Projekt Hitler. Ako Londýn a Washington vytvorili Tretiu ríšu

Moskva 15. januára 2020 (HSP/N Starikov/Foto:TASR/AP)

 

Kto v skutočnosti financoval Hitlerov príchod k moci? Historici sa doteraz nezjednotili v názore na túto otázku: jedni sa domnievajú, že nacistov tajne podporoval nemecký Reichswehr – nemecké ozbrojené sily živiace túžbu po pomste za porážku v Prvej svetovej vojne. Druhí dokazujú, že hlavnými sponzormi Hitlera boli nemeckí priemyselníci

Na archívnej snímke z 22. septembra 1938 je nemecký diktátor Adolf Hitler v Bad Godesbergu

Tu treba pripomenúť nasledujúcu záležitosť z Norimberského procesu: keď v priebehu tohto procesu bývalý prezident Rižskej banky a minister ekonomiky Hälmar Schacht navrhol v rámci zadosťučinenia spravodlivosti posadiť na lavicu obžalovaných aj tých, ktorí fakticky stvorili Tretiu ríšu (menujúc pritom konkrétne napríklad americké korporácie General Motors a Ford a tiež Normana Montague  – vedúcu osobnosť Bank of England ), Američania s ním uzavreli dohodu, na základe ktorej mu sľúbili slobodu výmenou za jeho mlčanie. A Medzinárodný vojenský tribunál skutočne plne oslobodil Schachta napriek protestom sovietskych právnikov.

Tajomstvo anglosaskej pomoci Hitlerovi v začiatočnej etape jeho straníckej kariéry odniesli so sebou do hrobu dvaja ľudia – na prvý pohľad nenápadný švajčiarsky finančník Wilhelm Gustloff ( nie je náhoda, že toto meno neskôr niesla na návrh Hitlera najväčšia osobná loď Nemecka) a pokladník NSDAP Franz Schvartz. Hälmar Schacht nazval Gustloffa, ktorého v roku 1936 vo švajčiarskom Davose zavraždil nejaký neduživý študent, „stálym sprostredkovateľom“ medzi anglickými a americkými korporáciami na jednej strane a nacistami na strane druhej (podľa niektorých informácií, toto sprostredkovanie trvalo v rokoch 1925 až 1929). Pokiaľ sa týka Obergruppenführera  SS Schvartza, ten zomrel nie menej zvláštnym spôsobom ako Gustloff: 2. decembra 1947 mal byť prepustený z filtračného tábora v Regensburgu, no generál sa už na slobodu nedostal. Naraňajkoval sa, no prišlo mu zle a v priebehu hodiny zomrel „kvôli problémom si žalúdkom“, ako to bolo uvedené v lekárskej správe. V apríli roku 1945 Schvarz síce podpálil v „Hnedom dome“ (ústredie NSDAP v Mníchove) všetky dokumenty finančného charakteru, ktoré by mohli skompromitovať predstaviteľov víťazných štátov naivne sa spoliehajúc na ich blahosklonnosť, no nepomohlo mu to.

 

Prvú kazetu s valutami dostal Hitler od šéfa Shellu

Nehľadiac na to, že dvaja dôležití svedkovia boli navždy umlčaní, niektorým historikom sa predsa len podarilo získať dôkazy anglosaského sponzorstva Hitlera a jeho prisluhovačov. Najmä autor talianskeho pôvodu Guido Giacomo Preparata, ktorý sa štúdiu spojenectva nacistov s veľkým biznisom Londýna a Washingtonu venoval bezmála dvadsať rokov (Slovenský čitateľ má možnosť prečítať si knihu G. G. Preparatu Krstní otcovia Hitlera  už aj v slovenčine, nedávno bola uvedená na náš knižný trh) menovite nazval tých, ktorí doviedli „hnedých“ k moci: „Kto financoval nacistov od samotného začiatku? Ak by sme sa držali smiešnej rozprávky, ktorá sa neustále šíri v priestore, verili by sme, že sa nacisti financovali sami vyberajúc peniaze od svojich členov na mítingoch“.  No Preparata presvedčivo dokazuje: väčšina peňažných prostriedkov nacistickej strany má zahraničný pôvod. Zaoceánske finančné klany Morganovcov aj Rockefellerovcov prostredníctvom Chase National Bank posilňovali akcie IG Farbenindustrie a celého radu ďalších nemeckých chemických podnikov na Wall Sreet (neskôr prešli Kruppove dcérske spoločnosti pod kontrolu Rockefellerovho Standard Oil), ale aj banku Dillona a Reeda – Vereinigte Stahlwerke  Alfreda Tissena. „V roku 1933, kedy sa už s nevyvrátiteľnou jasnosťou stálo zrejmým, že spoločnosť AEG financovala Hitlera „ – píše Preparata – „30% akcií patrilo jej americkému partnerovi – General Electric“. Preto sa historik domnieva, že „v priebehu 15 rokov, od roku 1919 do roku 1933 anglosaská elita aktívne zasahovala do vnútornej nemeckej politiky s cieľom založiť temné agresívne hnutie, ktoré bude možné následne použiť ako pešiaka vo veľkej geopolitickej hre…  Nie, Anglicko a Amerika priamo nestvorili hitlerizmus, no menovite oni vytvorili v Nemecku také podmienky, v ktorých sa mohol objaviť tento fenomén“.

Pozrime sa, čo napísal bádateľ finančných tokov prúdiacich k Hitlerovi, nemecký historik Joachim Fest: „Na jeseň roku 1923 odcestoval Hitler do Zürichu odkiaľ sa vrátil, ako sa hovorí, „s mešcom napakovaným švajčiarskymi frankami a dolárovými bankovkami“. To znamená, že v predvečer pokusu o „Pivný puč“ niekto vydelil fírerovi veľmi solídnu sumu v tvrdej cudzej mene“. Ten „niekto“ podľa niektorých údajov, nebol nikto iný ako sir Henry Deterding, šéf anglo-holandského koncernu Shell. On bude financovať Hitlera aj neskôr – cez Wilhelma Gustloffa. Je zaujímavé, že Mníchovský súd, ktorý rozhodoval v kauze pučistov, bol schopný dokázať nanajvýš to, že nacistická strana dostala na organizáciu vzbury 20 000 dolárov od priemyselníkov z Norimbergu. Lenže náklady spolupracovníkov Hitlera boli odhadnuté na sumu najmenej 20-krát vyššiu! V apríli 1924 odsúdili Hitlera na 5 rokov za velezradu, no už v decembri sa dostáva na slobodu, získava vilu Berghof a začína vydávať obnovené periodikum Völkischer Beobachter. Otázka znie, odkiaľ zobral prachy? „Od roku 1924 – píše Joachim Fest – s Hitlerom sympatizujúci priemyselníci a finančníci (Tissen, Vogler, Kirdof, Schröeder) tajne odovzdávali nacistom značné sumy. Pritom vedenie aktivistov a straníckych funkcionárov dostávalo výplatu v tvrdej mene“. Je pozoruhodné, že Vogler a Schröeder boli nie nemeckými, ale skôr americkými biznismenmi – svoj kapitál totiž zarábali hlavne za oceánom. Spomedzi sponzorov Hitlera boli aj iné kontroverzné figúry – napríklad Max Warburg, šéf IG Farbenindustrie – brat riaditeľa Federálneho rezervného fondu New Yorku, Paula Warburga. Alebo Carl Bosch, ktorý viedol nemeckú divíziu spoločnosti Ford Motor Company.

Správna otázka: ako si mohli nemeckí priemyselníci želať, aby sa Hitler dostal k moci? Veď národní socialisti chceli obmedziť postavenie priemyselníkov nie menej ako boľševici…

 

Za čo dostal Henry Ford najvyššie vyznamenanie Tretej ríše?

Ak už spomíname Forda: Novinárka z amerického časopisu Detroid News v roku 1931 prišla do Nemecka, aby urobila rozhovor s nádejným politikom Adolfom Hitlerom a s údivom pozerala na portrét, ktorý visel nad Hitlerovým pracovným stolom. Bola to podobizeň v Detroite všetkým známeho človeka – Henryho Forda. „Považujem ho za svojho inšpirátora“ – vyjasnil Hitler. No Ford bol nie iba inšpirátorom vrchného nacistu, ale aj jeho štedrým sponzorom. Ford a Hitler sa zladili na základe vzájomného antisemitizmu. Ešte na začiatku 20-tych rokov „dedko Ford“ dal na vlastné náklady vytlačiť a poslal do Nemecka polmiliónový náklad „Protokolov sionskych mudrcov“ a neskôr aj svoje vlastné knihy „Medzinárodný žid“ a veľký zborník materiálov pod názvom „Židovská činnosť v Amerike“. Podľa istých prameňov, Ford koncom 20-tych a začiatkom 30-tych rokov štedro prikrmoval NSDAP (v tejto súvislosti sa zachovali určité písomné záznamy Franza Schwartza, no konkrétne sumy v nich neuvádza). Ako prejav vďačnosti Hitler vyznamenal Forda Veľkým krížom Nemeckého orla – najvyšším ríšskym vyznamenaním ktoré mohol dostať cudzinec. Stalo sa tak dňa 30. júla 1938 v Detroite počas slávnostného obeda, na ktorom sa zúčastnilo asi 1500 vplyvných Američanov. Vyznamenanie odovzdával nemecký konzul. Ford, ako hovoria pamätníci, bol taký rozcítený, že sa skoro rozplakal. Po tomto prevzal Ford kompletné financovanie hitlerovského projektu „ľudového vozidla“ a jemu nakoniec pripadlo aj 100% akcií novovytvoreného koncernu Volkswagen.

Styky Hitlera s Fordom boli natoľko pevné, že neboli prerušené dokonca ani v čase vojny. V tom čase bol za oceánom prijatý osobitný zákon zakazujúci akúkoľvek spoluprácu s hitlerovcami (Trading with the enemy act), no zdá sa, že Ford tento zákon nebral vážne. V roku 1940 Ford odmietol montovať motory pre lietadlá s Nemeckom bojujúceho Anglicka – súčasne s tým začala vo francúzskom meste Poissy jeho nová továreň produkciu lietadlových motorov pre Luftwaffe. Európske filiálky Forda dodali Hitlerovi 65 tisíc nákladných automobilov – zadarmo! V okupovanom Francúzsku filiálka Forda pokračovala s výrobou vozidiel pre Wehrmacht, druhá filiálka v Alžírsku zásobovala nemeckého generála Rommela nákladnými a obrnenými vozidlami. Mimochodom, pozoruhodný moment: na konci vojny spojenecké letectvo do základov rozbombardovalo nemecký Kolín nad Rýnom. A nič iné, len zázrak asi spôsobil, že úplne nedotknutých v celom meste ostalo len niekoľko budov automobilky Ford! Napriek tomu Ford ( a súčasne s ním aj jeho konkurencia z General Motors) získali od vlády USA kompenzácie za škody „spôsobené ich majetku na nepriateľskom území“. Pritom General Motors plne vlastnil jeden z najväčších nemeckých automobilových koncernov Opel. Ten vyrábal americké nákladné vozidlá model Blitz – „blesk“. Na základe týchto áut boli konštruované smutne známe „plynové vozidlá“ – plynové komory na kolesách. Na začiatku Druhej svetovej vojny predstavovali celkové náklady amerických korporácií do nemeckých filiálok a zastupiteľských úradov približne 800 miliónov dolárov. Vklady Forda sa odhadovali na 17,5 milóna, Standard Oil (dnes Exon Mobil) na 120 miliónov, General Motors na 35 miliónov dolárov.

 

Peňažné toky z USA do Nemecka kontroloval šéf americkej rozviedky

Pamätáte sa ešte na epizódu zo seriálu Sedemnásť zastavení jari, kde sa nacistický generál Karl Wolf stretol s budúcou hlavou CIA Allanom Dullesom? Historici sa často pýtajú: Prečo prezident Roosevelt poslal na separátne rozhovory do Švajčiarska práve Allana Dullesa? Medzitým sa odpoveď javí očividnou: V januári 1932 sa uskutočnilo stretnutie Hitlera s britským finančníkom Normanom Montague. Doktor historických vied, akademik Akadémie vojenských vied Jurij Rubcov sa domnieva, že na tomto stretnutí „bola uzatvorená tajná dohoda o financovaní NSDAP“. „Na tomto stretnutí , – píše Rubcov – boli zhodou okolností prítomní tiež americkí politici, bratia Dullesovci, o čom sa neradí zmieňujú ich životopisci“. Jeden z bratov je budúci šéf americkej rozviedky Allan Dulles. Môže byť takáto zhoda okolností náhodná? Ako tvrdia niektorí historici, menovite Allan Dulles osobne kontroloval všetky americké peňažné toky, ktoré pritekali do Nemecka počnúc rokom 1930. Polovicu z nich uhradila IG Farbenindustrie, ktorá sa v tom období nachádzala už pod kontrolou Rockefellerovej Standard Oil. Tak sa pozrime, Roosevelt vyslal na tajné jednania práve Dullesa preto, lebo ten lepšie ako ktokoľvek iný vedel, kto z Američanov investoval a koľko vložil do nástupu Hitlera k moci a neskôr do ekonomického oživenia ríše. Prečo sa Dulles tak zaujato vypytoval generála Wolfa na aktíva a zlaté rezervy, ktorými mala disponovať „nová nemecká moc“? Nuž áno, preto, lebo on mal za úlohu rýchlo „vybaviť“ všetky výdavky!
Téma financovania Hitlera anglo-americkými korporáciami je natoľko rozsiahla, že ju len ťažko možno vtesnať do jedného novinového článku. Mimo nášho rozprávania ostal napríklad príbeh Ernsta Hanfstengla, američana nemeckého pôvodu, „dohliadajúceho“ na Adolfa Hitlera z pozície americkej rozviedky v 20-tych rokoch a odovzdajúceho budúcemu fírerovi peniaze od zaoceánskych biznismenov. Tiež sa nie v plnej miere podarilo pohovoriť o úlohe Angličana Normana Montague, cez ktorého Hitlera financovala anglická elita. To sú témy na samostatný článok.

Názory

Nikolaj Starikov, historik, publicista:

Ak si prečítate knihy Hitlerových životopiscov, uvedomíte si, že ani jeden z nich nebol schopný uviesť žiadny faktografický detail o sponzorovaní nacistov do roku 1932. V roku 1932, kedy sa Hitler dostal k moci, či presnejšie – keď ho k nej dokopali – objavilo sa množstvo takých, ktorí už boli pripravení dávať peniaze. Ale kto financoval národných socialistov dovtedy, teda od roku 1919 do roku 1932? V roku 1922, keď v Nemecku začali hľadať nové politické figúry, Hitlera dvíhať k moci sa nezberal nikto. Skôr ako pred „mníchovom“ o ňom nikto nepočul. Preto sa vojenský atašé USA v Nemecku kapitán Truman Smith najskôr stretol s inými ľuďmi – s bývalým generálom Ludendorffom, ktorý velil nemeckej armáde počas Prvej svetovej vojny, tiež s korunným princom Ruprechtom. Boli to oni, kto porozprávali Američanovi o „novej vychádzajúcej hviezde“. 20. novembra 1922 sa teda kapitán stretol s budúcim fírerom v jeho úbohom malom byte. Neznámy vodca maličkej regionálnej straničky hovoril o svojom zámere „likvidovať boľševizmus“, „zhodiť okovy Versailles“, „zaviesť diktatúru“. Takto ponúkol Hitler sám seba ako nástroj „meča civilizácie“ v boji s marxizmom. To znamená s Ruskom. Pre tohto Yankee sa zdal Hitler natoľko perspektívnym, že ešte v ten deň bol k fírerovi pridelený „dohľad“ z USA – Ernst Franz Hanfstaengel (známy pod prezývkou Puci). Od tohto okamžiku môžeme hovoriť o tom, že si Američania vzali Hitlera pod patronát.

Leonid Ivašov, generálplukovník, prezident Akadémie geopolitických otázok:

Jednou z príčin toho, že USA a Veľká Británia podporili hitlerovský režim, boli závery anglosaských geopolitikov Mackindera a Mahana o smrteľnej hrozbe pre mocnosti „Ostrovnej civilizácie“, ktorú by predstavovalo založenie nemecko – ruskej aliancie. Za takých okolností by Londýn a Washington mohli zabudnúť na celosvetovú nadvládu a vzdať sa aj celého radu kolónií. Rappalská zmluva z roku 1922 a následné zblíženie Nemecka a ZSSR, vo vojensko -priemyselnej oblasti zvlášť, posilnili možnosť vytvorenia aliancie proti anglosasom. Takže v tejto situácii sa Hitler javil ako temer posledná nádej na zničenie formujúceho sa spojenectva Moskvy s Berlínom. Môj názor je, že Hitler bol očividne nominantom anglosaskej elity a svetového kapitálu. Na čom je založené toto presvedčenie? Za prvé, Hitler konal v rozpore so závermi všetkých zakladateľov nemeckej geopolitickej klasiky a vojenskej stratégie. Tie považovali za hlavných protivníkov Nemecka štáty „Ostrovnej civilizácie“ a ctili si odkaz „železného kancelára“ Bismarcka „nikdy nebojovať s Ruskom“. Za druhé, boli to menovite britské banky, kto financoval rozvoj zbrojárskeho priemyslu v hitlerovskom Nemecku a diplomacia Londýna, ktorá „povzbudzovala“ ťaženie Hitlera smerom na východ.

Preklad Tibor Korečko

 

PODPORTE JEDINE NEZÁVISLÉ MÉDIUM
Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Duo sentimento: Hlina s Kollárom bojovníci proti fašizmu?

Bratislava 25. januára 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Riešenie vzrastajúcich preferencií ĽS Naše Slovensko je v posledných rokoch vďačnou témou každého mediálneho vystúpenia politikov na Slovensku. Duo Hlina s Kollárom sa stavia do čelného šíku bojovníkov proti extrémizmu a fašizmu. Ako a proti čomu chce toto duo bojovať ukázali v plnej kráse v relácii „Ide o pravdu“? Moderátorka…

VideoPríhovor Vladimíra Putina na spomienkovom podujatí v rámci medzinárodného fóra, ktoré sa uskutočnilo v komplexe Jad Vašem

Jeruzalem 25. januára 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Abir Sultan)   Medzinárodné fórum, ktoré sa konalo v dňoch 22. - 23. januára v Jeruzaleme, sa časovo zhoduje so 75. výročím oslobodenia nacistického koncentračného tábora Auschwitz (Osvienčim-Birkenau) a Medzinárodného dňa obetí  holokaustu, ktorý sa pripomína 27. januára. V tento deň v roku 1945 oslobodili Osvienčim sovietske…

Zapojenie členov tajných služieb do prípadu vraždy Kuciak bolo potvrdené pred súdom

Bratislava 25. januára 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Tento týždeň pokračovalo vypočúvanie svedkov v prípade vraždy Kuciak/Kušnírová pred súdom v Pezinku. Vypovedali aj dvaja členovia komanda, ktoré Kuciaka sledovalo niekoľko mesiacov pred vraždou Vražda Kuciaka a Kušnírovej vo Veľkej Mači z februára 2018 sa dá rozdeliť minimálne na dve  fázy. Základnou…

Branislav Fábry: Ústavné zmeny v Rusku a budúcnosť prezidenta Putina

Moskva 25. januára 2020 (HSP/Foto:SITA/AP/Sputnik, Kremlin-Alexei Nikolsky)   Dňa 15. januára vystúpil Ruský prezident V. Putin pred Federálnym zhromaždením s výročným posolstvom. Venoval sa síce rôznym témam, najmä sociálnym a ekonomickým, vrátane úlohy rodiny v spoločnosti, avšak najväčšiu pozornosť vyvolali návrhy ústavných zmien, ktoré predložil Veľkým prekvapením bolo, že išlo o návrhy, ktoré majú oslabiť…

Šichtařova: Snažia sa nás prevychovať

Bratislava 25. januára 2020 (HSP/Foto:Facebook)   Ekonómka a spisovateľka Markéta Šichtařova sa v svojom blogu venovala téme nemainstreamových/alternatívnych médií, ktoré sú stále viac kritizované. Čitateľmi takýchto médií ale aj respondentmi, ktorí im poskytujú rozhovory, často mainstreamové médiá a ich čitatelia opovrhujú Kritici alternatívnych médií najčastejšie alternatíve vyčítajú  miešanie serióznych správ…

VideoRokovanie vedenia BBSK so SAD Zvolen skrachovalo, väčšina prímestských autobusov prestane premávať. Pellegrini taký nahnevaný ešte nebol: „Župan sa tváril ako čistá duša, no nevie riadiť kraj a ešte sa tu pchá riadiť celý štát!“

Banská Bystrica 24. januára 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA-Jakub Julény)   Väčšina prímestských autobusov v Banskobystrickom kraji nakoniec skutočne nebude od soboty premávať. Vyplynulo to po viac ako dvojhodinovom rokovaní vedenia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a spoločnosti Slovenská autobusová doprava Zvolen, a.s. (SAD Zvolen) dnes v sídle kraja v Banskej Bystrici. Po…

FotoDonald Trump: „Nenarodené deti nikdy nemali v Bielom dome silnejšieho obhajcu!“ Americký prezident vstúpi do histórie ako prvý prezident krajiny na pochode za život

Washington 25. januára 2019 (HSP/TASR/Foto: TASR/AP-Evan Vucci)   A história sa mu za to raz určite poďakuje. Americký prezident Donald Trump sa v piatok stal prvým úradujúcim prezidentom USA, ktorý sa zúčastnil na každoročnom zhromaždení proti interrupciám vo Washingtone. Sám seba vyzdvihol ako zarytého obhajcu tohto hnutia a svoj prejav…

Princ Charles vyzval na mier na Blízkom východe

Jeruzalem 24. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ahmad Gharabl)   Britský princ Charles v piatok vyjadril smútok nad utrpením Palestínčanov a vyzval na nastolenie "spravodlivého, trvalého mieru" na Blízkom východe. Ide o tretí deň jeho pobytu v izraelskom Jeruzaleme, kde sa následník britského trónu zúčastnil na Svetovom fóre o holokauste, informuje tlačová agentúra…

Michel: EÚ bude rokovať o svojom budúcom rozširovaní

Tirana 24. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ronald Zak)   Predseda Európskej rady (ER) Charles Michel v piatok povedal, že Európska únia v najbližších týždňoch uskutoční "intenzívne rokovania" v súvislosti v budúcim rozširovaním, informovala agentúra AP Michel sa v albánskom hlavnom meste Tirana stretol s premiérom Edim Ramom. Predseda ER povedal, že "budúcnosť…

Výbuch v priemyselnom podniku v Houstone zabil 2 ľudí, zničil domy v okolí

Houston 24. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Houston Chronicle -Godofredo A. Vásquez)   Silná explózia v priemyselnom výrobnom podniku v americkom meste Houston zabila v piatok pred svitaním najmenej dvoch ľudí. Výbuch rozbil aj sklá na oknách, strhol strechy, roztrhal garážové dvere a celkovo poškodil domy. Šokovaní obyvatelia teraz posudzujú skazu svojho majetku.…

Johnson podpísal „rozvodovú“ dohodu medzi svojou krajinou a Európskou úniou. „Vzdal som poctu svojmu ľudu“

Londýn 24. januára 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Matt Dunham)   Britský premiér Boris Johnson podpísal v piatok "rozvodovú" dohodu medzi svojou krajinou a Európskou úniou. Stalo sa tak po tom, ako rovnaký krok predtým spravili na slávnostnom podujatí bez prítomnosti médií dvaja vrcholoví bruselskí činitelia "Dnes som podpísal Dohodu o vystúpení, aby…

SNS si vie v novej vláde predstaviť Smer-SD, Most-Híd a KDH. „Kto volí Kotlebu, pomáha oslabovať národné, kresťanské a sociálne sily“

Bratislava 24. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Strana SNS považuje za strany zrelé k zostaveniu vlády po februárových parlamentných voľbách Smer-SD, Most-Híd a KDH. Hlási sa ku každej koalícii, v ktorej bude programový prienik. Zo spolupráce však vylučuje ĽSNS. TASR o tom informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

BEZPEČNOSTNÉ ZLOŽKY SLOVENSKA JE POTREBNÉ SKVALITŇOVAŤ A PRIPRAVOVAŤ AJ NA VNÚTORNÚ OBRANU ŠTÁTU. MIGRANTI PREMIEŇAJÚ ULICE GRÉCKA NA BOJOVÉ ZÓNY.

Video z pouličných bojov medzi migrantmi v uliciach Grécka v Slovenských médiách neodvysielajú. Zábery plačúcich Grékov ustráchaných z ohrozenia, ktorému musia čeliť pred svojimi obydliami, nemôžeme však prehliadať bez povšimnutia. Link na video: https://www.facebook.com/peterkosik.zvolen/videos/2740621182640421/ Mnohí z nás poznáme Grékov ako pohodový národ, milujúci svoju kultúru a h

Predvolebná lekcia z geopolitiky: Podmienka skutočnej reformy ozbrojených síl pred ich obnovou na novom základe: rozpustenie!

Znovu počúvame sľuby kolaborantov, ktorí idú odovzdávať našu vojenskú infraštruktúru cudzím okupantom. Aj tí za socializmu, aj tí dnešní sú formálne doboví priatelia. Je známy geopolitický poznatok, že medzi štátmi neexistuje priateľstvo ani bratstvo, existujú iba záujmy. Na svete neexistuje ani len jeden jediný štát, ktorý by štruktúru svojich ozbrojených…

Kultúra mimo záujmu médií verzus prístup "temného" stredoveku

Rád analyzujem slovenské médiá. Občas aj české, lebo česká kultúra je mi tiež blízka. Pravdaže, niekedy ma to baví menej a to hlavne vtedy, keď vidím, že to médium sa vlastne nikam neposúva, len vŕši jeden hejt za druhým bez väčšej invencie. Ale iste, v slovenskom mediálnom priestore sa ešte…

„Anjel“ Kiska v úlohe Baštrnáka, nie ako film, ale realita!

Ani nie mesiac po televíznej debate v komerčnej televízii „anjel“ Kiska otočil o 180 stupňov. Vtedy na konkrétnu otázku moderátora či by mal záujem o post ministra vnútra v novej vláde (po prípadných úspešných parlamentných voľbách 2020) aj keby stále prebiehalo trestné konanie voči jeho osobe kvôli obvineniu zo spáchania trestného činu, odpovedal jasne…

Môže byť politikom hocikto? Na väčšinu prác potrebujete vzdelanie a oprávnenie, politikovi stačia len hlasy ľudí

Na to aby človek mohol viesť ako vodič električku, či trolejbus MHD, či vysokozdvižný vozík vo fabrike, potrebuje zvláštne oprávnenie, ktoré získa po absolutóriu kurzu a záverečnej skúške. Každé povolanie prosto vyžaduje od toho kto ho chce vykonávať, okrem znalostí i certifikát. Jedine politik, poslanec, teda ten ktorý ovplyvňuje chod štátu a životy…

EÚ ako nový Sovietsky zväz ? (1)

           Je mi záhadou , prečo sotva ako sme pochovali jedno monštrum – Sovietsky zväz , hneď budujeme iné , pozoruhodne podobné  - Európsku úniu . Čím je vlastne EU ?      Možno , že odpovede získame preskúmaním jej sovietskej verzie . Sovietskemu zväzu  vládlo…

TopDesat

Zlozvyky reči tela, ktorých by si sa mal zbaviť!

0

Nie vždy si všímame, čo robíme s nohami, rukami alebo výrazom tváre, zatiaľ čo sme v spoločnosti. Možno nás ani nenapadlo, že tieto veci sú dôležité. Ale reč tela môže v skutočnosti veľa povedať o tvojej osobnosti a pocitoch. A môže ti to tiež pomôcť urobiť dobrý dojem a získať prácu svojich snov,…

Harbin: Najčarovnejší festival snehu a ľadu!

0

Ak si myslíš, že vieš, ako vyzerá zimná ríša, vyzývame ťa, aby si si to znova premyslel. Aj keď tvoja predstava môže byť naplnená viac rozprávkami, vianočnými stromami a vôňou škorice, pretože väčšina z nás si pravdepodobne spája zimnú sezónu s vianočnými oslavami, tieto obrázky z čínskeho medzinárodného festivalu sochárstva ľadu a…

TOP10 jednoduchých zmien, ktorými zachránime Zem!

0

Vedci sa domnievajú, že Zem vznikla pred 4,5 miliardami rokov. Tretia planéta od Slnka je v súčasnosti jediným astronomickým objektom, o ktorom je známe, že má inteligentný život. Po väčšinu histórie našej planéty jej existencii nebránila ľudská činnosť. Až na začiatku 20. storočia začala Zem pociťovať negatívne účinky ľudskej činnosti. Zemská klíma sa za…

Brahanský veštec: Bájna škótska osobnosť

0

Hlboko z hmlou zahaleného vidieku škótskej vysočiny pochádza postava Coinneacha Odhara nazývaného – či známejšieho skôr pod označením Brahanský veštec. Neobyčajne presná moc jeho predpovedí, následne jeho obvinenie a súd kvôli obvineniu z čarodejníctva ho preslávili po šírom okolí, no hádankou ostáva dodnes. Nakoľko bolo o tomto veštcov len minimum písomných prameňov, nie je…

TOP 10: Neuveriteľné veci, ktoré ľudia naozaj zjedli

0

Ukázalo sa, že niektorí ľudia majú fakt divné závislosti, alebo sa jednoducho stali obeťami naozaj kurióznych nehôd. Asi takto vznikol aj tento zoznam, na ktorom nájdete neuveriteľné veci, ktoré ľudia zjedli. Ešte malé upozornenie, odlož si čítanie tohto príspevku na čas, kedy nebudeš nič jesť :). Inak hrozí, že ťa…

Máš zlý deň? Tieto fotografie ti dokážu, že to nie je až také strašné

0

Občas sa ti môže zdať, že celý svet je proti tebe. Takýto zlý deň sme mali už všetci. A to bez rozdielu pohlavia alebo veku. Máš však zlý deň aj v skutočnosti, alebo sa ti to iba zdá? Zrejme to niekedy nie je až také strašné, ako sa na prvý…

Vo svete IT

Dron SG706 s Full HD kamerou, výdržou na úrovni až 15 minút a až 3 batériami v balení aktuálne kúpiš za bezkonkurenčnú cenu

0

Ak už dlhšiu dobu uvažuješ nad kúpou svojho prvého dronu, no nechceš zbytočne vyhadzovať stovky eur za drahé značky, máme pre teba skvelý tip na kúpu. Dron SG706 je skvelou voľbou pre prvého drona, s ktorým sa naučí lietať aj naozaj úplný amatér. Jeho najväčšou prednosťou je jednoznačne výdrž batérie,…

Omrzel Vás vzhľad Vášho Androidu smartfónu? Vyskúšajte jeden z týchto 7 unikátnych launcherov, s ktorými ste sa ešte nestretli

0

Android smartfóny majú jednu veľkú výhodu, používatelia si ich môžu vo veľkej miere personalizovať podľa svojho gusta. Nehovorím však len o tapetách a zmenách farebnosti rozhrania systému, ale o kompletnom prekopaní vzhľadu. Nižšie sme si pre Vás pripravili 7 rôznych launcherov, ktoré vyčnievajú z radu. Pevne veríme, že niektorý z…

NASA pripravuje balíky, ktoré sa dostanú na Mesiac ešte predtým, než naň vstúpia ďalší astronauti

0

NASA oznámila prvých 16 vedeckých a technologických „balíkov,“ ktoré plánuje vyslať budúci rok na Mesiac. Ako súčasť programu CLPS (pozn. redakcie: Commercial Lunar Payloads Services), budú prístroje prevezené na našu prirodzenú družicu výhradne komerčnými spoločnosťami. Predtým, než NASA vyšle na Mesiac prvých ľudí (pozn. redakcie: pravdepodobne okolo roku 2024 alebo…

Budúce smartfóny od Xiaomi by mohli prísť s výrazne lepšími fotoaparátmi od popredných výrobcov ako Hasselblad, či Canon

0

Čínska spoločnosti Xiaomi sa možno v budúcnosti pripojí ku výrobcom ako Nokia, či Huawei, ktorí už dlhé roky vsádzajú na kvalitu fotoaparátov od popredných výrobcov ako Leica, či Carl Zeiss. Naznačuje to najnovšia anketa na sociálnej sieti Weibo, ktorú zverejnil samotný viceprezident spoločnosti Xiaomi, Chang Cheng. Ten na svojom oficiálnom…

Apple reaguje na zámer harmonizácie nabíjacích konektorov. Vraj by takéto opatrenie išlo proti spotrebiteľom

0

Presne dva týždne dozadu sme Vám priniesli správy o tom, že Európska komisia zvažuje povinné zavedenie rovnakého štandardu nabíjacích konektorov v prípade mobilných zariadení. Najväčším „hriešnikom“ z pohľadu Európskej komisie je bezpochyby spoločnosť Apple, ktorá využíva Lightning výstup, namiesto rozšírenejšieho riešenia v podobe USB Type – C (resp. Micro-USB výstupu,…

Huawei Mate 30 Pro vstupuje na slovenský trh, a to aj napriek absencii služieb a aplikácií od spoločnosti Google

0

Po oficiálnom oznámenú dostupnosti smartfónu Huawei Mate 30 Pro v okolitých krajinách konečne prichádza na rad aj Slovensko. Mate 30 Pro kúpite už čoskoro aj na Slovensku Zariadenia bolo pôvodne ešte predstavené v druhej polovici septembra 2019 a bolo výnimočné z viacerých pohľadov. Odhliadnuc od technických špecifikácií, tak jedným z…

TopSpeed

Skupina AAA Auto prekonala ďalší rekord. V roku 2019 predali 86 000 áut

2

V sieti 57 predajných a výkupných pobočiek AAA Auto si kúpilo zánovné a ojazdené autá 86 000 zákazníkov, čo je o 3 000 viac ako v roku 2018. V Českej republike si s počtom 47 000 predaných vozidiel skupina udržala pozíciu najväčšieho domáceho predajcu automobilov v rámci jedného subjektu. Na…

Lada na Slovensku pokračuje, ponuku dokonca rozšíri. Pribudne aj Xray

10

Znie to neuveriteľne, ale Lada na Slovensku pokračuje. Kým v krajinách EÚ automobilka Lada oficiálne končí, predaje jej nových áut na Slovensku pokračujú. Žilinská spoločnosť Autoprofit, s.r.o. ponuku modelov dokonca rozšíri. K tradičným modelom Lada 4x4 a Vesta v druhej polovici roka 2020 pribudne aj crossover Lada Xray, model Granta…

8. generácia VW Golf Euro NCAP testy prešla s najlepším výsledkom

1

Najnovší Volkswagen Golf tiež prešiel testami Euro NCAP. Ako dopadol? Nuž, podľa očakávania dostal 5 hviezdičiek. Rovnako ako jeho bezprostrední predchodcovia. Aj keď treba pripomenúť, že nároky na zisk 5 hviezd sa sprísňujú. Avšak napríklad za ochranu dospelých získal Golf až 95 %. VW Golf Euro NCAP teda prešiel bez problémov,…

Drsné metódy ruských vodičov. Podpálili policajné dodávky s radarmi

18

Informácie z Ruska vždy stoja za pozornosť, minimálne vtedy, ak ide o tému dopravy a dodržiavania tamojších dopravných predpisov. Drsné metódy ruských vodičov a ich svojské spôsoby riešenia problémov sú medzi Európanmi pomaly už legendárne. A hoci správanie jednotlivých národností nemožno paušalizovať, v tomto prípade stojí za to pripomenúť si jeden ruský incident. Zostalo po ňom…

Koniec Fabie v Čechách? Jej výrobu chce Seat. Nervozita rastie

8

S prerozdeľovaním výrobných kapacít v rámci koncernu VW sa objavujú nové problémy. Najaktuálnejším z nich je boj o výrobu jednotlivých modelov v rámci značiek. Odborári automobilky Škoda Auto len nedávno bili na poplach v súvislosti s plánovaným prechodom výroby modelu Superb do Turecka a už je tu ďalší problém. Koniec Fabie v Čechách. Jej výrobu by mal totiž…

Podvody s emisiami nekončia. Tentoraz má problém Mitsubishi

23

Máme tu ďalšiu aféru Dieselgate. Podvody s emisiami tentoraz doľahli na japonskú automobilku Mitsubishi. V Nemecku čelí obvineniu, že jej naftové agregáty 1.6 a 2.2 DI-D obsahujú podvodný softvér, ktorý dokázal obísť homologizačné merania emisií. Ide o motory v emisnej špecifikácii Euro 5 a 6. Je to vážne, nemecké úrady vyzývajú majiteľov dotknutých áut, aby sa…

KAMzaKRÁSOU

Interiéroví dizajnéri radia, ako vymaľovať steny v roku 2020

0

Začal sa rok 2020, ktorý nepredstavuje len nových 365 dní, ale i celú novú dekádu. Staré desaťročie je za nami a nové nás motivuje do nového a nepoznaného, a to i v interiérovom dizajne. Či už sa v roku 2020 chystáte do prerábky bytu alebo domu alebo len chcete zmenu,…

Čo dokáže spôsobiť zubný kaz a zapálené ďasná? Tu je pravda o fatálnych následkoch

0

Stihli ste ísť minulý rok na preventívnu zubnú prehliadku? Rozumieme tomu, že návšteva ordinácie zubára so sebou prináša aj negatívne emócie, a to najmä v momentoch, keď sa nad vás doktor postaví s vŕtačkou a vy už nemôžete vystáť ani len ten jej zvuk. I keď môžete mať z kresla u zubára paniku, prekonajte sa a prípadné zameškané…

Ženský pohľad na: Alfa Stelvio 2.0, 206 kW – jediné SUV od Alfa Romeo

0

Keď výrobca nemá v ponuke SUV, je to akokeby „zaspal“ trend. Trh si pýta nové a nové modely. Ako teda pôsobí Alfa Stelvio a aké sú jeho prednosti či nedokonalosti? 

Prečo je žuvačka zdravá? Zlepší ti pamäť, zbaví ťa stresu aj úzkosti

0

Prečo je žuvačka zdravá a ako je možné, že má výživovú hodnotu? Ako vplýva na samotný organizmus človeka a prečo ju žuvať oveľa častejšie?

Horoskop 2020: Ktoré mesiace bude mať šťastie v láske tvoje znamenie?

1

Chcete vedieť, kedy budete mať v roku 2020 šťastie v láske? My vám prezradíme, ktoré mesiace budú pre lásku jednotlivých znamení zverokruhu kľúčové.

Zimná dovolenka podľa celebrít: Kde sa zasnúbil Spirit, kde si užíva Rolins a iní?

2

Zimná dovolenka podľa celebrít - načerpajte inšpiráciu a vyberte sa do teplej exotiky. Ak plánujete vystriedať zimu za teplo, tak to správne ako známe osobnosti!

Svetlo sveta

OSN chce vyhlásiť potraty za základné ľudské právo. Trump: urobím všetko proti tomu.

0

“Prosím každého občana nášho národa, aby počul to ticho spôsobené stratou celej jednej generácie a prosím Vás, aby ste povstali za ochranu všetkých detí, narodených aj počatých,” týmito slovami sa prihovoril Trump Američanom pred pochodom za život. Zároveň rozhodol, že 22. január bude v Amerike dňoch “Posvätnosti života.” Práve tento…

Spomíname na kard. Jána Korca pri jeho 96. nedožitých narodeninách

0

Práve dnes si pripomíname nedožité 96. narodeniny kardinála Jána Chryzostoma Korca. Narodil sa 22. januára 1924 v Bošanoch. V roku 1951 sa stal biskupom a v roku 1991 kardinálom. Nitrianskym biskupom bol 15 rokov (v rokoch 1990 – 2005) a jedno desaťročie bol emeritným biskupom – až do svojej smrti…

Zádušná sv. omša za Stanislava Dusíka v Katedrále sv. Šebastiána

0

„Z večnosti záhrad sme sem prišli a do záhrad večnosti putujeme už od svojho narodenia. Každý z nás je pocestný na krátkej a namáhavej púti životom a krok za krokom sa blížime do rodnej Dediny, do Domu svojho Otca. Ako „márnotratný syn“, ktorý tu na zemi už všetko prehajdákal, dlho…

Najvyššie postavený Slovák vo Vatikáne končí

0

Svätý Otec František menoval za apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie pre katolíkov byzantského obradu J. Ex. Mons. Cyrila Vasiľa, SJ, titulárneho arcibiskupa Ptolemaidy v Líbyi, doteraz arcibiskupa – sekretára Kongregácie pre východné cirkvi. Menovanie dnes zverejnilo Tlačové stredisko Svätej stolice Apoštolský administrátor sede plena je správca diecézy alebo eparchie. Vladyka…

Biskup Lach: Spravodlivosť nemá byť túžbou po pomste

0

Milí priatelia, niektorí z vás mi pred každými voľbami kladú rovnakú otázku: „Vladyka Milan, komu máme dať vo voľbách hlas?“ Myslím, že to neznamená, že sa neviete rozhodnúť. Je to skôr prejav neistoty a pocitu zmätku v duši. Nuž, situácia na Slovensku, ale aj tu v USA a nakoniec, ako…

V Ríme sa začal bohatý program Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov

0

Dnešným dňom sa začína Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, ktorý vyvrcholí na Sviatok obrátenia sv. Pavla, 25. januára. Vo Večnom meste sa ekumenické podujatia konajú najmä v Bazilike sv. Pavla za hradbami, ale aj na iných miestach. Duchovné a liturgické podnety na tento rok pripravili kresťanské cirkvi na Malte. Téma…

Armádny Magazín

Su-30MKI sú odteraz vyzbrojené strelami BrahMos-A

0

Indické vzdušné sily sú odteraz oficiálne vyzbrojené „najrýchlejšími supersonickými okrídlenými raketami na svete". Správu tohto znenia priniesol 20. januára 2020 webový po

Koniec éry „Fantómov", Japonsko končí s prevádzkou stíhacích lietadiel F-4EJ

0

Legendárne Fantómy končia v Japonských vzdušných silách sebaobrany (Japan Air Self-Defense Force - JASDF) svoju púť. Vojenské letectvo vzdušných síl sebaobrany definitívne prechádza na lietadlá 5. generácie a F-4EJ Kai Phantom II tak odchádza do histórie.

Nová ruská športová pištoľ Aspid

0

MOSKVA 21. január 2020 - Tsnitočmaš (súčasť štátnej hi-tech spoločnosti Rostec) uviedol na trh novú športovú pištoľ Aspid, v kalibri 9x19 mm, odvodenú od najnovšej armádnej pištole Udav. Pištoľ je určená na praktickú streľbu a vyznačuje sa zvýšenou životnosťou a vylepšenou ergonómiou. Športová pištoľ Aspid bude mať záručnú životnosť najmenej 25 000

Vyhliadková veža na Dukle má po takmer 50-tich rokoch nový rýchlovýťah

0

Vyhliadková veža na Dukle má po takmer 50-tich rokoch nový rýchlovýťah. Bezpečnejší výťah a zároveň s väčšou kapacitou, bude návštevníkom k dispozícii už počas nadchádzajúcej letnej sezóny Vojenského historického múzea vo Svidníku. Peniaze na rekonštrukciu vyčlenilo ministerstvo obrany. Obnovou pamiatok spätých s našou históriou chce podporiť záujem verejnosti a najmä m

Tvoja Svadba

Top 3 najznámejší návrhári svadobných šiat: Poznáš ich?

0

Budete mať svadbu v tomto roku a hľadáte luxusné svadobné šaty? Tak sa inšpirujte - toto sú najznámejší návrhári svadobných šiat, ktorých tvorba vás ohúri!

Ako vyzdobiť svadobné auto? Aké voliť dekorácie a materiály?

0

Na prvý pohľad banálna otázka. Na druhú stranu však práve také maličkosti, ako je krásna výzdoba konvoja áut svadobčanov a predovšetkým áut ženícha a nevesty, robia svadobný deň nezabudnuteľným. Aké sú súčasné trendy vo výzdobe áut? Ako vyzdobiť svadobné auto? Inšpirujte sa a pozrite sa na pár našich tipov, akú výzdobu vybrať.

Základné pravidlá svadobného líčenia: Takto bude tvoj mejkap tip-top

0

Základné pravidlá svadobného líčenia, ktoré musí poznať každá budúca nevesta, nájdete v článku. Krok za krokom vám vysvetlíme ako vytvoriť dokonalý make-up.

Pozvať deti na svadbu alebo ju radšej zorganizovať bez nich?

0

Pozvať deti na svadbu alebo radšej nie? Dilema viacerých budúcich mladomanželov, ktorí začínajú s plánovaním svadby. Ako sa teda rozhodnúť?

Svadobné trendy na rok 2020: Pusť sa do štýlového plánovania

0

Svadobné trendy na rok 2020 sú bohaté a plné inšpirácii. Ak začínate s plánovaním svadby na tento rok, tak sa nechajte inšpirovať najnovšími trendmi!

Svadba v stodole: Najkrajšie miesta na Slovensku ideálne na hostinu!

0

Svadba v stodole môže byť romantickou a nezabudnuteľnou spomienkou na svadobný deň nielen pre mladomanželský pár, ale i pre v svadobných hostí.

Tvoje Zdravie

Kolega s chronickým ochorením: Ako mu byť oporou podľa psychológov?

0

Neviete, ako sa chovať k spolupracovníkovi, ktorý trpí chorobou? Kolega s chronickým ochorením potrebuje vašu oporu! My vám poradíme, ako na to!

Aké sú príčiny pálenia záhy? Odhaľte príčinu, zbavíte sa problému!

0

Viete, aké sú najčastejšie príčiny pálenia záhy? Čo všetko môže spôsobiť tento zdravotný problém, s ktorým bojujú mnohí z nás už niekoľko rokov? 

Toto sú účinky kofeínu! Pôsobí na naše telo pozitívne alebo škodlivo?

1

Ako sme už načrtli v úvode, kofeín môže byť akýmsi pomocníkom, no rovnako môže škodiť. Preto je vhodné poznať všetky jeho účinky. Kofeín sa do krvného obehu vstrebe v priebehu asi 30 minút. V prvom rade stimuluje centrálnu nervovú  aj obehovú sústavu. Pôsobí tak na duševnú aj telesnú výkonnosť. Napomáha človeku…

Esenciálny rozmarínový olej: Kde všade dokáže byť nápomocný?

0

Rozmarín lekársky, latinsky Rosmarinus officinalis, je aromatická rastlina z čeľade hluchavkovité. Tento menší stredomorský poloker si i mnohí z nás pestujú doma v kuchyni či záhradke. Ide totiž o obľúbenú koreninu. Sivozelené rozmarínové lístky sa čerstvé i sušené využívajú pri príprave rozličných pokrm. Rozmarín je však zároveň i liečivou bylinou a…

Ako sa prejavuje nedostatok kyseliny listovej? Toto sú časté príznaky!

0

Na nedostatok kyseliny listovej človeka upozornia rôzne príznaky. Môže to spôsobiť napríklad i vstrebávanie živín v tráviacom trakte. Aké sú ďalšie prejavy?

Poznáte účinky wasabi? Nie je to len štipľavá pochúťka, ale aj liek!

0

Wasabi asi väčšina z nás pozná ako zelenú pastu, respektíve krém, ktorý je podávaný v ázijských reštauráciách k sushi. Toto tradičné japonské jedlo z ryže má dozaista aj v našich kútoch obrovské množstvo fanúšikov. Rovnako i veľmi štipľavá chuť wasabi je mnohými milovaná. Samozrejme, chuť je veľmi subjektívnou záležitosťou a nejedna…