Prezidentský kandidát Bárdos: Témy ako Benešove dekréty či autonómia nemôžu byť tabu

Bratislava 4. marca (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

 

Témy ako Benešove dekréty či autonómia nemôžu byť tabu. Myslí si to historicky prvý prezidentský kandidát maďarskej národnosti Gyula Bárdos z SMK. „Som zástancom otvoreného dialógu. Ako hlava štátu by som o týchto veciach hovoril otvorene a úprimne,“ povedal Bárdos v rámci projektu TASR, rozhovorov s prezidentskými kandidátmi. Bárdos sníva o tom, že sa stane prezidentom, je však realista. Svojou kandidatúrou chce najmä zviditeľniť menšiny a ich dôležitosť.

 

-Prezidenta volia občania priamo. Myslíte si, že jeho právomoci vzhľadom na silný mandát od občanov sú dostatočné?-

Na snímke kandidát na prezidenta SR Gyula Bárdos

SR je parlamentnou demokraciou a ja ako kandidát zdieľam názor, že to netreba meniť. Hlava štátu by nemala mať nové kompetencie. Tie súčasné sú dostatočné. Pre mňa je prvoradé, aby sa do prezidentského úradu dostal slobodný človek, ktorý má názor, ktorý svoje kompetencie využíva, a nie zneužíva. Napríklad sme boli svedkami, že poslanci legitímne zvolili pána Čentéša, a pán prezident ho nevymenoval, čím neakceptoval legitímne rozhodnutie poslancov NR SR. To je nebezpečný precedens. Ja by som pána Čentéša vymenoval.

-Spomenuli ste jednu z kompetencií vymenovávanie a odvolávanie vysokých štátnych úradníkov či sudcov. Ako by ste ako prezident pristupovali k výkonu tejto kompetencie? Vymenovali by ste všetkých, ktorých by vám NR SR či vláda navrhla alebo by ste pristupovali ku každej nominácii individuálne?-

Treba to rozdeliť. Keď NR SR podľa ústavy a zákonov prijme legitímne rozhodnutie, podľa mňa by prezident nemal mať na výber. Mal by tú nomináciu akceptovať a rešpektovať. Ale keď je to napríklad vymenovanie sudcov, tak to je iná vec, tam už by sa mal prezident rozhodnúť autonómne, ako uzná za dobré.

-Prezident je najvyšší ústavný činiteľ v SR. Ako by mala vyzerať jeho spolupráca s vládou a parlamentom?-

Nie som zástancom premiérovho názoru, že to musí byť trojica, ktorá vo všetkom musí spolupracovať a musí súhlasiť. Rovnako nezdieľam ani názor, že to má byť protiváha. Prezident podľa mňa má byť osobnosťou, autoritou. A keď dostane hlasy od voličov, jeho silný mandát spočíva v tom, že zaujme jednoznačné stanovisko na základe morálky, na základe toho, že nie je spojený so žiadnou finančnou skupinou. Nemôže byť akoby člen štátostrany.

-Povedzte nejaký konkrétny príklad spolupráce prezidenta s vládou či parlamentom.-

Prezident musí vedieť komunikovať, ale nemusí byť lojálny ku všetkým rozhodnutiam. Treba aj tu ale rozlišovať. V prípade NR SR je možnosť podpisovať alebo vetovať zákony, podľa toho, či s nimi súhlasí alebo nie. Čo sa týka spolupráce s vládou, prezident nemusí plne súhlasiť s rozhodnutiami vlády či s premiérom.

-Prezident má možnosť tiež vystupovať v parlamente so správou o stave republiky aj zúčastňovať sa na rokovaní vlády. Túto právomoc by ste využívali?-

Samozrejme, a nie iba raz. Súčasný prezident nechodí do Národnej rady SR, lebo nechce kritizovať súčasnú vládu. Ale prezident musí o stave republiky predniesť svoj prejav v NR SR. A ten prejav musí byť kritický, nie lojálny, ak má prezident svoj názor. A okrem možnosti vystúpiť v parlamente by som využil aj možnosť zúčastniť sa na rokovaní vlády, napríklad keby rokovala o chúlostivých veciach alebo o závažných otázkach.

-Ako by ste sa v prípade zvolenia podieľali na formovaní zahraničnej politiky SR?-

Určite nie ako súčasný prezident. Ten nemá názor na nič. Nestačí chodiť na futbalové, hokejové zápasy. Prezident by mal mať jasný názor na to, čo sa deje okolo nás, napríklad by sa mal vyjadriť aj k súčasnému stavu na Ukrajine. Pre prezidenta by malo byť prvoradé, aby mal vynikajúce vzťahy s V4 a potom s ďalšími štátmi, s ktorými štvorka spolupracuje. V rámci EÚ treba také kontakty, ktoré sú potrebné aj pre riešenie našich problémov. Prezident musí mať dobré vzťahy, musí mať jasný postoj voči EÚ a ostatným veľkým hráčom a tiež k otázkam ľudských práv. Prezidentský úrad nemôže fungovať ako cestovná kancelária.

-Mali by ste ako prezident záujem zúčastňovať sa na dôležitých summitoch EÚ?-

Áno, ale to neznamená, že by som tam chcel ísť. Treba mať na zreteli, že sme parlamentná demokracia. Máme tradíciu, že na niektorých fórach reprezentuje Slovensko premiér. Tam by som to nemenil. Ale mohla by byť dohoda, že ak niekde môže byť prezident úspešnejší, tak prečo by sme tam neurobili zmenu, že aj prezident by SR zastupoval?

-Kde konkrétne?-

Ak mám vybrať nejakú oblasť, tak napríklad oblasť ľudských práv.

-Prezident je hlavný veliteľ ozbrojených síl SR. Ako vnímate účasť slovenských jednotiek v rámci operácii NATO? Má SR pokračovať v účasti na zahraničných misiách prípadne ju rozširovať či obmedzovať?-

Slovensko potrebuje na poste hlavy štátu štátnika. My sme členmi EÚ a NATO. Z toho vyplývajú aj nejaké povinnosti. Keď treba ísť do misií, tak treba dodržiavať pravidlá hry a nemenil by som to. Takže, kde už sme to sľúbili, tak to treba dodržať a tam, kde ide o nové misie, treba rokovať.

-Ste historicky prvý maďarský kandidát na prezidenta. Béla Bugár tvrdí, že Vaša kandidatúra pomáha kandidátovi Smeru Ficovi, lebo Slováci v prípade, že budete v druhom kole, budú voliť Slováka a nie Maďara. Tak ako to je? Pomáhate Smeru vyhrať prezidentské voľby alebo skutočne veríte, že pôjdete do druhého kola a máte šancu poraziť slovenského kandidáta?-

Moja kandidatúra nie je o tom, že idem proti niekomu, ale v prospech niečoho. To, že prvýkrát ide občan SR maďarskej národnosti do tohto súboja, je výsledok procesu. SMK prišla s návrhom nasadiť vlastného kandidáta po regionálnych voľbách, ktoré sme vynikajúco zvládli. Podpora je jasná. Navyše, rozhodli sme sa aj po tom, čo premiér pred druhým kolom regionálnych volieb v Trnave povedal, že sa nesmie stať, aby sa šéfom VÚC-ky v Trnave stal Maďar. To bola posledná kvapka.

-Takže chcete vlastne premiérovi ukázať, že máte šancu zamiešať karty?-

Aj to chceme. A v žiadnom prípade nepomáhame premiérovi, aby sa stal prezidentom.

-Prezident SR by nemal byť zástupcom len národnostnej menšiny, ale všetkých ľudí…-

Áno a jasne som povedal, že chcem byť kandidátom všetkých. Ale viem, aká je realita. Viem, že v súčasnosti ešte nie je spoločnosť zrelá na to, aby bol prezident maďarskej národnosti. Ale táto nominácia je o tom, že nie sme druhoradí občania SR. A do súboja idem ako občan, ktorý je tu doma rovnako, ako väčšina. Nemám podporu len od Maďarov a menšín, ale aj od Slovákov. Táto nominácia je o tom, že sa zviditeľňujeme ako národnosti. Chcem poukázať na to, že menšiny sú v prospech, a nie v neprospech krajiny. Ja spájam, nerozdeľujem.

-Takže Vaša kandidatúra nie je o úsilí zvíťaziť v prezidentských voľbách a stať sa hlavou štátu?-

Mojím snom je zvíťaziť, ale som realista a viem, že nepatrím k favoritom. Ale chcem mať čo najlepší výsledok. Lebo o päť rokov už môže nastať doba, že budú základy a na môjho nasledovníka, ktorým môže byť Rusín, Poliak, Nemec, Róm, sa už nebudú pozerať tak, že čo si to dovoľuje ísť do tohto súboja. V niektorých hlavách je taká tma… Myslia si, že menšiny chcú zle. To nie je pravda. Moja nominácia je o tom, aby sme začali dialóg medzi menšinami a väčšinou. A aby sme boli vnímaní ako súčasť tohto štátu. Veď ja som sa tu narodil, aj moji rodičia a starí rodičia.

-Prečo by mal Slovák voliť kandidáta z maďarskej strany, ktorej niektorí predstavitelia neraz nazvali Slovensko Felvidék, otvárala tému Benešových dekrétov a ktorá sa netají dobrými vzťahmi s maďarskou vládou Viktora Orbána?-

Som kandidátom stranícko-občianskym. SMK má dobré vzťahy nielen so stranou Viktora Orbána, ale so všetkými stranami, ktoré sú v EPP. Som predsedom Csemadoku a myslím si, že ten kultúrny odkaz je silnejší, ako politický, ktorý sa občas zneužíva.

-Ak by ste boli prezidentom SR, otvárali by ste napríklad otázky ako autonómia či Benešove dekréty, ktoré otvárala SMK?-

Kandidát je kandidát. Ak by bol zvolený, musel by byť nadstranícky. Ak by som bol zvolený, zostal by som radovým členom Csemadoku, lebo je to kultúrna organizácia. Predsedom by som už nemohol byť.

-To je v poriadku, ale otvárali by ste spomínané témy?-

Tieto témy nemôžu byť tabu. Som zástancom otvoreného dialógu. Ako hlava štátu by som o týchto veciach hovoril otvorene a úprimne. Ale nie som politik, ktorý má silové riešenia, som tolerantný a som za dialóg. A riešenie musí byť v prospech aj väčšiny, aj menšiny.

-Kam bude smerovať vaša prvá služobná cesta?-

Samozrejme, do Českej republiky. Je to dobrá tradícia, veď sme žili v jednom štáte.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Šéf CDU si pripomenul v Poľsku 77. výročie vypuknutia Varšavského povstania

0 icon

Varšava 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Czarek Sokolowski)   Šéf nemeckej konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a jeden z kandidátov na post kancelára Armin Laschet v sobotu uviedol, že v súvislosti so zločinmi, ktoré nacisti spáchali proti Poliakom počas druhej svetovej vojny, cíti "hlbokú hanbu a poníženie" Povedal to pri príležitosti 77. výročia…

Rwandská vláda zrušila lockdown v hlavnom meste

0 icon

Kigali 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ben Curtis)   Rwandská vláda nariadila zrušenie lockdownu v hlavnom meste Kigali a ďalších ôsmich okresoch, hoci počet prípadov ochorenia COVID-19 je v tejto africkej krajine stále na vzostupe. Informovala o tom v sobotu tlačová agentúra AFP Tieto nové opatrenia budú platiť 1.-15. augusta, uviedla rwandská…

India hlási ďalších 11 obetí monzúnov

0 icon

Naí Dillí 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rajesh Kumar Singh)   Jedenásť ľudí zahynulo na východe Indie po tom, ako prívalové dažde spôsobili zosuvy pôdy a strhli niekoľko domov, oznámili v sobotu miestni predstavitelia. Bilancia obetí monzúnových dažďov v Indii sa tak zvýšila na 230, informovala agentúra AFP V Indickom štáte Západné…

Hamilton odštartuje na VC Maďarska z prvého miesta

0 icon

Budapešť 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Bandic)   Britský jazdec Lewis Hamilton na Mercedese odštartuje na nedeľnej Veľkej cene Maďarska formuly 1 z prvého miesta. V sobotnej kvalifikácii dosiahol 101. pole position v kariére, na pretekoch zabojuje o jubilejný 100. triumf Sedemnásobný majster sveta zdolal tímového kolegu Valtteriho Bottasa o 0,315…

Kovařík sa vyjadril ku kritike polície ohľadom protestov: Polícia svoju úlohu zvládla. Kritika zo strany politikov a pseudoodborníkov nemení nič na fakte, že nedošlo k ujme na živote, zdraví a majetku

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Prezident Policajného zboru (PZ) Peter Kovařík je presvedčený, že polícia pri protestoch v hlavnom meste svoju úlohu zvládla, stotožňuje sa tiež so svojimi podriadenými pri hodnotení priebehu a stratégie zásahu "Názor ostatných vnímam tiež, majú na neho právo, ale ovplyvniť sa ním nenechám,“…

USA prepustia zo svojich diplomatických misií takmer 200 ruských zamestnancov

0 icon

Washington 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Tom Brenner)   Americké ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že prepustí takmer 200 ruských zamestnancov pôsobiacich na amerických diplomatických misiách v Rusku. Informovala o tom tlačová agentúra AFP Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken povedal, že USA prepustia 182 zamestnancov a ďalšie desiatky osôb pracujúce…

Nemecko zvažuje ukončiť bezplatné testy pre nezaočkovaných ľudí

0 icon

Berlín 31. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)   Nemecká vláda plánuje ukončiť preplácanie testov na koronavírus ľuďom, ktorí nie sú plne zaočkovaní. Informoval o tom v sobotu denník Bild, pričom sa odvolával na zdroje oboznámené s problematikou Vláda podľa denníka môže bezplatné testy zastaviť v čase, keď bude druhá dávka vakcíny…

V Grécku pre požiar evakuovali štyri dediny

0 icon

Atény 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andreas Alexopoulos)   Grécke úrady v dôsledku rozsiahleho lesného požiaru v sobotu evakuovali štyri dediny v blízkosti tretieho najväčšieho gréckeho mesta Patras na juhu krajiny. Informovala o tom agentúra AFP Na likvidáciu požiaru v oblasti ležiacej na polostrove Peloponéz, zhruba 210 kilometrov od hlavného mesta Atény,…

Manželka britského premiéra oznámila, že je tehotná

0 icon

Londýn 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Kirsty Wigglesworth)   Manželka britského premiéra Borisa Johnsona v sobotu oznámila, že je tehotná, informovala agentúra AP V príspevku na Instagrame Carrie Johnsonová uviedla, že sa cíti "neuveriteľne požehnaná, že je opäť tehotná". Odhalila, že začiatkom tohto roka potratila. Prvé dieťa Johnsonovcov, Wilfred, sa narodilo v…

74% prípadov delta v štúdii amerického CDC sú zaočkovaní. Majú rovnakú vírovú nálož ako neočkovaní, priznáva Fauci

0 icon

Washington 31. júla 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky)   V piatok medzinárodná agentúra Reuters priniesla správu o čerstvo publikovanej štúdií amerického Centra pre prevenciu a kontrolu ochorení (CDC) o nakazených v meste Cape Cod v štáte Massachusetts, kde tri štvrtiny nakazených deltou boli plne očkovaní (k 29. 7. bol Massachussets 2. najzaočkovanejší…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Záverečná časť.

0icon

Vládna moc v podmienkach SR oficiálne realizuje globálny príbeh o „pandémii“ koronavírusu. Tento príbeh bol nastolený z úrovne nadnárodných štruktúr a zástupcov globálneho kapitalizmu aj za pomoci ich spoločných prisluhovačov. Najdôležitejšiu úlohu na strane globáln

Ján Droppa

TV Covid (TA3)

0icon

Voľakedy mala TA3 hlavnú náplň info – správy. Zdesil som sa, že za posledné týždne má náplň Covid. Prepnem sem-tam a stále covid, nič iné. Mal by som podať trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, Ale médiá sa bránia – vraj prevzaté z objektívnych svetových spravodajstiev. Kedy, a ako sa…

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

Marián Moravčík

Riadenie pandémie sa čoraz viac podobá na systematický zločin proti ľudskosti

0icon

Keď sa pred necelým rokom začali distribuovať prvé „vakcíny“ proti Covid-19, sprevádzali ich informácie o tom, že ich účinnosť je viac ako 90 %. Ak by to bola pravda, ich použitie by veľmi rýchlo redukovalo šírenie vírusu a napríklad už pri súčasnom percente zaočkovanosti slovenskej populácie by sme mohli s…

Ivan Holek

Poznajme pravdu o záplavách v Nemecku a spamätajme sa!

0icon

Očista zeme od negatívnych ľudských mentálnych energií pokračuje! O prepojení týchto negatívnych energií so vznikom prírodných katastrof som hovoril už v súvislosti s tornádom na Morave, čo ale mnohí nechcú akceptovať. Avšak pri apokalyptických záplavách v Nemecku je toto prepojenie ešte očividnejšie.

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Pláž je pre teba to najlepšie! Prečo je to tak?

0 icon

Pláž môže byť pre nás veľmi prospešná , emocionálne i fyzicky. Je to najlepší liek, keď sa cítime nahnevaní, úzkostní alebo vystresovaní. Okrem toho, že zlepšuje naše celkové duševné zdravie, môže tiež liečiť kožné ochorenia a dokonca nám pomáha spáliť pár kalórií. Čo je na pláži najlepšie? Voda

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o nemeckom admirálovi Canarisovi. Keď bol v roku 1933 menovaný na čelo vojenskej rozviedky, za cieľ si vytýčil vybudovanie špionážnej siete v Španielsku. Dosť mu v tom pomáhalo osobné priateľstvo s Francom a to, že hovoril plynule španielsky. Canaris mal mnoho priateľov medzi Židmi a snažil sa ich v čo najväčšej miere zachrániť. Ako…

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím vymysleli už starí Gréci

0 icon

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím, ktoré dnes väčšinou umožňujú hladký vstup do mnohých verejných budov, nie sú moderným vynálezom. Starí Gréci stavali podobné kamenné rampy, aby pomohli jednotlivcom, ktorí mali problémy s chôdzou alebo výstupom na schody. Pravda, vtedy chodili na sväté miesta úplne všetci. To robí z tohto bezbariérového prístupu…

Aké spotrebiče sú tí najväčší požierači elektrickej energie?

0 icon

Viete, kde sa vo vašej domácnosti spotrebuje najviac elektriny? Možno ste ani netušili, že hodina pozerania do televízora vás stojí 3 centy. A také vysávanie? Jedna hodina za 20 centov. Kto by to bol povedal, že pracujeme aj doma za takú almužnu, však? Medzi najväčších žrútov by ste zrejme aj vy…

Pearl Harbor: Provokácia? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku z mini série Pearl Harbor. O tom, že väčšina Američanov vo vojne sympatizovala skôr s Britmi, ako s nacistami, asi ani nemusíme hovoriť. Najjasnejšie to potvrdzuje nečakaný výber Wendella Willkieho za kandidáta republikánov v prezidentských voľbách z roku 1940. Ako bývalý demokrat a podnikateľ získal nomináciu napriek odporu zo strany časti republikánov. Bol…

Armádny Magazín

Skončia americkí vojaci v kotli? Tisícky Talibancov chcú zaútočiť na vojenskú základňu v Afganistane

0 icon

Afganistan, 31.júl 2021 (AM) – Taliban pred niekoľkými hodinami zahájil ofenzívu na Gozarech a Karoch a plánoval do niekoľkých hodín zahájiť útok na mesto Herát, odkiaľ budú mať militanti priamy prístup na americkú základňu v Šindande, kde je niekoľko stoviek amerických vojakov a stále môžu byť rozmiestnené rôzne druhy zbraní. 

Vzdušná prevaha. Ruská stíhačka preletela vedľa stíhačky F-35. Video

0 icon

Rusko, 31.júl 2021 (AM) – Na webe sa objavilo unikátne video, kde je možné vidieť ako sa stíhačka ruských vzdušných síl Su-30SM dokázala priblížiť k stíhačke F-35 talianskeho letectva na vzdialenosť len dvoch metrov, čím demonštrovala, že má nad bojovým lietadlom NATO piatej generácie jasnú prevahu.  

„Führer bol všade.“ Ako Hitler sedel vo väzení v Moskve, slúžil i v námorníctve USA

0 icon

Slovensko, 31.júl 2021 (AM) –  „Jedného dňa sa ma dôstojník, ktorý kontroloval poriadok na lodi, opýtal, ako sa volám,“ spomínal William Patrick. „Hitler,“ odvetil som. „Teší ma, Hitler!,“ rozosmial sa dôstojník. „Ja sa volám Hess.“ Námorník si spočiatku myslel, že dôstojník žartuje, lenže ten hovoril čistú pravdu.   Do US armá

Bez konkurencie. Rusi spustili na vodu atómovú ponorku Krasnojarsk. Video

0 icon

Rusko, 31.júl 2021 (AM) – V Severodvinsku bola spustená na vodu najnovšia jadrová ponorka Krasnojarsk za účasti vrchného veliteľa ruského námorníctva Nikolaja Evmenova. 30. júla sa uskutočnil slávnostný ceremoniál spustenia raketovej ponorky štvrtej generácie s jadrovým pohonom Krasnoj

Lukašenko: V prípade potreby pre bezpečnosť vstúpia do Bieloruska Ozbrojené sily Ruska

0 icon

Bielorusko, 31.júl 2021 (AM) – Prezident Bieloruska prvýkrát informoval o rozmiestnení ruských vojsk na území republiky. Včera na stretnutí s miestnymi aktivistami o aktuálnych otázkach sociálno-politickej situácie Alexander Lukašenko povedal, že je pripravený povoliť nasadenie ruských ozbrojených síl v Bie

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali