Pri generálnej audiencii Svätý Otec zhrnul svoju návštevu Írska

Vatikán 30. augusta 2018 (HSP/TK KBS/RV/Foto:SITA/AP-Andrew Medichini)

 

Pri generálnej audiencii v stredu 29. augusta sa Svätý Otec vrátil k svojej ešte čerstvej návšteve Írska. Počas audiencie, ktorá sa už konala opäť pod holým nebom, pápež František osobitnými slovami vyzval zapojiť sa do prežívania dňa modlitby za ochranu stvorenstva, ktorý sa bude sláviť 1. septembra.

Na snímke pápež FRantišek

Medzi pútnikmi na Námestí sv. Petra nechýbali ani Slováci, tentoraz to bola skupina z Topoľčian a okolia. Úvodom ku katechéze boli slová Žalmu 128:

«Blažený každý, čo sa bojí Pána a kráča po jeho cestách. Budeš jesť z práce svojich rúk; budeš šťastný a budeš sa mať dobre. Tvoja manželka je ako plodonosný vinič vnútri tvojho domu. Tvoji synovia sú ako mládniky olivy okolo tvojho stola. Veru, tak bude požehnaný muž, ktorý sa bojí Pána. Nech ťa žehná Pán zo Siona, aby si videl šťastie Jeruzalema po všetky dni svojho života, aby si videl synov svojich synov» (128,1-6).

 

Plné znenie katechézy pápeža Františka

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Uplynulý víkend som absolvoval cestu do Írska, aby som sa zúčastnil na Svetovom stretnutí rodín. Som si istý, že ste ho videli prostredníctvom televízie. Cieľom mojej prítomnosti bolo utvrdiť kresťanské rodiny v ich povolaní a misii. Tisícky rodín – manželia, starí rodičia a deti – zídení v Dubline s veľkou rôznorodosťou ich jazykov, kultúr a skúseností, boli výrečným znamením krásy Božieho sna pre celú ľudskú rodinu.

A my vieme, že Božím snom je jednota, harmónia a pokoj, v rodinách i vo svete, ovocie vernosti, odpustenia a zmierenia, ktoré nám Boh daroval v Kristovi. On volá rodiny, aby mali účasť na tomto sne a aby svet urobili domovom, kde by nikto nebol sám, nikto by nebol nechcený a nikto by nebol vylúčený. Dobre na to pomyslite: to, čo chce Boh je, aby nikto nebol sám, aby nikto nebol nechcený, aby nikto nebol vylúčený. Téma tohto svetového stretnutia bola preto veľmi výstižná: „Evanjelium rodiny, radosť pre svet“.

Som vďačný prezidentovi Írska, premiérovi, rozličným vládnym, občianskym a náboženským predstaviteľom, ako aj množstvu ľudí na každej úrovni, ktorí pomohli pripraviť a uskutočniť podujatia tohto stretnutia. A veľká vďaka patrí aj biskupom, ktorí veľa pracovali. V príhovore k verejným predstaviteľom na Dublinskom hrade som zdôraznil, že Cirkev je rodina rodín a ako jedno telo podporuje tieto svoje bunky v ich nezastupiteľnej úlohe pre rozvoj bratskej a solidárnej spoločnosti.

Ozajstnými „svetlými bodmi“ týchto dní boli svedectvá manželskej lásky, ktoré predniesli páry každého veku. Ich príbehy nám pripomenuli, že manželská láska je osobitným darom Boha, ktorý treba každý deň pestovať v „domácej cirkvi“, ktorou je rodina. Ako len svet potrebuje revolúciu lásky, revolúciu nehy, ktorá by nás zachránila od aktuálnej kultúry provizórnosti! A táto revolúcia sa začína v srdci rodiny.

V dublinskej prokatedrále som sa stretol s manželmi angažovanými v Cirkvi, ako aj s mnohými mladými manželskými pármi a mnohými malými deťmi. Následne som sa stretol s niektorými rodinami, ktoré čelia osobitným výzvam a ťažkostiam. Vďaka bratom kapucínom, ktorí sú vždy nablízku ľudu, ako aj tej najširšej cirkevnej rodine, tieto rodiny zakusujú solidaritu a podporu, ktoré sú plodom lásky k blížnemu.

Vrcholným momentom mojej návštevy bola veľká oslava s rodinami v sobotu večer na dublinskom štadióne a potom v nedeľu svätá omša v Parku Phoenix. Pri vigílii sme si vypočuli veľmi dojemné svedectvá rodín, ktoré trpeli kvôli vojnám, rodín obnovených prostredníctvom odpustenia, rodín, ktoré láska zachránila od špirály závislostí, rodín, ktoré sa naučili správne využívať mobil či tablet a dať prednosť spoločne strávenému času.
Jasne sa ukázala hodnota komunikácie medzi generáciami a osobitná úloha starých rodičov upevňovať rodinné putá a prenášať poklad viery. Je tvrdé to povedať, ale zdá sa, že dnes starí rodičia prekážajú. V tejto kultúre skartovania sa starí rodičia skartujú, odsúvajú. Starí rodičia sú však múdrosťou, sú pamäťou ľudu, pamäťou rodín! A starí rodičia majú odovzdávať túto pamäť vnukom. Mladí ľudia a deti majú hovoriť so starými rodičmi, aby mohli pokračovať v dejinách. Prosím vás: nevyraďujte starých rodičov. Nech sú nablízku vašim deťom, vnúčatám.

V nedeľu ráno som putoval do mariánskej svätyne Knock, veľmi drahej írskemu ľudu. Tam, v kaplnke postavenej na mieste zjavenia Panny Márie, som zveril do jej materskej ochrany všetky rodiny, osobitne tie z Írska. A aj keď moja cesta nezahŕňala návštevu Severného Írska, venoval som jeho ľudu srdečný pozdrav a povzbudil som proces zmierovania, upokojovania, priateľstva a ekumenickej spolupráce.

Táto moja návšteva Írska, okrem veľkej radosti, mala tiež pojať bolesť a trpkosť utrpenia spôsobeného v tejto krajine rozličnými formami zneužití, a to aj zo strany členov Cirkvi, ako aj skutočnosťou, že cirkevné autority týmto zločinom v minulosti nie vždy vedeli čeliť adekvátnym spôsobom. Hlbokú stopu zanechalo stretnutie s niektorými z obetí – bolo ich osem – a pri viacerých príležitostiach som prosil Pána o odpustenie za tieto hriechy, za škandál a pocit zrady, ktoré vyvolali.

Írski biskupi nastúpili na serióznu cestu očisťovania a zmierovania s tými, ktorí trpeli zneužívaniami a s pomocou národných autorít vytvorili rad prísnych noriem na garantovanie bezpečia mladých ľudí. Pri osobnom stretnutí som potom biskupov povzbudil v snahe o odčinenie pádov minulosti s čestnosťou a odvahou, dôverujúc v Pánove prísľuby a počítajúc s hlbokou vierou írskeho ľudu, aby nastúpilo obdobie obnovy Cirkvi v Írsku.

V Írsku je viera, sú tam ľudia viery – a to viery s hlbokými koreňmi. No viete, je tam málo povolaní ku kňazstvu. Ako je to možné, pri tejto viere? Pre tieto problémy, škandály a mnoho iného… Musíme sa modliť, aby Pán poslal svätých kňazov do Írska, aby poslal nové povolania. A urobíme tak spoločne jedným Zdravasom k Panne Márii z Knocku. [Zdravas´Mária…] Pane Ježišu, pošli nám svätých kňazov!
Drahí bratia a sestry, Svetové stretnutie rodín v Dubline bolo prorockou a povzbudzujúcou skúsenosťou mnohých rodín usilovne kráčajúcich po evanjeliovej ceste manželstva a rodinného života; rodín učeníckych a misionárskych, kvasu dobroty, svätosti, spravodlivosti a pokoja.

Zabúdame na to veľké množstvo rodín, ktoré sa starajú o rodinu a deti s vernosťou, vzájomne prosiac o odpustenie, keď nastanú problémy. Zabúdame na ne, lebo dnes je v móde v časopisoch a novinách rozoberať: „Tento sa rozviedol s touto… Tamtá s tým.. A rozchody…“ Ale, prosím vás, toto je niečo nepekné. Je pravda, musíme rešpektovať ľudí, avšak ideálom nie je rozvod, ideálom nie je odluka, nie je ním rozbitie rodiny. Ideálom je jednotná rodina. Takto sa ide vpred, toto je ideál!

Budúce Svetové stretnutie rodín sa uskutoční v Ríme v roku 2021. Zverme ich všetky do ochrany Svätej rodiny, Ježiša, Márie a Jozefa, aby v ich domoch, farnostiach a komunitách mohli byť skutočne „radosťou pre svet“.

(Preklad: Slovenská redakcia VR)

 

Deň modlitby za ochranu tvorstva

Pri generálnej audiencii Svätý Otec vyzval zapojiť sa do prežívania dňa modlitby za ochranu stvorenstva, ktorý sa bude sláviť 1. septembra. Urobil tak týmito slovami:

„Na túto sobotu 1. septembra pripadá Svetový deň modlitieb za ochranu stvorenstva, ktorý slávime v jednote s pravoslávnymi bratmi a sestrami a pripájajú sa aj ďalšie kresťanské cirkvi a komunity. V posolstve na tento rok túžim upriamiť pozornosť na otázku vody, prvotného dobra, ktoré treba chrániť a dať všetkým k dispozícii. Som vďačný za rozličné iniciatívy, ktoré na rôznych miestach pripravili partikulárne cirkvi, inštitúty zasväteného života a cirkevné združenia. Všetkých pozývam, aby sa v sobotu zjednotili v modlitbe za náš spoločný dom, za starostlivosť o náš spoločný dom.“

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

RNBOU spustila systém na monitorovanie oligarchov, čaká na parlament

0 icon

Kyjev 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sean Gallup)   Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBOU) spustila systém na monitorovanie oligarchov. Oznámil to tajomník RNBOU Olexij Danilov, informovala v sobotu agentúra Ukrinform Tento systém bolo podľa Danilova potrebné vyvinúť v rámci návrhu zákona o oligarchoch, ktorý sa pripravuje do druhého čítania. "Rada…

158. časť Neznámych slovenských dejín: Viete, že Čechom stvoril gramatiku Slovák Vavrinec Benedikt z Nedožier?

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)   Vo všeobecnosti sa nám ponúkajú, ba vnucujú „fakty“ o vplyve češtiny na slovenčinu a Čechov na slovenský vývoj. Akoby išlo o jednostranné „doplácanie staršieho brata“ na mladšieho – no starším bratom Čechov sme v skutočnosti už od veľkonitravských čias my, Slováci. Veď Borivoja…

Na protest Trumpových priaznivcov prišlo niekoľko stoviek ľudí

0 icon

Washington 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Gemunu Amarasinghe)   Niekoľko stoviek ľudí sa zúčastnilo v sobotu pred budovou Kapitolu, sídlom Kongresu USA vo Washingtone, na demonštrácii na podporu obžalovaných stúpencov republikánskeho exprezidenta Donalda Trumpa. Na mieste bolo viac policajtov a novinárov než demonštrantov, informovala agentúra AFP Polícia tentoraz neriskovala, postavila bezpečnostný plot…

Nemecký kandidát na kancelára Armin Laschet vyzval na deportáciu ľudí považovaných za nebezpečných

0 icon

Berlín 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Friso Gentsch)   Po zmarení možného útoku na synagógu v západonemeckom meste Hagen konzervatívny kandidát na kancelára Armin Laschet varoval v sobotu pred terorizmom a vyzval na deportáciu ľudí považovaných za nebezpečných. Informovala o tom agentúra DPA "Teror je opäť skutočným nebezpečenstvom," vyhlásil Laschet, premiér najľudnatejšej…

Venezuelský prezident sa objavil v Mexiku na summite CELAC

0 icon

Mexiko 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Miraflores Press Office)   Venezuelský prezident Nicolás Maduro sa zúčastnil v sobotu v Mexiku na summite hláv štátov členských krajín Spoločenstva latinskoamerických a karibských štátov (CELAC). Bola to jeho prvá zahraničná cesta od chvíle, keď ho USA obvinili z obchodovania s drogami a ďalších činov Maduro…

Francúzsko bije na poplach: Európa musí dosiahnuť väčšiu autonómiu a obranu po incidente s Austráliou

0 icon

Paríž 18. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP - Francois Mori)   Európa sa musí snažiť zlepšiť svoju strategickú autonómiu a obranu po incidente s Austráliou, uviedol Clément Beaune, štátny tajomník na francúzskom ministerstve zahraničných vecí "Austrálska vláda sa nesmie schovávať za chrbát Washingtonu alebo Londýna. Prijali rozhodnutie ako suverénny štát a Amerika…

Veľké čistky? Nastal čas na väčšie personálne zmeny v rezorte vnútra, myslí si Kyselica

0 icon

Bratislava 18. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann, TASR - Pavel Neubauer)   Hnutie OĽANO po voľbách nechcelo robiť veľké čistky, v zmysle zákona chcelo vymeniť pár kľúčových ľudí, no podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Lukáša Kyselicu sa ukazuje, že to nestačilo, a nastal čas na výraznejšie zmeny. Vyhlásil to…

Očakáva sa rozsudok v prípade Kováčika. Bývalý špeciálny prokurátor trvá na svojej nevine, svedkovia v jeho procese boli obvinení z krivej výpovede, jeden z nich bol už aj odsúdený

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian, TASR - Jaroslav Novák)   V pondelok (20. 9.) má byť vynesený rozsudok v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý je obžalovaný z prijatia úplatku 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov…

Sagan sa po 3. mieste v Považskej Bystrici obliekol do žltého dresu. Ešte to bude napínavé, vraví

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Radovan Stoklasa)   Slovenskému cyklistovi Petrovi Saganovi nevyšiel ani tretí pokus pripísať si premiérové etapové víťazstvo na pretekoch Okolo Slovenska. V hromadnom špurte 3. etapy z Dolného Kubína do Považskej Bystrice (193 km) elitný člen tímu Bora-Hansgrohe finišoval na treťom mieste tesne pred doterajším…

Polícia v Melbourne zadržala vyše 200 účastníkov protestu proti lockdownu

0 icon

Melbourne 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - James Ross/AAP Image via AP)   Polícia v austrálskom meste Melbourne zadržala v sobotu 235 účastníkov protestu proti prísnym obmedzeniam prijatým vládou v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2 Ako informovala agentúra AFP, pri zásahu bolo zranených desať policajtov, pričom šiestich z nich museli hospitalizovať…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ladislav Hvižďák

Nočný strážca

0icon

Na webovej stránke Paul Craig Robertsa , ktorý ako už väčšina z čitateľov vie, bol v administratíve prezidenta Reagana , ktorý vládol v 80 – tých rokoch minulého storočia v USA,  ako námestník ministra financií a písal a píše do viacerých amerických denníkov, vyšiel krátky článoček, ktorý sa trefne hodí do…

Jozef Slávik

451° Fahrenheita ...

0icon

Ide o rovnomenný román od spisovateľa Raymonda Bradburyho z roku 1953, v ktorom popisuje súboj medzi antiutopistickou spoločnosťou, kde víťazí technokratická a povrchná kultúra médií nad vzdelanou spoločnosťou, ktorá uznáva hodnotu kníh. tento román bol aj úspešne sfilmovaný. Vo veľkom je tento román podobný aj súčasnému dianiu nielen vo svete,…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 2. časť: Symboly majú svoj veľký význam

0icon

Pokračujeme v poznámkach súvisiacich s udalosťou, ktorá sa udiala od 12. do 15. septembra. Bola to pastoračná návšteva hlavy katolíckej cirkvi, ktorá ako taká je mimoriadnou udalosťou a „postretla“ novodobé Slovensko po štvrtý raz, pričom je málo takých štátov/krajín, ktoré Petrov nástupca navštívi viackrát. A ak vezmeme do úvahy aj…

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

11 slávnych fotografií, ktoré sú v skutočnosti sfalšované

0 icon

Internet nás často prekvapuje šikovnými fotografickými manipuláciami. Niektorí používatelia sa na nich bavia, iní im slepo dôverujú. Práve preto sme našli niekoľko skvelých príkladov fotografií, ktoré spôsobili veľký rozruch po celom svete, no vysvitlo, že boli sfalšované. 1. Nominácia bez nominácie [caption id="attachment_13560" align="aligncenter" width="650"]

Týchto 5 spotrebičov odoberá energiu aj po vypnutí

0 icon

Vedel si, že niektoré domáce elektrické spotrebiče odoberajú energiu aj po tom, čo ich vypneš? Predpokladáme že určite áno. Tušil si to minimálne v prípade nabíjačky na mobilný telefón. Známa webová stránka Bright Side vykonala menší výskum a zistila, ktoré zariadenia aj po vypnutí odoberajú elektrickú energiu. Týchto 5 spotrebičov…

Britskí zajatci v Osvienčime

0 icon

Poľský historik v osvienčimskom múzeu objavil mená 17 britských zajatcov väznených v Osvienčime. Prišiel na ne úplne náhodne, keď sa prebojovával troskami bunkru v koncentračnom tábore nazývanom Osvienčim III. Prinášame ďalší článok, ktorý opisuje hrôzy druhej svetovej vojny. Väzni na nútených prácach v Osvienčime III. (tzv. tábor Monovice) tam pracovali…

10 satirických ilustrácií o svete, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa

0 icon

Umenie je veľmi subjektívna záležitosť. Sto ľudí, sto chutí, a teda sa nikdy nezhodneme na tom, čo je naozaj krásne. Niekedy však estetická stránka nehrá hlavnú rolu. Existuje mnoho umelcov, ktorí svojimi výtvormi nastavujú spoločnosti zrkadlo a ich diela nesú hlbokú myšlienku alebo nejaké posolstvo. O jedného takéhoto umelca sme sa začali zaujímať…

Týchto 18 obrázkov je dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Kto nemiluje ten pocit pohodlia? Dnes ti ukážeme krátku zbierku bezchybne organizovaných objektov z každodenného života, ktoré ťa jednoducho upokoja a uspokoja tvoj perfekcionizmus. V každom z nás sa nachádza kúsok perfekcionistu - ten pocit hrdosti rozdeľovať veci a vytvárať poriadok z chaosu. Zoradiť veci chronologicky, abecedne, podľa tvaru, veľkosti alebo…

Armádny Magazín

Putin nariadil vyplatiť obrancom Leningradu 50 tisíc rubľov

0 icon

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o paušálnej odmene 50 000 rubľov Rusom, ktorým bola udelená medaila „Za obranu Leningradu“ alebo odznak „Obyvateľ obkľúčeného Leningradu“. Dokument bol zverejnený na webovej stránke Kremľa.   Prijmú ich občania Ruskej federácie žijúci v Rusku, ako aj v Lotyšs

Kapitalista (?) v boji o chlieb (či zisk) nepozná brata?

0 icon

Presne to sa nám odhalilo na prípade zrušených spoločných osláv 240. výročia francúzskej podpory mladých USA v námornej Bitke pri Chesapeakskom zálive, ktorá bola vybojovaná 5. 9. 1781 (poznáme ju aj ako Battle of Virginia Capes, či Battle of the Capes).   Oslavy, ktoré sa mali konať 17. 9. 2021, zrušilo…

V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

0 icon

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet.

AUKUS - najnovšia vojenská aliancia USA, Veľkej Británie a Austrálie. Francúzsko zúri. EÚ chce svoju armádu

0 icon

USA, 18.september 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden s austrálskym a britským premiérom Scottom Morrisonom a Borisom Johnsonom oznámili vytvorenie nového trojstranného bezpečnostného partnerstva — AUKUS, uvádza agentúra „Interfax“.   „Partnerstvo Austrálie, Veľkej Británie a USA — AUKUS – znie síce pri všetkých týchto skratkách zvláštn

Objektívne o 17. septembri 1939

0 icon

Poľsko, 18.september 2021 (AM) – Červená armáda prekročila 17. septembra 1939 východnú hranicu vtedajšieho Poľska a oslobodila takmer rovnaké územia bývalého cárskeho Ruska, ktoré Sovietskemu zväzu odobral okrem iných aj poľský revolucionár a zakladateľ poľskej armá

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali