojgu: Zvýši sa bojová účinnosť strategického bombardéra Tu-95MSM

0

Rusko, 4. august 2020 (AM) - Otázka modernizácie bombardérov Tu-95MSM bola položená na konferenčnom hovore ruského vojenského oddelenia. Rusko modernizuje bombardéry Tu-94 na úroveň Tu-95MSM, čo zvýši životnosť lietadla a zvýši jeho bojovú účinnosť. Ruský minister obrany Sergej Šojgu to oznámil na konferenčnom ho

Ozbrojené sily SR plánujú v budúcom roku vycvičiť celkovo 330 vojakov zaradených do aktívnych záloh

0

Slovensko, 4. august 2020 (AM) - Ozbrojené sily SR plánujú v budúcom roku vycvičiť celkovo 330 vojakov zaradených do aktívnych záloh. Záujemcovia, ktorí spĺňajú zákonom stanovené podmienky, sa môžu prihlásiť do 25. septembra 2020 prostredníctvom regrutačnej skupiny v krajskom meste podľa miesta svojho trvalého bydliska. Bližšie informácie o spôsobe prihlasovani

Obrí Antonov Mrija dopravil americké bojové vozidlá Oshkosh do Izraela. Video

0

Izrael, 4. august 2020 (AM) - An-225 "Mrija" prepravné lietadlo ukrajinskej leteckej spoločnosti "Antonov" dodalo dnes do Izraela americké vozidlá Oshkosh pre systémy protivzdušnej obrany Iron Dome.