NAŽIVO

Gazské ministerstvo zdravotníctva spravované Hamasom potvrdilo, že deň predtým podľa dohody o prímerí sprostredkovanej USA od Izraela obdržalo pozostatky 15 Palestínčanov.

17:14

Trump už viac nebude podporovať republikánsku členku Snemovne reprezentantov Marjorie Taylor Greeneovú. „Bláznivá“ Greeneová sa podľa amerického prezidenta neustále sťažuje napriek tomu, že jeho vláda dosiahla významné úspechy.

17:12

Pápež prijal vo Vatikáne viacerých svetových hercov a režisérov. Povedal im, že kiná bojujú o prežitie a že by sa malo urobiť viac pre ich záchranu a zachovanie spoločenského zážitku zo sledovania filmov.

15:51

Festival Berlinale udelí čestného Zlatého medveďa za rok 2026 malajzijskej herečke Michelle Yeohovej.

15:06

Iránske revolučné gardy potvrdili, že zadržali ropný tanker v Perzskom zálive plaviaci sa pod vlajkou Marshallových ostrovov.

14:25

V rakúskej obci Blindenmarkt zomrela Češka, ktorá podľa polície spadla z vlakovej súpravy pri tzv. surfovaní.

14:00

Ministerstvo financií USA predĺžilo platnosť výnimky zo sankcií pre Lukoil len niekoľko dní predtým, ako mali nadobudnúť účinnosť.

13:57

KDR a povstalecké Hnutie 23. marca podpísali rámcovú dohodu o mierovej zmluve zameranú na ukončenie bojov na východe krajiny.

13:50

Veľký ropný terminál v Novorossijsku po ukrajinských útokoch dočasne pozastavil prevádzku. Podľa ruských úradov je v Novorossijsku poškodený ropný terminál Šescharis ako koncový bod pre ropovody.

13:49

Parlamentná stráž dolnej komory Bundestagu varovala poslanecké kluby pred podozrivými USB kľúčmi, ktoré boli poštou zaslané do kancelárií niektorých poslancov.

13:48

V svätých Víta, Václava a Vojtecha sa koná posledná rozlúčka s emeritným pražským arcibiskupom kardinálom Dominikom Dukom, ktorý zomrel 4. novembra.

13:47

Nepál oznámil päťdňové predĺženie registrácie voličov pre prvé voľby od septembrových protestov.

13:46

Podpredseda ukrajinskej vlády zodpovedný za infraštruktúru Oleksij Kuleba uviedol, že Rusko na Ukrajine čoraz častejšie útočí na vlaky a železničnú sieť, pričom od júla ide o trojnásobný nárast.

13:45
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Príplatky pre zamestnancov sa majú odpojiť od minimálnej mzdy, navrhuje rezort hospodárstva

Ministerstvo práce a sociálnych vecí by malo do konca júna budúceho roka pripraviť návrh na odpojenie príplatkov pre zamestnancov za prácu v noci, v sobotu a v nedeľu a príplatku za sťažený výkon práce od minimálnej mzdy. Uvádza sa to v prvom akčnom pláne pre realizáciu opatrení vyplývajúcich zo Stratégie hospodárskej politiky SR do roku 2030, ktorý predložilo ministerstvo hospodárstva do pripomienkového konania

❚❚
.

“Odpojením minimálnej mzdy je možné uvoľniť tlak na rast mzdových nákladov a vhodným stanovením novej referenčnej veličiny či posilnením a zárukami v rámci kolektívneho vyjednávania zachovať existujúci stav pre zamestnancov,” tvrdí rezort hospodárstva.

Vzťah minimálnej mzdy ako referenčnej veličiny pre určitú kategóriu príplatkov podľa ministerstva hospodárstva spôsobuje negatívny tlak na pravidelný rast mzdových nákladov pre zamestnávateľov. “Tento tlak nekorešponduje buď s celkovou mzdovou situáciou v danom odvetví, alebo charakterom vykonávanej práce a produktivitou,” uviedol rezort. Upozorňuje na kumuláciu príplatkov v prípade, že sviatok pripadne na sobotu alebo nedeľu, čo je podľa ministerstva nevyhovujúce, nakoľko zamestnanec vykonáva tú istú prácu počas jednej pracovnej zmeny. Ministerstvu sa tiež nepozdáva rozlišovanie medzi prácou v sobotu a v nedeľu, keďže oba dni sa považujú za dni nepretržitého voľna počas víkendu. “V týchto prípadoch by mal zákon zohľadňovať absorpčnú zásadu,” tvrdi rezort.

O odpojení príplatkov pre zamestnancov od minimálnej mzdy hovoril premiér Peter Pellegrini po štvrtkovom stretnutí so zamestnávateľmi a odborármi. “Minister práce, sociálnych vecí a rodiny už dlhšie hľadá možnosti, či rôzne príplatky a odvodené náklady, ktoré sa odvíjajú od minimálnej mzdy, by nemali byť stanovované iným spôsobom,” povedal predseda vlády. Ich naviazanosť na minimálnu mzdu je podľa neho v rámci regiónu a krajín Európy pravdepodobne unikátom, resp. Slovensko je jednou z mála krajín, kde tieto poplatky sú naviazané na minimálnu mzdu.

.

Na kumuláciu príplatkov v prípadoch, ak zamestnanec pracuje v sobotu alebo v nedeľu a ide zároveň o sviatok, ešte v máji tohto roka upozornil Klub 500. “Duplicitným priznaním príplatkov sledujúcich totožný účel podľa nás dochádza k neoprávnenému zvýhodneniu týchto zamestnancov,” odkázal Klub 500 rezortu práce. Ministerstvo práce a sociálnych vecí však pripomienku Klubu 500 neakceptovalo. “Súbeh nárokov nie je novým prvkom v legislatíve,” povedala v máji pre agentúru SITA Veronika Husárová z tlačového odboru ministerstva práce. Ako príklad uviedla súbeh mzdového zvýhodnenia za nočnú prácu a sviatok, ktorý existoval ešte pred zavedením príplatkov za prácu v sobotu a nedeľu. Príplatky sa pritom podľa Husárovej sčítavajú aj podľa zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, podľa zákona o štátnej službe, ale napríklad aj podľa českého Zákonníka práce. Upozornila na to, že počet dní, v ktorých dochádza ku kumulácií mzdových zvýhodnení za prácu vo sviatok a za prácu v sobotu resp. v nedeľu, je obmedzený.

Príplatky za prácu v noci, v sobotu a v nedeľu súčasná vláda od mája minulého roka naviazala na minimálnu mzdu. Zvýšenie týchto príplatkov rozdelila na dve etapy, prvýkrát sa príplatky zvýšili od mája minulého roka a druhý raz od mája tohto roka. Príplatok za nočnú prácu pri nerizikovom zamestnaní od mája tohto roka stúpol z 30 % na 40 % zo sumy minimálneho hodinového zárobku, teda z 0,897 eura na 1,196 eura. V prípade rizikovej práce išlo o zvýšenie z 35 % na 50 % zo sumy minimálnej hodinovej mzdy, čo bol nárast z 1,046 eura na 1,495 eura.

Ak sa u zamestnávateľa pracuje prevažne v noci, v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve je možné dohodnúť aj nižší príplatok za prácu v noci, od mája tohto roka najmenej však vo výške 35 % zo sumy minimálnej hodinovej mzdy, teda najmenej v sume 1,046 eura. Takáto výnimka sa však vzťahuje len na zamestnanca, ktorý nevykonáva rizikovú prácu. V pracovnej zmluve je možné dohodnúť takýto nižší príplatok len vtedy, keď u zamestnávateľa nepôsobia odbory, a ak zamestnávateľ mal v predošlom roku menej ako 20 zamestnancov.

Príplatok za prácu v sobotu od mája tohto roka stúpol z 25 % na 50 % zo sumy minimálnej hodinovej mzdy. Išlo o nárast z 0,747 eura na 1,495 eura. Ak sa u zamestnávateľa pravidelne pracuje v sobotu, v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve je možné dohodnúť aj nižší príplatok za prácu v sobotu, od mája tohto roka aspoň v sume 45 % z minimálnej hodinovej mzdy, teda v sume 1,345 eura. V pracovnej zmluve je možné dohodnúť takýto nižší príplatok len vtedy, keď u zamestnávateľa nepôsobia odbory a ak zamestnávateľ mal v predošlom roku menej ako 20 zamestnancov.

Vyššie príplatky majú od mája tohto roka zamestnanci aj za prácu v nedeľu. Tieto príplatky sa zvýšili z 50 % na 100 % minimálneho hodinového zárobku, teda z 1,495 eura na 2,989 eura. Ak sa u zamestnávateľa pravidelne pracuje v nedeľu, v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve je možné dohodnúť aj nižší príplatok za prácu v nedeľu, od mája tohto roka najmenej vo výške 90 % z minimálnej hodinovej mzdy (2,69 eura) V pracovnej zmluve je pritom možné dohodnúť takýto nižší príplatok len vtedy, keď u zamestnávateľa nepôsobia odbory a ak zamestnávateľ mal v predošlom roku menej ako 20 zamestnancov.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Erik Majercak

Matej Michalička

Miroslav Urban

Ivan Štubňa

Marek Horňanský psychológ

.
.
.

„Myslel som si, že mám veľmi dobré vzťahy s Putinom. Myslel som si, že to bude ľahké“. Trump priznáva, že pokračovanie bojov ho rozčuľuje

Trump nazval vojnu na Ukrajine „krvavou masakrou“, v ktorej len za október zahynulo 25 000 Ukrajincov a Rusov

15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Podpredseda vlády vyvodzuje zodpovednosť, aby ochránil meno strany Hlas-SD a meno slovenského priemyslu

Podpredseda vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Peter Kmec vyvodzuje zodpovednosť, aby ochránil meno strany Hlas-SD…

15. 11. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

SNS vyzýva premiéra, aby ukončil spoluprácu s Lajčákom

Koaličná SNS vyzýva premiéra Roberta Fica , aby ukončil spoluprácu so svojím poradcom Miroslavom Lajčákom. Apeluje na to v súvislosti…

15. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Minister práce sa Naďovi neospravedlní, stojí si za tým, že vláda v demisii nemala právo darovať stíhačky MiG-29 na Ukrajinu

Minister práce Erik Tomáš sa exministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi (Demokrati) neospravedlní. Stojí si naďalej za tým, že vláda v demisii…

15. 11. 2025 | Aktualizované 15. 11. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Aktualizované 15. 11. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Poľský premiér sa opäť vyjadril ku korupčnému škandálu na Ukrajine

Poľský premiér Tusk opäť komentoval korupčný škandál na Ukrajine

15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Trump vyhlásil, že USA majú v úmysle v najbližšej dobe uskutočniť jadrové testy

V rozhovore pre televíznu stanicu GB News dodal, že by chcel iniciovať rokovania o denuklearizácii

15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Macron prijme Zelenského v Paríži

Macron prijme Zelenského v Paríži v pondelok, informovala francúzska administratíva

15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Portugalsko čaká prvý generálny štrajk za ostatných 12 rokov

Portugalsko bude 11. decembra čeliť prvému generálnemu štrajku za ostatných 12 rokov. Ten vyhlásili odbory na protest voči plánovaným reformám…

15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinské protikorupčné vyšetrovanie. Kyjev skontroluje všetky štátne podniky

Kyjev začal audit všetkých štátnych podnikov, v rámci protikorupčného vyšetrovania energetickej spoločnosti Energoatom. „Odstránenie korupcie je otázkou cti a dôstojnosti,“…

15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Ako sa študenti sami diskvalifikovali z debaty

Išla raz progresívna poslankyňa do Popradu, kde náhodou prechádzala okolo istého študenta, ktorý práve išiel čarbať kriedou na cestu politické…

15. 11. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Situácia na východe Záporožskej oblasti sa pre ukrajinské ozbrojené sily vyvíja nepriaznivo

Situácia na východe Záporožskej oblasti sa pre ukrajinské ozbrojené sily vyvíja nepriaznivo, zatiaľ sa nepodarilo zastaviť ofenzívu Ruskej federácie, píše…

15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Liberálna biskupská „kázeň” za migráciu

Hoci podľa amerických biskupov je cieľom ochrana ľudskej dôstojnosti, dokument, ktorý prijali, na viacerých miestach ignoruje dôležitosť národnej suverenity a…

15. 11. 2025 | 0 komentárov

Naši susedia zavádzajú nové pravidlá pre migrantov – medzi nimi aj „10 prikázaní“

Päťdňový kurz o hodnotách a „deklarácia integrácie“: Rakúsko chce stanoviť nové pravidlá pre migrantov. Medzi nimi je aj 10 prikázaní.…

15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Žilinka: Vyšetrovanie útoku v Spišskej Starej Vsi je v záverečnej fáze

Vyšetrovanie útoku na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi sa nachádza v záverečnej fáze. Na sociálnej sieti o tom informoval generálny…

15. 11. 2025 | Aktualizované 15. 11. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Aktualizované 15. 11. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Štátna cenzúra na Slovensku: Uniknuté tabuľky ukazujú systém, ktorý nebol riadený vládou, ale aparátom

Uniknuté tabuľky ukazujú, že štátne úrady počas vlád Hegera a Ódora a ešte aj na začiatku tej súčasnej koordinovane nahlasovali…

15. 11. 2025 | Komentáre | 14 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Komentáre | 14 min. čítania | 0 komentárov

Koalícia sa už dohodla na pozmeňujúcom návrhu k novele rokovacieho poriadku

Koalícia sa dohodla na pozmeňujúcom návrhu k novele rokovacieho poriadku Národnej rady SR. Vyplýva to z vyjadrenia šéfa koaličného poslaneckého…

15. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

15. 11. 2025 | Aktualizované 15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Aktualizované 15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Bobor – architekt živočíšneho sveta, ktorý mení krajinu svojimi stavbami

Bobor je právom považovaný za architekta živočíšneho sveta, pretože dokáže pretvoriť krajinu spôsobom, ktorý nemá medzi zvieratami obdobu. S neuveriteľnou…

15. 11. 2025 | 0 komentárov

Ukrajina si našla v EÚ spojencov aj napriek korupčnej kauze. Do krajiny putuje ďalší balík pomoci

Nedávno prevalený korupčný škandál nesúci sa nad Ukrajinou nebráni európskym spojencom v tom, aby krajine poslali ďalšie milióny. Podľa najnovších…

15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Cesta na olympiádu povedie aj z farmárskej AHL

Oficiálny web NHL.com nedávno publikoval článok, v ktorom zhodnotil pôsobenie slovenských zástupcov vo farmárskej American Hockey League s tým, že…

15. 11. 2025 | 0 komentárov

Daniel Lipšic sa v pondelok postaví pred súd v disciplinárnom konaní

Na pôde Najvyššieho správneho súdu SR začne v pondelok 17. novembra disciplinárny proces s prokurátorom Danielom Lipšicom. Disciplinárne stíhanie bývalého…

15. 11. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Kees Smit zažiaril aj proti Slovanu. Teraz sa o neho bijú Real Madrid či Newcastle

Talentovaný holandský stredopoliar AZ Alkmaar Kees Smit zrejme čoskoro zakotví v niektorom z európskych veľkoklubov Podľa informácií anglických médií Newcastle…

15. 11. 2025 | 0 komentárov

Ropný koncern Lukoil rokuje o predaji svojich zahraničných aktív

USA rozšírili dočasnú výnimku zo sankčného zoznamu pre zahraničné pobočky ruskej ropnej spoločnosti Lukoil

15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tichý zabijak Vintorez sa používa v bojoch na Ukrajine

Rusko, 15. novembra 2025 - VSS Vintorez bola jednou z dvoch špecializovaných pušiek s tlmičom vyvinutých v Rusku v 1980.…

15. 11. 2025 | 0 komentárov

Donald Trump podá žalobu na BBC a bude požadovať odškodné vo výške od jedného do piatich miliárd dolárov

Donald Trump podá žalobu na BBC a bude požadovať odškodné vo výške od jedného do piatich miliárd dolárov, píše Financial…

15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Kto striehne aby ho nahradil? Trump sa mení na Bidena v čase kedy by sa mal prebudiť

USA, 15. novembra 2025 - V Bielom dome očakávajú, že kandidátom vládnucej strany v prezidentských voľbách v roku 2028 sa…

15. 11. 2025 | 0 komentárov

Matka a dve deti zomreli v Istanbule po konzumácii pouličného jedla

Dve deti vo veku šesť a tri roky a ich matka zomreli po konzumácii pouličného jedla v istanbulskej štvrti Ortaköy,…

15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pomsta je niekedy sladšia ako odpustenie

Pomsta je zvláštny jav — nie je to veľké gesto plné hnevu, ale skôr drobný, starostlivo premyslený akt, ktorý vznikne…

15. 11. 2025 | 0 komentárov

Čína tajne nakupuje zlato

Čína tajne nakupuje zlato, čo je dôvodom jeho rekordného zdraženia, informuje Financial Times

15. 11. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Gazské ministerstvo zdravotníctva spravované Hamasom potvrdilo, že deň predtým podľa dohody o prímerí sprostredkovanej USA od Izraela obdržalo pozostatky 15 Palestínčanov.

17:14

Trump už viac nebude podporovať republikánsku členku Snemovne reprezentantov Marjorie Taylor Greeneovú. „Bláznivá“ Greeneová sa podľa amerického prezidenta neustále sťažuje napriek tomu, že jeho vláda dosiahla významné úspechy.

17:12

.

Trump tvrdo zasahuje proti nelegálnemu prisťahovalectvu, niektorí Poliaci v USA sa obávajú, že môžu byť na rade

Podľa údajov Imigračného a colného úradu USA je na zozname deportovaných osôb približne 2 300 poľských občanov, informuje Remix News

15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Hrabko: Generálny štrajk 17. novembra nebude, bolo to len politikárčenie

Generálny štrajk na Slovensku 17. novembra nebude, táto téma bola iba politickou rétorikou. V TASR TV to povedal publicista Juraj…

15. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Taliansko predefinuje zákon o sexuálnom násilí, aby zahŕňal výslovný „slobodný a aktuálny“ súhlas

Taliansko aktualizuje svoj zákon s cieľom predefinovať sexuálne násilie, pričom sa zameriava skôr na súhlas ako na fyzické donútenie. Novela…

15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Postradatelný Nývlt?

Ve čtvrtek večer se objevila zpráva, že vláda v demisi milostivě ráčila schválit, že teda ten zákon o státním rozpočtu…

15. 11. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Svätec dňa: Blahoslavený Ján Licci

Uzdravovateľ chorých

15. 11. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 11. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Erik Majercak

Matej Michalička

Miroslav Urban

Ivan Štubňa

Marek Horňanský psychológ

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov