Pre túto dobu je šťastím, že Smer-SD rozhoduje bez koaličných hádok

Bratislava 4. januára (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

 Tvrdí to prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič

Pre súčasnú vládnu stranu Smer-SD je podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča veľkou výhodou, že nemá pri prijímaní zákonov oponenta. Je totiž presvedčený o tom, že ak by bola pri moci akákoľvek koalícia, tak by nebola jednotná v názoroch potrebných na prekonanie finančnej a hospodárskej krízy. V koncoročnom rozhovore pre TASR sa prezident vyjadril aj k tomu, či je dostatočným oponentom vládneho kabinetu a či si počas svojich dvoch funkčných období dokázal udržať nadstraníckosť.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič

Mnohí vás vyzývajú vrátiť parlamentu zákony (napríklad zákony o hmotnej núdzi, o kolektívnom vyjednávaní či o dani z príjmu). Keď tak urobíte a poslanci nesúhlasia s vašimi pripomienkami, tak nadobudnú účinnosť aj bez vášho podpisu. Nemali by sa tieto pravidlá upraviť a sprísniť?

Je tu demokratický parlamentarizmus a všade vo svete v konečnom dôsledku rozhodujú tí, ktorých si občania zvolili, aby v ich mene prijímali zákony, podľa ktorých by spoločnosť mala fungovať. To pravidlo, že sa rozhoduje v rámci kolektívu občianskych zástupcov, je v poriadku. Ale máme tu aj mechanizmus, na základe ktorého môže ich súlad s platnými právnymi normami posúdiť Ústavný súd SR. Takže ak vrátim zákon preto, lebo sa mi zdá, že nie je v súlade s niektorým ústavným článkom, a poslanci to nechcú akceptovať, tak potom je Ústavný súd tým, ktorý s konečnou platnosťou vyriekne verdikt.

Má prezident z hľadiska svojho postavenia dostatočné právomoci?

V tomto systéme aj v tomto období sú dostatočné. Ale od začiatku mám k možnosti zvýšenia právomocí jednu pripomienku. Myslím si, že prezident by mal mať možnosť podávať do parlamentu svoje návrhy zákonov, pretože sa často stáva, že ani opozícia ani koalícia nechcú akceptovať z určitých dôvodov niečo, čo občan požaduje. A tu by mohol byť prezident istým priekopníkom, ktorý dostane do parlamentu, a tak aj do diskusie, riešenie požadovaných problémov. Samozrejme, že poslanci by zase rozhodovali podľa svojich predstáv a tieto zákony by nemuseli prejsť, ale už by sa o veci verejne rozprávalo. Z tohto pohľadu si myslím, že prezident by mal mať legislatívnu iniciatívu. Ale mám obavy, že to neprejde.

Očakávali ste, že práve ľavicová vláda príde pri zákone o pomoci v hmotnej núdzi s takým tvrdým opatrením?

Ako občan som presvedčený, že každý človek by mal mať záujem o to, aby bol prospešný pre spoločnosť. Mám na mysli, že by mal vykonávať nejakú prácu a za to dostávať adekvátnu plácu. Nemal by len čakať, že sa štát o neho postará.

Vrátili ste ho však do parlamentu s tým, že ste namietali jeho možnú protiústavnosť.

Pri hodnotení zákonov musím posúdiť, či je takéto rozhodnutie v súlade s ústavou. A v tomto prípade ústavný článok a ústava hovoria jednoznačne – štát nemôže nechať občana v hmotnej núdzi bez akéhokoľvek základu pre možný život. Niektorí, ktorí namietali, že som ho nemal vrátiť, hovorili, že k nemu pripravia zákonné podmienky. Ale pripravený zákon nesmie byť v rozpore s myšlienkou ústavy. Som presvedčený, že ak z tohto pohľadu bude rozhodovať Ústavný súd SR, tak vyloží ústavu tak, ako je napísaná a reálne myslená.

Neobávate sa, že tento zákon na základe ktorého ľudia v hmotnej núdzi získajú finančnú pomoc od štátu, keď odpracujú istý počet verejnoprospešných činností, nevyvolá nepokoje v rómskej komunite?

Myslím si, že zákon má dve stránky. Na jednej strane naznačí, že takýto človek musí niečo urobiť pre to, aby si tieto peniaze, ktoré dostáva od štátu, zaslúžil. Na druhej strane sa môže stať aj to, že niektorí môžu o ne prísť nezaslúžene, pretože nie sú schopní vykonávať nijakú prácu. Prípadne v ich okolí žiadna nie je a sťahovať sa za takouto, ako myslí daný zákon, do iného regiónu, to by pre nich nebolo ekonomicky výhodné. Takže títo ľudia so zákonom určite spokojní nebudú.

Aj dlhodobé neriešenie rómskej problematiky stálo za víťazstvom Mariana Kotlebu v nedávnych voľbách do vyšších územných celkov. U mnohých to vyvolalo prekvapenie až údiv. Bolo jeho víťazstvo až také neočakávané?

Bol som trochu prekvapený a nemyslím si, že len ja, konečným výsledkom. Ale musíme si uvedomiť jedno, pán Kotleba sa nedostal na Slovensku do povedomia len pri týchto voľbách. Veď tu funguje už niekoľko rokov. Mal svoju stranu, ktorá bola rozpustená a mysleli sme si, že tým sme urobili všetko. Ale asi nie. Na druhej strane bol riadne zvolený občanmi tak ako iní predstavitelia krajov, a preto si myslím, že je ho potrebné rešpektovať v tejto funkcii. Samozrejme, táto funkcia je niečo iné, ako ísť do ulíc protestovať. Bude mať zodpovednosť za stovky tisíc ľudí v oblasti zdravotníctva, školstva, sociálnych vecí. Do akej miery sa toho chopí a zvládne, bude závisieť aj od poslancov, s ktorými bude spolupracovať, u ktorých veľkú oporu, zatiaľ, nemá. Bude záležať na tom, akých odborníkov si vyberie a ako bude vnímať ich rady. Ak v tom bude úspešný, tak nevidím dôvod na negatívne hodnotenie. Budeme vidieť jeho prácu.

Je tu však jeden veľmi významný prvok, a to je, ako sa postaví k ľudskoprávnym otázkam a k pozícii tých občanov, na ktorých adresu sa často negatívne vyjadroval. Preto si myslím, že by s ním mali spolupracovať aj ostatní predsedovia krajov, vláda, parlament, aby mu ukázali, čo je prospešné pre občana a štát a že politika občianskych práv a slobôd nepozná výnimky. To je to, čo bude musieť akceptovať. Ak nie, situácia bude zrejme ťažká. Banskobystrický kraj, ale aj ostatné, túto voľbu pochopili ako niečo nové, čo by mohlo zmeniť najmä otázku zamestnanosti v tomto kraji. Ak by zostal sólo hráč, tak kraju nepomôže, preto si bude musieť uvedomiť, že bude potrebovať spoluprácu so všetkými inštitúciami. Ak to nebude rešpektovať a občania zistia, že ani on im nepomohol, jeho postavenie sa určite zmení. Som presvedčený, že bude musieť zmeniť niektoré svoje názory.

Zaregistrovali ste nejakú sebareflexiu u predstaviteľov štátu a politických strán okrem už klasického obviňovania jeden druhého kto môže za jeho víťazstvo?

Myslím si, že sme podcenili určité možnosti, ktoré majú všetky politické strany.

Pochopili politici svojím spôsobom odkaz od voličov?

Bol by som rád, keby to tak bolo.

Keď sme pri otázkach ľudských práv. Napätie v spoločnosti a osočovanie sa rôznych skupín, ktoré prechádzalo až do verbálnych útokov, vyvolala príprava celoštátnej stratégie ľudských práv. Nezúžil sa tento problém iba na dve-tri pre konzervatívne Slovensko najkontroverznejšie témy, a tak sa odsunul do úzadia skutočný zmysel celej stratégie?

Každý sa postavil do svojich zákopov, z ktorých nechce vyjsť von, vnímať toho druhého a navzájom sa len odstreľujú. Napriek tomu si myslím, že sa nakoniec pochopenie nájde. Ja som skôr konzervatívny ako liberálny, a preto si myslím, že základom prosperity štátu je tradičná rodina. Na druhej strane, samozrejme, všetci máme rovnaké práva na život. Čiže, treba akceptovať tiež toho druhého, ktorý má iné myslenie. Ale musíme sa pozerať aj na to, čo prospieva morálke občanov, pretože dnešná spoločnosť sa vzdialila od tej morálky, ktorú potrebuje zdravá spoločnosť.

Stratégiou bude mať Slovensko konečne spoločný výstup k ľudskoprávnym otázkam, ale mnohé problémy majú individuálne špecifiká. A pri nich sa musí brať do úvahy spoločensko-tradičná kultúra jednotlivých štátov.

Rieši súčasné vládne zoskupenie dostatočne hlavné problémy, ktoré ľudí na Slovensku trápia?

Predstavte si predchádzajúcu vládu. Nedokázala sa dohodnúť na základných veciach budúcnosti tohto štátu a Európskej únie. Ak by dnes bola koalícia, akákoľvek, určite by nebola jednotná v názoroch potrebných na prekonanie finančnej a hospodárskej krízy. Smer-SD sa toho zhostil. Má veľkú výhodu, že nemá oponenta pri prijímaní zákonov. Iná vec je, do akej miery berie oponentské názory, aby ich zapracoval do svojich rozhodnutí a zákonov. Pre túto dobu je šťastím, že strana Smer-SD môže rozhodovať bez koaličných hádok.

A to, že neprijíma zákony nepopulárne pre občana? Čo by to bola za politickú stranu, keby prijímala nepopulárne opatrenia? Každá strana musí prijímať zákony, ktoré sú v prospech sociálneho postavenia občana, bezpečnosti štátu a zahraničnej politiky. Na druhej strane sa ukázalo, že Smer-SD musel prijať zákony, ktoré z pohľadu filozofie tejto strany nie sú až také prijateľné.

Za takejto situácie, keď jednofarebná vláda nemá oponenta, nemal byť prezident práve ten, ktorý by prevzal zvýšenú kontrolu nad plnením sľubov a programovým vyhlásením vlády?

Oponentom vládnucej politickej strany, ktorejkoľvek, je prezident tým, že dokáže hodnotiť najmä legislatívu. Tá je základom chodu celého štátu. To je vec, do ktorej prezident môže hovoriť, ale nie príkaznou formou. Som veľmi rád, že sa mi to darí.

Svoj záujem kandidovať avizovalo doteraz viac ako 15 ľudí. V čom vidíte taký nebývalý záujem o prezidentský post?

Každý, kto splní podmienky, sa môže prihlásiť o kandidatúru, pričom záleží od občana, koho si vyberie. Hodnotiť súčasných kandidátov z mojej strany neprislúcha. Funkcia prezidenta nie je takou, do ktorej by niekto mal prísť a získavať v nej skúsenosti do budúcnosti. Musí byť politikom, ktorý nemá len kontakty a rozhľad doma, ale aj vo svetovej politike. Musí byť ten, ktorý, keď zavolá prezidentovi v susednej krajine, tak sa s ním vie dohodnúť. Myslím si, že taký človek, ktorého pozná celý svet a celá Európa tu je, takže Slovensko nebude mať problém s voľbou prezidenta.

Je Slovensko pripravené na to, aby malo hlavu štátu bez politickej minulosti? Je nevyhnutnosťou, aby mala za sebou určité skúsenosti z pôsobenia v politike?

Neviem si predstaviť, že by prezidentom bol niekto, kto v živote nerobil žiadnu funkciu a nemal za sebou politickú stranu. Ale je rozdiel, byť jej príslušníkom alebo sa iba zhodovať s ňou svojou filozofiou. Ja som povedal verejne, že som akoby člen Smeru-SD a všetci hovorili, že patrím do tejto strany. Máme len veľmi blízku filozofiu, najmä pokiaľ ide o sociálne otázky, a to je veľký rozdiel.

Čiže by podľa vás mal mať nejaké politické skúsenosti?

Musí mať. Bez toho nemôže normálne fungovať. Nemusí byť členom politickej strany, ale musí sa prihlásiť svojou filozofiou k tomu, s ktorou stranou súhlasí alebo nesúhlasí. Nemôže byť v akomsi vákuu, že jeho myslenie nemá nič spoločné so žiadnou stranou. Myslím si, že máloktorí z tých, ktorí dnes majú záujem o prezidentskú funkciu, a nebudú ich podporovať nejaké politické strany, tak majú šancu vo voľbách uspieť. To je nezmysel.

Do posledných volieb v roku 2009 ste išli ako občiansky kandidát, ale podporoval vás Smer-SD. Viete o sebe povedať, že ste si za celý čas udržali nadstraníckosť?

Som presvedčený, že áno. To, že som si udržal tento štatút, je porovnateľné pri vrátení zákonov. Nie je skoro žiadny rozdiel v tom, koľko som ich vrátil vláde Mikuláša Dzurindu, Roberta Fica a Ivety Radičovej. To je určité zrkadlo, že prezident je ten, ktorý dokáže zblížiť a pri rôznych názoroch hľadať spoločnú cestu. Myslím si, že sa mi to podarilo. Nemyslím si, že by som bol v pozícii straníckeho prezidenta.

Chystáte sa do konca svojho funkčného obdobia vystúpiť v parlamente so správou o stave republiky?

Do konca funkčného obdobia pravdepodobne.

Prezidentom ste pomaly desať rokov. Ako sa zmenila za toto obdobie politická scéna na Slovensku?

Zatiaľ situácia ukazuje, že prešľapujeme na jednom mieste a nevieme sa dostať zo začarovaného kruhu. Stále dochádza aj u tých strán, o ktorých sme si mysleli, že sú stabilné, k deleniu. Z nich sa vytvárajú nové a z nich ďalšie nové subjekty. To neprináša pozitíva, skôr negatíva. Najlepšie by bolo, keby tu fungovali nejaké dve – tri stabilné politické strany, ktoré by bojovali o priazeň občanov svojimi výsledkami. Žiaľ, zatiaľ, to na Slovensku nehrozí.

jf

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Na Cypre získalo 42 slovenských vojakov medailu OSN

0 icon

Bratislava/Nikózia 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Na Cypre získalo 42 príslušníkov slovenského kontingentu SLOVCON medailu Organizácie spojených národov (OSN) pri príležitosti 20. výročia pôsobenia Slovenska v misii UNFICYP. Medaily im odovzdával minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) aj veliteľka operácie UNFICYP Ingrid Gjerde Počas príhovoru v kempe generála M.…

Vicepremiérka Remišová v Žarnovickom okrese: Regiónom pomôžeme z nových eurofondov zlepšiť prístup k pitnej vode

0 icon

Bratislava 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Slovenské regióny potrebujú viac investovať do kvality vzdelávania, životného prostredia a moderných služieb. Potrebujú však vyriešiť aj akútne problémy s prístupom k pitnej vode, kanalizačnou a cestnou infraštruktúrou. Na výjazde v Žarnovickom okrese to zdôraznila vicepremiérka Veronika Remišová. Spolu so štátnym tajomníkom Dušanom…

Českí poslanci schválili odškodnenie za výbuchy vo Vrběticiach

0 icon

Praha 30. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Mesto Valašské)   Českí poslanci schválili v piatok zákon o odškodnení za výbuchy v muničných skladoch v obci Vrbětice pred siedmimi rokmi. Necelých 700 miliónov korún (27,44 milióna eur) by si mali rozdeliť Zlínsky kraj a sedem obcí. Zákon ešte smeruje do hornej komory parlamentu -…

Prvý tlačený Špeciál nájdete v novinových stánkoch

0 icon

    Priatelia, vážení čitatelia S radosťou vám dávame do pozornosti naše prvé tlačené vydanie - Špeciál Hlavných správ. Mali by ste ho nájsť v predajniach s novinami a časopismi a vo všetkých novinových stánkoch. Je to naša prvotina, prvý pokus vydať Hlavné správy na papieri a vyjsť tak v ústrety tým z vás, ktorí máte takúto…

Maďarská vláda: Maďari sa budú môcť ako prví v Európe vyjadriť k otázke LGBTI

0 icon

Budapešť 30. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Občania Maďarska budú prví v Európe, ktorí sa v referende budú môcť vyjadriť k problematike LGBTI. Vyhlásila to vláda premiéra Viktora Orbána v piatok po tom, čo v Budapešti Národná volebná komisia (NVB) schválila otázky referenda iniciovaného kabinetom k ustanoveniam zákona na ochranu proti…

Kolíková: Sloboda prejavu je dôležitá, ale treba pri nej rešpektovať zákon

0 icon

Bratislava 30. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Sloboda prejavu je dôležitá, ale treba pri nej rešpektovať zákon. Uviedla to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) v reakcii na štvrtkový (29. 7.) a piatkový protest v Bratislave. Je tu podľa nej priestor, kde môžu ľudia vyjadriť slobodu prejavu bez toho, aby…

Polícia: Priebeh piatkových zhromaždení v Bratislave bol pokojný

0 icon

Bratislava 30. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:HSP)   Priebeh piatkových zhromaždení v Bratislave bol pokojný. Polícia doposiaľ nezaznamenala prípady narušenia poriadku. Situáciu v hlavnom meste aj naďalej monitoruje. Informoval o tom hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff V piatok sa znova konal protest na Hodžovom námestí pred Prezidentským palácom.…

Začalo sa podujatie progresívcov „Za očkované Slovensko“. Protestujúci za slobodu v očkovaní sú podľa nich nevzdelaní hlupáci, ktorým treba dohovoriť a dovzdelávať ich

0 icon

Bratislava 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto: SITA-Martin Medňanský)   Podporu očkovaniu ako jedinému účinnému boju proti pandémii koronavírusu dnes na bratislavskom Námestí slobody prišli vyjadriť desiatky ľudí. Podujatie Za očkované Slovensko zorganizovalo hnutie Progresívne Slovensko Europoslanec Michal Šimečka v tejto súvislosti zdôraznil, že tí, čo zatiaľ nie sú zaočkovaní, nie sú…

Šéfka najvyššieho súdu v Poľsku vyzýva na zmeny zákona o disciplinárnom stíhaní sudcov

0 icon

Varšava 30. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Šéfka poľského Najvyššieho súdu vyzvala prezidenta a ďalších vrcholných predstaviteľov krajiny, aby zmenili zákon o disciplinárnom stíhaní sudcov, ktorý kritizuje Európska únia (EÚ). Na webstránke Najvyššieho súdu v piatok zverejnili štyri listy, ktoré Malgorzata Manowská adresovala týmto predstaviteľom Súdny dvor Európskej únie (ECJ) tento…

Premiér prisľúbil finančnú pomoc Valaskej Belej na odstraňovanie škôd po povodni

0 icon

Valaská Belá 30. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Alexandra Moštková)   Obec Valaská Belá (okres Prievidza) by mala dostať z rezervy predsedu vlády SR finančnú pomoc na odstraňovanie škôd po bleskových povodniach zo záveru minulého týždňa. Prisľúbil to v piatok po návšteve obce premiér Eduard Heger (OĽANO) "Najlepšie a najefektívnejšie riešenie je prevencia,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ján Droppa

TV Covid (TA3)

0icon

Voľakedy mala TA3 hlavnú náplň info – správy. Zdesil som sa, že za posledné týždne má náplň Covid. Prepnem sem-tam a stále covid, nič iné. Mal by som podať trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, Ale médiá sa bránia – vraj prevzaté z objektívnych svetových spravodajstiev. Kedy, a ako sa…

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

Marián Moravčík

Riadenie pandémie sa čoraz viac podobá na systematický zločin proti ľudskosti

0icon

Keď sa pred necelým rokom začali distribuovať prvé „vakcíny“ proti Covid-19, sprevádzali ich informácie o tom, že ich účinnosť je viac ako 90 %. Ak by to bola pravda, ich použitie by veľmi rýchlo redukovalo šírenie vírusu a napríklad už pri súčasnom percente zaočkovanosti slovenskej populácie by sme mohli s…

Ivan Holek

Poznajme pravdu o záplavách v Nemecku a spamätajme sa!

0icon

Očista zeme od negatívnych ľudských mentálnych energií pokračuje! O prepojení týchto negatívnych energií so vznikom prírodných katastrof som hovoril už v súvislosti s tornádom na Morave, čo ale mnohí nechcú akceptovať. Avšak pri apokalyptických záplavách v Nemecku je toto prepojenie ešte očividnejšie.

Boris Mesár

Vakcíny proti Covid-19 vedú k novým infekciám a úmrtnosti: Dôkazy sú ohromujúce

0icon

Prípadové štúdie krajín. Úmrtnosť a chorobnosť Prvýkrát bol publikovaný na Global Research 27. mája 2021 Tento článok doktora Gérarda Delépina bol prvýkrát publikovaný vo francúzštine na našom francúzskom webovom serveri mondialisation.ca https://www.mondialisation.ca/lhecatombe-post-vaccinale-setend-dans-le-monde/5656922 Tento článok jednoznačne ukazuje, že úmrtnosť a chorobnosť sa v dôsledku očkovania dramaticky zvýšila. Zvýš

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Pláž je pre teba to najlepšie! Prečo je to tak?

0 icon

Pláž môže byť pre nás veľmi prospešná , emocionálne i fyzicky. Je to najlepší liek, keď sa cítime nahnevaní, úzkostní alebo vystresovaní. Okrem toho, že zlepšuje naše celkové duševné zdravie, môže tiež liečiť kožné ochorenia a dokonca nám pomáha spáliť pár kalórií. Čo je na pláži najlepšie? Voda

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o nemeckom admirálovi Canarisovi. Keď bol v roku 1933 menovaný na čelo vojenskej rozviedky, za cieľ si vytýčil vybudovanie špionážnej siete v Španielsku. Dosť mu v tom pomáhalo osobné priateľstvo s Francom a to, že hovoril plynule španielsky. Canaris mal mnoho priateľov medzi Židmi a snažil sa ich v čo najväčšej miere zachrániť. Ako…

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím vymysleli už starí Gréci

0 icon

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím, ktoré dnes väčšinou umožňujú hladký vstup do mnohých verejných budov, nie sú moderným vynálezom. Starí Gréci stavali podobné kamenné rampy, aby pomohli jednotlivcom, ktorí mali problémy s chôdzou alebo výstupom na schody. Pravda, vtedy chodili na sväté miesta úplne všetci. To robí z tohto bezbariérového prístupu…

Aké spotrebiče sú tí najväčší požierači elektrickej energie?

0 icon

Viete, kde sa vo vašej domácnosti spotrebuje najviac elektriny? Možno ste ani netušili, že hodina pozerania do televízora vás stojí 3 centy. A také vysávanie? Jedna hodina za 20 centov. Kto by to bol povedal, že pracujeme aj doma za takú almužnu, však? Medzi najväčších žrútov by ste zrejme aj vy…

Pearl Harbor: Provokácia? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku z mini série Pearl Harbor. O tom, že väčšina Američanov vo vojne sympatizovala skôr s Britmi, ako s nacistami, asi ani nemusíme hovoriť. Najjasnejšie to potvrdzuje nečakaný výber Wendella Willkieho za kandidáta republikánov v prezidentských voľbách z roku 1940. Ako bývalý demokrat a podnikateľ získal nomináciu napriek odporu zo strany časti republikánov. Bol…

Armádny Magazín

VÝVOJ Martin a MSM Banská Bystrica sa spájajú. Spoločne budú do sveta posielať špecializované kontajnery pre silové zložky

0 icon

Banská Bystrica, 30. júla 2021 (AM) – Spoločnosti VÝVOJ Martin a MSM Banská Bystrica zo slovenskej skupiny MSM GROUP sa spájajú. Zlúčením týchto dvoch spoločností a ich know-how tak na Slovensku vzniká silný medzinárodný hráč, ktorý dokáže vyrábať špičkové kontajnery pre potreby armády, záchranné zložky, ale aj pre civilný segment podľa najprísnejších pož

Rusko premiestnilo viaceré útočné lietadlá Su-25 do Tadžikistanu

0 icon

Tadžikistan, 30.júl 2021 (AM) –Ruské útočné lietadlá Su-25 z Kirgizska boli presunuté do Tadžikistanu na cvičenie v blízkosti hraníc s Afganistanom, informuje Centrálny vojenský okruh ruskej armády v oficiálnej správe. "Skupina lietadiel Su-25 bola presunutá z letiska ruskej v

Rusko podniká rozsiahle útoky proti tureckým žoldnierom v Sýrii. Video

0 icon

Sýria, 30.júl 2021 (AM) – Lietadlá ruských vzdušných síl už tretí deň bombardujú pozície tureckých žoldnierov v Sýrii. Porušovanie dohôd s Ruskom o Sýrii zo strany Turecka viedlo k masívnym útokom ruského vojenského letectva na pozície tureckých žol

Slovenskí vývojári uviedli do prevádzky systém pre plánovanie letov v Holandsku

0 icon

Slovensko, 30.júl 2021 (AM) – Slovenská spoločnosť R-SYS s.r.o., dcérska firma ERA a.s., pripravila a spustila do prevádzky komplexný informačný systém predletovej prípravy a plánovania letov pre holandské Letové prevádzkové služby (LVNL). Systém je pod názvom Home

Čína sa dohodla s Talibanom

0 icon

Čína, 30.júl 2021 (AM) – Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi rokoval s delegáciou Talibanu, informoval, 28. júla, South China Morning Post. Stretnutie sa uskutočnilo v meste Tchien -ťin na severe Číny. Talibov zastupoval vedúci politickej kancelárie Mullah Abdullah Ghani Baradar.   Počas rozhovorov Wang Yi vyhl

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali