Kalamita trápi Slovensko. Viacero úsekov ciest je momentálne neprejazdných, vlaky meškajú

Prešov 15. marca (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Sledujte s nami ako sa vyvíja situácia na Slovensku

O situácii u vás nám napíšte na email hlavnespravy@gmail.com

 

14:45 TATRY: Vietor strhával strechy, lámal stromy a zafúkal cesty na celom Spiši

Popradskí hasiči sa od rána kvôli kalamite nezastavili, od polnoci už absolvovali viac ako 15 výjazdov. „Najvážnejšia situácia bola od polnoci na diaľnici D1 v úseku Poprad – Jánovce. Táto časť diaľnice je odstavená, keďže tam uviazli kamióny, dodávkové a osobné vozidlá. My sme týmto cestujúcim pomáhali dostať sa z vozidiel na čerpaciu stanicu v Spišskom Štvrtku, keďže na diaľnici silno fúkalo, bola tam zima a nie všetci mali dostatok benzínu, aby tam mohli prečkať víchricu,“ priblížil pre TASR šéf popradských hasičov Ondrej Šproch.

Na diaľnici uviazlo okolo 50 áut a jeden autobus, priebežne by ich už mali vyslobodzovať. Situácia je podľa Šprocha vážna aj v obci Ždiar. „Tu boli od sveta odrezané časti Antoškovský vršok a Blaščacká dolina. Ďalší problém bol aj na Podbanskom, kde boli popadané stromy, rovnako ako medzi Tatranskou Lomnicou a Tatranskou Kotlinou,“ dodal Šproch.

Momentálne je stále uzatvorená cesta medzi Štrbským Plesom a Vyšnými Hágami. Z dielne a práčovne Národného ústavu TBC, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vietor navyše strhol a roztrhol na viac kusov plechovú strechu. „Strecha spadla na sedem áut, poškodila ich, pričom štyri z nich sú podľa mojich informácií totálne zničené,“ doplnil Šproch.

Problémy boli podľa neho aj v meste Poprad, kde strhnutie strechy hlásili na Základnej škole Komenského a tiež na budove Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Šproch potvrdil, že hasiči budú priebežne odstraňovať škody, ktoré napáchal vietor. „Niektoré spadnuté stromy a strechy však budeme riešiť až neskôr, keď vietor trochu ustane, aby sme neohrozili našich príslušníkov,“ uzavrel Šproch.

 

14:27 NITRA: Počasie stále komplikuje dopravu na cestách v okrese Nové Zámky

Silný vietor stále komplikuje dopravu na cestách. Operačné stredisko (OS) Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Nitre preto vydalo zákaz jazdy nákladných motorových vozidiel s hmotnosťou nad 7,5 tony na ceste 1/75 v obciach Kolta a Semerovo. „Obchádza vedie po ceste 2/75 cez Dvory nad Žitavou v smere na Štúrovo,“ informovalo OS KR PZ v Nitre.

Zákaz jazdy pre nákladné autá nad 7,5 tony platí aj na ceste 1/64 medzi Novými Zámkami a Komárnom. Obchádzka je vedená po ceste 2/511 v smere na Štúrovo. „Cesta medzi obcami Cabaj – Pereš v okrese Nitra a Močenok v okrese Šaľa je už prejazdná,“ informovalo OS KR PZ v Nitre.

 

13:27 PODKONICE: Občanom odporučili nevychádzať von, vo vzduchu lietajú škridle i konáre

Mimoriadnu situáciu vyhlásili dnes o 11.00 h pre veľmi silný vietor v Podkoniciach neďaleko Banskej Bystrice. V obci sú hasiči aj vozidlo hasičskej a záchrannej služby. Obyvatelia boli upozornení, aby nevychádzali z domov, pokiaľ to nie je nevyhnutné. „Pretože naozaj v povetrí lietajú škridle, kusy plechu, striech, konárov, vyvaľuje nám stromy, operatívne sme museli niektoré odpiľovať, aby nepadli na drôty elektrického vedenia,“ uviedol pre TASR starosta obce Michal Kukučka.

Veliteľ zásahu Roman Čunderlík uviedol, že posádka na vozidle land rover s tromi hasičmi prišla doobeda a hasiči v obci zabezpečili telefónne stĺpy. „Už je na ceste aj naše sanitné vozidlo hasičskej a záchrannej služby, tiež prídu traja príslušníci, ktorí budú zabezpečovať dedinu v prípade nejakej udalosti, zranenia. Pri tomto vetre sa nedá predpokladať, čo sa môže stať pri záchranných prácach, ktoré si ľudia svojpomocne robia na svojich príbytkoch a snažia sa zachraňovať svoje strechy,“ uviedol krátko po 12.00 h pre TASR Čunderlík. Sanitné vozidlo ostane v obci do odvolania mimoriadnej situácie.

Situácia bola podľa Kukučku kritická už pred vyhlásením mimoriadnej situácie, ale celá obec bola bez elektrickej energie, takže až o 11.00 h sa podarilo spojiť s obvodným úradom. „V obci máme značné škody, všetky staršie strechy sú poškodené, máme tri rodinné domy, ktoré sú úplne bez strechy, zobralo nám strechu na futbalovom ihrisku zo šatní, takisto škridle z telocvične,“ pokračoval starosta. Len ťažko si trúfa odhadnúť finančné škody na obecnom majetku, nakoľko podľa predpovede meteorológov obec čakajú ešte tri – štyri hodiny silného vetra. „Bol som v dedine, takže vidím, že prakticky každú hodinu sa tá situácia zhoršuje,“ dodal Kukučka.

Gallery is empty!

13:19 V Bratislavskom kraji uzatvárajú hraničné priechody pre kamióny

Hraničný priechod Čunovo – Rajka je momentálne uzatvorený pre nákladnú dopravu. Podľa informácií hovorcu Národnej diaľničnej spoločnosti Marcela Jánošíka tak rozhodlo Maďarsko na základe komplikovanej dopravnej situácie na svojom území.

„Z tohto istého dôvodu uzatvorí Slovensko hraničný priechod Brodské z Českej republiky na diaľnici D2,“ uviedol Jánošík.“ Podľa informácií hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) Petry Hráškovej sú z dôvodu zlého stavu vozoviek a hustého sneženia v niektorých krajoch Slovenska uzatvorené v smere na Slovensko všetky hraničné priechody na území Bratislavského kraja. Uzávera sa týka vozidiel nad 7,5 tony smerujúcich cez územie Slovenska do ďalších krajín. „Nákladné vozidlá so slovenskými evidenčnými číslami, ktorých jazda končí na Slovensku budú môcť cez hranice prejsť,“ zdôraznila Hrášková.

 

11:29 DUNAJSKÁ STREDA: V okrese sa odstraňujú následky silného sneženia a vetra

Cestári okresu Dunajská Streda nepretržite odstraňujú následky hustého sneženia a silného nárazového vetra, ale doteraz sa im nepodarilo všetky cesty spojazdniť. Povedal to TASR námestník riaditeľa Správy a údržby ciest Trnavského samosprávneho kraja pre oblasť Dunajská Streda Ján Baďanský.

„Od včerajšieho poobedia snežilo do dnešného rána. Snehovú nádielku sme registrovali až do deviatej hodiny. V súčasnosti fúka naďalej severný, miestami premenlivý silný vietor, ktorý prenáša sneh na cesty z rôznych strán,“ objasnil Baďanský s tým, že z tohto dôvodu boli a aj teraz sú v okrese neprejazdné cesty. „Sú to cesty III. triedy, ale do všetkých obcí je už zjazdnosť zabezpečená,“ spresnil.

Podľa námestníka hlavným cieľom cestárov bolo udržanie zjazdnosti na hlavných cestách I. a II. triedy, aby sa ľudia mohli dostať do Bratislavy. „S ťažkosťami, ale to sa nám aj podarilo,“ zdôraznil a dodal, že cesty č. I/63 a č. II/572 boli až na krátke obdobie, ktoré zapríčinili dopravné nehody prakticky prejazdné. „Veľké problémy boli na úseku Gabčíkovo – Galanta a Medveďov – Gabčíkovo – Báč,“ ozrejmil námestník. Dodal, že problémy robili aj kamióny. V Báči sa kamionista zastavil, okamžite ho zafúkalo. „Mali sme čo robiť, aby sme ho vyslobodili,“ priznal.

Ako sa vyjadril, vietor naďalej nafúkava sneh na cesty, miestami boli až dvojmetrové záveje. Teplota vzduchu na Žitnom ostrove sa pohybuje medzi -1 a -2 stupňa Celzia. „Žiaľ, vyskytli sa aj dopravné nehody. Vodiči si neuvedomujú, že na odhrnutej ceste sa môžu vytvárať snehové jazyky. Ak neprispôsobia jazdu poveternostnej situácii, vzniknú komplikácie,“ podčiarkol.

 

10:59 KEŽMAROK: V meste je 3. kalamitný stupeň, kvôli počasiu zatvorili školy

Momentálne sú už uzatvorené aj cesty v smere z Kežmarku na Spišskú Belú a tiež na obec Mlynčeky. Polícia ich uzatvorila v dôsledku viacerých nehôd, ktoré sa na týchto úsekoch stali. V okolí Kežmarku sa na cestách vplyvom silného vetra stále tvoria jazyky a snehové záveje. Polícia a Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) preto odporúčajú, aby ľudia v prípade možnosti autom v tejto oblasti vôbec necestovali.

 

10:56 DOPRAVA: Ministerstvo vyhlásilo na viacerých úsekoch ciest 3. situačný stupeň

Ministerstvo dopravy dnes na zasadnutí krízového štábu vyhlásilo najvyšší, tretí situačný stupeň na viacerých komunikáciách na území celého Slovensku. Ide o všetky cesty v Prešovskom kraji, cesty I. triedy v okresoch Trebišov a Rožňava, ako aj v okolí Komárna a Brezna. TASR o tom dnes informoval hovorca rezortu dopravy Martin Kóňa.

Obojsmerne neprejazdná bola napríklad po 10.30 h diaľnica D1 na úseku Poprad – Jánovce. Podľa informácií ministerstva tam uviazlo asi 40 kamiónov a osobné autá sú presmerovávané na paralelnú cestu I/18. „Ľuďom z uviaznutých áut poskytujú pomoc a podporu hasiči, záchranné zložky i pracovníci Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Žiadne deti sa tam v súčasnosti nenachádzajú,“ uviedol Kóňa. Okrem zasahujúcich hasičov a NDS boli o pomoc požiadané aj firmy disponujúce ťažkou technikou, potrebné mechanizmy ihneď vyrazili na cestu k miestu zásahu.

 

10:46 BANSKÁ BYSTRICA: Pre popadané konáre uzavreli úsek cesty Šalková – Sásová

Pre padajúce konáre uzavreli o 9.30 h. cestu 1/66 v úseku Šalková – Sásová. Náhradná trasa vedie po obchvate mesta Banská Bystrica R1. TASR o tom informovala dispečerka Banskobystrickej regionálnej správy ciest Marta Trusková.

Dodala, že konáre správa ciest odstraňuje.

 

10:26 DOPRAVA: MHD v Bratislave mešká do 20 minút, letisko funguje podľa plánu

Silný vietor, záveje a zľadovatené cesty dnes od rána komplikovali dopravu nielen na severe Slovenska, ale aj v hlavnom meste. Dopravný podnik Bratislava (DPB) ešte pred 9.00 h hlásil meškanie niektorých spojov mestskej hromadnej dopravy (MHD) do 60 minút. V kopcovitých terénoch mala problém linka číslo 44, ktorá premávala po skrátenej trase.

„Momentálne je už zdržanie jednotlivých liniek MHD do 20 minút. Linka číslo 44 už premáva po svojej stálej trase a linka číslo 630 do Chorvátskeho Grobu má meškanie do 10 minút,“ informovala hovorkyňa dopravného podniku Agáta Staneková.

Cestujúci lietadlom z hlavného mesta by dnes vplyv počasia pocítiť nemali. „Všetky lety sú dnes vybavované v zmysle platného letového poriadku, neevidujeme žiadne meškania na odlete ani na prílete,“ informovala hovorkyňa bratislavského letiska Dana Madunická.

 

10:18 DOPRAVA: Mesto Košice žiada občanov, aby čo najmenej využívali svoje autá

Snehovej kalamite sa nevyhlo ani mesto Košice. Silný vietor a sneh komplikujú dopravu v meste. „V pohotovosti je však zvýšený počet čistiacich mechanizmov a policajných hliadok, ktoré riadia dopravu,“ informovala TASR Linda Šnajdárová z komunikačného referátu Magistrátu mesta.

Spresnila, že podľa pôvodného operačného plánu zimnej údržby malo byť v týchto dňoch v uliciach Košíc k dispozícii osem sypačov, dva traktory a jeden nakladač. „Vzhľadom na nepriaznivé počasie je aktuálne na košických cestách jedenásť sypačov, tri traktory, jeden multikar, jeden nakladač a zabezpečujú sa traktory a nakladače od externých dodávateľov a Správy mestskej zelene. V týchto počtoch bude zabezpečené odpratávanie ciest približne do pondelka 18.marca,“ doplnila Šnajdárová.

V nočnej zmene bolo zabezpečené pluhovanie a posyp trás mestskej hromadnej dopravy, kde sa však opakovane tvorili záveje a to najmä v oblastiach Hutka, Lorinčík, Zdoba, Letisko.

„Väčšina prostriedkov mestskej hromadnej dopravy mešká 10 až15 minút. Sneh spôsobil zapadnutie štyroch autobusov a to na Vodnej ulici, Pereši, Ťahanovciach a pri obchodnom centre Cassovia. Zamestnanci Dopravného podniku mesta Košice čistia snehom zapadnuté výhybky koľajníc, električková linka R7 do US Steelu nejazdí, ako aj električky do Barce a v smere k Technickej univerzite. MHD nejazdí do ZOO ani do OC Cassovia a na vybraných zastávkach, najmä tých v kopcovitých terénoch, sa nezastavuje. Na sídlisku Ťahanovce sa Košičania musia schádzať na Americkú triedu. Posilnená je linka R1 v smere na stanicu,“ dodala Šnajdárová.

Zdôraznila tiež, že na nevyhnutných úsekoch riadi dopravu Mestská polícia v súčinnosti so Štátnou políciou. „Mesto Košice prosí svojich obyvateľov o trpezlivosť a vyzýva ich, aby dnes a zajtra, ak im to situácia dovolí, čo najmenej využívali svoje motorové vozidlá,“ uzavrela Šnajdárová.

 

10:11 KOŠICE: Polícia v kraji aj dnes vyzýva vodičov, aby radšej nejazdili

Polícia v Košickom kraji vyzýva vodičov, aby pre silný nárazový vietor, nepriaznivé počasie a hlavne veľký počet dopravných nehôd a uzávierok ciest aj pre dnešok odložili jazdu vozidlom. Na cesty by mali vyjsť len nevyhnutných prípadoch, potrebné je pritom rešpektovať výzvy a pokyny príslušníkov Policajného zboru.

„Na cestách sa vytvárajú snehové záveje a silný nárazový vietor komplikuje dopravu. Je veľmi dôležité znížiť a prispôsobiť rýchlosť jazdy poveternostným podmienkam, stave a povahe vozovky a byť ohľaduplný voči ostatným účastníkom cestnej premávky,“ uviedol košický krajský policajný hovorca Alexander Szabó.

Policajti v kritických úsekoch dohliadajú na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. V súvislosti so silným nárazovým vetrom dávajú pokyny vodičom prázdnych nákladných vozidiel a kamiónov, aby ich odplachtovali, prípadne sa otočili späť. Najkritickejšie sú pritom okresy Trebišov, Michalovce a Košice-okolie. Dopravnú situáciu na cestách polícia monitoruje na celom území kraja.

„Počas štvrtka sme na cestách Košického kraja zaznamenali enormný počet škodových udalostí – až 80 a zvýšený počet dopravných nehôd – 12, pri ktorých sa celkom päť osôb zranilo ľahko a jedna osoba ťažko,“ uviedol Szabó. Z počtu škodových udalostí sa viac ako polovica udiala v Košiciach, z nehôd sa v krajskom meste stali štyri.

 

10:09 DOPRAVA: Situácia na cestách Košického kraja je veľmi komplikovaná

Na cestách Košického samosprávneho kraja (KSK) je podľa slov technickoprevádzkovej námestníčky Správy ciest KSK Zuzany Fejesovej, napriek nasadeniu všetkej techniky na výkon posypu a odstraňovania snehu z vozoviek vážna situácia.

V okrese Trebišov bol na základe zasadnutia krízového štábu vyhlásený III. kalamitný stupeň. „Neprejazdné sú úseky ciest Trebišov, Kasárenská – križovatka Nový Ruskov, odbočka Luhyňa – Čerhov, Slovenské Nové Mesto – Borša, Novosad – Hraň, Brehov – Cejkov, Novosad – Hrčeľ – Veľaty – Michaľany, Dvorianky – Albinov, Dargov – Bačkov – Višňov – Parchovany, Sečovce – Kravany – Stankovce, Parchovany – Boščice, Ladmovce – Zemplín, Čerhov – Veľká Tŕňa, Cejkov – Borša, Hrčeľ – spojka, Nižný Žipov – Lastovce, Kazimír – Byšta, Malá Bara – Veľká Bara, Boľ- Vojka, Hrušov- Rad- Zatín, Veľký kamenec- Strážne – Veľký Horeš. Na celom úseku ciest silno sneží, naďalej fúka silný nárazový vietor,“ povedala Fejesová.

Doplnila, že v okrese Michalovce bol vyhlásený II. kalamitný stupeň a neprejazdné sú úseky ciest Trhovište – Horovce, Pozdišovce – Laškovce – Ložín, Nacina Ves – Vybúchanec , Vôľa – Pusté Čemerné, Topoľany – Suché – Lesné – Strážske, Michalovce – Zbudza – Strážske , spojka Oreské, Michalovce – Čečehov – Iňačovce, Stretava – Stretavka – Drahňov, Vojany – Beša, Horovce – Tušická Nová Ves – Tušice, železničná stanica Bánovce nad Ondavou a Malčice – Petrikovce – Kucany. Ťažko prejazdné úseky v jednom prejazdnom pruhu sú v úseku Michalovce – Trhovište, Michalovce – Petrovce nad Laborcom – Strážske, Michalovce – Zemplínska Šírava – Jovsa, Michalovce – Palín – Veľké Kapušany a Oborín – Kucany. „Ostatné úseky ciest v okres Michalovce sú ťažko prejazdné z dôvodu neustálej tvorby snehových jazykov a závejov,“ dodala Fejesová.

Z dôvodu neustáleho sneženia a silného vetra a tvorby snehových závejov bol vyhlásený I. kalamitný stupeň aj v okrese Rožňava. „Cesty I. triedy sú v okrese zjazdné, horský prechod Soroška je po chemickom posype mokrý, snehové jazyky a záveje sa tvoria v úseku Krásnohorské Podhradie -Lipovník, Jablonov -Hrhov a na horskom prechod Dobšinský kopec až po hranicu s okresom Poprad. Kamiónovú dopravu priebežne odstavuje polícia na čerpacej stanici AGIP pri Hrhove z dôvodu silného nárazového vetra,“ pokračovala Fejesová.

Na Roštárskom kopci a na horskom prechode Hrádok padajú stromy, ktoré sú v súčinnosti s hasičmi priebežne odstraňované.

„Momentálna situácia na cestách okresu Spišská Nová ves a Gelnica je taká, že doprava je odklonená z cesty v úseku Poprad – Spišský Štvrtok v Prešovskom kraji na cesty v Košickom kraji. Cesty v úsekoch Grajnár – Súľová a Grajnár – Mlynky sú neprejazdné alebo len veľmi ťažko prejazdné z dôvodu neustáleho padania stromov na vozovku, je tam silné sneženie s veľmi silným nárazovým vetrom, dve posýpacie vozidlá sú v úseku Grajnár – Mlynky už od 3.00 h zablokované medzi popadanými stromami, snažia sa prerezať si cestu. O pomoc boli požiadaní hasiči,“ poznamenala Fejesová a dodala, že cesty v okrese Gelnica sú prejazdné momentálne všetky.

V okrese Košice – okolie je silný nárazový vietor, silné sneženie, viditeľnosť miestami len 100 metrov. Neprejazdná cesta z dôvodu padnutých stromov je v úseku Baška -Bukovec. Na niektorých úsekoch ciest sa vytvárajú snehové jazyky, najmä pred Bohdanovcami, Štós -obec, Štós -kopec, Šemša, Nižný Klatov -Hýľov, Ploské – Ortáše. V lesných úsekoch hrozí padanie konárov aj stromov.

„Upozorňujeme vodičov na prispôsobenie jazdy poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky, a žiadame najmä vodičov nákladných vozidiel aby nepredbiehali posýpacie vozidlá, nakoľko práve po takýchto situáciách dochádza k ich následnému skríženiu na zasneženej vozovke,“ uzavrela Fejesová.

 

10:06 V okolí Šamorína, Senca a Budmeríc autobusy nepremávajú

Nepriaznivé počasie znefunkčnilo aj časť autobusovej dopravy v okolí Bratislavy. Podľa informácií hovorkyne Slovak Lines Evy Vozárovej v úsekoch Šamorín – Gabčíkovo, Veľké Úľany – Senec a tiež v okolí Budmeríc autobusové linky od rána nepremávali.

„Prepravu cestujúcich sme nemohli zabezpečiť z dôvodu nezjazdnosti ciest,“ vysvetlila Vozárová. Situácia sa do týchto chvíľ podľa jej slov nezlepšila.

Dodala, že na ostatných trasách, napriek horšej zjazdnosti ciest, premávajú prímestské autobusy len s miernym zdržaním. Spoje medzi Bratislavou, Viedňou a letiskom Schwechat premávajú momentálne bez meškania.

„Oveľa horšie je to s dvoma autobusmi Eurolines, ktoré v dôsledku kalamity na diaľnici medzi Budapešťou a slovensko-maďarskou hranicou uviazli v okolí Györu,“ uviedla Vozárová.

Podľa informácií Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR sú maďarské diaľnice M1 a M7 aktuálne neprejazdné a je na nich vyhlásený stav katastrofy.

V dôsledku zlého počasia, nehôd a skrížených kamiónov sa tam vytvorili niekoľkokilometrové kolóny vozidiel, ktoré na mieste stoja už niekoľko hodín. Podľa ministerstva sú medzi cestujúcimi aj stovky občanov SR. Najhoršia je situácia v úseku pri meste Györ. Momentálne sa už uzatvárajú aj cesty I. triedy.

 

10:00 PREŠOV: Na území kraja je pre nepriazeň počasia vyhlásený druhý situačný stupeň

Druhý situačný stupeň vyhlásila dnes ráno Správa a údržba ciest (SaÚC) na území Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Viaceré úseky ciest 1. 2. a 3. triedy sú pre nepriaznivé poveternostné podmienky v kraji stále neprejazdné.

Ide o konkrétne o trasy 1/68 Pusté Pole, Hozelec – Úsvit, Lendak – Výborná. Úsek I/18 Jánovce je prejazdný iba pre osobnú dopravu.

Neprejazdný je aj úsek II/542 Magura a cesty smerom na Hertník, Cigeľku, Toporec, Geraltov, Žehňu, Mirkovce, Hávku, Zálesie, Dávidov, Cabov, Zámutov a Dlhé Klčovo.

Snehové jazyky a záveje sa naďalej vytvárajú na všetkých druhoch otvorených úsekov ciest. Momentálne ich pokrýva vrstva snehu od jedného do piatich centimetrov.

Na celom území Prešovského kraja stále silno sneží. Rýchlosť nárazového vetra, ktorý spôsobuje tvorbu snehových jazykov a závejov dosahuje rýchlosť 10 až 15 metrov za sekundu.

Aktuálne informácie o zjazdnosti ciest na území Prešovského kraja získala TASR z internetovej stránky SaÚC PSK.

Z operačného strediska Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove TASR informovali, že cesta 1/77 v obci Podolínec je momentálne rovnako neprejazdná.

Úsek 1/79 Sačurov – Sečovská Polianka, ktorý bol dnes ráno nepriechodný, je už v tejto chvíli prejazdný v jednom jazdnom pruhu. Polícia v tejto súvislosti vyzýva vodičov, aby už nepoužívali obchádzku cez Kamennú Porubu, pretože sa v tomto úseku vytvárajú kolóny áut.

 

09:46 DOPRAVA: Problémy so závejmi sú v celom okrese Vranov nad Topľou

Situáciu na cestách v Prešovskom samosprávnom kraji od rána komplikuje silný vietor a sneženie. Problémy sú od rána podľa informácií od krajského policajného hovorcu z Prešova Daniela Džobanika najmä v okrese Vranov nad Topľou. „Na cestách je vyhlásený 1. situačný stupeň, v celom okrese sneží a fúka silný nárazový vietor, dôsledku čoho sa vytvárajú snehové jazyky a záveje,“ objasnil hovorca.

Neprejazdné sú úseky z Vranova nad Topľou do Sečovskej Polianky, medzi obcami Kamenná Poruba, Davidov a Cabov, tak isto cesta v úseku Soľ – Čakľov. „Cesta v úseku Majerovce – Sedliská – Továrne je zatiaľ prejazdná, avšak v niektorých úsekoch sú záveje do šírky jedného jazdného pruhu,“ upozornil Džobanik.

Na všetkých pozemných komunikáciách sa nachádza kašovitá vrstva snehu, miestami aj ujazdená a zľadovatená, na cestách 1. a 2. triedy v hrúbke maximálne jeden až tri centimetre, na cestách 3. triedy miestami tri až štyri centimetre. To sa však netýka úsekov so snehovými jazykmi a závejmi, kde môže byť miestami desať až 15 centimetrov snehu. Okrem toho je už momentálne neprejazdná už aj cesta 1/77 v Podolínci.

„Snehové jazyky a záveje sa neustále pluhujú. Od rána vplyvom silného nárazového vetra dochádza k škodovým udalostiam, resp. k udalostiam v cestnej premávke, ktoré účastníci neoznamujú, resp. sú realizované Okresným dopravným inšpektorátom vo Vranove nad Topľou. Pri ich realizácii, resp. odstraňovaní vozidiel je opakovane odstavená cestná premávka, čím dochádza ku kolónam či zápcham. Následne nákladné motorové vozidla majú problém pohnúť sa z miesta, čo značne komplikuje plynulosť cestnej premávky,“ upozornil hovorca.

Policajné hliadky podľa neho nepretržite monitorujú všetky kritické miesta a úseky, komplikácie v cestnej premávke sa operatívne riešia cestou dopravného inšpektorátu, policajtmi i a správcami komunikácii. „Apelujeme na zvýšenú opatrnosť vodičov, nakoľko z dôvodu utlačenej vrstvy kašovitého snehu a nízkych teplôt je veľa úsekov zľadovatených. Žiadame vodičov, aby pri náhlej zmene poveternostných podmienok neriskovali prejazdy snehovými závejmi, lebo uviaznuté vozidlá vytvárajú nepredvídateľnú prekážku v cestnej premávke a zdržujú údržbu komunikácii,“ zdôraznil Džobanik.

Zároveň vyzval vodičov, aby dodržiavali bezpečnú vzdialenosť v kolónach, náhle nebrzdili a zvážili predchádzanie aj na miestach, kde je to vodorovným alebo zvislým dopravným značením dovolené. Polícia tiež žiada vodičov, aby zvážili jazdu motorovým vozidlom, nezvyšovali rýchlosti a viedli vozidlá mimoriadne opatrne.

 

09:46 DOPRAVA: Cesty v Žilinskom kraji sú zjazdné, ale fúka silný vietor a tvoria sa záveje

Všetky úseky cestných komunikácií na území Žilinského kraja sú zjazdné, ale fúka silný vietor a tvoria sa záveje, pod ktorými môže byť zdanlivo suchá cesta zľadovatená. Pre TASR to povedal Pavol Habovštiak z Centrálneho dispečingu Správy ciest (SC) Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).

„Technika je stále vonku, ale keď prejde po ceste, vplyvom silného bočného vetra sa znova nanáša sneh a tvoria sa dopravné nehody. Cesta vyzerá ako suchá, no vodiči môžu nabehnúť na utlačenú snehovú vrstvu, pod ktorou je ľad a už ich to šmýka. Pozor by si mali dať aj na úseky závejov, pod ktorými môže byť námraza alebo ľad,“ uviedol Habovštiak.

V regióne Liptova podľa neho napadlo za 24 hodín približne 10 centimetrov snehu, na Orave okolo 25 centimetrov snehu a na Kysuciach okolo 10 centimetrov snehu. „Problém je v tom, že silný vietor prefukuje sneh z jednej strany na druhú a tvoria sa snehové jazyky a záveje. V Turci nenapadlo veľa snehu, ale tiež tam fúka silný vietor,“ dodal dispečer SC ŽSK.

 

09:41 DUNAJSKÁ STREDA: Železničná doprava je naďalej obmedzená

Z dôvodu kalamitného počasia správca železničnej infraštruktúry, Železnice Slovenskej republiky nedokáže garantovať zjazdnosť trate a dochádza k obmedzeniam v prevádzke vlakov RegioJet. Momentálne je traťový úsek Lehnice – Dunajská Streda ťažko prejazdný a až do odvolania úplne neprejazdný úsek Veľký Meder – Komárno. Povedal to TASR hovorca spoločnosti RegioJet Aleš Ondrůj.

„Informácie o aktuálnych predpokladaných časoch odchodov najbližších spojov RegioJet na trase Bratislava – Dunajská Streda – Komárno sa uvádzajú na webovej stránke: http://www.regiojet.sk/sk/,“ poznamenal hovorca.

 

09:32 Pre zlé počasie uzavreli priechod Telgárt – Pusté Pole, pre kamióny aj Donovaly

Pre zlé počasie uzavreli priechod Telgárt – Pusté Pole (Besník) v smere na Vernár, nakoľko je tu silný nárazový vietor a tvoria sa záveje. „Nevidno cestu, celá je zaviata,“ povedala pre TASR dispečerka Banskobystrickej regionálnej správy ciest Marta Trusková.

Pre poľadovicu, sneh a silný nárazový vietor sú uzavreté aj Donovaly pre vozidlá dlhšie ako 10 metrov.

Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru Banská Bystrica tiež informovalo, že Kremnické Bane sú už prejazdné pre všetky vozidlá v obidvoch smeroch.

Ako priblížil hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Banskej Bystrici Erik Piater, v Banskej Bystrici pri výjazde na Brezno padol na auto strom. Pri tejto dopravnej nehode so zranením zasahovali piati hasiči, strom je už odstránený. Hasiči mali v noci 13 výjazdov k padnutým stromom v kraji. Zatiaľ však podľa Piatera vážnejšie situácie nenastali.

 

09:27 Michalovce

Mimoriadnu situáciu na území Michalovského okresu vyhlásil dnes ráno Obvodný úrad v Michalovciach. Viacero zemplínskych úsekov ciest je momentálne pre nepriaznivé poveternostné podmienky neprejazdných. Desiatky ľudí, ktorí uviazli zo štvrtka (14. 3) na dnes so svojimi autami v kolónach, prečkali uplynulú noc v priestoroch obecného úradu v Trhovištiach. Mnohí sú tam ešte stále.

Zuzana Fejesová zo Správy ciest Košického samosprávneho kraja TASR informovala, že cesty v okrese Michalovce sú dnes ráno pre tvorbu snehových jazykov a závejov ťažko priechodné.

V Michalovskom okrese sú neprejazdné tieto úseky ciest: I/50 Trhovište – Horovce, III/50216 Pozdišovce – Laškovce – Ložín, III/18250 Naciná Ves – Vybúchanec, III/18239 Vôľa – Pusté Čemerné, III/ 18240 – Topoľany – Suché – Lesné – Strážske, III/ 50222,50223 Michalovce – Zbudza – Strážske – spojka Oreské, III/55501 Michalovce – Čečehov – Inačovce, III/55503 Stretava – Stretavka – Drahňov, III/ 55226 Vojany – Beša, III/50215 Horovce – Tušická Nová Ves – Tušice, III/55407 smer železničná stanica Bánovce nad Ondavou, III/55403 Malčice – Petríkovce – Kucany.

Na ďalších cestách okresu je pre množstvo nahromadeného snehu priechodný iba jeden jazdný pruh. Ide konkrétne o úseky I/50 Michalovce – Trhovište, I/18 Michalovce – Petrovce nad Laborcom – Strážske, II/582 Michalovce – Zemplínska Šírava – Jovsa, II/555 Michalovce – Palín – Veľké Kapušany a II/552 Oborín – Kucany.

V noci na dnes pomáhala ťažká technika cestárov a hasičov vyslobodzovať vo viacerých prípadoch uviaznuté osobné ako i nákladné motorové vozidlá. „Zo štvrtka na dnes nám zostalo vyše 150 ľudí uviaznutých na niekoľko hodín v kolónach áut,“ podotkla Fejesová s tým, že približne 50 ľudí prečkalo noc v priestoroch jedálne na obecnom úrade v Trhovištiach, kde im zabezpečili občerstvenie.

Pre nepriaznivé poveternostné podmienky zasadal dnes ráno krízový štáb Obvodného úradu Michalovce, ktorý vyhlásil mimoriadnu situáciu na území okresu. Jeho prednostka Jana Cibereová TASR informovala, že časť ľudí, ktorí prečkali noc v Trhovištiach previezli vozidlá hasičov a polície dnes ráno na vlak do Michaloviec. „Približne 30 ľudí zostáva naďalej v priestoroch obecného úradu,“ konkretizovala prednostka.

 

09:26 TREBIŠOV: V okrese vyhlásili III. kalamitný stupeň

Tretí stupeň mimoriadnej situácie vyhlásili dnes v okrese Trebišov. Na celom úseku ciest silno sneží, naďalej fúka silný nárazový vietor. Vedúci strediska Správy ciest Košického samosprávneho kraja v Trebišove pre TASR Ján Čičík potvrdil, že snehovými závejmi je postihnutý celý okres, dopravu a cestné mechanizmy blokujú pritom už od štvrtka aj skrížené kamióny.

Tretí stupeň mimoriadnej situácie znamená, že prvoradou úlohou cestárov je záchrana života ľudí, až následne sa robia ďalšie opatrenia. „Ak nie sú požiadavky, napríklad na prepravu chorých, ktorí sa prevážajú na dialýzy a podobne, až potom sa štandardne robí údržba,“ povedal.

V okrese je neprejazdná cesta prvej triedy I/79 v úsekoch Kasarenská – Nový Ruskov, Luhyňa – Čerhov a Slovenské Nové Mesto – Borša. Cestné mechanizmy blokuje skrížený kamión pri Čerhove, ďalší je medzi Cejkovom a Boršou. Neprejazdné sú mnohé úseky ciest tretej triedy.

Polícia zastavila prejazd kamiónov v okrese do Maďarska aj z Maďarska. Podľa Čičíka sa vytvorila na hranici niekoľkokilometrová kolóna kamiónov.

 

09:21 ZSSK informovala, že v niektorých prípadoch sa doba meškania pohybuje okolo 100 minút

Nepriaznivé počasie sa podpisuje pod výrazné meškanie vlakov. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) informovala, že v niektorých prípadoch sa doba meškania pohybuje okolo 100 minút.

„Najväčšie problémy sú v železničnej stanici Palárikovo, kde v súčasnosti stojí päť rýchlikov. Rovnaká situácia je v železničnej stanici Nové Zámky,“ uviedla Zuzana Červená z komunikačného odboru ZSSK. Dodala, že na východnom Slovensku spôsobila počasie výrazné problémy napríklad na trati Čierna nad Tisou – Slovenské Nové Mesto, kde nejazdí elektrická trakcia. „Z tohto dôvodu je 50 percent vlakov v tomto úseku odrieknutých.“

Ako ďalej Červená uviedla, trať Slivník – Trebišov je neprejazdná a vlaky jazdia odklonom cez Michaľany. Naďalej je neprejazdná aj trať Tisovec – Pohronská Polhora z dôvodu zaplavenia trate.

Momentálne nepremáva ani Tatranská elektrická železnica v úseku Štrbské Pleso – Vyšné Hágy. ZSSK zabezpečila v tomto úseku náhradnú autobusovú dopravu.

„ZSSK sa cestujúcim ospravedlňuje za spôsobené problémy, situáciu neustále monitorujeme,“ uzavrela Červená.

 

09:03 BSK: Prudký vietor so snehom nespôsobil v kraji vážnejšie problémy

Prudký nárazový vietor s drobným snežením nespôsobil v Bratislavskom kraji žiadne väčšie problémy. Neodtrhlo žiadnu strechu, nezvalilo žiadny objekt.

Ako sa vyjadril Tibor Horváth z operačného strediska Krajského riaditeľstva HaZZ v Bratislave, hasiči mali len jeden výjazd o 5.30 hod. na horský priesmyk Pezinská baba, kde na cestu spadol vyvrátený strom. Prekážka na ceste bola vzápätí odstránená. Bratislavskí krajskí hasiči však počas noci pomáhali na požiadanie kolegom v Trnavskom kraji, kde bola kvôli kalamite vážnejšia situácia.

Regionálnym cestám Bratislava (RCB) sa podarilo udržať zjazdnosť na všetkých cestách v správe Bratislavského kraja. Podľa informácií z dispečingu zimnej údržby ciest RCB nasadili v okrese Malacky štyri vozidlá, v okrese Pezinok tiež štyri vozidlá s jedným traktorom navyše a v okrese Senec šesť vozidiel. Počas noci pluhovali cesty a posýpali ich soľou.

Všetky cesty v Bratislavskom kraji sú zjazdné, väčšinou vlhké, miestami mokré. Dokonca v úseku D2 medzi Malackami a Kútami je diaľnica suchá.

 

09:17 Komárno, Veľký Meder …

Cesty komárňanského okresu sú v dôsledku silného nárazového vetra a hustého sneženia zaviate miestami až dvojmetrovými závejmi snehu. V závejoch zostali uviaznuté skrížené kamióny a cca 200 osobných áut. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Nitre Renáta Čuháková.

„V okrese zasahujú záchranné zložky Ministerstva vnútra SR. Okrem polície, hasičov, príslušníkov civilnej ochrany a záchrannej zdravotnej služby pomáhajú riešiť situáciu aj vojaci zo ženijnej jednotky zo Serede, členovia Komplexnej centrálnej záchrannej služby z Gabčíkova a dobrovoľníci,“ uviedla hovorkyňa s tým, že za pomoci miestnych samospráv sa vytvorili evakuačné centrá v obciach Tôň, Zemianska Olča, Zlatná na Ostrove, Kolárovo a Komárno, kde postupne asi 300 evakuovaným osobám poskytli prístrešie, teplé nápoje a deky. „V evakuácii záchranné zložky pokračujú,“ dodala. 

Podľa hovorkyne je úplne neprejazdná je cesta medzi Kolárovom a Zemianskou Olčou, medzi Veľkým Mederom a Komárnom a len s veľkou opatrnosťou je prejazdná cesta z Komárna smerom na Radvaň nad Dunajom. Činnosť zasahujúcich zložiek komplikuje čoraz horšia situácia v prejazdnosti už aj ostatných ciest Komárňanského okresu. „Na mieste zasahuje 40 príslušníkov PZ, 40 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru, 30 príslušníkov Zásahovej špeciálnej jednotky z Gabčíkova a množstvo dobrovoľníkov. Ich činnosť riadi minister vnútra SR Robert Kaliňák, prezident Policajného zboru Tibor Gašpar a prezident Hasičského a záchranného zboru Alexander Nejedlý,“ ozrejmila Čuháková.

 

09:15 Košice

Sneženie a silný nárazový vietor spôsobuje komplikácie aj v košickej mestskej hromadnej doprave (MHD). Podľa slov hovorkyne Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) Michaely Karaffovej sú všetci dostupní pracovníci v teréne a podnik sťahuje do práce aj tách, ktorí mali mať voľno.

„Na všetkých linkách MHD evidujeme zdržanie okolo dvadsiatich minút. Najkomplikovanejšia situácia je v električkovej doprave, pretože nám vietor zanáša sneh na výhybky koľají,“ uviedla Karaffová pre TASR. Dodala, že tie sa neustále čistia ručne, ale o chvíľu sú zapadané opäť.

„Električka číslo 4 do Barce nejazdí vôbec. Podobná situácia je aj na tratich smerom k technickej univerzite. Rovnako nejazdí linka R7 do U.S. Steel, preto je posilnená linka R1 zo stanice,“ dodala hovorkyňa DPMK. Uviedla tiež, že momentálne sú zapadnuté aj štyri autobusy MHD, pri obchodnom centre Carrefour, na Pereši, Vodnej ulici a v Ťahanovciach. „Sídlisko Ťahanovce je pre MHD nedostupné, všetky autobusy zastavujú na Americkej triede, ďalej do sídliska nepokračujú,“ informovala ďalej Karaffová a upozornila tiež, že autobusy na niektorých zastávkach MHD v kopcovitých terénoch nezastavujú.

 

09:04 Spiš, Podbánske, Poprad …

Situácia na Spiši je kvôli počasiu kritická, hasiči sa tu od rána ešte nezastavili. „Momentálne naši príslušníci zasahujú na ceste Slobody číslo 2/538 medzi Podbanským a Štrbským Plesom, táto cesta je uzatvorená lebo sú tam popadané stromy, naši sú na mieste a snažia sa prekážky v ceste odstrániť,“ priblížil pre TASR situáciu dispečer Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Poprade Martin Vitko.

Obchádzka vedie cez Tatranskú Štrbu. Popradskí hasiči tiež zasahujú na uzatvorenej diaľnici D1 medzi Jánovcami a Popradom. Na miesto by podľa Vitka mali do niekoľkých minút doraziť vyslobodzovacie autá, ktoré začnú pracovať na sprejazdnení diaľnice. Cestu zo Spišskej Novej Vsi do Popradu po starej ceste dnes ráno absolvovala aj Zuzana Zgodavová z obce Jamník. „Bolo to celkom v pohode, ale v Jánovciach fúkal tak silný vietor, že som absolútne nevidela na cestu, či som v protismere, skrátka nič, tak som sa musela na chvíľu zastaviť. Za Jánovcami je to celkom v poriadku,“ priblížila situáciu.

Popradskí hasiči v noci zasahovali v obciach po celom okrese, okrem iného v Gánovciach, Hozelci, či v Spišskom Bystrom. „Bolo toho viac. Väčšinou šlo o havarované, či zapadnuté autá,“ dodal Vitko.

Plné ruky práce majú aj hasiči zo Spišskej Novej Vsi, situáciu tu komplikujú popadané stromy. Momentálne zasahujú na ceste zo Spišskej Novej Vsi v smere na obec Hnilec a obec Mlynky. „Krompachy a Gelnica zatiaľ problémy nehlásili,“ dodal operačný dôstojník OR HaZZ v Spišskej Novej Vsi Martin Penták.

V kežmarskom okrese momentálne zasahujú pri Strážkach, kde sa zrazili dve autá, a tiež v smere na Malý Slavkov, tam zapadlo auto v záveji. „Ďalšie auto je zapadnuté za Kežmarkom v smere na Spišskú Belú a tiež pri Spišskej Belej smerom na Tatranskú Kotlinu. Od rána je toho trochu viac ako v noci, ešte sme sa nezastavili“ priblížil ďalšie výjazdy operačný dôstojník OR HaZZ v Kežmarku Ľubomír Lauf.

Podľa informácií z operačného strediska Krajského riaditeľstva Policajného zboru sú v okrese Bardejov momentálne uzatvorené pre všetku dopravu hraničné prechody do Poľskej republiky, a to v obci Becherov a taktiež v obci Kurov.

 

09:00 Hraničnom priechode Svrčinovec – automobilová doprava

Policajti dnes od skorých ranných hodín odstavovali na úseku zo Žiliny do Čadce kamióny na odstavné plochy a parkoviská pre zastavený vstup nákladnej dopravy do Českej republiky na hraničnom priechode Svrčinovec. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva (KR) PZ v Žiline Jana Balogová.

Problémy vznikli podľa nej na českej strane. „Zhruba o pol deviatej mali začať púšťať kamióny do Českej republiky. Ale sú to niekoľkokilometrové kolóny, teda prejde určitý čas, kým sa všetko plynule sprejazdní. Preto žiadame vodičov o trpezlivosť,“ povedala krajská policajná hovorkyňa.

Vodičov vyzývajú policajti na opatrnosť na území celého Žilinského kraja. „Na cestách je stále námraza a na určitých úsekoch, hlavne v regióne Žiliny a Kysúc, je súvislá vrstva snehu. Nákladná doprava na horskom priechode Čertovica prejde iba s reťazami a horský priechod Kremnické bane je pre nákladnú dopravu neprejazdný,“ dodala Balogová.

 

08:56 Horský priechod Kremnické bane – automobilová doprava

Horský priechod Kremnické bane (okres Žiar nad Hronom) je uzavretý pre kamiónovú dopravu. Dôvodom uzavretia priechodu je silný nárazový vietor. TASR o tom informovala dispečerka z Banskobystrickej regionálnej správy ciest a. s., závod Žiar nad Hronom Ľubica Práznovská.

„Zároveň upozorňujeme vodičov na zvýšenú opatrnosť pri šoférovaní z dôvodu silného nárazového vetra a tvorenia snehových jazykov na všetkých cestách v okrese,“ doplnila Práznovská.

 

08:54 Komárno, Nové Zámky, Veľký Meder – železničná doprava

Nepriaznivé počasie spôsobuje naďalej problémy v železničnej doprave. Nárazový vietor vytvára snehové záveje na tratiach a zafúkavanie výhybiek. Najhoršia situácia je na úseku Komárno – Veľký Meder, ktorý je od štvrtka (14. 3.) večera neprejazdný.

Podľa informácií hovorkyne Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Martiny Pavlikovej je situácia komplikovaná aj v okolí Bratislavy, v uzloch Nové Zámky, Košice, Čierna nad Tisou a Trebišov.

„Vlaky premávajú, no dochádza k značnému meškaniu, niektoré spoje dokonca nie sú ani vypravované,“ informovala TASR Pavliková. ŽSR preto žiadajú cestujúcich, aby zvážili cestu vlakom a o aktuálnej situácii sa informovali práve v miestach kritických úsekov. Pavlikova dodala, že situácia sa v priebehu predpoludnia s najväčšou pravdepodobnosťou nezlepší.

Železničná doprava medzi Komárnom a Veľkým Mederom je odstavená, na úseku Dunajská Streda a Bratislava sa obnovila premávka. TASR o tom informoval hovorca spoločnosti RegioJet Aleš Ondrůj.

„Situácia je zlá, napriek veľkej snahe sa nepodarilo na úseku Veľký Meder – Komárno obnoviť premávku. Po odfrézovaní snehu medzi Dunajskou Stredou a Bratislavou sme vypravili niekoľko vlakov, ktoré meškajú, nejazdia podľa cestovného poriadku,“ priblížil hovorca s tým, že na úseku Veľký Meder – Komárno sa nepodarilo ani zaviesť náhradnú autobusovú dopravu. „Žiadame cestujúcich, aby cestovanie v tejto situácií odložili,“ zdôraznil Ondrůj.

 

08:51 Palárikovo – železničná doprava

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), a. s., informuje o vplyve nepriaznivého počasia na celej sieti Železníc SR. Z toho dôvodu meškajú niektoré vlaky do 100 minút. Najväčšie problémy sú v železničnej stanici Palárikovo, kde v súčasnosti stojí päť rýchlikov. Rovnaká situácia je v železničnej stanici Nové Zámky. – Na trati Čierna nad Tisou – Slovenské Nové Mesto nejazdí elektrická trakcia, preto 50% vlakov je odrieknutých. – Trať Slivník – Trebišov je neprejazdná. Vlaky jazdia odklonom cez Michaľany. – Vo Vysokých Tatrách v úseku Štrbské Pleso – Vyšné Hágy nejazdí Tatranská elektrická železnica. ZSSK zabezpečila náhradnú autobusovú dopravu. – Naďalej je neprejazdná trať Tisovec – Pohronská Polhora z dôvodu zaplavenia trate.

ZSSK sa cestujúcim ospravedlňuje za spôsobené problémy. O aktuálnej situácii bude ZSSK informovať.

Všetky podrobnosti o cestovaní vlakom získajú cestujúci na čísle Kontaktného centra 18 188, pri volaniach zo zahraničia na čísle +421 2448 58 188, ktoré má nepretržitú prevádzku, v zákazníckych centrách ZSSK, v osobných pokladniciach ZSSK, na emailovej adrese info@slovakrail.sk alebo na internetovej stránke www.slovakrail.sk.

Informáciu TASR poskytla riaditeľka odboru komunikácie ZSSK Slavomíra Šubrtová.

 

08:38 Veľká Javorina – automobilová doprava

I napriek nočnému sneženiu a silnému vetru sú cesty na území Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) zjazdné. Výnimkou je asi päťkilometrový úsek pod Veľkou Javorinou, kde je zaviata cesta ku Holubyho chate.

Ako dnes TASR informoval riaditeľ Správy ciest TSK Stanislav Lališ, podobne ako v noci, i teraz sú v teréne všetky posýpacie a odhŕňacie vozidlá, pod Veľkú Javorinu vyslali snežnú frézu, ktorá by mala cestu sprejazdniť. Silný vietor robí podľa neho problémy v okolí Hrašného a v celom kopaničiarskom regióne, cestári však nafúkaný sneh zatiaľ stačia z cesty odstraňovať.

Podľa informácií Slovenskej správy ciest je na cestách III. triedy v okrese Myjava až desaťcentimetrová vrstva čerstvého snehu, na cestách II. triedy v okolí Brezovej pod Bradlom je vrstva snehu do asi päť centimetrov. Päťcentimetrová vrstva snehu je aj na niektorých cestách III. triedy v okrese Nové Mesto nad Váhom.

Prejazdné sú aj horské prechody Skýcov, Homôlka, Šútovce, kde je asi dvojcentimetrová vrstva snehu. Na horskom prechode Fačkovské sedlo sú tri centimetre čerstvého snehu. Prechody Skýcov a Fačkovské sedlo sú uzavreté pre nákladné súpravy dlhšie ako 10 metrov.

 

08:31 KEŽMAROK: V meste je 3. kalamitný stupeň, kvôli počasiu zatvorili školy

Kvôli zlým poveternostným podmienkam už zatvorili všetky cesty v meste Kežmarok. Primátor mesta Igor Šajtlava pre TASR uviedol, že situácia je kritická, od štvrtka (14. 3.) večera je v meste vyhlásený tretí kalamitný stupeň.

„Fúka silný vietor, nemáme problém ani so snežením, sú však na mnohých úsekoch v meste veľké záveje. Naše technické služby tvrdo pracujú, ale nestíhajú,“ priblížil situáciu Šajtlava. Kvôli tomu už v meste uzatvorili aj všetky školy. „Tá situácia je dosť nepríjemná, práve sa vraciam z mesta, bude zasadať krízový štáb, zatiaľ situáciu zvládame, uvidíme, ako sa situáciu vyvinie,“ uzavrel primátor.

 

08:21 MICHALOVCE: Na území okresu je v platnosti druhý kalamitný stupeň

Druhý kalamitný stupeň pre nepriaznivé poveternostné podmienky je momentálne v platnosti na území Michalovského okresu. Je tam neprejazdných viacero úsekov ciest.

Zuzana Fejesová zo Správy ciest Košického samosprávneho kraja TASR informovala, že cesty v okrese Michalovce sú dnes ráno pre tvorbu snehových jazykov a závejov ťažko priechodné.

Podľa jej slov sú v Michalovskom okrese momentálne neprejazdné tieto úseky ciest: I/50 Trhovište – Horovce, III/50216 Pozdišovce – Laškovce – Ložín, III/18250 Naciná Ves – Vybúchanec, III/18239 Vôľa – Pusté Čemerné, III/ 18240 – Topoľany – Suché – Lesné – Strážske, III/ 50222,50223 Michalovce – Zbudza – Strážske – spojka Oreské, III/55501 Michalovce – Čečehov – Inačovce, III/55503 Stretava – Stretavka – Drahňov, III/ 55226 Vojany – Beša, III/50215 Horovce – Tušická Nová Ves – Tušice, III/55407 smer železničná stanica Bánovce nad Ondavou, III/55403 Malčice – Petríkovce – Kucany.

Na ďalších cestách okresu je pre množstvo nahromadeného snehu priechodný iba jeden jazdný pruh. Ide konkrétne o úseky I/50 Michalovce – Trhovište, I/18 Michalovce – Petrovce nad Laborcom – Strážske, II/582 Michalovce – Zemplínska Šírava – Jovsa, II/555 Michalovce – Palín – Veľké Kapušany a II/552 Oborín – Kucany.

Z noci na dnes pomáhala ťažká technika cestárov a hasičov vyslobodzovať vo viacerých prípadoch uviaznuté osobné ako i nákladné motorové vozidlá. „Zo štvrtka na dnes nám zostalo vyše 150 ľudí uviaznutých na niekoľko hodín v kolónach áut,“ podotkla Fejesová s tým, že približne 50 ľudí prečkalo noc v priestoroch jedálne na obecnom úrade v Trhovištiach, kde im zabezpečila samospráva občerstvenie.

 

08:24 DOPRAVA: V Prešovskom kraji je uzavretých 16 úsekov ciest

V celom Prešovskom kraji je momentálne neprejazdných 16 úsekov ciest. Dispečer Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Tomáš Lažo pre TASR uviedol, že uzávierky sa týkajú všetkých tipov ciest 1., 2. aj 3. triedy.

„Už máme vyhlásený 1. situačný stupeň v mestách Poprad, Vranov nad Topľou a Prešov,“ dodal Lažo. V celom kraji fúka silný vietor, v dôsledku čoho sa vytvárajú snehové jazyky na všetkých otvorených úsekoch ciest. Cestári vyzývajú vodičov, aby sa radšej na cestu autom nevydávali.

„Snažíme sa udržiavať cesty, v spolupráci s hasičmi sprejazdňujeme jednotlivé úseky, robíme čo sa dá. Vietor nám však situáciu komplikuje, počas celého dňa očakávame takýto stav, vietor má dokonca ešte zosilnieť, podľa našich informácií,“ uzavrel Lažo.

 

08:23 TREBIŠOV: V okrese vyhlásili kalamitnú situáciu, mnohé cesty sú neprejazdné

Mimoriadnu situáciu vyhlásil dnes v okrese Trebišov miestny krízový štáb. Extrémne počasie so silným vietrom a snehovými závejmi spôsobili zablokovanie ciest, mnohé obce odrezalo od sveta, došlo aj k výpadkom elektrickej energie. „Situácia je katastrofálna, v okrese Trebišov máme neprejazdné úseky na väčšine komunikácií,“ uviedol pre TASR dnes ráno prednosta Obvodného úradu Rastislav Petrovič.

K vyhláseniu kalamitnej situácie došlo o 1.45 h. Na odstraňovaní následkov vyčíňania extrémneho počasia sa podieľa Správa ciest Košického samosprávneho kraja (KSK), polícia, pomáhajú aj Ozbrojené sily SR so svojou technikou.

„Správa ciest so svojimi silami a technikou odstraňuje snehové záveje a snehové jazyky. Len čo ich však odstráni na jednom konci obce, na druhom ich pribúda. Fúka silný nárazový vietor, robíme čo môžeme s tými prostriedkami,“ konštatoval Petrovič.

Najhoršia situácia je podľa neho v južnej časti okresu, kde došlo aj k výpadkom elektrickej energie. „Nedá sa dostať do obcí, ako je Kazimír, Michaľany, postihnuté sú Sečovce, Kravany, Stankovce, Ladmovce, Borša, Slovenské Nové Mesto, je toho veľa,“ dodal prednosta.

Skrížený kamión zablokoval vo štvrtok večer cestu na úseku Trhovište – Michalovce. Na ceste pri obci Hriadky v okrese Trebišov pritom uviazli v noci aj linkové autobusy s cestujúcimi. „Riešili sme to na zasadnutí krízového štábu a požiadali sme pána starostu, aby okamžite otvoril obecný kultúrny dom, kde umiestnili všetkých cestujúcich z autobusov a dali im k dispozícii čaj,“ povedal Petrovič.

 

08:11 DOPRAVA: Na diaľnici D1 medzi Jánovcami a Popradom uviazli kolóny áut

Diaľnica D1 medzi Popradom a Levočou od križovatky Matejovce po križovatku Jánovce, v oboch smeroch, je od noci pre silný nárazový vietor a tvoriace sa záveje neprejazdná. Z Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) informovali, že všetky ich mechanizmy sú momentálne v teréne.

V spomínanom úseku sú uviaznuté súvislé kolóny nákladných aj osobných vozidiel. NDS už vyhlásila druhý kalamitný stupeň. O pomoc pre vyslobodenie uviaznutých cestujúcich už požiadali hasičov a odťahovú službu spoločnosti Česmad.

Situácia stále nie je stabilizovaná, o ďalšom postupe budem NDS informovať. V prípade, že majú motoristi problémy a sú v núdzi, tak sa môžu obrátiť na nonstop bezplatné telefónne číslo 0800 100 007 do SOS Centra NDS. O ďalšom vývoji dopravnej situácie a zjazdnosti diaľnic a rýchlostných ciest bude NDS motoristickú verejnosť informovať.

 

08:07 Severná časť diaľnice D1 je v úseku Matejovce – Jánovce neprejazdná

Severná časť diaľnice D1 v úseku Matejovce – Jánovce je z dôvodu tvorby poľadovice uzavretá. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojej stránke www.zjazdnost.sk.

Podľa informácií hovorcu Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Marcela Jánošíka sú v úseku uviaznuté súvislé kolóny nákladných aj osobných vozidiel. „O pomoc pre vyprostenie uviaznutých cestujúcich sme požiadali hasičov a odťahovú službu spoločnosti Česmad,“ uviedol Jánošík.

Kritická je situácia je na cestách v okrese Rožňava, kde je vyhlásený I. stupeň mimoriadnej situácie. Z dôvodu nárazového vetra a tvorby snehových jazykov je situácia mimoriadne nepriaznivá v okrese Trebišov a ďalších okresoch Košického a Prešovského kraja. Podľa informácií SSC sú v týchto regiónoch mnohé cesty nezjazdné. Na cestách v okrese Michalovce bol vyhlásený II. kalamitný stupeň.

Poľadovica je na ceste medzi Košicami a Trebišovom, Trnavou a Senicou a Novými Zámkami a Komárnom. SSC rovnako vodičov upozorňuje, že v okolí Dunajskej Stredy, Hurbanova, Veľkého Medera, sedla Besník, Turne nad Bodvou, Lipian, Michaloviec, Veľkých Kapušian je dohľadnosť znížená na 50 metrov.

 

07:52 Prešov, Levoča, Poprad …

Nepriaznivé počasie spôsobuje naďalej problémy na cestách Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Viacero kritických úsekov je preto momentálne uzavretých. Na cestách uviazli desiatky nákladných áut a autobusov.

Z operačného strediska Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove TASR informovali, že cesta 1/18 medzi Levočou a Popradom je momentálne prejazdná iba pre osobnú dopravu.

Diaľnica v smere Levoča – Poprad je v obidvoch smeroch neprejazdná pre všetky druhy vozidiel. V tejto súvislosti sú kamióny na začiatku Prešova v smere od Košíc, ako aj pred tunelom Braniskom zastavované políciou.

Ľuďom, ktorí uviazli približne v 40 kamiónoch a linkových autobusoch na diaľnici D1 v smere od Levoče na Poprad, je poskytované občerstvenie.

Momentálne je neprejazdný aj úsek cesty 1/68, cez ktorý odkláňala polícia v noci vodičov v Prešove smerujúcich na Poprad. Neprejazdný je aj úsek cesty medzi Trebišovom a Vranovom nad Topľou.

Približne 90 percent ciest tretej triedy v kraji je neprejazdných, cesty druhých tried sú prejazdné s obmedzeniami.

Správa a údržba ciest PSK, ako aj hasiči pomáhali v noci nadnes viacerých vodičom, ktorí skončili so svojimi vozidlami v priekope. Na zásahy sú povolávané aj v týchto hodinách.

Hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Peter Kovalík TASR informoval, že na území kraja zasahovali hasiči pri dopravných nehodách za posledných 24 hodín celkovo v 31 prípadoch. „Pomoc a transport ôsmich osôb si vyžiadala situácia na diaľnici D1 pri Jánovciach,“ uzavrel Kovalík.

 

07:30 Košice, Michalovce, Humenné …

Hasiči v Košickom kraji počas noci mali plné ruky práce s odstraňovaním následkov nepriaznivého počasia. Medzi Michalovcami a obcou Trhovište došlo ešte vo štvrtok (14. marca) večer k skríženiu kamiónu, ktorý zablokoval štátnu cestu I/50. Hasiči na mieste zasahovali celú noc. „Na pomoc boli vyslané ďalšie posilové jednotky zo záchrannej brigády HaZZ z Humenného, lebo si tam nevedia pomôcť,“ uviedol dnes ráno pre TASR operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Košiciach.

Ťažkú techniku hasiči museli vyslať aj na pomoc dvom zapadnutým vozidlám v Petrovciach nad Laborcom. V obci Lúčka a v Plešivci v Rožňavskom okrese dnes zasahovali pri strhnutých strechách. Ďalšie zásahy mali počas noci aj v okresoch Trebišov, Košice, Sobrance, Košice-okolie, či Spišská Nová Ves.

Počas štvrtka mali hasiči v kraji 43 výjazdov pri odstraňovaní následkov dopravných nehôd, popadaných stromov či strhnutých striech. Pri nehodách nedošlo vo štvrtok podľa hlásenia hasičov k vážnejším zraneniam.

 

06:55

Pretrvávajúca nepriaznivá poveternostná situácia výrazne komplikuje dopravnú situáciu na slovenských cestách aj naďalej. „Spôsobuje nezjazdnosť ciest, uviaznutie cestných vozidiel a na železnici uviaznutie vlakov,“ informovala dnes Sekcia integrovaného záchranného systému a civilnej ochrany Ministerstva vnútra SR. Problémy sú na území Bratislavského, Nitrianskeho, Trenčianskeho a Košického kraja.

Viacero ľudí tak uviazlo na cestách, ale aj vo vlakoch. „Pre cestujúcich, ktorý uviazli na ceste, bolo zabezpečené núdzové ubytovanie v pôsobnosti obcí, až do času zlepšenia situácie na cestách, respektíve do zabezpečenia náhradnej kyvadlovej dopravy alebo sprejazdnenia železničnej trate a ciest,“ uviedlo ministerstvo.

V noci zo štvrtka nadnes pre počasie zasadali aj krízové štáby. Po zvážení vzniknutej situácie a následkom mimoriadnej udalosti bola vyhlásená mimoriadna situácia starostom obce Trhová Hradská, prednostom Obvodného úradu Trebišov a prednostom Obvodného úradu Komárno.

Pre počasie sú v súčasnosti nezjazdné tieto úseky ciest:

Nitriansky kraj

– cesta 2. triedy č. 2/562 medzi obcami/mestami Nitra – Cabaj Čápor Šaľa

– cesta 1. triedy č. 1/63 medzi obcami/mestami Veľký Meder – Dunajská Streda – Bratislava

– cesta 2. triedy č. 2/563 medzi obcami Kollárovo a Zemianska Olča v okrese Komárno

– cesta 1. triedy č. 1/509 medzi obcami/mestami Štúrovo – Nové Zámky

Trenčiansky kraj

– cesta 3. triedy č. 3/50019 medzi obcami/mestami Vrbovce – Chvojnica

– cesta 3. triedy č. 3/58120 na úseku Lubina – Veľká Javorina

Košický kraj

– cesta 1. triedy č. 1/50 medzi obcami/mestami Košice – Soroška, uzavretá od obce Hriadky v okrese Michalovce

– cesta č. E50 medzi obcami/mestami Hriadky – Michalovce

– cesta 1. triedy č. 1/79 medzi obcami/mestami Veľaty – Čerhov – Slovenské Nové Mesto

– výjazd z Košíc na Nižnú Hutku

– Slovenské Nové Mesto – Borša

a cesty III. triedy:

– Michaľany – Veľaty

– Michaľany Luhyňa

– Michaľany – Lastovce

– Michaľany – Kazimír

– Sečovce – Parchovany

– Černochov

– Kravany – Albinov

– Černochov – Cejkov – Bara

– úsek Stankovce – Sečovská Polianka (uviaznuté osobné auto s jednou osobou)

– úsek Novosad – Hraň (uviaznuté osobné auto s jednou osobou)

– obec Hriadky (odstavené dva autobusy s cca 21 osobami a niekoľko osobných áut).

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Poslanci zvolili do funkcie generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Favorit premiéra nedostal ani 1 hlas. Na ťahu je prezidentka

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Kandidátom na generálneho prokurátora je prokurátor Maroš Žilinka. Za jeho zvolenie hlasovalo vo verejnej voľbe 132 zo 147 prítomných poslancov Národnej rady SR (NR SR). Žilinku ešte musí do funkcie vymenovať prezidentka SR Zuzana Čaputová Prokurátor Tomáš Honz získal vo verejnej voľbe 15…

Pre obvinených po akcii Judáš navrhnú väzbu

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj   Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) podá dozorovému prokurátorovi návrh na väzobné stíhanie všetkých zadržaných obvinených v rámci akcie Judáš. Ako ďalej polícia informovala vo svojom profile na sociálnej sieti, obvineniu čelí v tomto prípade spolu osem osôb „Z prijímania úplatku obvinil vyšetrovateľ osoby…

Fiačan nesúhlasi s návrhom, aby Ústavný súd SR už nemohol skúmať súlad ústavných zákonov s Ústavou SR

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   V pléne Národnej rady SR (NR SR) vystúpil k novele Ústavy SR, ktorá sa týka reformy justície, predseda Ústavného súdu SR (ÚS SR) Ivan Fiačan. Ako uviedol, má problém s návrhom, aby ústavný súd už nemohol preskúmavať súlad ústavných zákonov s ústavou. Podľa…

Poslanci za SaS sa dohodli na podpore Žilinku za šéfa GP

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Poslanci Národnej rady (NR) SR za SaS sa dohodli, že vo voľbe kandidáta na generálneho prokurátora podporia Maroša Žilinku. Oznámil to predseda strany Richard Sulík. Dodal, že niektorí poslanci z klubu SaS, napríklad Alojz Baránik alebo Ondrej Dostál, budú pravdepodobne hlasovať inak Sulík…

ÚVZ: Osoby pravidelne prekračujúce hranice SR sa musia od 7. decembra preukázať negatívnym výsledkom testu

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)   Osoby staršie ako sedem rokov, ktoré pravidelne prekračujú hranice SR, sa budú musieť preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR či antigénového testu, nie starším ako 14 dní. Nariadenie, ktoré platí od pondelka 7. decembra, sa týka slovenských aj zahraničných pendlerov, občanov SR žijúci v pohraničí…

Zásah NAKA v ústredí Penty. Prestáva byť Haščák nedotknuteľný?

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ak dosiaľ platili v slovenskej justícii a politike nejaké konštanty, tak to okrem iného bola generálna beztrestnosť Jaroslava Haščáka. Skupina Penta, ktorej je jej, aspoň na Slovensku, najviditeľnejším a najznámejším partnerom, síce vznikla v divokých deväťdesiatych rokoch za Vladimíra Mečiara, ale prvú ligu…

V Bielorusku uväznili gréckokatolíckeho kňaza

0 icon

Košice 3. decembra 2020 (HSP/TSKE/Foto:ЦАРКВА)   Ako informovala kúria apoštolského vizitátora pre Gréckokatolíkov v Bielorusku, v pondelok 30. novembra bol gréckokatolícky kňaz Vitalij Bistrov odsúdený v Ivacevičách (Івацэвічы) na 10 dní väzenia Otec Vitalij je rodákom z Kamenca v Bielorusku a je absolventom seminára v Ivano-Frankivsku na Ukrajine. Má civilné…

Rezort financií pošle ministerstvu obrany 43 miliónov eur za celoplošné testovanie

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Ministerstvo financií SR (MF SR) pošle Ministerstvu obrany SR (MO SR) za výdavky spojené s pomocou pri celoplošnom testovaní 43 miliónov eur. Rezort financií to uviedol v statuse na sociálnej sieti „Celoplošné testovanie na Slovensku bol unikátny projekt, ktorý zaujal svet. Ministerstvo financií plní…

Draxler v reakcii na informácie o Žigovi: Dúfam, že sa budú riešiť aj iné, možno politicky menej zaujímavé prípady, ale možno aj väčšie

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Bývalý minister školstva Juraj Draxler, z ktorého sa stáva pravidelný komentátor politického diania, sa vo štvrtok vo svojom príspevku zameral na aktuálne policajné razie, ktoré by podľa niektorých médií mohli ďalej pokračovať aj smerom ku niektorými predstaviteľom bývalých vlád. Hovorí sa najmä o…

Minister obrany Naď a český veľvyslanec Tuhý počas rokovania potvrdili výnimočné vzťahy medzi Slovenskom a Českom

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister obrany SR Jaroslav Naď dnes v priestoroch rezortu obrany prijal mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Českej republiky na Slovensku Tomáša Tuhého, ktorého na rokovaní sprevádzal aj pridelenec obrany ČR genmjr. Ján Gurník Ústrednou témou rozhovoru bola bilaterálna spolupráca krajín v oblasti obrany a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Martin Borguľa

Realitný trh sa zbláznil. Šancou pre ľudí budú štátne nájomné byty

0icon

Pre mnoho ľudí sa štátne nájomné byty možno stanú jediným riešením ich bytovej otázky do budúcnosti. Dôvodom je momentálny stav na trhu s nehnuteľnosťami. Ten ako keby vôbec nereflektoval súčasnú situáciu. Ceny všetkých nehnuteľností stále raketovo rastú. Pandémia koronavírusu paralyzovala takmer všetky oblasti našich životov. Prekvapujúco, jednou z tých oblastí, ktoré nezasiahla,…

Marek Danko

Dohody treba zachovávať

0icon

9. decembra uplynie rok od parížskeho samitu v normandskom formáte (Nemecko, Francúzsko, Rusko a Ukrajina). Je teda na čase zhodnotiť, ako v skutočnosti ide s vykonávaním dohôd, ktoré sa tam uzavreli. Tu budú vylúčené všetky ďalšie problémy súčasnej Ukrajiny, ako napríklad zaobchádzanie s ruským jazykom pre 40 percent populácie. Závery…

Boris Mesár

Ako je možné ,že novinárske curvy sú pri každom ,,tajnom" zásahu teroristov z NAKA ?

0icon

Najprv vysvetlím to slovné spojenie ,,novinárske curvy"  - curva za peniaze urobí čokoľvek ,kdekoľvek ,akokoľvek a komukoľvek ! Tento opis presne sedí na napodobeniny novinárov v sračkometoch MSM (mainstreámových médií) Nebudem to rozoberať do detailov ,to by som musel písať dva dni. Prečo ,,teroristi z NAKA" - keď príde 40…

Robo Bačinský

Fiktívna pandémia, koordinácia s EÚ a buzeranti z Bruselu.

0icon

Veľkolepý plán ďalšieho celosvetového zotročenia ľudí naberá na obrátkach. Lenže obrátky sú tak vysoké, že plán to nevydržal. Odstredivá sila spôsobila najprv netesnosti, potom malé trhlinky, čo prešlo až k trhlinám po celom obvode, a celý tento Covid kolos nakoniec praskol. Darmo ju tí, ktorí sa titulujú ako vyvolení omotali…

Mária Benová

Fico ďakuje Haščákovi za kus dobrej roboty

0icon

Všetky slovenské redakcie dostali v noci 16.okt.2019 email s nahrávkou GORILA. Zaujímavé, že za 13 mesiacov ani tí najväčší tzv.“protikorupční investigatívni“ bojovníci z redakcií DenníkN, SME, časopisov .týždeň, TREND či portál aktuality.sk, TV Markíza (+portál tvnoviny.sk) nenašli vôľu publikovať obyčajný prepis tých najdôležitejších 5 minút z

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Tieto fotografie ti dokážu, že samota vie byť niekedy poriadne krutá

0 icon

Samota vie byť niekedy poriadne krutá a každý kto ňou trpí, potrebuje niekoho, kto mu dá najavo, že je pre neho v živote dôležitý. Takéto podobné príbehy, aké uvidíš dnes na týchto fotografiách, sa odohrávajú po celom svete. Je pravda, že sa o týchto príbehoch veľa nehovorí, ale tieto fotografie sú…

Ak voda obsahuje vodík, ktorý je horľavý, prečo nehorí?

0 icon

Ak je vodík horľavý, prečo potom voda z vodovodného kohútika nehorí vždy, keď sa prederie potrubím až do nášho drezu? Voda sa skladá z dvoch prvkov, vodíka a kyslíka. Vodík je horľavý, ale kyslík nie. Horľavosť je schopnosť horľavého materiálu s dostatočným prísunom kyslíka udržiavať dostatok tepelnej energie na udržanie ohňa po jeho…

Človek premenený na vlka a vytie na mesiac: 1. časť

0 icon

V rámci tohto dvojdielneho článku s názvom Človek premenený na vlka a vytie na mesiac  sa spoločne pozrieme na človeka premeneného na vlka, číhajúceho na svoje obete za mesačného svitu. Táto predstava existuje v mysliach ľudí už od nepamäti. Črty tohto mýtu ostávajú skryté v najrôznejších kultúrach planéty. Ľudská predstavivosť vytvorila ohromnú zbierku bytostí, ktoré…

Tupac a Biggie: Smrť a konšpirácie 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o rapových legedách, o najprv kamarátoch na život a na smrť, následne však úhlavných nepriateľov, ktorí boli odlišní, jeden od druhého, ako protipóly. Ich život sa však rovnako skončil zastrelením. Zrazu sa z Tupaca stala hviezda na konte s množstvom hudobných hitov a úloh vo filmoch. Zároveň sa však zaplietol do série…

Incident vo Waco: 1. časť

0 icon

Za posledných niekoľko desaťročí Amerikou otriaslo niekoľko udalostí, ktoré urobili malú časť Američanov cynických voči správaniu sa ich vlastnej vlády. O mnohých z nich sme už na TOPdesať písali. Medzi týmito udalosťami môžeme nájsť aj incident, ktorý sa v prvej polovici roka 1993 odohral v sídle sekty Davidiánov v blízkosti mesta Waco v Texase. V tejto vládou…

Vo svete IT

Čínska sonda Chang’e-5 pristála na Mesiaci. K dispozícii sú tieto dychberúce zábery

0 icon

Čína zverejnila videozáznam, ktorý ukazuje príchod sondy Chang’e-5 na povrch Mesiaca. Po krátkej pauze sa začal dychberúci zostup, ktorý sa v momente skončil rozprášením mesačného regolitu, píše portál NYTimes.com. Pristátie sa skončilo úspechom. „Išlo o veľmi presné a veľmi vzrušujúce pristátie. Sonda dopadla priamo doprostred významného geologického regiónu,“ vyjadril sa…

Pozor! Už o pár dní Microsoft ukončuje podporu verzie Windowsu 10, ktorú majú mnohí z nás v PC! Máte ju aj vy?

0 icon

Hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že Windows 10 je „jednou verziou“ operačného systému, tak opak je pravdou. Spoločnosť Microsoft hoci Windows 10 vyvíja ako jeden software, tak v skutočnosti je dostupných hneď niekoľko verzií.  Zároveň treba dodať, že Microsoft hoci pomaly, ale postupne ukončuje podporu starších neaktualizovaných verzií…

Fermiho paradox: Môže voda brániť vzniknutiu mimozemského života?

0 icon

Po mimozemskom živote pátrame už pomerne dlhú dobu, no napriek tomu sa nám nepodarilo nájsť žiadnu civilizáciu. „Kde sú všetci?“ to je otázka, ktorá sa stala základom Fermiho paradoxu, ktorý si všíma rozpor medzi tým, že život vo vesmíre by mal byť rozšírený, no napriek tomu sa nám nepodarilo nájsť…

Xiaomi má na rok 2021 ambiciózny plán. Chce predať viac smartfónov ako Apple

0 icon

V súčasnosti druhým najväčším výrobcom smartfónov na svete je spoločnosť Huawei, ktorá sa vzhľadom na predaj dcérskej spoločnosti Honor, pravdepodobne prepadne v rebríčku najpredávanejších výrobcov smartfónov v priebehu nasledujúceho roka na 3. až 4 miesto. Okrem iného k tomuto prepadu pravdepodobne dopomôže aj  spoločnosť Xiaomi, ktorá má zámer vo významnej…

One UI 3.0 a Android 11 dorazí na viac ako 40 smartfónov. Tu je ich zoznam vrátane očakávaného dátumu dostupnosti

0 icon

Spoločnosť Samsung už nejakú dobu testuje nadstavbu One UI 3.0 v kombinácii s Androidom 11. Ide hlavne o vlajkové smartfóny. Doposiaľ však nebol zverejnený žiaden verejný zoznam smartfónov, či časový harmonogram uvoľňovania veľkej aktualizácie s novým softwarom. To sa v týchto dňoch však mení. Portál gsmarena.com poukazuje na publikované správy…

Armádny Magazín

Šéf NATO Stoltenberg a bývalá tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psaki „fajčia to isté svinstvo“

0 icon

Rusko, 3.December 2020 (AM) - Známa ruská novinárka Julia Viťazevová vysvetlila, ako sa Rusku podarilo „obkľúčiť“ NATO. Uviedla, že generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg jednoducho nemal na škole zemepis.   Stoltenberg pred videokonferenciou ministrov zahraničných vecí NATO predniesol neočakávan

Rusko testuje jediný plávajúci tank na svete - Sprut-SDM1

0 icon

Rusko, 3.December 2020 (AM) - Úradné skúšky jediného ľahkého plávajúceho tanku Sprut-SDM1 na svete budú ukončené v roku 2022, oznámil priemyselný riaditeľ zbrojného komplexu štátnej korporácie rastú Bekchan Ozdojev.  

Ekonóm Chazin: "Nová Jalta“ odstráni dolár zo svetového finančného systému

0 icon

Rusko, 3.December 2020 (AM) - Ekonóm Michail Chazin dospel k záveru, že čas bežného dolára v medzinárodných finančných inštitúciách sa končí.   Expert sa inšpiroval chovaním súčasného prezidenta USA Donalda Trumpa. Podľa Chazina môže americký vodca v záujme udržania moci prijať najrozhodujúcejšie opatrenia vrátane uz

Rostec: Vyvíjame nový univerzálny protilietadlový raketový komplex krátkeho doletu

0 icon

Rusko, 3.December 2020 (AM) - V Rusku bude vyvinutý nový univerzálny protilietadlový raketový komplex krátkeho doletu schopný ničiť ciele akéhokoľvek typu, vyhlásil v priemyselný riaditeľ zbrojného komplexu štátnej korporácie Rostec Bekchan Ozdojev. &n

Beneš ako zbabelec

0 icon

Česko, 3. december 2020 (AM) - V rozhovore s prezidentom asociácie obranného a bezpečnostného priemyslu a prezidentským kandidátom Jiřím Hynkom sa v roku 2017 dali čítať aj tieto slová: Edvard Beneš sa zachoval ako zbabelec, pretože podľahol Mníchovskému diktátu v roku 1938.   Literarky.cz mu však takýto striktný postoj vyčítali s odôvodnením,

Svetlo sveta

Aký je osud kríža, na ktorom bol ukrižovaný Kristus?

0 icon

Na svete sa dnes uchovávajú viaceré významné relikvie spojené s utrpením Krista. Najhlavnejší symbol jeho ukrižovania, samotný kríž, bol predmetom záujmu už prvých veriacich. Čo teda vieme o osude kríža, na ktorom skutočne zomrel Kristus? Z obáv pred glorifikáciou a zbožštením Krista sa židia usilovali eliminovať všetky príležitosti pre vytvorenie jeho posmrtného kultu. Z evanjelií…

Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

0 icon

Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

0 icon

Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali